Начало
Ротаракт клуб Дупница организира "Великденска забава", която ще включва състезание за най-красиво и най-здраво яйце, както и много награди и изненади. То ще бъде разделено на две възрастови групи, до 7 и над 7 години. Единственото условие за участиците е да подготвят яйцата си предварително. Състезанието ще се проведе на 13 април (понеделник) на площад "Свобода", като записването на участниците е от 11 часа, а същинската част започва в 12ч.
Берое и Марек изиграха днес контрола в Стара Загора. Домакините победиха с 2:1. Резултата откри Керкар в 16-та минута. Мапуко покачи на 2:0 в 19-та минута. В 80-та минута Бибишков вкара за Марек. Вижте най- интересното по минути
Фолклорно трио "Авлига" при НЧ "Пейо Кр. Яворов – 1978" – гр. Дупница се представи отлично на Националния фолклорен фестивал "Кехлибарен грозд 2015" – гр. Харманли, като спечели Първа награда и златен медал.. Фестивалът се организира от читалището в с. Лозен, община Харманли и Министерство на културата. Участниците изпълняват автентичен и обработен фолклор. "Авлигите" се представиха с песни от нашия край. Изпълненията им бяха оценявани от жури с председател проф. Петър Льондев. Проф. Льондев лично ги поздрави и им предложи да направят съвместно песни. Рени Христова, Диана Градевска, Иванка Божилова и Иван Наумов /съпровод/ спечелиха шесто отличие за тази година. На триото предстоят нови участия във фестивали. През м. август т.г. ще пеят на Световния фолклорен фестивал в гр. Несебър, където се участва само със специална покана от организаторите.
Над 1 тон нарязан тютюн са открили служители на РУП Рила в товарен автомобил „Форд“ в землището на село Мурсалево, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Целият екип на АГ отделението в общинската болница в Дупница се грижи за родилката от село Червен брег, Зоя Станкова, чието бебе бе открито мъртво в леген два дни след раждането. Жизнените й показатели са били в критични стойности при хоспитализирането й в отделението в понеделник вечерта. Веднага са й влели две банки кръв. Вчера сътоянието й се подобрило. Лекарите имат съмнение, че е развила и пневмония.След като се почувствала малко по-добре обаче, Зоя Станкова се опитала да избяга от АГ отделението. Завеждащият д-р Борис Попов наредил да заключат вратите. "Чудя се как е жива при тези показатели, с които е била приета в отделението. През октомври месец миналата година тя пак беше докарана в отделението – беше колабирала. След няколкодневно лечение се посъвзе и избяга", разказа д-р Борис Попов пред struma.bg. Зоя Станкова е била приета в болница с 47 хемоглобин. Психиатърът д-р Александър Паризов я прегледал и потвърдил поставената през 2005 г. диагноза. "Зоя Станкова е била на преглед в психиатрията през 2005 г. и оттогава не е търсила лекарска помощ в отделението. Диагнозата й е тежка, нямам право да я съобщя", заяви д-р Александър Паризов, завеждащ психиатрично отделение. Директорката на „Социално подпомагане” в Дупница Виолина Лазова каза по телефона, че знае за случая, но не може нищо да направи. Служители от отдел "Закрила на детето" пристигнаха в понеделник вечерта в дома на Зоя Станкова, но като разбраха, че бебето е починало, си тръгнаха.
Утре Германея ще изиграе четвъртата си контрола от предсезонната подготовка.
Повече от 2000 души от Сливница, сред които Бойко Борисов и евродепутатът и зам.председател на ЕНП Мария Габриел посрещнаха с аплодисменти подрастващите отбори от школата на “Марек Юнион-Ивкони” на тържественото откриване на многофункционалната спортна зала в града. Сред официалните гости бяха още кметът на Дупница инж. Методи Чимев и заместникът му Крум Милев, президентът на ВК “Марек Юнион-Ивкони” Ивайло Константинов, мениджърът на клуба Людмил Найденов и изпълнителният директор Дамян Бичовски. Дупнишките таланти бяха представени официално на игрището, където от новия сезон представителния мъжки отбор ще играе своите домакински срещи.
С уникално шоу, пред 60 000 зрители на стадион "Улеви" в Гьотеборг се откри 41-вото издание на "Готя къп". Над 1760 отбора от 79 страни присъстваха на откриването като само по един отбор от страна имаше удоволствието да представя страната си официално на известното като Световно клубно първенство за деца. За втора поредна година Актавис направи възможно участието на дупнишките деца в турнира. Именно благодарение на тази подрепа, Марек получи честта да открие "Парадът на нациите", като флагът бе гордо носен от капитанът на дупнишкия тим Костадин Костадинов. По-рано през деня, децата загубиха оспорвана среща срещу френския Сейнт Клауд с 2:3. В продължилата почти 3 часа официална церемония по откриването се включиха над 400 изпълнители, а за финал бе предствена ежегодната грандиозна заря.
Сериозен ремонт предстои на канализацията на болничната сграда намираща се в бившата „Транспортна болница“, информираха от пресцентъра на Община Дупница.
Флашмоб „Вземете ни на стоп” бе акцента във втория ден на протеста срещу ДПС- мандат в област Кюстендил. Няколко дупничани застанаха на Е-79 в акцията „Вземете ни на стоп… търсим си гласа…дали се е удавил…в Бяло море…или е счупил крак…на писта в Банско!?!”
След като Нова телевизия, а след това и zadupnitsa.com разказахме историята на Незабравка Боткова от Дупница, която е с тумор на шийката на матката, мнозина читатели ни потърсиха. За 36-годишната жена се грижи 13-годишният й син, докато съпругът й е принуден да работи почти денонощно, за да осигурява средсъва за лечение. Мнозина искате да помогнете и днес се свързахме със семейството. /Повече по темата ТУК
Дупнишкият районен съд даде 5-месеца условна присъда с три годишен изпитателен срок на 41-годишен управлявал автомобила си в нетрезво състояние. Това е втори случай за В.И.Г, който е бил с пробация за същото през 2010 година. Този път 40-годишният мъж е хванат с 2.3 промила в кръвта на 1.11.2014 година в района на старата автогара в Дупница. Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.
Измамниците не спят и мислят постоянно начини за бързо забогатяване, което обикновено става за сметка на нищо неподозиращите и обикновени хора. Наред с известните Ало-измамници, от известно време все по-упорито започва да навлиза и елементарен, дори на пръв поглед шегаджийски трик. Трик и една усмивка, които обаче ще ти струват числом и словом…30 лева.
Блъснатият, тази сутрин на пътя Дупница-Самоков, велосипедист е със счупена тазобедрена става и още множество фрактури, но без опасност за живота. 29- годишният Крум Димитров е настанен в Общинска болница, като в момента, все още му се извършват прегледи. На мотора са се возили двама души, като този, който е управлявал е около 30-годишен и първоначално е настанен в частната болница, като сега ще бъде транспортиран за София. Състоянието му на този етап е тежко. Неговата спътничка е на възраст около 20 години и е само с охлузвания.
Мениджърът на "Марек Юнион-Ивкони" Людмил Найденов също изрази своето негодувание от решението на БФВ да проведе трите срещи за определяне на шампиона на България по волейбол в столичната зала "Христо Ботев". Както е известно, в нея цяла година тренират и играят домакинските си срещи играчите на "Левски Бол". По регламент, дупничани, които завършиха на 1-о място, имаха правото да определят залата, в която да играят своите домакинства, тъй като тяхната не отговаря на изискванията и предложенията им бяха Самоков или Пловдив. От ръководството на клуба, дори са били съгласни първата и евентуално третата среща да се играят в Самоков, както им се полага като предимство при избора на зала, а втората да си бъде в зала "Христо Ботев", където домакини са "Левски Бол".
Хора живеещи в дупнишкия квартал „Чавдар войвода“ се организират на протест този петък. Протестът е под мотото „Оправете ни улиците“. Ето какво казват организаторите: „Организираме протест!!! Уважаеми съграждани, искаме да ви уведомим, че на 21.08.2015 година от 09:00 ч. ще се съберем на площадката на Ж. К. „Чавдар Войвода” с лозунги и плакати, за да алармираме Градоначалниците ни, че вече не можем да търпим положението с улица „Велико Търново” и искаме да бъде основно реконструирана. Не можем повече да чупим детските си колички, колелата и колите си в огромните дупки останали след ремонти на водопровод или окабеляване! Искаме да се спази обещаното от общината, не частично, а основни ремонтиране! Ще се радваме всички от квартала да се включат в протеста, за да сме по-силни и да разберат Кмета и неговите представители, че не могат да ни лъжат повече! Ще сме там и ще тръгнем всички заедно по цялата улица, до общината, за да „Приканим” управляващите да си свършат работата.“
Изпълнителният директор и наставник на Марек Иво Паргов говори за нулевото равенство срещу Пирин (Разлог), както и за предстоящото домакинство от първия пролетен кръг на "Б" група срещу Ботев (Враца) следващата събота. „Доволен съм от това, което показахме до 70-ата минута в мача. В последните двайсетина минути не играхме, както трябва. През по-голямата част от мача имахме надмощие. Хубаво е, че новите се включиха добре. Това са футболисти с опит, които ще разгърнат потенциала си. Надявах се да нямаме контузени футболисти след срещата, но това не се случи. Денис Стоилов получи неприятна травма, замених принудително и Светльо Диков, който получи болки в ахилеса. Боби Николов също имаше контузия и затова го смених на почивката. Важното е всички момчета да са здрави за събота, когато приемаме Ботев (Враца). Тогава очаквам от тях да дадат най-доброто от себе си. Имаме респект към тима от Враца, но по-скоро те трябва да се притесняват от нас. Доволен съм от Димитър Георгиев, който се представи много добре на непривичен за него пост като опорен халф“, сподели пред zadupnitsa.com Иво Паргов.
Влакът Софи-Кулата блъсна мъж край Дупница. Инцидентът е станал малко преди 14:00 часа. Екип на Спешен център е оказал първа помощ на мъжа, който е с травма на главата, но на този етап няма повече информация за състоянието му, нито в коя болница е транспортиран. На мястото на инцидента е пристигнала и полиция. Движението на влакове е спряно.
С три победи и четири загуби българския национален отбор по софтбол се нареди на 4-то място на Европейското първенство за девойки до 22 години проведено в Дупница. Шампион стана отборът на Русия победил на финала досегашните първенци от Чехия. В надпреварата взеха участие 6 отбора, като в последния момент Полша не се яви.
Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев ще внесе за втори път в Общинския съвет докладната записка за взимането на облигационен заем в размер на 3 милиона евро.
При отлична организация днес 15 март в курорта Паничище се проведе състезанието по ски за купата „Невена Пеева“. Традиционата надпревара се проведе за 11-ти път на писта „Аждера“. Състезанието се организира в памет на Невена Пеева, като участниците поднесоха цветя, на мястото където загина талантливата скиорка. В надпреварата за участие се записаха 49 любители на белите спортове и ските алпийски дисциплини. Те бяха разделени в 10- възрастови групи. Организатори са от ски клуб „Паничище“ и Община Сапарева баня.
Изключително несериозно, безотговорно и дори престъпно отношение проявиха 17 общински съветника от Дупница. Местните първенци разтуриха сесията буквално 2 точки преди края, лишавайки градът от възможността да кандидатства по изключително важен проект за дигитализация на културно-историческото наследство на Дупница. Сумата на проекта е на стойност 750 000 евро и в нея се включва и създаването на дигитилен център в града. Точно 16 съветника се върнаха след 15-минутната почивка, която даде председателя Владимир Владимиров. Срокът за кандидатстване е 19 май.
Добилият национална известност кмет на село Баланово бе една от "звездите" в предаването "Господари на ефира" в сряда вечерта. Култовият кмет Явор Митов, който втрещи цяла България с алкохолния си рекорд от 4,66 промила демонстрира елегантност и изтънчен вкус в "разкарването" на журналистката от ТВ7. Разбира се, целият случай с опита за среща на клетата журналистка с Митов не остана скрит от "Господарите", които веднага дадоха гласност на това как се прави интервю с някой, който не го знаеш дори как изглежда.
С програма бе отбелязано днес 141 години от обестването на Васил Левски пред паметника му. Участие взеха общинския духов оркестър, общински мъжки хор "Св.Иван Рилски", вокална група "Арт Поп" и общински мажоретен състав. Слово пред стотиците дупничани произнесе кмета на града инж. Методи Чимев. "Всички ние сме се събрали, за да почетем най-българския политик, който макар да не е управлявал държавата, е водел към по-добро онеправданите българи в навечерието на освобождението след петвековен гнет. Ако бяхме изпълнили частица от неговите разбирания, днес, всички ние щяхме да бъдем по-добри, по-човечни, по-истински. Защото тогава щяхме да сме изпълнили завета му, а той е България да бъде храм на истинната и правата свобода", обърна се към всички Чимев.
Десетки граждани днес се събраха на мълчалив протест пред Байракли джамия в Самоков, информират от пресцентъра на Общината. Да подкрепи инициативата на Методи Чимев и Петър Паунов пред джамията застана и кметът на Самоков Владимир Георгиев точно в 11.30 часа, когато в Софийски апелативен съд започна гледането на делото по иска на мюсолманското вероизповедание да бъде признато за правоприемник на мюсолманското вероизповедание по време на Османската империя. Удовлетворяване на иска ще означава, че вероизповеданието ще има основание за претенции към т.нар. вакъвски имоти, които основно включват съществуващи джамии и прилежащите площи. Припомняме, че мюфтийството заведе дела срещу общините, в които има джамии, собственост на дадена община, обявени за национални паметници на културата. Едно от тези дела е за собствеността на Байракли джамия в Самоков. За момента тези дела са спрени именно защото се очаква решение на Софийски апелативен съд по иска на мюсолманското вероизповедание.
Днес пред Байракли джамия бяха поставени националното знаме и знамето на община Самоков. Във военната терминология това е символичен знак за принадлежност на дадена територия. По този начин самоковци казаха, че джамията е паметник от национално значение, собственост на община Самоков. И трябва да остане като такъв. Мълчаливото бдение продължи около половин час. "В скоро време ще се формулират действията на местната власт и гражданите. Този акт ни обедини и от тук нататък ще се обсъждаме съвместни действия", заключват от самоковската община.
Досъдебно производство, образувано в РУ Дупница, ще изяснява причините за катастрофата с цистерна, вчера на ул. “Софийско шосе” в Дупница. При инцидента са нанесени сериозни материални щети на автомобила и на еластична ограда. Шофьорът на 20-тонната цистерна не е пострадал, тестът за алкохол е отрицателен.
Общинската болница в Дупница “Св.Иван Рилски” от днес може да се похвали с нова линейка за спешна медицинска помощ. Тя бе дарена от фармацевтичната компания “Актавис”, а поводът е 60-годишният юбилей на завода в града. Водосвет за здраве отслужи архиерейския наместник на дупнишка духовна околия отец Георги Паликарски.
Данните от изследването сочат, че СИРИЗА води с 12% пред управляващата Нова демокрация. Гръцката радикална левица СИРИЗА набира 35.5% – 39.5%, Нова демокрация – 23-27%, Трета е крайно дясната „Златна зора” с 6.4-8%, след нея са партия „Река” – с 6.4 -8%, Комунистическата партия на Гърция – 4,7-5,7%, ПАСОК – 4.2 – 5,2%, Независими гърци – 2,2-3,2 %. СИРИЗА може да спечели до 158 места в гръцкия парламент. Това означава, че ще може да управлява самостоятелно и да не влиза в коалиция с никого за да състави правителство. В същото време, "Нова демокрация" ще има 65-75 места."Река" и ултра-дясната "Златна зора" може да получат 17-22 места, Комунистическата партия на Гърция – 13-16, ПАСОК – 12-15, "Независими гърци" – 10-13 места, съобщиха експерти на гръцката обществена телевизия NERIT. Лидерът на СИРИЗА Алексис Ципрас обеща при победа на неговата партия да задържи Гърция в еврозоната и да договори края на спасителната програма, вместо да я прекратява едностранно. Изборите в Гърция са задължителни, а победителят в тях получава автоматично допълнително 50 места.
Традиционният обред, който се извършва в деня на родилната помощ, известен повече като Бабинден бе пресъздаден днес в общинската болница "Св.Иван Рилски" в Дупница. Това стана по време на гостуването на служите от Община Дупница в детското отделение във връзка с професионалният им празник. Питка, баница, кърпа, сапун, букет за старшата сестра бяха подготовили от кметството. Поздравителен адрес от кмета Методи Чимев получи завеждащият отделението д-р Попов.
Страница 11 от 156
