Начало
Д-р Първан Дангов се присъедини към Инициативния комитет, който издигна кандидатурата на д-р Иван Ибришимов за кмет на Дупница. „Вярвам, че д-р Ибришимов ще спечели изборите. Знам, че той може да работи здраво за хората. Не съм му спестявал критика, когато е допускал грешки и това го е правело по-силен. Някои може да кажат, че нашите взаимоотношения са минали през трудни периоди и ще бъдат прави. Но ние с Иван сме си запазили своето приятелство, другарско отношение и сме извлекли поуки за себе си от грешките си. Заедно сме в тази трудна кампания, защото сме алтернатива на непрозрачното управление на ГЕРБ в лицето на случайно попаднали хора, които направиха пари за себе си, но забравиха дупничани.“, заяви д-р Първан Дангов. Според него д-р Иван Ибришимов има огромно предимство, като кореняк дупничанин. „Вярвам, че Иван като кмет ще промени наложеното статукво да бъде управляван от съученици от София и заместник-кметове, които идват почасово на работа. Иван е реализиран професионално. Той е лекар, на когото вярват не само в гилдията, но и хората от дупнишкия край и областта. Има и сериозен натрупан опит като депутат на национално ниво. Заслуга на д-р Ибришимов са осигурените средства за изграждането на спортната зала, финансирането на строителството на социалните жилища в Дупница, мащабните ремонти по сградите на 5 училища в Дупница и промяната на цялостния бизнес климат по усвояването на средствата от европейските фондове в Кюстендилска област. Не на последно място мисленето на д-р Ибришимов като кореняк дупничанин е неговото най-силно предимство. Това го отличава от всички останали в борбата за кмет. Вярвам, че кандидатурата на Иван е безспорна! Заедно ще върнем духа на Дупница и вярата на дупничани в справедливостта. Ние сме на ход, приятели! Стига с компромисите! Победата е наша!“
Програмата за наемане на хора без никаква квналификация е работила в годините на най-свирепата криза, но вече няма смисъл от нея, твърдят от социалното министерство. Държавата вече няма да финансира програми за заетост на общините за комунални дейности – метене, плевене на градинки, садене на цветя и пр., по които бяха наемани основно хора от циганското малцинство без никакво образование и опит. Това предвижда приетият от правителството национален план за заетост през тази година. През 2015-а единствено ще бъдат довършени вече започнати проекти, по които има наети хора, съобщи шефката на дирекция “Пазар на труда и трудова мобилност” в социалното министерство Елка Димитрова. “През минали години сумата за тези програми беше 10-15 млн. лв., докато за тази е малко над 4 млн. лв., колкото да бъдат довършени проектите. От догодина няма да има никакви средства”, обясни тя. Заварените проекти за наемане на безработни за комунални услуги ще приключат най-късно през март 2015 година. Общините ще имат възможност да наемат нискоквалифицирани работници, но като помощници в детски градини и училища, предвижда националният план. “Ще се субсидират места за лелки в градините или помощници в училищата, но не и за охранители и чистачки”, обясни Димитрова. Това се правело, за да бъдат принудени безработните да се квалифицират и да се включват и в курсовете, които плаща държавата. Хора за тези позиции ще се търсят сред дълготрайно безработните, т.е. хора, които са стояли без работа повече от една година. Основната част от субсидията за откриване на работни места обаче ще е насочена към частния бизнес, предвижда планът. През 2015 г. трябва да се разкрият 850 субсидирани работни места. Но фирмите вече ще имат ограничения, ако искат държавата да им субсидира заетост. Първо, те ще са задължени да наемат хора от дългосрочно безработните, за да може въобще проектът им да бъде финансиран. Причината е, че тази група се е увеличила през миналата година с 15 000 души и е стигнала до 138 000, които повече от година стоят без препитание. Това са 37,8% от всички безработни в България, показват данните от националния план по заетостта. Освен това държавата вече няма да покрива цялата заплата на наетите на субсидирана заетост хора. Планирано е тя да плаща 300 лв. за нает безработен без образование или със средно и 380 лв. за нает висшист при определено минимално заплащане на тези хора на 450 лв. за висшист и 380 лв. за човек без университетско образование. Работодателят е свободен да определи и по-голяма заплата, но това няма да промени размера на субсидията. Освен това доплащане към заплатата в размер на 70-80 лв. държавата ще покрива и осигуровките на наетите безработни. Промяната се прави, за да се стимулира наемането на хора от компании, които наистина имат нужда от нови работници, обясни Елка Димитрова. Досега много компании са наемали хора по субсидираната заетост само защото е имало възможност да не им плащат от джоба си. След изтичане на субсидията, която обикновено е за период от 6 месеца, тези хора отново се озовавали без работа. Очакванията са участието със съфинансиране в субсидираната заетост да накара бизнеса да преценява добре какви работници иска да наеме и да се увеличи шансът наетите безработни да останат в същите фирми и след края на субсидираната заетост. За първи път тази година ще започне и наемането на хора, които да помагат в музеи, исторически и архитектурни обекти. За тях са отделени 700 хил. лв. по програма “Клио”, която бе измислена при правителството на Пламен Орешарски, но не успя да заработи през миналата година. “Клио” би трябвало да даде работа на 200 безработни, а 96 ще преминат и специални обучения. Работните места ще са за аниматори, екскурзоводи, почистване на територията на обекта и груба помощ при разкопки. Сред обектите, на които ще се наемат безработни, са Царевец, Перперикон, Мелник, старинния Пловдив, разкопките на тракийски гробници, Велики Преслав, Плиска, Мадара и пр. Чак 2016 г. пък е най-оптимистичният срок за въвеждане на ваучерната система, с която безработни ще могат да бъдат наемани за домашни ремонти или домашни помощници, тъй като тепърва се подготвят промени в законите, за да стане това. Идеята е хората да си купуват ваучери от държавата, а тя да доплаща надницата на тези работници. Източник /24 часа
Германея Сапарева баня записа ново поражение във В-Югозападна футболна група след като отстъпи като домакин от Оборище Панагюрище с 0:1. Единственото попадение в мача реализира в 35-та минута Енчев, който вкара топката във вратата директно след изпълнение на ъглов удар. Гостите от Панагюрище играха тактически грамотно използвайки всяка възможност за атака. Тимът на Германея пък за пореден път показа много брак в действията си на терена и не можа да създаде сериозни голови положения пред вратаря Димитър Грабчев. След двубоя старши треньора на домакините Борис Кръстев заяви, че обора се намира в криза и въпреки опитните футболисти, които има играе слабо. Кръстев намекна, че през зимата най-вероятно ще има и промени в състава. Щастлив след мача бе неговият колега от Панагюрище Танчо Калпаков, който сподели, че неговите играчи са изпълнили точно всички указания.
Кметът на Дупница инж. Методи Чимев се срещна днес със спортните клубове в Общината, информират от пресцентъра на кметството.
40 000 лева са заложените пари за ремонт на детската градина в село Джерман тази година, информираха от пресцентъра на Община Дупница.
Докладна записка до Общински съвет-Дупница за разрешение цялостната реконструкция на Спортната зала внесе кметът инж. Методи Чимев, съобщиха от пресцентъра на кметството.
Почитателите на знаменитата австралийска рок–група AC/DC са обезпокоени от появили се съобщения, че групата може да се разпадне и да прекрати изявите си на сцената и в студиото. Освен това под въпрос се поставя и края на турнето по случай 40-години от основаването на рок-бандата. Причина за всички тези опасения е здравословното състояние на един от основателите Майкъл Йънг. На този етап официално от групата не са коментирали тази информация. 61-годишният Майкъл Йънг е със смейството си в Австралия. Групата е създадена през 1973 година и до момента има над 200 милиона продадени копия на албумите, които са общо 31.
На 26.04.2015 бе проведен четвъртият конгрес на ПП "Партия на зелените". На него бе избран нов председател и това е Владимир Николов. За негови заместници бяха посочени : Йонко Гергов, общински съветник от Дупница, Андон Тодоров -общински съветник от Благоевград и Ради Радев общински съветник от Варна.
Тези думи са запомнени и ще бъдат помнени много години. Те могат да вдъхновят всеки от нас или най-малкото да ни накарат да се замислим.
Общинският съветник от БСП-Дупница Георги Пехливански се закани, че ще воюва за връщане на пешеходната пътека при сградата на полицията в Дупница. Това той обяви по време на сесията на местния парламент днес. Пехливански, който минава за "острието" на "червените" заяви, че и да не бъде избран за съветник в новия мандат, няма да се откаже от идеята да бъде възстановена зебрата, за която има подкрепата на стотици дупничани и за няколко часа е събрал голяма подписка. Местният избранник с най-дълъг стаж в Общински съвет, често обаче единствен се противопоставя на решенията на своята група и най-вероятно това е една от причините да бъде изтикан далеч от избираемите места за новия ОбС на столетницата.
Президентът на Русия Владимир Путин, премиерът на Крим Сергей Аксьонов, председателят на Върховния съвет на Крим Владимир Константинов и кметът на Севастопол Алексей Чалий подписаха договор за приемане на република Крим в състава на Русия.Договорът предвижда образуване на нови субекти в състава на Русия, предаде Интерфакс.
Пожарът, който пламна близо до Рилския манастир, се разрастна. Огънят се разпростря на над 150 дка в резервата "Риломанастирска гора" под Додов връх. Горят основно сухи треви и храсти, като е засегната и малка част от гората. В момента с борбата с огъня участват около 250 души – пожарникари, служители на Югозападното държавно предприятие, на националните паркове "Рила" и "Пирин", военни и доброволци. Има създадена организация, а пред Рилския манастир е организиран и временен щаб, който се ръководи от директора на ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Николай Николов. На мястото е и военният министър Николай Ненчев. В гасенето на пожара участват два вертолета, които пълнят вода от водоема в град Рила, както и 38 военни. Няма опасност за Рилския манастир и за населението в района. Теренът е силно пресечен и фронтът е доста голям. Около два часа са необходими, за да се достигне до района на пожара и от двете страни. Фронтът на пожара е ограничен в посока към Рилския манастир и няма опасност да премине към района на Светата обител. Вчера имаше вятър и огънят бързо се разрастваше. Сега времето е тихо, обясниха участници в акцията. Според служители на Югозападното държавно предприятие, причината за огъня е човешка небрежност. Източник DarikNews.bg
С днешните двубой започва и футболния уикенд. Турският гранд Бешикташ е повече от колеблив напоследък, но срещу закъсалия Кайзери може и да си оправи самочувствието. Във Франция лидера ПСЖ също направи някои грешки напоследък и сега няма право на това срещу Бордо. В Германия едвали последния Брауншвайк ще спре Борусия Д.
На извънредна сесия Общински съвет Бобов дол гласува подадената от Валери Радлев оставка като заместник председател на местния парламент. Причина за оставката е назначението на Радлев за шеф на областната структура на фонд Земеделие. Общинските съветници обаче не успяха да изберат негов заместник. За поста бяха издигнати две кандидатури на Елеонора Христова от БСП и Елза Величкова от Лидер. За да спечели някой по правилник трябва да събере 7 гласа от 13-членния съвет. На първо гласуване Христова събра 5 гласа срещу 2 за Величкова. На вторият вот гласовете бяха по равно 4-4, като и при двата вота имаше по 5 невалидни бюлетини. Така избора на зам. председател се отложи за следващата сесия. В Общински съвет Бобов дол Лидер има 9 представители срещу 2 на Герб и 2 на БСП, въпреки това надмощие кандидата на Лидер -Елза Величкова не успя да спечели, което породи немалко слухове за вътрешно-партийно напрежение в структурата на Лидер.
Цветан Соколов и Трентино срещу звездната селекция на Мачерата водена от Иван Зайцев- това е дербито на този 15-ти кръг от волейболната италианска Серия А1. Мачерата отпадна от Шампионска лига отстранена от Пиаченца и сега ще хвърли всички сили в шампионата на Италия, където е лидер с 37 точки. Актуален шампион обаче е Трентино воден от супер звездата си дупничанина Цветан Соколов. Дерби което може да гледате.
Три златни и един бронзов медал завоюва отборът на ОДМВР – Кюстендил в Републиканското състезание по ски и биатлон в Банско. Състезанието се проведе от от 16 до 19 март. Златни медали в слалома и гигантския слалом спечели Ивайло Василев, Лъчезар Костадинов – в биатлона. Бронзовият медал в слалома спечели дупничанина Таньо Кюркчийски. Той е служител към ОДЧ в РПУ-Дупница и от дълги години се занимава със ски, като бе и възпитаник на спортното училище в Самоков. Кюстендилският отбор бе в състав Ивайло Василев, Лъчезар Костадинов, Таньо Кюркчийски и Любомир Любенов.
Министър-председателят Бойко Борисов направи вчера инспекция на ЛОТ 2 на АМ „Струма" Дупница – Благоевград, който е с обща дължина 37,48 км. Началото на строителството бе дадено на 27 май 2013 г., а стойността на ЛОТ 2 е близо 362 млн. лв. Към края на януари тази година проекта е изпълнен почти наполовина. „Предстои още много работа. Има проспано време от година и половина, а работата допълнително се усложнява и поради свлачищата в региона и дигите, отнесени от водите на река Струма. Всичко това означава препроектиране, отчуждаване, плащане, за да може в най-съкратени срокове да се достигне темпото и тези огромни участъци да се съединят", заяви Борисов. Министър-председателят подчерта, че при строителството на магистралата са спазени и всички екоизисквания. „Милиони сме дали и се надявам еколозите да знаят какви усилия полагаме. Направили сме мост, за да може ливадният дърдавец да си лети спокойно", каза още той по отношение на мерките, които се взимат за защитените видове птици в региона. На трасето на ЛОТ 2 има и 12 археологически обекта. В местността „Деве Барган" край село Мурсалево археолозите откриват неолитно селище, което е уникално за Европа. Находката е от ранния неолит и е на 8000 г. „Готви се проект за изграждането на подпорна стена, с която да се осигури съхраняването на тази арехологическа находка. Независимо, че от десетилетия се знае за това, сега му дойде времето ние да го направим. Със строителите сме разговаряли да се намери вариант тези селища на 8000 години да бъдат запазени и експонирани на място, за да могат да ги видят и хората. В прекрасен синхрон сме с археолозите, вече работят и зимно време, за да върви процесът по-бързо, защото сме обещали да пуснем ЛОТ 2 до края на октомври 2015 година", каза още Бойко Борисов.
Стабилно е състоянието на затворника от Бобов дол, който вчера се опита да скочи от прозореца на помещението, където излежава своята присъда. 32-годишният Юлиян Павлов, осъден за за грабеж, е настанен в самостоятелна килия, за да няма контакт със затворници, за които твърди, че му оказват психически тормоз. Лишеният от свобода ще говори с психолог в опит да преодолее кризата, съобщава News 7. Вчера в продължение на шест часа Юлиян Павлов стоя изправен върху перваза на прозорец на четириетажната сграда на затвора в Бобов дол, заплашвайки, че ще скочи заради лични мотиви. За него опитът за самоубийство не е прецедент. Преди време е имал неуспешни опити да сложи край на живота си и в затвора във Враца.
57-годишен мъж е открит в безпомощно състояние на улица в Бобов дол. Случайни минувачи забелязали бившия миньор Желязко Христов да лежи почти безжизнен на улицата и подали сигнал на телефон 112. На място пристигнал дежурен екип от Спешен център в Бобов дол. С линейката е транспортиран до Спешен център – Дупница. След преглед на скенер в общинската болница е установено, че Христов е с черепна травма. Веднага е транспортиран за операция в „Пирогов”, съобщава struma.bg. Не се знае от какво е причинена тежката травма. Може мъжът да е ударен с твърд предмет по главата. Лекари коментираха, че от падане на равно място не може да се получи толкова тежка травма.
Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев е изпратил писмо до Министъра на регионалното развитие Даниела Терзиева във връзка с решението да бъде намалено европейското финансиране за 17 общини, информираха от общинския пресцентър. В писмото си, Чимев изразява своето несъгласие с орязаните пари за общината и настоява за среща, на която да бъде коментирана ситуацията. Преди дни на пресконференция в столицата стана ясно, че както на Дупница, така и на още 16 общини от “трето функционално ниво”, Правителството е решило да ги отреже с 20 млн. евро от финансирането по Оперативна програма “Региони в растеж 2014-2020 година”. Мераците на дупнишкия градоначалник за такава среща, на която да промени тази ситуация обаче ще увиснат във въздуха, тъй като до петък идната седмица, бюджетните разпределения за градовете ще бъдат изпратени в Брюксел, тъй като крайният срок даден на България е 31 май. “Държа да подчертая, че Община Дупница до този момент не е уведомена официално за подобно решение. Наш представител не е присъствал и на въпросната среща с представители на НСОРБ. Смятам, че е редно когато се вземат подобни решения отнасящи се до европейското финансиране за 7-годишен период, засегнатите общини, каквато в случая е и Община Дупница да бъдат уведомявани по надлежния ред. Нещо повече, убеден съм, че в конкретната ситуация би трябвало да бъде потърсено и нашето мнение, за да ни бъде дадена възможност да изтъкнем своите аргументи в полза на едно или друго решение. За съжаление, до този момент такава възможност не ни е предоставена от страна на Министерството. С писмо от 28.04.2014 година до НСОРБ, аз съм изразил категоричното си несъгласие с критериите за разпределение на бюджета по ОП “Региони в растеж 2014-2020”, но очевидно това мое становище не е било взето предвид.
Държавната агенция за закрила на детето се е самосезирала за инцидента с ученичката Микаела Христова, която пострада в инцидент в дупнишкото СОУ "П.Хилендарский". Припомняме, че на 20-и май тя падна на стълбите на парокотелното помещение, като първите информации бяха за височина от 3 метра. Момичето се размина със счупена ръка и капачка. От ДАЗД се задействали след като прочели за атаката на питбул над ученичката и падането й от 3-те метра, при което поискали бързи проверки и обяснения от директора на школото и Общината.
В Махачкала столицата на Република Дагестан, част от Руската Федерация взривиха с гранатомет ресторант " Златна Империя", пострадали са седем души. Първоначално е бил взривен втория етаж, а след това е активирана бомба на първия и взривно устройство в паркиран отпред автомобил. Първоначалната версия сочи към разчистване на сметки между криминални групировки.
Според данни на IDC, през 2013 г. продажбите на компютри са отбелязали най-сериозния спад от доста време насам, отбелязва mobilebulgaria.com.
Справка в КЗК сочи, че дружеството Stockett Limited, притежавано изцяло от физическото лице г-жа Ерлин Родригез, има намерение да придобие контрол върху „Консорциум енергия МК“ АД, а чрез него и върху „ТЕЦ-Бобов дол“ ЕАД. Към този момент няма точна информация дали дружеството осъществява дейност.
Наши читатели сигнализираха за поредното неправилно паркиране в Дупница. Този път става въпрос за района на градинката „Левски“ или по-точно за улица „Раковска“1, която е пресечка на главната улица "Св.Иван Рилски". Според читателският сигнал от няколко дни, водач на лек автомобил паркира на едно и също място, извършвайки поне няколко нарушения, като най-фрапиращото е, че е паркирано точно върху рампа за инвалиди. Останалите няколко нарушения всеки сам може да открие. Zadupnitsa.com очаква шофьорът да реагира бързо и да премести автомобила или да последва реакция от полицията в Дупница. Припомняме, че преди 2 седмици след сигнал на наши читатели, за неправилно паркирани автомобили в района на строящия се Лидл, шефът на КАТ Радослав Боюклийски предприе незабавни мерки и само час по-късно реши проблема, за което вече сме информирали.
Трябва да сме по-строги с нарушителите. Ако е имало съсед, да се обади на полицията да им вземе книжките, щяха да са живи загиналите в село Яхиново. Това са жертви, които тепърва трябваше да живеят. Това е тежка загуба за държавата. Това обяви премиерът Бойко Борисов, цитиран от офнюз.бг на церемонията по връчването на наградите "Достойните българи" по повод катастрофата в село Яхиново снощи, при която загинаха петима. Той добави, че не може да се приемат такива инциденти като нещо нормално, не може след катастрофа като снощната да се чака 24 чай, за да се преброят загиналите абитуриенти. "Не може да чакаме да дойде 24 май, за да преброим загиналите абитуриенти", коментира още премиерът.
Снегът, който заваля вчера в Добричко и Разградско, покрива все по-голяма част от България. 51 машини почистваха пътищата по високопланинските проходи и в областите Шумен, Търговище, Добрич, Варна и Бургас след падналия сняг през изминалата нощ. Настилките са обработени със сол и луга. Това съобщиха от пресцентъра на Агенция „Пътна инфраструктура” (АПИ).
От Общинска администрация Дупница следят постоянно пътната обстановка в общината. Към този момент няма постъпили сериозни сигнали за непочистени основни пътни артерии. Тази сутрин са постъпили само няколко сигнала от села в общината и за улица „Бабуна планина“ в Дупница. Екипи на снегопочистващата фирма са били изпратени на посочените места. Фирмата която отговаря за снегопочистването още в първите минути на днешния ден е изпратила 8-снегорина, които са преминали по улиците и в 5:00 часа. Тази година снега в Дупница чисти брезнишката фирма „Нивел Строй“. Крум Милев инспектира през ноември техниката на дружеството и тогава заяви“ Доволен съм от видяното, защото разполагат с необходимата техника. Имат готовност, ако се наложи, да докарат допълнителна техника за снегопочистване. Осигурени са и необходимите инертни материали"
Повече от половината българи (59%) са "за" връщането на казармата, сочат данните от национално представително изследване на Exacta Research Group, проведено по поръчка на Агенция "Фокус".
Датата 14 април 2015 година няма как да не остане в историята на клубния ни волейбол. Не толкова заради факта, че на нея бе определен поредният шампион на България, а по ред други причини.
Венелин Кадънков, Златан Йорданов, Венци Трифонов и Мартин Божилов са четиримата волейболисти на шампиона на България, Марек Юнион-Ивкони, които попаднаха в състава на националния отбор за предстоящите мачове от Световната лига. Старши треньорът Камило Плачи обяви днес, състава на групата от 22-ма състезатели.
Волейболистът на "Марек Юнион-Ивкони" Тодор Вълчев спечели делото, което заведе срещу шампиона на Африка и Тунис "Сфакс". Българинът игра през миналия сезон в този клуб, но след старта на втория дял от шампионата напусна, заради неизпълнение на договора от страна на тунизийците. От "Сфакс" на няколко пъти отлагаха разплащанията с играча и се наложи, дори от "Марек Юнион-Ивкони" да търсят съдействие както от БФВ, така и от Европейската и световнага федерация за разрешаване на случая с Вълчев. Той бе преотстъпен от дупничани в Тунис за една година. Тамошният клуб, който е един от грандовете на този континент не само, че не искаше да плаща, но и не бе извадил виза за продължително пребиваване на Вълчев като само намесата на българското посолство в Тунис, позволи на играча да се върне безпрепятствено в България.
Собственикът на Лудогорец, Кирил Домусчиев привика на спешна среща цялото ръководство на разградчани. Босът отказа да говори след нулевото равенство срещу Партизан и след това извика на разговор Стойчо Стоев, изпълнителния директор Ангел Петричев и спортния директор Методи Томанов. Както може да се очаква, Домусчиев е бесен от слабите резултати на отбора напоследък. От началото на сезона, Лудогорец победи единствено Дюделанж, а след това вече четири мача няма успех. След победата над тима от Люксембург, орлите инкасираха серия от четири срещи без успех – Дюделанж (1:1), Хасково (0:1), Черно море (0:0) и днес с Партизан (0:0). Напоследък отново се заговори, че Стойчо Стоев може да бъде уволнен. За негов заместник, упорито се спряга националният селекционер Любо Пенев, който както е известно напусна Ботев след драмите със спонсора на клуба и липсата на пари.
Страница 24 от 156

