Начало
Не много оптимистични новини пристигнаха от София. Апелативен съд не посмя да вземе окончателно решение днес на своето заседание, което трябваше да определи дали Мюсюлманското вероизповедание е правоприемник на мюсюлманските общини от Османската империя. Делото бе очаквано с огромен интерес, тъй като на практика от решението зависят около 100 дела за връщане на стотици джамии, сгради и имоти на Мюфтийството. В Дупница очакваха днес да се сложи край на тази сага и САС да отхвърли разглеждането на жалбата, но по искане на адвокатите на мюсюлманското вероизповедание за предоставяне на нови доказателства, крайното решение ще се вземе на 28 октомври.
Екип на ПСС-Дупница вчера оказа помощ на пострадал скиор в района на Седемте рилски езера. Инцидентът е станал на един от улеите, където 29-годишен е паднал и е счупил бедрена кост. Мъжът е от София и след като му е оказана помощ от спасителите на място, е транспортиран до хижа „Пионерска“. Там екип на Спешен център го е поел и закарал в дупнишка болница.
Капитанът на италианския Пиаченца – Христо Златанов заяви, че първата цел пред отбора е да премине груповата фаза на Шампионска лига и да се класира за плейофите "Вървим стъпка по стъпка". След като се класираме за следващата фаза ще си поставим и останалите цели, освен Шампионска Лига усилията ни са насочени към купата на Италия и първенството. Златанов допълни, че ще играе срещу Марек, тъй като при контузия на ръката е пропуснал не малко мачове и трябва да навлезе в игрови ритъм. Златанов коментира и постижението си – най-добър реализатор на италианската Серия А1 за всички времена: "Много съм доволен, този резултат е постигнат с много работа и лишения. Oт друга гледна точка не е чак толкова добре, защото явно много време съм играл волейбол и малко ми остава, но ще играя докато съм здрав и изпитвам удоволствие от играта – това е най-важно тогава, когато има тръпка.
21 съветника присъстваха на днешната извънредна сесия на ОбС-Дупница. Тя бе свиканата по искане на 11 местни първенци и премина с три точки като продължи близо 2 часа.
Нова визия на жк "Бистрица", общинската болница и нова спортна зала са сред приоритетите за 2014 година на кметът на Дупница Методи Чимев. "Трябва да бъде подобрен статута най- вече на жк. "Бистрица", там живее може би половината град. Заложени са промени и в другите жилищни комплекси, където не влиза продължението на широкия център, по проекта "Зелена градска среда". Приоритет е и общинската болница. Инфраструктурно, с кърпене няма да се реши проблема. Цялостно преасфалтиране на улиците обаче минава през цялостна подмяна на водопроводната мрежа", коментира пред Дарик Методи Чимев.
2010 човека от община Дупница събраха 86 тона боклуци в кампанията „Да изчистим България за един ден
2010 човека на територията на община Дупница се включиха тази година в кампанията „Да изчисим България за един ден“, информираха от пресцентъра на Общината.
На 26 април е денят на голямото почистване на България по инициативата на BTV Media Group – “Да изчистим България за един ден”. През 2014 г., акцията за национално почистване на България, съвпада с традиционните пролетни активности на общините за почистване на замърсени с отпадъци места. В този процес по традиция, участват, както организирани групи (фирми, училища, НПО и др), така и индивидуални участници – семейства, приятели, съседи.
24,5 метра е елхата, която бе поставена тази вечер на пл. "Свобода" в Дупница. Тя ще бъде украсена в следващите дни и официално запалени коледните светлини на 1 декември. Тогава ще има коледен концерт от местни самодейни състави и концерт на млади изпълнители. Поставянето на масивното дърво привлече погледите на десетки жители на града, които любопитно наблюдаваха изправянето й.
Евелин Банев-Брендо е напуснал България преди около 3 месеца, съобщи "Дневник". Вътрешният министър Веселин Вучков заяви, че Брендо не е обявен за издирване. Осъденият на 20 г. затвор за наркотрафик в Италия Брендо бе върнат у нас, за да бъде съден за пране на 21 млн. лв. По този процес той първоначално бе осъден на 7 години и половина, но през юли миналата година бе оправдан на втора инстанция. Заедно с него подсъдими са брат му Симо Карайчев, балдъзата му Десислава Дишлиева и Моника Добринова. Те също бяха оправдани. Тъй като делото ще бъде гледано и от Върховния касационен съд, който окончателно трябва да реши каква ще е присъдата, апелативните магистрати наложиха на Евелин Банев най-леката мярка за неотклонение "подписка", но му беше наложена и забрана да напуска страната. Адвокатката на Брендо Ина Лулчева заяви, че подзащитният й няма интерес да нарушава забраната да напуска страната, но тя няма информация къде е той. От Върховната касационна прокуратура коментираха, че не е работа на държавното обвинение да следи изпълнението на мярката за неотклонение, а на съда, който я е наложил. От съда обявиха, че "подписка" означава, че Брендо трябва да се подписва в поделение на МВР. От вътрешното ведомство пък обясниха, че не е тяхна работа да следят за изпълнението на мярката за неотклонение, съобщи "Стандарт". Вучков: Банев не е обявен за издирване. Министърът на вътрешните работи Веселин Вучков заяви, че Евелин Банев-Брендо не е обявен за издирване, защото не е имало такова искане, предаде БНР. "Не бих искал по никакъв начин да коментирам решение на съд, на органи на съдебната система, в чието поле е разглеждането на този казус от няколко години. Доколкото разбрах делото е в съдебна фаза, на трета инстанция, определена мярка "подписка", лаконичен бе Вучков Директорът на СДВР Марин Маринов допълни, че след като мярката за неотклонение на Банев е "подписка", той е задължен при промяна на посочения адрес, да уведоми съответно разследващия орган. "До момента, в който той е бил с мярка "домашен арест" ние сме го контролирали съгласно процедурата. На 11 юли 2014 г. мярката е променена, съответно в деня е бил последният подпис, който той е положил при проверка от колегата, който е контролирал по местоживеене домашния адрес. До този мен ежедневно е контролирано лицето и то се е подписвало ежедневно до момента на промяна на марката за неотклонение", обясни Младенов, цитиран от "Фокус". Властите в Румъния също търсят Брендо за наркотрафик, а неотдавна бе съобщено, че срещу него се води разследване и в Швейцария. Изчезнали от правосъдието На 19 декември 2014 г., часове след като Върховният касационен съд осъди на по 18 години затвор Вили Георгиев, Светлозар Стоилов и Александър Данаилов за убийството на студента Стоян Балтов пред столичната дискотека "Амнезия", двама от тях изчезнаха. Единствено Александър Данаилов бе открит на посочения от прокуратурата адрес и незабавно бе приведен в затвора в София. Оттогава Георгиев и Стоилов са в неизвестност. През 2013 година, отново точно преди да го вкарат в затвора, избяга осъденият за двойното убийство до дискотека "Соло" в София Илиян Тодоров. Той направи две видеопослания, в които твърди, че е невинен. Още през 2012 г. пък изчезнаха и дупнишките бизнесмени Братя Галеви, които бяха осъдени на по 5 години за организирана група за рекет. И до момента те са в неизвестност
Заседание на Постоянната комисия по заетостта към Областния съвет за развитие се проведе вчера в Кюстендил. Заседанието бе председателствано от областния управител Виктор Янев, присъстваха зам. – председателят на комисията Радослава Чеканска и секретарят Юлияна Хаджиева. Основната тема бе разглеждането и приемането на заявка за работни места по проект "Подкрепа за заетостта". 490 работни места за цялата област са разпределени по тази програма. На заседанието стана ясно, че квотата на Областния управител e до 40% от цялата бройка, т.е. 196 работни места. Разпределението за общините, което бе разгледано и одобрено от Комисията, е съответно: 88 бройки за община Кюстендил, 65 бройки за община Дупница, по 10 бройки за общините Бобов дол, Сапарева баня и Кочериново, по 5 бройки за Бобошево и Рила и 3 за община Невестино. Програмата е за срок от 4 месеца, тъй като дейностите по нея приключват в края на месец декември. Председателстващият Виктор Янев уточни, че бройките до 490, извън тези, които ще усвои Областният управител, ще бъдат предоставени на работодатели от реалния сектор. Бройките ще бъдат разпределени между бюрата по труда в Кюстендил и Дупница
Вчера в РУП Дупница е заявена кражба на 200 лв. от склад за хранителни продукти в града, информираха от пресцентъра на МВР.
Д-р Иван Ибришимов втори в листата на БСП-лява България за област Кюстендил бе изключително разочарован от резултатите от днешния вот за 43-то Народно събрание. Ибришимов бе гост в студио „Избори 2014“ на телевизия Запад. „След като видях резултатите от изборната секция в село Джерман, не исках да поглаждам повече други резултати. В Джерман сме трета политическа сила. ББЦ имат много хора от селото, които работят в мини Бобов дол и ТЕЦ Бобов дол и разбирам да са пред нас, но ГЕРБ също са пред нас, а точно те искаха там да има депо за отпадъци, а ние бяхме против това.“ , заяви той. Според Иван Ибришимов в региона на Дупница е имало отново голям корпоративен вот. Д-р Иван Ибришимов заяви още, че всеки в партията трябва да поеме своята отговорност за тези резултати. „Губим след тежко управление и явно неправилни коалиционни партньори. Трябват сериозни анализи на всяко ниво в БСП“ допълни още д-р Иван Ибришимов. Според него пъстрият парламент ще бъде предпоставка за трудно съставяне на правителство и е възможно то да бъде нестабилно, което не е добре за България.
Микробус с работници на автомагистрала „Струма” се е обърнал в района на село Мурсалево, информира пред Радио „Фокус” – Пирин говорителят на ОД на МВР- Кюстендил Катя Табачка. Инцидентът е станал около 9 ч. тази сутрин.
Локомотив Новосибирск най-вероятно ще бъде глобен от Европейската волейболна конфедерация CEV. Причина за това е броят на волейболистите, които са записани в тимовия лист за двубоя с Марек Юнион-Ивкони тази вечер. Правилника на Шампионска предвижда всеки един отбор да има в състава си 12 волейболисти, а руснаците пристигнаха в България със само 10. Дисциплинарната санкция е глоба от 2100 евро за всеки липсващ играч. Както вече писахме Локомотив Новосибирск определено остави мача с Марек Юнион-Ивкони от волейболната Шампионска лига на заден план. С оглед предстоящото на 9 ноември дерби в руската Суперлига със Зенит Казан, ръководството на Локомотив прати в България втория си тим. Нито един от досегашните титуляри в Русия, Ореол Камехо, Александър Бутко, Лукаш Дивиш, Александър Абросимов, Валентин Голубев, Артьом Вольвич, Денис Земченок , не пристигна за мача с дупничани. Звездата Павел Мороз , пък е контузен В „Арена Самоков“ няма да бъде и старши треньорът Андрей Воронков. В България Локомотив ще бъде воден от пом.треньора Константин Сиденко. Единствената супер звезда на Локомотив Новосибирск пристигнал в България е американският център Деивид Лий.
Силният на моменти дори ураганен вятър, който вчера бошува в Дупница нанесе редица поражения. Както вчера съобщихме стихията изкорени дърво до Спешен център. Инцидента стана в ранния следобед и за щастие няма пострадали. Вятърът отнесе част от покрива на блок и гостовари върху къща. Това стана в кв.“Спартак“. Къщата е собственост на бившия кмет на Дупница и настоящ общински съветник арх.Асен Пилев. В къщата по същото време е имало хора и по чудо те не са пострадали. Екипи на пожарната са разчистили отломки от покрива на блока, за да не паднат върху минаващи по улицата хора. Читатели на zadupnitsa.com сигнализираха и за опасни ламарини на покрива на един от блоковете в жк „Бистрица“. Според тях въпрос на време е ламарината да се откъсне от покрива на бл-2. Вятърът създаде главоболия и на собственицете на магазини и кафета, след като разпиляваше столове и рекламни банери. Стихията, която е определяна от специалистите като „полу силен „ вятър бе във вчерашния ден през по-голямата част със скорост от 35 до 40 км/час, но на моменти поривите са достигали до 70-80 км/час Снимки zadupnitsa.com и Фейсбук
Утре 4-ти април /събота/ ще се проведе Джап Драг Дей – Дупница 2015. Почитателите на автомобилизма и високите скорости ще имат възможност да изпитат много емоции на предстоящото състезание. Надпреварата ще се проведе на пистата до Сапарева баня, това обяви един от организаторите Иван Иванов. За всички зрители входа е свободен. Любителите на японските автомобили ще премерят сили в класовете:
От следващата седмица ще се започне налагането на санкции за шофьори, които паркират по тротоарите и в зелените площи в Дупница. Свидетели сме на десетки такива случаи в целия град. Не са рядкост и шофьорите, които най-нагло качват модерните си возила на самия център. Проблемът с неправилното паркиране няма да бъде разрешен в България, а какво остава в Дупница, но поне може да бъде частично решен. Особено в централна градска част и по най-натоварените пътни артерии, но за целта се налага сериозна намеса на органите на МВР. Униформените са хората, които представляват закона и е крайно време не само за Дупница, но като цяло да се реши този проблем.
Досегашният шеф на бобовдолската полиция Румен Сираков излезе в пенсия, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Състезателят на СК Патриот Дупница Доброслав Радев спечели два златни медала от турнира за Световната купа, който се проведе в град Тешани в Босна и Херцеговина. Радев записа 4 победи от 4 мача над представители на Хърватска, Босна и Херцеговина, Черна гора и Словакия. Дупничанинът се изяви в два различни стила. Миналата година той отново спечели кръг от Световната купа, проведен в Сегет/Унгария. Треньор на Доброслав Радев е Кирил Чакъров. Част от националният отбор в Босна и Херцеговина, бе и Иван Георгиев от СК Патриот.
Ръка към инвалидите в Дупница протегнаха от Община Дупница и ГУМ. В петък на втория етаж на Универсалният магазин ще бъде открит щанд за изделия изработени от хора със специфични нужди, информират от общинския пресцентър. Преди около месец, инициативен комитет от хора с увреждания е поискал от кмета на града Методи Чимев съдействие за реализацията на тази идея, която в крайна сметка ще се превърне в реалност. Управителят на ГУМ Миглена Вельова и зам.кмета Красимир Георгиев са провели разговор за реализацията на това начинание и в крайна сметка търговската площ да бъде отдадена безвъзмездно. Предлаганите за продажба продукти ще бъдат изцяло ръчна изработка – гоблени, плетива, картини и още много други различни по вид и приложения ръкоделия. “Всички знаем колко е тежко положението на тези хора. С това начинание ще им се даде възможност да си осигуряват допълнителни средства. Пожелавам, този щанд да бъде един от най-посетените”, сподели Георгиев.
Утрешният 15-ти септември отново предизвика трескаво търсене на цветя. Много дупничани днес обиколиха цветарските магазини в избор на най-подходящия букет за първия учебен ден на своето дете. Магазините бяха пълни, но според търговците оборотите слаби. „Това е най-слабата ни година. Хората идват, но купуват цветя или букети до 5-6 лева, малко са тези които искат букет за повече от 10-15 лева. Явно хората много обедняха, но въпреки това искат да направят жест към учителите.“ споделиха търговци, правейки сравнение с други години.. Възможно е ниските обороти да се дължат и на призива от последната седмица: вместо пари за цветя, те да се дарят за пострадалите от наводненията в Мизия. Тази кампания бе подета от учителите от шуменското СОУ „Сава Доброплодни" малко преди началото на новата учебна година и много градове и училища се присъединиха към нея. В Дупница доколкото ни е известно обаче нямаше подобни призиви. Все пак не е изключено в утрешния ден в училищата да бъдат поставени и кутии за дарения.
Теодор Георгиев очаква покана за участие на гран при по таекуон-до в Москва. Георгиев е в топ 10 на световната ранглиста в категория до 74-килограма и организаторите са го включили в надпреварата. Теди обаче отново ще се изявява в категория до 80-килограма, която както в Баку ще бъде обединена със 74 и в Москва. „ Съжалявам за загубата на Игрите в Баку. Имахме изградена тактика срещу високия британец, но не се получи. Вече гледам към следващите турнири и първенства, като голямата цел е спечелване вече и на квота за Олимпиадата в Рио.“, заяви Теодор Георгиев.
Ненчо Балабанов, който и тази вечер спечели предаването "Като две капки вода" дари парите от наградата си на Милчо Палакарски. Момчето, което продължава да се бори за живота си след зверската катастрофа в Яхиново, се нуждае от сериозни средства за възстановяването си. Най-добрият имитатор на Бойко Борисов и един от новите любимци на България Ненчо, веднага след като разбра, че печели отново, обяви, че ще дари парите на 16-годишния юноша на "Марек". Той спечели шоуто с превъплащението си на турската световна звезда Такан и неговия хит "Kiss, kiss".
Юношите на Марек 1915/родени 2000 година/ с треньор Анжело Кючуков/ победиха днес с 2:1 Добруджа и се класираха за четвъртфиналите на силния международен турнир EVIMA CUP 2015, който се провежда в Албена. Дупничани тотално надиграха своя съперник и можеха да отбележат още голове. Точни за Марек бяха Николай Ганчев и Иван Георгиев. Този отбор на Марек 1915 е в група „Д“, заедно с тимовете на Локомотив Москва и Добрич. Дупничани в първият кръг играха срещу Локомотив и загубиха с 0:4, като московчани оглавиха класирането.. На четвъртфинала Марек ще се изправи срещу SDUSSHOR 7 от Казахстан, който оглави класирането в другата група. След срещата днес старши треньорът Анжело Кючуков заяви, че е много доволен от отбора и се гордее с момчетата. „Всички се стараха и показаха грамотен футбол срещу по-здрав физически отбор. В нашият тим има момчета с година и две по-малки от останалите в групата, но въпреки това се представяме на ниво.“, заяви Кючуков.
В последен кръг от първенството на Б-професионална футболна група Марек гостува на Монтана. Двубоят се играе в Мездра, а старши треньорът на дупничани Иво Паргов пусна в игра следните единайсет : Гоцев, Св. Георгиев, Лахчев, Пидев, Д.Георгиев, Диков, Иванов, Николов, Хаджиниколов, Стоилов, Р.Йорданов
Комисията по безопасност на движението към Община Дупница реши да бъдат поставени камери в центъра на града, както и в обхвата на проекта “Зелена и достъпна градска среда”, след приключването на ремотните дейности. Една от причините е в продължаващите хулигански прояви спрямо пътните знаци, които се унищожават от началото на годината. Писмо с намеренето за това и решението на комисията, ще бъде изпратено и до РУП-Дупница, информират от пресцентъра на Общината.
“Марек Юнион-Ивкони” осъществи втори трансфер във Франция в рамките на няколко дни. Преди нова година, шампионите от Дупница преотстъпиха за втория дял от шампионата на елитния “Сейнт Назер” посрещача си Златан Йорданов. Там той ще бъде съотборник на друг българин Стойко Ненчев, който у нас обличаше екипа на ЦСКА.
Общинският съветник в Бобов дол от ГЕРБ Юлиан Божанов и Росен Тимчев, който координира дейностите между общинските организации и областната организация, дадоха пресконференция днес. Основната тема на брифинга бе бюджета на Община Бобов дол за 2014-а година.
От днес, всеки гражданин ще може да провери задълженията си за текущата и предходните години на сайта на община Дупница, съобщават от пресцентъра на кметството.
Страница 9 от 156


