Начало
ГОЛЯМ ЖЕСТ! Кубрат Пулев и Андреа зарадваха децата от дома за сираци в Дупница с телевизор и пералня
Русенска фирма отново ще осъществява физическата охрана на територията на община Дупница. До там се стигна, след като обявения конкурс за избор на фирма се провали, заради липсата на мераклии. В крайна сметка, Община Дупница подписа договор с фирма “Щит” за извършване на физическа охрана на общинските обект за срок от 2 години на обща стойност 402 хиляди лева без ДДС, информират от пресцентъра на Общината. Русенската фирма и до сега извършаше физическата охрана на територията на общината.
Мъжкият отбор на Добруджа 07 победи като домакин Марек Юнион Ивкони с 3:0 (25:21, 25:22, 25:18) в отложен мач от дванадесетия кръг на Суперлигата, игран в местната зала Добротица. С този успех тимът от Добрич отново възвърна позиции в челото на Суперлигата, като вече е на второ място, с единадесет победи, четири загуби и актив от 34 точки. Добруджанци се намират само на три точки от лидера Монтана, като имат и мач по-малко, поради отложена среща. Отборът на Марек пък записа трета поредна загуба, след неуспехите срещу Монтана и ЦСКА, като дупничани се смъкнаха на трета позиция, с актив от 32 точки. Над 1000 запалянковци изпълниха зала Добротица, като аплодираха добрите изпълненията на своите. В първите два гейма двубоят бе изключително оспорван, като двата съперника бяха напълно равностойни. В края на частите обаче, след 20 точка дупничани не издължаха на напрежението във важните моменти, като отбелязваха непредизвикани грешки, които дадоха предимство на домакините и те затвориха частите в своя полза, като поведоха с 2:0 гейма. В третата част съпротивата на Марек вече бе в по-малка степен, като тимът се съпротивляваше до равенството 14:14. Впоследствие домакините отбелязаха точкова серия, като поведоха с 19:14 и това сломи съперника. Натрупаната разлика бе достатъчна и добруджанци затвориха и тази част, като спечелиха чиста победа в мача. Реализатор за победата на Добруджа 07 стана Костадин Стойков с 20 точки. Съотборникът му Димитър Маринков добави 10 точки за победата./bgvolleyball.com
Служители от Община Дупница се срещнаха с част от ръководството на Клуба на хората с ограничена видимост в града, информират от общината. Повод за това бяха строителните дейности по проект "Зелена и достъпна градска среда", който се реализира в момента на територията на Дупница. Архитект Григор Перчемлийски, гл.специалист "Транспорт" Стефан Бойчев и началник отдел "Транспорт" Радостина Велинова запознаха подробно хората с предвиденото.
Екипи на на РСПБЗН – Дупница са гасили два пожара вчера, съобщават от пресцентъра на МВР.
Стрелбата се разигра в град Оренбург в Южна Каролина. Полицията все още издирва неизвестния стрелец. Всички студенти в общежитието са посъветвани да не го напускат. При стрелбата е пострадъл един студент, който е настанен в болница. В университета се обучават над 3000 студенти.
Община Дупница започна възстановяването на автобусната спирка в село Дяково. Жителите на селото в продължение на 4 години търсеха съдействие за изграждане на ново транспортно съоръжение. Най-тежко бе положението през зимния период, когато лошите метеорологични условия затрудняваха изчакването на междуградския транспорт. След заповед на кмета инж. Методи Чимев стоянката започна да се изгражда от строителния отдел и предвижда поставянето на спирка отговаряща на всички необходими условия за безопасност на гражданите.
С приятелски мач завършиха участието си в турнира Готя къп, децата на Марек. Дупничани достигнаха до 16-тина финали в своята възрастова група, след като изиграха пет мача, в които постигнаха две победи. Футболното приключение в Швеция завърши с посещение на базата на футболна школа Аским. То бе организирано от основния спонсор, Актавис. Децата на Марек бяха посрещнати повече от добре от един от основателите и собственици на школата, чиято съпруга е българка. Домакините споделиха, че държавата и Общината помагат много на такива школи в Швеция. Аским, който е на 10км от Гьотеборг разполага с един голям изкуствен терен и две по-малки игрища. В школата тренират 35 деца, но тя е една от многото в Гьотеборг и околностите. Отборът на Марек изигра приятелска среща, в която постигна успех с 4:2, като с хеттрик се отличи Венци Георгиев, а още един гол добави Мартин Доганджийски. Преди началото на мача, дупничани подариха на връстниците си екипи на Марек, шалчета и характерни български сувенири. След срещата двата отбора бяха поканени на барбекю в клубната база, където домакините гордо носеха екипите на Марек.
Методи Чимев: Не бих искал да съм на мястото на Александър Методиев, ако бъде на делото за „Тюрмето“
Темата за разпределението на мандатите от 10-и избирателен район продължава да вълнува хората от областта. На дневен ред изскача обаче и предстоящото на 28 октомври дело за претенциите на Мюфтийството към стотици обекти и терени в България, сред които е и Тюрмето в Дупница. На тази дата, на пл. "Свобода" отново ще има мирен протест срещу тези претенции. Кметът на Дупница инж. Методи Чимев говори по двете теми в интервю за Агенция "Фокус".
Кметът наДупница инж.Методи Чимев проведе среща с Управителя на „Ученическо хранене“ Диана Борисова и директорите на училищата в общината, информират от пресцентъра. Темата бе разисквана доста разгорещено на последната сесия на ОбС-Дупница, когато се приемаха отчетите на дружествата и фактът, че „Ученическо хранене“ е на минус 18 000 лева за миналата година. Идеята бе да се чуят мненията на директорите за предлаганата от „Ученическо хранене“ услуга. „Оказа се, че някои от директорите не са доволни от предлаганото качество и услуга. Това е причината да предпочитат алтернативни варианти за осигуряването на закуски за децата. Поисках в писмен вид директорите да ми предоставят какви претенции имат и какви са забележките им. На тази база, г-жа Борисова ще може да направи анализ и вземе мерки за повишаване конкурентноспособността на дружеството, за да бъде реален партньор на всички училища с тази услуга“, коментира Чимев.
Представителката на Националния отбор нa България Иоана Маринкова се яви на 8-ми Международен турнир по свободна борба за кaдети и кaдетки "Русенски легенди " в град Русе. Иоана Маринкова проведе общо четри срещи. След като победи представителката на Турция Аише Ватансевер, тушира и другите две състезателки Сезан Бехчетова ( Национал България) и Радост Танева ( Нова Загора) с което за пореден път завоюва първото място. Подготовките за предстоящите състезания младата кaдетка провежда в два клуба по борба – Спортен клуб по борба "Германея – 2011" град Сапарева баня с треньор Боян Сусанин, и в Кюстендил спортен клуб по борба " Васил и Георги Илиеви" с треньор Валентин Райчев.
Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия на основание чл. 26, ал. 1, т. 2 от Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към ДС и разузнавателните служби на БНА извърши проверка на кметовете, заместник-кметовете, секретарите на общини и общинските съветници в община Сапарева баня, които са заемали тези длъжности през годините. Проверени са 116 лица. Три лица не подлежат на проверка по силата на чл. 26, ал. 4 от Закона.
Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни със съдействието на Община Дупница започна от днес изпълнение на месечната си програма "Активно лято 2014", информират от кметството. Събитията са насочени към учениците на територията на общината.
Първата проява бе днес с деца от града, които се включиха в ателие "Сръчни, вълшебни ръце" под ръководството на Анита Богословова-арт-терапевт в ЦОП "СОНИК СТАРТ". Тя запозна децата със създадена от нея техника за 3Д-апликиране, каквото използват и в Центъра при работа с деца за сваляне на напрежението и отърсване от гнева. Идеята е, когато има натрупан гняв у едно дете, то да почне да къса хартия и после да ги мачка. След което смачканите топчета да бъдат апликирани и по-този начин да има двоен ефект, като освободи напрежението и същевременно се получи нещо красиво, обясниха организаторите. Най-малкият участник е 8-годишната Стела Павлова от СОУИЧЕ "П.Хилендарски".
С три победи и четири загуби българския национален отбор по софтбол се нареди на 4-то място на Европейското първенство за девойки до 22 години проведено в Дупница. Шампион стана отборът на Русия победил на финала досегашните първенци от Чехия. В надпреварата взеха участие 6 отбора, като в последния момент Полша не се яви.
За притежание на близо 9 килограма тютюн без бандерол на обща стойност 1624 лева и канабис на стойност около 40 лева, пенсионер получи две присъди , но с оглед здравословното състояние и материалното си положение ще понесе само по-тежката, която е 11-месеца условно с три годишен изпитателен срок. Мъжът с инициали К.М.К е държал тютюна и канабиса в къщата си в село Червен брег, община Дупница. При акция на полицията на 28 юли 2014 година канабиса е открит на две места: в стая на втория етаж от къщата на легло под дюшека и на стълбище между втория етаж и таванското помещение на къщата под мокетена пътека. Тютюнът пък бил в мазето и в шкаф на първия етаж. Веществените доказателства по делото, които се намират на съхранение в Централно управление „Митници”, след влизане в сила на споразумението да бъдат изпратени на Митница Югозападна за унищожаване. Освен това К.К ще заплати по сметка на ОД на МВР Кюстендил сторените по делото разноски в размер на 345.70 лв. за изготвянето на експертиза. Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.
В първия мач от втората шестица Черно море успя да стигне до минимална победа с 1:0 срещу гостуващия Марек. Единствения гол реализира в 45-ата минута Марчин Бургхард. Така Черно море събра 31 точки и е на осма позиция, докато Марек е предпоследен с 14 точки. Мачът започна равностойно, но скоро домакините стигнаха до първите си възможности. В рамките на една минута – между 17-ата и 18-ата, вратарят на Марек Емил Михайлов успя да предотврати две чисти ситуации за гол, създадени от Черно море. Стражът успя да се справи с връхлитащите срещу себе си първо Бижев, а после и Кококонов. От своя страна Рангел Абушев пробва да намери мрежата на Черно море, но ударът му във 22-ата минута изпрати топката встрани от вратата. Черно море привидно бе по-активният от двата съперника, но Марек стоеше почти равностойно на „Тича“ през първото полувреме. В самия му край обаче „моряците“ стигнаха до гол. Първо Кавдански за малко не изпрати топката в собствената си врата, а след изпълнения корнер, избитата топка бе посрещната от Марчин Бургхард, който със страхотен шут вкара за 1:0. Четири минути след подновяването на играта съдиите не зачетоха гол на Марек. След далечен удар Абушев беше в положение на засада, като посегна към топката или я докосна, а бе непосредствено пред вратаря. Когато бе изтекъл половин час игра, Черно море на три пъти за малко да си вкара автогол. Първо вратарят Чанович се намеси неумело, последваха корнери и две ужасяващи намеси на Кулибали, който във втория случай намери напречната греда на собствената си врата. До гол обаче не се стигна. Марек обаче продължи да атакува и в 71-ата минута юношата на Черно море в състава на Марек Тодор Колев сам срещу вратаря не успя да реализира от напълно чиста позиция. В 83-ата минута пред Бакари се откриха нови две възможности пред вратата на Марек, но отново не успя да реализира, макар да пробва атрактивно от воле в първия случай. източник: Гонг и БГНЕС
Тимът на Марек Сеграте в Италия, беше обсипан със суперлативи в авторитетен местен вестник от региона на Милано. В статия във вестник Gazzetta della Martesana е похвален треньора Асен Арсов и отбора като цяло. Двама от голмайсторите на Марек Симоне Суфри и Робертино Атанасов, също са сред интересните персони, които споменават от вестника. За италианците това наистина е голям успех за тим основан от гастербайтери. Марек постигна много в Италия изкачвайки 3 групи за 4 години, нещо което е прецедент в историята на регионалните първенства на Ботуша. Същевременно спонсорът на Марек Сеграте, Mariana SAS дари пълна екипировка на футболния отбор Рилец от село Ресилово. На тържеството присъстваха заместник кмета на община Сапарева баня Васил Маргин и кмета на Ресилово
Безплатният паркинг, който Община Дупница обособи на ул. “Иван Вазов” при бл. 59 е вече готов, информират от общинския пресцентър. През пролетта, жители на района, бяха отправили молба на среща с кмета на града инж. Методи Чимев за мерки в този район и възможността за полагане на асфалт и обособяването му като паркинг. Днес от фирмата Нивел строй приключваха с асфалтирането на теренът, като да види крайния резултат бе и кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев. Теренът е 350 квадрата и ще бъде за около 25 автомобила. Паркингът ще бъде пуснат в действие от утре.
Победителят от "България търси талант" Томас Томов ще весели празнуващите на днешния празник на ромите Банго Васили. Той ще извие гърло днес от 17 часа в театър "Невена Коканова". Освен него, за доброто настроение на присъстващите ще се погрижат ромски оркестър, както и два танци състава от града. Подготовена е и драматизация на обичая Василица.
БСП печели изборите за евродепутати в областта с 13 541 гласа, сочат окончателните резултати при обработени 100 % протоколи. ПП ГЕРБ са получили 12 672 гласа. Разликата е точно 869 гласа. Най-голяма победа, столетницата постигна в община Бобов дол, където надви своя пряк опонент с 914 гласа.На трето място в областта са България без цензура с 5 245 гласа, следвани от Реформаторският блок с 1 781 гласа, ДПС- 1 695 гласа, АТАКА 1 687 гласа , АБВ 1 402 гласа, НФСБ- 601 гласа, КОД- 442 гласа.
Очаквайте по-късно окончателните изборни резулати на партиите в община Дупница.
Заради предупрежденията за високи температури, от днес Oбщина Дупница раздава безплатна минерална вода на гражданите. Очакванията са температурите да достигнат до 40 градуса през тази седмица. Два са пунктовете, където се раздава течността – пред Дом на техниката и на пл. "Свобода", допълват от пресцентъра. "Осигурени са по 1500 бутилки минерална вода на ден, като инициативата ще продължи и в предстоящите горещи дни. Разпоредил съм да бъде направено всичко възможно и уличните чешми да бъдат възстановени. Две възстановихме още преди обяд, продължаваме с другите. На тези собственици на заведения в близост до обществени чешми, ако бъдат заловени умишлено да ги увреждат ще търпят сериозни санкции и ще бъдат предавани на полицията", коментира кметът на Община Дупница инж.Методи Чимев.
Злати Златев-Златистия бе докаран с микробус на затворническото общежитие в село Самораново на зъболекар в Дупница, придвижвайки се бавно с патерици, придружаван от един надзирател. От няколко дни зъбобол не давал мира на Златистия. Съпровождан от надзирател, той се качи на втория етаж в новата поликлиника в Дупница, за да се лекува, съобщава Struma.bg.След кратък престой в стоматологичния кабинет Златистия слезе по стълбите с патериците, купи си лекарства от аптеката и отново бе върнат в общежитието.В краткия интервал от време репортер на „Струма“ размени няколко думи с излежаващия 18-годишна присъда за убийство дупничанин. „Всичко ме боли. Имам и дискова херния, не съм добре”, заяви Зл. Златев, но смъмрен от съпровождащия го надзирател, млъкна.
Преди време Златистия се оплакал на психиатърката Илка Иванова, която работи в Бобовдолския затвор и обслужва и общежитието в село Самораново, че психиката му е разклатена. Често на Златистия се налага да напуска за час-два затворническото общежитие за превръзки на гноящите по единия му крак рани. От тази болежка той страда дълги години. Превръзките обикновено се правят в манипулационната в частната болница в Дупница.
Златистия е остарял в затвора. Косата му е пооредяла и прошарена. Въпреки че е с патерици, прави впечатление, че е в добра физическа форма, коментираха случайно преминаващи дупничани. В общежитието в Самораново Злати Златев не работи, за разлика от другите известни дупничани, приближените до братя Галеви Апостол Чакалов-Тоци и Владимир Ангелов-Стъклето. Единият се грижи за няколко кучета-пазачи, а другият полива зелените площи в общежитието, по този начин си намаляват присъдите от по 4 години за участие в организирана престъпна група.
4740 къса цигари без български акцизен бандерол са открили и иззели служители на РУП Дупница вчера, съобщават от пресцентъра на МВР.
Около 400 души от Дупница, Сапарева баня и околнте общини блокираха за 15 минути международния път Е-79 край града. Движението бе спряно между 11.15 и 11.30 часа и насъбралото се множество с транспаранти и български трикольори нахлу на магистралата. Пред насъбралите се свободолюбиви българи, дупнишкия градоначалник обяви, че в петък само за няколко часа са се подписали над 5000 души в подписката под надслов: Не на подмения вот. "Нашият протест е вече чут и ще продължи да се чува. Не случайно днес се свиква пресконференция по тази тема от ДПС. Ние искаме депутат, който сме си избрали ние, а не назначен такъв", обощи причината за протестите Чимев.
Вчера в РУП Дупница са заявени 2 кражби от къщи в с. Бистрица и с. Крайници, информираха от пресцентъра на МВР.
Дублиращият отбор на Марек загуби от Литекс с 0:4 в мач от поредния кръг на първенството на младежката група до 21 години. През първото полувреме домакините откриха резултата в 36-та минута, като дупничани можеха и да изравнят в 43-та минута, но Емил Стоянов не успя да преодолее вратаря на Литекс. След почивката домакините вкараха още три гола за крайното 4:0. Марек продължава да е на последно място в класирането със 17-точки. Марек: Гоцев, Близнаков, Йошев, Диков, Владимиров, Влахов, Стоянов, Димитров, Василев, Р.Йорданов, Серафимов/ Д.Георгиев, К.Занев/
От днес започна рехабилитацията на уличната мрежа на територията на Дупница, информират от общинския пресцентър. С дейността се занимава брезнишката фирма Нивел строй", която започна изкърпване на дупките през месец септември миналата година. Стартът бе даден от "Венелин" и прилежащите около нея улици. Фирмата сключи договор с Община Дупница миналата година, но започна късно работа, тъй като поръчката бе обжалвана и не успя да изпълни залегналите улици и квартали. Още 300 000 лева от цялата сума на договора са останали и ще бъдат използвани сега. Утре, от фирмата съвместно с Общината, ще изготвят план за улиците и кварталите, които ще бъдат рехабилитирани.Идният петък пък ще бъдат отворени офертите за още една поръчка за рехабилитация на улиците. Сумата е 250 000 лева без ДДС.
30 000 лева повече в сравнение с миналата година са заделените пари от Община Дупница за рехабилитация на 4-класната пътна мрежа, информират от пресцентъра на кметството. 182 500 лева (с ДДС) е сумата за 2014 година, а за предходната бяха 152 000 (с ДДС). Това ще даде възможност за разширяване обхвата на пътната мрежа. До няколко дни ще бъде обявена и процедура по избор на изпълнител. Ремонтнте дейности обхващат селата Самораново, Тополница, Крайници, Яхиново, Битрица, Баланово, Кременик, Делян, Джерман и Грамаде.
Първа копка на социалните жилища в Дупница направиха днес кметът на Общината инж. Методи Чимев и представител на консорциумът спечелил поръчката Даниел Атарян. Водосвет за здраве направи отец Георги Паликарски. Събитието уважи и депутат от Кюстендилски регион Иван Ибришимов.
Общинските съветници в Дупница очаквано си размениха доста нападки по отношение на предложението за увеличаване на месечните им възнаграждения от 116 лева. Георги Пехливански (БСП) защити тезата, че е наложително подобно увеличение като един от мотивите е "самочувствието на общински съветник". Другите му доводи бяха, че сегашната месечна сума не стига за работата им. Председателят на групата съветници от ГЕРБ Емил Панчев повтори думите си, че това искане е "пир по време на чума" с оглед финансовото състояние на общината. "Заеми вземаме, удължаваме погасяването на други, и накрая искаме още пари. Аз си вземам неплатена отпуска за заседанията, но така съм преценил. Не е морално да искаме увеличение", заяви Панчев. В негова подкрепа се изказа и Матей Попниколов. "Да, така е. От цяла Югозападна България вземаме най-ниските възнаграждения, но това е въпрос на морал. Има служители в администрацията, които вземат под минималната заплата. Тук никой не е на сила дошъл, а е за да помогне кой както може", обърна се към колегите си Попниколов. Неговият съпартиец Иван Фулев предложи месечно 340 лева за всеки съветник, което обаче не мина. Другото предложение бе за 450 лева, както бе в докладната, и за това 4-но увеличение гласуваха всички присъстващи съветници от БСП и "Лидер", един от ГЕРБ, както и още 2-ма други. Предложението не мина и съветниците остават на 116 лева заплати.
Районен съд Дупница осъди тримата биячи на 21 годишният бобовдолец Денис Борисов. Младежът бе пребит и удрян с бухалка на 2 ноември 2013 година в миньорския град, като тогава Борисов бе приет за лечение в дупнишката болница със счупена дясна подбедрица. Тримата извършители бяха задържани още на следващия ден, а сега вече и осъдени. В хода на разследването бе установено, че побоя е нанесен основно от мъж с инициали А.М.С. като той получи и най-тежката присъда лишаване от свобода за 1 година и 6 месеца.Двамата му помагачи с инициали Г.И.Д от Враца и непълнолетния с инициали И.Н.А от Дупница се отърваха с наказание "Пробация".
Заради войната на пътя инструкторите поискаха законодателни промени и предложиха да има нови листовки и полигон, съобщава btv. Повече контрол на пътя, искат от асоциацията на автомобилните инструктори. С резерви обаче те приемат идеята, новите шофьори да получават книжка на 16 години и до 18 да карат с придружител, както и да управляват коли с малка мощност. Мерки против купуването на шофьорски книжки, също са залегнали в предложенията.Инструкторите искат нов закон, както и ограничени на скоростта по магистралите от 140 на 110 км/ч.
Продължаваме с обзора на месец май в Дупница и региона. По-интересните и любопитни факти от този месец в следващите редове.
Страница 20 от 156










































































