Начало
Мотоциклетист се заби в микробус в Дупница. Пътният инцидент е станал около 21.15 часа тази вечер 25-ти юли, в района на жп гарата, съобщава struma.bg. На мястото на катастрофата са пристигнали екипи на полицията и Спешен център – Дупница. И двамата водачи са пострадали. Мотористът е настанен в общинската болница в Дупница. Той е с огромна рана на крака и с охлузни наранявания по тялото. При сблъсъка шофьорът на микробуса си е ударил главата. Той е настанен в частната болница в града. Полицията изяснява причините за катастрофата.
Точно преди Коледа българският национал Цветан Соколов показа, че освен като голям волейболист има и голямо сърце, като направи благороден жест към децата от Дупница. Състезателят на Трентино (Тренто) подкрепи благотворителна акция на ВК Марек Юнион-Ивкони, подпомагаща социалния дом за изоставени деца в града "Олга Стоянова". Преди това, Цецо Соколов дари екипировка на подрастващите от "Марек Юнион-Ивкони" (Дупница), клубът от който е тръгнал неговия път във волейбола. Постъпката му получи международно признание, а ето какво сподели националът за bgvolleyball.com по този повод:
Розовите паяци записаха 6-та поредна загуба в първенството по волейбол на Южна Корея. Този път отборът на дупничанката Елица Василева се препъна у дома срещу третите в класирането Expressway. Усилията на Ели не стигнаха за успех, а тимът е в тежка серия от загуби.
Издирваните от десетки спасители момчета сами слезли в село Тъжа. Там поискали телефон от пазач на помпена станция и едно от тях позвънило на бащи си и му съобщило, че са живи и здрави. Това съобщи спезиално за БЛИЦ шефът на Карловския спасителен отряд Христо Стаматов.Хора от селото пък веднага позвънили на ПСС, за да се прекрати издирването. Днес, до момента на появата на изгубените студенти в с. Тъжа, ги издирваха 50 спасители и 20 военни. Все още не е ясно как така те не са чули и не са отговорили на подаваните звукови сигнали. Не е ясно и защо специалните топлинни сензори на вертолетите не са ги засекли Оцелелите 4 денонощия в Стара планина трима младежи са преживели градушка, дъжд, студ и са се крили от природните стихии под дърветата. Това разказа едно от момчета – Виктор Димитров пред БНТ. Той и приятелите му – Веселин Иванов и Христо Иванов оцеляха от събота без провизии и екипировка, изгубени в планината, на 30 км. от село Гела. Те се надявали да намерят пещера, в която да се подслонят, но не успели. "Аз увиснах на 90-градусов склон, добре че ме хванаха за ръката", разказва Виктор. Приятелят му Веселин е най-пострадал. Момчето е прието в Казанлъшката болница с премазана и инфектирана дясна ръка.. С овации и много радост цялото село Тъжа се събра да посрещне загубените в Джендема студенти. Първите думи на Виктор от Стара Загора, на Веселин и Христо към спасителите бяха "Благодаря!". Те обясниха, че в събота, когато са се загубили, са виждали пред себе си светлините на връх Ботев. Когато се сетили, че са се загубили, тръгнали да вървят по поречието на Тъженската река. Младежите са изтощени, гладни, но са добре. Колите на родителите им вече ги откараха от центъра на селото, съобщиха за БЛИЦ очевидци. На тръгване те стиснали ръцете на спасителите и им благодарили.
Отборът на Марек изигра днес първата си контрола това лято. Дупничани гостуваха на Струмска слава . Срещата се игра от 18:00 часа, пред около 100 зрители на градския стадион в Радомир. Тимът на Марек бе воден от Светльо Георгиев, а на трибуните бяха Янек Кючуков, Цветан Видински, Асен Арсов и Краси Влахов. Светльо Георгиев заложи на два различни състава през двете полувремена. Преди почивката домакините бяха по-активни, но и Марек имаше своя шанс в 35-та минута, но Димитър Владимиров се забави и не успя да шутира точно. В 16-та минута бе извършена и принудителна смяна, като вратаря Костадин Гоцев бе заменен от Благовест Христов. След почивката единственото попадение бе реализирано от Ерик Иванов в 67-та минута за крайният резултат: Струмска слава – Марек 1:0.
Момиченце на 1 г. е загинало при пътен инцидент тази сутрин в село Крушевец, Бургас. Катастрофата е станала малко след 09:00 часа близо до центъра на селото, през което минава трафикът от Бургас към Малко Търново. Лек автомобил се е качил върху тротоара, на който жена от селото разхождала 1-годишното момиченце в количка, уточнява "24 часа". „Няколко пъти исках в тази отсечка да се поставят легнали полицаи, но от общината ми отговаряха, че това е невъзможно, тъй като пътят е международен", каза кметът на селото Иван Иванов. Все още не е ясно дали шофьорът е карал с несъобразена скорост, както и каква е алкохолната проба.
Изпълнителният директор и наставник на Марек Иво Паргов сподели, че очаква много тежък мач при гостуването на Хасково днес.„Изправяме се срещу един от най-добрите отбори през този сезон, включвайки в това число още тимовете на Добруджа и Монтана. Познавам футболистите на Хасково, както и техния треньор. Това са изключително скромни хора като колектив и финансови възможности, но пък с много амбициозни футболисти, нещо като Марек. Знам, че ни предстои много тежък двубой“, заяви Иво Паргов.
Авария на електропровод 20KV свързващ подстанция „Марек“110KV със Сапарева баня е причината за вчеращното изключване на електричеството в Дупница, Сапарева баня, Паничище и селата от региона. Късото съединение по електропровода е довело до дефектиране на прекъсвач в подстанция „Марек“, вследствие на което е изключила защитата на трансформатор 20KV и региона на Дупница остана без електричество от 22:30 до 23:00 часа. Електрозахранването в Сапарева баня и региона е възтановено около 04 часа 26.07 по резервен въвод. В момента извод „Сапарева баня“ от подстанция „Марек“ е в ремонт. Аварията по електропровода по първоначална информация е около село Сапарево. Извод „Сапарева баня“ е най-проблемният в подстанция „Марек“, тъй като по него много често се случват аварии. Той се стопанисва от ЧЕЗ и достига до Седемте рилски езера.
Децата на Марек 2007 родени 1999 година отново нямаха късмет при тегленето на жребия за първи кръг от финалите на Републиканското първенство по футбол. Днес в София бяха определени двойките в надпреварата, а дупничани ще играят с най-силният столичен отбор Славия. Първият мач е в понеделник 26 май от 17:00 часа в Крайници. Миналата година момчетата на Цветан Видински също нямаха късмет след като още в началото срещнаха Левски. За купата пък жребия ги изпрати срещу Литекс.
Футболният тим на Марек отново ще тренира на стадион Бончук. Близо 10 дни дупничани тренираха на комплекс „Царско село“ в столицата, където протече и подготовката за двубоя с ЦСКА. До събота 30 август, когато е мача с Локомотив Сф, отбора ще тренира на своя стадион. От ръководството заявиха, че на този етап всички футболисти с изключение на Димитър Петков са здрави и се надяват подготовката до събота да протече нормално. „ Очаква ни тежък и много важен за нас двубой. Надявам се отново да има много публика на стадиона, която да подкрепи отбора. Мача с ЦСКА е в историята и сега е важно да излезем с успех от мача с Локомотив Сф“, заяви изпълнителния директор на клуба Иво Паргов.
Финансов отчет на Община Дупница за месец януари, тази година, бе качен на официалния сайт на кметството.
Паулина Ванегас, която излетя с "Пежо" от детелината край старата автогара и падна до главен път Е-79, е била с 3,1 промила алкохол в кръвта. Тя бе постъпила на лечение в "Пирогов". При падането от 10 м височина след гонка с полицаи Паулина Ванегас е получила разместване на прешлен на гръбначния стълб, нучи „Струма”. При първоначалния преглед в Спешен център в Дупница не бяха открити контузии по тялото. Тя имаше синини под едното око, но се движеше в коридора на Спешен център, коментираха лекари. Говорителят на Районна прокуратура – Дупница прокурор Емил Павлов каза, че Паулина Ванегас може да бъде подведена под отговорност по чл. 343 б за наличие на алкохол в кръвта при шофиране с над 1,2 промила. Наказанието по този член е лишаване от свобода за 1 г. и отнемане правото да шофира за срок от 3 г. В крайна сметка съдът решава какво наказание да наложи. Ако има други нарушения преди, това води до по-строги санкциии, заяви прокурор Павлов, цитиран от в-к Струма.
Центърът за настаняване от семеен тип е нова за Община Дупница социална услуга, разкрита през месец август в изпълнение на проект BG051PO001-5.2.12-0037-С0001 „ЦНСТ☺НАДЕЖДА☻“, финансиран от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз, процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG051PO001-5.2.12 „Да не изоставяме нито едно дете“, компонент 2: „Разкриване на социални услуги в общността“, с договор за безвъзмездна финансова помощ BG051PO001-5.2.12-0037-С0001. В него са настанени 14 деца и младежи, за които се осигурява среда, близка до семейната.
Два проекта на Община Дупница за финансиране не са одобрени от Министерски съвет се разбра вчера. Това стана ясно, след като от Министерски съвет обявиха кои ще бъдат финансирани тази година и сред тях не бяха обявени другите две намерения.
Цистерна с газ пропан бутан се обърна на пътното платно на Е-79 край село Мурсалево., това съобщиха от пресслужбата на ОД на МВР в Кюстендил. Осигурено е дежурство от екип на РСПБЗН при автомобила с горивото. От там уточняват, че заради инцидента е въведена временна организация на движението. За пътуващите от Благоевград в посока София алтернативният маршрут е през Кочериново, с. Смочево и включване в ГП. Има образували се колони.
Земеделски стопани развиващи своята дейност на територията на община Дупница, разговаряха днес с началника на областна дирекция „Земеделие“ Димитрина Христова. Повод за срещата бе недоволството на производителите от началника на Общинска служба „Земеделие“ в Дупница –Елена Лозанова. Срещата се проведе в залата на Общински съвет Дупница, като държавните служители от Кюстендил закъсняха близо половин час, докато в залата земеделските стопани търпеливо ги чакаха, за да поставят исканията си. Димитрина Христова изслуша събралите се около 50-души, като според Георги Милушев недоволните са много повече, но част от хората изпитват страх от ответни реакции на Елена Лозанова. Георги Гущеров допълни, че има подадени сигнали и в прокуратурата, а щетите които понасят земеделците от недобросъвстната работа на хора от Общинска служба са между 15 и 100 хил. лева Според Гущеров няма подробна информация за земеделските стопани, а много хора са обиждани и нагрубявани от Лозанова.
Локомотив Новосибирск най-вероятно ще бъде глобен от Европейската волейболна конфедерация CEV. Причина за това е броят на волейболистите, които са записани в тимовия лист за двубоя с Марек Юнион-Ивкони тази вечер. Правилника на Шампионска предвижда всеки един отбор да има в състава си 12 волейболисти, а руснаците пристигнаха в България със само 10. Дисциплинарната санкция е глоба от 2100 евро за всеки липсващ играч. Както вече писахме Локомотив Новосибирск определено остави мача с Марек Юнион-Ивкони от волейболната Шампионска лига на заден план. С оглед предстоящото на 9 ноември дерби в руската Суперлига със Зенит Казан, ръководството на Локомотив прати в България втория си тим. Нито един от досегашните титуляри в Русия, Ореол Камехо, Александър Бутко, Лукаш Дивиш, Александър Абросимов, Валентин Голубев, Артьом Вольвич, Денис Земченок , не пристигна за мача с дупничани. Звездата Павел Мороз , пък е контузен В „Арена Самоков“ няма да бъде и старши треньорът Андрей Воронков. В България Локомотив ще бъде воден от пом.треньора Константин Сиденко. Единствената супер звезда на Локомотив Новосибирск пристигнал в България е американският център Деивид Лий.
Българският филм на столетието е "Време разделно". Това стана след гласуване на зрители в класацията "Лачените обувки на българското кино" на БНТ, с която се отбелязва 100-годишнината на българско кино.
Дупничанинът Любомир Васев завърши трети в клас МХ2 Junior на мотокроса край Самоков. Надпреварата бе пети кръг от източноевропейския шампионат. На мотополигон „Ридо“ участваха рекордните 114 пилоти от 7 дъпжави /България, Румъния, Македония, Сърбия, Кипър, Гърция и Турция/. С това състезание се постави началото на втората половина от сезона. Мотокросът край Самоков бе в памет на Георги Янакиев – председател на СБА и човекът, помогнал най-много за изграждането на мотополигон "Ридо". В първият манш на клас МХ2, Любомир Васев бе блъснат на трасето, като въпреки падането успя да завърши 6-ти. Във вторият манш Васев тръгна отлично и бе сред водачите, но в крайна сметка умората си каза думата и той финишира трети в крайното класиране. На първо място завърши Иван Петров, втори остана Валентин Роглев. При мъжете в същия клас класирането е Петров, Роглев и Кристиян Ангелов.
Д-р Първан Дангов се присъедини към Инициативния комитет, който издигна кандидатурата на д-р Иван Ибришимов за кмет на Дупница. „Вярвам, че д-р Ибришимов ще спечели изборите. Знам, че той може да работи здраво за хората. Не съм му спестявал критика, когато е допускал грешки и това го е правело по-силен. Някои може да кажат, че нашите взаимоотношения са минали през трудни периоди и ще бъдат прави. Но ние с Иван сме си запазили своето приятелство, другарско отношение и сме извлекли поуки за себе си от грешките си. Заедно сме в тази трудна кампания, защото сме алтернатива на непрозрачното управление на ГЕРБ в лицето на случайно попаднали хора, които направиха пари за себе си, но забравиха дупничани.“, заяви д-р Първан Дангов. Според него д-р Иван Ибришимов има огромно предимство, като кореняк дупничанин. „Вярвам, че Иван като кмет ще промени наложеното статукво да бъде управляван от съученици от София и заместник-кметове, които идват почасово на работа. Иван е реализиран професионално. Той е лекар, на когото вярват не само в гилдията, но и хората от дупнишкия край и областта. Има и сериозен натрупан опит като депутат на национално ниво. Заслуга на д-р Ибришимов са осигурените средства за изграждането на спортната зала, финансирането на строителството на социалните жилища в Дупница, мащабните ремонти по сградите на 5 училища в Дупница и промяната на цялостния бизнес климат по усвояването на средствата от европейските фондове в Кюстендилска област. Не на последно място мисленето на д-р Ибришимов като кореняк дупничанин е неговото най-силно предимство. Това го отличава от всички останали в борбата за кмет. Вярвам, че кандидатурата на Иван е безспорна! Заедно ще върнем духа на Дупница и вярата на дупничани в справедливостта. Ние сме на ход, приятели! Стига с компромисите! Победата е наша!“
Дознание за изясняване причините за настъпването на смъртта на 43-годишен мъж от Дупница е започнато в РУП Дупница. Трупът му е открит на 2 март в близост до коритото на река Джерман, закаран е за аутопсия в кюстендилската болница. Следи от насилие при извършения оглед не са открити, информират от пресцентъра на МВР-Кюстендил.
Поредният хипермаркет, който влезе в Дупница отвори врати официално преди минути. Немската верига Кауфланд откри 53-ия си магазин в България пред близо 150 гости и граждани. Архиерейският наместник на дупнишка духовна околия отец Георги Паликарски отслужи водосвет за здраве и късмет и освети новата придобивка за дупничани.
Тази сутрин малко преди 10:00 часа екип на ВиК-Дупница запълни с инертни материали дупката на кръстовището в началото на жк „Бистрица“, при отбивката за супермаркет СБА. Обектът бе „обозначен“ със запазената марка на водното дружество- клони и бяло-червена лента, които замениха обозначението от вчера-кошче за боклук. Както zadupnitsa.com ви съобщи още снощи, неясно пропадане на асфалта отвори дупката, която бе с дълбочина около 30 см и с диаметър 1 метър, но се намира до отводнителна шахта и всеки момент можеше да се превърне в истинска яма. Вчера таксиметрови шофьори от намиращата се наблизо стоянка, коментираха, че дупката създава затруднение на движението. Днес хора заявиха, че са учудени от бързата реакция на ВиК: “Браво вчера се появи дупката, днес я запълниха“. Припомняме, че на 5-ти март, комисия с председател зам.кмета на Дупница Крум Милев отвори документите на кандидатите за рехабилитация на уличната мрежа на територията на община Дупница. Общата сума е 726 544,78 лв. без ДДС, разпределени в три позиции.
Само преди минути, българският шампион по волейбол при мъжете "Марек Юнион-Ивкони" направи феноменален мач и спечели първа победа в тазгодишното издание на Шампионска лига. Успехът е изключителен не само заради младостта на този състав, а и поради факта, че успяха да покажат характер и мъжество и след като губега с 1:2 гейма, успяха да го обърнат до 3:2. Дори и в тайбрека, Гьорги Гьоргиев и компания изоставаха, но с блестяща игра във всички елементи на играта успяха да накажат далеч по-опитния си съперник.
Още една национална телевизия прояви нескрит интерес да заснеме филм за футболен клуб "Марек". Идеята е на новият директор на "Спорт" в бТВ Крум Савов, научи zadupnitsa.com.
Отлично представяне записаха представителите на СК Гладиатор – Дупница на проведеното в София открито първенство по таекуон-до. В турнирът, който бе с международно участие се включиха всички клубове от страната. Срещите се играха вчера и днес в зала Фестивална. При юношите Митко Джорджев и Василена Василева взеха златни медали, а Ивона Цинцарска остана втора. В тази възрастова група дупничани са първи. При децата останаха втори в крайното отборна класиране.
Сградата е санирана за 250 000 лева през есента на 2013 година по проект спечелен от Общината пред Националния доверителен екофонд. По същия проект, бе монтирана климатична инсталация за отопление. 5 години преди това театралният салон почти не се използваше през зимния период заради амортизираната, изключително неефективна отоплителна инсталация на нафта. За една постановка през зимния период на практика за отопляване бяха необходими 4 тона нафта. Също така по друг проект на Общината бе осигурено финансиране от ОП "Регионално развитие", с която бе доставено модерно оборудване и осветителна техника на стойност около 80 000 лева за театъра.
Една от най-големите каскади по пътищата в района на Дупница е свързан със софиянка, която при опита си да избяга от полицейска проверка, се хвърли от пътен възел Байкал и падна от 15 метра, като оцеля по чудо. Делото й бе гледано в Дупнишкия районен съд и приключи със споразумение.
Помощното училище в село Стоб изгоря напълно въпреки усилията на пожарникарски екипи от Дупница и Благоевград. Сигнала е подаден снощи към 21:00 часа от живеещи в съседни на училището къщи. Първоначално се е запалил покрива, като след това пожара се е разпространил из цялата сграда. Въпреки адекватната намеса на екипите на пожарната сградата е изгоряла, но не е допуснато пожара да обхване съседни къщи. Жители на Стоб са изразили съмнения за умишлен палеж. Сградата е държавна собственост. съобщава БГНЕС. Започнато е разследване на причините довели до пожара.
От Европейската волейболна конфедерация въведоха редица промени в предстоящия формат на Шампионска лига. В най-силният клубен волейболен турнир победителя в групите ще се определя вече по броя постигнати победи и едва след това като втори критерий идва събраните точки. От волейболната конфедерация въвеждат и нови електронни табла за LiteScore, като всеки клуб ще получи такива. Нов ще бъде и дизайна на топката Mikasa. Екипа на либерото ще бъде зелен и едни и същи за всеки отбор.
Страница 9 от 156



МАРЕК – ПИРИН Благоевград 0 : 1