Начало
Около 2,5 км задръстване се е образувало при Мурсалево посока София, заради пътни машини и ремонтни дейности, предаде Агенция „Фокус”. Към този час на деня е натоварен трафикът по Е-79. Задръствания са се образували и в района на Владая. Колони от автомобили са се образували на изхода на Дупница посока София. Платното за движение по АМ „Струма” в посока Дупница- София е затворено, като движението минава по обходен маршрут през село Долна Диканя. Припомняме, че от вчера до 18 часа на 19 юни движението от Дупница по магистралата към София няма да може да се осъществява поради ремонтни дейности. Посочен е алтернативен път, а именно стария през Долна Диканя, съобщиха от пресцентъра на Агенция „Пътна инфраструктура” (АПИ) . В същото време, за пътуващите от София към Дупница няма измемения и те ще могат да си използват магистралата, както и досега. Временната организация на движението се налага поради извършване на дейности за стабилизиране на пътното платно и подобряване функционирането на отводнителните системи.
Автомобилите втора ръка ще поскъпнат с между 10% и 20% през тази година, прогнозира Любомир Доросиев – зам.-председател на Изпълнителния съвет на Асоциацията на вносителите на автомобили, цитиран от "Телеграф". Така, ако един автомобил миналата година е струвал 5000 лв., през тази година или ще запази тази цена, но ще е с година по-стар или дори ще поскъпне с между 500 и 1000 лв., в зависимост от състоянието на колата. Причината за ръста на цените е, че търсенето се повишава, но няма предлагане на употребявани коли, коментира Доросиев. Основните страни, откъдето се внасят возила втора ръка, са Италия и Германия. В момента обаче в Италия почти няма ползвани автомобили, които са били оставени в магазините и са заменени за нови. Заради кризата в Западна Европа шофьорите не сменят колите си както преди -на всеки 4-5 години, обясни Доросиев.
Над 50 души посетиха приемните на народния представител от ГЕРБ Кирил Калфин в Бобов дол, Големо село, Сапарева баня и с. Овчарци. На организираните срещи жителите от двете общини поставиха редица въпроси както от личен, така и от обществен характер. Голяма част от поставените проблеми се отнасяха до дейността на местната власт. Десетки жители посетиха приемната на депутата в Големо село, община Бобов дол. На нея присъства и кметът на селото, общинският председател Росица Борисова и организационният секретар за областта Емил Гущеров. Като основен проблем жителите поставиха липсата на водоснабдяване в гробищния парк на селото. Местните се оплакаха, че от години им се налага да носят вода от вкъщи. Калфин обеща да инициира среща със своя колега от региона, за да потърсят заедно вариант за решаване на проблема. Получиха се и оплаквания от работата на Областна дирекция "Земеделие" – от административното обслужване и от това, че на жители на Големо село им се ползват нерегламентирано земите от трети лица, без да им се заплаща нищо. Поет бе ангажимент в най-скоро време да се проведе втора приемна, на която да бъде поканен представител на съответната служба, както и областният управител, за да се потърси заедно експертно решение.
12 846,84 лева ще струва пускането отново в експлоатация на басейна в ОУ "Климент Охридски" в Дупница. Това показва количествено-стойностната сметка изготвена от експерти, информират от пресцентъра на кметството. Месечната поддръжка само за химикали и филтрация за 330 куб.м вода пък е изчислена на 715.14 лева без ДДС.Припомням, че преди 2 седмици кметът на Община Дупница инж.Методи Чимев разпореди да се започнат необходимите действия, за да бъде възстановен закрития басейн и пуснат в експлоатация. Водното съоръжение не е работило от 8 години и градът няма нито един закрит плувен басейн. "В тази сума е включен и специален робот, който да почиства стените и дъното на басейна. Следващата седмица, от строителния отдел трябва да ми предоставят количествено-стойностна сметка и за разходите, които трябва да бъдат направени за ремонт на съблекалните, душовете и другите помещения, след което да можем да направим обобщен разчет", обясни инж.Чимев.
Водното съоръжение и училището се предвижда да се газифицират, както и подгряването на водата, като общата необходима сума за това е в размер на 44 500 лева. В началото на февруари, Община Дупница входира необходимите документи в Министерство на енергетиката за финансиране по т.нар. Норвежка програма за училища, сред които и "Климент Охридски" и детски градини в Дупница, както и за МБАЛ "Св.Иван Рилски" и се очакват резултатите. Именно на това финансиране се разчита изграждането на газификационната мрежа в школото и басейна.
Два медала спечелиха представителите на Марек 76 от Държавното отборно и индивидуално първенство по тенис на маса, което се проведе в Горна Оряховица. При голяма конкуренция Вертер Стоилов и Мартин Петров взеха бронзови медали на двойки кадети. В спор за третото място те победиха досегашните шампиони на България Христо Христев и Иван Радкев. Мартин Петров спечели бронз и на смесените двойки. В индивидуалното класиране Мартин Петров намери място сред първите 8-ем, а Вертер Стоилов е сред най-добрите 16 в България. Двамата са състезатели на треньора Иван Иванов.
Интересни резултати се получиха по големите села в община Дупница. Очакванията бяха, че БСП няма да има конкуренция в тях и ще спечели убедително, но резултатите показват промяна на настроенията в някои от населените места. Ето какви резултати се получиха в тях за основните играчи в изборите.
Капитанът на Марек Юнион-Ивкони, Гьорги Гьоргиев бе включен в класацията за най-желани ергени сред волейболистите през 2014 година. Сред номинираните в тазгодишният списък са: канадецът Далас Суниас, Мърфи Трой, разпределителят Кавика Шожи, Фредерико Перейра и германецът Денис Калиберда. Ето какво заяви Гьоргиев пред Volleywood:
Досъдебно производство е започнато в РУП Бобов дол за престъпление, свързано с наркотици в затвора в Бобов дол, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Електрожен, 80 м кабел и удължители са откраднати от гараж в Дупница вчера. На 23 –ти март отново имаше разбит гараж в града, като тогава са заявени кражба на зимнина, дрехи и алкохол.Срязани са гумите на л.а. “Тойота” в Бобов дол вчера. Местопроизшествията са обслужени от дежурни полицейски групи, работата по установяване на извършителите продължава.
Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев стартира кампания по набирането на помощи за бедстващото население в Мизия, информрат от пресцентъра. От днес, всеки който има желание да помогне, може да предостави дрехи, одеала, бутилирана вода (на стекове), консерви, обувки, пакет памперси (за деца и възрастни) и други неотложни продукти за хората в Мизия пострадали от наводнението. "Разговаряхме с хората от Община Мизия и те ни насочиха какво точно трябва. Положението всички виждаме какво е, и вярвам, че повече дупничани ще се отзовем и съберем колкото се може повече от най-необходимите провизии. Нека помогнем на нашите съграждани. Разбира се, че ще се включа и аз в кампанията", призова инж. Чимев.Събирането на помощи ще става на "Информация" (партера на Община Дупница), като в зависимост от събраните продукти, веднага ще бъде осигурен транспорт за извозването им.
Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев изпрати днес заявления за включването на нови осем общински обекта към газифицираната мрежа и за сключване на договори. Това са училищата “Неофит Рилски”, “Паисий Хилендарски”, “Кирил и Методий” и “Евлоги Георгиев”, детските градини – “Детелина” и “Слънце”, сградата на МБАЛ “Свети Иван Рилски” на ул. “Св.Георги 2” (Военната болница), както и спортната зала на града, където обаче ще почне да тече газта, след като бъде реконструирана, уточниха от пресцентъра на Общината.
На 20 май миналата година Лияна Панделиева написа „Трима безотговорни 20-тина годишни говедца, без никаква подготовка, без екипировка, без никаква мисъл в главата и естествено – без планинска застраховка – тръгнали да се катерят по планините – хей тъй, на скок-подскок да стигнат хижа "Рай". И естествено – загубили се“ изказването на журналистката е по повод спасителната операция по издирването на тримата младежи, изгубили се в Централен Балкан. Тогава мнозина критикуваха Панделиева, но тя е много права. Самоуверени и безхаберни младежи се разхождат из планините, без да осъзнават как с поведението си могат да застрашат живота на още много други хора, тръгнали да им оказват помощ. Вчера една дузина мъже също рискуваха живота си за поредните трима безхаберници. Трима младежи тръгнали в събота следобед от хижа Рилски езера към хижа Иван Вазов и вечерта към 20:00 часа връзката на един от младежите с родителите му е изчезнала. От 05:00 часа сутринта екип на ПСС-Дупница от 5 души е започнал да издирва момчетата. По-късно и втора група се включи в издирването. При изключително тежки метерологични условия седем спасители тръгнаха по дирите на младежите и попаднаха на лавина. В местността „Бандерата“ лавината удари групата дупнишки спасители и само късметът и опита ги спаси. „ Ако лавината бе паднала минута по-рано ставаше страшно“, заяви един от спасителите. Той допълни, че са паднали последователно две лавини. Първо се е изсипала малката, а след това и голяма, която е затрупала 3-ма души и само бързата реакция на техните колеги ги е спасила. Ето какво написа на страницата си Венци-хижаря на Иван Вазов „Лавината е била брутална целия скат се беше изсипал, но поради бурния вятър нямаше и следа от това какво се е случило по-рано. Дори коментирахме ако е имало хора какво е щяло да се случи защото фронта и беше огромен. Трите момчета са имали голям късмет, че са минали между двата фронта, който нас не ни пожалиха“. Венци описа и други подробности за пристигането на младежите в хижа Иван Вазов.
Повече от 3 часа остана затворено международното летище в Женева, след като там принудително се приземи самолет на етиопските авиолинии. Сигнала за отвлечен самолет е постъпил 06:10 тази сутрин, а той е извършвал редовен полет от Адис Абеба до Рим. Говорител на полицията в Женева е потвърдил новината, че терориста е бил обезвреден, а всички пътници са евакуирани без опасност за живота.
Отборът на Марек ще изиграе днес втората си контрола от зимната подготовка. Дупничани срещат румънския Рапид, като мача е в гръцкия град Ксанти от 15:00 часа. Срещата първоначално бе обявена за 24 януари, но заради изборите в Гърция бе отложена за днес. Утре на проби в Марек ще пристигне офанзивният халф Тодор Колев, който за последно бе в Черно море. Все още не е ясно дали Мартин Кавдански ще остане в Марек или ще продължи кариерата си в Ханза. Дупничани удължиха лагера си в Сандански до петък. В сряда е третата контрола срещу Беласица Петрич от 14:30 часа на терена в село Вълково, а в петък е срещата с Верея Стара Загора от 11:00 часа отново във Вълково
Днес в централата на УЕФА в Нион бе изтеглен жребият за осминафиналите на Шампионската лига. Станаха ясни двойките, които ще се борят за място сред най-добрите осем в най-комерсиалния клубен турнир на Стария континент.
Община Дупница спечели пред Кюстендилски окръжен съд, делото заведено от фирма „Райс-97“ за изплащане на 49 198 лева. Сумата е за лихви от 2009-а година насам по договор за други 89 755,20 лева, които пернишката фирма прибра през миналата година след като запорира тогава сметките на Общината. Договорът е още от времето на Първан Дангов през 2006 година. Съдия Милена Богданова уважи иска на юристите на Общината, а именно да отхвърли претенциите на „Райс-97“ поради изтеклата 3-годишна давност.
Жител на дупнишкото село Бистрица бе осъден на 18 месеца пробация и 2 години без книжка от дупнишкия районен съд. Това стана, след като И.С.З. сключи споразумение с прокуратурата и съдия Добринка Зафирова потвърди споразумението.
Заместник-председателят на ПП ГЕРБ и председател на Националния предизборен щаб Цветан Цветанов ще посети утре 13 септември Дупница, за да представи листата на партията за Кюстендилска област. Събитието започва в 10:00 на площад „Свобода“.
Не ми се струва коректно съперниците ни да се премират от трета страна, заяви силният човек на стадион "Българска армия", Александър Томов.Председателят на Надзорния съвет на ЦСКА коментира пред "Тема Спорт" съдийството на мача с Марек и поведението на играчите на дупничани в края на срещата. Силната фигура на "Армията" не изрази притеснение от изпуснатите точки, но нападна косвено основния конкурент за титлата Лудогорец. "Какво да кажа за срещата с Марек – смешна работа, грозна! Само така мога да определя съдийството и въобще случилото се по време на мача. Но ме порази нещо друго – поведението на футболистите на Марек в края на мача. Никога не се бях смял толкова, до сълзи ме докараха – седят си прави и изведнъж – лягат. На 10 метра около тях няма наш играч, а те падат все едно куршум ги е ударил (смее се). Беше голям майтап, какво ли не измислиха, за да бавят мача. Но какво да се прави, Стойчо си го каза много хубаво – селска история. И още нещо – трябваше задължително да получим втора дузпа. Нарушението срещу Милисавлевич бе кристално", каза Томов. "Вярно, изпуснахме две точки, но не смятам, че това ще ни се отрази чак толкова лошо. Грешки се допускат. Все още имаме аванс пред Лудогорец, не се притеснявам. Шансовете ни за титлата не са намалели. Ще се справим. Да ни притискат, каквото искат да правят, но ние няма да се предадем", категоричен бе Томов. "Не ми се струва коректно трета страна да премира съперниците ни в мачовете. По този начин се създава предпоставка отборът, на който е обещан бонусът, след това да загуби без съпротива директния сблъсък. Тези практики не са нови, не ги одобрявам и трябва да се намери начин да им се сложи край", добави още Томов, цитиран от Livesport.bg по повод информацията, че Марек е заработил солидни премии за спечелената точка от ЦСКА.
Марек Юнион-Ивкони ще започне участието си в тазгодишното издание на Шампионската лига като домакин на руския вицешампион Локомотив (Новосибирск) на 5-и ноември. Локомотив е един от отборите със звездна селекция в Русия и неслучайно спечели Шампионската лига през 2013-а година.
Четвъртфиналите от турнира за Купата на Италия ще се изиграят днес. Мачерата – Кунео, Перуджа – Верона, Трентино – Модена и Пиаченца – Вибо Валентия. Двубоят който предлага zadupnitsa.com е този на Пиаченца. Отбор който феновете в Дупница добре познават от срещите с Марек Юнион-Ивкони в Шампионска Лига, където тима се класира за Плейоф 6. През миналата година Пиаченца отпадна именно на този етап от надпреварата след загуба от Модена, а Вибо Валентия се класира за полуфинал след успех над Кунео. В турнира според регламента се играе един мач. В класирането на Серия А1 Пиаченца е 2-ри, а Вибо 9-ти.
С 2 000 лева ще се включи Община Дупница в кампанията по набиране на средства за възстановяването на Милчо Палакарски от Яхиново. Момчето оцеля в зверската катастрофа преди по-малко от месец в дупнишкото село и му предстои сериозен път да извърви за рехабилитация и възстановяване. По време на дебатите стана ясно, че това е максималната допустима от закона сума, с която Общината може да се включи в кампанията.
Мач за Суперкупата на България при мъжете няма да има, съобщава BGvolleyball.com. Информацията им е от волейболната федерацията. Идеята на родната централа бе сезонът 2014/2015 в първата ни група да се открие с такъв двубой, като за трофея един срещу друг трябваше да излязат шампионът в Суперлиата за 2014 година Марек Юнион-Ивкони (Дупница) и носителят на Купата на България за 2014 година Левски Бол (София). По предварителна програма двубоят бе насрочен за 15 октомври в зала Христо Ботев, но в крайна сметка няма да се състои.
Отборът на СК „Гладиатор“ Дупница, спечели 4 златни и 2 сребърни медала на купа Ботевград, част от Държавното първенство по олимпийско таекуон-до, за деца и кадети. При децата Анастасия Вакъвчиева не остави шанс на съперничките си и след три победи, грабна златото. При кадетите в категория до 51 килиграма, Луиза Захариева спечели златото, като надигра Ванеса Маркова, която й е основен конкурент за националния отбор в новата, за Луиза, категория. На 23 този месец, двете ще се изправят отново една срещу друга, като победителката ще бъде част от националния отбор за Европейското първенство. В категория до 44 килограма, Ивона Цинцерска победи Габриела Кацарска, която е европейска шампионка и отново между двете ще се определи, коя ще бъде националка. В Ботевград, на финала, Цинцерска победи друга дупничанка Мариела Миланова. В категория до 49 килограма, Александър Джорджев спечели златото със златна точка на финала. В категория до 47 килограма, Инес Иванова се окичи със сребърен медал. В отборното класиране при кадетите, СК „Гладиатор“ остана на 2-ро място на 1 точка от софийския „Херея“, но дупнишкия тим бе съставен от шестима състезатели, докато този на победителите бе трикратно повече.
Лидерът в Б група "Марек" договори контрола с на практика изпадналия отбор на "Пирин" (ГД). Двата отбора ще се изправят един срещу друг на стадиона в Бобошево или село Мурсалево идната седмица. Остава двата клуба да се разберат само за датата.
Точно преди Коледа българският национал Цветан Соколов показа, че освен като голям волейболист има и голямо сърце, като направи благороден жест към децата от Дупница. Състезателят на Трентино (Тренто) подкрепи благотворителна акция на ВК Марек Юнион-Ивкони, подпомагаща социалния дом за изоставени деца в града "Олга Стоянова". Преди това, Цецо Соколов дари екипировка на подрастващите от "Марек Юнион-Ивкони" (Дупница), клубът от който е тръгнал неговия път във волейбола. Постъпката му получи международно признание, а ето какво сподели националът за bgvolleyball.com по този повод:
Бившият шеф на Здравната каса в Кюстендил д-р Матей Попниколов и управителят на частната болница в Дупница Костадин Костадинов "кръстосаха шпаги" в битка днес за поста председател на Общински съвет-Дупница. Председателят на ГЕРБ Емил Панчев изидгна кадидатурата на Попниколов като обясни, че той има опит като такъв, наясно е с работата на местния парламент, а и защото симпатизантите на партията са поискали да бъде изидигнат човек. От ОДБ Стоян Шушков номинира Костадин Костадинов. За председател на комисията по избор на Председател бе избран Йонко Гергов (ОДБ), който получи повече гласове от другия предложен Йордан Йорданов (ГЕРБ). За да бъде избран председател са нужни минимум 17 гласа.
В Дупница паднало дърво е нанесло поражения на 2 паркирани автомобила в събота. Няма пострадали хора, съобщават от полицията. Инцидентът е станал в жк "Развесена върба", пред дома на известен бизнесмен от града, като един от автомобилите е негов. В Големо село екип на пожарната е отводнявал къща.
Катастрофа преди минути на ул "Патриарх Евтимий" в Дупница създава временно затруднение за движение. Лек автомобил "Фолксваген Пасат" и "Дачия" са се ударили не кръстовището при разклона за "Колата". Няма пострадали. Улицата е една от най-оживените в града, тъй като води към най-големия жилищен комплекс – "Бистрица". Автомобилите са със счупени ламарини – червеният "Пасат" е със смачкан ляв калник, а "Дачията" със смачкана врата. Полицията обслужва ПТП-то и ще възстанови нормалното движение по улицата, като най-вероятно става въпрос за отнето предимство.
Мащабни проверки започнаха от днес на територията на Дупница служителите на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, съобщава Кннюз. Обект на инспекция са водоеми, рибностопански обекти, пазари и магазини за продажба на риба и рибни продукти, с цел уточняване на придружаващи документи – разрешителни за улов на риба, произход на рибата и декларации за първа продажба. При установяване на несъответствия ще се предприемат действия, съгласно Закона за рибарството и аквакултурите. Масовите проверки ще продължат до 6 декември 2013 година, включително, уточняват от пресцентъра на агенцията.
С Димитър Бербатов си говорим за футбол… Неизбежно минаваме към темата за Стилиян и Мартин. За двамата Петрови, вечна част от “семейството” на Бербатов. Докато попитам Митко дали в лицето на Стенли вижда бъдещето на българския футбол, дали заедно с Марто – така наречените “трите коня”, след време няма да се хванат да теглят “каляската”, но с позиции извън терена, изведнъж Митко замлъква… Търси нещо… “Всъщност всичко, което имам да казвам за тях, съм го написал тук…”
Рекорден брой оферти за упражняване на строителен надзор по време на строителните и монтажни работи на канализационната мрежа в жк. Бистрица бяха подадени в Община Дупница за участие в процедурата по избор. Комисията, с председател зам.кметът по икономическите въпроси Олга Китанова започна работа в открито
заседание днес. 30 са подадените оферти за 4-те обособени позиции на обща стойност 44 000 лева, а изборът е "по най-ниска цена". 4-те позиции са – две за канализацията в жк. Бистрица, за канализацията по трасето на "Интегриран градски транспорт" (ИГТ) и за подмяна водопровода по същия проект. Комисията ще излезе в срок с победителите, които ще извършват строителния надзор.
За канализацията в жк.Бистрица, Община Дупница успя да осигури безвъзмездно над 3,3 млн лева от държавния бюджет, а за същата дейност по трасето попадащо в обхвата на ИГТ почти 1 млн. лв от ПУДООС. В момента тече процедурата по избор на изпълнител и на 16-и февруари ще бъдат отворени офертите . За подмяна на водопровода по ИГТ пък бяха осигурени отново безвъзмездно 680 000 лева от МРРБ, като там изпълнител е избран.
Страница 3 от 156



Sportal.bg
Източник: trud.bg