Начало
Жена на 26 години преобърна автомобила си при пътен възел „Байкал“ в Дупница малко преди 18 часа, след като не се подчини на подадения от полицейски патрул сигнал за спиране. Говорителят на ОД МВР – Кюстендил заяви за Радио Благоевград, че при подаден сигнал за спиране за проверка на черен автомобил „Пежо“ със софийска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, водачът не се е подчинил и е продължил. Влизайки с несъобразена скорост в пътен възел „Байкал“ автомобилът се преобръща и пада на пътя до ж.п. линията. Оказва се, че в автомобила пътува единствено водачът – жена на 26 години от София. При инцидента са нанесени материални щети на автомобила, който по-късно се е запалил. Жената, управлявала автомобила, е откарана в Центъра за спешна медицинска помощ в Дупница. Тя е била адекватна. Направени са й изследвания, взета й е кръвна проба за употреба на алкохол. Дежурна следствено-оперативна група от полицията в Дупница работи по изясняване на причините за пътния инцидент. снимка :struma.bg
Следенето на средната скорост от КАТ по автомагистрала „Люлин” е незаконно. Причината е, че Наредбата за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол, отсъства подобен начин за регулиране на поведението на шофьорите по пътищата у нас, съобщава „Телеграф”.Въпреки това до края на септември две жълти на цвят камери, монтирани преди и след тунела в посока от София към Перник, снимат между 100 и 150 коли на ден с превишена средна скорост. Нарушителите отнасят солени глоби с фиш. Оказва се обаче, че устройствата работят само чрез метода на Доплер и засичат моментната скорост на автомобилите. Също така понятието средна скорост не съществуа в законодателството ни. Още от 2012 година, когато двете „жълти очи” са били купени и монтирани, е бил създаден проект за изменение на Наредбата за средства за измерване, с който употребата им да се узакони. В проекта вече е записано понятието „скоростомер за средна скорост” и е записано, че той измерва времето за преминаване на базов участък от пътя. Тези промени обаче не са приети досега пише/БЛИЦ. Все пак внимавайте, защото много хора вече са глобени. Скоростта преди всеки тунел е ограничена на 80км/час.
Около 130-140 души блокираха главен път Е-79 на пл. "Демокрация" в Дупница в знак на протест срещу налагането на Александър Методиев за депутат от областта. Протестът бе насрочен за днес, тъй като следобед избраните депутати трябва да положат клетва. Блокирането се забави с 15-ина минути, тъй като трябваше да се изчака преминаването на две влакови композиции, заради които от Националната железопътна компания отказаха да дадат разрешение за затваряне.
ЦИК определи чрез жребий за номерата на партиите и коалиците, с които те ще се явят на изборите през октомври. 18 партии и 7 коалиции са регистрирани за вота.
Ново поскъпване на горивата. Само за денонощие цената на дизела скочи с 11 стотинки. Така литърът вече се продава за 2,25 лева. Най-масовият бензин също продължава да поскъпва и стигна до 2,07 лева за литър А95, съобщава Нова телевизия. В началото на февруари цените на горивата преминаха психологическата граница от 2 лева. Така ако в края на януари е можело да заредим бензин за 1,88 лв., то само две седмици по-късно цената вече бе 2,04 лв.. С дизелът ситуацията е подобна – 1.90 лв. в края на януари, 2,05 лева – през февруари. „От януари месец насам котировките на суровия петрол са се покачили със 17%, на нашия пазар покачването е с около 3% за дизела и само с 1,5% за бензина, абсолютно минимално", обясни тогава Светослав Бенчев от Българска петролна и газова асоциация. Надеждата за наистина евтино гориво анализаторите оставят за юни. Източник: Novanews.bg
В първия мач от втората шестица Черно море успя да стигне до минимална победа с 1:0 срещу гостуващия Марек. Единствения гол реализира в 45-ата минута Марчин Бургхард. Така Черно море събра 31 точки и е на осма позиция, докато Марек е предпоследен с 14 точки. Мачът започна равностойно, но скоро домакините стигнаха до първите си възможности. В рамките на една минута – между 17-ата и 18-ата, вратарят на Марек Емил Михайлов успя да предотврати две чисти ситуации за гол, създадени от Черно море. Стражът успя да се справи с връхлитащите срещу себе си първо Бижев, а после и Кококонов. От своя страна Рангел Абушев пробва да намери мрежата на Черно море, но ударът му във 22-ата минута изпрати топката встрани от вратата. Черно море привидно бе по-активният от двата съперника, но Марек стоеше почти равностойно на „Тича“ през първото полувреме. В самия му край обаче „моряците“ стигнаха до гол. Първо Кавдански за малко не изпрати топката в собствената си врата, а след изпълнения корнер, избитата топка бе посрещната от Марчин Бургхард, който със страхотен шут вкара за 1:0. Четири минути след подновяването на играта съдиите не зачетоха гол на Марек. След далечен удар Абушев беше в положение на засада, като посегна към топката или я докосна, а бе непосредствено пред вратаря. Когато бе изтекъл половин час игра, Черно море на три пъти за малко да си вкара автогол. Първо вратарят Чанович се намеси неумело, последваха корнери и две ужасяващи намеси на Кулибали, който във втория случай намери напречната греда на собствената си врата. До гол обаче не се стигна. Марек обаче продължи да атакува и в 71-ата минута юношата на Черно море в състава на Марек Тодор Колев сам срещу вратаря не успя да реализира от напълно чиста позиция. В 83-ата минута пред Бакари се откриха нови две възможности пред вратата на Марек, но отново не успя да реализира, макар да пробва атрактивно от воле в първия случай. източник: Гонг и БГНЕС
Сесията на Общински съвет-Дупница започна малко след 10,00 часа. Временен председател е най-възрастният съветник – Маргарита Илинска.
На 10 юли, петък, в Спешен център Дупница ще се открие обновена и оборудвана с нова медицинска апаратура специална стая за прием на деца. Проектът е инициатива на местния Ротари клуб Дупница, който реши да обнови и оборудва стаята, за да може децата, нуждаещи се от спешна медицинска помощ, да получават нужното внимание и лечение. На събитието ще присъстват Министърът на здравеопазването, г-н Петър Москов, зам.- Министърът на здравеопазването, д-р Ваньо Шарков, Дистрикт Гуверньорът на Ротари България за 2015-2016г., Нина Митева, както и Димитър Димитров, Дистрикт Гуверньор на Ротари България за 2016-2017г. и Емил Коцев, Дистрикт Гуверньор на Ротари България за 2017-2018г. Ротари клуб Дупница ежегодно реализира различни значими проекти за местната общност, които са в унисон с международните цели на Ротари – най-голямата хуманитарна организация в света, със 110-годишна история. Проектът за обновяването и оборудването на детската стая в Спешния център е в насока на една от основните зони на фокус на Ротари – здравето на майките и децата. До момента помещението е пребоядисано, сменени са вратите и прозорците и е оборудвано с нова медицинска апаратура от първа необходимост за неотложни прегледи на деца. През изминалите 15 години Ротари клуб Дупница е подпомагал многократно МБАЛ "Св. Иван Рилски" в Дупница. Два пъти са били организирани профилактични прегледи за учениците от основните училища на общината (очни, кардиологични и ортопедични). Закупувани е диагностична апаратура за Детско отделение, инхалатори, спално бельо, печки, бойлери и други. На 30.06.2015г. Ротаракт клуб Дупница, спонсориран от Ротари клуб Дупница, организира кампания по кръводаряване, организирана съвместно с Червен кръст, в която се включиха над 40 човека.
С едноминутно мълчание ще започне днешната волейболна среща между отборите на Марек Юнион-Ивкони и ЦСКА. Двубоят е от поредния кръг на Супер лига и започва в 17.30 часа. Поводът е Денят за траур в Дупница, който е обявен заради смъртта на дупничани в чужбина. "Ще уведомим дежурния делегат за това с молба за едноминутно мълчание в памет на загиналите. Получихме вече подкрепа за това от колегите от ЦСКА. Поднасям съболезнованията си на семействата им", лаконичен бе мениджърът на шампионите Людмил Найденов.
Марек Юнион-Ивкони (юноши ст. в.) днес, загубиха последните си шансове за класиране на полуфинал, след като отстъпиха на домакините от ЦСКА с 1:3 гейма (30:28, 13:25, 22:25, 20:25). Момчетата на Христо Райчев стартираха добре, взимайки първия гейм, но след това се наблюдаваше видим спад в играта им.
Шестима души осъдени от Районен съд Дупница през 2014 година и с влезли в сила присъди, са се укрили преди да влязат в затвора, това съобщи говорителя на прокуратурата в града Емил Павлов. Въпросните лица са извън пределите на страната и са обявени за издирване чрез Интерпол. Имената на издирваните не бяха обявени, като от прокуратурата заявиха, че това е от компетенцията на полицията. В затвора не са влезли и други петима, които са с присъди от предишни години. Последният скандален подобен случай бе с убиеца на Вероника във Велико Търново, който е трябвало да бъде арестуван веднага след последното дело срещу него в края на миналата година. Илиян Здpaвкoв обаче се укрил и не влязъл в затвора, след което извърши бруталното престъпление срещу момичето..
Адвокат Елена Димитрова бе отписана от адвокатските регистри, с решение на съвета на Адвокатска колегия- Кюстендил. Димитрова е от Дупница. Причината е, че има потвърдена присъда на Районен съд- Дупница, за извършено от нея престъпление от общ характер.
Учениците от Дупница отново възнамеряват да се съберат утре сутрин на пл. "Свобода", за да изразят позицията си за случващото се по улиците на България. Тази сутрин, над 200 тийнейджъри предимно от Гимназия "Христо Ботев" и Промишленото в града, излязоха на центъра на Дупница и ясно казаха: Да спрем убийствата по улиците. Всичко е в главите ни. Искаме закони". Младите хора се бяха организирали скоропостижно през фейсбук. Акцията получи голям отзвук в националните медии, които утре отново ще бъдат с живи включвания от пл. "Свобода". Спонтанната реакция на тийнейджърите бе приета положително от читатели и зрители, които в интернет изразиха подкрепата си за кампанията на дупнишките ученици.
Икона на Св.Иван Рилски получи от кмета на Община Дупница инж. Методи Чимев единственият български борец спечелил златен медал на приключилото в уикенда първенство на Стария континент в Самоков.„Нека закрилникът на Дупница те пази винаги“, обърна се към него Чимев.
Кирил Милов, завоюва златото в категория до 85 килограма, като на финала победи руснака Марк Бемалиан.
Българска федерация лека атлетика (БФЛА) и Сапарева баня спечелиха домакинството на световното първенство по планинско бягане през 2016 година. Най-големият форум в тази дисциплина ще се проведе на 4 септември. Получавайки това признание от Международната федерация по лека атлетика (ИААФ) Сапарева баня става първия град в света, който е бил домакин на Балканиада, Европейско първенство и Световен шампионат по планинско бягане. "Европейското първенство, което Сапарева баня организира бе обявено за най-доброто в историята. Сигурен съм, че и световното първенство ще влезе в историята на ИААФ, като най-добре проведеното", коментира президентът на БФЛА Добромир Карамаринов, цитиран от БЛИЦ. Кметът на Сапарева баня инж. Сашо Иванов заяви, че е страшно развалнуван от тази новина. "За нас е голямо признание да организираме най-големия форум в планинското бягане. Специално благодаря на президента на БФЛА Добромир Карамаринов, който помогна да спечелим това домакинство с авторитета, който има в световната атлетика и усилията, които положи за защита на кандидатурата ни пред ИААФ", заяви кмета на Сапарева баня инж. Сашо Иванов.
Приключи екшънът с 35-годишния психично болен мъж, който се барикадира с оръжие на втория етаж на къщата си в столичния квартал „Горна баня" в четвъртък вечерта. Мъжът държа цяла нощ полицията на крак. Драмата в столичния квартал приключи минути след 06.00 часа, след като мъжът скочи от покрива на къщата си и падна върху платнище в двора. Под охраната на полицията той беше качен в линейка и откаран в болница. Преди да скочи психично болният развя бялата си тениска и скандира „Да живее България!". Около 06.15 часа приключи драмата в Горна баня без сериозно пострадали. Младият мъж се качи на покрива на къщата си около три часа по-рано, тъй като полицейските екипи предприеха щурм за принудителното му залавяне и обезвреждане. След първата стрелба, която той откри снощи по съседна къща, изстрели се чуваха на няколко пъти през нощта. При един от тях леко е пострадал полицай. Директорът на столичната полиция Младен Маринов заяви, че оръжието, с което мъжът е разполагал, има слаб обсег на действие и не е смъртоносно на по-дълго разстояние. Младенов подчерта, че униформените ще използват сила само когато другите действия и методи не дадат резултати и единствено когато има заплаха за живота на 35-годишния мъж и за другите хора. Мъжът, който е с диагноза шизофрения, не е предявил никакви претенции и искания по време на продължилите цяла нощ преговори. Като причина за неговото избухване се смята скандал, избухнал по-рано през вчерашния ден с баща му, както и съседска разпра. По време на барикадата на първия етаж на къщата се е намирала възрастната леля на младия мъж, която не е пострадала. Още преди той да се качи на покрива и да развее тениската си като знаме, баща му разказал пред разследващите, че той често имал навика да влиза в ролята на опълченец. Полицията обясни, че оръжието – преработен газов пистолет със сачми, с което е стрелял мъжът, е незаконно притежавано от него През цялата нощ периметърът около къщата беше отцепен, а съседите – барикадирани. източник DarikNews.bg снимка БГНЕС
Вчера дупнишки полицаи са задържали 56-годишния Л.Г. от града за извършено престъпление, свързано с наркотици. При извършените процесуално-следствени действия са иззети няколко опаковки със зелена листна маса, която е реагирала на марихуана. Общото тегло е 1018 грама. Работата по случая продължава РУ Дупница. Това е пореден удар на полицията в града срещу притежатели и разпространитери на дрога.
От младежката структура на ГЕРБ в град Бобов дол зарадваха с коледни подаръци над 200 свои съграждани. По повод предстоящите коледни и новогодишни празници младежите подариха на случайни минувачи коледни играчки и картички с пожелания. Всяка подарена картичка от името на МГЕРБ носеше пожелание за здраве, щастие, късмет и дълголетие. С този жест младите изненадаха и зарадваха искрено своите съграждани.
В клиника в Тел-Авив на 86 години почина Ариел Шарон, това съобщиха израелски медии. От януари 2006 година той бе в кома след прекаран инсулт, а преди няколко дни основни органи отказаха да функционират.
България и Беларус играят при 1:0 в контрола, която се провежда пред полупразните трибуни на националния стадион "Васил Левски".
Либерото на националния отбор и "Марек Юнион-Ивкони" Мартин Божилов отказа трансфер в шампиона на Румъния. Треньор на "Томис" (Констанца) е Мартин Стоев, който искаше да вземе показващият отлични игри с екипа на националите и дупничани Божилов, но той отказал предложението и на този етап остава при 3-кратните шампиони. Преди година, "Марек Юнион-Ивкони" уреди трансфер в "Томис", след като даде Дмитрий Бахов, който напусна Констанца преди месец и подписа с френския гранд "Пари Волей".
Областната структура на Жени ГЕРБ, проведе отчетно – изборно събрание и направи номинации за ново ръководство. Гост на събитието бе председателката на ЖГЕРБ Ирена Соколова. На събранието присъстваха още народният представител и областен координатор Кирил Калфин, Виктор Янев – общински ръководител на партията за Кюстендил и Михаела Крумова – член на НИС на жените и общински организационен секретар. Отчет на дейността на структурата от създаването й до момента направи настоящият областен клубен ръководител на дамите – Реонита Йорданова.
Общо 14 988 човека са преминали през касите на Община Дупница, за да заплатят данъците за МПС, такса смет и данък-сгради през месец март. Те са се възползвали от 5-процентната отстъпка, която се ползва при плащане до края на месец април. Общата сума постъпила в касата на Общината е 557 998,14 лева. Най-малката сума, която е внесена е на 5 март – 19 541,46 лева при работа с 574 човека, а най-високата е на 11-и март – 41 673,89 лева при 770 човека.
Катастрофа между микробус и камион стана тази сутрин на пътя Дупница-Кюстендил в района на Яменското ханче, преди Невестино. По пътното платно има части от превозните средства, като микробуса е смачкан. Движението вече се регулира от пътни полицаи, съобщава сайта dariknews.bg.Не е ясно имали пострадали. В този район в края на януари ТИР се обърна и попадна в канавка. Един пострадал с прорезна рана на главата е закаран в Спешен център Кюстендил, съобщи за Дарик, директорът д-р Анелия Георгиева.
Не се получи дербито в Разлог, което очаквахме, коментира пред zadupnitsa.com либерото на „Марек Юнион-Ивкони” и националния отбор Мартин Божилов след поредната победа с 3:0 гейма. „ Признавам си, че очаквах да ни бъде много трудно, но видяхте, че това не се случи. Все пак сме много по-опитен и добър отбор от „Пирин”, където има талантливи момчета, но им трябват мачове и ще израснат. Това все пак е въпрос на време. Най-важното е, че ние показахме играта, която ни беше достатъчна, за да продължим победния си ход без загубен гейм. Момчетата от Разлог очевидно бяха пренавити, но това не е моя работа да коментирам. Доволен съм, че Станислав успява на този етап да замести напълно Златко. Той е много талантливо момче, което има добро бъдеще. Разбира се, че по-опитните се стараем да му помагаме, но видяхте, че не беше необходимо както срещу „Пирин” така и преди това в Бургас. „Марек Юнион-Ивкони” е шампион на България и не ние трябва да се съобразяваме със съперниците, а те с нас. Знаем, че всички излизат срещу нас и играят на предела на възможностите си”, заключи Божилов.
Днес ще се изиграят два мача от волейболната Суперлига на България. От 17:00 часа е двубоя Славия – Пирин, а от 18:00 в Спортната зала на Дупница започва мача Марек – Левски.
Гори цех за боеприпаси на ВМЗ-Сопот в Иганово. "Един склад гори", потвърди областният управител на Пловдив Розалин Петков. В момента той пътува към мястото на инцидента. Според Петков в момента не би трябвало да има хора в склада. Там се съхраняват всякакви видове боеприпаси и готова военна продукция. Гърмежите се чуват чак до Сопот, който е на 18 км разстояние от горящия склад, уточнява "24 часа". Цехът е поделение на ВМЗ-Сопот. Натам пътуват линейки, за момента няма информация за пострадали. В землището на село Иганово се взривиха складове. Това съобщи за „Фокус" говорителят на Пловивската пожарна Цвятко Дешев. Екипи на пожарната са на място и районът е отцепен. В Иганово се намира една от производствените площадки на ВМЗ Сопот.
Още от 10 часа църковният двопр на централния храм "Св.Георги" започна да се изпълва с хора. Дошлите, облечени в черно близки, роднини и приятели на 3-мата загинали при зверска катастрофа в Италия очакваха и телата на своите съграждани, за да ги изпратят в последния им път. 44-годишният Радослав Алексов, 40 – годишния Емил Томов и 45-годишния Максим Максимов катастрофираха на Ботуша и днес ще бъдат погребани в родния си град.
Дупничанинът Иван Иванов от клуб СКТМ Марек 76 спечели сребърен медал на двойки от проведеното във Варна държавно индивидуално първенство по тенис на маса. В надпреварата се включиха 64-двойки от цялата страна. Иванов бе партньор със Стоян Поппетров от Варна. Двамата отстраниха на ¼ финалите Станислав Иванов и Цветомир Цонев, а на полуфинала победиха и Светлин Беров и Йонко Нейков. На финала срещнаха националната двойка на България Денис Коджабашев и Тодор Иванов, като отстъпиха с 0:3. В индивидуалната надпревара Иван Иванов се класира за основната схема, но там отпадна. Друг дупничанин Любомир Янакиев също премина предварителните групи, но се препъна в първия кръг на основната схема. На сингъл при мъжете купата вдигна Петко Габровски от ДЕО (София) след победа на финала срещу Теодор Александров от Дигеста (София). Иван Иванов е старши треньор в новия за Дупница клуб по тенис на маса Марек 76. Този уикенд един от неговите възпитанице Вертер Стоилов ще участва също във Варна на квалификации до 18 години „Млад олимпиец“. Иванов работи дълги години в Испания, където бе треньор в школата по тенис на маса на Барселона.
Световният шампион Испания претърпя крушение след загуба с 1:5 от Холандия в първия мач от група "В" на Мондиала, игран в Салвадор де Баия. В повторение на финала от световната купа през 2010 година "лалетата" си отмъстиха с пет шамара в лицето на иберийците. По този повод един от най-известните DJ – Tiesto написа „В Испания е обявен код оранжево“. Звездата живее в САЩ, но е роден в Холандия. Tiesto е фен на футбола и приятел на звездата на „лалетата“ Роби ван Перси. Tiesto бе в България преди около седмица и направи страхотно шоу в София.
Център за обучение на студенти и предприемачи за дизайн и модни продукти ще бъде разкрит в Дупница. Това стана ясно днес, по време на среща между преподаватели от Технологичния факултет в сръбския град Лесковац с кмета на община Дупница инж. Методи Чимев, информират от общинския пресцентър.
Нацисткият пречупен кръст от няколко дни привлича погледите на дупничани. С червен спрей, символът на Хитлер "краси" стената на читалище "Зора" в уличката на Джамията. Освен нацисткият кръст, с червен спрей е изписано и името на ЦСКА. Очевидно е, че става въпрос за хулигани, които са решили да покажат "свободното си мислене". От години в Дупница не са се появявали свастики и сегашното "художествено произведение" буди неодобрението на дупничани. Всеки ден покрай него минават хиляди граждани. Странна е появата на нацисткия символ и поради липсата на каквито и да било привърженици на "Скийн хедс" в града или поне не са известни такива. Редакцията ни ще уведоми ръководството на читалището, за да предприеме мерки по заличаването на надписите.
Над пет часа продължиха разговорите на лидерите на Франция и Германия Франсоа Оланд и Ангела Меркел с руския президент Владимир Путин в Кремъл относно намирането на изход от украинската криза, предадоха световните агенции. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков ги определи като конструктивни и съдържателни и добави, че на тях лидерите са се разбрали да продължат да работят заедно относно разработването на съвместен документ за прилагане на споразумението за прекратяване на огъня, постигнато миналия септември в беларуската столица Минск, предаде Ройтерс. Като изхождаме от предложението, формулирано от президента на Франция и от канцлера на Германия, в настоящия момент се осъществява съвместна работа за подготовката на текст на възможен съвместен документ за прилагане на минските договорености. Документ, който ще включва и предложенията на украинския президент, и предложенията, формулирани от руския президент, каза Песков, цитиран от ТАСС. Той добави, че се прави така, че после този текст и тези предложения да бъдат представени на одобрението на всички страни в конфликта. Очаква се в неделя да има телефонен разговор в нормандски формат на високо равнище относно Украйна, добави Песков. Това означава, че в разговора ще участва и Порошенко, освен Путин, Меркел и Оланд, уточнява Франс прес. Тогава ще бъде направена равносметка на работата по гореспоменатия документ. От обкръжението на Оланд също определиха разговорите днес в Кремъл като конструктивни, допълва Франс прес. Говорителят на германското правителство Щефен Зайберт също определи разговорите като конструктивни и съществени, посочва Ройтерс. Агенцията припомня, че те са приключили обаче, без да бъде обявено каквото и да е споразумение за прекратяване на сраженията в Украйна, а само за разработване на съвместен документ относно прилагането на минските договорености. Франс прес пък нарича този документ "бъдещ мирен план, интегриращ френско-германските предложения към тези на руския президент и на президента на Украйна". Източник: БТА
Страница 14 от 156

