Начало
На редакционната поща получихме интересен мейл от наш съгражданин подписал се като ГОРД ГРАЖДАНИН НА ДУПНИШКА ОКОЛИЯ. Публикуваме мнението му без редакторска намеса:
Юношеските формации на Марек Юнион-Ивкони получиха спортната екипировка, подарена им световната волейболна звезда Цветан Соколов.
Служители на Община Дупница, монтираха „легнали“ полицаи на улица „Бузлуджа“ в Дупница. Припомняме, че в началото на месец май Общинската комисия по транспорт реши да има легнали полицаи и на тази улица в града. Това стана, след като до комисията бяха входирани два сигнала от хора живеещи в този район. "Автомобили летят с „бясна“ скорост по улица в Дупница и това ще доведе рано или късно до трагедия“, написаха тогава в читателски сигнал до zadupnitsa.com хора живеещи на ул.“Бузлуджа“ и околните пресечки, които започнаха и събиране на подписи. В сигнала до zadupnitsa.com хората споделиха, че вече е станало ежедневие по улицата да летят автомобили с над 100 км/ч, без дори да се съобразяват, че на кръстовището с улица „Цар Симеон“ има знак, който им отнема предимството. В сигнала си, живеещите в района допълниха още, че на пресечката с улица „Искър“ има магазин и там постоянно има и малки деца. Точно на това място вече са станали и няколко катастрофи. Именно там вече са положени „легналите“ полицаи, за да се ограничи скоростта.
От Община Дупница започнаха ремонт на една от детските площадки в Дупница, за която сигнализира наш читател. Само седмица, след като публикувахме снимки от прогнилите дъски в кв. Възход и след като бяхме подали сигнал до кмета Методи Чимев, от вчера работници от строителния отдел започнаха цялостна подмяна. "Във връзка с ваш сигнал за опасно съоръжение за деца намиращо се в междублоковото пространство на ул. "Тютюнева долина" в Дупница, Ви информираме, че Община Дупница е предприела необходимите мерки. Служители от отдел "Строителство" вече работят по подмяната на изгнилата дървесина и въвеждането в експлоатация, без да създава опасност за здравето на децата. След приключването на тези ремонтни дейности, детското съоръжение ще бъде и боядисано. В същото време призоваваме гражданите за търпение и сигнали за други детски площадки, които също ще бъдат ремонтирани поетапно", отговориха на редакционната ни поща от пресцентъра на Общината, като ни предоставиха и снимки.
Огромно количество от продукти за първа необходимост – дрехи, одеала, обувки, пакети памперси, консервирани храни, минерална вода и консумативи бяха събрани в рамките на 3 дни от дупничани и днес заминаха за бедстващото население в Мизия. Кампанията на кмета Методи Чимев за набиране на помощи за жителите на града получи широк отзвук и десетки дупничани се включиха в нея. Както вече писахме по наша информация, голямо количество храни са закупили и градоначалникът и заместникът му Крум Милев. Огромното количество помощи пък наложи да бъдат напълнени два буса с провизии.
Общински съвет-Дупница в момента гласува за свалянето на председателя инж. Владимир Владимиров. Дискусията се води от заместник-председателят Силвия Овчарченска, тъй като по правилник Владимиров няма това право. От ГЕРБ внесоха това искане, което е подкрепено и от Методи Стойнев. Основните мотиви за искането са за – неспазване на работно време, за проваляне на докладни поради непознаване на правилника, както и заради скандала с репортажа на Нова телевизия за упражняване на натиск върху работещи в Мини "Бобов дол" да гласуват за БСП на отминалите евроизбори. Първан Дангов обяви, че искането е политическо, а Георги Пехливански поиска да бъде обяснено, каква е причината и каква е раздорът, след като преди около 2,5 години от ГЕРБ са избрали Владимиров за заместник на тогавашния председател Ивайло Константинов. В крайна метка самият Владимиров също взе думата. "Репортажът е сниман в Мини "Бобов дол", а не в ТЕЦ "Бобов дол". Така че искам да бъде обяснено как и по какъв начин аз съм пряко правил подобно нещо", попита Владимиров. Председателят на групата съветници от ГЕРБ Емил Панчев взе думата и обяви, че "отдавна очаквах да чуя това от г-н Владимиров и да се разграничи публично от това". Дебатите бяха прекратени и се премина към избор на 5-членна комисия, която да проведе гласуването.
Председателят на надзорния съвет на КТБ Цветан Василев, който днес отбелязва 55-ия си рожден ден, е привлечен задочно в качеството му на обвиняем за длъжностно присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай. Издадена е Европейска заповед за ареста му и е обявен за издирване в Шенгенската информационна система, а освен това са предприети действия и за издирването му чрез Интерпол, съобщиха официално от прокуратурата. Ето цялото съобщение до медиите на държавното обвинение: Съгласно заявеното в прессъобщение от 17.07.2014 г., Прокуратурата на Република България периодично предоставя информация за хода на досъдебното производство, касаещо дейността на длъжностни лица от управление „Банков надзор” на Българската народна банка, както и на длъжностни лица от „Корпоративна търговска банка” АД. Обемът на предоставяната информация се съобразява с необходимостта от опазване на следствената и банковата тайна. Продължават активни процесуално-следствени действия по трите основни направления на разследване: – длъжностни престъпления на служители от БНБ – Управление „Банков надзор“ – длъжностни присвоявания от служители на КТБ АД на сумата от 206 милиона лв. – престъпления против стопанството, извършени от длъжностни лица при КТБ АД, във връзка и с констатациите на одиторските доклади. За периода от 17.07.14 г., до настоящия момент, са проведени следните основни действия: На 25.07.2014 г. Илиан Зафиров, Георги Христов, Орлин Русев и Александър Панталеев (временно отстранени от длъжност изпълнителни директори на КТБ АД), както и Георги Зяпков (ръководител управление "Кредитиране" в банката) са привлечени като обвиняеми лица в различни форми на съучастие за умишлена безстопанственост в особено големи размери, представляваща особено тежък случай. По отношение на Зафиров, Русев, Христов и Панталеев са взети мерки за неотклонение "Парична гаранция" в размер на по 10 000 лв., а спрямо Зяпков – в размер на 5000 лв. На петимата обвиняеми е наложено и ограничение да напускат пределите на страната. На 28.07.2014 г., в условията на задочно производство, като обвиняем за длъжностно присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай, е привлечен Цветан Василев – председател на надзорния съвет на КТБ АД. Началното му обвинение е за това, че през периода от м. декември 2011 г. до 19.06.2014 г. умишлено е склонил Маргарита Петрова – главен касиер, и Орлин Русев – изпълнителен директор, да се разпоредят със сумата от 206 милиона лева. Задочното привличане е по причина, че Василев се намира извън страната, с неизвестно местоживеене. На 28.07.14 г., веднага след привличането като обвиняем, по отношение на Цветан Василев е издадена Европейска заповед за арест /ЕЗА/ и е обявен за издирване в Шенгенската информационна система /ШИС/. Предприети са съответните действия и за издирването му в системата на Интерпол. След анализ на данните от докладите на трите оторизирани от БНБ одиторски компании и на доказателствата по делото, са формулирани задачите на финансово-счетоводна експертиза. Решението на разследващите е тази експертиза да бъде възложена на международна организация с безспорен експертен опит. Установени са и иззети документи, които длъжностни лица при банката са укрили от квесторите и разследващите органи. Така например, в помощно помещение на банката в кашон са били скрити части от кредитни досиета и счетоводни документи на различни дружества със залепени на тях бележки с текст„да се махнат при проверка“, „да не се дават на одиторите“ и др. подобни. Иззети са и 14 броя чували с нарязани /шредирани/ оригинални документи , като е установено, че унищожаването им е извършено на 21.06.14 г. /ден след решението на УС на БНБ за поставяне на КТБ АД под специален надзор/. Това е станало по устна заповед на един от изпълнителните директори на банката. Изнесени от сградата на банката и укрити оригинални документи са установени и при претърсване /след съответно разрешение на съд/ в помещение в сграда в столицата. От БНБ – управление "Банков надзор", са изискани всички документи, касаещи упражняването на надзора по отношение на КТБ АД, включително и в случаите на увеличаване на капитала на банката. Продължават интензивни разпити на свидетели и обвиняеми лица. Изрично следва да се подчертае, че действията на прокуратурата и разследващите органи по настоящото досъдебно производство се организират и изпълняват по начин, който не препятства текущата дейност на квесторите и банката. Неоснователни са разпространените в публичното пространство твърдения за изнасяне на оригинални документи, вкл. кредитни досиета от банката и прилагането им по следствени дела, в резултат на което се създавали предпоставки за нарушаване на банковата тайна. Всички действия с такава информация се извършват при стриктно спазване на разпоредбите на Закона за кредитните институции и след съгласуване с назначените квестори. Резултатите от извършени претърсвания показват, че има изнесени и унищожени документи, но не от разследващите органи или от квесторите, а по разпореждане на длъжностни лица от КТБ АД, някои от които вече привлечени като обвиняеми. Разследването по делото няма отношение и по никакъв начин не влияе на осъществяването на специалния надзор спрямо банката. Разследването не е фактор, с който е необходимо да бъдат съобразявани решенията на компетентните органи за изплащане на депозитите. Това се извършва в съответствие с разпоредбите на Закона за кредитните институции и Закона за гарантиране на влоговете в банките, чиито процедури не са в зависимост от хода и продължителността на наказателното производство.БЛИЦ
Комисията по безопасност на движението ще предложи на кмета на Община Дупница инж. Методи Чимев да бъдат подадени сигнали до Областно пътно управление и Агенция „Пътна инфраструктура” за разрешаване на проблема с движението в района на автокъщите.
Шестима души осъдени от Районен съд Дупница през 2014 година и с влезли в сила присъди, са се укрили преди да влязат в затвора, това съобщи говорителя на прокуратурата в града Емил Павлов. Въпросните лица са извън пределите на страната и са обявени за издирване чрез Интерпол. Имената на издирваните не бяха обявени, като от прокуратурата заявиха, че това е от компетенцията на полицията. В затвора не са влезли и други петима, които са с присъди от предишни години. Последният скандален подобен случай бе с убиеца на Вероника във Велико Търново, който е трябвало да бъде арестуван веднага след последното дело срещу него в края на миналата година. Илиян Здpaвкoв обаче се укрил и не влязъл в затвора, след което извърши бруталното престъпление срещу момичето..
Община Дупница започна възстановяването на откраднатите знаци и указателни табели на отсечките от 4-класната пътна мрежа по проект финансиран от МРРБ. Проверка бе направена в края на миналата седмица и установи много липси, констатират от пресцентъра. Най-фрапантните кражби са в обхвата на проекта по отсечката Дупница-Баланово. Изрязани и откраднати са 14 стълба и общо 26 пътни знаци. В отсечката Дупница-Яхиново липсват 3 стълба и 9 знаци, а Дупница-Дяково проверка е отчела кражбата на 10 пътни знаци. В 4-ата отсечка от проекта Дупница-Бистрица не са установени кражби. Обект на посегателство са пилоните, които се използват за скелета, разкриват запознати. Разходите по възстановяванията ще са за сметка на Общината.
Срещи с местните превозвачи започват от следващата седмица в Община Дупница, информират от пресцентъра на кметството. По настояване на кмета инж. Методи Чимев, ще бъдат канени фирмите, извършващи транспортни услуги от градските и междуградските маршрутни разписания. Повод за това е подготвяната в момента процедура по провеждането на конкурс за превоз на пътници. “Искаме да чуем мнението, предложенията и да коментираме критериите с тези фирми. Те са хората, които са не само от града, но и са преки изпълнители на тези дейности. В момента изготвяме цялата документация по условията и критериите за участниците. Лично аз ще държа на комфортните условия за пътуващите, и разбира се приемливи цени”, коментира инж. Чимев.
Много е тежка пътната обстановка в Северозападна България, особено в областите Видин, Монтана, Враца, Плевен и Ловеч. Това каза пред „Фокус” председателят на УС на Агенция „Пътна инфраструктура” инж. Лазар Лазаров. „Всички третокласни пътища са затворени за движение. Снеговалежът е много силен, придружен е с ураганен вятър”, заяви инж. Лазаров. По думите му видимостта на пътя е почти нулева. „Движението е доста голямо. В момента се опитваме да спрем цялото движение в област Видин, тъй като пътищата към Монтана са затворени. Пътят от Лом към Монтана е затворен поради навявания на големи преспи”, каза той. По думите му техниката на Агенция „Пътна инфраструктура” работи постоянно и почиства пътищата, но поради ураганния вятър снегът отново се връща на вече почистения път. Екипи на Червения кръст осигуряват топъл чай и храна за хората в блокираните автомобили. Най-рано утре сутрин ще започне отварянето на пътя, съобщиха от областната управа в Монтана.
Ръководството на Манчестър Юнайтед започна вътрешно разследване по отношение на няколко играчи, нарушили етичните норми на поведение. Причината за това е станал видеозапис, на който играч на клуба прави секс в тоалетна в нощен клуб в Манчестър, докато неговите съотборници го заснемат. Един от играчите на "червените дяволи", името на който не се споменава, е "забил" девойка на около 20 години в нощен клуб и е отишъл да прави секс с нея в тоалетната. Негови съотборници обаче са заснели акта, като са снимали с мобилен телефон над вратата. После те са показали видеото и на другите играчи. Ръководството на Юнайтед се опасява, че кадрите може да попаднат в интернет и да разклати репутацията на английския гранд. От клуба засега отказват да коментират случката.ГОНГ
Актавис е най-силната марка в категория “ Фармация и медицина“ в независимото проучване на потребителския сегмент на българския пазар по инициатива на глобалната организация Superbrands, което се проведе за четвърти пореден път у нас.
Със заключителна пресконференция днес, бе сложен краят на успешно приключилият проект “Всички деца учат заедно – Трансгранична мрежа за приобщаващи училища“, изпълнен в партньорство между Куманово и Община Дупница. Продължителността на проекта бе 24 месеца на стойност 498 896,58 евро.
Само за първите два празнични дни жертвите по пътищата на България са четири.
Интересна докладна ще внесе на предстоящата сесия на Общински съвет-Дупница на 25 април, председателят инж. Владимир Владимиров. Това става ясно от проекта за правилник публикуван на официалния сайт на кметството. Искането на Владимиров за създаването на общинското предприятие буди много въпросителни, предвид на факта, че преди около година бе закрито учреденото през декември 2007 година дружество “Реклама Дупница”, което видно от проекта за Наредба е със същата дейност. За 2012 година, то бе на загуба с 38 хиляди лева, за 2011 с 26 000 лева, а преди това бе натрупало други 65 000 лева задължения към Община Дупница, които бяха опростени с решение на местния парламент след молба на тогавашния управител Славчо Евтимов, който бе наследен впоследствие от Николай Ванчев. Общата стойност на загубите са над 120 000 лева.
Досъдебно производство е започнато в РПУ- Дупница срещу 48-годишен мъж от с. Яхиново за управление на багер след употреба на алкохол. Тестът с дрегер е отчел резултат 2.21 промила алкохол в издишаният въздух. Напускайки обекта, на който е работил мъжът е нанесъл и незначими материални щети на автомобили, с които се е разминал при движение в централната градска част в Дупница. Издаден му е талон за кръвно изследване, съобщават от полицията
Участниците във втория национален мотосъбор "Неразделни братя"- Дупница „взривиха“ днес града. Мощен рев на мотори огласи Дупница. Обиколката на рокерите започна от парк "Рила", премина през главните улици на града и завърши на летището край Крайници. В обиколката се включиха и много любители на мотоциклетите от Дупница, като сред всички мотори с автомобил „Аустин мини купър“ от 1968 година се отличаваше и началникът на група престъпления по пътищата Александър Александров. На летището мотоциклетистите показаха уменията си в скоростните отсечки и майсторското управление. Награждаването на призьорите е тази вечер в парк "Рила". От 19:00 часа започват поредните мотоигри, а вечерта ще завърши с концерт на „Фаербол“.
Стотици се събраха тази сутрин на пл. "Свобода" и останаха приятно очаровани от първите мероприятия по повод 38-ите майски празници на културата в Дупница. Танците на децата по зумба от спортен клуб "Касиопея" накараха всички присъстващи да се усмихнат и заслужено получаваха аплодисменти след всяко свое изпълнение. Истинска атракция бяха появилите се 4-метрови "пеперуди" от Fireter. Шоуто на кокили веднага накара десетки да извадят фотоапарати и телефони, за да се снимат с рядката атракция. Ходещите на кокили пък раздаваха знаменца на всички. От Fireter са подготвили голяма изненада утре вечерта, когато ще направят огнено шоу на пл. "Свобода".
ПП ГЕРБ печели вота в двете най- големи общини в Кюстендилска област- Кюстендил и Дупница, и е първа политическа сила в Сапарева баня. Коалиция за България печели доверието на мнозинството избиратели в останалите 6 общини- Бобов дол, Кочериново, Бобошево, Невестино и Трекляно, както и в Рила, където битката с ГЕРБ е била най- оспорвана и разликата е само 8 гласа в полза на БСП.Кюстендилска област е една от 4- те области в страната, където Коалиция за България е първа политическа сила на евроизборите. От ГЕРБ контрират, че без вота в община Бобов дол, тяхната листа има 45 гласа преднина.
Третата сила в Кюстендилска област, България без цензура печели вота в кюстендилското село Николичевци.
Европейският шампион за младежи по кикбокс Доброслав Радев гостува заедно с личния си треньор в СК "Патриот" Кирил Чакъров на кмета на Дупница инж.Методи Чимев. Поводът бе спечеленото злато от шампионата на Стария континент в Испания преди дни. Трикольорите се завърнаха от там с 4 златни медала, като от 36 държави, отборно България приключи на 13-о място. Именно Радев бе един от 4-мата българи заради които звуча българския химн. Там дупничанинът спечели титлата в категория до 57-килограма в стил кик-лайт.
Радев сподели впечатленията си от турнира и трудностите, които са го съпътствали. Чакъропв пък разкри, че на финала Радев е играл с ангина, но все пак е успял да победи своя съперник и да се окичи със златото.Инж.Чимев дари с плакет талантливият дупничанин, както и "История на Дупница и Дупнишко". "Продължавай все така да носиш успехи на града и България. Гордей се, че си от този град. Ти пишеш история в спортната страница на Дупница и нека там навсякъде се срещат само думите – победи и злато", пожела му инж.Чимев.
Районен съд –Дупница изпрати в затвора за 5-години при общ режим в затворническо общежитие от открит тип, дупничанина Е.Б. Той ще заплати на пострадалия Йордан И също от Дупница и сумата от 65 000 лв, представляваща обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи се в претърпени болки и страдания в резултат на престъплението, ведно със законната лихва, считано от датата на увреждането, а именно – 18.12.2010г., до окончателното й изплащане. Преди пет години инцидентът става около 10 минути след полунощ пред закусвалня на улица „Николаевска“. Тогава 31-годишният Йордан И е жестоко пребит и получава тежка черепно-мозъчна травма. Пострадалият след скенер в Общинска болница бе закаран по спешност в неврохирургия в „Пирогов” и опериран, за да бъдат отстранени хематомите от мозъка му. От травмата Йордан е получил и трайно затрудняване на речта му. Осъденият Е.Б ще заплати и 1475 лева за вещи лица и 2 600 лв, представляващи държавна такса върху уважения размер на гражданския иск. Присъдата може да се обжалва и протестира в 15-дневен срок пред Кюстендилски окръжен съд.
Тържествена сесия на Общински съвет-Дупница по случай 19 октомври- празникът на града, се проведе преди минути. Тя започна под звуците на химна на Република България. Приветствено слово произнесе кметът на община Дупница инж. Методи Чимев. "Днес ние празнуваме заедно с Българската православна църква и най-великия светец на българската земя – Свети Иван Рилски. Под неговата закрила, всички ние трябва да продължим да работим за превръщането на Дупница в един още по-привлекателен дом за нас, нашите родители и най-вече нашите деца. Благодаря на всички вас уважаеми дами и господа общински съветници за съвместната ни работа. Без спорове и дискусии няма как да се взема най-правилното и най-коректното решение. Но в името на всеобщата ни кауза, винаги сме намирал общ език. Защото каузата Дупница е надпартийна, каузата Дупница е повече от всички нас. Каузата Дупница е кауза на всички дупничани", каза в част от словото си инж. Чимев.Есе прочете и ученичката Лиляна Славова, която само преди 7 дни бе градоначалник в Деня на отворените врати. Временно изпълняващата длъжността Председател на ОбС Силвия Овчарченска прочете поздравителен адрес от президента на Република Българя Росен Плевнелиев. Поздравителни адреси бяха изпратени от още десетки кметове, институции и политици.
Един от гостите на сесията Арсенчо Алексовски-кмет на Община Крива Паланка, поздрави присъстващите, след което дари с картина инж. Чимев.
С пълно единодушие, званието "Почетен гражданин на град Дупница" бе присъдено на краеведът Иван Хаджийски.
Мъжът, който беше намерен убит снощи пред блок на бул. „Осми приморски полк”във Варна, е на 45 години. Казва се Тодор Т. и е работил като диджей във варненска дискотека и в дискотеки на Златни пясъци. Има брат близнак и дете в тийнейджърска възраст. Разведен е и живее сам. Тялото на мъжа беше намерено пред единия от входовете на известния като Китайската стена блок. Сигналът на телефон 112 е постъпил снощи около 22:00 ч. В района на местопрестъплението беше намерен нож, с който се предполага, че е извършено убийството. Случаят се наблюдава от Варненската окръжна прокуратура.
Селекционера на волейболният национален отбор Камило Плачи ще бъде за три дни в Габрово, за да гледа мача на местният тим и Левски Боол. Плачи ще наблюдава и няколко тренировки водени от наставника на габровци Любо Герасимов.Очаква се повиквателна за националния да получи и центъра на Габрово Краси Гайдарски. До две седмици селекционера ще отскочи и до Румъния , за да разговаря с разпределителя на Томис Андрей Жеков.I
След като без много шум и набързо Народното събрание гласува в сряда оставката на Христо Бисеров – един от най-влиятелните политици, чието внезапно оттегляне от политиката и парламента е пълна енигма, депутатите се заеха с обсъждане на доклада за полетите на правителствения Авиоотряд 28 по времето на кабинета „Борисов“.Както се очакваше, заключенията на временната анкетна комисия, оглавявана от „Атака“, бяха отхвърлени от опозиционната партия ГЕРБ като тенденциозни, а управляващите използваха случая, за да обвинят отсъстващия от залата бивш премиер Бойко Борисов, че е използвал правителствените полети за задоволяване на лични и партийни цели.
След 3 месеца проучвания, комисията с председател Венцислав Лаков от „Атака“ е констатирала, че авиоотрядът е изразходвал над 34 млн. лв. за нерегламентирани полети. От доклада, дълъг 40 страници, става ясно, че за 144 полета, чиято обща стойност възлиза на 32 917 237 лв., няма никаква информация – нито за целта, нито за състава им.
Установени са полети, извършвани по нареждане на министър-председателя Бойко Борисов, които са с търговска цел и са в нарушение на закона. Става дума за станалите известни превози на спортни отбори, за които е заплащано само горивото, без да се отчитат амортизацията, таксите и без печалба. Извършени са и 67 полета със самолети на ВВС на стойност 800 000 лева. При много от тях не е ясно кой е пътувал на борда на самолетите и хеликоптерите. Налице е хаос между институциите, които организират полетите на властта, се казва в доклада на временната парламентарна комисия, проверяваща дейността на правителствения Авиоотряд 28 за периода август 2009 – март 2013 година.
„Авиоотрядът е използван многократно за превозване на футболни отбори, не само на Бистришките тигри, използван е и от волейболен отбор, използван е за заснемане на филми, за полети за наблюдение на телето Бойка, което беше подарък на премиера”, изреди от парламентарната трибуна Венцислав Лаков. Той допълни, че самолети на Военно-въздушните сили са били използвани за предизборни цели. „Сутринта премиерът Борисов е на предизборно събрание в Пловдив, а следобед – в Плевен, а за превозване на участниците е използван хеликоптер на ВВС”, обясни Лаков.
„Съществува пълен хаос между институциите, които се занимават и организират полетите на властта. Че не се пазят документите и няма такова законово изискване да се пазят документите, това е причината да нямаме пълните списъци. Редно е парламентът да помисли как да се предложат нови промени, тека че всичко да бъде ясно и да няма такова разходване на средства безконтролно. Да не се превръща Авиоотряд 28 в аеро такси, така за изпълнение на прищевки на определени хора“, коментира още депутатът от „Атака“ Венцислав Лаков.
„Всичко това са пари на данъкоплатеца, средства, извадени от джоба на всеки българин, за да може да се гарантира медийната изява на бившия министър-председател“, стигна до любимия си извод Лаков.
Целият доклад на временната комисия ще бъде качен на интернет страницата на Народното събрание, а информацията от него ще бъде предадена на прокуратурата.
ГЕРБ окачествиха доклада като тенденциозен. „Не се разбра почти нищо освен цифри, които са в бюджета на Авиоотряд 28 и мерките, които се взимат за охрана на един министър-председател. Нима г-н Орешарски сега като кацне някъде със самолета ходи пеша след това, нима не го взимат автомобили? Изначало комисията беше съставена с целенасочен, злонамерен обхват. Как може да разбере обществото и гражданите дали са правилни или неправилни, ако не се съпостави с друг период?“, попита депутатът от ГЕРБ и бивш транспортен министър Ивайло Московски. Неговата парламентарна група настояваше комисията да провери и полетите на правителството „Станишев“, управлявало преди това на ГЕРБ, но мнозинството не се съгласи.
„Надявах се, че няма да се стигне до дискусия на тази безсмислена тема. За пореден път гражданите ще видят как Народното събрание им губи времето и как се занимава с теми, които по никакъв начин не касаят обществото и не са важни“, коментира Ивайло Московски от ГЕРБ.
Взаимните обвинения използван ли е Авиоотряд 28 за предизборни цели и какъв е бил смисълът от работата на временната комисия постепенно отстъпиха място на друг тип подмятания.
„Има съмнения, че Авоотрядът се е използвал за превозване на съмнителни леки жени с тежки пороци”, заяви от трибуната Антон Кутев от БСП.
„Винаги е по-добре в присъствието на министър-председател, макар че не съм информиран да е вярно, да присъстват леки жени с тежки пороци, отколкото както по ваше време – леки мъже с тежки пороци”, отвърна му Ивайло Московски.
Жельо Бойчев от БСП каза, че народните представители не са следователи и когато за момент влезнали в тази роля, „топката се прехвърляше и в крайна сметка българското Народно събрание не беше зачитано, за да стигнем до обясненията, които се даваха извън комисия“. „Ръководителите на полет на Авиоотряд 28 ни казаха, че са извършвали полети в нарушение и с изричното разпореждане, без да им се предоставя състав на пътниците“, допълни той.
„Ще ви прочета обяснението на началника на „Авиоотряд 28“ на многократно задаваните ни въпроси за състава на пътниците на тези полети, които са извършвани най-често в присъствието на премиера, тогава Борис Борисов. Той казва на въпрос къде са списъците и защо няма такива: „Не може да стане това, защото тези хора не могат и нямат право да летят, съгласно постановлението на Министерски съвет“. И тъй като те нямат право да летят, макар да го правят, за тях не идват списъци“, отбеляза Жельо Бойчев.
Йордан Цонев от ДПС уточни, че комисията е установила 144 полета на бившия премиер Бойко Борисов , за които няма данни кой го е придружавал. Като информация за пътниците е посочено „министър-председателят и придружаващите го лица“. „Въпросът „кой“ в случая е уместен и на него няма отговор. Ако желаете да си го самозададете или да го зададете на вашия лидер, питайте го кой е пътувал с него“, обърна се Цонев към депутатите от ГЕРБ.
„Знаете ли отговорите какви бяха? Всички спазваха закона омерта на мафията: не знам, не чух, не видях. Питали сме пилоти: знаете ли в този полет кой беше на борда. „Ами не, не знам, аз гледам напред, не гледам назад“. Това в самолет, в който има 8 пътника, да не можеш да кажеш кой е бил на борда, е смешно“, заключи Цонев.
„Кой беше казусът, във връзка с който се създаде комисията? Един слух в обществото – слух, защото докато не се докаже, е такъв – че играейки на карти, Борисов губи бас и праща самолета да му докара един аматьорски отбор да играе с друг аматьорски отбор от София на плажа във Варна“, напомни Цонев.
Бившият транспортен министър в кабинета „Борисов“ Ивайло Московски извади още по-стари папки, в които прочете част от полетите на Тройната коалиция до дестинации извън България. Сред тях са София-Баркасименто(Венецуела), Шанхай, Ханой, Ченду, Делхи, Бангалор, Асуан, Найроби, Йоханесбург, Абуджа, Дакар, Казабланка. 14 от министрите от тогавашния кабинет са пътували до Виетнам, девет министри – Япония, Монако, Австралия, Чили, Хавана, Бали, Южна Африка, Сингапур, Аржентина, Бразилия, Бахрейн.
„Това са малко по-екзотични дестинации от Несебър и „Паламара“, каза Московски. В отговор Йордан Цонев обясни, че тези полети за с цел засилване на външно икономическите отношения на страната ни с други държави. Дебатът и скандалите в Народното събрание продължиха, въпреки призивите и от двете страни да бъдат прекратени.
Комисията по спорта към Общински съвет-Дупница реално бави парите за всички клубове. За проблемът ни сигнализираха представители на няколко спорта в града. "Внесли сме отдавна отчетите, дали сме постигнатите резултати и досега отдавна трябваше да са излезли с резултатите за сумите, които трябва да получи през тази година всеки един спорт. Ние разчитаме на тези пари особено сега, в активния спортно-състезателен период, но няма как да се случи. Налага се дори да пропускаме състезания, защото някои общински съветници не са намерили един час в месеца да свършат това, за което са избрани. Какво да обясним на децата, че не ги водиме на някои турнири", коментира един от треньорите.
Жива охрана е назначена от Община Дупница на новите жилища, които се построиха на терена на бившите казарми, информират от пресцентъра на кметството. 150 са семейните жилища, които се очаква до месец да започнат да посрещат своите първи наематели. Денонощно пазачи ще бдят за набези и опити за кражби, тъй като апартаментите са напълно обзаведени. "Освен жива охрана, има вече монтирана и сигнално охранителна система на всички сгради, както и видеонаблюдение. Предприели сме всички възможни мерки, за да предотвратим кражби и набези. Длъжни сме да вземем всички мерки, докато бъдат пуснати в експлоатация сградите", коментира зам.кметът по социалните дейности Крум Милев.
Дупнишката фирма "Меридиан" ЕООД е избрана да ремонтира опасната ограда на ОУ "Св.Св. Кирил и Методий" в Дупница, информират от пресцентъра на кметството. Тя бе единствената подала документи за участие в процедурата по избор на изпълнител с оферта от 23 685,50 лева без ДДС. При поставен срок от 60 дни за изпълнение, Меридиан са посочили 34 работни дни за реализацията на ремонтните дейности.Кюстендилската "Строителна фирма-Рила" ЕООД също ще работи на обект в общината. Тя участва в избора на изпълнител за изграждане на подпорна стена на река Отовица в село Самораново. Сумата, предложена от участника е 47 201,41 лв без ДДС със срок на изпълнение 47 календарни дни, но не по-късно от 31 декември тази година.
Мотоциклет, обявен за издирване Интерпол – Италия, е открит от служители на реда в автосервиз в Бобов дол.
Страница 11 от 156

Източник: standartnews.com
Вижте видео