Начало
Община Дупница предсрочно погаси сумата от 876 673 лева днес, по стария облигационен заем от 2009 година, поет от предишното общинско ръководство, информират от общинския пресцентър. Преди 5 години, тогавашния състав на местния парламент гласува поемането на заем в размер на 3.9 млн. лева.
Новият наставник на Марек Антон Велков сподели, че не е имал колебания дали да поеме дупнишкия клуб.
Рекордните 133 кражби на ток в община Дупница отчитат от ЧЕЗ за първото полугодие на годината. В община Кюстендил кражбите са в пъти по-малко само 28. За Кюстендилска област кражбите на ток са 198. В отговор на запитване от Дарик радио, от компанията информират, че дотаксуваната електроенергия в Дупница и околните села е за над 453 000 kw/h, а за община Кюстендил е малко над 107 000 kw/h. Екипи на ЧЕЗ са направили 249 проверки в община Дупница и 76 в община Кюстендил. На трето място е община Сапарева баня, където са откраднати над 40 хиляди kw/h. 15 са установените нарушения в община Бобов дол, като дотаксуваната електроенергия е 35хиляди kw/h. В община Бобошево са платени от абонати нарушители над 25 хиляди kw/h. В Кочериново има хванати 6-ма крадци на ток и дотаксувани 3145 kw/h. Има две общини – Рила и Трекляно, в които няма установени крадци на ток, но и проверките са само, съответно 3 и 2 на брой.
Стотици дупничани и гости на града отново имаха възможността да станат част от инициативата „Гергьовденски флашмоб“. Организацията е на ФТА „Рила“, но участвахаоще редица ансамбли от Перник, Самоков и Кюстендил, както и танцьори от града. Идеята бе хората да се обединят и да има много настроение. Десетки бяха танцьорите на площада и още толкова наблюдаваха от страни. Организаторите на„Гергьовденски флашмоб“ подкрепиха и още една кауза : Реставрацията на средновековната църква в Червен брег „Св.Спас“, като бяха събрани средства за това. Както е известно флашмоба е предварително запланувана и организирана масова акция, в която голяма група хора се появява внезапно на обществено място и в продължение на броени минути изпълнява някакво действие, след което се разотива също така внезапно. Флашмоб е особен вид представление, разчитащо на случайна публика.
Трудов инцидент изпрати двама работници от Лот 2 на АМ Струма в болница. Злополуката е станала в началото на днешния работен ден около 8:00 часа. Двамата мъже са работили при тунела на магистралата намиращ се в близост до Бинека, където е станало срутване. По първоначални данни единия от пострадалите е от Кюстендил, а другия от Панагюрище. Двамата са закарани в болница, единия в Дупница, а другия в Кюстендил, като на този етап информацията е, че нямат наранявания застрашаващи живота им. Придвижването на линейката от Дупница към строежа до Бинека, съвпадна и с пътния инцидент, който блокира движението на изхода от Дупница.Повече за него четете ТУК
Всички футболисти на "Марек" са вече на "Бончук" и започнаха тренировка, видя репортер на zadupnitsa.com. Мълвата, че има привикани играчи на разпит за "черно тото" от дупнишкия тим се оказа кьорфишек. "Новината", че и играчи на "Марек" са арестувани тръгна по познатия начин, след като в първите си информации по случая, някои медии припомниха, че именно дупничани отнесоха глоба от 10 000 лева заради съмнения за уговорени мачове. В медийното пространство впоследствие бе корегирана информацията, че сред задържаните има футболисти на "Марек", но играли преди години на "Бончук".
Четирима ученици ще понесат „Обществено порицание“ за кражба на алкохол. като оповестяването му ще бъде извършено чрез залепване на видно място в Община Сапарева баня. Други двама по-големи техни съучастници В. Д и Р.М бяха санкционирани от Районен съд Дупница с 6-месечна „пробация“. Тийнейджърите с инициали М.Н.П /С.В.С. / И.Г.Р. / И.Е.Ч са ученици в ПГ „Алеко Константинов” и ОУ „Христо Ботев” гр.Сапарева баня и 166-то Спортно училище – гр.София. Част от учениците отмъкнали за времето от 20.09. до 02.10.2013г. от къща в Сапарева баня, собственост на хора от гр.Сандански, 16 бутилки уиски марка VECIAROMANIA” всяко по 22 лв. или всичко вещи на обща стойност 352 лв. Няколко души от 6-членната група задигнали и полилей, крушки и абсорбатор на обща стойност 1225 лева. Един от извършителите се сдобил и с електрожен. Групата с отвертка е успяла да отвори прозорец на първия етаж и от там да проникне в къщата. Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.
Петък, 13-и юни е на път да се превърне в една от знаковите дати в новата история на България. Случайно или не, но точно на фаталното "петък 13-и" ще се гледа едно от най-знаковите дела в Софийския апелативен съд. То ще даде отговор на въпросът дали настоящото Мюсюлманско изповедание е правоприемник на съществуващото такова по време на Османската империя. От резултата зависят още близо 100 дела, които Мюфтийството води за имоти и джамии на територията на цялата страна. Това дело е и причината да се спре временно делото за Джамията в Дупница, която Мюсюлманското вероизповедание поиска да си върне. Ако САС прецени, че те са приемници, то тогава ще бъдат "развързани ръцете" на мюфтийството да влезе във владение на стотици имоти в цялата страна, както и на Джамията в Дупница. Сградата е памертник на културата и е известна най-вече като Тюрмето. Директор за период от време на "зандана" е бил самият Яне Сандански.
13 двойки от община Дупница да получат финансиране по 1500 лева за процедурите “ин витро”. Това решиха общинските съветници в Дупница. Това бе трета кампания в Дупница за подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми. Докладната бе внесена от д-р Лорета Николова, която е член на комисията и общински съветник.
Бащата на осъдения бивш кмет на Кочериново Костадин Катин издъхна тази нощ в реанимация на МБАЛ Благоевград, информира struma.com. Възрастният мъж бе докаран преди няколко дни в тежко състояние и остана в кома в интензивното благоевградско отделение. Месец по-рано синът му Катин бе вкаран в затвора заради престъпления по служба в качеството му на кмет на Кочериново. Очаква се, Катин да бъде пуснат от затвора за деня на погребението на баща му.
Отлично започна участието си дупнишкият клуб по таекуон-до „Гладиатор“ на турнира от най-висок клас Thessaloniki open" G1. Откритото първенство на Гърция се провежда в Солун от 16 до 18 януари и в него участват 916 състезатели от близо 300 клуба от над 30 държави. Дупничани спечелиха два медала още в първия ден. В категория до 47 килограма при кадетите Луиза Захариева стана първа, а в категория до 41 кг Ивона Цинцарска взе сребърен медал. Третият представител на СК“Гладиатор“ Митко Джорджев ще се състезава при младежите в категория до 63 килограма.
Своеобразния рекорд, който записа разпределителя на "Марек Юнион-Ивкони" Гьорги Гьоргиев бе подобаващо отразен и на официалната страница на Европейската конфедерация. Както zadupnitsa.com първи писа, капитанът на дупничани влезе в историята на елитната ни група от родния шампионат, като стара топреализатор при гостуането на 3-ия в класирането "Монтана", записвайки цели 13 точки (6 аса, 5 блокади, 2 атаки) за победата 3:0 гейма. За играч на този пост това е уникално постижение.
Тази сутрин в 7:00 часа живака на термометрите в Дупница показваше -4 градуса. Това си е истинска „жега“ на фона на измерените вчера – 14 градуса. На 2 януари Дупница бе един от най-студените градове в България.
Изграждането на 4 нови детски площадки ще започне през следващата година в Дупница. Най-сериозни дейности се предвиждат на ул. “Отовица”, информират от пресцентъра. В началото на 2011 година там стартира изграждането на детска площадка и възстановяване на зелените части за отдих, но след демонтажа на остарелите катерушки и разкопаване на градинката, дейностите приключиха, припомнят от кметството. Жители на квартала бяха внесли подписка до Атанас Янев за облагородяване на района, но намеренията не се осъществиха тогава.
След близо 8-часов поход от Дупница до Швеция, детският отбор на "Марек" пристигна в Гьотеборг. От утре воденият от триото треньори Иван Капитански, Анжело и Янек Кючукови започват участие в световното клубно детско първенство "Готия къп". Участието на малките таланти е финансирано изцяло от фармацевтичната компания "Актавис".
Падналият през последното денонощие дъжд наводни футболните терени в Югозапада. Стадионът в Симитли също се оказа силно подгизнал и от местния Септември отказаха контролата с Германея Сапарева баня. Старши треньорът на Германея Борис Кръстев заяви, че ще замени пропадналата днес проверка с мач в сряда срещу юношите на Марек 2007. Следващата планувана контрола е на 31 януари /събота/ срещу Пирин Разлог "Част от футболистите работят и затова проверките ще бъдат в събота. „ допълни Кръстев.“ През този трансферен прозорец селекцията е ориентирана към привличане на млади играчи“, коментира още треньора.
Лекари и инженери, както и асансьорни техници, заварчици и стругари – това са кадрите, които не достигат на пазара на труда, обяви просветният министър проф. Анелия Клисарова.
Рекорден брой оферти за упражняване на строителен надзор по време на строителните и монтажни работи на канализационната мрежа в жк. Бистрица бяха подадени в Община Дупница за участие в процедурата по избор. Комисията, с председател зам.кметът по икономическите въпроси Олга Китанова започна работа в открито
заседание днес. 30 са подадените оферти за 4-те обособени позиции на обща стойност 44 000 лева, а изборът е "по най-ниска цена". 4-те позиции са – две за канализацията в жк. Бистрица, за канализацията по трасето на "Интегриран градски транспорт" (ИГТ) и за подмяна водопровода по същия проект. Комисията ще излезе в срок с победителите, които ще извършват строителния надзор.
За канализацията в жк.Бистрица, Община Дупница успя да осигури безвъзмездно над 3,3 млн лева от държавния бюджет, а за същата дейност по трасето попадащо в обхвата на ИГТ почти 1 млн. лв от ПУДООС. В момента тече процедурата по избор на изпълнител и на 16-и февруари ще бъдат отворени офертите . За подмяна на водопровода по ИГТ пък бяха осигурени отново безвъзмездно 680 000 лева от МРРБ, като там изпълнител е избран.
Марек Юнион-Ивкони победи Славия в мач от 12-тия кръг на държавното първенство за юноши ст. в. Дупничани се наложиха категорично над гостите с 3:0 гейма (25:20, 25:17, 25:16).
Жители на Дупница сигнализираха екипа на zadupnitsa.com за необработени контейнери за смет. Хората са категорични, че от празниците насам боклука не е изхвърлян и контейнерите са препълнени. Сигналите са за пресечки на улица „Бузлуджа“, района на Градската градина и около улица „Бабуна планина“. Във Фейсбук също се появиха снимки по темата „Непочистени контейнери“. Според хора които живеят в проблемните райони, контейнерите не са обработвани на улици, които са заледени и техника не може да достигне до там. Zadupnitsa.com ще потърси утре в първият работен ден коментар и от Общинска администрация. снимките са от фейсбук страницата "Град Дупница" и Петьо Кюркчийски
Дупнишките рокери от Brothers from hell, ще се включат отново в благотворителната кампания в подкрепа на 13-годишния Иво от Радомир. Те помагаха и миналата година, като заедно с клуба от Радомир събраха средства на мотосъбора край Рилски манастир. Сега дупничани, ще бъдат на благотворителен концерт на 26-ти май (вторник) в зала 3 на НДК (етаж 7). На концерта редица звезди на България ще пеят в подкрепа на Иво Ивов от Радомир.
За втора поредна година Община Дупница организира ваканционни занимания за деца под мотото "Активно лято". В първия ден от програмата със занимателни игри се включиха над 30 деца на различна възраст. Днес много малчугани участваха в заниманията по шахмат. В залата на клуб „Капабланка“ полезни съвети им даде Георги Бедников.
Компанията "Водстрой 98", смятана за част от кръга около депутата Делян Пеевски и мажоритарния собственик на Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев се включи като кандидат за изпълнител на проекта “Зелена и достъпна градска среда” в Дупница. Връзката на фирмата с двамата бе направена от Капитал преди няколко месеца.
Съдия Румяна Ченалова, която беше обявена за общодържавно издирване, е задържана за 72 часа в ареста на Националната следствена служба, съобщиха от Прокуратурата. По-рано през деня от там обявиха, че отстранената от ВСС съдия е обявена за общодържавно издирване. Причина за това е, че съдийката от Софийския градски съд не се е отзовала на призовка на прокуратурата. През март тя и адвокат Станимир Ченалов, който е и неин брат, не се явяват пред разследващите. Следва втора призовка с нови дати за явяване пред разследващите през април, но брат й депозира молба за влошено здравословно състояние на Ченалова, придружено от болничен лист. В него обаче не се посочвало, че заболяването й пречи тя да се яви в прокуратурата. Издадена е заповед за принудително довеждане, но съдийката не е открита на нито един от известните й адреси. Срещу нея има образувани две разследвания – за престъпление по служба и за документно престъпление. Прокуратурата ще поиска от съда Ченалова да бъде задържана в ареста за постоянно. Очаква се в сряда да бъде съобщена официална информация по случая
Капитанът на Марек Юнион-Ивкони, Гьорги Гьоргиев бе включен в класацията за най-желани ергени сред волейболистите през 2014 година. Сред номинираните в тазгодишният списък са: канадецът Далас Суниас, Мърфи Трой, разпределителят Кавика Шожи, Фредерико Перейра и германецът Денис Калиберда. Ето какво заяви Гьоргиев пред Volleywood:
28-годишен мъж от село Овчарци е причинил пътно-транспортно произшествие с лекия си автомобил “Фолксваген”. Той е блъснал в задната броня ”Мерцедес”. Нанесените материални щети са незначителни. Произшествието е обслужено от дежурна полицейска група, която е установила, че водачът на фолксвагена е управлявал след употреба на алкохол. Дрегерът е отчел резултат 3.21 промила алкохол в издишания въздух.
Служители на Община Дупница начело с директора на дирекция "Строителство" инж. Серьожа Котев са извършили проверка за незаконно изграждане на надстройка на канала на дюкера за язовир Дяково. Кмета на село Бистрица Васил Бански подал сигнал до градоначалникът Методи Чимев в петък за случващото се и светкавично била направена проверката. Хората в селото пък вече били готови да вземат нещата в свои ръце. Установено е, че липсват необходимите документи за разрешаване строежа на фирмата стопанисваща мини ВЕЦ-а. Чимев е изпратил днес сигнал до РДНСК-Кюстендил с установената проверка за незаконния строеж. Строителните дейности са спрени.
Досъдебно производство е започнато в РУП Дупница срещу неизвестен извършител за нанесена средна телесна повреда на 47-годишен мъж в с. Самораново, информираха от пресцентъра на МВР.
Любомир Васев завърши трети на мотокрос в Принос/Гърция. В клас MX2 Васев се представи отлично в първия манш, но след това завърши трети в крайното класиране. Участието на дупничанинът в Гърция е част от подготовката му за 2-ят кръг от Източно-европейския шампионат, който ще се проведе този уикенд в Бурса/Турция. На 6-ти април шампионът от 2014 година и при мъжете и при младежите в Източно-европейския шампионат в клас MX2 Любомир Васев, завърши трети на трасето край град Янина в Гърция в 1-ви кръг от шампионата. Само преди седмица той спечели традиционния Великденски мотокрос в с. Мездрея, община Берковица.
Бившият нападател на Марек и Германея Сапарева баня Боби Кралев е пред трансфер в третодивизионен гръцки клуб. Вчера Кралев замина за южната ни съседка, където ще проведе разговори относно личните си условия по договора с Аполон Арнеа. Ако всичко около контракта бъде уточнено още в понеделник той ще започне тренировки. Кралев за последно игра в Германея, като тази зима бе пред трансфер и в отбор от Б-група
Компанията всекидневно извършва дейности, свързани с изнасяне или рециклиране на eлектрически табла, ремонт на съоръжения по електрическите мрежи средно и ниско напрежение, присъединяване на клиенти, кастрене, профилактика на трафопостове и други. Успешната реализация на тези мерки налага кратковременни прекъсвания на електрозахранването, както следва:
Районен съд-Дупница определи наказание „пробация“ за 1-година и 6-месеца за мъж, който за втори път в рамките на последните 5-месеца е заловен да шофира пиян. На 10-ти този месец И.З е управлявал в село Бистрица лек автомобил марка „Фолксваген голф” с концентрация на алкохол в кръвта 2,31 промила, отчетени с техническо средство „Алкотест 7510”. През март тази година И.З е осъден на 3-месеца условно с три годишен изпитателен срок, отново за управление на автомобил в нетрезво състояние. Съдът отне за 2-години и шофьорската книжка на И.З. Определението не подлежи на обжалване.
Дупничанинът Любомир Васев записа поредното си отлично представяне в Източно-Европейския шампионат по мотокрос. 4-ят кръг се проведе на пистата до град Крешево Босна и Херцеговина, като в клас MX2 Junior Васев не остави никакъв шанс на свойте опоненти и зае първото място. По време на награждаването Любчо отново бе с фланелка с лика на своя приятел Добромир Добрев. Добрев загина трагично на 20 май 2013 година по време на състезание в румънския град Зарнещи и от тогава Любомир Васев винаги излизайки на почетната стълбица посвещава успехите си на своя приятел и носи такава фланелка .17-годишният Любомир Васев е 3-ти и във временното генералното класиране на шампионата след представителите на Румъния – Александър Росу и Инут Корбел. В същия клас MX2, но при мъжете дупничанина се нареди на трето място в Крашево и по този начин запази и осмото си място в генералното класиране. В Републиканският шампионат след три кръга Васев е трети в класирането при младежите след Майкъл Иванов и Валентин Роглев и четвърти при мъжете. Следващото състезание е на 22 юни в Сливен
Два влака ще бъдат спрени от 1 февруари в Кюстендилскa област. Единият се движи по линията село Раждавица – Кюстендил и е с начален час 6.32, а другият – по направлението Дупница – Благоевград с час на тръгване 16.36. Решението на БДЖ предизвика недоволство сред хората, които ползват въпросните линии.
Страница 20 от 156
