Начало
Веднага след боксовата Гала в Рощок Германия Кубрат Пулев даде интервю в което заяви, че в интригите срещу него има замесени и българи. Zadupnitsa.com вече писа за това. ВИЖ повече ТУК. След това интервю се появиха редица версии, кой точно е замесен. Боксовият мениджър Ивайло Гоцев е един от заподозрените, че пречат на Кубрат Пулев. Гоцев обаче напълно отрече да има нещо общо, пише БЛИЦ. "Имам огромно отношение по въпроса. Радвам се, че всички слушат в ефир. Мога да го определя като абсурдно и потресаващо. Имах разговор с Кубрат два дни преди срещата. Исках като българин да му помогна. Нямам какво друго да кажа", заяви Гоцев по повод тези подозрения в предаването "Зона спорт" по bTV Action. Той се включи по телефона от Лос Анджелис. Гоцев е мениджър на Благой Иванов-Багата, който има мач през уикенда.
Рилският манастир ще продава ток на свободния пазар. Това ще стане възможно, след като обителта и землището му бъдат обявени за обект от национално значение на едно от следващите заседания на кабинета, пише в. „Стандарт“. За това постигнаха съгласие вчера вицепремиерът по икономическата политика Екатерина Захариева и игуменът на Рилския манастир епископ Евлогий Адрианополски. Правитeлственото решение, което ще бъде инициирано от регионалното и културното министерство, ще позволи да стартира проекта на Рилския манастир за изграждане на собствен ВЕЦ.Споразумението за проекта е подписано още преди 5 години с Международен фонд „Козлодуй“ и финансиране от Европейската банка за възстановяване и развитие. Изграждането на манастирската електроцентрала ще струва 2,9 млн. евро. Преди то да стане факт, трябва да бъдат изготвени и кадастралните карти и регистри за имотите в землището на обителта. Това ще се случи до края на октомври, е станало ясно още на срещата. Електроенергията от ВЕЦ-а ще е за нуждите на Рилския манастир. Допълнителният ток, който надхвърля потреблението на монасите, ще бъде продаван, а от него ще се финансира обновяването на сградите на емблематичния религиозен и туристически символ. Между бъдещата ВЕЦ и сградите на манастира ще бъде изградено подземно електрозахранване, за да се избегне зависимостта от климатичните промени. Проектът е първият по рода си в енергийната област, който се финансира от ЕБВР. Обявяването на Рилския манастир за обект от национално значение ще улесни процедурата по изграждане на водната централа. Освен това според Закона за енергетиката ВЕЦ-а ще получи право на физическа и информационна охрана.
Отборът на Лудогорец ще срещне носителя на купата на Италия Лацио на 1/16-финал в турнира на Лига Европа. Това отреди днешният жребий в централата на УЕФА в Нион. Мачовете ще се състоят на 20-ти и 27-ти февруари, като Лудогорец е гост в първата среща.
Рекорден брой оферти за упражняване на строителен надзор по време на строителните и монтажни работи на канализационната мрежа в жк. Бистрица бяха подадени в Община Дупница за участие в процедурата по избор. Комисията, с председател зам.кметът по икономическите въпроси Олга Китанова започна работа в открито
заседание днес. 30 са подадените оферти за 4-те обособени позиции на обща стойност 44 000 лева, а изборът е "по най-ниска цена". 4-те позиции са – две за канализацията в жк. Бистрица, за канализацията по трасето на "Интегриран градски транспорт" (ИГТ) и за подмяна водопровода по същия проект. Комисията ще излезе в срок с победителите, които ще извършват строителния надзор.
За канализацията в жк.Бистрица, Община Дупница успя да осигури безвъзмездно над 3,3 млн лева от държавния бюджет, а за същата дейност по трасето попадащо в обхвата на ИГТ почти 1 млн. лв от ПУДООС. В момента тече процедурата по избор на изпълнител и на 16-и февруари ще бъдат отворени офертите . За подмяна на водопровода по ИГТ пък бяха осигурени отново безвъзмездно 680 000 лева от МРРБ, като там изпълнител е избран.
Централната избирателна комисия назначи Общинска избирателна комисия за изборите за общински съветници и за кметове, както и за национален референдум на 25 октомври 2015 г. и в община Дупница. До служебният избор на ЦИК се стигна, след като представителите на парламентарно представените партии в Дупница не постигнаха съгласие за състава на Общинската избирателна комисия за предстоящия местен вот. Консултациите бяха свикани на 25.08.2015 година от кмета Методи Чимев и се провалиха, след като възникна спор за зам.-председателското място. Предложения за поста направиха от АБВ, ББЦ, НФСБ и ДПС. След отправен от главния секретар на общината призив за постигане на консенсус, местният лидер на ДПС Иван Вуковски заяви, че категорично няма да подкрепи друг кандидат за мястото, освен неговия. Заради непостигнатото споразумение, целият 11-членен състав на ОИК бе изпратен за служебно определяне от ЦИК. Вчера Централната избирателна комисия излезе с решение, като за председател на ОИК е назначен Здравко Георгиев ГЕРБ. Спорното зам.председателско място ЦИК повери на адвокат Ели Панчева от ВМРО, секретар е адвокат Ирина Янакиева БСП. Останалите членове в комисията са Десислава Костадинова, Катя Димитрова, Даниела Филатова, Маргарита Иванова, Росица Ушатова, Ели Димитрова, Любомир Югов и Йорданка Божкова Общинската избирателна комисия встъпва в правомощията си от днес 5-ти септември 2015 г. Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд чрез Централната избирателна комисия в тридневен срок от обявяването му.
Полицията продължава да издирва откраднатото вчера в Дупница луксозно BMW X5, но зесега няма и следа от возилото. Това потвърждава една от първоначалните версии, според която удара е извършен от професионалисти в бранша. Според struma.bg автомобила е собственост на братята бизнесмени Стефан и Олег Петрови. Луксозният автомобил е бил изложен за продажба в автокъщата, която се охранява със СОТ. Кражбата е установена вчера в 5 часа сутринта и веднага е сигнализирано в РУП – Дупница. Започнато е досъдебно производство срещу неизвестен извършител, а криминалистите привикват на разпит хора от контингента. Автотърговци от Дупница коментират, че луксозното BMW може би вече е преминало границата и е в Гърция, или пък е разфасовано в някой гараж за части. Главен път Е-79 е коридор за крадени автомобили от България. Дупнишки полицаи често хващат на главния път автомобили с пренабити номера.
Дупнишки полицаи са задържали 23-годишен мъж от Кюстендил за извършена кражба на таблет и 1800 лв. от къща в Дупница. Кражбата по данни на заявителя е извършена на 20 октомври, когато жилището е било необитаемо за около 6 часа. Местопроизшествието е обслужено от дежурна полицейска група, предприети са издирвателни действия и криминалистите са установили 23-годишния мъж в обитавано от него жилище в Дупница. Таблетът е открит и иззет от него. Мъжът ще остане в полицейския арест за 72 ч., по случая е започнато досъдебно производство в РПУ Дупница.
Дупничанинът Цветан Соколов е на 4-о място в 56-та анкета за Спортист на годината на България, която е организирана от Нове Холдинг. Тръгналият за големия волейбол от Дупница волейболист не спира да учудва света с класата си, а това е поредното признание за него.
Мобилните оператори в България ще трябва да предоставят нужната информация, за да бъде установен извършител на кражба в ОбДТ “Невена Коканова“ – Дупница, това реши Районен съд Дупница. На 24-ти февруари 2015 година при концерт на ансамбъл „Тракия“, неизвестен на този етап е отмъкнал дамска чанта на една от танцьорките в ансамбъла.Жената с инициали Гергана Е. е оставила дамската си чанта на няколко метра от сцената и отишла да загрява, като имала видимост към чантата си. Въпреки това за моменти отклонявала вниманието си и когато приключила със загрявката си се върната на мястото, където оставила чантата си и установила, че тя липсва. В чантата е имало телефон, таблет, часовник, ключове за автомобил и 150 лева.
Днес започна първенството на Б-професионална футболна група. Отборът на Спартак Вн не игра в Банско. Срещата ще се проведе на друга дата или ще бъде назначена служебна победа за Банско. Причините са във финансовото състояние на Спартак Вн.
Община Дупница е спечелила и на последна инстанция делото, което се гледаше в съда по избор на изпълнител за ремонт на Пречиствателната станция в Джерман и цялостната подмяна на водопровода и канализацията в селата Самораново и Бистрица, както и два квартала на Дупница. Общата стойност на проекта, известен като "Водния цикъл" бе 35 млн. лева. „На 11 май тази година ВАС потвърди, че сме спазили всички изисквания и условия по избор на изпълнител. Доказа се, че сме били напълно прави. Уведомихме вече МОСВ и очакваме последващи инструкции от тях. Очакваме в следващите дни да ни уведомят как процедираме от тук насетне“, обясни Кр.Георгиев – зам.кмет по европроектите. „Разочарован съм, разбира се. Бистрица и Самораново имат постоянно проблеми с водопровод и канализация и досега щяхме да се приключили с дейностите и да сме забравили. Заради лични, користни цели на фирми или хора стоящи зад тях, се стигна до тази съдебна сага. На някои хора не им се хареса това, което се прави и ще ви припомня за онова прословуто писъмце от март месец миналата година на принципа копи-пейст насочено до Казанлък с нашия проект с абсурдните мотиви, поради които спират проекта. И кои са потърпевшите от тези политически игри – няколко хиляди жители“, не скри възмущението си инж.Чимев.
Общият брой на заболелите от бруцелоза хора до момента остава 32-ма. Всички те са хоспитализирани и стриктно спазват лекарските предписания. По настояване на гражданите започна вземането на кръвни проби при свине от домашните стопанства и дворни кучета. На 27.08.2015 г. бе установено наличието на бруцелоза при 3 от общо 11 изследвани кучета. Те ще бъдат евтаназирани по хуманен начин. При 19-те кръвни проби взети от свине, резултатът е отрицателен. Стопаните признават, че са хранели домашните си любимци и свинете с месо или мляко, добито от заразено животно. Областната дирекция по контрол на храните съобщава, че днес са изпратени проби от още 6 броя свине и 5 броя кучета на територията на гр. Рила, като към момента в Лабораторията по особено опасни инфекции – София се изследват взетите проби на свине и кучета и от с. Смочево. Областна администрация – Кюстендил благодари на гражданите за оказаното съдействие на екипите при изследването на хората и животните.
Пръскането срещу кърлежи на територията на град Дупница ще започне от утре, информират от общинския пресцентър. С тази дейност е ангажирана “ДДД-1” ООД-София. 152 декара зелени площи ще бъдат напръскани в следващите дни. 24 обекта, както и всички детски градини ще бъдат третирани срещу паразитите.
Не е ясно какво представлява РБ, кой формира волята и как се взимат решения в него, коментира тя за TV7. В момента не е ясно какво представлява Реформаторският блок, кой формира волята в него и как се взимат решения. В публичното пространство се изразяват лични мнения, които по никакъв начин не могат да обвържат участниците в Блока. Това поведение е безотговорно, заяви в студиото на "Добро утро, България!" по TV7 лидерът на Християндемократическата партия на България Ирина Репуц. Тя беше приканена да напусне Реформаторския блок, но сама не може да си отговори какво точно трябва да напусне.
Община Дупница бе одобрена от Фонд „Социална закрила” за доставчик на социалната услуга „Обществена трапезария”, информират от пресцентъра. Дейностите ще продължат да се реализират на територията на града и през периода от 1 октомври 2014 год. до 31 декември 2014 год. Одобрените по проекта ще получават топъл обяд, включващ супа, основно ястие и хляб. До няколко дни ще стане ясно каква ще бъде бройката отпусната за Дупница, като през миналата година тя бе 99 човека.
Днес от 17:30 часа Марек приема Черно море в мач от 28-я кръг на "А" футболна група. Срещата е от втората шестица, като дупничани заемат 11-то място с 17 точки, а гостите от Варна са 8-ми с 41 точки.
Шампионите от "Марек Юнион-Ивкони" излизат днес в последна среща от редовния сезон. В този 22-и кръг в своята зала, Гьорги Гьоргиев и компания посрещат Нефтохимик, които заемат 7ото място във временното класиране. Срещата е от 18.00 часа и е една от последните, които ще се изиграят в Дупница. Причината е реконструкцията на съоръжението, което лятото трябва да бъде съборено. Вчера местният общински съвет даде своето съгласие за това, след като министър-председателя Пламен Орешарски уважи искането на кмета Методи Чимев за 4,5 млн. лева за реконструкция и процедурите по избор на изпълнители ще стартират до броени дни.
В 10 часа е спряно движението на автомагистрала „Тракия“ в двете посоки за почистване на пътното платно от падналия сняг, съобщиха от пресцентъра на МВР. Спират се и товарните автомобили на автомагистрала „Хемус“ в Софийска област и в участъка София – Самоков.
ДПС ще прави нов опит да навлезе в политическия живот на Дупница в следващите няколко дни. В един от местните ресторанти ще бъде направено учредително събрание, на което да бъде избрано ръководство, научи zadupnitsa.com. В основата на организацията е известният ромски бизнесмен Димитър Димитров-Мича, коментираха запознати. Преди години той бе кандидат за общински съветник от тази партия, но не успя да влезе в местния парламент. Офисът му тогава бе в сградата на разрушената отдавна "Градска баня".
Дългогодишен “миризлив” проблем на жителите на село Самораново ще бъде разрешен до 2 месеца, информират от общинския пресцентър. Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев сключи договор за изграждането на затворен мръсен канал, който повече от 30 години трови с миризмите си хората в района на ул “Й. Дотин”. В момента каналът е открит, миризмите са ужасни, а гледката от "плуващи" фекалии в непосредствена близост до детска площадка и парк на селото е отвратителна. “Още миналата година на приемната ми в Самораново хората се оплакаха от този канал и поех ангажимент при първа възможност да разрешим проблема. Комисията, която огледа селата също препоръча час по-скоро да го ремонтираме и да не чакаме финансиране по някой проект през някоя от следващите години. Затова форсирах нещата и в края на май трябва да приключат всички дейности”, обясни инж. Чимев.
Спасители, издирващи изчезналия самолет на авиокомпания AirAsia, са открили тела и отломки край индонезийската част на остров Борнео, съобщиха световните агенции. Повече от 40 тела са извадени от морето в района на катастрофата на самолета на "ЕърЕйша", предаде Франс прес. Висш индонезийски служител каза, че телата, които били подути, но непокътнати, били качени на индонезийски военен кораб. Те не са били със спасителни жилетки. В индонезийската част на Яванско море са забелязани отломки от машината. Ръководителят на спасително-издирвателната операция Бамбанг Соелистьо твърди с 95 процента сигурност, че забелязани в морето останки и предмети са от самолета. По думите му индонезийски военен самолет е забелязал на дъното на морето сянка с формата на изчезналата машина. Служител на индонезийското транспортно министерство каза, че отломките са в червено и бяло и вероятно са от корпуса на самолета. Машините на AirAsia са боядисани в червено и бяло. Той заяви, че дълбочината на морето в района, където са намерени останките, е около 25-30 метра. Спасителната операция се ръководи от Индонезия, тъй като самолетът изчезна от радарите, докато бе в нейното въздушно пространство. В групата по издирване участват и представители на Малайзия, Република Корея и Сингапур. Вицепрезидентът на Индонезия Юсуф Кала, който оглавява националния издирвателно-спасителен център, каза, че в операцията участват 30 плавателни съда и 15 самолета. В отговор на молба от Индонезия САЩ изпращат американския миноносец "Семпсън". Американският военен кораб е част от Седми американски флот под тихоокеанско командване. "Американският военноморски флот работи тясно с правителството на Индонезия за идентифициране на допълнителни наземни или въздушни способности, които по най-добър начин ще подпомогнат техните издирвателни усилия", посочи в изявление американската армия. Пилотите на самолета са поискали разрешение да се издигнат над заплашителни облаци, но авиодиспечерите не са успели да им отговорят веднага, тъй като шест други самолета са се намирали в района, съобщава АП. Така Еърбъс А320-200 на авиокомпания AirAsia е останал на по-ниска височина, а минути по-късно е изчезнал от радарите. На борда му са били 155 пътници и 7 души екипаж. Според ръководителя на индонезийската служба за спасителни операции, самолетът вероятно е на дъното на морето. Източник: БТА
Тази сутрин голяма част от Дупница остана без вода. Много хора бяха неприятно сюрпризирани, събуждайки се и разбирайки, че водата е спряла. От ВиК Дупница заявиха, че четири аварии са причина за спиране на водоподаването. Екип на водното дружество, вече е отстранил проблем на ул. „Марин Дринов“, като към обяд работниците са насочени към авария на ул. „Велико Търново“, а след това ще работят и върху останалите две, намиращи се на ул. „Бузлуджа“ и кв. „Бишика“. Същевременно още два ремонта се налагат и в селата Яхиново и Джерман. В днешния неделен ден, екипите са ръководени от главния инженер на ВиК, Йордан Орманков. Читатели на zadupnitsa.com сигнализират, че в централната част на града вода няма вече повече от 24 часа.
Двама души са пострадали при катастрофата, станала на главен път Е-79 в района на село Мурсалево. Това съобщават от пресцентъра на ОД на МВР-Кюстендил. Единият от пострадалите е закаран в Благоевград, а другият в болнично заведение в Дупница, възможно e той да бъде транспортиран за Пирогов. Инцидентът е станал в 19.40 часа. Два леки автомобила са се ударли, като вследствие на сблъсъка едната кола е изхвърчала от пътя. Причините за инцидента се изясняват . Движението не е затваряно или ограничено по главен път Е-79, а е било регулирано от пътни полицаи, въпреки това катастрофата е довела до образуването на километрични опашки. Към 22:00 часа нормалното движение по пътя бе възстановено
Вчера призори е възнинкнал пиянски скандал между двама дупничани пред заведение в града.
С нова линейка се сдоби Спешен център Дупница. Модерно оборудваният автомобил, разполага с нужната техника за оказване на своевременна помощ. Автомобилът днес бе приет от началникът на центъра д-р Злати Величков. Спешен център вече ще разполага с три действащи линейки и една ще бъде в резерв. До момента при натоварен график се ползваше автомобил от Бобошево. Статистиката сочи, че за 24-часово дежурство средно повикванията на различни адреси са между 15 и 20.
Капитанът на Марек Милен Лахчев и един от помощник треньорите Светльо Георгиев, започнаха треньорски курсове в БФС. Двамата са с намерение да изкарат лиценз УЕФА „В”, който е основен за Европа. Курса е до 20 март, а групата е от 25 души. Милен Лахчев бе наказан за два мача от ДК и няма да пътува за гостуването на Черно море, което му позволява да изкара 1-ят семестър от треньорския курс.
Полицаи от Дупница бяха вдигнати на крак след сигнал за тежко ПТП в района на село Яхиново. Водач на лек автомобил Фиат, пътуващ към Дупница изтървал управлението и се забил в ел. стълб. След произшествието мъж и жена са закарани в столично лечебно заведение, със счупени ръце е шофьорът на автомобила. Пожарникари са оказали съдействие при изваждане на пострадалите от автомобила. Полиция изяснява причините за произшествието, по първоначални данни жената е с най-тежки наранявания. Работата по случая и установяване на самоличността на пострадалите продължава. Катастрофиралият автомобил е с кюстендилска регистрация.
Пожарът в с. Сопово, общ. Бобошево, е възникнал вчера малко след 14.30 часа в сухи треви и храсти, причинен е поради небрежно боравене с открит огън, унищожил е 11 дка широколистна гора. Засегнатата площ е 150 дка сухи треви. В гасенето му са участвали 5 противопожарни екипа, лесничеи и техника, предоставена от строителите на магистрала «Струма» и ТЕЦ Бобов дол. Пожарът е ликвидиран напълно преди полунощ. Днес гасенето на пожара в Рила планина продължава с 90 души – пожарникари, военни и лесничеи.
Очаква се да продължи покачването на водните нива на много реки в страната, съобщиха от пресцентъра на Министерство на околната среда и водите. През нощта валежите в по-голямата част от страната ще спрат, с изключение на Югозападна България, където не се очакват значителни количества. По данни и прогнози на НИМХ, през следващото денонощие в резултат наповишената почвена влага и продължаващите валежи, се очаква да продължи покачването на водните нива в реките от: Дунавски басейн , Черноморски басейн, Източнобеломорски басейн, Западнобеломорски басейн където се очаква повишение на водното нива на река Места в горното й течение и рилските притоци на река Струма:
Възстановено е движението при км 303+500 на АМ „Струма“ в района на разклона за Радомир в посока София. Това съобщиха от пресцентъра на Агенция „Пътна инфраструктура”. Лек автомобил „Фолксваген голф” се удари в странична мантинела в района на село Долна Диканя, община Радомир в посока София. При инцидента няма пострадали. След удара автомобилът се запали, тъй като е бил с газова уредба. Пожарникарите успяха да угасят пожара, Движението бе ограничено и се извършваше в едната лента. Нямаше образували се задръствания. Инцидентът стана днес към 12:00 часа.
Безумията в българския волейбол продължават с пълна сила. Официално дати и часове за финалните срещи между “Марек Юнион-Ивкони” и “Левски Бол” все още няма определени от БФВ! Или поне дупничани не са все още уведомени за това. В същото време националната телевизия е заложила в своята програмна схема за петък и неделя двете срещи от 17.30 часа в ефира на БНТ2. Несериозното и непрофесионално отношение в БФВ и НВЛ е повече от очевидно, като в някои медии се появиха информации, че от БФВ обмислят промяна на датите. Това създава проблеми и пред местните фенове, тъй като не са малко хората, които са решили да пътуват до столицата, за да подкрепят Гьорги Гьоргиев и компания.
Страница 8 от 156


