Начало
Централният блокировач на Марек Юнион-Ивкони Мартин Иванов коментира пред zadupnitsa.com победата с 3:1 гейма над Арда.
Пореден фен клуб на Лудогорец ще бъде открит в България. След като „орлите“ вече имат фенове във Варна, Русе, Сандански, Попово, София и Разград, сега и Дупница се присъединява към шампиона на България. Инициатор на идеята за създаването на този фен клуб е Минко Минков старши треньор на боен клуб „Марек“.
Пред полупразна зала и едва двама общински съветници премина приключилото преди минути обществено обсъждане в Община Дупница на предложението за поемане на дългосрочен дълг чрез емисия на общински облигации. Точно 29 минути продължи обсъждането на изявеното от кметския екип желание да изтегли 3 млн. евро, с които да погаси голяма част от задълженията към настоящия момент, както и да осигури финансиране на някои много важни проекти. Общинският съветник от ГЕРБ – Иван Фулев дойде с известно закъснение, а буквално в самият край на обсъждането, в залата влезе още един ГЕРБ-съветник Емил Панчев. В залата бяха кметовете на селата Яхиново, Бистрица и Самораново, както и служители от общинска администрация.
Новоизбраният кмет на село Овчарци Йордан Куйов ще встъпи официално в длъжност от следващия понеделник. Той спечели изборите в своето село вчера, след като надделя на прекия си опонент Йордан Камджилов с едва 13 гласа. 24-годишият студент в Минно-геоложкия университет Йордан Куйов със специалност "Сондиране и добив на нефт и газ", в момента подготвя дипломната си защита.
Четвърто равенство от началота на годината записа Марек Сеграте в италианската Seconda Categoriq Милано. Този път дупничани гостуваха на Рондинела и завършиха 1:1.
Земетресение с магнитуд 2,8 е било усетено в района на Перник. Това съобщиха от Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН. В 07.54 часа в района на Перник е регистриран земен трус с магнитуд 2,8 по скалата на Рихтер. Земетресението е било усетено слабо от жителите в Перник, село Кладница, село Рударци. Епицентърът на земния трус е бил в Перник. Дълбочината е 18 км. По-рано сутринта в 05.37 часа е било регистрирано друго земетресение с магнитуд 2,4 по Рихтер. То не е било усетено.
Зам.кметът по икономическите въпроси на Община Дупница Олга Китанова анонсира за две сериозни промени, които ще бъдат предложени на местния парламент за обсъждане по отношение Наредбата за местни данъци и такси. „Първата промяна касае „отварянето“ на данъчната кампнаия от 1 януари, а не както е досега от месец март. По този начин, общината ще може и по-плавно да разпределя парите от приходи. В целия си мандат, не сме вдигали местните данъци и такси, и отново не възнамеряваме да го правим, както сме го обявили. Другата сериозна промяна е по отношение на таксите за смет от юридическите лица, които сключват индивидуални договори за сметосъбиране и сметоизвозване с други фирми. Последните 2 години се наблюдава тенденция към това, което е негативно за Общината, която губи ебегодно само по това перо около 200 000 лева. Направили сме проверки на такива фирми и за съжаление мога да отбележа, че некоректно се изпълнява тази услуга. Липсват съдове за смет, а се използват тези съдове, за които Общината плаща, а не получава нищо. Това навява на мисълта, че има голяма вероятност да говорим за фиктивно сключвани договори от някои. Поради тази причина ще се елиминира това от следващата година“, обясни Китанова.
24-часа, след като бяха обявили намерението си да сезират компетентните органи за обиди на етническа основа, по време на мача Велбъжд-Пирин ГД/1:0/, от ръководството на клуба от Гоце Делчев се отказаха от това свое желание. Ето какво официално обявявиха днес от Пирин ГД: „Не сме подавали жалба относно отношението към нас от страна на публика и ръководство на Велбъжд, но ни обиждаха. Не ни интересува отбора на Оборище и дали играят мачовете си. Ние гледаме само нашата програма и нашите мачове. Интересува ни да победим Оборище в неделя/26.04.2015/“. Припомняме, че вчера от Пирин обявиха, че публиката на стадион „Осогово“ и най-вече хора от официалната ложа са обиждали играчите на отбора с думи „турци“, „помаци“, „резаняци“. Новината вчера за жалбата бе потвърдена също от хора от ръководството на клуба. Според запознати със ситуацията във В-Югозападна футболна група, това е опит да се свали напрежението, което започна да взима връх, особено след мачовете от последния 23-ти кръг.
Контролното звено към Община Дупница и отдел „Екология“ съставиха протоколи на Мирослав А. от Нови Искър преди няколко часа заради развиването на търговска дейност със защитени животни от Закона за защита на животните. След сигнал до кмета на града инж. Методи Чимев от граждани, бе разпоредена мигновена проверка по случая с незаконното малтретиране на алигатор, игуана, питон и маймунка.
ЦСКА ще пусне жалба срещу съдията Александър Костадинов заради действията му по време на нулевото равенство с Марек Администратора на „червените“ остана след мача на стадион Бончук и в присъствието на дежурният делегат и съдийския наблюдател Евгени Геров обяви, че ще има жалба. От щаба на „червените“ разкриха, че ще изпратят до съдийската комисия на БФС и видео материал с моментите, в които са били ощетени от рефера Костадинов. В срещата съдията даде дузпа за ЦСКА, но Фелипе не уцели вратата. След това обаче имаше претенции на „червените“ за 11-метров наказателен удар и за нарушение срещу Неманя Милисавлевич.
Дупница ще бъде един от петте града в България, които ще се присъединят към събитието „Плати с поема“ На световният ден на поезията 21-ви март дупничани ще имат възможност да изпият кафе и вместо с пари да платят със стих. Вместо сметка хората ще получат лист и химикал и ще могат да творят поезия. Мястото където ще се проведе събитието е Арт-кафе Бариста. Там всеки ще се наслади на ароматното Julius Mainl кафе, ще послуша хубава музика и поезия и ще плати със стих. Заповядайте на 21-ви /събота/ и нека покажем, че и в нашият град поезията е жива.
Наш читател ни предостави интересни снимки от Сапарева баня, с които отправя напълно реални упреци към общинското ръководство в курортния град. Според информацията подписана от Св.Ник. "от години, администрацията си позволява подигравката с българския трикольор. Сигнализирал съм им нееднократно, и на кмета съм писал, ама като си пееш Пенке ле, кой ли те слуша". От снимките е видно, че упреците са напълно основателни, още повече че касаят елементарна ситуация, която би трябвало да знае всеки средностатистически българин.
Силният вятър, който днес бошува в Дупница изкорени дърво до Спешен център. Инцидента е станал в ранния следобед и за щастие няма пострадали. Стихията, която е определяна от специалистите като „полу силен „ вятър бе в днешния ден със скорост от 35 до 40 км/час. Читатели на zadupnitsa.com сигнализираха и за опасни ламарини на покрива на един от блоковете в жк „Бистрица“. Според тях въпрос на време е ламарината да се откъсне от покрива на бл-2.
Змии пълзят в парка на Бобов дол. За това сигнализират местни жители. Паркът, който се намира точно до центъра и започва от новоизградения Амфитеатър в момента е обрасъл с висока трева, която е добро убежище за влечугите. Повечето сигнали са за смоци, като те дори влизат и в намиращата се в непосредствена близост порутена спортна зала, която обаче се използва. От Общинска администрация обсъждат да предоставят тревните площи на животновъди, които да ги косят.
Досегашният помощник треньор на Германея Сапарева баня Николай Николов ще заеме поста на старши треньор, който бе освободен след преминаването на Борис Кръстев в Марек. Помощници на Николов ще бъдат Крум Крумов и Костадин Джоргов. През миналият сезон двамата бяха част от тима, като не е изключено и сега да се появяват на терена в по-възлови мачове. Днес Германея играе контрола с Велбъжд, а в събота с ФК София. Миналата седмица отбора загуби в Радомир от Струмска слава с 0:2. Тимът запази всичките си играчи от миналата година.
От фармацевтичната компания Актавис, която бе доскоро спонсор на ФК Марек-2010, изпратиха официално съобщение във връзка с декларацията на фенклуб „Марек“. Припомняме, че вчера фенклубът на „Марек“ с декларация поиска всички членове на Управителния и Контролния съвет на футболния клуб да си подадат оставките, а също така феновете настояват да получат информация и за причините довели до спиране на финансирането на първия тим от страна на спонсора Актавис
Вчера служители на РПУ Кюстендил са установили и задържали 59-годишен дупничанин, който е бил обявен за издирване и с влязла в сила присъда на КОС, предаден е на ОСИН – Кюстендил.
Собственици на хотели и ресторанти в района на Рилски манастир са подали жалба до електроразпределителното предприятие “ЧЕЗ Разпределение България” АД. Повод за това стана спирането на тока за рекордните 7 –дни. Ресторантьори заявиха, че поради авария електроподаването е спряно на 4-ти февруари и е възстановено на 12-ти февруари. В този период те не са могли да работят нормално, като са понесли и загуби. Те са били принудени да изхвърлят част от замразените храни. На няколко от заведенията и хотелите е имало проблем и с отоплителните инсталации, които са замръзнали и има спукани радиатори и тръби.“Загубите са големи и затова искаме обезщетение. Ако няма положителен отговор ще търсим правата си в съда“, заявиха пострадали. Аварията е засегнала всички от Пастра до Рилски манастир. Паднал стълб е бил причината за спирането на тока, като с помощта на хеликоптер, той е бил подменен.
Германея Сапарева баня направи важна крачка към оставането си във В-Югозападна футболна група. Днес момчетата на старши треньора Борис Кръстев победиха, като гости Рилски спортист Самоков с 2:1. През първото полувреме резултата се запази равен 0:0, но след почивката с голове на Даскалов и Везенков Германея поведе с 2:0. Рилски спортист върна един гол, но не успя да стигне до равенство. В същото време и Своге победи с 4:2 Чепинец, но разликата от 4 точки се запази.
Община Дупница ще проведе срещи по населените места с оглед на стартиралата през март тази година кампания за прием на заявление за подпомагане по схеми и мерки за директни плащания, информират от кметството. От тези субсидии могат да се възползват земеделски стопани ползващи земеделска земя и/или отглеждащи животни. Пред заинтересованите ще бъдат разяснени условията и редът за подпомагане и по кои схеми и мерки могат да кандидатстват.
Марек Сеграте продължава с победите в Италия. Българския и дупнишки тим записа 9-ти пореден успех, като в мач от 26-ят кръг на Seconda Categoria GIRONE победи с 3:0 7-ят в таблицата Пелоритана . От началото на годината Марек няма загуба и вече е трети в класирането. Днес пред собствена публика момчетата на старши треньора Асен Арсов, отново демонстрираха превъзходството си и стигнаха до успеха.След нулево първо полувреме, в което играчите на Марек не създадоха голови положения, през втората част отбора се развихри и вкара три гола. В 65-та минута Лъчезар Георгиев проби в наказателното поле и с премерен удар откри резултата. В 75-та минута Роби Атанасов напредна добре подаде към Симоне Суфри, който покачи на 2:0. Пет минути по-късно италианеца фиксира и крайното 3:0, след като получи извеждащо подаване от близо 30 метра. Третият гол предизвика истинска еуфория сред балгарската агитка, която бе около 300 души. Прекият съперник на Марек за третото място Спортинг, загуби като домакин от втория Лискате с 0:1. Така вече Марек заема третата позиция с точка пред Спортинг.
Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев говори пред медиите малко преди официално да пререже лентана на Центъра за настаняване от семеен тип. Ето какво сподели градоначалникът:
Ротари клуб-Дупница проведе втора инициатива тази година под мотото „Спорт и здраве за децата“ Във велопоход вчера се включиха над 50-деца, които успешно преодоляха трасето – Дупница – Яхиново – Червен брег – Крайници и обратно. Колоната потегли от площад „Свобода“ в Дупница, като в Яхиново , Червен брег и Крайници децата бяха запознати с историята на региона и с историческите забележителности. Полицейски ескорт и екип на Бърза помощ придружаваха участниците във велопохода. След финала всички получиха медали и награди от спонсорите магазини „Мечо Пух“, официални представители на „Драг“ и „Спринт“. В края на месец април, бе проведена първата спортна инициатива, която включваше турнири по баскетбол и футбол. Тогава интересът също бе много голям , като се включиха над 150 деца. /Вижте повече подробности и видео ТУК
Досъдебно производство е започнато в РУ Дупница срещу двама мъже от с. Бистрица. Вчера призори те нанесли поражения на лек автомобил “Тойота”, паркиран на ул. “Цар Освободител” в града. Двамата – И.В. на 24 г., и В.Г. на 25 г. са задържани за 24 часа в полицейския арест.
Пътен инцидент стана тази вечер към 21:30 часа в Дупница. На главната улица“Св.Иван Рилски“ в близост до ресторант „Рилски езера“ автомобил Форд Ескорт блъска двама пешеходци, шампионът по кик-бокс Аспарух Ранчев и неговия баща Кирил Ранчев. Шофьорът на автомобила е избягал от местопроизшествието. Потърсен за повече подробности Аспарух Ранчев заяви, че е в болница, където ще премине медицински преглед и ще бъдат направени ренгенови снимки.
11 гоблени са изложени на 1-ия етаж в сградата на Община Дупница. Те са произведения на благоевградската адвокатка Жана Андонова. Изложбата е първа за Жана в качеството й на творец и има за цел да покаже още една гледна точна за правилата в живота и красотата като фактори за хармонията в света реалности. „Гоблените са идеална терапия и начин да подреждаме хаоса в себе си на подсъзнателно ниво”, твърди адвокат Андонова.
Пресконференция за медиите даде днес общинският координатор на ПП ГЕРБ – Дупница Ивайло Константинов. Той коментира актуални теми, като: „Конкурса за избор на нов управител на Общинската болница“, „ Наредбата за преместваемите обекти“, „Решението на Общински съвет относно казуса с паркинга на частната болница“, „Нападките срещу шефа на ВиК Илия Илиев“, както и други въпроси свързани с Дупница.
Лавина на "Бъндерата" е причина да бъде преустановено временно издирването на 3-те момчета, които са се изгубили в района между 7-те езера и хижа "Иван Вазов". Лавината е "ударила" 7 от дупнишките планински спасители, като 3-ма от тях са били потрупани. Те обаче са успели да излязат невредими и цялата група е жива и здрава, заяви един от участниците в акцията и прокурор в Дупнишкия съд Емил Павлов. "Да, имало е лавина. Семействата на колегите да са спокойни, всички са живи и здрави. Акцията е временно преустановена, защото се рискува живота и на колегите и на доброволците", обясни един от доайените на ПСС Калин Зарев. 11 са спесителите от дупнишкия отряд, които издирват младежите.
Страница 24 от 156

Осми март е – празникът на жената!
