Начало
Стотици дупничани изразиха днес своята позиция относно бъдещето на "Джамията" или "Тюрмето" в центъра на града.В момента в Софийски апелативен съд се гледа знаковото дело, което трябва да реши дали настоящото Мюсюлманско изповедание е правоприемник на съществуващото такова по време на Османската империя.Това ще предопредели и бъдещето на Тюрмето в Дупница дали ще остане паметник на културата или ще стане собственост на Мюсюлманското вероизповедание
Вчера е започнато бързо полицейско производство в РУ Бобов дол срещу 26-годишен мъж от с. Мламолово, управлявал автомобил след употреба на алкохол. Дрегерът е отчел резултат 1.59 промила алкохол в издишаните пари.
Нови шокиращи снимки се появиха в мрежата на ужасяващия канибал, известен като „Лудото куче“, който се прочу из цял свят с това, че ряза парчета от линчуван чрез изгаряне мюсюлманин и закуси с тях в ЦАР миналата седмица. На една от снимките „Лудото Куче“, чието истинско име е Оуанджа Магльор, реже парче месо от тялото на убит мюсюлманин, чийто труп лежи на улица в столицата на ЦАР. Тялото на друг линчуван мюсюлманин лежи само на метри от пира, съобщава Блиц.Снимките са направени в неделя в Банги. Според АП, мъжете са били убити от жители на квартал Санго, които искали да си отмъстят за убийството на таксиметров шофьор, извършено ден по-рано. Двама други мюсюлмани успели да избягат благодарение на намесили се френски и африкански миротворци. Според АП, Магльор не е участвал в екзекуцията на мюсюлманите, а се е появил когато вече те били мъртви. Според източници, той е единственият човек в ЦАР, който извършва публични актове на канибализъм. Преди около десет дни канибала даде интервю пред журналист от BBC, което потресе света. Безредиците в Централно Африканската Република не спират. В страната цари пълен хаос . Западни държави обмислят изпращането на военни сили за овладяване на кризата.
Волейболистите на АЦХ Волей пристигнаха днес по обяд и след като починат, ще проведат първата си тренировка от 19:30 ч. Те пропътуваха разстоянието от словенската столица до Самоков, с автобус. Утре, четвъртък ще срещнат българския шампион Марек Юнион – Ивкони в мач от 5-ия кръг на Шампионска Лига. Срещата ще се проведе от 17:00ч в зала "Арена Самоков".
Дупнишки социалисти се включиха в тържествата по отбелязване 1-ви май Деня на труда. В София над 8 хиляди столичани и гости на столицата се включиха в митинг-шествието на левицата, което тръгна от Народното събрание и стигна в Борисовата градина. То бе оглавено от председателя на партията Михаил Миков, председателя на БСП – София Калоян Паргов, членове на ръководството на левицата, депутати, евродепутати, коалиционни партньори. Сред тях бе и групата от Дупница, начело с лидера на партията в града Станислав Павлов, бившия народен представител д-р Иван Ибришимов, бившия зам. областен управител Мария Чочова, лидера на младежите в града Евгения Давидкова, кординатора на БСП за област Кюстендил Ивайло Петров. С много песни, настроени и лозунги „Време за справедливост”, „Искаме работа”, ” „За справедливост и достойни старини”, „По-справеливо заплащане на труда” и викове „БСП” и „Победа” премина вчера празникът в София. Топлото време и доброто настроение изкараха стотици хора, които се включиха в събитието. Вчера освен ден на труда, се оказва, че в миналото е било и ден на цветята, а също така празнува и в. “Дума”, който е основан на тази дата преди 25 години. Председателят на Националния съвет на БСП Михаил Миков пък посочи, че в миналото работещите са нямали право дори на отпуск, както и право да стачкуват. По думите му “това е празник на всички, които имат право на достоен и безопасен труд и достойно заплащане.“ Време е за справедливост и за смелост. Това заяви депутатът от БСП Мая Манолова. Тя благодари на всички, които бяха дошли в Борисовата градина да отбележат празника на труда. “Този празник повече от друг път има смисъл, защото неравенствата в България са ужасяващи”, заяви Манолова. По думите й в момента заплащането е мизерно, а хората бедстват. Тя говори и за отстояване на правото на труд на младите, както и за по-справедливо заплащане, по-добро здравеопазване. “Щом сме заедно, сме силни. Предстоят ни сериозни битки и за пенсионна реформа, която да е справедлива за хората и да не ги обрича на работа до гроб и за справедливо здравеопазване”, допълни още Манолова.
Централната избирателна комисия (ЦИК) по-скоро е готова да приеме, че партиите и коалициите злоупотребяват с лични данни, отколкото, че е възможно да има проблем с програмата, с която се извършва проверката през сайта й. От понеделник вече има десетки сигнали от избиратели, които са намерили личните си данни в подписки на партии и коалиции, за които дори не подозират, че съществуват.
42-годишен мъж от с. Бистрица е задържан в РПУ – Дупница, за притежание на боеприпаси. При извършената проверка в дома му в селото са открити 5 патрона от различен калибър и ел. капсулдетонатор. Срещу 42-годишният мъж е започнато досъдебно производство в РПУ Дупница, информират от ОД на МВР Кюстендил.
Само ден след като фотографката Лидия Петрова се самозапали пред президентството сега и мъж е направил същото, но в Сандански. Трагедията се е разиграла в близост до гробищата в града. Николай М е посегнал на живота си до църквата в гробищен парк Сандански. Предварителните данни сочат, че човекът е в тежко състояние. В момента той е транспортиран към „Пирогов“.
Бобов дол също изпрати абитуриентите си. Десетки се събраха в центъра на града, за да видят възпитаниците на СОУ "Христо Ботев" и ПГ – /Минин Техникум/ Бобов дол. Общо 36 са завършващите средното си образование. Една паралелка от бившия Минен техникум "електроенергетика" с 20 ученици и 16 от СОУ "Христо Ботев". Абитуриентите празнуваха в Банско.
От днес започна рехабилитацията на уличната мрежа на територията на Дупница, информират от общинския пресцентър. С дейността се занимава брезнишката фирма Нивел строй", която започна изкърпване на дупките през месец септември миналата година. Стартът бе даден от "Венелин" и прилежащите около нея улици. Фирмата сключи договор с Община Дупница миналата година, но започна късно работа, тъй като поръчката бе обжалвана и не успя да изпълни залегналите улици и квартали. Още 300 000 лева от цялата сума на договора са останали и ще бъдат използвани сега. Утре, от фирмата съвместно с Общината, ще изготвят план за улиците и кварталите, които ще бъдат рехабилитирани.Идният петък пък ще бъдат отворени офертите за още една поръчка за рехабилитация на улиците. Сумата е 250 000 лева без ДДС.
В Деня за размисъл е забранена предизборната агитация. Недопустимо е разпространяването на нови агитационни материали в деня за размисъл, както и унищожаването на материали, поставени в съответствие със законовите изисквания на местата, определени от кмета на съответната община. Има забрана и за използването на общинския и държавния транспорт за агитация, както в течение на цялата 30-дневна информационна кампания, така и в съботата, определена за размисъл. Забранено е и разпространяването на агитационни материали на разстояние по-малко от 50 м от изборните секции, а поставените в близост до секциите трябва да бъдат премахнати от общинската администрация или от районните избирателни комисии.
Дупничанинът Теодор Георгиев заминава за Сараево, където през уикенда ще се проведе турнир от клас G1 по таекуон-до версия WTF. Надпреварата е открито първенство на Босна и Херцеговина и ще събере най-добрите състезатели от Европа. Целта пред Теодор Георгиев е спечелване на квота за Европейските Олимпийски игри. За целта обаче състезателят на СК Гладиатор Дупница ще трябва да завоюва максимален брой точки от следващите седем турнира, един от които е и този в Сараево. На 17 март ще бъде определено и крайното класиране. За Олимпиадата ще спечелят квоти първите 7-ем състезатли в рейтинг таблицата за категория до 74 кг в която е и Теодор Георгиев. В момента той е на 7-та позиция, която му дава право на участие.
Днес Марек направи първата си тренировка за 2014-а година.
И този 4-ти кръг на регионална футболна група „Рила“ предложи много емоции на зрителите. Дербито на кръга бе в Кочериново, където един срещу друг се изправиха местния Левски и Бенковски Сапарево. Срещата завърши с победа на домакините с 1:0, но 5-ма футболисти не дочакаха последния сигнал на съдията Караколев и напуснаха с червени картони. Двама играчи на Кочериново бяха отстранени-Васил Василев и Кирил Ковачев, а трима футболисти на Сапарево – Вучков, Ненков и Васил Христов също получиха червени картони.
Две досъдебни производства са започнати в последния работен ден от тази седмица срещу собственици на имоти в Дупница. Те са осъществили неправомерно присъединяване към електропреносната мрежа с цел неотчитане на потребената енергия. Припомняме, че три досъдебни производства са започнати на 7-ми април в РУ Дупница срещу собственици на имоти, осъществили незаконно присъединяване към електропреносната мрежа и създали условия да не се отчита потребената ел. енергия.
Марек Юнион-Ивкони изпитва сериозни проблеми в полуфиналната среща за Купата на България срещу Добруджа. Дупничани губят с 0:2 гейма от скромния си съперник и ще трябва да обръщат двубоя, за да стигнат до финал.
Официалният сайт на волейболният руски гигант “Локомотив” (Новосибирск) представи своя съперник “Марек Юнион-Ивкони” за своите фенове, но обрисува като изключително страшен самият град Дупница. Двата отбора излизат един срещу друг тази вечер от 19 часа в Самоков Арена.
Късна драма донесе повече от важни три точки за Марек в битката му за оцеляване в А група. Дупничани надделяха с 1:0 над Славия на своя стадион "Бончук", а победното попадение падна в 92-та минута. Тогава Рангел Абушев с мощен шут препарира Марио Кирев и доближи тима си само на три точки от спасителната зона. Последният над чертата засега е родният му тим Локомотив Пловдив. Мачът започна по-добре за домакините, които още в 3-та минута можеха да открият чрез Тодор Колев, но ударът му беше уловен от вратаря. Само четири минути по-късно и Павел Петков не можа да вкара от хубава ситуация, при положение, че беше излъгал Фердинад Касаи, но прати топката в аут. Единственото чисто положение в мача дойде в 10-та минута. Тогава капитанът на Марек Милен Лахчев стреля от сравнително далечна дистанция, но уцели горната греда на Марио Кирев. При добавката Тодор Колев стреля слабо с глава и не можа да се разпише. Славистите се поокопитиха едва около 15-та минута, когато дойде и първият им шанс. Тогава Жереми Манзоро излезе сам срещу вратаря на Марек, но стреля право в тялото му и не успя да открие резултата. След това мачът влезе в руслото на битката, грубите влизания, постоянните нарушения и хаотичните отигравания. До почивката малко повече шансове имаха гостите от София, които обаче не успяха да оползотворят двата си шанса, открили им се в 30-та и 32-та минути, когато Манзоро и Петър Атанасов не успяха да преодолеят Емил Михайлов. През второто полувреме и малкото положения намаляха драстично. Първият удар към една от двете врати след подновяването на играта дойде едва в 63-та минута, когато Рангел Абушев стреля, но прати топката в аут. Славистите опитваха с постепенни атаки да затрудняват Емил Михайлов, но липсваха точните удари към него. В случаите, в които имаше такива, те бяха прекалено слаби и стражът се справяше с тях. Така се стигна до последните десет минути, в които имаше няколко спорни ситуации. В тях на два пъти домакините претендираха за дузпи – веднъж за игра с ръка на Жереми Манзоро, втори път за нарушение на вратаря срещу Рангел Абушев. И двата пъти обаче реферът прецени, че няма дузпи. Славистите също имаха претенции за дузпа в 85-та минута, когато Ради Василев се откъсна в наказателното поле на Марек и падна, но нападателят получи жълт картон за симулация. Този мач вървеше към заслужен хикс, но всичко в него беше решено в 92-та минута. Тогава Мартин Димитров намери Рангел Абушев пред наказателното поле и бившият играч на Локомотив Пловдив с красив удар от ждроб не остави шансове на КИрев – 1:0. Така дупничани събраха 17 точки и са само на три от спасителния бряг. Славистите си остават девети с 26 точки и не изглеждат заплашени от изпадане, но със сигурност им тежи този провал. източник Гонг
„Да се играе срещу Лудогорец е чест за всеки отбор в България в момента. Те са хит в нашето първенство. Заедно с ЦСКА се борят за първото място в шампионата. Виждаме, че в Европа, дори в Шампионската лига отборът играе много добре. Ние ще си играем за нас си. Знаем какво представлява силата на Лудогорец. Очаквам да стане един добър мач и да бъде с добър резултат за нас“, заяви пред Гонг старши треньорът на Марек Тенчо Тенев преди двубоя срещу шампиона Лудогорец в родното първенство. Мачът от 14-я кръг на А група е в петък от 14 часа в Дупница. „Нямам нищо против да не се напънат или да ни подценят, но не вярвам, че това може да се случи, защото те иначе ще изостанат в първенството, което съща смятам, че им е приоритет. Не смятам, че Лудогорец ще ни подценят. Разбира се, че познаваме отбора на Лудогорец много добре. Те са много силен тим,с много силни състезатели. Марек също си има качества. Да, тогава с Пирин съумяхме да се преборим с Лудогорец, макар че взехме само точка. Това са други времена. Сега е съвсем друго. Не смятам, че този мач има нещо общо“, коментира още Тенев. „Марек има стабилна история с участие в евротурнирите. Ще ми се Марек да си върне поне малко от старата слава. Мисля, че може да се получи. Има изключително кадърни млади футболисти, има и опитни футболисти. Ако поработим малко повече и има повече вяра в себе си и самочувствие, мисля, че нещата могат да се получат. Но първо да си запазим мястото в А група. Гледат се предстоящите мачове, за да можем да печелим точки и да не се откъсваме много от групата, в която се събрани през 3-4 точки“, сподели още старши треньорът на Марек. На въпрос, дали очаква сериозна битка за оставане в А група и на втория фронт, не на футболния терен, Тенчо Тенев отговори: „Това са нормални неща. Всеки иска да оцелее. Едва ли пък се свършва животът, когато някой изпадне от А група. Понякога може да е оздравително, може да е по-добре, но специално за Марек ще е по-добре да остане в А група. Всеки си знае за себе си. Знаем какво ни трябва, но това, когато му дойде времето. ЦСКА и Лудогорец ще се борят за първото място и в мачовете между тях ще се реши титлата.“ Източник Гонг
Комисията, сформирана от кмета на Община Дупница инж. Методи Чимев за оглед на селата приключи своята обиколка. От общинският пресцентър припомнят, че това бе направено с цел предпроектно проучване, което да послужи за кандидатстване по възможните национални и европейски програми. Причината за този обход е фактът, че община Дупница не бе включена към селските региони и това не дава много възможности за работа в тези населени места. Събраната информация ще бъде обобщена през идната седмица и представена на кметът.
Днес в централата на УЕФА в Нион бе изтеглен жребият за осминафиналите на Шампионската лига. Станаха ясни двойките, които ще се борят за място сред най-добрите осем в най-комерсиалния клубен турнир на Стария континент.
Вчера бе изтеглен жребият за разпределението на тимовете в груповота фаза на турнира EVIMA CUP 2015, който ще се проведе от 11-ти до 16-ти август в курорта Албена. В турнира тази година участват 93 отбора от 11 държави, разделени в 7-възрастови групи. Дупничани ще участват с два отбора в групата родени 1999/2000 година. Там участват общо 13 отбора разпределени в 4-групи и определено в тази възраст са най-известните тимове.
Върховният касационен съд отговори на официалното искане от Община Дупница за предоставяне на банкова сметка, по която да бъде депозирана сумата от 430 000 лева спечелена от пернишката фирма за озеленяване “Флорс”, информираха от общинския пресцентър.
Кюстендилски полицаи са установили извършителите на 3 домови кражби в махали на с. Гюешево. Кражбите са заявени в началото на седмицата в полицията, по данни на заявителите къщите не са били обитавани по няколко месеца. След проведените оперативно издирвателни действия криминалистите са установили извършителите – двама млади мъже от селото.
Д-р Първан Дангов се присъедини към Инициативния комитет, който издигна кандидатурата на д-р Иван Ибришимов за кмет на Дупница. „Вярвам, че д-р Ибришимов ще спечели изборите. Знам, че той може да работи здраво за хората. Не съм му спестявал критика, когато е допускал грешки и това го е правело по-силен. Някои може да кажат, че нашите взаимоотношения са минали през трудни периоди и ще бъдат прави. Но ние с Иван сме си запазили своето приятелство, другарско отношение и сме извлекли поуки за себе си от грешките си. Заедно сме в тази трудна кампания, защото сме алтернатива на непрозрачното управление на ГЕРБ в лицето на случайно попаднали хора, които направиха пари за себе си, но забравиха дупничани.“, заяви д-р Първан Дангов. Според него д-р Иван Ибришимов има огромно предимство, като кореняк дупничанин. „Вярвам, че Иван като кмет ще промени наложеното статукво да бъде управляван от съученици от София и заместник-кметове, които идват почасово на работа. Иван е реализиран професионално. Той е лекар, на когото вярват не само в гилдията, но и хората от дупнишкия край и областта. Има и сериозен натрупан опит като депутат на национално ниво. Заслуга на д-р Ибришимов са осигурените средства за изграждането на спортната зала, финансирането на строителството на социалните жилища в Дупница, мащабните ремонти по сградите на 5 училища в Дупница и промяната на цялостния бизнес климат по усвояването на средствата от европейските фондове в Кюстендилска област. Не на последно място мисленето на д-р Ибришимов като кореняк дупничанин е неговото най-силно предимство. Това го отличава от всички останали в борбата за кмет. Вярвам, че кандидатурата на Иван е безспорна! Заедно ще върнем духа на Дупница и вярата на дупничани в справедливостта. Ние сме на ход, приятели! Стига с компромисите! Победата е наша!“
Бързо полицейско производство е започнато в РУП – Бобов дол срещу 26-годишна водачка на МПС от Бобов дол за управление след употреба на алкохол.
Комисията по безопасност на движението към Община Дупница е решила да бъдат взети мерки и в района на бившия магазин “Меджико” намиращ се на ул. "Н.Малашевски". Там също не са малко произшествията заради острият завой. Преди по-малко от месец, на това място шофьорка от Гоце Делчев летя с автомобила си 30 метра, но в крайна сметка оцеля със спътничката си, а преди година един дупничанин загина. “Ще бъдат монтирани 2-метрови мантинели, както и големи указателни табели, които да привличат вниманието, че следва опасен и остър завой. Ще се възстанови и маркировката в района”, заяви заместник-кмета Крум Милев.
„Берое“ U21 завърши футболната 2014 година с разгромното 4:0 срещу „Марек“. Емин Ахмед откри в 8-ата минута на мача, а останалите три попадения паднаха в рамките на 6 минути в края на срещата. Кирил Личев бе точен за 2:0 в 78-ата минута, Александър Манолов покачи в 81-ата, а крайното 4:0 оформи Димитър Видев шест минути преди края на мача, съобщава официалния сайт на Берое. Това е трето поредно поражение за момчетата на Светльо Георгиев и Дани Белчев. Марек заема 11-то място с актив от 17 точки.
Ако днес Хасково победи Добруджа, то в оставащите 5 кръга до края на първенството на Б-група на Марек трябват само две точки или една при равенство с Добруджа, за да бъде сигурен участник в елита. Всичко това при вариант, че Добруджа печели. В оставащите 5 кръга програмата на Марек е следната :
Бедствено положение е обявено в община Смолян, съобщи кметът Николай Мелемов. По думите му положението в града и селата е много тежко. Предупреждават за интензивни валежи, обявиха червен код за Тунджа Река Черна е преляла от обилните дъждове на много места в града. Дъждът не спира, а снегът се топи. Евакуирани са 8 човека от къща на улица „Миньорска". Постоянно се получават сигнали за свлачища. Наводнени са мазетата на жилищни блокове. За овладяване на ситуацията са мобилизирани екипи от военни и доброволци.
Страница 15 от 156

Димитър ИКОНОМОВ