Начало
Парламентът сложи таван на разходите, дължими на банки и кредитни институции при взимане на кредит, като прие окончателно промени в Закона за потребителския кредит, съобщи dnes.bg.
Община Дупница e поискалa от Министерство на финансите сумата от 450 000 лева като безлихвен заем, информират от кметството. Причината за това е предвид блокираните сметки в КТБ. Почти цялата сума е свързана с образованието и стартиращата учебна година, допълват от администрацията. "За тази опция за финансиране бяхме информирани от сдружението на общините и веднага реагирахме. Една от причините е, че по сметка в КТБ са ни блокирани 126 000 лева, които са за учебници за новата учебна година, като средствата бяха получени преди да възникне ситуацията с банката. И останала сума е предимно за сферата на образованието, като парите са нужни за училищата за нормалното им стартиране на годината и малка част касае разплащане по европроекти", обясни зам.кмета по икономическите въпроси Олга Китанова.
Безумна е причината, която доведе до нова рокада на датите за финалните сблъсъци в мъжкия ни шампионат по волейбол между "Марек Юнион-Ивкони" и галениците на федерацията – "Левски Бол". От БФВ разиграват дупничани последните дни, като за капак вместо на 13-и април, определиха вторият двубой да се играе на 14-и. Не за друго, а защото на 12-и са отдали под наем за има няма 1000-1500 лева залата за концерт на рапъра 100 кила. Сумата е повече от незначителна и е без коментар, но въпросът остава друг – как никой не видя ангажираността на съоръжението преди да се изпадне в поредната конфузна ситуация. Иначе още се говори за прословутия календар на зала "Христо Ботев" и безумията в него, за който и zadupnitsa.com писа. (Вижте го ТУК) Хиляди фенове ще бъдат лишени от възможността да наблюдават най-интересната среща от шампионата дори по телевизията, заради работния час – 17.30 часа в понеделник. Отделно от това, залата е много вероятно да остане на половина празна поради същата причина. В БФВ отдавна са доказали липсата на елементарно разбиране на материята и уникалната си наглост и безочие, така че и в случая вероятно ще отминат с мълчание един от редовните си всекидневни гафове. Още по-неприятното в случая е, че поредицата от безумия става на гърба на НВЛ в лицето на новото й ръководство, което е гласувало пълно доверие на родната федерация в администрирането на първенството. В крайна сметка срещите са на 11, 14 и 16 април в столичната зала "Христо Ботев".
Очаква се по време на днешното заседание Националният съвет да се запознае и с декларациите от областните структури. В тях е изразено недоволство срещу действията на АБВ, което съвпада с радикалната позиция по въпроса на по-голямата част от членовете на ръководния орган на БСП./БЛИЦ
38-те Майски празници на културата ще бъдат открити утре 15-ти май. Официалната церемония започва в 19:00 часа на площад Свобода. Гвардейска част ще изнесе програма и ще издигне националния флаг, а след това е насрочен концерт на Орлин Горанов и Кристина Димитрова. Програмата на Майските празници започва още в 10:00 часа, със спортен празник на площада. В 11:00 часа в програмата е включено шоу на кокили. Точно в 12:00 часа ще бъде открит 8-ят Денс фест и 2-ят фестивал на мажоретните ансамбли в Югозападна България. В 13:00 часа в театър „Невена Коканова“, започва танцов спектакъл. В 17:30 часа в галерия „Околийска къща“ ще бъде открита изложба.
Полицейските служителите от група пътен контрол –Дупница, показаха светкавична реакция днес. Очевидци разказаха, че само 15-минути, след като zadupnitsa.com публикува читателски сигнал за неправилно паркиране в града в района на градинката „Левски“, на улица „Раковска“1, униформените служители са били вече на мястото и са издирили водача на лекия автомобил. Началникът на КАТ-Дупница Радослав Боюклийски, заяви пред zadupnitsa.com, че на водача на лекия автомобил е съставен акт. Шофьорът на автомобила бе спрял, извършвайки поне няколко нарушения, като най-фрапиращото е, че е паркирано точно върху рампа за инвалиди и на пешеходна пътека. Zadupnitsa.com, от името на своите читатели, благодари за реакцията на полицейските служителите от група пътен контрол –Дупница
Трима нови футболисти ще картотекира днес в БФС новака в А-група Марек. Към дупничани през тази седмица се присъединиха Ангел Русев, Милен Василев и Димитър Илиев, като от спортно- техническия щаб прецениха, че играчите ще бъдат полезни на отбора.
Да бъдат запазени част от павилионите в идеалния център на Дупница искат 10 съветници от местния парламент. Предложението им за изменение в Наредбата за преместваемите обекти е вече качено на сайта на Общината, където по закон трябва да престои един месец. В този период, всеки има право да се запознае с измененията, и ако има възражения да ги внесе до Общински съвет. Измененията са коментирани на заседание на Икономическата комисия, а предложението е подписано от Владимир Владимиров, Ивайло Атанасов, Вергил Кацов, Лорета Николова, Костадин Костадинов, Асен Башленски, Станислав Павлов, Александър Анин, Стоян Шушков и Силвия Овчарченска.
Поне трима български волейболисти ще играят за шампиона на Румъния Томис (Констанца) през новия сезон. Наставник на отбора е българинът Мартин Стоев. "За новия сезон договори с Томис имат Андрей Жеков и Венцеслав Симеонов. Всички румънски състезатели, които бяха в тима и през миналия сезон остават.Бившият играч на Марек Юнион-Ивкони Дмитрий Бахов премина във френския Пари Волей, а Исраел Родригес в турския Зиратбанк. До началото на новия сезон ще трябва да привлечем поне още трима волейболисти. Един на поста либеро и двама посрещачи. Защо не някои от тях да бъдат и българи? Водим още преговори. След 20 август трябва да започнем подготовка в Констанца", заяви Мартин Стоев специално пред Sportal.bg. От Марек Юнион-Ивкони заявиха, че не изключват възможността техен волейболист да премине в Румъния, но не назоваха име. "Томис е добър отбор с потенциал в европейските турнири. През миналата година там премина Бахов и след силен сезон сега го желаеха редица клубове от Европа. Марек Юнион-Ивкони има добри контакти с Томис." лаконичен бе изпълнителния директор на дупничани Людмил Найденов.
Сагата "Арест за Братя Галеви" май приключи. Или поне до следващия слух.
Движението по Е-79 в района на автокъщите в Дупница бе затруднено днес следобяд, образуваха се колони от чакащи автомобили, като трафикът бе затруднен и в двете посоки. Движението в участъка се регулираше от Пътна полиция. Причина за временната организация бе изграждането на автоматични преброителни постове, съобщава Фокус. Дейностите се извършват по път Е-79, при километър 343 и километър 353, също и на път І-6, при километри 17 и 35.
Бързо полицейско производство е започнато в РПУ Бобов дол срещу 37-годишен, който е установен да управлява автомобила си след употреба на алкохол. Водъчът е спрян за проверка в миньорския град. Дрегерът е отчел резултат 1.65 промила. Мъжът е отказал да му бъде взета кръв за анализ. Проверката е извършена тази нощ в Бобов дол.
Изключителен успех отчете кампанията подета преди месец от Инициативния комитет за хора с увреждания, която бе под надслов "Дари от твоето дете на дете в нужда". Десетки граждани и фирми от Дупница и региона се включиха в апела на Надя Борисова и Йордан Ушанов за набирането на нови дрехи, обувки и памперси за децата в "Таушаница" и ЦНСТ "Надежда". Даровете бяха доставени вчера на децата от двете институции. "Благодаря много на всички, които се отзоваха. Всички те са невероятни хора с големи сърца. Да си призная честно, не очаквах толкова голям отзвук и такъв положителен резултат. Като част от кампанията бе дарена и детска количка за едно детенце. Изключително доволна съм. Искам да благодаря и на дупнишките медии за това, че отново ни подадоха ръка и се постараха нашето послание да достигне до мнозина", заяви Борисова.На 14 юли ще бъде чествана една година от откриването на щанда в ГУМ, където са изложени изработени от хора с потребности изделия. Честването на рожденият ден ще бъде с благотворителна цел, като тогава ще бъде обявено за какво ще отидат събраните средства.
44-годишен, криминално проявен, е бил убит в столицата, съобщиха от пресцентъра на МВР. Тази сутрин към 9.25 часа на тел. 112 бил получен сигнал за прострелян мъж, пред жилищен блок в кв. „Св. Троица“. На място пристигналият екип е установил самоличността на починалия – 44-годишен, криминално проявен за притежание на наркотици и контрабанда на акцизни стоки, в момента е бил под домашен арест. По първоначални данни, минути преди ицидента, двама неизвестни позвънили на входната врата, те стреляли по слезлия да им отвори мъж, и избягали в неизвестна посока. Столичните криминалисти извършват оглед на място, районът е отцепен,съобщава Фокус..
Един от най-интересните дуели в пътуващото фолклорно шоу на България – "Надиграй ме на неделното хоро" на БНТ се оказа, че е било в Дупница. Форматът на предаването е да предизвиква на танцов дуел фолклорни школи от различните градове, където гостува екипът. И ако в повечето предавания, единият отбор показва класа над съперниците си още от самото начало, то интригата в Дупница бе много голяма. Стотици дупничани станаха свидетели на битката между танцов клуб „Абракс“ и Фолкфитнес при народно читалище „Зора 1858“. Гости в програмата пък бяха професионалните танцьори от фолклорен ансамбъл "Актавис" с ръководител Воин Войнов и фолклорно трио „Авлига” при Народно читалище „Пейо Яворов – 1978” – град Дупница с художествен ръководител Райна Христова.
Марек започва своята зимна подготовка на 12-ти януари, като до тогава клуба трябва да намери заместници на напусналите до момента 6-ма футболисти. Дупничани са на път да си върнат офанзивният халф Александър Манолов, който се подвизаваше като преотстъпен на стадион Бончук през миналия сезон в Б-група, където изигра 19-мача. В момента Манолов е играч на Локомотив Сф, но получава малко шансове за изява в тима от "Надежда" и иска да смени обстановката. Интерес към Манолов има и от Локомотив (Горна Оряховица).
Председателят на УС на Агенция „Пътна инфраструктура“ инж. Лазар Лазаров провери строително-монтажните работи по трасето на лот 2 Дупница – Благоевград от АМ „Струма“. На изпълнителя на обекта инж. Лазаров разпореди да бъдат взети бързи мерки за по-голяма мобилизация и осигуряването на повече строителна техника по трасето на магистралата. Само по този начин ще бъде спазен определеният срок за завършване на отсечката – краят на октомври, подчерта инж. Лазаров. Физическото изпълнение на лот 2 към 31 юли е около 70℅. Лот 2 на АМ „Струма“ – от Дупница до Благоевград от км 322+000 до км 359+000”, е с обща дължина 37,48 км. Изпълнител на договора за проектиране и строителство е КОНСОРЦИУМ „СТРУМА-ЛОТ 2“, в който участват: „Импреза” АД, Италия, „ГБС Инфраструктурно строителство” АД, България и „Пътстрой – 92” АД, България. Стойността на договора е 358 722 000 лв. с ДДС. Строителният надзор осъществява ДЗЗД „ОБЕДИНЕНИЕ „СТРУМА-ПП“, в което участват: „Пътинвестинженеринг” АД и „Пътпроект“ ЕООД – гр. София. Договорът им е за 2 949 843 лв. с ДДС. Проектът се съфинансира от Кохезионния фонд на Европейския съюз чрез Оперативна програма „Транспорт“ 2007-2013 г. и националния бюджет.
Близо 20 часа след трагедията в Горни Лом официално обявиха броя на жертвите. Загинали са 13 мъже и 2 жени. Това съобщи главен комисар Николай Николов, директор на ГД ПБЗН. Той е направил оглед и заяви“ Аз не видях и частица живот в района на фабриката. Трагедията е голяма. Взривът е бил изключително силен, образували са се кратери на мястото на взрива. Отломки с тежести са хвърчали на стотици метри. Не се отказваме, въпреки минималните надежди, ще продължим да наблюдаваме", каза още Николай Николов. Той спомена за човешка грешка. "Каква точно човешка грешка е станала, не мога да кажа", добави Николов. “, шефът на пожарната допълни, че близките на загиналите вече са известени. Няма опасност от обгазяване на района, както изамърсяване на водта.. Завода и затворен и повече няма да работи, това обяви министър Йордан Христосков.
Актавис отново ще спонсорира представителен тим на футболен клуб „Марек 2010“ за участие в най-големия и престижен международен футболен турнир за деца и юноши „Готя Къп“, който ще се проведе от 13 до 18 юли 2015 г. в Гьотеборг, Швеция.
Рокерският мотосъбор в Дупница, който се проведе преди дни, привлече интересът и на най-култовото и гледано предаване в родния ефир "Господари на ефира". В снощното издание на предаването, популярната Пополина Вокс отдели сериозно внимание, за да разбере как минават сбирките на рокерите. Там тя яхна мотора и пипна чашката в опит да се надпива с хората, в чиято кръв текат бира и бензин.
Вече близо 14 часа ТИР натоварен с 24 тона бира стои на улица в Дупница. Камионът пропадна в дупка на пътя до градинката „Муструков“ в кв. Бишика .Инцидентът е станал снощи . Шофьорът на големия товарен камион извършвал маневра и не видял, че има земен насип върху огромната яма. Движението тази сутрин на кръстовището бе затруднено. Очаква се бирата да бъде разтоварена, за да може ТИР-ът да бъде изваден от дупката, като след това отново ще бъде натоварена.
Жител на село Големо село е закаран в "Пирогов", след като е получил сериозно обгаряне по време на пожар избухнал в къщата му. Все още не е ясно каква е степента на изгарянето му, като той е приет в дупнишката болница, след инцидента. Там му е оказана необходимата спешна помощ, а днес по обяд е транспортиран в София за специализирано лечение.
6 пожара са гасили екипи на РСПБЗН в Кюстендилска област вчера. Късо съединение е причината за пожари в 2 апартамента в Дупница, унищожено е обзавеждане и техника. Късо съединение е причината за запалване в лек автомобил в Бобов дол, изгорели са водни съединения и акумулатор. Няма пострадали
Завършиха турнирът по футбол на малки вратички и състезанието по картинг за служители на МВР. Спортните прояви са организирани по повод 136 години от създаването на МВР и професионалния празник на служителите. В състезанието по картинг на първо място се класира Ивайло Христов от РСПБЗН – Кюстендил, на второ и трето са Алекс Балтов и Дейвид Велчов – възпитаници на Детската полицейска академия. В Турнира по футбол, в който се състезаваха 8 отбора, победителят е отборът на РУ Кюстендил, отборът на криминалистите е на второ място, на трето е отборът на ОДМВР. Голмайстор на сезона е Иво Орлов, вратар на сезона – Иван Георгиев. На победителите бяха връчени от директора на ОДМВР ст. Комисар Стамболийски купи и грамоти.
Коалиция „Патриотичен фронт", в която влизат ВМРО-БНД и НФСБ регистрираха листата си в Районната избирателна комисия в Кюстендил за предстоящите избори. Документите подаде водачът на листата и председател на ВМРО- Кюстендил Георги Петров, заедно с част от кандидат депутатите. Втори в листата е отново кюстендилец – Йордан Ковчегарски, а трети е лидерът на НФСБ и пенсионираният учител Николай Чачов, следван от лидерът на ВМРО в Сапарева баня – Иван Кюркчийски. На последното 8-о място е общинският председател на ВМРО в Рила инж. Васил Атанасов.
Кметът наДупница инж.Методи Чимев проведе среща с Управителя на „Ученическо хранене“ Диана Борисова и директорите на училищата в общината, информират от пресцентъра. Темата бе разисквана доста разгорещено на последната сесия на ОбС-Дупница, когато се приемаха отчетите на дружествата и фактът, че „Ученическо хранене“ е на минус 18 000 лева за миналата година. Идеята бе да се чуят мненията на директорите за предлаганата от „Ученическо хранене“ услуга. „Оказа се, че някои от директорите не са доволни от предлаганото качество и услуга. Това е причината да предпочитат алтернативни варианти за осигуряването на закуски за децата. Поисках в писмен вид директорите да ми предоставят какви претенции имат и какви са забележките им. На тази база, г-жа Борисова ще може да направи анализ и вземе мерки за повишаване конкурентноспособността на дружеството, за да бъде реален партньор на всички училища с тази услуга“, коментира Чимев.
17-годишен младеж е задържан вчера от кюстендилски полицаи за притежание на наркотично вещество. Листната маса е реагирала на канабис при направения полеви наркотест. Проверката на младежа е направена в централната градска част на Кюстендил. Работата по случая продължава РУП Кюстендил.
Най-късно краят на този месец или началото на следващия ще започне цялостната подмяна на уличното осветление на територията на град Дупница, съобщиха от пресцентъра на Общината.
Днес, 4 декември ще бъде предимно слънчево, без вятър и без никакви валежи. Минималните температури в сутрешните часове до минус 4, а максималните в следобедните до плюс 6. Вятърът ще бъде тих, но ще създава усещане за по-ниски температури. В късните часове на деня, температурите ще спаднат отново до 0.
Страница 14 от 156

Бъдни вечер е!