Начало
На вторият ден от Коледните празници Дупница най-сетне побеля. Синоптиците бяха точни в прогнозите си и снеговалежът обхвана и Дупница. През нощта се очаква той да продължи, а утре да бъде слаб, като следобяд ще спре. Температурите утре в Дупница ще бъдат от -7 до -1 градуса през различните части от деня. От Общинска администрация заявиха, че следят пътната обстановка в града. Всички опасни участъци ще бъдат обработени против заледяване
Днес в Дупница се откриват 37-ми те Майски празници на културата.
Община Дупница е осъдена по адски несериозен и безумен казус, бе категоричен кметът инж. Методи Чимев. Както е известно, разплащателната сметка на Общината беше запорирана, след като пернишката фирма „Флорс“ ЕООД спечели делото пред Софийски апелативен съд.
Юношите на ФК Марек 1915 изиграха първите си мачове на силния международен турнир EVIMA CUP 2015, който се провежда в Албена. В турнира тази година участват 93 отбора от 11 държави, разделени в 7-възрастови групи. Дупничани се изявяват с два отбора в групата родени 1999/2000 година. Там участват общо 13 отбора разпределени в 4-групи и определено в тази възраст са най-известните тимове. Юношите на Марек 1915/родени 2000 година/ с треньор Анжело Кючуков/ са в група „Д“, заедно с тимовете на Локомотив Москва и Добрич. Дупничани играха днес срещу Локомотив и загубиха с 0:4. Въпреки поражението старши треньора Анжело Кючуков заяви, че е доволен от отбора. „Момчетата се стараха, но играем срещу гранд, като Локомотив и е нормално да има и малко напрежение“, заяви Кючуков. Отборът на Локомотив е сочен за един от основните фаворити, като школата му е определяна за най-добрата в Русия, с огромна база. Другият Марек /родени 1999 година/ с треньор Цветан Видински, попадна в група „Б“, заедно с тимовете на Зимбру Молдова и Черно море Варна. В тази група Марек започва днес със загуба с 1:4 от Черно море. Утре момчетата на Цветан Видински срещат Зимбру и при победа излизат във фазата на елиминации срещу Нотингам Форест.По регламент продължават първите два отбора в групите, които се класират за 1/4 финал.
Дупнишкият СК Гладиатор вече ще провежда тренировки и в София. В културния дом в Дружба 1 ще са заниманията с всички които искат да тренират таекуон-до. До края на годината тренировките ще бъдат безплатни обявиха от клуба. „Това е една стъпка напред в развитието ни“, бяха лаконични от СК Гладиатор. През уикенда 21 състезатели на клуба взеха участие в турнира „Купа София“ за деца и кадети. При децата СК Гладиатор се нареди на второ място в отборното класиране.
Две дела заведени от съкратени служителки от администрацията спечели Община Дупница на последна инстанция, информираха от пресцентъра на кметството.
Дежурният в Планинска спасителна служба Камен Якимов изрази надежда, че 3-те момчета изгубени на път от 7-те езера към хижа "Иван Вазов" може и да стигнали до там. "Не е изключено да са успели да стигнат до хижата, но ние нямаме връзка с нея. За да проверим тази версия, наш екип от спасители трябва да достигне до там. Поради лошите метеорологични условия и опасността от нови лавини издирването е прекратено засега", коментира Якимов.
Подобна трагедия със загинали невинни пешеходци, почерненото село Яхиново е преживало преди години. Инцидентът е от 1972 година, но по-старите хора помнят и до днес случилото се тогава. Трагедията се е разиграла малко след 21 часа, когато 5-има млади хора на възраст до 30 години се прибирали от гости, след като наскоро празнували сватбата на двама от тях. В този момент обаче тежкотоварен камион ЗИЛ минава по улицата, но незнайно по каква причина се качва на тротоара и помита компанията. В следствие на удара, 3-ма намират смъртта си мигновенно, а другите 2-ма оцеляват след дълга борба за живота си в дупнишката болница.
Преди броени дни, дупнишкият таекуондист Евгени Тодоров отново стъпи на най-високата стълбица, след като успя отново да спечели титлата в категория + 85 на Световното първенство по таекуондо-ITF за ветерани. Домакин на надпреварата бе Таджикистан. Само преди 2 годиниТодоров отново направи така, че химна на България при награждаването да звучи, след като стана първенец на Световното в Естония.
Опасната метална ограда на ОУ“Св.св Кирил и Методий“ в Дупница ще бъде ремонтирана до началото на новата учебна година, това увериха от Общинска администрация, след подадено питане от читател на zadupnitsa.com. Оградата се намира от към улица "Ал. Батенберг“ и около 30 метра от нея липсват, а друга част е пред рухване, от което може да пострадат деца.
Вчера в РУ Дупница са заявени две извършени кражби от автомобили – на радиокасетофон и акумулатор. Местопроизшествията са обслужени от дежурна полицейска група, работата по установяване на извършителя продължава.
"Марек" отново е в групата на майсторите след равенството 0:0 с "Пирин" (Рз), след като "Добруджа" завърши 1:1 у дома с "Дунав" (Рс) и вече няма как играчите на Иво Паргов да бъдат изместени от местата даващи право на участие в "А" група. Постижението е уникално и повтори случаят от преди години, когато директно от "В" група, се мина транзит през "Б", за да се влезе в елита. Сега историята се повтори и "Марек" от есента ще играе в една група с "Лудогорец", "Литекс", ЦСКА, "Левски", "Ботев" (Пд) и компания. На "Бончук" отново ще ври и кипи.
Кметът на Дупница и още 23-ма градоначалници на планински общини на дискусия в Европейския парламент
Дискусията, посветена на състоянието и предизвикателствата пред планинските райони, продължава и днес в Европейския парламент. В събитието, което се провежда по инициатива на евродепутатите Мария Габриел и Владимир Уручев се включиха общо 24-ма кметове на планински общини от цялата страна, сред които е и дупнишкият градоначалник инж. Методи Чимев.
Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев със заповед от 26-и март тази година, разреши на собственика – “КАУФЛАНД" да възложи за тяхна сметка проект за изменение на подробен устройствен план и План за регулация и застрояване. Имотът, който бе закупен от компанията от Община Дупница, както и съседния имот, който бе уреден от БДЖ се обединява в един урегулиран имот за обществено обслужване и паркинг и установяване на застрояване, информират от общинския пресцентър. За обслужване на новопредвидените сгради трябва да се осигури достъп от съществуващите улици, както и да се предвидят места за паркиране в близост до входове. Височината на зданията е 12 метра, както и минимум 20 процента от цялата площ трябва да е озеленена.
27 са подадените до петък молби с документи за назначаване на работа в новооткрития център за настаняване от семенн тип “Надежда”, информираха от общинския пресцентър. Той бе изграден през миналата година и открит официално на 17 декември. Крайният срок за подаване на документи изтича утре, като бройката вероятно ще набъбне до над 30, като основната причина е голямата безработица.
Утре ще бъде открита строителна площадка в района на ВиК-Дупница, където ще започне укрепване на неустойчив откос с района на административната сграда на дружеството, инофрмират от пресцентъра на кметството. Сградата е във "висящо" положение и е заплашена от пропадане.
С поднасяне на венци и цветя бе отбелязан днешният ден, в който се честват 137 години от освобождението на Дупница от турско робство. Пред паметната плоча на загиналите в руско-турската война се събраха десетки дупничани, за да засвидетелстват уважението си към далите живота си за България и града. Краеведът Иван Хаджийски запозна накратко похода на Макариополския полк, воден от майор Иван Орлински, които освобождават Дупница, а след това и Благоевград. Венци поднесоха кметът Методи Чимев и заместникът му Красимир Георгиев и политически партии. Присъстващите почетоха с едноминутно мълчание паметта им.Венец от Община Дупница и цветя от граждани бяха поднесени и на паметната плоча на майор Орлински в Горна махала.
Рекордът на дупнишкото златно момиче Елица Василева, която записа колосалните 57 точки в мач на своя корейски отбор вчера, е една от най-обсъжданите теми във волейболните сайтове в цял свят. Както е вече известно, Василева оглави тази класация в света за "най-много точки в един мач". Най-големият специализиран волейболен сайт в света volleywood.net също не пести суперлативите си за дупничанката. Във водещ материал със заглавие: "Елица Василева детронира Никол Фосет", изданието отбелязва, че вече има нова кралица на волейбола. Началото на материала пък започва с възклицанието: OMG, което е съкратено от: Oh my god (в превод: О, боже мой) и завършва с "Поздравления Ели".
Само един волейболист на "Марек Юнион-Ивкони" бе повикан за лагер-сбора на националния отбор кадети по волейбол. Младите таланти ще се готвят в София за предстоящото Европейско първенство в Турция. Съседката ни е домакин на надпреварата на Стария континент от 4 до 12 април.
Президентът на Русия Владимир Путин, премиерът на Крим Сергей Аксьонов, председателят на Върховния съвет на Крим Владимир Константинов и кметът на Севастопол Алексей Чалий подписаха договор за приемане на република Крим в състава на Русия.Договорът предвижда образуване на нови субекти в състава на Русия, предаде Интерфакс.
Звездата на женския ни национален отбор по волейбол Елица Василева спокойно може да влезе в книгата за световни рекорди "Гинес", твърдят от sportal.bg. Дупничанката постави нов световен рекорд за най-много точки в един мач, след като заби невероятните 57 точки!!! (4 блока, 2 аса и 58% ефективност в атака) при драматичната победа на нейният Хюнгкук Лайф Пинк Спайдърс (Инчхън) над Експресуей Хай-пас Зенит (Съннъм) с 3:2 (22:25 25:19 20:25 25:23 15:13) в мач от 11-ия кръг на корейската V-лига, игран тази сутрин. По този начин Василева подобри досегашния рекорд на американската националка Никол Фосет от 55 точки също поставен в корейския шампионат през миналия сезон. Така Василева и компания се изкачиха на 4-то място във временното класиране с 13 точки след 5 победи и 6 загуби, колкото има и Експресуей, който е 5-ти. В следващия 12-ти кръг Хюнгкук е гост на КейДжиЕс (Даежън). Срещата е следващата сряда (25 декември) от 09,00 часа българско време. "Розовите паяци", обаче, няма да могат да разчитат на Супер Ели, която трябва да се присъедини към лагера на националния отбор на България за световните квалификации в началото на 2014-та година.
Дупничанинът Теодор Георгиев, който е част от националния отбор, загуби още в първия кръг на Европейско първенство по таекуон-до в Олимпийски категории в руския град Налчик. Жребият не бе добър за Теодор Георгиев, който започна срещу представител на домакините. В първият кръг той се изправи срещу Сайд Устаев, който е от региона на Налчик и загуби. „Руснака бе подкрепян фанатизирано от публиката, като това му даде допълнителни сили и заслужено спечели“, заяви за zadupnitsa.com Христо Михалчев, който е водач на българските национали в Налчик. Теодор Георгиев, който е 12-ти в световната ранглиста в категория до 74 килограма, за първи път излезе в тази нова, за него категория до 80кг. Това се налага от факта, че турнира е за олимпийски категории. Ако Теди вземе квота за Европейската Олимпиада, там ще се състезава при по-тежките до 80 килограма. В Налчик в тази група се включиха 20 състезатели. Окончателното и официално класиране в ранглистата се очаква да излезе днес.
Тази година лятото определено бе дъждовно. Това създаде редица главоболия и наводнения, но пък позволи някои дървесни видове да избуят. Такова чудо на флората събра погледите на живеещите в жк. “Люляк“ в Дупница. Хората там, тъкмо се зарадваха от вчеращната новина, че Община Дупница ще рехабилитира част от улица „Максим Горки“ и днес сутринта видяха „природния“ феномен. Голяма част от тях изразиха притеснение дали това „чудо“ няма да привлече вниманието на еко организации и да попадне в защитена книга, а оттам да попречи на ремонта на улицата. Други, по-реалисти коментираха, че това е поредното оригинално обезопасяване на изкоп, останал след отстраняване на ВИК или друга авария.
Като повече от отлично може да се определи представянето на състезателите от СК Гладиатор Дупница на турнира клас А по таекуон-до версия WTF проведен в Трелеборг Швеция. Дупничани водени от старши треньорът Христо Михалчев бяха в състав от 10 състезатели. В Трелеборг участваха национални и клубни отбори от Европа и Азия, а турнира е един от най-престижните в календара на световната федерация.
Цели 17 големи камиона и 5 по-малки с отпадъците и боклуците от ската намиращ се в непосредствена близост до кооперативния пазар в Дупница са извозили от общинската администрация, информират от пресцентъра. В продължение на 6 дни работници от Община Дупница почистваха периметъра, който бе затрупан от тонове боклуци в продължение на години. "Предвид на разположението му, само малка част бе обработена с техника, което наложи почистването ръчно. На следващ етап ще облагородим теренът", допълнига от общината.
Министерството на здравеопазването разпространи официално съобщение по повод плъзналите слухове за пациент с ебола у нас. "Днес в Министерство на здравеопазването постъпи информация от МБАЛ „Токуда“ АД за български гражданин с грипоподобни симптоми пребивавал в последния месец в Сиера Леоне. Пациентът е прегледан и преценен като случай подлежащ на клинично наблюдение и допълнително лабораторни изследвания. Поставен е в режим на изолация във Военномедицинска академия", съобщиха от пресслужбата на министерството на здравеопазването. "Съобразно приетите протоколи за действие препоръчани от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC) здравните власти и СРЗИ са предприели необходимите действия по установяване и изолиране на лицата, които са били в контакт с пациента", се казва още в съобщението.
Днес от 14:30 часа на стадион Бончук, дублиращият тим на Марек приема Локомотив Пловдив в мач от 16-ят кръг на първенството. Марек завърши наравно 0:0 в предишния кръг, като гост на Черно море, а Локомотив се препъна у дома разгромен с 1:5 от Лудогорец. В първият двубой в Пловдив на 19 август Марек победи с 3:1
Марек и Локомотив Пд завършиха наравно 0:0 в мач от 5-ят кръг на А-футболна група. Двубоят на стадион Бончук предложи на близо 2500 зрители здрава битка почти през всички 90-минути. Главният арбитър Адриан Петров показа обща 13 жълти картона – 9 за Локомотив и 4 за Марек.
Община Дупница ще кандидатства за финансиране по известната като "Норвежка програма" мярка “Енергийна ефективност на социални заведения”. Идеята е да бъде осигурено финансиране за закупуване и монтаж на котли и отоплителни системи за всички детски заведения в града, училищата и други от обектите попадащи за финансиране, информират от пресцентъра. В момента от Община Дупница изготвят документацията по тях, за да бъде уточнено кои имат готовност и за кои е наложително да се предприемат незабавни мерки по допълване на книжата. Финансирането е в размер от 150 до 500 хиляди евро, а крайният срок за входиране е 7 януари. Осигуряването на такова финансиране ще разреши в бъдеще проблемите на учебните и детски заведения с отоплението.
Около 30-ина надзиратели протестираха символично тази сутрин пред сградата на затвора в Бобов дол. Цялата нощна смяна, техни колеги от следствения арест в Кюстендил и затворническото общежитие в Самораново застанаха пред входа на зандана и пожелаха държавата да изпълни поетите към тях ангажименти. Георги Стоянов- председател на синдикалната структура в бобовдолския затвор заяви: “Искаме държавата да спазва законите, които е приела. Нищо повече. През юни приеха един закон, а сега казват, че нямат пари”.
Вчера служители на РУ – Бобов дол са задържали 51-годишния Е.Х. от с. Мламолово. Той е извършил кражба от дома на свой съселянин на дрехи, инструменти и 128 лв. през нощта срещу 15 януари. След подаването на сигнала криминалистите предприели действия и извършителят е установен и задържан, откраднатите вещи са открити и иззети от него. Работата по случая продължава, изяснява се съпричастност на задържаното лице и към други противозаконни деяния.
Страница 15 от 156

