Начало
Над 2500 души присъстваха на закриването на 2-рият национален мотосъбор Дупница 2015, организиран от клуб "Неразделни братя". След обиколката на Дупница и скоростните отсечки на летишето край Крайници, вчера 6-ти юни рокерите се събраха отново в парк „Рила“. В мотоигрите се включиха много от мотоциклетистите, които премериха сили и умения в 10 атрактивни дисциплини. Приза за най-шумен мотор, организиран в памет на Добромир Добрев-Дени остана в Дупница, а спонсорите раздадоха достатъчно награди, както в игрите, така и в томболата. Талантливата Карина откри рок-концерта, след което се изяви и дупнишката банда „Фаербол“.
Тържествена сесия на Общински съвет-Дупница по случай 19 октомври- празникът на града, се проведе преди минути. Тя започна под звуците на химна на Република България. Приветствено слово произнесе кметът на община Дупница инж. Методи Чимев. "Днес ние празнуваме заедно с Българската православна църква и най-великия светец на българската земя – Свети Иван Рилски. Под неговата закрила, всички ние трябва да продължим да работим за превръщането на Дупница в един още по-привлекателен дом за нас, нашите родители и най-вече нашите деца. Благодаря на всички вас уважаеми дами и господа общински съветници за съвместната ни работа. Без спорове и дискусии няма как да се взема най-правилното и най-коректното решение. Но в името на всеобщата ни кауза, винаги сме намирал общ език. Защото каузата Дупница е надпартийна, каузата Дупница е повече от всички нас. Каузата Дупница е кауза на всички дупничани", каза в част от словото си инж. Чимев.Есе прочете и ученичката Лиляна Славова, която само преди 7 дни бе градоначалник в Деня на отворените врати. Временно изпълняващата длъжността Председател на ОбС Силвия Овчарченска прочете поздравителен адрес от президента на Република Българя Росен Плевнелиев. Поздравителни адреси бяха изпратени от още десетки кметове, институции и политици.
Един от гостите на сесията Арсенчо Алексовски-кмет на Община Крива Паланка, поздрави присъстващите, след което дари с картина инж. Чимев.
С пълно единодушие, званието "Почетен гражданин на град Дупница" бе присъдено на краеведът Иван Хаджийски.
Пожарът в с. Сопово, общ. Бобошево, е възникнал вчера малко след 14.30 часа в сухи треви и храсти, причинен е поради небрежно боравене с открит огън, унищожил е 11 дка широколистна гора. Засегнатата площ е 150 дка сухи треви. В гасенето му са участвали 5 противопожарни екипа, лесничеи и техника, предоставена от строителите на магистрала «Струма» и ТЕЦ Бобов дол. Пожарът е ликвидиран напълно преди полунощ. Днес гасенето на пожара в Рила планина продължава с 90 души – пожарникари, военни и лесничеи.
8.43 грама суха листна маса –коноп, станаха причина мъж от Дупница да бъде глобен с 1000 лева. Д.К.И е заловен на 19 октомври 2014 година в Дупница на ул. Мадара, където в храсти бил скрил дрогата. Съдът освободи от наказателна отговорност обвиняемия, който обаче ще трябва да заплати и 80,80 лв. разноски по досъдебното производство за изготвяне на физико-химическа експертизи. Веществените доказателства по делото – опаковки от наркотични вещества – 1 бр. черно найлоново пликче, завито със суха зелена листна маса, след влизане в сила на решението на съда ще бъдат унищожени. Решението може да се обжалва и протестира
23-годишен мъж от Рила е нанесъл побой на 53-годишен мъж от с. Пастра. Конфликтът им възникнал в Рила на ул. “Спротива”. По-възрастният мъж отивал на гости на свой приятел. В резултат на сбиването 53-годишният е със счупен череп и опасност за живота, настанен е в болница в Благоевград. 23-годишният Г.Д. е задържан за 24 часа в полицейския арест. Той е известен на полицията като извършител на противозаконни деяния. По случая е започнато досъдебно производство в РУ Рила.
Автобус и лек автомобил катастрофира преди Мурсалево посока Благоевград. Инцидентът е стана около 17:30 часа, трафикът по главен път Е-79 е затруднен, образували са се колони. От удара колата – Фолксваген Поло е изхвърчала в канавката. На място има полиция и линейка. От Дупница тръгват и дознатели.
Бързо полицейско производство е започнато в РУ-Дупница срещу 54-годишен мъж от с. Баланово. Поредният пиян седнал зад волана е установен от служители на полицията. Дрегерът е отчел резултат 1.91 промила алкохол в издишания въздух, инfормират от пресцентъра на полицията. Шофьорът освен, че ще остане без книжка за минимум година, ще бъде съден и по бързата процедура, като го грози и затвор до 1 година.
В студиото на „На кафе” по Нова Тв се открива поредица от изненадващи предложения за брак на живо в ефир, само ден след като започна сезонът на сватбите. Водещата Гала и гостите й Нана и нейния съпруг, коментираха директното включване от Дупница, където в парк "Рила" Ивайло Бегов предложи брак на любимата си Магдалена Василева. Изненадата за Магдалена бе пълна, а екипа на предаването положи страхотни усилия конспирацията да остане в тайна, до последния момент. Идеята Ивайло да предложи брак на живо в ефира пред цяла България е подкрепена от дупнишката фотографка Росица Павлова. Под предлог, че тя ще снима фото сесия на двамата Магдалена е подмамена на любимото за двамата място: мостчето в парк Рила. Екипът на Нова Тв пък е дегизиран, като влюбена двойка, която се разхожда в парка с бебето си. Вместо бебе обаче в количката е скрит пръстена, който Ивайло извади от шоколадово яйце и коленичейки го предложи на своята любима. Магдалена бе изненадана, но каза „Да“. Двамата живеят заедно и имат бебе.



Днес от 22:00 българско време е дербито от четвъртфиналите от турнира за Купата на краля в Испания. Един срещу друг се изправят 2-ят и 4-ят в класирането на Примера дивисион. В другите двубои от турнира Леванте – Барселона 1:4 , Реал Сосиедад – Сантандер 3:1 ,Еспаньол – Реал Мадрид 0:1.
Румънски гражданин изхвърча с автомобила си от Главен път Е-79 при „байпаса“ до село Бараково. Чужденецът се е движел в посока Дупница и най-вероятно е заспал зад волана, поради което не е видял променения обходен маршрут наложен за строителството на Лот 2 от автомагистрала „Струма“. ПТП-то е обслужено от пътна полиция. По предварителна информация румънският гражданин не е пострадал сериозно. Пътищата в област Благоевград са мокри и хлъзгави Силен сняг вали в момента в област Благоевград. Предвид обилните валежи през изминалите дни от службите предупреждават за опасност от падащи камъни и активизиране на свлачища е повишена, съобщава. Земната маса, която падна на пътя за прохода "Предел", е почистена. От полицията апелират към шофьорите, които преминават през проходите "Предел" и "Папаз чаир", както и в Кресненското дефиле, да карат с повишено внимание. Служителите на КАТ предупреждават да спазват ограниченията на скоростта и задължително да се движат с необходимата безопасна дистанция. През днешния ден се очаква повишаване на облачността и валежи от дъжд и сняг в цялата област.
Граждани и студенти, подкрепящи окупацията на Ректората на Софийския университет и нейни противници, се събраха пред един от входовете на СУ – откъм Университетската библиотека.
Клуб на привържениците „Марек Завинаги“ ще проведе свое отчетно-изборно събрание. То ще състои в събота от 18 часа в залата за пресконференции на стадион „Бончук“.На събранието ще бъдат избрани председател на „Марек Завинаги“, управителен съвет и контролен съвет.
Капитанът на Марек Милен Лахчев бе щастлив от първата победа, която дупничани постигнаха след завръщането си в „А“ група.
Служители на местното полицейско управление в Елин Пелин предприеха всички мерки, за да може гостуващата агиткта на Марек да се изтегли без проблем от стадиона в Елин Пелин. Полицаите не допуснаха фенове на Витоша и Марек да бъдат близо едни до други след края на срещата и дупничани вече са в автобуса. За пореден път, трябва да бъде поставен въпросът дали футболните срещи в България трябва да бъдат охранявани от частни гардове, или само от полицията.
Нека българите си траем и ще видиме на изборите как циганите под строй водени от Мая Манолова ще определят бъдещето на Дупница
От Марек избраха нов треньор, но официално той не е сключил още договор с клуба. Днес на среща с фенове, когато ще бъде даден и курбан за здраве, новият селекционер също ще присъства. От клуба отказаха коментари, но избора се е спрял на пловдивчанина Тенчо Тенев. Според столични медии Тенчо Тенев е изгледал вече две тренировки на Марек на комплекс „Царско село“. За последно той ръководеше Пирин Гоце Делчев.
Тази сутрин около 5.30 ч в Бобошево се е запалил пътнически автобус. Причината е техническа неизправност на транспортното средство. Возилото е трябвало да потегли по маршрутно разписание и шофьорът е подгрявал автобусът. Подаден е сигнал към 112. Огънят е угасен от екип на РСПБЗН-Дупница. Няма пострадали хора, изгорял е двигателят на автобуса и са му нанесени щети, съобщават от пресцентъра на полицията.
24-годишният Христо Динев от Ямбол празнувал с колеги в комплекса.
Голям интерес проявяват дупничани към услугите, които предлага днес и утре зелената линейка на БНТ. Десетки са се възползвалите досега от безплатни консултации, прегледи, диагностика и лечение на разстройствата на съня и бодърството и досадното хъркане. Тези, които не успеят да се възползват от услугите днес, могат да го направят утре от 10 часа на пл. "Свобода". Оказва се, че мнозина от дупничани, най-вече енската част в града имат проблеми с безсънието. Жените са и "по-безстрашни" в търсенето на помощ за тези си проблеми. Хората в Дупница, страдащи от хъркане, които са иначе мнозинство пък са "по-страхливи", но няколко се престрашиха да се възползват от възможността да си решат този проблем. Организатори са БНТ и здравното риалити “Зелената линейка”.
18-годишният Георги скочил в огромните вълни по време на урагана в Ахтопол, за да вади лодка на местен рибар срещу пари. Младежът бил вързан с въжета, но те не удържали на стихията и той започнал да се дави. Тогава без колебания, въпреки студа и ураганния вятър, от кея скочил Милен, който спасил неразумното момче. Това е поредният случай, при който за малко не се стигна до фатален край заради необмислени постъпки на хора по време на бедствие, каквото сполетя Бургаска област през изминалия уикенд, съобщава "Флагман".
Поройте в България определено стреснаха общинарите в Бобов дол и те предприеха действия по почистване на речните корита. На предстоящата в четвъртък сесия на Общински съвет ще бъде предложено в актуализацията на инвестиционната програма в частта „капиталови разходи“ да влязат и дейности по почистване на коритата на две реки в общината -Връчва и Бобовдолска. Коритото на "Връчва" вече започна да се почиства, а исканите за това средства са 23 хиляди лева за участък от 300 метра намиращ се в квартал „Христо Ботев“. Припомняме, че още през месец юни жители на квартала изпратиха отворено писмо до кмета Кирил Станчев с искане да бъдат предприети мерки по корекция на коритото на реката. Едва сега обаче такива дейности са на път да бъдат реализирани.
Сдружението на собствениците на жилищен блок от Дупница находящ се на ул. "Тишина" са първите в област Кюстендил, които днес сключиха договор с кмета на Общината по програмата за саниране, информират от пресцентъра на кметството. Управителят на Сдружението Тодорка Попова даде мандатност на инж.Методи Чимев за последващите процедури по реализирането на намерението. Документите още днес бяха изпратени от служителите на Община Дупница до Областния управител.
Съгласно методиката Областна управа трябва да направи контролна проверка на документите и обяви дали кандидатстващото сдружение е допустимо за финансиране. Припомням, че основното изискване е за минимум 36 апартаменти, а сключилото Сдружение договор е с 48 апартаменти.16 са подадените до днес заявления за регистрация на Сдружение на собствениците, което представлява половината от допустимите жилищни сгради на територията на Дупница. "Няма как да скрия задоволството от този факт, че първото Сдружение от областта е именно от Дупница. Служителите от общинска администрация, които работят по този проект са "на педал" от самото начало. Сроковете за издаване удостоверение за регистрация на Сдружение е 14 дни, но предвид важността на дейностите и най-вече факта, че първите по време ще бъдат и първи по право, обработваме документите в рамките буквално на часове още същия ден на входиране", коментира инж.Чимев.
Повече от 2000 души от Сливница, сред които Бойко Борисов и евродепутатът и зам.председател на ЕНП Мария Габриел посрещнаха с аплодисменти подрастващите отбори от школата на “Марек Юнион-Ивкони” на тържественото откриване на многофункционалната спортна зала в града. Сред официалните гости бяха още кметът на Дупница инж. Методи Чимев и заместникът му Крум Милев, президентът на ВК “Марек Юнион-Ивкони” Ивайло Константинов, мениджърът на клуба Людмил Найденов и изпълнителният директор Дамян Бичовски. Дупнишките таланти бяха представени официално на игрището, където от новия сезон представителния мъжки отбор ще играе своите домакински срещи.
Отборът на АЦХ-Волей пристига в България в сряда по обяд, двубоя е в четвъртък 12 декември от 17:00 часа в "Арена Самоков". Словенците ще пътуват с автобус, като тръгват от Любляна във вторник вечерта. В групата освен състезателите и треньорския щаб са включени представители на ръководството на клуба и журналисти. АЦХ-Волей загуби гостуването си миналата седмица на френския Тур с 2:3 гейма и заема третото място в група А на Шампионска лига с актив от 4 точки. Амбицията на словенците е да запишат успех в България, който може да ги класира за следващия по сила турнир на ЦЕВ. В тази връзка отборът отложи мачове в Средно-европейската волейболна лига MEVZA, където е лидер с 19 точки и съсредоточи вниманието си върху Шампионска лига. Тимът ръководен от ст. треньора Лука Слабе победи в първия мач Марек с 3:0 гейма, като тогава разчиташе най-вече на звездата си Ангелко Чук, реализирал 18 точки. Роденият в Босна и Херцеговина диагонал и в последния мач срещу Тур записа 25 точки. Другите два тима в групата регистрираха победи в местните първенства. Копра Елиор Пиаченца се наложи с лекота с 3:0 гейма над новака Молфета. а Тур победи като гост Араго де Сете също с 3:0 гейма. Двата отбора излизат в директен сблъсък за първото място в група А този четвъртък, като домакин е Копра Елиор.
Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев подписа договор за безвъзмездна финансова помощ в размер на 546 765,59 лв за изграждане на водопровод и канализация към социалните жилища, информират от пресцентъра. Сумата е осигурена от ПУДООС към Министерство на околната среда и водите. Социалните жилища в момента се изграждат на терена на бившите казарми с европейско финансиране като Дупница е една от 4-те общини в Европа, които ще имат такава “придобивка”.
Оградата при „старите жилища“ в дупнишкия квартал „Бешика“ бе възстановена от Общината. Преди около месец хората, живеещи в района, бяха поканили кмета инж. Методи Чимев да дойде лично на място и да се запознае със ситуацията.
На 3 юни, вторник, от 14:00 часа в сградата на Българския футболен съюз ще се проведе редовно заседание на Изпълнителния комитет. Ще се обсъждат и гласуват промените в нормативните документи за сезон 2014/2015. Тогава ще стане ясно и кои отбори ще получат лиценз за новия сезон.
Един от най-добрите състезатели по таекуон-до версия WTF в България Теодор Георгиев е готов за защита на златния медал, който спечели преди седмица на откритото първенство на Швейцария. Представителят на дупнишкия клуб „Гладиатор“ вече пристигна в холандския град Айндховен, където ще се проведе откритото първенство на страната. 42ND LOTTO DUTCH OPEN TAEKWONDO CHAMPIONSHIPS 2015 – WTF G2 е един от най-престижните турнири от клас G2. Над 1000 състезатели от цял свят ще вземат участие в надпреварата. В категорията на Теди са записани 95-участника, между които най-добрите в Европа. Турнирът ще се проведе в зала „Theo Koomenlaan“, а Георгиев излиза в своята категория до 74 килограма в неделя. Жребият ще бъде изтеглен в събота. Георгиев е в Холандия заедно със своя треньор Христо Михалчев. Българската делегация вече се настани в хотел „Холидей Ин“, Условията са отлични, коментира Христо Михалчев. Припомняме, че основната цел пред дупничанина е спечелване на квота за Европейските олимпийски игри.
Дупничанинът Борислав Георгиев, който извади от река Джерман днес железния кръст посети заедно с другите участници в ритуала кмета на града инж. Методи Чимев. 27-годишният младеж поръси за здраве в кметския кабинет като преди това посети и зам.кмета Крум Милев, който освен с пари ги дари и с червено вино. “Поздравявам ви за благородната постъпка и решението да дарите събраните пари за това момче. Такива жестове, особено от млади хора заслужават само адмирации”, обърна се към младежите Чимев, след което дари финансови средства за кампанията.
1145 къса цигари от различни марки 5 туби с вместимост 5 литра с алкохол са открили и иззели дупнишки полицаи от дома на 67-годишен мъж от с. Бистрица. Цигарите и алкохолът са без български акцизен бандерол. Проверката е извършена в рамките на специализирана операция за противодействие на нерегламентираната търговия с акцизни стоки. По случая е започнато досъдебно производство в РУ Дупница.
Община Дупница започна възстановяването на автобусната спирка в село Дяково. Жителите на селото в продължение на 4 години търсеха съдействие за изграждане на ново транспортно съоръжение. Най-тежко бе положението през зимния период, когато лошите метеорологични условия затрудняваха изчакването на междуградския транспорт. След заповед на кмета инж. Методи Чимев стоянката започна да се изгражда от строителния отдел и предвижда поставянето на спирка отговаряща на всички необходими условия за безопасност на гражданите.
Вчера около 18.30 ч спрял товарен автомобил “Урал” без включени габаритни светлини е причина за ПТП на пътя Кюстендил – Дупница. В него се е ударил л.а. “Ситроен”, пътуващ в същата посока. Нанесени са щети на двете МПС. Местопроизшествието е обслужено от дежурна група на РУ Бобов дол. Тестовете за употреба на алкохол на двамата водачи са отрицателни. По случая е започнато досъдебно производство.
Страница 24 от 156

