Дупнишки социалисти се включиха в тържествата по отбелязване 1-ви май Деня на труда Дупнишки социалисти се включиха в тържествата по отбелязване 1-ви май Деня на труда. В София над 8 хиляди столичани и гости на столицата се включиха в митинг-шествието на левицата, което тръгна от Народното събрание и стигна в Борисовата градина. То бе оглавено от председателя на партията Михаил Миков, председателя на БСП – София Калоян Паргов, членове на ръководството на левицата, депутати, евродепутати, коалиционни партньори. Сред тях бе и групата от Дупница, начело с лидера на партията в града Станислав Павлов, бившия народен представител д-р Иван Ибришимов, бившия зам. областен управител Мария Чочова, лидера на младежите в града Евгения Давидкова, кординатора на БСП за област Кюстендил Ивайло Петров. С много песни, настроени и лозунги „Време за справедливост”, „Искаме работа”, ” „За справедливост и достойни старини”, „По-справеливо заплащане на труда” и викове „БСП” и „Победа” премина вчера празникът в София. Топлото време и доброто настроение изкараха стотици хора, които се включиха в събитието. Вчера освен ден на труда, се оказва, че в миналото е било и ден на цветята, а също така празнува и в. “Дума”, който е основан на тази дата преди 25 години. Председателят на Националния съвет на БСП Михаил Миков пък посочи, че в миналото работещите са нямали право дори на отпуск, както и право да стачкуват. По думите му “това е празник на всички, които имат право на достоен и безопасен труд и достойно заплащане.“ Време е за справедливост и за смелост. Това заяви депутатът от БСП Мая Манолова. Тя благодари на всички, които бяха дошли в Борисовата градина да отбележат празника на труда. “Този празник повече от друг път има смисъл, защото неравенствата в България са ужасяващи”, заяви Манолова. По думите й в момента заплащането е мизерно, а хората бедстват. Тя говори и за отстояване на правото на труд на младите, както и за по-справедливо заплащане, по-добро здравеопазване. “Щом сме заедно, сме силни. Предстоят ни сериозни битки и за пенсионна реформа, която да е справедлива за хората и да не ги обрича на работа до гроб и за справедливо здравеопазване”, допълни още Манолова.p5010470_580x337_crop_478b24840a
Още три жертви при самолетната катастрофа в Сибир Общият брой на загиналите при самолетната катастрофа в Иркутск нарасна на девет души, съобщават руските агенции. Първоначално бе обявено, че само екипажът от шестима опитни пилоти и навигатори е загинал, но след това бе уточнено,че на борда са се намирали и още трима души. Пожара след катастрофата вече е локализиран.
ВИДЕО/СНИМКИ Дупничани блокираха Е-79. Кюстендилци също затвориха пътя за Македония Дупничани за пореден път изразиха недоволството си от избора на Александър Методиев известен като „Бат Сали“ за депутат в 43-то Народно събрание. Тази вечер малко след 17:30 часа десетки хора блокираха за около половин час главен път Е-79 в района до площад „Демокрация“ или популярен като „Барикадите“. С традиционни български хора и патриотични песни протестиращите показаха, че не желаят подмяна на вота им. Сред автомобилите, които попаднаха в колоната блокирана на Е-79 бе този и на бразилския посланик в България негово превъзходителство Перейра-де-Соуза. Дипломатическото „Волво“ и хората в него търпеливо изчакаха  протеста да свърши. След изтичане на разрешеното време за блокада хората освободиха пътя и се разотидоха без да предизвикат каквито и да било проблеми за полицията която охраняваше митинга. На протеста бе кметът на Дупница Методи Чимев и неговите заместници  Крум Милев и  Красимир Георгиев.
Честито Рождество Христово! Християнският свят отбелязва един от най-светлите църковни празници – Рождество Христово, на който се чества рождението на Божия син Исус Христос. Според Евангелието това се случило преди повече от 2000 години в град Витлеем, провинция Юдея.В мига на рождеството в небето пламнала чудна светлина, явил се ангел, който съобщил на намиращите се наблизо пастири, че на света е дошъл Спасителят. Витлеемските пастири били първите хора, които се поклонили на Бога – Син. Младенецът Исус бил почетен и от трима източни мъдреци, доведени във Витлеем от изгрялата над мястото на събитието звезда. Когато Св. Пророк Данаил предсказал, че Христос ще се яви 490 години след възстановяването на Йерусалимския храм, всички надежди на юдеите се устремили към идващия Месия, разказва Евангелието.
След сигнал на граждани, реакция на Община Дупница След сигнал на граждани за необезопасени дълбоки изкопи на две улици в Дупница, от Общинска администрация реагираха бързо и проблема е почти решен. Вчера читатели на zadupnitsa.com изпратиха на редакционната поща сигнал за дълбоки близо 2 метра изкопи, около които нямаше поставени сигнални ленти и това бе предпоставка за инциденти, още повече, че в близост има градинка и там играят много деца. Въпросните изкопи, дълбоки близо 2 метра, са вследствие на дейностите по проект „Зелена градска среда“ и се намират на ул.“Родопи“ и ул.“Екзарх Йосиф“, зад пазара. Бенефициент по проект „Зелена градска среда“ е Община Дупница, а изпълнител ДЗЗД "Съвременна Дупница 2014". След като получиха сигнала днес от Общинска администрация предприеха мерки и веднага предупредиха фирмата изпълнител и около част от най-дълбоките изкопи вече има червено/бели сигнални ленти. От фирмата споделиха, че около изкопите, където са поставени нови водопроводни тръби, също има достатъчно земя и не би трябвало да се получат инциденти, но все пак гражданите трябва да бъдат внимателни, защото това в момента е строителна площадка. Още по темата ТУК
Поредица от инициативи днес в Дупница, организирани от библиотеката към читалище „Зора 1858” По повод Международния ден на книгата и авторското право 23-ти април, библиотеката към читалище „Зора 1858”-Дупница организира поредица изяви, насочени към популяризиране на четенето.
Наско и БТР с концерт за празника на Дупница Великаните от БТР ще бъдат гвоздея на програмата на 19 октомври, когато ще бъде честван празника на Дупница, разкриха от пресцентъра на общината. Наско и компания, ще веселят жителите на града с грандиозен концерт от 19 часа на пл. “Свобода”.
СНИМКИ/Стойчо Младенов в действие!!! Наставникът на ЦСКА Стойчо Младенов бе в стихията си днес на стадион Бончук. Треньорът на „червените“ не спря през целия мач с Марек да дава указания на играчите си, а и да се занимава със съдията и неговите помощници. Най-малко 20 пъти селекционера на ЦСКА напусна зоната определена за треньорския щаб и поне 10-пъти влезе в диалог с 4-ят съдия Николай Георгиев. Младенов на няколко пъти комуникираше активно и с главния съдия Александър Костадинов. През всички 90-минути треньорът на „армейците“ бе апострофиран и от фенове на Марек, но той не си позволи нито веднъж да им отговори.
Ще ремонтират и улица „Максим Горки“ в района на жк. “Люляк“ Община Дупница предвижда рехабилитация и на участък от улица „Максим Горки“. Става въпрос за близо 300 метра от улицата в района на жк. “Люляк“. Там пътната настилка е в окаяно състояние особено в края, където улицата излиза на площадката до „Гиздова махала“ и пресича улица „Бузлуджа“. Ежедневно през този участък преминават стотици автомобили, защото обслужва  не само жк. “Люляк“, а свързва и района на „Казармите“ с жк. “Бистрица“. Последно рехабилитация там е правена преди повече от 8 години, когато бе асфалтиран и част от комплекс „Люляк“. От  Община Дупница заявиха, че предвиждат ремонт и той  включва полагането на 900 квадратни метра настилка.
Кметът на Дупница: Финансовото състояние на Общината налага вземането на облигационния заем  Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев говори относно предложението за приемане на нов дългосрочен дълг чрез облигационен заем. Този въпрос предстои да бъде разгледан на заседание на Общинския съвет в петък.
Полицията разследва инцидента от вчера, при който пострада работник на АМ Струма Досъдебно производство е започнато вчера в РУ Рила за изясняване на причините за инцидента, при който е пострадал 52-годишен работник на АМ “Струма”. Около 14.30 ч в участък от новостроящата се автомагистрала, в района на с. Бараково , метална кула е паднала и е ударила работника. Пострадалият е настанен в благоевградската болница с множество травми и без опасност за живота. Уведомени са  Инспекцията по труда и прокуратурата.
Късо съединение по електропровода за Сапарева баня остави и Дупница без ток Авария на електропровод 20KV свързващ подстанция „Марек“110KV със Сапарева баня е причината за вчеращното изключване на електричеството в Дупница, Сапарева баня, Паничище и селата от региона. Късото съединение по електропровода е довело до дефектиране на прекъсвач в подстанция „Марек“, вследствие на което е изключила защитата на трансформатор 20KV и региона на Дупница остана без електричество от 22:30 до 23:00 часа. Електрозахранването в Сапарева баня и региона е възтановено около 04 часа 26.07 по резервен въвод. В момента извод „Сапарева баня“ от подстанция „Марек“ е в ремонт. Аварията по електропровода по първоначална информация е около село Сапарево. Извод „Сапарева баня“ е най-проблемният в подстанция „Марек“, тъй като по него много често се случват аварии. Той се стопанисва от ЧЕЗ и достига до Седемте рилски езера.
Утре стартира безплатното лятно кино в Дупница Община Дупница организира безплатно лятно кино през целия месец август. Филмите ще се прожектират всяка сряда, петък и събота на голямата сцена в парк "Рила". Импровизираното лятно кино ще бъде открито утре 07.08.2015 година, като първата прожекция е от 21:00 часа и това е филма „Лесна плячка“ Криминалната комедия "Лесна плячка"е с участието на Дженифър Анистън, а лентата е заснета по романа на Елмън Ленърд The Switch. Програмата със заглавията на филмите ще бъде поставяна на специални табла в парк Рила и центъра на Дупница.
Слагат 13-метрова мартеница на сградата на Община Дупница  13-метрова бяло-червена традиционна мартеница ще бъде поставена на сградата на Община Дупница, информираха от общинския пресцентър.
Хора скачат от сграда при пожар в Харков. 8 загинали разследването продължава: ВИДЕО В рамките на разследването са разпитани повече от 50 човека. Назначени са над 20 експертизи за причините довели до пожара. Много хора обаче се питат дали и пожарникарите са си свършили добре работата. Според свидетели те са се забавили при разгъването на стълбата и това е принудило хора да скачат от сградата.
Марек Юнион-Ивкони възкръсна като феникс от пепелта и поведе 1:0 на Монтана Марек Юнион-Ивкони направи рядко срещан подвиг, след като успя да спаси 2 мачбола и накрая да ликува с победата 3:2 гейма. Не толкова фактът, че стопиха 2 точки разлика в тайбрека, а че това се случи в първия полуфинален плейоф срещу иначе по-опитния тим на Монтана. Срещата се игра в Горна Малина, тъй като залата в Монтана не отговаря на изискванията за този етап от надпреварата и предложи на феновете доста интересни разигравания и драматичен завършек. Преди срещите, волейболните спецове предвиждаха успех, макар и труден именно за Монтана, но не така мислеха волейболисите на дупнишкия тим.
Отложиха делото за убийството на Емил Ботев. За да подкрепят близките му в залата бяха и роднини на Николай Радев На 16 януари Съдът отложи делото за убийството на 19-годишния Емил Ботев. Причината е, че подсъдимият британец Мейсън Кристофър е сменил адвоката си два дни преди съдебното заседание. На 10-и юни след конфликт между две младежки компании британецът наръга с нож Емил. Момчето почина по-късно от раните си. Мейсън Кристофър е със статут на постоянно пребиваващ у нас. Има присъда за футболно хулиганство в Англия.
През уикенда изгоряха два автомобила. Единият в Кюстендил, другият на Е-79 2 пожара са гасили екипи на РСПБЗН в Кюстендилско в края на миналата седмица – в Кюстендил е изгорял двигател, багажник и 2 гуми на автомобил “Волво”. Причините за пожара установява РУ Кюстендил. Техническа неизправност е причинила запалване в лекотоварен автомобил на ГП Е 79, автомобилът е изгорял,  няма пострадали хора.
Светът се подготвя за посрещане на Рождество Христово Храмът Рождество Христово в родния град на Иисус Христос – Витлеем ще посрещне християни от цял свят с празнични събития по случей Бъдни Вечер.
Камери при „Пожарната“ стряскат шофьорите от няколко дни Камери на "Самоковско шосе" в района на "Пожарната" са монтирани преди дни и стряскат шофьорите, забеляза zadupnitsa.com. Конструкцията бе монтирана през миналата седмица и поставени 4 камери, които следят за автомобилния поток в двете посоки. От Община Дупница обясниха, че е издадено разрешително за поставянето им на "Агенция Пътна инфраструктура" по техен проект "Изграждане на система за автоматизирано събиране на данни за трафика на автомобилните пътища в България".OLYMPUS DIGITAL CAMERA
От ОДБ внесоха докладна с искане за сесия на 31 януари Както zadupnitsa.com прогнозира сесия на местния парламент ще има на 31 януари. Причината за свикването с 1/3 от гласовете на съветниците е поради подадената оставка на досегашния председател Ивайло Константинов и се стигна до абсурдната ситуация да няма кой да свика сесия.
Марек подновява тренировките си в Дупница. От ръководството не коментират исканата от фенове оставка на Тони Велков Отборът на Марек от днес подновява тренировките си на стадион „Бончук“. Дупничани вчера проведоха занимание на комплекс „Царско село „ в столицата, където през послдния месец тренираха, за да запазят тревното покритие на стадион „Бончук“. Заниманието  днес е от 17:00 часа. От спортно техническият щаб заявиха, че се надяват през тази седмица да бъде възстановен Димитър Петков. Той се контузи преди повече от  месец  при гостуването на Черно море на 9 август, където отбеляза и победния гол. По ирония  това е и последното попадение което са реализирали дупничани в А-група и оттогава в следващите 4-кръга нямат отбелязан гол.  Тренировки с отбора ще започне и Марио Близнаков, който също лекуваше травма на коляното. Двубоят от 9-ят кръг срещу Ботев Пловдив е в събота 20 септември от 17:00 часа на стадион „Бончук“
Полиция охранява изтеглянето на феновете на Марек от стадиона в Елин Пелин Служители на местното полицейско управление в Елин Пелин предприеха всички мерки, за да може гостуващата агиткта на Марек да се изтегли без проблем от стадиона в Елин Пелин. Полицаите не допуснаха фенове на Витоша и Марек да бъдат близо едни до други след края на срещата и дупничани вече са в автобуса. За пореден път, трябва да бъде поставен въпросът дали футболните срещи в България трябва да бъдат охранявани от частни гардове, или само от полицията.
„Актавис“ отново спонсорира „Марек 2010“ за „Готя Къп“, ясен е кой ще бъде отборът Актавис отново ще спонсорира представителен тим на футболен клуб „Марек 2010“ за участие в най-големия и престижен международен футболен турнир за деца и юноши „Готя Къп“, който ще се проведе от 13 до 18 юли 2015 г. в Гьотеборг, Швеция.
Изписаха от болницата в Бергамо пострадалият при катастрофата дупничанин Дупничанинът Стоян Вретенарски е изписан от болницата в Бергамо. Това съобщиха за zadupnitsa.com негови близки. 42-годишният мъж пострада при зверската катастрофа на 16 февруари, при която загинаха 3-ма дупничани. Стоян Вретенарски бе закаран веднага след инцидента  с хеликоптер до болницата в Бергамо. Той е бил в  безсъсзнание при приемането, но след това състоянието му е стабилизирано и след обстойни прегледи е установено, че се е отървал с охлузвания и натъртвания по тялото. Лекарите са преценили, че състоянието му позволява да бъде изписан и вече се е прибрал в дома си в Италия. Семейството му е в България.
Дупница – домакин на Европейското по авиомоделизъм! Град Дупница бе одобрен за домакин на Европейското първенство по авиомоделизъм тази година, информират от пресцентъра на кметството. Надпреварата е за радиоуправляеми планери и ще се състои от 21-и до 31-и юли в местността "Червенобрежки ливади". Повече от 150 състезатели от Стария континент, както и техните екипи се очаква да акостират в Дупница. Организатори са моделклуб "Икар"-Дупница, Българската федерация по авиомоделизъм и Община Дупница.
Екстреньор на „Марек Юнион-Ивкони“ пое към Румъния, гони медал Един от най-успешните български треньори Виктор Карагьозов ще продължи кариерата си в Румъния, научи zadupnitsa.com. Бившият наставник на “Марек Юнион-Ивкони” замина за северната ни съседка и сключи договор с 5-ия във временното класиране ЦСМ от Букурещ. В този тим играе разпределителят на националния отбор Добри Димитров, който у нас се състезаваше с екипа на “Пирин” (Рз) и КВК Габрово.
Дупнишка креативност !!! Креативността или творчеството са част от разума на всеки. Без нея нямаше да има нови изобретения. Ето и този пример за дупнишка креативност. Арт-инсталацията се намира в къща близо до частната болница в Дупница.