Начало
Министър Ивелина Василева: Забавянето в изграждането на депото за отпадъци в Дупница е притеснително
Забавянето в изграждането на Регионален център за отпадъци в Дупница е притеснително. Това заяви министърът на околната среда и водите Ивелина Василева, цитирана от радио Фокус Кюстендил. Според нея, това е една от последните регионални системи чието изграждане все още не е започнало, а самият проект има драматична история. „В един момент подготвянето на проекта беше финансирано по програма ИСПА, тогава община Кочериново беше водеща за изграждането на центъра. След това имаше възможност да се финансира по Оперативна програма „Околна среда”, но общината се оттегли от водещата си роля. Тогава започна нов процес, раздели се регионът на две – Благоевград и Дупница. Сега, към настоящия момент, статусът е изготвен анализ за избор на площадка където да се ситуира регионалното депо и съоръженията към него. Разработен е доклад за оценка на въздействието върху околната среда. Доколкото ми е известно той е обжалван и в момента е в съда. В момента се очаква произнасяне на съда върху становището на компетентния орган по доклада за оценка на въздействието върху околната среда. Както казах, за жалост това забавя изграждането на съоръжението, а на нас ни е изключително важно да изградим по-бързо тези регионални съоръжения”, обясни министър Василева. Тя посочи, че забавянето в изграждането на центъра има въздействие върху общинския бюджет и би могло да се отрази върху таксата за битови отпадъци, защото общините имат ангажимент да заделят така наречените отчисления за депониране на отпадъците, които градират във времето. През 2020 година те ще станат 95 лева на тон, а в момента са 27 лева на тон, те градират във времето, ако не бъдат изградени тези съоръжения, това ще се отрази върху общинските бюджети. „Надявам се, че ще се предприемат бърза и спешни действия, надявам се на своевременно произнасяне на съда и все пак на реализиране на този проект, защото той е обвързан и с ангажимента на България да закрие старите общински депа. Тук в региона има осем общински депа, които са в експлоатация и които подлежат на закриване, но те не могат да бъдат закрити докато не бъде изграден новият регионален център. Наистина трябва бързо да се работи”, допълни министър Василева.
Силен пожар обхвана първите 4 етажа на хотел "Планета" в Слънчев бряг, предаде БГНЕС. Към 16:10 ч. в Районно управление "Полиция" – Несебър е получено съобщение за пожар, възникнал в хотелска стая, разположена на четвъртия етаж в хотела. Към мястото на инцидента се отправили два противопожарни автомобила с осем огнеборци от РСПАБ – Несебър, както и по един противопожарен екип от РСПАБ – Бургас и РСПАБ – Поморие. Със съдействието на управата на хотела са били евакуирани туристите, а огънят в стаята е потушен. Към момента няма данни за пострадали хора. Причините за инцидента, както и стойността на нанесените щети са в процес на изясняване. Работата по случая продължава от служители на Районно управление "Полиция" – Несебър.
Нивата на реките в Хасковско са повишени, което усложнява обстановката в областта, съобщи заместник-началникът на Областната противопожарна служба Димитър Колев. В хасковските села Въгларово, Конуш и Гарваново, също и в димитровградския квартал "Марийно", има залети къщи и дворове, които в момента се отводняват. В района на Четвърти стопански двор в Хасково водата е заляла кошара с овце и се наложило огнеборците да спасяват овчаря.
Наглостта и безочието на един политик се показа вчера и буквално разби на пух и прах вярата в парламентаризма и българския депутат. Бат’Сали съумя с две изречения да съсипе и малкото вяра на обикновения, изтормозен човек във все по-губещите доверие български политици.
** Кожата е първото място, на което ще си проличи умората от дългата нощ.Ако торбичките под очите ти издават твоето състоянието, не се поддавай на изкушението да добавиш още един слой фон дьо тен. Това само ще влоши нещата! Смеси малко основа с овлажняващ крем или серум, за да придадеш повече блясък. Ако лицето ти изглежда по-тъмно и изморено, използвай нюанси в прасковено за бузите и устните си, така лесно ще замаскираш кръговете под очите и ще придобиеш по-свеж вид.
Полицията все още издирва автокрадеца, който тази сутрин не се подчини на униформени да спре и катастрофира с автомобила на главен път Е79, в района на пътен възел Байкал. Екшънът се разигра тази сутрин. Пътни полицаи се опитали да спрат за проверка автомобила фолксваген пасат. Водачът, обаче, не се подчинил на стоп палката и след последвалата гонка катастрофирал, но преди да пристигнат полицаите успял да избяга. Автомобилът е обявен за откраднат в София, като според очевидци в него е имало монтирана детска седелка.
Бързо полицейско производство е започнато в РУП – Бобов дол срещу 26-годишна водачка на МПС от Бобов дол за управление след употреба на алкохол.
Германея Сапарева баня приема утре 18 март от 15:00 часа Струмска слава Радомир в мач от отложения 17-ти кръг. По програма тези срещи трямбаше да се играят на 8-ми март, но поради лошо време този кръг, както и следващия бяха отложени. Принудителната пауза в първенството на В-Югозападна футболна група предизвика и промени в подготовката на отборите. Германея е на чертата на оцеляването, като заема 14-то място с 13 точки и победата е повече от задължителна. Гостите от Радомир са 7-ми в таблицата. Интересен нюанс в мача ще бъде отношението на публиката към родения в Сапарева баня Димитър Чечев, който до зимата се подвизаваше в Германея, а сега е с екипа на Струмска слава
Днес официално бе открита поредната напълно новоизградена детска площадка в Дупница. Преди около година жители на улица „Кулата“ бяха отправили молба до кмета на града инж. Методи Чимев за изграждането на площадка поради липсата на такава в района. Чимев пое ангажимент и преди малко повече от месец тя бе напълно изградена.
Разпределителят на Марек Юнион-Ивкони Гьорги Гьоргиев реализира впечатляващите 10 точки срещу третия в класирането Монтана. С постигнатият резултат Гьоргиев спечели и облог с фен на отбора, който обеща да му даде 100 евро, ако запише 10 точки в мача.Най-резултатен отново е Станислав Величков с 11 точки. Във втория гейм в игра се появи и Венци Трифонов, който лекуваше травма на рамото. Щастлив след мача бе и главният мениджър на клуба Людмил Найденов :" Ние имаме отбор, а Монтана играчи. Всички момчета изпълниха тактическите указания и заслужено спечелихме." коментира Найденов.
Нападателят на Марек Еньо Кръстовчев заяви в интервю пред „Тема:Спорт“, че със сигурност остава в Дупница поне до лятото.
Дупнишкият адвокат Йонко Гергов брои 350 лева за екип на шампиона на България и участник в Шампионска Лига – Марек Юнион-Ивкони. Тениската на либерото на отбора и националния тим Мартин Божилов, бе един от най-атрактивните артикули предложени на традиционния благотворителен търг на Ротари клуб-Дупница. Фланелката предизвика особен интерес и се продаде за една от най-високите цени, като в наддаването се включиха десетки от присъстващите, но адвокат Гергов бе категоричен в желанието си да я притежава и не се отказа до края.
Вчера служители на РПУ Кюстендил са установили и задържали 59-годишен дупничанин, който е бил обявен за издирване с влязла в сила присъда на КОС. Методи М, който е родом от Кочериново се укрива от закона от 2008 година, когато получава присъда от Районен съд Дупница от 9-месеца за извършено ПТП. Преди това той е лежал 7-години в затвора. Най-вероятно Методи М се е укривал зад граница, но във вторник решил да регистрира в КАТ-Кюстендил автомобил. Така униформените служители се натъкнали на него и той е заловен. Методи М. е закаран веднага в затвора в Бобов дол. Припомняме, че само за миналата 2014 година 6-ма души с ефективни присъди от Районен съд Дупница не са открити, за да изтърпят наказанията си. Още 5-ма с присъди от предишни години също все още се издирват. Последният случай бе от края на миналия месец, когато ефективна присъда от 4-месеца лишаване от свобода за счупен игрален автомат в казино в Дупница, получи жител на Крайници. Станимир Д обаче бе осъден задочно, защото не е присъствал в залата. По неофициална информация той се намира в Италия и сега трябва да бъде издирен, за да излежи наказанието си.
Дубълът на Марек приема днес от 17:00 часа на стадион Бончук Литекс в мач от 10-ят кръг на първенството на така наречените дублиращи отбори. Дупничани са последни в класирането с 6 точки от 8 мача, докато гостите са втори с 16 точки и при успех днес ще оглавят таблицата. Марек е в серия от три поредни поражения, като последния мач отново бе на стадион Бончук и тогава момчетата на треньоран Св.Георгиев допуснаха обрат срещу Берое и отстъпиха с 1:2. Най-вероятно днес на терена ще се появят и няколко футболисти от първия отбор. Главен съдия на мача днес ще бъде Георги Иванов.
Жителите на село Бисер са били евакуирани заради поройните дъждове, които са се изсипали в района, съобщи Нова тв. В селото хората са били уведомени както със съобщаване от врата на врата, така и с биене на камбаната на църквата. От кметството заявиха, че мерките са по-скоро превантивни и хората са настанени в по-високите части на селото. Язовирът, който помете района през 2012-а, е в добро състояние.
28-годишен мъж с инициали К.Д. от с. Сапарево , община Сапарева баня е задържан с полицейска заповед за 24 часа в ареста на РПУ Дупница. Той е нанесен побой и е счупил крак на дядо си. Задържаният е известен на полицията с множество криминални деяния. Пострадалият е настанен в дупнишка болница, без опасност за живота е, информират от ОД МВР- Кюстендил
Община Дупница предвижда рехабилитация и на участък от улица „Максим Горки“. Става въпрос за близо 300 метра от улицата в района на жк. “Люляк“. Там пътната настилка е в окаяно състояние особено в края, където улицата излиза на площадката до „Гиздова махала“ и пресича улица „Бузлуджа“. Ежедневно през този участък преминават стотици автомобили, защото обслужва не само жк. “Люляк“, а свързва и района на „Казармите“ с жк. “Бистрица“. Последно рехабилитация там е правена преди повече от 8 години, когато бе асфалтиран и част от комплекс „Люляк“. От Община Дупница заявиха, че предвиждат ремонт и той включва полагането на 900 квадратни метра настилка.
По случай Международния ден на младежта (12 август) Община Дупница организира информационна кампания в подкрепа на младежите. Кампанията има цел да запознае младите с програмите и възможностите, които Агенцията по заетостта предлага за тяхната трудова реализация. Събитието ще се състои на 12 август (сряда) от 10:30 до 12:30 часа пред фонтаните на площад „Свобода“. Младежкият медиатор към Общината и Трудов посредник от Дирекция „Бюро по труда“ ще консултират и информират младежите на място.
Нова телевизия, Български дарителски форум и фондация „Помощ за благотворителността ” откриха есемес кампания за подпомагането на пострадалите от бедствието във Варна.
Три златни и един бронзов медал завоюва отборът на ОДМВР – Кюстендил в Републиканското състезание по ски и биатлон в Банско. Състезанието се проведе от от 16 до 19 март. Златни медали в слалома и гигантския слалом спечели Ивайло Василев, Лъчезар Костадинов – в биатлона. Бронзовият медал в слалома спечели дупничанина Таньо Кюркчийски. Той е служител към ОДЧ в РПУ-Дупница и от дълги години се занимава със ски, като бе и възпитаник на спортното училище в Самоков. Кюстендилският отбор бе в състав Ивайло Василев, Лъчезар Костадинов, Таньо Кюркчийски и Любомир Любенов.
Един пожар с преки материални загуби са гасили вчера служители на РСПБЗН – Дупница. Изгорял е лек автомобил “Фиат” в с. Баланово. Запалването е причинено поради техническа неизправност. Няма пострадали хора.
Адвокат Елена Димитрова бе отписана от адвокатските регистри, с решение на съвета на Адвокатска колегия- Кюстендил. Димитрова е от Дупница. Причината е, че има потвърдена присъда на Районен съд- Дупница, за извършено от нея престъпление от общ характер.
Отпадането на ограниченията за работа в последните осем страни от ЕС за българи и румънци съвсем не означава край на трудностите. От 1 януари 2014 г. гражданите на България и Румъния получиха статут за свободно движение и пребиваване като останалите граждани на ЕС, но това право не е безусловно. Желаещият да работи в чужбина, независимо от националността му, не трябва да е в тежест за социалната система на страната. Той трябва да работи или да има достатъчно средства, за да не разчита на социални помощи.
Медицинска сестра от Дупница се заби с джип в оградата на затворническото общежитие в дупнишкото село Самораново. Пътният инцидент вдигна на крак всички дежурни надзиратели в общежитието, които помислили, че някой атакува оградата на затвора. 28-годишната Ц. Д. пътувала от Дупница за Сапарева баня. На заледения участък от пътя тя изпуснала управлението на джипа и той изхвърчал от пътя и се забил в металната ограда на затворническото общежитие. Чул се силен шум, изскочили надзиратели от общежитието, които веднага сигнализирали на тел. 112.На място пристигнал екип на Спешен център и полицейска патрулка. Пострадалата е закарана с линейка в Спешния център в Дупница. От рентгеновите снимки, които й направили, лекарите установили, че е със счупен нос. Тя е тествана за алкохол, пробата е отрицателна. При оглед на мястото е установено, че причината за инцидента е заледен участък. Жената работи като медицинска сестра при джипи в Дупница. Източник Struma.bg
Луиза Захариева завоюва бронзов медал от Турция Оупън – турнир от клас G1, с участието на състезатели от 64 страни. В турнира се състезаваха още четирима представители на дупнишкия клуб Гладиатор: Теодор Георгиев, Виктория Константинова, Митко Джорджев и Мариела Миланова. Само преди броени дни дупничанката Ивона Цинцарска донесе друго отличие за СК Гладиатор. Талантливата състезателка взе бронзов медал на Европейското клубно първенство по таекуон-до проведено в Турция.
Единственият представител на Бобов дол не успя да достигне до призово място на европейските игри в Баку, които се провеждат в момента. Това е състезателят по борба Милослав Методиев, който в категория до 130 кг отстъпи на руснака Сергей Семьонов с 0:6. Съперникът му, който е еврошампион за младежи до 23 г. и двукратен № 1 в света при юношите, загуби в следващия кръг и така Методиев не успя да продължи в репешажите. Това бе дебют на Методиев на толкова голямо състезание.
Старши треньорът на Марек Юнион-Ивкони Найден Найденов заяви веднага след мача с Тур " Днес френският тим ни превъзхождаше във всичко. Ние направихме твъде много индивидуални грешки, което повлия и на нашата игра и на резултата." Старши треньорът на Тур Маурисио Мота заяви : " Тази година основната ни цел бе да се представим достойно в турнира и ние се борихме храбро да постигнем това. Тази вечер играхме страхотно особенно капитана Давид Конечни. Определено заслужаваме класирането за плейофите."
Противозаконно отнемане на лек автомобил “Фиат Браво” е заявено в петък в РУ Дупница. Автомобилът е бил паркиран на ул. “Отец Паисий” в града пред дома на собственика, при проведените оперативно-идирвателни мероприятия няколко часа по-късно, колата е открита на ул.”Беласица”. Работата по установяване на извършителя на противозаконното отнемане продължава РУ Дупница.
Кметът на Община Дупнца инж. Методи Чимев посети днес спортната зала в Дупница, където стартираха ремонтните дейности по цялостната й реконструкция. Той се запозна подробно с демонтажните дейности, които ще бъдат извършени в следващите 10 дни от техническите ръководители на обекта. В момента се демонтира игралната площ, предстои премахване на седалките, след което ще се премине към поетапно разрушаване на залата. Дейностите стартираха официално от вчера – 1 октомври, когато влезе в сила разрешителното за строеж. “Всеки ден ме питаха кога започва ремонтът, кога и признавам си очаквах го и аз. Но знаете, че има закони и наредби, които трябва да се спазват, а всичко бе свързано със срокове. Вече започна сериозната работа по залата, така че връщане назад няма. Ще следя лично всяка седмица как върви ремонтът”, обясни инж. Чимев, който се срещна и с представители на клубовете, ползващи съоръжението. “Успяхме да разрешим проблемите с осигуряването на материалната база за провеждане на тренировъчен процес. Трудно е наистина, но няма как.
Една година ще потърпим всички. Благодаря на треньори, играчи и ръководствата за проявеното разбиране от създаденото неудобство, но няма как. Стискат се зъби, за да имаме след година един истински храм на спорта”, допълни инж. Чимев.
От 3 до 5 януари Самоков ще бъде домакин на Световните квалификации за жени. България е в група М заедно с отборите на Чехия, Словакия и Беларус, а мачовете ще се играят в " Арена Самоков ". Ето и програмата :
Страница 9 от 156


ЕВРОИЗБОРИ 2014