ЧЕСТИТО! Дупница вече има своя 620-странична история, представят я утре Дупничани се сдобиха със своя книга на паметта. От утре-вторник, Дупница официално ще има своя история. Представянето на 620-страничния труд ще бъде от 17 часа в Околийската къща.
Цветан Соколов отново неудържим, хвърли 23 точки на „Истанбул ББ“ Цветан Соколов изнесе поредната лекция в турското първенство преди по-малко от час. Гордостта на Дупница и Ресилово бе неудържим при гостуването на своя "Халкбанк" на "Истанбул ББ" и се отчете с 23 точки (1 ас, 3 блокади, 45% атака) за успеха с 3:1 гейма.
Катастрофа в района на „Колата“ затруднява движението по улица в Дупница Катастрофа преди минути на ул "Патриарх Евтимий" в Дупница създава временно затруднение за движение. Лек автомобил "Фолксваген Пасат" и "Дачия" са се ударили не кръстовището при разклона за "Колата". Няма пострадали. Улицата е една от най-оживените в града, тъй като води към най-големия жилищен комплекс – "Бистрица". Автомобилите са със счупени ламарини – червеният "Пасат" е със смачкан ляв калник, а "Дачията" със смачкана врата. Полицията обслужва ПТП-то и ще възстанови нормалното движение по улицата, като най-вероятно става въпрос за отнето предимство.
Населението в Дупница намалява Дупница губи най- много жители от извън областните градове през 2013 година, показва справка в Националния регистър на населените места на НСИ, направена от БТА. Извън областните градове с най-голямо намаление на населението е Дупница – минус 508 души. Следват Свищов – с 450 души, Димитровград – с 435 души, Горна Оряховица – с 379 души, Казанлък – с 322 души и др.
СНИМКИ/ 14-годишният Кристиян спечели кушията в Бистрица. Стотици наблюдаваха надпреварата на Тодоровден 14-годишният Кристиян Манев от село Бистрица с кон Вихър, спечели днешната кушия. Кристиян е ученик в спортното училище в Самоков-профил борба.Стотици дупничани и гости на града наблюдаваха традиционната пролетна кушията която се проведе на територията над парк „Рила“ в землището на село Бистрица. От 7 години, това е най-мащабното състезание за коне в региона и привлича хиляди зрители. Миналата година Тодоровден бе на 8-ми март, а кушията събра близо 2000 зрители, като участниците бяха близо 40. Сега се включиха 45 мъже. Организацията е на хората от село Бистрица, начело с кмета Васил Бански .От Община Дупница осигуриха награди за всички, а фолклорни ансамбли от село Бистрица зарадваха присъстващите със свои изпълнения.
На празника на Свети Харалампий дупничани отнесоха в домовете си осветен мед  Дни наред през изминалата седмица дупничани купуваха бурканчета с мед и с вяра и надежда ги отнасяха в двата църковни храма „Св. Георги Победоносец“ и „Покров на Пресвета Богородица“, за да бъдат осветени на празника на Свети Харалампий Чудотворец.
Трета поредна победа за Марек в Италия Отборът на Марек Сеграте продължава с отличните си игри. Дупнишкият тим записа трета поредна победа тази година, като това е една от най-успешните серии на отбора. В мач от 19-ят кръг Марек победи с 3:2 гостуващия Спортинг, който заемаше второ място в класирането на Seconda Categoria GIRONE в Италия. Първото полувреме завърши наравно 2:2, като българите стигнаха до победата през втората част с гол на Калоян Иванов, който направи хеттрик в срещата. Гостити пропуснаха дузпа. Съдията показа и по един червен картон за двата тима.
Кой е Иван Хаджийски-обявен за „Почетен гражданин на Дупница“? Иван Стоилов Хаджийски е роден на 21.06.1955 година и живее и работи в град Дупница. През 1980 г. e завършил Философия, История и Oраторско изкуство в СУ ”Св.Климент Охридски”. Около 6 години е работил като младежки ръководител, една година като стопански ръководител и 22 години е преподавател във Висшия педагогически колеж “Св.Иван Рилски” в град Дупница. 12 години това учебно заведение е под научно методическото ръководство на ЮЗУ “Неофит Рилски” гр.Благоевград и 10 години към “Техническия университет” гр.София. От 2000 до 2004 година е бил ръководител катедра “Обществено-хуманитарни науки”. Притежава научно звание главен асистент, от 26.04.2004 година е член на Македонския научен институт, а от 09.11.2011 година е член на неговия Научен съвет. На общо събрание на МНИ от 11.06.2014 година гл.ас.Иван Стоилов Хаджийски е избран за член за Научния съвет на МНИ.
(ВИДЕО/СНИМКИ) Отборът на Марек посети базата на Аским в Швеция . В приятелски мач, децата победиха с 4:2 С приятелски мач завършиха участието си в турнира Готя къп, децата на Марек. Дупничани достигнаха до 16-тина финали в своята възрастова група, след като изиграха пет мача, в които постигнаха две победи. Футболното приключение в Швеция завърши с посещение на базата на футболна школа Аским. То бе организирано от основния спонсор, Актавис. Децата на Марек бяха посрещнати повече от добре от един от основателите и собственици на школата, чиято съпруга е българка.  Домакините споделиха, че държавата и Общината помагат много на такива школи в Швеция. Аским, който е на 10км от Гьотеборг разполага с един голям изкуствен терен и две по-малки игрища. В школата тренират 35 деца, но тя е една от многото в Гьотеборг и околностите. Отборът на Марек изигра приятелска среща, в която постигна успех с 4:2, като с хеттрик се отличи Венци Георгиев, а още един гол добави Мартин Доганджийски. Преди началото на мача, дупничани подариха на връстниците си екипи на Марек, шалчета и характерни български сувенири. След срещата двата отбора бяха поканени на барбекю в клубната база, където домакините гордо носеха екипите на Марек.
Пародия: Мики Рурк участвал в нагласен мач, бил се с бездомник Боксовият мач между Мики Рурк и Елиът Сеймур е бил нагласен, въпреки че имаше демонстративен характер. Вестник Дейли Мейл разкри, че Сеймур всъщност е бездомник, който живее предимно от подаяния. В последните 18 месеца той е обикалял улиците на Калифорния, а в мача е трябвало да направи така, че Мики Рурк да изглежда добре, за което е получил чек, твърди близък до Сеймур пред британското издание. Самият 29-годишен боксьор отрече, че е загубил нарочно. “Просто не бях във форма, защото имах само един месец да се подготвя”, каза тъмнокожият боксьор пред жълтия сайт TMZ. Сеймур се строполи във втория рунд на мача, който се проведе в Москва. Част от американските медии нападнаха Рурк заради участието му в такъв фарс. Бившият боксьор направи цял парад след победата, която трябваше да ознаменува завръщането му на ринга след близо двадесетгодишна пауза. Рурк има 8 професионални мача през 90-те години на миналия век като няма поражение. Източник Гонг
Марек загуби от Берое и при дублиращите отбори „Берое“ U21 завърши футболната 2014 година с разгромното 4:0 срещу „Марек“. Емин Ахмед откри в 8-ата минута на мача, а останалите три попадения паднаха в рамките на 6 минути в края на срещата. Кирил Личев бе точен за 2:0 в 78-ата минута, Александър Манолов покачи в 81-ата, а крайното 4:0 оформи Димитър Видев шест минути преди края на мача, съобщава официалния сайт на Берое. Това е трето поредно поражение за момчетата на Светльо Георгиев и Дани Белчев. Марек заема 11-то място с актив от 17 точки.
От „Нивел строй“ обясниха как стоят нещата със снегопочистването в Дупница От снегопочистващата в Дупница фирма „Нивел строй“ са предложили на Общинското ръководство на града да третират пътните настилки, от тук насетне само със сол, което ще бъде далеч по-ефективно от практиката през последната една седмица само да се опесъчава. От фирмата коментираха, че могат да третират пътната настилка и със специални химикали, както се прави във всички големи градове и по магистралите, но това е скъпо и трябва да се предвижда от всяка една община предварително в Бюджета за зимно подържане на пътищата.“Явно заложените средства в Бюджета на Общината са по-малко от предни години и те не стигат за качествено обработване на улиците“, коментират специалисти. “Имаме нужният ресурс да почистим това което е залегнало в договора ни, разполага ме със 7-специализирани снегорина. Договора предвижда да се погрижим за 78 км улици в Дупница и 85 км в 16-те села от общината. Съобразяваме се с предварително съгласуван с Общината оперативен план за снегопочистване. Този план включва снегопочистването и обработването на определени главни улици, детски и социални заведения“, коментираха от „Нивел строй“ пред zadupnitsa.com. От фирмата са наясно, че недоволството на гражданите идва от необработени второстепенни улици, но те не са предвидени в договора. „Ако само снегорините минат и се хвърли само пясък при тези студове и падналият по-голям сняг не може да бъде перфектно. Затова предложихме да се третира със сол, за химикали е скъпо, ако при тези метереологични условия на 27 и 28 декември се обработваше с химикали щеще да струва колкото половината отделени за дейността средства. Сега след като се разбрахме с общинското ръководство, вече може по-спокойно да се чака следващия снеговалеж.“, допълниха още от фирмата. Припомняме, че  общата стойност на поръчката, обособена в две позиции, е 120 хиляди лева. Едната е за градската улична мрежа за 78,2 км на стойност  70 000 лева, а по втора позиция – извънградска улична мрежа, е за 85 км при  стойност 50 хил. лв. На 5 януари 2015 година кметът Методи Чимев се закани да прекрати договора. Той  постави изискване  към "Нивел строй", да се справят със ситуацията.
Чимев подписа за 550 хиляди лева за ВиК-мрежата на социалните жилища Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев подписа договор за безвъзмездна финансова помощ в размер на 546 765,59 лв за изграждане на водопровод и канализация към социалните жилища, информират от пресцентъра. Сумата е осигурена от ПУДООС към Министерство на околната среда и водите. Социалните жилища в момента се изграждат на терена на бившите казарми с европейско финансиране като Дупница е една от 4-те общини в Европа, които ще имат такава “придобивка”.
Сериозен интерес за земи в Яхиново и Дупница Сериозен е интересът за наемането на земеделски земи в община Дупница, информират от кметството. В сряда предстои провеждането на търг с явнно наддаване от 11 часа за 10 имота намиращи се в землището на Яхиново и Дупница. До петък, документи за участие са подали 6-ма кандидати, като до крайния срок, който изтича в 17 часа във вторник от Общината очакват бройката да набъбне. 10 са обособените земеделски площи, които ще се отдават за 10 години за земеделско ползване. Най-големият терен е в местността “Лозницата” на село Яхиново, където началната цена за 182 дка е 1823 лева на година.
ОбС-Дупница пак ще разисква 3-те милиона евро дълг Само една точка ще бъде разгледана на утрешната сесия на Общински съвет-Дупница. Точно в 10 часа 33-мата избранници ще разискват върнатото решение от кмета инж. Методи Чимев за отказ да се поеме облигационен заем в размер на 3 млн. евро. Градоначалникът се въползва за първи път в своя мандат от правомощието си да изисква преразглеждане на негово решение от страна на местния парламент. “Това е много важно решение касаещо гражданите на града и решението ми е продиктуано от това. Надявам се да се получат още по-задълбочени дебати и да се преосмисли предложението”, каза преди дни на пресконференция Чимев.
Григор Димитров се класира на финал в Букурещ! Григор Димитров ще играе финал на тенис турнира в Букурещ, макар и не по начина, по който си го бе представял. Българинът стигна до мача за титлата след отказване на своя опонент – поставения под номер 3 в схемата Гаел Монфис.
Тони Велков след 4:1: Не мисля да се чувствам неудобно – Видео от мача Старши треньорът на Марек Антон Велков заяви, че не се чувства неудобно след загубата с 4:1 от Славия. "Очаквах отборът да е притеснен, няма какво да крия. Цяла седмица трябваше да упражняваме нещо, което в подготовката въобще не сме правили. Аз обаче мисля, че отборът го възприе това нещо. Всички видяхте тактическата ни схема и как играем", каза Велков. "Нямахме хора, които да заменим в този момент, и това беше най-важното. При всички положения, не очаквах да бъдем толкова стресирани и стъписани. Това, което казах в съблекалнята, е, че щеше да ми бъде много трудно да обясня играта ни, ако не беше второто полувреме. Тогава показахме това, което можем и което трябва да правим. В крайна сметка след такава игра през вторите 45 минути не мисля да се чувствам неудобно било от големия резултат или каквото и да било. Искам да виждам Марек такъв, какъвто го видях през втората част", завърши специалистът.
Капитанът на Марек Милен Лахчев: Благодаря на нашите фенове за подкрепата  Капитанът на Марек Милен Лахчев бе щастлив от първата победа, която дупничани постигнаха след завръщането си в „А“ група.
Издирват по СИМ карти крадец вилнял в ОбДТ “Невена Коканова“ – Дупница Мобилните оператори в България ще трябва да предоставят нужната информация, за да бъде установен извършител на кражба в ОбДТ “Невена Коканова“ – Дупница, това реши Районен съд Дупница. На 24-ти февруари 2015 година при концерт на ансамбъл „Тракия“, неизвестен на този етап е отмъкнал дамска чанта на една от танцьорките в ансамбъла.Жената с инициали Гергана Е. е оставила дамската си чанта на няколко метра от сцената и отишла да загрява, като имала видимост към чантата си. Въпреки това за моменти отклонявала вниманието си и когато приключила със загрявката си се върната на мястото, където оставила чантата си и установила, че тя липсва. В чантата е имало телефон, таблет, часовник, ключове за автомобил и 150 лева.
16-годишна ромка с 3 деца взима около 1500 лв. помощи, твърди депутат „Изследвания и анализи на Центъра за демографска политика сочат, че една ромка на 16 години, която има три деца, взима около 1500 лева помощи", заяви в студиото на „Здравей, България" по Нова телевизия д-р Султанка Петрова, депутат от Патриотичния фронт. По думите ѝ тези малолетни майки имат право на около 21 вида помощи. „След като една майка на 16 години с три деца взима по 1500 лева, кое да я мотивира да работи, да се учи и да се развива", запита д-р Петрова. Тя подчерта, че тези пари не идват само от детските надбавки, а и от други плащания. Според нея обаче е важен и въпросът какво поколение оставя една малолетна майка, тъй като голяма част от тези деца са недоносени. Родителите на малолетните майки да не получават детски добавки Идеята бабите да не взимат пари и за това, че са баби, и за това, че са майки, беше изговорена и от вицепремиера Ивайло Калфин. Петрова обясни, че Патриотичният фронт подкрепя тази идея. „Винаги сме били за това да се установи един тридетен семеен модел в България. Това е заложено в нашата програма. Настояваме и да се изработи дългосрочна програма, свързана с демографската катастрофа в България. Едно от нещата, на които слагаме акцент е – децата раждат деца", заяви д-р Петрова. Според депутата от ДПС Илия Илиев предложенията за реформи противоречат на 4 члена от Конституцията. „Не може да ги осъждаме. Това е право и избор, начин на живот", заяви Илиев. „Природата решава дали е дете", допълни Илиев. Източник DarikNews.bg
Крум Милев: Назначенията по програма „Национална сигурност“ в Дупница се правят от партийни офиси! Скандал с назначаването на хора по програма "Национална сигурност" на територията на община Дупница е на път да избухне. Причината е, че заместник кметът на Община Дупница Крум Милев цитиран от пресцентъра на кметството обяви, че назначенията реално се правят от партийни централи. Порази тази причина, днес в сградата на Общината е имало среща по искане именно на кметското ръководство. На срещата освен Милев, са присъствали заместник областния управител Мария Чочова, кметовете и кметски наместници на селата, представители на Бюрото по труда и от ОДМВР- Кюстендил в лицето на Ивайло Дамянов, Сергей Симеонов и Иван Янев – сектор “Охранителна полиция” – Дупница. Както е известно, за Кюстендилска област са осигурени 180 места от общо 5000 за цялата страна, но проблем с осигуряването на хора има в община Дупница, за където са определени 40 души. Пазачите трябва да осигуряват охрана на черешовите масиви и земеделските земи.
Изтеглиха жребия за Купата на България Марек открива полуфиналите Преди малко бе изтеглен жребия за полуфиналите от турнира за Купата на България по волейбол. За финалната четворка се класираха тимовете на Марек Юнион-Ивкони, Добруджа, Левски Бол и Монтана. Турнира ще се проведе на 15 и 16 март в София в зала Христо Ботев в Студентски град. 
НАГЛО: Катастрофиралият областен управител на Разград е шофирал с 3.00 промила алкохол в кръвта Резултатите от изготвената експертиза по образуваното досъдебно производство за тежкото пътно-транспортно произшествие с областния управител на Разград показват, че той е шофирал с 3.00 промила алкохол в кръвта служебния автомобил на областната управа, съобщиха от пресцентъра на Апелативна прокуратура-Варна. Състоянието на 45-годишния Петър Василев остава тежко. Както по-рано информира пресслужбата на Апелативна прокуратура във Варна, областният управител на Разград Петър Василев е катастрофирал тежко тази нощ в 1.15 часа. Инцидентът с 45-годишния управител, който пътувал сам със служебния автомобил от село Самуил към село Хърсово, община Исперих, е станал на равен пътен участък, последван от десен завой, пише 24 часа. Петър Василев не успял да овладее автомобила, навлязъл в гората край пътя и се блъснал в дърво. От жестокия удар дървото е паднало. Мъжът е шофирал без предпазен колан. Сигналът за произшествието е подаден от очевидец, който се е движел зад колата на областния управител. За да извадят тежко ранения Василев, служебната кола е била разрязана от повиканите на мястото на произшествието представители на „Пожарна и аварийна безопасност”. Петър Василев е настанен с множество тежки сериозни наранявания по цялото тяло в МБАЛ в Разград. Тази сутрин той е бил опериран, тъй като от удара има спукан бял дроб.снимка БЛИЦ
Откриха изложба с картини на Димитър Топлийски и Георги Лазов (Лазето) в дупнишката галерия „Околийска къща“  DSC01086В дупнишката галерия „Околийска къща“ бе открита изложбата „Багри от Дупница и Рила“, която се явява като продължение на експозицията „Багри и звуци от Рила“.
След банковият клон да не затворят и пункта за регистрация – притесняват се дупничани Затварянето на банковият клон в КАТ-Дупница е на път да предизвика напрежение в града. Според част от собствениците на автокъщи това може да е първа стъпка към затваряне на целият пункт за регистрация на автомобили в града. Според авто-търговци от около месец витаел слуха за подобна мярка и оставянето на регистрационнен пункт само в областния център Кюстендил. " Това със закриването на банковия клон ще затрудни водачите, които искат да регистрират автомобилите си и голяма част от които са и наши клиенти. Но ако се затвори целият пункт, то това ще означава сериозен удар върху бизнеса ни." коментираха авто-търговци. Примомняме, че днес от пресцентъра на МВР разпространиха информация за гражданите ползващи пункта в Дупница ВИЖТЕ ПОВЕЧЕ ТУК
Назначиха 20 полски пазачи по селата в Дупнишко 20 души започват работа като полска охрана по селата и Дупница. За 3-а поредна година от Община Дупница осигуряват хора, които да съблюдават за посегателства срещу реколтата, допълват от общинския пресцентър. 16 са бройките за селата, като от 1 април всяко населено място има по един полски пазач. 4 ще следят пък в Дупница, като те ще бъдат назначени от 1 май. Посегателствата срещу произведеното от хората са често срещани и това е част от мерките за предотвратяване и намаляването им.
Погват собствениците на безстопанствени коне в района на Парк „Рила“ и жк „Бистрица“ Акция за безстопанственото пускане на коне и друг добитък в района на град Дупница започват от Контролното звено към Общината и отдел “Екология”, съобщиха от пресцентъра. До кмета на града инж. Методи Чимев са изпратени сигнали за разхождащи се свободно коне най-вече в района на и над жк. “Бистрица” и разпореди акцията.
РПУ-Дупница с нов началник, нови шефове на полицията в Сапарева баня и Бобошево РПУ-Дупница е от днес с нов началник. Директорът на ОДМВР – Кюстендил, старши комисар Емилиан Стамболийски представи тази сутрин пред служителите на РУ-Дупница новите началници – на управлението, на сектор "Криминална полиция", на  участъците в Сапарева баня и Бобошево. Главен инспектор Борислав Динев е новият "стар" началник на РУ-Дупница. Той оглавяваше дупнишката полиция до преди 1,5 години и сега отново се връща. Гл. инспектор Михаил Джадаров пък поема сектор “Криминална полиция” в Дупница. За началник на участъка в Бобошево, е назначен старши инспектор Лъчезар Габровски, а на този  в Сапарева баня е старши инспектор Крум Иванов. За началник на група “Противодействие на имуществените престъпления” става старши инспектор Васил Йоцов.
Читателски сигнал: Още една площадка в Дупница с опасни за децата съоръжения/СНИМКИ Поредният читателски сигнал се получи на редакционната поща на zadupnitsa.com. Жители на Дупница алармират за потенциално опасна детска площадка. Ето какво пише наш читател: