Д-р Радослав Радославов : Новият ляв проект е надежда за спасението на България Д-р Радослав Радославов е един от изявените политически анализатори. Ето неговият коментар пред zadupnitsa.com по темата : Коя е надеждата за спасение на България ?
Марек играе днес контрола със Струмска слава ФК Марек 1915 ще срещне в конролен мач отбора на Струмска слава /Радомир/. Срещата е от 18:00 часа на стадион Бончук. Струмска слава ще почива тази неделя, защото по програма играе с Локомотив Сф, който напусна първенството на В-Югозападна футболна група. За дупничани това е поредна проверка преди началото на регионална група „Рила“, която стартира на 6-ти септември. В събота Марек победи Иваняне, който се подвизава в софийската регионална група със 7:2.
Абитуриентите випуск 2015 на СОУ „Христо Ботев“ и ПГ – Бобов дол  (СНИМКИ) Бобов дол също изпрати абитуриентите си. Десетки се събраха в центъра на града, за да видят възпитаниците на СОУ "Христо Ботев" и ПГ – /Минин Техникум/ Бобов дол. Общо 36 са завършващите средното си образование. Една паралелка от бившия Минен техникум "електроенергетика" с 20 ученици и 16 от СОУ "Христо Ботев". Абитуриентите празнуваха в Банско.
Ботев Пд поиска да отложи мача с Марек Ръководството на "Ботев" (Пд) е поискало да бъде отложен мача с "Марек" за друга дата. Не става въпрос обаче за представителните отбори на двата клуба, а за дублиращите. По програма, дупничани трябва да гостуват под тепетата в понеделник, но почти сигурно няма да пътуват, тъй като също са съгласни с предложението на пловдивчани. Оказа се, че и други от елитните ни клубове са проявили желание за отлагане.Следващата седмица са мачовете от турнира за Купата на България, като и Ботев и Марек ще разчитат на голяма част от играещите в дубъла.
Не е установено кой е шофирал при катастрофата в Яхиново Все още не е ясно кой точно е управлявал автомобила при тежката катастрофа в дупнишкото село Яхиново, при която загинаха петима души. Това съобщи Радослав Буюклийски, началник на „Пътен контрол“ – Дупница, в предаването „Здравей, България“ на Нова ТВ. По думите му тепърва ще бъдат разпитани свидетели, за да се установи кой е шофьорът. Според информация до момента това е 19-годишния Емил Скоклев, който скоро е взел шофьорска книжка, но полицията не го потвърждава на този етап. Собственикът на автомобилът пък също бил в него при катастрофата. При инцидента в неделя автомобилът се блъсна в електрически стълб, който се пречупи. По първоначална информация именно въпросният стълб е убил пешеходците. Оказва се обаче, че това не е така и самият автомобил е блъснал пешеходците, допълва Нова ТВ. Местните разказват, че от години шофьорите карат бързо в района и това не е първият подобен инцидент. В тази връзка инспектор Буюклийски заяви, че в най-скоро време на пътя ще бъдат сложени легнали полицаи. Решението е взето преди няколко месеца, но в момента се чака изпълнител. На всички участници в инцидента е взета кръвна проба, която да установи употребяван ли е алкохол от страна на водача.
Общината обжалва върната на работа служителка Община Дупница ще обжалва решението на дупнишкия съд пред Кюстендилски окръжен съд, с което се възстаноява на работа служителката Василка Иванова. Припомням, че кмета инж. Методи Чимев уволни дисциплинарно отговорничката за гробищния парк, след като бяха засечени финансови нарушения за периода май 2012 година – март 2013 година. Вътрешен одит установи неотчетени 5 060 лв., издаване на квитанции за една сума, а в общината е отчитана по-малка, като има сигнали от граждани и за дублиране на гробни места. Именно след такива сигнали до Чимев, той разпореди проверка. “Подали сме сигнал и до прокуратурата за нарушенията, от които са пострадали граждани и сме в очакване на резултат. Вярвам и съм убеден, че на следваща инстанция ще спечелим”, категоричен бе юриста на Общината Иван Бучов.
Един от пострадалите при катастрофата край Мурсалево е в тежко състояние, в благоевградската болница Тежко е състоянието на един от пострадалите при катастрофата, в близост до село Мурсалево. Блъснатият моторист – тийнейджър е в хирургично отделение на благоевградската болница, като на този етап се знае, че състоянието му е доста тежко. Возещият се на задната седалка на скутера е с порезни рани. Тийнейджърът е от Кочериново и се е движил със своя скутер по посока Благовград – София. Преди село Мурсалево, на разклона за пресевната база, изненадващо предприема маневра, опитвайки се да завие наляво, но без да подаде нужната сигнализация. Движещият се зад него автомобил, със софийска регистрация, Опел Комбо, го удря. На този етап не е ясно с каква скорост са се движели скутера и автомобила. Произшествието е обслужено от полиция и дознател. Инцидентът предизвика голямо задръстване и километрична опашка, в двете посоки.
Изписаха от болницата в Бергамо пострадалият при катастрофата дупничанин Дупничанинът Стоян Вретенарски е изписан от болницата в Бергамо. Това съобщиха за zadupnitsa.com негови близки. 42-годишният мъж пострада при зверската катастрофа на 16 февруари, при която загинаха 3-ма дупничани. Стоян Вретенарски бе закаран веднага след инцидента  с хеликоптер до болницата в Бергамо. Той е бил в  безсъсзнание при приемането, но след това състоянието му е стабилизирано и след обстойни прегледи е установено, че се е отървал с охлузвания и натъртвания по тялото. Лекарите са преценили, че състоянието му позволява да бъде изписан и вече се е прибрал в дома си в Италия. Семейството му е в България.
Община Дупница назначава 5 човека по регионална програма  От 1-и април Община Дупница ще назначи на работа 5 човека по регионална програма, информират от пресцентъра на кметството. Срокът на техните договори ще бъде 6 месеца. От Бюрото по труда са изпратили безработни с насочващи писма за тези места като приоритетните групи според програмата са за хора до 29 и над 50 години. Те ще бъдат ангажирани с поддръжка на пътната инфраструктура и подържане на гробищния парк.
Дупничани дариха събраните от Богоявление пари на 18-годишния Михаил Николов 27-годишният Борислав Георгиев, който извади кръста на Богоявление в Дупница и част от неговите приятели посетиха 18-годишният Михаил Николов в дома му в благоевградското село Покровник  и му дариха събраните от Йордановден близо 1600лева. .На Фейсбук страницата "Да помогнем на Мишо – Заедно" бе написано :
БРАВО! Театърът в Дупница най-сетне ще има санитарни възли Сградата е санирана за 250 000 лева през есента на 2013 година по проект спечелен от Общината пред Националния доверителен екофонд. По същия проект, бе монтирана климатична инсталация за отопление. 5 години преди това театралният салон почти не се използваше през зимния период заради амортизираната, изключително неефективна отоплителна инсталация на нафта. За една постановка през зимния период на практика за отопляване бяха необходими 4 тона нафта. Също така по друг проект на Общината бе осигурено финансиране от ОП "Регионално развитие", с която бе доставено модерно оборудване и осветителна техника на стойност около 80 000 лева за театъра.
Чимев иска обяснение от министър: Защо вземате от парите на Дупница?! Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев е изпратил писмо до Министъра на регионалното развитие Даниела Терзиева във връзка с решението да бъде намалено европейското финансиране за 17 общини, информираха от общинския пресцентър. В писмото си, Чимев изразява своето несъгласие с орязаните пари за общината и настоява за среща, на която да бъде коментирана ситуацията. Преди дни на пресконференция в столицата стана ясно, че както на Дупница, така и на още 16 общини от “трето функционално ниво”, Правителството е решило да ги отреже с 20 млн. евро от финансирането по Оперативна програма “Региони в растеж 2014-2020 година”. Мераците на дупнишкия градоначалник за такава среща, на която да промени тази ситуация обаче ще увиснат във въздуха, тъй като до петък идната седмица, бюджетните разпределения за градовете ще бъдат изпратени в Брюксел, тъй като крайният срок даден на България е 31 май. “Държа да подчертая, че Община Дупница до този момент не е уведомена официално за подобно решение. Наш представител не е присъствал и на въпросната среща с представители на НСОРБ. Смятам, че е редно когато се вземат подобни решения отнасящи се до европейското финансиране за 7-годишен период, засегнатите общини, каквато в случая е и Община Дупница да бъдат уведомявани по надлежния ред. Нещо повече, убеден съм, че в конкретната ситуация би трябвало да бъде потърсено и нашето мнение, за да ни бъде дадена възможност да изтъкнем своите аргументи в полза на едно или друго решение. За съжаление, до този момент такава възможност не ни е предоставена от страна на Министерството. С писмо от 28.04.2014 година до НСОРБ, аз съм изразил категоричното си несъгласие с критериите за разпределение на бюджета по ОП “Региони в растеж 2014-2020”, но очевидно това мое становище не е било взето предвид.chimev
СКАНДАЛ: Лечков намекна, че Любо Пенев е прибирал парите на националите Вицепрезидентът на БФС Йордан Лечков направи шокиращо изявление в предаването „Зона Спорт“. Той отговори утвърдително на въпроса, дали има футболисти от националния отбор, които са бойкотирали селекционера Любослав Пенев. Данчо каза „Да” и на питането дали сред тях е капитанът Ивелин Попов. Именно нападателят на Кубан изпълни нескопосано дузпата в европейската квалификация срещу Малта (1:1) преди 8 дни. Лечков обаче побърза да уточни, че въпросните национали са бойкотирали отбора, а не конкретно Пенев, пише БЛИЦ В същото време Лечков намекна, че Пенев е прибирал парите за повиквателните на националите. "Питайте го къде са тези пари. 750 евро на мач прибират футболистите. Парите за последните мачове ги няма. Не са в мен, не са в Емо, нито в Боби. Не са и във футболистите. Остава един човек, попитайте него“, призова бившият кмет на Сливен.
Славчо Пеев с идея за Фестивал на театрите в Дупница  От ръководството на Общински драмтичен театър „Невена Коканова“-Дупница имат идея да организират Фестивал на театрите в Югозападна България по повод 120-годишнината си.
Йордан Чучуганов от Сапарева Баня 7-ми на ски бягане във Финландия Националите по ски бягане откриха състезателния сезон през уикенда с участие в Олос (Финландия). В първия старт на ФИС от ски сезон 2014/15 участваха над 460 състезатели от 15 страни.
Слагат улично осветление в Дупница на изхода за София и на Аракчийски мост Улично осветление ще бъде изградено от Горна махала до изхода за София, информират от пресцентъра на Общината. Монтирането на 22 стълба ще започне в следващите седмици, като част от проекта за цялостната подмяна на уличното осветление в Дупница, което се извършва в момента на обща стойност 1,1 млн. лева с финансиране по фонд “Козлодуй”. Основната артерия за вход и изход към Е-79 никога досега не е имала осветление и ще бъде изградено за сефте.
Волейболен рефер от Дупница с два международни наряда Един от най-младите и добри български рефери Симеон Иванов получи два наряда за първите кръгове от международните турнири при мъжете и жените по волейбол. 38-годишният дупничанин от 2 години е международник и с отличните си представяния си заслужи доверието на европейската конфедерация, които залагат на него за все повече мачове в евротурнирите. Иванов бе рефер и на Европейското първенство за младежи през април тази година в Турция.
Венци и цветя за Апостола поднасят дупничани утре Богата програма за 19 февруари са подготвили от Община Дупница във връзка с чественето на 141 години от Обесването на Васил Левски. Програмата ще започне в 10,00 часа с концерт на духовия оркестър. Програмата ще продължи пред паметника на Апостола с участието на общински мажоретен състав, Общински мъжки хор "Св. Иван Рилски", ВС "'Арт Поп" и ученици. Венци и цветя ще поднесат инж. Методи Чимев – Кмет на Община Дупница, ОбС – Дупница и граждани. Същият ден, от 17,30 часа в галерия "Околийска къща" ще има рецитал под надслов “В памет на Левски”  с участието на ученици от СОУ “Св. Паисий Хилендарски” с ръководител Нели Василиева.
Община Дупница се разплати с 40 фирми На близо 40 фирми, към които Община Дупница има задължения са им преведени парите, които бяха получени от Министерство на финансите под формата на помощ. Това обявиха от пресцентъра на кметството.
1000 лева глоба за жена, заляла с кафе сервитьорка Дупнишки районен съд глоби с 1000 лева клиентка на кафе, която заляла с горещата напитка служител на заведението. Обвиняемата Е.З, която е родена в Дупница и работи в рудник „Бобов дол“ е извършила хулиганската постъпка в кафене в миньорския град, намиращо се до бившата болница. Потърпевшата Г.Т е получила изгаряния от 1-ва степен. Решението може да се обжалва и протестира пред Окръжен съд гр. Кюстендил в 15-дневен срок.
Лудогорец превзе митичния „Стадио Олимпико“!  Отборът на Лудогорец постигна ново великолепно постижение. "Орлите" успяха да превземат митичния "Стадио Олимпико" в Рим в рядко срещана футболна драма. Възпитаниците на Стойчо Стоев се наложиха като гост с 1:0, като единственото попадение в срещата отбеляза Роман Безяк в 45-ата минута. Голът на словенеца бе изключително красив. Нападателят пое топката, излъга футболист на противника и с топовен шут отдалеч, опъна мрежата. Срещата бе белязана с две изпусната дузпи, по една от всеки тим и два червени картона. В герой за българския отбор се превърна стражът Владислав Стоянов, който освен че спаси дузпа, бе безпогрешен в изявите си и отчая противника. В 9-ата минута главният рефер отсъди дузпа в полза на българите за игра с ръка на Лорик Цана, въпреки че бе прибрана до тялото. Зад топката застана Светослав Дяков, който изпусна. Капитанът на "орлите" подходи лековато, копвайки топката, но вратарят разкри неговия замисъл и спаси с лекота. Лацио създаде първото си голово положение чак в 29-ата минута. Кейта подаде към Мирослав Клозе, който от чиста позиция не успя да засече кълбото. Пет минути по-късно само липсата на късмет попречи на разградчани да поведат в резултата. Марселиньо отправи топовен изстрел от 23-24 метра, но топката срещна напречната греда. В 42-ата минута страховит удар на Михаил Александров профуча на сантиметри от страничния стълб. Три минути преди края на първата част Роман Безяк отбеляза великолепно попадение. Нападателят излъга състезател на Лацио и с топовен удар отдалеч опъна мрежата зад стража Бериша. В 50-ата минута главният рефер отсъди дузпа за домакините. Зад топката застана Андерсон, който би в ъгъла, но Владислав Стоянов показа висока класа и спаси. В 54-ата минута Лудогорец остана с човек по-малко, след като Дяков за втори път бе декориран в жълто и напусна принудително терена. В 72-ата минута Каванда изрита в главата Йордан Минев и получи директен червен картон. Минута преди това Мисиджан падна в наказателното поле, след като бе подпрян в гърба, но съдията остана безмълвен. В 77-ата минута Фабио Ешпиньо изчисти от голлинията с глава. Веднага след това "орлите" осъществиха бърза контраатака, като Марселиньо изкочи на отлична позиция. Защитник на домакините обаче се хвърли в краката на бразилеца и по този начин неутрализира опасността.
В Народното събрание мечтаят за Мая Манолова с камшик Днес депутатите обсъждаха искането за предсрочно освобождаване на зам.-председателя на парламента Мая Манолова. Основният аргумент на ГЕРБ да поиска оставката на Манолова е, че тя не е дала думата на опозицията при обсъждането на Закона за бюджета.
ЧИТАТЕЛСКИ КОМЕНТАР! Кой продаде България чрез учебниците по история на… Знаете ли как се подменя историята на един народ и държава? А знаете ли как се облъчват едни деца и им се "отварят" очите за "истините"? Задавали ли сте си въпросът, когато отговаряте на вашето дете: "Не ме питай мен, имаш учебник там е написано", какво по дяволите всъщност пише там? Хубаво е да си го зададете и има защо.
Случи се най-лошото за ДПС, но се задава грандиозен сблъсък за власт и сезиране на Европейския съюз Консултациите за съставяне на правителство днес завършиха с възможно най-лошия резултат за ДПС. Представителят на ГЕРБ Румяна Бъчварова обяви, че е прието искането на Патриотичния фронт за изолиране на ДПС от властовите позиции в държавата. Принципното споразумение залага топка на дузпата за Реформаторския блок. А там са кръвните врагове на ДПС и отцепници от партията Касим Дал и Корман Исмаилов. Там е и Радан Кънев, който не пропуска изявление без закана за тотално изхвърляне на Лютви Местан и сие от властта. Така, ако Реформаторският блок се съгласи да стисне ръце с ГЕРБ и Патриотичния фронт, за първи път в новата си история България ще бъде оглавена от анти ДПС триумвират. images (1)
Кметът на Дупница и още 23-ма градоначалници на планински общини на дискусия в Европейския парламент 20140403_162509 Дискусията, посветена на състоянието и предизвикателствата пред планинските райони, продължава и днес в Европейския парламент. В събитието, което се провежда по инициатива на евродепутатите Мария Габриел и Владимир Уручев се включиха общо 24-ма кметове на планински общини от цялата страна, сред които е и дупнишкият градоначалник инж. Методи Чимев.
Куче обучавано за борби нападна жена и я изпрати в болница В петък в с. Блатино, общ. Дупница, домашно куче е нападнало възрастна жена от селото и й е нанесло средна телесна повреда. Жената е настанена в болница в Дупница без опаснот за живота е, съобщават от пресцентъра на МВР-Кюстендил.
„Eлектротехник“  осъден за кражба от ЧЕЗ Самозван „електротехник“ с основно образование се призна за виновен в това, че на 23 януари 2014 година сам е осъществил неправомерно присъединяване към електропреносната мрежа на „ЧЕЗ Разпределение България” АД на прекъснат битов абонат на електрическа енергия. Мъжът с инициали Н.Н е осъществил деянието чрез свързване назахранващите уличното електромерно табло проводници директно към изходящите от таблото към къщата на абоната проводници, без наличие на предпазител и електромер в уличното табло, с което е създал условия за непълно отчитане на потребената електрическа енергия. Присъединяването е извършено в село Мламолово, община Бобов дол. За това Дупнишкият районен съд осъди Н.Н на пробация за 6-месеца. Имуществени вреди от престъплението няма причинени. Определението е окончателно.
СКАНДАЛ! Запорираха сметките на Община Дупница за 440 хиляди лева Неприятна коледна "честитка" получиха в Община Дупница. В "поздравлението" се казва едно – запор на сметките, след като пернишката фирма “Флорс” ЕООД спечели делото пред Софийски апелативен съд. Общата сума, която ще влезе в сметките на фирмата спечелила по време на предишния кметски екип поръчката за озеленяване на града е 437 992,59 лева, съобщават от пресцентъра на Общината. “Бесен съм. Такова чудо няма никъде по света. Не знам как да нарека подобно действие. Заместник кмета Олга Китанова разговаря с фирмата за разсрочено изплащане в период от 1 година, но получихме отказ. Всеки знае какво е финансовото ни дередже и досега сме се оправяли, като сме срещали и разбиране, но сега такова не получихме. Оправяме наследените бакии, като ние си знаем как и с какви усилия и трудности, но сме коректни при разплащанията. И всичко е за сметка на дупничани и подобряването на града ни. За пореден път, заради умишленото може би нехайство на някой, или от други подбуди-общината и самите жители се превръщаме в заложник на фирмени, или по-точно на финансови интереси. Този акт бих го нарекъл варварско престъпление спрямо дупничани. Отдавна алармираме за тези подводни камъни, които изскачат един след друг. Досега сме имали общо 6 запора за суми до 20 000 лева, но това сега е направо кощунство”, заяви кметът на Дупница инж.Методи Чимев.
Дупничани празнуват двоен празник на 8-ми март  Осми март е – празникът на жената!
СНИМКИ/ Дупница отбеляза 9-май: Ден на Европа и Ден на победата 9 май, Ден на Европа и Ден на победата, бе отбелязан днес в Дупница. На централния площад „Свобода“ бе издигнат флагът на Европейския съюз. Приветствие към събралите се на площада, жители и гости на Дупница, отправи кметът на града Методи Чимев. В концерта участваха хор Канон и формация Тепсихора. Преди това в залата на Общински съвет, бе проведено тържествено събрание на съюза на офицерите и сержантите от запаса, в чест на 70-години от края на Втората световна война и Деня на Европа. Стоян Ушатов о.з полк и председател на Управителния съвет на читалище „Генерал Георги Тодоров"припомни факти от Втората световна война. Гост на събранието бе новоизбраният председател на Ощински съвет Станислав Павлов
Марек Юнион-Ивкони мачка в Разлог Шампиона на България Марек Юнион-Ивкони записа поредната си 11 победа от 11 мача в Суперлигата. Дупничани не оставиха никакви съмнения, че са далеч по-класния тим в дербито с Пирин в Разлог и победиха категорично с 3:0 25:15, 25:23, 25:18