Начало
Дупнишкият тенисист Любомир Янакиев изпраща повече от успешна година.
Три легнали полицаи ще бъдат поставени на главната улица, където завчера стана зловещата катастрофа, коствала 5 човешки живота в Яхиново. Това реши на своето редовно заседание Комисията по безопасност на транспорта в общината. "Ще бъдат монтирани до края на следващата седмица три "легнали полицаи" в този участък. Държа обаче да отбележа, че те не решават проблемите, те са само превантивни. И много са прави тези над 200 деца, които бяха тази сутрин на площада, за да изразят позицията си – проблемът е в главите, в липсата на още по-строги закони и задължителната родителска превенция. Пример е с инцидента от миналата седмица при "Климент Охридски", когато 17-годишен с почти 2 промила алкохол и без книжка се нацепи в стълб, който е само на 3 метра от повдигната пешеходна пътека и с мигащ светофар. Подкрепям като гражданин напълно исканията на учениците от града за по-строги закони", коментира след заседанието зам.кмета и председател на комисията Крум Милев. "Преди две години след инцидент с моторист в Яхиново, сложихме легнал полицай и впоследствие бяхме атакувани с жалба и подписка, че е незаконна и тя бе махната. Имаме още два такива случаи. Пак повтарям, леганлите полицаи няма да решат проблема. Той се решава със строги закони и най-вече от самите нас", допулни Милев.
Управителят на общинската болница в Дупница д-р Любомир Таушански коментира пред zadupnitsa.com, че се надява да бъдат отпуснати пари за здравното заведение, ако Общината вземе облигационен заем.
Наркоплаьсор бе задържан днес в Дупница след зрелищна гонка с полицаи. Екшънът се разигра малко след 16:00 часа на улица „Бачо Киро“ в близост до намиращата се там детска градина. Според очевидци са преследвани двама мъже, но единият е успял да избяга, като има и пострадал служител на реда, който е бил блъснат от единия от мъжете. От полицията не коментират случая, но според запознати и в момента едното от лицата се издирва. Районът веднага бе отцепен от униформени служители на РПУ-Дупница, които започнаха процесуално-следствени действия и обискираха, паркиран в близост до инцидента, автомобил BMW-3. Най-вероятно става въпрос за акция, при която е разкрит основен канал за доставка на наркотични вещества в Дупница.
Младежът загина днес на място при тежка катастрофа на главен път Е-79 край Сандански, когато лек автомобил „Ситроен” се размаза челно в ТИР при опит да изпревари в района на магазин „Пежо” в курортния град. Все още не е ясна идентичността на починалия, но се предполага, че е около 20 – 22- годишен. 52-годишният шофьор Ю.Ч. от петричкото село Катунци е настанен в реанимация на МБАЛ „Свети Врач” с множество травми и спукан череп. Състоянието му е тежко, но при приемането му в болницата, той е бил адекватен, съобщава struma.bg. Пред лекарите пострадалият е обяснил, че не познава спътника си, който загина в зверския челен сблъсък, а го е качил на автостоп.
Служители на РДПБЗН – Кюстендил са проверили 36 обекта в областта – храмове и бази с очаквано настаняване на гости през Великденските празници, законовите изисквания за гарантиране на пожарната безопасност на посетителите са спазени. Изпълнени са 11 предписания, направени на храмове за оптимизиране на пожарната безопасност. РДПБЗН препоръчва: Предстоящият голям християнски празник – Великден, несъмнено е свързан с посещението на много хора в православните храмове и паленето на свещи. Наличието на значителен брой хора, небезопасното палене и носене на горящи свещи от една страна, както и горимо натоварване, съсредоточено в черковните храмове е предпоставка за възникването на пожари със сериозни последствия. РД “Пожарна безопасност и защита на населението” призовава всички граждани при посещението на храмовете и при пренасянето на запалени свещи до домовете да бъдат внимателни, за да не възникнат запалвания. Горящите свещи трябва да се държат в ръце, така че да се предотврати допира им до околните хора. Свещите е необходимо да се поставят да догарят на свещниците или се поставят в специално поставените съдове с вода. Сериозна е опасността от пожари при хвърляне на горящи свещи и клечки от кибрит в района на черквите. В случай на запалване, гражданите е необходимо да запазят самообладание и без паника да напуснат храма през изходите по най-бързия и безопасен начин, изпълнявайки указанията на служебния персонал, който е инструктиран за безопасното евакуиране на гражданите или да позвъните на телефон 112.
На Мусала с колело, адреналин, приключение плюс още нещо! Гимназистът Цветан Иванов осъществи още една своя мечта. Един от най-запалените любители на колоезденето в региона се изкачи на най-високия връх в България с колело. Приключението за него и приятелите му започна от “Царска Бистрица“ в посока “Ястребец“ и хижа “Мусала“. Цветан Иванов е роден през 1999 година, като с колоездене се занимава от около година и половина, но не професионално, а като любител. Самият той разкри, че по време на тренировки изминава около 150 километра на ден. За изкачването на Мусала част от тренировките протекоха край Бобов дол, където изкачваше връх Колош 1366 м.н.в. Припомняме, че през юни тази година Цветан Иванов спечели трето място при планинско колоездене за младежите до 20-години на състезанието Pirin Run, което е част от веригата FIVE MOUNTAINS 2015.
От Таекуондо клуб „Гладиатор“ дадоха пресконференция днес във връзка с кампанията подета от кмета на Община Дупница инж. Методи Чимев за набиране на средства, необходими за операция на бронзовия медалист от Европейско за младежи Стефан Самарджиев.
Новият старши треньор на Марек Антон Велков, бе представен днес на официална пресконференция в Дупница. На нея присъстваха президента на Марек Стойчо Милев, вицепрезидента и кмет на Община Дупница Методи Чимев, изпълнителния директор Иво Паргов и пом. треньора Дани Белчев. Тони Велков заяви, че отбора се събира утре 10 юни, а първата тренировка ще бъде на стадиона в Сапарева баня, тъй като стадион Бончук е в ремонт. Дупничани ще тренират в курортния град до 20 юни, а на 21 е насрочена и първата контрола с ЦСКА в Самоков. След това отборът заминава на лагер в Банско. Самият Велков, заяви че иска Марек да бъде отбор с характер и манталитет, отбор който ще даде нещо на балгарския футбол. Антон Велков допълни, че е разговарял с потенциални нови футболисти, но ще обяви имената, ако трансферите се потвърдят.
" Знам, че ще бъде трудно и ще положа много усилия, за да може Марек да се превърне в отбор, който всички уважават", сподели Велков.
86-годишна жена е починала тази сутрин при пожар в с. Бараково, общ. Кочериново. Сигналът за пожар в къща е постъпил малко след 6.30 ч. Възрастната жена е намерена мъртва вътре в помещението, от което е тръгнал огъня. В него е имало печка на твърдо гориво. Екипът на РСПБЗН – Рила е спасил къщата от унищожаване. Причините за възникването на пожара изяснява РУ Рила.
На 14-и февруари някои празнуват повторно Трифон Зарезан, а други Свети Валентин.
Безумията в българския волейбол продължават с пълна сила. Официално дати и часове за финалните срещи между “Марек Юнион-Ивкони” и “Левски Бол” все още няма определени от БФВ! Или поне дупничани не са все още уведомени за това. В същото време националната телевизия е заложила в своята програмна схема за петък и неделя двете срещи от 17.30 часа в ефира на БНТ2. Несериозното и непрофесионално отношение в БФВ и НВЛ е повече от очевидно, като в някои медии се появиха информации, че от БФВ обмислят промяна на датите. Това създава проблеми и пред местните фенове, тъй като не са малко хората, които са решили да пътуват до столицата, за да подкрепят Гьорги Гьоргиев и компания.
7 фирми са кандидати за изграждане на уличната мрежа към социалните жилища, които се изграждат на територията на бившите казарми в Дупница. Комисия, с председател зам.кметът Крум Милев проведе днес първото открито заседание, на което в присъствието на представители на участниците и медии, отвориха документите.
Вицепрезидентът на "Актавис" Питър Бергуист и изпълнителния директор на "Актавис" Илия Пашов станаха почетни президенти на ФК "Марек". Те бяха изненадани с титлите днес по време на срещата в Община Дупница, където гостуваха по покана на кмета инж. Методи Чимев заедно с целия мениджърски екип на компанията в България. "Изненадата е много голяма за мен. Не съм се подготвил за това, но ще се реванширам", призна си видимо притеснен, но поласкан от вниманието Бергуист, който отговаря за цяла Югоизточна Европа. Той получи официалния приз от Чимев, който връчи такъв и на Пашов. За почетна фея на клуба пък удостоверение получи Елизабет Хялтадотир, директор Корпоративни комуникации Европа и останалия свят. Изпълнителния директор на "Марек" Иво Паргов пък ги изненада с футболни екипи на "Марек" с техните имена. Другият голям шеф бе вицепрезидентът на “Продукти без лекарско предписание” Сами Ойнас, който призна, че вече става фен номер 1 на "Марек".
"За Дупница, вашата компания е емблематична от много години. Причината е че тя създава работни места на стотици наши съграждани. Не случайно на изхода и входа на града ни има табели "Дупница-град на фармацията". За нас е чест да бъдем партньори с вашата компания и искренно се надявам, че това ще продължи и в бъдеще, тъй като от лятото ще сме вече сред най-добрите в България", заяви Чимев. "Искам да благодаря от името на всички играчи от мъжкия отбор и подрастващите, за това, което правите за отбора. Вярваме, че ще продължите да бъдете част от нас", обърна се към тях Паргов, след което закичи с шалчета на отбора всички присъстващи.
На конференция завършила преди броени минути социалистите от Дупница номинираха кандидатите за народни представители в бъдещото 43-то Народно събрание. След обсъждане на предложенията на основните партийни организации се прие решение според което структурата в Дупница номинира за водач на листата вече бившия зам. председател на парламента Мая Манолова. От БСП- Дупница определят на второ място друг доскорошен депутат д-р Иван Ибришимов. Областният и общински лидер Станислав Павлов също е сред предложените и то в челните места на листата, като най-вероятно той може да заеме трето или четвърто място. Очаква се крайното подреждане на листата да стане в края на месеца, след номинации и в дугите общински структури на БСП в областта.
В слънчевата сутрин на 17 май пътуващото фолклорно шоу на България – "Надиграй ме на неделното хоро" на БНТ 2 акостира и в Дупница, за да предизвика на танцов дуел фолклорни школи от града. С много настроение на мегдана пристигнаха двата отбора – танцов клуб „Абракс“ и Фолкфитнес при народно читалище „Зора 1858“, които бяха предизвикани от водещите Асен Павлов и Божидар Попчев на своеобразен дуел – разбира се, на терена на красивите фолклорни танци. Повече от час ритмите на ръченица и различни любими хора огласяха площада, а гостите на празника спонтанно се хванаха за ръце и също заиграха. Гости в програмата бяха професионалните танцьори от фолклорен ансамбъл "Актавис" с ръководител Воин Войнов и фолклорно трио „Авлига” при Народно читалище „Пейо Яворов – 1978” – град Дупница с художествен ръководител Райна Христова и музикален съпровод на акордеон от Иван Наумов. Тежката дума за оценките в надиграването отново имаха хореографът и педагог по български народни танци Антоанета Асенова, Димитър Манов – хореограф и носител на Оскар за фолклор за 2012-та година, а град Дупница бе представен от Радостина Иванова – главен специалист от отдел „Култура” към общината. По традиция празникът завърши с голямо неделно хоро на мегдана, на дружно се хванаха участници и зрители. Източник Фейсбук „Надиграй ме“
"Наглите шофьори в Дупница с лопата да ги ринеш. Практиката да се паркира на забранени места е "нормална" за България и другите по-изостанали страни, но да разположиш автомобилът си в зелени площи е меко казано кощунство. Нуждата от зеленина и най-вече ефектът от нея е ясен на всички, но това явно не вълнува изобщо собствениците на няколко автомобили, превърнали зелени площи в Градската градина като свой паркинг." това написаха на редакционната поща на zadupnitsa.com, живущи в района, които не крият възмущението си от този факт. Според друг наш читател охраната в градската градина трябва да информира компетентните органи „Лично той може да информира и полицията и общината,когато има неправилно паркирани коли,ако не може сам да ги накара да не спират колите си там, Много шофьори се оправдават ,че там нямало трева,нормално след като вече повече от година се мачка тревата тя да изсъхне.“, пише читател на zadupnitsa.com. Ето и изпратени снимки:
Около 50-ина кукери дадоха старт на Кукерските игри в дупнишкото село Джерман тази вечер.
Погребенията на 4-мата младежи от село Яхиново ще бъдат утре и са насрочени от 14 и от 16 часа. Телата им ще бъдат положени в гробищния парк на селото.
Жителите на община Дупница и фирмите могат от днес да проверяват онлайн своите задължения за данъци и такси. Това става в сайта на Община Дупница в раздел "Местни данъци и такси", информират от пресцентъра. Необходимо е да бъде въведено ЕГН или ЕИК за фирма, както и входящ номер и дата от какъвто и да било документ внасян в деловодството на Общината. Причината да не е само по ЕГН или ЕИК, е за да се минимизират евентуални злоупотреби с тази информация. Вече са разпратени и уведомителните писма за дължимите данъци и такси на гражданите и фирмите. Те могат да ги заплащат от 1 март на касите на общината с 5-процентна отстъпка до 30 април. Именно в този период и касите ще работят с удължено работно време от 8 до 18 часа без почивка.
Kандидатите за народни представители от ГЕРБ от Кюстендилски избирателен район подариха национални трибагреници на учебните заведения в областта. Всички училища в Кюстендил, Сапарева баня, Бобов дол, Бобошево, Рила и Кочериново получиха нови български знамена. Инициативата беше на кандидатът за депутат от листата на ПП ГЕРБ Виктор Янев. "Какъв по-хубав подарък за учениците и учебните заведения от символа на България, който е израз на нашата национална гордост и родолюбие", коментира той. Виктор Янев допълни, че е срамно да се гледа как в повечето училища и институции трибагрениците са стари и изпокъсани.
3-месечен гратисен период получиха търговците на преместваемите будки, които се намират на каменния мост пред Тюрмето в Дупница. Това решиха на своята сесия днес местните парламентаристи. Избранниците приеха Наредбата за реда и условията за поставяне на преместваеми обекти и съоръжения на територията, като по първоначалното предложение, будките трябваше да бъдат премахнати след месец. По предложение на Икономическата комисия този срок бе увеличен на 3 месеца и бе приет със 17 гласа ЗА, 5 Против и 2-ма въздържали се. "Това е излишно отлагане", лаконичен бе независимият съветник Методи Стойнев. "Искам да ви върна година и половина назад. Тогава от микрофона говорехте едно, а сега друго. Нека не забравяме какво сме говорили", припомни им градоначалникът. Припомняме, че първият вариант, който бе внесен от Община Дупница не засягаше павилионите пред Тюрмето, но тогава съветник от Лидер предложи увеличаване ВИП-зоната и те вече бяха в обхвата им. Това бе прието единодушно и това сега създаде напрежение между търговци и общинските съветници.
С така приетия текст на Наредбата, от 1-и юли ще бъдат премахнати всички преместваеми обекти на територията на т.нар. ВИП-зона, включително и тези на Лафка. Общинският съветник от Лидер инж.Владимир Владимиров пък повдигна въпросът с пешеходната зона точно в този район пред будките. "Там е само 3 метра и разминаването е трудно. А когато се касае и за майски с колички, става още по-трудно", обърна внимание Владимиров. С него се съгласи напълно и кметът на града инж.Методи Чимев. Коментарите бяха, че за нормалното придвижване от ГУМ към центъра пречат поставените огради от заведението на Каменния мост.
Досегашният шеф на бобовдолската полиция Румен Сираков излезе в пенсия, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Любовницата на бившия земеделски министър Мирослав Найденов е успяла да финтира прокуратурата, разкрива "България Днес". Тихомълком 27-годишната Кристина Спасова е прехвърлила скандално известните си фирми на друг човек. Така според юристи тя на практика е обезсмислила воденото срещу нея разследване за пране на пари и длъжностно престъпление. Самото то от няколко месеца необяснимо защо е спряло въпреки изричното указание на Върховната касационна прокуратура да продължи заради наличие на данни за извършено престъпление.
В Дупница неправилното и по-точно абсурдно паркиране на автомобили няма край. Наши читатели сигнализираха за поредното такова. Отново става въпрос за за района на градинката „Левски“ или по-точно за улица „Раковска“1, която е пресечка на главната улица "Св.Иван Рилски". Според читателският сигнал водачи на леки автомобили продължават да паркират на едно и също място, извършвайки поне няколко нарушения, като най-фрапиращото е, че се паркира точно върху рампа за инвалиди. Припомняме, че точно там на 23.04.2015 година шофьор бе глобен за паркиране на същото място. Полицейските служителите от група пътен контрол –Дупница, показаха тогава светкавична реакция и на водача на лекия автомобил бе съставен акт за 200 лева.
Според данни на IDC, през 2013 г. продажбите на компютри са отбелязали най-сериозния спад от доста време насам, отбелязва mobilebulgaria.com.
Настроенията в двата лагера на Марек и Славия след срещата, завършила с победа на дупничани с 1:0, естествено бяха на двата полюса. Наставникът на Славия Иван Колев заяви, че съжалява за загубата, която е дошла с гол в добавеното време. „Получи се здрав сблъсък, който често минаваше и нормалното, но ние очаквахме това, защото за Марек точките са много ценни. Не казвам, че Марек са играли грубо. Съдията можеше по-добре да осъществи контрол.“, заяви Иван Колев. "За съжаление загубихме. Един много нервен мач, прекалено твърд, направо груб на моменти. Не мисля, че имаше футбол. Предлолагм, че съдията също подпомогна, в смисъл, че трябваше да респектира по-строго футболистите. Много е неприятна загубата, защото особено през второто полевреме стояхме по-добре", коментира Иван Колев. "Нервността дойде от изключително твърдата игра на Марек. Ние се опитахме да отговорим и да отиграем мъжки. Не е имало указания за група игра, но мачът на моменти стана груб и нервността дойде от там", добави Колев и си пожела това поражение да мобилизира тима му за оставащите срещи от първенството.
Отборът на дупнишкия СК Гладиатор днес се завърна от Швеция, където взе участие на турнир в град Трелеборг. Дупничани се представиха повече от достойно и спечелиха 3 златни,1 сребърен и 2 бронзови медала.
Страница 14 от 156

Източник: standartnews.com

Излишни разходи