Начало
Лидерката на Младежкото ГЕРБ в Дупница Лора Василева награди победителите в коледния турнир по шах и белот, който се проведе тази събота в с. Яхиново. Тя благодари на участниците за спортсменската игра и им пожела да стават все по-добри и да завоюват по-големи победи. Организатори на турнира бяха младежите от структурата на ПП ГЕРБ – Дупница, а наградният фонд за участниците бе осигурен от общинския председател на партията Ивайло Константинов и от областния организационен секретар Емил Гущеров. За победителите бяха осигурени парични награди, а за всички останали участници имаше поощрителни такива. Турнирът продължи повече от 4 часа и протече изключително оспорвано, като в него се включиха над 30 състезатели. Игрите по шах и белот се проведоха в три тура, а чрез теглене на жребий участниците бяха разпределени на случаен принцип. Победителят при шаха се оказа и един от най-добрите играча в белота и спечели втора награда там. За втора поредна година младежите от ГЕРБ в областта организират различни турнири преди коледните и новогодишни празници. Миналата Коледа МГЕРБ – Кюстендил проведе футболен турнир и състезание по зумба в областния град.
Българският национален отбор по муай тай записва до момента отлично представяне на Световното първенство, което се провежда в Банкок, Тайланд. Дупничанинът Иван Костадинов водеше през цялото време в своя мач и спечели убедително със съдийско решение в негова полза. Победи записаха и Кристиян Георгиев, Марио Кирилов и Стоян Копривленски. Националите изиграха вече седем срещи от началото на шампионата, като активът е една загуба и шест победи. Шампионатът продължава, а битките са безмилостни, защото тази година в повечето категории има регистрирани по над 16 състезатели. Във вторият си мач Иван Костадинов ще се изправи срещу Джак Ридли – Англия. Иван Костадинов е възпитаник на Минко Минков и Кирил Чакъров, като 5-години печелеше титли за боен клуб „Марек“, а от 4-години е състезател на „Армеец“ Сф. Костадинов е многократен републикански шампион и вице световен за младежи.
На извънредна сесия Общински съвет Бобов дол гласува подадената от Валери Радлев оставка като заместник председател на местния парламент. Причина за оставката е назначението на Радлев за шеф на областната структура на фонд Земеделие. Общинските съветници обаче не успяха да изберат негов заместник. За поста бяха издигнати две кандидатури на Елеонора Христова от БСП и Елза Величкова от Лидер. За да спечели някой по правилник трябва да събере 7 гласа от 13-членния съвет. На първо гласуване Христова събра 5 гласа срещу 2 за Величкова. На вторият вот гласовете бяха по равно 4-4, като и при двата вота имаше по 5 невалидни бюлетини. Така избора на зам. председател се отложи за следващата сесия. В Общински съвет Бобов дол Лидер има 9 представители срещу 2 на Герб и 2 на БСП, въпреки това надмощие кандидата на Лидер -Елза Величкова не успя да спечели, което породи немалко слухове за вътрешно-партийно напрежение в структурата на Лидер.
Започна почистването на отводнителните шахти на територита на град Дупница, информираха от пресцентъра на кметството. Над 50 улици и квартали са включени в списъка. Почистването е от задръствания, наноси и боклуци. Изпълнител на почистването в "Рага Строй" ООД-София, а стойността на услугата е 3 000 лева без ДДС. Цялото почистване ще продължи 15 дни.
Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев връчи почетен плакет на 2-ото най-умно дете до 4-клас в България. Ученичката на ОУ "Неофит Рилски" Ивана Никлева стана 2-а от националната олимпиада "Знам и мога", провела се в Ловеч и гостува в кметския кабинет днес.
Общинските съветници в Дупница очаквано си размениха доста нападки по отношение на предложението за увеличаване на месечните им възнаграждения от 116 лева. Георги Пехливански (БСП) защити тезата, че е наложително подобно увеличение като един от мотивите е "самочувствието на общински съветник". Другите му доводи бяха, че сегашната месечна сума не стига за работата им. Председателят на групата съветници от ГЕРБ Емил Панчев повтори думите си, че това искане е "пир по време на чума" с оглед финансовото състояние на общината. "Заеми вземаме, удължаваме погасяването на други, и накрая искаме още пари. Аз си вземам неплатена отпуска за заседанията, но така съм преценил. Не е морално да искаме увеличение", заяви Панчев. В негова подкрепа се изказа и Матей Попниколов. "Да, така е. От цяла Югозападна България вземаме най-ниските възнаграждения, но това е въпрос на морал. Има служители в администрацията, които вземат под минималната заплата. Тук никой не е на сила дошъл, а е за да помогне кой както може", обърна се към колегите си Попниколов. Неговият съпартиец Иван Фулев предложи месечно 340 лева за всеки съветник, което обаче не мина. Другото предложение бе за 450 лева, както бе в докладната, и за това 4-но увеличение гласуваха всички присъстващи съветници от БСП и "Лидер", един от ГЕРБ, както и още 2-ма други. Предложението не мина и съветниците остават на 116 лева заплати.
Волейболистите на "Марек Юнион-Ивкони" направиха снощи първа тренировка на полска земя. Дупничани излизат тази вечер от 19 часа в мач срещу полския гранд "Ястрижебски Вигел" в среща от своята група на Шампионска лига. С отбора тренира на пълни обороти централния блокировач Венцислав Трифонов, който лекува травма в рамото, като час преди срещата в зависимост от състоянието му, ще стане ясно дали ще бъде сред титулярите на Найден Найденов.
Джихадистите от Ислямска държава, контролиращи територии в Ирак и Сирия, разпространиха в интернет шокиращ видеозапис, озаглавен "Послание до Америка", в който се вижда предполагаемото обезглавяване на американския журналист Джеймс Фоули, който изчезна безследно на 22 ноември 2012 г. в Сирия, предаде Ройтерс. Фоули беше кореспондент в Близкия изток в продължение на пет години. Според очевидци на 22 ноември през 2012 г. той е бил отвлечен от неизвестни въоръжени лица в Сирия, припомня Ройтерс. Видеото, на което се вижда обезглавяването на журналиста, се появи в социални медии. В записа се вижда как маскиран мъж, облечен в черно, сякаш прерязва гърлото на журналиста, който е с оранжеви дрехи напомнящи тези на затворниците в Гуантанамо. Ислямска държава обявява още във видеозаписа, че държи в ръцете си и американския журналист Стивън Сотлоф и предупреждава, че животът му зависи от следващите действия на американския президент Барак Обама, предаде Франс прес. "Животът на този американски гражданин зависи от твоите следващи решения Обама", казва във видеото маскиран мъж, говорещ английски с британски акцент, докато държи затворник, който според видеото е Стивън Сотлоф. Той е от сп. "Тайм" и изчезна безследно през август 2013 г. в Либия, припомня ИТАР-ТАСС В друго видео джихадистите пък се заричат да разчупят американския кръст и обещават да надделеят над кръстоносеца Америка, предаде Ройтерс. В този запис се виждат кадри с Барак Обама и стратегическия американски съюзник саудитския крал Абдула, както и нападения срещу американски военни. В понеделник ИД качи в интернет видео с предупреждения за атаки по американски мишени в момент, в който САЩ нанасят удари по джихадистите в Ирак. Един от двамата представители, пожелали да запазят анонимност, заяви, че Барак Обама се очаква днес да направи изявление относно убийството на журналиста. Същевременно семейството на Фоули потвърди смъртта на журналиста в изявление, качено в специална страница в интернет, в която се набираше подкрепа за операцията по издирването му. "Джеймс Фоули жертва живота си, за да се опита да представи пред света страданията на сирийския народ", пише в изявлението майката на журналиста Даян Фоули. Източник: БТА
При отлична организация днес 15 март в курорта Паничище се проведе състезанието по ски за купата „Невена Пеева“. Традиционата надпревара се проведе за 11-ти път на писта „Аждера“. Състезанието се организира в памет на Невена Пеева, като участниците поднесоха цветя, на мястото където загина талантливата скиорка. В надпреварата за участие се записаха 49 любители на белите спортове и ските алпийски дисциплини. Те бяха разделени в 10- възрастови групи. Организатори са от ски клуб „Паничище“ и Община Сапарева баня.
Добилата европейска известност фейсбук-група “Против уволнението на Радо Стойчев”, известна като “Негодниците” нанесе сериозен удар върху Българска Федерация Волейбол. Това стана ясно, след като и на последна, трета инстанция те спечелиха пред Върховен административен съд. “Негодниците”, в която група членуват около 12 000 човека, спечели и на първите две инстанции. Делото бе за отказ на БФВ да предостави информация и документи за дейността й.
Момче от Дупница успя да накара журито в “България търси талант” да стане на крака. В първата серия от култовото риалити тази вечер представящо кастингите, 17-годишният Томас Томов категорично премина във втория кръг на шоуто. Облеченото в черен костюм и оранжева риза момче събра погледните на журито. "Благодаря, че си решил да се погрижиш за облеклото. Това е уважение към нас", отбеляза веднага Любен Дилов-син. Само минута по-късно, новата дупнишка звезда запя “О, соле мио”. В този момент и певицата Есил Дюран, и култовата актриса Ваня Цветкова реагираха емоционално и не скриха сълзите си. Явно впечатлен от реакцията, която предизвика, сравненият с Павароти тийнейджър също започна да плаче. “Обещавам ти, че докато трае това шоу, ще ти намеря вокален педагог”, зарече се Есил Дюран, докато бършеше сълзите си и призна: “Искам да ти кажа, че те обичам.” “Моля те, не плачи, че и аз ще почна”, каза Ваня Цветкова, която също призна: “Може да звучи женско и меко, но и аз те обичам”, каза актрисата.
Марек ще изиграе утре 14 февруари поредната си 7-ма контрола от зимната подготовка. Дупничани срещат отбора на Миньор Пк, като мача е от 14:30 часа на спортен комплекс „Царско село“ в София. Миньор Пк игра преди два дни с Велбъжд Кн, но контролата бе прекратена в 85-та минута заради сбиване на футболистите от двата отбора. Изпълнителният директор на Марек Иво Паргов заяви, че тима се подготвя нормално, но не коментира дали селекцията е приключила или се очакват още играчи.
65 тополи са отрязани като дърва за огрев от землището на бобовдолското село Коркина, съобщават от пресцентъра на МВР.
Изключителен е интересът към лятната анти-СПИН кампания на РЗИ-Кюстендил със съдействието на Община Дупница, която се провежда днес на пл. "Свобода". Мобилен екип е на разположение на всички. Десетки дупничани преминаха през безплатните изследвания за носителство на ХИВ, както и изследванията за количеството на въглероден окис в издишания въздух при пушачите. През специалният дрегер за пушаи премина и кмета на града инж. Методи Чимев, като резултатите му бяха в норма.
Екипи на пожарната от Дупница и доброволци от село Бистрица овладяха пожара, който избухна над сметището на Дупница около 18.30 часа днес. Огънят обхвана близо 40 декара площ в местността Поляната, като застрашаваше и горските масиви наблизо. Доброволците от село Бистрица ще наблюдават района, за да не се стигне до повторно запалване.
Кардинални промени се извършват във футболния "Марек", който пое по нов път на развитие. Клубът е вече с нов изпълнителен директор. Това е легендарният защитник Янек Кючуков, който сменя на този пост досегашния Иво Паргов. Нов пост е въведен в клуба и това е на финансов мениджър. Функциите ще бъдат изпълнявани от Цветан Видински, който от създаването на Марек 2007 е основен финансов благодетел на този клуб. От днес, за детско-юношеската школа в Марек ще отговаря пък Анжело Кючуков, който ще продължи работа и като треньор в школата.
Служителите от “Екоотдела” към Община Дупница съставиха нови два акта на собственици на коне, информират от пресцентъра. Двете животни са заловени вчера в района на жк. “Бистрица” на детската площадка зад бл.51, а сигналът е подаден от жители на квартала. Заловените коне са настаниха временно до установяване на собствениците в бившия стопански двор в село Бистрица. Санкциите са в размер от 100 до 400 лева съгласно Наредбата за отглеждане на домашни животни, птици и пчелни семейства на територията на община Дупница.
Досъдебно производство е започнато вчера в РПУ – Дупница, срещу 22-годишна жена с инициали С.А. за кражба на мобилен телефон. Телефонът е иззет от полицаите с протокол за доброволно предаване. Жената е от Сапарева баня.
3 досъдебни производства са започнати вчера в РУ Дупница срещу неизвестни извършители на престъпления. Крадци са разбили стена на заведение в града, но не са успели да измъкнат нищо, съобщават от пресцентъра на ОД на МВР. В Сапарева баня е извършена кражба на пари и накити от частен дом. Отново в курортния град е установено неправомерно присъединяване към електропреносната мрежа.
БФС обяви програмата на срещите в младежката група до 21 години. Там така наречените дублиращи отбори ще продължат борбата също в две групи : 1-ва и 2-ра шестица, но по своето класиране. Марек приема Черно море в 1-ви кръг от втората фаза на 1-ви април от 16:00 часа на стадион Бончук.
Дупнишки районен съд глоби с 1000 лева клиентка на кафе, която заляла с горещата напитка служител на заведението. Обвиняемата Е.З, която е родена в Дупница и работи в рудник „Бобов дол“ е извършила хулиганската постъпка в кафене в миньорския град, намиращо се до бившата болница. Потърпевшата Г.Т е получила изгаряния от 1-ва степен. Решението може да се обжалва и протестира пред Окръжен съд гр. Кюстендил в 15-дневен срок.
Продължава гасенето на пожара в Рила планина, който е локализиран на площ от около 130 дка. Днес на място са около 140 души. Има готовност при необходимост да бъде включена и летателна техника. 6 пожара са гасили вчера екипи на РСПБЗН в Кюстендилска област. Всички са причинени поради небрежно боравене с открит огън
Служители на РДПБЗН – Кюстендил са проверили 36 обекта в областта – храмове и бази с очаквано настаняване на гости през Великденските празници, законовите изисквания за гарантиране на пожарната безопасност на посетителите са спазени. Изпълнени са 11 предписания, направени на храмове за оптимизиране на пожарната безопасност. РДПБЗН препоръчва: Предстоящият голям християнски празник – Великден, несъмнено е свързан с посещението на много хора в православните храмове и паленето на свещи. Наличието на значителен брой хора, небезопасното палене и носене на горящи свещи от една страна, както и горимо натоварване, съсредоточено в черковните храмове е предпоставка за възникването на пожари със сериозни последствия. РД “Пожарна безопасност и защита на населението” призовава всички граждани при посещението на храмовете и при пренасянето на запалени свещи до домовете да бъдат внимателни, за да не възникнат запалвания. Горящите свещи трябва да се държат в ръце, така че да се предотврати допира им до околните хора. Свещите е необходимо да се поставят да догарят на свещниците или се поставят в специално поставените съдове с вода. Сериозна е опасността от пожари при хвърляне на горящи свещи и клечки от кибрит в района на черквите. В случай на запалване, гражданите е необходимо да запазят самообладание и без паника да напуснат храма през изходите по най-бързия и безопасен начин, изпълнявайки указанията на служебния персонал, който е инструктиран за безопасното евакуиране на гражданите или да позвъните на телефон 112.
Данните от изследването сочат, че СИРИЗА води с 12% пред управляващата Нова демокрация. Гръцката радикална левица СИРИЗА набира 35.5% – 39.5%, Нова демокрация – 23-27%, Трета е крайно дясната „Златна зора” с 6.4-8%, след нея са партия „Река” – с 6.4 -8%, Комунистическата партия на Гърция – 4,7-5,7%, ПАСОК – 4.2 – 5,2%, Независими гърци – 2,2-3,2 %. СИРИЗА може да спечели до 158 места в гръцкия парламент. Това означава, че ще може да управлява самостоятелно и да не влиза в коалиция с никого за да състави правителство. В същото време, "Нова демокрация" ще има 65-75 места."Река" и ултра-дясната "Златна зора" може да получат 17-22 места, Комунистическата партия на Гърция – 13-16, ПАСОК – 12-15, "Независими гърци" – 10-13 места, съобщиха експерти на гръцката обществена телевизия NERIT. Лидерът на СИРИЗА Алексис Ципрас обеща при победа на неговата партия да задържи Гърция в еврозоната и да договори края на спасителната програма, вместо да я прекратява едностранно. Изборите в Гърция са задължителни, а победителят в тях получава автоматично допълнително 50 места.
Изложба-живопис на двама млади и нестандартни художници ще бъде открита на 20 януари в галерия “Джамията”. Произведенията на Силвия Павлова и Григор Велев ще бъдат изложени в рамкитве на един месец. И двамата са иновативни и авангардни творци, които смело експериментират с модерното изкуство. Провокативен стил, изчистени линии, различна гледна точка, смела импровизация, ярки образи и цветове- това е част от магията в живописта на Павлова и Велев. Експозицията включва 50 картини, рисувани от живописците през последните две години. В основата й е да разкрие вътрешния поглед на артиста, както и да активира “третото око”на зрителя.
Служители на полицейския участък в с. Невестино са установили извършител на повреда на чужда собственост. 41-годишен мъж е пробол гумите на лек автомобил „Мазда“ и товарно ремарке на негов съселянин. Деянието е заявено вчера и по данни на потърпевшия е извършено през изминалата нощ. По случая е започнато досъдебно производство в РУ-Кюстендил срещу И.В. от с. Пастух.
Отлично започна участието си дупнишкият клуб по таекуон-до „Гладиатор“ на турнира от най-висок клас Thessaloniki open" G1. Откритото първенство на Гърция се провежда в Солун от 16 до 18 януари и в него участват 916 състезатели от близо 300 клуба от над 30 държави. Дупничани спечелиха два медала още в първия ден. В категория до 47 килограма при кадетите Луиза Захариева стана първа, а в категория до 41 кг Ивона Цинцарска взе сребърен медал. Третият представител на СК“Гладиатор“ Митко Джорджев ще се състезава при младежите в категория до 63 килограма.
Oбщина Дупница отбеляза 166 години от рождението на Христо Ботев. Венци пред паметника на революционера положиха кмета на града инж. Методи Чимев и неговият заместник Крум Милев.
Срещата от 17-ят кръг на В-Югозападна футболна група между Германея и Струмска слава бе отложена. Домакините от Сапарева баня изпратиха писмо до Зоналния съвет на БФС, в което информират, че състоянието на терена, поради падналите валежи, не позволява нормално провеждане на футболна среща. Двубоят е отложен за 11 март от 15:30 часа
Дупничанинът Теодор Георгиев отново не срещна късмет при жребия. На Европейско първенство по таекуон-до в Олимпийски категории в руския град Налчик, Теодор започва срещу представител на домакините. В първият кръг той се изправя срещу Сайд Устаев, а ако го преодолее излиза срещу един от поставените в схемата Хулио Ферейра от Португалия. Теодор Георгиев, който е 12-ти в световната ранглиста в категория до 74 килограма, за първи път излиза в тази нова, за него категория до 80кг. Това се налага от факта, че турнира е за олимпийски категории. Ако Теди вземе квота за Европейската Олимпиада, там ще се състезава при по-тежките до 80 килограма. В Налчик в тази група се включиха 20 състезатели, като според резултатите първите 5-са поставени, но дупничанина зае 6-та позиция. „Тежък жребии, но ако победим в първите две срещи, после ще бъде по-лесно“, заяви старши треньора Христо Михалчев. Състезанията на Теодор Георгиев са в събота.
Община Дупница спечели и на трета, последна инстанция делото заведено от бившия главен специалист “Образование” Иво Зафиров, информират от общинския пресцентър. От Върховния касационен съд отказаха обжалването, като решението е окончателно и не подлежи на обжалване.
Страница 8 от 156

