Начало
Наркоплаьсор бе задържан днес в Дупница след зрелищна гонка с полицаи. Екшънът се разигра малко след 16:00 часа на улица „Бачо Киро“ в близост до намиращата се там детска градина. Според очевидци са преследвани двама мъже, но единият е успял да избяга, като има и пострадал служител на реда, който е бил блъснат от единия от мъжете. От полицията не коментират случая, но според запознати и в момента едното от лицата се издирва. Районът веднага бе отцепен от униформени служители на РПУ-Дупница, които започнаха процесуално-следствени действия и обискираха, паркиран в близост до инцидента, автомобил BMW-3. Най-вероятно става въпрос за акция, при която е разкрит основен канал за доставка на наркотични вещества в Дупница.
20-годишен дупничанин е задържан вчера от служители на полицията в Бобов дол за притежание на наркотично вещество.
Служители на РДПБЗН – Кюстендил са проверили 36 обекта в областта – храмове и бази с очаквано настаняване на гости през Великденските празници, законовите изисквания за гарантиране на пожарната безопасност на посетителите са спазени. Изпълнени са 11 предписания, направени на храмове за оптимизиране на пожарната безопасност. РДПБЗН препоръчва: Предстоящият голям християнски празник – Великден, несъмнено е свързан с посещението на много хора в православните храмове и паленето на свещи. Наличието на значителен брой хора, небезопасното палене и носене на горящи свещи от една страна, както и горимо натоварване, съсредоточено в черковните храмове е предпоставка за възникването на пожари със сериозни последствия. РД “Пожарна безопасност и защита на населението” призовава всички граждани при посещението на храмовете и при пренасянето на запалени свещи до домовете да бъдат внимателни, за да не възникнат запалвания. Горящите свещи трябва да се държат в ръце, така че да се предотврати допира им до околните хора. Свещите е необходимо да се поставят да догарят на свещниците или се поставят в специално поставените съдове с вода. Сериозна е опасността от пожари при хвърляне на горящи свещи и клечки от кибрит в района на черквите. В случай на запалване, гражданите е необходимо да запазят самообладание и без паника да напуснат храма през изходите по най-бързия и безопасен начин, изпълнявайки указанията на служебния персонал, който е инструктиран за безопасното евакуиране на гражданите или да позвъните на телефон 112.
Георги Кадурин и Анна Петрова ще може да видите тази вечер в главните роли в постановката " Догодина по същото време" на габровския театър " Рачо Стоянов". Георги Кадурин е добре познат на зрителите в България от участието си в няколко телевизионни сериала. Габровският театър пък гостува преди повече от месец с друга своя постановка " Българи от старо време" и тогава спечели симпатиите на дупнишката публика.
50-процентовата граница за гласуване на кметските избори в село Овчарци е вече мината. Към 17.50 часа правото си на глас бяха използвали 585 от 936-те имащо право. На балотаж са кандидатът на ГЕРБ Йордан Камджилов и Йордан Куйов, издигнат от местната коалиция „Дясна алтернатива За България – Да За България". На първия тур, двамата ги раздели минимална разлика от едва 4 гласа в полза на Камджилов.
Монтирането на нови автобусни спирки в Дупница вече започна.
137 години от освобождението на Дупница от турско робство ще бъде чествано утре. Общинското ръководство ще поднесе венци на паметната плоча на опълченците в центъра на града в 11 часа, а след това на паметната плоча на освободителя на Дупница и Благоевград майор Орлински в Горна махала.
Стотици дупничани се стекоха днес на пл. "Свобода" в Дупница, за да честват 137-годишнината от освобождението на България от турско робство. В изключително богатата програма се включиха Общински мажоретен състав, общинския духов оркестър, фолклорно трио "Авлигите", фолклорните групи към читалището в село Бистрица, танцова школа "Терпсихора", мъжки хор "Св.Иван Рилски", детски хор "Канон" и други. Под звуците на "Мила Родино…" бе издигнат трибагреникът. От Община Дупница пък раздадоха стотици знаменца на всички, с което празникът стана бял, зелен и червен.
Стотици дупничани протестираха днес срещу решението на ЦИК, с което се дава мандат на ДПС в 10 МИР-Кюстендил и избирането само с 864 гласа на Александър Методиев известен като Бат Сали за депутат. На протеста присъстваха и представители на различни политически партии, граждански сдружения и спортни клубове, сред недоволните имаше хора от Сапарева баня, Бобошево и Бобов дол. Дупничани се събраха в 8 часа на площад „Свобода“ и с плакати „Дупница не е гласувала за Бат Сали“ изразиха своята позиция. От импровизираната трибуна своето мнение изразиха кмета на Дупница Методи Чимев, зам кмета Красимир Георгиев, Матей Попниколов, Ирина Абаджиева-Репуц представители на партии и граждански организации. "Показахме, че Дупница не е само този бунтовен град от 1997 година. Не става въпрос за противопоставяне на етноси и на партии, става въпрос за коректно избрани народни представители. Народен представител означава избран от нас. Това, което избрахме на 5 октомври, не се случи. Кой район би приел народен представител с 280 гласа? На територията на община Дупница тези гласове не стигат за общински съветник“, заяви кметът Методи Чимев.
Марек 2007 и Кочериново отложиха мача си от първия кръг на регионална група „Рила“. По настояване на старши треньора на Кочериново Николай Ветин мача ще се играе на по-късен етап. Причина е недостатъчната все още организация в клуба за началото на първенството. В Марек 2007 пък привлякоха няколко юноши от Марек и ще разчитат на свои кадри и момчета от Крайници, сподели треньора Цветан Видински.
Близки и приятели на Николай Радев организират шествие в знак на съпричастност към роднините му. Шествието ще бъде на 22-ри юни и ще започне от заведението „Колата“ и ще продължи до МБАЛ „ Св.Иван Рилски“. Ето какво пише във фейсбук страницата посветена на Николай Радев : „ Нека всички на 22ри юни, ден преди рождената дата на Ники, когато трябваше да навърши 28 години, да се съберем в знак на съпричастност към близките и протест срещу несправедливостта! " повече прочети ТУК . Организаторите призовават всички които са съпричастни с идеята да бъдат на 22-ри юни с бели тениски с надпис „Заедно в борбата за справедливост“. Същевременно продължава и събирането на подписи към петицията разпространена в интернет пространството. Текста на петицията можете да видите ТУК До момента са събрани 2364 подписа.
Община Дупница не може да осигури заплати на персонала в общинската болница. Tова е работа на управителя, но това не означава, че аз бягам от отговорност. Така, кметът на Община Дупница инж.Методи Чимев коментира темата за искането на персонала на общинската болница за по-високи заплати. "Темата бе поставена пред мен от хората и напълно ги разбирам. Прави са да искат по-големи заплати. Проведох веднага среща с ръководството на болничното заведение, за да разбера с какво мога да съдействам. Заявих среща с министъра на здравеопазването да дойде в Дупница и да се срещне с хората. Имат правото да чуят и разберат възможностите за решаване на исканията им. Трябва да се грижа за общинската болница според възможностите и съм съпричастен към проблемите там. Ето, с парите от Норвежката програма, после и с тези от националния доверителен екофонд, ще спестим на болницата сума от около 400 000 евро, а може би и повече. Освен това сме на финалата права по документацията за осигуряване финансирането на сериозна медицинска апаратура. Всичко това ще спомогне много за бюджета на МБАЛ и ще даде възможност за корекции на заплатите на персонала. Това можем да направим и това правим", допълни инж.Чимев.
Със заповед на кмета на Община Дупница е създадена комисия от общински служители, която да извърши проверка за състоянието на дворовете и спортните площадки на общинските училища и детски градини. Комисията включва еколог, представител на строителен отдел и специалист по образованието.Кметът на Дупница инж.Методи Чимев е дал срок до 04.09.2015 г. за работа на комисията с цел до започване на новата учебна година да бъдат отстранени всички нередности, застрашаващи живота и здравето на децата. На 3 септември 2015 г. от 16.00 ч. в Заседателната зала на партера на Община Дупница ще се проведе среща между директорите на училищата и детските градини и представители на КАТ, РУ на МВР и РС ПБЗН, във връзка с предстоящото начало на учебната 2015/2016 г. Ще се обсъдят въпроси, свързани с организацията на 15 септември – откриването на новата учебна година и мерките за осигуряване безопасността на движението.
Волейболните ни шампиони от "Марек Юнион-Ивкони" се разделиха с един от водещите си играчи в последните години. Посрещачът Георги Елчинов замина вчера за Турция и започна подготовка с лидера във Втора дивизия "Токат". Той ще дебютира още в неделя, когато се подновява втория дял от шампионата в югоизточната ни съседка. "Трансферът е вече факт и е за 4 месеца, след което той се връща при нас. Ако влязат в елита и са доволни от него, може да се продължи договорът му, но е въпрос на време да стане ясно. Интерес към Елчинов имаше от Франция, Саудитска Арабия и други турски клубове, но "Токат" предложиха най-добрите условия за състезателя. Знаете, че в нашия клуб това е водещото, а не трансферната сума, която ще приберем. Важно е да играе в отбор с амбиции, а не в живуркащ клуб, където няма как да се развива. Пожелавам му успех", лаконичен бе мениджърът на клуба Людмил Найденов.
Незаконно притежавани боеприпаси са иззели дупнишки полицаи от дома на 57-годишен жител на село Усойка вчера, информираха от пресцентъра на МВР.
Инцидента е станал през уикенда в Дупница. Младежи са се сбили пред пицария в града в събота сутринта. Единият от тях е закаран по спешност в „Пирогов“ в лицево-черепна хирургия. Според в-к Струма това е 20-г. Вл. С от Дупница, който е със счупена челюст от нанесени му юмручни удари в лицето. Младежът бил на дискотека, след което заедно със свой приятел тръгнал към дома си. Пред пицария в цнтъра на града станало спречкване с други двама мъже, които също били преди това в дискотеката.
ИАРА арт фест – Дупница 2014 ще се проведе за първи път в града ни. В продължение на три дни дворът на Галерия „Джамията“ ще бъде домакин на мероприятията.
Шампионът на България по волейбол Марек Юнион Ивкони записа осма поредна победа в Суперлигата. Този път момчетата на старши треньора Найден Найденов спечелиха дербито на Югозапада и победиха като гости Пирин Разлог с 3:1 гейма/25:19, 25:18, 15:25, 25:19/
Втора победа само в рамките на няколко дни записа отбора на Германея Сапарева баня. В сряда момчетата на старши треньора Борис Кръстев победиха с 4:0 Струмска слава, а днес надделяха с 1:0 над Беласица. Събраните 6-точки откъснаха отбора от опасната зона на изпадащите. Днес на градският стадион в Сапарева баня пред около 200 зрители, двата тима изнесоха здрава битка, в която домакините успяха да победят с гол на Антон Мангурев в 55-та минута. Тогава Асен Васев изпълни великолепно пряк свободен удар и уцели напречната греда, топката се върна в малкото наказателно поле и Мангурев с глава я изпрати в мрежата на Кирил Георгиев. След срещата наставника на гостите Пламен Мицански критикува главния съдия Димитър Димитров. „Този съдия не показа, че разпознава единоборствата от нарушенията. Виждам намеса от други отбори.“ Наставникът на домакините похвали всички футболисти за втория успех тази седмица.
29 дупнишки двойки отпразнуваха юбилеите си по случай 50 и 60-годишен семеен живот. На специално тържество в Ритуалната зала на града, всеки един от тях положи подписът си в летописната книга на града, която бе въведена от миналата година. Именно на миналия 21 ноември бе дадено началото на тази нова традиция-точно в деня на християнското семейство.
Ограда около скейтборд-площадката при спортната зала в града започва да изгражда Община Дупница. Площта около нея се изполва за паркинг от десетки автомобили, въпреки че е забранено, и създава предпоставки за наранявания на занимаващите се скейтбордисти. Няколко сигнали са подавани на мейла на кмета инж. Методи Чимев по този проблем и той ще бъде разрешен до няколко дни. От Община Дупница ще сложат и бариера на паркинга на спортната зала.
Тази година клуб Biker Boys Дупница организира Драг уикенд за всички любители на високите скорости. Ще има награден фонд за победителите.
Служители на ТЕЦ – Бобов дол ще проведат предупредителна стачка. Това съобщи за Радио „Фокус” – Кюстендил Йорданка Германова, председател на КТ „Подкрепа” в Дупница. Протестът е планиран за утре от 07.50 часа в двора на административната сграда на ТЕЦ-а. Основните причини за стачката са системно забавяне при изплащането на работни заплати, неизплащане на ваучери за храна, липса на работно облекло, обувки, лични предпазни средства, липса на социален диалог в централата. „Заплатите се изплащат, но системно се забавят. Те все още не са взели заплати за месец април. Това изключително много затруднява хората. Не са започнати и преговори за подписване на нов колективен трудов договор”, заяви Германова.
1330 лева бяха събрани на благотворителен концерт в Дупница, за набиране на средства за лечението на 17-годишния Милчо Палакарски. Концертът се проведе в понеделник в салона на ОбДТ „Невена Коканова", а входът бе 5 лв. Инициатива подкрепиха редица изпълнители – група „Експоуз", поп певицата Тони, Томас Томов, Дара Екимова, Магда, женски народен хор „Царичина", детски танцов състав „Яхинче", учениците от гимназия „Христо Ботев". Освен тази сума са събрани още 6380,21 лева. Като предстои да бъдат отворени още 24 кутии, в които също са събрани средства за Милчо. Момчето вече е в стабилно състояние, но предстои още дълго възстановяване. Милчо Палакарски оцеля в жестоката катастрофа в Яхиново, където загинаха 5-души.
16-годишно момче бе задържано в понеделник 2 февруари в ареста на РПУ- Дупница, заради това, че нанесъл побой на свой 20-годишен познат в с. Блажиево. Пострадалият бе настанен в дупнишка болница със съмнение за комоцио. По случая се образува преписка в РУ-Дупница. След разпити обаче се оказа, че инцидентът е повече от нелеп, но за нещастие изпрати едното момче в болница, а другото в ареста. Според запознати, 16-годишният Д.К, който по непотвърдена информация учи в Професионална Гимназия „Академик С.П. Корольов“ в Дупница и пострадалият 20-годишен Николай П. са били приятели и в понеделник Д.К гостувал в с. Блажиево. Там той решил да се направи на звезда от „Мейджър Лийг Бейзбол“ в САЩ и размахал бейзболна бухалка. За нещастие точно в този момент Николай се изправил и ударът в главата го изпратил в безсъзнание. Уплашен 16-годишният Д.К повикал Спешна помощ, но докато чакал линейката на центъра на селото му прилошало и от Спешен център Дпница изпратили втора линейка. Момчето вече е освободено от ареста, а Николай се възстановява.
Днес от 08.00 до 18.00 часа движението на моторни превозни средства по главен път Е-79, след село Мурсалево, ще бъде затруднено, с периодични спирания от пътна полиция, поради обрушване на скатове. Участъкът е сигнализиран с пътни знаци. Действията са извършват за да бъдат поставени предпазни мрежи на ската. Последният инцидент на това място стана на 11 декември 2014 година, когато влакът Кулата – София удари товарен автомобил, паднал на релсите. Шофьорът на тира се бе опитал да избегне удар в паднали от ската скали и бе излязъл от пътното платно.
В Дупница официално ще отпразнуват спечелването на промоцията за елитната А-футболна група на 10 май събота. Тогава е предпоследният кръг от първенството на Б- група, а Марек е домакин на Спартак Варна, като двубоя е от 18:00 часа на стадион Бончук. На мача ще присъстват както представители на Общината така и на официалния спонсор Актавис. " Предстои да уточним подробностите около празненствата, но със сигурност ще бъде доста интересно за всички", заявиха от Марек. Очаква се тогава да бъде връчена и купата за първенец в Б – група.
Двете дупничанки попаднаха в националния отбор на България и започват подготовка за световното първенство по таекуон-до версия WTF в Азербайджан. Ивона Цинцарска и Луиза Захариева са възпитанички на треньора Христо Михалчев в СК Гладиатор. Те са вицеевропейски шампионки от миналата година от първенството в Букурещ, а през настоящата 2014 година също записаха редица успехи в международни турнири. Двете ще заминат и на лагер с националния тим в Банско
Лек автомобил катастрофира на улица „Цар Освободител“ в Дупница, точно до градинката след разклона за „Градска градина“. Автомобилът марка „Сеат“, към 21:00 часа все още е на средата на улицата, като полиция регулира движението. На този етап няма информация за пострадали. Не е ясно и каква е причината довела до инцидента. Почти на същото място през септември миналата година джип катастрофира и помете декоративни улични лампи и изкорени дърво.
Марек Юнион-Ивкони записа първа победа в тазгодишното издание на Шампионската лига! В „Арена Самоков“ дупнишкият клуб разби словенския АЦХ Волей Любляна с 3:0 (25:22, 25:21, 25:23) гейма. По този начин момчетата на Найден Найденов донесеха огромна радост на своите верни фенове, пропътували разстоянието до Самоков, за да подкрепят любимците си.
Страница 13 от 156
