Начало
Фенклубът на “Марек” излезе с декларация в подкрепа на футболистите и ръководството, след наложената санкция от БФС в размер на 10 000 лв с мотив “съмнения на УЕФА за уговорени мачове с предварително уговорен резултат”. Както е известно, амо преди 2 дни от родната централа праснаха дупничани с 5-цифрената сума за… съмнение.
Само една фирма е изявила желание да извършва дейностите по информираност и публичност на проекта ЦНСТ-Надежда в Дупница. Комисия с председател Христо Апостолов проведе открита процедура по отваряне ценовите оферти на единствения участник подал документи – ДЗЗД “Дабъл Принт”. Прогнозната стойност на цялата поръчка бе 9 850 лева без ДДС. Общата сума на предложената от участника, в която влизат фирмите “Атера” и “Ифо Дизайн” е 9 710 лв. Комисията, ще продължи работа и ще се произнесе в срок с решението си.
Волейболистите на Марек Юнион-Ивкони (Дупница) отново ще спорят за титлата. За 4-а поредна година, дупничани са с шанс да се окичат със златните медали. Тази вечер, пред около 1000 екзалтирани фенове в Сливница, Гьорги Гьоргиев и компания за 3-и път удариха Монтана 3:2 гейма и с общ резултат от 3:0 победи се класираха на финала. За далеч по-опитния тим на монтанчани пък отпадането със сигурност ще бъде счетено като провал, а и вече имат комплекса "Марек". Любопитна подробност е, че 2-та тима играха в редовния и плейофите 5 мача по между си и всичките завършиха след тайбрек, като Мартин Божилов и съотборниците му са победители с 4:1 мача.
В поредните занимателени дни от извънкласната програма "Активно лято" в Дупница, децата имаха възможност да се включат в лятната школа по „Фотография“. Близо 20 малчугани се запознаха с основни техники на снимането и с техничиски параметри на различините фотоапарати. Вчера под ръководството на Йоана Тенева децата имаха възможност да изпробват своите умения и придобити знания с професионален апарат. Днес децата ще посетят „Синята стая“ на ЦОП – "За да има щастие в детските очи". Там ще присъстват на презентация и ще се включат в дискусия, относно участието на децата в правните процедури. В четвъртък малчуганите ще посетят ателие по краезнание – "През миналото на Дупница", като сборния пункт е до Часовниковата кула. В последния ден от извънкласните дейности в петък децата ще направят фотографска изложба, която ще се състои на партерния етаж в сградата на Община Дупница. Проектът „Активно лято“ започна на 6-ти юли и ще завърши на 31-ви юли.
Спортните клубове в Дупница ще се срещнат с кмета на града инж. Методи Чимев в сряда. Те са получили покана от дупнишкия градоначалник, за да разговарят за начина, по който Общината ще може да им помага през тази година. Отказът на общинските съветници да приемат предложението на Чимев за теглене на облигационен заем в размер на 3 млн евро, на практика сви бюджета само до разплащане на натрупаните дългове и леки козметични подобрения из града.
Отрицателни температури бяха отбелязани във всички 50 щата на Америка, в това число дори на Хавай и Флорида. Аномалията във времето получи и своето име "Руски студ в САЩ", а щата Илиноис бе наречен "Американският Сибир". Ниските температури станаха причина за смърта на 21 човека, като сред загиналите има и бездомни, но повечето пострадаха след пътно-транспортни инциденти.
С победа завърши първия дял от шампионата на Тунис Тодор Вълчев и неговият “Сфакс”. Бившият капитан на “Марек Юнион-Ивкони” ще зимуват на 2-ото място в групата след 8 победи и една загуба от лидера “Есперанс”. В поледния кръг, Вълчев и компания удариха като гост “Еър Тунис” с 3:0 гейма, като особено инфарктен бе 1-ия гейм. При 24:20 на сервис за гостите застана именно Вълчев, който след 4 (!) поредни аса обърна резултата и в крайна сметка отборът му спечели тази част с 27:25. “Очевидно домакините помислиха, че са затворили гейма, а пък аз имах късмет на сервис. След това нямахме проблеми в другите две части”, коментира Вълчев. В този двубой той игра на обичайния си пост като диагонал и се отчете с 24 точки (6 аса, 1 блокада, 67 % нападение).
Община Дупница предсрочно погаси сумата от 876 673 лева днес, по стария облигационен заем от 2009 година, поет от предишното общинско ръководство, информират от общинския пресцентър. Преди 5 години, тогавашния състав на местния парламент гласува поемането на заем в размер на 3.9 млн. лева.
Изгорялата вчера в Дупница кола е собственост на Николина Крумова. Автомобилът е бил подарък от съпруга й Антон Крумов. Вчера 18 февруари около 4.30 ч е подаден сигнал за възникнал пожар в лек автомобил “Алфа”, паркиран на ул. “В.Разсолков” в Дупница. Огънят е угасен от РСПБЗН – Дупница. Причините за пожара ще изяснява РУ Дупница. Образувано е производство срещу неизвестен извършител. Собственичката заяви, че колата не е застрахована. Припомняме, че миналата година Антон Крумов имаше проблеми със закона след като бе обвинен от прокурорът от Благоевград Георги Мадолев в схема с лъжлива доставка на луксозно БМВ от Италия на стойност 7 хил евро. След като сключи споразумение с прокуратурата и върна парите получил 10 месечна условна присъда с 3- годишен изпитателен срок. Тогава за посредник по сделката бе нарочена съпругата на Крумов – Николина, която бе студентка по психология в ЮЗУ „Неофит Рилски” при бащата на прокурора – професор Васил Мадолев.
На 19 февруари се навършват 142 години от обесването на Васил Левски. Община Дупница ще отбележи годишнината с поднасяне на венци и цветя пред паметника на Апостола на свободата в програмата там ще участва мъжки хор „Св. Иван Рилски. Ден по-късно в салона на ОБДТ „Невена Коканова“ ще бъде прожектиран и най-новия български филм „Дякона Левски“. Близо 4-часовата филмова сага "Дякон Левски", която в понеделник имаше премиера в зала 1 на НДК, не се препоръчва за деца под 12 години, научи "24 часа" от Националния филмов център. Това постанови комисията за категоризация, където първо гледат новите филми. А етикетите (в случая с буквата Б) задължително трябва да бъдат поставени на касите на киносалоните и да се спазват, за да няма глоби. Не си ли над 12 години – не гледаш филма за Левски и ще те върнат на входа на киното. Дори да си с родителите си. Ако има сцени на насилие, ругатни, гняв и ярост – изобщо опасност от агресия, филмът се забранява за деца под 12 г. Точно в този сегмент попада и "Дякон Левски", чийто режисьор и сценарист е Максим Генчев. В ролята на Апостола на свободата е Веселин Плачков. Участват Симеон Филипов, Максим Генчев, Ники Сотиров, Ивайло Аспарухов, Стоян Цветков, Горан Гънчев, Петьо Цеков, Якуб Бахар, Тезджан Ферад, Деляна Добрева, Мехмед Билял, Николай Янев, Николай Тодоров, Цветомир Ангелов-Цуки, Цветомир Нешев. Оператор е Христо Генков, художник – Николай Нинов. Музиката е на "Исихия". Продуцент е д-р Златина Филипова, изпълнителен продуцент – Деси Ковачева. "Образът на Васил Левски оживява в нова интерпретация, различна от досегашната портретна представа – жив и емоционален, едновременно човек и светец", твърдят авторите. Филмът води зрителите през живота на Апостола от детските години до извисяването му на бесилото – българската Голгота. "Погледът на Максим Генчев към историята е на наш съвременник, но в изразните му средства се редуват магически историзъм и почти документална стилистика", тълкуват критици. Основните сюжетни линии в "Дякон Левски" са пет. Акцентите са върху отношението на Левски към религията, борбата за свобода, към майката, любимата и към самия себе си. Филмът е заснет на 40 места в България – Видин и "Бабини Видини кули", Велико Търново, Копривщица, село Мокреш и в много манастири, с художествен екип от 250 души. В най-мащабната сцена участват 500 статисти. "24 часа" положи доста усилия да впрегне ден след премиерата мастити критици да коментират филма, но все още няма компетентно мнение за качествата на лентата на Максим Генчев. В замяна фейсбук гърми от оценки и мнения. Правнучката на Апостола Христина Богданова написа във фейсбук, че иска да забрави изцяло и напълно видяното във филма. "Току-що се прибирам от премиерата на филма "Дякон Левски". В изключително редки моменти от живота си нямам думи и този е един от тях. Искам да забравя този филм ИЗЦЯЛО и НАПЪЛНО възможно най-бързо! Въпреки че се съмнявам, че ще ми се получи… Дълбоко съм потресена от тази четиричасова подигравка с Левски, с историята, с българското. На няколко пъти очите ми се пълнеха със сълзи от обида и тъга. Много, много съм разочарована", пише Христина Богданова. Положително мнение за филма има Васил Василев, председател на Общобългарски комитет "Васил Левски". Според него лентата пресъздава вярно историческата истина, епохата и събитията. "Аз съм убеден, че филмът ще предизвика много силно впечатление именно защото показва историята такава, каквато от 20-ина години ни карат да забравим Днес децата учат по едни скандални учебници, които прекрояват историята според вкуса на днешната българска политика", смята той. Василев е човекът, който откупи и възстанови откраднатите части от паметника на Апостола на свободата. "Филмът "Дякон Левски" политически не е "коректен" от днешна гледна точка, защото в него няма и следа от това "захаросване" на историята, от това "заливане със сироп" и замазване на всички проблеми и противоречия, които са накарали Апостола да се жертва по този недвусмислен начин", коментира Василев. "Филмът "Дякон Левски" е стъпка в пътуването в безсмъртието на Апостола на свободата", смята кметът на Кърджали Хасан Азис, който присъства на премиерата в НДК. "Като кмет на Кърджали, където десетилетия наред мирно съжителстват хора от различни етноси и религии, придобил известност и като "столица на толерантността", не мога да не сведа глава пред посланията от предсмъртното писмо на Апостола. Едно от тях е, че "жестоко трябва да се наказват тези, които насаждат омраза между хората било на ет*ническа или верска основа", подчерта Хасан Азис. Той е категоричен, че политиците на съвременна България трябва да имат памет за категоричната саможертва на Апостола и неговите думи – Времето е в нас и ние сме във времето, то нас обръща и ние него обръщаме. Филмът струваше поне 2,5 млн. лева. За продукцията се водеше обширна дарителска кампания. Режисьорът и сценарист Максим Генчев определя серийния филм за Левски като трилър с елементи на екшън. Актьорът Веселин Плачков, изиграл Апостола, е избран между 20 кандидати, явили се на кастинг, заради физическа прилика с Васил Левски. Максим Генчев е актьор и режисьор, роден е през 1954 г. във Видин. Завършва ВИТИЗ през 1980 г. в класа на проф. Крикор Азарян. Работи в Пловдивския и Пазарджишкия театър, в театрите "София" и "Зад канала". Има над 60 роли, три национални награди – през 80-те години. Участвал е в над 25 чужди игрални филма. Популярен е с роли в телевизионните сериали "Стъклен дом" и "Седем часа разлика".
Директорът на ГДПБЗН- инж. Николай Николов обяви наградите за екипите на полицията и пожарната, които са били на местопроизшествието минути след подаването на сигнала за възникнал инцидент при село Мурсалево с катастрофиралият влак. Професионалните им действия, съответстващи на обстановката, предотвратяват жертви и причиняване на допълнителни вреди. Със заповед на главния секретар на МВР служителите на полицията получават колективна награда от 700 лв., пожарникарите – по 200 лв. всеки. На награждаването бе гост и областният управител на Кюстендилска област Виктор Янев.
Отборът на Яхиново вече е едноличен лидер в първенството на областна футболна група Рила. В дербито на 17-ят кръг, между първите два отбора в класирането, Яхиново победи с 2:0 Миньор Бд. Двата отбора вървяха в последните няколко кръга с еднакъв актив от точки. Кочериново победи, като гост Ресилово и запази 3-то място в таблицата.
През следващото денонощие времето ще е динамично. Облачността ще е по-често значителна. Вятърът през нощта временно ще отслабне, но още сутринта отново ще се усили, ще бъде умерен и силен от запад-северозапад и с него ще нахлува по-студен въздух. Този път района на Дупница не попада сред зоните означени с жълт код за студ и силен вятър. За разлика от последните дни, когато Дупница бе сред най-студените и снежни градове през следващата седмица времето е благосклонно към района.
Кметът на Дупница инж. Методи Чимев е внесъл в Общински съвет докладна с искане за отдаване под наем на плувния басейн в ОУ“ Св. Климент Охридски". В мотивите се казва“ Би било от голяма полза за града и общината пускането на закрития плувен басейн. Това ще позволи на децата и младежите да спортуват. Възможно е учениците от ОУ“ Св. Климент Охридски", както и учениците от останалите учебни заведения, при изготвен график там да провеждат и часове по физическо възпитание.“ В докладната е визирано, че пускането на басейна отново в експлоатация е свързано и с наложителни ремонтни дейности, за което е нужна инвестиция от около 40 хил лева. В тази връзка се предлага наемът да бъде нисък, а именно 100 лева месечно. Наемателят ще бъде избран чрез публичен конкурс. Припомняме, че басейна не работи от близо 7-години, след като в началото на мандата на предишния кмет Атанас Янев бе преценено, че Общината не може да дотира издръжката му. Предложението ще бъде разгледано на предстоящата в петък сесия.
От футболният Марек ще посетят децата от „ЦНСТ-Надежда“ Дупница. Изпълнителният директор Иво Паргов, пом.треньора Дани Белчев и част от играчите ще се срещнат с децата лишени от родителски грижи и ще им дарят футболни топки и още куп други подаръци. В ЦНСТ са настанени 14 деца, като част от тях са с умствени и физически увреждания.
От Лицензионната комисия към БФС трябваше вчера да обявят на пресконференция отборите, които получават лиценз за вътрешното първенство и кои не. Досега от родната централа оповестиха едва 7, а всички останали тръпнат в очакване, за да видят какво ще бъде бъдещето им. Отборът на "Марек" вече изпадна от А група и от новия сезон ще се подвиззава във втория ни ешелон. Заради забавянето с лицензиите и най-вече коментарите около ЦСКА и Черно море тръгнаха слухове, че останалите 5 клуба от елита имат проблеми с документите, но от родната централа все пак уточниха, че документите на всички клубове не са разгледани и това е причината да не са обявени. Самият наставник Тенчо Тенев вече обяви, че в клуба мислят за селекцията за Б група след загубата от "Локо" (Пд).
Десет души са загинали, сред тях и двамата пилоти и други 13 души са ранени, след като гръцки изтребител се разби по време на учебен полет над използвана от НАТО авиобаза в Испания, каза говорител на испанското министерство на отбраната, цитиран от Reuters. Самолетът F-16 се разби малко след излитане от базата в провинция Албасете, намираща се на 262 км югоизточно от столицата Мадрид. „Самолетът, част от програма на НАТО за тактически умения, е извършвал учебен полет, когато по време на излитането машината губи мощност и пада в зона за престой на самолети, разбивайки се в намиращи се там различни самолети“, се казва в изявлението на министерството. От ведомството допълват, че пожарникари гасят пожара във военната база, районът е отцепен.
Дупнишките планински спасители се справиха отлично на 25-ят републикански технически преглед, който се проведе вчера в района на „Паничище" и Седемте рилски езера. Прегледът премина под формата на спасителна акция в зимни условия със състезателен елемент. Участие взеха 22 отбора от цялата страна. Всеки тим бе съставен от трима планински спасители, които трябваше да окажат първа долекарска помощ на пострадал и да го транспортират със специална спасителна шейна. Дупничани бяха в състав : Борислав Ранков, Мартин Джокин, Георги Никифоров. Времето не бе особено благосклонно към спасителите, като през целия ден бе мъгливо със снеговалеж. По време на състезанието планинските спасители се упражняваха и провериха своите знания и умения за движение по предварително очертан маршрут в пресечен високопланински терен, със ски с колани, движение с котки и ледокоп, спускане със ски по необработени терени, ориентиране, оказване на първа долекарска помощ, работа с алпийска и планинска спасителна екипировка и други. Демонстрирано бе и действието на индивидуалните лавинни уреди – ИЛУ. В класирането първо място заеха ПСС-София, на второ място остана ПСС-Смолян, а трето ПСС- Враца. Отборът на ПСС-Дупница се нареди на престижното 5-то място. Дупничани бяха и домакини на прегледа, като организацията за присъстващите над 100 души бе на нужното ниво.
47-годишна жена от Дупница е станала жертва на грабеж вчера.
В Дупница има четящи хора! Това обобщение от отминалия вчера на 23-ти април Ден на отворените врати в библиотеката при читалище „Зора 1858”, направиха организаторите за инициативите, посветени на Международния ден на книгата и авторското право. Стотици книги бяха подарени от библиотекарите на граждани, които сами избираха любими автори и заглавия от импровизирания „щанд” пред читалището. Приятно изненадани в слънчевия априлски ден, те благодаряха от сърце за прекрасната идея. В залите на библиотеката пък редовни читатели подариха книги за обогатяване на фонда, други получиха грамоти с благодарност за дългогодишното им партньорство и редовни посещения, трети се възползваха от безплатната регистрация за едногодишна читателска карта. Интерес предизвикаха специално изготвените витрини с наличните в библиотеката издания на Шекспир и Сервантес, както и списъкът с дарители (общо 63) само за 2014 и настоящата 2015 година. Кулминацията на празничният ден бе кампанията „Чети с мен”, която се организира за втора поредна година, като амбицията на читалището , е да я превърне в традиционна. До фонтаните на централния площад, зад микрофона десетки граждани прочетоха любими откъси от произведения на Уилям Шекспир и Мигел де Сервантес, чиито годишнини се отбелязват именно на 23-ти април. Сред тях зам.-кмета Красимир Георгиев, зам.-областния управител Силвия Велкова, Председателя на ОбС Дупница Костадин Костадинов, председателя на читалище „Зора 1858” Силвия Балинова, началника на Бюрото по труда Наташа Илиева, Маргарита Петрова от ТВ Запад, художници, актьори, писатели, поети, адвокати, учители и много ученици. Близо два часа пред многобройната публика, звучаха откъси от „Дон Кихот”, „Хамлет”, „Ромео и Жулиета”, сонети и пиеси на Шекспир, а няколко ученика от дупнишките гимназии цитираха текстовете в оригинал – на английски и испански език. „Аз съм очарована от тази инициатива" каза Силвия Велкова. Тя изрази съжаление, че не се е включила в първата проява. „Ако мога да допринеса една идея повече, хората да започнат да четат, ще се радвам и наистина е голям проблем, че младите хора не четат. Тук обаче виждам много млади хора, което е хубаво", допълни Велкова.
Свличаща се земна маса затруднява движението на пътя Дупница -Кюстендил, в началото на местността Черна нива. Водачите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост. Трафикът се осъществява в едната лента. Свлачищните процеси продължават, поставена е ограничителна лента, както и необходимия пътен знак за падащи камъни, информират от Областно пътно управление- Кюстендил. На мястото са пристигнали екипи на пътно поддържащата фирма. Първият сигнал за свлачището до пътя е даден в 11, 05 ч., съобщава Дарик радио.Пътят е разчистен, но в последствие свличането на земна маса е продължило.
Мистериозните убийства в Ставропол са обединени в едно дело. Шесте убийства са извършени в различни райони, но имат един и същи почерк. Всички са застреляни в автомобилите си с пистолет Макаров и с изстрел в главата. До два от автомобилите са открити самоделни взривни устройства. Двама от убитите са работили като таксиметрови шофьори друг е работил в мебелна фабрика има и безработен. По предварителни данни извършителите са трима. Съставен е фоторобот на един от тях. Дори агенция LaifeNews разпространи и снимки на тримата предполагаеми престъпници. Те са жители на село Световодские.

Досъдебно производство започна вчера в РУ Дупница , за изясняване на причините за пътен инцидент, възникнал на Главен път Е-79. Вчера около 10:00 часа в центъра на село Усойка, до разклона за Блажиево, шофьор на товарен микробус Форд Транзит блъсна 62-годишна жена от селото. Тя бе закарана в Спешен център Дупница с тежка черепно мозъчна травма, а от там транспортирана за клиника Пирогов, като е с опасност за живота. На водача е направен тест за употреба на алкохол, резултатът е отрицателен.
35-годишна жена е установена вчера от дупнишки полицаи като извършителка на кражба на 7000 лв. Жертвата на кражбата сигнализирала полицията в Дупница в края на миналата седмица, че от дома й са отнети парите.
Точно преди седем дни трима младежи се изгубиха в Рила в района на хижа „Иван Вазов“ и за издирването им бе организирана спасителна акция от ПСС-Дупница. Отрядът от планински спасители попадна на лавина, но за щастие нямаше пострадали. Тримата изгубени: Александър Апостолов, Здравко Иванов и Богдан Ковачев се оказа, че са стигнали хижа „Иван Вазов“ и се прибраха ден по-късно. Издирването и поведението на младежите в планината предизвика широка дискусия. Zadupnitsa.com проследи цялата акция, а след това публикува и статия" Как една дузина мъже рискуваха живота си за 3-ма безхаберници“. Под тази статия бе публикуван и коментар на един от издирваните Александър Апостолов в отговор на коментари на други читатели. Ето какво пише той :
Марек Сеграте продължава с победите в Италия. Българския и дупнишки тим записа 9-ти пореден успех, като в мач от 26-ят кръг на Seconda Categoria GIRONE победи с 3:0 7-ят в таблицата Пелоритана . От началото на годината Марек няма загуба и вече е трети в класирането. Днес пред собствена публика момчетата на старши треньора Асен Арсов, отново демонстрираха превъзходството си и стигнаха до успеха.След нулево първо полувреме, в което играчите на Марек не създадоха голови положения, през втората част отбора се развихри и вкара три гола. В 65-та минута Лъчезар Георгиев проби в наказателното поле и с премерен удар откри резултата. В 75-та минута Роби Атанасов напредна добре подаде към Симоне Суфри, който покачи на 2:0. Пет минути по-късно италианеца фиксира и крайното 3:0, след като получи извеждащо подаване от близо 30 метра. Третият гол предизвика истинска еуфория сред балгарската агитка, която бе около 300 души. Прекият съперник на Марек за третото място Спортинг, загуби като домакин от втория Лискате с 0:1. Така вече Марек заема третата позиция с точка пред Спортинг.
Реконструкцията на спортната зала в Дупница е една от най-коментираните теми в града, като отношение по темата взе кметът на Община Дупница инж.Методи Чимев на пресконференцията днес. „До края на месец юни трябва да бъде издаден Акт 14, т.е. готов груб строеж, а на 15 септември залата трябва да бъде въведена в експлоатация. По този начин тя ще започне да функционира и дългогодишната мечта на дупничани и спортните клубове да се реализира. Когато е съборено нещо, неминуемо се задава въпросът до кога ще бъде готова, защото притеснява такава гледка. Всяка седмица, за да не кажа всеки ден се правят срещи с изпълнителите. Сроковете, които са ни предоставили до момента за изпълнение се спазват, така че на 15 септември ще отворим врати“, обяви инж.Чимев.
20 души започват работа като полска охрана по селата и Дупница. За 3-а поредна година от Община Дупница осигуряват хора, които да съблюдават за посегателства срещу реколтата, допълват от общинския пресцентър. 16 са бройките за селата, като от 1 април всяко населено място има по един полски пазач. 4 ще следят пък в Дупница, като те ще бъдат назначени от 1 май. Посегателствата срещу произведеното от хората са често срещани и това е част от мерките за предотвратяване и намаляването им.
Честванията по повод 136-годишнината от Освобождението на Дупница продължиха на улица „Орлинска“.
12 души са били задържани след мелето, прекратило баскетболната среща от Адриатическата лига между Левски и Партизан (Белград), съобщиха от пресцентъра на СДВР. Двубоят между шампионите на България и Сърбия бе прекъснат след края на първата четвърт при резултат 14:21 заради масово нахлуване на терена от страна на феновете на домакините, които се опитаха да стигнат до саморазправа с малкото привърженици на гостуващия отбор. Ултрасите на "сините" потърсиха саморазправа с малобройна група привърженици на Партизан, които по никакъв начин не ги провокираха и кротко гледаха двубоя зад пейката на своя отбор. Липсата на полицейско присъствие доведе до тотален хаос в зала "Универсиада", като голяма част от агитката на домакините нахлу на терена, след като ултрас на "сините" се опита да дръпне шал на един от гостуващите фенове, който отвърна и се заформи меле. Нещата се успокоиха чак след пристигането на отряд за борба с масовите безредици. Един от сръбските запалянковци бе ранен сериозно и откаран в болница с линейка. Срещата се доигра без публика и Партизан победи с 98:66. Прочети повече в sportal.bg
Eкипи на РСПБЗН са гасили 5 пожара в Кюстендилска област вчера. Всички са причинени поради небрежност. Най-голям е бил пожарът в района между селата Джерман и Усойка. Огънят е унищожил 15 дка пшеница. Сигналът за него е постъпил малко преди 22.30 часа. Потушен е от 2 противопожарни екипа, спасени са други 50 дка посеви.
В Дупница спряха в последния момент събарянето на едноетажна къща, в която живеят 13 души , от които и 5-деца. Нарочената за разрушаване от РДНСК къща се намира в Горна махала на улица „Хемус“ 2. В едноетажната постройка живеят 4 фамилии : 69-годишният Александър Александров и трите му деца Райчо, Методи и Албена, които са семейни. В къщата живеят и 5-деца на възраст от 3до 17 години. Днес около 10:00 часа представители на РДНСК пристигнаха пред ромската къща. Екип на ЧЕЗ спря електроподаването, а работници с багер бяха в готовност да започнат събарянето. На място бяха изпратени и около 10-служители на полицията. Александър Александров заяви, че от 1974 година живее в къщата, като през 2005 година е закупил и мястото. От тогава прави опити да узакони постройката, която е около 90 кв.метра. Хората редовно си плащат ток и вода. Това е трети опит къщата да бъде съборена, като и този път това не се случи след намесата на Социални грижи и Община Дупница. Адвокат Юлия Динева заяви, че има обжалване на решението на съда и се надява казуса да бъде решен в полза на хората.
Кметът на Дупница инж. Методи Чимев се срещна днес със спортните клубове в Общината, информират от пресцентъра на кметството.
Страница 3 от 156
