Начало
На 26.04.2015 бе проведен четвъртият конгрес на ПП "Партия на зелените". На него бе избран нов председател и това е Владимир Николов. За негови заместници бяха посочени : Йонко Гергов, общински съветник от Дупница, Андон Тодоров -общински съветник от Благоевград и Ради Радев общински съветник от Варна.
Поредният читателски сигнал се получи на редакционната поща на zadupnitsa.com. В него дупничани сигнализират за хаос в движението на МПС в района на Градската градина и по-конкретно по еднопосочната улица „Здравец“. Причина за това е изкърпването на дупки и непоставянето на съответните знаци. Ето какво пише в част от сигнала: „ Поредният дупнишки пътен абсурд- фирмата, която изкърпва улиците в града създаде перфектни условия за множество ПТП! Без никакви указателни знаци машините й затвориха еднопосочната улица от Нафтоколонката през Градската градина! Изненаданите шофьори нарушаваха Правилника и взаимно се ругаеха, като по чудо избягваха челен сблъсък и шофираха в другата еднопосочна.“
Мобилните оператори в България ще трябва да предоставят нужната информация, за да бъде установен извършител на кражба в ОбДТ “Невена Коканова“ – Дупница, това реши Районен съд Дупница. На 24-ти февруари 2015 година при концерт на ансамбъл „Тракия“, неизвестен на този етап е отмъкнал дамска чанта на една от танцьорките в ансамбъла.Жената с инициали Гергана Е. е оставила дамската си чанта на няколко метра от сцената и отишла да загрява, като имала видимост към чантата си. Въпреки това за моменти отклонявала вниманието си и когато приключила със загрявката си се върната на мястото, където оставила чантата си и установила, че тя липсва. В чантата е имало телефон, таблет, часовник, ключове за автомобил и 150 лева.
Организираният от градския съвет в София и младежката организация на БСП протест под надслов: "С Европа, но никога против Русия! Санкциите не спасяват живот! Искаме мир, а не война!", събра около 500 души пред сградата на президентството този следобед. В шествието се включи и група от Дупница. Още вчера лидерът на БСП в града Станислав Павлов обяви, че и структурата в Дупница ще подкрепи инициативата. Изненадващо множеството бе поведено от цялата парламентарна група на социалистите, начело с Михаил Миков, а рамо до рамо с тях застана и бившият шеф на столичната левица Румен Овчаров.Групата постепенно увеличи своята численост. Развяти бяха български знамена, такива с образа на революционера Че Гевара, както и транспаранти с призиви срещу НАТО, срещу наложените на Русия санкции и срещу военните действия в Украйна. Младежи, облечени в бели фланелки с печат "солидарност срещу войната", развяха плакат с лика на президента Росен Плевнелиев, около когото бе написано: "Оставка! На дебати мен не ме кани, а само на вечери и кьорсофри". Протестиращите обявиха искане за прозрачност и попитаха защо когато Франсоа Оланд и Ангела Меркел търсят мирно решение на конфликта, президентът, военният и външният министри обслужват чужди интереси. Вчера бе съобщено, че външните министри на 28-те страни-членки на ЕС са одобрили разширяването на "черния списък" за руски граждани и лица от Югоизточна Украйна. Влизането в сила на новите санкциите обаче бе отложено.
Две дела заведени от съкратени служителки от администрацията спечели Община Дупница на последна инстанция, информираха от пресцентъра на кметството.
Галерия „Околийска къща“ в Дупница бе едно от местата, където днес бе почетена светлата памет на великия Апостол на свободата Васил Левски.
Новият председател на Общински съвет-Дупница Костадин Костадинов ще работи по 5 часа на ден срещу месечно възнаграждение от 896,60 лева на месец. Това се предвижда в докладната внесена от Йонко Гергов за предстоящата сесия в петък. Работното време на Костадинов ще бъде всеки ден от 12.30 до 17.30 часа, а ще има право и на 20 дни платен годишен отпуск.
Община Дупница съвместно с Орифлейм организират коледен базар от днес до неделя. Продуктите на компанията ще бъдат изложени и продавани на коледните къщички на пл. “Свобода”, информират от пресцентъра. “Разговаряхме с директора на Орифлейм г-жа Светлана Радева за идеята. С всички събрани средства от продажбите ще бъдат закупени подаръци за живеещите деца в Центъра за настаняване от семеен тип “Надежда”. Нека да дарим по една усмивка на тези деца в коледната нощ”, коментира Радостина Иванова, старши специалист “Култура”.
Дупничанинът, Доброслав Радев продължава да мачка съперниците си на Европейското първенство по кик-бокс за юноши и кадети в испанския град Сан Себастиян. Днес възпитаникът на СК „Патриот“ и треньора Кирил Чакъров, отново демонстрира класа и спечели с 3:0 съдийски гласа, срещу италианеца Лука Пелицоли. След този успех, дупничанинът ще спори и за Европейската титла, срещу представител на Израел. Припомняме, че на ¼ финал, Радев победи унгареца Барнабас Ласло.
Не повече от 35-40 фенове от Дупница ще могат да викат за любимците си във втората полуфинална плейофна среща от Суперлига между ЦСКА и "Марек Юнион-Ивкони". Двубоят е утре от 18.00 часа в зала "Васил Симов". Капацитетът на съоръжението е за около 400 зрители, като по правилник домакините са длъжни да осигурят 10% от местата за гостуващите агитки, освен в случаите на допълнително споразумение. Червените приемат шампиона във втората среща от полуфиналите в мъжкия воейболен елит. Всеки зрител в залата ще получи тениска на клуба при закупуването на билета си .
Днес за Дупница бе ден на траур заради загиналите в чужбина жители на града. Почитаме паметта на починалите при катастрофа в Италия трима дупничани, 44-годишният Радослав Алексов, 40 – годишния Емил Томов и 45-годишния Максим Максимов, както и на загиналия при катастрофа в САЩ , 30-годишния Емил Гълъбов. В Италия също ще почетат паметта на загиналите в чужбина дупничани. С едноминутно мълчание ще започне двубоят от 22-ри кръг на Seconda Categoria GIRONE в който българския Марек Сеграте гостува на Сесто 2012. Срещата е в неделя 22 февруари.От футболният клуб Марек Сеграте изразяват съболезнованията си към близките и приятелите на Радослав Алексов, Емил Томов , Максим Максимов и Емил Гълъбов.
Дупничанинът Иван Костадинов записа поредно отлично представяне в кариерата си. На Световното първенство по муай тай в Тайланд, той спечели сребърен медал. Костадинов взе убедителни победи преди да се класира за финала, като на полуфинала победи с нокдаун англичанина Джак Ридли. Иван Костадинов е част от българския национален отбор, който се представя отлично на първенство, провело се в Банкок. Българите спечелиха 1-златен, 6-сребърни и 4-бронзови медала. Костадинов е възпитаник на Минко Минков и Кирил Чакъров, като 5-години печелеше титли за боен клуб „Марек“, а от 4-години е състезател на „Армеец“ Сф. Той е многократен републикански шампион и вице световен за младежи.
Както се и очакваше, Валери Радлев е новият шеф на Областната дирекция на Държавен фонд „Земеделие” в Кюстендил. Това стана ясно след като от пресцентъра на централата в София публикуваха официално съобщение на сайта си. До този момент, най-отявленият представител на БСП в миньорския град Радлев заемаше длъжността зам.-председател на ОбС – Бобов дол. Мястото на директор беше овакантено, след като Иван Кьосев освободи ръководния пост. Общо трима кандидати се бориха за шефската длъжност като освен Радлев, надежди все пак таеха Васил Димитров-Найлона и Валери Христов.
Трима нови футболисти ще картотекира днес в БФС новака в А-група Марек. Към дупничани през тази седмица се присъединиха Ангел Русев, Милен Василев и Димитър Илиев, като от спортно- техническия щаб прецениха, че играчите ще бъдат полезни на отбора.
26-годишен мъж е убиецът на застрахователя, чието тяло бе намерено вчера в автомобил край Елин Пелин. Това съобщават от МВР. Килърът е обявен за общодържавно издирване. Застрахователят бе намерен убит в автомобила си в сряда в района на село Доганово, община Елин Пелин. 45-годишният Валентин е бил обявен за изчезнал на 20 януари. Мъжът, който работел в известна застрахователна фирма, е от Горни Богров.
„Производител“ на марихуана сключи споразумение с прокуратурата и се отърва с 5-месечна условна присъда с 3-годишен изпитателен срок и глоба от 2500 лева. Л.Х с полувисше образование, старателно отглеждал в двора на къща, намираща се в с.Грамаде, обл. Кюстендил, растения от рода на конопа, а именно: 6 бр. стръка високо рискови наркотични вещества – марихуана, с общо нето тегло на листната маса 239.83 грама на обща стойност 1 438.98 лева. Освен това на 2-ри септември 2014 година при акция в Дупница в обитавана от Л.Х къща на ул“ Цар Симеон Велики” са открити в различни 6-стаи, скрити наркотични вещества на обща стойност 63 лева. Л.Х ще заплати и сторените по делото разходи в размер на 461 лева. Определението е окончателно.
Още три блока в Дупница са пред сключване на тристранния договор за безплатно саниране. Това обяви на пресконференция днес кметът на Община Дупница инж.Методи Чимев. „Имаме общо около 30 входирани сдружения на собствениците. Документите се обработват от екипа, който сме създали в Общината още същия ден. Пред подписване на тристранния договор с банката за финансиране са блоковете 1 и 3 в жк. Бистрица и този намиращ се на ул. „“Отец Паисий“ 13, за които вече имаме потвърждение за документите от Областна управа. Знаете, че имаме вече един напълно готов и в очакване на стартиране на дейностите – блокът на ул. „Тишина“. Постоянно възникват въпроси, за които се
стараем да реагираме своевременно. Основният проблем е свързан със съгласието на собствениците в тези обекти, които кандидатстват:, обясни инж.Чимев. „Имаме три визии, които са изготвени от главния архитект на Община Дупница и решихме, да дадем възможност на самите собственици да одобрят един от трите варианти. Ние няма да им налагаме този избор, така че те ще решат как ще изглежда визията“, допълни инж.Чимев.
Кметът на Община Дупница инж.Методи Чимев изпрати сигнално писмо до Председателя на ОбС-Дупница Костадин Костадинов във връзка с липсата на разпределение на финансовите средства за спортните клубове, информираха от пресцентъра на кметството. В писмото си, градоначалникът настоява проблемът да бъде разрешен в най-кратки срокове. В бюджета тази година са заложени 120 000 лева за клубовете.
Отборът на Марек направи вчера 29-ти юни първа тренировка от лятната си подготовка. Точно в 18:00 часа на стадион Бончук футболистите бяха изведени на терена от треньорския щаб. Както заниманието бе ръководено от шестима треньори: Анжело Кючуков, Янек Кючуков, Цветан Видински, Светльо Георгиев, Дани Белчев и Иван Стоянов. В първата тренировка се включиха 16 футболисти, като по-голяма част бяха от дублиращия тим, а също така и бивши играчи на клуба. Заниманието бе наблюдавано и от все още действащия президент на клуба Стойчо Милев, който заяви, че целите пред отбора няма да са влизане в професионалния футбол, а през тази година ще се стабилизира клуба и ще се развива школата. „Много от футболистите от миналата година не са в отбора сега ще разчитаме на наши момчета, които ще се обиграват. Отбора ще тренира в Дупница, но е възможно да има и лагер. Финансирането за В-група е подсигурено и то ще възлиза на около 120 хил лева, като отделно ще се изплащат и задължения към НАП и футболисти, които бяха в тима през миналия сезон. Включват се нови хора от Марек 2007, които ще влязат в новия УС. Старият Управителен съвет се разпуска и се създава нов, обединяваме се с Марек 2007. Има и бизнесмени, които ще влязат, но няма да споменавам имена. Колкото до Иво Паргов има решение на стария УС и той ще се занимава с нова частна школа, няма да бъде в новия УС. Треньорите ще са местни. Ще поканим и фенове в УС. БФС може би ни направи услуга с неиздаването на лиценз за професионалния футбол, защото нямаше как да издържаме отбора в Б-група. Казах на феновете да намерят 20 човека, които да дават по 10 хил на година, но няма такива.“ заяви Стойчо Милев.
След дълго и тежко боледуване, на 46-годишна възраст почина бившият вратар на ЦСКА Ненад Лукич. Той страдаше от рак на стомаха и въпреки че преди два месеца замина на лечение в Германия, не успя да пребори коварната болест. Лукич е шампион на Сърбия с Обилич за 1998 година и държи рекорда по поредни минути без допуснат гол (903) в първенството на западната ни съседка. В България е познат с изявите си за ЦСКА и Спартак (Варна), като бързо се превърна в един от любимците на "червените" фенове. Най-запомнящия си мач за ЦСКА сърбинът направи при победата с 3:0 над Шахтьор (Донецк) в турнира за Купата на УЕФА през 2001 година. За последно Лукич игра в Сутиеска (Никшич), а след края на кариерата си беше треньор на вратарите на младежките формации на Сърбия.
Днес 6 май – Гергьовден, част от дупничани бяха изненадани приятно от проведен Флашмоб на пл. "Свобода". Организатор на проявата бе Кирил Амбарков, ръководител на фолклорен ансамбъл "Рила" гр. Дупница. Точно в 12:00 часа, момчета и момичета от неговия ансамбъл внезапно се появиха на площада и под звуците на народна музика се хванаха на хоро.
Змии пълзят в парка на Бобов дол. За това сигнализират местни жители. Паркът, който се намира точно до центъра и започва от новоизградения Амфитеатър в момента е обрасъл с висока трева, която е добро убежище за влечугите. Повечето сигнали са за смоци, като те дори влизат и в намиращата се в непосредствена близост порутена спортна зала, която обаче се използва. От Общинска администрация обсъждат да предоставят тревните площи на животновъди, които да ги косят.
Едноличен търговец от Дупница бе глобен с 1500 лв. заради барманка без трудов договор. По време на проверка на трудовите инспектори от Кюстендил било установено, че ЕТ „Георги Михайлов-МИК” наел за лятото млада барманка, но „забравил” да й подпише трудов договор, пише struma.bg. Момичето с инициали М.З. била ученичка, завършила 11-и клас и се хванала през лятото да поработи в кафе-аперитива на бизнесмена, намиращ се в централната градска част на Дупница, на ул. „Свети Иван Рилски”. Дупнишки районен съд първоначално отменил наказателното постановление на инспекторите от дирекция „Инспекция по труда” – Благоевград, тъй като е счел, че извършеното нарушение е недоказано. В документите по делото обаче се вижда, че самата Михаела е декларирала не само пред проверяващите, но и в съда, че е работила като барманка, с думите: „Помагам на собственика по един час на ден”. Инспекторите сами установили, че девойчето в момента на проверката е обслужвало клиенти. В крайна сметка от Инспекцията по труда оспорили падането на наказанието на бизнесмена и Административен съд – Кюстендил го потвърдил „1500 лв. е най-ниската глоба за работа без трудов договор, като при повторно нарушение наказанието е 5000 лв.”, обясни началникът на Инспекцията по труда в Кюстендил Валентин Златински. Според него през последните две години подобни наказателни постановления са изключително малко, в цялата Кюстендилска област работодателите рядко допускат работник без договор заради солените санкции.
Трето-дивизионния тим на Германея Сапарева баня започва днес лятната си подготовка. Старши треньорът Борис Кръстев ще изведе на първото занимание група от 18 футболисти, сред които и двама мексиканци. Самият Кръстев сподели, че не знае много подробности за тях, освен че са на 18 и 21 години. От миналогодишния тим няма напуснали, а Кралев и Гроздин ще се присъединят към тренировките след около седмица. Тренировката днес ще бъде от 18:30ч., веднага след тренировката на Марек. Двата отбора ползват терена на градския стадион в Сапарева баня.
Пистолет бе открит случайно при акция на служителите от незаконното строителство в Кюстендил днес в дупнишкото село Крайници. Незаконен гараж и надстройка към него са били обект на разрушаване от държавната инспекция – РДНС. При инвентаризацията на наличните вещи, случайно в багажника на лек автомобил Лада, който се е намирал в гаража е открит боен пистолет. На място са пристигнали служители от Криминална полиция-Дупница, които поемат случая. Най-вероятно се касае за незаконно притежание на оръжие, но последната дума по случая ще имат криминалистите.
Името на момичето е регистрирано вчера официално от родителите, предава Интерфакс. Това е първото дете с такова име в Русия. Връщайки се назад в историята обаче се вижда, че първата най-известна жена с името Олимпиада е майката на Александър Македонски.
Парламентарната група на "Атака" внесе в деловодството на Народното събрание проект за декларация, с който парламентът осъжда изказванията на депутата от ДПС Хюсеин Хафъзов в петък, 14 февруари, на дебатите за изборния кодекс. В проекта на декларацията на "Атака" се казва: "Остро осъжда антибългарските и противодържавни изказвания на Хюсеин Хафъзов от ДПС на 14. 02. 2014 г. по повод на обсъждането на чл. 181 от проекта за нов Изборен кодекс, с които ясно заявява, че няма да спазва Конституцията и Законите на Република България и застрашава установения демократичен и обществен ред. Такива изказвания са недопустими за българския Парламент". Заместник-председателят на парламента Мая Манолова обясни, че във вторник депутатите ще преценят с гласуване дали темата да бъде включена в дневния ред. „Дали ще обсъждаме декларацията, ще решим утре. За утрешния ден е насрочено пленарно заседание, което ще започне в 10.00 часа”, посочи Манолова, цитирана от ФокусСтраница 24 от 156

