ВАЖНО! Информация за гражданите, решили да да гласуват на Евроизборите  От пресцентъра на МВР разпространиха важна информация, свързана с предстоящите евроизбори.
Приключи екшънът в „Горна баня” след 11-часова блокада Приключи екшънът с 35-годишния психично болен мъж, който се барикадира с оръжие на втория етаж на къщата си в столичния квартал „Горна баня" в четвъртък вечерта. Мъжът държа цяла нощ полицията на крак. Драмата в столичния квартал приключи минути след 06.00 часа, след като мъжът скочи от покрива на къщата си и падна върху платнище в двора. Под охраната на полицията той беше качен в линейка и откаран в болница. Преди да скочи психично болният развя бялата си тениска и скандира „Да живее България!". Около 06.15 часа приключи драмата в Горна баня без сериозно пострадали. Младият мъж се качи на покрива на къщата си около три часа по-рано, тъй като полицейските екипи предприеха щурм за принудителното му залавяне и обезвреждане. След първата стрелба, която той откри снощи по съседна къща, изстрели се чуваха на няколко пъти през нощта. При един от тях леко е пострадал полицай. Директорът на столичната полиция Младен Маринов заяви, че оръжието, с което мъжът е разполагал, има слаб обсег на действие и не е смъртоносно на по-дълго разстояние. Младенов подчерта, че униформените ще използват сила само когато другите действия и методи не дадат резултати и единствено когато има заплаха за живота на 35-годишния мъж и за другите хора. Мъжът, който е с диагноза шизофрения, не е предявил никакви претенции и искания по време на продължилите цяла нощ преговори. Като причина за неговото избухване се смята скандал, избухнал по-рано през вчерашния ден с баща му, както и съседска разпра. По време на барикадата на първия етаж на къщата се е намирала възрастната леля на младия мъж, която не е пострадала. Още преди той да се качи на покрива и да развее тениската си като знаме, баща му разказал пред разследващите, че той често имал навика да влиза в ролята на опълченец. Полицията обясни, че оръжието – преработен газов пистолет със сачми, с което е стрелял мъжът, е незаконно притежавано от него През цялата нощ периметърът около къщата беше отцепен, а съседите – барикадирани. източник DarikNews.bg снимка БГНЕС
СКАНДАЛ: Дупничанинът Любомир Васев не бе допуснат да влезе в Турция за състезание по мотокрос Шампионът от миналата година в Източно-европейския шампионат в клас MX2 Любомир Васев, не бе допуснат да влезе в Турция, за да участва във вторият кръг от надпреварата в Бурса. Състезанието бе през уикенда, но Васев не стигна до трасето. Според неговият баща Светлозар Васев, ситуацията е много странна. „ На границата Любомир е имал първо проблеми с пълномощното, но той има такова и пътува навсякъде, а и вече навърши 18-години. След това са открили проблем и с документите на караваната, с която пътува той и там са и моторите. Реагирал е бързо и е извадил „зелена карта“, но вече цялата българска група от 17-каравани е заминала и след това Любомир не е допуснат, защото трябва да се движат като група. Никакво съдействие не е получил от представителя на федерацията, който пътува със състезателите, Лично аз не мога да си го обясня, може би искат тази година някой друг да е шампион и сега им падна случай да спрат сина ми от състезание“, коментира Васев – старши. Тази година в Източно-европейския шампионат състезанията са намалени. Миналата година бяха 9, а сега са само 6, след като Румъния, Молдова и Македония, няма да организират кръгове.
Раздават награди срещу отпадъчна хартия Ротари клуб Дупница организира междуучилищно състезание за събиране на хартия. В него могат да се включат учечици от всички начални училища в града, като донесат непотребни вестници, списания и др. Могат да ги оставят в синия контейнер на ЕКОПАК, разположен в непосредствена близост до учебните заведения. Краен срок е 8-ми май 13:00 часа, когато контейнерите ще бъдат извозени и претеглени. Класирането ще бъде на база общо тегло събрана хартия и брой ученици във всяко училище.
Община Дупница представя на 3D как ще изглеждат жк „Бистрица“, жк „Елица“ и Светофарното градче Обществено обсъждане с жителите на града е насрочено за 15 януари от 17.30 часа в заседателната зала на Община Дупница. Предметът ще бъде избор на идеи за най-добро обемно пространствено решение при изготвянето на работни проекти за изграждане на зони за отдих в ж.к. Бистрица и ж.к. Елица, както и цялостна реконструкция на „Светофарното градче“. Пред всички желаещи, Община Дупница ще презентира визуално на 3D какво и как се предвижда да бъде направено в тези два големи квартала-детски площадки, зелени площи, междублокови пространства, пешеходни алеи и т.н.
Утре Дупница развява българския флаг на 22 метров пилон след тържествен водосвет Издигането на българското знаме в местността Дренски рид над Дупница ще стане утре 19 октомври веднага след водосвета, който ще бъде отслужен на пл. “Свобода” в 11:00 часа. На 22-метров пилон ще бъде издигнат трибагреника, който ще бъде видим от всяка точка на града, както и на километри по Е-79 и съседни общини. Преди самото му издигане, знамето ще бъде осветено на място от Георги Паликарски.
Децата на Марек 2007 участват на турнир в Банско Децата родени 2004/2005 година от футболна школа Марек 2007 участват на турнир Футбол 7, организиран от Община Банско. Дупничани със старши треньор Асен Нешев са в една група с Банско , Славия и Пирин 2001. В първия си мач, Марек 2007 загуби с 0:2 от домакините от Банско, а след това записа поражение с 0:3 и от Славия. Дупничани завършиха наравно с Пирин 2001. В другата група са тимовете на Славия, Пирин 2001/2/ , БМС и Разлог. Финалите са утре.
На изток първи ще посрещат Новата Година Идването на Новата година започва от азиатските острови на Южния Пасифик, следвани от Нова Зеландия и Австралия.В 12.00 часа българско време в град Киритимати на остров Рождество, република Кирибати, и град Апия в Самоа вече ще посрещат новата 2014 година.Островните държави са разположени в централната част на Тихия океан и винаги са първите, които се разделят със старата година.Час по-късно 2014-та ще посрещнат и в Нова Зеландия. В Окланд хиляди се събират за обратното броене.
Китанова доволна от туристическото изложение в Лондон Голямо задоволство от изложението в Лондон изрази заместник-кметът на Дупница Олга Китанова, която представи туристическия продукт на трите общини – Дупница, Рила и Бобошево. Общият брой представени общини от България беше 15, уточниха от пресцентъра на Община Дупница. Това е най-голямото годишно изложение за туристически продукти в Европа.
Полицията хвана 23-годишен дупничанин с 1,81 промила Бързо полицейско производство е започнато в Районно управление- Дупница срещу 23-годишния И.В. за управление на МПС. При проверка, той е установен, че е шофирал след употреба на алкохол. Тестът с техническо средство е отчел резултат 1.81 промила алкохол в издишаните пари. На водача на превозното средство е взета и кръвна проба.
Майка и дъщеря от Благоевград и семейство от Самоков прибиращи се от Неа Врасна са загиналите в Кресненското дефиле Установени са убитите и пострадалите при тежкото пътно-транспортно произшествие край Кресна, станало днес малко след  16.00 часа, при което микробус с благоевградска регистрация на туристическа агенция „Оазис – А“ се вряза в паркирал товарен автомобил с румънска регистрация.
„Производител“ на марихуана сключи споразумение с прокуратурата „Производител“ на марихуана сключи споразумение с прокуратурата и се отърва с 5-месечна условна присъда с 3-годишен изпитателен срок и глоба от 2500 лева. Л.Х с полувисше образование, старателно отглеждал в двора на къща, намираща се в с.Грамаде, обл. Кюстендил, растения от рода на конопа, а именно: 6 бр. стръка високо рискови наркотични вещества – марихуана, с общо нето тегло на листната маса 239.83 грама на обща стойност 1 438.98 лева. Освен това на 2-ри септември 2014 година при акция в Дупница в обитавана от Л.Х къща на ул“ Цар Симеон Велики” са открити в различни 6-стаи, скрити наркотични вещества на обща стойност 63 лева. Л.Х ще заплати и сторените по делото разходи в размер на 461 лева. Определението е окончателно.
Един намушкан, а друг прострелян при пиянски скандал край Сапарева баня Двама мъже са ранени при пиянски скандал станал в местността „Янкови ливади“ край Сапарева баня. Скандалът е възникнал около 6.00 часа тази сутрин. Единият е намушкан в областта на гърдите, другият е прострелян, съобщава Struma.bg И двамата ранени са транспортирани в болница. Полицията работи по случая.
Проследете Извънредната сесия на ОбС-Дупница с коментар НА ЖИВО в zadupnitsa.com  Извънредната сесия на Общински съвет-Дупница тече в момента. Няколко минути след 10:00 часа в Заседателната зала на Общината присъстваха 30 съветници и председателят Ивайло Константинов откри заседанието.
Почват проверки на опасните сгради в Дупница, ще глобояват с 1000 лева Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев издаде заповед за сформиране на комисия, която да направи проверка на сградите и тяхната безопасност. В комисията влизат служители от отдел “Строителство” и ТСУ, които започват обход на централите артерии и улиците с най-голям човекопоток, за да подготвят списъка с опасните сгради. На собствениците им, които не са ги обезопасили, ще бъдат направени предписания, които да бъдат изпълнени в срок. Ако не са изпълнени ще последва глоба в размер на 1000 лева, информират още от общинския пресцентър.
Нужни ли са 3 млн евро на Дупница или не?! Този петък Общинският съвет на Дупница предстои да вземе най-важното решение в своя мандат – дали да одобри предложението на кмета Методи Чимев за емитиране на облигационен заем в размер на 3 млн. евро, или да го отхвърли. Тази тема от няколко дни се коментира сред хората и е една от най-любопитните. Това е причината да се опитам да надникна малко по-подробно в проблема в следващите редове.
Рилският манастир вече е обект с национално значение На свое редовно заседание вчера служебния кабинет на  професор Близнашки обяви Рилския манастир и землището му за обект с национално значение по смисъла на Закона за устройството на територията. Решението ще подпомогне да бъде опазено културното наследство на Светата обител, както и развитието на територията, на която е разположена, пише на официалния сайт на Министерски съвет.
Осъдиха „ясновидка“ от Русе измамила дупничанка с близо 1000 лева Районен съд Дупница наложи условна присъда от три месеца с три годишен изпитателен срок на русенка представила се за ясновидка и екстрасенс и отмъкнала от дупничанка 946 лева. В поредица от  телефонни разговори измамницата с инициали М.К поддържала в заблуждение жената, че притежава ясновидски способности и може да излекува майка и А.Г.Н. от онкологично заболяване. Ударите станали на четири пъти. Първо на 4.07.2014 в телефонен разговор е заблудила потърпевшата, че с притежаваните от нея златни и сребърни бижута, които трябва да й изпрати, ще премахне магията, направена над майка й А.Н. и ще я излекува.  Отчаяната жена събрала исканото злато и сребро/1/един/ бр. златна гривна от бяло и жълто злато – 14 карата, с тегло 6,9 грама на стойност 448,50 лева, 1/един/ бр. сребърен синджир с тегло 10 грама на стойност 90 лева и сребърен медальон „пеперуда” с тегло 4 грама на стойност 48 лева/ на обща стойност  586,50 лева и го изпратила. На 10.07.2014 г. изпратила и запис с паричната сума от 100 лева. „Ясновидката „ обяснила че представляват част от цената на закупена от нея златна монета, необходима за премахване на магията, направена над майка й. На  15.07.2014г. били поискани още 200 лева за златната монета. Оказало се обаче, че и те не достигат и потърпевшата на 19.07.2014г. изпратила още един запис за 60 лева. По време на делото измамницата поискала и служебен защитник, тъй като е безработна и няма средства да упълномощи адвокат. Същевременно „ясновидката“ успяла да възстанови взетите пари
Фен на „Пирин“ финтира полицай в Сапарева баня, хвърля го на земята, после го арестуват (СНИМКИ) Колоритен фен на Пирин Благоевград се превърна в главен герой по време на мача между неговите любимци и Германея в среща от 3-ия ни ешелон игран в Сапарева баня вчера. В 88-ата минута гостите от Благоевград успяха да вкарат заветния гол чрез Димитър Илиев за 1:0 и неописумена радост обзе, както футболистите, така и агитката на гостите, наброяваща около 30-ина човека. Зелено-бял ултрас прескочи оградата, нахлу на терена и започна да се радва с футболистите, след което започнаха трудностите за него. Запалянкото тръгна да се връща към своите в трибуните, но бе пресрещнат на терена от местен полицай, който се опита да го хване. Ултрасът обаче го финтира а ла Лео Меси и униформеният не само, че не успя да го хване, но загуби равновесие и се претърколи на земята.OLYMPUS DIGITAL CAMERA Зрителите на стадиона приеха с усмивка случващото се и очакваха да видят дали фенът ще успее да се измъкне от следващите двама полицаи, които го очакваха. Първоначалният опит на благоевградския фен даде резултат и той почти се измъкна и от втория полицай, който се опита да го препъне, но само след секунда бе повален на самата ограда, миг преди да я прескочи. Двамата полицаи веднага изведоха запалянкото от терена и му сложиха белезниците. Запалянкото ще бъде глобен или съден по бързата процедура за хулиганска проява.
Лудогорец превзе митичния „Стадио Олимпико“!  Отборът на Лудогорец постигна ново великолепно постижение. "Орлите" успяха да превземат митичния "Стадио Олимпико" в Рим в рядко срещана футболна драма. Възпитаниците на Стойчо Стоев се наложиха като гост с 1:0, като единственото попадение в срещата отбеляза Роман Безяк в 45-ата минута. Голът на словенеца бе изключително красив. Нападателят пое топката, излъга футболист на противника и с топовен шут отдалеч, опъна мрежата. Срещата бе белязана с две изпусната дузпи, по една от всеки тим и два червени картона. В герой за българския отбор се превърна стражът Владислав Стоянов, който освен че спаси дузпа, бе безпогрешен в изявите си и отчая противника. В 9-ата минута главният рефер отсъди дузпа в полза на българите за игра с ръка на Лорик Цана, въпреки че бе прибрана до тялото. Зад топката застана Светослав Дяков, който изпусна. Капитанът на "орлите" подходи лековато, копвайки топката, но вратарят разкри неговия замисъл и спаси с лекота. Лацио създаде първото си голово положение чак в 29-ата минута. Кейта подаде към Мирослав Клозе, който от чиста позиция не успя да засече кълбото. Пет минути по-късно само липсата на късмет попречи на разградчани да поведат в резултата. Марселиньо отправи топовен изстрел от 23-24 метра, но топката срещна напречната греда. В 42-ата минута страховит удар на Михаил Александров профуча на сантиметри от страничния стълб. Три минути преди края на първата част Роман Безяк отбеляза великолепно попадение. Нападателят излъга състезател на Лацио и с топовен удар отдалеч опъна мрежата зад стража Бериша. В 50-ата минута главният рефер отсъди дузпа за домакините. Зад топката застана Андерсон, който би в ъгъла, но Владислав Стоянов показа висока класа и спаси. В 54-ата минута Лудогорец остана с човек по-малко, след като Дяков за втори път бе декориран в жълто и напусна принудително терена. В 72-ата минута Каванда изрита в главата Йордан Минев и получи директен червен картон. Минута преди това Мисиджан падна в наказателното поле, след като бе подпрян в гърба, но съдията остана безмълвен. В 77-ата минута Фабио Ешпиньо изчисти от голлинията с глава. Веднага след това "орлите" осъществиха бърза контраатака, като Марселиньо изкочи на отлична позиция. Защитник на домакините обаче се хвърли в краката на бразилеца и по този начин неутрализира опасността.
Нигериецът Окечукво може да се озове в Марек 24 годишният Салас Окечукво може да подсили лидера в Б-група Марек. Бившият футболист на Миньор Перник продължи кариерата си в чужбина след като жълто-черните се озоваха във В-група, но сега отново е пред завръщане в България. Окечукво се подвизава по терените у нас от 2008 година, когато се появи в Чепинец Велинград, но звездата му изгря в Перник. Той е офанзивен полузащитник. Не е изключено за трансфера на Оки в Дупница да помогне и бившият президент на Миньор ген.Димитров, който през есента често бе забелязван на трибуните на стадион "Бончук". Ако Окечукво премине в Марек, това ще бъде вторият играч подвизавал се преди това в Перник. Както вече бе обявено халфа Илиан Илиев също ще акостира в Дупница. За последно той бе в Монтана, но новия наставник Николай Митов няма да разчита на него. Феновете на Марек го помнят от престоя му на стадион Бончук през 2009-2010 година, когато клуба бе в Б-група. На този етап от клуба официално не са назовали името на нито един от новите попълнения и не са потвърдили спряганите имена.
Обявиха бедствено положение в Берковица. Жълт код за обилни валежи е обявен за девет области в страната за днес Падналият пороен дъжд в Берковица, достигащ до 50 л. кв.м доведе до бедствено положение в общината. Наводнени са по поречието на Берковска река и в ниските части на общината обществени сгради и частна собственост. Въведен е в действие „Общинския план за защита при бедствия в частта му „Действие при наводнение“. На най-опасните участъци и в момента има спасителни екипи, които се опитват да отстранят повреди или да отводняват къщи и сгради. Много места са останали без ток. По-рано тази вечер вълна с височина около 2 метра заля няколко улици в града и разруши три моста. Хората предполагат, че водата идва от връх Ком, откъдето тръгват три реки, които се сливат в една. Проливните дъждове са повишили нивата им и това е довело до стихията. Наводнени са сгради по поречието на Берковска река и в ниските части на общината – в районите около кв. "Беговица", кв. "Заряница", ул. "Берковска река", ул. "Николаевска" до района на ж.п. прелез и ул. "Елин Пелин". Евакуирани са живущите в две къщи, разбра Нова ТВ от свой източник в общината. "Част от града е залята. Има и една паднала къща", заяви за Нова кметът на Берковица – Димитринка Каменова.20140904.vpgadutlcv
Кръстовчев и Бибишков първи подписаха договорите си с Марек Днес следобяд на стадион Бончук всички футболисти на Марек подписаха договорите си с клуба за предстоящия сезон на А-група. Първи това сториха нападателите Еньо Кръстовчев и Крум Бибишков. След тях при изпълнителният директор Иво Паргов влязоха и останалите играчи. Официално в понеделник ще бъде обявен състава за сезона и картотекирани футболистите в БФС.
Кораб е уловил сигнал от черната кутия на Боинг-а Китайски сайт разпространи новината, че един от корабите издирващи Боинг 777 е засякъл пулсиращ сигнал от черната кутия. Това е в зоната в Индийския океан, където продължава издирването.
ВИДЕО/ Пресконференция на Тенчо Тенев и Иван Колев след Марек-Славия 1:0 Настроенията в двата лагера на Марек и Славия след срещата, завършила с победа на дупничани с 1:0, естествено бяха на двата полюса. Наставникът на Славия Иван Колев заяви, че съжалява за загубата, която е дошла с гол в добавеното време. „Получи се здрав сблъсък, който често минаваше и нормалното, но ние очаквахме това, защото за Марек точките са много ценни. Не казвам, че Марек са играли грубо. Съдията можеше по-добре да осъществи контрол.“, заяви Иван Колев. "За съжаление загубихме. Един много нервен мач, прекалено твърд, направо груб на моменти. Не мисля, че имаше футбол. Предлолагм, че съдията също подпомогна, в смисъл, че трябваше да респектира по-строго футболистите. Много е неприятна загубата, защото особено през второто полевреме стояхме по-добре", коментира Иван Колев. "Нервността дойде от изключително твърдата игра на Марек. Ние се опитахме да отговорим и да отиграем мъжки. Не е имало указания за група игра, но мачът на моменти стана груб и нервността дойде от там", добави Колев и си пожела това поражение да мобилизира тима му за оставащите срещи от първенството.
Представят книга за историята на Дупница с уникални документи поместени в нея Книгата на Никола Лазарков „Спомени отпреди и след освобождението“ ще бъде представена в Дупница на 7-ми септември /понеделник/ от 18:00 часа в Дом на техниката. Това е четвърто преработено и допълнено издание. В книгата са поместени интересни и любопитни исторически факти от историята на Дупница, придружени с уникални снимки от личните архиви на д-р Александър Лазарков и Орлин Тодоров.
С гол от дузпа Марек загуби от Ботев Пд при дублиращите отбори Дублиращият тим на Марек загуби с 0:1 от Ботев Пд в мач от 20-ят кръг на първенството на U21. Срещата се игра на стадион Бончук днес от 14:30 часа. Първото полувреме завърши наравно 0:0, като двата тима бяха равностойни и не създадоха много положения. През втората част Марек бе по-активния отбор, но гостите откриха в 59-та минута. При бърза контраатака и центриране топката се удари в ръката на Киселов и съдията отсъди дузпа в полза на Ботев Пд, която бе реализирана. До края на срещата домакините не успяха да изравнят след пропуски на Росен Йорданов и Георг Василев.
Без „синя зона“ и двупосочно движение по ул. „Хан Крум“ в Дупница от понеделник Уточнени бяха маршрутите по улиците на Дупница днес на заседание на комисията по безопасност на движението, заради стартиращия проект “Зелена и достъпна градска среда”, информират от пресцентъра на Общината. Със заповед на кмета  инж. Методи Чимев от 1 септември се временно обхвата на “синя зона” по ул. “Хан Крум” (б.ред.-от старото фото в посока старата автогара). Досега тази улица бе еднопосочна, но от понеделник ще бъде двупосочна. Причината е в стартирането около 20-и септември на изграждането на кръстовище с кръгово движение в района на ул “Хан Аспарух” и “Цар Освободител” и другите ремонтни дейности в района. При затварянето на кръстовището, ще има еднопосочна лента само за движещият се поток от жк. “Бистрица” към Учителски институт и се затварят потоците от и към старата автогара в тази отсечка до входа на ул. “Хан Крум” и “Антим 1”. Обходните маршрути от Горна махала към жк “Бистрица” са през Градска градина и “Цар Освободител” – Старата автогара-Хан Крум. В определен период от време, за което допълнително ще бъдат уведомени гражданите, ще бъде затворено цялото светофарно кръстовище при ГУМ и цялото движение пренасочено през "Хан Крум", допълват от кметството.
Големи разлики в цените на бензина в България/Виж къде е най-евтино! Сривът цената на петрола предизвика огромни разлики в стойността за литър на бензиностанциите в България.
Няма струпване на вложители в КТБ пред банковите клонове в Дупница Няма струпване на вложители в КТБ, които да бързат да изтеглят парите си от клоновете на другите банки в Дупница. Както е известно, от днес 9 банки започват изплащането на гарантираните суми на вложителите в Корпоративна търговска банка. Пред касите могат да бъдат забелязани по не повече от 3-4 човека. Очакванията за опашки от притеснени дупничани не се оправдаха. Гарантираните влогове в размер на до 100 000 евро могат да бъдат изтеглени в период от 5 години. "Очевидно, дупничани не са притеснени и не реагират първосигнално, че ако днес не си изтеглят парите, няма да ги получат никога. Проблеми се създават единствено с липсата на документи у самите клиенти, поради което се налага да се връщат втори път, за да се легитимират", коментира пред zadupnitsa.com служител в един от банковите клонове.