Расте броя на загиналите след свлачището в САЩ Числото на жертвите на свлачището в САЩ вече нарастна до 24. Спасители продължават денонощно да работят и да издирват оцелели. 176 засега се водят за безследно изчезнали, като шансовете да бъдат открити живи все повече намаляват. В спасителната операция са включени въртолети и наземна техника. Участват и обучени кучета. 8 човека се намират в болница .
Плевнелиев отказал Парада на Победата в Москва Президентът на Българя Росен Плевнелиев няма да участва в тържествата по случай 70-годишнината от Победата в Москва. За това е съобщила пресслужбата на българския държавен глава. Не се посочват причините за отказа, съобщава ТАСС. От присъствие на Парада на Победата в Москва се отказаха също Барак Обама, президентът на Полша, а също и първите ръководители на Литва, Латвия и Естония. По-рано шефът на администрацията на Кремъл Сергей Иванов заяви, че Русия ще преживее факта, че някой няма да дойде на тържествата в Москва. Той подчертава, че държавните лидери на 22 държави вече са потвърдили присъствието си на мероприятията в чест на 70-годишнината от Деня на победата, пише bnews.bg Плевнелиев е известен със своите русофобски изказвания. Миналата година той определи Русия като „националистическа и агресивна държава“, пише руското издание „Взгляд“. В събота министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров съобщи в свое телевизионно интервю, че Москва е поканила на мероприятията на 9 май 68 ръководители на държави и правителства, както и няколко международни организации, и е получила около 30 положителни отговора.
Вижте как британците се подиграват с антибългарската параноя Робърт Стрикланд е публикувал снимка на опразнена автобусна станция, а под нея е пуснал следния коментар.
„Гарата прелива от българи и от румънци! Спасявайте живота си! Заключете дъщерите си!“
Бойко Борисов за ареста на Бисер Миланов: Озадачен съм, че толкова време този човек беше недосегаем  Отново се наложи главният прокурор да мие очите на МВР и ДАНС, това каза пред Агенция "Фокус"лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов по повод ареста на Бисер Миланов по прякор Петното и искането на главния прокурор да му бъдат предоставени всички разследвания и досъдебни производства, свързани с Миланов. „От февруари този човек безчинства из страната, заедно с „България с цензура”, подчертавам, и се явява като гледна точка във фейсбук, в интернет. Дава изявления от Министерски съвет и участва в срещи с Орешарски. Месеци наред той беше водач на „България с цензура”. И вчера се налага главният прокурор лично да се намесва, да издава заповед да го арестува и да му връща делата. Нещо, което МВР трябваше да свърши много отдавна. В случая – само мога да поздравя за пореден път главния прокурор, че свърши нещо, което толкова време не беше свършено от МВР”, коментира Борисов. 


„Но озадачението ми идва от това, че месеци наред този човек беше недосегаем. С Орешарски, с Бареков, той беше герой. Най-точно, може да се види в неговия фейсбук октомври месец какво е публикувал. Вчера, при ареста, това, което видях по новините беше, че той е свалил правителството на ГЕРБ, което твърди и Бареков, и в същото време сега не му плащали квартирата. Той си казва – и във фейсбук, и вчера, кои са му господарите и поръчителите”, коментира Борисов.
КОЛЕДЕН ДАР! Община Дупница получи първи в България супермодерен бус за деца и инвалиди Община Дупница получи безплатен микробус с пробег от едва… 400 метра по проект за социално включване. Ключовете от возилото връчи вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин на ръководителя на проекта в Дупница Нина Александрова. Министър Калфин подчерта, че големият мащаб на проекта ще позволи на общините да осигурят на семействата и децата в нужда интегрирани услуги, адаптирани за всеки отделен случай. Проектът се реализира със заем от Световната банка в размер на над 61 млн. лева.
Утре откриват Центъра за настаняване от семеен тип в Дупница  Утре, 17-и декември, от 11 часа ще бъде официално прерязана лентата за откриването на Центъра за настаняване от семеен тип в Дупница.
Днес в Москва започна Гран при 2015 по таекуон-до. Дупничанинът Теодор Георгиев среща Ямус Сарил Днес в руската столица Москва започна Гран при 2015 по таекуон-до. Срещите се играят в двореца на спорта „Динамо Крилатское“, където ще бъде и церемонията по откриването. В тридневното елитно събитие участват 245 атлети от 52 страни. Това е едно от основните състезания по пътя за спечелване на квоти за Олимпиадата в Рио. Сред най-добрите в света е и дупничанинът Теодор Георгиев, който се изправя срещу 12-ят в ранглистата Ямус Сарил от Турция. В категорията на Теди /до 80 кг/, който е 26-ти в ранглистата участват 31-състезатели.Сред  всички участниците има 11-медалисти от Олимпиади. Теодор Георгиев е в Москва, заедно със своя треньор Христо Михалчев.
Глоба от 4200 евро очаква съперника на Марек -Локомотив Новосибирск Локомотив Новосибирск най-вероятно ще бъде глобен от Европейската волейболна конфедерация CEV. Причина за това е броят на волейболистите, които са записани в тимовия лист за двубоя с Марек Юнион-Ивкони тази вечер. Правилника на Шампионска предвижда всеки един отбор да има в състава си 12 волейболисти, а руснаците пристигнаха в България със само 10. Дисциплинарната санкция е глоба от 2100 евро за всеки липсващ играч. Както вече писахме Локомотив Новосибирск определено остави мача с Марек Юнион-Ивкони от волейболната Шампионска лига на заден план. С оглед предстоящото на 9 ноември дерби в руската Суперлига със Зенит Казан, ръководството на Локомотив прати в България втория си тим. Нито един от досегашните титуляри в Русия, Ореол Камехо, Александър Бутко, Лукаш Дивиш, Александър Абросимов, Валентин Голубев, Артьом Вольвич, Денис Земченок , не пристигна за мача с дупничани. Звездата  Павел Мороз , пък е контузен В „Арена Самоков“ няма да бъде и старши треньорът Андрей Воронков. В България Локомотив ще бъде воден от пом.треньора Константин Сиденко. Единствената супер звезда на Локомотив Новосибирск пристигнал в България е американският център Деивид Лий. 
Поставят още три „легнали полицаи“ в Яхиново, проблемът остава… в главите Три легнали полицаи ще бъдат поставени на главната улица, където завчера стана зловещата катастрофа, коствала 5 човешки живота в Яхиново. Това реши на своето редовно заседание Комисията по безопасност на транспорта в общината. "Ще бъдат монтирани до края на следващата седмица три "легнали полицаи" в този участък. Държа обаче да отбележа, че те не решават проблемите, те са само превантивни. И много са прави тези над 200 деца, които бяха тази сутрин на площада, за да изразят позицията си – проблемът е в главите, в липсата на още по-строги закони и задължителната родителска превенция. Пример е с инцидента от миналата седмица при "Климент Охридски", когато 17-годишен с почти 2 промила алкохол и без книжка се нацепи в стълб, който е само на 3 метра от повдигната пешеходна пътека и с мигащ светофар. Подкрепям като гражданин напълно исканията на учениците от града за по-строги закони", коментира след заседанието зам.кмета и председател на комисията Крум Милев. "Преди две години след инцидент с моторист в Яхиново, сложихме легнал полицай и впоследствие бяхме атакувани с жалба и подписка, че е незаконна и тя бе махната. Имаме още два такива случаи. Пак повтарям, леганлите полицаи няма да решат проблема. Той се решава със строги закони и най-вече от самите нас", допулни Милев.
Падна обжалването на процедурата за канализация в Бистрица и Самораново и пречиствателната в Джерман Съдебната сага с т.нар. "Воден цикъл" е на път да приключи. Това обяви зам.кмета на Дупница красимир Георгиев. "Към приключване върви сагата с процедурата по избор на изпълнители за ремонт на пречиствателната станция за отпадни води в Джерман и изграждането на канализация за селата Бистрица и Самораново, както и два квартала на Дупница, който е на стойност около 35 млн. лева. Преди дни излезе решението на Комисията за защита на конкуренцията, която не уважи жалбите на две от фирмите-участници в процедурата. На практика остана евентуалната последна инстанция – ВАС, така че ще имаме победител в скоро време. Има две решения за финансиране, но нека да чуем окончателното решение и тогава ще коментираме как ще се процедира. Ние сме заявили решимостта си да реализираме този много важен проект и ще намерим решение. Особено от голямо значение е той за селата Биситрица и Самораново, където след подмяната на канализационната и водопреносната мрежа е предвидено преасфалтиране и изграждане на нови тротоари. Това ще промени изцяло облика на тези две населени места. Да не забравяме, че пречиствателната е строена през 70-е години и спешно се нуждае от ремонт. Всички забележки и пропуски ги отстранихме още през 2012 година, така че отговаряме на абсолютно всички условия. Вярвам, че в следващите 2 години след приключване на съдебната сага ще реализацираме този проект", заяви Георгиев.
Откраднаха пари и златни накити от апартамент в Дупница  Вчера в полицията в Дупница и Бобов дол са заявени 2 извършени кражби, съобщиха от пресцентъра на МВР.
СКАНДАЛНО ВИДЕО: Вижте как ДПС активисти се гаврят с химна на България! В Интернет пространството се появи клип как ДПС активисти освиркат химна на Република България в Рибново. Видеото предизвика доста коментари и бурно недоволство.
"Това е гавра с България!" и "Как можем да допуснем това?", бяха най-често срещаните коментари.
Борис Кръстев: Получи се добър мач, това са наличните ни футболисти  Старши треньорът на Германея Борис Кръстев говори пред zadupnitsa.com веднага след контролата с Марек, загубена с 1:4.
С 1 млн. лева Община Дупница ремонтира жк. „Велчова завера“ и още два обекта В рамките на няколко дни кметът на Община Дупница инж.Методи Чимев очаква да сключи договор за финансирането на трите допълнителни обекти включени в „Зелена и достъпна градска среда“. По този проект се ремонтират жк. "Развесена върба", жк. "Дупница", Минчов площад… Крайният срок за изпълнение на този проект е 16 септември. Новите обекти, които ще бъдат изцяло ремонтирани са жк. „Велчова завера“, Триъгълната градинка на ул. "Родопи" и междублоковото пространство срещу бившата Военна болница. „Проблемът с инфраструктурата на Дупница е много сериозен и затова се възползваме максимално от всеки удобен случай да се осигури финансиране. 1 045 000 лева са парите по тези три обекти. Има голям дискомфорт за съгражданите ни, но когато се прави нещо хубаво, трябва да се премине по този път. Виждате вече как се променя изцяло визията на цели квартали“, коментира инж.Чимев.
Над 30 са тарикатите в Дупница решили да си „спестят“ такса-смет Сериозно оттегляне на подадените декларации за освобождаване от такса смет през настоящата година се наблюдава в Община Дупница, информират от пресцентъра. До края на годината се подават заявленията за освобождаване от услугата на даден имот. От Община Дупница вече започнаха проверка на подадените през миналата година декларации. Решилите да “се скътаят” от въпросната такса тарикати ще бъдат глобени съгласно Наредбата за определяне на такси и цени в 3-кратен размер на годишната такса за смет, но не по-малко от 500 лв. Повече от 30 са собствениците на имоти до момента, които са оттеглили декларациите си до сега, допълват от кметството. Подадено некоректно заявление може да бъде оттеглено до 31 декември тази година и не подлежи на санкция или проверка.
В Дупница, Миньор Перник разгроми Велбъжд с 6:1. Германея загуби в Симитли Днес, стадион "Бончук" прие отборите на Миньор Перник и Велбъжд Кюстендил в мач от 22-ия кръг на Югозападна "В" група. Причина срещата да се играе в Дупница бе наказанието, с лишаване от домакинство, на Миньор Перник. Пред около стотина фена, почти всички от Перник, Миньор победи с 6:1. Срещата започна зле за своеобразните домакини, които получиха гол още във втората минута, след чудесно изпълнен пряк свободен удар от капитана на Велбъжд Мирослав Петров. В 14-тата минута, капитанът на перничани Томислав Павлов, пропусна да реализира отсъдена дузпа, в полза на неговия тим. След пропуска, футболистите на Миньор продължиха да атакуват и в 25-тата минута Иво Райков проби от дясно, центрира добре и Андреас Васев вкара изравнително попадение. Същата комбинация се повтори и в 45-тата минута, в която Васев изведе Миньор напред в резултата, реализирайки за 2:1. След почивката, миньорите отново бяха по-дейният тим и в 54-тата минута Адриан Олегов, след изпълнение на ъглов удар, покачи на 3:1. От тук насетне, играчите на Велбъжд свалиха гарда, а Миньор създаде редица положения пред вратаря Кирилов. В последните десет минути, дойде и времето на капитана Томислав Павлов, който реализира хеттрик само в рамките на седем минути, бележейки в 83-тата, 85-тата и 90-тата минута. Това бе най-малкото, с което се отърваха гостите от Кюстендил, които спокойно можеха да инкасират и двуцифрен резултат. Тежка контузия получи футболист на Велбъжд Жорж Георгиев, който бе заменен принудително още в 14-тата минута.
3-дневен траур в Дупница и цяла Европа заради самолетната катастрофа в Алпите Българският трикольор пред сградата на Община Дупница е вече спуснат на половина и ще остане така в следващите три дни, информират от пресцентъра на кметството. Причината е обявеният тази сутрин в цяла Европа 3-дневен траур, заради катастрофата с германския пътнически самолет на авиокомпания "Джърмануингс", който се разби във френските Алпи вчера. При инцидента загинаха всичките 150 души на борда. Сесията на Общински съвет-Дупница в петък ще започне с едноминутно мълчание.
Актавис завършва придобиването на Форест Лабораторис Актавис обяви, че е завършила придобиването на Форест Лабораторис, като транзакцията, в брой и акции, се оценява на приблизително 28 милиарда долара. Обединението създава една от най-бързо растящите специализирани фармацевтични компании в света с очаквани годишни приходи за 2015 г. от над 15 милиарда долара. Във връзка с приключване на придобиването, Пол Бизаро, бивш Председател и Генерален Директор на Актавис, вече ще заема позицията Изпълнителен Председател на Актавис. Брент Сондърс, бивш Изпълнителен Директор и Президент на Форест е избран за Главен изпълнителен директор и Президент на обединената компания Актавис. "Обединяването на Актавис и Форест създава иновативен, нов, успешен модел в глобалната фармацевтична индустрия, изграден по такъв начин, че да бъде конкурентен в съвременната среда, свързана със здравните грижи ", споделя Брент Сондърс, Главен изпълнителен директор и Президент на Актавис. "Нашият бизнес модел се гради върху широко портфолио от силни продукти под собствена марка, генерични и ОТС продукти. Актавис ще продължава да има силен фокус върху разработките на нови медикаменти, с което ще разшири още повече достъпа до фармацевтични продукти за пациентите в целия свят. . "Нашият бизнес със специализирани марки е в състояние да се конкурира с водещи световни фармацевтични компании. Актавис предлага над 35 продукта в седем терапевтични пазарни сегмента и поддръжа гама от топ продукти в пет терапевтични категории. Основен бизнес за компанията, представен в близо 60 държави по света и сред топ 10 в над 25 пазара в света, остава генеричният бизнес“, добавя Сондърс.
Марек се превъплъти в Малта в учебна игра с националния отбор Отборът на България осъществи генералната си репетиция преди неделната евроквалификация с Малта на националния стадион "Васил Левски". Снощи  "лъвовете" изиграха спаринг двубой с елитния Марек, който завърши с успех от 3:0 за националите пред закрити врати на "Васил Левски". Точни за българската селекция бяха Андрей Гълъбинов от дузпа, Ивелин Попов и Георги Илиев. Футболистите на Марек пък бяха инструктирани да наподобяват игровия стил на Малта, което и трябваше да подготви по-добре футболистите на Любослав Пенев за предстоящата битка. Това е втора контрола между България и Марек за последните два месеца. Интересното е, че през септември националите отново играха с Марек преди първата квалификацията с Азербайджан в Баку (2:1) и също срещата бе при затворени врата. Тогава Владимир Гаджев и Илиян Мицански се разписаха за крайното 2:0 на “Васил Левски”, а след това беше постигнат и единственият ни успех до момента. Последваха две загуби от Хърватия (0:1) и Норвегия (1:2), които бяха съпътствани и с лошо представяне, което отдалечи тима от първите две места. Победата над Малта в неделя е задължителна, за да може България да продължи да има реални шансове да стигне до третото място, даващо право на участие на бараж. Източник :  sporta.bg
Осъдиха трима за нанесен побой над 21 годишен жител на Бобов дол Районен съд Дупница осъди тримата биячи на 21 годишният бобовдолец  Денис Борисов. Младежът бе пребит и удрян с бухалка на 2 ноември 2013 година в миньорския град, като тогава Борисов бе приет за лечение в дупнишката болница със счупена дясна подбедрица. Тримата извършители бяха задържани още на следващия ден, а сега вече и осъдени. В хода на разследването бе установено, че побоя е нанесен основно от мъж с инициали А.М.С. като той получи и най-тежката присъда лишаване от свобода за 1 година и 6 месеца.Двамата му помагачи с инициали Г.И.Д от Враца и непълнолетния с инициали И.Н.А от Дупница се отърваха с наказание "Пробация".
В „Марек Юнион-Ивкони“ са спецове на тайбрек, излъгаха „Монтана“ днес (ОБНОВЕНО) Ако мач от българското първенство се играе четири гейма и предстои тайбрек, то шансът да познаеш победителя е 50:50. Но ако участие вземат волейболистите на "Марек Юнион-Ивкони" сигурно е, че ще победят. В 4 от 6-те мача от началото на този сезон, Мартин Божилов и компания достигат до 5-и решителен гейм и досега не познават вкусът на загубата след краят му. След Пирин, Добруджа и Габрово, сега глава склони и насочилия се към титлата отбор на Монтана, който отстъпи 2:3 в своята зала "Огоста" пред пълни трибуни. Това бе първа загуба за монтанчани, които до преди този мач бяха загубили едва един гейм.
47-годишен дупничанин заловен да шофира пиян Две бързи полицейски производства са започнати – в РУ Кюстендил и РУ Дупница, в края на миналата седмица срещу водачи на МПС, управлявали след употреба на алкохол. Резултатът на 62-годишния кюстендилец е 1.89 промила, а на 47-годишния дупничанин – 1.32 промила алкохол в издишания въздух. Вчера в РУ Дупница е заявено унищожаване на лозови насаждения в масив в гр. Бобошево. В имота е проникнато чрез срязване на оградна мрежа, унищожени са 600 лози. Местопроизшествието е обслужено от дежурна полицейска група, започнато е досъдебно производство, уведомена е прокуратурата
Продължава премахването на старите спирки в Дупница  Демонтирането на старите автобусни спирки в Дупница продължава.
Закриват SOS детското селище в Дрен, местят децата в София и Перник. Започва спор за имотите Ръководството на SOS детски селища иска да закрие дейността си в Дрен и да премести децата и приемните родители в апартаменти в София и Перник. Това съобщиха от Инициативния комитет за запазването на селището. В момента там са настанени около 60 момичета и момчета. Проблемът беше разгледан на извънредно заседание на Общинския съвет на Радомир в петък. ОС задължава мен като председател и кмета на общината при провеждане на среща с представителите на SOS за България по никакъв начин да не им предоставяме терена, което всъщност те искат, обясни Красимир Борисов. Когато теренът им е бил предоставен преди 20-ина години, в договора е записано, че мястото ще се използва само за социална дейност с деца. "Сред мотивите, които ръководството на организацията изтъква в полза на извеждането на децата, е по-доброто здравеопазване. Дрен е на 10-15 минути от Дупница, където има областен спешен център, и на 40 минути от "Пирогов". В селото също има лекар", каза още Ивайло Шопски от ИК Училището е ремонтирано, има отлична спортна база. Друг посочен аргумент за извеждането на децата от селището бил по-близък контакт с биологичните им родители, защото повечето не били сираци, а изведени от семейната среда от Агенцията за закрила на детето, защото социалните работници са преценили, че са в риск, допълни Ивайло Шопски."Не става въпрос за закриване, а за преместване на децата в София и Перник. Настанени в изолирани селища, те нямат възможност за интеграция и социализация. Нашето решение е в синхрон с официалната държавна политика", коментира изпълнителният директор на SOS детски селища за България Пламен Стоянов. Въпросът за запазването за терена трябвало да се обсъди с общината, защото е общински, но сградите са на организацията. Съсобственици сме, допълни Стоянов. Източник 24 часа
Картините на дупничанина Димитър Сърбински впечатлиха съгражданите му DSC01774 Множество дупничани присъстваха вчера в двора на Галерия „Джамията“ на откриването на изложбата-живопис на съгражданина си Димитър Сърбински.
Община Дупница обяви процедурата по избор на изпълнител за реконструкцията на Спортната зала  Община Дупница обяви процедурата по избор на изпълнител за „ИНЖЕНЕРИНГ (проектиране, реконструкция, разширение, оборудване и обзавеждане) на обект „Спортна зала – гр. Дупница“, информираха от пресцентъра на кметствто.
561 лева са нужни на човек в България, за да си покрива елементарните потребности за живот В края на 2014 г. стойността на издръжката на живот достигна до  561,88 лв. на човек от 4-членно домакинство (2 възрастни с 2 деца). За да покрива задължителните си разходи за образование, здравеопазване и жилище и да се храни съобразно необходимите норми, месечните доходите на това домакинство трябва са около 2247 лв. В сравнение с предходните изследвания темпът на нарастване на издръжката на живота е с 0.1% на тримесечна база, а на годишна се отчита намаление от 0.6%. Това сочи изследване на КНСБ.
Полицаи от РПУ Дупница откриха канабис в 20- годишен младеж 20-годишен младеж е задържан от дупнишки полицаи за притежание на наркотични вещества. При извършената проверка у него са открити 7.64 г канабис. Видът на наркотичното вещество е установен с полеви наркотест. По случая е започнато досъдебно производство в РУ Дупница. Задържаният е известен на полицията и с други престъпления, свързани с наркотици.
Съдът в Кюстендил остави в ареста собственика на заложна къща в Дупница Окръжен съд-Кюстендил остави в ареста  собственика на заложна къща в Дупница Н.Занев, заловен с близо 13 килограма наркотични вещества. Занев е поискал мярка „парична гаранция“ или „домашен арест“, но тя не е била уважена. Според разпореждането на съда в Кюстендил Занев ще бъде задържан в следственият арест в Дупница. Struma.bg разкрива, че съдебното досие на 35 годишният мъж, който пред съда се представи като управител на заложна къща, показва че миналата година  е бил разследван и съден по обвинение за измама, но в крайна сметка съдът в Дупница е постановил по негов адрес само 1 000 глоба. Акцията на ДАНС, при която бе задържан Занев се проведе на 14 август (четвъртък) малко след 19:00 часа и продължи близо до полунощ. Дрогата е открита на две места. В автомобила на задържания са намерени около 5 килограма, а в гараж останалото количество.
Издирват нападателя на служителката от „Популярна каса“, нови две кражби на акумулатори в Дупница Досъдебно производство е започнато в Районно управление-Дупница срещу неизвестен извършител на грабеж. Както е известно, вчера около 9.00 ч на ул. “Св. Иван Рилски” в града служителка на "Популярна каса" бе нападната от млад непознат мъж, който й е отнел чанта с около 20 000 лв. Нападателят е висок и слаб, облечен е бил със светлосини дънки, тъмна на цвят полушуба, с шапка с надписи и с маратонки с преобладаващ бял цвят.
ГОЛЕМИ спортисти с ГОЛЕМИ сърца В България е голяма рядкост спортистите да бъдат и еталони за благотворителност. Мнозина от децата в различните спортове израстват с имената на своите идоли, които коват успехи на спортната площадка. На всеки му се е случвало да чуе в махалата или в училище, деца играещи волейбол да спорят кой от тях е… Матей Казийски или пък Цветан Соколов. Не са малко и тези, които “вадят душите” на родителите си, докато не им надпишат волейболна фланелка с името на своя идол, бил той Казийски, Соколов, Бербатов или някой редови играч от клубния тим на града.
„Москвич“ блъсна 86-годишна жена в Дупница  86-годишна пешеходка е пострадала вчера при ПТП в Дупница, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Кметът на Дупница забрани къпането във всички неохраняеми водни площи  Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев издаде заповед, с която се забранява къпането във всички неохраняеми водни площи – язовири, канали, малки водоеми и други водохранилища на територията на цялата община, съобщиха от пресцентъра на кметството.