Начало
От БФС отложиха с ден двубоя между Локомотив София и Марек, от първенството на дублиращите отбори. По програма, срещата се играе утре, 10 септември, но бе преместена за четвъртък, 11 септември от 17:00 часа на спортен комплекс "Царско село". Отлагането е по желание на Локомотив София. За разлика от предишните мачове, този път в дубъла на Maрек няма да играят футболисти от първия тим. Причина за това е множеството контузени. На този етап, извън редиците са: Крум Бибишков, Димитър Димитров, Марио Близнаков, Димитър Петков и Мартин Димитров. Добрата новина за старши треньора Тони Велков е, че централния нападател, Еньо Кръстовчев, вече е възстановен и ще започне пълноценни тренировки. Кръстовчев получи травма на глезена по време на двустранната игра с националния отбор на България, миналия четвъртък.
Втора поредна победа записаха децата родени 2003 на Марек 2007 в първенството на Футбол 7 провеждащо се в София. След като миналата седмица момчетата на старши треньора Борис Кръстев победиха ДИТ, тази седмица се справиха и с Евростарс. Дупничани спечелиха с 5:2. През първата третина Евростар водеше с 0:1, но през втората третина марекчани обърнаха резултата до 3:1 с две попадения на Васил Николов и едно на Николай Николов. В третата третина отново дупничани доминираха и добавиха още две попадения на Александър Георгиев и Георги Иванов. Борис Кръстев заяви след мача, че е много доволен от показаното на терена, " През първата третина имаше подценяване, но след това показахме целият си потенциал", добави Кръстев.
Почти 1700 осветителни тела са монтирани на територията на град Дупница по проекта на Общината за цялостна подмяна на уличното осветление, информират от пресцентъра. Както е известно, Дупница спечели финансиране по фонд “Козлодуй” в пълен размер за подмяна на уличното осветление, като сумата е над 1 млн. лева.
Феновете на волейбола няма да могат да гледат дори и репортажи от шампионатните срещи на "Марек Юнион-Ивкони". Причината е в ново безумно изискване на БФВ. "Получихме указания преди мача с ЦСКА, че нямаме право да допускаме нито една камера различна от тази на БНТ. Глобата за всеки установен случай е 5 000 лева", обясни мениджърът на клуба Людмил Найденов.
"Вече няма #ignorevolen, има #arrestVolen!". Това пише гражданин в една от групите в социалната мрежа Фейсбук по повод скандала между лидера на партия "Атака" Волен Сидеров и негови съпартийци и Стефани Дюмортие, директор на "Алианс франзес" във Варна и аташе по въпросите на сътрудничеството в областта на френския език, стигнал до бой на млад мъж и на полицай.Вчера Варненската районна прокуратура установи, че лидерът на "Атака" Волен Сидеров е извършил престъпление от общ характер и изпратила на Софийската градска прокуратура материалите по разследването. Сега Софийската градска прокуратура трябва да реши има ли достатъчно данни да се поиска имунитетът на Сидеров.
Самият партиен лидер каза, че няма да се откаже от имунитета си, но пък отправи клетви и обиди към медиите и любезно предложи да им покаже фалоса си. Сидеров обвини бития полицай в клевета, прокуратурата – в лъжа, а политиците – в заговор срещу него и партията му.
Във "Фейсбук" още вчера се явиха две групи – "за" и "против". "Имунизирай България срещу Волен Сидеров" призова главния прокурор Сотир Цацаров да снеме имунитет на депутата, друга група обяви, че ще подкрепи Сидеров с протест днес.
Социалната мрежа буквално преля от коментари и реакции по темата. Например: "Не става с "остри" позиции и с обширни репортажи, в които лицето ръси клетви. Става само с бойкот – най-вече медиен! Няма други гледни точки. Ако не в специализирана институция, то поне в политическото гето! #ignorevolen".
Наскоро група фенове, известни като „Негодниците” уведомиха за спечеленото дело срещу Българска федерация „Волейбол” за достъп до обществена информация. Zadupnitsa.com получи втора информация от "Негодниците", в която очаквано се четеше това, което се и очакваше. Данчо Лазаров и Управителният съвет на федерацията отказаха да се съобразят с решението на съда и предоставиха една много малка част от изисканите документи, като са се ограничили до финансовите отчети и протоколите от Общи събрания на федерацията.
Иво Александров Карамански – Кръстника е сочен за един от най-силните подземни босове на България. Приживе той е съсобственик на застрахователното дружество „Корона инс“ и има участие в още ред фирми, занимаващи се с разнообразна дейност като застраховане, развъждане на моруна, производство на кетчуп, производство на дини, валутна търговия и други. Има богато криминално досие и неколкократно лежи в затвора по различни обвинения.
Ивайло Илиев се очаква да бъде назначен на длъжност „заместник на административния ръководител – заместник-районен прокурор" на Районна прокуратура- Дупница, информира Дарик. Това е предложила на ВСС районният прокурор на Дупница Даниела Гюрова. Решението ще бъде взето на заседанието, което трбва да се проведе утре в столицата.По друго нейно предложение, ВСС вече увеличи заплатата на прокурор Ивайло Василев с 10%. Причината за това, че Василев придоби научна степен „доктор" по наказателен процес.
Поредното отлично представяне записаха състезателите на клуб по таекуон-до Гладиатор Дупница. Този път децата на клуба се изявиха блестящо на проведеното в София Републиканско първенство по таекуон-до за деца. В малката зала на Арена Армеец дупничани, които бяха с отбор от 9 състезатели, спечелиха 4-златни и 1 бронзов медал. Злато за Гладиатор взеха: Александра Георгиев-30 кг, Анастасия Вакавчиева-33кг, Борислава Борисова-36кг и Радина Борисова-48кг. Бронзов медал спечели Ина Синорлийска-30кг.
Корпоративна търговска банка не е фалирала. Вложителите й не трябва да се притесняват. Това заяви управителят на БНБ Иван Искров на извънредна пресконференция, след като банката излезе със специално съобщение, че Корпоративна търговска банка е поставена под специален надзор заради опасност от неплатежоспособност. Специалният надзор е за три месеца. В този срок ще се спрат всички дейности, извършвани от банката. Всички изпълнителни директори и членове на надзорния съвет са освободени. Всички акционери с над 10 % се лишават от право на глас. Корпоративна търговска банка е в ръцете на квесторите, каза още Искров
Вчера в РПУ-Дупница е заявено противозаконно отнемане на лек автомобил БМВ. Автомобилът е бил паркиран пред дома на собственичката в града. По случая е започнато досъдебно производство. Последната кражба на автомобил в Дупница бе на 9-ти миналия месец, когато “БМВ 330″ бе задигнато отново пред дома на собственика. На 18-ти юни опитни крадци отмъкнаха от дупничанин скъп джип Audi Q7, като автомобилът е бил паркиран пред блок в най-големия жилищен комплекс в Дупница, жк. Бистрица. През април друг дупничанин се раздели с “Фиат Браво”, като колата е била паркирана на улица “Отец Паисий” в града.
След края на срещата Марек-Славия, завършила с победа на дупничани с 1:0, страстите продължиха и извън терена. На влизане в тунела Диего Фераресо от Славия и Димо Атанасов от Марек, бяха на път да стигнат до бой, но техните съотборници ги разделиха. Двамата са бивши съотборници от Локомотив Пд, където бяха през 2012 година и дори са били в една квартира. Бразилецът Фераресо е отправил неприлични думи към българина, това разкриват хора от щаба на домакините. Именно това е породило и реакцията на Димо Атанасов. Скандалите продължиха и след това. След като отбора на Славия напусна стадион Бончук от Марек откриха, че "белите" са изпочупили и съблекалнята за гости. Входната врата е изкъртена, вътрешната водеща към банята също е в окяно състояние. На двете врати личат и следи от бутони. От Марек осведомиха за случая делегата на БФС Неделчо Михайлов, който засне вида на съблекалнята и описа случая в доклада си.
От утре кръговото кръстовище в Дупница на изхода за Кюстендил ще бъде с нов режим на движение, информираха от общинския пресцентър. Досега идващите от Кюстендил и от главен път Е-79 влизаха с предимство пред движещите се в самото кръгово, но след направената корекция вече ще се влиза без предимство и ще се излиза с предимство. Това бе най-безумното регулиране на движение и мнозина шофьори изразяваха недоумението си от тази глупост.
Този уикенд 7-ми и 8-ми февруари Дупница ще бъде домакин на турнир по тенис на маса Висша лига България. В надпреварата ще се включат 4-ри отбора от 5 до 8 място в класирането. От тази четворка ще се определят и изпадащите. Разпределението на тимовете стана след последните два турнира през октовмри 2014 в Албена и месец по-късно в Панагюрище. Клуб по тенис на маса „Марек-Дигеста“ е в тази група, като дупничани ще се опитат да защитят мястото си сред най-силните в България. Официалното откриване е на 7-ми от 13:30 часа в училище „Климент Охридски“, където ще се играят и срещите, поради ремонта на Спортната зала.
Шофьор на „Мега Такси” в Дупница блъсна тази вечер около 18.30 часа, пресичаща жена на ул. „Княз Борис 1”. На 5-6 метра от пешеходната пътека при магазин „Брезите”, жълтият автомобил, който се е движел в посока жк. „Бистрица” е връхлетял върху жената, която е на видима възраст около 70 години. „Жената трепереше, а от главата й шуртеше кръв. Шофьорът, младо момче бе до нея и държеше ръката й. Жената бе жива, но се виждаше, че е в много тежко състояние”, разказа очевидец на инцидента.
С 18 гласа "за" Вергил Кацов от ОДБ бе избран за председател на икономическата комисия на Общински съвет Дупница. Това решение на местният парламент бе очаквано, като другата предложена кандидатура на д-р Матей Попниколов събра само 11 гласа "за". Попълването на състава на икономическата комисия обаче предизвика спорове, като д-р Матей Попниколов от ГЕРБ заяви след гласуването : " В момента в Общински съвет се сформира управляващо мнозинство от БСП ЛИДЕР и ОДБ. Икономическата комисия се превръща в ударна група срещу местната администрация."
Поради продължаващите стротелни дейности по инфраструктурата на централна градска част в Дупница, от утре – 22.10.2014 год. (сряда) се налага временна организация на движението за градския транспорт и междуселски и промени в спирките, информрат от пресцентъра. От утре се затваря кръстовището при ГУМ до “Минчов площад”, като активно остава само платното за движение от жк “Бистрица” в посока Учителски институт и Стара автогара.
Извършител на грабеж са установили и задържали снощи дупнишки полицаи.47-годишният Д.М. от Дупница е нападнал 26-годишен мъж в двора на катедралния храм “Св. Георги”в центъра на Дупница. Д.М е отнел от потърпевшия 200 лв. Сигналът е подаден в полицията около 18.00 ч. Предприети са незабавни издирвателни действия и Д.М. е задържан, парите са били у него. Задържаният е известен на полицията като извършител на противозаконни деяния, осъждан е. Ще остане в полицейския арест 24 часа. По случая е започнато досъдебно производство в РУ Дупница.
Съдът в Кюстендил потвърди присъдата на мъж от Самоков, но го оневини по член за чл. 116, ал.1, т.6, пр.2 НК – тоест престъплението, да е извършено по особено мъчителен начин за убития. На 29 октомври миналата година, Кюстендилски окръжен съд осъди на 12 години затвор 55- годишния мъж, който уби свой приятел в Дупница, след поемане на обилно количество алкохол. Осъденият е от ромски произход, със завършен втори клас. Тогава той си признал изцяло вината и делото е гледано по т. нар. "съкратена процедура", на база на което присъдата е намалена от 18 на 12 години лишаване от свобода, но досега не бе влязла в сила. Инцидентът, с фатален край е от нощта на 15 срещу 16 август 2013 г. в гр. Дупница. Трима приятели пият в заведение. Двама от тях се скарват, а третият си тръгва. Убиецът / Я. А. Т. / умишлено е умъртвил жертвата / А К.С. /, която се е намирала в безпомощно състояние, като първоначално бе прието, че деянието е извършено с особена жестокост. Починалият е бил с над 6 промила алкохол. Трупът е открит до контейнер на ул „Хан Крум“. Съдът определи първоначален режим на изтърпяване на наказанието „строг", като приспада времето, през което подсъдимият е бил задържан с мярка за неотклонение „задържане под стража", считано от 16.08.2013 г. до влизане на присъдата в сила.
Отмина времето, когато големи магазини за хранителни стоки и стоки за бита имаше само в големите градове. Тогава жителите на по-малките градове и на селата пътуваха до там, за да пазаруват. Сега вече е друго. Съвременният човек свикна да има възможност да пазарува в различни търговски центрове и в населеното място, където живее и да прави своя избор. Така е и в Дупница. От няколко години тук успешно съществуват магазини от веригата СВА и Penny Market.Не може да не се отбележи и това, че наред с тези търговски обекти, все още съществуват и имат своите клиенти и по-малките магазини в градовете и селата. Все още имат живот и квартални бакалийки, разположени по улиците в различните квартали. Много са търговските обекти в днешно време не само в Дупница, но и в цялата страна и това е неоспорим факт.

Скоро стана ясно, че в Града на фармацията ще открият свои хипермаркети и големите вериги Лидл и Кауфланд. За това вече уведомихме нашите читатели преди известно време. Съобщенията предизвикаха интерес у дупничани, станаха тема на разговори и разкриха различни мнения и отношения към тези търговски обекти.
Повечето са за съществуването на такива търговски обекти, по-малко са против и една малка част не изказват мнение. Тези, които са доволни, че в града ни ще има още два обекта на големи търговски вериги посочват предимствата. Те са свързани с възможността им да се възползват от промоции и акции, които ежедневно се предлагат, както и от бонуси от пари и точки, които натрупват при пазаруване, а после могат да си купят стоки с тях или със съответно намаление. Подчертават още, че са доволни от това, че получават рекламни материали по домовете си или вземат такива от касите на магазините и по този начин в определените дни могат да пазаруват с намаление.
Доволство изразяват и от това, че там винаги при пазаруване получават касова бележка и могат да направят проверка при съмнение или да върнат негоден хранителен продукт, ако попаднат на такъв. Подчертават още и любезното отношение на обслужващия персонал, свободния достъп до щандовете, което позволява всеки да прочете цената, грамажа, съдържанието, срока на годност и др. интересуващи ги факти за купуваната стока.
Гражданите посочват още, че в тези магазини работното време е удължено и без почивни часове и дни, както и достъпа в тях дори и в дните, когато се честват най-големите празници в годината.

Анкетираните изразяват радост, че когато в града ни има още два нови магазина, няма да пътуват до София и Благоевград, както сега, за да пазаруват там.
Посочват, че не е за пренебрегване и фактът, че в тези магазини ще намерят работни места много жители на Дупница, което ще намали процента на безработните.
Изразяващите мнение, че не са нужни още такива магазини и тези, които се въздържат от мнение, най-често посочват, че не магазините, а недостигът на средства е проблем при тяхното пазаруване. Казват още, че ако имат достатъчно пари, биха пазарували необходимото им в най-близкия магазин до мястото, където живеят.
Като цяло преценяваме, че по-голяма част от гражданите очакват с нетърпение новите търговски обекти, защото се надяват, че при по-голяма конкуренция ще се увеличат промоционалните стоки и от това ще печелят гражданите на Дупница. Тяхно мнение е още, че по този начин все по-рядко ще пазаруват в по-малките търговски обекти, където няма промоции, а често и не получават касови бележки.
Цели 2441-ма жители на община Дупница празнуват днес своя международния ден на ромите. Цифрата със сигурност е по-голяма, но тя е на база самоопределили се граждани на града и селата при последното преброяване през 2011 година. От тях – 2333-ма са живеещи в Дупница, 47 в село Джерман, 51 в село Крайници и 9 в Самораново.
Новият вратар на лидера в „Б” група "Марек" Емил Михайлов заяви, че не е еротичен модел, а по-скоро е като английската звезда Дейвид Бекъм. Играчът смята, че е напълно нормално за един футболист да взема участие в голи фотосесии. Той добави, че освен еротичните снимки има и няколко, на които е с дрехи. – Фотосесията съм я направил преди 6 години, когато още не съм играл никъде. Тогава участвах в една рекламна кампания за марка облекло. Когато Дейвид Бекъм се снима по бельо еротичен модел ли е? – попита вратарят. Играчът отказа да отговори на въпроса, защо след като се е снимал в реклама на дрехи, на снимките е гол. Михайлов разкри и причините да си тръгне от Черно море, където беше трети вратар. – Разтрогнах по взаимно съгласие, не съм изгонен. В БФС пише за всеки играч кой как си е тръгнал. Не е било заради ”невероятния” талант Ник Дашев, който дойде в Черно море – заяви гласеният за титуляр под рамките на вратата в Дупница.
Поредните читателски снимки пристигнаха на редакционната ни поща. Очевидно, че паркирането на неподходящи места в Дупница дразни неимоверно много хората, но този проблем едва ли може да бъде решен. "Изпращам една "китка" от перфектното паркиране при това в района само на ул. Св.Георги и пресечки към нея. Някои пишман-шофьори, които дори имат и гаражи, предпочитат да си паркират личните автомобили пред тях и затварят тротоарите и затрудняват придвижването по улиците. Новата велоалея пък спокойно може да я прекръстим на автоалея, защото и там е "красиво" да се паркира. Собственик пък очевидно си е "забравил" на тротоара пред ЦДГ "Калина" леката кола, която стои като паметник на непокизма. А по този тротоар всекидневно преминават десетки деца и родители, но очевидно пешеходците в Дупница трябва да се движиме по улиците, а колите да са по тротоарите", се казва в писмо до редакцията, придружено със снимки.
Година и половина продължава съдебното ходене по мъките на дупнишкия кримигерой Злати Златев-Златистия, пише "Bnews". Месеци наред той се опитва да осъди Главна дирекция "Изтърпяване на наказанията", но към момента нещата се протакат. Претенциите на осъдения на 18 години затвор Злати са, чe в затвора не е назначено адекватно лечение на болния му крак и той всеки момент може да бъде отрязан.Златистия излежава присъда за убийство на бизнесмена Любомир Мантарков, станало на 23 ноември 1997 година пред бар „Астика”, прекръстен сега на „Рилена”, в центъра на Дупница.
Зад решетките заболяването на Златев се отключва от рана на дясното бедро, получена при катастрофа през 2001 г. Тогава е опериран, но получава частична парализа. Пооправя се, но после пада с кола в язовир Дяково и си чупи крака на същото място. ВИП-затворникът твърди, че в Софийския затвор не са му осигурили нормално лечение.
Делото започва на 13 ноември 2012 г. За времето от тогава до днес в съдебна зала се „завъртат“ различни прокурори. Рокада има и при вещото лице, което трябва да направи назначената още на първото заседание медицинска експертиза за състоянието на Златев.
Именно заявената от експерта невъзможност да направи експертизата отлага делото на няколко пъти. В крайна сметка е назначен негов заместник,, но и той пропуснал заседанието. И тъй като не е посочил уважителна причина, магистратите са го глобили с 50 лева.
Златистия също е абдикирал от делото. За последно той се е явил в съдебна зала малко преди Коледа. От тогава той пропуска заседанията, не изпраща и свой представител. Следващото заседание е насрочено за 1 април, за когато отново са призовани отсъстващите лица.
Досъдебно производство е започнато в РУП Бобов дол срещу 35- годишен мъж, от с. Мламолово. Неправоспособеният водач на мотоциклет е управлявал след употреба на алкохол и е причинил ПТП в селото. Тестът с техническо средство е отчел резултат 1.61 промила алкохол в издишания въздух.
С петте двубоя от 10-я кръг приключиха срещите във волейболната Суперлига за календарната 2013 година, шампионата ще бъде подновен на 10 януари 2014 година. В последният за годината кръг бе отложено дербито между първия и втория в класирането Марек Юнион-Ивкони и КВК Габрово, като мача ще се играе в края на януари.
Старши треньорът на Германея Сапарева баня Борис Кръстев заяви, че резултата между Велбъжд и Своге 2:3 е меко казано странен. " Не съм гледал мача, но не се и учудвам, вънреки че няма много логика Своге да победят в Кюстендил. Явно има някаква схема целяща Германея да бъде извадена от групата, но това няма да стане. Всичко обаче някога се връща на стратезите на тези схеми", заяви Кръстев.
Тримата сноубордисти, които вдигнаха на крак Планинската спасителна служба от Дупница в неделя да ги издирва, слязоха от хижа "Иван Вазов". Триото дори се показаха по бТВ и с усмивка коментират акцията като "голяма олелия". Признават, че все пак съжаляват за стресирането на роднините си и спасителите.
Пиян дупничанин предизвика катастрофа на главен път Е-79 край село Усойка. Индицентът стана снощи около 22 часа. Мъжът бил с приятели на купон, тримата се качили в нетрезво състояние в автомобила и потеглили към Дупница, съобщава Struma.bg Шофьорът обаче не успял да удържи колата и от бързата скорост автомобила излетял от пътя и се преобърнал. По чудо тримата мъже са се отървали без драскотина. След проверка в Спешен център полицаите установили, че водачът на автомобила е с 2.27 промила алкохол в кръвта. Срещу него е образувано досъдебно производство, тъй като не е позволил да му вземат алкохолна проба.
Нова визия на жк "Бистрица", общинската болница и нова спортна зала са сред приоритетите за 2014 година на кметът на Дупница Методи Чимев. "Трябва да бъде подобрен статута най- вече на жк. "Бистрица", там живее може би половината град. Заложени са промени и в другите жилищни комплекси, където не влиза продължението на широкия център, по проекта "Зелена градска среда". Приоритет е и общинската болница. Инфраструктурно, с кърпене няма да се реши проблема. Цялостно преасфалтиране на улиците обаче минава през цялостна подмяна на водопроводната мрежа", коментира пред Дарик Методи Чимев.
Централният защитник на ЦСКА Александър Тунчев е също на разпит в полицията,. Бранителят, който в момента е капитан на "червените"вече над един час дава обяснения пред разследващите. Тунчев е привикан да дава показания за съмнителни мачове, в които е участвал в периода, когато бе футболист на Локомотив (Пловдив).
Страница 12 от 156



