Начало
Управителят на ВиК-Дупница Илия Илиев разпространи чрез медиите обръщение доп жителите на града във връзка с изявлението на един от общинските съветници, че водата в Дупница е бъкана с бакеторията "ешерихия коли". Скандалното твърдение бе направено по време на последната сесия на местния парламент от Чавдар Милошов (БСП), което хвърли в смут не малко граждани.
Спортните фенове в Дупница ще могат да подкрепят и волейболния Марек Юнион-Ивкони и футболния Марек 2010.Добрата новина за феновете в Дупница дойде от Спортно-техническата комисия на БФС, която премести всички мачове от Б-група за неделя. Причина за това е вечното дерби ЦСКА-Левски, което се играе в събота. Срещата Марек – Раковски остава в 15:30 часа, но на 16 март неделя. В събота от 17:00 часа в столичната зала Христо Ботев е волейболния финал от турнира за Купата на България, където се очаква да играе Марек Юнион-Ивкони.
9166 къса цигари от различни марки и без български акцизен бандерол са иззели служители на полицията от дома на 42-годишен кюстендилец и дома на 60-годишна жена от дупнишкото село Яхиново. Проверките са извършени в рамките на специализирани полицейски действия за пресичане на нерегламентираната търговия с акцизни стоки. Започнати са досъдебни производства в РУ-Кюстендил и РУ-Дупница срещу собствениците на жилищата, у които са открити цигарите, допълват от пресцентъра на полицията.
Трима българи и двама италианци бяха арестувани в Милано за кражба на десетки луксозни автомобили, съобщиха медиите на Апенините. Заловените българи са на 46, 43 и 40 години. В момента се разследват и други евентуални български членове на трафика. Само през първите шест месеца на годината били откраднати поне 30 Range Rover, както и много джипове на “Мерцедес”, “Ауди” и БМВ. Те били отключвани и подкарвани от двете банди за по-малко от минута, пише 24 часа. За да направят това, крадците използвали една и съща техника. Българите заставали близо до набелязани от тях луксозни автомобили на паркинги в центъра на Милано, след което с помощта на електронни джаджи блокирали заключването на колата с дистанционното устройство от собственика ѝ. Част от номерата на откраднатите коли. Приспособлението на крадците на практика блокира вълните, излъчвани от магнитния ключ на колата, и така тя остава отключена, без собственикът ѝ да усети това Веднага след отдалечаването му крадецът се вмъквал в отворената кола и свързвал електронната ѝ система с OBD (Оn-board diagnostics) устройство, което може да се купи по интернет за 4500 евро. То кoпира кода на запалващото устройство на колата и го предава безжично на ключ, върху който го изкопира – цялата операция траела 55 секунди. Устройството, което преди това било използвано за блокиране на заключването на колата от собственика ѝ, блокирало също така и сигнала на сателитната алармена система. След това крадците подкарвали колите, които криели в паркинги, разположени на поне два етажа под земята, където сателитното устройство не действа. Следващият етап включвал подмяна на номерата с такива, откраднати от коли в чужбина Всеки от джиповете Range Rover, чиято цена е поне 130 000 евро, бил продаван от крадеца за по 10 000 евро на друг съучастник. Той след това се занимавал с износа им за България. Италианските крадци пък ги продавали в Нигерия. Арестуваните двама италианци са с богато криминално досие зад гърба си, докато българите са непознати за италианското правосъдие. Двете банди се познавали помежду си, но не действали заедно. Понякога обаче се прицелвали в една и съща кола. При един от случаите например Range Rover на бизнесмен от Брера станал тяхна жертва два пъти в рамките на няколко дни. И в двата случая автомобилът бил върнат на собственика му, така както и 10 други коли, до които стигнала полицията. Над 40 ключа на луксозни автомобили, сред които на “Бентли” и “Ферари”, били открити у двете банди. Българите били заловени в гараж в зоната Ромоло в Милано. Някои от устройствата, заловени у крадците Разследването на властите стартирало през май след сигнал от собственика на гараж в центъра на Милано. Той забелязал, че един ден всички коли на единия етаж от паркинга били отключени Това се дължало на устройството на крадците. На видеозаписите на камерите в гаража се виждало как престъпниците проследявали жертвите си. Според полицията често крадците действали и по паркингите на важни изложения и панаири до Милано, Генуа, Парма и Верона. След отключването на колата те се качвали в нея и прочитали адреса на собственика в документите ѝ, след което отивали да я откраднат до дома му. Кражбите на коли са отбелязали лек спад на Апенините през миналата година в сравнение с 2012 г., твърди статистиката. Над 112 хиляди автомобила са били отмъкнати през 2013 г., или с 3000 по-малко от предишната година. Това означава, че по 13 коли на час сменят собственика си Рим, Неапол и Милано са най-рисковите градове. Най-крадени са малките модели на ФИАТ – “Панда”, “Пунто” и “Чинкуеченто”. Луксозните возила в повечето случаи се крадат за поръчители от чужбина. 41% от откраднатите коли са били открити и върнати на собствениците им през 2013 г. Българска следа през последните години има не само в кражбата на луксозни коли в Северна Италия, а и в трафика на BG номера за италиански автомобили. Десетки са вече случаите, в които властите спират коли с българска регистрация, които много често са шофирани от италиански граждани Снабдявайки се на черно с BG номера, те икономисват от застраховки, данъци и такси. В град Алба, област Пиемонт, например миналата година полицията изброи над 50 коли с български номера, нито една от които не се шофира от българин. Според полицията в повечето случаи италиански предприемачи се снабдяват с тях чрез румънци и българи, работещи във фирмите им. Въпреки че това е начин за пестене на пари на изтормозените от кризата италианци, за останалите им сънародници с коли с италиански номера е истинска одисея да попаднат в инцидент с български автомобил В повечето случаи, ако се стигне до завеждането на дело срещу BG застрахователна компания, това е и скъпо, и изпитание за нервите, тъй като се чака с месеци. На всичкото отгоре обезщетяването е според българските стандарти, или няколко пъти по-ниско, отколкото на Апенините./24 часа
Марек Юнион-Ивкони победи Левски Боол с 3:1 (17:25, 25:21, 25:20, 27:25) гейма в първия финал за титлата в Суперлигата.
Около 30 са сградите в Дупница, които могат да кандидатстват за 100-процентово финансиране за извършване на конструктивно укрепване, информират от пресцентъра. Това показва приключилата проверка на строителния отдел в Община Дупница на 308 многофамилни жилищни сгради. В петък бяха отправени покани до домоуправителите им за среща в Община Дупница утре от 17 часа, на която ще получат пълна информация за предстоящото кандидатстване. “Имаме яснота по първоначалните етапи и затова няма да губим време. Вече подготовяме и екип от служители на администрацията, които да бъдат изцяло в помощ на хората при подготовката и цялостното изготвяне на документацията. Очакваме получаването на методиката в началото на месец февруари, както и да разберем сумата, която ще бъде отделена за Дупница за тези дейности”, заяви дупнишкият градоначаолник инж.Методи Чимев.
Два водоема в село Бистрица да бъдат дадени на концесия, това предлага кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев с докладни записки до Общинския съвет. И двата обекта се намират в м. Адилица, между Бистрица и Самораново. Първият е с площ 9579 кв. м, а вторият – 8798 кв. м. Срокът на концесията е 20 години, а минималното годишно концесионно плащане – 531 лв. И за двата обекта има заявени намерения от кандидат-инвеститори, като те ще подпишат концесионни договори с общината, съгласно които ще могат да осъществяват няколко вида стопански дейности – развъждане на зарибителен материал, риба и други аквакултури, спортен риболов и развъждане на водоплаващи птици. Общинските съветници ще разгледат предложенията за концесиониране на заседанието си в петък.
Програмата на площад „Свобода“ в Дупница ще започне в 23:00 часа. Половин час преди да настъпи Новата 2015 година на сцената ще се качи певеца Райко Кирилов.Неговите изпълнения ще продължат и след зарята в полунощ. За купона ще се погрижи и DJ
Пламен Константинов е новият селекционер на националния отбор по волейбол за мъже. Решението бе взето единодушно на заседание на Управителния съвет на БФ Волейбол, което се проведе в столичния хотел "Витоша". Константинов ще замени на поста Камило Плачи, който подаде оставка в началото на седмицата. Членовете на Управителния съвет официално приеха оставката на досегашния старши треньор Камило Плачи и избраха за негов наследник бившия капитан на България и сега треньор на Губерния Нижний Новгород. Останалите кандидати за старши-треньор на националите бяха Мартин Стоев и досегашния помощник Найден Найденов. Константинов ще поеме отбора след слабото представяне в Световната лига. Той ще трябва подготви тима за най-важното състезание през годината – световното първенство в Полша. Пламен Константинов сподели, че целта пред него сега е световното първенство в Полша, което стартира в началото на септември, а в по-дългосрочен план ще се мисли по-късно. Константинов е получил разрешение от ръководството на клубния си тим да преговаря за договор само до световното първенство, а за удължаване ще се мисли на следващ етап. Бившият посрещач няма да прави драстични промени в тима, а само да добави качество в щаба. Помощник на Пламен Константинов е и в националния отбор на България ще бъде неговият асистент в Губерния – италианецът Алесандро Пироли. Останалите италиански специалисти в щаба на Камило Плачи, както и статистикът ще останат на постовете си до Мондиал 2014. Мениджър на тима ни остава Владимир Николов.
Хреистина Ангелова, главен юрист на Община Бобов дол почина внезапно вчера на 50-годишна възраст. Тя е дългогодишен служител на Общината, като от 2007 година е главен юрист. Новината за смъртта й, шокира всички нейни колеги в кметството. Предишният ден, Ангелова е била на работното си място, като през нощта е починала у дома си в Бобов дол.
Тази сутрин около 3:00 часа пожар е избухнал в двуетажна къща в Бобошево. Огънят е изпепелил до основи сградата. В къщата е бил и 55- годишният мъж, който е загинал. Пожарникарите не са могли да влязат и да го спасят, информира struma.bg. Според сайта загиналият е Георги Бошикьов, който е живял сам. Най-вероятно горяща печка на дърва и въглища е причина за пожара= снимката е на marica.bg и е само илюстративна
Със своя заповед, кмета на община Дупница инж. Методи Чимев определи границите на районите и вида на предлаганите услуги за третиране на твърди битови отпадъци за следващата година, информират от пресцентъра. Община Дупница ще извършва организирано сметосъбиране и сметоизвозване на битови отпадъци – за имотите, намиращи се в строителните граници и околовръстния полигон на следните населени места: гр. Дупница и селата – Бистрица, Самораново, Яхиново, Крайници, Червен брег, Джерман, Пиперево, Блатино, Тополница, Дяково, Кременик, Баланово, Палатово, Крайни дол , Делян и Грамаде. Ще бъде организирано депониране на битовите отпадъци – за имотите, намиращи се на територията на Община Дупница с организирано сметосъбиране.
Омагьосан кръг се очертава около изборът на Управител на МБАЛ "Св.Иван Рилски" в Дупница. Както е известно вече, комисия веднъж проведе избор на такъв и предложи на местните съветници досегашния д-р Любомир Таушански, който обаче не получи достатъчно брой гласове и бе отхвърлен. На последната сесия бе избрана нова комисия с председател Първан Дангов и членове Иван Бучов-юрист, Атанас Василев (ГЕРБ) и Александър Анин (БСП), както и 5-и член, който да е от РЗИ. Проблемът обаче ще възникне заради изискването за наличие на завършил магистърска степен "медицина", а Дангов е завършил "ветеринатна медицина". Именно това тълкуване на Наредбата от юристите ще бъде разковничето за легитимността на комисията. Последната дума ще има Областният управител, който се очаква да върне решението на местния парламент, ако се прецени, че не е изпълнено това условие. След отказа на д-р Лорета Николова да застане отново начело на тази комисия, ако се стигне до връщане на решението и ново сформираме на комисия ще трябва да бъде поканен външен експерт отговарящ на това условие, ако Николова отново откаже.
За 15-ти път в Дупница се проведе Ротариански Благотворителен коледен бал! Темата на тазгодишния бал бе "Спорт след последния училищен звънец". Събраните средства ще бъдат изразходвани за възстановяване на „светофарното градче“ в града/намиращо се до ВиК/ и организиране на спортни турнири за децата от училищата в община Дупница.
Да бъдат отпуснати 3 000 лева на Спортиста на Дуипница за 2014 година Любомир Васев, предлага председателят на ОбС-Дупница Костадин Костадинов. Допкладната ще се разглежда на предстоящата сесия в петък. Сумата ще бъде за целево материално стимулиране, предвид на постигнатите изключителни успехи с областта на мотоциклетния спорт и популяризиране на Дупница.
Поредното си отлично представяне записаха представителите на СК Гладиатор. Дупничани спечелиха първо място в отборното класиране при децата/момичета/ и второ място при кадетите/девойки/ на петия международен турнир Херея. Надпреварата се проведе в София в Зимния дворец. В турнира участваха 391 състезатели от 62-клуба, от 10 държави. При децата Борислава Борисова в категория до 40- килиграма и Радина Борисова в категория до 52-килограма, взеха златните медали. Ина Синурлийска в категория до 30- килограма загуби на финала от представителка на Гърция. Със сребро се окичи и Анастасия Вакъвчиева в категория до 36- килограма, след като загуби финала от шведката Лингрид Йостерс. При кадетите със злато се окичи Луиза Захариева в категория до 51- килиграма. В категория до 44-килограма, дупничани имаха две представителки. Ивона Цинцарска загуби на ¼ финал от гъркинята Марина Контру, която победи на финала и другата дупничанка Мариела Миланова.
17-годишен водач на мотоциклет и негов връстник пострадаха при ПТП в събота вечер, около 21:15 часа в Дупница. Припомняме, че инцидентът възникна на кръстовището между улиците “СВ. Иван Рилски” и “Г. Икономов”, където микробус отнема предимство на движещия се без светлини мотоциклет, на който се возят Мартин З. и Кристиян Й. Водачът на мотоциклета е неправоспособен, тестът за употреба на алкохол на водача на микробуса е отрицателен. По случая е започнато досъдебно производство в РУ Дупница. Двете момчета бяха настанени в болници в Дупница с наранявания, но без опасност за живота. Кристиан Й е с мозъчно сътресение и кръвоизлив от ухото, настанен е в частната болница . Мартин З. е със счупен крак, има и охлузни рани, той е настанен в хирургичното отделение на общинската болница
Отсъжданията на главния съдия на мача Марек-Академик (Свищов) Петър Доровски и неговите помощници Драгомир Милев и Дениз Соколов бяха наблюдавани от датчанинът Йорн Ларсен.
Кметът на Дупница ижн. Методи Чимев издаде заповед, с която забранява употребата на пиротехнически изделия на територията на общината. В това число влизат бомбички, пиратки, фойерверки и др., които могат да застрашат живота и здравето на хората. Градоначалникът изрично забранява и продажбата на пиротехнически изделия, предназначени за увеселителни и културни цели, на лица под 18-годишна възраст. В издадената заповед се съобщава и за забраната на продажбата на повредени пиротехнически изделия, които имат разкъсана опаковка, фитил и др.На нарушителите ще се налагат санкции, съгласно Наредбата за обществения ред и опазване на общинските и другите имоти за общо ползване на територията на Община Дупница. Контролът по изпълнението на заповедта е възложен на началника на РУП-Дупница.
Над 1 тон нарязан тютюн са открили служители на РУП Рила в товарен автомобил „Форд“ в землището на село Мурсалево, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Състезателят на СК Патриот Дупница Доброслав Радев спечели два златни медала от турнира за Световната купа, който се проведе в град Тешани в Босна и Херцеговина. Радев записа 4 победи от 4 мача над представители на Хърватска, Босна и Херцеговина, Черна гора и Словакия. Дупничанинът се изяви в два различни стила. Миналата година той отново спечели кръг от Световната купа, проведен в Сегет/Унгария. Треньор на Доброслав Радев е Кирил Чакъров. Част от националният отбор в Босна и Херцеговина, бе и Иван Георгиев от СК Патриот.
Първи общински турнир по спортен риболов ще се проведе в Дупница на 18-ти и 19-ти април/събота и неделя/. Празникът на риболова ще бъде на езерото в парк „Рила“, а организатори са клуб „Распер“ и Община Дупница. През първия ден ще се състезават децата и младежите, а в неделя мъже и жени.. Броят на местата на езерото, обаче е ограничен само 15 и затова в турнира ще участват само жители на община Дупница. Двата състезателни дни са наситени с много допълнителни изненади, като организаторите обещават, много емоции за участници и зрители. За победителите са осигурени награди.
Марек Юнион-Ивкони победи Пирин Разлог с 3 : 1 ( 25 : 20 ) ( 25 : 22 ) ( 22 : 25 ) ( 25 : 23 ) в първи мач от четвъртфиналите на волейболната Суперлига. Срещата се игра в залата в Сливница. Най-резултатен за шампионите бе диагонала Михаел Манджуков с 19 точки, Боби Апостолов реализира 15, а Павел Душков 14. Втората среща е на 15 март в Разлог. По регламент се играе до две победи от 3-мача.
Дупнишки полицаи участваха в преследване на краден автомобил. Гонката се разиграла след като полицаите опитали да спрат автомобил Ауди А3 пътуващ от София за Благоевград, но водача не се подчинил и продължил по пътя си. Веднага била алармирана и полицията в Рила, като малко преди разклона за Рилски манастир водача изоставил колата и опитал да избяга. Той е задържан от служителите на реда, след което се оказало, че автомобила е бил откраднат в София снощи след 20:30 минути. Крадецът е 35-годишен от Перник с инициали Р.К съобщава struma.bg. По случая е започнато досъдебно производство в РПУ-Рила, защото там е заловен крадеца.
Издирването на 3-те загубени момчета в района между 7-те езера и хижа "Иван Вазов" приключи. Младежите са в добро здравословно състояние, след като са успели да достигнат до хижа "Иван Вазов". От ПСС предполагаха за това, но нямаха връзка с хижата. Все пак хижарят е успял да уведоми спасителите, че момчетата са невредими и на сигурно място.
Коледен турнир по шах и белот организират тази събота младежите от структура на ПП ГЕРБ – Дупница, информират от пресцентъра на партията. Турнирът ще се проведе в с. Яхиново, но няма пречка да се включат участници и от други населени места. Началният час на игрите по шах и белот ще бъде от 12:00 часа. Желаещите да се включат в коледния турнир могат да заявят участие най-късно до петък в офисите на партията в Дупница и Яхиново.
На импровизираната церемония присъстваха изпълнителният директор и старши треньор на клуба Иво Паргов, вратарят Даниел Белчев, треньорите на различните юношески формации – Анжело Кючуков, Янек Кючуков и Иван Стоянов, както и около 50-ина млади футболисти от школата на Марек.
Денонощно ще работят от сметосъбиращата фирма "Дупница клинър", информират от пресцентъра. От фирмата са оправдали несъбирането в някои квартали с непроходимост на уличната мрежа на днешната среща с кмета Чимев и са поели ангажимент и през нощта да продължат работа, докато се нормализира ситуацията с отпадъците. Припомняме, че социалната мрежа Фейсбук бе препълнена от снимки на непочистени контейнери. От “Екоотдела” правят проверка по кварталите и постъпилите сигнали.
5 пожара са гасили екипи на РСПБЗН в Кюстендилска област вчера. Всички са причинени поради небрежно боравене с открит огън. Материални загуби не са допуснати. Противопожарните екипи на РСПБЗН – Дупница,са спасили от огъня 2000 дка борова гора в землището на с. Дяково и 30 000 дка смесена гора в землището на с. Баланово.
Русенска фирма отново ще осъществява физическата охрана на територията на община Дупница. До там се стигна, след като обявения конкурс за избор на фирма се провали, заради липсата на мераклии. В крайна сметка, Община Дупница подписа договор с фирма “Щит” за извършване на физическа охрана на общинските обект за срок от 2 години на обща стойност 402 хиляди лева без ДДС, информират от пресцентъра на Общината. Русенската фирма и до сега извършаше физическата охрана на територията на общината.
Звучи малко парадоксално, но аптеката си е забавно място. Там могат да се чуят какви ли не щуротии от страна на клиенти, разбрали-недоразбрали какво се говори в рекламите или сред познатите им.
samo takaqbva red G-n Dangov trqbva red , vapreki 4e teb ne te oceniha DUPNIHCANI
Питър Бергуист отговарящ за бизнеса на Актавис в Югоизточна Европа благодари за топлото посрещане в Дупница. Той е изпратил специално писмо до изпълнителният директор и треньор на Марек Иво Паргов. Бергуист бе начело на делегация, която се срещна миналата седмица с кмета на Дупница инж.Методи Чимев, а след това изгледа на живо на стадион Бончук и футболната среща Марек – Калиакра 4:1. Питър Бергуист и Илия Пашов бяха избрани за почетни президенти на Марек, а също така получиха и специални плакети от фен-клуба връчени от Стефан Сотиров. Шведа е домакин на децата на Марек, които ще участват на силен международен турнир в Гьотеборг. На турнира "Гьота Къп" Марек ще бъде представен от децата родени 1999-2000 година с треньори Анжело Кючуков и Иван Капитански. Питър Бергуист е дарил и собствени средства, които ще бъдат за децата участващи в турнира.
Старши треньорът на националния отбор по волейбол Пламен Константинов обяви 25-те играчи, на които ще разчита в Световна лига тази година. Сред тях са и 2-ма от настоящите играчи на "Марек Юнион-Ивкони". Напълно закономерно сред избранниците му попаднаха най-добрия централен блокировач в родното първенство Борислав Апостолов и либерото Мартин Божилов. 2-мата веднага след като приключат ангажиментите си с трикратните шампиони от Дупница, ще се присъединят към лагера на трикольорите.
Страница 11 от 156
