„Актавис видя смисъл в това да инвестира в децата на Дупница“, заяви Радослава Ганозова, директор „Комуникации“ Актавис. За втора поредна година, детския футболен отбор на Марек ще участва на международния турнир  Gothia Cup в Швеция. Както вече е известно, отборът ще бъде смесен с момчета от двата клуба в града – Марек 2007 и Марек 2010, като ще бъдат включени треньори и от двете школи. Тази година, изданието на турнира бележи рекорд по отношение на участниците, тъй като там ще се изяват над 1760 тима от 76 националности. Момчетата на Марек отново ще представляват България, като те ще бъдат първия отбор в „Парада на нациите“ на официалното откриване на турнира на стадион Улеви. „Всички положихме много усилия, именно нашите момчета да открият официалната церемония. Нашата компания видя смисъл в това да инвестира в децата на Дупница“, заяви Радослава Ганозова, директор "Комуникации" Актавис.
Дупничанки от СОУ „Св. Паисий Хилендарски“ сред най- добрите на олимпиадата по испански език Ученичките Дженни Беллиато и Даяна Николова от IX б клас, Мария-Магдалена Стоянова от Х б клас и Дарина Соколова от ХII б клас на СОУ „Св. Паисий Хилендарски" – гр. Дупница взеха участие в националния етап на олимпиадата по испански език, след като националната комисия потвърди техните резултати- над 90 от 100 възможни точки. Олимпиадата се проведе в СОУ за европейски езици „Св. Констaнтин-Кирил философ" – Русе. Ученичките бяха наградени с грамоти, тениски и образователни материали. Тяхната учителка Наташа Тодорова също бе отличена с грамота. Националната комисия ще публикува резултатите от олимпиадата след 15 дни, а междувременно момичетата се готвят активно за участието си в други конкурси. Източник DarikNews.bg
Щастлива развръзка! Планинските спасители от Дупница ще имат база в планината Щастлива развръзка – планинските спасители от отряда в Дупница ще имат база в планината до края на лятото. Ангажиментът беше поет лично от екоминистъра Ивелина Василева, след като в понеделник БНТ излъчи документалния филм на Цвета Младенова “Спасители на инат”./Филмът може да гледате ТУК/ В серия от репортажи още преди две години екипът разказа как при нещастен случай се налага планинските спасители да тръгват чак от Дупница, за да стигнат до района на Рилските езера. Пострадалите чакат с часове, а в някои случаи забавянето може да бъде фатално. Само преди по-малко от месец планинските спасители от Дупница бяха ударени от лавина по време на спасителна акция. Заради липсата на база в планината тръгнаха към бедстващите чак на другия ден при ураганен вятър и свирепо време. Изкачването само до началната точка на издирването им отне повече от 3 часа.
Кола се запали в движение на магистралата край Дупница пожара е бързо овладян Лек автомобил се запали в движение на магистралата край Дупница. Колата, тип баничарка с кюстендилска регистрация, пътувала в посока София – Дупница. Шофьорът в пламналия автомобил бил сам, веднага излязъл и започнал да гаси огъня, никой от преминаващите не спрял да му помогне, съобщава struma.bg
Цветан Соколов – от безнадежден за футбола до звезда във волейбола За правата на българския национал се разразява истинска трансферна война след Световното за младежи през 2007 
Два пътни инцидента в Дупница на едно и също място Днес два пътни инцидента станаха в Дупница на едно и също място, само в рамките на няколко часа. След като около обяд на улица „Цар Освободител“ на пешеходната пътека срещу бившия „Учителски институт“ бе блъсната 65 годишна жена, около 17:30 часа, на същото място се удариха и два леки автомобила. За щастие вторият пътен инцидент се размина само с леки одрасквания на ламарините на колите. Произшествието бе обслужено от служители на РПУ-Дупница
Вижте кога и на кои улици ще има прекъсване на тока другата седмица Във връзка с изпълнение на проекта “Реконструкция на общинско улично осветление” в гр. Дупница се налага прекъсване на електрозахранването, информират от пресцентъра. От началото на седмицата тече подмяната на уличните тела, като ще бъдат подменени всички на територията на града. За периода 15.09 – 18.09.2014 год. от 8,30 до 16,00 часа прекъсването ще се осъществява по дати и улици както следва:
Пуснаха кръстовището при ГУМ в Дупница, затварят частично ул. „Булаир“ Възстановено е вече движението на кръстовището при ГУМ и по улилиците “Хан Крум” и “Св.Иван Рилски”. Те бяха частично затворени поради ремонтни дейности по проекта “Зелена и достъпна градска среда”.
Треньорът на Марек Антон Велков: Победата ни е много ценна DSC02083 Наставникът на Марек Антон Велков бе доволен след постигната победа над Хасково с 2:1 във втория кръг на „А“ група.
Читателски сигнали: СНИМКИ/Купища боклуци и автомобилни гуми останаха на летището след 1-ят кръг на „Българския дрифт шампионат“ Поредниите читателски сигнали се получиха на редакционната поща на zadupnitsa.com. В тях се визира състоянието на летището край село Крайници след провеждането през уикенда 14 и 15 юни на 1-ят кръг на „Българския дрифт шампионат“. В сигналите се пише, че мястото е било осеяно с боклуци и автомобилни гуми, които обаче не могат да се извозят на някое от сметищата в района, а трябва да бъдат закарани на специализирано депо.
Чимев свиква спешна среща за проблемите с училищните лавки Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев e свикал среща на директорите на учебните заведения, кметското ръководство и директора на "Ученическо хранене" Диана Борисова, информират от пресцентъра на кметството. Повод за това са сигналите от две училища – ОУ "Климент Охридски" и ОУ "Христо Ботев" с. Самораново за изявени намерения от Борисова за закриване на лавките в тези училища. Срещата ще се проведе на 13 май (вторник) от 16 часа в кръглата зала на Община Дупница. "След като има проблеми, те трябва да се разрешават. Затова искам нещата да се казват очи в очи, да се коментират и да се вземат най-правилните решения. Все пак това касае най-вече учениците и техните родители, а Общината не може и няма право да бяга от такава отговорност. Ще искам да чуя и мнението на директорите за предлаганата храна и какво може да се подобри още", коментира инж. Чимев.
Последно : Пирин – Марек ще играят в събота 26 април в Разлог Двубоят от 22-ят кръг на Б-професионална футболна група Пирин Разлог- Марек ще се играе в Разлог. Това потвърди днес старши треньорът на дупничани Иво Паргов, който е получил официално съобщение от БФС. Първоначално срещата бе определена да се играе в Симитли поради започващ ремонт на стадиона в Разлог, но от Пирин отложиха стройтелните работи и приемат Марек на собствения си стадион. Това променя и организацията на фен-клуба на дупничани за предстоящото гостуване. Автобуса с феновете ще тръгне час по-рано от Спортната зала в 14:30, а не както бе обявено от 15:30 часа. Цената на билета е 7 лева.
Община Дупница представи проект „ЦНСТ☺НАДЕЖДА☻“ Проектът се финансира от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз, по процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG051PO001-5.2.12 „Да не изоставяме нито едно дете“, компонент 2: „Разкриване на социални услуги в общността“. Продължителността му е 19 месеца, а стойността на безвъзмездната финансова помощ е 219 925,20 лв.
Изънредната сесия в Бобов дол: Пълен фарс Лекари и управители на здравни заведения в Бобов дол, тотално пренебрегнаха кмет и Общински съвет. Вчера бе насрочена извънредна сесия по проблемите на здравеопазването в миньорската община, но тя се превърна в пълен фарс, след като в залата бяха само съветници и кмет, а управителите на Медицински център1 и Хоспис, както и личните лекари в общината не се отзоваха на поканата. Интересно в случая е, че принципал и на двете медицински дружества е Общински съвет, а управителите сключват договори с кмета Кирил Станчев. В залата присъства само новоназначеният управител на център за хора с психични проблеми в с Мламолово. Всичко това предизвика и неодобрение сред местните парламентаристи, част от които след дълъг болничен бе и Валери Радлев. „Неприсъствието на хората, които отговарят за предлагани здравни услуги е необяснимо. Тези които свикаха извънредна сесия и на нея няма компетентни лица по темата здравеопазване, също да се замислят“, коментираха съветници, като допълниха“Пълна пародия и фарс“. Все пак на сесията бе разгледана една единствена точка и тя бе свързана с делегиране на пълномощия на кмета Кирил Станчев, относно внасяне на предложение до здравната комисия в парламента и до МЗ с искане за отпускане на още една линейка. В момента Спешен център Бобов дол, който е филиал на този в Кюстендил, разполага само с една линейка, която е недостатъчна за общината.
Глобиха жена за това, че е намерила, но не е върнала мобилен телефон! Районен съд Дупница наложи глоба на жена, която на 1-ви март 2013 година в района на автогарата е намерила мобилен телефон, но не го е върнала на притежателя му. В продължение на една седмица тя не е съобщила за него на собственика, властта или на този, който го е загубил, което се оказва, че е престъпление по чл. 207, ал. 1 от НК Жената с инициали Т.Г ще заплати 100 лева, а също така 42 лева за изготвяне на експертиза. Стойността на телефона и СИМ картата е 180 лева. Присъдата може да се обжалва и протестира в 15-дневен срок
Данъчните в Дупница обслужват по 47 човека в час! Касите на местни данъци и такси в Община Дупница ще работят с удължено работно време до 31 март. Жителите на общината могат да плащат своите сметки всеки работен ден от 8 до 18 часа без прекъсване. Това се налага заради големия поток от хора, както и поради невъзможността на мнозина да направят своите плащания заради работното си време през деня. За времето от 4 март до 18 март, през гишетата на местни данъци и такси са минали 8287 човека, което прави средно по 753 човека на ден или по 47 човека на един служител на час. За съшия период от време инкасираната сума е в размер на 293 490,83 лева. Най-голямата сума постъпила за този период е на 11 март – 41 673,89 лева, а най-малката – 19 541,46 лева на 5 март. Средно на ден постъпленията са около 25 000 лева.
Задълженията на Община Дупница са намалели с 9 млн. лева, отпускат 100 000 лева на ФК „Марек“ 22 852 088 лева са заложени средства за бюджета на община Дупница за 2015 година. От тях 11 848 906 лева са от държавни дейности, а останалите 10 695 682 са от местни. Увеличението е с около 2 млн. лева в сравнение с предходната, обясни Чимев. "Днес е срокът за входиране на проекто-бюджета в Общински съвет. Ако досега говорехме за бюджет на стабилизиране, то вече говорим за бюджет на подобряване общинската среда и инфраструктура. Ако до преди време повтаряхме, че положението е тежко във финансово отношение, то вече е стабилно. И това е видимо от задълженията, които има Община Дупница. Най-точно и коректно това е видно в просрочените задължения. И най-важното е, че увеличението не е за сметка увеличаване на данъци, такси и услуги. Те остават непроменени", обясни дупнишкия градоначалник.
Най-куриозните и напълно реални български имена са…? Ba si roditelite ima. Toko da mrazqt decata si 4e da gi kra6tawat s takiwa imena
Поредно клане на делфини в Япония Повече от 200 делфина вече втори ден са затворени в малък залив Тайдзи в Япония. Най-вероятно рибарите утре ще започнат да ги убиват за месо, затова алармираха редица международни еко организации цитирани от водещи агенции. Водите в залива вече са окървавени, тъй като делфините се опитват да излязат от загражденията, съобщаава CNN.
От години Марек Юнион-Ивкони не е бил в серия от три поредни загуби Мъжкият отбор на Добруджа 07 победи като домакин Марек Юнион Ивкони с 3:0 (25:21, 25:22, 25:18) в отложен мач от дванадесетия кръг на Суперлигата, игран в местната зала Добротица. С този успех тимът от Добрич отново възвърна позиции в челото на Суперлигата, като вече е на второ място, с единадесет победи, четири загуби и актив от 34 точки. Добруджанци се намират само на три точки от лидера Монтана, като имат и мач по-малко, поради отложена среща. Отборът на Марек пък записа трета поредна загуба, след неуспехите срещу Монтана и ЦСКА, като дупничани се смъкнаха на трета позиция, с актив от 32 точки. Над 1000 запалянковци изпълниха зала Добротица, като аплодираха добрите изпълненията на своите. В първите два гейма двубоят бе изключително оспорван, като двата съперника бяха напълно равностойни. В края на частите обаче, след 20 точка дупничани не издължаха на напрежението във важните моменти, като отбелязваха непредизвикани грешки, които дадоха предимство на домакините и те затвориха частите в своя полза, като поведоха с 2:0 гейма. В третата част съпротивата на Марек вече бе в по-малка степен, като тимът се съпротивляваше до равенството 14:14. Впоследствие домакините отбелязаха точкова серия, като поведоха с 19:14 и това сломи съперника. Натрупаната разлика бе достатъчна и добруджанци затвориха и тази част, като спечелиха чиста победа в мача. Реализатор за победата на Добруджа 07 стана Костадин Стойков с 20 точки. Съотборникът му Димитър Маринков добави 10 точки за победата./bgvolleyball.com
СКАНДАЛ В ОбС! Обвиниха лидерът на „България без цензура“, че е заплашвал д-р Кьосева от ГЕРБ Уникален скандал, който ще продължи в съда избухна преди минути на сесията на Общински съвет-Дупница. Съветничката от БСП Илинска втрещи всички с изказването си, че д-р Диана Кьосева от ГЕРБ е била заплашвана от общински съветник заради темата по избора на Управител на общинската болница. Думите й потвърди от микрофона независимият Първан Дангов. Той обяви, че "дупнишкият еквивалент на Делян Пеевски" си е позволил да отправи заплахи, чрез РЗОК, която е държавна структура, а нейн шеф е общинският съветник от ГЕРБ Матей Попниколов. Съветникът от ОДБ и лидер на "България без цензура" Костадин Костадинов след подхвърлените реплики в залата че е визиран именно той, стана и от микрофона поиска да потвърдят двамата думите си. "Потвърждавате ли обвинението, че съм си позволил да заплашвам д-р Кьосева. Ако го правите, обявявам, че още утре ще заведа дело", обърна се той към Дангов и Илинска. Бившият кмет обяви: "Потвърждавам", с което вкара скандалът  съдебната зала.
Ганчо Карабаджаков: Впечатлен съм от Галерия „Джамията” в Дупница Галерия „Джамията” в Дупница е място, където би могло много по-интензивно да се изпълняват проекти и дейности в областта на културата. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” художникът Ганчо Карабаджаков, който е и зам.-кмет на Община Велико Търново, по повод изложбата си в галерията. „Получих любезна покана от кмета инж. Методи Чимев и обществеността там, да направя самостоятелна изложба за празника на град Дупница. Приех това като едно предизвикателство, като една авантюра”, каза Карабаджаков.
ГЕРБ осигуриха агнета за традиционните борби в Сапарева баня Общинското ръководство на ГЕРБ – Сапарева баня осигури награди за победителите в традиционните борби, провеждащи се на празника Гергьовден. Съборът се организира ежегодно до храма "Св. Георги" в сапаревобанския квартал Гюргево. С народна музика, хора и много оспорвани борби, стотици гости и жители на града отпразнуваха големия християнски празник.
Жива охрана, СОТ и камери бдят за кражби на новите жилища в Дупница Жива охрана е назначена от Община Дупница на новите жилища, които се построиха на терена на бившите казарми, информират от пресцентъра на кметството. 150 са семейните жилища, които се очаква до месец да започнат да посрещат своите първи наематели. Денонощно пазачи ще бдят за набези и опити за кражби, тъй като апартаментите са напълно обзаведени. "Освен жива охрана, има вече монтирана и сигнално охранителна система на всички сгради, както и видеонаблюдение. Предприели сме всички възможни мерки, за да предотвратим кражби и набези. Длъжни сме да вземем всички мерки, докато бъдат пуснати в експлоатация сградите", коментира зам.кметът по социалните дейности Крум Милев.
Утре Дупница развява българския флаг на 22 метров пилон след тържествен водосвет Издигането на българското знаме в местността Дренски рид над Дупница ще стане утре 19 октомври веднага след водосвета, който ще бъде отслужен на пл. “Свобода” в 11:00 часа. На 22-метров пилон ще бъде издигнат трибагреника, който ще бъде видим от всяка точка на града, както и на километри по Е-79 и съседни общини. Преди самото му издигане, знамето ще бъде осветено на място от Георги Паликарски.
Отмениха бедственото положение за Кременик Частичното бедствено положение за село Кременик е отменено с решение на кмета на Община Дупница инж.Методи Чимев. Причината е, че предприетите незабавни действия за овладяване на ситуацията със свлачищния път, единствен водещ към село Кременик са дали резултат.
Марек Юнион-Ивкони започна с победа защитата на шампионската си титла Марек Юнион-Ивкони победи Пирин Разлог с 3 : 1 ( 25 : 20 ) ( 25 : 22 ) ( 22 : 25 ) ( 25 : 23 ) в първи мач от четвъртфиналите на волейболната Суперлига. Срещата се игра в залата в Сливница. Най-резултатен за шампионите бе диагонала Михаел Манджуков с 19 точки, Боби Апостолов реализира 15, а Павел Душков 14. Втората среща е на 15 март в Разлог. По регламент се играе до две победи от 3-мача.
Мъж се удави в Дупница, на метри от Пени Мъж се е удавил днес следобед в река Джерман срещу старата автогара в Дупница. Огнеборци се опитват да извадят тялото му от водата. На мястото има екип на Спешен център – Дупница и полицейска патрулка. Все още няма подробности за имената на човека и как се е стигнало до инцидента.
Стотни лишиха Любомир Васев от трети пореден успех в РШ по мотокрос. Дупничанинът продължава да води в общото класиране След два последователни успеха в предишните два кръга, съответно в Троян и Сливен, дупничанина Любомир Васев финишира втори в четвъртия кръг от Републиканското първенство по мотокрос в Хасково. Само 55 –стотни разделиха талантливия дупничанин от нов успех. В клас в МХ2 борбата бе изключително оспорвана. Васев спечели 1-ят манш, но във втория бе затруднен от състезатели в края на класирането и въпреки атаките завърши втори след Хакан Халми. Така с общ сбор от 47 точки Хакан Халми е победител за кръга в МХ2, а Васев втори, въпреки победата си в първия манш. Същия актив като Хакан прибавя и Любо Васев, но при общ сбор от оценките за двата манша се взема под внимание втория, а в него Халми е победител. Трети се нареди Валентин Роглев (КТМ). В генералното класиране Любомир Васев е първи.
Юношите старша възраст на Марек Юнион-Ивкони разпиляха връстниците си от Левски Бол Очакваното дерби за първото място в група А между Марек Юнион-Ивкони и Левски Бол се превърна в едноличен спектакъл на домакините от Дупница. Момчетата на старши треньора Христо Райчев показаха завидна мотивация и не дадоха никакъв шанс на своите опоненти. Отборът на Марек бе блестящ и в защита и в атака, а гостите от София така и не намериха противодействие на това. Марек победи с 3:0 гейма съответно на 19, 14 и 15 точки в отделните части.Отличен мач направи Георги Михайлов, който от позиция 4 реализира поредица от успешни атаки. Дупничани вече оглавиха класирането с 20 точки, колкото има и Левски, но са с мач по-малко. След двубоя ст. треньора Христо Райчев заяви : " Имах известни притеснения преди мача, защото срещу Левски играем трудно, а и това е двубой за първото място. Момчетата обаче показаха добра мотивация и играха отлично. Смятам, че от тук на сетне няма да имаме проблеми в групата." Срещата бе наблюдавана и от почти целият мъжки отбор на Марек.
Късметлия от Кюстендил спечели джакпот от почти 3 млн.лв. от играта 6/42 Късметлия от Кюстендил спечели джакпот 2 925 981 лв. в играта 6/42 на Българския спортен тотализатор. Той е позна печелившата комбинация от числата 14, 18, 20, 31, 33 и 42, с квитанция на стойност 2,10 лева с четири комбинации и три позиции за Тото Джокер. Това е третият по големина джакпот в историята на играта. Няма позната шестица сред числата 7, 11, 23, 29, 44, 45 в първо теглене на играта 6/49. За неделя се очаква джакпотът да достигне 507 хил. лева. Във второ теглене на 6/49 джакпотът също оцеля и за следващия тираж се очаква да достигне 467 000 лева, а печелившите числа бяха 9, 16, 21, 31, 33, 37. В първо теглене на играта 5/35 изтеглените числа бяха 8, 9, 14, 31, 35, а във второ теглене на същата игра – 6, 9, 22, 31, 34. В играта Тото Джокер бяха изтеглени позициите 4, 7, 6, а късметлийските цифри бяха 2, 3, 8. Във втория тираж на най-новата игра в ТОТО 2 – Зодиак (5/50 + 1/12)бяха изтеглени числата 3, 16, 33, 49, 50, а късметлийската зодия – 4. Джакпотът за следващия тираж е сума в размер на 38 267 лева. Голямата награда в играта „Втори ТОТО шанс” – 10 000 лева бяха спечелени от участник в град Пловдив.
Коледни подаръци за децата на загинали служители на МВР Гости в  ОДМВР – Кюстендил,  бяха децата на загиналите служители на МВР от областта. Директорът Е.Стамболийски им поднесе подаръците, осигурени чрез набраните средства от Националната  благотворителна кампания на МВР. Тя се провежда за 11 път и цели не само подпомагане на децата, и засвидетелстване на внимание към загиналите им бащи. Децата  – Венцислава, Данаил, Божидар, Вероника, благодариха и отправиха пожелания към колегите на бащите си за здраве и успехи. Директорът на ОДМВР в пожеланието си към тях каза: Гордейте се с бащите си и не забравяйте, че те са герои. Бъдете здрави, учете се, ще се радвам след време да продължите пътя на родителите си и да ви видя сред нас като колеги.  P1060518
СКАНДАЛ: Велизар Енчев очаква Патриотичния фронт да го изгонят от парламентарната група. Бил заплашван със саморазправа Депутатът от парламентарната група на Патриотичния фронт Велизар Енчев очаква да бъде изгонен от съпартийците си, защото си позволил да говори срещу Бойко Борисов и да гласува против правителството му. Това стана ясно от интервю на депутата пред bTV. В деня на гласуването на правителството той обяви, че Борисов не може да е премиер и трябва да бъде преследван от закона.