Начало
Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев изпрати комисия начело със заместник-кмета Крум Милев, началника на строителния отдел инж. Иван Бельов и служители от „Общинска собственост“ да направят оглед на терена на гробищния парк.
10 фирми участват в процедурата за рехабилитация на уличната мрежа на територията на община Дупница. Комисия с председател зам.кметът Крум Милев отвори днес документите на кандидатите в присъствието на представители на фирмите и медиите. Едно от условията е, че една фирма може да кандидатства само по една позиция. На пресконференция преди месец, Чимев обяви, че това е превантивна мярка и срещу евентуални неспирни обжалвания, които ще спрат извършването на асфалтиране и кърпене на дупките. Другата причина за това условие е, че ще се даде възможност на повече фирми да работят качествено и бързо. Общата сума е 726 544,78 лв. без ДДС, разпределени в три позиции. За 17 190 кв.м рехабилитация на уличната мрежа в Дупница е заложена прогнозна стойност в размер на 416 666.70 лв.. Кандидатите за нея са дупнишката „Мега инвест-холд“ ЕООД и австрийската „Страбаг“ АГ.
Всички детски градини на територията на Община Дупница ще работят на 14 и 21 декември, съобщиха от пресцентъра на кметството.
Да бъдат запазени част от павилионите в идеалния център на Дупница искат 10 съветници от местния парламент. Предложението им за изменение в Наредбата за преместваемите обекти е вече качено на сайта на Общината, където по закон трябва да престои един месец. В този период, всеки има право да се запознае с измененията, и ако има възражения да ги внесе до Общински съвет. Измененията са коментирани на заседание на Икономическата комисия, а предложението е подписано от Владимир Владимиров, Ивайло Атанасов, Вергил Кацов, Лорета Николова, Костадин Костадинов, Асен Башленски, Станислав Павлов, Александър Анин, Стоян Шушков и Силвия Овчарченска.
11 гоблени са изложени на 1-ия етаж в сградата на Община Дупница. Те са произведения на благоевградската адвокатка Жана Андонова. Изложбата е първа за Жана в качеството й на творец и има за цел да покаже още една гледна точна за правилата в живота и красотата като фактори за хармонията в света реалности. „Гоблените са идеална терапия и начин да подреждаме хаоса в себе си на подсъзнателно ниво”, твърди адвокат Андонова.
Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев упражни правото си на вот в една от избирателните секции в ПГХВХТ – Дупница. Градоначалникът пристигна в 14 часа и гласува заедно със своята съпруга Клементина. Вижте какво сподели пред zadupnitsa.com инж. Методи Чимев веднага, след като излезе от избирателната секция.
"Вече няма #ignorevolen, има #arrestVolen!". Това пише гражданин в една от групите в социалната мрежа Фейсбук по повод скандала между лидера на партия "Атака" Волен Сидеров и негови съпартийци и Стефани Дюмортие, директор на "Алианс франзес" във Варна и аташе по въпросите на сътрудничеството в областта на френския език, стигнал до бой на млад мъж и на полицай.Вчера Варненската районна прокуратура установи, че лидерът на "Атака" Волен Сидеров е извършил престъпление от общ характер и изпратила на Софийската градска прокуратура материалите по разследването. Сега Софийската градска прокуратура трябва да реши има ли достатъчно данни да се поиска имунитетът на Сидеров.
Самият партиен лидер каза, че няма да се откаже от имунитета си, но пък отправи клетви и обиди към медиите и любезно предложи да им покаже фалоса си. Сидеров обвини бития полицай в клевета, прокуратурата – в лъжа, а политиците – в заговор срещу него и партията му.
Във "Фейсбук" още вчера се явиха две групи – "за" и "против". "Имунизирай България срещу Волен Сидеров" призова главния прокурор Сотир Цацаров да снеме имунитет на депутата, друга група обяви, че ще подкрепи Сидеров с протест днес.
Социалната мрежа буквално преля от коментари и реакции по темата. Например: "Не става с "остри" позиции и с обширни репортажи, в които лицето ръси клетви. Става само с бойкот – най-вече медиен! Няма други гледни точки. Ако не в специализирана институция, то поне в политическото гето! #ignorevolen".
Десетки граждани, сред които общински съветници, политици и управа на Община Дупница почетоха днес героите на града загинали през годините в различни битки или воини. На паметната плоча пред Дом на техниката, венец поднесе кметът на града инж. Методи Чимев и заместникът му Красимир Георгиев, както и Общински съвет-Дупница в лицето на Йордан Йорданов и Атанас Василев. Церемонията бе по повод честването през цялата седмица на празника на Дупница, който ще бъде утре – 19 октомври.
"Великденска забава", организирана от Ротаракт клуб Дупница, събра стотици малчугани днес на площад "Свобода". Децата се включиха в забавни състезание за най-красиви и здрави яйца, като победителите спечелиха специални награди, а за всички участници имаше пакети с лакомоства осигурени от борса "Слави" и награди от магазини "Мечо Пух".
Ползването на питейна вода в населените места на Община Дупница за напояване на земеделски земи и поливане на зелени площи e вече забранено. Заповед за това издаде кметът на Община Дупница инж.Методи Чимев.
Сериозно оттегляне на подадените декларации за освобождаване от такса смет през настоящата година се наблюдава в Община Дупница, информират от пресцентъра. До края на годината се подават заявленията за освобождаване от услугата на даден имот. От Община Дупница вече започнаха проверка на подадените през миналата година декларации. Решилите да “се скътаят” от въпросната такса тарикати ще бъдат глобени съгласно Наредбата за определяне на такси и цени в 3-кратен размер на годишната такса за смет, но не по-малко от 500 лв. Повече от 30 са собствениците на имоти до момента, които са оттеглили декларациите си до сега, допълват от кметството. Подадено некоректно заявление може да бъде оттеглено до 31 декември тази година и не подлежи на санкция или проверка.
Мачовете срещу Лудогорец и ЦСКА са тези, заради които Марек е разследван от УЕФА и наказан с 10 000 лева от БФС. И в двата случая дупничани загубиха по категоричен начин – с 0:3 в Разград и с 0:5 на „Българска армия“. По информация на Нова тв докладът от УЕФА е 45 страници, а букмейкър е дал информация, че на въпросните два мача са заложени в пъти по-големи суми от обичайното. Иво Паргов категорично отрече вече за това Марек да е замесен, и смята да обжалва решението на БФС.
Играчите на Марек и Локомотив Пд се включиха в инициативата в помощ на Милчо Палакарски. Детето пострада при зверската катастрофа в Яхиново. На днешния мач Марек- Локомотив Пд от фен клуба на дупничани оставиха кутия, в която всеки можеше да дари пари за лечението на ученика от Гимназия „Христо Ботев“.
Цели две са били земетресенията в събота, а не едно, както беше обявено първоначално. Първият трус е бил с магнитуд 6,3 по Рихтер и е станал в 12.25 ч., а вторият дори е бил по-силен и е достигнал 6,5-6.9, съобщи професор Костас Папазахос, цитиран от гръцки медии. Според него активирането на Анадолския разлом е довело да "отчупването" на част от плочата в западния й край между Света гора и Ситония, заради което последвали вторични трусове със сила над 4 по Рихтер. Анализите показали, че разломът се е активизирал по дължина от около 80 км, а плочите са се блъснали на 15 км под земната повърхност. "Това бяха два мощни труса – 6,3 и 6,9 по Рихтер с разлика от 20 секунди, затова беше обявено, че е имало един трус и че той е бил с голяма продължителност", обясни Папазахос. Според медии в южната ни съседка именно той предвидил подобно явление, но не е могъл да каже кога точно ще се случи. Ученият предупредил, че Анадолският разлом е изключително опасен и че ефектът от активирането му може да е пагубен за някои населени места, пише БЛИЦ.
Пожар в лeк автомобил „Ауди“ в Дупница е унищожил предно и странинчни стъкла, арматурно табло и предна дясна гума. Най-вероятно става дума за умишлен палеж предвид начина на горене. Причините за възникването му се изясняват от полицията в града.
Лично Жерар Салян светило в черепно-мозъчната хирургия следи състоянието на седем кратния шампион от Фолмула 1 Михаел Шумахер. Пилота претърпя днес сериозна травма на главата след инцидент на ски писта до град Мерибел във Франция. Шумахер веднага бе закаран в болница с хеликоптер и настанен за лечение. Германеца е бил със семейството си и е паднал върху камък на пистата, като живота му е бил спасен от факта, че е бил с каска.
Отсъжданията на главния съдия на мача Марек-Академик (Свищов) Петър Доровски и неговите помощници Драгомир Милев и Дениз Соколов бяха наблюдавани от датчанинът Йорн Ларсен.
Българският сблъсък в италианския волейбол между Цецо Соколов и Тодор Скримов завърши с победа на дупничанина Соколов над перничанина Скримов. Тренто победи като гост с 3:1 – 25:21, 23:25, 25:22, 25:23 гейма Латина и излезе поне за часове на второ място в италианската Серия А1. Днес е двубоя между Пиаченца и Ди Кастело и ако отбора на друг българин Христо Златанов Копра Елиор Пиаченца спечели ще бъде отново втори. Иначе двубоя между Диатек Трентино и Андреоли Латина бе изключително оспорван въпреки,че домакините са последни. Зрителите в зала "Палабианчини" изпитаха доста емоции, но в крайна сметка шампионите от Тренто взеха своето след отлична игра на Соколов. В състава на Тренто имаше редица тактически промени и това даде резултат. Един от най-добрите за Латина бе национала Скримов. Следващият мач на Тренто е срещу Нолико в Шампионска Лига, а в Италия на 19 януари приема Равена.
За 3-а поредна година на фасадата на Община Дупница ще бъде поставена огромна мартеница. От пресцентъра на кметството информираха, че ще бъде 15-метрова и е изработена от децата в "Соник Стар" в Дупница. Монтирането й, ще започне около обяд, когато на пл. Свобода с каляска ще пристигне Баба Марта. Дръвчетата на пл. Свобода ще бъдат украсени от собственоръчно изработени мартеници от дома за деца лишени от родителски грижи "Олга Стоянова" и ученици от школото в село Крайници. В програмата е предвидено и концерт на местни самодейци – Вокален състав "Арт Поп", "Сладурите", Танцов ансамбъл "Абракс" село Джерман, Фънки бийт и читалищни групи. Ще има и ателие за изработване на мартеници, като всички материали са осигурени от Община Дупница
Наши читатели сигнализираха за истински хаос от автомобили в района на Минчов площад в Дупница. Основните проблеми са свързани с неправилното паркиране на автомобили най-вече по ул. "Хан Крум" и "Булаир". "Движението в тези райони е направо невъзможно. На ул. "Хан Крум" има поставен знак, с който се забранява паркирането, но там цялата е наредена с коли от началото й до края. Едва минава една кола, а представете си ако трябва да се разминат. Има случаи по 10 минути да се
правят маневри, ако две срещуположно движещи се автомобили се засекат по средата й. Истински хаос е и наглост при знак указващ забрана за паркиране да се паркира. Там е целодневно проблема. Подобна е ситуацията и на "Булаир" особено в първата част на деня до към обяд. Разминаването е равносилно на гимнастика. Органите на реда трябва да вземат мерки, защото наглите шофьори продължават да си правят каквото искат, а като им се бръкне в джоба ще се замислят", коментира наш читател, който ни е изпратил и снимки.
22 852 088 лева са заложени средства за бюджета на община Дупница за 2015 година. От тях 11 848 906 лева са от държавни дейности, а останалите 10 695 682 са от местни. Увеличението е с около 2 млн. лева в сравнение с предходната, обясни Чимев. "Днес е срокът за входиране на проекто-бюджета в Общински съвет. Ако досега говорехме за бюджет на стабилизиране, то вече говорим за бюджет на подобряване общинската среда и инфраструктура. Ако до преди време повтаряхме, че положението е тежко във финансово отношение, то вече е стабилно. И това е видимо от задълженията, които има Община Дупница. Най-точно и коректно това е видно в просрочените задължения. И най-важното е, че увеличението не е за сметка увеличаване на данъци, такси и услуги. Те остават непроменени", обясни дупнишкия градоначалник.
Двама души са загинали при тежко ПТП в Кресна, съобщават от МВР Благоевград. Инцидентът регистриран в 06:30 ч. е между бус и лека кола, които са се ударили челно. Двамата загинали са били работници от гр. Кресна. Те са на 49 и на 60 години, третият пътувал в буса е ранен. Жената, пътуваща в мерцедеса също е пострадала и е транспортирана в благоевградската болница. Полицията е на място и разследва случая. Пътят за товарните автомобили към момента е затворен. Леките автомобили минават по обходен маршрут.
Момчетата родени 1998-99 години от футболна школа Марек 2007 ще участват във футболен турнир в Слънчев бряг. Надпреварата започва на 28 август и ще продължи до 2 септември. Срещите ще се играят на стадиона на Несебър. Дупничани са в една група с отборите на Левски, Монтана, Септември Сф и Нефтохимик. Отборът ще бъде воден от старши треньора Цветан Видински. zadupnitsa.com ще проследи изявите на момчетата от Марек 2007.
Служители от Община Дупница се срещнаха с част от ръководството на Клуба на хората с ограничена видимост в града, информират от общината. Повод за това бяха строителните дейности по проект "Зелена и достъпна градска среда", който се реализира в момента на територията на Дупница. Архитект Григор Перчемлийски, гл.специалист "Транспорт" Стефан Бойчев и началник отдел "Транспорт" Радостина Велинова запознаха подробно хората с предвиденото.
Лек автомобил "Мерцедес", обявен за издирване чрез Шенгенската информационна система, е бил представен за регистрация в пункта на КАТ в Дупница. Автомобилът е оставен на съхранение в РПУ Дупница с протокол за доброволно предаване от собственика. Работата по случая продължава РУ Дупница.
"Изключително съм изненадан от декларацията на фен клуба на привържениците на Марек. В този момент нямаме нужда от "лов на вещици и разединение.", заяви старши треньорът на Марек Тенчо Тенев, по повод декларацията от фен клуба, в която се сваля доверието от изпълнителния директор на клуба Иво Паргов и помощник треньорът Дани Белчев. "Остават ни 5 кръга до края на първенството, в които трябва да се опитаме да спечелим точки и в този момент нямаме нужда от разделение. Иво Паргов е емоционален, но е страхотен ръководител и прави всичко за Марек. Емоциите му се дължат на това, че той до скоро бе футболист и реагира импулсивно, но съм сигурен, че с времето това ще отшуми. Пак повтарям, той е млад и има бъдеще пред себе си като футболен ръководител. Щом Марек е на това място в таблицата, всички сме направили грешки и ще си извлечем нужните изводи. Един отбор в "А" група се нуждае от не малко финансиране и понякога именно то може да предизвика напрежение, но ситуацията е трудна навсякъде. Иво Паргов прави всичко възможно да осигури пари за клуба, той е направил много, за да може отборът да бъде в "А" група и това не може да му се отрече. Колкото до останалите в треньорския щаб, Дани Белчев, Светльо Георгиев и Янек Кючуков мога да кажа, че те си вършат старателно работата. Дани Белчев е треньор на вратарите и отговаря за тях, като аз се съобразявам с неговото мнение. Най-вероятно в декларацията се визира освобождаването на вратаря Веселин Цветковски, но аз също съм бил запознат с този случай. Отново казвам, нормално е привържениците да имат своето мнение, но в тази ситуация трябва да бъдем обединени, а не разделени", заяви Тенчо Тенев.
Изтичане на мозъци . винаги съм казвал че 90 процента в чужбина са полу или кръгли идиоти
Дупнишки социалисти се включиха в тържествата по отбелязване 1-ви май Деня на труда. В София над 8 хиляди столичани и гости на столицата се включиха в митинг-шествието на левицата, което тръгна от Народното събрание и стигна в Борисовата градина. То бе оглавено от председателя на партията Михаил Миков, председателя на БСП – София Калоян Паргов, членове на ръководството на левицата, депутати, евродепутати, коалиционни партньори. Сред тях бе и групата от Дупница, начело с лидера на партията в града Станислав Павлов, бившия народен представител д-р Иван Ибришимов, бившия зам. областен управител Мария Чочова, лидера на младежите в града Евгения Давидкова, кординатора на БСП за област Кюстендил Ивайло Петров. С много песни, настроени и лозунги „Време за справедливост”, „Искаме работа”, ” „За справедливост и достойни старини”, „По-справеливо заплащане на труда” и викове „БСП” и „Победа” премина вчера празникът в София. Топлото време и доброто настроение изкараха стотици хора, които се включиха в събитието. Вчера освен ден на труда, се оказва, че в миналото е било и ден на цветята, а също така празнува и в. “Дума”, който е основан на тази дата преди 25 години. Председателят на Националния съвет на БСП Михаил Миков пък посочи, че в миналото работещите са нямали право дори на отпуск, както и право да стачкуват. По думите му “това е празник на всички, които имат право на достоен и безопасен труд и достойно заплащане.“ Време е за справедливост и за смелост. Това заяви депутатът от БСП Мая Манолова. Тя благодари на всички, които бяха дошли в Борисовата градина да отбележат празника на труда. “Този празник повече от друг път има смисъл, защото неравенствата в България са ужасяващи”, заяви Манолова. По думите й в момента заплащането е мизерно, а хората бедстват. Тя говори и за отстояване на правото на труд на младите, както и за по-справедливо заплащане, по-добро здравеопазване. “Щом сме заедно, сме силни. Предстоят ни сериозни битки и за пенсионна реформа, която да е справедлива за хората и да не ги обрича на работа до гроб и за справедливо здравеопазване”, допълни още Манолова.
Страница 24 от 156




