Начало
Марек Юнион-Ивкони записа 13-та поредна победа във волейболната Суперлига надигравайки като гост Монтана с 0:3.
Персоналът на общинската болница в Дупница МБАЛ”Св. Иан Рилски” не излезе на протест днес в 12:00 часа. Очакваше се медиците да се присъединят към националния лекарски протест и също да искат актуализация на парите за здраве. По-рано през деня управителят на общинската болница д-р Любомир Таушански сподели: „Заявилите, че ще излязат на обяд не са много, но напълно ги подкрепям, защото на всички ни е ясно, че без пари не може”. Оказа се обаче, че и малцината решени да протестират не го сториха и останаха в кабинетите да обслужват пациенти.
В края на 2014 г. стойността на издръжката на живот достигна до 561,88 лв. на човек от 4-членно домакинство (2 възрастни с 2 деца). За да покрива задължителните си разходи за образование, здравеопазване и жилище и да се храни съобразно необходимите норми, месечните доходите на това домакинство трябва са около 2247 лв. В сравнение с предходните изследвания темпът на нарастване на издръжката на живота е с 0.1% на тримесечна база, а на годишна се отчита намаление от 0.6%. Това сочи изследване на КНСБ.
Спортните фенове в Дупница ще могат да подкрепят и волейболния Марек Юнион-Ивкони и футболния Марек 2010.Добрата новина за феновете в Дупница дойде от Спортно-техническата комисия на БФС, която премести всички мачове от Б-група за неделя. Причина за това е вечното дерби ЦСКА-Левски, което се играе в събота. Срещата Марек – Раковски остава в 15:30 часа, но на 16 март неделя. В събота от 17:00 часа в столичната зала Христо Ботев е волейболния финал от турнира за Купата на България, където се очаква да играе Марек Юнион-Ивкони.
По всичко личи, че в следващите дни и месеци ще станем свидетели на интересни сблъсъци между двама от най-атрактивните политици в Дупница. Както вече писахме, бившият кмет Първан Дангов нападна от микрофона на сесия на Общински съвет-Дупница заместник кмета Красимир Георгиев, заради напористото му поведение във Фейсбук. Не закъсня и отговорът на Георгиев в личния му профил. С две атрактивни снимки на пудел и освирепял пес, Георгиев вкарва хумор определяйки себе си и Дангов.
Фланелка на "Марек" с надпис "Благодарим ти, Питър" подариха футболистите на тима на вицепрезидента на "Актавис" Питър Бергуист, който осъществи участието на отбора в "Готя къп". Бергуист дойде на първия мач на дупничани и веднага след като получи подаръка, облече фланелката. След това в компанията на изпълнителния директор на "Актавис" Илия Пашов, кмета на Община Дупница Методи Чимев, директора "Комуникации" Радослава Ганозова и изпълнителния директор на клуба Иво Паргов изгледа мача. На няколко пъти дупнишката делегация и Бергуист скандираха "Марек, Марек", с което да подкрепят отбора. "Щастлив съм да видя тези момчета на "Марек" тук. Вярвам, че ще постигнат добри резултати. Имам някои неотложни срещи, но обещавам да бъда и на последния мач на момчетата. Искам децата да се забавляват и тези запомнящи се моменти тук да бъдат стимул за израстването им", коментира Бергуист. След последния съдийски сигнал Чимев, Пашов, Бергуист и Паргов поздравиха всяко едно от децата, които не криеха усмивките си от победата. "Това бе изключителен успех за децата. И е такъв, защото това е пътя към сбъдването на мечтите. Цялата делегация бяхме притеснени най-вече заради факта, че това е първа международна изява за нашите деца, но с мъжката си игра на терена и поведение, показаха че притесненията ни са напразни. Оптимист съм за тези деца и тяхното развитие. Това е пътят, по който трябва да се върви", сподели Чимев.
Община Дупница е продължила договорът с фонд "Социална закрила" към Министерство на труда и социалната политика за услугата "Обществена трапезария", информират от пресцентъра на кметството. Градоначалникът Методи Чимев сключи договор с изпълнителния директор на фонда Мариана Сарадинова, с който се продължава осигуряването на безплатен обяд за 99 души от града до 30 април тази година. Настоящият е приключил на 31 декември, но с подновяването му, осигуряването на храна за 99 от най-бедните в града продължава, допълват от администрацията.
"Нещата се развиха в рамките буквално на часове в края на миналата година. Важното е, че успяхме и продължаваме. Все пак говорим за 99 човешки съдби, още повече в период на такъв сезон като зимния", коментира инж.Чимев.От безплатният обяд се възползват хора, които са на месечно подпомагане от Диркеция "Социално подпомагане", лица с доказана липса на доходи и близки, които да се грижат за тях, както и самотно живеещи лица и семейства, получаващи минимални пенсии. Стойността на договорът е 18 671,40 лева.
Децата на Марек загубиха последния си мач от турнира Gothia Cup от датски гранд Олборг, след изпълнение на дузпи. В продължение на целия двубой, дупничани определено бяха по силния и стабилен отбор на терена. В първата част Венци Георгиев отбеляза гол, но след това намаляване темпото на игра във второто полувреме, дупничани допуснаха изравнително попадение в своята врата. Резултатът се запази до края (1:1) и бяха бити дузпи, което донесе победата на датчаните.
Днес от 14:30 часа на стадион Бончук, дублиращият тим на Марек приема Локомотив Пловдив в мач от 16-ят кръг на първенството. Марек завърши наравно 0:0 в предишния кръг, като гост на Черно море, а Локомотив се препъна у дома разгромен с 1:5 от Лудогорец. В първият двубой в Пловдив на 19 август Марек победи с 3:1
Народът затъва в дългове. Възможностите на домакинствата да обслужват задълженията си ще се влошат през следващите месеци. Прогнозата е на Асоциацията на колекторските агенции. Причината за песимизма им е нестабилната политическа и икономическа обстановка в страната. "При предишната смяна на властта отчетохме по-малко събрани суми, което си обяснихме с очакванията за нисък икономически растеж", коментира председателят на асоциацията Райна Миткова. За първите шест месеца борчовете на граждани, подадени към колекторски компании, са в размер на 820 млн. лв., пише "Стандарт". Най-често услугите им търсят банки, телекомуникационни фирми, лизингови дружества и компании за бързи кредити. Те са по-активни при възлагане на събирането на дългове през зимата. /БЛИЦ
Социални жилища в Дупница все пак ще има, съобщиха от Общината. Кметът инж. Методи Чимев подписа анекс с Министерството на регионалното развитие на 16 декември тази година за сумата от 6 397 746, 32 лева за изграждането на социални жилища на територията на община Дупница. Обособената площ за това са земите на бившите казарми. В планираните 15 сгради ще бъдат настанени 150 домакинства, които са уязвими малцинствени и социално слаби групи от населението на община Дупница.
Проектът „Южен поток” не зависи от Европейската комисия, заяви външният министър Кристиан Вигенин в ефира на БНТ.България е заявила, че това, което ще се случва с „Южен поток“, трябва изцяло да отговаря на европейското законодателство. Според министър Вигенин предстои да се анализират конкретните детайли за това какви са притесненията на ЕК. „От наша гледна точка тези изисквания на ЕК са спазени”, каза министър Вигенин.
Българо-немският консорциум “Байовъркс-М” бе избран за изпълнител на обществената поръчка с предмет: “Реконструкция, модернизация и разширения на ГПСОВ – гр. Дупница и доизграждане на канализационна мрежа”.
Пет партии ще имат свои представители в новия Европейски парламент – ГЕРБ, „Колиция за България”, ДПС, „България без цензура и Реформаторския блок. Това показват прогнозните резултати на социологическите агенции малко след края на изборния ден в България.
Е така е шибано. Айде кажете де. Какво ше се случи тогава. При тази ситуация…нямам и предположения.Някой нещо да знае
Шампионът от миналата година в Източно-европейския шампионат в клас MX2 Любомир Васев, не бе допуснат да влезе в Турция, за да участва във вторият кръг от надпреварата в Бурса. Състезанието бе през уикенда, но Васев не стигна до трасето. Според неговият баща Светлозар Васев, ситуацията е много странна. „ На границата Любомир е имал първо проблеми с пълномощното, но той има такова и пътува навсякъде, а и вече навърши 18-години. След това са открили проблем и с документите на караваната, с която пътува той и там са и моторите. Реагирал е бързо и е извадил „зелена карта“, но вече цялата българска група от 17-каравани е заминала и след това Любомир не е допуснат, защото трябва да се движат като група. Никакво съдействие не е получил от представителя на федерацията, който пътува със състезателите, Лично аз не мога да си го обясня, може би искат тази година някой друг да е шампион и сега им падна случай да спрат сина ми от състезание“, коментира Васев – старши. Тази година в Източно-европейския шампионат състезанията са намалени. Миналата година бяха 9, а сега са само 6, след като Румъния, Молдова и Македония, няма да организират кръгове.
Kражба на медни тръби за агрегат и предмети за бита са откраднати от къща в Бобов дол вчера. Подаден е сигнал в Районно управление- Бобов дол. Полицията в града работи по установяване на извършителя на деянието.
В Баку започнаха срещите в категория до 80-килограма от турнира по таекуон-до от Европейските игри. Само преди броени минути завърши двубоя на дупничанина Теодор Георгиев, срещу представителя на Великобритания Лутало Мухамад. Теди загуби с 4/16 в отделните рундове 1/3, 1/8, 2/5. Припомняме, че категория до 80-килограма е обединена и в нея Теодор Георгиев участва, след като спечели квота в своята категория до 74-килограма. Британецът, който е бронзов медалист от Олимпиадата в Лондон, слезе от категория до 87-килограма. В турнира участват най-добрите в тези три категории от Европа. Мухамад превъзхождаше ръстово и физически българина, той е висок 190 см срещу 180см на Георгиев. Очаквайте още подробности за срещата от старши треньора на националите Христо Михалчев
Трима ученици получиха присъда „Обществено порицание”, затова че на 16-ти август миналата година откраднали чанта с 1700 лева от автобус паркиран на улица в Дупница. Тримата младежи с инициали И.В.А/ А.Т.Х./ С.Т.В се признаха за виновни, а техните родители ще заплатят и разноските по делото. Съдът прецени, че макар и непълнолетни са могли да разбират свойството и значението на деянието и да ръководят постъпките си. Определението не подлежи на обжалване.
Богата програма за 19 февруари са подготвили от Община Дупница във връзка с чественето на 141 години от Обесването на Васил Левски. Програмата ще започне в 10,00 часа с концерт на духовия оркестър. Програмата ще продължи пред паметника на Апостола с участието на общински мажоретен състав, Общински мъжки хор "Св. Иван Рилски", ВС "'Арт Поп" и ученици. Венци и цветя ще поднесат инж. Методи Чимев – Кмет на Община Дупница, ОбС – Дупница и граждани. Същият ден, от 17,30 часа в галерия "Околийска къща" ще има рецитал под надслов “В памет на Левски” с участието на ученици от СОУ “Св. Паисий Хилендарски” с ръководител Нели Василиева.
29 дупнишки двойки отпразнуваха юбилеите си по случай 50 и 60-годишен семеен живот. На специално тържество в Ритуалната зала на града, всеки един от тях положи подписът си в летописната книга на града, която бе въведена от миналата година. Именно на миналия 21 ноември бе дадено началото на тази нова традиция-точно в деня на християнското семейство.
Незадоволително е почистването, а на много места дори липсва, не се опесъчават улиците… Това е констатацията на Община Дупница след извършената проверка в града и селата. Сигнално писмо е изпратено преди минути до фирмата спечелила процедурата за снегопочистване – "Нивел строй" ЕООД,гр.Брезник, информират от пресцентъра. "След приключилата проверка от страна на Община Дупница е установено "че почистването не е задоволително, а на много места дори липсва, което е в противоречие с договорените отношения. Не са спазен и не се спазват множество разпоредби на договора. Не се опесъчават улиците и прочие, като всичко това доведе до много опасности за придвижване на МПС. Напомняме, че при неизпълнение на задълженията са предвидени санкции", се казва в част от писмото до Венцислав Руйков-Управител на фирмата, цитирани от кметството. От Община Дупница настояват в писмото си незабавно да се предприемат нужните действия.
На 3 и 4 май Дупница ще бъде домакин на кръг от световната, европейска и балканска купа по авиомоделизъм, обявиха от пресцентъра на Общината.
Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев издаде заповед за сформиране на комисия, която да направи проверка на сградите и тяхната безопасност. В комисията влизат служители от отдел “Строителство” и ТСУ, които започват обход на централите артерии и улиците с най-голям човекопоток, за да подготвят списъка с опасните сгради. На собствениците им, които не са ги обезопасили, ще бъдат направени предписания, които да бъдат изпълнени в срок. Ако не са изпълнени ще последва глоба в размер на 1000 лева, информират още от общинския пресцентър.
163 725 лв. под формата на бонуси са били раздадени и в Комисията за защита на потребителите. Парите за били раздавани избирателно и по преценка на председателя на институцията за „постигнати добри резултати“ в работата. Крупната сума е от наложени глоби на некоректни търговци. Това съобщава BPost.bg, позовавайки се на одитен доклад на Сметната палата за дейността на институцията през 2013 г.Щатните бройки в комисията са над 160. Въпреки това постоянно са наемани хора на граждански договори за извършване на дейности, които са задължения на служители на трудов договор. През 2013 г. 105 души са си поделили 244 638 лв. по граждански договори. Към 31 декември 2013 г. отчетените приходи от глоби и имуществени санкции са в размер на 1 078 543 лв. От тях доброволно са събрани 382 352 лв., чрез НАП принудително са взети 620 000 лв., а останалите 76 000 лв. са чрез съдия-изпълнител. Данните от доклада показват още, че отчетените разходи на Комисията за защита на потребителите са 3 627 692 лв. За заплати и възнаграждения на персонала, нает по трудови и служебни правоотношения при план 1 666 308 лв., са изразходвани 1 636 193 лв. за 168 заети щатни бройки при планирани 176 щатни бройки. От тях за заплати и възнаграждения на персонала, нает по трудови правоотношения, са изразходвани 154 894 лв. За заплати на персонала по служебни правоотношения са похарчени 1 481 299 лв. Одиторите се натъкват на интересни факти при изразходването на парите за облекло. По това перо за отчетени разходи са 50 798 лв. Установено е обаче, че парите са отишли не за работни дрехи на служителите, а за официално облекло. По тази причина, комисията не е купувала дрехи, а е давала пари в брой на определени свои служители. /БЛИЦ
Двама роми си спретнаха юмручен бой в центъра на Дуница посред бял ден за изгора. Скандалът между двамата се развихрил вчера преди обяд, до новото заведение „Корнер“, намиращо се до гимназия „Христо Ботев“. Мъжете се скарали заради ромска хубавица, пише struma.bg. Скандалът прераснал в бой и хора от заведението станали свидетели, позвънили на тел. 112. За броени минути пристигнали патрулка и линейка на Спешен център – Дупница. От биещите се обаче нямало и следа. Двамата са издирени по-късно и ще отнесат глоба по УБДХ.
Асоциация „Жени без остеопороза“ и Община Дупница организират информационна кампания за определяне на личния риск от тази болест с измерване на костната плътност, информират от кметството. Денят, в който ще бъдат извършвани прегледите и измерванията е 20 юли (понеделник) на партерния етаж на Общинска администрация от 10 часа. Всички желаещи жени да се подложат на измерването ще могат да го направятс предварително записване на 0887 939 613, а цената е само 10 лева за измерването.
Изграждането на една от трите подпорни стени в Дупница в следващите месеци е причината за затварянето от понеделник на ул. ”Плиска”. По нея няма да бъде възможно движение за период от два месеца, тъй като именно там ще се извършват ремотни дейности. Движението е пренасочено по ул "Христо Ботев", като организацията на движението е съгласувано с КАТ.
116 служители на ОДМВР, РДПБЗН и РДГП – Кюстендил, са наградени по случай 136 години от създаването на министерството и професионалния празник на служителите 5 юли
30 деца от кв. “Горна махала” в Дупница отпразнуваха с тържество в създадения семеен център приключване на услугата "Допълнителна подготовка за равен старт в училище" по проект на Община Дупница. На малчуганите им предстои след броени дни да седнат зад училищните банки като първолаци. През лятото те бяха подготвени от двама педагози и медиатори за предстоящото им влизане в училищната стая. Гот на тържеството бе зам.кмета по социалните дейности Крум Милев, който подари на малчуганите пособия за първия учебен ден и голяма торта. Свидетели на тържеството станаха и родителите на децата.
Страница 20 от 156

