Начало
Германея записа първа победа в предсезонната си подготовка.
12:30 Софийски апелативен съд разглежда в момента мярката за неотклонение на тримата Карастоянови, обвинени за убийството на Николай Радев – Отвертката. Преди седмица Кюстендилският окръжен съд остави Николай, Иван и Владимир Карастоянови с мярка „задържане под стража” и те обжалваха определението на магистратите.В залата на Софийския апелативен съд днес бяха доведени само стоматологът Владимир Карастоянов и синът му Иван. Анестезиологът Николай Карастоянов е в болница, където му правят изследвания, тъй като има съмнение, че страда от раково заболяване.Служители на съдебна охрана представиха декларация от Николай, според която той не може да присъства в съдебната зала, тъй като е в болница, но дава съграсието си делото да се гледа без него. "Обвиняемият Николай Карастоянов отказва да се яви поради абсолютната невъзможност, тъй като е в дупнишката болница, където е приведен по спешност с тежък кръвоизлив и практически не може да се движи", обясни адвокат Марин Марковски, цитиран от Блиц.
Прокуратурата поиска време да се запознае с протоколи от разпитите на 7 нови свидетели. По думите на адвокат Марковски не е етично да се представят протоколи в последния момент. Той също представи доказателства, а именно епикриза за хронични заболявания на Владимир Карастоянов и медицинска документация за заболяването на Николай Карастоянов. Заседанието бе подновено в 12 часа днес, а не както бе предварително обявено за 10 часа.
Срещу тримата мъже е повдигнато обвинение по член 115 от НК за предумишлено убийство на 27-годишния Николай Юриев Радев – Отверката. Дупничанинът беше убит на 11 март в заведение „Колата” в Дупница. Там между четиримата мъже възникнал бой заради дъщерята на Николай Карастоянов.
Един от най-добрите състезатели по таекуон-до версия WTF в България, дупничанинът Теодор Георгиев от СК Гладиатор, заедно с Влади Далаклиев от Ботевград и представители на клуб Форс София Даниел Турнов , Мартин Гърков и треньора на клуба Васил Христев бяха част от шоуто на Нова Тв „ И аз го мога“. Дупничанинът и неговите партньори впечатлиха не само участниците, но и публиката в студиото. Петимата направиха демонстрация, при която показаха атрактивни удари и чупене на плоскости. По регламент в състезанието родни звезди ще трябва в следващото предаване да демонстрират подобни умения. Актрисата Елен Колева и Петко Димитров ще трябва през следващите дни да тренират упорито и пред журито, след седмица да покажат умения по таекуон-до. Теодор Георгиев следващата седмица е отново на турнир в Русия и няма да може да бъде в студиото. Интересен е факта, че съпругата на треньора на Форс Васил Христев-Христина е от дупнишкото село Бистрица.
Мъж откри огън в апелативния съд в Милано, съобщиха източници от полицията и съда, цитирани от Ройтерс и Франс прес. Сред убитите е съдията Фернандо Чампи, който отговарял за дела свързани с фалити на компании. Той е бил застрелян в кабинета си. Друга от жертвите е адвокат. Стрелецът на име Клаудио Джардело е бил обвиняем в дело за умишлен банкрут на компания, посочват ТАСС и Ройтерс. Джардиело е бил арестуван от карабинери в град Вимеркате, който е в близост до Милано, пише "Кориере дела сера". Джардиело стигнал до там с мотоциклет. Клаудио Джардиело е обвинен в умишлено предизвикване на фалит на компания. По тези обвинения той беше привикан днес в съда. Там той открил огън и убил двама души, посочват световните агенции. Според италиански медии убитите са трима, а ранените са двама. Очевидци разказват, че са се чули три или четири изстрела, после сградата на съда се е напълнила с полиция. На адвокати и съдии е било наредено да не напускат другите зали в съда. Районът около сградата е отцепен от полицията. Пристигнаха и няколко линейки, посочва Франс прес. Не е ясно как нападателят е успял да премине въоръжен през детектора за метали на входа на съда, посочва Асошиейтед прес. Източник: БТА
Първородният син на държавния глава Росен Плевнелиев е издъхнал в сърдечното отделение на столичната Трета градска болница, съобщава ПИК, като се позовава на високопоставени медицински източници. 14-годишният Филип е бил приет късно снощи със сърдечни проблеми в болницата, която е известна с добрите си специалисти в областта на кардиологията.В продължение на 12 часа лекарите се борили за живота му. Специалистите положили много усилия, но така и не успяли да установят точната му диагноза и възпитаникът на Първа математическа гимназия е починал. На този етап от здравното заведение отказват коментар, уточнява ПИК. Сърдечна недостатъчност е причината за смъртта на Филип, най-големият син на президента Росен Плевнелиев, съобщава своята версия "Стандарт". Детето си е отишло внезапно, за по-малко от 12 часа. Болестта е била шокираща за всички, момчето не е имало никакви проблеми преди това. Лекарите от кардиологията в Трета градска болница в София са направили и невъзможното да спасят Филип. Те са доказано най-добрите у нас, а заведението е единственото с детска кардиология. Филип Плевнелиев е починал от дисекация (разкъсване) на аортата в Трета градска болница, пише "24 часа". Момчето е постъпило по спешност в Националната кардиологична болница. Оперирано било, но въпреки борбата за живота му, е починало. Според непотвърдена информация детето е имало дисекация на аортата – животозастрашаващо състояние с висока смъртност, при което се получава разслояване на пластовете на аортата. Според друга информация то е било с инфекциозен миокардит – възпаление на сърдечния мускул вследствие на инфекция. И двете състояния са тежки, развиват се много бързо и изискват спешна помощ. Директорът на НКБ проф. Марио Станкев отказа коментар по случая и насочи въпросите към прессекретариата на президента. Медицинските власти в България се въздържат да обявят официална причина за смъртта, защото такава е молбата на семейство Плевнелиеви и защото все още няма ясно обявена причина за смъртта заради спешността на състоянието. Снимка 24 часа
Утре е първата тренировка на Марек за 2014-а година.
В Италия отново стягат сериозна агитка за предстоящия домакински мач с Динамо. Срещата е дерби между двата тима и може би пряк сблъсък за оцеляване в групата. Марек Сеграте е домакин и очаква първа победа от началото на годината, след като вече записа 4 равенства и две загуби. Срещата е от 14:30 местно време, като на стадиона отново се очакват десетки фенове от региона на Милано. През седмицата фенове на Марек успяха да приобщат към каузата и футболни ултраси от Шри Ланка, които упорито вземаха уроци по пеене на песен за Марек.
Националната волейболна лига отказа да уважи искането на "Марек Юнион-Ивкони" за отлагане с 24 часа на двубоя с "Монтана". По програма двубоят е насрочен за утре-събота и дупничани ще пътуват до едноименния град за среща от 6-ия кръг на родния ни шампионат при мъжете. Домакините нямат загуба до сега и излизат като фаворити в двубоя, независимо, че дупничани са действащите шампиони.
През изминалото денонощие са заявени 4 извършени кражби. След проникване чрез взлом в 2 къщи в с. Мало село е извършена кражба на одеяла, олио, селскостопански инвентар и музикална уредба, от къща в Дупница са отнети пари, от ел.табло в с. Джерман – електромер. Местопроизшествията са обслужени от дежурни полицейски групи на РУ Бобов дол и РУ Дупница. Работата по установяване на извършителите на деянията продължават двете полицейски управления.
Двама души бяха убити при стрелба във Варна. Застреляните са млади мъж и жена – жената е на 33 години, а мъжът на 39 години. Кървавата драма е станала около 14.30 часа между блок 41 и 42 на бул. "Владислав Варненчик".
Славно и мъчително, родният волейбол продължава да се спуска с бясна скорост към дъното. Дори трябва да въведем ново времево пространствено измерение- бъдеще на дъното.
Продължава почистването на речните корита на територията на община Дупница. По заповед на кмета инж. Методи Чимев се извършват действия по почистването на речните корита по поречията на реките Джерман от моста при улица Кулата до изхода на града, както и Бистрица от “Черния мост” до вливането му в Джерман и река Отовица. Община Дупница предприе своевременни действия по настояване на жителите на село Палатово за почистване на коритото на реката, която минава през селото, както и допълнителен участък от 500 метра след къщите. След обилните дъждове преди няколко дни каналът бе затлачен, от клони и листна маса, които създаваха предпоставки за наводняване на улиците, зеленчуковите градини и овощни насаждения.
69 са двойките, които празнуват през тази година “златна” и “диамантена” сватба в Дупница. 49 са семействата сключили брак през 1964 годна, а 20 тези през 1954 година, информират от пресцентъра. От отдел “Култура” към Община Дупница започнаха посещенията по домовете на тези двойки с отправяне на официални покани за 21 ноември, когато ще бъде церемонията по “бракосъчетаването им”. Датата не е случайно избрана, тъй като тогава се празнува Денят на християнското семейство.
Досъдебно производство е започнато вчера в РУП Дупница срещу 33-годишния Б.Н. за извършен грабеж.
Марек победи като гост Банско с 2:1. Головете за Марек реализираха в 25-та минута Димитър Георгиев и в 78-та Милен Лахчев. Вижте репортаж от мача с двете попадения на Марек.
Дупничанинът Любомир Васев записа още един успех в мотокроса. Васев спечели надпреварата край Бяла в клас MX2. Това бе генерална репетиция за неделя 17-ти май, когато е състезанието край Сливен, 3-ти кръг от държавният шампионат. Припомняме, че преди две семици Любомир Васев записа феноменален успех, спечелвайки състезанието по мотокрос в Троян и сега отново е сред фаворитите в Сливен.
Общинските съветници от БСП оттеглиха докладната от днешната сесия, на която като извънредна искаха да се гледа прекратяване правомощията на управителя на ВиК-Дупница Илия Илиев. Председателят на червените Станислав Павлов обясни оттеглянето с това, че има много по-важни социални докладни, които трябва да бъдат гледани днес, а има лимит и затова ще я внесат за следващото заседание на съветниците.
Тринайсет души загинаха и 20 бяха ранени при обстрел на спирка на градския транспорт в Ленински район на град Донецк. Това обявиха властите на самопровъзгласената Донецка народна република в Източна Украйна, като се позовават на източници от местните болници, съобщи ТАСС. По предварителни данни кола на градския транспорт била улучена от снаряд и загинали много пътници, предаде Асошиейтед прес, като се позовава на местните власти. Срещу спирката било стреляно от миномет, монтиран на микробус. Очевидци, цитирани от ТАСС, съобщават, че били дадени пет изстрела. Двайсетина украински военни, пленени от проруските сепаратисти в Донецк, бяха заставени да преминат от зоната на летището в града до мястото, на което загинаха 13-те цивилни, предаде Франс прес. Пленените военни преминаха по улиците на града под гневни възгласи и подигравки на жителите на Донецк. Накрая проруските сепаратисти ги накараха да спрат на мястото на днешния обстрел, където възмутени хора изливат пред тях гнева си.Същевременно украинското министерство на отбраната обвини проруските сепаратисти за нападението, съобщи Франс прес. "Терористите /както Киев нарича сепаратистите – бел. АФП/, бомбардираха тролейбус в Донецк и убиха цивилни. Тази бомбардировка на цивилно транспортно средство беше извършена в квартал, където няма сблъсъци", посочва министерството в комюнике. "Мястото, където е било улучено транспортното средство, е на 15 км от зоната, където се намират антитерористичните сили" /както Киев нарича украинските войски, воюващи срещу сепаратистите – бел. АФП/. Според министерството всички факти сочат, че "терористите" са стреляли срещу тролейбуса от територията на жилищни квартали, контролирани от "незаконни въоръжени групи". Украинският премиер Арсений Яценюк също обвини проруските бунтовници за нападението и заяви, че Русия трябва да носи отговорност за него, съобщи Ройтерс. "Днес руски терористи отново извършиха ужасен акт срещу човечеството. Русия носи отговорност за това", заяви той на церемония в Киев. Руският външен министър Сергей Лавров определи обстрела като провокация на украинците, целяща да подкопае мирния процес в Украйна, предаде Франс прес. Ние възприемаме този инцидент като престъпление срещу човечеството, като груба провокация, целяща да подкопае мирното решаване на украинската криза, заяви руският външен министър, обвинявайки украинските сили за обстрела. Министърът подчерта, че Русия иска да се извърши незабавно разследване на случая, допълва ТАСС. Същевременно Следственият комитет на Руската федерация възбуди наказателно дело във връзка с гибелта на хора при обстрела в Донецк, посочва ТАСС. Франция посочи, че е потресена от смъртта на цивилните в Донецк, предаде Франс прес, като цитира говорителя на френското министерство на външните работи Ромен Надал. Специалната представителка на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа Хайди Талявини, която участва в контактната група за Украйна, отправи покани за участие към всички членове на тази група в пореден кръг от мински преговори, предаде ТАСС, като цитира постоянния представител на ОССЕ за Русия Андрей Келин. Точна дата обаче Келин не посочи.Междувременно украински военен говорител заяви, че правителствените войски са се изтеглили от новия терминал на летището в Донецк след неколкомесечни ожесточени боеве с проруските бунтовници, съобщиха Ройтерс и Франс прес. "Поради обстрела от всички посоки тази нощ беше взето решение войските да се изтеглят от територията на новия терминал и да заемат нови позиции", заяви Владислав Селезньов на пресконференция в Киев. Той уточни, че боевете ще продължат около летището. По данни на украинското министерство на отбраната шестима войници са загинали вчера при боевете за контрола на летището, съобщи Асошиейтед прес. Украински депутат потвърди, че секретарят на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна Олександър Турчинов е попаднал под обстрел край Донецк, предаде ТАСС. "На обратния път неговият брониран автомобил "Кугуар" действително попадна под обстрел и осколки пробиха една от гумите, която трябваше да бъде сменена в пълна тъмнина, за да не бъде демаскирана автоколоната", написа на страницата си във Фейсбук депутатът Антон Герашченко, който е съветник на украинския вътрешен министър. По думите на Герашченко, нито Турчинов, нито хората от обкръжението му са пострадали. Часове по-рано външните министри на "нормандската четворка" призоваха на срещата си в Берлин към спиране на огъня и възобновяване на преговорите. Четворката включва Русия, Украйна и посредниците Германия и Франция. Източник: БТА
Част от лекарите в Дупница също ще се присъединят към националния протест с искане за възможно по-бърза актуализация на парите за здраве. Протеста пред двете сгради на общинската болницата ще бъде около 30-минутен. Медиците символично ще изразят недоволството си от орязването на парите за болниците.
Две фирми обжалват решението на Община Дупница по избора на изпълнител на проекта "Съвременно пространствено оформление и подобряване на зелена градска среда на Централна зона гр. Дупница”. Това е видно от официалния сайт на Комисията за защита на конкуренцията. Поръчката бе на стойност около 4,5 млн. лева и предвижда тотално подобряване на редица квартали в града, както и самия център. Една от фирмите е дупнишката "Мегаинвест Холд", която бърза справка в сайта на КЗК, показва че е често срещана като жалбоподател на поръчки от цяла България и сега отново не пропуска възможността да атакува изборa на изпълнител. Именно "Мегаинвест Холд" ЕООД бяха единствената от 5-те фирми участници в процедурата, които бяха отстранени на технически показатели. Тяхната жалба е от вчера-понеделник. Припомняме, че победител в поръчката стана пловдивската ДЗЗД "Съвременна Дупница 2014", която обаче сега ще трябва да изчака развитието на ситуацията.
На специална пресконференция от Марек представиха днес новата структура на клуба и приоритетите за развитие. Президентът на клуба Стойчо Милев представи първо новия УС, в който влизат Стойчо Милев, кмета на Дупница инж Методи Чимев, Янек Кючуков, Любен Колев и Краси Влахов. Стойчо Милев отговори на въпрос, че е извършена ревизия на клуба и документите днес са предадени на кмета на Дупница инж Методи Чимев. Създаден е и спортно-технически съвет в който влизат Янек Кючуков, Цветан Видински и Краси Влахов. Този съвет ще взима всички оперативни решения, но те ще влизат в сила само ако са приети с пълно единодушие и от тримата. По този начин, според Янек Кючуков ще има повече прозрачност. Самият Кючуков е новият изпълнителен директор, който сменя на този пост досегашния Иво Паргов. Нов пост е въведен в клуба и това е на финансов мениджър. Функциите ще бъдат изпълнявани от Цветан Видински, който от създаването на Марек 2007 е един от основните финансови благодетели на този клуб. Основен приоритет според Видински ще бъде изграждането на още един помощен терен на ст Бончук. Той заяви, че децата от школата ще тренират безплатно и на неговото игрище в жк Бистрица. „Има над 250 деца вече в Марек и трябва да работим за тяхното развитие.“, заяви Видински. От днес, за детско-юношеската школа в Марек ще отговаря пък Анжело Кючуков, който ще продължи работа и като треньор в школата. След близо 15-годишно отсъствие от "Бончук", от днес в родния си клуб се завръща Борис Кръстев. Той ще бъде новият старши треньор на представителния тим, а негов помощник Светльо Георгиев. „ Първо искам да благодаря за гласуваното доверие, не мисля, че мога да откажа такова предложение, защото аз съм играл тук. Свикнал съм да работя в трудни условия. Искам да изградим един дупнишки тим с леки попълнения от вън“, заяви Кръстев
Дербито на волейболната Суперлига е утре в Дупница, където от 17:30 в Спортната зала се изправят един срещу друг двата най-добри отбори у нас. Срещата е дълго чакана от феновете, тъй като по програма трябваше да се играе на 22 декември 2013 година, но поради участието на отборите в европейските клубни турнири на два пъти бе отлагана. Последният официален мач между Марек и Габрово е от миналата година във финала, игран в Самоков и категорично спечелен от дупничани.
Имената на Пламен Галев и Ангел Христов, по-известни като Братя Галеви, отново "цъфнаха" в избирателните списъци в село Ресилово, пише blagoevgradutre.bg. Без значение, че двамата получиха присъда за 5 години лишаване от свобода за организиране на престъпна група за рекет и принуда, те имат право да упражнят правото си на глас на изборите, насрочени за 5 октомври.
Община Дупница започна от днес връчването на предизвестия на търговците стопанистващи преместваемите обекти на “Минчов площад” и по ул. “Хан Аспарух” (при светофарите на ГУМ) в града, информират от пресцентъра на кметството. Премахването им е във връзка с приетата стратегия за преместваемите обекти на територията на града, приета преди няколко месеца от Общински съвет-Дупница.
34-годишен мъж е задържан в момент на извършване на кражба от мазета на жилищен блок на ул. "Хан Крум" в Дупница. Той ще остане 24 часа в полицейския арест. Работата по случая продължава, като се изяснява за съпричастност на задържания и към други извършени кражби.36-годишен мъж от Кюстендил е задържан в ареста на РУ Кюстендил за извършена кражба на части от автокъща. Частите са открити в къщата му с. Долна Гращица. Работата по случая продължава.
Професионална гимназия по облекло и стопанско управление-Дупница изпрати абитуриентите си випуск 2015 на 24-ти май Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост. Трите класа от училището дефилираха на площад Свобода в Дупница.
От СКТМ Марек 76 направиха отчет на представянето си през първата състезателна година от основаването на клуба. Старши треньорът Иван Иванов заяви, че това е нормална практика за Европа и по този начин хората са информирани за свършената работа. От клуба отчитат повече от успешна година, през която са спечелени 7-медала от които 1-златен, 3-сребърни и 3-бронзови, като първоначалната цел е била само 1-медал. През изминалата година отборът на Марек 76 започна от най-ниското стъпало в родния тенис и вече успя да влезе в по-горна група, като тима е съставен от 15-годишни момчета, които играят при мъжете. През следващата година акцент ще бъде поставен на работата с най-малките 6-7 годишни, а също така и на подобряване на базата. „На този етап при нас тренират 12-деца, но за повече няма нужните условия.В клуба отделяме персонално внимание на всяко дете. След като подобрим базата и има още маси ще привлечем още малчугани, които искат да се занимават с тенис на маса.“, допълни Иван Иванов. Той благодари на спонсорите, които през тази година са оказали подкрепа на клуба.
Опашка от стотици граждани се е извила пред офиса на КТБ в софия на ул "Аксаков". Офисът обаче е затворен, а хората искат да изтеглят парите си от банката, информира Mediapool.bg
С пълно единодушие, общинските съветници от Дупница приеха от 3-ия опит бюджета на Общината за 2014 година. Всички 28 присъствали гласуваха За промяната на бюджета от първоначалния му вид, който е завишен с 250 000 лева. Кметът на града инж. Методи Чимев изрази надежда, че заложените суми ще могат да бъдат корегирани, след като бъде емитиран облигационния заем. “Кой не иска да бъдат завишени парите за спорт и култура, най-малкото, защото това са видните дейности. Надявам се да мине успешно емитирането на заема и да можем да редактираме тези пари, още повече, че на един футболен клуб “Марек” например, му предстои участие в “А” група”, коментира дупнишкия градоначалник. С аплодисменти приеха съветниците края на гласуването.
Страница 4 от 156


