Начало
Футболен турнир за роми стартира от днес на изкуственото игрище на стадион "Бончук". Той е по повод 8 април – международен ден на ромите. Участват 8 отбора, разделени в 2 групи, които ще играят по системата "всеки срещу всеки". Победителите от двете групи, играят финал, а завършилите на второ ще определят класиралия се на 3-о място. Двубоите от утре до сряда, когато са финала и малкия финал са от 17 часа. Спектакълът е гарантиран, като се има предвид темперамента на участниците.
На 5 март ще бъде проведено първото открито заседание по избор на изпълнители за рехабилитацията на пътната мрежа на територията на община Дупница. Три са обособените позиции на обща стойност 871 853,74 лева. За рехабилитация на вътрешната улична мрежа на града са предвидени 500 000,04 лева, за селата са заложени 170 153,19 лева и за четвъртокласната мрежа – 201 700,51 лева.От Община Дупница са заложили и задължително условие, че една фирма може да кандидатства само по една обособена позиция. Списъкът с предвидените за възстановяване улици се изготвя и в момента, допълват от пресцентъра на кметството. "Стартираме максимално рано във времето, за да се възползваме веднага с отварянето на асфалтовите бази да стартират и дейностите. Макар сумата за Дупница да е двойно по-голяма, не се заблуждавам и знам, че пак няма да е достатъчна. Иска ми се зад всяка сума по трите позиции да има по още една нула отзад, но такива са ни възможностите към момента и затова трябва да сме реалисти. Особено е тревожно състоянието на уличната мрежа в селата, където от години не е правено нищо. След като успяхме да стабилизране финансовото състояние на Общината, успяхме да заделим ресурс за тази дейност и се надявам, че бюджетът ще позволява тази сума да се увеличава постепенно и редовно от тук насетне", коментира кметът на Община Дупница инж.Методи Чимев.
Отваряне на оферти по проект на Трансгранично сътрудничество България-Македония ще се проведе утре от 11 часа в Община Дупница, съобщиха от пресцентъра на кметството.
След дълго и тежко боледуване, на 46-годишна възраст почина бившият вратар на ЦСКА Ненад Лукич. Той страдаше от рак на стомаха и въпреки че преди два месеца замина на лечение в Германия, не успя да пребори коварната болест. Лукич е шампион на Сърбия с Обилич за 1998 година и държи рекорда по поредни минути без допуснат гол (903) в първенството на западната ни съседка. В България е познат с изявите си за ЦСКА и Спартак (Варна), като бързо се превърна в един от любимците на "червените" фенове. Най-запомнящия си мач за ЦСКА сърбинът направи при победата с 3:0 над Шахтьор (Донецк) в турнира за Купата на УЕФА през 2001 година. За последно Лукич игра в Сутиеска (Никшич), а след края на кариерата си беше треньор на вратарите на младежките формации на Сърбия.
Автотърговец от Дупница се раздели вчера с автомобила си. Колата марка „Ауди-А4“ е била паркирана на улица „Бешика“ в едноименния дупнишки квартал, на метри от ресторант „Марея“ и кафе „Колата“. Автомобилът е собственост на Георги Ванев и е закупен за близо 10 хил лева. Онзи ден жена се раздели с БМВ, паркирано пред дома й на улица „Орлинска“ в Горна махала. На 9-ти юли бе откраднат автомобил “БМВ 330″, паркиран в близост до градинката „Левски“ и собственост на бизнесмен, занимаващ се с производство на мебели. И трите автомобила са били с алармени системи, които обаче са обезвредени. На 18-ти юни опитни крадци отмъкнаха от дупничанин скъп джип Audi Q7, като автомобилът е бил паркиран пред блок в най-големия жилищен комплекс в Дупница, жк. Бистрица. През април друг дупничанин се раздели с “Фиат Браво”, като колата е била паркирана на улица “Отец Паисий” в града. Запознати със следствието заявиха, че между част от кражбите има общо и най-вероятно са дело на една и съща група. Разпитани са хора от местния крими-контингент, но версията за гастролираща група също е много актуална, защото през последните седмици са засичани в града през нощта, едни и същи автомобили, но не с кюстендилски номера. На този етап от полицията не дават повече информация. Няма сведения да са искани и пари от собствениците, за да им бъдат върнати автомобилите.
Поредните читателски сигнали се получиха на редакционната поща на zadupnitsa.com. В един от тях се визира проблем с вдигането на шум от рев на мотори и то в късните часове около полунощ, а в други се пита дали всички, които управляват скутери и мотори имат нужните свидетелства. Ето какво пише в един от сигналите: Здравейте, хубаво е, че публикувате снимки с нарушители на правилата за движение и паркиране в града ни, но няма как да Ви изпратя снимка с невъобразимия шум, който вдигат младите самозабравили се водачи с мощните, но и по-маломощни скутери и мотори направени да вдигат по-високи децибели. И това го правят(имам чувството) нарочно след 23.30 до към 1.30 при хубаво и топло време. Използват улица „Цар Освободител“ в района на „Наков мост“ и нагоре към Горна махала. Това безцелно препускане напред, назад няма как да не е от злоба. Е за това се питам и къде са катаджиите в това време.“, пише нашият читател. Подобни сигнали вече няколко пъти постъпват в редакцията на zadupnitsa.com, като те засягат проблема с неправоспособните водачи на скутери и мотори. Според читателите ни голяма част от младежите нямат свидетелство за управление, защото нямат и нужните години. Нека всички родители се замислят оправдано ли е децата им да шофират така по улиците на Дупница.
Лидерът на ДПС нарече протестите в страната срещу избора на депутатите от движението в Кюстендил, Габрово и Ямбол „добре премислен сценарий за създаване на благоприятна среда, в която обществото да преглътне бъдеща коалиция с участието на крайните националисти“. Чувам, че нормалната коалиция била ГЕРБ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт, но какво нормално може да има в съюз между партии-членки на ЕНП и сила, която след изборите заявява „Европа да си гледа работата“, коментира още Местан. Освен ДПС да се сатанизира, сценарият включва образът на Патриотичния фронт да се представи като нещо по-добро от „Атака“И двете задачи се непосилни, номерът няма да мине, заяви той. Нито ДПС може да бъде сатанизирана, нито Патриотичният фронт е нещо по-добро – той дори е по-опасна редакция на „Атака“, смята Местан. Затова и партията му ще бъде опозиция от първия ден на управление с участието на националистически формации. Местан обаче не отговори как гледа на „България без цензура“. Местан определи анти-ДПС говоренето като криза на политическата идентичност и на програмнотго политическото мислене. „Анти-ДПС реториката е заместител на дефицитите на политическите опоненти и затова казах, че „Не на ДПС“ не е програма за управлението, „Не на ДПС“ няма да нахрани никой. Анти-ДПС реториката е парадоксално признание за силата на ДПС и не случайно винаги, когато ДПС е най-силна, най-силна е и анти-ДПС историята, има такава закономерност. Анти-ДПС реториката е ерзац политика, политика продукт и на обременено съзнание, на сгрешеното възприемане на ДПС като етническа партия“, посочи той.
Сериозна битка за над половин милион лева се очертава да се разрази утре в Дупница. Причината е отварянето на поръчката за доставка и монтаж на оборудване и обзавеждане на социалните жилища, които в момента се изграждат на терените на бившите казарми. Председател на комисията е зам.кмета по социалните дейности Крум Милев. Комисията ще се събере на открита процедура в 11 часа в Кръглата зала, информират от пресцентъра.
Земетресението, което удари във Вранча в 21,14 с 5,5 по Рихтер, във Варна се е усетило със същия интензитет. Това става ясно от специална карта на сайта на Европейския сеизмологичен институт. Варна е в графата "силно"(над 5), отбелязана със зелен цвят на картата. Навсякъде другаде в България интензитетът на труса е бил между 1 и 3.Прави впечатление, че силата на труса се запазва в посока към Черно море и е най-силна във Варна, пише varna.utre.bg. Навсякъде навътре от морето, дори на територията на Румъния, земетресението е усетено много по-слабо. Изключение прави районът на Букурещ, където ги е разтресло като при нас – с интезитет над 5. Ако магнитудът е мярка за размера на земетресението и изразява енергията, отделена при разкъсването (или плъзгането) на земната кора в хипоцентъра. Интезитетът е индикатор за силата на разтрисането от земетресението на конкретно място, отдалечено от епицентъра. На различни места около епицентъра земетресението има различни интензивности. Ползват се няколко скали за интензитет, като най-популярни са тази на Меркали (MMI скала) и за България тази на Медведев-Шпонхойер-Карник (MSK скала). Двете са сравнително близки и са 12-степенни, като изобразяването е прието да е с римски цифри (І-слабо, XII-разрушително).
2015 година обещава да бъде доста интересна за музикалните фенове в България. През годината най-различни звезди ще гастролират у нас. Ето и един подбор, който направи zadupnitsa.com
15 дни остават до първият домакински мач на Марек в А-група. На 26 юли Марек приема Хасково, като основната цел на ръководството на клуба е срещата да се играе в Дупница. За да стане това е нужно стадион Бончук да получи лиценз, в противен случай двубоя ще бъде в Перник. В тези две седмици до срещата предстои да бъде свършена не малко работа на стадиона преди комисията от БФС да вземе решение. Изпълнителният директор Иво Паргов заяви, че се полагат огромни усилия всичко да бъде завършено в срок. Вече е монтирана една от скамейките на отборите, както и тунела към съблекалните. Самите те също се ремонтират и вече се поставят и охранителни камери на тунела и коридорите към него. ВИП ложата е пред завършване, както и залите за пресконференции. През следващата седмица трябва да започне и монтажа на 3000 седалки.

Двама футболисти на Пирин Разлог се сбиха на терена по време на първото полувреме от контролата с Марек. В инцидента участваха Евгени Тунтев и Димитър Наков, като и двамата бяха веднага изгонени от главния съдия Иво Младенов. Веднага след това спортният директор Димитър Соколов привика Тунтев на разговор, а след края на срещата дълго разговаря и с Димитър Наков. За Наков това е втори боен сблъсък на стадион Бончук. Преди години в мач между Марек и Беласица Наков бе повален от Анжело Кючуков , като след това нещата почти стигнаха до съд, но накрая двамата се разбраха. Сега Наков заяви, че това е грозен инцидент, но ще си го разрешат в клуба. От Пирин не коментираха постъпката на двамата само заявиха, че Тунтев има лични проблеми и това е опънало нервите му.
Дупничанин с двамата му синове пребиха с бухалки и метална тръба 37-годишния Велин Асенов от кв. „Гиздова махала“ в Дупница, информира в-к Струма. Велин Асенов, който работи като строител, вчера, след като приключил работният му ден, влязъл да пазарува в хранителен магазин в жк „Бистрица“. На излизане бил пресрещнат от автомобил, в който били Веско Илиев и двамата му синове. Тримата слезли от колата и започнали да налагат 37-годишния мъж с метална тръба и бухалки. Клиенти на магазина ги разтървали.
Резултат, който не бива да бъде определян като катастрофален, защото трябва да се имат впредвид възможностите на Копра и на Тур и тези на Марек. Та българският шампион нормална зала си няма и е принуден да играе в Арена Самоков … И въпреки това момчетата на Найден Найденов успяха да впечатлят специалист като треньора на Копра Елиор Лука Монти. Капитанът на тима Христо Златанов пък коментира, че "щом играят срещу нас в Шампионска лига, тези момчета имат бъдеще".
Разгневени от убийствата на 28-годишния Николай Радев, 18-годишния Емил Ботев и 20-годишния – Димитер Картелски отново поискаха справедливо възмездие. Събралите се в столицата, предимно млади хора настояха за справедливи съдебени процеси и ефективно наказание за извършителите.
Още един златен медал спечелиха представителите на СК Гладиатор на силния международен турнир по таекуон-до клас А в Трелеборг. При момчетата в категория до 42 килограма Александър Джорджев победи на финала Лука Щтрек от Хърватска и заслужено спечели златен медал. Това е третото златно отличие за дупничани в Трелеборг. В категория до 62 килограма Стефан Самарджиев се класира за четвъртфиналите, но се отказа от участие на полуфинал поради контузия. Теодор Георгиев загуби от Джон Асп от Норвегия и не можа да попадне на полуфинал. Още трима представители на Гладиатор ще излязат следобяд в двубои от свойте категории.
Д-р Радослав Радославов е един от изявените политически анализатори. Ето неговият коментар пред zadupnitsa.com по нашумялата тема около датата на предсрочните избори
Нямам конкретни планове какво ще правя в бъдеще, а и не мога да имам такива, тъй като все още се водя треньор на Марек. Така отговори Антон Велков, потърсен от „24 часа“ с въпрос какви са плановете му след престоя в дупнишкия клуб. Неговия пост зае Тенчо Тенев. Велков е бил в Дупница на тренировката във вторник, а в четвъртък също е бил при отбора, който имаше занимание в комплекса “Царско село”. Там той е провел разговори с изпълнителния директор на Марек Иво Паргов. “Отношенията ни с клуба все още не са изчистени. Надявам се това да стане до ден-два. Така и новият треньор ще може да започне нормална работа. Пожелавам успех на Марек през останалата част от сезона. Вярвам, че отборът може да остане в “А” група”, заяви Велков.
В събота е възникнало ПТП в Дупница, причинено поради неправилно изпреварване от страна на водач на лек автомобил „Фолксваген“, съобщават от пресцентъра на МВР.
Община Дупница получи безплатен микробус с пробег от едва… 400 метра по проект за социално включване. Ключовете от возилото връчи вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин на ръководителя на проекта в Дупница Нина Александрова. Министър Калфин подчерта, че големият мащаб на проекта ще позволи на общините да осигурят на семействата и децата в нужда интегрирани услуги, адаптирани за всеки отделен случай. Проектът се реализира със заем от Световната банка в размер на над 61 млн. лева.
Министърът на спорта Красен Кралев ще бъде сред зрителите на днешния двубой от 2-ия кръг на груповата фаза по волейбол за мъже в Сливница. От 17.15 часа в "Арена Сливница" един срещу друг се изправят шампионите от "Марек Юнион-Ивкони" и бронзовия медалист "Монтана". Кралев ще се срещне с кмета на града Васил Стоилков и ще огледа новата зала, която бе построена преди година.
Венелин Кадънков, Златан Йорданов, Венци Трифонов и Мартин Божилов са четиримата волейболисти на шампиона на България, Марек Юнион-Ивкони, които попаднаха в състава на националния отбор за предстоящите мачове от Световната лига. Старши треньорът Камило Плачи обяви днес, състава на групата от 22-ма състезатели.
Як ремонт кипи на стадион "Бончук" от една седмица. Както е известно за новия сезон в А група, "Марек" трябва да лицензира спортното съоръжение, ако иска да бъде домакин пред своите фенове. Строителни дейности кипят на всички нива на стадиона, за които има предписания от Лицензионната комисия. "Надявам се да успееме да се справиме в срок. Правиме всичко възможно. Трудно е, но няма връщане назад. Длъжни сме да направим всичко по силите си, за да успеем да го лицензираме още за началото на първенството", коментираха от управата на клуба.
Поред случай на хранително отравяне след консумация на гъби бе регистриран в Дупница. 27-годишният Румен Чорбаджийски от село Крайници е закаран в Пирогов след като се натрови след вечеря с гъби.Всички от четиричленната компания са почувствали неразположение, като Румен бил в най-тежко състояние. В болницата е и неговата съпруга Николета. Това е четвърти случай на натравяне с гъби. Лекарите първоначално обаче са изразили съмнения, че става въпрос точно за такова отравяне. Относно другите инциденти с натравяне с гъби директорът на Агенцията по безопасност на храните д-р Първан Дангов вчера заяви пред репортер на „Струма“: Проверка извършена от инспектори от агенцията, установи, че гъбите в СВА – Дупница не са отровни. Инспекторите са се срещнали и с докторите, лекували тримата, влезли в болницата в Дупница с оплаквания след консумация на сготвена храна от топлата витрина на магазина. Д-р Бонев, завеждащ интензивен сектор в общинската болница, е заявил пред моите колеги, че симптомите на пациентите не са били такива, каквито са от отравяне с гъби. Сигнализирах колегите в София. Те извършват проверка в кухнята-майка, където се приготвят ястията за топлата витрина на магазин СВА, дали е спазена технологията на приготвяне на ястието, допълни д-р Дангов. Припомняме, че това е четвърти подобен случай само в рамките на седмица. 26-г. пожарникар от Дупница Любомир Бояджиев, 60-г. Димитър Димитров и неговата 81-г. майка Велика Чернева се натровиха от консумация на гъби закупени от верига магазини СБА. Гъбите не са били отровни, но не са били приготвени по правилната технология, изразиха съмнение лекарите в сектора. Миналата седмица пред репортер на в. "Струма" управителката на магазин на СВА в кв. "Горна махала" Валентина Владимирова заяви: „На ден продаваме по 10-12 кг гъби в тарелка и сготвени. От дълго време взимаме гъби от производител, който е представил сертификат за качество на продукта. От тези гъби в кухня в София се приготвят ястия за топлата витрина. Ако гъбите са отровни, то натровените щяха да са десетки клиенти. Радвам се, че тримата настанени в болница са вече добре. Спрях веднага продажбата на гъби под всякаква форма в магазина, докато се изяснят случаите”.
Сравнително по-слаба е активността сред населението на Овчарци днес, когато е балотажа за кмет на селото. Преди седмица към 12.00 часа активността бе малко над 27%, а днес тя е с 3% по-малка – 24 или малко над 230 човека са упражнили правото си на глас към този час. За кмет на селото, жителите изибират между Йордан Камджилов от ГЕРБ и Йордан Куйов от "Дясна алтернатива За България – Да За България". Куйов бе най-младия кандидат из между 5-имата явили се на първи вот.
Дупнишки полицаи са задържали двама мъже на 20 и 25 години и двамата от Дупница за съпричастност към престъпление, свързано с наркотици. Те опитали да се освободят от 4 опаковки със суха листна маса, която при направения полеви наркотест реагирала на канабис. Двамата мъже ще останат в полицейския арест 24 часа. Работата по случая продължава, информират от ОД на МВР Кюстендил.
Отборът на СК „Гладиатор“ Дупница, спечели 4 златни и 2 сребърни медала на купа Ботевград, част от Държавното първенство по олимпийско таекуон-до, за деца и кадети. При децата Анастасия Вакъвчиева не остави шанс на съперничките си и след три победи, грабна златото. При кадетите в категория до 51 килиграма, Луиза Захариева спечели златото, като надигра Ванеса Маркова, която й е основен конкурент за националния отбор в новата, за Луиза, категория. На 23 този месец, двете ще се изправят отново една срещу друга, като победителката ще бъде част от националния отбор за Европейското първенство. В категория до 44 килограма, Ивона Цинцерска победи Габриела Кацарска, която е европейска шампионка и отново между двете ще се определи, коя ще бъде националка. В Ботевград, на финала, Цинцерска победи друга дупничанка Мариела Миланова. В категория до 49 килограма, Александър Джорджев спечели златото със златна точка на финала. В категория до 47 килограма, Инес Иванова се окичи със сребърен медал. В отборното класиране при кадетите, СК „Гладиатор“ остана на 2-ро място на 1 точка от софийския „Херея“, но дупнишкия тим бе съставен от шестима състезатели, докато този на победителите бе трикратно повече.
Страница 13 от 156


Източник: Dnes.bg
Футбол
Пожар избухна във външен склад на ЦНСТ Дупница. За щастие, екип на пожарната е пристигнал на мястото достатъчно бързо, за да потуши разгорелия се огън. Децата са изведени, жертви и пострадали няма. 