Начало
На 14-и февруари някои празнуват повторно Трифон Зарезан, а други Свети Валентин.
Младежите от Ротаракт клуб –Дупница направиха днес две дарения. Със събраните средства от кампанията „Направи вълшебство“ те зарадваха децата лишени от родителски грижи от дом „Олга Стоянова“ и ЦНСТ „Надежда“ в Дупница. Кампанията започна на коледния благотворителен бал на Ротари клуб , където бяха набрани над 500 лева и продължи с базар на площад Свобода, където бяха продавани ръчно изработени подаръци и сувенири, които са дело на деца от дупнишките училища.От тази инициатива бяха събрани още 700 лева след като много дупничани и гости на града подкрепиха идеята. 4-ри компютърни конфигурации бяха дарени на децата от дом „Олга Стоянова“. Президентът на Ротаракт Емил Кастрев връчи компютрите, а Борислава Динева допълни, че през следващите седмици ще проведат и курсове за безопасно ползване на интернет сред възпитаниците на дома. Младите ротарианци посетиха и ЦНСТ „Надежда“, където подариха модерн CD плеър, фотоапарат, тетрадки и химикалки. От Ротаракт-Дупница обещаха, че ще продължат с още благотворителни кампании.
От централата на ДНСК потвърдиха информацията на zadupnitsa.com за рокада на шефския пост в Кюстендил. Това стана ясно от съобщението до медиите публикувано на официалния сайт на инспекцията днес: "Във връзка с получени запитвания от медиите дали РО НСК Кюстендил има нов началник, Ви информираме следното: След подаване на молба, инж. Параскева Мицова е преназначена на длъжност главен инспектор в РО НСК Кюстендил. До провеждане на конкурс изпълняващ длъжността Началник РО НСК Кюстендил е инж. Параскева Мицова".
Свличаща се земна маса затруднява движението на пътя Дупница -Кюстендил, в началото на местността Черна нива. Водачите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост. Трафикът се осъществява в едната лента. Свлачищните процеси продължават, поставена е ограничителна лента, както и необходимия пътен знак за падащи камъни, информират от Областно пътно управление- Кюстендил. На мястото са пристигнали екипи на пътно поддържащата фирма. Първият сигнал за свлачището до пътя е даден в 11, 05 ч., съобщава Дарик радио.Пътят е разчистен, но в последствие свличането на земна маса е продължило.
Във връзка с изпълнение на проекта “Реконструкция на общинско улично осветление” в гр. Дупница се налага прекъсване на електрозахранването за периода 20.10. – 24.10.2014 год. от 8,30 до 16,00 часа по дати и улици както следва:
Продължава почистването на речните корита на територията на община Дупница. По заповед на кмета инж. Методи Чимев се извършват действия по почистването на речните корита по поречията на реките Джерман от моста при улица Кулата до изхода на града, както и Бистрица от “Черния мост” до вливането му в Джерман и река Отовица. Община Дупница предприе своевременни действия по настояване на жителите на село Палатово за почистване на коритото на реката, която минава през селото, както и допълнителен участък от 500 метра след къщите. След обилните дъждове преди няколко дни каналът бе затлачен, от клони и листна маса, които създаваха предпоставки за наводняване на улиците, зеленчуковите градини и овощни насаждения.
Хиляди дупничани и гости на града посетиха днес парк Рила, където през целия ден се проведоха различни мероприятия по случей празника на детето 1-ви юни. Най-мащабна бе инициативата ФАМИЛАТЛОН, която се провежда за 5-та година в София, а Дупница участва за първа година. ФАМИЛАТЛОН са три едновременно случващи се мероприятия:
Представителите на дупнишкия СК „Гладиатор“ продължават с повече от добрите си изяви на различните турнири.
Националната програма “ Сигурност” за наемане на пазачи за опазване на селскостопанската продукция ще се реализира за втора поредна година. Това обяви директорът на Регионалната служба по заетост Станислава Поповска в Кюстендил. До 10-ина дни ще бъдат разпределени финансовите средства, както и ще бъдат обявени свободните места по области и градове.
Досъдебно производство е започнато вчера в РУП Рила след подаден сигнал от жител на с. Цървище за упражнена принуда от двама неизвестни да спре автомобила си “Фолксваген-транспортер”, докато пътувал в посока с. Драгодан. 40-годишният П.Г. е съобщил и че неизвестните лица са възпроизвели изстрели по автомобила му и е спукана задна гума. При проведените процесуално-следствени действия криминалистите идентифицирали участниците в инцидента. Те са служители на Горското стопанство – Дупница и са извършвали проверка по сигнал, че в землището на Цървище нерегламентирано се добива дървен материал от мъж с бял микробус. Опитът им за проверка е бил осуетен, шофьорът на фолксвагена отказал да се легитимира, да бъде проверен микробусът и при потеглянето минал през стъпалото на единия горски надзирател. Другият горски надзирател възпроизвел изстрели със законо служебно оръжие. Служебното оръжие, с което са възпроизведени изстрелите, е иззето в РУП Дупница с протокол за доброволно предаване. Работата по случая продължава РУП Рила, уведомена е РП.
Очаква се по време на днешното заседание Националният съвет да се запознае и с декларациите от областните структури. В тях е изразено недоволство срещу действията на АБВ, което съвпада с радикалната позиция по въпроса на по-голямата част от членовете на ръководния орган на БСП./БЛИЦ
ДК към БФС спря за два мача състезателните права на капитана на Марек Милен Лахчев. Наказанието е заради натрупани жълти картони. Лахчев е глобен и с 200 лева. Играча се появи през второто полувреме на срещата с Литекс, тъй като е и с контузия. За гостуването тази събота на Левски все още под въпрос са Еньо Кръстовчев и Тодор Колев. Кръстовчев бе в групата за последния мач с Литекс и дори влезе в игра за няколко минути, но не е напълно възстановен. Тодор Колев не бе записан сред 18-те. Старши треньорът Тенчо Тенев изрази надежда, че двамата ще бъдат излекувани и ще може да разчита на тях „ Марек има нужда от още идеи в атака, но двама от най-креативните ни играчи са с травми“, коментира Тенев визирайки Кръстовчев и Колев
Наставникът на Дунав Драгомир Григоров похвали Марек за играта, която е показал при победата с 1:0 над неговия отбор.
Омагьосан кръг се очертава около изборът на Управител на МБАЛ "Св.Иван Рилски" в Дупница. Както е известно вече, комисия веднъж проведе избор на такъв и предложи на местните съветници досегашния д-р Любомир Таушански, който обаче не получи достатъчно брой гласове и бе отхвърлен. На последната сесия бе избрана нова комисия с председател Първан Дангов и членове Иван Бучов-юрист, Атанас Василев (ГЕРБ) и Александър Анин (БСП), както и 5-и член, който да е от РЗИ. Проблемът обаче ще възникне заради изискването за наличие на завършил магистърска степен "медицина", а Дангов е завършил "ветеринатна медицина". Именно това тълкуване на Наредбата от юристите ще бъде разковничето за легитимността на комисията. Последната дума ще има Областният управител, който се очаква да върне решението на местния парламент, ако се прецени, че не е изпълнено това условие. След отказа на д-р Лорета Николова да застане отново начело на тази комисия, ако се стигне до връщане на решението и ново сформираме на комисия ще трябва да бъде поканен външен експерт отговарящ на това условие, ако Николова отново откаже.
От днес в Oбщина Дупница се приемат заявления за финансиране на "ин витро" процедури, информират от пресцентъра на кметството. Двойките с репродуктивни проблеми ще могат да разчитат на финансова помощ от кметството на стойност до 1 500 лв. като за целта в общинския бюджет са заложени 15 000 лв. „На този етап тази сума е напълно достатъчна като се има предвид броя на кандидатстващите. Ако желаещите двойки са повече и сумата е недостатъчна, разбира се, че ще настоявам за увеличението й още за следващия бюджет. В досегашните две кампании има преходен остатък. Сумата, която отпускаме като стойност мисля, че не покрива цялата процедура, но все пак е помощ за нашите съграждани”, коментира кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев. Преди по-малко от половин година обаче, в Дупница се роди бебе, което бе заченато след ин витро само и единствено с парите в размер на 1500 лева осигурени от Община Дупница.
Националният отбор на България по волейбол се класира за финала на Европейските игри в Баку. Нашите момчета се справиха драматично, но заслужено с Полша с 3:2 гейма на полуфинала (25:14; 19:25; 25:22; 23:25; 15:13). В спора за титлата България ще играе срещу победителя от втория полуфинал между Русия и Германия.Финалът е в неделя, 28 юни, от 11 часа.Най-резултатен за България бе диагоналът Жани Желязков с 21 точки (1 блок, 1 ас и 59% в атака), капитанът Тодор Алексиев добави 19 (2 блока, 55% в атака, 63% позитивно и 53% перфектно посрещане), а Валентин Братоев добави 17 (2 аса, 2 блока, 65% в атака, 57% позитивно и 43% перфектно посрещане. Българите стартираха в състав Валентин Братоев, Георги Братоев, Жани Желязков, Николай Николов, Светослав Гоцев, Мартин Божилов и капитанът Тодор Алексиев.
България започна много силно мача и в първия гейм нашият отбор не остави никакви шансове на съперника и го победи с категоричното 25:14. Във втория гейм поляците взеха инициативата и изравниха след 19:25. В третия гейм нашите отново действаха по-концентрирано и стигнаха до успеха с 25:22. В четвъртия гейм двата тима действаха точка за точка, но постепенно поляците взеха аванс, за да имат комфортна преднина от 16:12 след второто техническо прекъсване, което в крайна сметка донесе успех за съперника с 25:23. В тайбрека обаче България показа страохтен характер и стигна до крайната победа с 15:13. В средата на гейма Полша успя да вземе преднина с 6:5, но с много силна игра нашите стигнаха до големия успех.
Счупване на предно панорамно стъкло на лек автомобил “Фолксваген” и унищожаване на прозорци на жилищна сграда са заявени в полицията в Дупница снощи и в полицията в Бобов дол. Двете местопроизшествия са обслужени от дежурни полицейски групи, работата по установяване на извършителите на деянията продължава. Само преди седмица бе образувано досъдебно производство в РУ Дупница срещу двама братя от село Яхиново. И.Д. на 33-години и А.Д. на 32 години, които са повредили чужда собственост на 18 април – счупили са предно и задно панорамни стъкла на лек автомобил “Ауди”, собственост на техен съселянин.
Договорът на Иво Герасимов като Главен експерт към Дирекция „Масов спорт" на Министерството на младежта и спорта за областите Кюстендил, Благоевград и Перник не е подновен, научи zadupnitsa.com. Бившият футболен съдия е от Бобов дол и в началото на миналата година бе представен в Кюстендил от тогавашния областен управител Иван Каракашки. Той бе координатор за трите области, но едногодишният му договор изтече и оваканти мястото. Неговият кабинет бе в сградата на Областна управа- Кюстендил, но остава свободен до провеждането на конкурс по избор на нов експерт.
Едно от пострадалите в катастрофата в Дупница момичета Мария е дъщеря на бизнесмена от Гоце Делчев Валентин Четрафилов. Мария е студентка в Англия и е пътувала заедно със своя приятелка. От РПУ Дупница изясняват причините за катастрофата. На това място преди близо година пострада и младия дупничанин Филип Васев. Той скочи с автомобила си почти от същото място и се заби в сградата на магазина, като се отърва с леки наранявания.
В края на тази седмица в германският град Бон ще се проведе футболен турнир. За 8-ми път на BG CUP 2014 ще се съберат български отбори от Европа. На миналогодишното издание участваха 27 футболни отбора на българи от шест страни на Европа : 19 от Германия , 1 от Холандия, 1 от Испания и по 2 от Великобритания, Италия и Франция. Интересен е факта, че и двата отбора от Италия бяха Марек съответно от Милано и Сеграте, като този от Милано зае и второ място. Марек Сеграте миналата година бяха 10-ти, като сега ще участват за трета поредна година.
Двама ирански граждани, незаконно влезли в страната, са установени от дупнишки полицаи . Те са спрени за проверка в града. Единият е на 52 години, другият – на 23. Предадени са на ТЗ "Миграция", задържани са в полицейския арест в Кюстендил за 24 часа. Предстои отвеждането им в домове за временно настаняване на чужденци край столицата.
За 4 часа ще бъде затворен подстъпа за движение на автомобили по направлението Горна махала – жк. "Бистрица" през Градската градина утре, информират от пресцентъра на кметството. От 9 до 13 часа ще бъде затворена ул. "Кокиче" във връзката й с ул. "Христо Ботев" (при нафтоколонката) поради ремонтни дейности на газопреносното дружество. Движението по направлението Горна махала – жк. Бистрица и обратно ще става през кръговото кръстовище и по ул. "Хан Крум".
"Пътуването бе изморително, около 7 часа, докато се настаним в хотела. Сега почиваме, а вечерта сме на тренировка Условията са отлични. Надявам се като последен мач за тази година да се представим достойно срещу френския шампион. Срещата е без значение и за двата отбора, така че съм убеден, че ще играем освободено и ние и те, което пък е гаранция за красив двубой с много волейболни достойнства. След победата ни над словенците миналата седмица сме с приповдигнат дух и вярвам, че ще излезем с гордо вдигнати глави и след утрешния двубой", коментира за zadupnitsa.com либерото на "Марек Юнион-Ивкони" Мартин Божилов. Той е един от най-силно представящите се на този пост в Шампионска лига показва статистиката от всички отбори до този кръг. "Веднага след като се приберем в България се присъединявам към лагера на националния отбор. От летището веднага отивам в хотела", заключи Божилов.
С 22 гласа „ЗА“, 1 – против и 6 – въздържали се, Общински съвет Дупница одобри искания от Общинска администрация заем по фонд ФЛАГ. Докладната на днешната сесия бе внесена от кмета на града инж. Методи Чимев. Преди решението, в залата, имаше дискусия, но в крайна сметка местните парламентаристи подкрепиха искането. Сумата представлява 5% от общите допустими разходи по проекта „ Съвременно пространствено оформление и подобряване на зелена градска среда на централна градска част“. Дългът е дългосрочен за 4 години, като обезпечаването му ще е чрез учредяване на залог върху собствените приходи на общината, а лихвата е 5,3%. Това е втори заем за завършване на проекта, чиято обща стоиност е близо 5 млн лева. Дейностите по него стартираха през август миналата година, а изпълнител е ДЗЗД “Съвременна Дупница 2014″-Пловдив. Първият кредит, който взе Общината за завършване на проекта бе само преди месец. На последното си заседание Общински съвет одобри заем от фонд ФЛАГ от 500 000 лвева по този проект.
Програмата за наемане на хора без никаква квналификация е работила в годините на най-свирепата криза, но вече няма смисъл от нея, твърдят от социалното министерство. Държавата вече няма да финансира програми за заетост на общините за комунални дейности – метене, плевене на градинки, садене на цветя и пр., по които бяха наемани основно хора от циганското малцинство без никакво образование и опит. Това предвижда приетият от правителството национален план за заетост през тази година. През 2015-а единствено ще бъдат довършени вече започнати проекти, по които има наети хора, съобщи шефката на дирекция “Пазар на труда и трудова мобилност” в социалното министерство Елка Димитрова. “През минали години сумата за тези програми беше 10-15 млн. лв., докато за тази е малко над 4 млн. лв., колкото да бъдат довършени проектите. От догодина няма да има никакви средства”, обясни тя. Заварените проекти за наемане на безработни за комунални услуги ще приключат най-късно през март 2015 година. Общините ще имат възможност да наемат нискоквалифицирани работници, но като помощници в детски градини и училища, предвижда националният план. “Ще се субсидират места за лелки в градините или помощници в училищата, но не и за охранители и чистачки”, обясни Димитрова. Това се правело, за да бъдат принудени безработните да се квалифицират и да се включват и в курсовете, които плаща държавата. Хора за тези позиции ще се търсят сред дълготрайно безработните, т.е. хора, които са стояли без работа повече от една година. Основната част от субсидията за откриване на работни места обаче ще е насочена към частния бизнес, предвижда планът. През 2015 г. трябва да се разкрият 850 субсидирани работни места. Но фирмите вече ще имат ограничения, ако искат държавата да им субсидира заетост. Първо, те ще са задължени да наемат хора от дългосрочно безработните, за да може въобще проектът им да бъде финансиран. Причината е, че тази група се е увеличила през миналата година с 15 000 души и е стигнала до 138 000, които повече от година стоят без препитание. Това са 37,8% от всички безработни в България, показват данните от националния план по заетостта. Освен това държавата вече няма да покрива цялата заплата на наетите на субсидирана заетост хора. Планирано е тя да плаща 300 лв. за нает безработен без образование или със средно и 380 лв. за нает висшист при определено минимално заплащане на тези хора на 450 лв. за висшист и 380 лв. за човек без университетско образование. Работодателят е свободен да определи и по-голяма заплата, но това няма да промени размера на субсидията. Освен това доплащане към заплатата в размер на 70-80 лв. държавата ще покрива и осигуровките на наетите безработни. Промяната се прави, за да се стимулира наемането на хора от компании, които наистина имат нужда от нови работници, обясни Елка Димитрова. Досега много компании са наемали хора по субсидираната заетост само защото е имало възможност да не им плащат от джоба си. След изтичане на субсидията, която обикновено е за период от 6 месеца, тези хора отново се озовавали без работа. Очакванията са участието със съфинансиране в субсидираната заетост да накара бизнеса да преценява добре какви работници иска да наеме и да се увеличи шансът наетите безработни да останат в същите фирми и след края на субсидираната заетост. За първи път тази година ще започне и наемането на хора, които да помагат в музеи, исторически и архитектурни обекти. За тях са отделени 700 хил. лв. по програма “Клио”, която бе измислена при правителството на Пламен Орешарски, но не успя да заработи през миналата година. “Клио” би трябвало да даде работа на 200 безработни, а 96 ще преминат и специални обучения. Работните места ще са за аниматори, екскурзоводи, почистване на територията на обекта и груба помощ при разкопки. Сред обектите, на които ще се наемат безработни, са Царевец, Перперикон, Мелник, старинния Пловдив, разкопките на тракийски гробници, Велики Преслав, Плиска, Мадара и пр. Чак 2016 г. пък е най-оптимистичният срок за въвеждане на ваучерната система, с която безработни ще могат да бъдат наемани за домашни ремонти или домашни помощници, тъй като тепърва се подготвят промени в законите, за да стане това. Идеята е хората да си купуват ваучери от държавата, а тя да доплаща надницата на тези работници. Източник /24 часа
Училищните лавки в две от учебните заведения на територията на община Дупница може да бъдат затворени. Това става ясно след сигнали подадени от директорите на ОУ “Климент Охридски” гр. Дупница и ОУ “Христо Ботев” в село Самораново до кмета на Община Дупница инж. Методи Чимев. Директорите Илилия Близнаков и Даниела Белчева изразяват притесненията си от желанието на общинското дружество “Ученически столове”, чийто шеф е Диана Борисова да затвори лафките в тези училища. От общинския пресцентър, информират, че този въпрос със сигурност ще бъде коментиран по време на сесия на Общински съвет-Дупница, когато се гледа и финансовия отчет на дружеството.
Националната телевизия на България излъчи в неделния следобед филм за Дупница, за който вече ви разказахме. Екипът на БНТ2 започва своята разходка от…планината и по-специално от най-новата екопътека "Самоковището". Показват се забележителностите на града и най-атрактивните сгради. Ще чуете факти за историята на Дупница, които не сте знаели със сигурност. В предаването участват директорът на Исторически музей-Дупница Анелия Геренска, уредникът Сергей Устинов, Димитър Атанасов и други. Във филмът е отделеномясто и за близката до Дупница атракция – Цари Мали Град.
Наставникът на Марек Юнион-Ивкони Найден Найденов„Победите вече са 20, надявам се, че ще можем да приключим редовния сезон в Суперлигата през този сезон с 22 победи. Това обаче изобщо не ме вълнува. Вълнува ме отборът да играе и да побеждава. Не се замислям върху това дали победите са 20 или 30“, каза специалистът.
Страница 5 от 156

9 януари 2014