ОБЗОР/Дупница през 2014 Май: Марек влезе в А група, скандали около изборите, Томас Томов спечели „България търси талант“ Продължаваме с обзора на месец май в Дупница и региона. По-интересните и любопитни факти от този месец в следващите редове.
Десетки дупничани подкрепиха Кубрат Пулев в Хамбург Десетки дупничани подкрепиха на живо в "О2 Арена“ в Хамбург българина Кубрат Пулев в двубоя му с украинеца Владимир Кличко. В препълнената 16 хилядна зала повече от 4000  зрители бяха българи, които неистово подкрепяха  „Кобрата“. Част от тази агитка бе и дупнишката група. Както е известно дупничанинът  Александър Васев е част от щаба на Кубрат Пулев и заедно със свои приятели организира агитката. Припомняме, че  още  през август дупничани бяха готови с десетки знамена и плакати, но срещата на 6 септември бе отложена. Освен групата, която пътува от България в залата имаше и немалко дупничани, които живеят в Хамбург и региона. 451339249d8f
Дупничанин глобен с 1000 лева за притежание на наркотични вещества 8.43 грама суха листна маса –коноп, станаха причина мъж от Дупница да бъде глобен с 1000 лева. Д.К.И е заловен на 19 октомври 2014 година в Дупница на ул. Мадара, където в храсти бил скрил дрогата. Съдът освободи от наказателна отговорност обвиняемия, който обаче ще трябва да заплати и 80,80 лв. разноски по досъдебното производство за изготвяне на физико-химическа експертизи. Веществените доказателства по делото – опаковки от наркотични вещества – 1 бр. черно найлоново пликче, завито със суха зелена листна маса, след влизане в сила на решението на съда ще бъдат унищожени. Решението може да се обжалва и протестира
Сагата продължава. Отново отложиха делото срещу кмета на Баланово, шофирал пиян. Близо една година продължава делото за шофиране в нетрезво състояние срещу кмета на село Баланово Явор Митов. Той бе заловен на 24 февруари 2014 година на връщане от село Крайници, като тогава дрегера показа уникалните 4,66 промила в издишания въздух. Тогава Митов отказа да даде кръвна проба. Днес бе поредното отлагане на делото. Поредното отлагане е след смяната на вещото лице, което трябваше да изготви експертиза на техническото средство, с което е взета пробата на Явор Митов. Причината новото вещо лице да поиска отлагане е, че експертизата все още не е готова. Тя трябва да покаже дали дрегерът е отчел реалното изпито количество алкохол. Делото ще се гледа следващия месец март. Според запознати само вариант "пробация" спасява кметския му стол, но такова решение едва ли ще бъде взето от съда, тъй като е най-лекото за подобен случай провинение. Най-вероятно до местните избори през есента присъда няма да има.
Марек играе днес контрола със Струмска слава ФК Марек 1915 ще срещне в конролен мач отбора на Струмска слава /Радомир/. Срещата е от 18:00 часа на стадион Бончук. Струмска слава ще почива тази неделя, защото по програма играе с Локомотив Сф, който напусна първенството на В-Югозападна футболна група. За дупничани това е поредна проверка преди началото на регионална група „Рила“, която стартира на 6-ти септември. В събота Марек победи Иваняне, който се подвизава в софийската регионална група със 7:2.
Община Дупница дава на съд шофьорката „летяла“ с колата си от 12 метра при „Байкал“ 2520 лева ще струва на Община Дупница възстановяване на мантинелата и парапета в района на пътен възел "Байкал", информират от пресцентъра на кметството. Причината за ремонтните дейности днес са заради инцидента преди около 10-ина дни, когато шофьорка от София в опита си да избяга от полицията, "скочи" от над 12 метра с Пежо-то си разкъсвайки огражденията. Тя оцеля, а автомобилът й се самозапали и изгоря. До броени дни трябва да станат ясни и резултатите от кръвната проба за алкохол на водачката на превозното средство. 16 метра еластична ограда и 8 метра парапет монтира днес специализирана фирма. От кметството допълват, че ще бъде заведено дело срещу 26-годишната софиянка за възстановяване на направените разходи.
Поредица от благотворителни базари в навечерието на Коледа  и прекрасно тържество в ОУ” Евлоги Георгиев” В навечерието на Коледа учениците и учителите  от Основно училище „Евлоги Георгиев” проведоха поредица от благотворителни базари, средствата от които са за подпомагане на ученици, които са сираци и със специални образователни потребности, както и за децата от селището в село Дрен. На интереса на всички се радваха учениците от VI”б” клас, които предложиха вкусни сладкиши. Децата от полуинтернатните групи изработиха картички,  а участниците в клубове по предприемачество по проект ”Успех” продаваха картички, свещници, коледни венци.
Разпуснаха отбора на Марек Футболистите на Марек вече са в коледна ваканция. Отборът повече няма да тренира, като първото занимание от зимната подготовка е насрочено за 12 януари. Седем дни по-късно на 19 януари започва и първия лагер, който ще протече в Сандански. До тогава ще бъде определен и състава на групата за пролетните мачове в А-група. Най-вероятно дупничани ще се разделят с част от футболистите, като на този етап спряганата бройка е около 5-6. От ръководството отказаха да назоват конкретни имена.
Марек Юнион-Ивкони се възроди и остава в битката за титлата Отборът на Марек Юнион-Ивкони се възроди и остана в битката за волейболната титла. Днес на Разпети петък момчетата на старши треньора Найден Найденов показаха завиден дух и характер и успяха да обърнат резултата срещу Добруджа, побеждавайки с 3:1 гейма. Пред десетки привърженици на волейбола от Дупница, които пристигнаха в залата в Сливница да подкрепят любимците си, Марек извоюва важна победа в третия мач от финала на Суперлигата. Първият гейм бе спечелен от гостите от Добрич с 25:15, но след това последва пълен обрат и дупничани спечелиха останалите части с 25:22, 25:18 и 25:12. Утре отново в Сливница е четвъртия мач между двата тима. До момента резултата във финала е 2:1 победи за Добруджа. По регламент се играе до три победи от пет мача.
Какво заявиха Георги Иванов и Милен Лахчев, след Марек-Левски 1:3 Спортният директор на "Левски" Георги Иванов изгледа мача в компанията на Иво Тонев. В официалната ложа на стадион Бончук бяха и хора от ръководството на Локомотив Сф, начело с изпълнителния директор Георги Марков. След срещата Георги Иванов отговори на редица въпроси, повечето свързани с предстоящия мач с Лудогорец. „ Излизаме за победа, но ако не продължим няма да свърши света.“, бяха част от думите на Гонзо.
„Отличници“ сме по уредени футболни мачове, обявяват ги до месец Българският футбол е сред 10-те най-корумпирани в света. Това показва последния доклад на Федербет – най-голямата неправителствена организация в света, която се занимава с разкриване на уговорени мачове. Родният футбол води класацията заедно с Албания, Черна гора, Кипър, Малта и Индонезия за най-много уговорени мачове. Букмейкърите през миналия сезон се оказва, че са изваждали от тиражите си цели кръгове на тези първенства, заради предварително уговорени резулати. От доклада става ясно, че много голям е бил процента на залагания при отборите до 19 и до 21 години на Балканите (без да конкретизират страна), като отбелязват, че "просто спорта там няма смисъл". На седмица само в азиатските букмейкъри, които реално са най-привлекателни за бързите печалби се върти сумата от 80 млрд.-сериозен бизнес, нали?!
Хиляди зрители се очакват тази събота на традицонната кушия в дупнишкото село Бистрица  На 8-и март ще се проведе традиционната пролетна кушия на територията над парк „Рила“ в землището на село Бистрица, съобщиха от пресцентъра на Община Дупница.
Общински работници почистиха боклука на търговците за Умни петък в Дупница  От Община Дупница изпратиха рано тази сутрин хора, които да почистят замърсения от боклуци район, където се бяха настанили пътуващите търговци за Умни петък, информираха от пресцентъра на кметството.
Сочи 2014 : Българското участие днес по часове

Седем български спортисти ще се състезават в първия ден на зимните олимпийски игри в Сочи, които бяха открити в петък с пищна церемония.

Началото на българското участие ще даде ски бегачката Антония Григорова в 12.00 часа*. 27-годишната състезателка от Варна ще застане на старт в дисциплината 15 км скиатлон, която включва 7.5 км класически стил и 7.5 км свободен стил. Григорова е със стартов номер 50. 

В 16.30 часа започва първото състезание по биатлон – 10 км спринт, в коeто ще участват четирима българи – Михаил Клечеров, Красимир Анев, Владимир Илиев и Иван Златев. Те са съответно със стартови номера 12, 45, 59 и 85. 

В стартовия списък са заявени 87 участници. Първите 60 в крайното класиране на спринта получават право на участие в преследването, което е в понеделник от 17.00 часа. 

В събота от 16.30 часа започва и българското участие в спускането с шейни. Станислав Беньов ще се състезава в индивидуалния старт, който се провежда в четири манша. Вторият манш отново е в събота – от 18.40 часа. Третият и четвъртият са в неделя по същото време. 

В 18.30 часа започват квалификациите в ски скоковете на малка шанца, където ще участва Владимир Зографски. 20-годишният българин ще скача четвърти, а общо 61 състезатели са записани в стартовия лист. 

Финалът в тази дисциплина е в неделя, а в него ще участват 50 скачачи – първите десет във временното класиране за Световната купа и 40-те с най-добър резултат от пресявките.
Германея с нов провал у дома IMG_902823Германея Сапарева баня записа ново поражение във В-Югозападна футболна група след като отстъпи като домакин от Оборище Панагюрище с 0:1. Единственото попадение в мача реализира в 35-та минута Енчев, който вкара топката във вратата директно след изпълнение на ъглов удар. Гостите от Панагюрище играха тактически грамотно използвайки всяка възможност за атака. Тимът на Германея пък за пореден път показа много брак в действията си на терена и не можа да създаде сериозни голови положения пред вратаря Димитър Грабчев. След двубоя старши треньора на домакините Борис Кръстев заяви, че обора се намира в криза и въпреки опитните футболисти, които има играе слабо. Кръстев намекна, че през зимата най-вероятно ще има и промени в състава. Щастлив след мача бе неговият колега от Панагюрище Танчо Калпаков, който сподели, че неговите играчи са изпълнили точно всички указания.
Проследете Извънредната сесия на ОбС-Дупница с коментар НА ЖИВО в zadupnitsa.com ОБНОВЕНО  Извънредната сесия на Общински съвет-Дупница тече в момента. Няколко минути след 10:00 часа в Заседателната зала на Общината присъстваха 30 съветници и председателят Ивайло Константинов откри заседанието.
Кметска заповед регламентира паленето на огньове за Сирни Заговезни в Дупница  Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев издаде заповед, с която регламентира паленето на огньове във връзка с предстоящия на 02.03.2014 г. празник Сирни Заговезни, съобщиха от пресцентъра на кметството.
Интересът към безплатното саниране в Дупница голям, допустимите блокове малко Интересът към програмата за напълно безплатно саниране на многофамилни жилищни сгради в Дупница е голям, отчитат от кметството. Повече от 300 са жилищните сгради на територията на града, но не всички са допустими за финансиране. "От началото на годината няма ден, в който поне по 2-3 домоуправители да не са идвали за информация как става кандидатстването", допълват от пресцентъра. До края на този месец трябва да пристигнат Методическите указания в общините, както и необходимите образци за кандидатстване.
Новият кмет на Овчарци встъпва в длъжност от идния понеделник Новоизбраният кмет на село Овчарци Йордан Куйов ще встъпи официално в длъжност от следващия понеделник. Той спечели изборите в своето село вчера, след като надделя на прекия си опонент Йордан Камджилов с едва 13 гласа. 24-годишият студент в Минно-геоложкия университет Йордан Куйов със специалност "Сондиране и добив на нефт и газ", в момента подготвя дипломната си защита.
След читателски сигнали и подписки, монтираха „легнали“ полицаи в единия край на ул“Бузлуджа“ Служители на Община Дупница, монтираха „легнали“ полицаи на улица „Бузлуджа“ в Дупница. Припомняме, че в началото на месец май Общинската комисия по транспорт реши да има легнали полицаи и на тази улица в града. Това стана, след като до комисията бяха входирани два сигнала от хора живеещи в този район. "Автомобили летят с „бясна“ скорост по улица в Дупница и това ще доведе рано или късно до трагедия“, написаха тогава в читателски сигнал до zadupnitsa.com хора живеещи на ул.“Бузлуджа“ и околните пресечки, които започнаха и събиране на подписи. В сигнала до zadupnitsa.com хората споделиха, че вече е станало ежедневие по улицата да летят автомобили с над 100 км/ч, без дори да се съобразяват, че на кръстовището с улица „Цар Симеон“ има знак, който им отнема предимството. В сигнала си, живеещите в района допълниха още, че на пресечката с улица „Искър“ има магазин и там постоянно има и малки деца. Точно на това място вече са станали и няколко катастрофи. Именно там вече са положени „легналите“ полицаи, за да се ограничи скоростта.
Пиян сръбски шофьор на ТИР хванаха дупнишки полицаи Шофьор от Сърбия е управлявал товарен автомобил "Ивеко" след употреба на алкохол. Той е спрян за проверка на главен път Е- 79. Дрегерът е отчел резултат 1.41 промила алкохол в издишания въздух. На водача е взета и кръвна проба за анализ в болница в Дупница. Срещу 52-годишният сръбски гражданин е започнато бързо полицейско производство в РПУ Дупница.
Тази сутрин инцидент с работници на АМ Струма в района на Дупница Трудов инцидент изпрати двама работници от Лот 2 на АМ Струма в болница. Злополуката е станала в началото на днешния работен ден около 8:00 часа. Двамата мъже са работили при тунела на магистралата намиращ се в близост до Бинека, където е станало срутване. По първоначални данни единия от пострадалите е от Кюстендил, а другия от Панагюрище. Двамата са закарани в болница, единия в Дупница, а другия в Кюстендил, като на този етап информацията е, че нямат наранявания застрашаващи живота им. Придвижването на линейката от Дупница към строежа до Бинека, съвпадна и с пътния инцидент, който блокира движението на изхода от Дупница.Повече за него четете ТУК
Километрично задръстване на Е-79 след Дупница в посока София Километрично задръстване от автомобили се е образувало след Дупница в посока София. Задръстването е с дължина над 4 км, в две колони и започва от автокъщите разположени след Дупница до началото на ЛОТ 1 на АМ "Струма". Катастрофа между два леки автомобила е причината за вече 5-километровото задръстване на Главен път Е-79 преди тунела на с. Железница в посока Благоевград, предаде Агенция "Фокус". На мястото на инцидента има полицейски патрул.Преминаването през участъка отнема около 17 минути.
30-годишна шофьорка от Дупница „счупи“ дрегера От началото на годината смъртта по улиците е навсякъде, но това не пречи на някои "камикадзета" да показват уменията си след сериозна употреба на алкохол. Поредният случай е от вчера, отчитат от пресцентъра на полицията. 30-годишна водачка на лек автомобил “Фиат” е спряна за проверка, след като съмнително се движела по пътното платно. Полицаите останали като гръмнати, след като видяли отчетеното. Дрегерът им се "счупил" на 1.99 промила алкохол в издишания въздух.
82-годишен дупничанин се самоуби вчера 82-годишният мъж е сложил край на живота си след като се е хвърлил от моста при бившия  Завод за инструментално оборудване ЗИО. Той е оставил предсмъртно писмо до свойте близки. . При пристигането си на място екип на Спешен център само е констатирал смъртта.   Според първоначална информация роднините му са отказали аутопсия
Трета поредна победа за Марек в Италия Отборът на Марек Сеграте продължава с отличните си игри. Дупнишкият тим записа трета поредна победа тази година, като това е една от най-успешните серии на отбора. В мач от 19-ят кръг Марек победи с 3:2 гостуващия Спортинг, който заемаше второ място в класирането на Seconda Categoria GIRONE в Италия. Първото полувреме завърши наравно 2:2, като българите стигнаха до победата през втората част с гол на Калоян Иванов, който направи хеттрик в срещата. Гостити пропуснаха дузпа. Съдията показа и по един червен картон за двата тима.