ДНЕС! Обсъждат плана за развитие на Дупница до 2020-а година, гласуват го в петък Плана за развитие на Дупница до 2020-а година се обсъжда в момента в заседателната зала на кметството. На общественото обсъждане присъстват граждани, служители от общинска администрация, както и съветници от местния парламент. Да се запознаят с направените анализи и посоките на развитие, в залата са бившият председател на ОбС Ивайло Константинов и 2-ият от депутатската листа на ГЕРБ Емил Гущеров.OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Страстната седмица: Разпети петък Днес Православната църква отбелязва кръстната смърт на Исус Христос. Разпети петък е денят, в който Божият син е разпънат, за да стане изкупителна жертва за греховете на човечеството. Днес стотици отиват на църква, за да минат под плащаницата, с която е било покрито тялото Христово, свалено от разпятието. Счита се, че днес Исус е претърпял безброй ругатни, мъка и неимоверни страдания. Това е денят, в който го разпънали на кръст, принесен в жертва за греховете на цялото човечество. По това време станало слънчево затъмнение и земетресение. В този ден от Страстната седмица постът е особено строг. Църквата повелява днес да не се яде и пие вода. На Велики петък не се служи Света литургия, а се извършват Царските часове. Вечерта в храма се припомнят и съпреживяват Христовите страдания, смъртта му и погребението му. Народът казва, че на Разпети петък и пиле не пее, и гнездо не вие. Всяко живо същество страда. В този ден никой не подхваща, каквато и да е работа.
От „Гиздова махала“ изразходвали 245 хиляди киловата само за октомври В официално писмо ЧЕЗ посочва, че само за октомври от трафопоста в циганската махала в Дупница са изразходвали 245 000 киловата без да ги платят, съобщи Нова телевизия. В репортаж от мястото се видя ясно, че нелегалното присъединяване отново е в ход. Хората в махалата твърдят, че искат да плащат, но разсрочено, докато от ЕРП-то не били съгласни и искали цялата дължима сума. Жителите на дупнишкия ромски квартал са възмутени, че от жандармерията и ЧЕЗ са прибрали и жиците им, с които са били свързани нелегално към мрежата. „Не е лесно да се прикачиш към тока, опасно е”, казват те. Според тях, всички къщи са узаконени, имали съответните документи. Липсата на работа обаче им пречила да си плащат сметките. Никой обаче не показа как става номера с прикачването, което очевидно се практикува редовно.
Крим влиза в състава на Руската Федерация официално на 16 март Парламентът на Крим е взел решение този въпрос да бъде поставен на референдум на 16 март. Парламентът с 78 гласа "за" прие днес решение за влизане в състава на РФ. На референдума хората ще отговорят и на още един въпрос за връщане на конституцията от 1992 година. Бюлетините ще бъдат на три езике руски, украйнски и татарски.
Комисията по спорт разпредели парите на клубовете в Дупница Днес 5-ти май, на свое заседание Комисията по спорт към Общински съвет Дупница, разпредели финансовите средства за спортните клубове от общината. От Комисията реагираха и на писмото, което по-рано през деня бе изпратено до Председателя на ОбС-Дупница Костадин Костадинов във връзка с липсата на такова разпределение. В писмото си, градоначалникът настоява проблемът да бъде разрешен в най-кратки срокове. „ Ни сме свършили всичко по наредба и докладната за разпределението на парите ще се разгледа от местния парламент на сесията този петък 8-ми май. Точно това се разбрахме и на миналата сесия“, коментираха представители на Комисията, чийто председател е Иван Шопов. От там допълниха, че част от клубовете не са спазили стриктно срока, който е 31-ви януари, за подаване на отчетите за миналата 2014 година.
2400 лева, цигари и алкохол откраднаха от магазин в Дупница  Досъдебно производство е образувано в РУП Дупница срещу неизвестен извършител на кражба от магазин за хранителни стоки в града, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Атлетик Дупница победи Академик във Футбол 9 Снимки Втора победа записаха момчетата от ФК Атлетик Дупница в първенството на Футбол 9 провеждано в София на спортен комплекс Царско село. Днес децата родени 2002 година под ръководството на Янек Кючуков наделяха с минималното 1:0 над Академик Сф. Единственото попадение в мача вкара Анжело Кючуков-младши след чудесна триходова комбинация, започната от Кирил Сотиров. Треньорът Янек Кючуков заяви, че е доволен от всички момчета от отбора, които са показали голямо старание. Мачовете от втората фаза на турнира продължават следващата неделя, когато е 4-ят кръг. До момента Атлетик има 2 победи и 1 загуба
НАЙ-НАКРАЯ! 79 млн. лева за жк „Бистрица“ и още 5 големи квартала в Дупница Община Дупница започна изготвянето на проекти за 79.2 млн. лева за следващия програмен период, информират от пресцентъра. Идеята е в максимално кратки срокове те да бъдат готови, за да бъдат входирани за финансиране с отварянето на финансовите потоци, с цел по-бързата им реализация.
"Знаете, че от вчера стартираха реалните ремонтни дейности по "Зелена градска среда", която обхваща една трета от инфраструктурата на Дупница. Изискал съм в максимално кратки възможни срокове да се подготвят проектите, за да бъдем сред първите в България, които имат готовност да ги реализираме. Основата и най-важна задача ще бъде обновяване на жк "Бистрица". Всекидневно получавам въпроси: А какво ще правим с жк. "Бистрица" и там е основният ни акцент в настоящата работа. Въпросът е много актуален, и разбирам хората живеещи там. Около 43% от населението на Дупница е съсредоточено в жк. "Бистрица" и ще бъде нужен финансов ресурс в пъти по-голям от този по "Зелена и достъпна градска среда". chimevПредвижда се обновяване на ВиК-мрежата и пътната инфраструктура, които са най-важните. Ще бъдат обособени зелени площи и построена нова детска градина за около 100 деца, като задължително ще ремонтираме основно сегасъществуващите забавачки в района. Тротоарите и междублоковите пространства са за основен ремонт. Има много млади хора в квартала, но липсват за тях спортни площадки и сме заложили изграждането на три такива на този етап, както и няколко детски площадки, като разбира се възстановим и сега действащите. Идеята е залегнала подробно в Интегрирания план за градско възстановяване и развитие на гр Дупница", обясни кметът на Дупница Методи Чимев. "Изготвяме проекти и за жк. "Люляк", кв. "Гиздова махала", кв. "Бешика" и жк "Елица" и други, по-малки, където предвиждаме подобни дейности. Общата одобрена сума за това, съгласно приетия от Министерство на регионалното развитие "Интегриран план за градско възстановяване и развитие на Дупница" за горепосочените жилищни комплекси е 79.2 млн. лева. Основната част от тази сума ще бъде осигурена от Оперативна програма "Региони в растеж" в периода 2014-2020", допълни Чимев. "Реализацията изисква технологично време, така че след 4-5 години, Дупница трябва да бъде с напълно нов облик", заключи Чимев.
Катастрофа в Княжево на изхода от София. Кола с кюстендилска регистрация се преобърна "Пежо" с пернишка регистрация и "Фиат" с кюстендилска регистрация сътвориха страховито и кърваво меле на столичния бул. "Цар Борис III". Двата автомобила са катастрофирали около 14 ч. на пешеходна пътека при кръстовището с улица "Дамяница" – до спирка "Планинец" в Княжево по линията на трамвай №5. По неофициална информация пернишкото пежо е преминало на червен светофар и ударил странично кюстендилската кола, като след това се преобърнало по таван. Тежко пострадали са шофьорът на фиата и спътничката му, като се наложило пожарникари да разрежат ламарините, за да извадят заклещените хора вътре. Източник/Всеки ден
116 служители на ОДМВР, РДПБЗН и РДГП – Кюстендил,  са наградени по случай  професионалния празник 116 служители на ОДМВР, РДПБЗН и РДГП – Кюстендил, са наградени по случай 136 години от създаването на министерството и професионалния празник на служителите 5 юли
Неофициално: Заплати за миньорите от  Бобов дол след 5-ти септември. Дават им по 15 лева за професионалния празник Заплати в мините в Бобов дол ще има след  5-ти септември. Тогава се очакват преводи от фирми с които работи ТЕЦ Бобов дол при продажбата на електроенергия. Това разкриха източници от „Въгледобив Бобов дол“. От 1 юли централата бе извадена от регулирания пазар на електроенергия и работи на свободния пазар. Все пак за професионалния празник на миньора, който е на 18 август деня на успението на Св.Иван Рилски, но се празнува всяка последна събота на август, работниците в мините ще получат по 15 лева. Припомняме, че в петък 29 август миньорите от подземните рудници на „Въгледобив Бобов дол" спряха работа за 1 час  в знак на протест към действията на МОСВ и ЕСО, който спряха работата на един от блоковете на ТЕЦ- Бобов дол. Миньорите чакат  заплатата си за месец юли. Те заплашват с нови граждански протести, ако проблема не се разреши. Управителят на "Въгледобив- Бобов дол" Красимир Чаврагански е изпратил писмо до министрите на икономиката и енергетиката и на околната среда и водите, и до синдикалните лидери в КНСБ и Подкрепа.
Още снимки от „Спортист на Дупница 2014“ Изключителен бе интересът към церемонията по "Спортист на Дупница" за отминаващата 2014 година. Наградените можете да видите в още снимки тук, а запис на самото тържество, очаквайте тази вечер в ефира на ТВ Запад в предаването "Спортна арена" от 21 часа. Очаквайте утре пълен запис от предаването ТУК.
След победа днес дупничанинът Доброслав Радев се класира за полуфинал на Европейското първенство по кик-бокс Дупничанинът Доброслав Радев надигра категорично в три рунда унгареца Барнабас Ласло в първият си мач от Европейското първенство по кик-бокс за юноши и кадети в испанския град Сан Себастиян. Радев спечели с 3:0 съдийски гласа.  На полуфинал Доброслав Радев ще се изправи срещу италианеца Лука Пелицоли, който победи на ¼ финал поляка Хуберт Аниевски. Срещата е утре 27-ми август.  В категорията на Доброслав KL /киклайт /до 57 килограма има 10-състезатели.
Заради сръбска община Бобов дол все още чака пари от държавата 97 хиляди лева не достигат на Община Бобов дол, за да погаси кредит към фонд ФЛАГ. Общината по сила на сключен договор трябва да издължи главницата на 25 януари, но няма нужните средства и затова иска да удължи срока до 25 април 2014 година. Кредита бе взет през октомври 2012 година и Общината усвои 288 хиляди лева. Финансирането бе нужно за изграждане на Амфитеатър по проект за трансгранично сътрудничество с Община Палилула. Министерството на регионалното развитие и благоустройството вече преведе 191 хиляди, но останалата сума се бави заради документи на партньорите от Сърбия. Този казус ще бъде разгледан на утрешната извънредна сесия на Общински съвет Бобов дол, който вече веднъж удължи срока за погасяване на кредита през миналата година.
Вицепремиерът Меглена Кунева отложи планираното  за утре посещение в област Кюстендил Вицепремиерът и председател на ДБГ Меглена Кунева , заедно с народните представители Настимир Ананиев и Димитър Делчев трябваше да посетят утре ГКПП- Гюешево. Повод за посещението е инспекция на пункта. Освен това бяха предвидени и още срещи в областта. Преди малко от областна администрация официално съобщиха, че посещението се отлага. Според неофициална информация причина за това е здравословното състояние на Меглена Кунева. Днес в парламента депутатите спряха антикорупционния закон на Кунева още на първо четене. ГЕРБ и Реформаторският блок гласуваха в подкрепа, депутатите от БСП бяха против, а ДПС, АБВ и Патриотичният фронт – се въздържаха. Първоначално „за” Законопроекта за предотвратяване на корупцията сред лицата, заемащи висши публични длъжности бяха 102 депутати, против гласуваха 39 и 71 се въздържаха. След прегласуване 101 народни представители дадоха положителен вот, 72 се въздържаха и 38 бяха против. Законът имаше за цел да разшири кръга от хора заемащи висши постове в администарцията, които да декларират имотното си състояние.снимка/бгнес
Специални плочки за незрящи поставят в Дупница Служители от Община Дупница се срещнаха с част от ръководството на Клуба на хората с ограничена видимост в града, информират от общината. Повод за това бяха строителните дейности по проект "Зелена и достъпна градска среда", който се реализира в момента на територията на Дупница. Архитект Григор Перчемлийски, гл.специалист "Транспорт" Стефан Бойчев и началник отдел "Транспорт" Радостина Велинова запознаха подробно хората с предвиденото.
Изследваха за СПИН персонала на Общинската болница в Дупница, след като серопозитивна жена почина в лечебното заведение Лекари и медицински сестри от Общинската болница в Дупница се изследваха за СПИН, след като се оказа, че жена постъпила за лечение е серопозитивна. Всички медицински работници от хирургично отделение са изследвани, съобщи ТВ Запад. Новината бе потвърдена и от управителят на болницата д-р Любомир Таушански, който допълни, че резултатите са отрицателни.Случаят е от преди месец, като тогава 33-годишна жена е постъпила по спешност с диагноза перитонит. Жената е била оперирана, но след настъпили усложнения е починала. Направените, след това изследвания са показали, че тя е серопозитивна. Изследвани са всички близки на починалата жена, като и там резултатите са отрицателни.
Почина д-р Желю Желев, президент на Република България в периода 1990-1997 Почина първият демократично избран президент на България Желю Желев. Това съобщиха близки до семейството. Д-р Желю Митев Желев е роден на 3 март 1935 г. в с. Веселиново, Шуменско. Завършва философия в СУ "Климент Охридски" през 1958 г. От 1961 г. до 1964 г. е редовен аспирант във философския факултет на Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Член е на БКП, но е изключен като антимарксист през 1965 г. По политически и идеологически причини остава без работа до 1972 г. През 1974 г. защитава дисертация и става кандидат на науките, а през 1975 г. започва работа като научен сътрудник в Института по култура. В периода 1977-1982 г. е завеждащ секция "Култура и личност" в института. Защитава докторска дисертация през 1988 г. През 1982 г. излиза книгата му "Фашизмът", която е забранена и спряна от разпространение, но е преведена на 10 езика. През 1988 г. създава полулегалния Съюз за гласност и преустройство. До 10 ноември 1989 г. д-р Желю Желев е един от най-изявените дисиденти в България и е обект на преследвания. След 10 ноември 1989 г. се включва активно в обществено-политическия живот на страната. Той е един от основателите на Съюза на демократичните сили (СДС) и пръв председател на неговия Координационен съвет. През декември 1989 г. влиза като депутат в 7-то Велико народно събрание /ВНС/. На 1 август 1990 г. е избран от ВНС за председател – президент на Република България. През януари 1992 г. д-р Желю Желев става първият президент на България, избран демократично след свободни избори. Заема този пост до 1997 г. През есента на 1996 г. д-р Желю Желев губи предварителните избори за президент. На парламентарните избори през април 1997 г. се явява неуспешно със създадената от него партия Либерална алтернатива. След приключването на президентския му мандат през януари 1997 г. той основава Фондация “Д-р Желю Желев”, чиято цел е възпитание на младежта в демократичен дух. През май 2001 г. основава Балканския политически клуб, в който членуват политици и интелектуалци от балканския регион.
Продължава гасенето на пожара в Рила. Вчера 6-пожара в областта. Продължава гасенето на пожара в Рила планина, който е локализиран на площ от около 130 дка. Днес на място са около 140 души. Има готовност при необходимост да бъде включена и летателна техника. 6 пожара са гасили вчера екипи на РСПБЗН в Кюстендилска област. Всички са причинени поради небрежно боравене с открит огън
Съдът пита мобилните оператори за две Ало-измами в Дупница със „златен пирон“ и „билки“ Районен съд-Дупница ще иска информация от мобилните оператори за два опита за поредната Ало-измама в Дупница. Мобилният номер, от който е търсена потенциалната жертва  0888128102 ще бъде обект на пълна проверка, както за собственикът му, така и за клетките на мобилния оператор.
НАГЛО!!! Въпреки забраната, обраха липите пред Общината в Дупница/СНИМКИ Читатели на zadupnitsa.com сигнализираха за бране на липов цвят и то точно на централния площад „Свобода“, пред сградата на Община Дупница. „Тази вечер около 20:00 часа трима роми си напълниха чувалите с липов цвят. Нали беше забранено“, се казва в сигнала, който е придружен със снимки. Припомняме, че на 9-ти юни кметът на Община Дупница инж.Методи Чимев издаде заповед, с която се забранява брането на липов цвят и увреждането на декоративна растителност в озеленените площи в Дупница до приключване на цъфтежа. На нарушителите ще се съставят актове от 50 до 5 000 лева. Причина за включването на декоративната растителност в заповедта, са зачестилите посягания към тях, особено на тези, които в момента се садят по проекта "Зелена и достъпна градска среда". При ползване на лечебните растения за стопанска дейност в площите, съгласно Закона за лечебните растения, нарушението се наказва с глоба до 5000 лева. При ползване на лечебни растения по начин и със средства, които водят до увреждане на находищата им, глоба до 3 000 лева или с имуществена санкция до 5 000 лева. За изпълнението на заповедта ще съблюдават РУ на МВР-Дупница и Контролно звено на Община Дупница. През миналата година Контролното звено е съставило 14 акта на нарушители с наложени финансови санкции в размер на по 50 лева и конфискация на набраната липова маса. Сериозен брой нарушители е заловила и полицията.
Жената която влезе с автомобила си в къща в Дупница е била с 2,47 промила алкохол в кръвта 31-годишната дупничанка влетя на 29 януари тази година с автомобила си, Мазда" в къща. Инцидентът стана около 17:30 часа на ул.“Страхил войвода“, малко преди кръстовището до „Старата автогара“ в Дупница. Жената изпуснала управлението на колата и се врязала в къщата, като возилото бе паркирано в коридора. "Бях ли в коридора, отивах си. С два инфаркта съм, ама важното е, че сега оцелях", сподели тогава собственичката на къщата, която по това време била в стаята си. Пред пристигналите служители на полицията шофьорката отказала да даде алкохолна проба на дрегер, като след това е отведена в Спешна помощ, където и е взета кръвна проба за алкохол. При инцидента бяха изпочупени врати и мебели. Една от стените в къщата се срути. Районен съд Дупница сега осъди Елза Еринина на 8 месеца пробация и година лишаване от правоуправление на кола, след като тестът за алкохол в кръвта й отчете 2,47 промила. Тя се споразумяла с прокурора по делото Радослава Митова и се признала за виновна. Еринина ще заплати и разноските по делото. Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.
И в Европа отбелязаха, че в Дупница ще има нова зала Официалният сайт на Европейската конфедерация по волейбол отбеляза в една от водещите си новини вчера, постигнатия успех с осигуряването на финаниране от държавата за реконструкция на спортната зала. Те свързват постигнатия успех и с двете участия на българския шампион "Марек Юнион-Ивкони" в Шампионска лига. За радост на спортните клубове и фенове в Дупница правителството на България осигури финансиране за цялостна реконструкция на спортната зала в града. От Министерски съвет отпуснаха сумата от 2,250 млн евро. Това стана реалност най-вече заради участието на "Марек Юнион-Ивкони" в две поредни издания на най-силния клубен волейболен турнир Шампионска лига. Представянето на отбора в турнира предизвика много положителни реакции, но Марек бе принуден да играе домакинските си мачове на 40 км от своя град, защото неговата зала не отговаряше на критериите за лицензиране. Кмета на Дупница Методи Чимев още преди година заяви „Недопустимо е да участваме в Шампионска лига и да нямаме добра зала“. Така усилията на ръководството на клуба, кметската управа и депутати от региона дадоха резултат и парите бяха осигурени от българсото правителство. В следващите няколко месеца ще текат процедурите по избор на изпълнител на строително-монтажните дейности и през август или септември сегашното съоръжение ще бъде сринато, за да започне изграждането на нова зала, която трябва да бъде завършена през лятото на 2015 година. Като тя ще отговаря на всички стандарти за да получи лиценз за турнири под егидата на ЦЕВ. Основната причина за построяването на залата е волейбола в града но от нея ще се възползват поне още 7-8 други клуба", завършва материала в cev.lu.
Децата на Марек 2007 продължават с победите в първенството на Футбол 7 Снимки Втора поредна победа записаха децата родени 2003 на Марек 2007 в първенството на Футбол 7 провеждащо се в София. След като миналата седмица момчетата на старши треньора Борис Кръстев победиха ДИТ, тази седмица се справиха и с Евростарс. Дупничани спечелиха с 5:2. През първата третина Евростар водеше с 0:1, но през втората третина марекчани обърнаха резултата до 3:1 с две попадения на Васил Николов и едно на Николай Николов. В третата третина отново дупничани доминираха и добавиха още две попадения на Александър Георгиев и Георги Иванов. Борис Кръстев заяви след мача, че е много доволен от показаното на терена, " През първата третина имаше подценяване, но след това показахме целият си потенциал", добави Кръстев.
Хегемоните ЕФБЕТ и Еврофутбол станаха партньори на „Марек Юнион-Ивкони“ Двата водещи букмейкъри в България "Еврофутбол" и "ЕФБЕТ" са най-новите партньори на волейболният ни шампион "Марек Юнион-Ивкони". Логото на Ефбет ще бъде на гърба на клубните фланелки за предстоящите мачове в Шампионска лига и Супер лига на трикратните ни шампиони и абсолютни хегемони в България. Логото на ЕФБЕТ е и на гърба на футболния ЦСКА.
"Ние инвестираме винаги в победители, а "Марек Юнион-Ивкони" са такива последните 3 години. Клубът доказа, че бъдещето на един спорт е в развитието на детско-юношеската школа и бълване на състезатели за представителния отбор. При тях това е успешно застъпено и примерите са лидерите на националните отбори Цветан Соколов и Елица Василева. Когато един клуб отдава най-голямо значение на децата, то ние с удоволствие
откликваме за партньорство. В тези трудни времена за българския волейбол, "Марек Юнион-Ивкони" не спира да се бори, при това успешно, а ние от ЕФБЕТ сме длъжни да подадем ръка", коментира Роман Димитров –
управител на ЕФБЕТ.
"Ние от "Еврофутбол" отново заставаме зад българския спорт, като подкрепяме волейболния шампион на България – Марек Юнион-Ивкони. Не приемаме тази наша практика като задължение, напротив – подпомагането на
родните спортисти е наш естествен стремеж и вяра в техните постижения. Знаем, че сътрудничеството ни ще доведе до популяризиране на спорта сред младите, както и до нови български успехи на международната сцена!",
сподели един от управителите на букмейкърската къща, г-жа Екатерина Михайлова.
"Използвам възможността да благодаря на хората от ЕФБЕТ и Еврофутбол за това, че ни се довериха. Все по-малко стават хората, които отделят пари за спорт, но тези хора го правят. За нас е удоволствие да си партнираме с такива водещи компании и обещавам, че ще направим всичко по силите си, за да защитим достойно, както нашето име, така и на нашите партньори в Шампионска лига и във вътрешния шампионат. Партньорството им с нашия клуб е реално инвестиция и в над 150 момичета и момчета от школата на
клуба", сподели мениджърът на "Марек Юнион-Ивкони" Людмил Найденов.
Отново инцидент в Яхиново. 52-годишен наби свой съселянин Досъдебно производство е започнато в РУ Дупница срещу 52-годишен мъж от с. Яхиново. Той нанесъл средна телесна повреда на свой съселянин при сбиване в събота. Причините за инцидента се изясняват. Припомняме, че на 9 февруари тази година 74- годишният пенсионер от село Яхиново Иван Жудов намушка без ясна причина 31-годишния Ангел Григоров и приятеля му Драгомир Недков, който е на 21 години. Инцидентът се разигра в кафе „Тропикана” в центъра на Яхиново, където младежите влезли да пият кафе. Ангел Григоров бе приет спешно в реанимация и опериран. Драгомир Недков е със срязано сухожилие. Иван Жудов е осъждан и е бил дълги години в затвора. В момента на инцидента е бил видимо пиян
Марек Юнион – Ивкони, днес засне снимките за календара си през 2014 година Всички възрастови групи на Марек Юнион-Ивкони днес заснеха снимките си за календара през предстоящата 2014 година. 
Полицията в Дупница издирва автокрадец, катастрофирал до пътен възел Байкал Полицията все още издирва автокрадеца, който тази сутрин не се подчини на униформени да спре и катастрофира с автомобила на главен път Е79, в района на пътен възел Байкал. Екшънът се разигра тази сутрин. Пътни полицаи се опитали да спрат за проверка автомобила фолксваген пасат. Водачът, обаче, не се подчинил на стоп палката и след последвалата гонка катастрофирал, но преди да пристигнат полицаите успял да избяга. Автомобилът е обявен за откраднат в София, като според очевидци в него е имало монтирана детска седелка.