Начало
Лекарите в Гренобъл са започнали процес по изваждането на Михаел Шумахер от изкуствената кома, в която беше поставен след тежкия ски инцидент във френските Алпи.
Структурата на Жени ГЕРБ – Дупница проведе отчетно – изборно събрание, на което бяха направени номинации за избор на ново клубно ръководство. Доскоро в област Кюстендил единствената създадена и действаща организация на дамите от ГЕРБ бе именно в Дупница. Гости на събранието бяха Ирена Соколова – председател на ЖГЕРБ, Михаела Крумова – член на НИС, областният клубен ръководител на дамите Реонита Йорданова, Росица Борисова – председател на ГЕРБ – Бобов дол и член на областното ръководство, както и Елза Драгомирова – областен координатор на ЖГЕРБ – Перник. "Жените в ГЕРБ винаги са били онзи двигател, без който нямаше как да вървим към общата си цел – развитието на региона и страната. Заедно трябва да сме работилница за идеи на партията, платформа за задълбочени и новаторски дискусии, енергия за борба с насилието и всяка друга дискриминация", заяви при откриване на събранието Радослава Чеканска, член на областното ръководство на жените. Тя пожела на дамите да вярват в силата и уменията си, а работата на структурата да продължи да бъде ползотворна и градивна. "Хубаво е, че сме намерили една кауза, която се нарича ГЕРБ. Кауза, която за всеки един от нас дава отправна точка за това какъв искаме да бъде нашият принос в обществото и какво искаме да постигнем", заяви лидерката на ЖГЕРБ за България Ирена Соколова. "Това, което ГЕРБ прави най-добре е да изгражда, да съзидава, да прави средата по-красива, да ни дава усещане, че утре градът ще изглежда с една идея по-красив от днес, ако кметът е от ГЕРБ. Утре областта ще е по-подредена и по-уредена, ако областният е от ГЕРБ, ако министър-председателят е от ГЕРБ", подчерта Соколова. "Няма друга организация, освен женската, която да е с толкова много различни, нови, интересни и много специални събития, които организира. Ние помагаме за промяната. Ако помислим малко, ще видим, че за тези седем години работа назад, ние винаги сме търсили начин да заявим колко силна е тази енергия в нас и колко добри резултати може да даде", каза още тя. "В цялата област се направиха учредителни събрания на ЖГЕРБ и смятам, че от тук насетне наистина трябва да заработим активно като клубни структури. Предстоят ни много важни избори и тук, в община Дупница, трябва да дадем всичко от себе си, за да продължим традицията, ГЕРБ да бъде водеща политическа сила", заяви Михаела Крумова. "Уверена съм, че ще направите добър избор, като номинирате активни хора, за които ГЕРБ е кауза", допълни тя. Отчет на дейността на структурата, от учредяването й през юни 2012 г. до момента, бе направен от името на настоящия председател Десислава Стойнева. Отчетени бяха всички реализирани инициативи на дамския актив, подкрепата, която оказват жените при организиране на изборите в общината, както и отговорните позиции, заемани достойно от представителките на ГЕРБ – Дупница. Номинирани за общински клубни ръководители на структурата в Дупница бяха: Таня Петрова, която е Директор Дирекция в Община Дупница, Утеха Маноилова – кметски наместник на с. Пиперево, Теменужка Марамска – Директор на ОДЗ. Номинации получиха още Илиянка Пилева – общински съветник и учител и зам.-областният управител Радослава Чеканска, която обаче си даде отвод. За общински клубен организационен секретар номинирани бяха: Валентина Зашева – кметски наместник на с. Тополница, Теменужка Марамска и Ваня Бельова, която също си даде отвод. Новото клубно ръководство ще бъде утвърдено след решение на Изпълнителната комисия на ГЕРБ. До края на месеца предстои да бъдат учредени клубни структури да дамите и в общините Сапарева баня и Рила.
Полицаи от Дупница бяха вдигнати на крак след сигнал за тежко ПТП в района на село Яхиново. Водач на лек автомобил Фиат, пътуващ към Дупница изтървал управлението и се забил в ел. стълб. След произшествието мъж и жена са закарани в столично лечебно заведение, със счупени ръце е шофьорът на автомобила. Пожарникари са оказали съдействие при изваждане на пострадалите от автомобила. Полиция изяснява причините за произшествието, по първоначални данни жената е с най-тежки наранявания. Работата по случая и установяване на самоличността на пострадалите продължава. Катастрофиралият автомобил е с кюстендилска регистрация.
Националната програма “ Сигурност” за наемане на пазачи за опазване на селскостопанската продукция ще се реализира за втора поредна година. Това обяви директорът на Регионалната служба по заетост Станислава Поповска в Кюстендил. До 10-ина дни ще бъдат разпределени финансовите средства, както и ще бъдат обявени свободните места по области и градове.
Статична камера, която да следи за движението на автомобилите по главен път Е-79 в района на автокъщите в Дупница ще бъде поставена идната седмица. Това обяви на пресконференция днес зам.кмета на Община Дупница Крум Милев. “Имахме няколко теми, по които коментирахме на свое заседание Комисията по безопасност на движението. Тази отсечка е една от трите най-натоварени в България със среден поток на денонощие от над 10 хиляди автомобила. Там е усложнена пътната обстановка и затова се стига често до ПТП-та. Направихме оглед заедно с Областно пътно управление и КАТ-Кюстендил на участъка и освен монтирането на допълнителни знаци, ще се монтира и активна камера, която ще заснема тези, които нарушават законите”, обясни Милев. Тя ще бъде монтирана на отбивката за село Пиперево и ще хваща само едната посока.
Около 60 души протестираха пред Съдебната палата, в столицата, срещу връщането на имоти на Главното мюфтийство в това число джамията в Дупница и тази в Кюстендил, предаде репортер на Агенция „Фокус” . На протеста присъстват кметът на Кюстендил Петър Паунов, футболни привърженици, заедно с председателят на сдружението – Елена Ваташка, представители на Национал-демократична партия и недоволни граждани. Протестиращите носеха плакати с надписи: „Да съхраним българските паметници на културата” и „Европа с музеи, не с джамии, не на ислямизацията”. Софийски апелативен съд заседава по искане на Мюсюлманското вероизповедание да бъде прието като наследник на мюсюлманските вероизповедни общини в България от началото на 20 век.
Русенска фирма отново ще осъществява физическата охрана на територията на община Дупница. До там се стигна, след като обявения конкурс за избор на фирма се провали, заради липсата на мераклии. В крайна сметка, Община Дупница подписа договор с фирма “Щит” за извършване на физическа охрана на общинските обект за срок от 2 години на обща стойност 402 хиляди лева без ДДС, информират от пресцентъра на Общината. Русенската фирма и до сега извършаше физическата охрана на територията на общината.
Д-р Първан Дангов се присъедини към Инициативния комитет, който издигна кандидатурата на д-р Иван Ибришимов за кмет на Дупница. „Вярвам, че д-р Ибришимов ще спечели изборите. Знам, че той може да работи здраво за хората. Не съм му спестявал критика, когато е допускал грешки и това го е правело по-силен. Някои може да кажат, че нашите взаимоотношения са минали през трудни периоди и ще бъдат прави. Но ние с Иван сме си запазили своето приятелство, другарско отношение и сме извлекли поуки за себе си от грешките си. Заедно сме в тази трудна кампания, защото сме алтернатива на непрозрачното управление на ГЕРБ в лицето на случайно попаднали хора, които направиха пари за себе си, но забравиха дупничани.“, заяви д-р Първан Дангов. Според него д-р Иван Ибришимов има огромно предимство, като кореняк дупничанин. „Вярвам, че Иван като кмет ще промени наложеното статукво да бъде управляван от съученици от София и заместник-кметове, които идват почасово на работа. Иван е реализиран професионално. Той е лекар, на когото вярват не само в гилдията, но и хората от дупнишкия край и областта. Има и сериозен натрупан опит като депутат на национално ниво. Заслуга на д-р Ибришимов са осигурените средства за изграждането на спортната зала, финансирането на строителството на социалните жилища в Дупница, мащабните ремонти по сградите на 5 училища в Дупница и промяната на цялостния бизнес климат по усвояването на средствата от европейските фондове в Кюстендилска област. Не на последно място мисленето на д-р Ибришимов като кореняк дупничанин е неговото най-силно предимство. Това го отличава от всички останали в борбата за кмет. Вярвам, че кандидатурата на Иван е безспорна! Заедно ще върнем духа на Дупница и вярата на дупничани в справедливостта. Ние сме на ход, приятели! Стига с компромисите! Победата е наша!“
Двама от юношите на "Марек Юнион-Ивкони" направиха дебют в мъжкия отбор в срещата с КВК Габрово. Дупничани победиха с лекота 3:0 гейма съперниците си в Сливница. За сефте в групата бяха включени абсолютни дебютанти . Централният блокировач Преслав Йорданов и посрещачът Цветелин Цветанов записаха първи минути при батковците си. 17-годишните таланти са първа година старша възраст и са възпитаници на треньора в ДЮШ Радослав Асенов. Освен тях двамата, в игра се появи още един от старшата възраст на клуба Димитър Дулчев, който записа участие и в Шампионска лига. "Продължаваме политиката си да налагаме постепенно наши кадри в първия състав. Това е пътят за развитие на един клуб в България-работеща школа, която да дава плодове", лаконичен бе мениджърът на клуба Людмил Найденов.
"За предстоящия вот ГЕРБ в община Дупница ще има една добре балансирана листа. 30% от кандидатите в нея ще бъдат общественици, професионалисти в дадена област, без да се членове на ГЕРБ. Целта е да имаме специалисти от всички сфери в листата", това заяви на общо събрание на структурата на ГЕРБ – Дупница общинският координатор на партията Ивайло Константинов. На събранието присъстваха повече от 100 членове на структурата, сред тях: областният административен секретар Емил Гущеров, членовете на общинското ръководство на партията – инж. Методи Чимев, Крум Милев, Красимир Георгиев, Радослава Чеканска – член на областното ръководство на ЖГЕРБ, както и общински съветници от партията. "Това събрание има за цел да ни запознае с изискванията на ИК на ГЕРБ относно номинациите за кмет на община и кметове на кметства", поясни Константинов. Той заяви, че начинът, по който ще бъдат направени номинациите за кмет и общински съветници, ще бъде изключително критичен и, че, членовете в листата ще бъдат подредени с оглед броя на получените за тях гласове. Номинациите и гласуването ще се състоят през месец юни на общо събрание на структурата. "33-мата кандидати за общински съветници от ГЕРБ ще бъдат разпределени по квотен принцип от съответните области: архитектура и строителство, образование, социална сфера, земеделие, бизнес, спорт, екология, култура и медии, юристи, икономисти, инженери, медици, ще има и квота за представители на младежкото ГЕРБ", обясни Ивайло Константинов. Той подчерта, че е важно в листата на ГЕРБ да има представители от всяка една сфера. "Присъствието на различни специалисти дава възможност на комисиите в Общинския съвет да работят адекватно и активно", каза още лидерът на ГЕРБ. Константинов припомни, че на обща пресконференция с народния представител Кирил Калфин са заявили, че номинацията за кмет на ГЕРБ никога не е била друга, освен тази на инж. Методи Чимев. Дали ще се кандидатира за втори мандат, Чимев ще обяви в края на месец юни. На събранието присъстващите имаха възможност да обсъдят с кмета и зам.-кметовете развитието на община Дупница, реализираните до момента проекти, отремонтирания център и енергоспестяващото осветление в целия град, ремонта на театъра, отварянето на хранителни магазини в Дупница на две от големите вериги. Бяха обсъдени и идеи и възможности за развитие на зимен и религиозен туризъм в региона.
Ще бъде направена рехабилитация на пътя Рила – Рилски манастир – Кирилова поляна. От много време се стремим към това, вече е договорено и ще бъде факт тази година. Това заяви народният представител от ГЕРБ Кирил Калфин. "Сградите, които се намират на влизане в Рилския манастир, също ще бъдат довършени. В тази връзка имаме сериозен разговор с председателя на комисията по вероизповедания, както и с министъра на МВР Веселин Вучков. Именно министър Вучков е в основата на тези събития, той положи много усилия да се отпуснат тези средства, за да бъде довършен сградният фонд. В този число полицейският участък, участъкът на пожарната и т.н.", коментира Калфин. Министър Веселин Вучков съдейства и за възстановяването на денонощната охрана на Рилския манастир, допълни още депутатът.
Антон Велков ще бъде треньор на новия Локомотив Сф, който стартира от четвърта дивизия. Това обяви пред Нова телевизия изпълнителният директор Бойчо Величков. "Все още изчакваме официалната регистрация на дружеството, но мога да назова името на треньора и това е Тони Велков. В понеделник ще организираме пресконференция и представяне на треньора“, сподели Величков. Според него, основното финансово перо на новия клуб ФК Локомотив София 1929 АД ще отива за ДЮШ, като до няколко седмици ще започне реконструкция на един от помощните терени на стадион „Локомотив“. Ще има нов Локомотив, който стартира първенството в Северната "А" градска група (четвърта дивизия). Първият мач на "железничарите" е като гост на Надежда Доброславци, обяви председателят на Градския съвет на БФС Николай Добрев за БТА. Според предварителната програма групата трябваше да бъде с 11 отбора, но с включването си новият "Футболен клуб Локомотив София 1929" АД заема позицията на почиващия в първоначалния жребий. Дружеството ще бъде издържано от бизнесмена и бивш футболист на "червено-черните" Иван Василев. Председател на дружеството е друг бивш футболист – Бойчо Величков. Валентин Николов – партньор на Иван Василев, и Александър Антонов, допълват Управителния съвет на клуба. Новият Локомотив София е заявил два терена за домакинските си мачове – стадион "Локомотив" в квартал "Надежда" и терена в село Требич, където традиционно играят срещите си децата и юношите. Очакванията са в следващите седмици цялата школа на стартия ПФК Локомотив да премине към новото дружество и да се заяви за участие в столичните първенства. Само преди два дни Тони Велков бе в Дупница, на официалното представяне на школата на Марек 1915.
Голям жест на милосърдие проявиха гвардейците, които дойдоха и откриха по възхитителен начин 38-те майски празници на културата. Оказа се, че всички участници от гвардейската част са се отказали от командировъчните, които им се полагат и са ги дарили още веднага за възстановяването на Милчо Палакарски от Яхиново, който пострада при зверската катастрофа в родното му село. "Решението бе споннтанно. Даже някои от колегите пуснаха отделно и други лични пари в кутиите. Дано се оправи момчето", сподели един от гвардейците. В спектакъла "Искри" се включиха над 250 гвардейци.
40-привърженици на Марек Юнион-Ивкони заминаха тази сутрин за Добрич, където днес от 17:30 часа в зала Добротица е петия решителен мач за титлата във волейболната Суперлига, в който Добруджа 07 се изправя срещу Марек Юнион-Ивкони. От агитката на дупничани заявиха, че ще подкрепят сериозно отбора и няма да се дадат на домакинската публика в Добрич. "Трябват ни викачи, а не зяпачи", с такъв призив пък феновете на Добруджа 07 ) призовават привържениците на отбора да напълнят залата. Досега двата тима отбелязаха равенство във финалната серия – 2:2 победи, като доведоха финалния спор до интрига, каквато скоро не е имало в родните шампионати. Първоначално добричлии отбезяха две победи на свой терен, като взеха сериозно предимство. Впоследствие дупничани не се предадоха, като сториха същото в Сливница. В серията се играе до три успеха, така че днешният двубой ще бъде решителен за спечелване на титлата. Отборът на Марек вече три пъти подред е шампион на България.
Читатели на zadupnitsa.com изпратиха на редакционната поща сигнал за необезопасени дълбоки изкопи в Дупница. Сигналът е от вчера 30 март 2015 година, а въпросните изкопи, дълбоки близо 2 метра, са вследствие на дейностите по проект „Зелена градска среда“ и се намират на ул.“Родопи“ и ул.“Екзарх Йосиф“, зад пазара. Ето какво ни пише семейство което живее в този район: „Здравейте, искам да сигнализирам за една нередност на която се натъкнах днес! 2-метрови ями необезопасени! Дори няма сигнализираща червено/бяла лента. В момента тук предстои подмяна на водопровод, и ремонти дейности в целия квартал, но е недопустимо в днешно време да не се вземат елементарни предпазни мерки! Квартала е гъсто населен, има много малки деца, възрастни хора, който в тъмната част на денонощието не искам да си представя, че могат да паднат и да пострадат, не дай си боже и по – лошо нещо в тези зеещи ями! Нито тротоарите от страна на къщите са оправени, придвижваме се като в Бейрут! Ще ви бъдем благодарни ако вземете отношение по въпроса! „ Припомняме, че бенефициент по проект „Зелена градска среда“ е Община Дупница, а изпълнител ДЗЗД "Съвременна Дупница 2014". Проектът е на стойност 5 млн лева и освен всички други дейности предвижда и рехабилитация и преасфалтиране на 13 улици в това число ул.“Родопи“ и ул.“Екзарх Йосиф“.
Във връзка с предстоящия на 22-и февруари празник – Сирни заговезни, кметът на Община Дупница инж.Методи Чимев издаде заповед, регламентираща паленето на традиционните за този ден огньове. Категорично се забранява паленето на огньове в опасна близост до сгради, постройки, съоръжения, както и изгарянето на автомобилни гуми и леснозапалими горива и материали. При силен вятър в същия ден, се забранява изцяло паленето на огън.
Няма да обжалвам докладът, ако той е отрицателен за изграждането на депо в землището на Джерман, това обяви на общественото обсъждане в дупнишкото село кметът на града инж. Методи Чимев. Около 120 души се бяха събрали пред кметството в Джерман, за да изразят своята позиция. Срещата премина неочаквано спокойно и дори без напрежение. Имаше осигурена полиция, която да следи за спокойствието и реда.
Над 2500 души присъстваха на закриването на 2-рият национален мотосъбор Дупница 2015, организиран от клуб "Неразделни братя". След обиколката на Дупница и скоростните отсечки на летишето край Крайници, вчера 6-ти юни рокерите се събраха отново в парк „Рила“. В мотоигрите се включиха много от мотоциклетистите, които премериха сили и умения в 10 атрактивни дисциплини. Приза за най-шумен мотор, организиран в памет на Добромир Добрев-Дени остана в Дупница, а спонсорите раздадоха достатъчно награди, както в игрите, така и в томболата. Талантливата Карина откри рок-концерта, след което се изяви и дупнишката банда „Фаербол“.
Продължаващото повече от 2 години дело между бившият председател на Общински съвет-Дупница Ивайло Константинов и екскметът Първан Дангов утре трябва да има окончателен резултат. Поне такова трябва да бъде развитието, след последното досега проведено заседание на съда. Както е известно, Дангов поиска да му бъде
дадена думата на последното заседание, което е насрочено за 10 часа в петък, след което са пледоариите на адвокатите на двамата. В рамките на до час по-късно, трябва да бъде и произнесена присъдата по иска на Константинов за 50 000 лева срещу Дангов за клевета. Константинов обяви още при завеждането на иска, че спечелената сума ще предостави впоследствие на футболен клуб „Марек“.
„Изминаха вече близо 10 месеца от убийството на моя брат Николай, но загубата не може да се преодолее. Няма как да празнуваме аз и моето семейство, но други го правят спокойно и без угризения. Имам предвид фамилия Карастоянови“, това заяви Иван Радев брат на убитият през месец март 2014 година Николай Радев. Иван и неговите близки си пожелават през 2015 година вече да има справедливост. „Искаме справедливост за Ники. Брат ми не е сред нас, сред своите приятели, докато извършителите са на свобода и купонясват“ допълни още Иван Радев.
Младежкото обединение на БСП- Дупница ще подкрепи инициативата „Санкциите не спасяват живота. Искаме мир, а не война", това заяви лидерът на структурата в града Станислав Павлов, след среща с младежите тази вечер. Идеята за акцията е на националната младежка организация на БСП и ще се проведе на 10 февруари вторник от 17:30 часа пред Президенството. Тя ще се проведе във вторник в 17, 30 часа пред Президенството. Младите социалисти от БСП-Кюстендил също заявиха, че ще подкрепят инициативата, която е във връзка с конфликта в Украйна
Костадин Катин ще търка наровете в затворническото общежитие в Самораново за множество злоупотреби с власт. Това реши ВКС. Катин, известен с авторитарния си начин на управление в общината, беше отстранен от длъжност през 2011 година, след като прокуратурата му повдигна 4 обвинения. Продал общински имоти, за да облагодетелства други лица. Разрешил е на бизнесмен от региона да сече и извозва тополи от общинската гора. Разследването срещу екс кмета продължи с години.В многобройните заседания стана ясно, че бивше ченге от Рила и настоящ ресторантьор спечелил тополите с фалшиви документи. Домът на тогавашния кмет беше обискиран, а самият той подведен под отговорност. В едно от заседанията Катин показа непристойно поведение и беше изгонен от залата.
Мъжът, известен с честата смяна на жените и прическите си, обжалваше упорито решенията на всички инстанции.
Последната обаче се оказа непоколебима. Сега ВКС реши окончателно съдбата на бившия кмет: Той ще лежи в затворническо общежитие 4 години!
По една част от повдигнатите обвинения Катин беше оправдан, други от тях обаче нямаше как да бъдат оправдани и той трябва да бъде настанен в общежитието от затворнически тип.
По време на властването си Катин парадираше с познанството си с Братя Галеви докато управляваше общината. И след като присъдата на ВКС за Катин не подлежи на обжалване, той може да направи друго – да последва примера на Пламен Галев и Ангел Христов, и да забегне в чужбина.
На 4 и 5 юли на парк "Рила" ще бъде "изградена" улица на занаятите, под надслов "Назад във Времето", информират организираторите от Община Дупница. Ще се представят дипломирани майстори – занаятчии от България. Ще има представители на следните занаяти: грънчарство, дърворезба, ножарство, ювелири, гравюра, декупаж, иконопис, кукларство, пластика, рисувана коприна, металопластика и др. древни и съвременни занаяти, допълват от кметството. Всички майстори ще са с атрактивни облекла и ще извършват демонстрации. Събитието ще бъде своеобразен парад на българщината.
Досъдебно производство е започнато в РУ Дупница срещу двама мъже от с. Бистрица. Вчера призори те нанесли поражения на лек автомобил “Тойота”, паркиран на ул. “Цар Освободител” в града. Двамата – И.В. на 24 г., и В.Г. на 25 г. са задържани за 24 часа в полицейския арест.
26-годишен мъж е задържан от дупнишки полицаи снощи, заради повреждане и унищожаване на чуждо имущество. Той е счупил стъкла на лек автомобил "Ауди", паркиран в централната градска част на Дупница. Мъжът ще остане в полицейския арест 24 часа. Работата по случая продължава РПУ Дупница. В полицията в Дупница е заявено повреждане и на лек автомобил "Фиат", който е бил паркиран в с. Стоб.
Дупничаните Теодор Георгиев , Христо Михалчев, както и част от българския национален отбор по таекуон-до пристигнаха във Фуджейра. Там от утре започва силният турнир от клас G1 Fujairah Open 2015.В категория до 74 килограма ще се състезава и Теодор Георгиев, който само преди броени дни взе бронз от турнир в Сараево. Българската група вчера след близо 5 часа полет се настани в хотела и днес следобед са меренията и свободните тренировки.
Бащата на осъдения бивш кмет на Кочериново Костадин Катин издъхна тази нощ в реанимация на МБАЛ Благоевград, информира struma.com. Възрастният мъж бе докаран преди няколко дни в тежко състояние и остана в кома в интензивното благоевградско отделение. Месец по-рано синът му Катин бе вкаран в затвора заради престъпления по служба в качеството му на кмет на Кочериново. Очаква се, Катин да бъде пуснат от затвора за деня на погребението на баща му.
Задръстване се е образувало на Аспаруховия мост във Варна. Майката на 6-годишния Марин, който изчезна след потопа в "Аспарухово" и все още се издирва, е блокирала пътното платно, научи Дарик. На мястото са и други хора от квартала.
Бившият вътрешен министър от времето на Иван Костов Богомил Бонев изпрати на бърза ръка Бойко Борисов при братя Галеви. Това той направи чрез своя фейсбук-профил в часовете преди нова година, информира bgnovosti.com. "Все пак аз съм близо 15 г. непрекъснато в устата на хората. Това ме и уморява, и в края на краищата води до…, това си е голямо напрежение", заяви Борисов.Почини си, иди при Галеви, поживей си… Луди пари пръсна да си в устата на хората. Време е да пръснеш малко от нашите пари за снишаване (по кумира ти). И на хората ще помогнеш…”, се чете в пост на страницата на бившия политик.
Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев изпрати днес заявления за включването на нови осем общински обекта към газифицираната мрежа и за сключване на договори. Това са училищата “Неофит Рилски”, “Паисий Хилендарски”, “Кирил и Методий” и “Евлоги Георгиев”, детските градини – “Детелина” и “Слънце”, сградата на МБАЛ “Свети Иван Рилски” на ул. “Св.Георги 2” (Военната болница), както и спортната зала на града, където обаче ще почне да тече газта, след като бъде реконструирана, уточниха от пресцентъра на Общината.
В предпоследния ден от проекта "Активното лято“ децата разгледаха историческите забележителности и посетиха културните средища в Дупница. В урока по краезнание – "През миналото на Дупница" – групата от 30 малчугани посети Историческия музей, Часовниковата кула, Джамията и Околийската къща. Директорът на Историческия музей г-жа Анелия Геренска, заедно с уредниците Сергей Остинов и Славянка Николова, показаха музейните експонати и разказаха любопитни факти от историята на града. По-късно запознаха децата и с историята на символа на град Дупница – Часовниковата кула. Следващата спирка от своеобразния урок по краезнание бе средновековният комплекс „Джамията“, намираща се в центъра на града. Тя е носител на архитектурно и историческо значение за града. Според историческата литература, построяването и е извършено върху основите на православна църква, която се е намирала в града. Днес Джамията е паметник на културата. Тя е превърната в изложбена зала и често става гост на изложби на местни и други художници. Последното място, което децата посетиха, бе художествената галерия "Околийска къща". Къщата е обявена за архитектурен паметник на културата през 1972 година. В нея се излагат най-различни произведения на изкуството на видни творци от областта и цяла България. Освен това се осъществяват много изложби и поетични вечери. Днес от 10:00 часа на партерния етаж на сградата на Община Дупница ще бъде открита и фотографска изложба.
Страница 8 от 156

9-и януари