Начало
Русенска фирма отново ще осъществява физическата охрана на територията на община Дупница. До там се стигна, след като обявения конкурс за избор на фирма се провали, заради липсата на мераклии. В крайна сметка, Община Дупница подписа договор с фирма “Щит” за извършване на физическа охрана на общинските обект за срок от 2 години на обща стойност 402 хиляди лева без ДДС, информират от пресцентъра на Общината. Русенската фирма и до сега извършаше физическата охрана на територията на общината.
Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев ще започне изнесени приемни по селата след 17 март, съобщиха от пресцентъра на кметството.
Волейболните ни шампиони от "Марек Юнион-Ивкони" ще гонят 13-а победа с 3:0 гейма. Досега дупничани имат само 2 загубени гейма при успеха с 3:2 над "Пирин", а всички останали 12 мача приключват в 3 гейма. Целта, кото са си поставили самите играчи, обаче не е никак лека, тъй като в утрешния двубой ще се изправят срещу възродения отбор на "Арда". Тимът от Кърджали започва да намира себе си, като във вторник буквално отнесе приятната изненада в шампионата до този момент "Добруджа" с категоричното 3:0 и голяма разлика в точките, а топреализаторът им Невен Нешев демонстрира, че е върнал формата си от преди тежката контузия, която го извади от игра за повече от 10 месеца.
Очаква се по време на днешното заседание Националният съвет да се запознае и с декларациите от областните структури. В тях е изразено недоволство срещу действията на АБВ, което съвпада с радикалната позиция по въпроса на по-голямата част от членовете на ръководния орган на БСП./БЛИЦ
В края на миналата седмица при пожар в сградата на боксовата зала в Бобов дол са изгорели 600 кв м покривна конструкция и дървени греди. Сградата се намира в центъра на миньорския град, до входа за парка. Тя е строена през 70-те години на миналия век и бе част от комплекс с плувен басейн.От поне 7-8 години залата не се използва, но електрозахранването не е прекъсвано. Пожарът е потушен от РСПБЗН Бобов дол. РУ Бобов дол изяснява причините за възникването му. Една от версиите е за бездомници, които може да са причинили пожара, друга е за късо съединение.
„Изминаха вече близо 10 месеца от убийството на моя брат Николай, но загубата не може да се преодолее. Няма как да празнуваме аз и моето семейство, но други го правят спокойно и без угризения. Имам предвид фамилия Карастоянови“, това заяви Иван Радев брат на убитият през месец март 2014 година Николай Радев. Иван и неговите близки си пожелават през 2015 година вече да има справедливост. „Искаме справедливост за Ники. Брат ми не е сред нас, сред своите приятели, докато извършителите са на свобода и купонясват“ допълни още Иван Радев.
Персоналът на общинската болница в Дупница МБАЛ”Св. Иан Рилски” не излезе на протест днес в 12:00 часа. Очакваше се медиците да се присъединят към националния лекарски протест и също да искат актуализация на парите за здраве. По-рано през деня управителят на общинската болница д-р Любомир Таушански сподели: „Заявилите, че ще излязат на обяд не са много, но напълно ги подкрепям, защото на всички ни е ясно, че без пари не може”. Оказа се обаче, че и малцината решени да протестират не го сториха и останаха в кабинетите да обслужват пациенти.
Министърът на културата Мартин Иванов посети и разгледа разкопките на неолитното селище до село Мурсалево. Това е втора визита на министър в рамките на два месеца след като през юни там бе и д-р Петър Стоянович от правителството на Орешарски. Настоящият служебен министър разговаря с ръководителя на обекта проф. Васил Николов от НАИМ към БАН за възможностите за консервация на древното селище. Археологическият обект в местноста Даве боаз край с. Мурсалево е отпреди 8 хил. години. Находката е от ранния неолит – около 5800 г. пр. Хр., разказа проф. Николов.
Авария в подстанция Марек вдигна кръвното на десетки курортисти в Сапарева баня. Липсата на ток в продължение на няколко часа в петък следобед, изпили нервите на дошлите да отпочинат в курортното градче. Повече от 3 часа нямаше подаване на ток, както за Сапарева баня, така и за Самораново, Ресилово, Овчарци, Паничище и 7-те езера. "Дойдохме с идеята да се качим до езерата, ама се оказва, че няма как да стане. А сме с малко дете. За втори път ни се случва и този път няма да рискуваме. Но повече в Сапарева баня няма да стъпим. Така туристи няма да привлекат", коментира възмутен мъж от Пловдив, дошъл със семейството си на 3-дневен отдих.
Европейската комисия изразява загриженост, че България не защитава своите граждани от последиците от лошото управление на отпадъците. Въпреки досегашните предупреждения от страна на Комисията много български депа за отпадъци все още функционират в нарушение на законодателството на ЕС в областта на отпадъците и тяхното депониране, което представлява сериозен риск за здравето на хората и за околната среда. В стремежа си да подтикне България да ускори своите действия в тази област Комисията предявява пред Съда на ЕС иск срещу България по препоръка на комисаря по околната среда Янез Поточник. Сумата се изразява в милиарди глоби, които ще трябва да плаща българския данъкоплатец.
Велика събота е последния ден от Страстната седмица, предшестващ Великден. Това е и последният ден, когато се червят яйца. На Велика събота Йосиф и Никодим снели пречистото тяло Господне от кръста. Те го обвили в пелени с благовония и го положили в нов каменен гроб в Йосифовата градина. Първосвещениците и фарисеите били дочули, че приживе Христос предрекъл възкресението си. Те обаче не вярвали на предсказанието. За всеки случай обаче поискали от Пилат Понтийски стража, която да пази гроба на Спасителя. На Велика събота завършва Страстната седмица. Това е най-дългата седмица в годината, която е наситена с много тъга и покъртителни изживявания и в която Христовите страдания са прелюдия към вечния живот. Тази вечер в църквите се отслужва тържествено богослужение. Точно в полунощ тя се обикаля три пъти за здраве и свещеникът обявява Възкресението на Исус Христос с думите "Христос Воскресе! ", а хората отвръщат с "Воистина Воскресе! ". Свещеникът изнася запалена свещ, от която всички присъстващи християни палят своите и ги отнасят в домовете си. С горящата свещ се обикалят всички стаи с молитва Господ да благославя дома и неговите обитатели. На някои места в България християните оставят свещичката в някоя от стаите да изгори докрай. В други я запазват и през годината, та ако ги сполетят трудности и беди, я припалват. На Велика събота тази година в храм "Св. Георги Победоносец"в Дупница ще бъде донесен Благодатния огън. Пасхалната св. Литургияще ще започне в 23:15 Велика събота е ден за посещение на гробищата и отдаване на почит към починалите. Жените преливат и прекадяват. Раздават се хляб за душите на мъртвите и боядисани яйца. Това е последният ден, в който могат да бъдат боядисани яйцата. Традицията гласи, че първите две трябва да са червени – едното се поставя под иконата и престоява там до следващия Великден, а с другото се мажат бузките и челата на децата в къщата, за да са здрави и засмени през цялата година.
Яхиново изпрати своите четири деца в последния им земен път днес. Цялото село бе потънало в мъка и стотици изпратиха Илиян Гущеров, Ивайло Йотов, Емил Скоклев и Мариян Джамбазов в следобедните часове.
Почти 5% от населението на община Дупница празнува имен ден днес. Точно 1962 жители на града и селата имат повод да почерпят на днешния празник Богоявление. По последно преброяване в община Дупница живеят 44 615 души. От пресцентъра на Община Дупница изпратиха и подробна справка за именяците. Най-много са носещите името Йордан и Йорданка, съответно 788 и 778.
Един от малкото в България, детски спешни кабинети ще бъде обособен в Дупница. Проектът е на Ротари клуб Дупница и ще бъде реализиран до края на есента. Това бе обявено на последната среща на ротарианците, на която бяха обсъдени и всички подробности около реализирането на проекта. Средствата събрани по време на миналогодишния Коледен бал ще бъдат предоставени за направата на този кабинет или така наречената „синя стая“. Първоначалната идея на ротарианците бе да бъде закупена линейка, която да дарят на Спешния център в града, но след това решиха да пренасочат средствата към обособяването на спешен кабинет за децата. Самият кабинет ще се намира в сградата на Спешен център. Според данни от Министерството на здравеопазването на територията на община Дупница живеят 7360 деца, като през 2014 година, екипи на Спешна помощ са обслужили 544 деца, от които 250 са настанени за лечение в болница. Общо 58 деца на територията на общината са претърпели битови и транспортни травми. Освен ремонта и самото оборудване на кабинета също ще се поеме от Ротари клуб Дупница.
Бившият играч на "Марек Юнион-Ивкони" Златан Йорданов игра като титуляр за своя "Торул" при гостуването на "Сахинбей" във 2-ия кръг от турската Супер лига. Посрещачът се отчете с 8 точки (1 ас, 1 блокада) и бе втори най-резултатен за своите. Йорданов демонстрира много сериозен процент на посрещане като закова статистиката на 88% позитивно и 65% отлично. Домакините имаха проблеми само в първата част, когато Йорданов и компания водеха почти през цялото време, но след 18:20 точки, допуснаха изравняване до 22:22. Последваха две блокади на Йозбек и Караагач, а точка на спора сложи Чулафич с успешна атака за крайното 25:23. Това като че ли отчая гостите и в следващите две части те не затрудниха особено съперника си и отстъпиха на 13 и 19 точки.
Народно читалище "Зора 1858", гр. Дупница организира празничен концерт по повод Деня на народните будители и посветен на: 120 години смесен хор "Рилски звуци", 60 години Състав и школа за български народни танци, 60 години Музикална школа и 50 години Балетна школа към читалището. В програмата ще участват всички школи и състави, както и гост-изпълнители от общината. Концертът ще се състои на 31.10.2014 г. (петък) от 18:00 ч. в театралния салон. Вход свободен! 
Апартаментът в блок 59, вход Б етаж 5-ти в ж.к."Бистрица", в който тази сутрин гръмна бойлер е разрушен почти напълно. Собственикът Димитър К. не бе открит за коментар, но съседи разказаха, че са чули тътен около 06:00 часа. Веднага е повикан екип на пожарната и полиция. За щастие в момента на взрива в апартамента не е имало хора. Семейството на Димитър живее и работи в чужбина, като според съседи той също рядко идва в жилището. От взривната вълна са избити стените и входната врата. Наводнени са и два апартамента на 4-ти и 3-ти етаж. Около входа има разпилени стъкла от прозорците. Обитателите на наводнените апартаменти заявиха, че жилищата им нямат застраховки. Хората от блока се притесняват и от това, дали мощния взрив не е нанесъл конструктивни щети на целия блок.
'Тръгвайки на работа в 7 тази сутрин, изкарвайки колата от гаража на улицата, се сблъсках с автобус. Автобусът беше подранил с 5 минути.'
Георги Йорданов ученик в 11-ти клас на СОУ“ Св. Паисий Хилендарски“ в Дупница получи специалната награда на Българската генеалогична федерация „Родинознание“, която е член на Международната федерация по генеалогия и хералдика. Това стана при участието му в националния конкурс „Родолюбие“. Той представи реферат на тема „Христаки Павлович-Дупничанин, Димитър Павлович и Николай Павлович – с дело и мисъл за родината“. За трета поредна година ученик от СОУ“ Св. Паисий Хилендарски“ получава награда от този конкурс. Георги бе награден в Националния археологически музей в София.
Днес отбелязваме един от двата най-големи християнски празника. Според народната традиция Великден символизира възкръсването на природата за нов живот, победата на пролетта над зимата. Смята се, че възкресението на Исус Христос е най-великото събитие в историята на човешкия род. Стотици дупничани и гости на града се стекоха в най-големият храм „Св. Георги-Победоносец“ в очакване на Христовото Възкресение. Тържествената литургия бе отслужена от архиерейският наместник на дупнишка духовна околия отец Георги Паликарски. Всеки дошъл в храма успя да вземе и частица от Благодатният огън.
Дупница ще бъде един от петте града в България, които ще се присъединят към събитието „Плати с поема“ На световният ден на поезията 21-ви март дупничани ще имат възможност да изпият кафе и вместо с пари да платят със стих. Вместо сметка хората ще получат лист и химикал и ще могат да творят поезия. Мястото където ще се проведе събитието е Арт-кафе Бариста. Там всеки ще се наслади на ароматното Julius Mainl кафе, ще послуша хубава музика и поезия и ще плати със стих. Заповядайте на 21-ви /събота/ и нека покажем, че и в нашият град поезията е жива.
Пътищата в област Кюстендил са проходими при зимни условия. Няма въведени ограничения в движението, съобщават от Областно пътно управление. В Дупница има обилен снеговалеж, но без натрупване. По-голяма е снежната покривка в района на Кюстендил. АМ „Струма" е почистена от снега, лентите са мокри, движението е нормално. Републиканските пътища са проходими при зимни условия. Пътните настилки са мокри, заснежени, обработени и опесъчени. Ограничена видимост поради мъгла: – до 50 м в района на проход Шипка и областите Пазарджик и Сливен; – до 100 м в област Бургас и София. В Западна България ще превалява сняг, в останалите райони – дъжд,но по-късно през деня и в Централна България дъждът ще преминава в сняг. Ще духа слаб източен, по Черноморието умерен североизточен вятър
6 пожара са гасили екипи на РСПБЗН в Кюстендилска област вчера. Късо съединение е причината за пожари в 2 апартамента в Дупница, унищожено е обзавеждане и техника. Късо съединение е причината за запалване в лек автомобил в Бобов дол, изгорели са водни съединения и акумулатор. Няма пострадали
На 16 декември вторник от 17:30 часа в галерия „Джамията“ в Дупница ще бъде открита изложба живопис на Петър Мичев. Художникът гостува със своя самостоятелна изложба за пърни път в Дупница. Експозицията включва 28 нови картини/ масло/, рисувани от автора през последните месеци на 2014г. Петър Мичев е творец с европейско и световно признание, един от най- успешните български художници, който се радва на голяма популярност в цяла Европа и отвъд Океана.
Богата програма за 19 февруари са подготвили от Община Дупница във връзка с чественето на 141 години от Обесването на Васил Левски. Програмата ще започне в 10,00 часа с концерт на духовия оркестър. Програмата ще продължи пред паметника на Апостола с участието на общински мажоретен състав, Общински мъжки хор "Св. Иван Рилски", ВС "'Арт Поп" и ученици. Венци и цветя ще поднесат инж. Методи Чимев – Кмет на Община Дупница, ОбС – Дупница и граждани. Същият ден, от 17,30 часа в галерия "Околийска къща" ще има рецитал под надслов “В памет на Левски” с участието на ученици от СОУ “Св. Паисий Хилендарски” с ръководител Нели Василиева.
Чимев изригна: Докато съм кмет, мюзеин няма да пее в Дупница! Слагаме трикольори на Джамията в петък
Докато аз съм кмет, мюзеин няма да пее в Дупница. Категорично. А съм убеден, че и нито един дупничанин няма да позволи действаща джамия в града, заяви кметът на града инж. Методи Чимев, цитиран от пресцентъра на Общината.
Дупничанинът Иван Ибришимов от днес е вече "депутат" в Народното събрание. Всъщност той трябва да смени избраната преди обяд за омбудсман на Република България Мая Манолова. Ибришимов бе втори в листата за народни представители от Кюстендилски избирателен район и на практика е вече народен представител. Той трябва да влезе в Парламента за втори път, след като Мая Манолова напусне БСП и положи клетва. Очаква се това да стане в началото на ноември, малко след местните избори, където Иван Ибришимов пък е кандидат за кмет в Дупница издигнат като независим от Инициативен комитет и подкрепен от БСП.
Структурата на Жени ГЕРБ – Дупница проведе отчетно – изборно събрание, на което бяха направени номинации за избор на ново клубно ръководство. Доскоро в област Кюстендил единствената създадена и действаща организация на дамите от ГЕРБ бе именно в Дупница. Гости на събранието бяха Ирена Соколова – председател на ЖГЕРБ, Михаела Крумова – член на НИС, областният клубен ръководител на дамите Реонита Йорданова, Росица Борисова – председател на ГЕРБ – Бобов дол и член на областното ръководство, както и Елза Драгомирова – областен координатор на ЖГЕРБ – Перник. "Жените в ГЕРБ винаги са били онзи двигател, без който нямаше как да вървим към общата си цел – развитието на региона и страната. Заедно трябва да сме работилница за идеи на партията, платформа за задълбочени и новаторски дискусии, енергия за борба с насилието и всяка друга дискриминация", заяви при откриване на събранието Радослава Чеканска, член на областното ръководство на жените. Тя пожела на дамите да вярват в силата и уменията си, а работата на структурата да продължи да бъде ползотворна и градивна. "Хубаво е, че сме намерили една кауза, която се нарича ГЕРБ. Кауза, която за всеки един от нас дава отправна точка за това какъв искаме да бъде нашият принос в обществото и какво искаме да постигнем", заяви лидерката на ЖГЕРБ за България Ирена Соколова. "Това, което ГЕРБ прави най-добре е да изгражда, да съзидава, да прави средата по-красива, да ни дава усещане, че утре градът ще изглежда с една идея по-красив от днес, ако кметът е от ГЕРБ. Утре областта ще е по-подредена и по-уредена, ако областният е от ГЕРБ, ако министър-председателят е от ГЕРБ", подчерта Соколова. "Няма друга организация, освен женската, която да е с толкова много различни, нови, интересни и много специални събития, които организира. Ние помагаме за промяната. Ако помислим малко, ще видим, че за тези седем години работа назад, ние винаги сме търсили начин да заявим колко силна е тази енергия в нас и колко добри резултати може да даде", каза още тя. "В цялата област се направиха учредителни събрания на ЖГЕРБ и смятам, че от тук насетне наистина трябва да заработим активно като клубни структури. Предстоят ни много важни избори и тук, в община Дупница, трябва да дадем всичко от себе си, за да продължим традицията, ГЕРБ да бъде водеща политическа сила", заяви Михаела Крумова. "Уверена съм, че ще направите добър избор, като номинирате активни хора, за които ГЕРБ е кауза", допълни тя. Отчет на дейността на структурата, от учредяването й през юни 2012 г. до момента, бе направен от името на настоящия председател Десислава Стойнева. Отчетени бяха всички реализирани инициативи на дамския актив, подкрепата, която оказват жените при организиране на изборите в общината, както и отговорните позиции, заемани достойно от представителките на ГЕРБ – Дупница. Номинирани за общински клубни ръководители на структурата в Дупница бяха: Таня Петрова, която е Директор Дирекция в Община Дупница, Утеха Маноилова – кметски наместник на с. Пиперево, Теменужка Марамска – Директор на ОДЗ. Номинации получиха още Илиянка Пилева – общински съветник и учител и зам.-областният управител Радослава Чеканска, която обаче си даде отвод. За общински клубен организационен секретар номинирани бяха: Валентина Зашева – кметски наместник на с. Тополница, Теменужка Марамска и Ваня Бельова, която също си даде отвод. Новото клубно ръководство ще бъде утвърдено след решение на Изпълнителната комисия на ГЕРБ. До края на месеца предстои да бъдат учредени клубни структури да дамите и в общините Сапарева баня и Рила.
4-кратният ни волейболен шампион "Марек Юнион-Ивкони" ще може да домакинства срещите си от Шампионска лига в Дупница. За това се похвали мениджърът на дупничани Людмил Найденов. "Разговарях с БФВ за ситуацията при нас и шефът на международния отдел Илия Илиев е провел разговор с Европейската конфедерация по този въпрос. Имаме положително становище от там, че през септември месец ще изпратят лицензионна комисия, която да направи проверката на залата в Дупница, за да ни позволят да играем у дома си. Залата ще отговаря на всички европейски изисквания за провеждане на срещи от такъв ранг. От разговорите ми с кмета на Дупница г-н Чимев знам, че съоръжението ще бъде готово най-късно средата на месец септември, за да може да започнем и подготовка", лаконичен бе клубния шеф. "У дома знаете, че и стените помагат, а друго е да играем пред 1500 наши фенове", допълни Найденов.
Улиците "Пазарна" и "Булаир" в района на Минчов площад, ще бъдат затворени от днес 16-ти април, до неделя 19-ти април, информират от Община Дупница. Причината е предстоящия събор Умни Петък и разполагането на търговци в този район. За автомобилите със специален режим на движение са осигурени алтернативни маршрути, които са съгласувани на Комисия по безопасност на движението с КАТ, Пожарна безопасност и Бърза помощ.
17-годишният младеж, който направи зверска катастрофа на 5-ти май тази година в Дупница бе осъден да изтърпи 1-година „пробация“ и да заплати 90 лева разноски по делото. Младежът се призна за виновен в това, че около 01,00 часа по ул. „Венелин, в района на кръстовището с ул. „Елин Пелин”, до ОУ "Климент Охридски" е управлявал МПС марка „Сеат Ибиза” с концентрация на алкохол в кръвта си 2,28 на хиляда, като макар и непълнолетен е могъл да разбира свойството и значението на деянието и да ръководи постъпките си. Ученикът няма свидетелство за управление на МПС. Тогава той заби Сеат-а си в един от електрическите стълбове в близост до магазин Брик, като за късмет там нямаше хора, а и той е бил сам в автомобила.. Часове по-късно прекършения стълб бе премахнат и подменен с нов.
Снощи се запали къща в село Пиперево, община Дупница. Около 19,35 часа на телефон 112 е подаден сигнал за пожара. На място веднага са пристигнали огнеборци от Дупница и екип на Спешен център.
2015 година обещава да бъде доста интересна за музикалните фенове в България. През годината най-различни звезди ще гастролират у нас. Ето и един подбор, който направи zadupnitsa.com
Страница 15 от 156

