Начало
Общинските съветници от ГЕРБ ще направят повторен опит да вземат главата на ОбС-председателят Владимир Владимиров. Те внесоха докладна за искане на предсрочно прекратяване на правомощията му. Веднъж, опитът на ГЕРБ да бутнат от власт Владимиров не успя, след като искането им бе отхвърлено да се разглежда на миналата сесия, но отново ще се опитат да провокират дебат. Мотивите, посочени в докладната са, че “системно не изпълнява задълженията си като това продължава повече 3 месеца” и че още на първото заседание след избора му на Председател “същият с действията си стана причина за приемане на небалансиран бюджет” и впоследствие решението бе провалено. Вторият пример, с който се атакува Владимиров е изборът на негов заместник. Припомняме, че Силвия Овчарченска бе избрана законно, но Владимиров тогава обяви, че тя не е избрана, въпреки че бе събрала необходимия брой гласове. Съветниците от ГЕРБ атакуват и работното време на ОбС-председателят, като посочват че то е било съобразено изцяло с възможностите и желанията на Владимиров, но и “при това работно време същият нееднократно не го спазва”. Последният мотив е скандалният репорртаж на Нова телевизия, в който се показа как “ръководители на Мини “Бобов дол” принуждават своите работници да гласуват с бюлетина 15 за “Коалиция за България” на европейските избори. В докладната си, ГЕРБ посочват, че това дружество и ТЕЦ “Бобов дол”, чийто зам.изпълнителен директор е Владимиров имат общ собственик, “който е установил тази практика във всички свои предприятия”.
Снощи при сбиване между съседи в с. Джерман 39-годишен мъж е счупил ръка на 30-годишен негов съселянин, счупено е и предно панорамно стъкло на паркиран в близост до мястото на инцидента лек автомобил. С полицейска заповед е задържан за 24 часа 39-годишният мъж. Работата по случая продължава РУ Дупница. По неофициална информация сбиването е станало, заради момиче. Побойниците са от ромски произход
Районен съд – Дупница наложи „пробация“, за срок от 7-месеца на мъж с инициали А.С. На 25.04.тази година той е заловен да управлява лек автомобил „Ауди 80" с концентрация на алкохол в кръвта си 1,83. Мъжът е шофирал по по ул. „Патриарх Евтимий, в посока ул. „Неофит Рилски"в Дупница. А.С е с отнето право да управлява МПС за срок от една година. Определението е окончателно и не подлежи на обжалване. Само преди дни съдът наложи пробация за срок от 1 година и 6 месеца и отнета шофьорска книжка за същия период от време на друг пиян шофьор с инициали М.М . Той е заловен да шофира също на 25 април тази година, но по ул. „Саморанска", в посока ул. „Орлинска" с лек автомобил „Фолксваген Голф" с концентрация на алкохол в кръвта си 3,60 промил
Трагичен инцидент стана късно снощи около 22.00 ч в село Шатрово, община Бобов дол. 43-годишен мъж се е удавил в кладенеца в двора на къщата си. Сигналът до полицията е подаден от майка му. Трупът е закаран за аутопсия в кюстендилската болница. По случая е започнато досъдебно производство в РУ Бобов дол.
Шестимата българи, които бяха задържани на 26 януари от бунтовническата групировка "Народно движение за освобождение на Судан-Север", са освободени, но са останали без документи и не могат да се приберат. Това научи "Стандарт" от отлично информирани източници, близки до случая. Двамата пилоти, бордовият инженер и тримата механици се намират на сигурно място на територията на Република Южен Судан и са в ръцете на екип на Световната продоволствена организация на ООН, съобщи днес Външно министерство в София. Те бяха пленени, след като въоръжени принудиха хеликоптера им да кацне в района на град Кадугли, в южната част на Република Судан. Нашенците са служители на авиокомпания "Хели Еър", изпълняваща договор за Световната продоволствена програма на ООН. Машината им летяла от град Румбек, Южен Судан, до столицата на Република Судан – Хартум, за извършване на технически преглед и не е превозвала хранителни продукти. "При приземяването на хеликоптера бунтовниците отвели българите, а целият им багаж, заедно с документите за самоличност, са останали в машината, която е била разграбена от местни бандити нямащи нищо общо с похитителите", поясниха източниците ни. Те увериха, че българите се чувстват добре и с тях са се отнасяли също добре, докато са били в плен. Пуснали са ги, след като са се уверили, че сънародниците ни не работят за властите в Хартум, а са хуманитарни служители.
Днес от 20:00 часа Локо Пд приема Марек в последен мач от 25-ят кръг на А-футболна група. Срещата е от изключително значение и за двата отбора в борбата им за оцеляване в елита. В състава на Марек липсват поради контузия Тодор Колев и Крум Бибишков. Боби Николов е наказан.
Всички футболисти на "Марек" са вече на "Бончук" и започнаха тренировка, видя репортер на zadupnitsa.com. Мълвата, че има привикани играчи на разпит за "черно тото" от дупнишкия тим се оказа кьорфишек. "Новината", че и играчи на "Марек" са арестувани тръгна по познатия начин, след като в първите си информации по случая, някои медии припомниха, че именно дупничани отнесоха глоба от 10 000 лева заради съмнения за уговорени мачове. В медийното пространство впоследствие бе корегирана информацията, че сред задържаните има футболисти на "Марек", но играли преди години на "Бончук".
Множество дупничани присъстваха вчера в двора на Галерия „Джамията“ на откриването на изложбата-живопис на съгражданина си Димитър Сърбински.
Трикратните шампиони на България по волейбол "Марек Юнион-Ивкони" загубиха 2:3 гейма в първа контрола с турския гранд "Истанбул ББ". Срещата се игра вчера в Самоков, където турците са на подготовка за старта на шампионата във вътрешното им първенство и турнира за Купата на ЦЕВ. Двата тима ще се изправят отново един срещу друг в четвъртък от 17.30 часа за втори спаринг по между си.
Читателски сигнал се получи на редакционната поща на zadupnitsa.com. В него се визира детската площадка на улица „Цар Симеон Велики“ в Дупница, над градинката „Жельо Демиревски“. Площадката бе изградена преди около 5–години, но явно част от съораженията за игра и спорт са повредени и на тяхно място има опасни железа, на които може да пострада някой. „Дали някое дете, няма да пострада на тези железа? „, питат наши читатели. Zadupnitsa.com ще постави въпроса пред Общинска администрация Дупница.
Авария на електропровод 20 KV, остави снощи хиляди дупничани на тъмно за близо час и половина. Отпадането на електрозахранването, което стана около 21:00 часа засегна почти изцяло най-големия квартал жк“Бистрица“, част от квартал „Бишика“, улица „Бузлуджа“, ул Иван Шишман“, жк „Люляк“. Читатели на zadupnitsa.com пишат, че поне 5 или 6 пъти е имало токови удари, при опитите да бъде възстановено електроподаването, като няма данни за повредени електроуреди.
Темата за навлизането на големите хранителни вериги в Дупница вълнува от няколко месеца жителите на града и региона. От седмица стартираха изкопните дейности в района на Старата автогара, където усилено се работи по изграждането на Лидъл, като по непотвърдена информация трябва да отвори врати за Нова година.
Спор между представителите на парламентарно представени партии, за зам. председателското място в ОИК-Дупница, доведе до провал на консултациите и служебен избор от ЦИК на цялата комисия. Срещата бе свикана от кмета на Дупница инж.Методи Чимев и на нея трябваше да бъде определен състава на Общинската избирателна комисия за провеждане на местните избори и националния референдум на 25 октомври 2015 година. В консултациите имат право да участват представители на парламентарно представените партии и коалиции в 43-то Народно събрание и тези, които имат избрани членове на Европейския парламент, но не са представени в българския. Съгласно решението на ЦИК от 9 юни тази година, разпределението на комисията от 11 човека е в състав – 3 от ГЕРБ, 2 от БСП, и по един от Реформаторски блок, ДПС, Патриотичен фронт, АБВ, Атака и ББЦ. Броят на Общинските избирателни комисии се определя на база населението, като в случая то е под 100 000 жители.Спорът за зам.председателското място възникна между представителите на АБВ, ДПС, ББЦ и Патриотичен фронт. Представителят на ДПС на преговорите Николай Вуковски бе категоричен, че няма да подкрепи друго предложение освен това на неговата партия. Представители на другите партии не се съгласиха с това и консултациите пропаднаха. ЦИК ще определи служебно състава в срок до 4-ти септември.
Александър Методиев ще води листата на ДПС в Кюстендилски избирателен район. Известният като Бат'Сали бе депутат в 42-ото НС от София област, но сега ще се бори за място сред 240-те от Кюстендилска област. На второ място е Анна Благоева от Кюстендил. Тя е председател на Младежката структура на ДПС- Кюстендил и е член на Централния съвет на партията, юрист по образование.
Марек гостува днес на Локомотив Пд в среща от 5-ят кръг на първенството на дублиращите отбори. Дупничани постигнаха първа победа в предишния кръг срещу Черно море с 4:0, а Локомотив Пд завърши наравно като гост на Лудогорец 1:1. В състава на Марек за този мач попаднаха 5-ма от първия тим: Кристиян Петров, Светльо Диков, Пламен Младенов, Емил Виячки и Димитър Димитров. Срещата е от 18:00 часа
Късна драма донесе повече от важни три точки за Марек в битката му за оцеляване в А група. Дупничани надделяха с 1:0 над Славия на своя стадион "Бончук", а победното попадение падна в 92-та минута. Тогава Рангел Абушев с мощен шут препарира Марио Кирев и доближи тима си само на три точки от спасителната зона. Последният над чертата засега е родният му тим Локомотив Пловдив. Мачът започна по-добре за домакините, които още в 3-та минута можеха да открият чрез Тодор Колев, но ударът му беше уловен от вратаря. Само четири минути по-късно и Павел Петков не можа да вкара от хубава ситуация, при положение, че беше излъгал Фердинад Касаи, но прати топката в аут. Единственото чисто положение в мача дойде в 10-та минута. Тогава капитанът на Марек Милен Лахчев стреля от сравнително далечна дистанция, но уцели горната греда на Марио Кирев. При добавката Тодор Колев стреля слабо с глава и не можа да се разпише. Славистите се поокопитиха едва около 15-та минута, когато дойде и първият им шанс. Тогава Жереми Манзоро излезе сам срещу вратаря на Марек, но стреля право в тялото му и не успя да открие резултата. След това мачът влезе в руслото на битката, грубите влизания, постоянните нарушения и хаотичните отигравания. До почивката малко повече шансове имаха гостите от София, които обаче не успяха да оползотворят двата си шанса, открили им се в 30-та и 32-та минути, когато Манзоро и Петър Атанасов не успяха да преодолеят Емил Михайлов. През второто полувреме и малкото положения намаляха драстично. Първият удар към една от двете врати след подновяването на играта дойде едва в 63-та минута, когато Рангел Абушев стреля, но прати топката в аут. Славистите опитваха с постепенни атаки да затрудняват Емил Михайлов, но липсваха точните удари към него. В случаите, в които имаше такива, те бяха прекалено слаби и стражът се справяше с тях. Така се стигна до последните десет минути, в които имаше няколко спорни ситуации. В тях на два пъти домакините претендираха за дузпи – веднъж за игра с ръка на Жереми Манзоро, втори път за нарушение на вратаря срещу Рангел Абушев. И двата пъти обаче реферът прецени, че няма дузпи. Славистите също имаха претенции за дузпа в 85-та минута, когато Ради Василев се откъсна в наказателното поле на Марек и падна, но нападателят получи жълт картон за симулация. Този мач вървеше към заслужен хикс, но всичко в него беше решено в 92-та минута. Тогава Мартин Димитров намери Рангел Абушев пред наказателното поле и бившият играч на Локомотив Пловдив с красив удар от ждроб не остави шансове на КИрев – 1:0. Така дупничани събраха 17 точки и са само на три от спасителния бряг. Славистите си остават девети с 26 точки и не изглеждат заплашени от изпадане, но със сигурност им тежи този провал. източник Гонг
Партия АБВ, която се свързва с президента Георги Първанов вече има своя организация в Дупница. На учредително събрание в заседателната зала на Дом на техниката, 42-ма симпатизанти на партията участваха в официализирането й. В началото на седмицата бе сигурно идването на Първанов, но след създалата се ситуация около гласуването на милиардния дълг от депутатите от АБВ, без да е съгласувано с него, очевидно е довело до катаклизми. Вместо него, в залата бяха областният председател Красимир Руев, който е по-известен с това, че е адвокат на Мюсюлманското вероизповедание в делата за придобиване на имотите, сред които и Тюрмето в Дупница, и другият гост бе депутатът Л.Никифоров.
Отборът на Марек 2007 записа трета поредна победа в първенството на регионална футболна група „Рила“. Днес на стадиона в село Крайници отбора воден от Цецо Видински надигра с 5:1 Джерман. Едно от попаденията реализира 16-годишния Майкъл Георгиев. В този тим Видински дава шанс за изява и на играчи от юношеските формации на школата. Юношите младша възраст също продължават с победите, като този път разгромиха Миньор 2013 с 5:0.
Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев провери изцяло рехабилитираните улици "Русалка" и "Искър", както и частично асфалтираната "Струма". Повод за проверката бе многогодишния проблем с тях и липсата на асфалтова настилка, за което жителите на тези улици са сигнализирали редовно кметовете последните 10-ина години. Само преди 4 дни тези улици бяха готови.
През пролетта, до инж. Чимев бе внесена подписка с молба от живеещи в района да бъдат рехабилитирани частично поне тези улици, които бяха в изключително окаяно състояние. "Миналата година хора от тези улици бяха отправили молба да асфалтираме поне частично, но вече бяхме изготвили списъка с улиците и не беше възможно включването им. При провеждането на процедурата по избор на изпълнител за асфалтиране и рехабилитация тази година, успяхме да положим изцяло нов асфалт на "Искър" и "Росица". Няма да крия, че съм много доволен от направеното и видяното на място. Жалко, че нямаме финансова възможност да асфалтираме изцяло и други подобни проблемни улици", коментира инж. Чимев, който получи поздравления от жители на тези улици, които го засякоха по време на проверката.
Рехабилитацията по уличната мрежа продължава по график и списък, допълват от пресцентъра.
Младежкият национален отбор на България по волейбол направи уникален обрат в първата си среща от евроквалификациите в София. Нашите, обърнаха Гърция от 0:2 гейма и 20:23 точки, но всички след срещата коментираха феноменално включване именно при този резултат в 3-ия гейм на юношата на "Марек Юнион-Ивкони" Михаил Цветанов. Той застана на сервис при 23:21, затрудни максимално елините с първите си 3 сервиса, за да затвори с директна точка гейма за 25:23. До този момент, избранниците на Николай Желязков бяха загубили на 17 и на 22. Основният проблем бе посрещането на трикольорите ни, което затрудняваше разпределителя и водеше до грешки в атака. Цветанов доигра мача в основната шестица, нагърби се да посреща повечето топки, като стабилизира нашите на този елемент и нещата си дойдоха по местата. Цветанов се отчете и в атака, където записа още 7 точки, за да завърши с общо 8 в актива си. В 4-ия гейм нашите вече диктуваха играта и спечелиха на 18, а в тайбрека се поздравиха след 15:12. Най-резултатен за нашите бе Велизар Чернокожов с 18 точки.
Змии изкараха акъла на няколко дупничани в района на старата автогара вчера. Както е известно, на този терен се очаква всеки момент да започне строежа на "Лидл". След един изкоп и почистване на площта, работата замря, докато бъдат издадени необходимите разрешителни, но това доведе до неприятна гледка с избуяла растителност. Пълзящите излезли из над 2-метровите храсти, които са се образували на терена и след кратка обиколка в близост до автобусната спирка отново се шмугнали в избуялата трева. "Излезе една, около 70-80 см буквално на 2 метра от мен. Тогава видях опашката на друга и отскочих на няколко метра от уплаха. И други хора видяха, като постоянно пътуващи казаха, че тези дни са виждали пак змии на същото място. Трябва да се направи нещо, защото така не може", коментира Александър Р. пред zadupnitsa.com.
Кандидатурата на д-р Иван Ибришимов за кмет на Дупница бе издигната от инициативен комитет, в който влизат д-р Валя Николова (педиатър в Общинска болница), Янко Динков (бивш треньор на Марек, избран за треньор на Дупница за миналия век), Лони Хаздай (бизнесмен), Сотир Занев (административен директор на Софарма) и Стефан Сотиров (нотариус).
Българският участник в Шампионската лига по волейбол Марек Юнион-Ивкони е вече на полска земя. Вчера около 17 часа тимът се настани във "Вестернове Туинпигс" в Жори. Градчето се намира на около 20 минути от мястото на двубоя с Ястржебски Вегиел – Ястржебие-Здрой, както и на около час и половина от летището в Краков.
Отборът на Марек, който ще представя България на минисветовното първенство по футбол “Готиа къп 2015” пристигна в Гьотеборг. Българската делегация достигна до Швеция с полет през Истанбул. Днес от 11 часа дупничани излизат в първия си мач от Група 5 в тяхната възрастова група – срещу френския Сейнт Клауд. Вечерта ще участват в парада на нациите по време на официално откриване на турнира на стадион "Улеви".
Столични полицаи задържаха двама мъже, единият от които е от Дупница, за изнудване. Повдигнати са им обвинения, на единия е наложена мярка за неотклонение „задържане под стража” за срок то 72 часа, съобщават от МВР. Работа по случая започнала на 23 юни, когато 40-годишен мъж от София съобщил в полицията, че е жертва на изнудване. Потърпевшият разказал пред разследващите, че ден по-рано на мобилния му телефон се е обадил непознат мъж и поискал да се срещнат. По време на разговора непознатият, който се представил с измислено малко име, заявил, че софиянецът му дължи голяма сума пари, част от които – на работник в автосервиз. 40-годишният отишъл в автоработилницата, чиито услуги ползвал, за да изясни дали и на кого евентуално дължи пари. Там обаче бил нападнат и ограбен от мъжа, с когото разговарял по-рано през деня. На 1 юли, в хода на полицейска операция, проведена от служители на СДВР Х.К. /26г./ от Дупница и К.Д. /57г./ от София били задържани. При последвалите процесуално-следствени действия в домовете, обитавани от двамата задържани, били намерени и иззети множество незаконни вещи, сред които и оръжия, боеприпаси и наркотични вещества. Двамата мъже били задържани за 24 часа в полицията, а по случая – образувано досъдебно производство. След доклад на събраните материали в Специализираната прокуратура, на К.Д. било повдигнато обвинение по чл. 214 и чл.339 от НК. Наложена му е мярка за неотклонение „парична гаранция в размел на 3 000 лв., а на Х.К. – обвинение по чл.214 и чл.198 от НК и наложена мярка за неотклонение „задържане под стража” за срок то 72 часа. Работа по случая продължава.
Опашки от желаещи да гласуват се извиха в две секции в Бобов дол. Пред 1-ва и 3-та секция в „Професионална гимназия“ или бившия Минен техникум към 11:00 часа има десетки хора които чакат около 40-50 минути, за да упражнят правото си на глас. В училище „Никола Вапцаров“ към момента е спокойно, същата е и ситуацията в друга по-голяма секция в „Наркоп“. Засилена активност има в най-голямото село в общината Мламолово, където към 11:00 часа правото си на глас са упражнили 166 души от 674 имащи право на глас или близо 25%. Към 10:00 часа в община Бобов дол гласуваха – 1072 или 13.54%
Уникален скандал, който ще продължи в съда избухна преди минути на сесията на Общински съвет-Дупница. Съветничката от БСП Илинска втрещи всички с изказването си, че д-р Диана Кьосева от ГЕРБ е била заплашвана от общински съветник заради темата по избора на Управител на общинската болница. Думите й потвърди от микрофона независимият Първан Дангов. Той обяви, че "дупнишкият еквивалент на Делян Пеевски" си е позволил да отправи заплахи, чрез РЗОК, която е държавна структура, а нейн шеф е общинският съветник от ГЕРБ Матей Попниколов. Съветникът от ОДБ и лидер на "България без цензура" Костадин Костадинов след подхвърлените реплики в залата че е визиран именно той, стана и от микрофона поиска да потвърдят двамата думите си. "Потвърждавате ли обвинението, че съм си позволил да заплашвам д-р Кьосева. Ако го правите, обявявам, че още утре ще заведа дело", обърна се той към Дангов и Илинска. Бившият кмет обяви: "Потвърждавам", с което вкара скандалът съдебната зала.
Жителите на община Дупница и фирмите могат от днес да проверяват онлайн своите задължения за данъци и такси. Това става в сайта на Община Дупница в раздел "Местни данъци и такси", информират от пресцентъра. Необходимо е да бъде въведено ЕГН или ЕИК за фирма, както и входящ номер и дата от какъвто и да било документ внасян в деловодството на Общината. Причината да не е само по ЕГН или ЕИК, е за да се минимизират евентуални злоупотреби с тази информация. Вече са разпратени и уведомителните писма за дължимите данъци и такси на гражданите и фирмите. Те могат да ги заплащат от 1 март на касите на общината с 5-процентна отстъпка до 30 април. Именно в този период и касите ще работят с удължено работно време от 8 до 18 часа без почивка.
29 дупнишки двойки отпразнуваха юбилеите си по случай 50 и 60-годишен семеен живот. На специално тържество в Ритуалната зала на града, всеки един от тях положи подписът си в летописната книга на града, която бе въведена от миналата година. Именно на миналия 21 ноември бе дадено началото на тази нова традиция-точно в деня на християнското семейство.
Председателя на Общинския съвет в Сапарева баня Петър Чучуганов влезе в списъка на "забравилите". Името му лъсна сред 152-те лица, заемащи висши държавни и други длъжности. Чучуганов, който в курортния град бе избран за местния парламент от листата на Единна Народна Партия не е декларирал придобиването на дялове в новоучреденото дружество "Мартина Турс" ЕООД, Сапарева баня.
Атанас Янев, който бе кмет на Дупница в периода 2007-2011 година, отново се впуска в изборната надпревара. Янев ще бъде подкрепен от няколко партии, една от които е и ДПС. От партията все още няма официално потвърждение, но източници от нея споделиха, че ще подкрепят Янев. През 2008 година Атанас Янев бе издигнат от партия „Нашият град“, а след изтичане на мандата му той не се кандидатира за втори. Официално Янев все още не е обявил кандидатурата си, но според осведомени това се очаква да стане до дни.
Страница 12 от 156

