Начало
Исканото от страна на ОДБ увеличение на Бюджета с 400 хил лева стана основна тема на дебат около приемането на най-важния документ на Общината. Дискусията около Бюджета продължи близо час и половина и премина доста разпалено. От ОДБ бяха категорични, че исканото увеличение е реализируемо и тези допълнителни 400 хил лева ще се разпределят за спорт и култура. От ГЕРБ опонираха, че това са кухи приходи и не искат да разпределят виртуални пари, а ще го сторят едва тогава когато те влязат действително в касата на Общината. В дискусията се включиха експерти счетоводители и юристи, но и те не помогнаха за разрешаване на дилемата около исканото увеличение. Според юриста на общински съвет Милен Попов увеличението е същественно и не трябва да влиза за разглеждане, нещо с което не се съгласиха от ОДБ, БСП и ЛИДЕР. В крайна сметка се стигна до гласуване при което 22-съветника подкрепиха исканото от ОДБ увеличение. Против бяха 10 съветника от ГЕРБ, като от групата отрицателният вот обоснова Асен Пилев : " Господин кмете не искам да съм във вашето положение да имате например 10 хиляди лева в джоба, а някой да ви каже, че имате 10 500 и да ви определи как да ги израсходвате." заяви Пилев. След гласуването на Бюджет 2014 на Община Дупница местният парламент взе 10 минути почивка, по думите на д-р Матей Попниколов да спадне адреналина
ГЕРБ бие на територията на Община Дупница своят пряк опонент “Коалиция за България” с 367 гласа. Това показва паралелното броене на щабовете на партиите от всички секции, като окончателните резултати и точните цифри се очаква да бъдат обявени до края на работния ден от РИК. Разликата обаче ще бъде незначителна.
Във връзка с публикации в медиите от 14 декември 2013 г., за предполагаема непосредствена заплаха от терористичен акт на територията на България, Държавна агенция „Национална сигурност” уведомява българската общественост, че към момента няма информация за пряка заплаха за населението от извършване на терористичен акт на територията на страната.
Отборът на Марек ще се събере за първа тренировка на 29 юни, понеделник, това разкриха източници от клуба. Както е известно, дупничани не получиха професионален лиценз и след като изпаднаха от "А" група ще започнат във "В" Югозападна футболна група, като първенството стартира на 9-ти август. Футболистите, на които ще се разчита, в основната си част са от дублиращия тим на Марек, който до сега се подвизаваше в елитната младежка група до 21 години. Поредният въпрос на този етап е кой ще бъде начело на отбора, като се обсъждат няколко имена, но към днешна дата те не бяха разкрити.
Четвъртфиналите от турнира за Купата на Италия ще се изиграят днес. Мачерата – Кунео, Перуджа – Верона, Трентино – Модена и Пиаченца – Вибо Валентия. Двубоят който предлага zadupnitsa.com е този на Пиаченца. Отбор който феновете в Дупница добре познават от срещите с Марек Юнион-Ивкони в Шампионска Лига, където тима се класира за Плейоф 6. През миналата година Пиаченца отпадна именно на този етап от надпреварата след загуба от Модена, а Вибо Валентия се класира за полуфинал след успех над Кунео. В турнира според регламента се играе един мач. В класирането на Серия А1 Пиаченца е 2-ри, а Вибо 9-ти.
Парламентът сложи таван на разходите, дължими на банки и кредитни институции при взимане на кредит, като прие окончателно промени в Закона за потребителския кредит, съобщи dnes.bg.
Че футболът е непостижимо велика игра, се доказва от чудесата, които понякога се случват и на нашите стадиони. В тази графа, и то на най-челните места, може да бъде поставен мачът Марек от Станке Димитров (сега Дупница) срещу баварския колос Байерн (Мюнхен). Класически пример как Давид бие Голиат.
Младото поколение в Дупница показа, че има свое мнение и най-важното, че не е безразлично към случващото се по улиците на Дупница и страната. Над 200 ученици от Гимназия "Христо Ботев" и Промишленото, както и техни връстници от другите учебни заведения в града, се събраха тази сутрин в 7.30 часа пред сградата на Община Дупница, за да изразят своите искания. Младите хора, се бяха организирали скоропостижно през фейсбук и показаха своята гражданска позиция. Темата бе предавана пряко в ефира на БТВ и предизвика сериозен интерес и отзвук. "Искаме строги закони и тяхното прилагане. Полицията да не бездейства, а да извършва по 24 часа контрол на пътя. Когато караш пиян, ти застрашаваш живота на околните. Трябва директно да се влиза в затвора за подобно нещо. Като караш с голяма скорост особено в населени места, трябват сериозни санкции, потнемане на книжката и дори затвор. Само така ще се намалят камикадзетата по улицата", беше най-общото искане на тийнейджърите под което мото се бяха организирали във фейсбук. "Големият проблем е в тук, в главите ни. Защото като караш пиян не те спира нито легнал полицай, нито никой. Ние сме потенциални жертви и е крайно време държавата да се намеси", призова едно от децата.
Марек и Пирин завършиха 2:2 в Бобошево, реферът на мача влезе в историята в 29-ата минута (ОБНОВЕНО)
Цели 4 гола си отбелязаха футболистите на "Марек" и "Пирин" след 45 минути игра на стадион а в Бобошево. Двата отбора играят контрола по между си като част от подготовката им за втория дял от шампионата.
Изключително скандални и дори притеснителни информации бяха изнесени днес на сесията на местния парламент, когато се гледаше отчетът на "Ученическо хранене". Дружеството е на загуба от 18 000 лева, но предвид социалната дейност, това бе напълно очаквано.
Кампанията "Да дарим кръв, да спасим дупничанин" стартира днес. В 10 часа в заседателната зала на Община Дупница, тези, които искат да дарят кръв могат да го направят. Проблемът с липсата на кръв и кръвни продукти в страната като цяло е сериозен проблем, а в общината има остър недостиг на такива. Всеки един от дарителите, освен традиционната чанта с лакомства, ще получи и гаранция, че при нужда на негов член от семейството от кръвопреливане, такава ще му бъде осигурена, без да е необходимо да търси дарители, каквато е практиката сега. По закон, дарителите могат да ползват допълнително 2 дни платен отпуск.
Дербито на зона Кюстендил – Перник при юношите младша възраст бе в Кюстендил между Велбъжд и Марек 2007. Дупничани под ръководството на старши треньора Цветан Видински постигнаха пета поредна победа, като този път спечелиха с 3:1. Точни бяха Войнов, Живко Капитански и Василен Станков.“Момчетата израстват от мач на мач и това е най-радостното за нас. Дано някои от тях постигнат глеми успехи във футбола. Иначе целта ни е първото място в групата“, заяви ВидинскиZadupnitsa.com
Снимка : DarikNews.bg
Изключително сериозен интерес предизвика поръчката за доставка и монтаж на оборудване и обзавеждане на социалните жилища, които в момента се изграждат на терените на бившите казарми в Дупница. На открито заседание днес, комисията с председател зам.кмета по социалните дейности Крум Милев отвориха пликовете с документите на 8-те участници. Поръчката е на обща стойност 581 138,52 лева без ДДС разделена в две обособени позиции. От всички участници само една местна фирма е подала документи.За доставка и монтаж на ел уреди на стойност 375 517.92 лв се включиха 2 фирми – ""Кооперация Панда" от София и "Школснаб 2001" ЕООД също от столицата. Далеч по-голям е интересът за другата позиция на стойност 205 620,60 лева. Тя е за обзавеждане-легла, гардероби, маси и други. Участниците са "Смарт бизнес къмпани"-Сф, "Лукс Дорс" ЕООД-Варна, "Военно-инвалидна кооперация Корона"-Чирпан, "Амо ЕООД"-Сф, "Гърков консулт" ЕООД-Сф, Над Дизайн ЕООД – Дупница и Кооперация Панда. Победителите ще обзаведат всички 150 жилища, които се изграждат по този проект.
Комисията започва работа по проверката на документите и в срок ще насрочи втората дата на своето открито заседание, на което ще отвори ценовите оферти и станат ясни победителите.
На 20 май миналата година Лияна Панделиева написа „Трима безотговорни 20-тина годишни говедца, без никаква подготовка, без екипировка, без никаква мисъл в главата и естествено – без планинска застраховка – тръгнали да се катерят по планините – хей тъй, на скок-подскок да стигнат хижа "Рай". И естествено – загубили се“ изказването на журналистката е по повод спасителната операция по издирването на тримата младежи, изгубили се в Централен Балкан. Тогава мнозина критикуваха Панделиева, но тя е много права. Самоуверени и безхаберни младежи се разхождат из планините, без да осъзнават как с поведението си могат да застрашат живота на още много други хора, тръгнали да им оказват помощ. Вчера една дузина мъже също рискуваха живота си за поредните трима безхаберници. Трима младежи тръгнали в събота следобед от хижа Рилски езера към хижа Иван Вазов и вечерта към 20:00 часа връзката на един от младежите с родителите му е изчезнала. От 05:00 часа сутринта екип на ПСС-Дупница от 5 души е започнал да издирва момчетата. По-късно и втора група се включи в издирването. При изключително тежки метерологични условия седем спасители тръгнаха по дирите на младежите и попаднаха на лавина. В местността „Бандерата“ лавината удари групата дупнишки спасители и само късметът и опита ги спаси. „ Ако лавината бе паднала минута по-рано ставаше страшно“, заяви един от спасителите. Той допълни, че са паднали последователно две лавини. Първо се е изсипала малката, а след това и голяма, която е затрупала 3-ма души и само бързата реакция на техните колеги ги е спасила. Ето какво написа на страницата си Венци-хижаря на Иван Вазов „Лавината е била брутална целия скат се беше изсипал, но поради бурния вятър нямаше и следа от това какво се е случило по-рано. Дори коментирахме ако е имало хора какво е щяло да се случи защото фронта и беше огромен. Трите момчета са имали голям късмет, че са минали между двата фронта, който нас не ни пожалиха“. Венци описа и други подробности за пристигането на младежите в хижа Иван Вазов.
21-годишният Мамаду Дукуре от днес се присъедини към тренировките на Марек. Нападателят е висок 188 см и има записани над 15 мача в различните възрастови групи на френския национален отбор: 17, 19 и 20 години. Той е юноша на Ланс, където играе от 2008 до 2011 година в младежките формации на клуба. През 2011 година е привлечен във втория тим на Атлетико Мадрид играещ във втора лига на Испания. За последно е бил състезател на унгарския Уйпещ. Дукуре проведе днес разговор с изпълнителният директор на Марек Иво Паргов, а утре най-вероятно ще вземе участие и в контролата с Левски в Правец
"Не сме обречени срещу "Тур" независимо от класата и името на съперника ни", заяви централния блокировач на "Марек Юнион-Ивкони" Мартин Иванов от хотелската си стая във Франция. Бъквално след по-малко от 12 часа, българските шампиони излизат в последна среща от груповата фаза на Шампионска лига срещу френския колос. "Да, много по-опитни и почти всичките им състезатели са национали на своите страни, но и ние имаме своите достойнства. Показахме че израстваме от мач на мач, а това се вижда като се сравни с вътрешното ни първенство, където буквално попиляваме съперниците ни. Нормално е, в този мач фаворит да е френския шампион, но това не означава, че ние сме се предали. Напротив. Излизаме да играем като равен с равен, защото сме си заслужили това място в Шампионска лига. Аз лично, всеки път когато играя в тези срещи от от най-силното клубно първенство, излизам с усмивка и настроение. Все пак волейболът е една много красива игра и удоволствието от нея е неповторимо. А когато е в мач с европейски гранд, какъвто е френския шампион, това удоволствие е два пъти по-голямо. Няма какво да крием – с всеки изминал мач, всеки един от нас е израстнал много, а това е най-важното. Все пак сме най-младия отбор в Шампионска лига, но показахме, че пред всеки един от нас има добро бъдеще", заключи Иванов. Бившият младежки национал записа уникално включване миналата седмица при домакинството на дупничани на словенския "АЦХ Волей". В 3-ия гейм при 23:23 той лезе в игра и заби две единични блокади, с които сложи точка на спора за крайното 3:0.
Около 30-ина надзиратели протестираха символично тази сутрин пред сградата на затвора в Бобов дол. Цялата нощна смяна, техни колеги от следствения арест в Кюстендил и затворническото общежитие в Самораново застанаха пред входа на зандана и пожелаха държавата да изпълни поетите към тях ангажименти. Георги Стоянов- председател на синдикалната структура в бобовдолския затвор заяви: “Искаме държавата да спазва законите, които е приела. Нищо повече. През юни приеха един закон, а сега казват, че нямат пари”.
Отрицателни температури бяха отбелязани във всички 50 щата на Америка, в това число дори на Хавай и Флорида. Аномалията във времето получи и своето име "Руски студ в САЩ", а щата Илиноис бе наречен "Американският Сибир". Ниските температури станаха причина за смърта на 21 човека, като сред загиналите има и бездомни, но повечето пострадаха след пътно-транспортни инциденти.
Таксиметровият шофьор от Дупница Милко Георгиев откри в колата си и върна портмонето на възрастна жена, която е закарал в Спешен център – Дупница със силно кръвотечение от носа.
Управителят на ВиК-Дупница Илия Илиев e внесъл до Общински съвет-Дупница и до кмета инж.Методи Чимев докладна с искане за назначаване независим одит на дружеството, информират от пресцентъра. Повод за това е, докладът, който изнесоха от 3-членната комисия избрана от ОбС в състав Владимир Владимиров, Чавдар Милушов и Александър Анин и обобщените резултати от финансовото състояние според тримата, които се разминават драстично с изнесените от Илиев документи и
цифри. Докладната ще бъде разгледана от Общински съвет-Дупница, които трябва да вземат това решение за независим одит. "Разбира се, че не съм съгласен с доклада на тримата господа. Предоставени са им необходимите документи, но прочитът, който се направили се надявам да не е бил умишлено грешен. Да не говорим, че става въпрос за разминаване в цифрите със стотици хиляди лева. Смятам, че е непрофесионално и неморално да се изказват становища и да се правят безпочвени твърдения, които наподобяват свободно съчинени "справки", неотговарящи на фактите.Трябва да се има предвид, че нито един от тримата не е икономист или юрист по образование. Затова искам независим одит да бъде направен и да се разбере фактическата действителност на състоянието на ВиК", заяви Илия Илиев.
Eкипи на РСПБЗН са гасили 5 пожара в Кюстендилска област вчера. Всички са причинени поради небрежност. Най-голям е бил пожарът в района между селата Джерман и Усойка. Огънят е унищожил 15 дка пшеница. Сигналът за него е постъпил малко преди 22.30 часа. Потушен е от 2 противопожарни екипа, спасени са други 50 дка посеви.
Във връзка с множеството зачестили ВиК-аварии в района на ул. Венелин в Дупница се налага стартирането на спешна подмяна на около 160 метра водопровод и отклонения към живущите. Поради тази причина, от ВиК-Дупница започват аварийни дейности, които ще продължат до събота. Само в района на подменящия се водопровод ще бъде нарушено водоподаването, а за всички останали няма да има прекъсвания.
ФК Марек-1915 ще изиграе утре първия си официален мач. Дупничани приемат на 2-ри септември от 17:00 часа на стадион Бончук, отбора на Германея Сапарева баня. Срещата е от първи кръг на Аматьорската футболна купа. При успех един от двата тища ще се изправи срещу победителя от Велбъжд и ФК Кюстендил, за да се излъчи представител на Кюстендилска област. Очаква се гостите от Сапарева баня, които са в по-горна дивизия да играят с основния си състав. Старши треньорът на Марек Борис Кръстев, който дебютира срещу бившия си тим, ще разчита и на момчета от юношеските формации.
Мъж от Дупница се качи на покрива на къща и заплаши да се самоубие. Домът му се намира близо до дупнишкото училище "Неофит Рилски", съобщи struma.bg. Случката се е разиграла днес следобяд като съседи са видяли, видимо пияния мъж, да се качва на покрива. Те веднага се уведомили полицията и спешна помощ, които са пристигнали на мястото. Според разказа на очевидци, мъжът с инициали М.В., под въздействието на алкохола е бил силно афектиран и е отправил неприлични думи към всички присъстващи. Все пак, инцидентът е завършил благополучно, след като негови приятели и полицейски служители са го убедили да слезе от покрива на къщата.
В китайския град Харбин на 5 януари бе открит традиционният леден фестивал. Повече от 7000 работници за близо две седмици изградиха един мини град, привличащ хиляди туристи от цял свят.
С приключването на учебната 2014/2015 година и излизането на учениците в лятна ваканция значително нарастват опасностите за тежки пътнотранспортни произшествия с деца и юноши. Акцията на полицията “Ваканция! Да пазим живота на децата на пътя!“ се провежда за времето от 15 до 30 юни 2015 г., насочена е към ограничаване на причините и условията за възникване на пътнотранспортни произшествия с малолетни и непълнолетни и последиците с тежки травми или с фатален край. При контрола ще се акцентира върху: спазването ограниченията на скоростта в районите на учебните заведения; предимството на пешеходците; управление на двуколесни моторни превозни средства от неправоспособни малолетни и непълнолетни; използването на защитни каски, обезопасителни колани и обезопасителни системи за превозване на деца. При установяване на водачи на велосипеди, които управляват пътни превозни средства по тротоари или пешеходни пътеки, стриктно ще се прилага Законът за движението по пътищата. Полицейските служители с правомощия за контрол на пътното движение при всяка проверка на автомобили задължително ще следят за използването на обезопасителни колани от водачи и пътници на всички места в автомобила, както и за обезопасителни системи (столчета, седалки) при превозване на деца. При установяване на нарушение ще се взима отношение по Закона за движение по пътищата.
Град Дупница бе одобрен за домакин на Европейското първенство по авиомоделизъм тази година, информират от пресцентъра на кметството. Надпреварата е за радиоуправляеми планери и ще се състои от 21-и до 31-и юли в местността "Червенобрежки ливади". Повече от 150 състезатели от Стария континент, както и техните екипи се очаква да акостират в Дупница. Организатори са моделклуб "Икар"-Дупница, Българската федерация по авиомоделизъм и Община Дупница.
Бившият вътрешен министър от времето на Иван Костов Богомил Бонев изпрати на бърза ръка Бойко Борисов при братя Галеви. Това той направи чрез своя фейсбук-профил в часовете преди нова година, информира bgnovosti.com. "Все пак аз съм близо 15 г. непрекъснато в устата на хората. Това ме и уморява, и в края на краищата води до…, това си е голямо напрежение", заяви Борисов.Почини си, иди при Галеви, поживей си… Луди пари пръсна да си в устата на хората. Време е да пръснеш малко от нашите пари за снишаване (по кумира ти). И на хората ще помогнеш…”, се чете в пост на страницата на бившия политик.
Страница 2 от 156

Sportal.bg
Бобов дол стана декор на нов български филм.


· Анонимен казва: