Начало
Всички необходими документи от фирмата-изпълнител по реконструкцията на спортната зала в Дупница са внесени в Община Дупница в срока посочен в договора – 18 август, информират от пресцентъра на кметството. “Сумата, която е одобрена за ползване от Община Дупница по проекта в рамките на 2014 година в размер на малко над 1,3 млн е вече налична. Документите са вече при нас и в момента се съгласуват с всички институции-ЧЕЗ, ВиК, Пожарна и другите. Следващата седмица ще бъде издадено и разрешителното за строеж, след което започват строително-монтажните работи”, обясни кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев.
Групата от 18 футболисти на Марек, за утрешното гостуване на ЦСКА, ще стане ясна няколко часа преди самия мач, който е от 20:00 часа на стадион „Българска армия“. Старши треньорът на дупничани Антон Велков заяви, че няколко играчи имат леки здравословни проблеми и затова ще определи групата за двубоя в последния момент. „ В момента на комплекс „Царско село“ тренират 22 футболисти, но имаме известни кадрови проблеми и ще преценя утре кои да бъдат записани в тимовия лист.“, заяви Велков. Същевременно, европейските букмейкъри определиха ЦСКА като абсолютен фаворит в мача. Коефициента за „армейците“ варира от 1,2 до 1,22, докато този за Марек е 10:00.
Старши треньорът на Марек Юнион-Ивкони, Найден Найденов ще води българските национали срещу Русия в мачовете от Световната волейболна лига. Наставник на гостите, пък е Андрей Воронков, който е начело и на Локомотив Новосибирск, съперник на Марек в Европейската шампионска лига. Сблъсъкът между двамата ще започне този уикенд, когато са мачовете на националите в Арена Армеец и ще се пренесе на клубно ниво през ноември, когато стартира клубния шампионат на Европа. В руския национален отбор има и трима играчи на Локомотив: разпределителя Александър Бутко , диагонала Павел Мороз и младока Валентин Голубьов. Марек е представен в националния тим от : Венелин Кадънков, Венци Трифонов, Златан Йорданов и Мартин Божилов. Същевременно от федерацията се появи информация, че за поста национален селекционер се спрягат имената на трима души : Найден Найденов, Мартин Стоев и Пламен Константинов. Стоев, който е треньор на Томис Констанца заяви, че не участва в конкурси и никой не го е търсил. Пламен Константинов, който е начело на руския Губерния, заяви че решението е свързано и с клубният му отбор. Наставникът на Марек Юнион-Ивкони Найден Найденов заяви категорично, че повече няма да бъде помощник на друг треньор в националния отбор. Именно той изведе България до четвъртото място на олимпийските игри в Лондон, когато помагаше и Камило Плачи. След това ролите се размениха. „ Аз като помощник съм длъжен да водя отбора, не мога да го оставя без треньор за последните два мача. Не е имало разговори да остана треньор и след това, тези неща ще се решават след мачовете. Сигурно е, че вече няма да бъда помощник на друг треньор. Разбира се, че мога да водя отбора. Нека да видим как ще тръгнат нещата. След тези два мача има две седмици почивка, в които ще се изясни всичко. Аз съм водил този отбор и не ме притеснява пак да съм начело“, коментира Найденов.
Акция на ДАНС се проведе в късните часове на 14 август в Дупница. Проведени са обиски, има и арестуван. По информация на източници на struma.bg обиск е извършен в дома на собственик на заложна къща , който е арестуван.
Газова бутилка избухна снощи в Кюстендил. Пострадалият Методи С. е мъж на възраст около 75 години. Той е приет в кюстендилската болница с изгаряния по лицето, ръцете и гърдите. Газовата бутилка е била на балкона на терасата на мъжа. Той живее в апартамент на 8- мия етаж в блок на ул. „Македония“. Мъжът решил да запали газовия си котлон, но най- вероятно е имало теч от бутилката и тя е избухнала, потвърдиха за Дарик от ОД МВР- Кюстендил. Счупени са прозорците на апартамента. Съседи коментираха пред Дарик, че мъжът е оцелял и благодарение на това, че терасата е на последния етаж на блока и не е била остъклена. В момента на инцидента той е бил сам в дома си, в който живее със съпругата си. На място бяха две пожарни и две линейки, разказаха очевидци.Източник : DarikNews.bg
Резултатите от проверките по бензиностанциите през последните месеци са шокиращи. Освен огромното количество некачествени горива, властите разкриха и мащабна корупционна схема, която е прикривала тези нарушения. Бензин, смесен с дизел, дизел, смесен с бензин, гориво с повече сяра и без биокомпоненти. С това сме пълнили колите си. След разбиването на корупционната схема, инспекторите тръгват по петите на тези 500 бензиностанции, които досега са минавали между капките. Само за последните три месеца са проверени 120 от тях, основно малки обекти. При 43% са установени несъответствия.
Малкото градче Сливница има мерак да приюти волейболният ни шампион “Марек Юнион-Ивкони” за новата година. Това обави мениджърът на дупничани Людмил Найденов. “Хубаво е, че има хора, които оценяват това, което сме постигнали и постигаме. Затова благодаря на общинското ръководство в Сливница за поканата. Ще разговаряме като една от опциите за следващия сезон. Остават иначе и другите варианти със зала “Христо Ботев” в София, Благоевград или Пазарджик. Пък не се знае, може да получим и друга покана. Ще направим редица срещи и тогава ще преценим”, уточни Найденов.
Наставникът на Пирин ГД Йордан Боздански бе изключително афектиран след срещата с Велбъжд в Кюстендил, където неговия тим загуби с 0:1, след попадение на Атанас Пенков в 83-та минута. Боздански отказа интервюта и се качи сам в автобуса на Пирин, но все пак сподели няколко думи: „ Бесен съм и затова не искам да говоря пред камери. Всички са срещу Пирин ГД и в полза на Оборище. Визирам и мача на Оборище с Германея, който те не пожелаха да отложат, което не е коректно. Колко мача на Пирин бяха отложени и ние, нещо да сме имали претенции. Просто си играехме, на датите определени от БФС, но за отбора от Панагюрище се правят изключения, явно те са определени за влизане в Б-група. Колкото до днешният мач с Велбъжд, имаше една съдийска бригада напълно неадекватна, да не кажа нещо по-силно.. Публиката на домакините постоянно ни псуваше, въобще „прекрасна“ атмосфера.“, коментира Боздански и остави спортно техническия разбор за съблекалнята. Наставникът на Велбъжд Юли Кръстев не пожела да коментира казуса с Германея и Оборище, като заяви. „Мога само да пожелая бързо оздравяване на играчите на Германея. За мен най-добрият тим е този на Оборище.
Стана ясна програмата на Лудогорец в груповата фаза на Шампионската лига. Българският първенец започва с гостуване на Ливърпул на 16 септември от 21:45 часа. Очакваният голям мач – домакинство на Реал (Мадрид), ще бъде на 1 октомври. След това Лудогорец приема Базел на 22 октомври. На 4 ноември тимът от Разград връща визитата на швейцарския шампион. На 26 ноември е домакинският мач с Ливърпул, а на 9 декември българският шампион гостува на Реал (Мадрид) на „Сантяго Бернабеу“.
„Не може в 21-ви век поликлиника в европейски град да бъде със заключени тоалетни“ така започва поредния читателски сигнал получен на редакционната поща на zadupnitsa.com. В него се засяга проблем, който съществува от години. Много пациенти посещаващи лекарските кабинетите помещаващи се в сградата на бившето ДКЦ-1 в центъра на Дупница, се изправят пред деликатния проблем, къде да отидат на тоалетна. Всички сервизни помещения на етажите са заключени и се налага хората да чукат по вратите на кабинетите и да се молят за ключ. Не е ясно каква е причината да се въведе тази „добра практика“, но определено тя не е в полза на пациентите. Според наши читатели, по този начин се пести от заплати за хигиенистки. „Нека отговорни институции направят нещо по въпроса, защото това е нелепо“, завършва сигнала адресиран до нас
Граждани и студенти, подкрепящи окупацията на Ректората на Софийския университет и нейни противници, се събраха пред един от входовете на СУ – откъм Университетската библиотека.
Официалният сайт на европейската волейболна конфедерация също анонсира сключеният договор за реконструкция и модернизация на спортната зала в Дупница. Освен снимки от изгледа на спортното съоръжение след приключване на строителните дейности, администраторите на сайта са публикували и изказвания на кмета Методи Чимев, както и подробности за възможностите на залата. Датата за приключване на дейностите е 1 септември 2015 година, което означава, че "Марек Юнион-Ивкони" от догодина може да играе вече у дома си при всяко участие в европейските турнири. Както е известно, многофункционалната зала ще отговаря на всички условия за провеждане на международни срещи и турнири по волейбол, баскетбол и други. "Имаме изключителен отбор и силна детска школа. От тук са излезли и Цветан Соколов и Елица Василева и беше тъжно, че нямахме истинска модерна зала", признава Чимев.
Голяма агитка се организира да подкрепи Марек Сеграте в поредния му мач в италианската SECONDA CATEGORIA. От Фейсбук страницата си отбора призова всички дупничани живеещи около Милано да присъстват на мача с Рондинела, който е в неделя от 14:30 часа в Sesto San Giovani. В предишният кръг марекчани бяха подкрепени от десетки фенове при домакинството на лидера Реал Чинисело. Виж повече ТУК
На 16 декември вторник от 17:30 часа в галерия „Джамията“ в Дупница ще бъде открита изложба живопис на Петър Мичев. Художникът гостува със своя самостоятелна изложба за пърни път в Дупница. Експозицията включва 28 нови картини/ масло/, рисувани от автора през последните месеци на 2014г. Петър Мичев е творец с европейско и световно признание, един от най- успешните български художници, който се радва на голяма популярност в цяла Европа и отвъд Океана.
22 852 088 лева са заложени средства за бюджета на община Дупница за 2015 година. От тях 11 848 906 лева са от държавни дейности, а останалите 10 695 682 са от местни. Увеличението е с около 2 млн. лева в сравнение с предходната, обясни Чимев. "Днес е срокът за входиране на проекто-бюджета в Общински съвет. Ако досега говорехме за бюджет на стабилизиране, то вече говорим за бюджет на подобряване общинската среда и инфраструктура. Ако до преди време повтаряхме, че положението е тежко във финансово отношение, то вече е стабилно. И това е видимо от задълженията, които има Община Дупница. Най-точно и коректно това е видно в просрочените задължения. И най-важното е, че увеличението не е за сметка увеличаване на данъци, такси и услуги. Те остават непроменени", обясни дупнишкия градоначалник.
Двама дупничани на възраст около 20-години са обвинени в изнасилване на непълнолетно момиче. Инцидентът е станал в Дупница на 18-ти март, като по-късно, след подадена жалба обвиняемите са задържани, първо за 24 часа, а след това с прокурорска заповед за 72 часа. От прокуратурата са поискали постояна „мярка задържане под стража“, но Дупнишки районен съд е постановил освобождаване под гаранция. На 25 март и Окръжен съд – Кюстендил е постановил на младежите с инициали Д.Р и Г.Р мярка „парична гаранция“ от по 1500 лева. На този етап няма повече официални подробности за случая. Работата по изясняване на всички детайли продържава. Ако двамата бъдат признати за виновни ги грози затвор от 2 до 8 години
Щастлива развръзка – планинските спасители от отряда в Дупница ще имат база в планината до края на лятото. Ангажиментът беше поет лично от екоминистъра Ивелина Василева, след като в понеделник БНТ излъчи документалния филм на Цвета Младенова “Спасители на инат”./Филмът може да гледате ТУК/ В серия от репортажи още преди две години екипът разказа как при нещастен случай се налага планинските спасители да тръгват чак от Дупница, за да стигнат до района на Рилските езера. Пострадалите чакат с часове, а в някои случаи забавянето може да бъде фатално. Само преди по-малко от месец планинските спасители от Дупница бяха ударени от лавина по време на спасителна акция. Заради липсата на база в планината тръгнаха към бедстващите чак на другия ден при ураганен вятър и свирепо време. Изкачването само до началната точка на издирването им отне повече от 3 часа.
Голям интерес проявяват дупничани към услугите, които предлага днес и утре зелената линейка на БНТ. Десетки са се възползвалите досега от безплатни консултации, прегледи, диагностика и лечение на разстройствата на съня и бодърството и досадното хъркане. Тези, които не успеят да се възползват от услугите днес, могат да го направят утре от 10 часа на пл. "Свобода". Оказва се, че мнозина от дупничани, най-вече енската част в града имат проблеми с безсънието. Жените са и "по-безстрашни" в търсенето на помощ за тези си проблеми. Хората в Дупница, страдащи от хъркане, които са иначе мнозинство пък са "по-страхливи", но няколко се престрашиха да се възползват от възможността да си решат този проблем. Организатори са БНТ и здравното риалити “Зелената линейка”.
Стана ясен графикът на разписанията на автобусния транспорт в Дупница в предпразничните и празничните дни до края на годината.
Спортният директор на "Левски" Георги Иванов изгледа мача в компанията на Иво Тонев. В официалната ложа на стадион Бончук бяха и хора от ръководството на Локомотив Сф, начело с изпълнителния директор Георги Марков. След срещата Георги Иванов отговори на редица въпроси, повечето свързани с предстоящия мач с Лудогорец. „ Излизаме за победа, но ако не продължим няма да свърши света.“, бяха част от думите на Гонзо.
Борис Кръстев остава старши треньор на мъжкия тим на новосъздадения ФК Марек-1915. „ Аз поех ангажимент и ще го изпълня. Ситуацията не е приятна, защото започваме от най-ниското стъпало в регионална група Рила, но трябва да изградим нещо ново и добро. Довечера остава контролата със Сливнишки герой от 18:30 часа, но сега ще променим плановете си за селекция и всичко останало. Ще работим много в ДЮШ и съм оптимист, че ще се изгради нещо хубаво“, заяви специално за zadupnitsa.com Борис Кръстев.
Кубрат Пулев не срещна никаква съпротива от Перкович и след отказване на хърватина стигна до 20-та си победа на ринга.
Около 30-ина надзиратели протестираха символично тази сутрин пред сградата на затвора в Бобов дол. Цялата нощна смяна, техни колеги от следствения арест в Кюстендил и затворническото общежитие в Самораново застанаха пред входа на зандана и пожелаха държавата да изпълни поетите към тях ангажименти. Георги Стоянов- председател на синдикалната структура в бобовдолския затвор заяви: “Искаме държавата да спазва законите, които е приела. Нищо повече. През юни приеха един закон, а сега казват, че нямат пари”.
Европейската комисия изразява загриженост, че България не защитава своите граждани от последиците от лошото управление на отпадъците. Въпреки досегашните предупреждения от страна на Комисията много български депа за отпадъци все още функционират в нарушение на законодателството на ЕС в областта на отпадъците и тяхното депониране, което представлява сериозен риск за здравето на хората и за околната среда. В стремежа си да подтикне България да ускори своите действия в тази област Комисията предявява пред Съда на ЕС иск срещу България по препоръка на комисаря по околната среда Янез Поточник. Сумата се изразява в милиарди глоби, които ще трябва да плаща българския данъкоплатец.
Общинският съветник от БСП Георги Пехливански поиска официално от Ивайло Константинов да се извини публично от ефира на ТВ Запад за твърдението, че е е участвал в среща с други общински съветници от БСП и ОДБ, на която са уеднаквявали позицията си за тегленето на облигационния заем. Часове по-рано на пресконференция, Константинов изнесе на светло информация за тайна среща на част от съветниците от различни партии ден преди сесията, на която се разисква темата за 3-те милиона евро заем, и на която е присъствал и Пехливански. "Не искам да търся другия вариант, за да получа това извинение, затова очаквам да го направите накрая. Пехливански не участва в такива срещи", обърна се по телефона на живо в предаването "На фокус" колоритния "червен" съветник. "Уважавам г-н Пехливански като стойностен човек. Информацията е абсолютно вярна и мога да я докажа. Затова ще посъветвам г-н Пехливански да потърси другия вариант", отговори му бившия вече ОбС председател.
Майката на 7-годишния Константин, който оцеля по чудо при потопа във Варна, ще го прибере в събота 21 юни. Това съобщиха от болница „Св. Анна”, където е настанено детето пред камерите на Нова телевизия. Седемгодишният жител на „Аспарухово” разказва, че по време на потопа в морската столица бил с баба си, която още е в неизвестност. „Константин е в стабилно общо състояние. За щастие се е разминал само с охлузвания по гърдите, корема и крайниците”, каза пред Нова телевизия д-р Галин Христов от Клиниката по детска хирургия в болницата. „Детето е уплашено, но се държи като истински мъж”, добави д-р Христов. Вчера Константин бил посетен от леля си и чичо си. Родителите на детето са в чужбина, но днес майка му се прибира и ще го вземе от болницата. /БЛИЦ
"Най-ранните заселници на Дупница са от времето на ранния неолит. Те са дошли от Анатолия. Откритото още през 30-те години от американския археолог Джон Гол ранно неолитно селище в Дупница в местността Карабоюк прави град Дупница заедно със София един от най-ранно заселените градове в България". Това е заключението на доц.Стефан Чохаджиев от Великотърновския университет, който е част от 19-членния екип, събрал историята на града в 620-страничен труд. След 2-години работа "История на Дупница и Дупнишко" видя бял свят и най-новата и богата история на града вече бе отпечатана в тираж от 450 броя. Представянето на летописната книга с много нови, неизвестни досега факти за района бе вчера в Околийската къща и предизвика голям интерес. "Трябва да ценим своите съграждани. Първоизточник на идеята бе нашия колега Георги Георгиев, който работеше в музея. Той намери съмишленици, а впоследствие и акад.Георги Марков се съгласи да оглави този екип. Проектът бе представен пред кмета на града г-н Чимев и получихме зелена светлина, за да действаме. И ето ни вече готови", сподели директорът на историческия музей в Дупница Анелия Геренска. Повечето от участниците в екипа признаха, че са се включили основно заради изключително интересната история на града и нейното минало.
Още една катастрофа с автобус стана тази сутрин. Инцидентът се случи във Витоша и се размина като по чудо без пострадали. Автобусът е бил пълен с деца. Той не е бил оборудван за зимни условия, подхлъзва се и се удря в дърво, съобщава btv Автобусът, аварирал на Витоша, е бил непригоден за зимни условия, това съобщиха от Столична дирекция на вътрешните работи. Сигналът е подаден около 10.00 часа. Към мястото са насочени служители от Пожарна безопасност, които да помогнат на автобуса да продължи движението си. Автобусът, който се завъртя на Витоша заради непочистено шосе, едва не паднал в пропастта, съобщават пътници цитирани от БЛИЦ "Всички сме в шок, добре че шофьорът се справи в последния момент на лошия непочистен път и спря на метри от пропастта. Автобусът се завъртя и заседна в дърво. Както винаги след дъжд качулка идва помощта от отговорните институции. В момента всички стоим на седалките и чакаме рейсът да бъде отместен", заяви за petel.bg пътничка в автобуса.снимка /петел
Миньорите от Бобов дол излязоха преди минути на едночасов предупредителен протест, информира struma.com. Подземните работници не са получили заплатите си и остро протестират срещу ограничение, наложено от Министерството на околната среда и водите, с което се спира работата на един от блоковете в ТЕЦ Бобов дол. Това създава сигурна предпоставка за хаос в мините и самозапалване на въглищата под земята. По този повод от "Въгледобив Бобов дол" написаха гневно писмо до институциите и министерствата, имащи отношение към скандалния казус. Ето писмото:
Дупнишки полицаи са задържали двама мъже на 20 и 25 години и двамата от Дупница за съпричастност към престъпление, свързано с наркотици. Те опитали да се освободят от 4 опаковки със суха листна маса, която при направения полеви наркотест реагирала на канабис. Двамата мъже ще останат в полицейския арест 24 часа. Работата по случая продължава, информират от ОД на МВР Кюстендил.
Страница 24 от 156

В навечерието на празника на Дупница се открива изложбата “ Балкански приказки” на Ганчо Карабаджаков. На 18 октомври Маестрото навършва 63-години и ще покаже в галерия „Джамията“ цикъл от 30 картини на тема “ Балкански приказки”.