Начало
Основни футболисти на Германея Сапарева баня няма да вземат участие в днешното гостуване на Симитли в мач от първенството на В-Югозападна футболна група. Поради натрупани картони ръководството на клуба ще остави на скамейката Димитър Чечев, Радостин Джогански и Марио Карачорски. В групата изобщо не попадна Светльо Сакаджийски. Започналият тренировки с отбора Асен Николов също не е включен в състава.
Любомир Васев завърши трети на мотокрос в Принос/Гърция. В клас MX2 Васев се представи отлично в първия манш, но след това завърши трети в крайното класиране. Участието на дупничанинът в Гърция е част от подготовката му за 2-ят кръг от Източно-европейския шампионат, който ще се проведе този уикенд в Бурса/Турция. На 6-ти април шампионът от 2014 година и при мъжете и при младежите в Източно-европейския шампионат в клас MX2 Любомир Васев, завърши трети на трасето край град Янина в Гърция в 1-ви кръг от шампионата. Само преди седмица той спечели традиционния Великденски мотокрос в с. Мездрея, община Берковица.
Янек Кючуков ще бъде част от треньорския щаб на Марек в А-група. На първото занимание днес той помагаше на старши треньора Тони Велков. Очаква се освен ангажименти към първия тим Кючуков да отговаря и за така наречения "дублиращ отбор" в който ще са включени предимно футболисти под 21 години. Треньорският щаб на Марек се допълва от Светльо Георгиев и Дани Белчев.
Младежи от структури на ГЕРБ в Кюстендил, Дупница, Бобов дол и Сапарева баня се включиха като доброволци в почистването на щетите, причинени от наводненията в Бяла Слатина, информират от пресцентъра на партията. Идеята за доброволческата акция бе на областния координатор на младежи ГЕРБ Мая Станойкова. "Това, което се случи в Мизия и Бяла Слатина е много страшно и ни потресе. Идеята да помогнем се зароди спонтанно. Прочетохме, че в пострадалите райони, освен необходимост от хранителни продукти, вода, одеяла и дрехи, има голяма нужда и от доброволци, които да се включат в почистването на домовете на пострадалите. Направихме нужната организация и тръгнахме през почивните дни", сподели областният координатор на младежите. Тя допълни, че организацията на кмета на Бяла Слатина и на общинското ръководство е била безупречна – осигурени са били нужните инструменти за работа – лопати, колички, гумени ботуши, ръкавици, маски, както и транспорт и храна за доброволците. "Разделиха ни на няколко групи, всяка от които обхвана определен район. Хората все още бяла уплашени и не можеха да си обяснят случилото се. Разказаха ни, че водата по улиците е била толкова дълбока, че е заляла изцяло колите им. Опитвали са се да запушат вратите и прозорците на къщите си с одеяла и юргани, за да не влиза вътре, но дори и това не е помогнало и накрая са се принудили да се качат по таванските етажи от страх. Реколтата им е съсипана, не са могли да спасят домашните си животни дори", разказа още Мая Станойкова.
Кметът на Дупница инж.Методи Чимев внесе в Общински съвет отчета за изпълнението на бюджета за полугодието на тази година, информират от пресцентъра на Общината. Подробната справка касае само собствени приходи и дейности, като общата сума е 3 757 954 лева. Сравнено със същия период на миналата година, сега събраните пари са с 385 164 лева повече. Припомняме, че годишният план за тази година е 7 404 000 лева, а събраните до момента средства представляват 51 % изпълнение от цялата сума.
Наблюдават се интересни подробности в отчета. Преизпълнени са драстично планираните приходи от данък МПС. При заложени очаквани приходи в размер на 560 000 лева, постъпленията са 771 421 лева. Драстична е разликата и при данък недвижими имоти, където при заложени 270 000 лева, постъпленията са 356 066 лева. Преизпълнение има и при приходите от наеми на земи и терени, като при очаквани 155 000 лева, в общинската хазна са влезли 267 000 лева. "Това е най-добрия реален приход за Общината за полугодието за последните 6 години, а може би и преди това. Това ме кара да вярвам, че в края на годината може за първи път Община Дупница да има преизпълнение на местните приходи, което разбира се да даде възможност за реализирането на повече дейности. Искам да напомня, че по време на обсъждането на бюджета през месец февруари и дебатите в Общински съвет, по искане на някои съветници, планът за приходите бе драстично завишен, което обаче ни стимулира да работим още по-сериозно и както виждате да преизпълним завишените очаквания. Използвам възможността да благодаря на всички наши съграждани и фирми за коректността по изпълнението на задълженията си към Община Дупница. Аз като кмет и целият ми екип, продължаваме да бъдем длъжници на хората в града и селата. Простираме се според чергата и затова някои намерения се отлагат. Но по-големите приходи, ще ни позволят да разкрием повече дейности по облагородяването на града и селата", коментира инж.Методи Чимев.
Децата на Марек 2010 от подготвителна група родени 2002 година, участващи във футболен турнир в София, прекъснаха серията от две загуби и записаха равенство 1:1 срещу ДИТ. Частната футболна школа от София е една от най-добре финансово осигурените и в нея се привличат талантливи деца от столицата. Дупничани участват във 2-та фаза на турнира в най-силната група А. Те се класираха за нея, след като миналата година завършиха 5-ти в своята предварителна група.
Община Дупница продаде на търг с явно наддаване земеделски имот в землището на село Червен брег за сумата от 37 045 лева. Притежател на имота, който е 3,878 дка стана "Евро-Ди Транс" ЕООД. Това бе и единственият явил се на търга за тези земи. Други два имота в селата Джерман и Крайни дол бяха продадени за общо 3000 лева.
Кметът на Община Дупница инж.Методи Чимев издаде заповед във връзка с Наредбата за изграждане и опазване на зелената система на територията на Община Дупница, с която въвежда ограничителен режим за движение на МПС на територията на парк "Рила" в гр.Дупница. Забранява се навлизането и движението на всякакъв вид моторни превозни средства, в това число АТВ, мотопеди, скутери и други на територията на парка.
Със същата заповед се утвърждава, зареждането на търговските обекти, функциониращи на територията на парк "Рила", да се извършва всеки ден само в интервала от 07,00 до 09,00 ч. През останалото време извършването на доставки е забранено.
Нарушителите ще бъдат глобявани с глоба в размер от 50 /петдесет/ до 500 /петстотин/ лв.
Опитни крадци отмъкнаха от дупничанин скъп джип Audi Q7. Инцидентът е станал преди два дни, като автомобилът е бил паркиран пред блок в най-големия жилищен комплекс в Дупница, жк. Бистрица. Собствениикът е установил кражбата сутринта и е алармирал полицията. Не е ясно точно по кое време на нощта е открадната колата, но според една от версиите, това е дело на опитни автоджамбази, които притежават и скъпа техника, позволяваща да се проникне в автомобили от такъв висок клас. Колата струва около 30 000 лева и е възможно вече да е разглобена на части.
Братята Кармен и Николай Лапачки, са арестуваните за вчерашния побой в Дупница. Двамата са набили 27-годишния собственик на автомивка В. Илиев. Потърпевшият е с комоцио, тъй като е ударен по главата с твърд предмет, съобщава viaranews.com. Нараняването му не е сериозно. Инцидентът е станал в сряда следобед в Градската градини, където живеят Кармен и Николай Лапачки. Арестуван е и Георги Н, на 34 години, син на Николай. От полицията съобщиха, че инцидентът е станал, докато изяснявали отношения помежду си. 23-годишната жена е с порезна рана на ръката.Според запознати боя е възникнал именно, заради пострадалата жена. По случая е започнато досъдебно производство. Миналата година Николай Лапачки беше заловен с незаконно притежавано оръжие и боеприпаси.
В нощта преди Бъдни вечер двете побойнички издебнали жертвата в тоалетната на заведение в село Стоб
С двама футболисти ще се раздели "Марек". Стамен Казълов и вратарят Веселин Цветковски няма да бъдат вече част от дупничани. Цветковски в момента е в болничен и не тренира с тима. В близките дни, предстои играчите и ръководството на клуба, да се срещнат и уточнят за предстоящия арбитраж и начина на раздяла.
Евгени Йорданов е сигорно ново попълнение в зимната селекция на Марек. Старши треньорът Иво Паргов потвърди за трансфера и допълни, че с футблиста са се разбрали много бързо. Йорданов е познат на феновете на Марек от престоя си на стадион Бончук през есента на 2007 година. След това нападателят премина в ЦСКА, а за последно се подвизаваше в Берое. Близо година Евгени Йорданов бе извън футбола, но сега родения в Кюстендил футболист реши да се присъедини към Марек.
Работниците от обувната фабрика "Еврошуз" в Дупница изпълниха заканата си и днес стачкуваха ефективно. Точно в 07:30 часа, над 200 служители на фабриката се събраха в двора на фабриката, като журналисти не бяха допуснати да влязат вътре. и потърсиха обяснение за забавените юлски заплати. Те разговаряха с представители на ръководството в лицето на Галя Караджова и Людмила Владимирова. Протеста на работниците бе подкрепен от КТ Подкрепа, като пред хората говориха Росица Маринова-председател на федерацията на леката промишленост към синдиката и Любка Георгиева-конфедерален секретар. От синдиката заявиха, че проблема със юлските заплати се случва всяка година, но сега има и намаление на аванса. По трудов договор, работниците трябва да получават аванс от 10-то до 15-то число на месеца и на 25-то число заплати. Забавянето за този месец бе оправдано от шефовете във фирмата с почивка на италианските служители, които оформят документите и превеждат парите. Припомняме, че от миналата година собственик на „Еврошуз“ е италианеца Джовани Габриеле. Допълнително напрежение сред работниците е допринесъл и отказа всички те да бъдат пуснати в платен годишен отпуск за 5-дни, както и не изплатените ваучери за храна. Протестиращите създадоха работна група, която ще внесе исканията им пред ръководството. Работниците дават само ден на шефовете си за изплащане на юлските заплати и ако това не стане утре, то в петък 28-ми август те отново ще протестират.
2 пожара са гасили екипи на РСПБЗН в Кюстендилско в края на миналата седмица – в Кюстендил е изгорял двигател, багажник и 2 гуми на автомобил “Волво”. Причините за пожара установява РУ Кюстендил. Техническа неизправност е причинила запалване в лекотоварен автомобил на ГП Е 79, автомобилът е изгорял, няма пострадали хора.
Селата в Дупнишко ще светнат като коледни елхи в следващите седмици. От днес започна възстановяването на уличното осветление по селата на територията на община Дупница. 300 осветителни тела са разпределени и доставени в 16-те села, информират от пресцентъра на кметството.
Във връзка с пръскането на металните ферми на строящата се спортна зала в Дупница с огнезащитна боя, се забранява паркирането на автомобили в диаметър на 50 метра около съоръжението за периода от утре (четвъртък) до неделя. Забраната за паркиране важи в часовете от 6 до 9 часа сутринта и от 17.30 до 21 часа, допълват от пресцентъра на кметството.
45-годишен пешеходец е пострадал снощи при пътно транспортно произшествие в с. Мало село. Инцидентът е възникнал около 21.30 ч. Пешеходецът се е движел по пътното платно, бил е блъснат от лек автомобил ”Опел Корса”, управляван от В.Г., 33 г., от с. Големо село. Пешегодецът е настанен в дупнишка болница с 3 счупени ребра и комоцио. Срещу водача на опела е започнато досъдебно производство в РУ Бобов дол.
Тази сутрин малко преди 10:00 часа екип на ВиК-Дупница запълни с инертни материали дупката на кръстовището в началото на жк „Бистрица“, при отбивката за супермаркет СБА. Обектът бе „обозначен“ със запазената марка на водното дружество- клони и бяло-червена лента, които замениха обозначението от вчера-кошче за боклук. Както zadupnitsa.com ви съобщи още снощи, неясно пропадане на асфалта отвори дупката, която бе с дълбочина около 30 см и с диаметър 1 метър, но се намира до отводнителна шахта и всеки момент можеше да се превърне в истинска яма. Вчера таксиметрови шофьори от намиращата се наблизо стоянка, коментираха, че дупката създава затруднение на движението. Днес хора заявиха, че са учудени от бързата реакция на ВиК: “Браво вчера се появи дупката, днес я запълниха“. Припомняме, че на 5-ти март, комисия с председател зам.кмета на Дупница Крум Милев отвори документите на кандидатите за рехабилитация на уличната мрежа на територията на община Дупница. Общата сума е 726 544,78 лв. без ДДС, разпределени в три позиции.
Интересни мачове предложи този 4-ти кръг на В-Югозападна футболна група. Дербито бе в Гоце Делчев, където се срещнаха Пирин и Сливнишки герой, съответно 3-ти и 1-ви в класирането. Първото полувреме бе равностойно и двата тима се отеглиха на почивка при резултат 0:0. През втората част в 57-та минута гостите чрез Кочилов уцелиха гредата на вратата защитавана от Янев . При ответната атака Благой Пасков от Пирин добре гардира топката и с премерен удар я вкара в мрежата на гостите,
откривайки резултата 1:0. В 79-та минута Кочилов отново уцели гредата, а в 80-та минута Грозданов пропусна да покачи резултата стреляйки покрай гредата. В 82-та минута гостите от Сливница осъществиха добра атака завършила с гол на Иванов 1:1. В едно от главните действащи лица на двубоя се превърна елитния рефер Ангел Ангелов, който понесе критики и от двата тима. Малко преди края Ангелов изгони от резервната скамейка треньора на домакините Йордан Боздански, който поиска обяснение за няколко отсъждания. Това е второ поредно отстраняване на Боздански след като и в предишния мач във Велинград бе изгонен, а след това и наказан .
Огромен трибагреник да се вее над Дупница, това ще поиска за разрешение от съветниците кметът на града инж. Методи Чимев, информират от пресцентъра. Темата ще бъде разисквана на предстоящата сесия на местния парламент идния петък – 5 септември. Отредено е и мястото – една от най-високите точки в района над “Ловен дом”. “По този начин ще има видимост, както от целия град, така и на километри от преминаващите по Е-79. На 22 метра височина ще бъде окачен родния трибагреник. Символиката е само една “България за всички и над всички”. Надявам се, идеята да се реализира и да успеем да го издигнем на 19 октомври, когато е празникът на Дупница”, обясни намерението си инж. Чимев.
Най-старата и може би единствена останала уникална икона се пази в църквата “Свети Георги” в дупнишкото село Самораново, научи zadupnitsa.com. За нея се знае изключително малко, като дори местните не подозорат за съществуването й. Тя е триизмерна и въплащава Отец, Сина и Светия дух в едно – като всяко едно от изображенията се вижда погледнато от различен ъгъл. Иконата е направена от минищори като на гърба й е написана и датата 8 декември 1881 година. “Знам, че са били направени общо 4 такива тогава. Но като изключим тази в Самораново, на другите 3 й се губят следите”, обясни отец Георги Паликарски. Не е ясен и майсторът на иконата.
Със заповед на кмета на община Дупница 20 февруари е обявен ден на траур заради загиналите в чужбина дупничани. Отменят се всички тържества и масови мероприятия, за тези които са предварително организирани се препоръчва да започнат с минута мълчание в памет на загиналите. Почитаме паметта на загиналите при катастрофа в Италия трима дупничани, 44-годишният Радослав Алексов, 40 – годишния Емил Томов и 45-годишния Максим Максимов, както и на загиналия при катастрофа в САЩ , 30-годишния Емил Гълъбов.
800 къса цигари са иззели дупнишки полицаи вчера от 47-годишния Г.Б. – Парцала. Проверката на лекия му автомобил „Пежо“ е извършена на ул. „Люлин“ в Дупница.
Рушащия се трафопост на ЧЕЗ намиращ се в самия двор на ОУ „Неофит Рилски“ в Дупница няма да бъде ремонтиран тази година. Това става ясно от отговор до кмета на Община Дупница инж.Методи Чимев от електроразпределителното дружество, информират от пресцентъра на кметството.
Президентът на Бългаската Федерация по Софтбол Юрий Алкалай и мениджърът на Клуб по Бейзбол и Софтбол „Девълс“ Петър Арбов дадоха пресконференция във връзка със започващото на 7-и юли Европейско първенство по софтбол за жени до 22 години.
Две аварии отстраняваха екипите на ВиК в Дупница. Първата на улица „Шейново“ стана рано сутринта и заради нея сградата на бившата транспортна болница, където се помещават отделения на Общинската болница „Св.Иван Рилски“, остана без вода за близо 6-часа. Тази авария остави на сухо и много хора живеещи в района на жп гара и градинката „Левски“. Екип на водното дружество цял ден работеше и на улица „Хр.Ботев“ до сградата на Младежкия дом, където остана дълбок изкоп.
Община Дупница спечели на 3-а последна инстанция делото за дисициплинарното уволнение на бившата управителка на гробищния парк Василка Иванова, информират от пресцентъра на кметството. Върховният касационен съд с председател Светла Цачева e отменил решенията на Дупнишки районен съд и на Кюстендилски окръжен съд, които се бяха произнесли в полза на Иванова. Тя бе уволнена от кмета на Община Дупница инж.Методи Чимев, след като проверка установи злоупотреба с пари на десетки граждани, неотчитане на средства и присвояване. Най-често сигналите от граждани, прикрепени с доказателства бяха за вземане на 125 лева, които са описвани на оригиналните квитанции, а копията под индиго, с които е правено отчитането в Община Дупница са на стойност…25 лева. Общата сума на неотчетените кочани е в размер на 5060 лева само за периода от 4-и май 2012 година до 4 март 2013 година. И Районния и Окръжния съд обаче прецениха, че наложеното наказание – дисциплинарно уволнение не отговаря по тежест на извършените деяния от Иванова и бяха осъдили кмета да я възстанови отново на работа, както и заплати пропуснатите за това време на уволнението заплати. “Поведението й е особено укоримо и с оглед многократността на нарушението – продължило девет месеца. Няма съмнение, че служителят съзнава противоправността на това си поведение, а признанието, че сумите са отклонявани с цел удовлетворяване на лични нужди, сочи и на пряк умисъл…“
Зeметресение с магнитут 4.9 е регистрирано в Южна Италия. Според местни медии няма пострадали и разрушени сгради. Земетресението е регистрирано в 19:08 местно време с епицентър на около 160 км от столицата Рим
Днес депутатите обсъждаха искането за предсрочно освобождаване на зам.-председателя на парламента Мая Манолова. Основният аргумент на ГЕРБ да поиска оставката на Манолова е, че тя не е дала думата на опозицията при обсъждането на Закона за бюджета.
Капитанът на Марек Юнион-Ивкони, Гьорги Гьоргиев бе включен в класацията за най-желани ергени сред волейболистите през 2014 година. Сред номинираните в тазгодишният списък са: канадецът Далас Суниас, Мърфи Трой, разпределителят Кавика Шожи, Фредерико Перейра и германецът Денис Калиберда. Ето какво заяви Гьоргиев пред Volleywood:
Вчера в РПУ-Дупница е започнато бързо полицейско производство срещу 47-годишен гръцки гражданин. Той е управлявал автомобила си след употреба на алкохол. Дрегерът е отчел резултат 1.95 промила алкохол в издишания въздух. Гръцкият гражданин е задържан в полицейския арест за 24 часа. Уведомен е дежурен прокурор.
От централата на ДНСК потвърдиха информацията на zadupnitsa.com за рокада на шефския пост в Кюстендил. Това стана ясно от съобщението до медиите публикувано на официалния сайт на инспекцията днес: "Във връзка с получени запитвания от медиите дали РО НСК Кюстендил има нов началник, Ви информираме следното: След подаване на молба, инж. Параскева Мицова е преназначена на длъжност главен инспектор в РО НСК Кюстендил. До провеждане на конкурс изпълняващ длъжността Началник РО НСК Кюстендил е инж. Параскева Мицова".
Страница 24 от 156

