1000 лева глоба за жена, заляла с кафе сервитьорка Дупнишки районен съд глоби с 1000 лева клиентка на кафе, която заляла с горещата напитка служител на заведението. Обвиняемата Е.З, която е родена в Дупница и работи в рудник „Бобов дол“ е извършила хулиганската постъпка в кафене в миньорския град, намиращо се до бившата болница. Потърпевшата Г.Т е получила изгаряния от 1-ва степен. Решението може да се обжалва и протестира пред Окръжен съд гр. Кюстендил в 15-дневен срок.
При катастофа снощи в Благоевград  до мемориал“Кръста“ загина 4-годишно дете. Шофьорът бил пиян Жестока катастрофа стана снощи край Благоевград при която загина 4-годишно дете на връщане от мемориал „Кръста“ над града. Катастрофата окървави днешния празник Кръстовден. Около 23.20 ч. снощи лек автомобил ауди излетя от пътя и падна в 100-метрова пропаст на спускане от мемориала над Благоевград. Загина 4-годишно дете. Майка му, 14-годишната й племенница и 33-годишният водач от гр. Габрово, който е употребил алкохол, са с леки травми. Само водачът на автомобила, 33-годишният Венцислав Косев от Габрово, остава в болница под полицейска охрана. Той е със счупено ребро и контузия на белия дроб. 37-годишната му приятелка Снежана Б., живуща в кв. „Изгрев“ на Благоевград, е с порезни рани на бедрото, които са обработени и зашити. Същата е и с комоцио, но е отказала да постъпи в болница. В къщи си е отишла и 14-годишната й племенница Х. А., ученичка в благоевградска професионална гимназия. Тя е с порезни рани от стъкла и цицина на главата.
4-годишният Яни, син на Снежана е загинал на място, след като е изпаднал от скачащият и преобръщащ се по неравностите автомобил. Смъртоносната му травма е ужасяваща, загинал е моментално. Тялото му е в моргата на МБАЛ за извършване на аутопсия.
Сигналът за пътния инцидент бе подаден в 23.20 часа тази нощ от пътя село Делвино-Благоевград.
На спускане към града, на остър десен завой и мокра пътна настилка водачът на аудито – 33-годишният Венцислав Косев губи контрол над автомобила. Той минава през насрещната лента, излиза от пътя и започва да се спуска, търкаляйки и премятайки се по склона. Изкоренява едно дърви и спира в дерето, на около 100 метра под пътя. Към мястото на инцидента се отправят две линейки, полиция и противопожарен автомобил, оборудван за помощ и действия при тежки автопроизшествия.
По пътя си към дерето от автомобила падат части, очила, цигари и други. При последният си скок от близо 20 метра височина аудито е паднало на колелата си.
Пробата с полевия тест на водача е показала наличие на алкохол в издишваният въздух от 0.95 промила. Към 0.30 часа след полунощ той бе доведен в ЦСМП за кръвна проба, след което е настанен в болница.
Снощи Снежана, и Венцислав, с който живее на семейни начала, се събрали в кв. Изгрев. По някое време на Снежана й хрумнало да отидат до кръста над Благоевград за предстоящия празник. Взели със себе си 4-годишният син на Снежана Яни и племенницата. Постояли там няколко време, но завалял дъжд. Тогава решили да се прибират към града. На спускане станал инцидента. Майката снощи също лъхала на алкохол. /БГНЕС /
Ислямска държава поиска 200 млн. откуп за двама японски заложници Групировката "Ислямска държава" ще екзекутира двама граждани на Япония, ако не получи до три денонощия откуп в размер на 200 милиона долара. Заплахата се съдържа във видеоклип, разпространен днес от екстремистите, съобщиха световните агенции. Записът показва японците Кенджи Гото и Харуна Юкава, облечени с оранжеви роби, напомнящи дрехите на западни граждани, екзекутирани миналата година. Според телевизии в Токио, Харуна Юкава е президент на частната военна компания "Пи Ем Си Джапан", опитал се да развива бизнес в Сирия, но пленен миналата година от джихадистите. Кенджи Гото пък е журналист на свободна практика, събирал информация в "горещи точки" от Близкия изток и Африка. Миналата година Гото пристигнал в Сирия и съобщил чрез интернет, че се кани да спаси от пленничеството Харуна Юкава, когото познавал. Клипът трае по-малко от две минути. В началото са монтирани кадри от изявление на японския премиер Шиндзо Абе за подкрепата на държавното ръководство в борбата с тероризма. След това се появяват двамата пленници и член на групировката, облечен с черни дрехи и с маска. "Независимо че се намирате на 8500 километра разстояние от "Ислямска държава", вие съзнателно участвате в този "кръстоносен поход", обръща се екстремистът към народа и лидерите на Япония. "Вие с гордост отпуснахте 100 милиона долара, за да бъдат убивани нашите жени и деца, за да бъдат разрушавани къщи на мюсюлмани, затова животът на един от тези двама японски граждани ще струва 100 милиона долара", заявява боецът. Терористът обяснява, че групировката иска още 100 милиона долара за другия японец, тъй като Япония е отпуснала същата сума за обучение на сили, действащи срещу нея. Записът е направен в пустинна местност по такъв начин, че да не бъде разпознат пейзажът. Японското правителство заяви, че няма да отстъпи пред тероризма, предаде Франс прес. "Позицията на страната ни е да се бие срещу тероризма, без да отстъпва и тя остава непроменена", заяви правителственият говорител Йошихиде Суга на пресконференция, след като джихадистки сайтове разпространиха записа, чиято автентичност се проверява. "Непростимо е да се вземат заложници", добави той и увери, че "правителството е решено да направи всичко възможно, за да бъдат освободени японците колкото може по-бързо", ако данните бъдат потвърдени. "Не изключваме за тях да бъде платена исканата сума, в момента се проучва този вариант", посочи Суга, цитиран от ТАСС. Той информира, че е разговарял с премиера Шиндзо Абе, който е на посещение в палестинските територии. Министър-председателят заявил: "Япония ще действа въз основа на схващането, че човешкият живот е приоритет". Според Суга Шиндзо Абе, който планира среща с Махмуд Абас, ще отправи молба за съдействие по случая към палестинския лидер. Част от предвидените срещи на японския премиер обаче ще бъдат отложени. Във връзка със ситуацията е формиран кризисен щаб към канцеларията на премиера в Токио. Задачите му включват по-специално събиране на информация по дипломатически път, съобщи правителството на Япония. Източник: БТА
Делото за имотите на братя Галеви е насрочено за 29 април За 29 април е насрочено делото срещу "Братя Галеви", заведено от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, съобщи един от служебните защитници на Пламен Галев – адвокат Анани Константинов, предаде БНР. Исканията на Комисията са "зациклили" в една безперспективност и една слабост. Цялата претенция е неподготвена, а исковата молба не е издържана и подлежи на сериозни корекции, коментира Константинов. Той допълни, че Комисията се опитва чрез нестандартни процесуални ходове непрекъснато да отлага делото. "Докато има процес, давност няма и това дело може да се влачи много време", каза още Константинов и допълни, че тази съдебна сага ще бъде "изкуствено поддържана само заради обществения интерес, а не заради обективната юридическа истина". Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество води дело срещу Пламен Галев, Ангел Христов, техните съпруги и контролираните от тях дружества, допълва 24 часа. Общата стойност на иска е за 4 250 189 лева. Галев и Христов са в неизвестност от 2012 година, след като влезе в сила присъдата им по наказателно дело.
Доброслав Радев, отново победи и е на финал на Европейското по кик-бокс Дупничанинът, Доброслав Радев продължава да мачка съперниците си на Европейското първенство по кик-бокс за юноши и кадети в испанския град Сан Себастиян. Днес възпитаникът на СК „Патриот“ и треньора Кирил Чакъров, отново демонстрира класа и спечели с 3:0 съдийски гласа, срещу италианеца Лука Пелицоли. След този успех, дупничанинът ще спори и за Европейската титла, срещу представител на Израел. Припомняме, че на ¼ финал, Радев победи унгареца Барнабас Ласло.
Леки мъже и леки жени летели с Авиоотряд 28 След като без много шум и набързо Народното събрание гласува в сряда оставката на Христо Бисеров – един от най-влиятелните политици, чието внезапно оттегляне от политиката и парламента е пълна енигма, депутатите се заеха с обсъждане на доклада за полетите на правителствения Авиоотряд 28 по времето на кабинета „Борисов“.
Както се очакваше, заключенията на временната анкетна комисия, оглавявана от „Атака“, бяха отхвърлени от опозиционната партия ГЕРБ като тенденциозни, а управляващите използваха случая, за да обвинят отсъстващия от залата бивш премиер Бойко Борисов, че е използвал правителствените полети за задоволяване на лични и партийни цели.
След 3 месеца проучвания, комисията с председател Венцислав Лаков от „Атака“ е констатирала, че авиоотрядът е изразходвал над 34 млн. лв. за нерегламентирани полети. От доклада, дълъг 40 страници, става ясно, че за 144 полета, чиято обща стойност възлиза на 32 917 237 лв., няма никаква информация – нито за целта, нито за състава им.
Установени са полети, извършвани по нареждане на министър-председателя Бойко Борисов, които са с търговска цел и са в нарушение на закона. Става дума за станалите известни превози на спортни отбори, за които е заплащано само горивото, без да се отчитат амортизацията, таксите и без печалба. Извършени са и 67 полета със самолети на ВВС на стойност 800 000 лева. При много от тях не е ясно кой е пътувал на борда на самолетите и хеликоптерите. Налице е хаос между институциите, които организират полетите на властта, се казва в доклада на временната парламентарна комисия, проверяваща дейността на правителствения Авиоотряд 28 за периода август 2009 – март 2013 година.
„Авиоотрядът е използван многократно за превозване на футболни отбори, не само на Бистришките тигри, използван е и от волейболен отбор, използван е за заснемане на филми, за полети за наблюдение на телето Бойка, което беше подарък на премиера”, изреди от парламентарната трибуна Венцислав Лаков. Той допълни, че самолети на Военно-въздушните сили са били използвани за предизборни цели. „Сутринта премиерът Борисов е на предизборно събрание в Пловдив, а следобед – в Плевен, а за превозване на участниците е използван хеликоптер на ВВС”, обясни Лаков.
„Съществува пълен хаос между институциите, които се занимават и организират полетите на властта. Че не се пазят документите и няма такова законово изискване да се пазят документите, това е причината да нямаме пълните списъци. Редно е парламентът да помисли как да се предложат нови промени, тека че всичко да бъде ясно и да няма такова разходване на средства безконтролно. Да не се превръща Авиоотряд 28 в аеро такси, така за изпълнение на прищевки на определени хора“, коментира още депутатът от „Атака“ Венцислав Лаков.
„Всичко това са пари на данъкоплатеца, средства, извадени от джоба на всеки българин, за да може да се гарантира медийната изява на бившия министър-председател“, стигна до любимия си извод Лаков.
Целият доклад на временната комисия ще бъде качен на интернет страницата на Народното събрание, а информацията от него ще бъде предадена на прокуратурата.
ГЕРБ окачествиха доклада като тенденциозен. „Не се разбра почти нищо освен цифри, които са в бюджета на Авиоотряд 28 и мерките, които се взимат за охрана на един министър-председател. Нима г-н Орешарски сега като кацне някъде със самолета ходи пеша след това, нима не го взимат автомобили? Изначало комисията беше съставена с целенасочен, злонамерен обхват. Как може да разбере обществото и гражданите дали са правилни или неправилни, ако не се съпостави с друг период?“, попита депутатът от ГЕРБ и бивш транспортен министър Ивайло Московски. Неговата парламентарна група настояваше комисията да провери и полетите на правителството „Станишев“, управлявало преди това на ГЕРБ, но мнозинството не се съгласи.
„Надявах се, че няма да се стигне до дискусия на тази безсмислена тема. За пореден път гражданите ще видят как Народното събрание им губи времето и как се занимава с теми, които по никакъв начин не касаят обществото и не са важни“, коментира Ивайло Московски от ГЕРБ.
Взаимните обвинения използван ли е Авиоотряд 28 за предизборни цели и какъв е бил смисълът от работата на временната комисия постепенно отстъпиха място на друг тип подмятания.
„Има съмнения, че Авоотрядът се е използвал за превозване на съмнителни леки жени с тежки пороци”, заяви от трибуната Антон Кутев от БСП.
„Винаги е по-добре в присъствието на министър-председател, макар че не съм информиран да е вярно, да присъстват леки жени с тежки пороци, отколкото както по ваше време – леки мъже с тежки пороци”, отвърна му Ивайло Московски.
Жельо Бойчев от БСП каза, че народните представители не са следователи и когато за момент влезнали в тази роля, „топката се прехвърляше и в крайна сметка българското Народно събрание не беше зачитано, за да стигнем до обясненията, които се даваха извън комисия“. „Ръководителите на полет на Авиоотряд 28 ни казаха, че са извършвали полети в нарушение и с изричното разпореждане, без да им се предоставя състав на пътниците“, допълни той.
„Ще ви прочета обяснението на началника на „Авиоотряд 28“ на многократно задаваните ни въпроси за състава на пътниците на тези полети, които са извършвани най-често в присъствието на премиера, тогава Борис Борисов. Той казва на въпрос къде са списъците и защо няма такива: „Не може да стане това, защото тези хора не могат и нямат право да летят, съгласно постановлението на Министерски съвет“. И тъй като те нямат право да летят, макар да го правят, за тях не идват списъци“, отбеляза Жельо Бойчев.
Йордан Цонев от ДПС уточни, че комисията е установила 144 полета на бившия премиер Бойко Борисов , за които няма данни кой го е придружавал. Като информация за пътниците е посочено „министър-председателят и придружаващите го лица“. „Въпросът „кой“ в случая е уместен и на него няма отговор. Ако желаете да си го самозададете или да го зададете на вашия лидер, питайте го кой е пътувал с него“, обърна се Цонев към депутатите от ГЕРБ.
„Знаете ли отговорите какви бяха? Всички спазваха закона омерта на мафията: не знам, не чух, не видях. Питали сме пилоти: знаете ли в този полет кой беше на борда. „Ами не, не знам, аз гледам напред, не гледам назад“. Това в самолет, в който има 8 пътника, да не можеш да кажеш кой е бил на борда, е смешно“, заключи Цонев.
„Кой беше казусът, във връзка с който се създаде комисията? Един слух в обществото – слух, защото докато не се докаже, е такъв – че играейки на карти, Борисов губи бас и праща самолета да му докара един аматьорски отбор да играе с друг аматьорски отбор от София на плажа във Варна“, напомни Цонев.
Бившият транспортен министър в кабинета „Борисов“ Ивайло Московски извади още по-стари папки, в които прочете част от полетите на Тройната коалиция до дестинации извън България. Сред тях са София-Баркасименто(Венецуела), Шанхай, Ханой, Ченду, Делхи, Бангалор, Асуан, Найроби, Йоханесбург, Абуджа, Дакар, Казабланка. 14 от министрите от тогавашния кабинет са пътували до Виетнам, девет министри – Япония, Монако, Австралия, Чили, Хавана, Бали, Южна Африка, Сингапур, Аржентина, Бразилия, Бахрейн.
„Това са малко по-екзотични дестинации от Несебър и „Паламара“, каза Московски. В отговор Йордан Цонев обясни, че тези полети за с цел засилване на външно икономическите отношения на страната ни с други държави. Дебатът и скандалите в Народното събрание продължиха, въпреки призивите и от двете страни да бъдат прекратени.
Д-р Стойчо Кацаров: Изтрещяла е акушерката и резултатът е този, наскоро пилот изтрещя и блъсна самолет Дни след като стана достояние на медиите трагичният инцидент, при който акушерката от частна столична болница Емилия Ковачева нанесе побой над новородено момиченце, което доказват и записи, с които прокуратурата разполага, случаят продължава да бъде коментиран. Акушерката все още е в ареста, назначена й е психиатрична експертиза. Бебето Никол, за щастие, е добре и се възстановява от травмите, заявиха от болница „Токуда”, където детето беше преместено. Ето коментара по темата на д-р Стойчо Кацаров, председател на Управителния съвет на Центъра за защита правата в здравеопазването.„Цялата шумотевица, която се вдигна около този случай, е прекалена. В крайна сметка, това е един нещастен случай. Прекали се с преекспонирането му в медиите – дават се близките на детенцето, близките на въпросната акушерка… Изтрещяла е жената и резултатът е този – неприятен инцидент. Знаете, наскоро пилот изтрещя и блъсна самолет в Алпите, уби 200 души. За жалост, се случват такива неща постоянно. Жалко е, че пострада новородено, молим се за него, дано се оправи по-бързо и да е добре занапред, но вече се прекалява с коментарите, с публикуване на кадри и т.н. Исках да кажа, че е време да се сложи край на тези неща. Апелирам да се спре с медийното отразяване на този случай”, заяви д-р Кацаров. Той допълни, че следствието работи усилено по случая, проверяват се нещата. Ако се окаже, че акушерката е получила психично разстройство, ще се лекува. Ако не – ще си получи предвиденото наказание. „Никой не е застрахован да получи психична криза в даден момент. Какви мерки да се предприемат срещу внезапната психична криза? Да се провери на колко трудови договора са акушерките и сестрите. И аз съм карал две смени една след друга, докато работех в „Бърза помощ”. Много други медици като акушерката също работят по този начин, вероятно и тя е била на такъв режим много време, преди да се случи този инцидент. Едва ли не, се приписват дефекти на болницата и на цялата здравна система – това няма връзка с инцидента. За здравната система знаете какво е мнението ми, но това е просто нещастен случай”, обобщи лекарят. Източник БЛИЦ
Дупнишки полицаи хванаха кмета на Баланово с цели 4.66 промила алкохол! Бързо полицейско производство е започнато в РУП Дупнича срещу 52-годишен жител на село Баланово за управление на МПС след употреба на алкохол, съобщиха от пресцентъра на МВР.
В ЖК. „БИСТРИЦА“: Дупничанин с двамата си синове пребиха с бухалки и тръба 37-годишен Дупничанин с двамата му синове пребиха с бухалки и метална тръба 37-годишния Велин Асенов от кв. „Гиздова махала“ в Дупница, информира в-к Струма. Велин Асенов, който работи като строител, вчера, след като приключил работният му ден, влязъл да пазарува в хранителен магазин в жк „Бистрица“. На излизане бил пресрещнат от автомобил, в който били Веско Илиев и двамата му синове. Тримата слезли от колата и започнали да налагат 37-годишния мъж с метална тръба и бухалки. Клиенти на магазина ги разтървали.
Божилов: Очаквах тежък мач в Разлог, но…дерби нямаше Не се получи дербито в Разлог, което очаквахме, коментира пред zadupnitsa.com либерото на „Марек Юнион-Ивкони” и националния отбор Мартин Божилов след поредната победа с 3:0 гейма. „ Признавам си, че очаквах да ни бъде много трудно, но видяхте, че това не се случи.  Все пак сме много по-опитен и добър отбор от „Пирин”, където има талантливи момчета, но им трябват мачове и ще израснат. Това все пак е въпрос на време. Най-важното е, че ние показахме играта, която ни беше достатъчна, за да продължим победния си ход без загубен гейм. Момчетата от Разлог очевидно бяха пренавити, но това не е моя работа да коментирам. Доволен съм, че Станислав успява на този етап да замести напълно Златко. Той е много талантливо момче, което има добро бъдеще. Разбира се, че по-опитните се стараем да му помагаме, но видяхте, че не беше необходимо както срещу „Пирин” така и преди това в Бургас. „Марек Юнион-Ивкони” е шампион на България и не ние трябва да се съобразяваме със съперниците, а те с нас. Знаем, че всички излизат срещу нас и играят на предела на възможностите си”, заключи Божилов.
България с Русия и Китай на Световното в Полша Волейболистите от националния отбор на България официално ще играят с олимпийския шампион Русия, Китай и още три отбора, които все още не са се класирали от квалификациите в Северна и Централна Америка (NORCECA) и Африка в Група "С" в Гданск на Световното първенство в Полша от 30 август до 21 септември. Това стана ясно след тегления тази вечер жребий на официална церемония в Двореца на културата и науката в столицата Варшава. Първите три отбора във всяка от 4-те предварителни групи бяха разпределени според световната ранглиста, но тъй като квалифициите в зона Северна и Централна Америка (NORCECA) все още не са минали отборите на САЩ, Куба и Канада, които са съответно №4, №6 и №11 в нея бяха поставени под имената NORCECA 1, NORCECA 2 и NORCECA 3. Така, ако някои от трите тима се класира за Мондиала в Полша, той ще заеме мястото си в съответната група. По този начин в Група "С" при България може да дойдат канадците. В световните квалификации в зона Северна и Централна Америка (NORCECA) ще се играят 4 турнира с по 4 отбора, като победителите ще се класират директно за шампионата на планетата, а класиралите се на второ място отбори ще играят допълнителен турнир, който ще определи петия тим от зона NORCECA. В квалификациите в зона Африка (CAVB), които са през февруари и началото на март, ще се играят три турнира с по 4 отбора, като победителите също ще се класират за Мондиала. Така в Група "С" ще попадне втория африкански отбор според световната ранглиста от тези три победители. За втората фаза на световното първенство ще се класират първите 4 тима от всяка група, като те ще образуват нови две групи с по 8 отбора. Отборите от Група "С", в която са момчетата на Камило Плачи, ще се слеят в Група "F" с отборите от Група "В", в която са настоящият световен шампион Бразилия, Германия, Република Корея, Финландия и по един тим от NORCECA и CAVB. В Група "Е" пък ще попаднат първите 4 отбора от Групи "А" и "D". При сливането на тези групи ще се зачитат резултатите от мачовете между отборите от първата фаза, а самите отбори ще играят срещу съставите, с които не са играли до момента. За третата фаза на първенството пък ще се класират първите три тима от тези Групи "Е" и "F", които ще бъдат разпределени в нови две групи "G" и "H". След срещите в групи "G" и "H" първите два отбора от всяка ще играят на кръст полуфинали, а третите тимове ще спорят за 5-6 място. Жребий за световното първенство по волейбол за мъже в Полша: Група "А" (в Вроцлав) 1. Полша 2. Аржентина 3. Сърбия 4. Австралия 5. CAVB 6. Венецуела Група "В" (в Катовице) 1. Бразилия 2. NORCECA 2 3. Германия 4. CAVB 1 5. Република Корея 6. Финландия Група "С" в (Гданск) 1. Русия 2. БЪЛГАРИЯ 3. NORCECA 3 4. CAVB 2 5. Китай 6. NORCECA 5 Група "D" (в Краков) 1. Италия 2. NORCECA 1 3. Иран 4. Франция 5. NORCECA 4 6. Белгия 
Безплатни здравни консултации за деца осигури Община Дупница с финансиране от Световната банка В Дупница заработи напълно безплатно здравна консултация за деца-“Социално включване”, похвалиха се от общинския пресцентър. Помещенията се намират в новата поликлиника (ет.4). Освен там, специалистите ще бъдат на разположение по график и в семейните центрове на ул. “Отовица”, “Разметаница” и “Люляк”. За целта са сключени договори със следните специалисти: лекар – педиатър (д-р Валентина Николова), стоматолог (Евгени Михайлов), мед.сестра и двама медиатори. Те са по проект на Община Дупница финансиран от Световната банка. “Основната дейност е да бъдат издирени семейства с ограничени възможности и затруднени при отглеждането на деца, да бъдат консултирани и насочени към специалисти. Дейностите и специалистите ще се увеличават поетапно с разкриването на нови услуги като търсиме гинеколог, акушер, още един педиатър и други”, уточни Нина Александрова, координатор на проекта от Община Дупница.
Министър Павлова командирова заместника си на среща с дупничани за безплатното саниране утре Пълна и цялостна информация ще получат жителите на сградите отговарящи на условията за безплатно саниране в Дупница утре – четвъртък. Това ще стане от 14.30 часа на среща в заседателната зала на Общината, където да разговаря с хората ще дойде заместник-министърът на регионалното развитие Николай Нанков и експерти, командировани от министър Лиляна Павлова. Срещата е с цел да се отговори на всички въпроси и неясноти, които имат жителите при изготвянето на документацията и във връзка с подробно разясняване на допустимите дейности. Около 30 са сградите отговарящи на условието от минимум 36 апартамента, които имат право да участват и получат пълно финансиране, като техните домоуправители са също уведомени за срещата.
В ДУПНИЦА! 8 бебета са се родили и 4 са на път с „ин витро“ Благодарствен плакет от фондация “Искам бебе” получи днес кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев. Той му бе връчен от координаторът на фондацията за Дупница Силвия Маданчева. “Изказваме благодарност на г-н Чимев за съпричастността му и помощта, която оказва вече 3 години. Прегръщайки идеята да се осигури финансиране за двойки с репродуктивни проблеми, вече имаме 8 бебета и други 4 са на път. Децата може да са и повече, но нямам информация от всички финансирани двойки”, коментира Маданчева.
Читателски сигнал: Неправоспособни  управляват скутери в Дупница, вдигат шум през нощта Поредните читателски сигнали се получиха на редакционната поща на zadupnitsa.com. В един от тях се визира проблем с вдигането на шум от рев на мотори и то в късните часове около полунощ, а в други се пита дали всички, които управляват скутери и мотори имат нужните свидетелства. Ето какво пише в един от сигналите: Здравейте, хубаво е, че публикувате снимки с нарушители на правилата за движение и паркиране в града ни, но няма как да Ви изпратя снимка с невъобразимия шум, който вдигат младите самозабравили се водачи с мощните, но и по-маломощни скутери и мотори направени да вдигат по-високи децибели. И това го правят(имам чувството) нарочно след 23.30 до към 1.30 при хубаво и топло време. Използват улица „Цар Освободител“ в района на „Наков мост“ и нагоре към Горна махала. Това безцелно препускане напред, назад няма как да не е от злоба. Е за това се питам и къде са катаджиите в това време.“, пише нашият читател. Подобни сигнали вече няколко пъти постъпват в редакцията на zadupnitsa.com, като те засягат проблема с неправоспособните водачи на скутери и мотори. Според читателите ни голяма част от младежите нямат свидетелство за управление, защото нямат и нужните години. Нека всички родители се замислят оправдано ли е децата им да шофират така по улиците на Дупница.
Дупнишкият тенисист Любомир Янакиев със сребърен медал от престижен международен турнир  Дупнишкият тенисист Любомир Янакиев продължава с успехите си и през 2014-а година.
РАЗЛИЧНО МНЕНИЕ! Пламен Константинов попрекали, взе се май за вся и всьо Затова е крайно време, красивите думи и пожелания да се „обличат” и в действия. Защо ли? Защото в българския волейбол, властта струва точно… 10 топки.
Мелето с рязаните гуми в Дупница, може да е заради борчове! Автомонтьорът Стоян Михайлов е мъжът с разбитата челюст, който лежи в болницата в Дупница след тежък побой. Той е пребит от 25-годишния дистрибутор на кафе Мирослав Василев, който го спипал да реже гумите на трите му коли в квартал „Бистрица“ в Дупница, съобщава struma.bg. Оказа се, че целият екшън се е разиграл заради неплатени дългове.Около 20 ч. в понеделник Мирослав и приятелката му чули шум пред блока. Мирослав видял, че 50-годишният Стоян Михайлов реже гумите на автомобилите му с нож. Изскочил навън и го подгонил. Настигнал го и в този момент Стоян Михайлов се опитал да се брани с нож в ръка. Това вбесило Мирослав и той го ударил няколко пъти с юмрук в лицето. Някой от живеещите в блока позвънил на тел. 112 и на място пристигнала линейка от Спешен център – Дупница и полицейски екип. При огледа полицаите установили, че Стоян Михайлов е срязал 9 гуми на трите автомобила – една „Ланчия“ и два „Фиат“-а, собственост на Мирослав Василев. Приятелката на Мирослав днес беше намерена в апартамента им и заяви пред репортер на Струма, че той е на работа и няма никакви взаимоотношения със Стоян Михайлов. Стоян Михайлов заявил пред полицаи, че ремонтирал автомобил на Мирослав и той не му се издължил. Затова прибягнал до наказателната акция да среже гумите на автомобилите му, които са паркирани пред блока, в който живее. снимка struma.bg
Откриха паметната плоча на д-р Кирил Наков в Дупница (СНИМКИ) Паметна плоча на д-р Кирил Наков бе открита от кмета на Община Дупница инж.Методи Чимев днес. Тя се намира на мястото, където е била къщата на уважавания лекар в жк. Развесена върба. В негова чест преди много години, местните жители са нарекли моста на негово име – Наков мост. Венци и цветя поднесоха общинското ръководство, съветници, общественици и граждани.
Директорът на историческия музей Анелия Геренска разказа за живота на д-р Наков. Тя специално благодари на краеведа Иван Хаджийски за работата му по делото и живота на Наков и историята на моста. Поздравителен адрес бе изчетен от дъщерята на Кирил Наков – Анастасия, която поради здравословни причини не успя да присъства. Поздравителен и благодарствен адрес до кмета инж.Чимев и гражданите на Дупница за решението да се постави плоча на д-р Наков бе изпратен от председателя на здравната комисия в Парламента Даниела Дариткова. Спомени за д-р Наков разказаха част от неговите роднини и приятели. "Само времето оценява стореното от една личност. Историята пази и помни такива синове на Дупница. Д-р Наков е една от най-видните личности на града ни и името му трябва да помним винаги", каза инж.Чимев в част от словото си.
Съмнения за ебола в София: Изолиран е пациент с грипоподобни симптоми Министерството на здравеопазването разпространи официално съобщение по повод плъзналите слухове за пациент с ебола у нас. "Днес в Министерство на здравеопазването постъпи информация от МБАЛ „Токуда“ АД за български гражданин с грипоподобни симптоми пребивавал в последния месец в Сиера Леоне. Пациентът е прегледан и преценен като случай подлежащ на клинично наблюдение и допълнително лабораторни изследвания. Поставен е в режим на изолация във Военномедицинска академия", съобщиха от пресслужбата на министерството на здравеопазването. "Съобразно приетите протоколи за действие препоръчани от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC) здравните власти и СРЗИ са предприели необходимите действия по установяване и изолиране на лицата, които са били в контакт с пациента", се казва още в съобщението. 
Ясни са окончателните резултати по общини в Кюстендилска област. Вижте ги ПП ГЕРБ печели вота в двете най- големи общини в Кюстендилска област- Кюстендил и Дупница, и е първа политическа сила в Сапарева баня. Коалиция за България печели доверието на мнозинството избиратели в останалите 6 общини- Бобов дол, Кочериново, Бобошево, Невестино и Трекляно, както и в Рила, където битката с ГЕРБ е била най- оспорвана и разликата е само 8 гласа в полза на БСП.
Кюстендилска област е една от 4- те области в страната, където Коалиция за България е първа политическа сила на евроизборите. От ГЕРБ контрират, че без вота в община Бобов дол, тяхната листа има 45 гласа преднина.
Третата сила в Кюстендилска област, България без цензура печели вота в кюстендилското село Николичевци.
Отново свалени гуми и джанти от автомобил 4 гуми с алуминиеви джанти са откраднати от л.а. “Мицубиши Паджеро”. По данни на собственика кражбата е извършена за времето от 17.00 ч на 13 април до 13.00 ч на 14 април в село Баланово. Местопроизшествието е обслужено от дежурна полицейска група, работата по установяване на извършителя на кражбата продължава РУ Дупница.
Полиция – Бюлетин 11-и декември Притежател на 11.44 г хероин е задържан вчера от служители на полицията в Кюстендил. Наркотичното вещество е открито в имота  на 29-годишния Б.С. в кв. "Изток”. по време на проведени специализирана полицейска операция за противодействие на престъпленията, свързани с наркотици. Видът на наркотичното вещество е установен с полеви наркотест. Б.С. ще остане в полицейския арест за 24 часа. По случая е започнато досъдебно производство в РУП Кюстендил.
ТЕМА С ПРОДЪЛЖЕНИЕ! Ганозова: Не е коректно тенденциозното противопоставяне на Марек 2010 и Марек 2007, губят децата Темата за предстоящите планове на "Актавис" свързани с детско-юношеската школа на "Марек 2010" разбуниха духовете в Дупница. Десетки се включиха с коментари под материала: Радослава Ганозова: За „Актавис“ детско-юношеската школа на „Марек“ ще се превърне в основен приоритет
Като отговор на поставените от наши читатели въпроси към Актавис относно партньорството с Марек 2010, във форумът се включи и самата Радослава Ганозова-Директор "Комуникации" на "Актавис" ЕАД.
30 деца от „Горна махала“ в Дупница с подаръци за първия учебен ден 30 деца от кв. “Горна махала” в Дупница отпразнуваха с тържество в създадения семеен център приключване на услугата "Допълнителна подготовка за равен старт в училище" по проект на Община Дупница. На малчуганите им предстои след броени дни да седнат зад училищните банки като първолаци. През лятото те бяха подготвени от двама педагози и медиатори за предстоящото им влизане в училищната стая. Гот на тържеството бе зам.кмета по социалните дейности Крум Милев, който подари на малчуганите пособия за първия учебен ден и голяма торта. Свидетели на тържеството станаха и родителите на децата.
Зимна приказка в Китай. Изградиха уникален град от лед СНИМКИ и ВИДЕО В китайския град Харбин на 5 януари бе открит традиционният леден фестивал. Повече от 7000 работници за близо две седмици изградиха един мини град, привличащ хиляди туристи от цял свят.
Акция в Дупница: „Дари от твоето дете, на дете в нужда“. НЕКА ПОМОГНЕМ! Инициативния комитет за хора с увреждания подема поредната си кампания в Дупница. Тя ще бъде под надслов: "Дари от твоето дете на дете в нужда". Идеята е да бъдат събрани дрехи и обувки за настанените в Центъра за настаняване от семеен тип "Надежда". "Искаме и трябва да помагаме на тези деца в Центъра. Затова молбата ни, и апела е фирми, които произвеждат и продават такива дрехи и обувки, граждани и разбира се, всеки който иска да помогне, да го направи. От Община Дупница ни предоставиха помещение, където да събираме дареното и впоследствие да бъдат комплектовани. Акцията ще продължи до 31 май. Дарете на децата ни", призова Надя Борисова от Инициативния комитет.
Всеки желаещ да се включи може да го направи като се обърне към Йордан Ушанов в клуба на инвалида, който се намира в старата поликлиника. Дрехите да бъдат чисти, подредени и с опис, за да има пълна яснота на всичко получено и раздадено впоследствие, уточняват от пресцентъра на Общината. Няма ограничение за възраст, тъй като всичко е за деца, но с приоритет са обувки от 36 номер до 42 (за настанените в ЦНСТ), както и памперси (за възрастни с размери S и М).
ВиК-Дупница: Водата е годна, няма „ешерихия коли“. Не „хвърляйте бомби“ спекулирайки с човешкото  здраве Управителят на ВиК-Дупница Илия Илиев разпространи чрез медиите обръщение доп жителите на града във връзка с изявлението на един от общинските съветници, че водата в Дупница е бъкана с бакеторията "ешерихия коли". Скандалното твърдение бе направено по време на последната сесия на местния парламент от Чавдар Милошов (БСП), което хвърли в смут не малко граждани.
Общинската болница в Дупница отново очаква загуби в размер на 40 хил. лева за първите 6-месеца на годината Общинската болница в Дупница отново ще излезе на загуба за първото полугодие . Очакванията са загубите да възлизат на близо 40 хиляди лева, колкото бяха и за първите 6-месеца на 2014 година. Отрицателният баланс се дължи на факта, че през лятото заработката по клинични пътеки е по-малка, това обясни управителя на лечебното заведение д-р Любомир Таушански, цитиран от ТВ Запад. Според д-р Таушански до края на годината болницата ще бъде на печалба, защото очаква завишени приходи през последните 3-месеца. Според Главният лекар има много причини болницата да не може да постигне добри приходи. Като пример той посочи, че само увеличението на минималната заплата за страната е довело до увеличение, съответно и с 20 хил лева на фонд работна заплата в болницата. Друга причина е цената на клиничните пътеки, която не е променяна от години, за сметка на нарастващите цени на консумативите. С лечението на здравно-неосигурените пациенти болницата губи близо 150 хил. лева годишно.
Депутатите отново с най-дълга ваканция за Коледа и Нова година Депутатите  ще имат 23 дни ваканция за Коледа и Нова година. Народните избраници излязоха вeче във ваканция, която ще продължи до 12 януари. След като в петък работи с удължено работно време и в крайна сметка със 120 гласа "за", 57 "против" и 35 „въздържали“ се прие скандалните пенсионни промени и бюджета за 2015 г., парламентът излезе в „заслужена“ ваканция. Така депутатите ще имат общо 23 дни почивка, тъй като първото заседание на парламента за новата година е насрочено на 14 януари от 9.00 часа. Преди това на 12 и 13 януари ще има заседания на парламентарните комисии. В същото време обикновените българи имат още 4 работни дни до края на годината – на 22, 23, 29 и 30 декември и ще трябва да се върнат на работа на 5 януари. Ученическата ваканция по празниците пък е 12 дни – от 24 декември до 5 януари.
Полицаи откриха над 1 тон нарязан тютюн в село Мурсалево  Над 1 тон нарязан тютюн са открили служители на РУП Рила в товарен автомобил „Форд“ в землището на село Мурсалево, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Безплатен паркинг в Дупница прави Общината, рехабилитацията на улиците продължава От понеделник започва рехабилитацията на улиците на Дупница по новият договор сключен с “Нивел строй”, информират от пресцентъра на Общината. Припомняме, че брезнишката фирма спечели процедурата по избор на изпълнител, което направи и миналата година. В момента се довършват улиците, заложени в миналогодишния контракт с "Нивел строй".
Юношите на Марек Юнион-Ивкони загубиха днес с 1:3 гейма от ЦСКА Марек Юнион-Ивкони (юноши ст. в.) днес, загубиха последните си шансове за класиране на полуфинал, след като отстъпиха на домакините от ЦСКА с 1:3 гейма (30:28, 13:25, 22:25, 20:25). Момчетата на Христо Райчев стартираха добре, взимайки първия гейм, но след това се наблюдаваше видим спад в играта им.