Утре празнуваме Тодоровден. Очакват стотици да наблюдават кушията в Бистрица Утре 28 февруари/събота/ ще се проведе традиционната пролетна кушия на територията над парк „Рила“ в землището на село Бистрица. От 7 години, това е най-мащабното състезание за коне в региона и привлича хиляди зрители. Миналата година Тодоровден бе на 8-ми март, а кушията събра близо 2000 зрители, като участниците бяха близо 40. Сега се очаква около 50 души да се включат в състезанието. От Община Дупница са осигурили награди за всички, а фолклорни ансамбли от село Бистрица ще зарадват присъстващите със свои изпълнения.
Съветник от Дупница дебютира с първолак и в ново футболно амплоа Общинският съветник от дупнишкия парламент Йонко Гергов имаше два повода, за да почерпи. Юристът по образование се бе въоръжил с фотоапарат за днешния първи учебен ден в двора на СОУИЧЕ "Св.Паисий Хилендарски" и нервно крачеше между хората. Причината за това бе неговата дъщеря Елена, която е вече в първи клас. Малката хубавица обаче нито за миг не се смути и дори участва в програмата на тържеството по откриването със стихотворение, а след това асистира на директорката Виолета Инкьова при хърлянето на менче с вода.OLYMPUS DIGITAL CAMERA
С концерт, работилница и засаждане на храсти посрещаме пролетта на парк „Рила“ Община Дупница организира тържествено посрещане на пролетта на 22-и март в парк "Рила". Това ще стане с концерт от 11 часа на малката сцена с участието на "Сладурите" с ръководител Магдалена Лобутова, "Арт поп" с ръководител Таня Камбурова и "Фънки бийт". Всички желаещи могат да се включат в засаждането на дървета и храсти в парка, допълват от пресцентъра. Също така ще има и пролетна работилница, в която всички деца могат да участват да рисуват и да се забавляват. Всички материали са осигурени от Община Дупница.
Полиция – Бюлетин 10-и декември Незаконно притежавана ловна пушка , кал.16, и 5 ловни патрона са открили и иззели служители на РУП Кюстендил от дома на 60-годишен мъж в с. Средорек, общ. Трекляно. Проверката е извършена вчера, работата по случая продължава.
ЦСКА се стяга да нанесе първа загуба на „Марек Юнион-Ивкони“ пряко по БНТ 2 Столичният ЦСКА се стяга да нанесе първа загуба в тазгодишната кампания на мъжката ни Супер лига на шампиона "Марек Юнион-Ивкони". "Червените" волейболисти приемат дупничани в зала "Христо Ботев" от 17 часа. Досега играчите на Найден Найденов нямат загуба, и това е допълнителен стимул за другите отбори. В състава на ЦСКА няма контузени състезатели. До последно под въпрос е посрещачът Бойко Бонев, който си реди трансфер в Кипър, и ако днес не е упял да се договир, може да излезе за своите.
Полиция нахлу в кабинета на кмета на Кочериново Полиция нахлу в сградата на община Кочериново, съобщава сайта struma.bg. Не се допускат никакви посетители, полицаи са отцепили етажа, където е кметският кабинет. Около десетина служители на МВР пък са в кабинета на кмета Иван Минков. Пред сградата на общината има паркирани три полицейски автомобила с кюстендилска регистрация и бус с надпис криминалистична лаборатория. По първоначална информация полицейската акция в Кочериново е по нареждане на Окръжна прокуратура – Кюстендил във връзка с образувано досъдебно производство за източване на фондове.
Откраднаха пари и златни накити от апартамент в Дупница  Вчера в полицията в Дупница и Бобов дол са заявени 2 извършени кражби, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Община Дупница ще продава имот за 110 000 лв Да бъде продаден имот за поне 109 695 лева ще поиска от съветниците на предстоящата сесия зам.кмета на Община Дупница Олга Китанова. Теренът, който е почти 12 дка се намира в землището на село Самораново. Предназначението на имота е за стопански двор. Предложението на Китанова е за продажба чрез публичен търг с тайно наддаване.
Мотоциклетистът карал заедно със загиналия дупничанин Даниел Джамджийски, не е избягал. Това заявиха познати на двамата „Мотоциклетистът, който е бил заедно със загиналия дупничанин Даниел Джамджийски, не е избягал от мястото на катастрофата, те бяха приятели“, това заявиха познати на Любомир Мавров, който е карал заедно с Даниел. Любомир Мавров, след като е видял какво се е случило е спрял и е помагал при изваждане от реката на приятеля си. Джамджийски катастрофира до село Струмяни, като на десен завой е изгубил контрол върху мотора и се е ударил в подпорна стена.
Как една дузина мъже рискуваха живота си за 3-ма безхаберници На 20 май миналата година Лияна Панделиева написа „Трима безотговорни 20-тина годишни говедца, без никаква подготовка, без екипировка, без никаква мисъл в главата и естествено – без планинска застраховка – тръгнали да се катерят по планините – хей тъй, на скок-подскок да стигнат хижа "Рай". И естествено – загубили се“ изказването на журналистката е по повод спасителната операция по издирването на тримата младежи, изгубили се в Централен Балкан. Тогава мнозина критикуваха Панделиева, но тя е много права. Самоуверени и безхаберни младежи се разхождат из планините, без да осъзнават как с поведението си могат да застрашат живота на още много други хора, тръгнали да им оказват помощ. Вчера една дузина мъже също рискуваха живота си за поредните трима безхаберници. Трима младежи тръгнали в събота следобед от хижа Рилски езера към хижа Иван Вазов и вечерта към 20:00 часа връзката на един от младежите с родителите му е изчезнала. От 05:00 часа сутринта екип на ПСС-Дупница от 5 души е започнал да издирва момчетата. По-късно и втора група се включи в издирването. При изключително тежки метерологични условия седем спасители тръгнаха по дирите на младежите и попаднаха на лавина. В местността „Бандерата“ лавината удари групата дупнишки спасители и само късметът и опита ги спаси. „ Ако лавината бе паднала минута по-рано ставаше страшно“, заяви един от спасителите. Той допълни, че са паднали последователно две лавини. Първо се е изсипала малката, а след това и голяма, която е затрупала 3-ма души и само бързата реакция на техните колеги ги е спасила. Ето какво написа на страницата си Венци-хижаря на Иван Вазов „Лавината е била брутална целия скат се беше изсипал, но поради бурния вятър нямаше и следа от това какво се е случило по-рано. Дори коментирахме ако е имало хора какво е щяло да се случи защото фронта и беше огромен. Трите момчета са имали голям късмет, че са минали между двата фронта, който нас не ни пожалиха“. Венци описа и други подробности за пристигането на младежите в хижа Иван Вазов.
Отец Георги Паликарски е намерил бутилка с алкохол, изхвърчала от катастрофиралата кола. Изписаха от болница едно от момчетата Изписаха от болницата в Дупница едно от оцелелите в жестоката катастрофа в Яхиново момчета , стана ясно от репортаж на bTV от селото. Според неофициална информация, то е в шок, макар че вече е под грижите на близките си. Продължават и разказите на хора от почерненото село. Отец Георги Паликарски е намерил бутилка с алкохол, изхвърчала от катастрофиралата кола. Според него, най-големият бич за хората в последните години е именно алкохола. Свидетели казват, че групата е пила почти през целия ден в дома на едно от починалото момче. „Липсата на родителски контрол е другата причина за катастрофата, повечето от тях са на гурбет в Европа и в Америка”, казва още свещенникът. Той потвърди, че ще се направи молебен на мястото на катастрофата. „Познавам всички деца, които загинаха, бяха добри, след дни щяха да са абитуриенти. Не може парите да са всичко, щом си създал дете, трябва да се грижиш за него”, каза още Паликарски. /БЛИЦ
Още един болен от СПИН в Кюстендилска област. Диагнозата е за мъж от Дупница Още един случай на заразен със СПИН е регистриран в РЗИ Кюстендил, показва седмичната справка за заразни заболявания за периода 23.02.2015 г. – 01.03.2015 г. Това е първият за тази година и това е мъж от Дупница. Резултатите са били потвърдени от националната референтна лаборатория в София. През миналата 2014 година заразените в областта бяха 3-ма, от които една жена от Дупница и мъж и жена от Кюстендил. За 2013 г. няма нито един ново регистриран. „Изследването за СПИН е анонимно, законът категорично забранява да се разпространява каквато и да е информация, всичко е конфиденциално“, коментираха от РЗИ.
Задигнаха 2 мобилни телефона и 60 лв. от лек автомобил в село Яхиново  Вчера в РУП Дупница е заявена кражба на 2 мобилни телефона и около 60 лв. от лек автомобил „Ситроен“. Автомобилът е бил паркиран пред дома на собственика в село Яхиново.
Простреляха мъж в дупнишкото село Дяково. Пострадалият е закаран в Пирогов Семейна свада приключи с изтрели в дупнишкото село Дяково. 58- годишен мъж с инициали Е.А е бил прострелян, най-вероятно с ловна пушка. Мъжът сам е успял да се добере до Общинската болница в Дупница, откъдето е закаран по спешност в Пирогов, с опасност за живота. Мъжът е бил прострелян от чичо на съпругата му, който е с инициали К.К. Не е ясна причината за семейната свада. От полицията са образували досъдебно производство.
Изграждането на автоматични преброителни постове предизвика задръстване до автокъщите в Дупница Движението по Е-79 в района на автокъщите в Дупница бе затруднено днес следобяд, образуваха се колони от чакащи автомобили, като трафикът бе затруднен и в двете посоки. Движението в участъка се регулираше от Пътна полиция. Причина за временната организация бе изграждането на автоматични преброителни постове, съобщава Фокус. Дейностите се извършват по път Е-79, при километър 343 и километър 353, също и на път І-6, при километри 17 и 35.
Яхиново изравни по точки на върха на класирането Миньор Бд в регионална група Рила След изиграването на срещите от 13-ят кръг на регионална група Рила, отбора на Яхиново вече изравни по точки на върха Миньор Бд. Яхиново победи, като гост Бобошево с 4:1, а Миньор продължава с колебливите си игри през пролетта и този път отстъпи, като гост на Кочериново с 1:4.
Левски губи Сърмов и Амари за мача с Марек Георги Сърмов и Наджиб Амари ще пропуснат гостуването на Марек в Дупница. Полузащитниците имат мускулни травми, които ще изискват известно време за възстановяване. Прегледите показват, че двамата ще се нуждаят от две-три седмици възстановяване. Добрата новина за треньорското ръководство е, че има пауза след мача с Марек и в този период Амари и Сърмов може да бъдат вдигнати за следващите срещи на „сините“. Георги Сърмов се контузи през първото полувреме на мача с Лудогорец, а в края на срещата от строя излезе Наджиб Амари, който влезе след травмата на своя колега. Другият играч, който е с контузия в Левски, е Борислав Цонев. Младокът се възстановява от операция на коляното.
Празник с фойерверки на ОУ Евлоги Георгиев „взриви“ театър „ Невена Коканова” в Дупница             Седемнадесети благотворителен концерт на учениците от ОУ„Евлоги Георгиев” изпълни  до краен предел театър „Невена Коканова” с родители и гости.
„Една българка…днешната“ – провокативен текст №1 в нета Спомням си, че когато в училище дискутирахме разказа '' Една българка'' от Вазов, преподавателката ни питаше ''Защо деца заглавието на творбата е такова?''  Правилният отговор беше, че това е ''една от многото българки'' и респективно жена, която е съхранила характерните за националната ни душевност добродетели…
Напоследък темите, които се котират в обществото и които заемат първите страници на таблоидите са все едни и същи – протести, ще падне ли правителството, ще вдигат ли тока, ще пуснат ли парното… Все едни такива започващи с ''ще'' – частицата, която Бойко беше забранил преди години…
Извън тези глобални проблеми, на заден план остават други. Те са поприкрити,  но се развиват скорострелно и са пагубни за нацията ни.
Нека върнем лентата от Вазовото произведение към 21-ви век. Пиша тази статия със заглавие ''Една българка'' – в смисъл на една от многото, за да разкажа какво се случва с децата ВИ, децата НИ, защото щом са българчета, те са нашите деца.
Представям ви днешната, новата българка:
„Марек Юнион-Ивкони“ ще играе Шампионска лига в Дупница, от ЦЕВ лицензират залата септември 4-кратният ни волейболен шампион "Марек Юнион-Ивкони" ще може да домакинства срещите си от Шампионска лига в Дупница. За това се похвали мениджърът на дупничани Людмил Найденов. "Разговарях с БФВ за ситуацията при нас и шефът на международния отдел Илия Илиев е провел разговор с Европейската конфедерация по този въпрос. Имаме положително становище от там, че през септември месец ще изпратят лицензионна комисия, която да направи проверката на залата в Дупница, за да ни позволят да играем у дома си. Залата ще отговаря на всички европейски изисквания за провеждане на срещи от такъв ранг. От разговорите ми с кмета на Дупница г-н Чимев знам, че съоръжението ще бъде готово най-късно средата на месец септември, за да може да започнем и подготовка", лаконичен бе клубния шеф. "У дома знаете, че и стените помагат, а друго е да играем пред 1500 наши фенове", допълни Найденов.
ВТОРИ ОПИТ! Съветниците от ГЕРБ пак искат главата на Владимиров Общинските съветници от ГЕРБ ще направят повторен опит да вземат главата на ОбС-председателят Владимир Владимиров. Те внесоха докладна за искане на предсрочно прекратяване на правомощията му. Веднъж, опитът на ГЕРБ да бутнат от власт Владимиров не успя, след като искането им бе отхвърлено да се разглежда на миналата сесия, но отново ще се опитат да провокират дебат. Мотивите, посочени в докладната са, че “системно не изпълнява задълженията си като това продължава повече 3 месеца” и че още на първото заседание след избора му на Председател “същият с действията си стана причина за приемане на небалансиран бюджет” и впоследствие решението бе провалено. Вторият пример, с който се атакува Владимиров е изборът на негов заместник. Припомняме, че Силвия Овчарченска бе избрана законно, но Владимиров тогава обяви, че тя не е избрана, въпреки че бе събрала необходимия брой гласове. Съветниците от ГЕРБ атакуват и работното време на ОбС-председателят, като посочват че то е било съобразено изцяло с възможностите и желанията на Владимиров, но и “при това работно време същият нееднократно не го спазва”. Последният мотив е скандалният репорртаж на Нова телевизия, в който се показа как “ръководители на Мини “Бобов дол” принуждават своите работници да гласуват с бюлетина 15 за “Коалиция за България” на европейските избори. В докладната си, ГЕРБ посочват, че това дружество и ТЕЦ “Бобов дол”, чийто зам.изпълнителен директор е Владимиров имат общ собственик, “който е установил тази практика във всички свои предприятия”.
Пробация за мъж заловен да шофира в Дупница с 3,6 промила Пробация за срок от 1 година и 6 месеца и отнета шофьорска книжка за същия период от време получи мъж с инициали М.М от Районен съд-Дупница. Той е заловен да шофира на 25 април тази година по ул. „Саморанска", в посока ул. „Орлинска" с лек автомобил „Фолксваген Голф" с концентрация на алкохол в кръвта си  3,60 промила. Пробата е установена по надлежния ред с химическа експертиза. М.М, който живее в Сапарева баня е сключил споразумение, признавайки се за виновен. Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.
Инспектират годността на рибата преди Никулден Мащабни проверки започнаха от днес на територията на Дупница служителите на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, съобщава КннюзОбект на инспекция са водоеми, рибностопански обекти, пазари и магазини за продажба на риба и рибни продукти, с цел уточняване на придружаващи документи – разрешителни за улов на риба, произход на рибата и декларации за първа продажба. При установяване на несъответствия ще се предприемат действия, съгласно Закона за рибарството и аквакултурите. Масовите проверки ще продължат до 6 декември 2013 година, включително, уточняват от пресцентъра на агенцията.
Шестима осъдени от Районен съд Дупница през 2014 година са се укрили и не са влезли в затвора Шестима души осъдени от Районен съд Дупница през 2014 година и с влезли в сила присъди, са се укрили преди да влязат в затвора, това съобщи говорителя на прокуратурата в града Емил Павлов. Въпросните лица са извън пределите на страната и са обявени за издирване чрез Интерпол. Имената на издирваните не бяха обявени, като от прокуратурата заявиха, че това е от компетенцията на полицията. В затвора не са влезли и други петима, които са с присъди от предишни години. Последният скандален подобен случай бе с убиеца на Вероника във Велико Търново, който е трябвало да бъде арестуван веднага след последното дело срещу него в края на миналата година. Илиян Здpaвкoв обаче се укрил и не влязъл в затвора, след което извърши бруталното престъпление срещу момичето..
ОбС-Дупница разглежда избор на нов управител на „Ученическо хранене“, ще бистри и парите за спорт 18 докладни точки са заложени в дневния ред на ОбС-Дупница за редовната сесия в петък. Местните съветници ще се съберат от 10 часа в заседателната зала на кметството, показва обявата на сайта на общината.
ЗЛОВЕЩО! Черният флаг обгърна село Яхиново Зловещият черен флаг се вее вече на кметството на село Яхиново. Той ще остане в следващите 3 дни. По инициатива на кмета на селото Владимир Боцев и отец Георги Паликарски бе решено поставянето му. За потъналото в мъка село траурът ще продължи официално в следващите три дни, след смъртта на 4-мата младежи вчера. В унисон с минорното настроение, тъмни облаци са надвиснали над селото.
Поставят ПВЦ-дограма на детската градина в „Таушаница“, газифицират общинската болница в Дупница Поради огромния интерес към заложените разходвания на средства от евентуалното поемане на облигационен заем в размер на 3 млн. евро от Община Дупница от пресцентъра на кметството дадоха информация за обектите и предвидените дейности.
Сериозен интерес за земи в Яхиново и Дупница Сериозен е интересът за наемането на земеделски земи в община Дупница, информират от кметството. В сряда предстои провеждането на търг с явнно наддаване от 11 часа за 10 имота намиращи се в землището на Яхиново и Дупница. До петък, документи за участие са подали 6-ма кандидати, като до крайния срок, който изтича в 17 часа във вторник от Общината очакват бройката да набъбне. 10 са обособените земеделски площи, които ще се отдават за 10 години за земеделско ползване. Най-големият терен е в местността “Лозницата” на село Яхиново, където началната цена за 182 дка е 1823 лева на година.
Отвлякоха и изнасилиха 15-годишно момиче в ромската „Гиздова махала“ Жестоко изнасилване на 15-годишно момиче потресе жителите на кв. „Гиздава махала“ в Дупница. 18-годишният Иван Янков в продължение на няколко часа изнасилвал и се гаврил с 15-годишната Д.Ч. Той харесвал момичето, но тя отхвърлила ласките му. За „наказание“ била изнасилена. В петък вечерта непълнолетното момиче било на дискотека в квартала. Иван с двама свои приятели издебнали да излезе от дискотеката, грабнали я и я натикали в автомобил, с който я закарали в местността Вангелова чешма извън Дупница, съобщава Struma.bg. Там завързали момичето и 18-годишният нерез се гаврил с нея в продължение на няколко часа, за да докаже, че ще е негова въпреки отказа й. След това развързал момичето и я върнал в града, като я оставил безпомощна близо до дискотеката, откъдето я отвлякъл. Съкварталци видели безпомощното момиче, извикали родителите й и позвънили на тел. 112. Момичето веднага било прието в шок в Спешния център и настанено в болницата в Дупница. Насилникът бил задържан малко по-късно. Жителите в квартала са настръхнали срещу него, който е в ареста за 72 часа. Две патрулки обикалят из ромския квартал, за да предотвратят разгарянето на вендета. /БЛИЦ