Начало
43 962 са жителите на Община Дупница към 24 март 2014 година, които имат право на глас за предстоящите избори за европейски парламент, информираха от пресцентъра на кметството.
Машинистът успява да предупреди пътниците да се спасят. Всички се разбягали, катерейки се по баира. За късмет жертви няма.
Само Председателят на БСП в Дупница Станислав Павлов е кандидат да заеме поста на Общински съветник N 1 на местния парламент. Той бе предложен от Александър Анин. До номинацията и избор на Председател на ОбС се стигна, след като Костадин Костадинов подаде оставка като такъв с изтичането на 6-месечния мандат. От ГЕРБ искаха да бъде отложен изборът за следващата сесия, като Йордан Йорданов обяви мотивите на групата съветници, че късно са разбрали и не са имали възможност да обсъдят предложение.
Сериозна селекция стягат в Пирин Разлог за новия сезон в Супер лигата от мъжкия ни волейболен шампионат. В планинския град си върнаха Костадин Гаджанов, който игра един сезон в "Марек Юнион-Ивкони", а след това в КВК Габрово, както и част от бившите играчи, подвизавали се в други клубове от елита. За привличане е спряган и опитния посрещач Александър Симеонов. За последно той игра в Левски Боол, но през лятото бе трансфериран в Казахстан заедно с още двама свои съотборници от клубът, който бе учреден миналата година, и който от БФВ "направиха" приемник на автентичния "Левски", включвайки го директно в Супер лигата, а не от третия ешелон. Симеонов, заедно с другия посрещач Симеон Александров и центъра Иван Латунов разочароваха в казахстанския Атърау, за където бяха сигурни, но се представили изключително слабо и натирени от бившата съветска република. Александров и Латунов засега остават в "Левски Бол", но не е ясно до кога, докато Симеонов почти сигурно отива в Разлог.
Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев ще седне очи в очи с новият депутат от Кюстендилска област Александър Методиев в студиото на БНТ2, анонсираха от националната телевизия. Диспутът е насрочен за 17.30 часа днес в предаването "Местно време". Освен Чимев и известният като Бат'Сали политик от ДПС, в студиото ще бъде и водача на депутатската листа от Реформаторски блок Ирина Репуц, чийто мандат реално взе Методиев.
Две досъдебни производства са започнати в края на миналата седмица срещу притежатели на наркотични вещества. Дупнишки полицаи са иззели бутилка метадон от П.А.,25 г., и Д.К.,26 г., двамата са от Дупница, известни са с престъпления, свързани с наркотици, осъждани са. Наркотичното вещество е открито в автомобила, с който се придвижвали. При задържането Д.К. е оказал съпротива и е счупил прозореца на задната лява врата на патрулния автомобил. Видът на наркотичните вещества е установен с полеви наркотест. При извършено претърсване от кюстендилски криминалисти в дома на 32-годишния Т.Л. в града са открити и иззети 83 грама амфетамин. Тримата мъже са задържани с полицейска заповед за 24 часа.
Катастрофа стана преди минути край Мурсалево на Е 79, към мястото пътуват линейки, според първоначалната информация е ранена млада жена. С висока скорост, са се ударили товарен и лек автомобил. Мястото е отцепено за оглед от полицията, което образува километрични опашки на главния път, съобщава struma.com
Българските алпинисти са оцелели по чудо в невижданите снежни бури по северните склонове на Хималаите. Те бяха сред издирваните, изчезнали след лавини и ураганен вятър. Най-малко 80 планинари от различни държави продължават да са в неизвестност, а загиналите вече са 27. В четвъртък информацията беше, че и поне трима българи ги няма. Един от организаторите на експедиции в най-високата планина на света, които вече са комерсиални и масови – Евгений Дичев, успокои, че всички наши са живи и здрави и днес се връщат в родината. „Минава циклон от Индия, закача част от Хималаите, падат големи валежи сняг – между метър и два на места. Вследствие на това хората, които са в този район, остават или блокирани, или попадат под ударите на лавини, които се свличат в тесните долини", обясни алпинистът. Източник :Vsekiden.com
Със стихотворения и народни танци на детската група "Абракс" от детската градина в Джерман бе открита официално новата учебна година. В двора на детското заведения освен родители и роднини на децата, гост бе и кмета на Общината инж. Методи Чимев, който бе в компанията на директора на селото Ангел Цветков и старши специалист "Образование" в Общината Тодор Петков. Директорката на забавачницата Райна Соколова благодари на кмета от името на персонала и родителите на децата за ремонтът, който бе направен през миналия месец.Двете сгради на детската градина не бяха ремонтирани повече от 20 години, но днес прие децата напълно обновена. Подменена е цялата дограма, извършен е цялостен вътрешен ремонт на помещенията и санитарните възли, ремонтирани са покривите на яслата и детската градина и други. Поръчката бе на стойност 33 742,18 лв, а дейностите бяха извършени от “Нел и Ропстрой” ЕООД. В детската градина в Джерман тази година стартира с 36 деца, но броят ще се увеличи в следващите дни, заяви Соколова. "Изключително сме доволни. Все едно сме в напълно нова детска градина. Сега няма да имаме проблем през зимния период и с отоплението, което бе сериозен проблем винаги. Родителите също са изключително благодарни за направеното и доволни", допълни Соколова. "Още през февруари бяхме заложили необходимите средства в проектобюджета за тази детска и за филиала на 4-а в Дупница, защото те имаха належаща нужда. Доволен съм от направеното. Има още някои неща, които ще направим за детската градина съвсем скоро. Радвам се, че родители също споделиха задоволството с от ремонта. Все пак това е децата", лаконичен бе инж. Чимев, който подари играчки и люлка за малчуганите.
Феновете на Локомотив Пд подготвят масов десант в Дупница за неделния мач с Марек. Ултрасите на Локо вече организират екскурзия, като цената е 12 лева, а автобусите потеглят от Пловдив, 3 часа преди началото на мача. Очаква се най-малко 500 да са привържениците на „смърфовете“, които ще гледат мача на живо, на стадион Бончук. От ръководството на Марек обявиха, че са готови да настанят агитката на гостите, независимо от нейната численост. Почти сигурно срещата ще бъде охранявана и от допълнителен брой полицаи.
Очаквано областният управител Виктор Янев върна решението на Общински съвет-Дупница, с което се разреши поставянето на бариера на улицата при частната болница в града. Това обяви председателят на ОбС Костадин Костадинов преди минути. Информацията му бе като продължение на питането отправено от общинския съветник от БСП Георги Пехливански към кмета Методи Чимев за въпросната бариера дали няма да накаже Комисията по транспорт, която е препоръчака съветниците да приемат докладната. С това връщане, местния парламент ще трябва отново да гледа искането на Ени Лефтеров за мпонтирането й. Костадинов обаче не изтъкна мотивите, с които Янев е обявил докладната за незаконосъобразна. Според юристи, причините са две – едната, че това касае общинска публична собственост и е в противоречие на Закона за пътищата и другото е, че най-вероятно Костадин Костадинов и Матей Попниколов са в конфликт на интереси. "Върху нас се изля помия от националните медии повече, от местните по-малко този път. Какво сме направили в случая. Съобразили сме се с предложението на Комисията по транспорта. На нас сега кой ще се извини", опъна се видимо нервен Пехливански. "В протокола на комисията е указано какво препоръчват – поставяне на знаци, забраняващи паркирането на улицата, и монтиране на табела, указваща, че има паркинг. Но не да е поставена на улицата и реално излезе, че с това гласуване се узакони вземането на такса. А много добре знаете, че аз по закон, когато касае общинска публична собственост съм длъжен да входирам докладна на вашето внимание. Съставили сме протокол, има наложена санкция и веднага съм пуснал предписание за премахване. Тя не може да се използва за допускане през улицата и събиране на такса", отговори му Чимев.
Две досъдебни производства са започнати в края на миналата седмица в РУ-Дупница срещу водачи на МПС. Шофьорите, чийто имена не се разкриват от полицията са управлявали след употреба на алкохол. Резултатът на единия водач от проверката с дрегер е 2.98 промила алкохол в издишания въздух, а на другия – 3.29 промила. Пияните водачи са установени на главен път Е-79 и на ул. “Цар Освободител” в Дупница.
Полицаи са задържали двама млади мъже за оскверняване на гробове в гробищния парк на Кочериново. Сигналът за счупени мраморни кръстове и части от надгробни плочи е подеден в полицията в Рила.Предприети са оперативно-издирвателни действия и 2 часа по късно извършителите са задържани – 16-годишен младеж от Кочериново и 18-годишен. от с. Катунци, Благоевградско. Двама са известни на полицията с множество противозаконни деяния. Те ще останат в ареста 24 часа. Срещу тях е започнато досъдебно производство в РУ Рила.
Частични или по-сериозни финансови проблеми заради харчовете по празниците – това очакват 60 от 100 души. Данните са от проучване, направено по поръчка на bTV. 23% от отговорилите на анкетата твърдят, че няма да могат да покрият напълно сметките си през първия месец на годината.
Един дупнишки младеж – Иван Павлевчев е с реални шансове да спечели в конкурса на ЧЕЗ и грабне стипендията. Остават 3 дни до края на гласуването, а възпитаникът на ОУ "Евлоги Георгиев "-гр.Дупница изостава с няколко глава. Павлевчев тази година завършва Национална финансово-стопанска гимназия -гр.София и участва в състезанието. Проектът му е насочен към по-добро и облекчено обслужване на клиентите, основно млади, работещи хора, които са наясно с новите технологии. Тримата най-добри състезатели, които ще имат шанса да защитят идеята си пред комисия в ЧЕЗ, ще бъдат определени след онлайн гласуване. Предстои финалът и затова се обръщаме към Вас за подкрепа – до края на гласуването остават три дни. Надяваме се да повярвате в едно момче от Дупница, да му дадете подкрепата си.
Децата на загинали и починали служители на МВР от Кюстендилска област гостуваха днес на директорът на ОДМВР – Кюстендил.
Лудогорец победи Марек с 4:0 на стадион „Бончук“. Дани Абало на два пъти, Марселиньо и Роман Безяк реализираха головете в първия двубой от 14-ия кръг на А група.
Вчера в РУП Дупница е заявена кражба от търговски обект в с. Самораново на цигари, алкохол и захарни изделия.
Дупница и Кюстендил ще са едни от първите градове в страната където ще започне санирането на панелните блокове, увереността за това изразиха депутатът от ГЕРБ Кирил Калфин и областният управител Виктор Янев.
Днес в руската столица Москва започна Гран при 2015 по таекуон-до. Срещите се играят в двореца на спорта „Динамо Крилатское“, където ще бъде и церемонията по откриването. В тридневното елитно събитие участват 245 атлети от 52 страни. Това е едно от основните състезания по пътя за спечелване на квоти за Олимпиадата в Рио. Сред най-добрите в света е и дупничанинът Теодор Георгиев, който се изправя срещу 12-ят в ранглистата Ямус Сарил от Турция. В категорията на Теди /до 80 кг/, който е 26-ти в ранглистата участват 31-състезатели.Сред всички участниците има 11-медалисти от Олимпиади. Теодор Георгиев е в Москва, заедно със своя треньор Христо Михалчев.
Женският национален отбор по волейбол надигра Русия с 3:0 (25:16, 25:22, 25:22) във втория си мач на Европейските игри в Баку. Момичетата на селекционера Драган Нешич стартираха участието си със загуба от Германия с 2:3, но рано тази сутрин във втората си среща в група В успяха да постигнат убедителна победа срещу силния тим на Русия. Българките бяха безапелационни в първия гейм и спечелиха с 25:16, а ключов за развитието на мача бе вторият гейм, който България затвори с 25:22 за 33 минути игра. По подобен начин се разви и третият гейм, който тимът на Нешич спечели отново с 25:22 за 33 минути игра. Най-резултатна за успеха бе Христина Русева с 18 точки, а капитанът на тима ни Елица Василева добави 15. За Русия се отличи Дария Исаева с 11 точки. С този успех България оглави класирането в групата с 4 точки./sportal.bg
Според данни на IDC, през 2013 г. продажбите на компютри са отбелязали най-сериозния спад от доста време насам, отбелязва mobilebulgaria.com.
Имотният спор между Община Дупница и читалище „Зора“ е на път отново да се разрази. Сагата около собствеността на сградата премина през много етапи и през 2011 влезе в съда. Съгласно решение на Кюстендилския окръжен съд от 19 март 2013 г, потвърдено от Софийския апелативен съд на 11 ноември 2013 г., е прието за установено, че читалището e собственик на цялата сграда, но имотът трябва да се подели от двете страни. Кафетата на партера бяха оттнети от читалище „Зора“ с решение на Общински съвет от 2008 година. В момента наема от тях се разделя между читалището и Общината. Апетитните имоти точно на центъра на Дупница разпалиха страстите и на последната сесия на Общински съвет. Докладна записка на кмета Методи Чимев предизвика остри реплики. Чимев още в началото заяви, че внася този документ за разглеждане , защото законът го иска. В докладната кметът иска съгласие от местния парламента за прекратяване на съсобственост чрез доброволна делба на самостоятелни обекти в сградата. Предложението е общината да стане собственик на театралния салон, а читалището на кафето от което ще събира наем или ще го продаде.. Пазарната стойност на идеалните части, които ще придобие общината от читалището, е в размер на 233 904 лв. Малко по-ниска – 231 699 лв., е пазарната стойност на идеалните части, които ще придобие читалището. Срещу това предложение се изказаха съветници от различни политически сили. Силвия Овчарченска го определи, като извиване на ръце от страна на читалището, а д-р Матей Попниколов, допълни, че ще гласува с погнуса и иска да знае, защо Общината е изгубила имота. В крайна сметка след гласуване предложенито бе отхвърлено. Какво ще се случи обаче от тук на сетне не е ясно. Най-вероятно отново двете страни ще се видят в съда
Момчетата от Марек 2007 участващи в първенството на Футбол 5 в София, постигнаха важна и драматична победа срещу връстниците си от Левски. Дупничани на два пъти догонваха в резултата, като в крайна сметка стигнаха до победата. За Марек 2007 головете отбелязаха Алек Говедарски, Андрей Кирилов и Християн Джаджаров. Така след този 14-ти кръг момчетата на треньора Слави Станчев се изкачиха на 2-ро място в класирането.
Националният отбор на България по волейбол се класира за финала на Европейските игри в Баку. Нашите момчета се справиха драматично, но заслужено с Полша с 3:2 гейма на полуфинала (25:14; 19:25; 25:22; 23:25; 15:13). В спора за титлата България ще играе срещу победителя от втория полуфинал между Русия и Германия.Финалът е в неделя, 28 юни, от 11 часа.Най-резултатен за България бе диагоналът Жани Желязков с 21 точки (1 блок, 1 ас и 59% в атака), капитанът Тодор Алексиев добави 19 (2 блока, 55% в атака, 63% позитивно и 53% перфектно посрещане), а Валентин Братоев добави 17 (2 аса, 2 блока, 65% в атака, 57% позитивно и 43% перфектно посрещане. Българите стартираха в състав Валентин Братоев, Георги Братоев, Жани Желязков, Николай Николов, Светослав Гоцев, Мартин Божилов и капитанът Тодор Алексиев.
България започна много силно мача и в първия гейм нашият отбор не остави никакви шансове на съперника и го победи с категоричното 25:14. Във втория гейм поляците взеха инициативата и изравниха след 19:25. В третия гейм нашите отново действаха по-концентрирано и стигнаха до успеха с 25:22. В четвъртия гейм двата тима действаха точка за точка, но постепенно поляците взеха аванс, за да имат комфортна преднина от 16:12 след второто техническо прекъсване, което в крайна сметка донесе успех за съперника с 25:23. В тайбрека обаче България показа страохтен характер и стигна до крайната победа с 15:13. В средата на гейма Полша успя да вземе преднина с 6:5, но с много силна игра нашите стигнаха до големия успех.
Областната структура на Жени ГЕРБ, проведе отчетно – изборно събрание и направи номинации за ново ръководство. Гост на събитието бе председателката на ЖГЕРБ Ирена Соколова. На събранието присъстваха още народният представител и областен координатор Кирил Калфин, Виктор Янев – общински ръководител на партията за Кюстендил и Михаела Крумова – член на НИС на жените и общински организационен секретар. Отчет на дейността на структурата от създаването й до момента направи настоящият областен клубен ръководител на дамите – Реонита Йорданова.
Снощи бе проведено учредително събрание на ФК Марек-1915. Близо 20-души се събраха на стадион Бончук, за да основат новия футболен клуб. Учредителното събрание избра УС, който ще се състои от 5-членове и това са: Васил Василев-икономист, Иван Раков-бизнесмен, Краси Влахов-бизнесмен и представител на ветераните на Марек, както и представители на двете школи, които се обединиха в новия клуб- Борис Кръстев от Марек 2007 и Янек Кючуков от Марек 2010. За председател на УС бе избран Васил Василев, който работи в София и от дълги години е сред футболните деятели в града. Предстои да бъдат утвърдени и различните постове в клуба, като Янек Кючуков остава изпълнителен директор, Анжело Кючуков ще отговаря за ДЮШ. Борис Кръстев ще бъде и старши треньор на мъжкия тим. УС ще се събира поне веднъж месечно, като всички решения, които влизат в сила трябва да се вземат с пълно единодушие. Тази вечер от 17:45 часа ФК Марек 1915 ще изиграе контрола с мексиканския Фут Бико.
Община Дупница се включи в Световния ден за борба срещу СПИН. От комисията за борба с противообществените прояви при малолетни, днес раздават на пл. “Свобода” безплатни презервативи и червени панделки, коите са международен символ на анти-СПИН кампанията на дупничани.
Шотландия остава в Обединеното кралство, след като 54% от участвалите в референдума вчера шотландци са отхвърлили създаването на нова държава. Това съобщава БиБиСи, като посочва, че тези, които са гласували за оставане в съюза са повече от 1,397 000 души, а за независима Шотландия са били около 1,176 000 души. Гласуването продължи до четвъртък полунощ българско време. Данните все още не са окончателни, но британската обществена медия прогнозира, че крайните резултати ще бъдат 55% срещу 45% за оставане в съюза с Англия, Уелс и Северна Ирландия.
Богата програма за 19 февруари са подготвили от Община Дупница във връзка с чественето на 141 години от Обесването на Васил Левски. Програмата ще започне в 10,00 часа с концерт на духовия оркестър. Програмата ще продължи пред паметника на Апостола с участието на общински мажоретен състав, Общински мъжки хор "Св. Иван Рилски", ВС "'Арт Поп" и ученици. Венци и цветя ще поднесат инж. Методи Чимев – Кмет на Община Дупница, ОбС – Дупница и граждани. Същият ден, от 17,30 часа в галерия "Околийска къща" ще има рецитал под надслов “В памет на Левски” с участието на ученици от СОУ “Св. Паисий Хилендарски” с ръководител Нели Василиева.
Две 15- годишни момчета са откраднали 1 700 лв. от паркиран бус "Ивевко" на ул. "Охрид" в Дупница. Непълнолетни извършители са установени от дупнишки полицаи в събота. Бусът е доставял шоколадови изделия за търговски обекти. При предприетите незабавни здирвателни действия полицаите са установили момчетата с цялата сума пари. По случая е започнато досъдебно производство в РУ Дупница.
Отборът на Германея Сапарева баня ще проведе днес първата си тренировка за седмицата. Заниманието ще пропусне Асен Васев, който е с вирусно заболяване и не игра в последния мач срещу Места, завършил наравно 1:1. На днешното занимание ще се разбере дали защитника Цанко Томов ще продължи кариерата си в клуба. Томов получи червен картон в първия кръг срещу Миньор Пк и не е идвал на тренировки от тогава. Старши треньорът Борис Кръстев заяви, че очаква двама нови футболисти : „Селекцията при нас ще се извършва в движение. Не трябва да ни отписват.“, сподели Кръстев. Той допълни, че срещу Места Хаджидимово отбора е играл добре, но е пропуснал да реализира поне 7-8 голови положения.
Страница 15 от 156


Димитър ИКОНОМОВ