Начало
Представители на бизнеса от Дупница се срещнаха с вицепремиерът Томислав Дончев. В Кюстендил той говори с местни бизнесмени, както и с представители от Благоевград. Бонус точки ще получават фирмите от Югозападният регион за планиране, които кандидатстват по ОП „„Иновации и конкурентоспособност", това обяви вицепремиерът Томислав Дончев, цитиран от Дарик радио. „Тези точки ще помагат на фирмите при класирането макар,че няма да промени интезитета на помощта. Освен това ще обсъдим възможността за корекция на минималния и максималният праг на финансиране. Фирмите от Югозападна България са в неизгодно положение, тъй като в този район е включена и София, а столицата изкривява данните. Това е и причината фирмите от Югозападният район да могат да ползват финансиране с 25 % по- ниска в сравнение с останалите райони от страната. Държавата е питала дали не могат някои от областите от Югозападния район да бъдат третирани по един по- благоприятен начин, но получихме отказ от Европеската комисия", заяви Томислав Дончев. В момента се третира по един и същ начин общините от един и същ район. Брутният вътрешен продук на глава от населението на година в София е 24 000 лв.,а този в Кюстендилска област е около 5 000 лв. „За съжаление в момента европейските правила са такива, че този интензитет на помощта се формира на ниво район за планиране", допълни Дончев. Той обясни, че се търси възможност за тези фирми от Югозападния район за планиране да получат облекчени кредити. Прави се проверка дали могат да се използват за съфинансиране така наречените инструменти за финансов инженеринг, допълва Дарик радио.
Три глоби на футболисти от "Марек" наложи Дисциплинарната комисия към БФС след мача с "Лудогорец" загубен от дупничани 0:3. Крум Бибишков е с финансова санкция в размер на 900 лева, капитанът Милен Лахчев с 600, а Марио Близнаков с 300 лв заради картоните. Бибишков реагира бурно на неотсъдено нарушение срещу него в 66-ата минута, а Близнаков заради реакцията си в края на първото полувреме, когато изравни резултата, но заради засада попадението бе отменено. Впоследствие на записа се видя, че голът е бил чист и реферите са сбъркали, но независимо от тоа "Марек" ще трябва да плати глобата на Близнаков. Милен Лахчев пък бе официално предупреден в 17-ата минута заради грубо нарушение срещу Дани Абало.
Кампанията подета от учениците в Гимназия "Христо Ботев"в Дупница против насилието по българските пътища трупа десетки последователи в създадената фейсбук-група, носеща логото: "Искам да се прибера ЖИВ". Повече от хиляда до момента са потвърдили участието си в мирното шествие, което ще се проведе в събота. От постовете в групата се вижда ентусиазмът, с който учениците се включват в направата на флаери и стикери, които да бъдат раздавани на шофьори и пешеходци. Прави впечатление и два поста на ученици, които трябва всеки един да прочете. Публикуваме ги без редакторска намеса.
Днес Църквата отбелязва големия християнски празник Благовещение. Денят, известен още като Благовец, се почита от всички християни винаги на 25 март. Според Библията на този ден Архангел Гавраил донася на Дева Мария благата вест, че тя ще роди Спасителя на човечеството, сина Божий Исус Христос. Днес от 9,00 ч. Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит ще оглави празничната св. Литургия по случай Благовещение в старинния столичен храм "Св. София – Премъдрост Божия". В народните представи Благовещение се свързва с идването на прелетните птици и с окончателното пролетно пробуждане на природата. Според традицията след днешния ден всеки трябва да излиза от вкъщи сит и с пари в джоба и ако го закука кукувица, богатството ще го съпътства през цялата година. Днес се извършват определени дейности, приписвани на празника. Сеят се зеленчуци и се пресаждат плодните дръвчета, които не дават плод. Пчеларите пък отварят кошерите и пускат пчелите, за да събират сладък мед. Шарената пита и рибата традиционно трябва да присъстват на семейната трапеза. Благовещение е утвърден като празник в Православната църква през 7 век. Днес имен ден празнуват Благовест, Благой, Евангелина, Евелина и Bангел.
Над 15 хиляди жители на Симферопол са на площада и празнуват след обявяването на предварителните резултати, според които 93% от гласувалите искат присъединяване към Русия. Според последни информации избирателната активност е 83%. За гласуването следяха 135 наблюдатели от 23 страни.
4 гуми с алуминиеви джанти са откраднати от л.а. “Мицубиши Паджеро”. По данни на собственика кражбата е извършена за времето от 17.00 ч на 13 април до 13.00 ч на 14 април в село Баланово. Местопроизшествието е обслужено от дежурна полицейска група, работата по установяване на извършителя на кражбата продължава РУ Дупница.
Много усмивки и положителни емоции предизвика днес събитието „Плати с поема“. Дупница е един от петте града в България, които се присъединиха към инициативата. На световния ден на поезията, 21-ви март, дупничани имаха възможността да изпият кафе и вместо с пари да платят със стих. Всички, които идваха днес в Арт-кафе „Бариста“ получиха лист, химикал и възможността да творят поезия. Част от хората написаха собствен стих, други цитираха любими поети, а трети просто споделиха, че инициативата е чудесна. Всички разговори, обаче започваха с темата поезия, нещо което в наши дни и особено в България е повече от рядкост.
Комисия от строителния отдел към Община Дупница посети район „Южен“ във връзка с облагородяването му
Кметът инж. Методи Чимев изпрати комисия от строителния отдел към Община Дупница в квартал „Южен“, съобщиха от пресцентъра на кметството.
Фолклорният състав към школа по български народни танци при НЧ”Зора 1858”, гр.Дупница, с танца „Шопчета”, хореография на Дилиана Диканска, откри 6-то издание на Националния фолклорен фестивал на обработените народни хора „Рила ни гледа“. 16 колектива от цялата страна пристигнаха в Дупница за фестивала, който се провежда в парк Рила. Зам. кметът на Дупница Красимир Георгиев приветства всички участници и гости и пожела лека работа на журито. През целият ден днес ще продължат изпълненията на ансамблите от конкурсната програма, а вечерта от 19:00 ч. са награждаването и галаконцертът на победителите. Председател на журито е проф. Даниела Дженева от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив, и директор на ФТА „Тракия" – Пловдив, членове на журито са Димитър Христов, диригент на оркестъра на БНР, Мариян Василев и Мария Евтимова, преподаватели в Националното училище по танцово изкуство в София, и новото лице сред журито е Денислав Кехайов, гл. художествен ръководител на ансамбъл „Пирин" Благоевград. Мотото на фестивала е „Съхраняване и популяризиране на автентичния български танцов фолклор и стимулиране на неговото развитие в днешни дни“
Днес в панорамната зала на Община Дупница се проведе открита процедура по отваряне на ценовите оферти на участниците за възлагане на обществена поръчка с предмет "Промотиране и реклама за провеждането на иновативно културно събитие". Председател на комисията Крум Милев-зам.кмет по социалните дейности. Документи бяха подали 4 фирми.
Четвърти случай на отровени с гъби бе регистриран в Дупница преди три дни. В началото на октомври още двама души пострадаха при консумация на гъби. Бумът на отровените от гъби тази година наистина е голям в България и причините са различни. Противно на общоприетото мнение, че само отровните гъби са опасни, оказва се, че ядливите също могат да навредят. Ако са развалени, например. Или пък ако са пораснали в близост до мицел от отровни гъби. Заради обилните дъждове отровата прониква в почвата и от там чрез кореновата система може да зарази и иначе ядливи гъби. Консумацията им причинява едно от най-страшните хранителни отравяния.
Майка ви мръсна комунистическа. Немало контролиране на вота а. И а да знаехте лкои сме требеше 15 номер на БСП и 17 у десната страна.
Утре Германея ще изиграе четвъртата си контрола от предсезонната подготовка.
Съвместна изложба на две художнички съвипускнички от Националната художествена академя– Цвета Маринова и Йоанна Кемилева ще бъде представена в галерия “Джамията”. Любителите на художественото изкуство от Дупница ще могат да видят една малка, но интимна и лична част от тяхното изкуство, която е плод на личните им и съкровени търсения.
"Марек Юнион-Ивкони" си върна Тодор Вълчев за новия сезон. Волейболните шампион бяха преотстъпили диагонала си в Турция на местния "Торул Генчлербирлиги" за една година, но развалиха сделката. Вълчев се завърна в България и от вчера започна тренировки с тима в Сливница. От турския клуб се отметнали от първоначалната уговорка и договорените плащания на състезателя, като се опитали да му намалят възнаграждението. "Да, истина е, че Вълчев се върна и ще играе при нас. Нашият клуб държи всеки един свой състезател да бъде доволен от личните си условия заминавайки в чужбина, а не да го пращаме само с идеята да вземем трансферна сума и да го оставиме да се оправя. Никога не сме го правили, това се знае от всички играчи и затова никога не сме имали проблеми с момчетата през всички години. Да, "Марек Юнион-Ивкони" ще загуби пари от провалената сделка, но все пак говорим за уважение и нормални човешки взаимоотношения. Не всичко е пари, особено когато говорим за един млад човек. На полусезона може да осъществи трансфер, ако дойде добра оферта", коментира пред zadupnitsa.com мениджърът на трикратните ни шампион Людмил Найденов.
Вчера в землището на с. Пиперков чифлик е намерен трупът на обявената за издирване на 12 март 76-годишна жена от селото. При извършения оглед следи от насилие не са установени.
Изнасилвачът от ромския кв. „Гиздова махала” в Дупница излезе от ареста и се сгоди за 15-годишната си жертва. Момичето което още е в болница било пуснато за два часа, за да се сгоди, след което се върнало обратно в отделението, където бе прието в шок след жестокото изнасилване. 18-г. Иван Янков е на свобода, роднините на момчето и на момичето декларирали в полицията, че вече са обявили годежа. Въпреки това срещу него се води разследване за изнасилване, пише Struma.bg. Традициите при ромите са такива, че след като младите са имали интимни отношения, трябва да се сгодят, въпреки че в случая става въпрос за насилие. Ако момичето не се омъжи, ще бъде отхвърлено от общността, коментират запознати с бита на тази общност. От болницата съобщиха, че състоянието на момичето се подобрява. То е прието е със силен кръвоизлив и разкъсвания. Първоначално 15-г момиче поискало медицинско свидетелство, за да съди насилника, но след това се отказало, допълва Struma.bg
За цялостен ремонт на 5 детски площадки в селата ще кандидатства Община Дупница по програма “Красива България”, която се отваря през следващата година. Това става ясно от докладна на дупнишкия кмет Методи Чимев, която ще се разглежда на сесията в петък. Детски площадки в Баланово, Крайници, Самораново, Червен брег и прилежащите пространства на забавачницата в Джерман, както и допълнитено две площадки в Дупница, от които едната спортна са включени в списъка за финансиране. Общата стойност е до 300 000 лв с ДДС, като половината ще трябва да бъдат осигурени от бюджета на кметството. Крайният срок за входиране на предложенията в Министерство на труда и социалната политика е 19 януари, става ясно още от докладната на Чимев.
Служители от Община Дупница се срещнаха с част от ръководството на Клуба на хората с ограничена видимост в града, информират от общината. Повод за това бяха строителните дейности по проект "Зелена и достъпна градска среда", който се реализира в момента на територията на Дупница. Архитект Григор Перчемлийски, гл.специалист "Транспорт" Стефан Бойчев и началник отдел "Транспорт" Радостина Велинова запознаха подробно хората с предвиденото.
Българският шампион Марек Юнион-Ивкони е на 22-ро място в общото класиране в груповата фаза на Шампионска Лига. Дупничани спечелиха 3 точки от 6 изиграни мача. През миналият сезон Марек завърши на 18-то място в най-силния клубен волейболен турнир след като успя да завоюва 5 точки и бе само на гейм от класиране в ЦЕВ – Къп.Тази година след Марек Юнион-Ивкони се нареждат : Аркас Измир , Галатасарай , Чешке Будьовице , Хипо Тирол , Посойница и Острава. След изиграване на мачовете от груповата фаза за плейофите или Топ-12 се класират : Копра Елиор Пиаченца , Тур , Белгородие , Будва , Ресовия , Берлин Волей , Зенит Казан , Мачерата , Ясштребски Вегиел , Халбанк и Кнак от тези 12 отбора един ще придобие правото на домакинство на финалния турнир на Топ-4 и неговото място ще бъде заето от Фридрихсхафен или Нолико. За ЦЕВ- Къп се класират Пари Волей и Томис.
Снощи около 22.30 ч. на автобусна спирка в жк “Бистрица” в Дупница е бил нападнат 40-годишен мъж. Пострадалият е настанен в дупнишка болница със счупен нос и зъби. РУ Дупница работи по случая. На този етап нападателят не е открит, като той е непознат и за потърпевшият. Най-вероятно става въпрос за нападение с цел грабеж.
18-годишен дупничанин са задържали вчера полицаи от местното РПУ. В жилището му при осъществени процесуално-следствени действия е открито пакетче със суха листна маса, която реагира на канабис. По случая е започнато досъдебно производство в Районно управление- Дупница. По време на разследванието ще стане ясно, дали откритата листна маса е предназначена за продажба или собствено ползване.
17-годишният младеж, който направи зверска катастрофа на 5-ти май тази година в Дупница бе осъден да изтърпи 1-година „пробация“ и да заплати 90 лева разноски по делото. Младежът се призна за виновен в това, че около 01,00 часа по ул. „Венелин, в района на кръстовището с ул. „Елин Пелин”, до ОУ "Климент Охридски" е управлявал МПС марка „Сеат Ибиза” с концентрация на алкохол в кръвта си 2,28 на хиляда, като макар и непълнолетен е могъл да разбира свойството и значението на деянието и да ръководи постъпките си. Ученикът няма свидетелство за управление на МПС. Тогава той заби Сеат-а си в един от електрическите стълбове в близост до магазин Брик, като за късмет там нямаше хора, а и той е бил сам в автомобила.. Часове по-късно прекършения стълб бе премахнат и подменен с нов.
Светкавичната реакция на кмета на Община Дупница инж.Методи Чимев е предотвратила спиране работата на няколко отделения в общинската болница "Св.Иван Рилски" и трупането на хиляди дългове от болницата всеки ден. Причината се е оказала внезапното изгаряне на рентгеновата тръба на скенера в болничното заведение. Скенерът е необходим еждневно за диагностициране на тежко болни в различните отделения. "РЗОК гр.Кюстендил не признават дейността по клинични пътеки, без да има направена снимка в рамките на 24 часа. За закупуване на "Рентгенова тръба" са необходими 40 000 лева, като с най-голямо уважение Ви молим да проявите разбиране и помогнете в този изключително тежък момент за МБАЛ "Св.Иван Рилски" за първата вноска на стойност 20 000 лева", се казва в сигналното писмо от Управителя на болничното заведение Д-р Л.Таушански до инж.Чимев. Само няколко часа след входиранто на писмото от болничния шеф, сумата бе преведена и работата в рамките на 24 часа възстановена, информират от кметството.
Преди минути около 16:20 стана катастрофа на главен път Е-79 в района на село Усойка.
Помощник-възпитателка успя да осъди на първа инстанция ЦДГ № 4 в Дупница, за трудова злополука, получена след тръгване от работа.. Жената с инициали В.Л претендира за обезщетение за претърпени неимуществени вреди, заедно със законната лихва върху сумата, считано от датата на увреждането – 18.10.2012г. На тази дата В.Л в 14. 00 часа приключила смяната и като всеки друг ден си тръгнала от работа по обичайния маршрут. От спирката на ж.к. „Развесена върба” в град Дупница взела автобус № 4 и слязла на спирката в ж.к. „Бистрица”, като тръгнала към апартамента й, намиращ се в бл. 69. Направила две крачки и стъпвайки върху една от тротоарните плочки, същата поддала, при което паднала и си ударила десния крак. След това жената е оперирана, като й поставили метални пластини в крака захванати за костта с девет винта. След операцията установила, че била получила тежки изгаряния по кожата на крака от стерилизиращи разтвори. Два месеца била постоянно на легло, за да могат да зараснат отворилите се рани по крака й. След изписването й от болница била насочена към ТЕЛК, от където с Експертно решение № 1852 от 14.10.2013г. била освидетелствана с 92 % трайно намалена работоспособност и с чужда помощ, като й било забранен всякакъв вид труд. Вследствие на това ТЕЛК-ово решение, работодателят й със Заповед № 43 от 21.11.2013г. й прекратил трудовия договор и я пенсионирал по болест, като от 18 10.2012г. до пенсионирането й по болест, била в болнични. За първата операция и лечението след нея, които са извън заплатените от здравната каса, направила разноски в размер общо на 2 346, 00 лева, а за втората операция и лечението след нея сумата в размер на 1704, 00 лева, или общо направените й медицински разноски възлизат на сума в размер на 4 050, 00 лева. Съдът като взе предвид събраните по делото доказателства, заедно с доводите и твърденията на страните реши да присъди на В.Л сумата в размер на 20 000 лева, представляващи обезщетение за претърпени неимуществени вреди, както и законната лихва върху сумата, считано от датата на увреждането – 18.10.2012г. до окончателното й изплащане. Освен това ЦДГ № 4 трябва да заплати на основание чл. 200, ал. 3 КТ на В.Г.Л., сумата в размер на 5 325, 03 лв, от които сумата 4 050, 00 лв. направени от ищцата медицински разноски и 1 275, 03 лв., представляващи обезщетение за претърпени имуществени вреди, представляващи разликата между размера на трудовото възнаграждение и размера на получените суми от ищцата като обезщетение. Освен това детската градина ще плати и 1 202, 36 лв.разноски за адвокатско възнаграждени, както и още близо 2000 лв останали разходи. Решението подлежи на обжалване пред ОС – Кюстендил с въззивна жалба в двуседмичен срок от връчването му в препис на страните.
Страница 13 от 156


