Начало
Омагьосан кръг се очертава около изборът на Управител на МБАЛ "Св.Иван Рилски" в Дупница. Както е известно вече, комисия веднъж проведе избор на такъв и предложи на местните съветници досегашния д-р Любомир Таушански, който обаче не получи достатъчно брой гласове и бе отхвърлен. На последната сесия бе избрана нова комисия с председател Първан Дангов и членове Иван Бучов-юрист, Атанас Василев (ГЕРБ) и Александър Анин (БСП), както и 5-и член, който да е от РЗИ. Проблемът обаче ще възникне заради изискването за наличие на завършил магистърска степен "медицина", а Дангов е завършил "ветеринатна медицина". Именно това тълкуване на Наредбата от юристите ще бъде разковничето за легитимността на комисията. Последната дума ще има Областният управител, който се очаква да върне решението на местния парламент, ако се прецени, че не е изпълнено това условие. След отказа на д-р Лорета Николова да застане отново начело на тази комисия, ако се стигне до връщане на решението и ново сформираме на комисия ще трябва да бъде поканен външен експерт отговарящ на това условие, ако Николова отново откаже.
Варна потъна в скръб, след като бойките футболисти на "Марек" удариха "Черно море" насред морската ни столица и остави "моряците" без победа. Соченият за пълен аутсайдер в групата отбор от Дупница, отбеляза гол още в 4-ата минута чрез Димитър Петков, след което изигра перфектен мач и удържа победата с 1:0. На моменти, Марек дори водеше играта, което изнерви феновете на домакините и се появиха скандирания за оставка и обидни думи по адрес на наставника на "Черно море" Сашо Станков.
Президентът на Марек Юнион-Ивкони Ивайло Константинов се изказа изключително остро за играта на отбора и работата на спортно техническия щаб.
В рамките на няколко дни кметът на Община Дупница инж.Методи Чимев очаква да сключи договор за финансирането на трите допълнителни обекти включени в „Зелена и достъпна градска среда“. По този проект се ремонтират жк. "Развесена върба", жк. "Дупница", Минчов площад… Крайният срок за изпълнение на този проект е 16 септември. Новите обекти, които ще бъдат изцяло ремонтирани са жк. „Велчова завера“, Триъгълната градинка на ул. "Родопи" и междублоковото пространство срещу бившата Военна болница. „Проблемът с инфраструктурата на Дупница е много сериозен и затова се възползваме максимално от всеки удобен случай да се осигури финансиране. 1 045 000 лева са парите по тези три обекти. Има голям дискомфорт за съгражданите ни, но когато се прави нещо хубаво, трябва да се премине по този път. Виждате вече как се променя изцяло визията на цели квартали“, коментира инж.Чимев.
Злати Златев-Златистия бе докаран с микробус на затворническото общежитие в село Самораново на зъболекар в Дупница, придвижвайки се бавно с патерици, придружаван от един надзирател. От няколко дни зъбобол не давал мира на Златистия. Съпровождан от надзирател, той се качи на втория етаж в новата поликлиника в Дупница, за да се лекува, съобщава Struma.bg.След кратък престой в стоматологичния кабинет Златистия слезе по стълбите с патериците, купи си лекарства от аптеката и отново бе върнат в общежитието.В краткия интервал от време репортер на „Струма“ размени няколко думи с излежаващия 18-годишна присъда за убийство дупничанин. „Всичко ме боли. Имам и дискова херния, не съм добре”, заяви Зл. Златев, но смъмрен от съпровождащия го надзирател, млъкна.
Преди време Златистия се оплакал на психиатърката Илка Иванова, която работи в Бобовдолския затвор и обслужва и общежитието в село Самораново, че психиката му е разклатена. Често на Златистия се налага да напуска за час-два затворническото общежитие за превръзки на гноящите по единия му крак рани. От тази болежка той страда дълги години. Превръзките обикновено се правят в манипулационната в частната болница в Дупница.
Златистия е остарял в затвора. Косата му е пооредяла и прошарена. Въпреки че е с патерици, прави впечатление, че е в добра физическа форма, коментираха случайно преминаващи дупничани. В общежитието в Самораново Злати Златев не работи, за разлика от другите известни дупничани, приближените до братя Галеви Апостол Чакалов-Тоци и Владимир Ангелов-Стъклето. Единият се грижи за няколко кучета-пазачи, а другият полива зелените площи в общежитието, по този начин си намаляват присъдите от по 4 години за участие в организирана престъпна група.
Ако в мъжкия футбол сме свикнали да ставаме свидетели на съдийски безумия и грешки умишлени или не, то днес на един от централните терени в Гьотеборг, децата на "Марек" разбраха какво е да те "заколи съдия". В третата среща от 49-а група на "Готия къп", което е реално световно клубно първенство за деца, местен рефер удари ужасна тесла на дупничани за сметка на шведския "Нортсвилс", с което буквално разплака играчите след последния съдийски сигнал. Двубоят бе много важен и за двата тима, защото победителят продължаваше на 1/32-финал, тъй като имаха по равен брой точки – 3. Нашите отстъпиха 0:1 и с това заеха 3-ото място в групата след една победа и две загуби.
Две деца са настанени в приемни семейства в Дупница. Преди няколко дни, по молба на биологичната майка на 3-годишно дете, което досега е живяло в професионално приемно семейство в Кюстендил, е преместено в Дупница. Причината за това е невъзможността на майката да има по-чести контакти със своето дете.
Народният представител Кирил Калфин и общинският ръководител на ГЕРБ-Сапарева баня Калин Гелев откриха нов клуб на партията в сапаревобанското село Ресилово. На откриването присъства цялото ръководство на ГЕРБ – Сапарева баня, както и десетки жители от Ресилово. "За сто дни управление успяхме да стабилизираме държавата и да върнем доверието на европейските ни партньори. Постигнахме стабилност, но и започнахме редица реформи в различни сфери. И най-важното – успяхме и да спасим европейските фондове и не позволихме България да загуби нито един лев от европейското финансиране", заяви Кирил Калфин при откриването на офиса в Ресилово. Областният координатор подчерта още, че ГЕРБ е водеща политическа сила в община Сапарева баня и това го доказват резултатите от всички проведени избори от 2011 г. насам. "Благодарение на действащите ни структури по места, дори когато бяхме в опозиция, успяхме да запазим ПП ГЕРБ силна и да спечелим нови симпатизанти", каза Кирил Калфин. Народният представител обеща да подари телевизор за новия клуб на ГЕРБ в Ресилово, а на момчетата от местния футболен отбор подари футболни топки.
Поредна благотворителна акция „Да помогнем на Бети, да живее“ се провeде вчера в Дупница. Няколко фирми работиха благотворително и събраните през деня средства ще бъдат дарени за лечението на Бети. В кампанията се включиха Автомивки ВИВА, козметични салони Контеса и Вива и фотограф Росица Павлова. На сайта си от ВИВА написаха : Веригa aвтомивки ВИВA блaгодaри нa многобройните хорa измили aвтомобилите си при нaс днес,без вaс нямaше дa постигнем резултaтa от днес и дa дaрим оборотa си нa Бети!
Бившият външен министър на България Николай Младенов приел исляма и станал шиит, съобщават иракски сайтове. Публикувани са снимки от събитието, което е станало вчера. На тях Николай Младенов се покланя пред гроба на братовчеда на Пророка Мохамед – Али и приема дарове от имамите. Ето буквалния превод на съобщението, предоставено за Флагман.Бг от Зиад Ел Масри, председател на Българо-арабската бизнес асоциация: „Българският д-р Николай Младенов, официалният пратеник на ООН в Ирак, официално прие исляма за религия и каза, че заради братовчеда на Пророка Мохамед – Али, той става шиит. И днес той посети гроба на Али с имамите, които му подариха доста книги на исляма на български език. И щом един българин е приел шиитството, трябва да се убедите колко велика е религията.” Потърсихме мнението на още един специалист в лицето на Алла Ел Шемери от иракската общност в Бургас. Той прочете текста и каза, че е написан на разговорен език, какъвто не се употребява в иракските медии. Той силно се усъмни, че това може да е публикация от официална медия, а по-скоро текст, написан в личния профил на иракчанин. "Снимките, които са ви предоставили, са от Центъра за духовно лидерство на шиитите по света в град Наджаф. Това е най-големият религиозен център в Ирак и редовно се посещава от чуждестранни официални лица. На страницата на самия Николай Младенов във Фейсбук иракската гражданка Ел Каиси е публикувала снимки от същото събитие със следното съобщение: "Образованите хора са далеч от екстремистки идеи, приемат различията и са отворени за диалог." Никъде не се споменава за приемане на исляма", допълни Ел Шемери. Бившият дипломат номер едно е специален пратеник на ООН за Близкия изток от месец. Допреди това Младенов беше специален пратеник на ООН за Ирак от 2013 година. Бившият български външен министър ръководеше мисията на ООН в Ирак по време на възхода на "Ислямска държава". Шиитският ислям е вторият по големина клон на исляма. Последователите му са около 10-15% от мюсюлманите. Шиитският ислям е създаден като политическо движение, подкрепящо Али – братовчед и зет на Пророка Мохамед. Мнозинството шиити днес са в държавите Иран, Азербайджан, Ирак, Ливан, Саудитска Арабия, Бахрейн, Индия и Пакистан. Бургаският сайт опитва да се свърже за потвърждение на новината от самия екс дипломат номер едно на България Николай Младенов, но номерът на телефона, с който разполагаме, дава свободно и се включва секретар. Според източника ни, който предостави кадрите, Младенов все още е на посещение в Ирак. източник :фрог нюз
Негативна пропаганда в община Дупница срещу безплатното саниране на блоковете провежда народният представител Мая Манолова, заяви на пресконференция зам.кметът Красимир Георгиев. „Мая Манолова открито агитира лично, чрез активисти на БСП и дори чрез общински съветници срещу осъществяването на тази програма. В Дупница тази кампания е особено засилена. Това са опити за извличане на дивиденти за местните избори" коментира Георгиев и допълни, че компромис с нея няма да има и ще срещне отпора на общинското ръководство. Георгиев допълни, че на провокациите вече са се поддали няколко семейства, което ще попречи на сдружението на собствениците на въпросните блокове да кандидатстват за безплатно саниране. Зам.кметът подчерта, че гражданите няма да имат никакви финансови ангажименти по извършваните дейности и няма риск за собствеността им. Георгиев анонсира и някои нови обстоятелства в програмата, които ще бъдат разяснени на среща с домоуправители в сряда. Той обясни, че според новите инструкции, когато между два съседни блока има малки пространства, до половин метър, съседните блокове също са допустими за кандидатстване за безплатно саниране, дори и да нямат 36 апартамента.
Програмата за наемане на хора без никаква квналификация е работила в годините на най-свирепата криза, но вече няма смисъл от нея, твърдят от социалното министерство. Държавата вече няма да финансира програми за заетост на общините за комунални дейности – метене, плевене на градинки, садене на цветя и пр., по които бяха наемани основно хора от циганското малцинство без никакво образование и опит. Това предвижда приетият от правителството национален план за заетост през тази година. През 2015-а единствено ще бъдат довършени вече започнати проекти, по които има наети хора, съобщи шефката на дирекция “Пазар на труда и трудова мобилност” в социалното министерство Елка Димитрова. “През минали години сумата за тези програми беше 10-15 млн. лв., докато за тази е малко над 4 млн. лв., колкото да бъдат довършени проектите. От догодина няма да има никакви средства”, обясни тя. Заварените проекти за наемане на безработни за комунални услуги ще приключат най-късно през март 2015 година. Общините ще имат възможност да наемат нискоквалифицирани работници, но като помощници в детски градини и училища, предвижда националният план. “Ще се субсидират места за лелки в градините или помощници в училищата, но не и за охранители и чистачки”, обясни Димитрова. Това се правело, за да бъдат принудени безработните да се квалифицират и да се включват и в курсовете, които плаща държавата. Хора за тези позиции ще се търсят сред дълготрайно безработните, т.е. хора, които са стояли без работа повече от една година. Основната част от субсидията за откриване на работни места обаче ще е насочена към частния бизнес, предвижда планът. През 2015 г. трябва да се разкрият 850 субсидирани работни места. Но фирмите вече ще имат ограничения, ако искат държавата да им субсидира заетост. Първо, те ще са задължени да наемат хора от дългосрочно безработните, за да може въобще проектът им да бъде финансиран. Причината е, че тази група се е увеличила през миналата година с 15 000 души и е стигнала до 138 000, които повече от година стоят без препитание. Това са 37,8% от всички безработни в България, показват данните от националния план по заетостта. Освен това държавата вече няма да покрива цялата заплата на наетите на субсидирана заетост хора. Планирано е тя да плаща 300 лв. за нает безработен без образование или със средно и 380 лв. за нает висшист при определено минимално заплащане на тези хора на 450 лв. за висшист и 380 лв. за човек без университетско образование. Работодателят е свободен да определи и по-голяма заплата, но това няма да промени размера на субсидията. Освен това доплащане към заплатата в размер на 70-80 лв. държавата ще покрива и осигуровките на наетите безработни. Промяната се прави, за да се стимулира наемането на хора от компании, които наистина имат нужда от нови работници, обясни Елка Димитрова. Досега много компании са наемали хора по субсидираната заетост само защото е имало възможност да не им плащат от джоба си. След изтичане на субсидията, която обикновено е за период от 6 месеца, тези хора отново се озовавали без работа. Очакванията са участието със съфинансиране в субсидираната заетост да накара бизнеса да преценява добре какви работници иска да наеме и да се увеличи шансът наетите безработни да останат в същите фирми и след края на субсидираната заетост. За първи път тази година ще започне и наемането на хора, които да помагат в музеи, исторически и архитектурни обекти. За тях са отделени 700 хил. лв. по програма “Клио”, която бе измислена при правителството на Пламен Орешарски, но не успя да заработи през миналата година. “Клио” би трябвало да даде работа на 200 безработни, а 96 ще преминат и специални обучения. Работните места ще са за аниматори, екскурзоводи, почистване на територията на обекта и груба помощ при разкопки. Сред обектите, на които ще се наемат безработни, са Царевец, Перперикон, Мелник, старинния Пловдив, разкопките на тракийски гробници, Велики Преслав, Плиска, Мадара и пр. Чак 2016 г. пък е най-оптимистичният срок за въвеждане на ваучерната система, с която безработни ще могат да бъдат наемани за домашни ремонти или домашни помощници, тъй като тепърва се подготвят промени в законите, за да стане това. Идеята е хората да си купуват ваучери от държавата, а тя да доплаща надницата на тези работници. Източник /24 часа
Отборът на Марек замина за Стара Загора, където ще остане на лагер преди утрешния мач с Ботев Гълъбово от турнира за Купата на България. В групата на дупничани не попаднаха Емил Михайлов, Милен Лахчев, Емил Виячки и Светльо Диков. Четиримата бяха сред 18-те за мача с Ботев Пд. На тяхно място старши треньорът Тони Велков включи юноши. В Дупница остават и контузените Мартин Димитров, Марио Близнаков, Димитър Петков и Кристиян Петров. Срещата е утре от 16:00 часа в Гълъбово, като победителя се определя само в един мач. Главен съдия е Румен Христов от Плевен, а негови помощници са Енчо Енчев и Венцислав Банчев
Волейболната легенда на България за всички времена Димитър Златанов и съпругата му Мария, с нетърпение чакаха пристигането на сина си. Майката на Христо Златанов бе приготвила автентични български ястия, с които посрещна него и тима му – "Копра Елинор". Както е известно, италианският вицешампион излиза в четвъртък от 20 часа в "Самоков Арена" в 4-а среща от груповата фаза на Шампионска лига. Христо Златанов е една от емблемите на италианския волейбол и съвсем скоро атакува кота 9 000 точки, до които му остават още 116.
Не са от скоро сигналите от наши читатели за проблеми с електричеството и водоснабдяването в Самораново. Поредният коментар посочва отново този проблем и иска отговори от факторите. "30 август 2015г. селото претърпява поредният горещ ден без вода. Лято, време през което водата е от изключително значение, време за направа на зимнини и много други покъщни дейности. Всекидневно тук в селото налягането по чешмите е променливо и значително по-слабо, а през няколко дни спира напълно. Защо? Никой няма обяснение. В подножието на Рила планина ние страдаме от липса на питейна вода. След всеки дъжд или порой, по чешмите ни тече не вода, а кал.
Темата за навлизането на големите хранителни вериги в Дупница вълнува от няколко месеца жителите на града и региона. От седмица стартираха изкопните дейности в района на Старата автогара, където усилено се работи по изграждането на Лидъл, като по непотвърдена информация трябва да отвори врати за Нова година.
Дупничани ще бъдат зарадвани с магазин „Лидл“ през Новата 2014-а година, разбра zadupnitsa.com.
Войната по пътищата на България става все по-жестока. За първите 24 дни на годината произшествията са 338, а жертвите са 26, ранените са 441. Статистиката е повече от мрачна. През последните 24 часа инцидентите зачестиха заради падналия дъжд в някои райони на страната. Само за денонощие дъждът предизвика 16 катастрофи, двама загинаха, а 21 бяха ранени. От КАТ предупреждават шофьорите да карат внимателно по мокрите пътища. На столичния булевард "Ситняково" катастрофа по чудо се размина без жертви. Около 05:30 тази сутрин автомобил с петима пътници се забива в стълб. Всички те са с различни наранявания и са настанени в различни болници. Най-тежко е пострадал шофьорът, който е на 28 години, а лекарите се борят за живота му. Час по-късно, към 06:30 на входа на Симитли 26-годишна жена е била пометена на пешеходна пътека. Тя е със счупен крак и пукнат череп и след като е стабилизирана в болницата в Благоевград, е транспортирана до столичния институт „Пирогов". Призори във варненското село Казашко пък мъж с все още неустановена самоличност се е движел по пътното платно и е бил блъснат от автомобил. Мъжът е починал на място. Още един човек е починал в катастрофа в Ямболско.
Двама дупничани на възраст около 20-години са обвинени в изнасилване на непълнолетно момиче. Инцидентът е станал в Дупница на 18-ти март, като по-късно, след подадена жалба обвиняемите са задържани, първо за 24 часа, а след това с прокурорска заповед за 72 часа. От прокуратурата са поискали постояна „мярка задържане под стража“, но Дупнишки районен съд е постановил освобождаване под гаранция. На 25 март и Окръжен съд – Кюстендил е постановил на младежите с инициали Д.Р и Г.Р мярка „парична гаранция“ от по 1500 лева. На този етап няма повече официални подробности за случая. Работата по изясняване на всички детайли продържава. Ако двамата бъдат признати за виновни ги грози затвор от 2 до 8 години
Безстопанствени коне се разхождат на воля в най-големия жилищен комплекс в Дупница и един от тях едва не бе блъснат от шофьор на Опел преди по-малко от час. На случката случайно стана свидетел човек на zadupnitsa.com. 3-те коня пасяха свободно в площите на 50-ина метра от магазин ЦБА, като единият от тях изненадващо изскочи на шосето и изкара акъла на движеш се с Опел, с кюстендилска регистрация шофьор, който се спаси от удар само, защото караше бавно и успя да набие спирачки на сантиметри от кафявото животно. Шофьорът изскочи видимо уплашен уплашен от автомобила, тегли една дълга, след което продължи пътя си. Конете пък продължиха спокойно да обядват както в тревата, така и в боклуците на контейнера, който е в непосредствена близост до пътя.
Шампионите на България за 2015 година от Марек Юнион Ивкони (Дупница) също ще използват възможността да се подсилят с волейболисти играли в чужбина за турнира за Купата на България. Първенците на страната ни през последните 4 години ще заложат на бившите си играчи Златан Йорданов и Тодор Вълчев, които през този сезон играха в Турция и Иран. Новината потвърди мениджърът на клуба Людмил Найденов пред Спортал.
Очаквано, досегашният Управител на общинската болница д-р Любомир Таушански бе избран за същия пост. Но, ако бъде утвърден от местните парламентаристи, които веднъж вече отказаха да го утвърдят. На провелия се конкурс днес, опонентът му Даниела Ильова не се яви и бе отстранена от участие и остана единствено неговата кандидатура. Той получи оценка 5,25 от комисията с председател Първан Дангов. Той ще изложи пред колегите си от ОбС всички резултати и отново ще трябва да бъде утвърден за този пост, където е вече 10 години.
Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев сподели на пресконференция днес, че очаква евентуалното взимане на облигационен заем да породи дискусии по време на заседанието на Общинския съвет в петък.„За мен е ясно, че няма друг избор, освен взимането на такъв заем. Мен не ме е срам да го искам. Това не е заем на Чимев, а на Община Дупница. И в момента изплащаме облигационен заем, който е теглен преди години. Изплаща го Община Дупница. Не съм против никой, който е на друго мнение. И не го искаме, защото е най-лесно така, а защото е належащо. Очаквам различни коментари и предложения от страна на общинските съветници. Надявам се само те да бъдат градивни за доброто на Дупница и мотивирани. Населението на общината не трябва да е заложник. Знаете какъв е сградния фонд на общинската болница и финансовото й състояние. Ако сега не се предприемат мерки, едва ли скоро ще имаме възможност да го подобрим. Трябва ли болничните сгради да са в това състояние и какво са виновни работещите там и лекуващите се. Общината трябва да подаде ръка. Детската градина в “Таушаница” е в окаяно състояние, трябва да се оправи. Там има над 80 деца и само тя остана неоправена. Или правиме или не правиме“, каза градоначалникът.

Той допълни, че около 2 млн. и 300 хил. лева от въпросния заем ще отидат за погасяване на стари задължения. „Ангажиментите на Общината към банки възлизат месечно на 116 000 лева, което прави около 1 392 000 лева годишно. Срокът на заема е 10 години, защото това според нас е най-удачния вариант, за да може това да не се отрази на общината. Ще се плаща на две вноски годишно с изравнителните субсидии. Ако имаме възможност – може ина 3-ата, 5-ата или 7-ата година да го погасим предсрочно. Няма гаранция, че ще е пълния размер от 3 млн евро, но ще е поне 2 млн. Чувам коментари защо за 10 години, а не за по-малко. Просто, защото ако е за 5, тогава ежеседмично, а дори и ежедневно ще сме със сапорирани сметки“, допълни инж. Чимев.
„Нека всички се обединим и помогнем на Милчо да се възстанови. Който има желание, може да дари средства в направените за тази цел кутии.„ Това апелират приятели на пострадалия тежко при катастрофата в Яхиново Милчо Палакарски. Кутиите се намират в: "Шери маркет" с.Яхиново, "Мини маркет Рай-Юв"с.Яхиново, шивашко ателие "Росини"с.Яхиново, ОУ Евлоги Георгиев гр. Дупница и Автогара гр.Дупница
Изграждането на 4 нови детски площадки ще започне през следващата година в Дупница. Най-сериозни дейности се предвиждат на ул. “Отовица”, информират от пресцентъра. В началото на 2011 година там стартира изграждането на детска площадка и възстановяване на зелените части за отдих, но след демонтажа на остарелите катерушки и разкопаване на градинката, дейностите приключиха, припомнят от кметството. Жители на квартала бяха внесли подписка до Атанас Янев за облагородяване на района, но намеренията не се осъществиха тогава.
ГЕРБ ще открие свой клуб в бобошевското село Слатино. Това ще бъде вторият действащ клуб на ГЕРБ в общината, след този в Бобошево. Гост на събитието ще бъде народният представител и областен координатор на партията Кирил Калфин. На откриването, което е насрочено за 26-и март ще присъства и председателят на ГЕРБ – Бобошево – Гергана Виделова, организационният секретар – Даниела Стоянова, лидерът на младежите – Миглена Георгиева, както и членове на партията от с. Слатино.
Нека щом има две спорещи страни да решава законосъобразността и правилността компетентния българския съд и / европейски евентуално /, а не представителите на изпълнителната власт в Дупница, които освен всичко са и заинтересована страна в спора. Компклекстна, независима и безпристрастна експертиза трябва, а не зависими и поставени в зависимости експерти.
7 930 къса цигари от различни марки и без български акцизен бандерол са иззели вчера дупнишки полицаи при проведена операция, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Досъдебно производство е образувано в РУП Дупница срещу неизвестен извършител на кражба от магазин за хранителни стоки в града, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Особенно мнение :Пръв сред равни, това е председателят на един Общински съвет. Такъв трябва да изберат утре в Дупница. След като Ивайло Константинов си подаде оставка на сесията проведена на 17 януари 2014 година , група от 13 съветника БСП и ОДБ внесе на 23 януари искане за провеждане на редовно заседание на Общински съвет.Точките за сесията на 31 януари са две. Избор на председателстващ самото заседанието и избор на нов председател на местния парламент. Самият избор е с тайно гласуване и са нужни повече от половината гласове на общия брой съветници. Това сочи ЗМСА и там нещата са сухи, в действителност избора на един председател в много случаи си е едно " вълнуващо " преживяване съпроводено със скандали. Утре се очаква кандидатура да предложат от ОДБ, но и това не е много сигорно, тъй като сигналите идващи от групата са разнопосочни и е възможно да се откажат от предложение. Според неофициална информация групата ще предложи своя кандидатура, но я пази в тайна зада не се атакува избранника в дните преди сесията. ОДБ проведоха официални предварителни срещи с представители на БСП и ЛИДЕР. От БСП съобщиха, че няма да издигат свой кандидат, но дали е така ще стане ясно утре. ЛИДЕР обаче може и да предложи такъв, но кой ще го подкрепи не е ясно. ГЕРБ май ще се окажат в ролята на наблюдатели, въпреки че и те могат да измислят маньовър в последния момент. Така в крайна сметка председател може и да не се избере. Какво следва ? Нищо фатално, ако парламента иска да работи, защото сесията може да я свикват с подписи съветниците и да си избират председател за всяко заседание. Ако обаче искат да си премерят електоралната мощ в момента, трябва да не се събират 3 месеца и ще се насрочат избори за нов Общински съвет. Три месечното въздаржание си е нещо сериозно, защото е съпътствано с не малко властови изкушения и практиката показва, че мнозина се подават и съветите продължават да работят. Казаното до тук е свързано с много условности, но едно е сигорно от неработещ местен парламент най- си пати местната администрация и кмета. Какво ще стане ще разберем утре.
Служители от Община Дупница и икономическа полиция-Дупница спасиха на практика от малтретиране 4 екзотични животни от собственикът им преди минути в центъра на града. Собственикът им заедно с негови хора се бе разположил на самия пл "Свобода" като атракция и прибираха по 5 лева за желаещите да се снимат с тях. По закон, тези животни не могат да се използват за търговска дейност по никакъв начин. Собственикът им първоначално се опита да се оправдае пред служителите на общината и полицията, че е получил за това разрешение от кмета на града Методи Чимев преди обяд, докато течеше сесията на местния парламент. Лъжата му обаче лъсна веднага, тъй като именно след обаждане на възмутена гражданка до Чимев, той е разпоредил светкавичната проверка и на място дойдоха служители от отдел "Екология" и "Контролното звено", както и от Икономическа полиция.
Изключителен успех отчете кампанията подета преди месец от Инициативния комитет за хора с увреждания, която бе под надслов "Дари от твоето дете на дете в нужда". Десетки граждани и фирми от Дупница и региона се включиха в апела на Надя Борисова и Йордан Ушанов за набирането на нови дрехи, обувки и памперси за децата в "Таушаница" и ЦНСТ "Надежда". Даровете бяха доставени вчера на децата от двете институции. "Благодаря много на всички, които се отзоваха. Всички те са невероятни хора с големи сърца. Да си призная честно, не очаквах толкова голям отзвук и такъв положителен резултат. Като част от кампанията бе дарена и детска количка за едно детенце. Изключително доволна съм. Искам да благодаря и на дупнишките медии за това, че отново ни подадоха ръка и се постараха нашето послание да достигне до мнозина", заяви Борисова.На 14 юли ще бъде чествана една година от откриването на щанда в ГУМ, където са изложени изработени от хора с потребности изделия. Честването на рожденият ден ще бъде с благотворителна цел, като тогава ще бъде обявено за какво ще отидат събраните средства.
ЦСКА ще пусне жалба срещу съдията Александър Костадинов заради действията му по време на нулевото равенство с Марек Администратора на „червените“ остана след мача на стадион Бончук и в присъствието на дежурният делегат и съдийския наблюдател Евгени Геров обяви, че ще има жалба. От щаба на „червените“ разкриха, че ще изпратят до съдийската комисия на БФС и видео материал с моментите, в които са били ощетени от рефера Костадинов. В срещата съдията даде дузпа за ЦСКА, но Фелипе не уцели вратата. След това обаче имаше претенции на „червените“ за 11-метров наказателен удар и за нарушение срещу Неманя Милисавлевич.
Страница 8 от 156

