Начало
Представители на дупнишката и кюстендилска съдийски футболни колегии ще се изправят едни срещу други в приятелски футболен мач. Срещата е днес 23 май от 18:00 на помощното игрище на стадион Бончук и с нея ще бъде отбелязан края на футболния сезон в Кюстендилска област. Йонко Гергов и Младен Пенев ще водят двата тима, а областния шеф на БФС Спиро Сираков ще съблюдава за спазване на правилата.
Ученикът от крайнишкото ОУ “Христо Ботев” Слави Михайлов изработи самичък 49 мартенички за всяко едно дете в дома “Олга Стоянова” в Дупница. Днес, 14-годишният ученик посети заедно със свои съученици Дома и дари лично традиционно българските символи. Развълнуваните малчугани, които изработиха 13-метровата мартеница, която бе монтирана на сградата на Община Дупница бяха изключително въодушевени от жеста на батковците си.
Два кръга преди края на първенството на Seconda Categoria GIRONЕ отбора на Марек Сеграте продължава да заема трето място в класирането, на три точки пред Сесто и 4-ри точки пред Спортинг. Българският тим победи в 28-ят кръг ПолАрхентина с 1:0, което бе 11-та победа от началото на 2015 година. До края на Марек остават гостуване на 9-ят Carugate 87 и домакинство на 11-ят в класирането Ausonia. Сесто гостува в следващия кръг на 2-ят Лискате, програмата на 4-те в таблицата Спортинг е най-лесна, като до края те имат два мача с последните два тима в класирането.Марек може да си посигури третото място и участие в плейофите за влизане в по-горна дивизия, като на българите им трябват 4-точки в последните два мача, за да не зависят от останалите резултати. Един от най-щастливите след последния успех на Марек бе администратора Даниел Караджов, който празнува рожден ден и си пожела влизане в по-горна група
Изпълнителният директор и наставник на Марек Иво Паргов бе доволен от победата над Ботев (Враца) с 2:1 и бе категоричен, че в дупнишкият клуб са събрани само мъжкари.
Пореден случай на буйство на пациент бе регистриран. 38-годишна жена от Дупница счупи телефона в ортопедичния кабинет на Общинската балница. Жената постъпила снощи със съмнения за счупен крак, но била в афект и изпочупила част от оборудването в кабинета. Охраната на болницата успяла да се справи с жената с инициали Б.В и извикала полиция. Според първоначална информация жената е била употребила алкохол и това е довело до инцидента.
Вторият вратар на Марек Пламен Младенов бе изписан от болницата в Дупница, където остана два дни след тежката контузия, която претърпя по време на мач на дублиращия тим с Хасково. Младенов получи счупване на подбедрената кост и бе оставен в болница. За щастие прегледите показаха, че няма разместване и нужда от операция и играча се отърва само с гипс за около месец.Халфът Димитър Андонов също пропуска петъчното домакинство на Лудогорец. Играчът бе наказан за един мач и глоба от 250 лева за натрупани жълти картони.
От днес до неделя ще има промяна в организацията на движение в района на жк. "Развесена върба" и Наков мост. Причината е в полагането на нова асфалтова настилка по проект "Зелена и достъпна градска среда". Движението в двете посоки ще се осъществява по ул. "Цар Освободител" за посочения период, съобщават от пресцентъра на Община Дупница.
Очаква се по време на днешното заседание Националният съвет да се запознае и с декларациите от областните структури. В тях е изразено недоволство срещу действията на АБВ, което съвпада с радикалната позиция по въпроса на по-голямата част от членовете на ръководния орган на БСП./БЛИЦ
Дистрикт гуверньора на Ротари България , Иларио Астинов гостува на местния Ротари клуб – Дупница. На срещата отговорникът на Ротари за България и местните ротарианци обсъдиха основните насоки и цели за развитие на неправителствената организация в България. Припомнени бяха основните принципи които всеки един ротарианец приема включвайки се в движението в служба на обществото , а именно :
До края на миналата седмица театърът в Дупница бе един от малкото в страната, където нямаше санитарен възел за посетители. При необходимост, зрителите често притичваха до близките заведения. Лично кметът Методи Чимев, заедно с експерти от строителния отдел се запознаха с дългогодишния проблем в театъра и той вече е решен. Новите тоалетни функционират от 15-ти май. Санитарния възел предназначен за актьорският състав и гостуващите трупи, както и на гримьорните, също ще бъдат ремонтирани
Англичанинът Никлас Хекфорд няма да ръководи като първи съдия гостуването на "Марек Юнион-Ивкони" на испанския КАЙ Теруел от група "Б" на Шампионската лига по волейбол. Британецът е информирал тази сутрин Европейската конфедерация (ЦЕВ), че е с остро вирусно заболяване и не може да пътува. Срещата е от 21,15 часа българско време.Поради краткото време негов заместник няма да има. Така вторият рефер – словенецът Блаж Маркел ще застане на стола, а край игрището ще бъде резервният арбитър – испанецът Хуан Антонио Алварес. От щаба на българския шампион вярват, че няма да има сънародническо рамо за испанците.
Дупничани проведоха снощи първото си официално занимание в зала "Лос Планос" в Теруел, което продължи час и половина, а днес от 13:00 часа имат по правилник 60-минутно занимание.
Кметът наДупница инж.Методи Чимев проведе среща с Управителя на „Ученическо хранене“ Диана Борисова и директорите на училищата в общината, информират от пресцентъра. Темата бе разисквана доста разгорещено на последната сесия на ОбС-Дупница, когато се приемаха отчетите на дружествата и фактът, че „Ученическо хранене“ е на минус 18 000 лева за миналата година. Идеята бе да се чуят мненията на директорите за предлаганата от „Ученическо хранене“ услуга. „Оказа се, че някои от директорите не са доволни от предлаганото качество и услуга. Това е причината да предпочитат алтернативни варианти за осигуряването на закуски за децата. Поисках в писмен вид директорите да ми предоставят какви претенции имат и какви са забележките им. На тази база, г-жа Борисова ще може да направи анализ и вземе мерки за повишаване конкурентноспособността на дружеството, за да бъде реален партньор на всички училища с тази услуга“, коментира Чимев.
Безумията в българския волейбол продължават с пълна сила. Официално дати и часове за финалните срещи между “Марек Юнион-Ивкони” и “Левски Бол” все още няма определени от БФВ! Или поне дупничани не са все още уведомени за това. В същото време националната телевизия е заложила в своята програмна схема за петък и неделя двете срещи от 17.30 часа в ефира на БНТ2. Несериозното и непрофесионално отношение в БФВ и НВЛ е повече от очевидно, като в някои медии се появиха информации, че от БФВ обмислят промяна на датите. Това създава проблеми и пред местните фенове, тъй като не са малко хората, които са решили да пътуват до столицата, за да подкрепят Гьорги Гьоргиев и компания.
Днес почитателите на спорта могат да се насладят на започващите битки във фазата на директни елиминации в Шампионска Лига – волейбол. Футболните двубои за Купите във водещи европейски първенства също предизвикват интерес.
В Дупница паднало дърво е нанесло поражения на 2 паркирани автомобила в събота. Няма пострадали хора, съобщават от полицията. Инцидентът е станал в жк "Развесена върба", пред дома на известен бизнесмен от града, като един от автомобилите е негов. В Големо село екип на пожарната е отводнявал къща.
Ромската Нова година беше празнично отбелязана в Дупница.
Съвместна изложба на две художнички съвипускнички от Националната художествена академя– Цвета Маринова и Йоанна Кемилева ще бъде представена в галерия “Джамията”. Любителите на художественото изкуство от Дупница ще могат да видят една малка, но интимна и лична част от тяхното изкуство, която е плод на личните им и съкровени търсения.
Лятно измиване на улиците на Дупница предстои този уикенд. От събота до понеделник включително, ще бъдемита уличната мрежа и прилежащите тротоарни площи. Веднага след това ще започне и полагането на улична маркировка, допълват от Общината. В тази връзка се забранява паркирането на МПС-та след 19.00 часа на следните улици включени в миенето: ул. "Патриарх Евтимий", ул."Христо Ботев", ул."Андон Величков", ул."Цар Борис I", ул."Одрин", пл."Свобода; Освен тях, ще бъдат измити и всички прилежащи улици и паркинги при Община Дупница; ул."Свети Иван Рилски" до ж.п. Гара; ул."Георги Икономов"; ж.п. Гара; ул."Хан Аспарух"; ул. "Цар Освободител" и ул.Орлинска".
На 18 юли се навършват 178 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. Той е роден в подбалканското градче Карлово. В много бедно семейство, в което твърде млад на Васил Иванов Кунчев му се налага да стане глава на дома след смъртта на баща му. Много млад прекрачва прага на манастира и става Дякон Игнатий. Но твърде бързо манастирът става тесен за него. Както пише писателят Иван Вазов за него: “Това расо черно, що нося отгоре, не ме помирява с тия небеса и когато в храма дигна си гласа, химн да пея Богу, да получа раят, мисля, че той слуша тия що ридаят! И не с това расо и не с таз брада мога да отнема нечия беда. Рече и отсече!”. И Васил напуска манастира. Стига в Белград, където Раковски подготвя млади мъже в Първата българска легия. Там той се откроява от всички с изключителните си физически и интелектуални умения. Прескача най-успешно тренировъчната яма, всички са възхитени от лъвския му скок и започват да го наричат Левски. Велико негово дело е създаването на Вътрешната революционна организация. Легендата и историческата истина разказват как той преминава през всяко българско селище, увлича най-добрите българи след себе си и почти във всяко кътче създава революционен комитет. Защото е убеден, че “Нашето дело зависи от нашите собствени усилия”. Турците го търсят непрекъснато, но той постоянно успява да се измъкне, като се преоблича и се превъплъщава в различни образи. Ботев пише за невероятната му издръжливост и весел характер – “Навън зима, камък се пука от студ, а той, Левски, пее”. Апостолът на Българската свобода е предаден през зимата на 1872 г. Заловен е в Къкринското ханче до Ловеч и е съден в София. Дори турските съдии са изненадани и възхитени от него. Обесен “там близо край град София” на 19 февруари 1873 г. Васил Левски е вечният критерий на поколения българи от Освобождението до днес, но някак си винаги неговите завети остават все така несбъднатата българска мечта. Парадокс и до днес остава фактът, че за българите по-големият празник е обесването, а не рождението на Левски. Давани са различни обяснения за това. Дали е чувството за вина, че никой навремето не е направил опит да го спаси в пътя му към София, дали защото почитаме повече Възкресението, отколкото Рождество, защото след смъртта си Левски възкръсна в народната памет. “Нашата работа зависи от нашите собствени усилия”, “Народната работа стои над всичко”, “Играем с живота на 7 милиона българи – трябва зряло да се постъпва”, “Времето е в нас и ние сме във времето”, “Ако спечеля, печеля за цял народ – ако загубя, губя само мене си”. Това са само част от написаните мисли, превъплътени в действия, на Апостола на Българската свобода Васил Левски. Източник vesti.bg
Един от най-емблематичните футболисти на XX век – Еузебио, почина на 71-годишна възраст рано тази сутрин.
Още един случай на заразен със СПИН е регистриран в РЗИ Кюстендил, показва седмичната справка за заразни заболявания за периода 23.02.2015 г. – 01.03.2015 г. Това е първият за тази година и това е мъж от Дупница. Резултатите са били потвърдени от националната референтна лаборатория в София. През миналата 2014 година заразените в областта бяха 3-ма, от които една жена от Дупница и мъж и жена от Кюстендил. За 2013 г. няма нито един ново регистриран. „Изследването за СПИН е анонимно, законът категорично забранява да се разпространява каквато и да е информация, всичко е конфиденциално“, коментираха от РЗИ.
Един от първите "синове" на демокрацията у нас след 1989 година, д-р Стойчо Кацаров отхвърли вариант да стане заместник-министър по здравеопазването. Бившият депутат от Дупница и политик от местния парламент е спряган за заместник на здравния министър д-р Петър Москов. Освен името на д-р Кацаров обсъжда се и това на д-р Бойко Пенков, който бе зам.-шеф на НЗОК при създаването й по време на кабинета „Костов". Кацаров тогава бе зам. здравен министър и се очакваше и сега да поеме този пост. Според коментарите в Дупница, Кацаров остава един от най-верните хора на Иван Костов.
Наскоро група фенове, известни като „Негодниците” уведомиха за спечеленото дело срещу Българска федерация „Волейбол” за достъп до обществена информация. Zadupnitsa.com получи втора информация от "Негодниците", в която очаквано се четеше това, което се и очакваше. Данчо Лазаров и Управителният съвет на федерацията отказаха да се съобразят с решението на съда и предоставиха една много малка част от изисканите документи, като са се ограничили до финансовите отчети и протоколите от Общи събрания на федерацията.
В Община Дупница днес в открито заседание комисия с председател зам.кмета по социалните дейности Крум Милев отвориха ценовите оферти на участниците в поръчката за оборудване и обзавеждане на 150-те социални жилища. Те се изграждат в момента на терените на бившите казарми в Дупница. Общата сума бе от 581 138,52 лева без ДДС разделена в две обособени позиции.По втора обособена позиция – доставка и монтаж на електрически уреди на стойност 375 517.92 лв без ДДС бе допусната една оферта на „Школснаб 2001“ ЕООД – Банкя. Предложената цена от тях е 369 942 лв без ДДС. Кандидатите за тази позиция бяха две фирми.
Днес, стадион "Бончук" прие отборите на Миньор Перник и Велбъжд Кюстендил в мач от 22-ия кръг на Югозападна "В" група. Причина срещата да се играе в Дупница бе наказанието, с лишаване от домакинство, на Миньор Перник. Пред около стотина фена, почти всички от Перник, Миньор победи с 6:1. Срещата започна зле за своеобразните домакини, които получиха гол още във втората минута, след чудесно изпълнен пряк свободен удар от капитана на Велбъжд Мирослав Петров. В 14-тата минута, капитанът на перничани Томислав Павлов, пропусна да реализира отсъдена дузпа, в полза на неговия тим. След пропуска, футболистите на Миньор продължиха да атакуват и в 25-тата минута Иво Райков проби от дясно, центрира добре и Андреас Васев вкара изравнително попадение. Същата комбинация се повтори и в 45-тата минута, в която Васев изведе Миньор напред в резултата, реализирайки за 2:1. След почивката, миньорите отново бяха по-дейният тим и в 54-тата минута Адриан Олегов, след изпълнение на ъглов удар, покачи на 3:1. От тук насетне, играчите на Велбъжд свалиха гарда, а Миньор създаде редица положения пред вратаря Кирилов. В последните десет минути, дойде и времето на капитана Томислав Павлов, който реализира хеттрик само в рамките на седем минути, бележейки в 83-тата, 85-тата и 90-тата минута. Това бе най-малкото, с което се отърваха гостите от Кюстендил, които спокойно можеха да инкасират и двуцифрен резултат. Тежка контузия получи футболист на Велбъжд Жорж Георгиев, който бе заменен принудително още в 14-тата минута.
Спортните фенове в Дупница ще могат да подкрепят и волейболния Марек Юнион-Ивкони и футболния Марек 2010.Добрата новина за феновете в Дупница дойде от Спортно-техническата комисия на БФС, която премести всички мачове от Б-група за неделя. Причина за това е вечното дерби ЦСКА-Левски, което се играе в събота. Срещата Марек – Раковски остава в 15:30 часа, но на 16 март неделя. В събота от 17:00 часа в столичната зала Христо Ботев е волейболния финал от турнира за Купата на България, където се очаква да играе Марек Юнион-Ивкони.
Почина първият демократично избран президент на България Желю Желев. Това съобщиха близки до семейството. Д-р Желю Митев Желев е роден на 3 март 1935 г. в с. Веселиново, Шуменско. Завършва философия в СУ "Климент Охридски" през 1958 г. От 1961 г. до 1964 г. е редовен аспирант във философския факултет на Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Член е на БКП, но е изключен като антимарксист през 1965 г. По политически и идеологически причини остава без работа до 1972 г. През 1974 г. защитава дисертация и става кандидат на науките, а през 1975 г. започва работа като научен сътрудник в Института по култура. В периода 1977-1982 г. е завеждащ секция "Култура и личност" в института. Защитава докторска дисертация през 1988 г. През 1982 г. излиза книгата му "Фашизмът", която е забранена и спряна от разпространение, но е преведена на 10 езика. През 1988 г. създава полулегалния Съюз за гласност и преустройство. До 10 ноември 1989 г. д-р Желю Желев е един от най-изявените дисиденти в България и е обект на преследвания. След 10 ноември 1989 г. се включва активно в обществено-политическия живот на страната. Той е един от основателите на Съюза на демократичните сили (СДС) и пръв председател на неговия Координационен съвет. През декември 1989 г. влиза като депутат в 7-то Велико народно събрание /ВНС/. На 1 август 1990 г. е избран от ВНС за председател – президент на Република България. През януари 1992 г. д-р Желю Желев става първият президент на България, избран демократично след свободни избори. Заема този пост до 1997 г. През есента на 1996 г. д-р Желю Желев губи предварителните избори за президент. На парламентарните избори през април 1997 г. се явява неуспешно със създадената от него партия Либерална алтернатива. След приключването на президентския му мандат през януари 1997 г. той основава Фондация “Д-р Желю Желев”, чиято цел е възпитание на младежта в демократичен дух. През май 2001 г. основава Балканския политически клуб, в който членуват политици и интелектуалци от балканския регион.
Още един медал бе добавен към колекцията на СК „Гладиатор“- Дупница от откритото първенство по таекуон-до на Гърция. Най-изявеният състезател на клуба Теодор Георгиев спечели сребърен медал при мъжете в категория до 74 килограма на турнира от най-висок клас Thessaloniki open" G1. Откритото първенство на Гърция се провежда в Солун от 16 до 18 януари и в него участват 916 състезатели от близо 300 клуба от над 30 държави. Дупничани вече спечелиха два медала още в първия ден. В категория до 47 килограма при кадетите Луиза Захариева стана първа, а в категория до 41 кг Ивона Цинцарска взе сребърен медал.
Над 20 000 лева ще трябва да се бръкне от общинската хазна кмета на Дупница инж. Методи Чимев, за да плати по загубено дело заведено срещу Община Дупница. Производството е образувано по искова молба, подадена от майката на общинския съветник от БСП-Александър Анин-Анка. Фирмата й ET „А.А. Риластрой" претендира за неразплатени фактури по дейности. С договор № VIII -17/12.08.2011г. община Дупница е възложила на ЕТ да извърши строително- ремонтни дейности, състоящи се в „топлинно изолиране на външни стени на обект ОУ" Св.Св. Кирил и Методий", находящ се и с.Яхиново, общ.Дупница на обща стойност в размер на 28 624.44 лева с вкл. ДДС. С акт № 1 за установяване на СМР от 29.09.2011г./ неразделна част от договор VIII-17/12.08.2011г./ подписан от представител на възложителя и от собственика и управител на изпълнителя се е констатирало, че договорените СМР са изпълнени качествено и в срок, като страните са се споразумели, че договорната сума в размер на 28 624.44 лева следва да бъде намалена на сума в размер на 26 642.04 лева, тъй като доставката и монтажа на 140 л.м. водосточни тръби, включени в първоначалната договореност, ще бъде извършена от друг изпълнител. Въз основа на постигнатите договорености по описания по-горе договор, Община Дупница е извършила авансово плащане на ищеца в размер на 8578.33 лева с вкл. ДДС, което плащане е фактурирано на 17.08.2011г. Съгласно разпоредбата на чл.8 от същия договор окончателното плащане на извършените СМР следвало да бъде направено от възложителя след надлежно подписан протокол за действително изпълнените СМР. На 29.09.2011г. такъв протокол е бил подписан между Община Дупница и ищеца. С фактура от 25.02.2013г. ЕТ е фактурирал на Община Дупница остатъка от дължимото възнаграждение за сума в размер на 18 054.71 лева с вкл. ДДС. Въпросната фактура е получена от общината на 26.02.2013г. Въпросното задължение не е било изплатено към 13.05.2013 г., на която дата е подадено заявлението в съда.
Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев се превърна в своеобразен Дядо Коледа на мини тържество в своя кабинет днес. Той посрещна приемните родители и техните деца. На територията на общината в приемни семейства са настанени 8 деца, като за всички бяха подготвени подаръци.
Засега няма изгледи за продължително студен период през следващите месеци. По-скоро следващите месеци ще бъдат с температури, близки до нормалните, или с по-високи средносезонни температури. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” доц. д-р Илиан Господинов от департамента „Метеорологични прогнози” в Националния институт по метеорология и хидрология към БАН. „Няма прогнози за продължително относително студено време през следващите месеци”, добави доц. д-р Господинов. „С напредването на календара, става все по-малко вероятно за много големи студове, тъй като пролетта наближава, слънцето се издига. Вероятността за продължително застудяване става по-малка. Това е нормално. Дори за относително студено време, няма такива прогнози. По-скоро нормално или относително топло за този сезон време се очаква, според прогнозата”, каза още доц. д-р Господинов.
„Валежите също са нормални за сезона. Миналата година зимата беше с големи сезонни количества валежи. Месец февруари също е бил с големи количества валежи, месец март с не толкова големи, но по-скоро големи. Тази година месец февруари най-вероятно ще е с по-малко количество валеж в сравнение с миналата година, но в рамките на нормалното, както и месец март”, обясни доц. д-р Илиан Господинов.
Страница 7 от 156


