Задигнаха златни накити и 400 лв. от апартамент в Дупница  Златни накити и 400 лв. са били откраднати от апартамент в Дупница, съобщават от пресцентъра на МВР.
ОБЗОР/Дупница през 2014-Януари : Скандали и оставки в местния парламент. Три самоубийства.  Марек започна подготовка. По традиция, в празничните дни винаги се правят обзори на изминалата година. Логично, стартираме с месец януари:S8300058-300x225
DJ Tiesto избухна : В Испания обявиха код оранжево Световният шампион Испания претърпя  крушение след загуба с 1:5 от Холандия в първия мач от група "В" на Мондиала, игран в Салвадор де Баия. В повторение на финала от световната купа през 2010 година "лалетата" си отмъстиха с пет шамара в лицето на иберийците. По този повод един от най-известните DJ – Tiesto написа „В Испания е обявен код оранжево“. Звездата живее в САЩ, но е роден в Холандия. Tiesto е фен на футбола и приятел на звездата на „лалетата“ Роби ван Перси. Tiesto бе в България преди около седмица и направи страхотно шоу в София.10426720_895125233837077_7537807994972618603_n
Четири месеца затвор получи дупничанин за това че шофира с отнета книжка! Районен съд – Дупница осъди дупничанин за това че шофира с отнета книжка. Мъжът с инициали Р.П М. ще трябва да излежи четири месечната си присъда в затворническо общежитие, при първоначален строг режим. Наказанието е заради това, че Р.П.М е управлявал на два пъти своя автомобил „Шкода Фелиция“ на 14 април и 14 май тази година без книжка. Свидетелството му е било отнето за една година на 21 ноември 2013 година. Оказва се обаче, че мъжът е истински рецидивист в тази област. Той има още две подобни нарушения през 2012 и 2013 година, когато отново е залавян да шофира без да притежава свидетелство за управление на МПС.
Сдружение „България си ти!“ и мотоклуб Biker Boys даряват средствата от мотосъбора край Дупница на многодетни семейства Събраните средства от националното драг и стънт състезание, организирано от мотоклуб Biker Boys и сдружение „България си ти!“, ще бъдат дарени на многодетни семейства и самотни родители. Мотосъборът събра край Дупница мотористи от страната и чужбина, дошли да се състезават в събитието под наслов „За повече отговорност и добро поведение на пътя”. Кампанията ще продължи 8 м., като всеки месец ще бъдат отделяни средства за различни битови нужди на всяко семейство. „Добрината нямаше да бъде възможна без съдействието на община Дупница. Семействата, които ще бъдат подпомогнати, са реално нуждаещи се. Сдружение „България си ти!“ целогодишно подпомага многодетни семейства и клуб Biker Boys взема активно участи в тях. Ние раздаваме хранителни пакети лично по домовете на хората. Контактуваме с тях и установяваме реалния им социален статус“, заяви председателят на мотоклуба Мария Григорова, цитирана от в-к Вяра. Любителите на високите скорости имаха възможност да се включат в надпревара в три състезателни класа – клас 600 куб.см, клас 1000 куб.см и клас „Тунинг”. Най-оспорвано бе съревнованието при клас 1000. Там мотористите демонстрираха колко мощни могат да бъдат двигателите на техните возила. Участниците в клас „Тунинг” пък показаха атрактивни и шумни дизайнерски мотори. В тази надпревара победител стана Ангелис от Гърция, който се състезаваше с мотор от 1300 куб. см. Класиралите се на първите три места във всеки клас бяха официално наградени с финансови и предметни награди. Те получиха своите купи и отличия от членовете на мотоклуб Biker Boys и сдружение „България си ти!“ Освен на високите скорости зрителите имаха възможност да се насладят на зрелищно стънт шоу. Момчетата на Даниел Кръстев за пореден път доказаха, че в България има „стънтъри“ на световно ниво, но както те самите споделиха, това е трудна дисциплина. „Това е четвъртият пореден мотосъбор, който организира клуб Biker Boys, но тази година идеята бе да се направи нещо ново, различно и нетрадиционно. Съчетахме драг и стънт на едно място и не сгрешихме. Публиката остана очарована и се радвахме на огромен брой посетители въпреки лошите метеорологични условия“, сподели координаторът на „България си ти!“ и пиар на клуба Здравка Христова.
Отец Георги Паликарски е намерил бутилка с алкохол, изхвърчала от катастрофиралата кола. Изписаха от болница едно от момчетата Изписаха от болницата в Дупница едно от оцелелите в жестоката катастрофа в Яхиново момчета , стана ясно от репортаж на bTV от селото. Според неофициална информация, то е в шок, макар че вече е под грижите на близките си. Продължават и разказите на хора от почерненото село. Отец Георги Паликарски е намерил бутилка с алкохол, изхвърчала от катастрофиралата кола. Според него, най-големият бич за хората в последните години е именно алкохола. Свидетели казват, че групата е пила почти през целия ден в дома на едно от починалото момче. „Липсата на родителски контрол е другата причина за катастрофата, повечето от тях са на гурбет в Европа и в Америка”, казва още свещенникът. Той потвърди, че ще се направи молебен на мястото на катастрофата. „Познавам всички деца, които загинаха, бяха добри, след дни щяха да са абитуриенти. Не може парите да са всичко, щом си създал дете, трябва да се грижиш за него”, каза още Паликарски. /БЛИЦ
Шампионите от Марек Юнион-Ивкони в СНИМКИ Титлата и особено начинът, по който я спечелиха волейболистите на "Марек Юнион-Ивкони" е без аналог в България. Дупничани обърнаха серията от 0:2 загуби до 3:2 победи с финален акорд от 3:2 гейма насред Добрич. 5-геймовите битки се превърнаха в запазена марка на младоците от Марек Юнион-Ивкони. Отборът стартира с 5-геймов двубой тази година и завърши с 5-геймов мач. Някои от моментите, уловени от обектива на фотографите от пресцентъра на Изида от последния двубой.
Вандали изскубаха анти-паркинг колче в ж.к. „Бистрица“, пречи им да паркират в детска площадка Точно 5 дни издържа едно от анти-паркинг колчетата, ограничаващо навлизането на автомобили и паркирането им в детска площадка и зелените площи в ж.к. "Бистрица", забеляза zadupnitsa.com. Зад последната спирка в най-големия жилищен комплекс, през миналата седмица бяха монтирани въпросните колчета, за да ограничат свободното паркиране, което не позволяваше използването на детския кът, който предстои да бъде възстановен. Подстъпът към забраненото, но "удобно" паркиране бе ограничено, но издържа точно… 5 дни. Очевидно някой е решил, че тези заграждения трябва да бъдат унищожени и възстановено свободното паркиране в предблоковото пространство и е решил да изкърти 1-метровата преграда, за да се отвори достъп, което пък очеивдно е по-важно от възстановяването на детската площадка, която е занемарена от години.
Крисия, Ибрахим и Хасан станаха втори на Евровизия 2014. България може да е горда с талантите си /ВИДЕО/ България може да е горда със своите сребърни медалисти от детската Евровизия 2014 в Малта – Крисия, Ибрахим и Хасан с песента им "Детска планета". Първото място е за Италия, която ще е и домакин на изданието догодина, а бронзът отива в Армения. След обявяването на резултатите стана ясно, че Сърбия, Хърватия и Кипър са дали по-максималните си 12 точки за българското изпълнение, 10 точки получихме от Италия, Швеция и Словения, а по 8 точки ни дадоха Грузия, Малта, Украйна и Черна гора.
Фирма около Пеевски и Цветан Василев в борба за 5 млн. лева от Община Дупница? Компанията "Водстрой 98", смятана за част от кръга около депутата Делян Пеевски и мажоритарния собственик на Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев се включи като кандидат за изпълнител на проекта “Зелена и достъпна градска среда” в Дупница. Връзката на фирмата с двамата бе направена от Капитал преди няколко месеца.
Пет дами получиха номинации за общински клубен ръководител на Жени ГЕРБ – Дупница Структурата на Жени ГЕРБ – Дупница проведе отчетно – изборно събрание, на което бяха направени номинации за избор на ново клубно ръководство. Доскоро в област Кюстендил единствената създадена и действаща организация на дамите от ГЕРБ бе именно в Дупница. Гости на събранието бяха Ирена Соколова – председател на ЖГЕРБ, Михаела Крумова – член на НИС, областният клубен ръководител на дамите Реонита Йорданова, Росица Борисова – председател на ГЕРБ – Бобов дол и член на областното ръководство, както и Елза Драгомирова – областен координатор на ЖГЕРБ – Перник. "Жените в ГЕРБ винаги са били онзи двигател, без който нямаше как да вървим към общата си цел – развитието на региона и страната. Заедно трябва да сме работилница за идеи на партията, платформа за задълбочени и новаторски дискусии, енергия за борба с насилието и всяка друга дискриминация", заяви при откриване на събранието Радослава Чеканска, член на областното ръководство на жените. Тя пожела на дамите да вярват в силата и уменията си, а работата на структурата да продължи да бъде ползотворна и градивна. "Хубаво е, че сме намерили една кауза, която се нарича ГЕРБ. Кауза, която за всеки един от нас дава отправна точка за това какъв искаме да бъде нашият принос в обществото и какво искаме да постигнем", заяви лидерката на ЖГЕРБ за България Ирена Соколова. "Това, което ГЕРБ прави най-добре е да изгражда, да съзидава, да прави средата по-красива, да ни дава усещане, че утре градът ще изглежда с една идея по-красив от днес, ако кметът е от ГЕРБ. Утре областта ще е по-подредена и по-уредена, ако областният е от ГЕРБ, ако министър-председателят е от ГЕРБ", подчерта Соколова. "Няма друга организация, освен женската, която да е с толкова много различни, нови, интересни и много специални събития, които организира. Ние помагаме за промяната. Ако помислим малко, ще видим, че за тези седем години работа назад, ние винаги сме търсили начин да заявим колко силна е тази енергия в нас и колко добри резултати може да даде", каза още тя. "В цялата област се направиха учредителни събрания на ЖГЕРБ и смятам, че от тук насетне наистина трябва да заработим активно като клубни структури. Предстоят ни много важни избори и тук, в община Дупница, трябва да дадем всичко от себе си, за да продължим традицията, ГЕРБ да бъде водеща политическа сила", заяви Михаела Крумова. "Уверена съм, че ще направите добър избор, като номинирате активни хора, за които ГЕРБ е кауза", допълни тя. Отчет на дейността на структурата, от учредяването й през юни 2012 г. до момента, бе направен от името на настоящия председател Десислава Стойнева. Отчетени бяха всички реализирани инициативи на дамския актив, подкрепата, която оказват жените при организиране на изборите в общината, както и отговорните позиции, заемани достойно от представителките на ГЕРБ – Дупница. Номинирани за общински клубни ръководители на структурата в Дупница бяха: Таня Петрова, която е Директор Дирекция в Община Дупница, Утеха Маноилова – кметски наместник на с. Пиперево, Теменужка Марамска – Директор на ОДЗ. Номинации получиха още Илиянка Пилева – общински съветник и учител и зам.-областният управител Радослава Чеканска, която обаче си даде отвод. За общински клубен организационен секретар номинирани бяха: Валентина Зашева – кметски наместник на с. Тополница, Теменужка Марамска и Ваня Бельова, която също си даде отвод. Новото клубно ръководство ще бъде утвърдено след решение на Изпълнителната комисия на ГЕРБ. До края на месеца предстои да бъдат учредени клубни структури да дамите и в общините Сапарева баня и Рила.
Скална маса се свлече във водохващането над Бистрица. Планински спасители ще обрушват опасни скални блокове Планински спасители ще помагат за обрушване на надвиснала скална маса до водохващането над село Бистрица. През изминалите два почивни дни, скална маса е паднала и екипи на ВиК Дупница са на място, за да изчистят открития воден резервоар. Преди това екип на ПСС-Дупница ще обруши скалите, които са потенциално опасни. Кметът на Дупница инж. Методи Чимев и зам.кмета Крум Милев, рано тази сутрин, бяха на място, за да се запознаят със ситуацията. Крум Милев заяви, че това се случва почти всяка година през този сезон, но сега падналата скална маса е повече. Той увери, че на този етап няма опасност от нарушаване на водоподаването за Дупница.
БФС поряза Марек с 210 000 лева за редица уговорени мачове Марек и Хасково бяха ударени от БФС заради съмнителни мачове. Изпадналият във В група Марек бе сюрпризиран от Дисциплинарната комисия на БФС с 210 000 лева. По предварителна информация става въпрос за около 5-6 срещи от миналия сезон, през който дупничани играха в А група. Точката по която е наказан Марек предвижда удвояване на сумите за всеки следващ сигнал. Глобата е наложена на базата на официални уведомления от страна на УЕФА, която пък се позовава на съмнително движение на коефициенти при букмейкърите при съответните срещи. Също с парична глоба и по същата причина, е наказан и Хасково. Сумата обаче е значително по-малка /10 000 лева/, тъй като става дума само за един съмнителен мач през миналия сезон. На 12 октомври миналата година Дисциплинарната комисия на БФС вече глоби  Марек с 10 000 лева заради съмнения за участие в уговорени мачове в А група. Последва жалба на дупнишкия клуб до Апелативната комисия. На 21 октомври 2014 г. след изслушване на експерта по почтеността към БФС Марио Костурков санкцията за Марек бе потвърдена.
Треньорът на Ботев (Враца): Публиката на Марек ще гледа отборите от „А“ група догодина  Наставникът на Ботев (Враца) Бойко Величков сподели след загубата с 1:2 от Марек, че дупничани са заслужавали победата повече.
Проблемът с подлеза при „Топлата вода“ ще бъде отстранен до месец Около месец още ще отнемат ремотните дейности на автомобилния подлез в района на “Топлата вода”, информират от общинския пресцентър. Служители на Община Дупница съвместно с ВиК-Дупница работят вече втопра седмица по разрешаването на многогодишния проблем с наводняването му. Той създава сериозни проблеми на шофьорите и преминаващите хора в района. 92 метра канализация ще бъде изцяло подменена, макар в началото очакванията да бяха за не повече от 50 метра. Само преди дни, подлезът отново беше наводнен след проливните дъждове и невъзможен за преминаване.OLYMPUS DIGITAL CAMERA
„Марек Юнион-Ивкони“ с феноменален нов рекорд в България Нов феноменален рекорд записаха волейболистите на "Марек Юнион-Ивкони" след днешната победа 3:0 гейма над "КВК Габрово" като гости. След задълбочена проверка на zadupnitsa.com няколко дни в архивите се оказа, че при чист успех 3:0 гейма днес, дупничани влизаха в българската история. И това и направиха.
Показаха в интернет екзекуцията на американски журналист в Ирак Джихадистите от Ислямска държава, контролиращи територии в Ирак и Сирия, разпространиха в интернет шокиращ видеозапис, озаглавен "Послание до Америка", в който се вижда предполагаемото обезглавяване на американския журналист Джеймс Фоули, който изчезна безследно на 22 ноември 2012 г. в Сирия, предаде Ройтерс. Фоули беше кореспондент в Близкия изток в продължение на пет години. Според очевидци на 22 ноември през 2012 г. той е бил отвлечен от неизвестни въоръжени лица в Сирия, припомня Ройтерс. Видеото, на което се вижда обезглавяването на журналиста, се появи в социални медии. В записа се вижда как маскиран мъж, облечен в черно, сякаш прерязва гърлото на журналиста, който е с оранжеви дрехи напомнящи тези на затворниците в Гуантанамо. Ислямска държава обявява още във видеозаписа, че държи в ръцете си и американския журналист Стивън Сотлоф и предупреждава, че животът му зависи от следващите действия на американския президент Барак Обама, предаде Франс прес. "Животът на този американски гражданин зависи от твоите следващи решения Обама", казва във видеото маскиран мъж, говорещ английски с британски акцент, докато държи затворник, който според видеото е Стивън Сотлоф. Той е от сп. "Тайм" и изчезна безследно през август 2013 г. в Либия, припомня ИТАР-ТАСС В друго видео джихадистите пък се заричат да разчупят американския кръст и обещават да надделеят над кръстоносеца Америка, предаде Ройтерс. В този запис се виждат кадри с Барак Обама и стратегическия американски съюзник саудитския крал Абдула, както и нападения срещу американски военни. В понеделник ИД качи в интернет видео с предупреждения за атаки по американски мишени в момент, в който САЩ нанасят удари по джихадистите в Ирак. Един от двамата представители, пожелали да запазят анонимност, заяви, че Барак Обама се очаква днес да направи изявление относно убийството на журналиста. Същевременно семейството на Фоули потвърди смъртта на журналиста в изявление, качено в специална страница в интернет, в която се набираше подкрепа за операцията по издирването му. "Джеймс Фоули жертва живота си, за да се опита да представи пред света страданията на сирийския народ", пише в изявлението майката на журналиста Даян Фоули. Източник: БТА
Задържаха крадец на преносим компютър в Дупница  Полицаи са задържали извършител на кражба на преносим компютър от къща в Дупница. Крадецът ще остане в полицейския арест 24 часа. Той е известен на полицията като извършител на множество противозаконни деяния и е осъждан.
Община Дупница ще получи 250 000 евро по проект „Реки без граници“  Днес в 15 часа кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев ще сключи договор за 500 000 евро в Министерство на регионалното развитие в София.
Въоръжен грабеж на банка в София Трима или четирима маскирани са нахлули в клон на банка в столичния квартал "Хаджи Димитър" при отварянето му. Извършителите са заплашили с дълго огнестрелно оръжие – най-вероятно автомат "Калашников", служителите на банката, предаде Нова телевизия. Твърди се, че касиерките са реагирали бързо, натискайки паник бутона. Полицията е пристигнала бързо. Няма данни за откраднати пари.
БРАВО: Таксиметров шофьор от Дупница намери в колата си портмоне и го върна Таксиметровият шофьор от Дупница Милко Георгиев откри в колата си и върна портмонето на възрастна жена, която е закарал в Спешен център – Дупница със силно кръвотечение от носа.
В Дупница хванаха стоки менте Досъдебно производство е започнато в РПУ Дупница срещу 52-годишен мъж за продажба на фалшиви спортни стоки от запазена търговска марка. Мъжът е продавал в голям търговски обект в центъра на града. Иззети са 148 комплекта, съобщават от полицията.
Няма край! Поредното паркиране, като за 200 лева глоба В Дупница неправилното и по-точно абсурдно паркиране на автомобили няма край. Наши читатели сигнализираха за поредното такова. Отново става въпрос за за района на градинката „Левски“ или по-точно за улица „Раковска“1, която е пресечка на главната улица "Св.Иван Рилски". Според читателският сигнал водачи на леки автомобили продължават да паркират на едно и също място, извършвайки поне няколко нарушения, като най-фрапиращото е, че се паркира точно върху рампа за инвалиди. Припомняме, че точно там на 23.04.2015 година шофьор бе глобен за паркиране на същото място. Полицейските служителите от група пътен контрол –Дупница, показаха тогава светкавична реакция и на водача на лекия автомобил бе съставен акт за 200 лева.
Народните избраници – най-изморени, ще почиват 10 дни по Великден Народните представители решиха окончателно, че ще почиват 10 дни по Великден. Мнозинството в пленарната зала гласува за промяна в правилника и така парламентът няма да работи от 10 до 19 април, съобщава БЛИЦ Независимият депутат Велизар Енчев внесе предложение за промяна в правилника, според която народните представители да почиват като всички останали български граждани. Днес стана ясно от Волен Сидеров, че депутатите от "Атака" също са внесли подобно предложение. Те обаче бяха отхвърлени.
Разбраха се:  ТЕЦ “Бобов дол” ще заработи нормално Министри, синдикални представители и ръководството на ТЕЦ „Бобов дол“ постигнаха съгласие за нормализиране работата на централата и въгледодобивните предприятия в региона. В срещата са участвали служебните министри на икономиката и енергетиката Васил Щонов и на околната среда и водите Светлана Жекова, съобщава Нова телевизия. Ръководството на ТЕЦ „Бобов дол” поема ангажимент да организира производствения процес по начин, съответстващ на максимално разрешените мощности до и след 17 октомври и да не допуска кризисна ситуация с доставката на въглища и заетостта на миньорите, се посочва в съобщение на централата.
Екипи на пожарната гасиха пожари в Дупница и Бобов дол  Два пожара са гасили екипи на РСПБЗН вчера в Дупница и Бобов дол, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Дупница осъмна под снежна блокада Вторият за годината снеговалеж почти блокира дупничани. Падналата през нощта близо 10 см снежна покривка, този път май изненада снегопочистващата фирма, която се справи сравнително добре при първия сняг преди два дни на 27 декември. Към 7:00 часа тази сутрин снегорините бяха минали по така наречените главни улици на Дупница, но без да ги обработят навсякъде допълнително. На повечето кръстовища има снежни "островчета". Почти всички останали улици бяха потънали в снежна покривка, на която в този ранен час се радваха само кучетата.Непочистени бяха всички тротоари в града, което принуди хората тръгнали пеша за работа в този първи след празниците работен ден, да се движат по уличното платно.
Чимев и директор в „Актавис“ разговаряха за бъдещето на „Марек“ днес Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев проведе среща с Радослава Ганозова-Директор “Корпоративни комуникации” в “Актавис България” днес. Тя пристигна по обяд в кметския кабинет, придружавана от изпълнителния директор на клуба и треньор Иво Паргов. Срещата продължи почти 2 часа, а поводът бе стартиращия втори дял от шампионата на България по футбол и бъдещето на “Марек”.
Примирието е факт! Боевете в Източна Украйна спират  на 15 февруари Лидерите на Франция и Германия Франсоа Оланд и Ангела Меркел и президентите на Украйна и Русия Петро Порошенко и Владимир Путин след 16-часов преговорен маратон в Минск се споразумяха за влизане в сила от неделя на прекратяване на огъня и за създаване на разширена демилитаризирана зона в Украйна, обобщава Франс прес. Но както предупреди германският канцлер Ангела Меркел, все още има големи пречки пред уреждане на кризата. Подписаното между сепаратистите и пратениците на Киев споразумение включва точките от споразумението от Минск, подписано през септември, което предвиждаше прекратяване на огъня, изтегляне на артилерията и размяна на пленници. Новото споразумение е официално подкрепено на най-високо ниво от Владимир Путин, Петро Порошенко, Ангела Меркел и Франсоа Оланд, което му придава повече тежест. Официално обаче руският президент не подписа нищо, припомня Франс прес. Европейците, тяхното украинско протеже и Путин приеха само декларация в подкрепа на текста, който беше подписан от проруските сепаратисти и от пратениците на Киев под патронажа на Русия и на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ). Облекчението, което породи в глобален план постигнатото споразумение в края на безсънната нощ на преговори в Минск обаче беше попарено от нови обвинения на Киев срещу Москва. Според говорителя на украинската армия Андрий Лисенко по времето, когато лидерите са преговаряли в Минск, 50 танка, 40 бронетранспортьора и друга тежка техника са преминали на украинска територия от Русия. Киев: 50 руски танка са навлезли в Украйна по време на преговорите в Минск Малко преди тези обвинения германската канцлерка Ангела Меркел призна, че не си прави никакви илюзии, че все още има големи пречки пред уреждането на украинския конфликт, отнел живота на над 5300 души. Проруските сепаратистки лидери в Украйна казаха, че споразумението дава надежда за мирно решение на конфликта. Преди руският президент Владимир Путин да обяви тази сутрин постигнатата договореност в Минск, с която приключиха преговорите, имаше малко осезаеми признаци, че ще има подобно споразумение. През това време насилието в Украйна не спря и за последните 24 часа загинаха най-малко 16 души, сред които двама украински военни. Преди началото на преговорите в Минск сраженията между украинските военни и сепаратистите станаха още по-интензивни, за да могат двете страни да преговарят в беларуската столица от позицията на силата. Най-малко 49 души загинаха в Украйна във вторник и сряда и украинците преживяха един от най-кръвопролитните периоди за последните 10 месеца. Преговорите в Минск бяха повече от сложни. Първо в географски план, защото те се състояха на две места в беларуската столица. На едно място преговаряха лидерите в нормандски формат, а на друго – контактната група за Украйна. Срещата на върха в Минск беше непрестанна совалка на съветници, на отворени и затворени врати, на разговори по тройки – Оланд и Меркел с Путин, Оланд и Меркел с Порошенко – на разговори около плато с ястия във внушителната зала с мраморни колони на беларуското президентство.До днес сутринта, два часа преди края на преговорите украинският президент Петро Порошенко демонстрираше песимизъм. Срещата в Беларус беше организирана след седмица на интензивни дипломатически консултации, в които лидерите на Франция и Германия посетиха Киев и Москва, поемайки инициативата за нов план за изход от украинската криза, посочва Франс прес. Агенция Ройтерс подчертава, че напрежението между Путин и другите лидери е било очевидно в Минск. Накрая те не се появиха заедно, за да обявят резултатите от срещата. Споразумението е сложен компромис, който позволява и на Русия, и на Украйна да твърдят, че са победители, отбелязва Асошиейтед прес. Агенцията допълва, че то е пълно с потенциални клопки, които могат да попречат на неговото прилагане. Споразумението предвижда, по думите на Путин, прекратяване на огъня, което ще бъде ефективно в неделя от 0 ч. украинско време /22 ч. по Гринуич в събота вечерта/. Предвижда се и по-широка буферна зона, която ще бъде създадена след изтеглянето на тежката артилерия и на ракетните системи на между 50 и140 километра от фронтовата линия в зависимост от техния обсег. Изтеглянето трябва да започне не по-късно от втория ден, след като прекратяването на огъня влезе в сила и ще бъде завършено след две седмици. Ключовата отстъпка за Русия е, че в споразумението се казва, че украинският контрол върху границата на Украйна с Русия в контролираните от бунтовниците райони ще бъде възстановен изцяло в края на 2015 г., при условие че Украйна извърши конституционна реформа, която да гарантира широки правомощия на източните области, в това число и правото да създават своя милиция и да търгуват свободно с Русия. След изтощителните преговори в Минск Путин заяви: "Това не беше най-добрата нощ в живота ми, но сутринта, мисля, е добра, защото успяхме да се споразумеем по важните неща, въпреки трудните преговори". Четиримата лидери приветстваха споразумението, но веднага стана ясно, че Русия и Украйна продължават да имат разногласия по въпроса как да се сложи край на боевете около Дебалцево – ключов транспортен възел между Донецк и Луганск, отбелязва АП
Теглят съперниците на Марек в Шампионска лига на 2 юли Волейболните ни шампиони от Марек Юнион-Ивкони ще разберат своите съперници в най-силния клубен турнир на Стария континент на 2 юли. Тогава е насрочена галавечерта на жребия в Шампионска лига, като домакин по традиция е Виена.
Двама от Пирин се сбиха на мача с Марек. Единият от замесените с рецедив в Дупница Двама футболисти на Пирин Разлог се сбиха на терена по време на първото полувреме от контролата с Марек. В инцидента участваха Евгени Тунтев и Димитър Наков, като и двамата бяха веднага изгонени от главния съдия Иво Младенов. Веднага след това спортният директор Димитър Соколов привика Тунтев на разговор, а след края на срещата дълго разговаря и с Димитър Наков. За Наков това е втори боен сблъсък на стадион Бончук. Преди години в мач между Марек и Беласица Наков бе повален от Анжело Кючуков , като след това нещата почти стигнаха до съд, но накрая двамата се разбраха. Сега Наков заяви, че това е грозен инцидент, но ще си го разрешат в клуба. От Пирин не коментираха постъпката на двамата само заявиха, че Тунтев има лични проблеми и това е опънало нервите му.