Начало
Резултатите от изготвената експертиза по образуваното досъдебно производство за тежкото пътно-транспортно произшествие с областния управител на Разград показват, че той е шофирал с 3.00 промила алкохол в кръвта служебния автомобил на областната управа, съобщиха от пресцентъра на Апелативна прокуратура-Варна. Състоянието на 45-годишния Петър Василев остава тежко. Както по-рано информира пресслужбата на Апелативна прокуратура във Варна, областният управител на Разград Петър Василев е катастрофирал тежко тази нощ в 1.15 часа. Инцидентът с 45-годишния управител, който пътувал сам със служебния автомобил от село Самуил към село Хърсово, община Исперих, е станал на равен пътен участък, последван от десен завой, пише 24 часа. Петър Василев не успял да овладее автомобила, навлязъл в гората край пътя и се блъснал в дърво. От жестокия удар дървото е паднало. Мъжът е шофирал без предпазен колан. Сигналът за произшествието е подаден от очевидец, който се е движел зад колата на областния управител. За да извадят тежко ранения Василев, служебната кола е била разрязана от повиканите на мястото на произшествието представители на „Пожарна и аварийна безопасност”. Петър Василев е настанен с множество тежки сериозни наранявания по цялото тяло в МБАЛ в Разград. Тази сутрин той е бил опериран, тъй като от удара има спукан бял дроб.снимка БЛИЦ
Сагата около кмета на Баланово Явор Митов вече е към своя край. Колоритният първенец на селото бе заловен на 21 февруари 2014 година да кара с 4,66 промила алкохол в кръства си, на връщане от село Крайници. Съдията по делото Маргарита Алексиева призна за виновен Митов и го осъди на 10 месеца лишаване от свобода. Присъдата е условна, тъй като отлага изтърпяването за срок от 3 години. На Митов е отнета и книжката за срок от 3 години, като ще бъде приспаднато времето от деня на установяване на нарушението. Той ще заплати и разходите по делото в размер на 511 лева.
На 1-ви февруари 2014 се проведе II Национален Конкурс за млади таланти "Път към славата", който се осъществява под патронажа на Съюз на българските учители с председател Янка Такева. Участниците се състезаваха в четири възрастови категории. Дупница беше представена от солистите на Вокален Състав "АртПоп", с ръководител Таня Камбурова: Мартин Михалков -II група, Цветелина Спасова – III група, ВиржинияГребеничарска и Виктория Дашова – IV група.
Безплатни пропуски за всички момчета и момичета от детските градини на територията на общината за представленията на цирк „Ориент“ осигури кмета инж. Методи Чимев. Безплатни пропуски ще получат и децата от дома „Олга Стоянова“. Своеобразният подарък за малчуганите е във връзка с празника на града – 19 октомври. Цирк „Ориент“ ще разпъне шатрата си в ж.к. „Бистрица“ от 17-и до 21 октомври. На 19 и 20 октомври ще има по две представления на ден – от 11 и от 17.00 часа, а в останалите дни по едно представление – от 17.00 часа.
Вчера в Районно управление-Дупница е заявена кражба на 4000 лв. от апартамент в града. Предприети са незабавни издирвателни действия и извършителят е установен. 29-годишният С.И. проникнал чрез взломяване на балконска врата в жилището и отнел парите. Криминалистите установили младия мъж, който… напазарувал с част от парите предмети за бита му, и му останало "ресто" от 1200 лв. Той не е известен на полицията с противозаконни деяния. Срещу него е започнато досъдебно производство.
Дупница ще бъде един от петте града в България, които ще се присъединят към събитието „Плати с поема“ На световният ден на поезията 21-ви март дупничани ще имат възможност да изпият кафе и вместо с пари да платят със стих. Вместо сметка хората ще получат лист и химикал и ще могат да творят поезия. Мястото където ще се проведе събитието е Арт-кафе Бариста. Там всеки ще се наслади на ароматното Julius Mainl кафе, ще послуша хубава музика и поезия и ще плати със стих. Заповядайте на 21-ви /събота/ и нека покажем, че и в нашият град поезията е жива.
Над 130 деца от 6 дупнишки училища се включиха в спортния празник, организиран от Ротари клуб Дупница. Тази година мотото на клуба е „ Спорт и здраве за децата“, като спортния празник бе организиран с част от събраните средства по време на Коледния бал на ротарианците. След двудневна надпревара днес на площад „Свобода“, бяха наградени всички участници. Кметът на Дупница инж Методи Чимев, президента на Ротари клуб Кольо Илиев, Стефан Сотиров, Стефан Кръстев, Иво Гърнев и Тодор Василев връчиха наградите. В състезанията участваха ученици от 5-7 клас от 6-училища в Дупница. Всички отбори по футбол и баскетбол получиха екипи, топки и медали, а победителите гордо вдигнаха спечелените купи.
Няма притеснителни сигнали след снощната буря и обилен валеж, които са постъпили в Община Дупница, информират от пресцентъра. На някои места има наноси, които са нормални при обилни валежи, като аварийните групи работят по почистването им. “Кметовете и кметски наместници имат заповед и следят за нивата на реките. От Общината изпращаме днес да се почисти в Крайни дол дерето на селото, където след дъжда е затруднен достъпа на хората до домовете си, за което ни сигнализира наместника Маргарита Димитрова”, обясни зам.кмета по социалните дейности Крум Милев. “Хубавото е, че онзи ден успяхме да приключим с почистването на дерето над жк “Бистрица” в Дупница, където до преди 3 години редовно големи водни маси излизаха от коритото и наводняваха няколко блока”, допълни Милев.
Днес отново тръгна процесът за конфискация на имуществото на Пламен Гален и Ангел Христов. Делото се гледа в Кюстендилски окръжен съд. Там стана ясно, че Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество оттегли искането си за явяване в съда на Пламен Галев и Ангел Христов, като поиска от съда да бъдат разпитани 7 свидетели от Гърция, Кипър и Сейшелските острови. Тези от Гърция и Кипър ще бъдат разпитани в България, а тези от Сейшелските острови на място, като могат да присъстват адвокатите и особените представители по делото, съобщи DarikNews.bg Четири експертизи за автомобилите, недвижимите имоти и огнестрелното оръжие, както и графологическа експертиза да бъдат изготвени по делото за конфискация на имуществото на Галев и Христов и техните съпруги, разпореди съдия Таня Костадинова.
Стотици граждани се събраха край паметника „Майка България” във Велико Търново, за да подкрепят подписка с искания за обезопасяване на района, където бе убита 23-годишната студентка Вероника Здравкова. Потресени от жестокото престъпление група граждани организираха подписката, която ще бъде внесена в Общинския съвет.Инициаторите настояват да се монтират осветление и камери в района от Автогара „Юг” до жп гарата в града. Предлага се и в тъмната част на денонощието районът да се обхожда от патрул на полицията. Да се освети и обезопаси с камери и пътят от ректората до Художествената галерия „Борис Денев” (Конниците), искат още от гражданския комитет, съобщава Дарик.
Змии изкараха акъла на няколко дупничани в района на старата автогара вчера. Както е известно, на този терен се очаква всеки момент да започне строежа на "Лидл". След един изкоп и почистване на площта, работата замря, докато бъдат издадени необходимите разрешителни, но това доведе до неприятна гледка с избуяла растителност. Пълзящите излезли из над 2-метровите храсти, които са се образували на терена и след кратка обиколка в близост до автобусната спирка отново се шмугнали в избуялата трева. "Излезе една, около 70-80 см буквално на 2 метра от мен. Тогава видях опашката на друга и отскочих на няколко метра от уплаха. И други хора видяха, като постоянно пътуващи казаха, че тези дни са виждали пак змии на същото място. Трябва да се направи нещо, защото така не може", коментира Александър Р. пред zadupnitsa.com.
Британската агенция за околната среда предупреждава за опасност от наводнения в части от Южна Англия, тъй като над страната се очакват нови валежи.Много реки остават с повишено ниво, след като бурята „Дирк” премина, предизвиквайки прекъсвания на електричеството и затруднения в трафика. В Дорсет има две предупреждения за големи наводнения.Близо 1000 къщи в югоизточната и югозападната част на Англия са наводнени, а 13 хиляди сгради все още нямат ток. Засегнати са абонатите в Кент, Съри, Съсекс и Хемпшир.Очаква се тази вечер нови дъждове да залеят френските региони Бретан, Нормандия и Пеи-дьо-ла-Лоар. Над областта ще духа силен южен вятър, който ще достига до 90 км/ч по бреговете и 80 км/ч в по-вътрешните региони на страната.В момента в Бретан се полагат всички усилия за ликвидиране на последствията от наводненията, които предизвика бурята „Дирк”. В градовете Шатолен и Морле, които бяха наводнени от повишените води, сега положението е нормализирано.Френското вътрешно министерство призна, че е направило грешка в преценката относно опасността от наводнения в региона Бретан при преминаването на бурята. От ведомството посочиха, че са готови да обявят природно бедствие навсякъде в страната, където условията го изискват.В два департамента във френския регион Бретан и по бреговете на Южна Корсика все още е обявен оранжев код за опасност от наводнения и високи вълни след преминаването на бурята „Дирк”.Междувременно, 20 хиляди домакинства са прекарали изминалата нощ без електричество. Техниците продължават да работят, за да свържат 90% от засегнатите близо 300 хиляди абонати с електропреносната мрежа. Националната електрическа компания обеща, че до края на деня всички абонати ще имат електричество.Днес френската магистрала А26, която свързва градовете Кале и Троа, е била затворена за два часа поради ремонтни дейности.Между 10 и 12 часа магистралата е била затворена за движение в участъка около град Моренгем заради ремонт на електрически кабели, скъсани от преминалата през страната буря.Трафикът вече е възстановен.
Дъжд, сняг и силен вятър достигнаха днес Италия. Лошото време предизвиква лавини и свлачища и парализира автомобилния трафик, предимно в Северните Доломити, както и движението на фериботите в Неапол.Силните дъждове над Ломбардия предизвикаха свлачища близо до град Леко. Двама младежи са били ранени при падането на камъни върху колата им, но имат само леки контузии.
В Алпите край Торино 24-годишен скиор е бил евакуиран с хеликоптер към болница в тежко състояние след падането на лавина.
В продължение на 12 часа железопътният трафик между Швейцария и Италия е бил спрян заради снеговалежите, засягайки линията Париж-Милано.В туристическата станция Кортина д’Ампезо, както и в близките 20 градчета електроснабдяването е било спряно заради силните снеговалежи. До курорта в момента може да се стигне само по един път. В региона е образувана снежна покривка от около половин метър, което е наложило спасяването на 20 души, чиито коли са се оказали блокирани в планинската област.
Над Генуа пък са паднали обилни валежи, като само за няколко часа количеството е било между 250 и 300 мм. на квадратен метър, което може да предизвика големи наводнения. Материалните щети – паднали дървета, наводнени пътища, засега са сравнително малки.
Фериботите към Сардиния и между Неапол и Капри са спрени заради силните ветрове и бурното море.
Белгия също пострада от наводнения, като засегнат засега е само град Ан-сюр-Лес, във Валония.
Стана ясна програмата на Лудогорец в груповата фаза на Шампионската лига. Българският първенец започва с гостуване на Ливърпул на 16 септември от 21:45 часа. Очакваният голям мач – домакинство на Реал (Мадрид), ще бъде на 1 октомври. След това Лудогорец приема Базел на 22 октомври. На 4 ноември тимът от Разград връща визитата на швейцарския шампион. На 26 ноември е домакинският мач с Ливърпул, а на 9 декември българският шампион гостува на Реал (Мадрид) на „Сантяго Бернабеу“.
Строителен работник от Бобов дол се обеси в дома си навръх Цветница и остави две деца сирачета. Черната вест обиколи миньорския град вчера следобед. 35-г. Св Т. сложил въжето на врата си в една от стаите на къщата, докато двете му дъщери и съпругата му били навън. Безжизненото тяло, висящо на въжето, открила жена му. В първия момент младата жена не могла да повярва какво се е случило, но като осъзнала, че мъжът й е мъртъв, изпаднала в шок. Съседи чули писъци и се обадили на тел. 112. На място пристигнали криминалисти от РУП – Бобов дол и екип на Спешен център в миньорския град. Медиците само констатирали смъртта на Св. Криминалистите установили, че няма насилие по трупа на младия мъж. Източник struma.bg
Днес от 17:30 часа Марек приема Черно море в мач от 28-я кръг на "А" футболна група. Срещата е от втората шестица, като дупничани заемат 11-то място с 17 точки, а гостите от Варна са 8-ми с 41 точки.
Независимият общински съветник Първан Дангов нападна от микрофона по време на сесията на общински съвет-Дупница заместник кмета на града Красимир Георгиев. Бившият градоначалник критикува Георгиев за нападките му към правителството, отправени от личната му страница във Фейсбук. “Господин Кмете, този човек ви представлява при срещите с отделните министри. Той отговаря за редица проекти… Как да погледнат на него, след като си позволява коментари от Фейсбука си като “Пацо, вън от Дупница” и прочее, изригна Дангов от трибуната. “Сега ще го кажа официално и тук. Вържете си пуделите, г-н Кмете. Лицето на общинска администрация (б.ред.-визираше се портиера известен като Ради) бе на първа линия по време на опитите за премахване на загражденията пред Народното събрание. Как да очакваме подкрепа от правителството?! Това пречи на вас и на всички граждани на общината”, продължи независимият съветник. В скандала се намесиха в негова подкрепа и част от общинските съветници от БСП. Самият Георгиев не бе в залата и нямаше как да отговори на нападките. “Г-н Дангов, аз не мога да кажа на хората какво да правят извън работното си време. Всеки е свободен в тази държава и аз нямам право да държа сметка на никого. Аз като кмет на Община Дупница се старая, а мисля и че го правя да работя с всички министри и депутати коректно, защото съм избран за кмет на Дупница и го дължа на хората”, отговори Чимев. “Досега никога не сме имали проблеми с Правителството и на всяка наша молба за среща е било отговарано положително”, репликира и председателя на ОбС-Дупница Ивайло Константинов.
Още един златен медал спечелиха представителите на СК Гладиатор на силния международен турнир по таекуон-до клас А в Трелеборг. При момчетата в категория до 42 килограма Александър Джорджев победи на финала Лука Щтрек от Хърватска и заслужено спечели златен медал. Това е третото златно отличие за дупничани в Трелеборг. В категория до 62 килограма Стефан Самарджиев се класира за четвъртфиналите, но се отказа от участие на полуфинал поради контузия. Теодор Георгиев загуби от Джон Асп от Норвегия и не можа да попадне на полуфинал. Още трима представители на Гладиатор ще излязат следобяд в двубои от свойте категории.
Официалното посрещане на волейболистите на "Марек Юнион-Ивкони" и поредната 4-а спечелена титла ще се състои утре на пл. "Свобода". Около 19.00 часа ще започне музикалната част, а минути по-късно ще пристигнат и играчите с титлата.
Волейболистите от “Марек Юнион-Ивкони” изненадаха приятно дома за деца лишени от родителски грижи “Олга Стоянова” в Дупница. Двама от шампионите Борислав Апостолов и Мартин Иванов посетиха Дома, в който живеят 49 деца, за да ги зарадват. “Знаем, че всеки такъв дом има нужда от подкрепа и най-вече децата. Затова целия отбор решихме да помогнем и събрахме една сума, която да дарим за нуждите на тези деца. Те трябва да знаят, че винаги има хора, които ще ги обичат и ще им подават ръка”, сподели Иванов. “Спортът не е само спорт, той е и начин на живот, който те учи да оцеляваш и да вярваш, че мечтите са постижими. Затова се обръщам към всички деца тук, вярвайте в мечтите си бъдете уверени, че ще се сбъднат. Един ден това ще стане”, пожела им Апостолов.
От 1-и април Община Дупница ще назначи на работа 5 човека по регионална програма, информират от пресцентъра на кметството. Срокът на техните договори ще бъде 6 месеца. От Бюрото по труда са изпратили безработни с насочващи писма за тези места като приоритетните групи според програмата са за хора до 29 и над 50 години. Те ще бъдат ангажирани с поддръжка на пътната инфраструктура и подържане на гробищния парк.
Върховна касационна прокуратура е удължила с още два месеца срока за разследването на убийството на Николай Радев. Това е станало по искане на прокуратурата в Кюстендил, като тя от своя страна е мотивирала решението си с нови експертизи, които трябва да изготви Националният институт по криминалистика и криминология. „Най-вероятно още през септемри ще има обвинение.“, това прогнозираха юристи от Кюстендил, цитирани от в-к Струма. Наблюдаващ следствието е окръжния прокурор Камелия Стефанова. Припомняме, че все още не е обявена никаква информация, относно първоначалните експертизи за това как е убит Радев и с какво.
С особеностите на бразилската кухня ще имат възможност да се запознаят децата от Дупница. Утре от 10 часа в кабинета по готварство в ОУ “Климент Охридски” ще се проведе представяне на някои от традиционните бразилски гозби. Събитието е част от програмата "Активно лято 2014", а организатор е Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни към Община Дупница. Децата, които дойдат ще имат възможността да участват в самите приготовления и да опитат от гозбите на бразилката Айме. Тя ще издаде на малчуганите някои от тайните на традиционната кухня, информират от кметството. Гвоздеят на “програмата” ще са приготовленията на “паве де абакаши” и най-предпочитаните гозби в момента от европейците на световното в Бразилия – “ескондидиньо де карне” и “емпанадиня де франго”.
Пожар в лeк автомобил „Ауди“ в Дупница е унищожил предно и странинчни стъкла, арматурно табло и предна дясна гума. Най-вероятно става дума за умишлен палеж предвид начина на горене. Причините за възникването му се изясняват от полицията в града.
Две досъдебни производства са започнати вчера в Районно управление- Дупница за престъпления, свързани с наркотици. От дома на 26-годишен мъж от с. Яхиново са иззети 251 грама канабис, а от 28-годишен дупничанин – пликче с хероин. Най-вероятно са предвидени за продажба, но това ще установи следствието. Дупничанинът е известен на полицията, осъждан е. Видът на наркотичните вещества е установен с полеви наркотест. Двамата мъже са задържани с полицейска заповед за 24 часа.
Изпълнителният директор на “Марек” Ивайло Паргов заяви, че няма причина клубът да бъде глобен за безредиците, които се получиха на мача с Левски в събота.
След като Ню Йорк беше затворен през изминалата нощ, метрото беше спряно за първи път в историята му заради сняг, то той градът беше пощаден от снежната буря „Джуно“ над североизточната част на САЩ, съобщава The New York Times.След като забраните за пътувания бяха отменени и транзитните услуги постепенно отменени, градът бавно се връща към своя нормален ритъм. Въпреки че пътищата бяха отворени и движението възстановено, тротоарите и улиците останаха обезлюдени. „Таймс Скуеър“ беше тих, а улиците на Долен Манхатън бяха лишени от обичайните финансисти", пише изданието.
С падане на колене пред паметника на Христо Ботев в Дупница, бе почетена датата 2 юни – 139 години от гибелта на Христо Ботев и неговата чета. Кметът на града инж.Методи Чимев, стотици ученици, граждани и общественици, поднесоха венци и цветя пред Революционера. Ученици от Гимназия "Христо Ботев" пък бяха подготвили рецитал за патронния си празник.
Страница 24 от 156

Източник: Dnes.bg
В навечерието на празника на Дупница се открива изложбата “ Балкански приказки” на Ганчо Карабаджаков. На 18 октомври Маестрото навършва 63-години и ще покаже в галерия „Джамията“ цикъл от 30 картини на тема “ Балкански приказки”.
ЕВРОИЗБОРИ 2014