Начало
Поредниите читателски сигнали се получиха на редакционната поща на zadupnitsa.com. В тях се визира състоянието на летището край село Крайници след провеждането през уикенда 14 и 15 юни на 1-ят кръг на „Българския дрифт шампионат“. В сигналите се пише, че мястото е било осеяно с боклуци и автомобилни гуми, които обаче не могат да се извозят на някое от сметищата в района, а трябва да бъдат закарани на специализирано депо.
Събираемостта на данъците и таксите в Община Дупница се е увеличила сериозно в сравнение с миналата година. Това става ясно след изготвения отчет за първата половина на 2014-а година. През миналата година общата сума е била в размер на 1 983 648,58 лева, а тази е 2 159 830,90 лева или точно 176 182.32 лв. спрямо предходната 2013г., която пък бе по висока в сравнение с 2012 г.
Пътищата в област Кюстендил са проходими при зимни условия. Няма въведени ограничения в движението, съобщават от Областно пътно управление. В Дупница има обилен снеговалеж, но без натрупване. По-голяма е снежната покривка в района на Кюстендил. АМ „Струма" е почистена от снега, лентите са мокри, движението е нормално. Републиканските пътища са проходими при зимни условия. Пътните настилки са мокри, заснежени, обработени и опесъчени. Ограничена видимост поради мъгла: – до 50 м в района на проход Шипка и областите Пазарджик и Сливен; – до 100 м в област Бургас и София. В Западна България ще превалява сняг, в останалите райони – дъжд,но по-късно през деня и в Централна България дъждът ще преминава в сняг. Ще духа слаб източен, по Черноморието умерен североизточен вятър
Община Дупница отново ще се включи в седмото издание на глобалната инициатива "Часът на Земята 2015 г.", подета от международната природозащитна организация WWF ( World Wildlife Fund ). Тази година, инициативата е посветена на опазването на реките, преминавайки под мотото “ Реките имат нужда от нас – нека им дадем бъдеще”.
Пожар, запален от треви и храсти, избухна до блок 83 в жк. "Бистрица" в Дупница. Притеснени, част от собствениците на автомобили бързо ги изкараха от гаражите. Бързата намеса на пожарникарите и хората от блока локализира огъня. Пожарът бе в блозост до бейзболното игрище, където се провеждат мачове от Европейското първенство по софтбол за смесени отбори.
Лекари и инженери, както и асансьорни техници, заварчици и стругари – това са кадрите, които не достигат на пазара на труда, обяви просветният министър проф. Анелия Клисарова.
Поредното отлично представяне записаха състезателите на клуб по таекуон-до Гладиатор Дупница. Този път децата на клуба се изявиха блестящо на проведеното в София Републиканско първенство по таекуон-до за деца. В малката зала на Арена Армеец дупничани, които бяха с отбор от 9 състезатели, спечелиха 4-златни и 1 бронзов медал. Злато за Гладиатор взеха: Александра Георгиев-30 кг, Анастасия Вакавчиева-33кг, Борислава Борисова-36кг и Радина Борисова-48кг. Бронзов медал спечели Ина Синорлийска-30кг.
Кадетките ни спечелиха два бронза на Европейското първенство, което се провежда в Суботица, Сърбия. В свободния стил в категория до 60 кг, дупничанката Йоана Маринкова срази Ханна Садчанка (Беларус) с 6:3. Маринкова стартира с успех срещу молдовката Даниела Панис с 2:0, а на четвъртфиналите загуби с туш от финалистката Мария Лачугина. В репешажите българката се наложи над Корнелия Зайчевайте (Латвия) с 8:3. Личен треньор на Маринкова е Боян Сусанин. Другият медал за България завоюва при 46-килограмовите Раймял Зиберова, която победи Магдалена Маджос (Полша) с туш. Останалите ни представителки приключиха участието си. В кат. до 40 кг Мариела Желязкова падна от Тереза Лумия (Италия) с 4:5, която стигна финал. В репешажите обаче българката претърпя ново поражение от рускинята Олга Здоровенко с 4:10. Сезен Белберова (52 кг) пък бе спряна от грузинката Ани Назарашвили с 0:10. При тежките до 70 кг Дониана Петрова загуби от туркинята Айсегул Озбет с туш. Вчера Кремена Петрова падна в малкия финал при 49-килограмовите от Ида Йохансон (Швеция) и остана пета.
Във връзка с изпълнение на проекта “Реконструкция на общинско улично осветление” в гр. Дупница се налага прекъсване на електрозахранването за периода 20.10. – 24.10.2014 год. от 8,30 до 16,00 часа по дати и улици както следва:
Васил Симов е главен изпълнителен директор и председател на съвета на директорите на Софийската стокова борса. Във волейболните среди името му се появи в средата на септември 2012 година. Тогава той бе обявен за лицето на опозицията срещу настоящото ръководство на Българска федерация волейбол. На 13 декември същата година пък Симов бе изран за председател на сдружението "Приятели на волейбола", чиято основна цел да подпомога детско-юношеския волейбол, но подава ръка и а представителните тимове на клубовете у нас. Ето какво сподели той пред Агенция БЛИЦ относно бъдещето на този спорт у нас:
Автотърговец от Дупница се раздели вчера с автомобила си. Колата марка „Ауди-А4“ е била паркирана на улица „Бешика“ в едноименния дупнишки квартал, на метри от ресторант „Марея“ и кафе „Колата“. Автомобилът е собственост на Георги Ванев и е закупен за близо 10 хил лева. Онзи ден жена се раздели с БМВ, паркирано пред дома й на улица „Орлинска“ в Горна махала. На 9-ти юли бе откраднат автомобил “БМВ 330″, паркиран в близост до градинката „Левски“ и собственост на бизнесмен, занимаващ се с производство на мебели. И трите автомобила са били с алармени системи, които обаче са обезвредени. На 18-ти юни опитни крадци отмъкнаха от дупничанин скъп джип Audi Q7, като автомобилът е бил паркиран пред блок в най-големия жилищен комплекс в Дупница, жк. Бистрица. През април друг дупничанин се раздели с “Фиат Браво”, като колата е била паркирана на улица “Отец Паисий” в града. Запознати със следствието заявиха, че между част от кражбите има общо и най-вероятно са дело на една и съща група. Разпитани са хора от местния крими-контингент, но версията за гастролираща група също е много актуална, защото през последните седмици са засичани в града през нощта, едни и същи автомобили, но не с кюстендилски номера. На този етап от полицията не дават повече информация. Няма сведения да са искани и пари от собствениците, за да им бъдат върнати автомобилите.
Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев поде кампания по набирането на средства за наложителна операция на един от най-талантливите и успешни дупнишки спортисти. Бронзовият медалист от европейското първенство по таекуондо-WTF Стефан Самарджиев получи сериозна травма на една от последните си международни прояви и след серията от изследвания се оказа, че хирургичната намеса е наложителна. 17-годишният талант от школата на “Гладиатор”, който е и неколкократен републикански шампион и спечелил не малко медали от международни прояви, гостува днес при Чимев. Сумата е непосилна за семейството му, както и за клуба. Травмата го лиши от възможността да участва преди дни на олимпийската квалификация, като от набраните точки от състезания досега, само една победа щеше да го класира на най-големия форум на Планетата. “Представям си какво му е в душата на това момче да пропусне възможността да стане част от българските състезатели на Олимпиада. Всички ние трябва да помагаме според възможностите си. Стефчо разнася славата на града и страната ни и в трудните моменти, трябва да помагаме. Убеден съм, че необходимите средства ще ги съберем максимално бързо, защото дупничани винаги са откликвали и знам, че ценят тези, които са ни карали да се чувстваме горди. Затова призовавам всички-нека помогнем, нека спасим кариерата на едно дупнишко момче, което да продължи да носи успехи на клуба си, Дупница и националния отбор на България”, заяви Чимев, който се включи с лични средства в набирането на оставащата сума от още 3 000 лева.
Пътно произшествие се оказа причина за струпването на полицейски автомобили и линейка на изхода на жк. Бистрица в посока Парк Рила в Дупница. На мястото има и доста хора. Преминаването е нормално, но шофьорите да карат със завишено внимание. Инцидентът е в района на подстанция "Марек".Преди малко стана ясно, че причината е шофьор на видима възраст около 50-те, на който вероятно му е прилошало и е излязъл от пътя, като е спрял на повече от 20 метра. Колата се е преобърнала няколко пъти. Шофьорът е невредим.
Капитанът на Марек Юнион-Ивкони Гьорги Гьортиев коментира предстоящия мач с Пирин в Разлог. Разпределителят на дупничани заяви, че отборът на Пирин ще се хвърли здраво срещу Марек. Според Гьоргиев, обаче, дупничани са далеч по-класния тийм и ще си тръгнат с победа.
Дупничанинът Любомир Васев спечели традиционния Великденски мотокрос в с. Мездрея, община Берковица. Шампионът в Източно-европейския шампионат от миналата година в клас MX2, бе звездата на надпреварата в Мездрея. Трасето там е едно от най-атрактивните в България, като в голямата си част пистата е пясъчна. Още на квалификацията Васев привлече вниманието на зрители и участници с атрактивен близо 45-метров скок на финала, който му отреди първо място на старта. В самото състезание участваха около 16 състезатели обединени в класовете MX1 и MX2. Любомир Васев не остави шанс на конкуренцията и завърши първи. През следващата седмица дупничанинът ще участва на крос в Гърция, а на 26-ти април в Бурса/Турция, където ще се проведе 2-кръг на Източно-европейския шампионат. Преди седмица в 1-ят кръг в Гърция, Васев завърши трети.
Младата жена, която хвърли в смут живеещите в квартала "Тихия кът", след като сутринта днес започна да изхвърля покъщнина от 7-ия етаж е майка на две деца. Райна Димитрова, както вече zadupnitsa.com писа, замеряше полицаи, автомобили и хора с буркани със зимнина, щайга, тухли и дрехи е била бременна в момента, разкриват нейни съседи. Само преди няколко дни на едно от кафетата пред общината е хвърляла столове, а впоследствие и пепелник по клиенти и се е наложило тогава полицейска намеса отново, разказаха пред zadupnitsa.com свидетели на случката. Димитрова, за която се коментира, че е с психични проблеми има две деца-момче и момиче, които обаче живеели при баща си в Бобовдолско. Съседи на Димитрова твърдят, че жената е бременна и в момента, но официално няма потвърждение все още за това. Все още не е ясно и каква ще бъде съдбата от тук насетне за Димитрова.
Община Дупница ще кандидатства пред Агенцията за хора с увреждания за финансиране изграждането на рампи за достъп до стадион "Бончук" на хора в неравностойно положение, информират от пресцентъра. Крайният срок за проектното предложение е утре. Желанието на Община Дупница е да има свободен вътрешен и външен достъп до трибуните и самия терен като бъдат изградени необходимите рампи на входовете, както и вътрешни преходници в самото съоръжение за нормален достъп. Прогнозната стойност на проекта е около 27 000 лева.
За осигуряване финансирането на 150 лични асистенти кандидатства Община Дупница пред Агенцията за социално подпомагане по проект „Нови възможности за грижа“. Заявката за тази бройка е изпратена от кмета Методи Чимев и в следващите дни ще стане ясно точно колко ще бъдат отпуснати за Дупница и селата, информират от пресцентъра. „Разбира се, най-доволен ще бъда, ако ни уважат искането в пълен размер. Но в същото време съм наясно, че финансовият ресурс не може да позволи задоволяването в пълен размер на всички заявки в цялата страна. А тази услуга е много важна за десетки семейства в Дупница и селата, защото не са малко хората, които имат нужда от постоянна грижа“, коментира инж.Чимев.
След като бе открит проблем в сигурността на криптиране на данни OpenSSL много компании започнаха проверки на сърварите си и използвания софтуер. Някои от компаниите съобщиха, че са засегнати частично. Специалисти по информационни технологии и сигурност на данните в интернет съветват потребителите, които не са сигурни дали техните електронни пощи и профили са били засегнати от открития преди дни пробив в защитата на информацията, просто да сменят паролите си. Този пробив, който се оказва, че е наличен от 2 години, но официално бе открит на 7 април и бе наречен Heartbleed (сърдечно кървене) позволява източването на потребителски пароли, независимо от сложността им, пише БЛИЦ
По случай Международния ден на младежта (12 август) Община Дупница организира информационна кампания в подкрепа на младежите. Кампанията има цел да запознае младите с програмите и възможностите, които Агенцията по заетостта предлага за тяхната трудова реализация. Събитието ще се състои на 12 август (сряда) от 10:30 до 12:30 часа пред фонтаните на площад „Свобода“. Младежкият медиатор към Общината и Трудов посредник от Дирекция „Бюро по труда“ ще консултират и информират младежите на място.
Миньори от Бобов дол започнаха протест заради неплатени заплати. Една от смените е слязла в мината, но не е започнала работа , предава Нова телевизия.
Темата с арестуваните в Чикаго е основна за българските медии зад океана. Те изнесоха още данни за цялата схема и някои подробности за арестите и продължаващото разследване. Bulgarian International Television (BIT) в специален репортаж съобщи, че 13 са арестуваните в Чикаго, 2-ма се издирват, а 1 е вече в затвора. Основната роля е играл Георги Мартов, а българския център Родина в предградието Норич е служел за преразпределяне на парите. Част от сумите са оставали в САЩ, а другите са изпращани в България и Италия. Както се разбра и по-рано групата е разработвана дълго време и са направени 21 хиляди записа, не само телефонни, което пък показва, че е възможно да е имало и внедрен човек-къртица. Всички български заведения в Чикаго се проверяват и там ФБР търси и другите двама заподозрени за източване на кредитни карти и пране на пари. Двама от задържаните вече са освободени, а днес след 20:00 часа българско време ще се гледат мерките и на останалите.
Немската хранителна верига “Лидл” е все по-близо до първа копка в Дупница. Хипермаркетът ще бъде позициониран на терена на старата автогара, както вече zadupnitsa.com информира. Служител, занимаващ се с документацията на веригата магазини разкри, че вече са получили виза за проектиране от Община Дупница, както и такава за проектиране на трафопост, тъй като настоящия попада в бъдещата сграда.
Противопожарната служба в Дупница бе домакин на зоналното състезание по пожароприложен спорт, в което участие взеха отбори от регионалните дирекции в Кюстендил, Перник и Благоевград. Стартът на надпреварата бе даден от директорът на ОД Пожарна беопаснот Кюстендил Комиса Гроздан Христов. Отборът на регионалната дирекция в Перник спечели първо място в състезанието, с което си спечелиха и правото да учасвтат в РП което ще се проведе през месец юни във Варна. На второ място се класира отборът на РДПБЗН – Кюстендил, на трето – отборът на РДПБЗН – Благоевград. Наградния фонд – купи, медали, грамоти и парични суми, е осигурен от Клубовето по пожароприложен спорт в трите дирекции. Състезанията се провеждат по правила, разписани от БФ по пожароприложен спорт. Федерацията и ГДПБЗН ежегодно одобряват стпортния календар.
Днешното шествие на децата от Дупница, което протече под мотото "Искам да се прибера ЖИВ", бе подкрепено и от родители. Бившият играч на Марек и сегашен треньор в школата на клуба Анжело Кючуков, както и бизнесменът Александър Панев бяха през цялото време на протеста. Двамата заявиха, че още от първия ден подкрепят инициативата на учениците, но изразиха съжаление, че много родители не са се включили. „Родители, подкрепете децата си. Всичко започва от нас! Сега трябва да сме заедно с тях, защото е нужна промяна във всички, ако искаме да спре това безумие по пътищата.“, заяви Александър Панев. „Работя с деца и искам никога да не се случват тези трагедии по пътищата, но за жалост те са факт. Децата ни показват, че трябва да се действа и да се предприеме нещо, за да се спре войната по пътищата. Ние родителите, също сме виновни за много неща.“, заяви Анжело Кючуков.
Наглостта да паркираш на забранено място е сякаш вродено на българина. Особено в Дупница, въртящите геврека са повече от нагли и не се съобразяват с никой и нищо. Дори и когато им бъде направена забележка, те продължават да проявяват непукизъм, наглост и дебелоочие. Арогантността, разбира се върви ръка за ръка с всички по-горе описани "добродетели".
Имиджът на страната ни по света, световните звезди, които идват тук и тяхното отношение към нас – това е много позитивно, но трябва да го надградим и да покажем нова перспектива за развитие на отрасъла. Това коментира президентът Росен Плевнелиев, след като посети снимачната площадка на новия филм "Код: Лондон". Перспективите пред производството на филми в България и на киноиндустрията у нас обсъди Плевнелиев с ръководството на филмовото студио "Ню Бояна Филм", където беше на посещение, съобщиха от президентството. „Нищо не е даденост и трябва да се борим за всяка инвестиция, особено в индустрии като киното с висока добавена стойност и с икономическа перспектива", заяви Плевнелиев. Над 850 малки и средни предприятия получават перспектива в България, благодарение на киноиндустрията, а до момента инвестициите в отрасъла у нас възлизат на над 100 млн. долара. „Има възможност за тройно повече инвестиции, работни места и произведени филми в България", добави Плевнелиев и призова киното да се превърне в национален приоритетен сектор. "Българската държава обаче трябва да покаже, че киноиндустрията е приоритет и да намери съответните механизми за подкрепа, с които разполагат и много други държави членки на ЕС", добави той. "Имаме филми на световно ниво и ще подкрепям перспективите пред българското кино", посочи Росен Плевнелиев, който насърчи телевизионните оператори да продължават да работят по нови български продукции./БЛИЦ снимка frognews.bg
От Община Дупница изпратиха сигнал до Районна прокуратура-Перник, с който искат да бъде направена проверка на сключен договор с "Райс-97" ЕООД през 2006 година. Искането, което е подписано от кмета на Община Дупница инж.Методи Чимев е да бъде установено дали е оригинална или е фалшифицирана заверката на договора от нотариус К.К. сключен на 11.06.2006 година, обясниха от пресцентъра.Този договор бе използван от фирмата за издаване на изпълнителен лист, въз основа на който през миналата година сметките на кметството бяха запорирани за сумата от 89 755,20 лв и отделно бяха взети още 15 538 лв. за съдебни разходи, след като Община Дупница загуби делото заведено от пернишката фирма. "От Райс-97 в момента има заведено ново дело, с което претендират за още 49 198 лева като обезщетение. Нека бъде направена проверката от Прокуратурата, и ако има фалишифициране на документи, ще предприемем незабавно мерки", обясни юристът на Община Дупница Иван Бучов.
Манол Манолов, който представляваше ВМРО в община Дупница, най-вероятно няма да остане на лидерския пост. „Войводите“ ще избират ново ръководство в Дупница на 31-ви август. Това ще стане на поклонението на Тодор Александров край Мелник. В избора ще участват членове на партията от региона. Областният председател Георги Петров потвърди днес тази новина, след пресконференцията на коалиция ОДБ, в която ВМРО влезе за предстоящите местни избори. Петров обаче не пожела да коментира дали е доволен от работата на Манолов през последните години и кой ще бъде евентуално новия лидер. Областния кординатор Стефан Грънчаров поясни и казуса в Бобов дол, където парламентарните партньори НФСБ и ВМРО кръстосаха шпаги при избора на представители в избирателната комисия. Представителите и на двете партии искат да са членове на комисията и не отстъпват, така казуса остава да бъде разрешен от ЦИК.
Мечтите са да се преследват и изпълняват, а не да си остават само красив мираж. Това е мотото на едно съвсем обикновено момче от дупнишкото село Крайници. Като всяко хлапе, още от 1-и клас започва да гони топката в двора на местното училище. Резонно е да започне да играе в местния детски отбор на "Ботев", като на 15 години е вече титуляр и в мъжкия тим, който се подвизава в 4-а дивизия. По-късно преминава във втория дупнишки отбор "Стефанел", с който записва няколко мача и във "В" група.
Страница 3 от 156
