Начало
Вчера в РУП Дупница са заявени две извършени кражби – на ловна пушка от къща в с. Усойка и на дамска чанта и дрехи от автомобил, паркиран пред магазин в Дупница.
До два месеца делото за убийството на 28-годишния Николай Радев, може да влезе в съда. Според запознати с разследването, прокуратурата е готова с обвинителния акт и ще го внесе в съда. Готови са и резултатите от тройната съдебномедицинска експертиза, която трябва да обяви с какво е убит Радев.
32-ма души са били в контакт с 60-годишния българин, който е настанен във Военномедицинска академия със съмнения за ебола. Това съобщава bTV като се позовава на отлично осведомени източници. 28 от контактувалите с пациента са изолирани във ВМА, но четирима други се издирват от полицията и армията. По-рано беше съобщено, че шестима контактни с пациента, за който има съмнения, че е заразен с ебола, са поставени под наблюдение в болница „Токуда“. Хората, за които съмнение, че може да са се заразили с опасната болест, ще бъдат под карантина 21 дни.
Акция на комисия от Община Дупница с участието на служители от “Контролно звено”, “Търговски отдел”, “Местни данъци и такси” и “Пазари” се проведе в уикенда в Дупница. Целта бе проверка на лицата извършващи търговска дейност на открито, информират от пресцентъра на Общината. Проверени са 7 търговци, като за 3 от тях е установено, че развиват търговия без абсолютно никакви документи, включително и без удостоверение от Българската агенция по безопасност на храните.
Щастлива развръзка – планинските спасители от отряда в Дупница ще имат база в планината до края на лятото. Ангажиментът беше поет лично от екоминистъра Ивелина Василева, след като в понеделник БНТ излъчи документалния филм на Цвета Младенова “Спасители на инат”./Филмът може да гледате ТУК/ В серия от репортажи още преди две години екипът разказа как при нещастен случай се налага планинските спасители да тръгват чак от Дупница, за да стигнат до района на Рилските езера. Пострадалите чакат с часове, а в някои случаи забавянето може да бъде фатално. Само преди по-малко от месец планинските спасители от Дупница бяха ударени от лавина по време на спасителна акция. Заради липсата на база в планината тръгнаха към бедстващите чак на другия ден при ураганен вятър и свирепо време. Изкачването само до началната точка на издирването им отне повече от 3 часа.
Най-добрият ни тенисист Григор Димитров ще започне в първите часове на вторник участието си на Откритото първенство на Австралия. 22-ият в световната ранглиста Димитров се изправя срещу американеца Брадли Клан в първия мач за деня на Корт №19. Двубоят започва в 2,00 часа българско време. Брадли Клан е 95-и в ранглистата на ATP. Във втория ден на турнира участието си започват и много от големите фаворити. В първия мач на централния корт "Род Лейвър Арина" от 2,00 часа наше време миналогодишната шампионка и поставена под №2 в схемата Виктория Азаренка (Беларус) излиза срещу шведката Йохана Ларсон. Веднага след това на корта ще се появи носителят на рекордните 17 титли от "Големия шлем" Роджър Федерер (Швейцария). Негов съперник ще бъде австралиецът Джеймс Дукуърт. След това идва ред на срещата Андреас Сепи (Италия) – Лейтън Хюит (Австралия), а във вечерната сесия, започваща в 10,00 часа българско време, ще изиграе своя първи мач в тазгодишното състезание световният №1 и шампион в Мелбърн през 2009 година Рафаел Надал. Испанецът ще мери сили с австралиеца Бърнард Томич. Шампионката от 2008 година Мария Шарапова (Русия) пък ще се изправи след това срещу американката Бетани Матек-Сендс. Трикратният финалист Анди Мъри също започва участието си във вторник, но на "Хайсенс Арина". Съперник на олимпийския шампион от Игрите в Лондон ще бъде японецът Го Соеда. На "Маргарет Корт Арина" пък шампионът от US Open през 2009 година Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина) ще излезе срещу Райн Уилямс (САЩ). Бившата №1 при дамите Каролин Вожняцки също стартира утре. Датчанката ще играе с Лурдес Домингес Лино (Испания).
Петкратният републикански шампион на България по кикбокс в категория до 52 кг Доброслав Радев ще замине за Унгария утре, където ще участва в Световната купа.
Атанас Янев, който бе кмет на Дупница в периода 2007-2011 година, отново се впуска в изборната надпревара. Янев ще бъде подкрепен от няколко партии, една от които е и ДПС. От партията все още няма официално потвърждение, но източници от нея споделиха, че ще подкрепят Янев. През 2008 година Атанас Янев бе издигнат от партия „Нашият град“, а след изтичане на мандата му той не се кандидатира за втори. Официално Янев все още не е обявил кандидатурата си, но според осведомени това се очаква да стане до дни.
Отборът на Атлетико Мадрид продължава да лети високо, високо. "Дюшекчиите" стигнаха 1/2-финал в Шампионската лига, след като отстраниха Барселона в испанска схватка от 1/4-финалите с общ резултат 2:1. "Червено-белите" биха с 1:0 своя каталунски опонент тази вечер на "Висенте Калдерон" след попадение на Коке (5). Мадридчани удариха три греда и надигра тотално своя опонент, който изигра много слаб мач. Каталунците направиха безброй грешки в защита, а в нападение им лиспваха идеи. Атлети продължава да мечтае не само в Европа, но и в Примера, където е лидер и се бори за титлата.
Германея Сапарева баня и Струмска слава Радомир завършиха наравно 1:1 в едно от дербитата на този 21-ви кръг на В – Югозападна футболна група. През първото полувреме играта бе равностойна, като липсваха и головите положения. Все пак в 31-та минута гостите се възползваха от зле подредената отбрана на Германея и непокрития в наказателното поле Димитров откри резултата 0:1. Малко по-късно Матев можеше и да удвои, но топката премина над гредата. Домакините успяха да изравнят в 41-та минута, когато Чечев изведе добре Мангурев в наказателното поле и халфа вкара топката под плонжа на Георгиев за 1:1.
Миньорите от подземните рудници на „Въгледобив Бобов дол" спряха работа за 1 час вчера, в знак на протест към действията на МОСВ и ЕСО, който спряха работата на един от блоковете на ТЕЦ- Бобов дол. Миньорите не са получили все още заплатата си за месец юли. Те заплашват с нови граждански протести, ако проблема не се разреши. Управителят на "Въгледобив- Бобов дол" Красимир Чаврагански е изпратил писмо до министрите на икономиката и енергетиката и на околната среда и водите, и до синдикалните лидери в КНСБ и Подкрепа, в което се казва: "Във "Въгледобив Бобов дол" ЕООД, гр. Бобов дол получихме писмо от ръководството на ТЕЦ – Бобов дол за ограничаване доставките на енергийно гориво. Това се налага вследствие наложеното ограничение от МОСВ (зам. министър Малинов) и ЕСО за спиране на работата на един от блоковете на ТЕЦ Бобов дол. Намаленият добив от наша страна, като основен доставчик на енергийно гориво за ТЕЦ Бобов дол, създава големи технологични проблеми в подземните рудници, които са с непрекъснат производствен процес и всяко спиране се оказва пагубно за състоянието на машини, съоръжения, минни изработки и добивни фронтове, същото представлява и пряка заплаха за живота и здравето на работещите в тях (в разкритите галерии при спиране на 24 часовия на добив се създават предпоставки за пожари). В подземната мина 24 часовия непрекъснат процес е задължителен за безопасността на работещите миньори. Произвежданата от ТЕЦ Бобов дол електроенергия е в пъти по – евтина от тази в ТЕЦ 1 и ТЕЦ 3(американските централи), както и от зелените енергии. Въпреки това от 1 юли 2014 г. ТЕЦ Бобов дол е изкаран от регулирания пазар(работи само за свободен пазар). Към днешна дата НЕК продължава да дължи за произведената в първото полугодие енергия малко под пет милиона лева. Това пряко се отразява на разплащанията от ТЕЦ към мините, поради което миньорите от дружеството не са получили заплата за месец юли 2014г., това води и до забавяне разплащанията на дружеството към нашите контрагенти и доставчици, и нарушава целия производствен процес". „Въгледобив Бобов дол" ЕООД и ТЕЦ Бобов дол са структурно определящи предприятия в Югозападна България. Ограничаването или ликвидирането на дейността им ще доведе до голямо социално напрежение и масова безработица в региона".
Днес на стадиона в село Крайници Германея изигра втората си контрола тази зима. Вчера момчетата на старши треньорът Борис Кръстев победиха с 2:0 юношите на Марек 2007, но днес бяха разгромени от Септември с 0:4. Отборът на Германея бе общо взето равностоен в първите 20-минути, след което гостите овладяха изцяло инициативата и в 32-та минута след центриране от ъглов удар на Смилен Златанов, оставения непокрит извън наказателното поле Здравко Карадачки с точен шут измежду куп играчи прати топката във вратата на Спасов за 0:1. В 36-та минута отново Карадачки бе на правилната позиция и след като засече центриране на Топузов покачи на 0:2. През второто полувреме гостите извършиха 9 промени в състава си и тотално взеха превес в играта, след като в Германея продължиха със състава от първата част. Отборът на Септеври пропиля поне 3-4 чисти голови положения, но все пак в 78-та минута Гущеров вкара за 0:3, а в последната 90-та минута Костов оформи крайното 0:4.
Читателски сигнал се получи на редакционната поща на zadupnitsa.com. В него се визира потенциален проблем с паркирането пред един от най-големите блокове в жк“Дупница“ бл-2. Хората от блока се притесняват, че след завършване на дейностите по проект „ Съвременно пространствено оформление и подобряване на зелена градска среда на централна градска част“, няма да има къде да паркират. „В блока има 69 апратамента, а се обособяват само 8-паркоместа от едната страна и само 3 от другата. Останалото ще бъде градинки. Нямяме против градинките, но трябва да се помисли и за паркирането. Преди на мястото на бъдещите градинки бе пълно с автомобили.“, се пише в сигнала. Zadupnitsa.com ще постави въпроса пред Общинска администрация. Ако искате да ни сигнализирате, можете да го направите на нашия мейл Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите. или на нашата фейсбук-страница.
Шести играч на Марек реши да разстрогне договора си с клуба и да опита късмета си в друг тим. Днес дупничани се разделиха по взаимно съгласие с един от офанзивните си полузащитници Димитър Илиев. Роденият в Кюстендил 26-годишен футболист бе привлечен в Марек в края на месец юли миналата година и игра в почти всички мачове. Това е 6-ят играч, който си тръгва тази зима след Емил Михайлов, Димитър Андонов, Димитър Димитров, Петър Тончев и Кристиян Петков.
Заплатите на миньорите от Бобов дол вече са преведени в техните банкови карти и могат да разполагат с тях. Това съобщиха от „Въгледобив-Бобов дол“. „Парите вече са в сметките на работниците“, заяви управителя на дружеството Красимир Чаврагански. Парите са остатъка от заплатата за август. С изплащането на тези суми се спират и намеренията за стачни действия в мините. Снощи работници от втора смяна на рудник Бабино имаха готовност за протест, но след като разбраха , че ще има превод на заплата се отказаха от намеренията си.. На 10 октомври отново имаше протест от миньорите първа смяна в рудник „Бабино“.
Близо 300 хиляди лв. са похарчили депутатите през 2014 г. за цветя и подаръци, при положение, че за същия период парламентът на Великобритания е отделил за букети британски паунди на стойност 5200 лева, пише "168 часа"Смущаващите цифри не са изненада, защото всеки ден, в който има заседание, из сградата се разнасят кой от кой по-красиви и по-големи букети. Поводите най-често са рождени дни. Част от тези пари са отишли за цветя и подаръци на външни гости, но повечето са похарчени за доброто настроение на колегите депутати. Най-големите букети, които едва се хващат в ръце, се подаряват на шефовете. Почти всяка седмица някой от 240-те народни представители чества рожден или имен ден. Обикновено кани почти всички колеги без значение от коя група са, дали са управляващи или в опозиция. Почти 73 хиляди лв. са платени от парламента през 2014 г. за доставка и аранжировка на цветя, зеленина, букети, венци и кошници за протоколни нужди на парламента. Подаръците пък са излезли три пъти по-скъпо – 220 хиляди лв. От тях 133 хиляди лв. са били разходите на вече направените подаръци, а в складовете на Народното събрание стоят предмети на стойност 87 хил. лв. "Винаги е било така. Не съм се занимавал да следя кой какви аранжировки си е поръчвал, но за всяка група, председател или заместник-председател има определени лимити. Става въпрос за официални чествания и събития", коментира бившият шеф на парламента Михаил Миков. Той допълни, че няма представа кой е рекордьор по поръчани цветя и плакети. Според него всичко било, както е по протокол. "Бюджетът на Народното събрание включва средства за представителни разходи на председателя, заместник-председателите, председателите на парламентарните групи, на председателите на парламентарните комисии, както и средства за посрещане на гости, поканени от Народното събрание във връзка с международната дейност", пише в отговора на администрацията до вестника. Оказва се, че и в промеждутъка между 6 август и 27 октомври, когато парламентът не заседава, са заявени и купени подаръчни предмети за 10 хил. лв. и букети за 957 лв. Кой ги е използвал по това време, когато няма народни представители, не е ясно. Докато депутатите си подаряват красиви букети, които за да пренесат после до вкъщи, им трябват няколко багажника, лекари алармираха, че 500 хил. лв. не достигат за лечението на болни от мултиформен глиобластом, който е най-честият първичен злокачествен мозъчен тумор при възрастни. Точно 300 000 лв. бяха събрани само за няколко часа за пострадалите от наводнението през юни миналата година във Варна от есемеси. Същата сума отпусна МОН на две училища в Мизия след природното бедствие. За сравнение може да погледнем други подобни институции в Европа. В Камарата на общините на Британския парламент е изхарчила 2047,80 лири (5324 лв.) за официални събития през 2012 г. За сравнение техните депутати са три пъти повече. През 2013 г. парите са 1059,90 лири (2755 лв.), става ясно от отговор на депутатски въпрос. От септември 2013 до септември 2014 г. за букети са дадени 2000 лири, което прави 5200 лв. Сумата е 7% от тази, която са похарчили българските депутати, а средната работна заплата в Обединеното кралство през 2014 г. е била около 3500 български лева. Горната камара – на лордовете, пък въобще не е пипнала бюджетни средства за протоколни нужди, сочи отчетът на благородниците. В отговора на Долната камара на Британския парламент става ясно, че от август 2012 г. е въведена нова политика, според която е забранено да се харчат обществени средства за цветя с изключение на официални празници и други значими събития. Единственото събитие, за което са купени цветя, е мемориалното честване на Нелсън Мандела в зала "Уестминстър". За банкетни цели не са давани никакви пари. /БЛИЦ
Отборът на Марек заминава утре 19 януари на подготвителен лагер в Сандански. Старши треньорът Тенчо Тенев определи група от 20-футболисти между които и 4-те нови попълнения Мартин Кавдански, Илиан Гаров, Томислав Павлов и Георг Василев. С отбора ще пътува и юношата Емил Стоянов, който се подвизаваше в дублиращия тим. Лагера в Сандански ще продължи най-малко 10 дни, като през това време дупничани ще изиграят и две контроли с Рапид Букурещ на 24-ти януари и с Беласица Петрич. В календара на Марек са записани и контроли с Пирин Благоевград, Симитли, Миньор Перник, Ботев Враца и Рилски спортист, но тези мачове ще се играят, след като отбора се прибере в Дупница.
Лошото мартенско време, най-вероятно ще стане причина за отлагане на всички срещи от предстоящия в неделя 17-ти кръг на В-Югозападна футболна група. Очаква се мачовете да бъдат насрочени за 11-ти март сряда. Днес ще се проведе заседание на Зоналния съвет на БФС и ще бъде взето решение. От Германея Сапарева баня заявиха, че терена е покрит с 10 см снежна покривка и там футболна среща не може да се проведе при нормални условия. Германея е домакин на Струмска слава. Прогнозите са за превалявания на сняг до края на седмицата.
Изпълнителният директор и наставник на Марек Иво Паргов бе разочарован от първата загуба на дупнишкия клуб през настоящия сезон.
Австралийският ледоразбивач „Аврора“ вече пътува към открито море. На борда му се намират 52-та спасени учени и туристи от заседналия между ледовете руски кораб „Академик Шокальскии“. Според ИТАР-ТАСС кораба се движи бавно със скорост 1 възел поради засилен около него ледоход. Курса е към австралийската антарктическа база Кейси. Най-рано към средата на месеца евакуираните учени ще стигнат остров Тасмания.
ФК "Кюстендил" победи, като гост "Миньор" в Бобов дол с 4:2 и спечели правото да представлява Кюстендилска област на баражите за влизане в Югозападната "В" група. За победителите бяха точни Георги Димитров-2 ,Иво Максимов, Явор Димитров, а за домакините вкараха Венци Венциславов и Тотев.
Дългогодишен “миризлив” проблем на жителите на село Самораново ще бъде разрешен до 2 месеца, информират от общинския пресцентър. Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев сключи договор за изграждането на затворен мръсен канал, който повече от 30 години трови с миризмите си хората в района на ул “Й. Дотин”. В момента каналът е открит, миризмите са ужасни, а гледката от "плуващи" фекалии в непосредствена близост до детска площадка и парк на селото е отвратителна. “Още миналата година на приемната ми в Самораново хората се оплакаха от този канал и поех ангажимент при първа възможност да разрешим проблема. Комисията, която огледа селата също препоръча час по-скоро да го ремонтираме и да не чакаме финансиране по някой проект през някоя от следващите години. Затова форсирах нещата и в края на май трябва да приключат всички дейности”, обясни инж. Чимев.
Отборът на дупнишкия СК Гладиатор днес се завърна от Швеция, където взе участие на турнир в град Трелеборг. Дупничани се представиха повече от достойно и спечелиха 3 златни,1 сребърен и 2 бронзови медала.
Футболистите на Марек ще посетят в четвъртък Десислава Николова и Димитър Харизанов за да се запознаят лично с новородения Марек. Детето се роди на 3 май, а родителите избраха да го кръстят Марек. Футболистите са закупили подаръци за бебето, което се превръща в талисман на отбора. Освен това е поръчана и фланелка като на първия тим с номер 1. "Всички в отбора много се радват и желаят здраве на Марек и неговите родители" заяви старши треньора Иво Паргов.
След като приключи сагата около избора на председател на Общински съвет Дупница, сега може би се задава нова около избора на заместник председател. Заседанието на местният парламент е от 10:00 часа на 7 март, а точката е трета в дневния ред. Преди нея съветниците ще дискутират около избор на председател на икономическата комисия. Мястото определено е апетитно и досега бе заемано от избраният за председател на Общински съвет Владимир Владимиров. За негов заместник се спряга Вергил Кацов от ОДБ, но не е ясно какво ще предложат БСП и ГЕРБ. Дали пък точно тази точка няма да се окаже препъни камъка за избор на зам. председател, където едно от най-обсъжданите имена е отново на представител на ОДБ Йонко Гергов.
Дисциплинарната комисия към БФС няма да излезе с решение по скандалите на мача "Марек" – "Левски" тази седмица и ще го направи идната. Днес членовете й не успяха да се съберат и да разгледат подробно докладите и ситуацията със скандалното поведение на "сините" фенове. В медиите обаче се появиха слухове, че всъщност от БФС готвят яка санкция на дупничани и незначителна за столичния тим. Припомняме, че от Областна дирекция на РДВР и ФК "Марек" бяха изпратили писмо до БФС за отлагане на срещата, заради изборите и невъзможността на полицията да охранява двубоя, но от родната ни централа за пореден път показаха абсолютно безхаберие и това доведе до ангажиране на охранителна фирма и последвалите скандали.
Рядко срещано по българските терени меле си спретнаха два от отборите в Югозападната "В" група. В 85-ата минута при резултат 1:1 на терена в Копиловци, двата отбора се хванаха гуша за гуша. Скандалът избухна, след като футболистът на "Велбъжд" Атанас Пенков нахлу на терена и хвана футболист на "Миньор" (Пк). За секунди настана масово меле между футболистите с ритници, блъскане и удари. Двата треньорски щаба се опитаха да ги разтърват с част от резервите, но това отне доста време. След като страстите се поуспокоиха, наставникът на "Миньор" (Пк) Христо Янев накара играчите си да се приберат в клубния автобус и напуснаха стадиона.
Наставникът на Дунав Драгомир Григоров похвали Марек за играта, която е показал при победата с 1:0 над неговия отбор.
Гьорги Гьоргиев е сред трансферните цели на Копра Елиор (Пиаченца), където капитан е Христо Златанов, избухна преди минути специализирания волейболен сайт bgvolleyball.com. Информацията е на най-популярния български волейболен журналист на Ботуша Ивайло Пампулов, който следи изкъсо италианския волейбол от 7 години и е с много сериозни контакти в тамошните клубове.
Около "Марек Юнион-Ивкони" винаги е било интересно и очевидно ще бъде горещо и в следващите дни. 3-кратният ни волейболен шампион стяга изненадващ трансфер до 3-4 дни, но все още пази името в тайна. "В понеделник-вторник най-късно ще се знае какво се случва с този играч и дали ще пристигне в Сливница. Българин е, и играе на поста диагонал", загадъчно подхвърли мениджърът на дупничани Людмил Найденов, но не назова име.
От ръководството на Марек определиха цените на билетите за двубоя с "Берое". Срещата е утре от 14 часа на стадион "Бончук" в пореден кръг от шампионата на "А" група, като двубоят е много важен за дупничани в борбата им за оцеляване, която водят. Цените на пропуските за всички сектори са с цена от 5 лв. По толкова ще се бръкнат и феновете на старозагорския тим, които организират автобусен превоз до Дупница и се очакват около 100-ина да акостират на "Бончук". За предишното домакинство на ЦСКА, от ръководството на клуба, бяха пуснали билетите по 10 лева, но сега върнаха старите цени. Така, "Марек" продължава да бъде клубът, с най-ниски цени за вход от всички отбори в елита.
Страница 5 от 156

