Начало
На 21 февруари,„Нова Броудкастинг Груп” пусна в ефир новия пакет Диема Екстра, в който влизат двата канала Диема Спорт HD и „Трейс Спорт Старс”. За да ги гледаш, трябва да платиш 3.96 лева месечен абонамент. Появата на платените спортни канали предизвикаха много полемики сред футболни запалянковци и зрители. Преговорите между "Нова Броудкастинг Груп" и различните кабелни оператори продължиха близо месец, като сега и абонатите на Кабел Сат Запад, също ще могат да гледат платения пакет Диема Екстра.
Двама дупничани ще са част от българската делегация на Първите Европейските Олимпийски Игри, които ще бъдат проведени в Баку, Азербайджан през юни. В таекуон-дото България ще бъде представена от двамата високо отличили се български таекуондисти Владимир Далаклиев и Теодор Георгиев, заедно със техните лични треньори треньори Пламен Трънски и Христо Михалчев. Теодор Георгиев и Христо Михалчев са представители на дупнишкият клуб Гладиатор. Теодор Георгиев се представи отлично в турнирите през тази година и спечели, повече от заслужена квота в обединената категория до 80-килограма.
Юношите на Марек 1915/родени 2000 година/ с треньор Анжело Кючуков/ победиха днес с 2:1 Добруджа и се класираха за четвъртфиналите на силния международен турнир EVIMA CUP 2015, който се провежда в Албена. Дупничани тотално надиграха своя съперник и можеха да отбележат още голове. Точни за Марек бяха Николай Ганчев и Иван Георгиев. Този отбор на Марек 1915 е в група „Д“, заедно с тимовете на Локомотив Москва и Добрич. Дупничани в първият кръг играха срещу Локомотив и загубиха с 0:4, като московчани оглавиха класирането.. На четвъртфинала Марек ще се изправи срещу SDUSSHOR 7 от Казахстан, който оглави класирането в другата група. След срещата днес старши треньорът Анжело Кючуков заяви, че е много доволен от отбора и се гордее с момчетата. „Всички се стараха и показаха грамотен футбол срещу по-здрав физически отбор. В нашият тим има момчета с година и две по-малки от останалите в групата, но въпреки това се представяме на ниво.“, заяви Кючуков.
В Дупница има четящи хора! Това обобщение от отминалия вчера на 23-ти април Ден на отворените врати в библиотеката при читалище „Зора 1858”, направиха организаторите за инициативите, посветени на Международния ден на книгата и авторското право. Стотици книги бяха подарени от библиотекарите на граждани, които сами избираха любими автори и заглавия от импровизирания „щанд” пред читалището. Приятно изненадани в слънчевия априлски ден, те благодаряха от сърце за прекрасната идея. В залите на библиотеката пък редовни читатели подариха книги за обогатяване на фонда, други получиха грамоти с благодарност за дългогодишното им партньорство и редовни посещения, трети се възползваха от безплатната регистрация за едногодишна читателска карта. Интерес предизвикаха специално изготвените витрини с наличните в библиотеката издания на Шекспир и Сервантес, както и списъкът с дарители (общо 63) само за 2014 и настоящата 2015 година. Кулминацията на празничният ден бе кампанията „Чети с мен”, която се организира за втора поредна година, като амбицията на читалището , е да я превърне в традиционна. До фонтаните на централния площад, зад микрофона десетки граждани прочетоха любими откъси от произведения на Уилям Шекспир и Мигел де Сервантес, чиито годишнини се отбелязват именно на 23-ти април. Сред тях зам.-кмета Красимир Георгиев, зам.-областния управител Силвия Велкова, Председателя на ОбС Дупница Костадин Костадинов, председателя на читалище „Зора 1858” Силвия Балинова, началника на Бюрото по труда Наташа Илиева, Маргарита Петрова от ТВ Запад, художници, актьори, писатели, поети, адвокати, учители и много ученици. Близо два часа пред многобройната публика, звучаха откъси от „Дон Кихот”, „Хамлет”, „Ромео и Жулиета”, сонети и пиеси на Шекспир, а няколко ученика от дупнишките гимназии цитираха текстовете в оригинал – на английски и испански език. „Аз съм очарована от тази инициатива" каза Силвия Велкова. Тя изрази съжаление, че не се е включила в първата проява. „Ако мога да допринеса една идея повече, хората да започнат да четат, ще се радвам и наистина е голям проблем, че младите хора не четат. Тук обаче виждам много млади хора, което е хубаво", допълни Велкова.
Немската хранителна верига “Лидл” е все по-близо до първа копка в Дупница. Хипермаркетът ще бъде позициониран на терена на старата автогара, както вече zadupnitsa.com информира. Служител, занимаващ се с документацията на веригата магазини разкри, че вече са получили виза за проектиране от Община Дупница, както и такава за проектиране на трафопост, тъй като настоящия попада в бъдещата сграда.
Eкипи на РСПБЗН са гасили 5 пожара в Кюстендилска област вчера. Всички са причинени поради небрежност. Най-голям е бил пожарът в района между селата Джерман и Усойка. Огънят е унищожил 15 дка пшеница. Сигналът за него е постъпил малко преди 22.30 часа. Потушен е от 2 противопожарни екипа, спасени са други 50 дка посеви.
От футболният Марек ще посетят децата от „ЦНСТ-Надежда“ Дупница. Изпълнителният директор Иво Паргов, пом.треньора Дани Белчев и част от играчите ще се срещнат с децата лишени от родителски грижи и ще им дарят футболни топки и още куп други подаръци. В ЦНСТ са настанени 14 деца, като част от тях са с умствени и физически увреждания.
Във футбола сме виждали какво ли не, особенно когато става въпрос за изразяване на радост след отбелязване на гол. Играчите винаги са показвали изключителна изобретателност на тази тема, като се започне от всевъзможни танци и се стигне до жестове и надписи по фланелките. Радостта от гола е характерна и за супер звездите от известните клубове и за аматьорите, които също показват находчивост. Ето какво засне клубната камера на един по-скромен тим.
Срещата от 17-ят кръг на В-Югозападна футболна група между Германея и Струмска слава бе отложена. Домакините от Сапарева баня изпратиха писмо до Зоналния съвет на БФС, в което информират, че състоянието на терена, поради падналите валежи, не позволява нормално провеждане на футболна среща. Двубоят е отложен за 11 март от 15:30 часа
Спонсорите на Марек бяха доволни от видяното в двубоя с Калиакра. Представителите на Актавис разкриха, че преди срещата са дали прогнози за краен резултат и всички са били в полза на дупничани. " За нас е чест да бъдем на стадион "Бончук" и да сме част от Марек", заявиха от фирмата. Питър Бергуист и Илия Пашов дадоха обширно интервю, в което говореха за всичко около съвместната работа на Актавис и Марек. Още по темата очаквайте в понеделник 21 април в предаването Спортна арена по ТВ Запад.
Миньор Пк е на път да се превърне в един от изключително неудобните съперници на Германея. След като през есента в първенството на В- Югозападна футболна група миньорите победиха в Сапарева баня с 3:0, днес отново сториха това, но в контрола и при резултат 1:0. Спаринга бе шести от началото на зимната подготовка за Германея, като след него тима има 3 победи и 3 загуби. Двубоят днес се игра при отлични условия пред около 50-на фена на градския стадион в Сапарева баня. През първото полувреме гостите бяха по-активни и на няколко пъти сериозно застрашиха вратаря Евгени Спасов. Германея отговаряше с контратаки, но те бяха по-скоро епизодични. Резултата бе открит едва в 55-та минута с красив гол на Йорданов, който стреля от движение след отличен пас на Андреас Васев. В 77-та минута ветерана Тони Ефтимов пропусна дузпа за Миньор.
Избор на директор на МБАЛ "Св.Иван Рилски" започна преди по-малко от час в сградата на Община Дупница. Пред комисията се явиха и двамата подали документи за този пост-досегашният д-р Таушански и Даниела Ильова, която е работила като главен счетоводител в здравното заведение преди години. Комисията е съставена от общински съветници и председателствана от д-р Лорета Николова с членове Йонко Гергов, Пламен Стойнев, Първан Дангов и представител на РЗИ.
Най-добрият ни тенисист Григор Димитров преодоля първи кръг на Откритото първенство на Австралия и се присъедини към първата ни ракета Цветана Пиронкова, която също стигна до втората фаза в Мелбърн. Българинът, който 22-и в световната ранглиста, надви американският левичар Брадли Клан 6:7 (7), 6:4, 6:4, 6:3 след 155 минути битка на корта, която се проведе в невероятна горещина. Термометрите в Мелбърн показваха между 40 и 45 градуса, а изгледите са да се запазят такива до края на седмицата. Следващият съперник на Григор ще бъде световния №53 Йен-Хсун Лу, който днес не даде и сет на сънародника си от Тайван Джими Уанг, срещу когото Гритор не е играл досега. Успехът над Клан донесе на Димитров 50 хил. долара от наградния фонд и 45 точки за ранглистата. При нова победа в четвъртък, българинът ще се изправи срещу победителя от мача между канадеца Милош Раонич и румънеца Виктор Ханеску. До победата не се стигна никак лесно. В първия сет Димитров печелеше с лекота своите подавания, но не успя да реализира нито един пробив, въпреки че имаше добри шансове за това в три от геймовете. В тайбрека Григор допусна четири минипробива и изтърва три сетбола, докато съперникът му успя да се възползва още от първата възможност да затвори сета. Григор реши втория сет с един пробив в седмия гейм, след което печелеше своите подавания. Ситуацията се повтори и в третия. Григор набра скорост и започна решителния четвърти сет с пробив. Той поведе с 2:0 гейма, задържа подаването си, а при 5:3 с нов пробив сложи край на мача.
Централният бранител на Марек Милен Лахчев, като истински капитан, излезе след мача и сподели, че поема цялата отговорност за поражението с 1:2 от Раковски насред стадион „Бончук“.
Върховна касационна прокуратура е удължила с още два месеца срока за разследването на убийството на Николай Радев. Това е станало по искане на прокуратурата в Кюстендил, като тя от своя страна е мотивирала решението си с нови експертизи, които трябва да изготви Националният институт по криминалистика и криминология. „Най-вероятно още през септемри ще има обвинение.“, това прогнозираха юристи от Кюстендил, цитирани от в-к Струма. Наблюдаващ следствието е окръжния прокурор Камелия Стефанова. Припомняме, че все още не е обявена никаква информация, относно първоначалните експертизи за това как е убит Радев и с какво.
Изграждането на една от трите подпорни стени в Дупница в следващите месеци е причината за затварянето от понеделник на ул. ”Плиска”. По нея няма да бъде възможно движение за период от два месеца, тъй като именно там ще се извършват ремотни дейности. Движението е пренасочено по ул "Христо Ботев", като организацията на движението е съгласувано с КАТ.
Ръководството на БСП-Дупница поиска оставката на втори заместник-кмет на Община Дупница. В края на миналата седмица, от "червените" поискаха Олга Китанова да напусне с мотив "тежкото финансово положение", но не я получиха. Сега, от БСП-Дупница поискаха и Красимир Георгиев да напусне, като мотивът им е "че процедурата по изпълнител за извършване на "Строително монтажни работи по проект "Съвременно пространствено оформление и подобряване на зелена-градска среда на Централна зона гр. Дупница" е прекратена". „Напомняме, че с изпълнението на този проект се предвиждаше благоустрояването на три централни дупнишки квартала – ж.к. „Дупница”, ж.к. „Развесена върба” и района на Минчовия площад. Предвидени бяха и генерални ремонти на улиците в тези райони. Предвидените мероприятия са от особена важност за града ни и особено за огромен брой жители в тези централни райони. Не бихме могли даже да оценим щетите, които следват от провалянето на проекта. В мотивите за прекратяване е посочено: „При провеждането на процедурата са установени нарушения, които не могат да бъдат отстранени, без това да промени условията, при които е обявена процедурата”. Сами по себе си тези мотиви говорят както за проявена небрежност от страна на членовете на комисията, така и за липсата на контрол от страна на кмета.Длъжни сме също така да напомни на всички граждани, че в мотивите за поемането на дълг чрез емитирането на облигационен заем, кметският екип беше заложил не един, а даже два мотива, свързани с този проект – съфинансиране /250 000 лв/ и ремонт на ВиК мрежата /1 100 000 лв/. Това е направено с ясното съзнание, че проектът най-вероятно ще бъде прекратен. Целта е била общинските съветници да бъдат вкарани в заблуждение. Нито един представител на администрацията не алармира или съобщи за възможен провал на проекта, както преди, така и по време на сесията на Общинския съвет”.
С оглед на тези факти, ръководството на БСП настоява да получи отговори на следните въпроси:
1. Кой конкретен служител е виновен за нарушенията и какво е неговото наказание?
2. Кой представител на ръководния състав ще поеме отговорността за провала на проекта, за изразходваните ресурси и кога ще депозира своята оставка? БСП счита, че отговорен е ресорния заместник – кмет Красимир Георгиев и настояваме за НЕЗАБАВНАТА му оставка.
3. Кметът да представи неопровержими данни, дали проекта може да бъде спасен.
4. Ръководството на БСП вече поиска оставката на финансовия заместник-кмет г-жа Олга Китанова с оглед тежкото финансово състояние на общината. Сега питаме, знаел ли е кметът и членовете на екипа му за провалянето на проекта в дните около гласуването за поемане на дълг? Въвеждането в заблуждение с цел набавяне на облага е престъпление по смисъла на НПК и БСП обмисля да сезира прокуратурата за извършването на проверка.
„Ръководството на БСП – Дупница счита, че прекратяването на проекта е позорен факт, който няма аналог в новата история на града ни. Този и още факти потвърждават нашата оценка, че това ръководство на общината е некомпетентно, популистко, неадекватно на времето си и следва да се извършат незабавни промени в кметския екип" е текста на декларацията.
Три бързи полицейски производства са започнати през почивните дни срещу водачи на МПС, управлявали след употреба на алкохол, съобщават от пресцентъра на МВР.
Двата инцидента от снощи в Дупница: стрелбата пред ресторант „Вардар“ и изпочупените 3 улични стъба в градинката на ул. “Цар Освободител“ са свързани. Полицията установи, че клиентите, предизвикали екшъна пред ресторанта и избягали след това с автомобил „Тойота“, са преминали и през градинката с „бясна“ скорост. Заподозрени са 4-ма, като един от тях, според неофициална информация е син на бизнес дама от Сапарева баня.
Днес от 10:00 започва двубоят от поредния 20-ти кръг на Корейската волейболна лига по волейбол между Hungkuk W – KT&G Ariels .Отборът на домакините където се подвизава дупничанката Елица Василева заема последното място след серия от 6 последователни загуби. Гостите са 4-ти след, като и те имаха 4 поредни загуби, но в миналия кръг успяха да запишат успех. Паяците, както наричат тима на Елица вече 5-ти мач няма и спечелен гейм. Всички в отбора се надяват именно Василева да ги извади от кризата.
Вчера в РУ Рила са заявени 2 кражби на вещи от паркирани автомобили в района на Рилския манастир. От единия автомобил са отнети раница, лаптоп, обувки, от другия – дамска чанта. Местопроизшествията са обслужени от дежурна полицейска група, работата по установяване на извършителите продължава РУ Рила.
Двете големи вериги Кауфланд и Лидъл са получи разрешителни за строеж от Община Дупница, разбра zadupnitsa.com след свое питане до администрацията на кметството. По-напред в документано отношение са Лидъл, на които е издаден важният документ на 14 август и от 4 септември е в сила. От тук насетне, единствено компанията е тази, която решава от кога ще започне строително-монтажните дейности. Магазинът ще бъде позициониран на мястото на старата автогара в Дупница. "От страна на Общината е направено всичко, което е било необходимо. Повече информация не може да се даде", категорични бяха от пресцентъра.
Неизвестен засега извършител е нападнал и напръскал в очите със спрей зам. главният редактор на в-к 7 дни спорт Владимир Зарков. Новината бе потвърдена и от шефа на вестника Юли Москов. Инцидентът е станал близо до зала Универсиада в столицата. Зарков е закаран по спешност в болница, но има сериозен проблем със зрението. На този етап не е ясен точния мотив, но най-вероятно е свързан с работата на журналиста.
Мотоциклет, обявен за издирване Интерпол – Италия, е открит от служители на реда в автосервиз в Бобов дол.
Лекари и медицински сестри от Общинската болница в Дупница се изследваха за СПИН, след като се оказа, че жена постъпила за лечение е серопозитивна. Всички медицински работници от хирургично отделение са изследвани, съобщи ТВ Запад. Новината бе потвърдена и от управителят на болницата д-р Любомир Таушански, който допълни, че резултатите са отрицателни.Случаят е от преди месец, като тогава 33-годишна жена е постъпила по спешност с диагноза перитонит. Жената е била оперирана, но след настъпили усложнения е починала. Направените, след това изследвания са показали, че тя е серопозитивна. Изследвани са всички близки на починалата жена, като и там резултатите са отрицателни.
Германея записа нова победа над Пирин (Разлог). След като в четвъртък сапаревобанци победиха разложани с 4:0, сега момчетата на Борис Кръстев се наложиха с 2:1 в приятелски мач, игран на стадиона в Бобошево.
Икона на Св.Иван Рилски получи от кмета на Община Дупница инж. Методи Чимев единственият български борец спечелил златен медал на приключилото в уикенда първенство на Стария континент в Самоков.„Нека закрилникът на Дупница те пази винаги“, обърна се към него Чимев.
Кирил Милов, завоюва златото в категория до 85 килограма, като на финала победи руснака Марк Бемалиан.
Инспекцията по труда в Кюстендил ще извърши проверка в ТЕЦ – Бобов дол, съобщава радио Фокус, позовавайки се на директора на трудовата инспекция инж. Валентин Златински. Проверката ще бъде свързана с твърдението на работници и синдикати, че не се дават достатъчно количество работно облекло и предпазни средства. Инспекцията вече е правила проверка относно заплащането и ваучерите за храна. Установено е, че има проблем при изплащането на ваучери. Издадено е задължително предписание, чиито срок изтича в края на месец юни. Тогава предстои проверка в това отношение, която да установи дали предписанието е спазено. Изплащането на трудовите възнаграждения на части не е нарушение. Това е възможно, но при спазване на изискванията, записани в трудовото законодателство.
По всичко личи, че в следващите дни и месеци ще станем свидетели на интересни сблъсъци между двама от най-атрактивните политици в Дупница. Както вече писахме, бившият кмет Първан Дангов нападна от микрофона на сесия на Общински съвет-Дупница заместник кмета Красимир Георгиев, заради напористото му поведение във Фейсбук. Не закъсня и отговорът на Георгиев в личния му профил. С две атрактивни снимки на пудел и освирепял пес, Георгиев вкарва хумор определяйки себе си и Дангов.
Афроамериканец е застрелян от полицията в град Сейнт Луис в Мисури, след като обрал магазин с нож. Мъжът е нападнал полицаите, размахвайки ножа, когато е бил прострелян около 12:00 часа местно време в северната част на града, съобщи началникът на местната полиция Сам Долсън. Инцидентът е станал пред магазина "Сикс Старс Маркет", разположен на около 6 километра от безредиците в град Фъргюсън, които избухнала миналата седмица, след като полицай застреля 18-годишния Майкъл Браун. При сегашния инцидент пострадали полицаи няма. Заподозреният е бил обявен мъртъв на място. Фокс съобщава, че крадецът се е скарал със собственика на магазина, който на свой ред се е обадил на телефона за извънредни случаи 911. Когато полицаите пристигнали на мястото, афроамериканецът им се нахвърлил, крещейки: "Застреляйте ме, убийте ме веднага". Когато той се доближил до стражите на реда на около метър и половина, те го застреляли.
Страница 8 от 156


