Начало
Бързият влак София-Кулата блъсна и уби човек край село Усойка снощи. Мъжът бил клекнал край дясната релса в храстите и изскочил изневиделица. При удара локомотива е изхвърлил тялото му на 5 метра от линията. Мъжът е на видима възраст между 50 и 60 години като тепърва ще се изяснява самоличността му и дали става въпрос за самоубийство. Машнистите не са имали никаква възможност за реакция и ударът е бил неизбежен. Най-вероятно става въпрос именно за самоубийство. Движението по линията бе спряно за няколко часа, а за пътниците осигурен автобус.
Село Самораново от днес има ново кметство. Освет за здраве и късмет направи архиерейския наместник на дупнишка околия отец Георги Паликарски. Гости на откриването бяха кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев и заместникът му Крум Милев. Борислав Костадинов-кмет на Самораново получи от инж. Чимев икона на закрилника на Дупница Св.Иван Рилски. Двамата прерязаха лентата на новото кметство, а дупнишкия градоначалник лисна менчето с вода пред Костадинов.
Актавис обяви, че е завършила придобиването на Форест Лабораторис, като транзакцията, в брой и акции, се оценява на приблизително 28 милиарда долара. Обединението създава една от най-бързо растящите специализирани фармацевтични компании в света с очаквани годишни приходи за 2015 г. от над 15 милиарда долара. Във връзка с приключване на придобиването, Пол Бизаро, бивш Председател и Генерален Директор на Актавис, вече ще заема позицията Изпълнителен Председател на Актавис. Брент Сондърс, бивш Изпълнителен Директор и Президент на Форест е избран за Главен изпълнителен директор и Президент на обединената компания Актавис. "Обединяването на Актавис и Форест създава иновативен, нов, успешен модел в глобалната фармацевтична индустрия, изграден по такъв начин, че да бъде конкурентен в съвременната среда, свързана със здравните грижи ", споделя Брент Сондърс, Главен изпълнителен директор и Президент на Актавис. "Нашият бизнес модел се гради върху широко портфолио от силни продукти под собствена марка, генерични и ОТС продукти. Актавис ще продължава да има силен фокус върху разработките на нови медикаменти, с което ще разшири още повече достъпа до фармацевтични продукти за пациентите в целия свят. . "Нашият бизнес със специализирани марки е в състояние да се конкурира с водещи световни фармацевтични компании. Актавис предлага над 35 продукта в седем терапевтични пазарни сегмента и поддръжа гама от топ продукти в пет терапевтични категории. Основен бизнес за компанията, представен в близо 60 държави по света и сред топ 10 в над 25 пазара в света, остава генеричният бизнес“, добавя Сондърс.
В Баку започнаха срещите в категория до 80-килограма от турнира по таекуон-до от Европейските игри. Само преди броени минути завърши двубоя на дупничанина Теодор Георгиев, срещу представителя на Великобритания Лутало Мухамад. Теди загуби с 4/16 в отделните рундове 1/3, 1/8, 2/5. Припомняме, че категория до 80-килограма е обединена и в нея Теодор Георгиев участва, след като спечели квота в своята категория до 74-килограма. Британецът, който е бронзов медалист от Олимпиадата в Лондон, слезе от категория до 87-килограма. В турнира участват най-добрите в тези три категории от Европа. Мухамад превъзхождаше ръстово и физически българина, той е висок 190 см срещу 180см на Георгиев. Очаквайте още подробности за срещата от старши треньора на националите Христо Михалчев
Понеделник е. Часът е малко след 20 часа. Зала „Христо Ботев” е готова да избухне. Последна точка… Край! Свърши! МАРЕК Е ШАМПИОН!
Кандидатурата на д-р Иван Ибришимов за кмет на Дупница бе издигната от инициативен комитет, в който влизат д-р Валя Николова (педиатър в Общинска болница), Янко Динков (бивш треньор на Марек, избран за треньор на Дупница за миналия век), Лони Хаздай (бизнесмен), Сотир Занев (административен директор на Софарма) и Стефан Сотиров (нотариус).
След връщането на пълния контрол на пътя, ще се завърнат ли и рушветите за катаджиите? Това си задават мнозина, след като вече влезе в сила промяната, според която КАТ ще спира нарушителите дори и без патрулния автомобил да е оборудван с камери и микрофони. За това информира Нова телевизия, цитирана от вести.бг „Неправилно тълкувате това решение. Предстоят месеци, в които хората пътуват повече и се увеличават жертвите по пътя. За да можем да ограничим произшествията, ние допуснахме да допълним сегашната система за контрол, защото не можем толкова бързо да оборудваме всички автомобили (с уреди за аудио- и видеонаблюдение – бел.ред.)”, заяви за предаването „Здравей, България” вътрешният министър Румяна Бъчварова.
Отлично представяне записаха представителите на СК Гладиатор – Дупница на проведеното в София открито първенство по таекуон-до. В турнирът, който бе с международно участие се включиха всички клубове от страната. Срещите се играха вчера и днес в зала Фестивална. При юношите Митко Джорджев и Василена Василева взеха златни медали, а Ивона Цинцарска остана втора. В тази възрастова група дупничани са първи. При децата останаха втори в крайното отборна класиране.
На 1-ви февруари 2014 се проведе II Национален Конкурс за млади таланти "Път към славата", който се осъществява под патронажа на Съюз на българските учители с председател Янка Такева. Участниците се състезаваха в четири възрастови категории. Дупница беше представена от солистите на Вокален Състав "АртПоп", с ръководител Таня Камбурова: Мартин Михалков -II група, Цветелина Спасова – III група, ВиржинияГребеничарска и Виктория Дашова – IV група.
Както zadupnitsa.com прогнозира сесия на местния парламент ще има на 31 януари. Причината за свикването с 1/3 от гласовете на съветниците е поради подадената оставка на досегашния председател Ивайло Константинов и се стигна до абсурдната ситуация да няма кой да свика сесия.
Тази сутрин при пожар е загинала 87-годишна жена в дома си в дупнишкото село Червен брег. Сигналът за пожара е постъпил преди по-малко от два часа на 112. Екип на РСПБЗН е гасил пожара, който е причинен от печка на твърдо гориво. В близост до печката е открита обгоряла възрастната жена. На място работят екипи на полицията, пожарната и спешния център.
8 пожара са гасили екипи на РСПБЗН в Кюстендилска област през почивните дни, съобщават от пресцентъра на МВР.
Броят на жертвите от разрушителното земетресение в Непал надхвърли 6000, а пострадалите са над 13 хиляди, предаде агенция „Новости", позовавайки се на непалската полиция. Това е трагичната равносметка от най-силното земетресение в Непал за последните 80 години „Броят на жертвите е 6155, а пострадалите са 13402", се казва в съобщение на полицията на Непал. Спасителните действия на много места са затруднени заради поройни дъждове. Достъпът до пътищата е затруднен и почти невъзжможен, а хората недоволстват, защото хуманитарните помощи все още не стигат до тях, а разпределянето им се бави. Стигна се и до сблъсъци между полицията и опитващи се да напуснат столицата. ООН изчисли, че 1 милион и 400 хиляди души спешно се нуждаят от храна. А разходите по възстановяването ще надхвърлят 400 милиона долара. Земетресение с магнитуд 7.9 разтърси Непал на 25 април. Епицентърът се намира на 82 километра северозападно от столицата на страната Катманду, а земетръсното огнище е на 15 километра дълбочина. Земетресението беше последвано от поредица вторични трусове, най-силният от които с магнитуд 6.7/източник 24часа
Още една катастрофа с автобус стана тази сутрин. Инцидентът се случи във Витоша и се размина като по чудо без пострадали. Автобусът е бил пълен с деца. Той не е бил оборудван за зимни условия, подхлъзва се и се удря в дърво, съобщава btv Автобусът, аварирал на Витоша, е бил непригоден за зимни условия, това съобщиха от Столична дирекция на вътрешните работи. Сигналът е подаден около 10.00 часа. Към мястото са насочени служители от Пожарна безопасност, които да помогнат на автобуса да продължи движението си. Автобусът, който се завъртя на Витоша заради непочистено шосе, едва не паднал в пропастта, съобщават пътници цитирани от БЛИЦ "Всички сме в шок, добре че шофьорът се справи в последния момент на лошия непочистен път и спря на метри от пропастта. Автобусът се завъртя и заседна в дърво. Както винаги след дъжд качулка идва помощта от отговорните институции. В момента всички стоим на седалките и чакаме рейсът да бъде отместен", заяви за petel.bg пътничка в автобуса.снимка /петел
Влекач "Скания" изгоря вчера в Дупница на улица“ Трети гвардейски полк“. Огънят лумнал около 5 часа сутринта. Първо се чул силен гръм, който вдигнал на крака съседите на 30-годишния собственик на влекача Йордан Йорданов. След това се чули още няколко силни гърмежа. Първи се втурнали да гасят возилото съседите, след което пристигнал и екип на пожарната. Избухнали са и двата резервоара с гориво. По време на инцидента Йорданов е бил на път. Той се занимава с товарни превози, като ТИР-а е бил закупен за около 60 хиляди лева. Според запознати Йорданов не е притежавал други камиони. Не е ясно и за каква сума е бил застрахован. Всички негови съседи и близки недоумяват кой може да е запалил камиона и каква е причината. По случая работи РПУ-Дупница.Снимка :struma.bg
Роднините на една от жертвите – Емил Скоклев, за който се предполага, че е управлявал автомобила, отрекоха той да е карал пиян. Това те заявиха пред камерата на Нова ТВ.
С официална церемония днес бе открита новата зала на СК Патриот Дупница, която се намира на първия етаж в сградата на ДНА. Клубът се занимава с развитие на кик-бокс и муай-тай, като съоражението предлага всички удобства за желаещите да практикуват тези спортове. Кметът на Дупница инж.Методи Чимев и старши треньорът и главен мениджър на СК Патриот Кирил Чакъров срязаха лентата, а отец Макарий отслужи водосвет за здраве на всички, които ще ползват залата. В момента в клуба тренират близо 30-души, като Кирил Чакъров си пожела те да станат поне пет пъти повече. Той благодари на всички, които са помогнали да се реализира този проект.
БФС утвърди програмата в първенството на „А“ група от 16-ия до 19-ия кръг, 14-ия и 15-ия кръг в „Б“ група, както и осминафиналите за Купата на България.
Близки и приятели на Николай Радев организират шествие в знак на съпричастност към роднините му. Шествието ще бъде на 22-ри юни и ще започне от заведението „Колата“ и ще продължи до МБАЛ „ Св.Иван Рилски“. Ето какво пише във фейсбук страницата посветена на Николай Радев : „ Нека всички на 22ри юни, ден преди рождената дата на Ники, когато трябваше да навърши 28 години, да се съберем в знак на съпричастност към близките и протест срещу несправедливостта! " повече прочети ТУК . Организаторите призовават всички които са съпричастни с идеята да бъдат на 22-ри юни с бели тениски с надпис „Заедно в борбата за справедливост“. Същевременно продължава и събирането на подписи към петицията разпространена в интернет пространството. Текста на петицията можете да видите ТУК До момента са събрани 2364 подписа.
Една от точките в дневния ред на местния парламент в Дупница – разглеждане и приемане на проекто-бюджет за 2014 година е под сериозна въпросителна. Това е една от точките предвидена в дневния ред предложен от групата съветници на ГЕРБ. Те обаче нямат мнозинство в Общинския съвет, като последната конфигурация го поставя под съмнение. Съветниците от БСП и тези от Лидер в последните заседания гласуват заедно, което прави 12 сигурни гласа. Към тях като се прибави и 2-ма от съветниците от ОДБ, ситуацията като че ли е на кантар. Спряганият за лидер на "Евророма" в Дупница Георги Рангелов, който влезе в Общински съвет от листата на ОДС, а сега е в ОДБ и съветничката от НДСВ Силвия Овчарченска също клонят към намеренията на "червените". Не е ясно каква позиция ще заемат техните колеги от ОДБ, които се оказва, че ще имат решаващ глас при разглеждането на финансите за тази година.
Районен съд Дупница разгледа дело с обвиняем мъж с инициали В.М. На 21-ви юни миналата година, около 05:30 часа в казино Адмирал в Дупница, той е задигнал близо 800 лева от Й.Г. Кражбата е била заснета от охранителна камера в казиното. Обвиняемият е възстановил откраднатите пари и след като сключи споразумение с прокуратурата „отнесе“ само пробация за срок от 6-месеца и 200 часа безвъзмезден труд в полза на обществото. Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.
Интересни резултати се получиха по големите села в община Дупница. Очакванията бяха, че БСП няма да има конкуренция в тях и ще спечели убедително, но резултатите показват промяна на настроенията в някои от населените места. Ето какви резултати се получиха в тях за основните играчи в изборите.
Днес ръководството на Марек картотекира в БФС още един нов футболист. След като през миналата седмица дупничани привлякоха Милен Василев, Ангел Русев и Димитър Илиев, сега си осигуриха услугите и на Димитър Петков-Макето. За неговото привличане се заговори още преди лагера в Банско, но сега трансферът бе финализиран. Петков е роден на 24 август 1987 година в Благоевград. През 2007 година подписва договор с ЦСКА. През 2008 година е преотстъпен в отбора на ПФК Локомотив (Мездра), където изиграва 22 мача. В кариерата си има мачове за Черно море, Монтана и кипърския Арис.
Един дупнишки младеж – Иван Павлевчев е с реални шансове да спечели в конкурса на ЧЕЗ и грабне стипендията. Остават 3 дни до края на гласуването, а възпитаникът на ОУ "Евлоги Георгиев "-гр.Дупница изостава с няколко глава. Павлевчев тази година завършва Национална финансово-стопанска гимназия -гр.София и участва в състезанието. Проектът му е насочен към по-добро и облекчено обслужване на клиентите, основно млади, работещи хора, които са наясно с новите технологии. Тримата най-добри състезатели, които ще имат шанса да защитят идеята си пред комисия в ЧЕЗ, ще бъдат определени след онлайн гласуване. Предстои финалът и затова се обръщаме към Вас за подкрепа – до края на гласуването остават три дни. Надяваме се да повярвате в едно момче от Дупница, да му дадете подкрепата си.
Представители на дребния и среден бизнес в Дупница се обединяват в подкрепа на издигнатия от Инициативен комитет кандидат за кмет на града д-р Иван Ибришимов. Това стана ясно на пресконференция в сряда. Предприемачите ще регистрират гражданско сдружение "Обединени за Дупница" и ще направят листа с кандидати за общински съветници, която ще застане зад д-р Иван Ибришимов, стана ясно още на срещата с представителите на медиите. Пред журналистите застанаха бизнесмените Пламен Иванов и Кольо Илиев и адвокат Сашо Янев. "В момента сме деветима съмишленици. Всички развиваме частен бизнес и знаем колко нерви и пари ни струва това да се случва на територията на нашия град, коментира Пламен Иванов, който ще бъде водач на листата на бъдещото сдружение "Обединени за Дупница". – Искаме да подобрим средата за правене на бизнес в града ни". Предприемачите очакват към тяхното сдружение да се присъединят още съмишленици, които имат желание за промяна на статуквото в Дупница. "Сбъра ни идеята да направим този град по-добро място за хората, коментира адвокат Сашо Янев. – Не искаме децата ни да си тръгват от тук. Искаме градското управление да помага на малкия и средния бизнес. Да взима решения в негова подкрепа. Защото ни омръзна 25 години да гледаме как се взимат само партийни решения или такива в полза на лични интереси". Никой от тримата представители на бъдещото гражданско сдружение "Обединени за Дупница" до момента не е бил обвързан партийно. "Ние и в момента не се ангажираме по никакъв начин с партии или политика, коментира Кольо Илиев. – Ние сме граждани на Дупница и се борим за по-доброто бъдеще на града ни. Искаме думата на гражданското общество да започне да се чува. Тук не говорим изобщо за политика. Става въпрос за по-добри условия за живот и за правене на бизнес в Дупница".
Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев посети на място живеещите в блок 90 на жк “Бистрица”. В приемния си ден 24 часа по-рано, хора от блока са потърсили съдействие от Чимев за разрешаване на проблема с наводняването на мазетата им. Причината е подпочвени води, които всяка година наводняват помещенията на хората. Според живеещите в блока този проблем е започнал веднага след построяването на блока.
Общински съвет Бобов дол ще проведе редовно свое заседание на 24-ти юни от 10:00 часа. В дневният ред на сесията са залегнали 11 точки, като последната е свързана отново със здравеопазването в общината. Припомняме, че на последното си извънредно заседание, съветниците от миньорската община отново бяха планирали да разискват проблемите на здравеопазването, но тогава лекари и управители на здравни заведения в Бобов дол, тотално пренебрегнаха кмет и Общински съвет. Заседанието бе насрочено за 17-ти април, но в залата бяха само съветниците и кмета инж.Кирил Станчев, а управителите на Медицински център1 и Хоспис, както и личните лекари в общината не се отзоваха на поканата. Интересно в случая бе, че принципал и на двете медицински дружества е Общински съвет, а управителите сключват договори с кмета. Тогава в залата присъства само новоназначеният управител на център за хора с психични проблеми в с Мламолово. На предстоящата в сряда сесия ще се приеме и Наредба за принудително премахване на незаконни обекти и строежи на територията на общината. Съветниците ще разгледат и годишната програма за управление на общински имоти. За гласуване ще бъде предложен и проект за изграждане на вятърен парк „Орисол-4“ в землището на село Мламолово и град Бобов дол.
Поредните читателски сигнали се получиха на редакционната поща на zadupnitsa.com. В тях отново се визира състоянието на улиците в града. Първият сигнал е за ул. „Димчо Дебелянов“ – пресечка на ул “Венелин“, започваща на около 200 метра след училище „Св. Климент Охридски“ в посока Рампата. „Здравейте, вижте снимките и кажете нормално ли е в 21-и век да живеят хората така. За капак на всичко от ВИК разкопаха цялата улица и стана още по зле. Част от снимките са от този месец, а другите от началото на годината“, пишат хора живеещи на улица „Димчо Дебелянов“.
"Наглите шофьори в Дупница с лопата да ги ринеш. Практиката да се паркира на забранени места е "нормална" за България и другите по-изостанали страни, но да разположиш автомобилът си в зелени площи е меко казано кощунство. Нуждата от зеленина и най-вече ефектът от нея е ясен на всички, но това явно не вълнува изобщо собствениците на няколко автомобили, превърнали зелени площи в Градската градина като свой паркинг." това написаха на редакционната поща на zadupnitsa.com, живущи в района, които не крият възмущението си от този факт. Според друг наш читател охраната в градската градина трябва да информира компетентните органи „Лично той може да информира и полицията и общината,когато има неправилно паркирани коли,ако не може сам да ги накара да не спират колите си там, Много шофьори се оправдават ,че там нямало трева,нормално след като вече повече от година се мачка тревата тя да изсъхне.“, пише читател на zadupnitsa.com. Ето и изпратени снимки:
Полицията в град Фъргюсън, щата Мисури, разкри вчера името на полицая , обвинен, че е застрелял невъоръжен чернокож тийнейджър в града, който е предградие на Сейнт Луис, съобщи Асошиейтед прес. Според полицейския шеф на Фъргюсън полицаят се казва Дарън Уилсън. В началото на седмицата местната полиция отказа да назове името на своя служител заради отправени към него смъртни заплахи. 18-годишният Майкъл Браун бе прострелян фатално миналата събота след уличен спор между местен полицай и двама млади мъже. Убийството на младежа предизвика вълна от протести в много американски градове. За изясняване на случая започна разследване от ФБР наред с местното полицейско разследване, допълва БТА. Вчера полицейският шеф на Фъргюсън Томас Джаксън оповести части от подготвения доклад, според който по-рано в деня на фаталния инцидент – 9 август – Майкъл Браун и неговият приятел Дориан Джонсън са извършили кражба на пури от магазин в града. Полицаят Дарън Уилсън спрял двамата младежи, след като получил съобщение и описание за кражбата по полицейската радиостанция.
Страница 141 от 156


