Начало
Следващата седмица в четвъртък ще бъде официално подписан договор със „Стройкомерс“ за реконструкцията на спортната зала в града.
Главните улици в Дупница са почистени и обработени против заледяване. Не така стоят нещата с второстепенните улици във всички квартали на града. На много места са се образували заледени участъци. Пътищата от Дупница за Кюстендил, Благоевград и София са обработени.
По всичко личи, че в следващите дни и месеци ще станем свидетели на интересни сблъсъци между двама от най-атрактивните политици в Дупница. Както вече писахме, бившият кмет Първан Дангов нападна от микрофона на сесия на Общински съвет-Дупница заместник кмета Красимир Георгиев, заради напористото му поведение във Фейсбук. Не закъсня и отговорът на Георгиев в личния му профил. С две атрактивни снимки на пудел и освирепял пес, Георгиев вкарва хумор определяйки себе си и Дангов.
Пресконференция за медиите ще даде във вторник общинският координатор на ПП ГЕРБ – Дупница Ивайло Константинов. От пресцентъра на партията уточняват, че той ще коментира актуални теми, без да влизат в подробности по тях. Брифингът за медиите е насрочен от 12 часа в офиса на партията на пл. "Свобода" №1.
В РУП Дупница е започнато досъдебно производство за извършен палеж в имот в Сапарева баня в края на миналата седмица, информираха от пресцентъра на МВР.
Казанлъшка Роза очарова волейболен национал, пише bgvolleyball. Така нова волейболна двойка е на път да се заформи у нас, като може да събере заедно двама български национали – либерото на мъжкия национален отбор и "Марек Юнион-Ивкони" Мартин Божилов и девическата националка на България за младша възраст Златена Салабашева. Мартин, който е един от любимците не само на дупнишката публика сподели в социалната мрежа "Фейсбук" обща снимка, на която двамата изглеждат много щастливи. Приятели и фенове пък много харесаха новината, като снимката получи стотици харесвания и поздравления.Дали двамата ще продължат да бъдат заедно, пренебрегвайки делящите ги километри, само времето ще покаже, но засега началото е обещаващо.
Спешен ремонт на покрива на 4-а детска градина в Дупница извършват от Община Дупница. Сигнал до кмета инж. Методи Чимев е подаден от временно изпълняващата длъжността директор на детското заведение Цветанка Чушева за теч на покрива. Веднага е разпоредена проверка на комисия от “Строителния отдел”, които са установили два теча в помещенията с децата. Втора седмица ремонтът продължава, като течовете са отстранени и остават довършителни работи.
Oфициален сигнал е постъпил от Европейската футболна централа за съмнения за уговорени мачове в "А" група. Това стана ясно след решенията на Дисциплинарната комисия на БФС днес. Заподозреният отбор е ПФК "Марек", но не става ясно за кои двубои става въпрос и кои са евентуално замесените лица в тях. Сигналите обикновено са от букмейкърските къщи, когато при тях се засече натрупване на големи суми за определени залози.
Ветерани и спонсори на Славия –Яхиново победиха настоящия тим, който тази година стана шампион на регионална група „Рила“. Изходът на двубоя бе решен след изпълнения на дузпи, след като в редовното време срещата завърши наравно 1:1. Демонстративният мач предложи много емоции, както за футболистите така и за зрителите. Сред ветераните бяха Георги Скоклев, Иван Боцев, Васил Бързашки, Данчо Милушов, Илия Механджийски, Иван Милушов, като този отбор бе подкрепен и от спонсорите на клуба Вергил Кацов и Евгени Искренов. Главен съдия бе Петър Шаламанов, който 17- години е основен спонсор и президент на отбора на Славия Яхиново. Шаламанов се представи на ниво и като съдия, въпреки че в един момент ветераните превъзхождаха, като численост на терена своите съперници. С
лед края бе даден и курбан за здраве.
До края на седмицата, комисия утвърдена от Общински съвет-Дупница започва разглеждането на подалите документи за настаняване в новоизградените жилища на територията на бившите казарми. 220 са семействата и домакинства, които са изявили желанието си да се настанят там. Дупница е една от 4-те общини в България, която спечели този мащабен проект и е с най-голям обем от жилищен фонд – 150 апартаменти, които ще бъдат напълно обзаведени и оборудвани. „Не случайно увеличихме срокът за кандидатстване, за да дадем възможност на повече хора да заявят желание", коментира градоначалникът Методи Чимев. "Комисията ще определи класирането, след като прегледа документите и отсее тези, които отговарят на критериите. По проекта Интегра ще бъде осигурена и субсидирана заетост на 120 от живеещите там, като по този начин освен работа, ще им се даде възможност да си осигуряват и заплащането на наема. Затова и действаме максимално бързо, за да могат тези хора да заработят. След това част от тях ще останат на работа, дали като отделно предприятие или към озеленителната фирма, но това се уточнява в момента. Наемът е 1,50 лв на кв.м при това само за използваема част. Оборудването и обзавеждането на жилищата вече стартира и в края на месец август одобрените ще започнат да се настаняват“, уточни кметът.

Според наблюдатели в Украйна настъпва "полний беспредел". „В Одеса банди разбиват магазини и банкомати и грабят, в Киев, където още има отворени магазини, хората неистово се запасяват с храна каквато намерят. Банди от титушки вилнеят по улиците на повечето градове и пребиват който докопат. От Майдана изнесоха телата на загиналите – това просто не може да бъде, толкова много трупове. В пристъп на пълно безумие и на прага на емоционален срив от страх какво може да се случи на украинците тази нощ, слязох долу и си купих една огромна шоколадова торта като запас за нощта – не знам с какво друго да си помогна – не смея да се напия, а съм чувала, че сладкото и шоколада вдигали духа. Помощ! Путин унищожава Украйна!”, пише на своя пост Симона Вояджър.„Отвсякъде пълзи информация, че в 9 часа се готви финален щурм за разчистване на Майдана. Депутатите на опозицията призовават всички да излязат сред тях като щит. Никаква реакция. И тримата лидери не са в Радата, защото ги извикаха за среща с министрите на ЕС, след като излязоха от Янукович смръщени до немай къде. Всички да се молят”, поства още Вояджър.Тя добавя, че летище Бориспол в Киев е блокирано. „Киевчани излязоха и затвориха пътят към летището, за да не може никой да избяга от Украйна. В момента там има повече от 5000 души и броят им расте. В Лвов гори със страшна сила военната база на Беркут. Пожарът е токова мощен и всеобхватен, че не може да бъде потушен от пожарната. В Радата се опитват да потушат напрежението с предложение да бъдат уволнен министърът на вътрешните работи Захарченко, издал днес заповедта за стрелба. Малко нещо вече е късно. Сред убитите днес са журналистът Игор Костенко (съвсем младо момче) и преподавател от Католическия Университет на Лвов”, съобщава още тя./ БЛИЦ
От 1-и май стартира подготовката по изготвянето на критериите към всички длъжности, които ще се разкрият в Центъра за настаняване от семеен тип „Надежда“ в Дупница, информираха от пресцентъра на Общината.
Персоналът ще бъде от 10 човека и включва ръководител, социален работник, възпитатели, психолог, медицинска сестра, детегледачи и хигиенисти.
Представители на дупнишката и кюстендилска съдийски футболни колегии ще се изправят едни срещу други в приятелски футболен мач. Срещата е днес 23 май от 18:00 на помощното игрище на стадион Бончук и с нея ще бъде отбелязан края на футболния сезон в Кюстендилска област. Йонко Гергов и Младен Пенев ще водят двата тима, а областния шеф на БФС Спиро Сираков ще съблюдава за спазване на правилата.
Вчера в землището на с. Пиперков чифлик е намерен трупът на обявената за издирване на 12 март 76-годишна жена от селото. При извършения оглед следи от насилие не са установени.
Кадрови проблеми мъчат щаба на Марек преди утрешното домакинство на Лудогорец. Вторият вратар Пламен Младенов счупи крак и сега не е ясно кой ще бъде на резервната скамейка, след като и Веселин Цветковски не тренира и официално е в болнични. Халфът Димитър Андонов е наказан, а Пепи Тончев не е възстановен от контузия.
Дербито на регионална група Рила в Джерман завърши с победа на домакините с 1:0 над Сапарево. След този успех Джерман оглави класирането. Единственият гол в мача падна още в 3-та минута и бе дело на Антон Цветков. В 59-та минута домакините останаха с човек по-малко след като червен картон получи Калин Бачев. Другото дерби Яхиново-Кочериново завърши с успех за гостите 0:2. В останалите мачове Ресилово -Рила 0:0 и Бобошево -Боровец 0:0.
На село всяко дърво може да бъде елха, стопанският двор се грижи за нуждите на трапезата, в подготовката равно участие взимат и младите, и старите, и жените, и мъжете, защото жителите се чувстват като едно голямо задружно семейство. Къщите ехтят от смях и песни, а улиците се превръщат в сцена за тържествени събития.
Общинският съветник от БСП-Дупница Георги Пехливански се закани, че ще воюва за връщане на пешеходната пътека при сградата на полицията в Дупница. Това той обяви по време на сесията на местния парламент днес. Пехливански, който минава за "острието" на "червените" заяви, че и да не бъде избран за съветник в новия мандат, няма да се откаже от идеята да бъде възстановена зебрата, за която има подкрепата на стотици дупничани и за няколко часа е събрал голяма подписка. Местният избранник с най-дълъг стаж в Общински съвет, често обаче единствен се противопоставя на решенията на своята група и най-вероятно това е една от причините да бъде изтикан далеч от избираемите места за новия ОбС на столетницата.
Децата на Марек загубиха последния си мач от турнира Gothia Cup от датски гранд Олборг, след изпълнение на дузпи. В продължение на целия двубой, дупничани определено бяха по силния и стабилен отбор на терена. Още в началото, Венци Георгиев отправи точен удар към вратата на датчаните, но поради засада, голът беше отменен. Малко по-късно, преди края на първата част, Георгиев все пак съумя да отбележи гол, с което откри резултата. Умората от сутрешния мач оказа влияние върху децата на Марек и във второто полувреме намалиха темпото на игра, което за съжаление помогна на датския тим да изравни 1-1. Резултатът се запази до съдийския сигнал. След което бяха бити дузпи, които решиха мача в полза на датския тим.
Марек Юнион-Ивкони победи с 3:2 гейма Нефтохимик в последен мач от редовния сезон на Суперлигата на България по волейбол. Така дупничани са с 22 победи от 22 мача, ако към това прибавим и двете победи за Купата на България и последните мачове от миналия сезон, то цифрата на поредните победи в България нараства на 27.
Народно читалище "Зора 1858", гр. Дупница организира празничен концерт по повод Деня на народните будители и посветен на: 120 години смесен хор "Рилски звуци", 60 години Състав и школа за български народни танци, 60 години Музикална школа и 50 години Балетна школа към читалището. В програмата ще участват всички школи и състави, както и гост-изпълнители от общината. Концертът ще се състои на 31.10.2014 г. (петък) от 18:00 ч. в театралния салон. Вход свободен! 
Опашки от желаещи да гласуват се извиха в две секции в Бобов дол. Пред 1-ва и 3-та секция в „Професионална гимназия“ или бившия Минен техникум към 11:00 часа има десетки хора които чакат около 40-50 минути, за да упражнят правото си на глас. В училище „Никола Вапцаров“ към момента е спокойно, същата е и ситуацията в друга по-голяма секция в „Наркоп“. Засилена активност има в най-голямото село в общината Мламолово, където към 11:00 часа правото си на глас са упражнили 166 души от 674 имащи право на глас или близо 25%. Към 10:00 часа в община Бобов дол гласуваха – 1072 или 13.54%
Марек ще се опита да спечели първото място в първенството на „Б“ група с победа срещу Добруджа утре.Дупничани вече си осигуриха влизането в „А“ група, а ако запишат три точки утре ще са шампиони на втория ни ешелон, три кръга преди края.
Ден почивка получиха играчите на Марек, след вчерашната контрола със Сливнишки герой, завършила наравно 0:0. Този ден ще бъде за размисъл и взимане на решение от страна на футболистите. Вчера те бяха осведомени от ръководството за ситуацията в клуба и ще решават дали да играят в регионалната група или да продължат в други отбори. Преди контролата почти всички играчи бяха в минорно настроение с оглед факта, че Марек се оказа в А-окръжна група. Срещата със Сливнишки герой бе наблюдавана от около 150 зрители.
Във връзка с материала, който публикувахме на 17-и февруари за поставянето на антипаркинг колчета на улица „Св.Иван Рилски“ и жк „Бистрица“ в Дупница, наши читатели ни сигнализираха за друго проблемно място.
„Разходете се в района около квартал „Развесена върба“. Там, на тротоара, просто няма празно място, за да мине пешеходец, а пък да не говорим за майка с детска количка или някой човек в неравностойно положение“, се казваше в писмото на наша читателка.
Фотообективът на zadupnitsa.com видя, че наистина в този район се паркира безразборно и минаването на пешеходци е доста затруднено.
Нарязан тютюн – 27 пакета, и цигари без български акцизен бандерол са иззели служители на РУ Бобов дол от дома на 57-годишна жена от града. Общото количество на тютюна е 13 кг. По случая вчера е започнато досъдебно производство срещу 57-годишната жена.
На 13 май публикувахме материал след читателско писмо със заглавие: СЛЕД СИГНАЛ! До Община Сапарева баня: От незнание ли се подигравате с българския трикольор?. Темата бе – неуважение на българския трикольор, което демонстрира волно или неволно общинската администрация в Сапарева баня, поставяйки българският символ не там, където му е мястото. Екипът на zadupnitsa.com предположи, че вероятно става въпрос за незнание и непознаване на Закона за националното знаме и това е причината трикольорът да бъде най-вляво, а не по средата, както е по закон. И така вече 3 месеца. А от кога преди това е така, само администрацията в курортното градче знае. Факт е обаче, че българския символ не се зачита, а в Сапарева баня не му пука на никой за това. Всъщност, бяхме убедени, че кмета на града Сашо Иванов ще обърне внимание на подчинените си и ще покажат уважение към българския символ, но… останахме си с очакванията. А една община е представителство на държавата и най-малко тя има правото да си позволява подобно поведение спрямо националните символи.
Две бързи полицейски производства са започнати в РПУ Дупница в събота срещу водачи на МПС, управлявали след употреба на алкохол. Единият е 39-годишен, дрегерът е отчел резултат 1.28 промила, другият – 32-годишен, неговият резултат е 1.47 промила алкохол в издишаните пари.
Страница 9 от 156


ЕВРОИЗБОРИ 2014
Футбол