Започна делото за отвлечената дупнишка „Жулиета“ „Искам да го осъдят, да иде в затвора и там да изгние, защото ме биеше и ме заплаши, че ще ме убие”, това са думи на дупничанката Миглена Евтимова, заради която двама братя – Славчо /32 г./ и Сашо /22 г./ Методиеви, се изправиха пред състав на Кюстендилски окръжен съд с председател съдия Мирослав Начев. Братята от ромски произход са обвинени, че на 4 април 2014 година след 20.30 часа са отвлекли 29-г. Миглена Евтимова от Дупница с цел да я принудят да се върне да живее с по-възрастния от тях – Славчо, популярен с прякора Папи.
БСП поиска оставката на още един зам.кмет на Дупница Ръководството на БСП-Дупница поиска оставката на втори заместник-кмет на Община Дупница. В края на миналата седмица, от "червените" поискаха Олга Китанова да напусне с мотив "тежкото финансово положение", но не я получиха. Сега, от БСП-Дупница поискаха и Красимир Георгиев да напусне, като мотивът им е "че процедурата по изпълнител за извършване на "Строително монтажни работи по проект "Съвременно пространствено оформление и подобряване на зелена-градска среда на Централна зона гр. Дупница" е прекратена". „Напомняме, че с изпълнението на този проект се предвиждаше благоустрояването на три централни дупнишки квартала – ж.к. „Дупница”, ж.к. „Развесена върба” и района на Минчовия площад. Предвидени бяха и генерални ремонти на улиците в тези райони. Предвидените мероприятия са от особена важност за града ни и особено за огромен брой жители в тези централни райони. Не бихме могли даже да оценим щетите, които следват от провалянето на проекта. В мотивите за прекратяване е посочено: „При провеждането на процедурата са установени нарушения, които не могат да бъдат отстранени, без това да промени условията, при които е обявена процедурата”. Сами по себе си тези мотиви говорят както за проявена небрежност от страна на членовете на комисията, така и за липсата на контрол от страна на кмета.
Длъжни сме също така да напомни на всички граждани, че в мотивите за поемането на дълг чрез емитирането на облигационен заем, кметският екип беше заложил не един, а даже два мотива, свързани с този проект – съфинансиране /250 000 лв/ и ремонт на ВиК мрежата /1 100 000 лв/. Това е направено с ясното съзнание, че проектът най-вероятно ще бъде прекратен. Целта е била общинските съветници да бъдат вкарани в заблуждение. Нито един представител на администрацията не алармира или съобщи за възможен провал на проекта, както преди, така и по време на сесията на Общинския съвет”.
С оглед на тези факти, ръководството на БСП настоява да получи отговори на следните въпроси:
1. Кой конкретен служител е виновен за нарушенията и какво е неговото наказание?
2. Кой представител на ръководния състав ще поеме отговорността за провала на проекта, за изразходваните ресурси и кога ще депозира своята оставка? БСП счита, че отговорен е ресорния заместник – кмет Красимир Георгиев и настояваме за НЕЗАБАВНАТА му оставка.
3. Кметът да представи неопровержими данни, дали проекта може да бъде спасен.
4. Ръководството на БСП вече поиска оставката на финансовия заместник-кмет г-жа Олга Китанова с оглед тежкото финансово състояние на общината. Сега питаме, знаел ли е кметът и членовете на екипа му за провалянето на проекта в дните около гласуването за поемане на дълг? Въвеждането в заблуждение с цел набавяне на облага е престъпление по смисъла на НПК и БСП обмисля да сезира прокуратурата за извършването на проверка.
„Ръководството на БСП – Дупница счита, че прекратяването на проекта е позорен факт, който няма аналог в новата история на града ни. Този и още факти потвърждават нашата оценка, че това ръководство на общината е некомпетентно, популистко, неадекватно на времето си и следва да се извършат незабавни промени в кметския екип" е текста на декларацията.
Бивш играч на „Марек Юнион-Ивкони“ отиде при Карагьозов в Румъния Бившият волейболист на "Марек Юнион-Ивкони" Иван Власев подписа договор с румънския КСМ до края на този сезон. Той игра последните три години в КВК Габрово, но от 2 седмици е в състава воден от Виктор Карагьозов. Именно Карагьозов бе човекът, който даде пък на Власев в мъжкия волейбол като наставник на дупничани. Въпреки колебливите първи стъпки в мъжкия отбор тогава, Карагьозов заложи на израстналия в "Локомотив" (Пд) волейболист и той не го разочарова, като преди 4 години дори стигна до националния отбор. С идването на Власев в КСМ, българите станаха трима, тъй като от есента с диригентската палка е разпределителят Добри Димитров.
Оглеждат 24 дка за разширяване на гробищния парк в Дупница 24,4 дка ще бъдат обект на изследване от Община Дупница за увеличаване площта на гробищния парк, обявиха от кметството. Това са 12 имота, които са в непосредствена близост до новите гробища, които са заети почти две трети. След като се проведе изследването и стане ясно кои точно терени ще бъдат използвани, ще бъде изготвен Подробен устройствен план за обединяването им в един имот, преотреждане за новото предназначение и изготвяне на проект.
Осъдиха трима за нанесен побой над 21 годишен жител на Бобов дол Районен съд Дупница осъди тримата биячи на 21 годишният бобовдолец  Денис Борисов. Младежът бе пребит и удрян с бухалка на 2 ноември 2013 година в миньорския град, като тогава Борисов бе приет за лечение в дупнишката болница със счупена дясна подбедрица. Тримата извършители бяха задържани още на следващия ден, а сега вече и осъдени. В хода на разследването бе установено, че побоя е нанесен основно от мъж с инициали А.М.С. като той получи и най-тежката присъда лишаване от свобода за 1 година и 6 месеца.Двамата му помагачи с инициали Г.И.Д от Враца и непълнолетния с инициали И.Н.А от Дупница се отърваха с наказание "Пробация".
Издават марка посветена на 100 години организиран футбол в Дупница До края на този месец ще бъде пусната юбилейна марка по случай 100-години от зараждането на футбола в Дупница. Идеята е на Явор Тодоров, който в своята брошура от 2014 година, доказва с факти, че началото на футбола в Дупница датира от 1915 година, а не както се считаше до сега от 1919 година. Тогава туристическото дружество в града, закупува футболна топка и се започват игри всяка сряда и събота в местността Рибарника. Вижте повече в брошурата, която бе предоставена за публикуване на zadupnitsa.com2222fvdsvbsdvb555667788
Кражба остави кафета, магазини и целия център в Бобов дол без ток Голяма част от центъра на Бобов дол днес остана без електричество. Причината бе кражба на кабел. Екипи на “ЧЕЗ-Електроснабдяване” са заявили днес сутринта в районното полицейско управление на миньорския град кражбата на около 30 метра въздушен електропровод свързващ така наречената “Младежка палата 2” и блок 26 в града. Те се намират на една от главните улици в града – “Васил Коларов”, и са в непосредстена близост до Общината.
Отвориха офертите на трите фирми, които ще се борят за 1 милион лева от Община Дупница OLYMPUS DIGITAL CAMERA Днес се проведе процедурата по отваряне на ценовите оферти за на Обществена поръчка с предмет: „Осъщестяване на независим строителен надзор при извършване на строителни и монтажни работи за реконструкция, модернизация и разширяване на ГПСОВ-Дупница и доизграждане на канализационна мрежа“.
УСЛОВНО! 10 месеца затвор за кмета на Баланово Явор Митов, карал с 4,66 промила алкохол Сагата около кмета на Баланово Явор Митов вече е към своя край. Колоритният първенец на селото бе заловен на 21 февруари 2014 година да кара с 4,66 промила алкохол в кръства си, на връщане от село Крайници. Съдията по делото Маргарита Алексиева призна за виновен Митов и го осъди на 10 месеца лишаване от свобода. Присъдата е условна, тъй като отлага изтърпяването за срок от 3 години. На Митов е отнета и книжката за срок от 3 години, като ще бъде приспаднато времето от деня на установяване на нарушението. Той ще заплати и разходите по делото в размер на 511 лева.
Ще градят подпорна стена в село Самораново догодина  Изграждането на подпорна стена в село Самораново бе включена в проектобюджета за следващата година. Кметът на селото Борислав Костадинов изпрати молба до кмета на града инж. Методи Чимев за изграждането на такава на река „Отовица“. „Веднага направихме проверка на място и оглед на ситуацията. Ще изготвим необходимата количествено-стойностна сметка, която да влезе в проектобюджета“, обясни началникът на отдел „Строителство“ инж. Иван Бельов.
УТРЕ! Започва подмяната на уличното осветление в Дупница. Прочетете откъде? Дългоочакваното стартиране на цялостната подмяна на уличното осветление в Дупница ще стане факт утре. Испанската компания, собственост на боса на Реал М Флорентино Перес спечели проектите за тази дейност в България по фонд "Козлодуй" и започва работа. Досега започването на същинските дейности се отлагаше на няколко пъти и в началото на месец август градоначалникът Методи Чимев поиска среща, за да разбере защо се бави стартирането и какво се случва. Дори и тогава той беше получил уверение, че работа ще се започне на 18 август, но в крайна сметка, това ще стане с 20-дневно закъснение. "Най-важното е, че се започва. Това е много важен проект за реализация, тъй като касае подмяна на осветителните тела в целия град, монтиране на нови, както и осветяване на тъмни райони в града. Освен това, след цялостната реализация, ще бъде изграден и център за управление на уличното осветление и във всеки един момент, не само, че ще се контролира, но и автоматично ще се сигнализира за авария, без да е нужно да се подават сигнали за това от граждани", коментира кметът на града инж. Методи Чимев вчера по време на честването 129 години от Съединението. "Ще има прекъсвания на тока по райони, което ще създава дискомфорт на всички ни, но трябва да проявим разбиране", допълни Чимев.chimev
В Дупница казаха НЕ на наркотиците Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните и Община Дупница отбелязаха 26 юни- Международен ден за борба с употребата, злоупотребата и нелегалния трафик на наркотични вещества. На площад „Свобода“ в информационната кампания и флашмоб се включиха Общински мажоретен състав – Дупница и танцова група "Фънки бийт". Участниците изписаха заедно символичното НЕ, с което казаха НЕ на наркотиците, НЕ на зависимостите, НЕ на пороците. „Наркоманията е социално значим проблем, който ни напомня, че никога не е достатъчно това, което говорим и вършим, за да помогнем на изпадналия в зависимост! Подсеща ни, че превантивната работа трябва да е ежедневие, за да не допуснем и миг колебание у децата си и да ги предпазим!“, заявиха организаторите.
Тежък инцидент! Влакът София-Бургас излезе от релси! ОБНОВЕНО Тежък инцидент с влакова композиция на бързия влак София – Бургас е станал в района на ж.п. гара „Калояновец”, област Стара Загора. Това съобщиха от пресцентъра на МВР. По първоначална информация композицията е дерайлирала. Към мястото на инцидента са изпратени екипи на Спешна помощ, полиция, пожарна безопасност и защита на населението.
СНИМКИ/ Спектакъл на Националната гвардейска част в Дупница Стотици дупничани бяха възхитени от шоу спектакъла „Искри“ на националната гвардейска част. Супер-шоуто бе част от програмата по откриване на 38-те Майски празници на културата в Дупница. Спектакълът бе изнесен от 200 гвардейци и бе подобен на този на 6 май в зала „Арена Армеец“ в столицата който тогава се проведе по повод деня на храбростта и на Българската армия. Гвардейците бяха аплодирани при почти всяка крачка. Хората на площад „Свобода“ имаха възможност да се насладят и на лазерно шоу.
Още един американски вертолет се разби Вертолет на ВМС на САЩ се разби на около 30 км от бреговете на Вирджиния-Бич, четирима от намиращия се на борда петчленен екипаж са спасени. Вирджиния-Бич е най-големият курорт на Атлантическото крайбрежие и се намира в непосредствена близост до най-голямата военноморска база на САЩ на Антлантика Норфолк. Вчера военен хеликоптер се разби, но в графство Норфолк във Великобритания, като загинаха 4 души от екипажа. 
Настанените в приемни семейства деца гости на дупнишкия кмет, тръгнаха си с подаръци 10 дечица настанени в приемни семейства на територията на Дупница гостуваха днес в кабинета на кмета инж. Методи Чимев. Той ги зарадва с подаръци и лакомства за предстоящите коледни и новогодишни празници, като това се превърна в традиция от миналата година. Някои от по-големите малчугани рецитираха стихчета и пяха песнички. OLYMPUS DIGITAL CAMERA"Надявам се, че следващата година тук ще гостуват по-малко дечица. Вярвам, че по Коледа се случват чудеса и тези малки ангелчета ще намерят за постоянно семейния уют", коментира инж. Чимев, след което благодари на приемните семейства: "Продължавайте да ги дарявате с обич и любов, защото те имат нужда от това. Благодаря ви за всеотдайните грижи, които полагате за тях денонощно и дарявайте ги с усмивки всеки ден".
Децата са настанени в приемни семейства по проект "И аз имам семейство". Най-голямото е на 6 години, а най-малкото на 3 месеца и бе настанено през месец октомври. През тази година, 2 са осиновените, а други две са се върнали при биологичните си родители.OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Надзирателите в Бобов дол напуснаха затвора, излязоха на протест тази сутрин Около 30-ина надзиратели протестираха символично тази сутрин пред сградата на затвора в Бобов дол. Цялата нощна смяна, техни колеги от следствения арест в Кюстендил и затворническото общежитие в Самораново застанаха пред входа на зандана и пожелаха държавата да изпълни поетите към тях ангажименти. Георги Стоянов- председател на синдикалната структура в бобовдолския затвор заяви: “Искаме държавата да спазва законите, които е приела. Нищо повече. През юни приеха един закон, а сега казват, че нямат пари”.
Костадин Костадинов предлага по-високи заплати за шефовете на общински дружества в Дупница Председателят на Общински съвет Дупница Костадин Костадинов е внесъл докладна за предстоящата в петък сесия в която иска значително увеличение на заплатите на управителите но общинските дружества. Мотивът на Костадинов е, че от 2009 година тези възнаграждения не са актуализирани. Ето какво е увеличението записано в проекто-докладната.
10-километрова опашка на магистралата след катастрофата с мотористи край Дупница, градът бе блокиран Повече от 10 километра бе достигнала опашката от автомобили пътуващи в посока София. Причината се оказа катастрофа с участието на двама мотористи на главен път Е-79 в района на тунела край Дупница. Точно в 19.40 часа полицията блокира придвижвамето по международния път, който бе затворен точно 80 минути. Преминаването бе пренасочено през града като по трасето бяха разположени и полицаи, които съблюдаваха за движението. Всички служители на полицията от "Група престъпления по пътищата", "Охрана на обществения ред" и "Пътен контрол", участваха в регулиране на движението, като успяха за малко повече от час да се справят с тежката пътна обстановка .
Малолетно момиче изнасилено в Яхиново Инцидентът е станал в неделя, първия ден на Великден, около 22.00 часа, в къщата, където 14-годишното момиче живее заедно с майка си. За деянието има задържан, като според информация от запознати с разследването, това е доведен баща на момичето, който е около 35-годишен и наскоро е излязъл от затвора. Първоначално е задържан и друг близък на детето, но той е бил освободен. Семейството живее бедно в малка къщичка в края на селото. Криминалисти от РУП – Дупница са извършили оглед на място и е започнато досъдебно производство.
ВИДЕО/СНИМКИ Христо Михалчев: Атмосферата в Баку е уникална Двамата представители на Дупница в турнира по таекуон-до на Първите Европейски Олимпийски игри в Баку старши треньора на отбора Христо Михалчев и Теодор Георгиев, вчера направиха разходка в олимпийското село. Старши треньорът на националите Христо Михалчев заяви „ Атмосферата е изключителна. Били сме на много първенства, но Олимпиада е нещо съвсем различно и уникално. Всички имат отлично настроение.“ Дупничани са настанени на 10-ят етаж в блок 3 на олимпийското село.“Гледката е впечатляваща, с Теодор сме били и преди в Баку, но сега е по-различно“, допълни Михалчев. Откриването на Олимпиадата е днес, но игрите в Баку започнаха с инцидент. Ден преди официалното откриване (12 юни), плувкиня от отбора на Австрия е ранена и откарана в болница, след като е била блъсната от автобус. 15-годишната Ванеса Сахинович се разхождала с още две свои съотборнички, които също са с наранявания. Санихович е с множество травми и е откарана в болница без опасност за живота. Вчера тя се прибра за лечение във Виена. Свидетели съобщават, че спортистките са се движими по тротоара до момента на удара и обвиниха шофьора на автобуса за инцидента
Депутати даряват с компютри и принтери Дружеството на инвалидите в Дупница Депутатът от Кюстендилски многомандатен регион инж. Петър Петров ще дари компютри и принтери на Дружеството на инвалидите в Дупница утре. На срещата с членовете на дружеството, ще присъства и депутатът д-р Красимира Ковачка, която наскоро бе избрана за съпредседател на ПП Български Демократичен Център. Както е известно, досегашната ПП ЛИДЕР се преименува на БДЦ.
Срещата на депутатите с представители на Дружеството на инвалидите ще бъде в Клуба на инвалидите утре от 16 часа.
 
Десетки дупничани подкрепиха Кубрат Пулев в Хамбург Десетки дупничани подкрепиха на живо в "О2 Арена“ в Хамбург българина Кубрат Пулев в двубоя му с украинеца Владимир Кличко. В препълнената 16 хилядна зала повече от 4000  зрители бяха българи, които неистово подкрепяха  „Кобрата“. Част от тази агитка бе и дупнишката група. Както е известно дупничанинът  Александър Васев е част от щаба на Кубрат Пулев и заедно със свои приятели организира агитката. Припомняме, че  още  през август дупничани бяха готови с десетки знамена и плакати, но срещата на 6 септември бе отложена. Освен групата, която пътува от България в залата имаше и немалко дупничани, които живеят в Хамбург и региона. 451339249d8f
Откраднаха кросов мотоциклет от гараж в жк „Бистрица“  3 извършени кражби са заявени вчера в РУП Дупница, съобщават от пресцентъра на МВР.
Ремонтираха оградата и пързалката в дупнишкия квартал „Бешика“  Оградата при „старите жилища“ в дупнишкия квартал „Бешика“ бе възстановена от Общината. Преди около месец хората, живеещи в района, бяха поканили кмета инж. Методи Чимев да дойде лично на място и да се запознае със ситуацията.
ТРАГЕДИЯ В САПАРЕВА БАНЯ! Братът на зам.кмета В. Маргин се самоуби Много е тъжно когато прочетеш, че някой се е самоубил.Независимо какъв човек е били какво е сторил , това е един от най големите грехове да си посегнеш на собственият живот.Дори повечето религии не те погребват и нямаш право като разбера , че се е самоубил, отхвърлят го от всичко.До къде ли трябва да си стигнал за да стигнеш до тази крачка, честно казано не искам да знам.Благодаря ви че ни информирате, нямам телевизор у дома и следа събитията по интернет, жалко, че все тъжни неща се пишат.Толкова млад мъж, те първа му предстоят какви ли не неща от живота да взема с шепи както се казва, но уви…в някой друг живот…
Biker Boys Дупница организира Драг уикенд през месец май  Тази година клуб Biker Boys Дупница организира Драг уикенд за всички любители на високите скорости. Ще има награден фонд за победителите.
40 в Дупница и 25 по селата почват работа от 22 юни 40 души в града и 25 по селата започват работа от 22 юни на територията на Община Дупница. Те са по по проект "Подкрепа за заетост" към Областна управа, информират от пресцентъра на кметството. Те ще бъдат назначени за 4 месеца на пълен работен ден срещу 380 лева заплащане. Работната ръка ще бъде осигурена от Бюрото по труда в Дупница. Дейностите, които ще извършват новоназначените е поддръжка и почистване на улиците, като тези по селата ще бъдат на разположение на кметовете и наместниците.
Сняг все пак ще има! Ще го чакаме около 20-и  Сняг със сигурност ще има през тази година, но въпросът е колко и кога точно ще падне, коментира пред Нова тв метеорологът Даниел Пенев
Дупничанин с условна присъда се опита отново да „преметне“ данъчната система и вече е в затвора Когато един човек е упорит, това често дава добри резултати, но в определени случаи води и до главоболия. Дупничанин ще се озове зад решетките защото, след като получил вече условна присъда, само седмица по-късно, отново се опита да „преметне“ данъчната система. Безработен дупничанин се решил на рискования бизнес, само дни, след като е подписал споразумение със съда и е получил преди това 6-месечна условна присъда с три годишен изпитателен срок. Й.Н е хванат с цигари без бандерол и осъден на 01.12.2014 година. Условната присъда обаче не го стреснала и седмица по-късно отново бил на „работа“. На 9 декември 2014 година на ул „Орлинска“ е задържан с цигари без бандерол на стойност 770 лева. Този път дупнишкия районен съд го изпрати в затвора за две години. Присъдата подлежи на жалба и протест в 15-дневен срок, считано от днес, пред Окръжен съд гр. Кюстендил.
Скандално: Плащаме за охрана на властта 42 пъти повече от Германия! ВИП охранителните звена в Европа имат от 2 до 9 пъти по-малко гардове в сравнение с българската Национална служба за охрана, която държи 1200 души на щат. Почти никъде в Европейския съюз няма самостоятелна военизирана структура извън изпълнителната власт за охрана на държавниците. Навсякъде тя е подчинена на вътрешния министър и е само отдел в полицейски институции. България е най-бедната страна в Съюза, която обаче си позволява най-скъпата поддръжка на сигурността на политиците, каквато нито Франсоа Оланд, нито Ангела Меркел познават, въпреки огромното превъзходство в бюджетите си и по-качествения живот на хората, който постигат с по-успешно управление. В критичния момент за страната преди месеци гръцкият премиер Алексис Ципрас, министрите му, както и висши представители в парламента се отказаха не само от държавна охрана, но и от служебни коли. Новите управляващи в Атина решиха да спестят пари на данъкоплатците и да демонстрират качествено различно поведение във властта. СИРИЗА обяви 70% от държавните автомобили за продан, защото не им трябвали. Най-скъпият от тях беше на бившия външен министър Евангелос Венизелос и струваше 750 хил. евро. При това продажбата на луксозните возила е част от административната реформа. Самият Ципрас кара мотор. На противоположния полюс от Гърция – дори Германия, която е с най-силната икономика в ЕС, не си позволява излишни луксове. Сигурността на Ангела Меркел се осигурява от т.нар. "Група за сигурност", която се намира в състава на агенцията “Немска федерална криминална полиция”. Подразделението отговаря за охраната на канцлера, президента, членовете на Бундестага и Бундесрата – долната камара, членовете на Федералния конституционен съд и правителството, а в специални случаи и на чуждестранни гости, както и защита на работното място и личните апартаменти/резиденции на висшите държавници. "Немската федерална криминална полиция" е подчинена на вътрешния министър и в нея служат общо 5500 души. Освен групата за сигурност на ВИП персоните в нея има още 8 подразделения: