Официално: Вадят Шуми от комата Лекарите в Гренобъл са започнали процес по изваждането на Михаел Шумахер от изкуствената кома, в която беше поставен след тежкия ски инцидент във френските Алпи.
НАЙ-НАКРАЯ! Започва изграждането на обещаваните от години детски площадки в кв „Южен“ и при „блока на ХФК“ До 10-ина дни се очаква да започнат строително-монтажни дейности по изграждането на две напълно нови детски площадки в Дупница, информираха от пресцентъра на Общината. Едната е на ул. "Отовица" (в района на блока на ХФК) и е на обща стойност-31 318лв. без ДДС. Тази площадка, с прилежащо озеленяване и кът за отдих трябваше да бъде готова преди 5 години, но тогава така и не се случи, макар да бе само започната. В този квартал липсва кът за децата, но проблемът е вече на път да се разреши. На проведената процедура по избор на изпълнител не се яви кандидат да я реализира, което забави изграждането й, но в крайна сметка по договаряне се стигна до "Пътно поддържане Кюстендил" ООД, които трябва да в срок от 60 работни дни да я направят. 
Другата нова площадка ще бъде в кв. "Южен" на стойност -25 972лв. без ДДС. Поради липсата на кандидати, отново се стигна до покана и в крайна сметка реализацията ще бъде от "Класико проект" ЕООД. Срокът за изпълнение е също 60 дни от датата на сключване на договора. И на двете места се "строят" площадки вече 12 години, но само на думи, а сега реализацията е на път да стане факт.
"Имал съм не един и два разговори от жители в тези квартали за изграждането на детски площадки. Радостното е, че след като стабилизирахме финансово Общината, можем да заделяме вече средства за облагородяване и подобрения, както и изграждане на такива кътове. Знаете, че стартирахме в няколко села изграждането на детски площадки, напълно оборудвани и съгласно всички изисквания за безопасност, така че до 2 месеца се решава проблемът и в тези два квартала. В "Южен" има още какво да се поработи по инфраструктурата, но трябва време. Детската площадка на "Отовица" стана пословична, но не искам да се връщам на това, важното е, че ще бъде изградена и ще има децата къде да играят", коментира кмретът на Община Дупница инж.Методи Чимев.
45-годишен блъснат в Мало село, движел се не по тротоара, а по пътното платно 45-годишен пешеходец е пострадал снощи при пътно транспортно произшествие в с. Мало село. Инцидентът е възникнал около 21.30 ч. Пешеходецът се е движел по пътното платно, бил е блъснат от лек автомобил ”Опел Корса”, управляван от В.Г., 33 г., от с. Големо село. Пешегодецът е настанен в дупнишка болница с 3 счупени ребра и комоцио. Срещу водача на опела е започнато досъдебно производство в РУ Бобов дол.
Слагат улично осветление в Дупница на изхода за София и на Аракчийски мост Улично осветление ще бъде изградено от Горна махала до изхода за София, информират от пресцентъра на Общината. Монтирането на 22 стълба ще започне в следващите седмици, като част от проекта за цялостната подмяна на уличното осветление в Дупница, което се извършва в момента на обща стойност 1,1 млн. лева с финансиране по фонд “Козлодуй”. Основната артерия за вход и изход към Е-79 никога досега не е имала осветление и ще бъде изградено за сефте.
ВИДЕО/Тенчо Тенев: Шансовете за спасение на Марек са само теоритични Старши треньорът на Марек Тенчо Тенев заяви, че загубата с 0:1 от Хасково е съвсем заслужена. „Победиха ни с 1:0 и то съвсем заслужено. Като че ли повече искаха да победят, и го направиха. Днес отново не бяхме на висота и съвсем закономерно загубихме мача“, сподели Тенев. „Явно има напрежение, защото загубихме точно двата мача, които не трябваше. Не успяхме да се отърсим от това напрежение, а и вече няма смисъл да търсим причините“, добави треньорът на Марек. „Ако сме отбор и съумеем да се вдигнем, това ще бъде добре. Шансовете ни за спасение са само теоритични“, каза още Тенчо Тенев, цитиран от Гонг
Стотици християни на Коледа в дупнишките храмове  В двата дупнишки храма „Св. Георги Победоносец“ и „Покров на Пресвета Богородица“ стотици християни присъстваха на празнично богослужение за Рождество Христово.
Трети ден продължава издирването  в река Струма, на 17-годишния гимназист от Кюстендил Продължава издирването на 17-годишният Едмонд Белюли, който скочи след хващане на бас в река Струма, от моста в село Копиловци. Инцидентът е от събота, около 16 ч. Работят два екипа, на Районна служба пожарна безопасност и защита на населението и Районното управление- Кюстендил. Претърсва се по поречието на реката, каза за Дарик говорителят на ОД МВР- Кюстендил Катя Табачка. 17- годишният младеж е ученик в 11- ти клас на Професионалната гимназия по икономика и мениджмънт в Кюстендил. Баща му е от бивша Югославия, най- вероятно от Косово. Майката живее вече с новия си мъж в Сливен, като пътува и до Копиловци, за да се грижи за детето си. Той е бил при нея през първите дни от ваканцията. „Сутринта забелязах в селото мъже, видимо пияни, които не са от Копиловци и информирах полицията. Дойде патрул и ги предупреди. Най- вероятно е бил в тяхната компания. Доколкото знам, Едмонд и друг път е скачал от моста в реката, но сега тя е много пълноводно и спасители казаха, че има водовъртежи", каза още за Дарик кметът на селото Людмила Пухова. Източник Дарик
Теодор Георгиев днес навършва 23-години. Дупничанинът утре излиза за титлата в Холандия Един от най-добрите състезатели по таекуон-до версия WTF в България Теодор Георгиев е готов за защита на златния медал, който спечели преди седмица на откритото първенство на Швейцария. Утре в зала Theo Koomenlaan“, той излиза в категория до 74-килограма на откритото първенство на Холандия 42ND LOTTO DUTCH OPEN TAEKWONDO CHAMPIONSHIPS 2015 – WTF G2. Това е един от най-престижните турнири от клас G2, а домакин е град Айндховен. В категорията на Теди са записани 95-участника, между които най-добрите в Европа. Жребият ще излезе късно тази вечер.11072906_10200332472031672_694582459_n
Дупнишки социалисти се включиха в тържествата по отбелязване 1-ви май Деня на труда Дупнишки социалисти се включиха в тържествата по отбелязване 1-ви май Деня на труда. В София над 8 хиляди столичани и гости на столицата се включиха в митинг-шествието на левицата, което тръгна от Народното събрание и стигна в Борисовата градина. То бе оглавено от председателя на партията Михаил Миков, председателя на БСП – София Калоян Паргов, членове на ръководството на левицата, депутати, евродепутати, коалиционни партньори. Сред тях бе и групата от Дупница, начело с лидера на партията в града Станислав Павлов, бившия народен представител д-р Иван Ибришимов, бившия зам. областен управител Мария Чочова, лидера на младежите в града Евгения Давидкова, кординатора на БСП за област Кюстендил Ивайло Петров. С много песни, настроени и лозунги „Време за справедливост”, „Искаме работа”, ” „За справедливост и достойни старини”, „По-справеливо заплащане на труда” и викове „БСП” и „Победа” премина вчера празникът в София. Топлото време и доброто настроение изкараха стотици хора, които се включиха в събитието. Вчера освен ден на труда, се оказва, че в миналото е било и ден на цветята, а също така празнува и в. “Дума”, който е основан на тази дата преди 25 години. Председателят на Националния съвет на БСП Михаил Миков пък посочи, че в миналото работещите са нямали право дори на отпуск, както и право да стачкуват. По думите му “това е празник на всички, които имат право на достоен и безопасен труд и достойно заплащане.“ Време е за справедливост и за смелост. Това заяви депутатът от БСП Мая Манолова. Тя благодари на всички, които бяха дошли в Борисовата градина да отбележат празника на труда. “Този празник повече от друг път има смисъл, защото неравенствата в България са ужасяващи”, заяви Манолова. По думите й в момента заплащането е мизерно, а хората бедстват. Тя говори и за отстояване на правото на труд на младите, както и за по-справедливо заплащане, по-добро здравеопазване. “Щом сме заедно, сме силни. Предстоят ни сериозни битки и за пенсионна реформа, която да е справедлива за хората и да не ги обрича на работа до гроб и за справедливо здравеопазване”, допълни още Манолова.p5010470_580x337_crop_478b24840a
„Марек Юнион-Ивкони“ даде втори във Франция “Марек Юнион-Ивкони” осъществи втори трансфер във Франция в рамките на няколко дни. Преди нова година, шампионите от Дупница преотстъпиха за втория дял от шампионата на елитния “Сейнт Назер” посрещача си Златан Йорданов. Там той ще бъде съотборник на друг българин Стойко Ненчев, който у нас обличаше екипа на ЦСКА.
Ръководството на Марек Юнион-Ивкони пуска автобуси до Самоков Ръководството на Марек Юнион-Ивкони отново ще подсигури автобусен превоз за част от феновете, които желаят да подкрепят отбора в мача с Пиаченца. Автобусите ще тръгват в интервал от 18:00 до 18:30ч. от спортната зала на град Дупница. С тях ще могат да пътуват около 250 души. Очакванията, обаче, са за над 1000 желаещи да гледат мача на живо, като повечето от тях ще пропатуват 40 километровото разстояние до Самоков с личните си автомобили. Дупнишките, волейболни фенове с нетърпение очакват срещата, а агитката на отбора е подготвила и специална хореография.
„Марек“ среща „Пирин“ в спаринг, следете НА ЖИВО утре тук Втора контрола от началото на подготовката ще изиграе лидера в "Б" група "Марек". От 14.00 часа утре на стадиона в Бобошево, дупничани ще направят спаринг с аматьорския "Пирин". Тимът от Благоевград е лидер във "В" Югозападна група и е основен кандидат за промоция за втория ешелон. Срещата първоначално бе планирана да се проведе на стадион "Бончук", но падналлия сняг и времето доведоха до промяната, за да се съхрани тревното покритие на терена.
Русенска фирма поема физическата охрана в Дупница за 2 години Русенска фирма отново ще осъществява физическата охрана на територията на община Дупница. До там се стигна, след като обявения конкурс за избор на фирма се провали, заради липсата на мераклии. В крайна сметка, Община Дупница подписа договор с фирма “Щит” за извършване на физическа охрана на общинските обект за срок от 2 години на обща стойност 402 хиляди лева без ДДС, информират от пресцентъра на Общината. Русенската фирма и до сега извършаше физическата охрана на територията на общината.
Изровиха чудовище в Камбоджа (ВИДЕО) Сензационен клип с изровено чудовище в джунглата на Камбоджа потресе света, след като бе качено в мрежата за споделяне Youtube. Гигантското същество е нещо средно между…кит и плужек. Животното, което е заобиколено от тълпи развълнувани местни жители, бива качено с кран върху голямо ремарке, съобщи snews.bg. Според коментарите, които циркулират в мрежата, става въпрос за финвал – вид ивичест кит. В полза на тази теория говори фактът, че създанието разполага със странични и гръбни перки, които отговарят анатомично на тези на финала.
130 депутати бутнаха ветото на президента за лекарствата  Депутатите отхвърлиха ветото на президента Росен Плевнелиев върху промените в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, информира dnes.bg. Държавният глава оспори текстовете, които налагат административни ограничения пред износа на лекарства. 130 депутати подкрепиха отново текстовете от закона, а 55 бяха против. Измененията бяха защитени от мнозинството.
Гордостта на Дупница на Олимпиадата в Баку Петима дупничани защитават честта и името на България на Първите Европейски олимпийски игри в Баку. Дупница се гордее с тях: Даниел Александров, Елица Василева, Христо Михалчев и Теодор Георгиев/на снимката от ляво на дясно/. Даниел Александров вече постигна изключителен успех, след като спечели първия медал за България от Европейските игри в Баку. В борбата класически стил в категория до 80 килограма дупничанина се справи с двукратния световен шампион от Турция – Селчук Джеби и завоюва бронз. Днес Ели Василева поведе с капитанската лента националките по волейбол за победата над Русия с 3:0 (25:16, 25:22, 25:22). Теди Георгиев излиза в състезание на 18-ти юни, като в първия кръг от турнира по таекуон-до среща бронзовия медалист от Олимпиадата в Лондон Лутало Мохамед. В Баку са още Мартин Божилов и Боби Апостолов, които играха вчера при победата на волейболистите над Белгия. Снимката бе изпратена специално за zadupnitsa.com от старши треньора по таекуон-до на България- Христо Михалчев
Марек Юнион-Ивкони не се церемони с ЦСКА и записа 17-ата си поредна победа в Суперлигата  Марек Юнион-Ивкони продължава да гази наред в България и записа 17-ата си победа от 17 мача в Суперлигата. Силата на дупнишкия клуб този път усети столичния ЦСКА. В зала „Христо Ботев“ Марек победи с 3:0 (25:15, 25:19,25: ) гейма „червените“ и показа защо е най-добрият отбор у нас през последните години.
Програма: Световни волейболни квалификации – жени. Самоков от 3 до 5 януари 2014 От 3 до 5 януари Самоков ще бъде домакин на Световните квалификации за жени. България е в група М заедно с отборите на Чехия, Словакия и Беларус, а мачовете ще се играят в " Арена Самоков ". Ето и програмата :
Над 100 избрани деца ще вземат участие в театрално-танцовия спектакъл „АБВ ТНЕ WALL“ в Дупница в края на май  Вече цяла седмица текaт кастинги по дупнишките училища за театрално-танцов спектакъл, който ще е по текстове на известни български класици, специално адаптирани за деца.
Две печалби от 10 и 50 бона в Дупница, друг с 3 лв пък удари 2 бона Две големи печалби бяха спечелени в Дупница в рамките на само 24 часа. На 2-и май, двама жители на "Горна махала" и градинката "Муструков" имаха поводи да почерпят, след като удариха съответно 50 и 10 хиляди лева. Печалбите са от моментните игри предлагани в търговската мрежа, а билетът от 50 000 лева е закупен в района на ПГ "Акад.С.П.Корольов". Според появила се информация има още една, още по-голяма печалба спечелена в "Горна махала" в размер на 100 000 лева.
Ислямска държава пое отговорност за атентатите в Париж Представител на терористичната групировка "Ислямска държава" (ИД) пое отговорност за кървавия атентат в Париж, при който загинаха 17 души, сред които и 4 известни карикатуристи на сатиричния седмичник "Шарли абдо".
Вандали отново счупиха стъкло на автомобил и прозорци на апартамент Досъдебни производства са започнати в РПУ Дупница срещу неизвестни извършители на повреждане на чужда собственост – счупени са стъкла на прозорец на жилище в града и предно и задно панорамностъкло на автомобил в с. Яхиново.
САГАТА ПРОДЪЛЖАВА! Отец Благой: С костите на покойници укрепиха брега на реката до дома на отец Паликарски пише в-к Вяра Отец Благой изгони стотици от курбан, бил частен, бившата медсестра Спаска Манова: Поиска ми 80 лв. за опело, аз проверих, че всичко излиза 50 лв.  Отец Благой Стоянов преди време изгониха дупничани от курбан, с твърдението, че е частен и не всеки може да си хапне от осветената манджа. Случаят се разиграл навръх голям Божи празник в Дупница. Дядо поп Благой и клисарката – касиер Емилия Христова изхвърлиха над 100 миряни от църквата  и си делнаха  два казана курбан, оплакаха се миряни. Така стотици жители на града останаха погнусени от алчните служители Богу на храмовия празник Св. Богоридица. По време на празника черквата се напълнила, но хората успели единствено да си запалят по свещичка, до курбана не стигнали. Когато попитали защо ги гонят, отецът промълвил громоловно: “Че как, курбанът е частен!”. През август 2013-а дупнишкият свещеник, бивш архиерейски наместник, отец Благой Стоянов се появи на курбана в черквата „Св. Георги” в цветущо здраве след преживян инфаркт и инсулт след месеци отсъствие. Той отсъства от публични мероприятия и служба няколко месеца. Навръх Богородица отец Благой предизвика изненада, когато се появи в черно расо в централния катедрален храм „Св. Георги Победоносец”. По общо мнение отец Благой изглежда в отлична форма, значително отслабнал, подмладен и потвърди, че е наистина в добро здравословно състояние. Отец Благой се помоли за себе си и за присъстващите, раздаде и получи много благословения. Той дори сам шофира луксозното си возило, с което пристигна, а след службата се качи зад волана и спокойно потегли. Преди това заяви, че от време на време ще идва да помага на колегите си. Преди няколко години Спаска Манова от Дупница се оплака, че  отец Благой Стоянов е поискал 80 лева за опелото на бившия си класен ръководител в Минния техникум в Бобов дол Стойчо Манов. Съпругата му, бившата медицинска сестра Спаска Манова, потърсила свещеник, който да извърши опелото, и отец Благой поискал 50 лева за вътре в черквата и още 30 на самия гроб. Спаска Манова, като чула високата цена, която иска бившият възпитаник на съпруга й, се отказала и го погребала без поп. Ето какво заяви покрусената съпруга тогава: След като направих проверка и се оказа, че трябва да платя само 50 лева за опело и в черквата, и на самия гроб. Затова се и възмутих. Ако аз бях на негово място, щях да извърша услугата на половин цена или дори безплатно. Та съпругът ми му е бил класен ръководител в продължение на 4 години в Минния техникум в Бобов дол. Чувала съм и от други дупничани, че поповете взимат повече от определената такса, но не съм вярвала, тъй като те са Божите наместници на земята, но сега се уверих”.
Задигнаха 2 мобилни телефона и 60 лв. от лек автомобил в село Яхиново  Вчера в РУП Дупница е заявена кражба на 2 мобилни телефона и около 60 лв. от лек автомобил „Ситроен“. Автомобилът е бил паркиран пред дома на собственика в село Яхиново.
Абитуриентите випуск 2015 на СОУ „Христо Ботев“ и ПГ – Бобов дол  (СНИМКИ) Бобов дол също изпрати абитуриентите си. Десетки се събраха в центъра на града, за да видят възпитаниците на СОУ "Христо Ботев" и ПГ – /Минин Техникум/ Бобов дол. Общо 36 са завършващите средното си образование. Една паралелка от бившия Минен техникум "електроенергетика" с 20 ученици и 16 от СОУ "Христо Ботев". Абитуриентите празнуваха в Банско.
Полицията продължава да издирва въоръжен рейнджър нападнал две момичета Рейнджърът, стрелял вчера вечерта по момиче край Катунци, все още е на свобода, въпреки щателното претърсване на района. Нападателят се казва Никола Манчев. Той е обучен и опасен. Хората в селото са в шок от инцидента, страхуват се ренджъра да не нападне пак, пише struma.com
Двама младежи са задържани за оскверняване на гробове Полицаи са задържали двама млади мъже за оскверняване на гробове в гробищния парк на Кочериново. Сигналът за счупени мраморни кръстове и части от надгробни плочи е подеден в полицията в Рила.Предприети са оперативно-издирвателни действия и 2 часа по късно извършителите са задържани – 16-годишен младеж от Кочериново и 18-годишен. от с. Катунци, Благоевградско. Двама са известни на полицията с множество противозаконни деяния. Те ще останат в ареста 24 часа. Срещу тях е започнато досъдебно производство в РУ Рила.
ДА ПОМОГНЕМ! Таекуондист от Дупница, бронзов от Европейско се нуждае от пари за операция Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев поде кампания по набирането на средства за наложителна операция на един от най-талантливите и успешни дупнишки спортисти. Бронзовият медалист от европейското първенство по таекуондо-WTF Стефан Самарджиев получи сериозна травма на една от последните си международни прояви и след серията от изследвания се оказа, че хирургичната намеса е наложителна. 17-годишният талант от школата на “Гладиатор”, който е и неколкократен републикански шампион и спечелил не малко медали от международни прояви, гостува днес при Чимев. Сумата е непосилна за семейството му, както и за клуба. Травмата го лиши от възможността да участва преди дни на олимпийската квалификация, като от набраните точки от състезания досега, само една победа щеше да го класира на най-големия форум на Планетата. “Представям си какво му е в душата на това момче да пропусне възможността да стане част от българските състезатели на Олимпиада. Всички ние трябва да помагаме според възможностите си. Стефчо разнася славата на града и страната ни и в трудните моменти, трябва да помагаме. Убеден съм, че необходимите средства ще ги съберем максимално бързо, защото дупничани винаги са откликвали и знам, че ценят тези, които са ни карали да се чувстваме горди. Затова призовавам всички-нека помогнем, нека спасим кариерата на едно дупнишко момче, което да продължи да носи успехи на клуба си, Дупница и националния отбор на България”, заяви Чимев, който се включи с лични средства в набирането на оставащата сума от още 3 000 лева.
Германци ще правят Пречиствателната, дупничани изграждат канализацията в Самораново и Бистрица Българо-немският консорциум “Байовъркс-М” бе избран за изпълнител на обществената поръчка с предмет: “Реконструкция, модернизация и разширения на ГПСОВ – гр. Дупница и доизграждане на канализационна мрежа”.
Изключително сериозен интерес към земеделските земи в цялата община Дупница  Изключително сериозен е интересът към земеделските земи на територията на цялата община Дупница, информираха от пресцентъра на кметството.