Начало
С изпълнението на „Аве Мария“ от таланта на България Томас Томов бяха официално закрити Майските празници на културата в Дупница 2014. Самият Томас бе награден от зам. кмета на Община Дупница Красимир Георгиев, за представянето си в шоуто „България търси таланти“. 37-ми те Майски празници на културата са вече в историята. В продължение на 17 дни Дупница бе в плен на музиката, поезията, изкуството. 32 различни събития бяха представени пред дупничани и гостите на града. Огънят на празниците бе запален тържествено на 16 май и угасен на 1 юни.
Две 15- годишни момчета са откраднали 1 700 лв. от паркиран бус "Ивевко" на ул. "Охрид" в Дупница. Непълнолетни извършители са установени от дупнишки полицаи в събота. Бусът е доставял шоколадови изделия за търговски обекти. При предприетите незабавни здирвателни действия полицаите са установили момчетата с цялата сума пари. По случая е започнато досъдебно производство в РУ Дупница.
Първа копка на социалните жилища в Дупница ще бъде направена утре в 10.30 часа на терена на бившите казарми, информират от общинския пресцентър. Ще бъде отслужен водосвет и даден старт на изграждането им.
Директорът на ГДПБЗН- инж. Николай Николов обяви наградите за екипите на полицията и пожарната, които са били на местопроизшествието минути след подаването на сигнала за възникнал инцидент при село Мурсалево с катастрофиралият влак. Професионалните им действия, съответстващи на обстановката, предотвратяват жертви и причиняване на допълнителни вреди. Със заповед на главния секретар на МВР служителите на полицията получават колективна награда от 700 лв., пожарникарите – по 200 лв. всеки. На награждаването бе гост и областният управител на Кюстендилска област Виктор Янев.
Варна потъна в скръб, след като бойките футболисти на "Марек" удариха "Черно море" насред морската ни столица и остави "моряците" без победа. Соченият за пълен аутсайдер в групата отбор от Дупница, отбеляза гол още в 4-ата минута чрез Димитър Петков, след което изигра перфектен мач и удържа победата с 1:0. На моменти, Марек дори водеше играта, което изнерви феновете на домакините и се появиха скандирания за оставка и обидни думи по адрес на наставника на "Черно море" Сашо Станков.
Разгневени от убийствата на 28-годишния Николай Радев, 18-годишния Емил Ботев и 20-годишния – Димитер Картелски отново поискаха справедливо възмездие. Събралите се в столицата, предимно млади хора настояха за справедливи съдебени процеси и ефективно наказание за извършителите.
На 6 март 2015 г. от 14:00 часа в сградата на ОбА – Дупница, Община Дупница проведе пресконференция, във връзка с изпълнението на проект „Проектиране на обекти от ИПГВР на гр. Дупница – в подкрепа за следващия програмен период“ по ОП „Регионално развитие“, Приоритетна ос 5: „Техническа помощ“, Операция 5.3: „Изграждане на капацитет на бенефициентите на ОПРР“, Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ: BG161РО001/5-02/2012, ДБФП № BG161РО001/5-02/2012/033.
Две глоби по 500 лева отнесе футболния Марек след двубоя с Ботев Вц завършил с победа на дупничани 2:1. След днешното заседание на Дисциплинарната комисия на БФВ, клубът бе санкциониран за проявите на свои фенове. Първата глоба е за нерегламентирано използване на пиротехнически изделия, а втората за многобройни хвърлени предмети, в това число и 19 бомбички, описани в доклада на дежурния делегат.
Консорциумът “ХемусСтрой”, в който влизат “Автомагистрали Хемус” и “Стройкомерс” ще трябва да се бори втори път в процедурата по избор на изпълнител за проекта “Зелена градска среда”. Стойността на поръчката е близо 5 млн лева. Причината е, прекратяване на процедурата и стартиранерто й отначало. Заповед за това е пусната от кмета инж. Методи Чимев. Това стана ясно от пресконференция на зам.кмета Красимир Георгиев. “Допуснали сме техническа грешка при поканите за отваряне на ценовите оферти. Вина имам и аз и не бягам от отговорност. Важното е че това не е фатално и ще проведем процедурата по избор отново”, обясни Георгиев.
Изключително тежко домакинство очаква утре отборът на Марек Сеграте в Италия. Тимът съставен предимно от дупничани приема Аусония 1931 в мач от поредния кръг на Girona Q. Гостите са трети в класирането, а през есента победиха с 4:1. В миналият кръг Аусиония 1931 победи Лискате с 2:1, а Марек Сеграте отстъпи като гост с 3:5 и получи два червени картона. Тогав два гола отбеляза Боби Кралев, а друг бивш футболист на Марек Дупница Влади Христов също реализира.
Засиленият западен вятър започна да пренася сняг и да го натрупва на подветрените склонове! Навяват се снежни дъски, които дори и плитки, може да са много опасни! Всички любители на екстремалните ски спускания трябва да проявят изключително внимание и да не предприемат спускания през подветрени склонове с източно изложение (Резньовете, Лавината, Комините и части на Стената на Витоша; Лавината до Трети Маркуджик на Боровец; Ечмище (Чашата) на Банско; Улеите до х. Рилски езера), без предварително да са проверили състоянието на снега! Прогнозата е за силен вятър със западна компонента и през следващите няколко дни (до много силен в петък). Това пише Момчил Панайотов на страницата на БАССЕС. Синоптиците прогнозират в планините предимно облачно време. Превалявания от дъжд ще има главно в следобедните часове и вечерта, като на височина 1300 -1400 метра ще преминават в сняг. Ще духа умерен, по билата – силен до бурен вятър от запад-северозапад. Температурите ще се понижат и дневната на височина 1200 метра ще е около 3°, а на 2000 метра – минус 2°, по-високи в крайните южни масиви.
Избягалият от затворническото общежитие в дупнишкото село Самораново вече е обявен за общодържавно издирване, съобщиха от Министерство на правосъдието. По неофициална информация 40-годишният Николай Йорданов е прескочил оградата на зандана около 9.33 ч. тази сутрин и оттогава е в неизвестност.
40-годишен е пострадал при ПТП снощи. Пешеходецът, който е бил във видимо нетрезво състояние е блъснат от лек автомобил "Ауди", управляван от 40 -годишен мъж от Бобов дол. Пострадалият е закаран в дупнишката болница със счупен крак и съмнение за комоцио. Инцидентът е станал на пътя Бобов дол – село Бабино. По случая е започнато досъдебно производство в РПУ Бобов дол.
Гостуването на „Марек” в София на претендента за титлата ЦСКА ще бъде излъчено пряко следващата седмица. В първите пет кръга от първенството на А група, не бе предвиден мач на дупничани, но след като Нова Телевизия взе правата от БФС за преките излъчвания, веднага бе увеличена бройката на директните предавания. Така, на 22-и август, когато играчите на Антон Велков гостуват на Стойчо Младенов и компания, любителите на футбола ще могат да наблюдават срещата в ефира на Диема. Началото е за 20 часа. От БФС, вчера утвърдиха директните излъчвания за двубоите и от 7-ия кръг, когато „Марек” приема „Локо” Сф, но свидетели на битката ще могат да станат само тези, които посетят стадион „Бончук”.
Австралийският ледоразбивач „Аврора“ вече пътува към открито море. На борда му се намират 52-та спасени учени и туристи от заседналия между ледовете руски кораб „Академик Шокальскии“. Според ИТАР-ТАСС кораба се движи бавно със скорост 1 възел поради засилен около него ледоход. Курса е към австралийската антарктическа база Кейси. Най-рано към средата на месеца евакуираните учени ще стигнат остров Тасмания.
Самозван „електротехник“ с основно образование се призна за виновен в това, че на 23 януари 2014 година сам е осъществил неправомерно присъединяване към електропреносната мрежа на „ЧЕЗ Разпределение България” АД на прекъснат битов абонат на електрическа енергия. Мъжът с инициали Н.Н е осъществил деянието чрез свързване назахранващите уличното електромерно табло проводници директно към изходящите от таблото към къщата на абоната проводници, без наличие на предпазител и електромер в уличното табло, с което е създал условия за непълно отчитане на потребената електрическа енергия. Присъединяването е извършено в село Мламолово, община Бобов дол. За това Дупнишкият районен съд осъди Н.Н на пробация за 6-месеца. Имуществени вреди от престъплението няма причинени. Определението е окончателно.
Дупничанинът Георги Чараклиев, който е автор на сайта „Свети места“, кандидатства за участие в проект на National Geografic, който предоставя възможност да се покажат на света някои малко известни български красоти.
РПУ-Дупница е от днес с нов началник. Директорът на ОДМВР – Кюстендил, старши комисар Емилиан Стамболийски представи тази сутрин пред служителите на РУ-Дупница новите началници – на управлението, на сектор "Криминална полиция", на участъците в Сапарева баня и Бобошево. Главен инспектор Борислав Динев е новият "стар" началник на РУ-Дупница. Той оглавяваше дупнишката полиция до преди 1,5 години и сега отново се връща. Гл. инспектор Михаил Джадаров пък поема сектор “Криминална полиция” в Дупница. За началник на участъка в Бобошево, е назначен старши инспектор Лъчезар Габровски, а на този в Сапарева баня е старши инспектор Крум Иванов. За началник на група “Противодействие на имуществените престъпления” става старши инспектор Васил Йоцов.
Супер модерен и оборудван с термо камери хеликоптер на Граждански войски излетя от Сопот, за да може да търси изчезналите момчета, докато е по-студено. На хладно сензорите на хеликоптера действат по-добре, обясняват експерти. Още 50 спасители от Кюстендил, Ловеч, Велико Търново, Банско ще обхождат днес Калоферския балкан. Ще се търси най-вече в необходените и най-опасни места на Джендема. Това съобщи за БЛИЦ шефът на спасителния отряд от Сопот Цвятко Цветков.
Тази събота и неделя /8, 9 ноември/ ще се проведе най-старото състезание по мотокрос в света. На мотополигона в град Бобошево за 58 поредна година ще участват най-добрите ни състезатели в различните класове, както и любители на мотокроса. Мото съборът е изключително популярен в цяла България, като миналата година имаше над 5000 човека край трасето. Състезанията се провеждат от 1956 година до сега без прекъсване, като през 2016 година ще бъде вписано и в книгата на рекордите на Гинес за най-старо мотоциклетно състезание в света. „Безспорно състезанията в Бобошево са изключителен празник за зрители и участници. Няма друго в целия свят, което да е без прекъсване 58 поредни години. Провеждането на тази надпревара е емблема пред света, както за страната ни, така и за добрата работа, която върши федерацията”, сподели президентът на БФМ Богдан Николов.
Грамоти на Лиляна Славова и Борислава Динева, които в днешния ден бяха съответно кмет и председател на ОбС-Дупница връчи инж. Методи Чимев. Във връзка с Деня на Общината и като част от празниците с предстоящия 19 октомври, днес имаше ден на отворените врати и тийнейджъри от средните училища управляваха общината.
Славова и Динева запознаха Чимев с предложенията на младите хора направени по време на сесията и след това в приемния ден на кмета. "На първо място е желанието да има функциониращ закрит басейн, какъвто нямаме от години. Мнозина млади хора искат да ползват, но поради липсата на такъв са принудени да пътуват до други градове. Искаме да бъде създаден и младежки център, в който да има възможност да се събират младите хора по интереси-спорт, литература, изкуства… Дано в скоро време имаме и кино, каквото липсва от години. Надяваме се, да бъде дадена възможност за повече дейности, в които да се включат младите хора от града. Имаме доста предложения и виждания, които ще предоставя в писмен вид на г-н Чимев с надежда, че ще успеем съвместно да реализираме част от тях", заяви Славова. Сред желанията на младите хора за следващите години е изграждането на велоцентър, възстановяването на Светофарното градче и други.
"За някои от поставените въпроси и предложения и ние търсим решения, но за съжаление не всички могат да бъдат реализирани по различни причини. Още от сега започваме да работим сериозно по въпроса с намиране на решение за закрития басейн в ОУ "Климент Охридски". Така е, наистина има нужда от такъв и трябва да намерим решение да започне да функционира. Очаквам с нетърпение предложенията, защото младите хора имат поглед върху много неща, които ние нямаме или изпускаме", коментира Чимев.
За близо половин час от 22:30 до 23:00 Дупница, Сапарева баня и селата от региона останаха без електричество. Подстанция „Марек“ остана без захранване на основен въвод 110KV и това доведе до отпадане на напрежението за Дупница , Сапарева баня и курортно селище Паничище.
Шотландия остава в Обединеното кралство, след като 54% от участвалите в референдума вчера шотландци са отхвърлили създаването на нова държава. Това съобщава БиБиСи, като посочва, че тези, които са гласували за оставане в съюза са повече от 1,397 000 души, а за независима Шотландия са били около 1,176 000 души. Гласуването продължи до четвъртък полунощ българско време. Данните все още не са окончателни, но британската обществена медия прогнозира, че крайните резултати ще бъдат 55% срещу 45% за оставане в съюза с Англия, Уелс и Северна Ирландия.
Оранжев код е обявен за 1 февруари в 5 области на Южна и Югоизточна България заради интензивни валежи от дъжд, съобщават от НИМХ. Кодът е в сила за областите: Смолянска, Кърджалийска, Хасковска, Ямболска и Бургаска. В тези области се очакват значителни валежи със сумарни количества за денонощието – между 40 и 60 л/кв.м.
Днес Марек ще изиграе петата си контрола от предсезонната подготовка. Дупничани ще премерят сили с третодивизионния Миньор (Перник) в Сандански. Досега момчетата на Иво Паргов победиха Германея с 4:1 и Струмска Слава с 2:1, завършиха наравно с Етър (0:0) и загубиха с 0:1 от Пирин (Благоевград).
Страница 7 от 156

