Начало
КВК Габрово загуби първия си мач във втория по сила европейски клубен турнир за Купата на CEV. Габровци бяха разгромени като гости от лидера в турската Лига 1 Аркас (Измир) с 0:3 (13:25, 17:25, 11:25) в първата среща от 1/16-финалите на турнира, играна на 4 ноември в зала "Ататюрк". Габровският тим гостува на Аркас и за двата мача, като втората среща е утре (5 ноември) отново от 19,00 часа българско време. До тук се стигна след финансовата криза, която налегна клуба, след затварянето на КТБ и блокирането на основния им спонсор Бромарк. Така КВК Габрово играе в турнира по задължение, като отборът е само с 9 играчи в Измир, като от Аркас им поемат пътните разходи и престоя. Възпитаниците на треньора Любомир Герасимов почти сигурно отпаднат от надпреварата и ще продължат в третия по сила евротурнир "Чалъндж къп", където на 1/16-финалите ги очаква победителя от двойката между латвийския Биоларс (Йеглава) и руския Губерния (Нижни Новгород), където треньор пък е селекционера на България Пламен Константинов. Аркас игра през 2013 година с Марек Юнион-Ивкони в Шампионска лига.
На 4 и 5 юли на парк "Рила" ще бъде "изградена" улица на занаятите, под надслов "Назад във Времето", информират организираторите от Община Дупница. Ще се представят дипломирани майстори – занаятчии от България. Ще има представители на следните занаяти: грънчарство, дърворезба, ножарство, ювелири, гравюра, декупаж, иконопис, кукларство, пластика, рисувана коприна, металопластика и др. древни и съвременни занаяти, допълват от кметството. Всички майстори ще са с атрактивни облекла и ще извършват демонстрации. Събитието ще бъде своеобразен парад на българщината.
Нови протести готвят надзирателите на затвора в Бобов дол и затворническото общежитие в с. Самораново, община Дупница, съобщи Георги Стоянов, член на управителния съвет на синдиката на служителите на затворите в България. Решение за това как ще се състоят протестите нататък ще бъде взето на открито събраниепред затвора в Бобов дол в петък 12 декември.Министерството на правосъдието не възнамерява да спази закона и да изплати дължимите по Закона за МВР от 1 юли суми за индексиране на заплатите, нощен труд, време на разположение, както и да изпълни поетия след септемврийските протести на надзиратели, ангажимент, за изравняване на получаваните суми за храна и работа при специфични условия на труд с тези в Министерството на вътрешните работи. Така на практика състоянието, при което служителите в затворите остават с най – ниските заплати в сектор "Сигурност" ще се запази и за следващата 2015 година, каза Стоянов. Той посочи, че към края на тази година Главната инспекция "Изпълнение на наказанията" има задължения в размер на 24 млн. лв. за покриване на борчове към
Дисциплинарната комисия към БФС наказа старши треньорът на Пирин Гоце Делчев – Йордан Боздански. Санкцията е лишаване от правото да ръководи отбора от резервната скамейка за два мача. Повод за това е изгонването му в последните минути на двубоя със Сливнишки герой игран в Гоце Делчев и завършил наравно 1:1. Тогава Боздански оспорва решение на главния съдия Ангел Ангелов и рефера го отстрани. Боздански няма да бъде на скамейката при гостуването на Витоша и във финала от квалификационния турнир за участие в турнира за Купата на България. Това е втора поредна санкция за Боздански, който бе изгонен и във Велинград и наказан за един мач. Пирин ГД също отнесе наказание от Дисципа на БФС. 125 лева е глобата за хвърлени предмети към терена след края на мача със Сливнишки герой.
Архиерейският наместник на Дупнишка духовна околия отец Георги Паликарски бе гост в предаването „На фокус“ по ТВ Запад тази вечер.
Българският волейболен национал Цветан Соколов влезе в интересна роля. Юношата на Марек Юнион –Ивкони , който сега играе в Халкбанк бе оприличен като непобедимия комикс герой Хълк, в един от водещите турски вестници, пише Гонг. Съотборникът на българина в турския му клуб Халкбанк Арена – Османи Хуанторена пусна в профила си в Инстаграм интересен колаж от хитовата холивудска продукция „Отмъстителите“. Именно там българският национал е оприличен като Хълк. Разбира се, място в колажа намират и съотборниците на Соколов, като всеки един от тях е в тялото на супер героите от касовия филм. Снимка: instagram.com/osmanijp5
Дупнишките борци спечелиха цели 22 медала от 14-ия коледен традицонен турнир по борба!
Ръководството на Марек взе решение да заяви и втори стадион, освен Бончук, за домакинските си мачове в А-група. Във футболната централа ще бъде записан един от трите стадиона в Благоевград, Кюстендил или Перник, като втори вариант, ако ремонта на стадион Бончук не завърши до началото на първенството, което стартира на 19 юли. Така може да се наложи Марек да домакинства извън Дупница за известен период, но пък ще бъде изпълнено едно от условията по лицензиране на БФС. Същевременно от клуба заявиха, че ще изчакат официалното писмо на Лицензионната комисия към БФС и едва тогава ще предприемат и други действия по получаване на лиценз. Днес преди обяд ръководствата на Марек и Хасково обсъдиха и съвместни действия относно отказания лиценз на двата клуба.
Комисията за защита на конкуренцията излезе вчера с решение във връзка с обжалването на процедурата по избор на изпълнител на социалните жилища в Дупница, информират от общинския пресцентър. Жалбата бе от “Обединение Нова Дупница”, които бяха отстранени от комисията след отваряне на техническите задания. Припомням, че най-добра оферта предложиха от Консорциум “Развитие Дупница”- 4 633 110,47 лева без ДДС за изпълнението на проекта.
Пресконференция в кръглата зала на Община Дупница ще бъде дадена утре (петък) от 11 часа, съобщиха от пресцентъра на кметството.
„Не може в 21-ви век поликлиника в европейски град да бъде със заключени тоалетни“ така започва поредния читателски сигнал получен на редакционната поща на zadupnitsa.com. В него се засяга проблем, който съществува от години. Много пациенти посещаващи лекарските кабинетите помещаващи се в сградата на бившето ДКЦ-1 в центъра на Дупница, се изправят пред деликатния проблем, къде да отидат на тоалетна. Всички сервизни помещения на етажите са заключени и се налага хората да чукат по вратите на кабинетите и да се молят за ключ. Не е ясно каква е причината да се въведе тази „добра практика“, но определено тя не е в полза на пациентите. Според наши читатели, по този начин се пести от заплати за хигиенистки. „Нека отговорни институции направят нещо по въпроса, защото това е нелепо“, завършва сигнала адресиран до нас
Комисията, сформирана от кмета на Община Дупница инж. Методи Чимев за оглед на селата приключи своята обиколка. От общинският пресцентър припомнят, че това бе направено с цел предпроектно проучване, което да послужи за кандидатстване по възможните национални и европейски програми. Причината за този обход е фактът, че община Дупница не бе включена към селските региони и това не дава много възможности за работа в тези населени места. Събраната информация ще бъде обобщена през идната седмица и представена на кметът.
Феновете на Марек Сеграте вчера имаха повод да ликуват. Българският тим направи първата си успешна крачка на баражите към целта влизане в по-горна полупрофесионална група. Марек завърши наравно 2:2 с четвъртия в класирането Спортинг в първия плейофен двубой, но по регламент българите продължават напред, защото бяха трети в крайното класиране. Мача беше спираш дъха за пълния с фенове стадион в Новегро. Първо гостите поведоха в 20-та минута, след изпълнение на ъглов удар, като след това пропуснаха и дузпа. Това се оказа решаващо и играчите на Марек стигнаха до изравняване в 35-та минута с поподение на бившият играч на Марек и Германея Робертино Атанасов. Голът доведе до екстаз феновете. Малко по късно нещата си дойдоха на място и след дузпа за Марек, момчета на старши треньора Асен Арсов поведоха с 2-1, с гол на Калоян Стоянов. Докрая всичко беше нерви и напрежение. Спортинг стигна до изравняване след нова дузпа в 93-та минута. След последния сигнал българските фенове полудяха от радост, а отбора бе изпратен, като шампиони. Тази неделя Марек среща завършилият втори в класирането Лискате, като при успех продължава в следващата фаза.
Веднага след двубоя с Миньор Пк спечелен от Марек, старши треньорът на дупничани Иво Паргов заяви, че този път е доволен от показаното на терена. Паргов потвъди новината от тази сутрин, че Дани Младенов ще подпише договор с Марек. " С Дани сме се разбрали радвам се, че е при нас. Колкото до контролата смятам, че всички играха добре и се вложиха изцяло не допуснахме да застрашат нашата врата. Вече сме в пълен състав и е нормално това да се отрази положително и на играта. Има конкуренция на всеки пост и всеки трябва постоянно да се доказва и да показва желание. От тук на сетне искам всички да са здрави. Имаме прекрасни условия за подготовка в Сандански."
Глобиха с по 1000 лева лекарка и медицинска сестра, участвали в подмяна на кръвна проба. Решението е на Районен съд –Дупница и може да се обжалва и протестира в 15-дневен срок пред Окръжен съд гр. Кюстендил. Освен това двете солидарно ще заплатят и направените по делото разноски за изготвяне на експертизи в размер на 1469.92 лв. Съдът ги призна за виновни за това, че за времето от 17:00 часа на 06.10.2012 г. до 14:30 часа на 08.10.2012 г В.М-мед.сестра и В.Д лекар, са попречили на орган на властта – разследващ полицай при РУП-Дупница да изпълни задълженията си по установяване на обективната истина, включваща изясняването на въпроса за употреба на алкохол от дежурния лекар във вътрешно отделение на МБАЛ „Св. Иван Рилски” ЕООД , а именно д-р А.Дамов., като са подменили кръвната проба, взета от д-р Дамов за извършване на химическа експертиза за определяне на концентрацията на алкохол или друго упойващо вещество. В.М е предоставила своя кръв, а лекарката е поставила съдовете с кръвта в металния контейнер, служещ за съхранение и транспортиране на кръвните проби. Припомняме, че на 6-ти октомври 2012 година в Общинската болница в Дупница почина 35-годишна жена от Перник. Близките на починалата тогава заявиха, че дежурният лекар д-р Дамов е бил пиян. При направеният тест с дрегер от служители на РУП- Дупница е установено, че докторът е с 2,47 промила алкохол в издишания въздух. Жената е приета в общинската болница няколко дни преди това. Настанена в инфекциозно отделение и е била в кома. ”Тя е била повече от 4 дни в това състояние”, обясни тогава д-р Таушански, управител на лечебното заведение. По случая бе образувано досъдебно производство, за причиняване на смърт от неизвестен извършител заради това, че не са положени достатъчно грижи за пациента. По-късно от Регионалната здравна инспекция в Кюстендил също започнаха проверка по случая. Д-р Дамов и в момента работи в болницата, след като се оказа, че няма вина за смърта на жената.
От 9 часа тази сутрин е възстановено движението на влаковете по линията Благоевград-Дупница. През цялата нощ екипи на БДЖ работеха в участъка до село Мурсалево, където снощи малко след 19 часа мотриса се запали след сблъсък с тир, паднал на релсите. Пътническият влак е извозен в ранните часове на днешния ден до гара Кочериново. Нормализирано е движението и по главен път Е-79. На шосето на около 300 метра преди Мурсалево в посока Дупница се свлече скална маса, която стана причина и за инцидента снощи.
И в Дупница ще започне събирането на подписка под надслов: "Да спрем подмяната". Такава стартира тази сутрин в Кюстендил, след като се разбра, че областта ще има депутат избран с едва 864 гласа в региона – представител на ДПС. Подписката ще бъде на разположение на всички на пл. "Свобода" и на други места в града малко по-късно, информират от пресцентъра.
Българският юношески национален отбор по таекуон-до е на тридневен подготвителен лагер в Дупница. Националите провеждат съвместни трениронки с хърватския клуб „Ругвица“ Загреб. В националния отбор има включени трима състезатели от Ботевград, двама от Форс – София и петима дупничани: Виктория Костадинова, Теодор Георгиев, Луиза Захариева, Митко Джорджев и Кристиян Димитров. Утре към тренировките в спортната зала на Дупница ще се присъединят и състезатели на Форс-Кюстендил. Националите се подготвят под ръководството на Васил Христов, Пламен Трънски и Христо Михалчев. Лагерът в Дупница е част от подготовката за Европейското първенство в Инсбруг, Австрия в края на септември.
Най-добрият ни тенисист Григор Димитров ще започне в първите часове на вторник участието си на Откритото първенство на Австралия. 22-ият в световната ранглиста Димитров се изправя срещу американеца Брадли Клан в първия мач за деня на Корт №19. Двубоят започва в 2,00 часа българско време. Брадли Клан е 95-и в ранглистата на ATP. Във втория ден на турнира участието си започват и много от големите фаворити. В първия мач на централния корт "Род Лейвър Арина" от 2,00 часа наше време миналогодишната шампионка и поставена под №2 в схемата Виктория Азаренка (Беларус) излиза срещу шведката Йохана Ларсон. Веднага след това на корта ще се появи носителят на рекордните 17 титли от "Големия шлем" Роджър Федерер (Швейцария). Негов съперник ще бъде австралиецът Джеймс Дукуърт. След това идва ред на срещата Андреас Сепи (Италия) – Лейтън Хюит (Австралия), а във вечерната сесия, започваща в 10,00 часа българско време, ще изиграе своя първи мач в тазгодишното състезание световният №1 и шампион в Мелбърн през 2009 година Рафаел Надал. Испанецът ще мери сили с австралиеца Бърнард Томич. Шампионката от 2008 година Мария Шарапова (Русия) пък ще се изправи след това срещу американката Бетани Матек-Сендс. Трикратният финалист Анди Мъри също започва участието си във вторник, но на "Хайсенс Арина". Съперник на олимпийския шампион от Игрите в Лондон ще бъде японецът Го Соеда. На "Маргарет Корт Арина" пък шампионът от US Open през 2009 година Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина) ще излезе срещу Райн Уилямс (САЩ). Бившата №1 при дамите Каролин Вожняцки също стартира утре. Датчанката ще играе с Лурдес Домингес Лино (Испания).
Ефективна присъда от 4-месеца лишаване от свобода за счупен игрален автомат в казино в Дупница, получи жител на Крайници. Станимир Д обаче бе осъден задочно, защото не е присъствал в залата. По неофициална информация той се намира в Италия и сега трябва да бъде издирен, за да излежи наказанието си. Районен съд-Дупница призна Станимир Д за виновен в това, че на 08.02.2014 година около 17:30 часа, в Дупница, в игрална зала е повредил автомат марка „Премиум Ве плюс Гаминатор”, като е счупил сензорния му дисплей на стойност 642,20 лева. Станимир вече е осъждан и сега трябва да изтърпи наказанието в затвор, при първоначално строг режим. Присъдата може да се обжалва и протестира в 15-дневен срок пред Кюстендилски окръжен съд. Това е поредният осъден от дупнишко, който успява да се измъкне. В началото на годината от прокуратурата заявиха, че само за 2014 година има 6-ма, които са осъдени, но все още не са открити, за да влязат в затвора.
Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев разпореди сформирането на комисия, която да обходи всички села в общината. В нея влизат замeстник-кметът Крум Милев, директора на дирекция „Устройство на територията и Строителство“ в Общината инж. Серьожа Котев, началникът на отдел „Строителство“ инж. Иван Бельов и служители от други отдели.
Програмата за наемане на хора без никаква квналификация е работила в годините на най-свирепата криза, но вече няма смисъл от нея, твърдят от социалното министерство. Държавата вече няма да финансира програми за заетост на общините за комунални дейности – метене, плевене на градинки, садене на цветя и пр., по които бяха наемани основно хора от циганското малцинство без никакво образование и опит. Това предвижда приетият от правителството национален план за заетост през тази година. През 2015-а единствено ще бъдат довършени вече започнати проекти, по които има наети хора, съобщи шефката на дирекция “Пазар на труда и трудова мобилност” в социалното министерство Елка Димитрова. “През минали години сумата за тези програми беше 10-15 млн. лв., докато за тази е малко над 4 млн. лв., колкото да бъдат довършени проектите. От догодина няма да има никакви средства”, обясни тя. Заварените проекти за наемане на безработни за комунални услуги ще приключат най-късно през март 2015 година. Общините ще имат възможност да наемат нискоквалифицирани работници, но като помощници в детски градини и училища, предвижда националният план. “Ще се субсидират места за лелки в градините или помощници в училищата, но не и за охранители и чистачки”, обясни Димитрова. Това се правело, за да бъдат принудени безработните да се квалифицират и да се включват и в курсовете, които плаща държавата. Хора за тези позиции ще се търсят сред дълготрайно безработните, т.е. хора, които са стояли без работа повече от една година. Основната част от субсидията за откриване на работни места обаче ще е насочена към частния бизнес, предвижда планът. През 2015 г. трябва да се разкрият 850 субсидирани работни места. Но фирмите вече ще имат ограничения, ако искат държавата да им субсидира заетост. Първо, те ще са задължени да наемат хора от дългосрочно безработните, за да може въобще проектът им да бъде финансиран. Причината е, че тази група се е увеличила през миналата година с 15 000 души и е стигнала до 138 000, които повече от година стоят без препитание. Това са 37,8% от всички безработни в България, показват данните от националния план по заетостта. Освен това държавата вече няма да покрива цялата заплата на наетите на субсидирана заетост хора. Планирано е тя да плаща 300 лв. за нает безработен без образование или със средно и 380 лв. за нает висшист при определено минимално заплащане на тези хора на 450 лв. за висшист и 380 лв. за човек без университетско образование. Работодателят е свободен да определи и по-голяма заплата, но това няма да промени размера на субсидията. Освен това доплащане към заплатата в размер на 70-80 лв. държавата ще покрива и осигуровките на наетите безработни. Промяната се прави, за да се стимулира наемането на хора от компании, които наистина имат нужда от нови работници, обясни Елка Димитрова. Досега много компании са наемали хора по субсидираната заетост само защото е имало възможност да не им плащат от джоба си. След изтичане на субсидията, която обикновено е за период от 6 месеца, тези хора отново се озовавали без работа. Очакванията са участието със съфинансиране в субсидираната заетост да накара бизнеса да преценява добре какви работници иска да наеме и да се увеличи шансът наетите безработни да останат в същите фирми и след края на субсидираната заетост. За първи път тази година ще започне и наемането на хора, които да помагат в музеи, исторически и архитектурни обекти. За тях са отделени 700 хил. лв. по програма “Клио”, която бе измислена при правителството на Пламен Орешарски, но не успя да заработи през миналата година. “Клио” би трябвало да даде работа на 200 безработни, а 96 ще преминат и специални обучения. Работните места ще са за аниматори, екскурзоводи, почистване на територията на обекта и груба помощ при разкопки. Сред обектите, на които ще се наемат безработни, са Царевец, Перперикон, Мелник, старинния Пловдив, разкопките на тракийски гробници, Велики Преслав, Плиска, Мадара и пр. Чак 2016 г. пък е най-оптимистичният срок за въвеждане на ваучерната система, с която безработни ще могат да бъдат наемани за домашни ремонти или домашни помощници, тъй като тепърва се подготвят промени в законите, за да стане това. Идеята е хората да си купуват ваучери от държавата, а тя да доплаща надницата на тези работници. Източник /24 часа
Кметът на Община Дупница удържа на думата си и изпрати хората от общинското предприятие по озеленяване в кв."Южен", видя репортер на zadupnitsa.com. В средата на август миналата година, инж. Чимев бе обещал след среща с жители на квартала да се обнови детската площадка, спортното игрище, изгради чешма, ремонтират алеите и озеленят площите. В следващите дни, хората на директора Румен Низамов ще се занимават с обработката на почвата и саденето на цветя, храсти и дървета в района, което ще направи квартала много по-уютен и привлекателен.
Местни жители не скриха задоволството си от това, което се прави, но и не пропуснаха да отбележат, че са много разочаровани. "Предишното общинско ръководство като беше, направи някакъв проект, идваха тук да ни обясняват колко красиво ще бъде и трябваше да са готови с всичко още преди 3 години, ама после разбрахме, че всичко било само парлама, за да вземе някой едни пари, за сметка на нас в квартала. Щяха и улиците да ни оправят, а се оказа, че са ни лъгали и никога не са имали намерение да правят каквото и да било. Добре, че сега поне от Общината ни обърнаха внимание и започнаха да възстановяват много от нещата… И на това сме доволни, разбира се. Я гледай какво кътче ще стане за майките с децата и нас пенсионерите… Догодина ще искаме и улицата да асфалтират", коментира местен 68-годишен жител.
Две загуби записаха отбирите от школата на Марек 2010 при гостуването си на Велбъжд Кюстендил. В областното дерби юношите младша възраст ръководени от старши треньора Анжело Кючуков отстъпиха с 0:1 на домакините от Кюстендил. „ Момчетата играха отлично и създадоха редица положения, но нямаха шанс пред гола. Домакините вкараха случаен гол и ни победиха, но във футбола и това го има.“, заяви след мача Кючуков.
Българската федерация по шахмат изхвърли от своите редици благоевградския състезател Борислав Иванов, който бе в основата на много скандали, не само у нас, но и в други европейски държави, през последната година, съобщава sportni.bg. В последния от тях Иванов се "прочу" в Испания по-рано този месец. На турнир в Ла Мата (провинция Толедо, Испания), българският ФИДЕ майстор бе изгонен от надпреварата малко преди нейния край. Участници в състезанието, пожелали анонимност, съобщиха пред специализирания сайт "ChessVibes", че Иванов е заловен с жици по гърдите.
Миглена Селишка отново стъпи на върха в Европа, само 9 месеца, след като стана вицесветовна шампионка за девойки в Азербейджан. Златното момиче на Дупница се пребори за златото в кат. до 44 кг на първенството на континента в Катовице (Полша). На финала националката прегази с технически туш 10:0 Ксения Станкевич (Беларус), като това бе трета победа с технически туш на Миглена в Катовице. По този начин тя защити титлата си от миналата година за девойки и даде ясна заявка за сериозна кариера в бъдеще.
Юношите старша възраст на Марек Юнион-Ивкони играят срещу Добруджа в решителен мач за класиране на полуфинал. При успех дупничани продължават в следващата фаза, в противен случай ще трябва да разчитат на Левски.Срещата е от група Б на Държавно първенство 2014/2015 по волейбол, което се провежда в Тетевен. Дупничани са 2-ри в класирането с равен брой точки със Славия. „Белите“, срещат лидера Левски. В първите два мача Марек победи Славия и загуби от Левски. Двубоят е утре 1/05 от 14:00 часа. В група А вече всичко е решено преди последните мачове, като ЦСКА и Виктория Волей се класират и остава да определят, кой ще бъде победител
Социални жилища в Дупница все пак ще има, съобщиха от Общината. Кметът инж. Методи Чимев подписа анекс с Министерството на регионалното развитие на 16 декември тази година за сумата от 6 397 746, 32 лева за изграждането на социални жилища на територията на община Дупница. Обособената площ за това са земите на бившите казарми. В планираните 15 сгради ще бъдат настанени 150 домакинства, които са уязвими малцинствени и социално слаби групи от населението на община Дупница.
Пореден ден на разговори между ГЕРБ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт и поредна версия за бъдещето на кабинета. Този път ще се върви към коалиционно споразумение между герберите и реформаторите, а патриотите ще ги подкрепят в парламента. Идеята засега предвижда фронтът да не участва във властта, но да участва в изготвянето на обща управленска програма. Този вариант обаче, също може да бъде променен и АБВ също да се включи към парламентарната подкрепа.
Отборът на Марек 2010 ще изиграе първата си контрола това лято в четвъртък 9-ти юни. Дупничани гостуват на Струмска слава Радомир. В момента с отбора тренират 20-футболисти, като всички са местни момчета от школите на Марек 2007 и Марек 2010. Вчера за първи път юношите младша и старша възраст на двете школи проведоха съвместна тренировка на стадион Бончук. От тази година отбори, съставени от момчета от двете школи във възрастовите групи деца, юноши младша и старша ще играят в новата Зона „Запад“ в която ще се подвизават най-добрите тимове от областите София, Перник, Кюстендил и Благоевград.
Марек съвсем закотви Хасково за дъното на таблицата, като го победи на чужд терен с 1:0. Единственият гол в дербито падна още в 6-ата минута и бе дело на Еньо Кръстовчев. Така Марек събра 12 точки, докато другият новак остана само с 4 на последната позиция.
Страница 15 от 156










































































