Начало
Роми от "Гиздова махала", които са редовни платци към ЧЕЗ са в опсновата на днешния протест пред сградата на дружеството в Дупница. Около 20-ина жители на квартала се вдигнаха срещу електроразпределителното дружество и потърсиха обяснение. На мястото има полиция и служители от частна охранителна компания. "Тук сме хора, които си плащаме редовно тока. Искаме да разберем защо от 3 месеца ни пускат ток за не повече от половин до един час на ден. Това на какво прилича. Хем си плащаме, хем нямаме ток. Човекът от ЧЕЗ, който разговаря с нас, така и не можа да ни обясни защо се получава така. Електромерът ми е на 8 метра височина, как да си засичам ползваното количество ток и да знам, че коректно е отразено. Като отидете в магазина и купувате месо го гледате дали е прясно, а не да го вземете и у дома да разберете, че е развалено. Ще настояваме за кръгла маса на хора от квартала и ЧЕЗ в присъствието и на журналисти", обясни лидерът на "Гиздова махала" Калин Георгиев.
Френският шампион Тур победи Марек Юнион-Ивкони с 3:0(25:17, 25:15, 25:22) гейма и с актив от 13 точки продължава във фазата на елиминации в Шампионска Лига. Дупничани пък остават последни в група А с актив от 3 точки, пред тях се нареди словенския АЦХ-Волей с 4 точки, а лидер в групата завърши Копра Елиор Пиаченца с 16 точки след победа в последния кръг с 3:1, като гост в Любляна.
3-месечен гратисен период получиха търговците на преместваемите будки, които се намират на каменния мост пред Тюрмето в Дупница. Това решиха на своята сесия днес местните парламентаристи. Избранниците приеха Наредбата за реда и условията за поставяне на преместваеми обекти и съоръжения на територията, като по първоначалното предложение, будките трябваше да бъдат премахнати след месец. По предложение на Икономическата комисия този срок бе увеличен на 3 месеца и бе приет със 17 гласа ЗА, 5 Против и 2-ма въздържали се. "Това е излишно отлагане", лаконичен бе независимият съветник Методи Стойнев. "Искам да ви върна година и половина назад. Тогава от микрофона говорехте едно, а сега друго. Нека не забравяме какво сме говорили", припомни им градоначалникът. Припомняме, че първият вариант, който бе внесен от Община Дупница не засягаше павилионите пред Тюрмето, но тогава съветник от Лидер предложи увеличаване ВИП-зоната и те вече бяха в обхвата им. Това бе прието единодушно и това сега създаде напрежение между търговци и общинските съветници.
С така приетия текст на Наредбата, от 1-и юли ще бъдат премахнати всички преместваеми обекти на територията на т.нар. ВИП-зона, включително и тези на Лафка. Общинският съветник от Лидер инж.Владимир Владимиров пък повдигна въпросът с пешеходната зона точно в този район пред будките. "Там е само 3 метра и разминаването е трудно. А когато се касае и за майски с колички, става още по-трудно", обърна внимание Владимиров. С него се съгласи напълно и кметът на града инж.Методи Чимев. Коментарите бяха, че за нормалното придвижване от ГУМ към центъра пречат поставените огради от заведението на Каменния мост.
Най-добрият ни тенисист Григор Димитров ще започне в първите часове на вторник участието си на Откритото първенство на Австралия. 22-ият в световната ранглиста Димитров се изправя срещу американеца Брадли Клан в първия мач за деня на Корт №19. Двубоят започва в 2,00 часа българско време. Брадли Клан е 95-и в ранглистата на ATP. Във втория ден на турнира участието си започват и много от големите фаворити. В първия мач на централния корт "Род Лейвър Арина" от 2,00 часа наше време миналогодишната шампионка и поставена под №2 в схемата Виктория Азаренка (Беларус) излиза срещу шведката Йохана Ларсон. Веднага след това на корта ще се появи носителят на рекордните 17 титли от "Големия шлем" Роджър Федерер (Швейцария). Негов съперник ще бъде австралиецът Джеймс Дукуърт. След това идва ред на срещата Андреас Сепи (Италия) – Лейтън Хюит (Австралия), а във вечерната сесия, започваща в 10,00 часа българско време, ще изиграе своя първи мач в тазгодишното състезание световният №1 и шампион в Мелбърн през 2009 година Рафаел Надал. Испанецът ще мери сили с австралиеца Бърнард Томич. Шампионката от 2008 година Мария Шарапова (Русия) пък ще се изправи след това срещу американката Бетани Матек-Сендс. Трикратният финалист Анди Мъри също започва участието си във вторник, но на "Хайсенс Арина". Съперник на олимпийския шампион от Игрите в Лондон ще бъде японецът Го Соеда. На "Маргарет Корт Арина" пък шампионът от US Open през 2009 година Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина) ще излезе срещу Райн Уилямс (САЩ). Бившата №1 при дамите Каролин Вожняцки също стартира утре. Датчанката ще играе с Лурдес Домингес Лино (Испания).
Отлично представяне записаха представителите на СК Гладиатор – Дупница на проведеното в София открито първенство по таекуон-до. В турнирът, който бе с международно участие се включиха всички клубове от страната. Срещите се играха вчера и днес в зала Фестивална. При юношите Митко Джорджев и Василена Василева взеха златни медали, а Ивона Цинцарска остана втора. В тази възрастова група дупничани са първи. При децата останаха втори в крайното отборна класиране.
Трикратните шампиони на България по волейбол "Марек Юнион-Ивкони" победиха 3:1 гейма ЦСКА в новия си дом в Сливница. Контролата се игра снощи пред около 200 фенове, които останаха доволни от видяното.
Две джебчийски кражби са заявени вчера в Районно управление-Бобов дол. На кооперативния пазар в града е откраднато портмоне с лична карта от джоб на 82-годишен мъж и портмоне с лична карта и 180 лв. от 74-годишна жена. След подаване на сигнала са предприети незабавни издирвателни действия. Задържани са като заподозрени 2 жени от Плевенско, те ще останат в полицейския арест 24 часа, работата по случая продължава.
Националният отбор на България попадна в квалификационна група “Н” за европейското първенство във Франция през 2016 година. “Трикольорите” ще спорят със старите си познайници от Италия и Малта, с които бяхме в група за Мондиал 2014, а също така с Хърватия, Норвегия и Азербайджан. “Трикольорите” бяха поставени в четвърта урна заедно с тимовете на Черна гора, Армения, Шотландия, Финландия, Латвия, Уелс, Естония и Беларус, което автоматично ги извади от списъка с евентуални съперници на "лъвовете", водени от Любослав Пенев. България остана последният неизтеглен отбор от четвърта урна, което ни отреждаше място в Група "I" с водач Португалия. Точно преди нашите бяха изтеглени арменците, които трябваше да отидат в Група "H". Там обаче вече бе Азербайджан. Както предварително бе определено, поради политически причини двата тима не могат да играят един срещу друг. Така местата на България и Армения бяха разменени и ние отидохме при "Скуадра адзура". От трета урна Норвегия попадна в нашата група, а от втора Хърватия, като другата останала възможност бе Дания, с чийто тим направихме две равенства в групата за световното в Бразилия.
Изненадващо, но досегашният Управител на МБАЛ "Св.Иван Рилски" д-р Таушански не бе утвърден за нов мандат начело на здравното заведение. Само преди минути, това се случи по време на сесията на местния парламент и хвърли в "размисли и страсти" всички, както в залата, а също и тези, които следят на живо дебатите.
Младото момиче страсно се целувало със своя приятел в резултат на което спукало тъпанчето си на лявото ухо. Лекарите обясняват нелепата ситуация със следния научен довод. Човешкото вътрешно ухо е свързано с устата посредством тръбичка и при целуване може да се предизвика ниско налягане в главата и от там спукване на тъпанчето. За щастие медиците казват, че слад няколко месеца девойката ще си върне напълно слуха, пише Вести.ру. Вероятно след това момичето ще избере далеч по-безопасни техники за целуване.
Очаква се да продължи покачването на водните нива на много реки в страната, съобщиха от пресцентъра на Министерство на околната среда и водите. През нощта валежите в по-голямата част от страната ще спрат, с изключение на Югозападна България, където не се очакват значителни количества. По данни и прогнози на НИМХ, през следващото денонощие в резултат наповишената почвена влага и продължаващите валежи, се очаква да продължи покачването на водните нива в реките от: Дунавски басейн , Черноморски басейн, Източнобеломорски басейн, Западнобеломорски басейн където се очаква повишение на водното нива на река Места в горното й течение и рилските притоци на река Струма:
Читателски сигнал: Автомобили летят с над 100км/ч по улица в Дупница. Хората искат „легнали“ полицаи
„Автомобили летят с „бясна“ скорост по улица в Дупница и това ще доведе рано или късно до трагедия.“ Това написаха в Читателски сигнал преди три дни хора живеещи на ул.“Бузлуджа“ и околните пресечки, които вече са започнали и събиране на подписи. В сигнала до zadupnitsa.com хората твърдят, че вече е станало ежедневие по улицата да летят автомобили с над 100 км/ч, без дори да се съобразяват, че на кръстовището с улица „Цар Симеон“ има знак, който им отнема предимството. В сигнала живеещите в района пишат още, че на пресечката с улица „Искър“ има магазин и там постоянно има и малки деца. Точно на това място вече са станали и няколко катастрофи, като хората искат да бъдат положени легнали полицаи, за да се ограничи скоростта. „Трябва ли да чакаме да стане най-лошото“, завършва писмото адресирано до zadupnitsa.com. Този сигнал изпратен преди три дни сега звучи повече от актуално след трагедията в Яхиново. Zadupnitsa.com ще изпрати сигнала до Комисията по транспорт в Община Дупница. Надяваме се, този проблем да бъде решен с бърза реакция.
Германея Сапарева баня изигра вчера петата си контрола от лятната подготовка. Момчетата на старши треньора Николай Николов завършиха наравно 1:1, като гости на Рилски спортист Самоков. Германея откри резултата в 67-та минута след центриране от пряк свободен удар на Ловков и добавка на Неделин Асенов. Домакините изравниха в 90-та минута. Германея игра без 8-от титулярите си, които отсъстваха по различни причини. Следващата контрола е в събота в Сапарева баня от 10:30 часа срещу Вихрен Сандански. Към отбора на Германея се присъединиха и 4-нови футболисти : Димитър Мавродиев от Сливнишки герой, Марио Ловков от Пирин ГД, Неделин Асенов от Сливнишки герой и Диего Арнесте от мексиканския Фут Бико.
Пресконференция в кръглата зала на Община Дупница ще бъде дадена утре (петък) от 11 часа, съобщиха от пресцентъра на кметството.
Абсолютно неоснователни се оказаха претенциите на "Левски Бол" към съдийството от първия финален сблъсък срещу "Марек Юнион-Ивкони". След победата на дупнишките волейболисти с 3:1 гейма насред София, наставникът на загубилите Джузепе Лорицио изригна, че съдиите са правили много грешки и това също повлияло на играта. На записа от мача се вижда, че грешките са точно 2 и са по една за двата тима. В 4-ия гейм, успешна атака на Гьорги Гьоргиев, която Борислав Поборников отсъди като носена, се оказа, че е абсолютно чиста и ощети дупничани. Малко по-късно, след атака на "Левски Бол" топката излиза в аут, но докосва рамото на либерото на дупничани Мартин Божилов, показва записът. И двете ситуации са при разлика от 4 точки в полза на "Марек Юнион-Ивкони", което реално не влие на играта. От ръководството на "Левски" изразиха претенции и за двоен удар при последната точка в мача. Проверка в съдийския правилник обаче оборва категорично това. Там е описано, че при първи удар (след игра в защита) се допуска подобна игра, без да се санкционира с отсъждане на точка в полза на другия отбор. В конкретната ситуация, топката отива към зона едно, където Елчинов посреща топката с горен пас, след което Гьоргиев вдига на Кадънков, който слага край на мача с успешна атака блок-аут. Самият Поборников е един от най-добрите трима родни рефери с наряди и в Шампионска лига и може да бъде поздравен за ръководството си, заедно с втория рефер Любомир Сираков.
Дупнишкият Марек 1915 и италианския Марек Сеграте играят контрола на 19-ти август на стадион Бончук. Ръководствата на двата клуба вече са постигнали договорка за това. Президентът на италианския Марек Сеграте Борис Паризов вече е направил нужната организация и всички негови играчи ще пристиигнат в България.
Днес от 19 часа актьорите от ОбДТ „Невена Коканова“-Дупница ще поставят на домашна сцена пиесата „ЛюбоФ“ от Мъри Шийзгъл.
Още едно земетресение е било регистрирано в Гърция, в Егейско море, съобщава Националният сеизмологичен център. Това е осмият вторичен трус, като всички са с магнитут на 4.0
Автомобилите втора ръка ще поскъпнат с между 10% и 20% през тази година, прогнозира Любомир Доросиев – зам.-председател на Изпълнителния съвет на Асоциацията на вносителите на автомобили, цитиран от "Телеграф". Така, ако един автомобил миналата година е струвал 5000 лв., през тази година или ще запази тази цена, но ще е с година по-стар или дори ще поскъпне с между 500 и 1000 лв., в зависимост от състоянието на колата. Причината за ръста на цените е, че търсенето се повишава, но няма предлагане на употребявани коли, коментира Доросиев. Основните страни, откъдето се внасят возила втора ръка, са Италия и Германия. В момента обаче в Италия почти няма ползвани автомобили, които са били оставени в магазините и са заменени за нови. Заради кризата в Западна Европа шофьорите не сменят колите си както преди -на всеки 4-5 години, обясни Доросиев.
В създаденият „Семеен център” в кв. „Ценеви” в Дупница бе организирано днес тържество във връзка с приключване на услугата "Допълнителна подготовка за равен старт в училище" по проект на Община Дупница.
Кметът на Община Дупница инж.Методи Чимев инспектира днес строежът на спортната зала в Дупница заедно с експерти от общината, фирмата, която извършва строителен надзор и изпълнителите в лицето на Даниел Атарян. Дейностите вървят в срок като проверка за това бе направено и от общинските служители, които следят за строежа, допълват от пресцентъра. "Имахме за уточняване някои проблеми, които възникват в процеса на работа и ги решаваме на място. Исках да разбера на място и кое кога се предвижда да се реконструира и изгражда. Септември месец клубовете трябва да се върнат в спортната зала и подновят заниманията си при вече далеч по-комфортни условия. Всеки ден е от значение, защото в момента стотици деца от различните спортове тренират в училищните салони и говорим за реален дискомфорт. Но важното е, че срещнахме разбиране от клубовете и въпрос на още малко търпение е да реализираме начинанието", коментира Чимев.
Нова победа в шампионата на Тунис, записа бившият волейболист на "Марек Юнион-Ивкони" Тодор Вълчев. Екскапитанът на българския шампион от този сезон облича екипа на местния шампион "Сфакс". Вълчев и компания победиха за 64 минути "Келибия" с 3:0 гейма (23, 17, 16) в собствената си зала. В този двубой, Вълчев игра като посрещач и записа много добри показатели – 60 процента позитивно и 37 процента отлично посрещане. На своята сметка, 24-годишният волейболист записа и 15 точки (2 аса, 2 блокади).
20-годишният младеж, който сложи край на живото си след скок от 5-ят етаж на жилищен блок в Дупница е футболист-вратар, бивш юноша на Марек 2010 играл и в Германея Сапарева баня. Името на младежа е Иван Кирилов, той е бил и в школите на Пирин 2001 и Славия. За последно се подвизаваше в Германея Сапарева баня. Миналата година след пролетният дял от първенството на В-група е заминал за Чехия, където е работел. Негови бивши треньори заявиха, че са потресени от новината и че той е бил добро и възпитано момче.
Майки от Сапарева баня се оплакаха, че две години чакат да получат еднократна парична помощ за новородени деца, от общината, сигнализира БНТ. Размерът на помощта е 300 лв. за всяко бебе. Парите трябва да бъдат отделени от общинския бюджет и изплатени на семействата, за да се стимулира раждаемостта в района. Заради неизпълнения приходен план на бюджетa пари за такива разходи в кметството няма, съобщиха от Община Сапарева баня.
В неделя по обяд в Гиздова махала в Дупница е възникнал конфликт между роми, който прераснал в побой. Полицейските служители са снели обяснения на установените участници в инцидента и на свидетели, връчени са на 7 души предупредителни протоколи. По първоначални данни причина за сбиването е реакцията на един от работниците в къща в квартала, който решил да сигналицира чрез 112, че в близост до къщата, на която работят, има скандал. За случая е уведомена прокуратурата в Дупница.
Тази нощ при пътнотранспортно произшествие е загинал 52-годишен мъж. Произшествието е възникнало около 3.00 ч в с. Мурсалево. Мъжът, който е от село Стоб е управлявал АТВ, което при преобръщането го е затиснало. МПС-то е без регистрационни табели. По случая е започнато досъдебно производство в РУ Рила.
Отборът на ЦСКА прекъсна серията си от 27 години без две победи за един сезон над Левски в “А” група. “Червените” надвиха вечния съпреник с 1:0 в послединя 26-и кръг на редовния сезон след гол от дузпа на Емил Гъргоров. Основна вина за поражението на “сините” има най-опитния играч в състава Станислав Ангелов, който с глупава постъпка направи дузпа и си изпроси червен картон в 68-ата минута. Преди това Левски играше с човек повече от 29-ата минута, когато заради два жърти картона бе изгонен Борис Галчев. В даденото продължение червени картони получиха Ларсен Туре и Райс М`Боли, а Апостол Попов застана на вратата. Секунди след последния съдийски сигнал Владимир Гаджев и Омар Косоко също получиха червени картони от Георги Табаков. Това означава, че ЦСКА завършва на трето място в класирането, а Левски шести в редовния сезон и следва ново дерби в първия кръг на плейофите другия уикенд. Наставникът Антони Здравков хвърли цели петима дебютанти в дербито с “армейците”. Освен това “сините” смениха схемата от последния мач с Локомотив (София), когато играха с двама нападатели. Дошлите тази зима Аймен Белаид, Рафаел Бастос, Рикардо Нунеш, Пламен Крумов и Валери Божинов излизоха титуляри в първия си мач между “сини” и “червени”. Пламен Илиев е контузен, а Даниел Димов наказан. Така Горан Блажевич и Станислав Ангелов ги замениха. Дъстли Мюлдер, Владимир Гаджев, Ларсен Туре и Орлин Старокин бяха останалите титуляри в схемата 4-2-3-1. Стойчо Младенов залага на 10 от футболистите, победили Славия преди седмица. Единствената промяна е, че на мястото на Стивън Съндей игра Борис Галчев. Срещата започна с ефектни хореографии на Сектор "Б" и "Г".Огромен транспарант: "Един век лудост без лек", както голям плакат 30 на 30 с човек с укротителна риза в синьо грееше в сектора на левскарите. Агитката на "армейците" оцвети своя сектор в любимите червено и бяло, като имаше и факлин, а отдолу имаше транспарант: "Цветовете на победата". Още в четвъртата минута Ларсен Туре бе изведен от Владимир Гаджев сам срещу Райс М`Боли, който излезе от наказателното си поле да го среща, а крилото стреля в аут вместо в празната врата. Косоко в седмата минута с глава стреля в аут, а Туре получи жълт картон при опит за симуация в наказателното поле в следващата минута. В 20-ата минута Валери Божинов стреля слабо с десния крак и Апостол Попов изби пред голлинията. При продължението на атаката Туре вкара, но бе в засада. Последваха две отлични спасявания на червения вратар, който първо изби в корнер удар на Мюлдер, а след това удар от няколко метра на Белаид бе спасен. Иван Стоянов и Ивайло Чочев пропуснаха за "червените". В 29-ата минута Галчев фаулира Нунеш и получи втори жълт и съответно червен картон. Това предизвика големи ексеции в Сектор Г, където феновете на ЦСКА влязоха в ръкопашен бой с полицията, а към пистата залетяха около 50 счупени седалки. Следващите минути Бастос се подхлъзна, точно когато М`Боли изпусна топката след центриране и пропусна възможност за гол, а Гъргоров и Стоянов стреляха отдалеч. Стойчо Младенов и щаба му поискаха втори жълт картон за Туре, който първо вкара гол след сигнал, а след това извърши нарушение в центъра на терена. Втората част започна равностойно, а Димитър Макриев замени Бастос в 55-ата минута и "сините" започнаха да играят с двама нападатели. Тони Силва и Тодор Янчев пък смениха Сисоко и Иван Стоянов малко след това. Притиснатият до стената тим на Левски ще търси първи гол и първа победа срещу ЦСКА този сезон след трите неуспешни опита в редовното време.
Фолклорният състав към спортно дружество ,,Младост” от Босилеград ще открие юбилейното 5-о издание на Националния фолклорен фестивал на обработените народни хора „Рила ни гледа“, организиран от Община Дупница под егидата на кмета инж. Методи Чимев. Надпреварата, която отново е с международно участие ще започне в 10 ч на 14 юни на сцената в парк „Рила“, а вечерта от 19 ч. са награждаването и галаконцертът на победителите.
Почистването на речните корита на територията на община Дупница ще започне от днес, информират от пресцентъра. Кметът инж. Методи Чимев сключи договор с фирма “Стиви 2014”-София, която ще изпълни дейността в следващите 15 дни, а сумата е 19 960 лева. Началото ще бъде дадено в коритото на река Джерман в кв. “Ценеви” и на река Джубрена в района на селата Крайници и Червен брег, където е най-належащо извършването на тази дейност.
Страница 15 от 156

ЕВРОИЗБОРИ 2014
Източник: Standartnews.com