Методи Чимев: На 15 септември залата в Дупница отваря врати Реконструкцията на спортната зала в Дупница е една от най-коментираните теми в града, като отношение по темата взе кметът на Община Дупница инж.Методи Чимев на пресконференцията днес. „До края на месец юни трябва да бъде издаден Акт 14, т.е. готов груб строеж, а на 15 септември залата трябва да бъде въведена в експлоатация. По този начин тя ще започне да функционира и дългогодишната мечта на дупничани и спортните клубове да се реализира. Когато е съборено нещо, неминуемо се задава въпросът до кога ще бъде готова, защото притеснява такава гледка. Всяка седмица, за да не кажа всеки ден се правят срещи с изпълнителите. Сроковете, които са ни предоставили до момента за изпълнение се спазват, така че на 15 септември ще отворим врати“, обяви инж.Чимев.
ВИДЕО/СНИМКИ Марек започна лятна подготовка Отборът на Марек направи тази вечер първа тренировка от лятната си подготовка. Точно в 18:00 часа на стадион Бончук футболистите бяха изведени на терена от треньорския щаб. Както още вчера съобщихме, заниманието бе ръководено от шестима треньори: Анжело Кючуков, Янек Кючуков, Цветан Видински, Светльо Георгиев, Дани Белчев и Иван Стоянов. В първата тренировка се включиха 16 футболисти, като по-голяма част бяха от дублиращия тим, а също така и бивши играчи на клуба, които за последно се подвизаваха в италианския Марек Сеграте. Заниманието бе наблюдавано от около 7-8 фена и президента на клуба Стойчо Милев, който заяви че финансирането за В-група е подсигурено и то ще възлиза на около 120 хил лева, като отделно ще се изплащат и задължения към НАП и футболисти, които бяха в тима през миналия сезон. Целите пред отбора няма да са влизане в професионалния футбол, а през тази година ще се стабилизира клуба и ще се развива школата. До края на седмицата ще се избере и нов УС, който от своя страна ще избере и треньор, като до тогава всички ще водят заниманията.Очаквайте пълен запис от интервюто със Стойчо Милев.
Влакът Кулата-София се запали до Мурсалево след сблъсък с камион/ОБНОВЕНО/ Влакът, който се движи по направлението Кулата – София, се запали, предаде „Фокус”. Инцидентът станал при село Мурсалево малко след 19 ч. Влакът се е ударил в камион, който след катастрофа на главен път Е-79 е паднал на жп линията.
Състоянието на Милчо Палакарски остава критично и с опасност за живота, съобщиха от Пирогов преди минути Състоянието на Милчо Палакарски остава много тежко, като продължава да бъде с опасност за живота. Това заявиха пред zadupnitsa.com преди минути от пресцентъра на "Пирогов", където още вчера, след зверската катастрофа в Яхиново, бе закаран 16-годишният тийнейджър. "Тежко е състоянието му, с опасност за живота е и е в реанимация", заявиха от болничното заведение.
Рецидивист този път открадна детска количка !!! Бобовдолски полицаи са установили и задържали извършител на кражба от къща в града. 31-годишният мъж е от с. Мало село. Той е отнел детска количка. Извършителят ще  остане 24 часа в полицейския арест. Той е известен на полицията като извършител на криминални деяния, осъждан е. Работата по установяване на съпричастност на задържания и към други извършени кражби продължава РУ Бобов дол.
Френското посолство с реакция за случая „Сидеров“  Френското посолство излезе с официална позиция по повод инцидента от снощи, при който Волен Сидеров и група народни представители от националистите нападнаха словесно културното аташе на френското посолство.
Полицията охранява избори и не бе на стадион Бончук. Частните охранители все пак успяха да се справят Близо 400 полицаи от област Кюстендил са ангажирани с изборите и поради тази причина много малко бе присъствието на униформени на стадион Бончук за мача Марек – Левски. Обикновено такива срещи се определят като рискови и присъствието на полиция е засилено. Този път обаче охраната бе поверена на частна охранителна фирма и тя се справи с напечената ситуация.Друг е въпросът защо БФС след като е уведомено за това, че по стадионите ще има по-малко присъствие на полиция не изтегли всички мачове за петък. 
Какво заявиха Георги Иванов и Милен Лахчев, след Марек-Левски 1:3 Спортният директор на "Левски" Георги Иванов изгледа мача в компанията на Иво Тонев. В официалната ложа на стадион Бончук бяха и хора от ръководството на Локомотив Сф, начело с изпълнителния директор Георги Марков. След срещата Георги Иванов отговори на редица въпроси, повечето свързани с предстоящия мач с Лудогорец. „ Излизаме за победа, но ако не продължим няма да свърши света.“, бяха част от думите на Гонзо.
Театърът в Дупница вече има санитарни възли. Проблемът с липсата на тоалетна е от няколко години. До края на миналата седмица театърът в Дупница бе един от малкото в страната, където нямаше санитарен възел за посетители. При необходимост, зрителите често притичваха до близките заведения. Лично кметът Методи Чимев, заедно с експерти от строителния отдел се запознаха с дългогодишния проблем в театъра и той вече е решен. Новите тоалетни  функционират от  15-ти май. Санитарния възел предназначен за актьорският състав и гостуващите трупи, както и на гримьорните, също ще бъдат ремонтирани
Престрелките в датската столица Копенхаген продължават взеха още жертви Престрелки в датската столица Копенхаген взеха две жертви, има и ранени. Според органите на реда обстоятелствата показват, че става въпрос за терористична атака. Полицията в столицата на Дания Копенхаген застреля тази сутрин мъж, който не се подчинил на заповедите да спре, а след това открил и огън по служители на реда. Предполага се, че това е нападателят, който късно снощи простреля трима души – двама от тях полицаи, край синагога в центъра на Копенхаген и избяга пеша. Според описанието на очевидци той е на възраст 25-30 години, с арабски черти и носел автомат. Полицията все още не може да каже дали това нападение е свързано с атаката от по-рано вчера срещу арткафе в Копенхаген, където беше убит 40-годишен мъж и бяха ранени двама полицаи. Вчера неизвестен мъж откри стрелба в кафене на датската столица, в което се провеждаше дискусия по въпросите за изкуството, богохулството и свободата на словото. В дискусията участваха френският посланик в Дания Франсоа Зимере и шведския карикатурист Ларс Вилкс. След стрелбата нападателят е избягал с автомобил. Според полицията това е покушение срещу Вилкс, който през 2007 г. публикува карикатури на пророка Мохамед, изобразен като куче. Още тогава ислямистки групи отправиха заплахи за живота му, поради което 68-годишният Вилкс живее под силна полицейска охрана. Източник: БТА
В подписката под надслов: „Да спрем подмяната“ се включват и дупничани И в Дупница ще започне събирането на подписка под надслов: "Да спрем подмяната". Такава стартира тази сутрин в Кюстендил, след като се разбра, че областта ще има депутат избран с едва 864 гласа в региона – представител на ДПС. Подписката ще бъде на разположение на всички на пл. "Свобода" и на други места в града малко по-късно, информират от пресцентъра.
Марек Юнион-Ивкони спечели първия гейм срещу АХЦ Волей! Марек Юнион-Ивкони счупи каръка и спечели първият си гейм в тазгодишното издание на Шампионската лига! Това се случи в първата част срещу словенския АЦХ Волей Любляна – 25:22.
 
 В началото на гейма двата тима се захапаха и резултатът вървеше точка за точка, като до първото техничесто прекъсване (8:7 за АЦХ Волей Любляна) нито един от съперниците не успя да натрупа дори и 2 точки аванс.
Фирми от Дупница сключвали фиктивни договори за сметоизвозване? Ползват безплатно общите контейнери Зам.кметът по икономическите въпроси на Община Дупница Олга Китанова анонсира за две сериозни промени, които ще бъдат предложени на местния парламент за обсъждане по отношение Наредбата за местни данъци и такси. „Първата промяна касае „отварянето“ на данъчната кампнаия от 1 януари, а не както е досега от месец март. По този начин, общината ще може и по-плавно да разпределя парите от приходи. В целия си мандат, не сме вдигали местните данъци и такси, и отново не възнамеряваме да го правим, както сме го обявили. Другата сериозна промяна е по отношение на таксите за смет от юридическите лица, които сключват индивидуални договори за сметосъбиране и сметоизвозване с други фирми. Последните 2 години се наблюдава тенденция към това, което е негативно за Общината, която губи ебегодно само по това перо около 200 000 лева. Направили сме проверки на такива фирми и за съжаление мога да отбележа, че некоректно се изпълнява тази услуга. Липсват съдове за смет, а се използват тези съдове, за които Общината плаща, а не получава нищо. Това навява на мисълта, че има голяма вероятност да говорим за фиктивно сключвани договори от някои. Поради тази причина ще се елиминира това от следващата година“, обясни Китанова.
Играч на „Марек Юнион-Ивкони“ нокаутира крадец, откраднал чантата на софиянка Либерото на „Марек Юнион-Ивкони” и националния отбор Мартин Божилов осуети кражба от кооперативния пазар в столичния квартал „Красна поляна”. Цялата случка се разиграла в сряда следобед, като zadupnitsa.com напълно случайно научи за ролята на национала. „Кой ви каза наистина”, изненада се и самият играч, след което се съгласи все пак да разкаже цялата история, която наподобява на сцена от култовия „Транспортер” с участието на Джейсън Стейтъм. „Не се е случило нещо кой знае какво. Бях тръгнал за мача на Славия и Нефтохимик. Минавах през пазара и отивах на стоянката на такситата, за да отида до залата. В този момент чух някаква глъчка зад мене и някой се развика: Крадец…Крадец…Дръжте го и т.н… Обърнах се. Няколко човека сочеха към мен и тогава видях един циг…., айде да го наречем мургавелко от малцинството, да тича към мен с все сила, а в ръцете беше хванал дамска чанта. Не съм мислил как да реагирам, защото всичко се разви за секунда-две, но като ме наближи подложих му крак и го бутнах с всичка сила. Крадецът така се изпремята и пльосна на земята, че бях убеден, че се е ударил сериозно и няма как да стане. Всичко ставаше толкова бързо, че дори и не успях да помисля какво да направя. Онзи обаче стана бързо, беше изпуснал чантата, чух нещо през зъби да съска „майка ти…” очевидно към мен насочено и избяга. Признавам си, че нямаше да се опитвам да го задържа на всяка цена, все пак не съм от хората, които обичат да се правят на екшън-герои. Жената дойде, цялата трепереше, благодари ми… Тогава разбрах, че същия ден е получила заплатата си и тя била в чантата… Незнам колко пари са били… После отидох и си изгледах мача. Това е”, разказа Божилов. "Всеки човек ще реагира като мен в такава ситуация. Чувал съм и други подобни случаи, така че не е някакво геройство, а късмет, че жената все пак си получи чантата и парите", заключи заместникът на Теодор Салпаров в националния отбор.
Завишени премии в Германея за победата над Места Футболистите на Германея Сапарева баня бяха изненадани приятно вчера от новината, че ще получат завишени премии за победата с 1:0 при гостуването на Места Хаджидимово. Най-вероятно бонуса ще бъде раздаден преди неделния мач със Струмска слава Радомир. "Момчетата заслужават подобна награда, имахме нужда от такава победа, защото сега вече работим по-спокойно" заяви старши треньора Борис Кръстев. Наставникът добави, че е доволен от физическата кондиция на завърналия се в отбора Боби Кралев. " Кралев се старае много в тренировките и ако така продължава ще разчитам на него в неделния мач срещу Радомир" допълни Кръстев. Двубоят със Струмска слава е пряк сблъсък за оцеляване във В-Югозападна футболна група и ако Германея спечели ще улесни задачата си до края на първенството.
Община Дупница в спор с частни фирми за осигуряването на безплатна храна за военни Община Дупница е единствената обществена структура от страната, която кандидатства пред Изпълнителна агенция "Военни клубове и военно почивно дело" за осигуряване на безплатен обяд за ветерани от войната, военноинвалиди, военно пострадали, информират от пресцентъра на Общината. Всички останали кандидати са частни фирми. "Кандидатстваме за максимално допустимата бройка от 40 човека. Това, че сме единствените от България община-кандидат, говори красноречиво за социалната ни политика. Участваме за подобни услуги за населението винаги, когато има такава възможност", коментира дупнишкия градоначалник инж.Методи Чимев.
Преди 2 години, Общината спечели финансиране за същата бройка, но проектът изтича през октомври тази година. Храната се приготвя от домашния социален патронаж. Хората, които се възползват от безплатното хранене бяха определени тогава от Министерство на отбраната. Ако Община Дупница бъде одобрена от Агенцията, то хората отново ще бъдат утвърдени и посочени от военното министерство, а услугата продължена.
Волейболистите от Дупница с покана да се преместят в Сливница Малкото градче Сливница има мерак да приюти волейболният ни шампион “Марек Юнион-Ивкони” за новата година. Това обави мениджърът на дупничани Людмил Найденов. “Хубаво е, че има хора, които оценяват това, което сме постигнали и постигаме. Затова благодаря на общинското ръководство в Сливница за поканата. Ще разговаряме като една от опциите за следващия сезон. Остават иначе и другите варианти със зала “Христо Ботев” в София, Благоевград или Пазарджик. Пък не се знае, може да получим и друга покана. Ще направим редица срещи и тогава ще преценим”, уточни Найденов.slivnica
ЗОВ ЗА ПОМОЩ! Нека помогнем на Росица Йорданова Гроздина от село Овчарци! Нека да помогнем на Росица Йорданова Гроздина от село Овчарци. 43-годишната жена се нуждае от трансплантация на бъбрек в Турция, където са намерили донор, който да спаси живота на жената. Необходимата сума за трансплантация и последващото възстановяване е в размер на 50 000 щатски долара (петдесет хиляди).
Вижте сайтове които сега препоръчват смяна на паролите поради пробив на сигурността След като бе открит проблем в сигурността на криптиране на данни OpenSSL много компании започнаха проверки на сърварите си и използвания софтуер. Някои от компаниите съобщиха, че са засегнати частично. Специалисти по информационни технологии и сигурност на данните в интернет съветват потребителите, които не са сигурни дали техните електронни пощи и профили са били засегнати от открития преди дни пробив в защитата на информацията, просто да сменят паролите си. Този пробив, който се оказва, че е наличен от 2 години, но официално бе открит на 7 април и бе наречен Heartbleed (сърдечно кървене) позволява източването на потребителски пароли, независимо от сложността им, пише БЛИЦ 
Катастрофа в района на „Колата“ затруднява движението по улица в Дупница Катастрофа преди минути на ул "Патриарх Евтимий" в Дупница създава временно затруднение за движение. Лек автомобил "Фолксваген Пасат" и "Дачия" са се ударили не кръстовището при разклона за "Колата". Няма пострадали. Улицата е една от най-оживените в града, тъй като води към най-големия жилищен комплекс – "Бистрица". Автомобилите са със счупени ламарини – червеният "Пасат" е със смачкан ляв калник, а "Дачията" със смачкана врата. Полицията обслужва ПТП-то и ще възстанови нормалното движение по улицата, като най-вероятно става въпрос за отнето предимство.
Легендарни пандизчии! Савко Калата: „Разбих и обрах дори… касата на пандиза“ или Историята на един касоразбивач Легендарният престъпник, пандизчия и бохем Савко Христов Петров – Калата е роден в Созопол през 1949 г. в семейството на морски капитан. Още 10-годишен се сблъсква с органите на реда и оттогава неговото място е „от другата страна на барикадата” в средите на ,,лошите момчета". Животът на малкия созополски хлапак се преобръща в един миг, когато по време на игра някой от малчуганите изстрелва с прашка камък и той разбива витрината на Морското казино. Савко и децата проникват вътре и започват да пълнят джобовете си с цигари и бонбони. Парите от оборота попадат в ръцете на Савко и той решава да почерпи всичките си съученици с пасти и боза. Още на другия ден е издаден, привикан в милицията, жестоко наказан и белязан като „най-големия крадец". И така съдбата го подхлъзва по ръба на острието, превръщайки го в обществен аутсайдер, но затова пък сред „лошите" той става безспорен лидер. На 24-годишна възраст Калата е вписан в регистрите като „особено опасен за обществото рецидивист”. Режимът по затворите е убийствен – там оцеляват само силните духом, а срещата му с наистина закоравелите престъпници променя „професионалния" статут на Савко и го превръща в касоразбивач. За кратък период той натрупва присъди за 36 години. Това го утвърждава като авторитет в криминалния свят. За незачитане на реда и порядките прекарва 2 години и 6 месеца в изолатор. Местен от един затвор в друг, Савко Калата се е подвизавал в Бургаския, в Старозагорския, в Пазарджишкия, в Плевенския и в Бобовдолския пандиз, докато през лятото на 1985 г. е освободен. „Касоразбивач № 1“, както е наричан от следователите Савко Калата, разкрива пред „ШОУ“ живота си, който прилича на филмов сценарий:– Преди да попаднеш в затвора, първо преминаваш през „школовката“ на гураджийството. Какво означава това, защото на младите сега този лаф нищо не им говори?


– В ония години беше модно да си „гураджия“. Думата е много стар жаргон и няма нищо общо с чейнчаджия. По-скоро означава търговец на дефицитни стоки. Печелеше се добре и се живееше бохемски – хубави жени, барове… Имах само един промеждутък – казармата. Бях десантчик, благодарение връзките на баща ми. Той беше близък с генерал Чочоолу, с Григор Шопов и т. н. През 1968 г. бях в окупационната ни част в Чехия, ама това е друга тема…


В казармата се ожених за първи път. Дадоха ми 7 дни отпуск за сватбата – единствената ми за 2 години… 


След като се уволних, още дълго време продължих с гураджийството. За скъпия живот обаче трябваха и пари, и други работи. Крадяхме на дребно – бензин, автомобилни гуми. С парите – лайф! 


За готин купон ходехме редовно чак до Пловдив в бара на „Тримона“. Сега като ме питат защо мутрите ходят само с хубави жени – фолкпевици, миски, отговарям: Ами заради разкоша! Пеперудите как се въртят около светната лампа?…


– По време на твоята младост след централно нареждане в Бургас тръгва първото мегадело срещу местните крадци. Какво си спомняш за този процес? 


– Зад решетките накуп влязохме 16 човека. Аз бях осъден на 2,5 години затвор – за извършените серии от кражби. Следовател по делото ми беше Копанов. По-късно той получи присъда за същото деяние – кражба на горива, но в особено големи размери. Именно Копанов ми лепна определението 


ООО – “особено опасен за обществото“


А по принцип осъдените с този етикет ги пращат в Пазарджишкия, който се славеше като затвор за най-тежките случаи. А там, освен, че ще имаш честта да делиш килия с „велики“ заселници или политически затворници, можеш да научиш и занаята…


– Искаш да кажеш, че добрите касоразбивачи се създават от специалисти зад решетките?!… 


– Да отварям каси мен ме научи Стефан Германеца. А в Пазарджишкия затвор мен ме бяха сложили в една килия с него. Той имаше около 20-годишна присъда и като излезе, влязъл в пререкание с някакви селски стражари и са го убили за нищо. Набедили го и го убили. Лека му пръст!… Много свястно и кадърно момче беше Германеца, но една слабост имаше – като видеше каса, и му се разтреперваха ръцете. Стефан Германеца беше ученик на най-големия български касоразбивач – Пантуди. През 1933 година на едно изложение в Австрия Пантуди отваря неотваряема немска каса. Така че за Германеца нямаше тайна в касите. Започна да ме учи как да отварям катинари. Беше изключително кадърен и много тих човек. За него нямаше скрита брава и тайна в отварянето й. Спомням си, че първият урок ми го преподаде с… една безопасна игла и катинарче. Хареса ми до такава степен, че 


когато видех каса, започвах да треперя


И от любопитство я отварях. Това ми стана хоби. Докато в един момент имах възможност да отворя… касата на затвора! От нея откраднах дрехите на едни араби.


– Но как се осмели да окрадеш дори касата на самия пандиз?!


– По онова време аз не бях виждал ленен костюм. Той ми е вкъщи и до днес, дори наскоро съпругата ми Наска се шегуваше, че намерила костюм, та й казах, че ми е реликва. В онези години всички ходехме все с едни сиви, тъмни дрехи, в мрачни цветове като настроението ни. И изведнъж ни докарват в затвора трима араби с бели ленени костюми! Аз, като ги видях, ченето ми се разтрепери и си викам: Костюмите са мои! Същата вечер отворих касата на склада и си взех дрехите. Изнесох ги по много криминален начин, понеже още на другия ден имаше пълна блокация в затвора и се започна невероятен тараш. Случаят беше сериозен – касата на затвора зее отворена! Преобръщаха всяка килия, вадеха всичко и го изтърсваха навън, но на мен ми дойде на ум, че в киносалона има тонколони. Отидох там, извадих ватата от тях и сложих дрехите вътре. Тонколоните много често се изнасяха отвън до служебния стол, така че при един от тези случаи аз се обадих на мой приятел, той дойде, взе дрехите и ми ги занесе вкъщи.


– Как продължи животът ти след първата присъда?


– Бях на свобода. За кратко. Започнах работа като таксиметров шофьор, но не скъсах с предишния начин на живот – станеш ли веднъж гураджия, е трудно да се пренастроиш. И приятелите са същите… Последва нова серия от дребни кражби. Следовател и по второто ми дело за кражби отново беше Копанов. Втората ми присъда вече беше за 5 години. В отчаянието си започнах да обмислям бягство от следствения арест. Нагълтах се с кламери, един от които обаче проби червата ми и нещата се усложниха. За спомен ми е останал огромен белег от направената спешно операция. 


След „гостуването“ в Пазарджик последва Бобов дол, а накрая бях върнат в Бургаския затвор. Показах примерно поведение и се уредих на сладка длъжност – шофьор на началника. С тези привилегии излизането навън в града е безпроблемно. 


И започнах да правя удар след удар – 


една след друга взеха да „гърмят” държавни фирми и предприятия. Милицията беше шашната – почеркът е мой, но тя знае, че аз лежа на топло. 


– И докато си в Бургаския затвор, ти извършваш най-дръзкия обир в региона – не само, че използваш колата на шефа си, но веднага след удара скриваш парите в багажника и паркираш возилото в двора на тюрмата! Разкажи за тази легендарна история!


– След като вече бях лежал в затвора 7-8 години, бях авторитет и имах възможност като по-привилегирован да излизам по-свободно. Бях шофьор на началника, бригадир в дърводелната, а моето приятелче отвън начертаваше обектите, които да оберем. Вечер отивахме, отваряхме касата, прибирах парите в служебната кола на началника на затвора и се прибирах в затвора ни лук ял, ни лук мирисал.


– И как по- точно се случваше всичко това?


– Началникът заминава за Варна. Аз го карам с колата до там, но трябва да се върна в Бургаския затвор. Прибирам се в Бургас към 1 часа през нощта. До 2 часа опоскваме някоя каса, да речем, касата на Киноцентъра (нея впрочем я обирахме 3-4 пъти, горкичката) и парите си оставаха отзад в колата на шефа на затвора – в багажника на ладата, в кашона с работни дрехи. Понеже аз съм шофьор, никой не ги пипа. След 2-3 дни, като поотмине тупурдията, си ги делим. По-късно, като излязох от затвора, разбрах, че ченгетата осем месеца не са спали, за да ме хванат. Те търсили под дърво и камък крадци, задържали тоя, оня, а аз съм си лежал в затвора спокойно и никой не е предполагал!…


– А как те заловиха?


– Хванаха ме в Сливен. Аз пак си бях в затвора, но успях да изляза вечерта, защото исках да отворя Спестовната каса в града. По пътя, докато стигнем, минахме покрай 2-3 големи магазина около гарата и бяхме събрали една торбичка с 12-13 хиляди лева, които за онова време бяха много пари. Но приказката за лакомото дупе я знаеш – насита няма никога, та си казахме: Дай, ще си ударим и този обект! Отидохме, дрънна алармата, дойдоха ченгетата и ни хванаха. Толкова много ни биха тогава, че нямах очи – бях подут от бой!


– Явно тогава много си озорил милиционерите и те, освирепели от яд, са решили да ти го „изкарат през носа“?


– Можеше и по-леко да ми се размине, но първоначално, като ни подгониха ченгетата, аз успях да избягам. Там, в центъра на Сливен, има един огромен търговски комплекс и се шмугнах в него. Ченгетата видяха, че има и втори човек, заградиха обекта и започнаха да търсят. Те обаче половината са цивилни, а вътре – тъмно. В един момент, на един ъгъл, някакъв светва с фенерчето и ми вика: „Какъв си ти, бе?“, а аз му отговарям: 


„Загаси бързо бе, и аз го търся!“


Той помисли, че съм му колега и като загаси, аз го бутнах, той падна и аз – въз да ме няма. Когато паднал обаче, той си скъсал кожуха. Та после, като ме хванаха, той дойде, върза ме на едно парно и всички изтезания, на които са го научили в училището в Пазарджик, ми ги приложи. Абсолютно всички! До 6 и половина ме е малтретирал, добре, че дойде чистачката, Господ да я поживи, женичката, всичко беше оплескано с кръв. Връзва ме, сваля ме, връзва ме, сваля ме… Бях толкова пребит, че имаше една млада прокурорка, която поиска да ме пусне от съжаление. Но не й разрешиха, защото вече от Бургас представяха доказателства, че там с нашите инструменти с електронно заснемане има отворени около 5-6 каси. И се почна една… не ти е работа!…


– Предполагам, че по време на „кариерата“ ти на касоразбивач е имало и куриозни случаи?…


– Да, разбира се! Някой ми каза, че една каса на ТКЗС-то в Черноморец е пълна с пари. Отидохме, откраднахме я, въпреки че беше точно под милиционерския участък, смъкнахме я на земята, прибрахме я, защото не успяхме да я отворим там, занесохме я на друго място, но се оказа, че е пълна с бончета. Едно време туристите, като влизаха в България, за 100 лева да речем им даваха бончета. Единият лев беше зелен, двата лева – сини, петте лева бяха червени и те си пазаруваха с бончета, а „Балкантурист” после си ги осребряваше. И ние се оказахме с бончета.


– Спомняш ли си за други подобни минавки?


– После пък един мой приятел ми каза, че точно по Нова година в дирекцията на просветата в Бургас са получили много пари, за да си купуват елхи и други. Ние отидохме, отворихме касата и вътре намерихме едно пликче с 6 лева на по 1 стотинка. Касиерката вечерта прибрала парите и ни оставила плика със стотинките…


Но имаше и по-сполучливи попадения, за които предпочитам да не говорим – все пак 


не всичките ми удари са разкрити


– А каква беше съдбата на парите, които си прибирал от касите?


– По принцип в Бургас аз се славех като бонвиван. Вземех ли пари, буквално ги раздавах за секунди. Седим например в ресторанта на хотел „Приморец“ с приятели, вечеряме, и една сервитьорка се оплаква, че се развела, мъжът й взел всичко, а идвала зимата, пък тя нямала една нафтова печка да се стопли. А аз само се обръщам към този до мен и го питам: „Чичи, отсреща в строителния обект няма ли една нафтова печка?“. Той отива, поглежда и вика: „В Строй-обединението, в канцеларията, има една“. Обръщам се към сервитьорката и й казвам: „Само да ми обясниш къде да ти я закарам“. Влезнахме да вземем нафтовата печка, обаче видях една каса. Отворихме я набързо, а вътре – 24 хиляди лева. Още същата вечер ги раздадох. На този пари, на онзи – и така. Но взехме нафтова печка на жената.


– След престой от 11 години и 8 месеца в затвора ти най-после си навън. Сам, без семейство и приятели, пред теб стои дилемата: „А сега накъде"…


– Като излязох от затвора, започнах да работя в мина “Росен” край Атия. За мен ходатайства бившият заместник-министър на вътрешните работи Григор Шопов, обвинен по-късно за лагерите и др. Понеже баща ми е комунист, а те са много гъсти приятели, той ходатайства да ме вземат на работа като миньор. Обаче още на 30-ия ден набих партийния секретар. Не знаех, че е партиен секретар! Скарахме се, защото, като гръмнеш долу, трябва веднага да те вдигнат – пушекът е отровен, а те ни задържаха. Като ни вдигнаха горе, аз направих някакво изречение, но другите си мълчаха и той ми вкара един шамар, а аз го набих. После се оказа, че е партиен секретар. Трябваше да му се извиня, но предпочетох да напусна.


– И какво стана след това?


– Тогава отидох да работя в дирекция „Музика“ като диджей и там се запознах със съпругата ми. Тя ме заговори първа – за погледа ми. По онова време на всички много им правеше впечатление, че гледам безизразно, а журналистите ме наричаха 


„крадец с претенции на аристократ и вълк единак”


– А как се стигна до промяната, която е настъпила при теб? 


– По принцип и тогава, и сега, не обичам компаниите, не обичам да се заседявам, да съм сред хора, да пия. Защото винаги, когато има хора, някой е „ухо“ и като кажеш нещо, ще отиде на другия ден и ще го каже по друг начин. От дирекция „Музика“ ме уволниха на 30-ия ден, защото пусках гръцка музика. Това беше 1986 година, по време на възродителния процес. Беше още комунистическо време и от общината в Созопол казали, че не може такъв човек да работи при тях.


И когато отидох да си взема парите, видях бившия директор на дирекция „Музика“, който тогава работеше като заместник-директор. Бяха го вкарали в затвора, докато аз бях вътре, защото помогнал на някакви музиканти да отидат в Норвегия, а те му купили риза и панталон. По онова време това се смяташе за подкуп и Асенов, както се казваше човекът, го бяха осъдили на година и половина затвор. 


Той, като ме видя, се просълзи, защото за един интелигент да попадне в бруталната среда на социалистическия затвор е почти равносилно на самоубийство, така че аз буквално го бях взел под крилото си. Той писа писмо до жена си, аз му го изнесох, направих връзката, помогнах му, отърва се, оправдаха го, така че като ме видя на свобода, се разтрепери. И изглежда е казал 2-3 хубави думи за мен, защото съпругата ми лапна, дойде след 2-3 дни в Созопол, обади ми се, излязохме заедно, опознахме се по-добре и после тя се омъжи за мен. Но много държеше да се откажа от старите си навици и старите си приятели. Така че това и направих.


– А сега не ти ли се е случвало да те поблазни мисълта да разбиеш някоя каса или да обереш банка?


– Дори не се замислям за това! 


Защото, замисля ли се, ще го направя


Не казвам, че съм ангел, поддържам връзка с някои приятели от миналото, но се старая да стоя далече от бизнеса им, защото знам, че вече няма дори и класни ‘айдуци. 80% от тях са свързани с ченгетата! По-скоро ченгетата са свързани с тях. Така са се омешали, че не може да разбереш кой какъв е!…


– На какви хора попадна в затвора?


– Там срещнах мъже, които в други времена и при други обстоятелства биха били личности. Не напарфюмираните и създадени от ченгетата членове на СИК и ВИС, а израсли на улицата и воювали за авторитета си момчета. Момчета, за които бих заложил живота си! Неконтролируеми, независими момчета с чест. Някога, в онези години, ние имахме закони. Наши, апашки закони. Те бяха за хората с авторитет.


– А какъв е животът зад решетките?


– Зад решетките има точно това, за което мечтае цялото цивилно общество: строги, наложени с годините затворнически закони и никакъв начин да бъдат нарушавани. Всичко е точно регламентирано – когато на някой смъртен дадат свиждане, значи на другия ден мъчителното му чакане ще свърши. Идва родата, носи му много за ядене и подаръци и си отива. Часове след това той е в катафалката. А за колегата, който ще чисти килията след него, остава да прибере и да се облажи с последната донесена за смъртника храна.


– Над 20 години изминаха от мораториума над смъртните присъди у нас, но за това време никой не пожела да каже къде са тайните гробища на осъдените на смърт. 


– Те са на около 40 минути път с камионетка от затвора. Може да са изоставени мини. Може да са ниви, или лозя. Може да са навсякъде.
Започва миенето на улици в Дупница От 29 април до 4 май ще се проведе сезонното миене на улиците в Дупница. Ще се започне от утре в ж.к. “Бистрица”, както на улиците, така и на прилежащите тротоарни площи от 15:00 часа в района от пазара, автобусната спирка и улица “Черни връх” до изхода на комплекса. Поради тази причина не е желателно паркирането на МПС-та в района, съобщават от пресцетъра на Общината
Отлагат  валидирането на пощенската марка, посветена на 100 години от началото на футбола в Дупница Официалното валидиране на пощенската марка посветена на 100 години от началото на футбола в Дупница ще стане през месец май, а не както бе обявено по-рано в края на този месец. Отлагането е продиктувано от факта, че събитието ще бъде включено в програмата на майските празници и тогава освен представянето на марката ще бъдат наградени и заслужили футболисти и деятели от града. Валидирането се осъществява от Министерството но транспорта, информационните технологии и съобщенията.Припомням, че след проучване на Явор Тодоров стана ясно, че през 1915 година в Дупница туристическото дружество тогава е закупило футболна топка и са започнали редовни игри в местността Рибарника.
Дупнишките медици спасиха 51-годишен след пожар, транспортираха го в „Пирогов“ Жител на село Големо село е закаран в "Пирогов", след като е получил сериозно обгаряне по време на пожар избухнал в къщата му. Все още не е ясно каква е степента на изгарянето му, като той е приет в дупнишката болница, след инцидента. Там му е оказана необходимата спешна помощ, а днес по обяд е транспортиран в София за специализирано лечение.
Станислав Ангелов от СК“Паничище“ с два медала от държавното първенство по ски бягане Състезателят на клуб “Паничище“ Станислав Ангелов спечели сребърен медал в спринта от държавното първенство по ски бягане, което се проведе в Боровец. Състезателите на Александър Логистик – Веселин Цинзов и Антония Григорова спечелиха титлите а бронза остана за Петьо Иванов (НСА). Участие в първите 6 дисциплини (м/ж, юн/дев. младша и старша) от ДП в Боровец взеха 75 ски бегачи от 10 клуба. Организатори на първенството са БФСки и Бороспорт. Ски бегачите от "Александър Логистик" Веселин Цинзов и Тодор Машов спечелиха титлата и в отборния спринт – класически стил. Тандемът завърши с време от 25:58,4 мин. Сребърните медали останаха за Петьо Иванов и Красимир Матиканов (НСА) – 27:10,8 мин. Трети с 27:41,9 мин са Илиян Пенев и Станислав Ангелов ("Паничище").
Децата на Марек 2007 продължават с победите в първенството на Футбол 7 Снимки Втора поредна победа записаха децата родени 2003 на Марек 2007 в първенството на Футбол 7 провеждащо се в София. След като миналата седмица момчетата на старши треньора Борис Кръстев победиха ДИТ, тази седмица се справиха и с Евростарс. Дупничани спечелиха с 5:2. През първата третина Евростар водеше с 0:1, но през втората третина марекчани обърнаха резултата до 3:1 с две попадения на Васил Николов и едно на Николай Николов. В третата третина отново дупничани доминираха и добавиха още две попадения на Александър Георгиев и Георги Иванов. Борис Кръстев заяви след мача, че е много доволен от показаното на терена, " През първата третина имаше подценяване, но след това показахме целият си потенциал", добави Кръстев.
Три фирми в спор за милион от Община Дупница утре Три фирми ще влязат в спор за близо 1 милион лева. Фирмите са "Аква инс" ЕООС-София, "ДЗЗД "Тобиница" Кърджали и Обединение "Инфрам-Ди Ес Инвест" – София. В 10.00 часа утре в кръглата зала на Общината ще се проведе открита процедура по отваряне на ценовите оферти за възлагане на поръчка с предмет: "Осъщестяване на независим строителен надзор при извършване на строителни и монтажни работи за реконструкция, модернизация и разширяване на ГПСОВ-Дупница и доизграждане на канализационна мрежа".
И трите фирми участваха на първия етап и след проверката на документацията са допуснати до процедурата.  Прогнозтана стойност е 950 000 лева без ДДС.
Калфин бистри възстановяването на земите с жителите на Рилското корито При огромен интерес преминаха  приемните на народния представител от ГЕРБ Кирил Калфин в общините Бобошево, Рила и Кочериново. "По време на предизборната кампания направих многобройни срещи, тук, в Рилското корито. Отново съм сред тези хора и те виждат, че не съм ги забравил. Идват дори граждани, които искат само да ни поздравят, да се видим и да поговорим за политическата ситуация и проблемите в държавата. Поставят се и казуси, които са от преди 10-15 години – проблеми, свързани със земеразделянето, с възстановяването на земеделски земи. Разбира се, което е в рамките на закона и където не са пропуснати определените срокове, ще съдействаме. Където няма възможност, не подвеждам хората и не обещавам нещо, което не мога да изпълня", коментира срещите си с гражданите Калфин.                                                       Народният представител подчерта, че ще отделя максимално от времето си, за да се среща с повече хора от областта, да изслушва техните искания и проблеми. "Този понеделник на приемните хората отново се оплакаха от тромавата общинска администрация. В тази връзка направих среща и с кмета на община Рила. Хората искат да си свършат работата по възможно най-бързия начин, за което са й прави. В тази насока ще се опитаме да направим необходимото", заяви депутатът от ГЕРБ. На приемната в град Рила присъства и организационният секретар на партията за областта Емил Гущеров.
ДНЕС! „Марек“ играе контрола с… националния отбор на България “Марек” ще изиграе изключително престижна контрола днес с…националния отбор на България. Информацията изнесе Гонг. Двубоят е насрочен за 19 часа на стадион “Васил Левски”. Както по-рано zadupnitsa.com обяви, националите имат закрита тренировка за медии и фенове. Възпитаниците на Любо Пенев се подготвят в Правец за първата си среща от евроквалификацията с Азербейджан на 9 септември.
Мачът на Григор Димитров  започна  ДИРЕКТНО  ТУК  6:3 6:3 7:6 Дъжд прекъсна мача след това Гришо взе и третия сет Обновено Мачът между най-силният ни тенисист Григор Димитров и тайванеца Йен-Хсун Лу от втория кръг на Откритото на Австралия беше отново отложен заради горещото време в Мелбърн съобщава SPORTAL.BG . Двубоят първоначално беше обявен с начален час около 6 българско време, но жегите накараха организаторите да въведат правилото за екстремно високите температури. Така двубоят първо беше отложен с 1 час, но живакът не падна под 40 и се наложи ново преместване за около 8 наше време. Хасковлията досега не е играл срещу 53-ия в ранглистата на ATP Лу. Двубоят ще се проведе на корт №6, който е телевизионен. Преди мача на Григор на него завърши двубоя между испанката Гарбине Мугуруса Бланко и  словачката Ана Шмедлова. Победата с 6:3, 6:3 грабна испанската тенисистка. Играта на всички кортове беше преустановена с изключение на първите два, където беше спуснат покрива. На останалите ще се играе едва след достигането на приемливи температури. Термометрите в Мелбърн показват над 40, а спадане на живака се очаква едва през уикенда. 
Община Дупница ще си партнира със сърби за ремонта на стадион „Бончук“ Община Дупница има два варианта за осигуряване финансирането за ремонт на стадион "Бончук". Това стана ясно днес на пресконференцията дадена от кмета Методи Чимев и заместникът му по европроектите Красимир Георгиев. "Имахме два разговора по темата със зам.министъра на спорта. Парите за ремонтни дейности са малко, но не са ни казали Не. Ако финансират предвиденото – ще бъде много добре, ако ли не имаме и втори вариант", обяви Чимев. "Резервният ни вариант е по трансгранично-сътрудничество съвместно с общини от Сърбия. Вече водим разговори с тях. Мерките се отварят през месец септември. Архитекти вече идваха и започнаха подготовката на документите и то в работен вариант. Освен цялостна подмяна на тревното покритие, изграждане на дренаж, електронна система за поливане, таблото за резултат и ремонт на съблекални и помещения, се мисли и в посока монтиране на осветление. Знаете, че от сезон 2017/18, за да играеш в А група трябва да имаш осветление, така че ние сме длъжни да го предвидим", обясни Георгиев. "Няма значение в коя група е или ще бъде Марек, стадион "Бончук" трябва да бъде направен", заключи Чимев.
Дупничанинът Любомир Васев отвя прехвалените си конкуренти и спечели мотокроса в Троян Дупничанинът Любомир Васев записа феноменален успех, спечелвайки състезанието по мотокрос в Троян в клас MX2. Спортист №1 на Дупница за миналата година отвя конкуренцията, сред която личеше името на миналогодишния шампион и участник в световния шампионат Майкъл Иванов, нарочен за фаворит и днес на домашната му писта в Троян. Успехът на Любомир Васев е своебразен реванш за това, което стана с дупничанина в края на миналата седмица. Тогава Васев, който е шампион за миналата година в Източноевропейския шампионат не бе допуснат да влезе в Турция и да кара на трасето край Бурса.
„Марек Завинаги“ проведе учредително събрание, феновете си избраха председател и ръководство  Най-верните фенове на Марек учредиха свой клуб на привържениците.