Начало
Цигари от различни марки, 150 лв. и бутилка алкохол са били откраднати вчера от магазин за хранителни стоки в Бобов дол, съобщават от пресцентъра на МВР.
Като от филм за края на света приличаше тази сутрин бул."Черни връх" в София. Там движението е изключително интензивно, а пропадането придава апокалиптични картии. Тази сутрин се отвори голяма дупка – с площ от няколко квадратни метра. Тя е основно на тротоара, като е засегната и малка част от пътното платно. Късмет спаси собствениците на автомобили, които увиснаха и не попаднаха в кратера. На мястото вече е поставена ограда и има работници. Снимките говорят красноречиво и коментар е излишен.
Дупничанинът Георги Чараклиев, който е автор на сайта „Свети места“, кандидатства за участие в проект на National Geografic, който предоставя възможност да се покажат на света някои малко известни български красоти.
Отборът на Марек ще изиграе днес петата си контрола това лято. Дупничани излизат срещу Левски, като срещата е от 18:30 часа в Правец. В двубоят ще вземат участи новите попълнения в Марек в това число и двамата французи Мамаду Дукуре и Арно Онор. До момента Марек има записани три загуби от ЦСКА 1:2, Шкендия 1:2 и Локо Пд 0:2, както и едно равенство 1:1 с Черно море.
Една от най-старите в България и същевременно запазени църкви у нас е тази в дупнишкото село Червен брег- "Св.Спас". По традиция, у нас за паметниците и историческо наследство пари никога няма или ако има-ще са достатъчни за нещо незначително. А този храм има нужда от спешна не, от крещяща нужда от помощ, за да бъде съхранен и запазен в годините. За целта обаче трябват и пари. Повече от година вече, основно със задачата да набавят пари се занимават от фондация "Свята България".
Няма как да не отбележим, колкото и неприятно да е, че собственикът на църковната сграда, а именно Софийската митрополия, не е направила нищо.
Предоговаряне и промяна на схемата за сметосъбиране и сметоизвозване се води в момента между Община Дупница и фирмата ангажирана с тази дейност. От това перо се очаква да бъдат направена 10-процентна икономия, обяви зам.кметът по икономическите въпроси Олга Китанова, цитирана от пресцентъра на кметството. "Поставили сме въпросът пред изпълнителите. Причината за това е, че последните две години множество фирми са сключили индивидуални договори с други извършващи тази дейност. Излишно е Общината да плаща за сметосъбиране и извозване в тези случаи и тези разходи ще отпаднат. Говорим за повече от 20 фирми. При средно 60 000 лв на месец за тази дейност, очакванията ни са разходите месечно да се намалят с 10 процента", коментира Китанова. На практика това означава, че годишно ще бъде освободен ресурс в размер на над 70 000 лева.
Мащабни проверки започнаха от днес на територията на Дупница служителите на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, съобщава Кннюз. Обект на инспекция са водоеми, рибностопански обекти, пазари и магазини за продажба на риба и рибни продукти, с цел уточняване на придружаващи документи – разрешителни за улов на риба, произход на рибата и декларации за първа продажба. При установяване на несъответствия ще се предприемат действия, съгласно Закона за рибарството и аквакултурите. Масовите проверки ще продължат до 6 декември 2013 година, включително, уточняват от пресцентъра на агенцията.
Цялостна подмяна на ВиК-мрежата в жк “Дупница” изрази като намерение кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев. Той изпрати писмо до ПУДООС с молба за безвъзмездна финансова помощ за цялостната дейност. Общата линейна дължина за подмяна е в размер на над 1000 метра. “Тръбите в квартала са етернитови и са полагани през 60-те години на миналия век и досега не са подменяни. В същото време по проект “Зелена и достъпна градска среда” този квартал ще претърпи най-сериозните подобрения – тротоари, улична мрежа, детски площадки, зелени площи и т.н. и няма да е нормално, а и коректно след като се направи после да се започне копаене заради аварии с ВиК-мрежата. Затова се надявам, че ще успеем да получим финансиране. В този квартал живеят няколко хиляди наши съграждани и като кмет съм длъжен да направя необходимото”, обясни инж. Чимев.
В Дупница вчера беше закрит фестивалът на театралното и филмово изкуство "Невена Коканова" . Определено фестивалът може да бъде наречен и културното събитие на месеца за града. Той се проведе в драматичния театър, носещ името на актрисата, която е родена в Дупница.
След Кюстендил и Бобошево, дамите от ГЕРБ създадоха свои клубни структури и в общините Бобов дол, Кочериново и Невестино. На учредителните събрания присъстваха Михаела Крумова – член на НИС на ЖГЕРБ и областният клубен ръководител Реонита Йорданова.
Бързо полицейско производство е започнато вчера в РУП – Бобов дол, информираха от пресцентъра на МВР.
Наблюдаващият прокурор и говорител на Районна прокуратура – Дупница Емил Павлов прекрати досъдебното производство срещу дупничанина Васил Капланов-Каплата за нанесени леки телесни повреди над сина на популярния сръбски готвач майстор Миро – Стефан Димитров и братовчед му Милан Йовович . Агументите на прокурор Емил Павлов са, че не е имало хулигански подбуди за поведението на 44-г. Васил Капланов и че битите братовчеди са с лека телесна повреда. Страните по спора са уведомени за решението му. Както в. "Струма" писа, Васил Капланов-Каплата и опонентите му Стефан Димитров и братовчед му Милан Йовович влязоха в юмручен бой пред заведение "Галерията" в центъра на Дупница на 03.12.2013 г. Побоят стана заради момиче, което сръбските граждани заглеждали в заведението.
Гори цех за боеприпаси на ВМЗ-Сопот в Иганово. "Един склад гори", потвърди областният управител на Пловдив Розалин Петков. В момента той пътува към мястото на инцидента. Според Петков в момента не би трябвало да има хора в склада. Там се съхраняват всякакви видове боеприпаси и готова военна продукция. Гърмежите се чуват чак до Сопот, който е на 18 км разстояние от горящия склад, уточнява "24 часа". Цехът е поделение на ВМЗ-Сопот. Натам пътуват линейки, за момента няма информация за пострадали. В землището на село Иганово се взривиха складове. Това съобщи за „Фокус" говорителят на Пловивската пожарна Цвятко Дешев. Екипи на пожарната са на място и районът е отцепен. В Иганово се намира една от производствените площадки на ВМЗ Сопот.
Щъркелът Клепетан в продължение на 12 години прелита по 13,5 хиляди километра, за да се върне при своята любима Малена в Хърватия, пише загребския в. "Ютарни лист".
Двама дупничани ще са част от българската делегация на Първите Европейските Олимпийски Игри, които ще бъдат проведени в Баку, Азербайджан през юни. В таекуон-дото България ще бъде представена от двамата високо отличили се български таекуондисти Владимир Далаклиев и Теодор Георгиев, заедно със техните лични треньори треньори Пламен Трънски и Христо Михалчев. Теодор Георгиев и Христо Михалчев са представители на дупнишкият клуб Гладиатор. Теодор Георгиев се представи отлично в турнирите през тази година и спечели, повече от заслужена квота в обединената категория до 80-килограма.
36-годишният дупничанин В.В. с лек автомобил „Ауди” движейки се по ул. ”Джеймс Баучер” в гр. Благоевград е блъснал пресичащата на пешеходна пътека П. С. на 33 години от Благоевград. Вследствие на инцидента П.С. е получила натъртвания на десния крак и след извършен медицински преглед е освободена за домашно лечение. Пробата с дрегер за наличие на алкохол в кръвта на В.В. е отчела отрицателен резултат. Проверката по случая продължава в РУП-Благоевград.
На 20 май миналата година Лияна Панделиева написа „Трима безотговорни 20-тина годишни говедца, без никаква подготовка, без екипировка, без никаква мисъл в главата и естествено – без планинска застраховка – тръгнали да се катерят по планините – хей тъй, на скок-подскок да стигнат хижа "Рай". И естествено – загубили се“ изказването на журналистката е по повод спасителната операция по издирването на тримата младежи, изгубили се в Централен Балкан. Тогава мнозина критикуваха Панделиева, но тя е много права. Самоуверени и безхаберни младежи се разхождат из планините, без да осъзнават как с поведението си могат да застрашат живота на още много други хора, тръгнали да им оказват помощ. Вчера една дузина мъже също рискуваха живота си за поредните трима безхаберници. Трима младежи тръгнали в събота следобед от хижа Рилски езера към хижа Иван Вазов и вечерта към 20:00 часа връзката на един от младежите с родителите му е изчезнала. От 05:00 часа сутринта екип на ПСС-Дупница от 5 души е започнал да издирва момчетата. По-късно и втора група се включи в издирването. При изключително тежки метерологични условия седем спасители тръгнаха по дирите на младежите и попаднаха на лавина. В местността „Бандерата“ лавината удари групата дупнишки спасители и само късметът и опита ги спаси. „ Ако лавината бе паднала минута по-рано ставаше страшно“, заяви един от спасителите. Той допълни, че са паднали последователно две лавини. Първо се е изсипала малката, а след това и голяма, която е затрупала 3-ма души и само бързата реакция на техните колеги ги е спасила. Ето какво написа на страницата си Венци-хижаря на Иван Вазов „Лавината е била брутална целия скат се беше изсипал, но поради бурния вятър нямаше и следа от това какво се е случило по-рано. Дори коментирахме ако е имало хора какво е щяло да се случи защото фронта и беше огромен. Трите момчета са имали голям късмет, че са минали между двата фронта, който нас не ни пожалиха“. Венци описа и други подробности за пристигането на младежите в хижа Иван Вазов.
Данъчната кампания с 5-процентна отстъпка в Дупница стартира от днес. До края на месец април всички граждани, които заплащат дължимите данъци и такси за смет, сгради и МПС ползват отстъпката. За улеснение на гражданите касите работят с удължено работно време, сутрин от 08 часа до 18.30 часа без прекъсване. За улеснение най-вече за жителите на селата, от Община Дупница сключиха договор с "Български пощи" и могат да плащат дължимите такси в клоновете им, за да не пътуват до града.
Опашка от стотици граждани се е извила пред офиса на КТБ в софия на ул "Аксаков". Офисът обаче е затворен, а хората искат да изтеглят парите си от банката, информира Mediapool.bg
След като понахме абсолютно всички срещи от предния кръг в НВЛ – Супер лига, продължаваме с нашите предвиждания за съботния кръг в мъжкото ни първенство.
71-годишен дупничанин пострада леко при пътен инцидент на пътя София-Дупница, край Дяково. Възрастният мъж пътувал в посока Дупница като управлявал Лада и бил засечен от движещ се в насрещното платно "Фолксваген Пасат", съобщава struma.bg. Двата автомобила се ударили почти челно.. Й.Янев на 71 години от Дупница е с леки контузии по тялото. Няма опасност за живота му.
Втора контрола от началото на подготовката ще изиграе лидера в "Б" група "Марек". От 14.00 часа утре на стадиона в Бобошево, дупничани ще направят спаринг с аматьорския "Пирин". Тимът от Благоевград е лидер във "В" Югозападна група и е основен кандидат за промоция за втория ешелон. Срещата първоначално бе планирана да се проведе на стадион "Бончук", но падналлия сняг и времето доведоха до промяната, за да се съхрани тревното покритие на терена.
Злати Златев-Златистия бе докаран с микробус на затворническото общежитие в село Самораново на зъболекар в Дупница, придвижвайки се бавно с патерици, придружаван от един надзирател. От няколко дни зъбобол не давал мира на Златистия. Съпровождан от надзирател, той се качи на втория етаж в новата поликлиника в Дупница, за да се лекува, съобщава Struma.bg.След кратък престой в стоматологичния кабинет Златистия слезе по стълбите с патериците, купи си лекарства от аптеката и отново бе върнат в общежитието.В краткия интервал от време репортер на „Струма“ размени няколко думи с излежаващия 18-годишна присъда за убийство дупничанин. „Всичко ме боли. Имам и дискова херния, не съм добре”, заяви Зл. Златев, но смъмрен от съпровождащия го надзирател, млъкна.
Преди време Златистия се оплакал на психиатърката Илка Иванова, която работи в Бобовдолския затвор и обслужва и общежитието в село Самораново, че психиката му е разклатена. Често на Златистия се налага да напуска за час-два затворническото общежитие за превръзки на гноящите по единия му крак рани. От тази болежка той страда дълги години. Превръзките обикновено се правят в манипулационната в частната болница в Дупница.
Златистия е остарял в затвора. Косата му е пооредяла и прошарена. Въпреки че е с патерици, прави впечатление, че е в добра физическа форма, коментираха случайно преминаващи дупничани. В общежитието в Самораново Злати Златев не работи, за разлика от другите известни дупничани, приближените до братя Галеви Апостол Чакалов-Тоци и Владимир Ангелов-Стъклето. Единият се грижи за няколко кучета-пазачи, а другият полива зелените площи в общежитието, по този начин си намаляват присъдите от по 4 години за участие в организирана престъпна група.
Кюстендилци се събират на протест утре сутрин пред сградата на РИК, за да изкажат недоволството си от определянето на Александър Методиев като депутат от областта. Кметът на града Петър Паунов призова гражданите на града да се включат в мирния протест в 7,20 часа. В социалната мрежа Фейсбук начинанието трупа с минути десетки последователи, като не липсват и дупничани, които се канят да пътуват до Кюстендил. По-радикално настроени жители дори приканват Паунов да затвори общината в знак на протест, докато ЦИК не обяви, че Бат Сали няма да е депутат от областта.
Районен съд Дупница отмени наказателно постановление с наложена глоба в размер на 5000 лв на „ВиК-Дупница“ ЕООД-Дупница. Делото бе образувано по жалба на Илия Илиев, в качеството му на управител на водното дружество против Наказателно постановление издадено от кмета на Община Дупница инж Методи Чимев, с което на дружеството бе наложена въпросната глоба. Съставен е и констативен протокол от дата 24.09.2014г., с който представители на община Дупница- Стоянчо С.-гл.специалист “ППР“, Д.Ф.В.- ст.специалист “ИК“ и Евелина В. -“технически изпълнител към звено общински контрол” извършили оглед на място по повод възстановяване на асфалтовата настилка по уличната мрежа на гр. Дупница вследствие разкопавания от „ВиК- Дупница” ЕООД, при който установили, че срокът за изпълнение до 31.08.2014 г. не е спазен въпреки уведомително и напомнително писмо , като приели, че следва да бъде приложена разпоредбата на чл.232, ал.5, т.6 от ЗУТ, който гласи, че се наказва с глоба от 1000.00 до 5000.00 лв. На 10-ти ноември е издадено и наказателното постановление от кмета инж.Методи Чимев. От ВиК претендират, че при съставяне на Акт за установяване на административно нарушение са допуснати съществени процесуални нарушения, които са довели до нарушаване правото на защита на водното дружество и то не е могло да реализира правото си на защита в пълен обем. Не е приложен списък на разкопаните от „ВиК Дупница” ЕООД улици, вследствие на възникнали аварии на територията на община Дупница, а и такъв не е изискан служебно от съда, тъй като допуснатият порок не би могъл да бъде отстранен чрез този способ. Не на последно място актът за установяване на административното нарушение трябва да съдържа законните разпоредби, които са нарушени, а такива не са посочени, поради което жалбоподателят е бил лишен от възможността да даде обяснение или да напише възражение. Поради така констатираните съществени процесуални нарушения, съдът не следва да разглежда спора по същество. Решението подлежи на касационно обжалване, по реда на АПК, пред Кюстендилски административен съд, в 14-ет дневен срок, считано от получаване на съобщението за всяка от страните.
Идиоти оскверниха гробищата на дупнишкото село Бистрица и хвърлиха в потрес местните жители. Неизвестните засега извършители са извадили и унищожили 6 от паметниците на погребани жители на селото, сигнализира наш читател. След проверка се оказа, че сигнал е подаден до местното РПУ от кмета на Бистрица Васил Бански.
Нивата на реките в Хасковско са повишени, което усложнява обстановката в областта, съобщи заместник-началникът на Областната противопожарна служба Димитър Колев. В хасковските села Въгларово, Конуш и Гарваново, също и в димитровградския квартал "Марийно", има залети къщи и дворове, които в момента се отводняват. В района на Четвърти стопански двор в Хасково водата е заляла кошара с овце и се наложило огнеборците да спасяват овчаря.
Страница 2 от 156
