Въпреки предупрежденията : 7 коли в тежка верижна катастрофа край Кресненското ханче ОБНОВЕНО Тежка катастрофа стана преди малко повече от час след Кресненското ханче на Е 79, нанизали са се една в друга 7 коли. Има ранени.  Припомняме, че само преди няколко часа от КАТ предупредиха , че дъждът през изминалата нощ активира свличането на скални отломки в района на Кресненското дефиле, на главен път Е-79. Шофьорите да карат внимателно по шосето, тъй като периодично падат камъни. Това предупреждават от регионалната дирекция на МВР в Благоевград. Движението обаче нито е спирано, нито е ограничавано.
Дупничани подкрепиха протеста тази сутрин в Кюстендил срещу мандат на ДПС Стотици кюстендилци протестираха, с черешово топче и български трибагреници тази сутрин срещу очакваното решение на ЦИК, с което се дава мандат на ДПС в Кюстендилски избирателен район. В общината започна и подписка- Против налагането на Бат Сали за депутат от 10 МИР. "Кюстендил е рибената кост в гърлото на ДПС, от тук цяла България ще пламне и ще ви измете в Турция. Няма повече да стъпите тук, запомнете. Сега сбъркахте. Вие въставате срещу България. От тук ще се отрови цялата ви корупционна схема и си заминавате за Турция. Искате от две години да ни правите мюсюлмани, да вземете джамии, не искам подобно нещо. Вкарахте ни в съдебни битки, вие въставате срещу България", каза пред протестиращите кметът на Кюстендил Петър Паунов. Кметът на Кюстендил отбеляза, че от 62 000 гласували в областта, ДПС получава 864 гласа. Най- ниският резултат за ДПС в България. Протеста бе подкрепен от фен клуба на Левски- "Торсида- Кюстендил" и представители на фен клуба "Червени шампиони", съобщава DarikNews.bg.  Част от тези дупничани, които вчера протестираха в София пред сградата на ЦИК бяха днес и в Кюстендил, за да подкрепят недоволните от решението жители на областния град.
Конелиано разгроми Германея в Сапарева баня Втора поредна домакинска загуба записа отбора на Германея Сапарева баня. Днес момчетата на старши треньорът Борис Кръстев бе разгромен от Конелиано Герман с 1:5. Срещата започна лошо за домакините, които инкасираха попадение още в 7-та минута. Тогава грешка в тима на Германея, доведе до попадение на Тодоров. В края на полувремето в 41-та минута Христо Спасов бе съборен в наказателното поле на домакините от вратаря Евгени Спасов и главния съдия Борислав Колев отсъди дузпа, която бе реализирана от Воденичаров. След почивката гостите продължиха да играят по-добре и в 64-та минута при една тяхна атака се получи неразбирателство между Мадолев и Спасов, които се сблъскаха и топката попадна в Христо Спасов, който покачи на 3:0 за Конелиано. В 66-та минута бившият играч на Марек Спас Спасов, покачи на 4:0. Кошмарът за домакините бе пълен в 88-та минута, когато Христо Спасов вкара пети гол. Все пак в 90-та минута резервата Георги Мирчев успя да отбележи почетно попадение за Германея, фиксирайки крайното 1:5. За Германея не игра бранителя Файк Тейров. Играча има херния и ще се подложи на хирургическа интервенция, което означава, че старши треньора Борис Кръстев няма да може да разчита на него до края на сезона.
Изгубената Камелия от Видин намерена 15-годишната Камелия от Видин, която е в неизвестност от миналия вторник, е открита в село Тлачене на 20 км от Бяла Слатина. Тя е била с приятеля си Тони. Двамата заедно са прибрани във Видин, научи БЛИЦ от близки до семейството. Момичето е отведено вкъщи от Юли Петров, лидер на движението „Аз обичам Видин“. Той успял да я издири сам за три дни. По-рано днес стана ясно, че момичето е живо и здраво, но не иска да се прибере. Тя говорила със свои приятели, на които заявила „Няма да се върна вкъщи“. Вероятно тя е чула призивите на майка си Валя Въкова, която чрез медиите и Фейсбук няколко пъти моли дъщеря си да се върне. Близки до семейството споделиха за БЛИЦ, че са много благодарни на героя. „Била е при много лоши хора“, каза вуйчото Калоян, който също се беше включил активно в търсенето.
Катастрофа затрудни движението тази сутрин по пътя Дупница –Бобов дол малко преди миньорския град Катастрофа затрудни движението тази сутрин по пътя Дупница –Бобов дол. Инцидента е станал малко преди 07:00 часа на около 200 метра преди бензиностанция „Петрол“ в миньорския град. Лек автомобил „Фолксваген Голф-2“  движещ се в посока Бобов дол е преминал в насрещното платно и ударил джип „ Мазда“ със софийска регистрация. Няма пострадали. Служители на РПУ-Бобов дол са пристигнали веднага на мястото на инцидента и са регулирали движението по пътя. В този час отсечката е натоварена, тъй като много хора се придвижват за работа в мини Бобов дол. Предстои да бъдат изяснени причините за инцидента.
В Благоевград са на път да се изгаврят с паметта на освободителя на Дупница и Горна Джумая – майор Орлински Особено мнение : Парите в България са над всичко, дори над историческата памет, това са на път да докажат с пълна сила общинарите в Благоевград. Паметникът на майор Иван Павлович Орлински намиращ се до стадион Христо Ботев в областния център става заложник на бизнес интереси и не е изключено да бъде премахнат. От едната страна са хора, чието право на собственост върху градинката където е построен паметника е възтановено от другата Общината, която трябва да замени земята  с площ 28 кв.метра или да я продаде за 5000 лева на други бизнесмени. Така тази дилема не може да намери разрешение поне засега. Отгоре на всичко там минава и нов водопровод и изместването му може да струва около 70 хил лева на Общината. Въобще объркан казус, който обаче трябва да бъде разрешен и то в полза не на приходите за Общината, а в полза на историческата памет. Защото ако навремето хората гледаха само парите, то можеше и въобще майор Орлински да не освободи града. Впрочем ако в Благоевград не си решат проблема с паметника( според мен "постижение на архитектурата" ) да направят само паметна плоча, като в Дупница, тя поне не заема толкова място и не създава главоболия, поне докато някой не реши да бутне сградата където е поставена !? А сега малко факти за едни бурни дни преди 136 години и дано тези факти поне малко наклонят везните към историческата памет. 
Общината подменя над 50 метра канал, за да реши проблема с подлеза на „Топлата вода“ ВиК-Дупница и строителния отдел към Община Дупница ще търсят начин за разрешаване на многогодишният проблем с наводняването на подлеза под главен път Е 79 в посока местността “Караболюка”. От години подлезът при "Топлата вода", както е известен в Дупница се пълни с вода и създава множество трудности на шофьорите, като сигнали с молби за решаването на проблема са подадени към кмета инж. Методи Чимев. По негово настояване ще се състои експертна среща, на която да бъдат взети мерки. Комисия от Община Дупница направи веднъж вече оглед и установи сериозно запушване на отводнителната канализация. “Налага се частична подмяна на компрометираната част от канализацията и напълно ново изграждане на около 50 метра. Заради дъждовния период, това на този етап нямаше как да се случи. Сериозни като обем ще бъдат ремотните дейности, но повече конкретика може да има, след като съставим количествено-стойностна сметка. Когато стане готова и тя, тогава можем да се ангажираме със срок за изпълнение”, обясни директор дирекция “УТ и С” инж. Серьожа Котев.
Световен спорт 14 януари : ДИРЕКТНО – Онлайн  Волейбол – Футбол – Хокей Днес почитателите на спорта могат да се насладят на започващите битки във фазата на директни елиминации в Шампионска Лига – волейбол. Футболните двубои за Купите във водещи европейски първенства също предизвикват интерес.
2-ма юноши дебютираха за сефте в мъжете на „Марек Юнион-Ивкони“ Двама от юношите на "Марек Юнион-Ивкони" направиха дебют в мъжкия отбор в срещата с КВК Габрово. Дупничани победиха с лекота 3:0 гейма съперниците си в Сливница. За сефте в групата бяха включени абсолютни дебютанти . Централният блокировач Преслав Йорданов и посрещачът Цветелин Цветанов записаха първи минути при батковците си. 17-годишните таланти са първа година старша възраст и са възпитаници на треньора в ДЮШ Радослав Асенов. Освен тях двамата, в игра се появи още един от старшата възраст на клуба Димитър Дулчев, който записа участие и в Шампионска лига. "Продължаваме политиката си да налагаме постепенно наши кадри в първия състав. Това е пътят за развитие на един клуб в България-работеща школа, която да дава плодове", лаконичен бе мениджърът на клуба Людмил Найденов.
ЦИК ще определи състава на ОИК в Дупница. ДПС поиска зам.председателско място останалите не се съгласиха Спор между представителите на парламентарно представени партии, за зам. председателското място в ОИК-Дупница, доведе до провал на консултациите и служебен избор от ЦИК на цялата комисия. Срещата бе свикана от кмета на Дупница инж.Методи Чимев и на нея трябваше да бъде определен състава на Общинската избирателна комисия за провеждане на местните избори и националния референдум на 25 октомври 2015 година. В консултациите имат право да участват представители на парламентарно представените партии и коалиции в 43-то Народно събрание и тези, които имат избрани членове на Европейския парламент, но не са представени в българския. Съгласно решението на ЦИК от 9 юни тази година, разпределението на комисията от 11 човека е в състав – 3 от ГЕРБ, 2 от БСП, и по един от Реформаторски блок, ДПС, Патриотичен фронт, АБВ, Атака и ББЦ. Броят на Общинските избирателни комисии се определя на база населението, като в случая то е под 100 000 жители.Спорът за зам.председателското място възникна между представителите на АБВ, ДПС, ББЦ и Патриотичен фронт. Представителят на ДПС на преговорите Николай Вуковски бе категоричен, че няма да подкрепи друго предложение освен това на неговата партия. Представители на другите партии не се съгласиха с това и консултациите пропаднаха. ЦИК ще определи служебно състава в срок до 4-ти септември.
Божидар Лукарски присъства на учредяването на СДС-Дупница, Георги Георгиев бе избран за председател  Вчера вечерта в Дупница бе проведено учредително събрание на местната структура на СДС.
116 служители на ОДМВР, РДПБЗН и РДГП – Кюстендил,  са наградени по случай  професионалния празник 116 служители на ОДМВР, РДПБЗН и РДГП – Кюстендил, са наградени по случай 136 години от създаването на министерството и професионалния празник на служителите 5 юли
Неизвестен се опитал да подпали склад в Яхиново, софиянка хваната да краде…уиски в Дупница Досъдебно производство е започнато  в РУ-Дупница вчера срещу неизвестен извършител, опитал да запали склад за хранителни стоки в с. Яхиново. Полицията разследва случая, за да установи кой е бил подпалвачът. Разследва се и 35-годишна софиянка, която се е опитала да открадне уиски от магазин в града.
ВИДЕО: Фенове на Левски предизвикаха меле в сектора на Марек IMG_4124Двубоят от 11-ят кръг на А-футболна група между Марек и Левски завършил наравно 1:1, бе белязан и от екшън при който срещата бе прекъсната за около 5-6 минути, но определено можеше и да стане далеч по-голяма беля.
23-годишен дупничанин попадна в ареста за притежание на наркотици 23-годишният В.М. е задържан вчера от дупнишки полицаи за притежание на наркотични вещесктва, съобщават от прсцентъра на МВР. Изеттото вещество е реагирало на канабис при направения полеви наркотест. Общото му тегло е 1.8 грама. В.М. ще остане 24 часа в полицейския арест, той е известен на полицията и с други противозаконни деяния. По случая е започнато досъдебно производство.
От години Марек Юнион-Ивкони не е бил в серия от три поредни загуби Мъжкият отбор на Добруджа 07 победи като домакин Марек Юнион Ивкони с 3:0 (25:21, 25:22, 25:18) в отложен мач от дванадесетия кръг на Суперлигата, игран в местната зала Добротица. С този успех тимът от Добрич отново възвърна позиции в челото на Суперлигата, като вече е на второ място, с единадесет победи, четири загуби и актив от 34 точки. Добруджанци се намират само на три точки от лидера Монтана, като имат и мач по-малко, поради отложена среща. Отборът на Марек пък записа трета поредна загуба, след неуспехите срещу Монтана и ЦСКА, като дупничани се смъкнаха на трета позиция, с актив от 32 точки. Над 1000 запалянковци изпълниха зала Добротица, като аплодираха добрите изпълненията на своите. В първите два гейма двубоят бе изключително оспорван, като двата съперника бяха напълно равностойни. В края на частите обаче, след 20 точка дупничани не издължаха на напрежението във важните моменти, като отбелязваха непредизвикани грешки, които дадоха предимство на домакините и те затвориха частите в своя полза, като поведоха с 2:0 гейма. В третата част съпротивата на Марек вече бе в по-малка степен, като тимът се съпротивляваше до равенството 14:14. Впоследствие домакините отбелязаха точкова серия, като поведоха с 19:14 и това сломи съперника. Натрупаната разлика бе достатъчна и добруджанци затвориха и тази част, като спечелиха чиста победа в мача. Реализатор за победата на Добруджа 07 стана Костадин Стойков с 20 точки. Съотборникът му Димитър Маринков добави 10 точки за победата./bgvolleyball.com
„Москвич“ блъсна 86-годишна жена в Дупница  86-годишна пешеходка е пострадала вчера при ПТП в Дупница, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Д-р Матей Попниколов влезе в Управителния съвет на РК на БЛС Хирургът д-р Матей Попниколов влезе в Управителния съвет на Районната колегия на Българския лекарски съюз. На Отчетно-изборно събрание лекарите от областта гласуваха отново доверие на д-р Пламен Симеонов, който бе преизбран за председател с нов тригодишен мандат. Към момента в Районната колегия на Българския лекарски съюз членуват 428 души.
Две дупнишки и една благоевградска фирма ще ремонтират пътищата в Дупница и селата Две дупнишки фирми и една благоевградска спечелиха правото да извършат рехабилитация на улиците в града и по селата. Това стана ясно, след като днес бяха отворени ценовите оферти на открито заседание. Председател на изборната комисия бе зам.кметът Крум Милев, а на процедурата присъстваха и представители на фирмите-участници.
ЕКСКЛУЗИВНО! Гласуват свалянето на председателя на ОбС-Дупница Владимир Владимиров Общински съвет-Дупница в момента гласува за свалянето на председателя инж. Владимир Владимиров. Дискусията се води от заместник-председателят Силвия Овчарченска, тъй като по правилник Владимиров няма това право. От ГЕРБ внесоха това искане, което е подкрепено и от Методи Стойнев. Основните мотиви за искането са за – неспазване на работно време, за проваляне на докладни поради непознаване на правилника, както и заради скандала с репортажа на Нова телевизия за упражняване на натиск върху работещи в Мини "Бобов дол" да гласуват за БСП на отминалите евроизбори. Първан Дангов обяви, че искането е политическо, а Георги Пехливански поиска да бъде обяснено, каква е причината и каква е раздорът, след като преди около 2,5 години от ГЕРБ са избрали Владимиров за заместник на тогавашния председател Ивайло Константинов. В крайна метка самият Владимиров също взе думата. "Репортажът е сниман в Мини "Бобов дол", а не в ТЕЦ "Бобов дол". Така че искам да бъде обяснено как и по какъв начин аз съм пряко правил подобно нещо", попита Владимиров. Председателят на групата съветници от ГЕРБ Емил Панчев взе думата и обяви, че "отдавна очаквах да чуя това от г-н Владимиров и да се разграничи публично от това". Дебатите бяха прекратени и се премина към избор на 5-членна комисия, която да проведе гласуването.
Дупничани имат основание да се гордеят с историята на града си  Създаделите на „Дупница през вековете“ споделиха, че са много доволни от това, че албумът е вече издаден. Подчертаха, че това е началото на техния проект, а продължението му ще бъде наречено „История на Дупница и Дупнишко“. В неговото създаване ще участват 19 души под ръководството на акад. Георги Марков.
Разрешиха бариерата при частната болница в Дупница, само Стойнев против Местните съветници от общинския съвет в Дупница разрешиха поставянето на бариера на входа на частната болница в града. Докладната бе разгледана като последна в дневния ред. "Постъпило е заявление от управителя на МБАЛ "Св.Иван Рилски 2003" (д-р Ени Лефтеров, общински съветник) да бъде разрешено поставянето на бариера. Искам да спомена, че е съставен акт за незаконното й поставяне и ще бъде издадено накззателно постановление от кмета на Общината за това. Сега е постъпило такова заявление и по закон кметът е длъжен да го внесе за разглеждане на Общински съвет. Вие решете дали трябва да я има или не", заяви при представянето на докладната зам.кметът Красимир Георгиев, който замени Чимев по средата на сесията. Независимият общински съветник Методи Стойнев поиска юристите на Общински съвет и Общината да изкажат позицията дали е законосъобразно поставянето на такава бариера на публична общинска собственост. "Пътят е да бъде преотреден теренът на частна общинска собственост и тогава да бъде разрешено. В този му вид съм убеден, че ще отпадне решението като незаконосъобразно. Аз ще гласувам Против", заяви Стойнев. Юристът на Общината Иван Бучов обяви, че няма пречки за поставянето й. Юристът на Общински съвет Милен Попов поиска думата, но не я получи. Основните мотиви за искането за поставянето й, да бъде регулирано влизането в болницата и най-вече заради струпването на автомобили, които пречат на линейките и автомобилите на затвора в Бобов дол, които срещат всекидневно проблем с влизанията и излизанията.
Марек Юнион-Ивкони стартира на 4 февруари в турнира за Купата на България Настоящият носител на Купата на България по волейбол Марек Юнион-Ивкони започва защита на титлата си на 4 февруари. Тогава ще се изиграят първите мачове от 2-ят кръг в който ще се включат и първите седем от класирането в Суперлигата. Днес във волейболната федерация бе теглен жребият за първи кръг, като мачовете са на 22 януари, а Марек ще се изправи срещу един от победителите в следните двойки:
СНИМКИ/Дубълът на Марек U21 завърши наравно като гост на Черно море U21 Дублиращият отбор на Марек завърши наравно 0:0 като гост на Черно море в мач от 15-ят кръг на първенството. На стадиона под Аспаруховия мост във Варна в ранния следобед днес се настани гъста мъгла и в нея дубълът на “Морето” така и не вкара гол, независимо, че надигра своите съперници. Домакините удариха 3 греди, на 6 – 7 пъти вратарят на дупничани прояви чудеса от храброст, но спаси мрежата си. Така Марек има вече 14 точки в актива си и може да се измъкне от последното място в класирането.
КОЙ? Матей Попниколов или Костадин Костадинов ще стане шеф на ОбС-Дупница Бившият шеф на Здравната каса в Кюстендил д-р Матей Попниколов и управителят на частната болница в Дупница Костадин Костадинов "кръстосаха шпаги" в битка днес за поста председател на Общински съвет-Дупница. Председателят на ГЕРБ Емил Панчев изидгна кадидатурата на Попниколов като обясни, че той има опит като такъв, наясно е с работата на местния парламент, а и защото симпатизантите на партията са поискали да бъде изидигнат човек. От ОДБ Стоян Шушков номинира Костадин Костадинов. За председател на комисията по избор на Председател бе избран Йонко Гергов (ОДБ), който получи повече гласове от другия предложен Йордан Йорданов (ГЕРБ). За да бъде избран председател са нужни минимум 17 гласа.
Данъчната кампания в Дупница стартира, хората по селата могат да плащат в пощенските клонове Данъчната кампания с 5-процентна отстъпка в Дупница стартира от днес. До края на месец април всички граждани, които заплащат дължимите данъци и такси за смет, сгради и МПС ползват отстъпката. За улеснение на гражданите касите работят с удължено работно време, сутрин от 08 часа до 18.30 часа без прекъсване. За улеснение най-вече за жителите на селата, от Община Дупница сключиха договор с "Български пощи" и могат да плащат дължимите такси в клоновете им, за да не пътуват до града.
ИЗНЕНАДА! Скандалната бариера на частната болница в Дупница е махната Незаконно монтираната бариера на улицата водеща към входана частната болница в Дупница е махната. За това сигнализираха наши читатели педи минути. Проверката ни установи, че основното тяло все още стои и не е демонтирано, но самата бариера наистина я няма.
АСП спря приема на заявления за лични асистенти, в Дупница чакащите са 148 От Агенцията за социално подпомагане са уведомили общините, че отменят втория етап за прием на заявления от кандидат-потребители и кандидати за лични асистенти. Официално, такова писмо е пристигнало и в Община Дупница подписано от ръководителя на проекта Румяна Георгиева, информират от кметството. "Към 8 юни тази година броят на обслужваните по проекта хора с увреждания и хора с ограничения или в невъзможност за самообслужване е 14 133 потребители, в т.ч. 3 049 деца. В листата на чакащи броят на одобрените е значителен. Обявяването на втори прием на документи щрез месец юни ще създаде допълнителни очаквания сред гражданите, които в рамките на този проект не биха се реализирали, тъй като финансовият ресурс по проекта е разпределен", се казва в писмото.
По този проект "Нови възможности за грижа", Община Дупница успя да осигури 80 места, а други 148 са чакащи. От Община Дупница вече изготвят документите, с които ще искат 150 места за лични асистенти от Министерство на труда и социалната политика по друг проект "Независим живот", който е със същата дейност на услуги.
Деца от Дупница подредиха в изложба коледни играчки Деца от 6 детски градини, 6 училища, ЦОП Дупница и Центъра за социална рехабилитация и интеграция на деца направиха коледни играчки от подръчни материали.Идеята на организаторите е част от играчките изработени ръчно да бъдат използвани в коледната украса на елхата, останалите ще останат подредени във фоайето на община Дупница. OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Шефът на ОбС-Дупница поиска увеличение на заплати и…гласува „Против“ В Общински съвет-Дупница винаги е било весело и приятно,но само ако става въпрос за смях и несериони неща. 33-мата местни първенци обаче от сесия на сесия показват все по-голяма изобретателност в изненадите, че дори хвърлят в смут и суматоха своите.
Екип от Швейцария ще проверява причините за аварията на правителствения самолет Малко след излитането на правителствения самолет с Бойко Борисов на борда е възникнал технически проблем, непозволяващ да се затвори левият колесник. Това съобщи на извънреден брифинг във връзка с инцидента министърът на транспорта Ивайло Московски. Заради аварията самолетът кръжа близо час над столицата, за да изразходи гориво преди да кацне. „Във връзка с това екипажът е взел решение да уведомят министър-председателя и екипа, че съществува такъв технически проблем. Взели са решение да се извърши определен брой облитания, за да може да бъде изразходвана част от горивото", добави Московски. По думите на транспортния министър самолетът се е приземил нормално, не аварийно: „Бяха взети всички необходими мерки към всички институции, които имат отношение към охраната, както и сигурността на министър-председателя. Правителствения самолет е поставен под видео наблюдение и е запечатан. В четвъртък ще пристигне екип от Швейцария, от компанията, която сервизира „Фалкон"-а, за да се прецени дали проблемът е технически. Московски уточни, че подобно нещо се случва за първи път. „Изрично настояхме да дойде външна експертиза, която да констатира причината за аварията", посочи министърът на транспорта. Директорът на правителствения Авиоотряд 28 е подал оставка вчера – часове преди самолетът на премиера Бойко Борисов да се наложи да се приземи принудително в София заради технически проблем. Това съобщи на брифинг транспортният министър Ивайло Московски. Министърът подчерта, че се надява, че е случайно съвпадение. По думите на Ивайло Московски причина за решението е несъгласие с финансирането. Изпълняващ длъжността директор на правителствения Авиоотряд 28 в момента е директорът по експлоатацията. "Не вярвам да е имало каквато и да е умисъл, просто ви информирам", обясни Московски.
Чимев: Важно беше да осигурим парите за спортната зала в Дупница и го направихме Темата за финансирането на спортната зала в Дупница отново бе коментирана на днешния брифинг с медиите. Кметът на града Методи Чимев внесе повече яснота по въпроса, който бе повдигнат на последната сесия на местния парламент. „Скандал с парите за спортната зала не е имало. Не ми хареса почина за скандал. Залата ще бъде построена, но притеснения винаги има, когато очакваш финансиране. За нас беше важно да осигурим финансирането от управляващия орган, за да гарантираме изграждането на спортната зала. Това направихме в края на годината. Обезпечихме проекта и сега сме спокойни за реализацията му. Имаме и записна заповед от изпълнителите за сумата, и ако не се реализира съоръжението, ще си вземем всички пари. Когато отваряхме офертите през лятото срокът бе 405 дни, но се наложи да бъде съкратен този срок и ще бъде готова залата с месец и половина-два по-рано от предвиденото“, обясни инж.Чимев.
Почина млада жена болна от СПИН, живяла в Дупница Само за близо месец втора млада жена от област Кюстендил, почина от СПИН. 30-годишна жена издъхна в реанимация на МБАЛ – Благоевград от тежка пневмония с усложнения след 72-часова борба на лекарите за живота й. Младата жена е приета по спешност в събота, след оказана първа помощ на място в Кочериново от екип на Спешен център – Рила. Тежкото й състояние с белодробно заболяване и срив на имунната система предизвикало съмнение в лекарите. Веднага са предприети спешни мерки за диагностично уточняване, направеният бърз тест за наличие на ХИВ е реагирал положително.Взети са кръвни проби, които са изпратени в Националната лаборатория за ХИВ/СПИН в София, окончателните резултати ще станат известни днес. Заради бързия тест, който показал наличие на ХИВ инфекция, своевременно е информирана Регионалната здравна инспекция в Благоевград, служители работят по случая, пише struma.bg.Екипите, които са имали контакт с болната жена, са работили при засилени предпазни мерки, защитно облекло, маски и ръкавици. Предстои изследване на всички медици, които са имали контакт с пациентката, инкубационният период за позитивиране на ХИВ инфекция е 30 дни, необходими са и последващи изследвания след няколко месеца. Младата жена беше преведена в кома и поставена на апаратна вентилация за овладяване на тежкото й състояние, но въпреки предприетите реанимационни действия, бързо развиващата се инфекция доведе до фаталния край.