Начало
Бившият играч на "Марек Юнион-Ивкони" Златан Йорданов игра като титуляр за своя "Торул" при гостуването на "Сахинбей" във 2-ия кръг от турската Супер лига. Посрещачът се отчете с 8 точки (1 ас, 1 блокада) и бе втори най-резултатен за своите. Йорданов демонстрира много сериозен процент на посрещане като закова статистиката на 88% позитивно и 65% отлично. Домакините имаха проблеми само в първата част, когато Йорданов и компания водеха почти през цялото време, но след 18:20 точки, допуснаха изравняване до 22:22. Последваха две блокади на Йозбек и Караагач, а точка на спора сложи Чулафич с успешна атака за крайното 25:23. Това като че ли отчая гостите и в следващите две части те не затрудниха особено съперника си и отстъпиха на 13 и 19 точки.
Изключително хубава новина получи кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев, похвалиха се от общинския пресцентър. Градът спечели проект за 100-процентово финансиране по фонд “Козлодуй” за подмяна на абсолютно цялото улично осветление. Само 13 града в цяла България ще бъдат финансирани за тази дейност. “Как няма да съм доволен от подобно нещо. Решаваме многогодишен проблем и решаваме проблеми за години напред. При това без да е за сметка на гражданите”, коментира Чимев.
Съветниците в Бобов дол ще разгледат днес 8-докладни включени в дневния ред на редовната сесия. Местните парламентаристи ще обсъдят отчет за състоянието на общинските дългове, които към 31.12.2014 гоодина възлизат на 1 млн 856 хил лева, а към края на тази година ще бъдат намалени с 200 хил. лева. Припомняме, че през 2006 година Общината взе кредит в размер на 3 млн 375 хил лева и за 9-години е погасила половината. На сесията също така ще бъде разгледан и отчет за изпълнението на Бюджет 2014 година, който възлиза на близо 5 млн и 700 хил лева. Освен стандартните докладни е включено и предложение на Валери Радлев за разрушаване на недовършеното училище, което се намира до бившата гара. Панелните конструкции са опасни според Радлев и той предлага сградата да бъде разрушена.
Дупнишкият кмет инж. Методи Чимев изяви желание по време на сесията да се проведе референдум за това да се поема или не облигационния заем. "Нека не забравяме, че нас са ни избрали нашите съграждани и ние трябва да работим за хората и града. Готов съм на вариант за референдум и да си кажат мнението", обяви Чимев по време на дебатите.
183 са работните места, които са открити по различни програми и проекти през миналата година от Община Дупница. Заетите са с трудови договори за различни периоди от време, като повечето продължават и през тази година, информират от пресцентъра.Най-много са позициите за личен асистент-60, а 33 дупничани са започнали работа в социалните услуги към "Интегра", която касае социалните жилища, които са в процес на изграждане. По програмата за "Социално включване" са наети 20 лица и предстои да се наемат още 10. 24 са ангажирани по Национална програма "Заетост и образование на хора с трайни увреждания", а 12 са започнали работа в Центъра за настаняване от семеен тип. 34 са били назначените за социални услуги към Домашен социален патронаж по проект, като с решение на ОбС-Дупница за устойчивос са гласувани продължаването на услугата с 3 работни места.
За миналата година пък повече от 300 са били заети за различен период от време по програми за временна заетост.
Трикратните шампиони на България по волейбол "Марек Юнион-Ивкони" загубиха 2:3 гейма в първа контрола с турския гранд "Истанбул ББ". Срещата се игра вчера в Самоков, където турците са на подготовка за старта на шампионата във вътрешното им първенство и турнира за Купата на ЦЕВ. Двата тима ще се изправят отново един срещу друг в четвъртък от 17.30 часа за втори спаринг по между си.
Над 130 деца от 6 дупнишки училища се включиха в спортния празник, организиран от Ротари клуб Дупница. Тази година мотото на клуба е „ Спорт и здраве за децата“, като всички инициативи на неправителствената организация са насочени към тази идея. Спортният празник е двудневен, като състезанията са по футбол и баскетбол. Тази сутрин на игрището с изкуствено тревно покритие на спортната база „Уин клуб“ в жк. Бистрица, се събраха всички отбори за официалното откриване. Децата бяха приветствани от президента на Ротари клуб Дупница – Кольо Илиев, който пожела на всички успех и честна игра. В състезанията участват ученици от 5-7 клас от 6 училища в Дупница. Всички отбори по футбол и баскетбол получиха екипи и топки, а за победителите са осигурени купи. Индивидуални награди ще получат всички участници. Футболните срещи се провеждат на базата на „Уин клуб“. Отборите са разделени в две групи:
Както се и очакваше, Валери Радлев е новият шеф на Областната дирекция на Държавен фонд „Земеделие” в Кюстендил. Това стана ясно след като от пресцентъра на централата в София публикуваха официално съобщение на сайта си. До този момент, най-отявленият представител на БСП в миньорския град Радлев заемаше длъжността зам.-председател на ОбС – Бобов дол. Мястото на директор беше овакантено, след като Иван Кьосев освободи ръководния пост. Общо трима кандидати се бориха за шефската длъжност като освен Радлев, надежди все пак таеха Васил Димитров-Найлона и Валери Христов.
Жители на Сапарева баня останаха без част от собствеността си. Неизвестни са проникнали в имота им и са се обзавели с бензинова косачка, кабели, пробивна машина. Проникването е осъществено чрез взлом. Местопроизшествието е обслужено от дежурна полицейска група и е започнато досъдебно производства за установяване на извършителите.
Министър Ивелина Василева: Забавянето в изграждането на депото за отпадъци в Дупница е притеснително
Забавянето в изграждането на Регионален център за отпадъци в Дупница е притеснително. Това заяви министърът на околната среда и водите Ивелина Василева, цитирана от радио Фокус Кюстендил. Според нея, това е една от последните регионални системи чието изграждане все още не е започнало, а самият проект има драматична история. „В един момент подготвянето на проекта беше финансирано по програма ИСПА, тогава община Кочериново беше водеща за изграждането на центъра. След това имаше възможност да се финансира по Оперативна програма „Околна среда”, но общината се оттегли от водещата си роля. Тогава започна нов процес, раздели се регионът на две – Благоевград и Дупница. Сега, към настоящия момент, статусът е изготвен анализ за избор на площадка където да се ситуира регионалното депо и съоръженията към него. Разработен е доклад за оценка на въздействието върху околната среда. Доколкото ми е известно той е обжалван и в момента е в съда. В момента се очаква произнасяне на съда върху становището на компетентния орган по доклада за оценка на въздействието върху околната среда. Както казах, за жалост това забавя изграждането на съоръжението, а на нас ни е изключително важно да изградим по-бързо тези регионални съоръжения”, обясни министър Василева. Тя посочи, че забавянето в изграждането на центъра има въздействие върху общинския бюджет и би могло да се отрази върху таксата за битови отпадъци, защото общините имат ангажимент да заделят така наречените отчисления за депониране на отпадъците, които градират във времето. През 2020 година те ще станат 95 лева на тон, а в момента са 27 лева на тон, те градират във времето, ако не бъдат изградени тези съоръжения, това ще се отрази върху общинските бюджети. „Надявам се, че ще се предприемат бърза и спешни действия, надявам се на своевременно произнасяне на съда и все пак на реализиране на този проект, защото той е обвързан и с ангажимента на България да закрие старите общински депа. Тук в региона има осем общински депа, които са в експлоатация и които подлежат на закриване, но те не могат да бъдат закрити докато не бъде изграден новият регионален център. Наистина трябва бързо да се работи”, допълни министър Василева.
Интернет пространството от няколко дни е залято с клипове на хора, които се заливат с кофи със студена вода. Преди да го направят, те предизвикват трима души да сторят същото в рамките на следващите 24 часа. Въпросното предизвикателство се нарича ALS ice bucket challenge, а в България стана популярно като "Ледената кофа".
Координаторите на Младежи ГЕРБ за Кюстендил – Мая Станойкова и за Бобов дол – Десислава Александрова взеха участие в Шестия зимен университет на младежката структура, който премина под наслов "Можем в България". Станойкова присъства по право, тъй като е областен ръководител на МГЕРБ, а Десислава Александрова си спечели мястото, след представяне на есе по темата "Какво можем в България?". Младежи от цялата страна взеха участие във форума, който се проведе от 20 до 22 февруари. По традиция и тази година Зимният университет бе в град Сандански и се реализира с подкрепата на фондация „Ханс Зайдел“.
Досъдебно производство е започнато в РУП Бобов дол за престъпление, свързано с наркотици в затвора в Бобов дол, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Феноменален обрат, какъвто се наблюдава изключително рядко направиха волейболните ни шампиони от "Марек Юнион-Ивкони". Преди минути, дупничани накараха над 1000 зрители в кърджалийската зала "Арпезос" да замлъкнат и да не повярват на случилото се. Родните шампиони показаха, че когато са на игрището нищо не е сигурно до последната точка в мача и "Арда" го изпита днес. След като губена с 0:2 гейма и 17:12 в третия, Георги Елчинов и компания не само, че обърнаха частта, но и мача, спечелвайки с 3:2.
Днес в Kръглата зала на Община Дупница бяха отворени постъпилите оферти за участие в открита процедура за възлагане на обществена поръчка с предмет: “Изграждане на Техническа инфраструктура – водопровод и канализация към "Социални жилища за настаняване на уязвими, малцинствени и социално слаби групи от населението и други групи в неравностойно положение” гр. Дупница”. Председател на комисията за провеждане на процедура е заместник-кмета по социалните дейности Крум Милев. Прогнозната стойност на поръчката е 464 370.08 лв. без ДДС. Както е известно, на терена на бившите казарми трябва да бъдат изградени по проект спечелен от Община Дупница 160 жилища.
Отборът на Марек изигра днес третата си контрола от зимната подготовка. На стадиона в село Вълково, близо до Сандански дупничани срещнаха Беласица Петрич и победиха с 2:0
Погребенията на 4-мата младежи от село Яхиново ще бъдат утре и са насрочени от 14 и от 16 часа. Телата им ще бъдат положени в гробищния парк на селото.
На 3-ти август бе проведено учредително събрание на ФК Марек-1915. Близо 20-души се събраха на стадион Бончук, за да основат новия футболен клуб. За председател на УС бе избран Васил Василев. Той е икономист и работи към Министерството на правосъдието – ГДИН, като началник сектор. Преди време Васил Василев е един от основателите и вицепрезидент на ФК Стефанел и ФК Бобошево. От дълги години е сред футболните деятели в Дупница. Специално за Zadupnitsa.com Васил Василев коментира основните приоритети пред клуба. „ Първата ни задача е да развием школата на Марек. След обединението на школите на Марек 2007 и Марек 2010 има много деца и всички те трябва да получат добри условия за развитие. Искаме да участват в турнири и първият вече е факт този в Албена, където ще заведем два отбора. Тази година юношите ще играят в зона „София“ и ще са ни нужни средства за пътуване и организация. Имаме различни идеи за привличане на хора, които да помагат на ФК Марек 1915. Организираме представянето на всички отбори преди приятелския мач с Марек Сеграте на 19-ти август. Не искам да коментирам работата на хората преди нас, важно е сега всички да се обединим и работим за каузата „Марек“.“, сподели Васил Василев.
Треньор №1 на България по футбол за 20-ти век, Димитър Пенев гостува на кмета на Дупница инж. Методи Чимев. „Благодаря му за високата чест да бъде гост на Дупница и за подкрепата му към нашата политика за спорта в общината.“, заяви Методи Чимев. „Дупница има един верен приятел в негово лице”, допълни още кмета на Дупница. Срещата е била неофициална. Димитър Пенев, който само преди близа месец навърши 70-години е заявил, че се надява Марек отново да се върне в професионалния футбол. Самият той е разкрил, че в своята кариера се е срещал с дупнишкия тим и познава част от тогавашните играчи. Интересен е факта, че неговият по-голям брат Младен е играл в Марек, като централен защитник. Младен Пенев почина през 2008 година, той е баща на Любослав Пенев. Като треньор на националния отбор по футбол Димитър Пенев донесе най-високото футболно отличие за България – 4-то място на Световното първенство по футбол в САЩ през 1994 г.
Дисциплинарната комисия към БФС няма да излезе с решение по скандалите на мача "Марек" – "Левски" тази седмица и ще го направи идната. Днес членовете й не успяха да се съберат и да разгледат подробно докладите и ситуацията със скандалното поведение на "сините" фенове. В медиите обаче се появиха слухове, че всъщност от БФС готвят яка санкция на дупничани и незначителна за столичния тим. Припомняме, че от Областна дирекция на РДВР и ФК "Марек" бяха изпратили писмо до БФС за отлагане на срещата, заради изборите и невъзможността на полицията да охранява двубоя, но от родната ни централа за пореден път показаха абсолютно безхаберие и това доведе до ангажиране на охранителна фирма и последвалите скандали.
Наставникът на Марек Юнион-Ивкони Найден Найденов„Победите вече са 20, надявам се, че ще можем да приключим редовния сезон в Суперлигата през този сезон с 22 победи. Това обаче изобщо не ме вълнува. Вълнува ме отборът да играе и да побеждава. Не се замислям върху това дали победите са 20 или 30“, каза специалистът.
На пресконференция в София ще бъде обявен амбициозният футболен проект на "Актавис" за детско-юношеския футбол в Дупница. Директорът “Комуникации” на компанията Радослава Ганозова анонсира информацията по време на церемонията “Спортист на Дупница”. На 14 януари от 11 часа в Paradise Center ще бъде вдигната завесата по начинанието. Специално за брифинга с медиите ще пристигне Питър Бергуист-вицепрезидент на “Актавис” за Югоизточна Европа. Другите официални гости на събитието ще бъдат изпълнителния директор на “Актавис” ЕАД – Илия Пашов, изпълнителния директор на “Марек” Иво Паргов и кметът на Дупница инж. Методи Чимев. Освен тях ще присъстват и представители от Министерството на младежта и спорта.
Върховният касационен съд отговори на официалното искане от Община Дупница за предоставяне на банкова сметка, по която да бъде депозирана сумата от 430 000 лева спечелена от пернишката фирма за озеленяване “Флорс”, информираха от общинския пресцентър.
Днес се поднови първенството на В-Югозападна футболна група. Първият пролетен кръг не предложи изненади за лидерите, които завоюваха победи. Германея отстъпи с 1:4 при гостуването си на 4-ят в класирането Миньор Пк. Единственото попадение за Германея реализира Радостин Джогански през първото полувреме, което завърши 3:1 за домакините от Перник. Въпреки поражението старши треньорът на Германея Борис Кръстев заяви, че отбора има сили да изпълни целта оставане в групата. Същевременно Миньор бе атакуван от бившият наставник на тима Валери Дамянов, който сега е начело на Оборище. След мача на неговият отбор в Кюстендил, той обвини перничани, че са стимулирали Велбъжд да играе силно срещу Оборище. Дамянов допълни, че очаква много некоректни действия в групата да края на първенството.
Професионална гимназия по облекло и стопанско управление-Дупница изпрати абитуриентите си випуск 2015 на 24-ти май Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост. Трите класа от училището дефилираха на площад Свобода в Дупница.
На среща с превозвачите от градския и междуградския транспорт в Дупница бяха уточнени и утвърдени маршрутите за движение след 20-и септември, когато стартира изграждането на кръстовище с кръгово движение. Спирката при “Учителски институт” на потока от Горна махала към жк “Бистрица” отпада, информират от пресцентъра на кметството. Временно ще бъдат обособени две спирки за междуградския транспорт от двете страни на ул. “Страхил войвода” (на диагонал на старата автогара), като ще бъдат и своевременно обозначени като такива, като ще заменят действащите и в момента в района на старата автогара. Настоящата междуградска стоянка на старата автогара в посока отНова автогара-Горна махала-София, ще бъде използвана за спирка на градския транспорт. Маршрутите са уточнени и съгласувани с Пожарна и Полиция.
Ръководство на ГЕРБ в Сапарева баня за пореден път оказа подкрепа на местните футболни отбори от общината, информират от пресцентъра на партията. От партията осигуриха безплатен транспорт за мачовете на момчетата от селата Сапарево и Ресилово. Младите футболисти на ФК "Рилец – 1984" (с. Ресилово) и ФК "Бенковски-53" (с. Сапарево) играха едни от последните си срещи за сезона в Кочериново и Бобов дол. Благодарение на председателя на ГЕРБ-Сапарева баня Калин Гелев вече месеци наред се осигурява безплатен транспорт на футболните отбори, когато играят мачове на чужд терен.
Танцов клуб „Хоро" гр. Козлодуй с ръководител Тодор Първолев, спечели наградата за цялостно представяне на Националния фолклорен фестивал на обработените народни хора „Рила ни гледа“. Тази есен клуба от Козлодуй ще направи втори опит за световен рекорд като ще изпълни 32 български хора за 95 минути без прекъсване. Предишният им опит е от есента на 2013 година, когато са изпълнили 22 хора за 76 минути. 16 колектива от цялата страна пристигнаха в Дупница за фестивала, който се проведе в парк Рила. Председател на журито е проф. Даниела Дженева от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив, и директор на ФТА „Тракия" – Пловдив, членове на журито са Димитър Христов, диригент на оркестъра на БНР, Мариян Василев и Мария Евтимова, преподаватели в Националното училище по танцово изкуство в София, и новото лице сред журито е Денислав Кехайов, гл. художествен ръководител на ансамбъл „Пирин" Благоевград. Мотото на фестивала е „Съхраняване и популяризиране на автентичния български танцов фолклор и стимулиране на неговото развитие в днешни дни“
Страница 24 от 156





С уникални плакати осмиващи най-новата партийна структура на Николай Бареков осъмна Дупница. Мнозина жители на града се спираха пред ярко-червените плакати наподобяващи афиш за театрална постановка и само след секунди следваха и неволни усмивки на лицата им.