Начало
От Община Дупница са подготвили богата програма за 37-ите Майските празници на културата.
Марек и Пирин завършиха 2:2 в Бобошево, реферът на мача влезе в историята в 29-ата минута (ОБНОВЕНО)
Цели 4 гола си отбелязаха футболистите на "Марек" и "Пирин" след 45 минути игра на стадион а в Бобошево. Двата отбора играят контрола по между си като част от подготовката им за втория дял от шампионата.
На 16 януари Съдът отложи делото за убийството на 19-годишния Емил Ботев. Причината е, че подсъдимият британец Мейсън Кристофър е сменил адвоката си два дни преди съдебното заседание. На 10-и юни след конфликт между две младежки компании британецът наръга с нож Емил. Момчето почина по-късно от раните си. Мейсън Кристофър е със статут на постоянно пребиваващ у нас. Има присъда за футболно хулиганство в Англия.
Очевидец на нападението разказа пред zadupnitsa.com как се е разиграл целият екшън тази сутрин. "Популярна каса", собственост на Георги Близнаков бе ограбен тази сутрин. "Беше около 9 часа. Служителката на офисът излезе от близкостоящата банка и в ръцете си държеше чанта с пари. В този момент от входа изскочи мъж с маска, със слабо телосложение, висок, наведе се към нея и след това рязко дръпна чантата с парите. Тичешком се върна във входа на блока и очевидно е избягал през задния вход към пазара. Първоначално помислих, че става въпрос за шега, но след броени секунди жената се развика: "Откраднаха парите". Излязоха и другите служители от офиса…", разказа очевидец на грабежа.
7 фирми са кандидати за изграждане на уличната мрежа към социалните жилища, които се изграждат на територията на бившите казарми в Дупница. Комисия, с председател зам.кметът Крум Милев проведе днес първото открито заседание, на което в присъствието на представители на участниците и медии, отвориха документите.
Поредният хипермаркет, който влезе в Дупница отвори врати официално преди минути. Немската верига Кауфланд откри 53-ия си магазин в България пред близо 150 гости и граждани. Архиерейският наместник на дупнишка духовна околия отец Георги Паликарски отслужи водосвет за здраве и късмет и освети новата придобивка за дупничани.
На 7 февруари в Сочи се откриват XXII Олимпийски зимни игри. Тази Олимпиада ще бъде втора за Русия, като първата се състоя в Москва през 1980-та година, която остави незабравими впечатления. Сочи ще стане първия град със субтропичен климат, където ще се състои зимна Олимпиада, и е най-северния град със субтропичен климат: топлото море се намира в съседство с вечните ледове на Кавказ. Разположен е на една географска ширина с френската Ревиера, пустинята Гоби и американския Бостън. Освен това, Сочи е един от най-дългите градове в света (148 км) и заема почетното второ място след Мексико, който е с дължина от 200 км.За първи път в олимпийската история, на Олимпиадата в Сочи ще вземат участие атлети от 88 държави, по този начин ще бъде поставен рекорд, след Олимпиадата във Ванкувър-2010, където участваха спортисти от 82 страни. Тук е моментът да отбележим, че в зимните игри за първи път ще вземат участие спортисти от Доминика, Малта, Парагвай, Източен Тимор, Того, Тонга и Зимбабве. Под знамето на МОК ще участват и трима спортисти от Индия. Общо в Сочи ще се състезават за 98 комплекта медали, над 3000 атлети. Право за излъчване на откриването на Олимпиадата закупиха почти всички водещи телевизии в света, което означава, че телезрителите ще бъдат над 2 милиарда по целия свят. Олимпийските игри в Сочи ще влязат в историята и като най-иновационните. За проектирането и строителството на олимпийските обекти са използвани уникални технологични решения, бяха изградени 380 олимпийски обекти, сред които са спортните съоръжения, разположени на планински и крайбрежни клъстери, а също и хотели с над 25 хиляди стаи, студия и апартаменти. Строителите заявиха, че подготовката към Олимпиадата, стартирала от ниво – нула, позволи да бъдат внедрени най-съвременни технологии. Тези Олимпийски игри ще станат най-скъпите в олимпийската история. Бюджетът на Олимпиадата в Сочи е над 50 милиарда долара. До този момент най-скъпата Олимпиада беше тази в Пекин – 43,2 милиарда долара. С нов олимпийски рекорд премина и щафетата с Олимпийския огън, която премина може би по-най трудния път в историята. Тази щафета не е толкова спортна, колкото представлява сложна математическа задача – 14 хиляди факлоносци бяха разпределени на 123 дни, за което потрябваха 2,5 години, за да завърши с ювелирна точност дистанцията на всеки участник. Малка частица от Олимпийския огън премина през борда на най-големия атомен ледоразбивач в света, а също така през високи точки на света – над Елбрус, а космонавтите от МКС изнесоха огъня в открития космос. През времето на пътешествието си, Олимпийския огън смени най-различни видове транспорт. От 2010 до 2014 година се проведе уникална Олипмийска Културна програма, разпределена по години: 2010 – Годината на Киното в Русия, 2011 – Годината на Театъра в Русия, 2012 – Годината на Музиката, 2013 – Годината на Музеите и 2014 – Финал. През четирите години на територията на цяла Русия се състояха десетки и дори стотици културни мероприятия в сферата на изкуствата – фестивали, конкурси, спектакли, форуми, благотворителни концерти и много други.Днес Сочи е напълно готов за провеждането на най-хубавите и скъпи Олимпийски игри в историята, заяви на пресконференцията президентът на МОК Томас Бах.
На 7 февруари 2014 година в 18:14 ще започне официалната церемония по откриването на Олимпийските зимни игри в Сочи. Това време е избрано не случайно, според организаторите е символ на 2014 г., – годината на първите в историята на Русия Олимпийски зимни игри.
обичам повече. Вчера се опитах да ги изгоня, и си навлякох скандал от жена на средна възраст, която очеивдно бе защитник на животните и направихме селски панаир. Поинтересувах се снощи по въпроса и установих голяма глупост, че след като бъдат маркирани и кастрирани кучетата, трябвало да бъдат върнати на мястото, от което са хванати. Иначе се бях приготвила за скандал днес в общината, но явно не е вината в тях в този случай. Но кой ще понесе вината, ако някой от четириногите нахапе някое от децата ни? Кажете ми?! Надявам се да бъда разбрана правилно по темата, а не да бъда сега обвинена за човек, който мрази животните", се казва в мейл на нашата читателка.
До 1 февруари 2015 година ще бъдат възстановени парите на Община Дупница, училищата и другите второстепенни разпоредители, които са имали пари в КТБ, информират от пресцентъра на кметството. Това е крайният срок, в който всички бюджетни организации ще получат в пълен размер блокираните си пари, обявиха от Министерство на финансите. "Имаме индикации, че може и до края на тази година да преведат всички пари на общините, включително и на училищата. Най-вероятно цялата сума ще бъде преведена по сметката на Общината, след което ние да ги прехвърлим по сметките на второстепенните разпоредители. Очакваме указания как ще се осъществи точния трансфер на сумите", обясни зам.кмета по икономическите въпроси в Община Дупница Олга Китанова, като именно тази формула на плащане в заложена в Закона за публичните финанси.
Двама дупничани на възраст около 20-години са обвинени в изнасилване на непълнолетно момиче. Инцидентът е станал в Дупница на 18-ти март, като по-късно, след подадена жалба обвиняемите са задържани, първо за 24 часа, а след това с прокурорска заповед за 72 часа. От прокуратурата са поискали постояна „мярка задържане под стража“, но Дупнишки районен съд е постановил освобождаване под гаранция. На 25 март и Окръжен съд – Кюстендил е постановил на младежите с инициали Д.Р и Г.Р мярка „парична гаранция“ от по 1500 лева. На този етап няма повече официални подробности за случая. Работата по изясняване на всички детайли продържава. Ако двамата бъдат признати за виновни ги грози затвор от 2 до 8 години
Българският отбор прегази, като гост Каругате с 5-2 в мач от 29-ят кръг на Seconda Categoria GIRONЕ. След слабо начало футболистите на Марек Сеграте успяха да вкарат след далечен изстрел на Калоян Стоянов. който прехвърли вратаря от над 25 метра. Домакините обаче успяха да стигнат до пълен обрат и на полувремето се отеглиха с гол аванс 2:1. След сериозен разбор в съблекалнята, момчетата на старши треньора Асен Арсов излязоха напълно променени. Малко след началото на втората част Калоян Стоянов вкара втори гол и изравни. Той отбеляза, след безупречно изпълнение на пряк свободен удар. След това настъпи времето на Симоне Суфри, който отбеляза хеттрик. Италианецът в редиците на Марек Сеграте, първо покачи на 3:2, след като домакините претендираха за засада. След поредния дълъг пас към него той отново проби финтира бранител и вкара за 4-2. Симоне Суфре затвори мача 10 минути преди края със своя трети гол. Момчетата бяха изпратени от своите верни фенове с димки и песни за победата,подкрепени и с бурни ръкопляскания. Браво Марек и успех до края!!!
Авария на електропровод 20KV свързващ подстанция „Марек“110KV със Сапарева баня е причината за вчеращното изключване на електричеството в Дупница, Сапарева баня, Паничище и селата от региона. Късото съединение по електропровода е довело до дефектиране на прекъсвач в подстанция „Марек“, вследствие на което е изключила защитата на трансформатор 20KV и региона на Дупница остана без електричество от 22:30 до 23:00 часа. Електрозахранването в Сапарева баня и региона е възтановено около 04 часа 26.07 по резервен въвод. В момента извод „Сапарева баня“ от подстанция „Марек“ е в ремонт. Аварията по електропровода по първоначална информация е около село Сапарево. Извод „Сапарева баня“ е най-проблемният в подстанция „Марек“, тъй като по него много често се случват аварии. Той се стопанисва от ЧЕЗ и достига до Седемте рилски езера.
Нагли апаши откраднаха 8 коня вчера, само часове след като бяха прибрани от Община Дупница. Служителите на “Екоотдела” и Контролното звено са реагирали на сигнали на граждани за безстопанствено разхождане на коне в района на най-големият жилищен квартал в града – жк. "Бистрица". Конете веднага са прибрани в бившия стопански двор в село Бистрица, информират от пресцентъра на кмеството.
Трима нови футболисти ще картотекира днес в БФС новака в А-група Марек. Към дупничани през тази седмица се присъединиха Ангел Русев, Милен Василев и Димитър Илиев, като от спортно- техническия щаб прецениха, че играчите ще бъдат полезни на отбора.
Наставникът на Черно море Александър Станков беше крайно разочарован от представянето на играчите си в мача с Марек. Те загубиха с 0:1 у дома и целият отбор беше изпратен с викове "Оставка!". Специалистът сподели, че първо ще преспи и след това ще обяви каквото има да казва на играчите и ръководството. Много е вероятно обаче, именно Марек да е подложил на дръвника главата на наставника и той да бъде уволнен при следващата загуба. Освен, ако не си тръгне още в неделния ден.
Финансови санкции ще бъдат директно налагани на тези собственици на апартаменти, които изхвърлят боклуците си от…терасите и прозорците. Множество сигнали са получени в Община Дупница най-вече от живеещи в района на жк. "Бистрица" и жк "Яворов" за подобни всекидневни деяния, допълват от пресцентъра. От Контролното звено вече започнаха обходи на въпросните сигнали и ще следят за подобни нарушения. Най-много подадени жалби има за блоковете 72, 62, 65 и тези в района на последната спирка в най-големия жилищен квартал на града.Само преди 2 седмици, в жк. "Бистрица", собственик на апартамент за малко не уби работеща по почистването, изхвърляйки найлонова торба със строителни отпадъци директно от терасата. Няколко сантиметра и късмет спасиха жената от сериозни последствия. Паметен е случаят от преди няколко години, когато пак в жк. "Бистрица", бе изхвърлена найлонова торба с… изпражнения върху главата на служителка от озеленяването. Санкциите са от 50 до 150 лева, а сигнали се приемат денонощно на 0701 5 92 59.
Представители на дребния и среден бизнес в Дупница се обединяват в подкрепа на издигнатия от Инициативен комитет кандидат за кмет на града д-р Иван Ибришимов. Това стана ясно на пресконференция в сряда. Предприемачите ще регистрират гражданско сдружение "Обединени за Дупница" и ще направят листа с кандидати за общински съветници, която ще застане зад д-р Иван Ибришимов, стана ясно още на срещата с представителите на медиите. Пред журналистите застанаха бизнесмените Пламен Иванов и Кольо Илиев и адвокат Сашо Янев. "В момента сме деветима съмишленици. Всички развиваме частен бизнес и знаем колко нерви и пари ни струва това да се случва на територията на нашия град, коментира Пламен Иванов, който ще бъде водач на листата на бъдещото сдружение "Обединени за Дупница". – Искаме да подобрим средата за правене на бизнес в града ни". Предприемачите очакват към тяхното сдружение да се присъединят още съмишленици, които имат желание за промяна на статуквото в Дупница. "Сбъра ни идеята да направим този град по-добро място за хората, коментира адвокат Сашо Янев. – Не искаме децата ни да си тръгват от тук. Искаме градското управление да помага на малкия и средния бизнес. Да взима решения в негова подкрепа. Защото ни омръзна 25 години да гледаме как се взимат само партийни решения или такива в полза на лични интереси". Никой от тримата представители на бъдещото гражданско сдружение "Обединени за Дупница" до момента не е бил обвързан партийно. "Ние и в момента не се ангажираме по никакъв начин с партии или политика, коментира Кольо Илиев. – Ние сме граждани на Дупница и се борим за по-доброто бъдеще на града ни. Искаме думата на гражданското общество да започне да се чува. Тук не говорим изобщо за политика. Става въпрос за по-добри условия за живот и за правене на бизнес в Дупница".
Рехабилитация на 4-класната пътна мрежа на територията на община Дупница ще започне от сряда, обявиха от пресцентъра на кметството. Тази година от бюджета на Общината бяха заделени 182 500 лева (с ДДС) за тази дейност. Ремонтните дейности ще бъдат извършвани от “Автомагистрали Хемус”, които единствени се явиха на процедурата по избор на изпълнител. Първата отсечка е от входа на жк “Бистрица” (посока село Бистрица) до подстанция “Марек”, а след това се преминава по трасето Дупница-Яхиново-Червен брег-Крайници до Самоковско шосе. Третата дестинация е Дупница – Самораново. Графикът ще продължи и с другите направления след съгласуване на фирмата – изпълнител с Община Дупница.
Имиджът на страната ни по света, световните звезди, които идват тук и тяхното отношение към нас – това е много позитивно, но трябва да го надградим и да покажем нова перспектива за развитие на отрасъла. Това коментира президентът Росен Плевнелиев, след като посети снимачната площадка на новия филм "Код: Лондон". Перспективите пред производството на филми в България и на киноиндустрията у нас обсъди Плевнелиев с ръководството на филмовото студио "Ню Бояна Филм", където беше на посещение, съобщиха от президентството. „Нищо не е даденост и трябва да се борим за всяка инвестиция, особено в индустрии като киното с висока добавена стойност и с икономическа перспектива", заяви Плевнелиев. Над 850 малки и средни предприятия получават перспектива в България, благодарение на киноиндустрията, а до момента инвестициите в отрасъла у нас възлизат на над 100 млн. долара. „Има възможност за тройно повече инвестиции, работни места и произведени филми в България", добави Плевнелиев и призова киното да се превърне в национален приоритетен сектор. "Българската държава обаче трябва да покаже, че киноиндустрията е приоритет и да намери съответните механизми за подкрепа, с които разполагат и много други държави членки на ЕС", добави той. "Имаме филми на световно ниво и ще подкрепям перспективите пред българското кино", посочи Росен Плевнелиев, който насърчи телевизионните оператори да продължават да работят по нови български продукции./БЛИЦ снимка frognews.bg
Пореден скандал е на път да избухне в Българската Православна Църква. В предаването на bTV Тази неделя епископ Игнатий, който нашумя около избора на варненски митрополит обяви, че утре ще пойска оставката на Патриарх Неофит. Епископ Игнатий допълни, че Неофит е в зависимост от пловдивския митрополит Николай, който е давал пари при патриаршеския избор. Игнатий заяви, че в историята има случаи при които е искано отстраняването на даден Патриарх.
Много е тежка пътната обстановка в Северозападна България, особено в областите Видин, Монтана, Враца, Плевен и Ловеч. Това каза пред „Фокус” председателят на УС на Агенция „Пътна инфраструктура” инж. Лазар Лазаров. „Всички третокласни пътища са затворени за движение. Снеговалежът е много силен, придружен е с ураганен вятър”, заяви инж. Лазаров. По думите му видимостта на пътя е почти нулева. „Движението е доста голямо. В момента се опитваме да спрем цялото движение в област Видин, тъй като пътищата към Монтана са затворени. Пътят от Лом към Монтана е затворен поради навявания на големи преспи”, каза той. По думите му техниката на Агенция „Пътна инфраструктура” работи постоянно и почиства пътищата, но поради ураганния вятър снегът отново се връща на вече почистения път. Екипи на Червения кръст осигуряват топъл чай и храна за хората в блокираните автомобили. Най-рано утре сутрин ще започне отварянето на пътя, съобщиха от областната управа в Монтана.
С поднасяне на венци и цветя бе отбелязан днешният ден, в който се честват 137 години от освобождението на Дупница от турско робство. Пред паметната плоча на загиналите в руско-турската война се събраха десетки дупничани, за да засвидетелстват уважението си към далите живота си за България и града. Краеведът Иван Хаджийски запозна накратко похода на Макариополския полк, воден от майор Иван Орлински, които освобождават Дупница, а след това и Благоевград. Венци поднесоха кметът Методи Чимев и заместникът му Красимир Георгиев и политически партии. Присъстващите почетоха с едноминутно мълчание паметта им.Венец от Община Дупница и цветя от граждани бяха поднесени и на паметната плоча на майор Орлински в Горна махала.
Емил Гущеров: Ще работя проектът за водния цикъл в Дупница, Самораново и Бистрица да бъде реализиран
С всички усилия ще работя за това проектът за водния цикъл на Община Дупница, който бе спрян от правителството на Орешарски, да се реализира. Това заяви на срещите с жителите на селата Бистрица и Самораново кандидатът за народен представител от ГЕРБ – Кюстендил Емил Гущеров.
През почивните дни крадци атакуваха къщи и апартаменти в Дупница. Разбити са 3 жилища, като апашите са откраднали пари, накити и два преносими компютъра. Местопроизшествията са обслужени от дежурни полицейски групи, работата по установяване на извършителите продължава, информират от ОД на МВР Кюстендил. От полицията работят по няколко версии, като е възможно да става въпрос за планирани действия на крадците, които предварително са набелязали обектите.
Футболистите на Марек ще посетят в четвъртък Десислава Николова и Димитър Харизанов за да се запознаят лично с новородения Марек. Детето се роди на 3 май, а родителите избраха да го кръстят Марек. Футболистите са закупили подаръци за бебето, което се превръща в талисман на отбора. Освен това е поръчана и фланелка като на първия тим с номер 1. "Всички в отбора много се радват и желаят здраве на Марек и неговите родители" заяви старши треньора Иво Паргов.
"Не ми се говори за клубния ни футбол. Играем всеки мач за победата и където стигнем. Излиза, че в нашето първенство няма "феърплей". Това, че си ЦСКА не значи, че другите трябва да ти лягат. Футболът е жив. Не коментирам защо Локо София игра така срещу нас. Всеки клуб трябва да се радва, ако противникът ти играе на 100%. Практиката на стимулиране я има из Европа. Няма да предложа премия на Марек, на тях им трябват точки и затова играят така. Марек живяха една седмица на сметката на Стойне Манолов в "Царско село". Кой плаща сметката, питам аз? Разликата е, че ние им вкарахме ранен гол и бяхме късметлии с времето, а те не успяха да отбележат в първите минути. Като на Марек им вкараш ранен гол, те рухват", заяви по темата Домусчиев в предаването "Зона Спорт" по бТВ. Изпълнителният директор на "Марек" Иво Паргов потвърди, че отборът му е тренирал в Царско село, като добави, че не става въпрос за седмица, а за цял месец. Със Стойне Манолов се обзаложили, че "Марек" ще измъкне точка от "Левски" и след като това се случило Манолов удържал на думата си и отстъпил комплекса на дупничани.
С автобус потеглиха волейболистите на Република Македония за Полша, където от днес започва квалификацията за Европейско първенство. Новата звезда на "одбойкарската репрезентация" е капитанът на "Марек Юнион-Ивкони" Гьорги Гьоргиев, който се качи в автобуса заедно със своя брат Никола и останалите, за да изминат трасето от Скопие до Вроцлав. Гьоргиев направи феноменален предквалификационен турнир в Струмица, където тимът му победи съперниците и от днес заедно с домакините, Латвия и Словения се хвърлят в 3-дневна битка за първите две места.
Кметът на Община Дупнца инж. Методи Чимев посети днес спортната зала в Дупница, където стартираха ремонтните дейности по цялостната й реконструкция. Той се запозна подробно с демонтажните дейности, които ще бъдат извършени в следващите 10 дни от техническите ръководители на обекта. В момента се демонтира игралната площ, предстои премахване на седалките, след което ще се премине към поетапно разрушаване на залата. Дейностите стартираха официално от вчера – 1 октомври, когато влезе в сила разрешителното за строеж. “Всеки ден ме питаха кога започва ремонтът, кога и признавам си очаквах го и аз. Но знаете, че има закони и наредби, които трябва да се спазват, а всичко бе свързано със срокове. Вече започна сериозната работа по залата, така че връщане назад няма. Ще следя лично всяка седмица как върви ремонтът”, обясни инж. Чимев, който се срещна и с представители на клубовете, ползващи съоръжението. “Успяхме да разрешим проблемите с осигуряването на материалната база за провеждане на тренировъчен процес. Трудно е наистина, но няма как.
Една година ще потърпим всички. Благодаря на треньори, играчи и ръководствата за проявеното разбиране от създаденото неудобство, но няма как. Стискат се зъби, за да имаме след година един истински храм на спорта”, допълни инж. Чимев.
Представители от "ДБГ" Дупница ще поставят утре, актуалният въпрос свързан с липсата на център за Планинска спасителна служба – Дупница в района на 7-те езера. Този проблем от години стои на дневен ред и при всяка по-сериозна акция ясно се усеща липсата й. Въпросът ще бъде повдигнат на среща с депутата от управляващото мнозинство.Димитър Делчев. Народният представител от Реформаторския блок (ДБГ), член на правната и вътрешна комисии, ще бъде в град Кюстендил на 12 април. От ДБГ-Дупница ще поставят и други редица въпроси свързани с региона, но основно ще настояват за съдействие за решаване случая с база на ПСС в района на 7-те езера.
Удоволствието от любовните ласки изпрати жена от Сиатъл, не на седмото небе, а в болница, съобщи Вести.Ru. Проблемът е в това че оргазмът е продължил цели 3 часа. Лиз и нейният партньор Ерик разказали историята пред американски телевизионен канал." Отначало се опитах сама да прекратя оргазма, като правих какво ли не , но нищо не помогна" разказва Лиз. Когато жената постъпила в Спешна помощ лекарите не знаели какво се случва и дори първоначално мислели, че тя ражда. Приятелят Ерик пък споделил, че в болницата е бил много притеснен, а всички погледи са били насочени към него. Двамата така и не са разказали как се е стигнало до "инцидента".
Домова кражба е извършена вчера в дупнишкото село Самораново, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Три жени и един мъж са загинали в зверската катастрофата в Кресненското дефиле, съобщи struma.bg. Сред жертвите е и 20-годишно момиче. Останалите ранени са настанени в МБАЛ – Благоевград с множество травми.
42-годишен мъж от с. Бистрица е задържан в РПУ – Дупница, за притежание на боеприпаси. При извършената проверка в дома му в селото са открити 5 патрона от различен калибър и ел. капсулдетонатор. Срещу 42-годишният мъж е започнато досъдебно производство в РПУ Дупница, информират от ОД на МВР Кюстендил.
Страница 2 от 156
