Начало
Повишаването на температурите днес станаха косвена причина за нелеп инцидент край Сандански при който загина 20-годишен младеж. Група тийнейджъри се пързаляли по тънкия лед на водоема, когато внезапно откъртило се парче лед образувало дупка във водата и едното момче потънало в нея, съобщава struma.bg Водоемът се намира в местността Ушите. За изваждане на тялото се чакат екипи на Гражданска защита от Благоевград Снимка : struma.bg
С уникално шоу, пред 60 000 зрители на стадион "Улеви" в Гьотеборг се откри 41-вото издание на "Готя къп". Над 1760 отбора от 79 страни присъстваха на откриването като само по един отбор от страна имаше удоволствието да представя страната си официално на известното като Световно клубно първенство за деца. За втора поредна година Актавис направи възможно участието на дупнишките деца в турнира. Именно благодарение на тази подрепа, Марек получи честта да открие "Парадът на нациите", като флагът бе гордо носен от капитанът на дупнишкия тим Костадин Костадинов. По-рано през деня, децата загубиха оспорвана среща срещу френския Сейнт Клауд с 2:3. В продължилата почти 3 часа официална церемония по откриването се включиха над 400 изпълнители, а за финал бе предствена ежегодната грандиозна заря.
Отваряне на оферти по проект на Трансгранично сътрудничество България-Македония ще се проведе утре от 11 часа в Община Дупница, съобщиха от пресцентъра на кметството.
Районен съд Дупница даде условна присъда от 1 година и 4 месеца с 2-годишен изпитателен срок на жена с инициали С.А. Същото наказание, но с 3-годишен изпитателен срок получи и мъж с инициали Пламен.С. Двамата се опитали чрез използване на неистински документ да получат 4400 лева от финансова институция с намерение да ги присвоят. Те използвали данните на клиент на институцията, където работела С.А и подали молба за кредит, който им бил отпуснат. Двамата обаче не успели да погасяват редовно кредита и от ръководството на банката изпратили писмо на нищо неподозиращия за кредита клиент, който веднага подал жалба в полицията в Дупница. . Двамата солидарно ще трябва да върнат изтегления кредит от 4400 лв. заедно с лихвата, считано от 12.12.2012 г.
Германея Сапарева баня завърши с победа първенството на В-Югозападна футболна група. Това бе четвърти пореден успех за възпитаниците на старши треньора Борис Кръстев, който след срещата заяви, че е доволен от играта през последните няколко кръга, но се надява през следващия сезон отбора да не се бори до последно за оцеляването си. Двата тима си разделиха по едно полувреме, като през първата част гостите от Кюстендил имаха инициативата. В 31-та минута двата отбора останаха с намалени състави, след като червени картони получиха Жорж Георгиев /Велбъжд/ и Цанко Томов/Германея/. В началото на второто полувреме в 47-та минута Асен Васев изпълни перфектно пряк свободен удар и отбеляза единственото попадение в мача. Германея – Велбъжд 1:0
Комисията по безопасност на движението ще предложи на кмета на Община Дупница инж. Методи Чимев да бъдат подадени сигнали до Областно пътно управление и Агенция „Пътна инфраструктура” за разрешаване на проблема с движението в района на автокъщите.
Районен съд Дупници потвърди наказателно постановление издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда“ гр. Кюстендил, с което е наложено административно наказание на директора на СОУ „Св.Паисиий Хилендарски“- Виолета Инкьова, „глоба” в размер на 1000 лева. Виолета Инкьова обжалва постановлението, но магистратите не уважиха това. Глобата е за инцидент, който се случи миналата година, на 20.05.2014г. около 16,00 часа в задния двор на СОУ „Паисий Хилендарски“. Тогава ученичка от 5-ти клас паднала, след като се спънала в необезопасено стълбище към котелно помещение в сградата на същото училище. Ученичката е паднала на площадката пред входа на котелното помещение от височина 2,20м. Това е видно от назначената съдебномедицинска експертиза, вследствие на претърпения инцидент момичето е получило травматични увреждания, като сътресение на мозъка, оток в лявата челнослепоочна област на главата. По случая е образувано Досъдебно производство №424/2014г. по описа на РУП на МВР – гр. Дупница срещу неизвестен извършител, за извършено престъпление по чл.133 в сл. на чл.129, ал.2 от НК. Установено е, че директор на СОУ „Св.Паисий Хилендарски“ гр. Дупница е в хода на извършените процесуално следствени действия не е установил виновно лице в извършеното престъпление от общ характер. Същото е изпратено на „Инспекция по труда“ гр. Кюстендил по компетентност за налагане на административно наказание на Виолета Инкьова в качеството й на длъжностно лице – директор на СОУ „ Св.Паисий Хилендарски“ гр. Дупница. След настъпилия инцидент и по повод на него е съставен Констативен протокол №19/08.09.2014г. на Комисията по чл.196, ал.1 от ЗУТ, назначена със Заповед №1792/11.10.2013г. на кмета на Община Дупница, е посетила и извършила оглед и преценка на строеж: „Котелно помещение“ на СОУ „Паисий Хилендарски“. След направения оглед и преценка Комисията е решила, че строеж „Котелно помещение“ в настоящия си вид и състояние създава опасност за живота и здравето на учащите в училището. Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд гр. Кюстендил.
Съпоставими данните за 2013 година са много интересни. За Кюстендилска област са изплатени общо 23 200 000 лева, от които Дупница е отново отличник с 12 800 000 лева или повече от половина за цялата област. Това прави средно по 293 лева на човек, докато Кюстендил е с 5 600 000 лева или по… 95 лева на човек.
Отборът на Марек загуби и втората си контрола това лято.След като миналата седмица тима гостува в Радомир и падна с 0-1, тази вечер дупничани играха на стадион Бончук срещу Беласица и отстъпиха с 1-2, но показаха по-добра игра от предишния мач. Резултатът откри за гостите в 16-та минута Христо Петров, в 35-та минута след пас на Емил Стоянов, Димитър Владимиров изравни. В 41-та минута отново Христо Петров бе точен за Беласица, оформяйки крайното 1-2.
Кмета на Община Дупница инж. Методи Чимев имаше среща днес с търговци от промишления пазар. Причината е постъпила жалба от тях за затварянето на подстъпа към сергиите от собственик на заведение. На място за срещата инж. Чимев бе с експерти от общинска администрация, които след като се запознаха със ситуацията, обещаха да бъдат предприети незабавни мерки за разрешаване на проблема. Инж. Чимев разговаря и с търговци на кооперативния пазар. “Проблема е че през зимния период, а и по време на дъжд, навеса не е достатъчен и създава проблеми, както за самите търгивци, така и за хората. Основанията на търговците са съвсем основателни. Затова разговарях с директора на “Общински пазари” Лора Василева да внесе веднага до Общински съвет докладна с предложение за разрешаване на този проблем”, коментира Чимев.
След два последователни успеха в предишните два кръга, съответно в Троян и Сливен, дупничанина Любомир Васев финишира втори в четвъртия кръг от Републиканското първенство по мотокрос в Хасково. Само 55 –стотни разделиха талантливия дупничанин от нов успех. В клас в МХ2 борбата бе изключително оспорвана. Васев спечели 1-ят манш, но във втория бе затруднен от състезатели в края на класирането и въпреки атаките завърши втори след Хакан Халми. Така с общ сбор от 47 точки Хакан Халми е победител за кръга в МХ2, а Васев втори, въпреки победата си в първия манш. Същия актив като Хакан прибавя и Любо Васев, но при общ сбор от оценките за двата манша се взема под внимание втория, а в него Халми е победител. Трети се нареди Валентин Роглев (КТМ). В генералното класиране Любомир Васев е първи.
Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев със заповед номер 213/21.02.2014 год. върна за ново обсъждане от Общински съвет разглеждането на проекто-бюджета за тази година, който не бе приет на заседанието на местния парламент на 14.02.2014 година, информираха от пресцентъра. Преразглеждането ще стане на следващото заседание на ОбС-Дупница, което по информация на zadupnitsa.com ще бъде на 7 март.
Отборът на Марек изигра днес последната си четвърта контрола от лагера в Сандански. Дупничани срещнаха тима на Верея Стара Загора, като мача се проведе на терена в село Вълково. Почивка за тази среща получи халфът Димитър Петков. Участие не взе и Мартин Кавдански. Марек постигна победа с 2:0
20-годишен дупничанин е задържан вчера от служители на реда за притежание на наркотични вещества. Проверката на лек автомобил „Хонда“ е била извършена на улица „Руен“ в Дупница.
Изключително важна точка ще разгледат на своето заседание утре общинските съветници в Дупница. Те трябва да дадат съгласието си на докладната внесена от кмета Методи Чимев за изготвяне на проекти за кандидатстване пред "Красива България" за рехабилитация на 4-те площада в селата – Бистрица, Крайници, Червен брег и Яхиново. Те не са ремонтирани повече от 25 години и с основание хората в тези населени места негодуват от години.
14 са вече блоковете в Дупница, които със сигурност ще бъдат безплатно санирани по националната програма на правителството, информират от пресцентъра. Специално сформираното от кмета на Община Дупница инж.Методи Чимев звено продължава работа по документацията на другите жилищни блокове, които са по-назад в документацията, допълват от кметството. "Изключително доволен съм от съгражданите ни, които са много активни и благодарение на това успяваме да сключим договори с банката, финансираща дейностите. Знаете, че това си е една надпревара в страната, а поне на този етап сме почти на 40 процента от допустимите сгради, което не е никак малко. Убеден съм и вярвам, че
ще успеем ние като администрация и съгражданите ни да надхвърлим половината от допустимите. В жк. "Развесена върба" например, където реализираме мащабен ремонт по проект "Зелена градска среда" и напълно обновихме квартала, сключихме договори и за трите големи блока с банката за финансиране. Този жилищен комплекс ще бъде променен изцяло", коментира инж.Чимев. "До края на седмицата сключваме договорите с банката за блок 3 и 3А и 8 и 8А в жк. Бистрица и изпращаме към Областна управа документите на още 3 блока в най-големия жилищен комплекс – 91, 92 и 93", допълни той.Договори досега са сключени за – в жк. Бистрица – бл.1, бл 3, бл.7, бл.44, бл 45; жк. Развесена върба – бл.1, бл.2, бл.3, ул. Тишина 1, ул. Отец Паисий 13.
Поредното си отличие завоюва дупничанинът Даниел Александров. Той ликува с титлата в класическия стил на международния турнир „Дан Колов – Никола Петров”. На финала при 80-килограмовите Александров надви Мохамед Мостафа (Египет) с 6:0. Преди това българският национал записа три победи – срещу Едуард Саркисян (Армения) с туш, швейцареца Йонас Босерт с 9:0, а на полуфинала се справи и с египтянина Мохамед Мустафа с 2:0.Турнирът се провежда в зала „Христо Ботев” в столицата.
Афроамериканец е застрелян от полицията в град Сейнт Луис в Мисури, след като обрал магазин с нож. Мъжът е нападнал полицаите, размахвайки ножа, когато е бил прострелян около 12:00 часа местно време в северната част на града, съобщи началникът на местната полиция Сам Долсън. Инцидентът е станал пред магазина "Сикс Старс Маркет", разположен на около 6 километра от безредиците в град Фъргюсън, които избухнала миналата седмица, след като полицай застреля 18-годишния Майкъл Браун. При сегашния инцидент пострадали полицаи няма. Заподозреният е бил обявен мъртъв на място. Фокс съобщава, че крадецът се е скарал със собственика на магазина, който на свой ред се е обадил на телефона за извънредни случаи 911. Когато полицаите пристигнали на мястото, афроамериканецът им се нахвърлил, крещейки: "Застреляйте ме, убийте ме веднага". Когато той се доближил до стражите на реда на около метър и половина, те го застреляли.
Продажбата на билети за домакинските мачове на ПФК Лудогорец от историческото първо участие в Шампионската лига започва на 12 септември 2014 г. Пропуските ще бъдат пуснати в мрежата на Ивентим като пунктове за продажба ще има в по-големите градове на страна, а касите на Националния стадион „Васил Левски“ ще работят в пълния си капацитет. /списък на всички пунктове търсете на клубния сайт и на eventim.bg/ ПФК Лудогорец ще спази обещанието си и до събота – 6 септември включително ще приема заявки на притежателите на клубни карти, членове на фен клубовете в страната и спонсорите на клуба. Те ще имат право на по 2 билета. Заявките се приемат в клубната база на ПФК Лудогорец. Свободната продажба стартира на 12 септември като предимство ще имат желаещите да си закупят пакетно пропуски за мачовете с европейския шампион Реал Мадрид, швейцарския Базел и легендарния Ливърпул. До 25 септември ще бъдат продавани само споменатите пакети с 5% отстъпка и едва тогава започва единичната продажба на билети за първия мач с Реал Мадрид. Целта на пакетната продажба на билетите е да бъдат улеснени всички привърженици на ПФК Лудогорец, които имат желание да подкрепят отбора и в трите мача от най-престижния клубен турнир – Шампионската лига. Така те ще си гарантират предпочитаното място на стадиона за двубоя между момчетата от Лудогорец и Роналдо, и компания, към който има невероятен интерес предвид името на Клуба. Както е известно, Кралският клуб е десетократен европейски шампион и идва за втори път в България.
36-годишна жена от Дупница се бори с онкологично заболяване под грижите на 13-годишния си син. Незабравка Боткова има тумор на шийката на матката и от няколко месеца е на легло след сгрешена диагноза. Лечението на младата жена трябва да продължи, а парите не стигат, съобщи Нова тв. „Боря се, гледам да съм позитивна, да не се отчайвам. Все пак имам две дечица… Няма кой да се грижи за тях”, споделя жената. Въпреки болките, не болестта тежи на Незабравка, а това че тя е в тежест на семейството си. По-малкия й син живее при баба си в друг град, а таткото работи денонощно, за да покрива разходите за лечението й. За друго не остава. Но семейството не се оплаква, а благодари на хората, които им помагат. За да продължи напред, младата жена трябва да продължи да се лекува.
Медицинска сестра от Дупница се заби с джип в оградата на затворническото общежитие в дупнишкото село Самораново. Пътният инцидент вдигна на крак всички дежурни надзиратели в общежитието, които помислили, че някой атакува оградата на затвора. 28-годишната Ц. Д. пътувала от Дупница за Сапарева баня. На заледения участък от пътя тя изпуснала управлението на джипа и той изхвърчал от пътя и се забил в металната ограда на затворническото общежитие. Чул се силен шум, изскочили надзиратели от общежитието, които веднага сигнализирали на тел. 112.На място пристигнал екип на Спешен център и полицейска патрулка. Пострадалата е закарана с линейка в Спешния център в Дупница. От рентгеновите снимки, които й направили, лекарите установили, че е със счупен нос. Тя е тествана за алкохол, пробата е отрицателна. При оглед на мястото е установено, че причината за инцидента е заледен участък. Жената работи като медицинска сестра при джипи в Дупница. Източник Struma.bg
Отиде си големият актьор Джоко Росич. Тъжната вест, съобщиха негови близки. Той е починал тази вечер в болница "Лозенец". Росич се бореше с тумори в главата месеци наред. В края на януари той бе опериран в "Пирогов", а преди дни беше преместен в болница "Лозенец" (бившата Правителствена болница).
Чакаме с нетърпение мача с Марек. Проведохме много добра подготовка, имахме късмет и с мекото време и не сме пропуснали нито едно занимание. Изиграхме контролни срещи със силни съперници и сме напълно готови за пролетния дял на първенството на "А" група“. Това заяви старши треньорът на Ботев Петър Пенчев Той говори преди предстоящия двубоя на водения от него тим с Марек от 20-ия кръг на "А" група на 2 март на стадиона в Коматево. „За съжаление имаме проблеми около състава. Заради контузии Лазар Марин и Момчил Цветанов пропускат мача мача с Марек. Извън тима е и Алекс Колев, който се възстановява след операцията. Лъчезар Балтанов и Владимир Айтов са наказани. Сигурен съм, че футболистите, които излязат титуляри срещу съперника ще дадат най-доброто от себе си, за да зарадваме нашите фенове с победа", добави той. „Осъзнавам много добре каква е отговорността да водиш отбор със славна история и традиции и с толкова много привърженици като Ботев. Това говоря и на нашите футболисти. За подценяване на Марек не може да става и дума. Съперникът привлече опитни футболисти и мачът с него няма да бъде лек. Ща направим всичко възможно да спечелим двубоя“, заяви още Петър Пенчев./Гонг
Германея победи с 3:1 Вихрен Сандански в петата си контрола това лято. Срещата се игра на стадиона в Сапарева баня, а попаденията за Германея реализираха Сакаджийски, Густаво и Атанасов. Старши треньорът Борис Кръстев заяви, че е доволен от проверката и от играта на отбора. "Нещата се нормализират вече мислим само за подготовката до началото на първенството" лаконичен бе Кръстев. В-Югозападна футболна група стартира на 17 август, а програмата ще бъде изтеглена на 7 август.
Министърът на вътрешните работи Веселин Вучков е подал оставка, която е била приета от премиера Бойко Борисов. Той е заявил решението си на заседанието на Министерски съвет, което се провежда в момента. Все още не са ясни мотивите за оставката на министъра. Очакваше се днес Вучков да внесе предложения за нов главен секретар на МВР и нови шефове на ДАНС и ДАТО. По неофициална информация предложенията му не са приети. През последните седмици споровете около въпроса за смяната на главния секретар и шефа на ДАНС набраха скорост. Противоречиви становища се чуха както от депутатите в парламента, така и от самото вътрешно министерство. Докато Веселин Вучков неколкократно заяви ясната си позиция, че не одобрява настоящия главен секретар и не може да работи с него в бъдеще, Светлозар Лазаров твърдеше, че между тях няма никакъв конфликт. Все още не е ясно кой ще наследи Веселин Вучков, но вицепремиерът Румяна Бъчварова обясни, че се запазва квотният принцип на разпределение на министрите в рамките на коалицията. Това означава, че ГЕРБ трябва да предложи име за нов вътрешен министър. Оставката на вътрешния министър Веселин Вучков за минути стана най-обсъжданата тема в кулоарите на Народното събрание: Депутатът от БСП Атанас Мерджанов видя, в оставката силно разклащане на правителството. Оставката на вътрешния министър Веселин Вучков говори за изключителната нестабилност на правителството на Бойко Борисов. Това заяви пред журналисти в кулоарите на Народното събрание зам.-председателят на ПГ на "БСП лява България". Председателят на парламентарната група и един от приближението до Веселин Вучков – Цветан Цветанов призна, че е изненадан от оставката. Лидерът на ДПС Лютви Местан обясни, че иска да се запознае с мотивите за оставката на вътрешния министър Веселин Вучков. Съпредседателят на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов обясни, че зад оставката на вътрешния министър Веселин Вучков се крие разногласието около смяната на главния секретар на МВР.
Строителен работник от Бобов дол се обеси в дома си навръх Цветница и остави две деца сирачета. Черната вест обиколи миньорския град вчера следобед. 35-г. Св Т. сложил въжето на врата си в една от стаите на къщата, докато двете му дъщери и съпругата му били навън. Безжизненото тяло, висящо на въжето, открила жена му. В първия момент младата жена не могла да повярва какво се е случило, но като осъзнала, че мъжът й е мъртъв, изпаднала в шок. Съседи чули писъци и се обадили на тел. 112. На място пристигнали криминалисти от РУП – Бобов дол и екип на Спешен център в миньорския град. Медиците само констатирали смъртта на Св. Криминалистите установили, че няма насилие по трупа на младия мъж. Източник struma.bg
Министърът на културата Мартин Иванов посети и разгледа разкопките на неолитното селище до село Мурсалево. Това е втора визита на министър в рамките на два месеца след като през юни там бе и д-р Петър Стоянович от правителството на Орешарски. Настоящият служебен министър разговаря с ръководителя на обекта проф. Васил Николов от НАИМ към БАН за възможностите за консервация на древното селище. Археологическият обект в местноста Даве боаз край с. Мурсалево е отпреди 8 хил. години. Находката е от ранния неолит – около 5800 г. пр. Хр., разказа проф. Николов.
Днес от 19:00 часа в ОбДТ „Невена Коканова" Дупница ще се проведе благотворителен концерт в подкрепа на кюстендилския музикант Асен Илиев, дългогодишен музикант и корепетитор на фолклорен ансамбъл "Пауталия" гр. Кюстендил, който се нуждае от спешна сърдечно-съдова операция. Благотворително, в концертът ще участват 3 дупнишки и един кюстендилски състава. Трите ансамбъла от Дупница за първи път се събират на една сцена. В подкрепа на Асен Илиев излизат – детска школа и танцов състав "Зора" и Фолк-фитнес към читалище "Зора" с ръководител Дилиана Диканска, танцов ансамбъл "Актавис" с ръководител Воин Войнов, танцов ансамбъл "Рила" с ръководител Кирил Амбарков, както и танцов ансамбъл "Пауталия" към читалище "Пауталия", гр. Кюстендил с ръководител Валентин Кенов. 5 лв. е входът за благотворителния концерт.
ОСОБЕНО МНЕНИЕ: Интересен ход се оказва, че е предприел "независимият" кандидат за кмет на Дупница издигнат от Инициативен комитет д-р Иван Ибришимов. Случайно или не, но той само след няколко дни може да се окаже отново…депутат и да отпадне от кметската надпревара. Депутат, но не като независим, а от листата на БСП.
Кметът на Дупница инж. Методи Чимев изригна, след като стана ясно, че на практика като депутат от Кюстендилска област ще бъде Александър Методиев. Известният като Бат Сали самоковец, който водеше листата на ДПС получи едва 1,45 % в региона, но заради начина на изчисление на гласовете е на път да влезе в Народното събрание именно от 10-ти многомандатен регион. Сигурните за Парламента са Кирл Калфин от ГЕРБ и Мая Манолова от БСП, а към настоящия момент сред 240-те е и Красимир Руев от АБВ. Извън Народното събрание остава вторият в листата на ГЕРБ Емил Гущеров, който остава единственият дупничанин като вариант за депутат. Последната дума се чака на Централната избирателна комисия, която изчислява мандатите и трябва да обяви конкретните имена.
Страница 12 от 156


