Община Дупница зарадва незрящите с по два козунака за Великден DSC01107 От Община Дупница зарадваха Организацията на слепите в града за предстоящите Великденски празници.
Краевед изследователя на Дупнишка околия гл.ас Иван Хаджийски представи новата си книга Пред десетки свой приятели краевед изследователя на Дупнишка околия гл.ас Иван Хаджийски представи днес новата си книга озаглавена „ Моят 60-годишен живот в документи и снимки. Видни дупничани през 19-ти и 20-т век“. Това е 14-та поред и десета научна монография на Иван Хаджийски. В салона на библиотеката на читалище „Зора“ се събраха десетки приятели на изследователя, между тях и редица видни дупничани , които са намерили място в книгата. Иван Хаджийски подари книга на всички, като два тома ще останат в библиотеката в раздел краезнание.
Еньо Кръстовчев пропуска срещата с Хасково, титулярите ясни утре. Билетите по 5 лева Последна тренировка на стадион „Бончук“ проведе отборът на Марек, преди утрешния мач с Хасково. Старши треньорът, Тони Велков наблегна на редица тактически разигравания, а титулярите ще бъдат обявени утре, преди мача. На този етап е ясно, че Еньо Кръстовчев пропуска срещата, поради контузия. Най-вероятно Велков ще направи промени от последния двубой със Славия, загубен с 1:4 в това число не е изключено да промени и тактическата постройка, която в София бе с трима централни бранители. През седмицата, дупничани картотекираха дефанзивния халф Димитър Илиев, офанзивния полузащитник Милен Василев и нападателя Ангел Русев, което дава повече опции пред треньорския щаб.
Почетоха Великата Невена Коканова в Дупница Днес голямата актриса Невена Коканова трябваше да навърши 75 години. Общинска администрация и ОбДТ "Невена Коканова" поднесоха цветя на берелефа на актрисата, който е разположен на фасадата на Народно читалище"Зора 1858"  и е изработен от големия скулптур Ставри Калинов. На мероприятието присъстваха заместник кмета Крум Милев, Таня Петрова- директор дирекция "Социални дейности и духовно развитие", актьорите от ОбДТ "Невена Коканова", Анелия Геренска – директор на Общински исторически музей. Краеведът Иван Хаджийски разказа за живота и творчеството на актрисата, като отбеляза и нейната значимост и място в българското театрално и филмово изкуство. 
Вигенин: „Южен поток“ не зависи от Европейската комисия Проектът „Южен поток” не зависи от Европейската комисия, заяви външният министър Кристиан Вигенин в ефира на БНТ.


България е заявила, че това, което ще се случва с „Южен поток“, трябва изцяло да отговаря на европейското законодателство. Според министър Вигенин предстои да се анализират конкретните детайли за това какви са притесненията на ЕК. „От наша гледна точка тези изисквания на ЕК са спазени”, каза министър Вигенин. 
Децата на Марек 2010 с разгромна победа над БМ Спорт в София Децата на Марек 2010 родени 2002 година записаха убедителен успех с 6:0 срещу връстниците си от БМ Спорт в първенството на „Подготвителна група Б“. Срещите от надпреварата се играят на спортен комплекс „Царско село“ в София. За дупничани точни бяха :  Васил Николов, Венцислав Георгиев,  Николай Орозов,  (2) Мартин Доганджийски,  Емил Кючуков
Скандални реплики между фенове и футболисти на Германея при домакинската загуба от Чепинец Германея Сапарева баня не успя да се измъкне от кризата, напротив  затъна още повече след домакинската загуба от Чепинец Велинград с 1:2. И затъването не е само като точков актив, но и като поведение между публика и футболисти. Явно резултатите до момента предизвикаха много емоции и напрежение и то изби в мача с Чепинец.IMG_3946
5-годишна сага приключва. Община Дупница намалява дълга си с 3,2 млн лв. 5-годишната сага с проблемния проект “Реконструкция и рехабилитация на пътната мрежа на Община Дупница” е вече към своя край. Това обясни днес на брифинг инж. Методи Чимев. “По този проект имаше съдебни спорове, които приключиха. Бяха останали 3.2. млн лева неразплатени задължения към изпълнителите. Разговаряхме с МРР, откъдето ни посъветваха да се разплатим с изпълнителите, след което ще бъде направена и верификацията. Много съм доволен от това развитие на нещата, защото един голям дълг на Община Дупница седеше в графата ни задължения. След приключването на цялата операция, намаляваме драстично тези задължения”, обясни инж. Чимев.
Разпитват свидетели и участници в мелето пред ресторант „Вардар“ в  Дупница Прокуратурата в Дупница е започнала досъдебно производство срещу един от участниците в мелето пред ресторант „Вардар“ в града, но бе отказано да се съобщи конкретно име. Вчера в РПУ – Дупница са проведени и редица разпити на участници и свидетели на екшъна. Според все още неофициална информация скандалът се е разразил между четирима клиенти сред които Мехмед Капаноглу и персонала на ресторанта заради неплатена сметка. В последвалата разправия отвън е имало и изтрели. При мелето е пострадал един от съсобствениците на ресторанта Янко Кирилов. Според вестник „Струма“ Янко Кирилов е бил ударен с камък по главата и е потърсил помощ в Спешен център, издадено му е и медицинско свидетелство. Както още вчера zadupnitsa писа компанията неплатила сметката се е изнесла  от мястото с автомобил с който секунди по-късно помляха общинска градинка. От  Община Дупница  също ще предприемат мерки срещу извършителите  за възстановяване на щетите.
Община Дупница изгражда ограда около скейтборд-площадката при спортната зала  Ограда около скейтборд-площадката при спортната зала в града започва да изгражда Община Дупница. Площта около нея се изполва за паркинг от десетки автомобили, въпреки че е забранено, и създава предпоставки за наранявания на занимаващите се скейтбордисти. Няколко сигнали са подавани на мейла на кмета инж. Методи Чимев по този проблем и той ще бъде разрешен до няколко дни. От Община Дупница ще сложат и бариера на паркинга на спортната зала.
Две дупничанки с едногодишни стипендии за спортни успехи Със заповед на кмета на Община Дупница инж. Методи Чимев са отпуснати стипендии на две талантливи момичета, информират от пресцентъра. Ученичките в Гимназия "Христо Ботев" Илиана Джаджарова и Нанси Окоро станаха републикански шампионки по ски бягане на провелото се през февруари 2015 г. в Банско държавно първенство. Експертна комисия към общината разгледа и одобри подадените искания за едногодишна стипендия в размер на 135 лв. месечно.
Всяко дете, ученик в общинско училище от осми до дванадесети клас има право да кандидатства за стипендия или еднократна помощ съгласно Наредбата за условията и реда за осъществяване на закрила на деца с изявени дарби в различните области. Документите се подават в срок от 1 месец след приключване на даденото събитие.
На вниманието на ВиК-Дупница: Спрете терора над дупничани За пореден път действия на ВиК-Дупница успяха да вдигнат адреналина на жители на града. За сетен път екипи на дружеството разкопаха останалия и малко асфалт в жк Люляк, за да отпушват  така наречен „мръсен канал“.“ Добре“ планираните действия оставиха без вода днес събота 18 октомври  от 9:30 до 14:30 жителите на квартала и околните райони.  Все пак този път ремонта приключи общо взето бързо и то благодарение на работата на екипа ръководен от  Христо Христов. „Не е проблем, че са тук,  те са изпратени да свършат някаква работа, но шефовете им къде дремат, а не предупредят за спирането на водата.“, коментираха гневни жители.
Прекратена е окупацията на Софийския университет  Възстановена е работата на Ректората на Софийския университет. Тази сутрин окупацията беше прекратена. Обстановката в района е спокойна. На стълбите при един от входовете е поставен плакат с надпис „Народе, къде си? Проф. Илчев, не можахте да употребите полицията и решихте да използвате преподавателите като инструмент за защита на партийни и лични интереси? Гениално! Но ние имаме по-добра идея – СЛЕДВА ПРОДЪЛЖЕНИЕ”.


Спокойна е обстановката в района на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Няма полиция около университета. Движението се осъществява нормално. 


„Решението за падането на окупацията на Ректората на Софийския университет беше моралното решение. Окупацията падна, за да могат преподавателите да си вземат заплатите. Те не са виновни. Проф. Илчев се крие зад тях, защото не може да ни изкара с полиция. Оттук нататък не се отказваме. Ще продължим, няма да се откажем”, обясни един от окупаторите цитиран от Агенция Фокус. По думите на друг студент, през нощта не е имало достъп до университета. Окупаторите са били изцяло изолирани от външния свят, защото сградата е била обградена от полиция. 


Днес е учебен и работен ден в Ректората на СУ.
Зам.главният прокурор: Подозирам къде са Братя Галеви, но няма да кажа! Заместник – главният прокурор Борислав Сарафов направи интересен коментар в предаването "Карай направо" по Нова телевизия. Сарафов сравни положението на Василев като това на Братя Галеви. "И той е издирван като тях, но го знаем къде е и няма присъда, а те имат. Всъщност и за тях подозирам къде са, но няма да кажа", заяви Борислав Сарафов в ефир, цитиран от БЛИЦ. Той изрази увереност, че рано или късно ще бъдат открити, всички, които се крият от българското правосъдие. На въпрос знае ли къде се намира Евелин Банев – Брендо, зам. главният прокурор коментира, че "доколкото знам той все още предстои да се яви пред ВКС, където не е длъжен, но би могъл да се яви". Не бих могъл да кажа, че държавата като цяло няма вина и за братя Галеви, и за убиеца от "Соло", каза зам. главният прокурор. Той призна, че след изчезването на Евелин Банев – Брендо той е търсен, но не е открит от съдебните органи.
След банковият клон да не затворят и пункта за регистрация – притесняват се дупничани Затварянето на банковият клон в КАТ-Дупница е на път да предизвика напрежение в града. Според част от собствениците на автокъщи това може да е първа стъпка към затваряне на целият пункт за регистрация на автомобили в града. Според авто-търговци от около месец витаел слуха за подобна мярка и оставянето на регистрационнен пункт само в областния център Кюстендил. " Това със закриването на банковия клон ще затрудни водачите, които искат да регистрират автомобилите си и голяма част от които са и наши клиенти. Но ако се затвори целият пункт, то това ще означава сериозен удар върху бизнеса ни." коментираха авто-търговци. Примомняме, че днес от пресцентъра на МВР разпространиха информация за гражданите ползващи пункта в Дупница ВИЖТЕ ПОВЕЧЕ ТУК
Змии изкараха „ангелите“ на минувачи при старата автогара в Дупница Змии изкараха акъла на няколко дупничани в района на старата автогара вчера. Както е известно, на този терен се очаква всеки момент да започне строежа на "Лидл". След един изкоп и почистване на площта, работата замря, докато бъдат издадени необходимите разрешителни, но това доведе до неприятна гледка с избуяла растителност. Пълзящите излезли из над 2-метровите храсти, които са се образували на терена и след кратка обиколка в близост до автобусната спирка отново се шмугнали в избуялата трева. "Излезе една, около 70-80 см буквално на 2 метра от мен. Тогава видях опашката на друга и отскочих на няколко метра от уплаха. И други хора видяха, като постоянно пътуващи казаха, че тези дни са виждали пак змии на същото място. Трябва да се направи нещо, защото така не може", коментира Александър Р. пред zadupnitsa.com.
Случи се най-лошото за ДПС, но се задава грандиозен сблъсък за власт и сезиране на Европейския съюз Консултациите за съставяне на правителство днес завършиха с възможно най-лошия резултат за ДПС. Представителят на ГЕРБ Румяна Бъчварова обяви, че е прието искането на Патриотичния фронт за изолиране на ДПС от властовите позиции в държавата. Принципното споразумение залага топка на дузпата за Реформаторския блок. А там са кръвните врагове на ДПС и отцепници от партията Касим Дал и Корман Исмаилов. Там е и Радан Кънев, който не пропуска изявление без закана за тотално изхвърляне на Лютви Местан и сие от властта. Така, ако Реформаторският блок се съгласи да стисне ръце с ГЕРБ и Патриотичния фронт, за първи път в новата си история България ще бъде оглавена от анти ДПС триумвират. images (1)
И Людмил Найденов изригна: Недомислица пълна! Какво да обясняваме на спонсорите ни сега, че ги лъжем?! Мениджърът на "Марек Юнион-Ивкони" Людмил Найденов също изрази своето негодувание от решението на БФВ да проведе трите срещи за определяне на шампиона на България по волейбол в столичната зала "Христо Ботев". Както е известно, в нея цяла година тренират и играят домакинските си срещи играчите на "Левски Бол". По регламент, дупничани, които завършиха на 1-о място, имаха правото да определят залата, в която да играят своите домакинства, тъй като тяхната не отговаря на изискванията и предложенията им бяха Самоков или Пловдив. От ръководството на клуба, дори са били съгласни първата и евентуално третата среща да се играят в Самоков, както им се полага като предимство при избора на зала, а втората да си бъде в зала "Христо Ботев", където домакини са "Левски Бол".
Шестима треньори извеждат футболния Марек за първа тренировка в понеделник. Играчите от два клуба Марек 2010 и Марек 2007. Шестима треньори ще изведат отбора на Марек в първа тренирвка това лято. Заниманието е насрочено за утре 29-ти юни/понеделник/ от 18:00 часа на стадион Бончук. Треньорите са от двете школи на Марек 2010 и Марек 2007, тъй като предстои избор на нов Управителен съвет на Марек 2010 и той ще назначи спортно технически щаб, като до тогава тренировките ще бъдат поверени на настанвници от двете школи, което е предпоставка и за евентуално бъдещо обединение. Както е известно, дупничани не получиха професионален лиценз и след като изпаднаха от "А" група ще започнат във "В" Югозападна футболна група, като първенството стартира на 9-ти август. Футболистите, на които ще се разчита, в основната си част са от дублиращия тим на Марек, който до сега се подвизаваше в елитната младежка група до 21 години.
Задържаха 16-годишно момче от Дупница с канабис Вчера в РУ Дупница е задържано 16-годишно момче за притежание на наркотични вещества. При извършена проверка полицаи са открили у него пликче с канабис. Видът на наркотичното вещество е установен с полеви наркотест. По случая е започнато досъдебно производство. 
Жена и мъж с условни присъди, след опит да измамят с 4400 лева финансова институция Районен съд Дупница даде условна присъда от 1 година и 4 месеца с 2-годишен изпитателен срок на жена с инициали С.А. Същото наказание, но с 3-годишен изпитателен срок получи и мъж с инициали Пламен.С. Двамата се опитали чрез използване на неистински документ да получат 4400 лева от финансова институция с намерение да ги присвоят. Те използвали данните на клиент на институцията, където работела С.А и подали молба за кредит, който им бил отпуснат. Двамата обаче не успели да погасяват редовно кредита и от ръководството на банката изпратили писмо на нищо неподозиращия за кредита клиент, който веднага подал жалба в полицията в Дупница. . Двамата солидарно ще трябва да върнат изтегления кредит от 4400 лв. заедно с лихвата, считано от 12.12.2012 г.
Откриха изчезналия самолет на Air Asia Спасители, издирващи изчезналия самолет на авиокомпания AirAsia, са открили тела и отломки край индонезийската част на остров Борнео, съобщиха световните агенции. Повече от 40 тела са извадени от морето в района на катастрофата на самолета на "ЕърЕйша", предаде Франс прес. Висш индонезийски служител каза, че телата, които били подути, но непокътнати, били качени на индонезийски военен кораб. Те не са били със спасителни жилетки. В индонезийската част на Яванско море са забелязани отломки от машината. Ръководителят на спасително-издирвателната операция Бамбанг Соелистьо твърди с 95 процента сигурност, че забелязани в морето останки и предмети са от самолета. По думите му индонезийски военен самолет е забелязал на дъното на морето сянка с формата на изчезналата машина. Служител на индонезийското транспортно министерство каза, че отломките са в червено и бяло и вероятно са от корпуса на самолета. Машините на AirAsia са боядисани в червено и бяло. Той заяви, че дълбочината на морето в района, където са намерени останките, е около 25-30 метра. Спасителната операция се ръководи от Индонезия, тъй като самолетът изчезна от радарите, докато бе в нейното въздушно пространство. В групата по издирване участват и представители на Малайзия, Република Корея и Сингапур. Вицепрезидентът на Индонезия Юсуф Кала, който оглавява националния издирвателно-спасителен център, каза, че в операцията участват 30 плавателни съда и 15 самолета. В отговор на молба от Индонезия САЩ изпращат американския миноносец "Семпсън". Американският военен кораб е част от Седми американски флот под тихоокеанско командване. "Американският военноморски флот работи тясно с правителството на Индонезия за идентифициране на допълнителни наземни или въздушни способности, които по най-добър начин ще подпомогнат техните издирвателни усилия", посочи в изявление американската армия. Пилотите на самолета са поискали разрешение да се издигнат над заплашителни облаци, но авиодиспечерите не са успели да им отговорят веднага, тъй като шест други самолета са се намирали в района, съобщава АП. Така Еърбъс А320-200 на авиокомпания AirAsia е останал на по-ниска височина, а минути по-късно е изчезнал от радарите. На борда му са били 155 пътници и 7 души екипаж. Според ръководителя на индонезийската служба за спасителни операции, самолетът вероятно е на дъното на морето. Източник: БТА
Камион изгоря на „3-и гвардейски полк“ в Дупница Тази сутрин е възникнал пожар в товарен автомобил “Скания” в Дупница. Той е бил паркиран на ул.”Трети гвардейски полк” в града. Автомобилът е почти унищожен от огъня, а пожарът е угасен от РСПБЗН – Дупница. Причините за възникването на пожара се изясняват от РУ Дупница.
Полицията продължава да издирва въоръжен рейнджър нападнал две момичета Рейнджърът, стрелял вчера вечерта по момиче край Катунци, все още е на свобода, въпреки щателното претърсване на района. Нападателят се казва Никола Манчев. Той е обучен и опасен. Хората в селото са в шок от инцидента, страхуват се ренджъра да не нападне пак, пише struma.com
Кой искаме да е депутат от Дупница? Нека подскажем След месец точно влизаме в предизборна кампания за предстоящите избори за Народно събрание. До тогава обаче, всички партии трябва да са подредили своите листи с имената на личностите, които ще променят България към "по-добро". Конференциите по номинациите започнаха, но знаем, че мнозина се самозаблуждават, че имат голямо доверие и…остават разочаровани впоследствие, но така и не разбират, че причината е всъщност е в по-голямото им желание да се докопат до властта и най-вече надценяват се, разбира се.
Златан Йорданов: Влязох в игра, вкарах емоции и…победихме Чувствам се много добре в новия си клуб, сподели волейболистът на “Марек Юнион-Ивкони” Златан Йорданов. Само преди 20 дни, той бе преотстъпен на “Сейнт Назер”, за да помогне на тима да запази мястото си в елита на Франция. “Няма как да не се чувствам прекрасно след като дебютирах с победа. При това като гости на “Рен”. Влязох в игра в 4-ата част. До тогава губехме 2:1, а изоставахме и в резултата и на този гейм със 7 точки. След мача, момчетата ми казаха, че емоционалното ми състояние на игрището е подействало като допинг и успяхме да обърнем гейма, а от там и мача. Знаете, че на игрището давам всичко от себе си и горя. Макар и да имах няколко тренировки с тима, успях да се включа по най-добрия начин”, каза за zadupnitsa.com Йорданов, който записа 5 точки (1 блокада, 80% в нападение и 88 % перфектно посрещане). “Настаниха ме в голям и просторен апартамент, момчетата ме приеха все едно сме от години заедно играли. Знам, че се разчита много на мен и се надявам да оправдая доверието. Иначе още не съм опитал френската кухня. Да си призная предпочитам сам да си приготвям храната, все пак се справям много добре в кухнята”, заключи 22-годишният волейболист.
Погват собствениците на безстопанствени коне в района на Парк „Рила“ и жк „Бистрица“ Акция за безстопанственото пускане на коне и друг добитък в района на град Дупница започват от Контролното звено към Общината и отдел “Екология”, съобщиха от пресцентъра. До кмета на града инж. Методи Чимев са изпратени сигнали за разхождащи се свободно коне най-вече в района на и над жк. “Бистрица” и разпореди акцията.
МВР засилва контрола в Кюстендилско по време на Великденските празници  Засилени полицейски мерки ще бъдат предприети в  Кюстендилска област за гарантиране сигурността на гражданите и опазването на обществения ред през Великденските празници, съобщиха от пресцентъра на МВР. 
Бедствено е положението във Велико Търново (ОБЗОР) Бедствено е положението във Велико Търново – преляла е река Янтра и наводни къщи. Още през нощта около 23.00 часа нивото на реката при кв. „Чолаковци” е достигнало критичните 869 см., след което е бил залян е мостът в квартала. След като е преляла река, нивото и започнало да спада. Бедствено е положението в градовете Велико Търново, Килифарево, Дряново и в село Церова кория заради придошлата вода. В Дряново са наводнени 50 къщи, фабрики, хотел и площада в града. В село Церова кория придошлата вода в селото не е от реката, а се е стекла от Балкана. Отнесени са огромни парчета асфалт от третокласния път между Дряново и Трявна. Улиците в селото са потънали в кал, камъни и клони. Отнесени са тротоари. Около 40 са наводнените къщи в Килифарево. За нормализиране на обстановката за задействани техники и вископроходими машини. Всички къщи по поречието на реката (около 2 км) са наводнени, както и 2 индустриални предприятия, където има изключително тежки щети. Няма пострадали граждани, създадени са условия за подслон и пренощуване, но по-голяма част от хората са отседнали при свои близки и роднини. Кметът заяви, че водата вече се е оттеглила.
„Сбъднати мечти“ един филм за участието на децата на Марек 2010 в турнира Gothia Cup Близо 30-минутен филм за участието на децата на Марек 2010 в най-големия световен футболен форум за младежи Gothia Cup в Швеция, ще бъде излъчен тази вечер, 4 август от 21:00ч., в предаването "Спортна Арена" на ТВ Запад. Филмът показва емоционални моменти от участието на дупничани в турнира и съдържа интервюта със състезатели и треньори. Както е известно, участието на Марек 2010 в Gothia Cup бе осигурено изцяло от фармацевтичната компания “Актавис”.
Феновете на Марек на извънредна  среща с футболисти и ръководство Феновете на Марек организират среща с футболистите и ръководството на футболния клуб. В сряда от 17:00 часа на стадион Бончук ще се проведе дебат относно бъдещето на клуба и ще бъдат обсъдени резултатите до момента.“Срещата е отворена и могат да присъстват всички които обичат Марек“, заявиха от фен клуба. Покани ще бъдат изпратени до всички отговорни лица в клуба и спонсорите. От Марек потвърдиха, че ще присъстват на събирането.