Начало
Мъж откри огън в апелативния съд в Милано, съобщиха източници от полицията и съда, цитирани от Ройтерс и Франс прес. Сред убитите е съдията Фернандо Чампи, който отговарял за дела свързани с фалити на компании. Той е бил застрелян в кабинета си. Друга от жертвите е адвокат. Стрелецът на име Клаудио Джардело е бил обвиняем в дело за умишлен банкрут на компания, посочват ТАСС и Ройтерс. Джардиело е бил арестуван от карабинери в град Вимеркате, който е в близост до Милано, пише "Кориере дела сера". Джардиело стигнал до там с мотоциклет. Клаудио Джардиело е обвинен в умишлено предизвикване на фалит на компания. По тези обвинения той беше привикан днес в съда. Там той открил огън и убил двама души, посочват световните агенции. Според италиански медии убитите са трима, а ранените са двама. Очевидци разказват, че са се чули три или четири изстрела, после сградата на съда се е напълнила с полиция. На адвокати и съдии е било наредено да не напускат другите зали в съда. Районът около сградата е отцепен от полицията. Пристигнаха и няколко линейки, посочва Франс прес. Не е ясно как нападателят е успял да премине въоръжен през детектора за метали на входа на съда, посочва Асошиейтед прес. Източник: БТА
Днес момчетата на Марек записаха първа победа и то срещу домакините от Швеция. Дупничани показаха силен отборен дух, а няколко добри разигравания им донесоха победата с 2:1. В първата част със силен удар от далечно разстояние Юли Владимиров, откри резултата. След това пробив в отбраната на Марек, помогна на шведите да изравнят. Дупничани не задържаха дълго този резултат и Мартин Доганджийски отбележи втори гол, с което донесе победата на Марек.
Четвърто равенство от началота на годината записа Марек Сеграте в италианската Seconda Categoriq Милано. Този път дупничани гостуваха на Рондинела и завършиха 1:1.
От ГЕРБ оттеглиха предложението си за оздравяване нa КТБ, а малко след това народните представители подкрепиха решението на комисията по бюджет и финанси без вариант за спасяване. Така според сегашното законодателство се върви към несъстоятелност на банката. Това стана ясно по-рано от думите на управителя на БНБ Иван Искров, който подчерта, че капиталът на КТБ е отрицателен и централната банка трябва да отнеме лиценза й.Народното събрание трябва да приеме законодателни промени, които да осигурят незабавното изплащане на гарантираните депозити при условията, определени в правото на ЕС, решиха депутатите след цял ден дебати по доклада на БНБ за КТБ и ТБ "Виктория". Министерският съвет съвместно с БНБ и КФН да подготви и внесе в Народното събрание промени на законите в областта на банковото дело – законите за БНБ, за кредитните институции и за гарантиране на влоговете, решиха още народните представители. С цел по-ефективна защита на вложителите парламентът препоръчва на БНБ да сключи договор с международно юридическо лице за проследяване на акционерите и администраторите на КТБ и свързаните с тях лица. Отпадна точката от проекта за решение, според която до 6 ноември Народното събрание трябваше да приеме изменения в Закона за кредитните институции, които да задължат БНБ да предложи действия за оздравяване на банките, когато собственият им капитал стане отрицателна величина.
Сагата "Арест за Братя Галеви" май приключи. Или поне до следващия слух.
13 504 киловата е спестената ел.енергия от монтирането на новото улично осветление в Дупница. Във финансово отношение това означава между 3200 и 3 400 лева по-ниска сметка на месец по сегашните цени или около 40 000 лева ще бъде годишната икономия, посочват от пресцентъра на кметството. През месец декември на 2013 година са разходвани 66 805 киловата, а през декември тази година са 53 301. "Трябва да се има предвид, че през декември 2013 сме имали малко повече от 1800 осветителни улични тела, докато година по-късно са малко над 2600, а и осветеността е много по-голяма. Освен това, сме изградили стълбови вериги и в участъци, които никога досега не са били осветявани. С подмяната на старите решихме и проблема по селата, където ремонтираме старите и ги подменяме", обясни инж.Чимев. Икономията се очаква да се завиши в следващите месеци, след като бъдат настроени изцяло модулите за пускане и гасене на уличното осветление.
Общо 14 988 човека са преминали през касите на Община Дупница, за да заплатят данъците за МПС, такса смет и данък-сгради през месец март. Те са се възползвали от 5-процентната отстъпка, която се ползва при плащане до края на месец април. Общата сума постъпила в касата на Общината е 557 998,14 лева. Най-малката сума, която е внесена е на 5 март – 19 541,46 лева при работа с 574 човека, а най-високата е на 11-и март – 41 673,89 лева при 770 човека.
Втората инициатива на Ротари клуб-Дупница тази година под мотото „Спорт и здраве за децата“ е организирането на велопоход. В него могат да се включат ученици от 4-и до 8-и клас. Инициативата ще се проведе тази неделя – 14 юни, като тръгването ще бъде от пл. "Свобода". "Записванията започват в 8,30 часа, след което се тръгва по маршрут Дупница-Яхиново-Червен брег-Крайници и обратно. Ще има осигурен полицейски ескорт, екип на Бърза помощ, напитки за участниците в похода. Взели сме всички необходими мерки за безопасност на децата. Награди са осигурени за всички участници", обясниха от Ротари клуб-Дупница.
30 деца от кв. “Горна махала” в Дупница отпразнуваха с тържество в създадения семеен център приключване на услугата "Допълнителна подготовка за равен старт в училище" по проект на Община Дупница. На малчуганите им предстои след броени дни да седнат зад училищните банки като първолаци. През лятото те бяха подготвени от двама педагози и медиатори за предстоящото им влизане в училищната стая. Гот на тържеството бе зам.кмета по социалните дейности Крум Милев, който подари на малчуганите пособия за първия учебен ден и голяма торта. Свидетели на тържеството станаха и родителите на децата.
Оръжие и високорискови наркотични вещества са открили служители на РУ- Дупница, в хижа, намираща се в НП „Рила“ – в землището на община Сапарева баня. Хижата е стопанисвана от 56-годишния дупничанин Н.К. Иззетото количество канабис е 14.185 кг, МДМА – 0.421 кг, амфетамин- 0.872 кг, както 1.400 кг вещества с неустановен все още вид, множество съдове и течности, благоприятстващи производството на синтетична дрога. Иззетите оръжия са:2 ловни пушки, пистолет „Макаров“ със заличени номера и 174 боеприпаса от различен калибър. Процесуално-следствените действия са осъществени под прякото ръководство на прокурор от Окръжна прокуратура. Задържани с полицейска заповед са 30-годишна жена от София, която е била гост в хижата, и 38-годишен мъж от Дупница с инициали К.В.. Той е бил нает на работа в хижата, известен е на полицията с разнообразие от противозаконни деяния, осъждан е. Срещу двамата задържани са започнати досъдебни производства в РУ Дупница.
Посрещачът на "Марек Юнион-Ивкони" Георги Елчинов призна, че независимо от победата 3:0 гейма над "Нефтохимик" в Бургс за Купата вчера, двубоят е бил много тежък. "Като изключим първата част, в която направо ги разбихме, след това не беше никак леко. Всичко се решаваше в последните точки, където опита и класата ни, си казаха думата. Срещу бургазлии не се играе лесно, особено в тяхната зала, но все пак ние сме най-добрия отбор и бяхме длъжни да победим. Много съм радостен за моя съотборник Венелин Кадънков, че направи отново голям мач срещу родния си клуб. Целият отбор играем като едно, защото сме уникално сплотен колектив", коментира Елчинов.
Марек победи с 1:0 Дунав и спря серията от две поредни загуби. Успехът срещу Дунав не дойде лесно, като единственото попадение реализира Милен Лахчев в 68-та минута. След срещата старши треньорът на Марек Иво Паргов даде кратко интервю. Преди това той бе поне около 15 минути в компанията на изп. директор на Локомотив Сф- Георги Марков, с когото обсъдиха мача. Освен това двамата коментираха и какво трябва да свърши Марек, като организация, за да получи лиценз за А-група. Както е известно Паргов и Марков са кумове и доста често обменят опит.
Марек Юнион-Ивкони попадна в група B при жребия за новото издание на Шампионската лига.
Тази година отборът на Марек винаги имаше колоритна агитка при гостуванията си. След като отборът обаче вече влезе в елита феновете решиха да си дадат малка почивка в днешния междинен кръг при гостуването на Ботев Гълъбово и изпратиха само един представител на агитката – Стойчо Янев. Стойчо бе настанен сам в сектора за гости, но от фен клуба на Ботев по достойнство отчетоха факта, че само един фен опъна трансперанти и развя знамето на Марек и лично председателя на местния клуб подари на дупничанина флагче и шал на своя отбор.
Управителят на ВиК-Дупница Илия Илиев ще заведе дело за обида срещу общинския съветник от БСП Чавдар Милушев, който като член на комисията проверила финансовото състояние на общинското дружество заяви, че Илиев управлява ВиК "неграмотно и некомпетентно". На пресконференция днес Илия Илиев заяви, че това е целенасочена атака, която цели да го злепостави. Той допълни, че 99 % от изнесените от Милушев данни не отговарят на истината. „Въпреки, че съм предоставил всички необходими документи, информацията, която излезе не отговаря на истината", категоричен е Илиев. Най-атакуван той беше по отношение на закупения багер, който според Милушев е сред най-скъпите в света, и за купването на който Илиев не е искал разрешение от ОбС- Дупница. Илиев обясни, че купуването на този багер фигурира в бизнес плана за 2014- 2015 година, който план е одобрен от ОбС. Проведена е процедура по ЗОП. Цената на багера е 108 000 лв., с всички задължителни застраховки сумата става 113 250 лв. 10 % е платено авансово, останалото е разсрочено за 60 месеца, като с натрупването на лихвите багера струва 134 297 лв. Договор за покупко-продажба няма, тъй като реално багера все още не е собственост на ВиК, той ще стане такъв след издължаване и на последната вноска. „Купуването му е целесъобразно и е съгласувано с кмета Методи Чимев", заяви Илия Илиев. Що се отнася до коментарите, че липсват подпис и печат на договорите за продажба на багер и микробус, управителят на ВиК обясни, че сделката е изповядана пред нотариус и има всички задължителни елементи. Според доклада на комисията от общински съветници, задълженията на дружеството са се увеличили многократно след назначаването на Илия Илиев във ВиК. „Те твърдят, че Александър Перухов, управлявал преди мен, е оставил задължение от 120 000 лв. Според одитен доклад към 31.09.2012 година, една седмица преди моето назначение задълженията на дружеството са 938 000 лв., а в началото на 2013 година получих и решение по старо дело с ВиК- Кюстендил в ликвидация, със задължение да изплатим 230 000 лв. Това означава, че е имало към 1 200 000 лв. задължения", обяви Илия Илиев. Сега задълженията са 972 000 лв., като в това число се включва и задълженията по изплащане на багера. Управителят на ВиК обяви, че не е представил на общинските съветници финансовия отчет и одита за 2014 година, защото не са били готови. Източник Маргарита Петрова/ DarikNews.bg
Заседание по делото, заведено от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество срещу Ангел Христов и Пламен Галев, техните съпруги и контролираните от тях дружества, е насрочено за днес в Окръжен съд – Кюстендил. Общата стойност на предявения иск е 4 250 189 лева, като по-голямата част от сумата се претендира към дупнишките бизнесмени. До момента няколко пъти гражданското дело беше отлагано от съда, а след това и спряно заради очакване на тълкувателно решение от върховните магистрати, касаещо предявения иск срещу Пламен Галев и Ангел Христов. На последното заседание, провело се на 15 септември съдът в Кюстендил даде ход на делото за конфискация на имущество на Пламен Галев и Ангел Христов, техните съпруги и контролираните от тях дружества, предаде като като особен представител по делото беше вписан адвокат Ана Кьосева, която ще защитава интересите на Радмила Христова. В същото време беше заличен от списъка с особени представители адвокат Нели Икономова, защото тя вече не упражнява тази професия. В рамките на заседанието бяха правени възражения и допълнения по проекта за доклад на съдебния състав, след което той беше приет. Бяха приети и множество доказателства, представляващи договори за наем и за заем, служебни бележки и справки. В същото време по част от тези доказателства бяха назначени съдебно-графологични експертизи, които да установят тяхната истинност. За договорите бяха изискани и допълнителни справки от нотариусите в град Дупница. Представителите на комисията поскаха документ за разкриване на информация за движението на суми по банкова сметка, което до момента не е направено. Освен това бяха назначени няколко експертизи за оценка на недвижими имоти, автомобили и оръжие. В рамките на заседанието бяха вписани и свидетели по делото, които вече са разпитани. Съдът на 15 септември одобри и разпит на свидетели от Кипър, Гърция и Сейшелите. Комисията оттегли искането си за лично явяване в съдебната зала и отговор на поставени въпроси от страна на Пламен Галев и Ангел Христов.
Концерт на Борис Дали, Роксана, Магда и Гергана ще се проведе в Кюстендил. Целта е да се съберат средства за лечението на Мария Стоименова, това съобщи за Дарик главният организатор на проявата председателят на ВМРО- Кюстендил Георги Петров.
Отборът на Германея Сапарева баня започна зимна подготовка. Вчера старши треньорът Борис Кръстев изведе за първото занимание група от 20 футболисти. Сред тях обаче не бяха Димитър Чечев, Илиян Чавдаров, Асен Васев и Боби Кралев. Чечев премина в Струмска слава Радомир, Чавдаров в Пирин Благоевград, Кралев е пред договор с тим от Б-група, а Асен Васев отново е с травма и ще почива поне няколко месеца. Германея тренира в Дупница на игрището с изкуственото покритие на ст Бончук. На 24-ти януари е и първата контрола със Симитли, на 31-ви с Пирин Разлог, на 7-ми със Струмска слава и на 14-ти февруари с Велбъжд
Oт 22 до 26 юли се проведе международния фестивал по тенис на маса в Албена. На турнира взеха участие близо 400 състезатели, представители на 18 държави, които се състезаваха в няколко категории. Иван Иванов от СКТМ МАРЕК 76 състезаващ се във възрастовата група 30-39години, спечели индивидуалната надпревара , като на полуфинала елиминира многократния шампион Сергей Савелиев (Русия) с 3:1 гейма.На финала се наложи над С.Беров(България) с 3:2 гейма.В надпреварата по двойки И.Иванов и Владимир Семипядни(Молдова) победиха с категоричното 3:0 геима миналогодишните шампиони С.Иванов и С.Савелиев. На оупън турнира в груповата фаза Иванов се класира първи,като за влизане в първите 16 загуби с 3:2 гейма от представителя на Румъния Габриел Постоака.Другия представител на Дупница Л.Янакиев завоюва бронзов медал в категория 50-59 г.,специалната нагрда на турнира,както и награда за най-атрактивен състезател.
Най-късно краят на този месец или началото на следващия ще започне цялостната подмяна на уличното осветление на територията на град Дупница, съобщиха от пресцентъра на Общината.
Незадоволително е почистването, а на много места дори липсва, не се опесъчават улиците… Това е констатацията на Община Дупница след извършената проверка в града и селата. Сигнално писмо е изпратено преди минути до фирмата спечелила процедурата за снегопочистване – "Нивел строй" ЕООД,гр.Брезник, информират от пресцентъра. "След приключилата проверка от страна на Община Дупница е установено "че почистването не е задоволително, а на много места дори липсва, което е в противоречие с договорените отношения. Не са спазен и не се спазват множество разпоредби на договора. Не се опесъчават улиците и прочие, като всичко това доведе до много опасности за придвижване на МПС. Напомняме, че при неизпълнение на задълженията са предвидени санкции", се казва в част от писмото до Венцислав Руйков-Управител на фирмата, цитирани от кметството. От Община Дупница настояват в писмото си незабавно да се предприемат нужните действия.
Взрив е избухнал в ресторант близо до джамия във френския град Вилфранш сюр Сон, който се намира в източната час на страната. Това съобщи АФП.До момента няма информация за пострадали хора. източник Блиц
Център за обучение на студенти и предприемачи за дизайн и модни продукти ще бъде разкрит в Дупница. Това стана ясно днес, по време на среща между преподаватели от Технологичния факултет в сръбския град Лесковац с кмета на община Дупница инж. Методи Чимев, информират от общинския пресцентър.
Ученици и учители от Гимназия “Христо Ботев” в Дупница почетоха днешния ден пред паметника на своя патрон. Преди 167 години на днешната дата се е родил поетът-революционер Христо Ботев. Под звуците на “Българийо, за тебе те умряха” от общинския духов оркестър, венец поднесе кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев. Да се преклонят пред делото на Ботев бяха дошли и десетки граждани и общински съветници, които положиха цветя на паметника.
Дупница и Кюстендил ще са едни от първите градове в страната където ще започне санирането на панелните блокове, увереността за това изразиха депутатът от ГЕРБ Кирил Калфин и областният управител Виктор Янев.
Община Дупница e спечелила на втора инстанция делото заведено от бившия главен специалист “Образование” Иво Зафиров, информират от пресцентъра на кметството. Дупнишкия районен съд бе уважил иска на Зафиров и осъди Община Дупница да го възстанови на работа, както и да му заплати сумата от 4 520 лв., представляваща обезщетение за оставане без работа и 300 лева за адвокатско възнаграждение. Кюстендилски окръжен съд в 3-членен състав с председател Галина Мухтийска обаче е уважило обжалването и отхвърлило изцяло като неоснователно искането на Зафиров. Той бе съкратен през 2012 година, след като в новото щатно разписание, тази бройка бе съкратена.
Страница 15 от 156

4




