65-годишен дупничанин хванат с цигари без бандерол Вчера дупнишки полицаи са иззели 1330 къса цигари без български акцизен бандерол, информират от пресцентъра на полицията. 65-годишен дупничанин е превозвал цигарите с автомобила си “Фиат”. По случая е започнато досъдебно производство в РУ Дупница.
Младоженец на меден месец в Сапарева баня полетя от втори етаж на хотел Младоженец прекара нощта в реанимация на частната болница в Дупница, след като падна от втория етаж на хотел в Сапарева баня. Седмица след сватбата 30-годишният инженер от Разград Лъчезар П. и съпругата му пристигнали в Сапарева баня и отседнали в хотел. През нощта на вторник срещу сряда, незнайно защо, Лъчезар прескочил парапета на терасата и паднал на плочките пред хотела. При падането мъжът получил травма на едната ръка и лицето. Гости на хотела позвънили на тел. 112 и на място пристигнал екип на Спешна помощ от Сапарева баня, пише struma.bg. Младоженецът е транспортиран до частната болница в Дупница. Настанен е в отделението по реанимация, откъдето съобщиха, че няма опасност за живота му.
В Дупница, България загуби и от Гърция на европейското по софтбол Втора поредна загуба записа бъргарският национален отбор по софтбол за девойки до 22 години. В последен мач от втория ден на първенството, което се провежда в Дупница, нашите отстъпиха с 6:8. България имаше свойте шансове, но не успя да се възползва и южните ни съседи, макар и трудно, се поздравиха с успеха. Друг мач, който привлече вниманието днес бе Русия срещу Украйна, като спорта за пореден път показа, че може да обединява за разлика от политиката. Рускините, които са основен фаворит за първото място спечелиха категорично с 10:0
ОбС-шефът Владимиров прояви разум с „Реклама“, призова да не я приемат Сериозен отпор срещна председателят на ОбС-Дупница Владимир Владимиров за отправеното от него предложение за създаването на общинско предприятие "Реклама". То реално се превръщаше в наследник на предишното дружество, което преди няколко месеца бе ликвидирано от същия този общински съвет заради носещите постоянно загуби, които само за последната година от съществуването си бе "на минус" 60 000 лева и още 60 000 от предходните 3 години.
Намериха мъртва издирваната жена от с.Пиперков чифлик. Откриха още два трупа в областта Вчера в землището на с. Пиперков чифлик е намерен трупът на обявената за издирване на 12 март 76-годишна жена от селото. При извършения оглед следи от насилие не са установени.
Левски насочи Марек към Б група Левски запрати Марек към Б група с победа над дупничани с 3:1 на стадион Бончук. "Сините" излязоха с резервите в този двубой, за да запазят основните си играчи за мача с Лудогорец от полуфиналите за Купата на България другата сряда, но въпреки това успяха да постигнат успеха. Лукаш Гикиевич с третия си гол за столичани откри резултата в средата на първата част, но точно преди почивката, влезлият като резерва Димитър Димитров изравни. В средата на втората част Луис Педро вкара втория гол и предреши успеха за гостите. Мачът предложи предимно здрава битка с малко голови положения. Първото от тях дойде още във 2-та минута, но Стефан Велев не успя да затрудни стража на домакините Емил Михайлов. Дупничани също пробваха да стрелят, но бяха прекалено неточни. Най-чистата ситуация беше в 27-та минута, след като при разбъркване пред вратата на Михайлов първо Гикиевич, после Луис Педро не успяха да вкарат топката в мрежата и шансът се провали. Така се стигна до 29-та минута, когато левскарите поведоха. Във въпросната ситуация Борислав Цонев центрира страхотно към оставения непокрит в наказателното поле Лукаш Гикиевич и полякът с глава препарира Михайлов за 1:0. В 45-та минута при един корнер Милен Лахчев свали топката с глава към Димитър Димитров, защитата на Левски не се намеси и влезлият малко преди това нападател прониза Пламен Илиев и изравни за 1:1. След почивката обаче на терена имаше само един отбор. Левски тръгна напред в търсене на победата, но тресна гредата в 53-та минута след удар на Лукаш Гикиевич с глава след страхотно центриране на Цонев. Вторият гол във вратата на Марек беше въпрос на време и той падна в 63-та минута. Тогава Луис Педро получи топката в наказателното поле от Боби Цонев и с хубав фалцов удар не остави шансове на Михайлов за 2:1. Това попадение пречупи домакините, въпреки че те погледнаха по-смело напред. Златко Бонев в 72-та и Димитър Димитров в 73-та минути стреляха опасно от дистанция, но Пламен Илиев се намеси подобаващо и спаси. Интригата в този мач приключи в 84-та минута. Тогава Лукаш Гикиевич се пребори за една топка в наказателното поле и беше съборен от защитник. Реферът Мартин Александров даде дузпа, която Борислав Цонев реализира и оформи крайното 3:1. Този резултат се запази до края и така Левски взе трите точки, въпреки че беше с резервите. Така "сините" вече имат 44 в актива си, с три повече от преследвача Черно море. Марек остава на шест точки от спасението под чертата със своите 17 точки.Източник Гонг
Григор Димитров – Кей Нишикори  Гледай Директно ТУК Григор Димитров играе срещу Кей Нишикори в среща от третия кръг на силния турнир от сериите "Мастърс" в Маями. Българинът търси първата си победа срещу японеца в кариерата си. В единствения им мач до момента Нишикори спечели с 6:3, 6:4 в Шанхай.


 
Повече от час дупнишки пожарникари гасиха плевни в Самораново Повече от час дупнишки пожарникари гасиха възникнал в Самораново пожар. Огънят пламнал около 7 часа и само след минути дупнишките огнеборци реагирали. Пламъците обхванали постройка със сено и животни, които своевременно са изкарани. "Дойдоха две коли на пожарната, защото мястото е труднодостъпно на вътре в двора, на няколко метра има къщи и други плевни и съществуваше вариант да прехвръкне пожарът и да създаде още повече главоболия. Затова го обградиха с двете коли. Важното е, че успяха макар и с много усилия да локализират мястото и не допуснаха разрастване на огъня. pojar-samoranovo2Свършиха си работата перфектно. Имаше и полиция, важното е че всичко се размина", сподели пред zadupnitsa.com наш читател, който ни предостави и снимки от пожарът. Дали е умишлен пожарът или не, тепърва полицията ще установява.
Откриха 11 стръка канабис в частен имот в Дупница  В края на миналата седмица дупнишки полицаи са открили 11 стръка канабис в частен имот в Дупница, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Син на бизнесмен от Дупница катастрофира Тежка катастрофа е станала тази нощ към 03.00 часа, почти в центъра на Дупница, на улица „Христо Ботев“, в отсечката между Спортна зала и „Черния мост“. 26-годишният дупничанин Васил Петров се е ударил с личният си автомобил „Ауди”. Пострадалият е син на известния дупнишки бизнесмен Стефан Петров, който заедно с брат си Олег стопанисваха бензиностанция „Петрогаз”. Младежът е бил приет в частната болница с фрактура на тазобедрената кост и след оказана първа помощ е транспортиран в Пирогов. В софийската клиника вече му е направена операция. Няма опасност за живота му. Местопроизшествието е обслужено от служители на РПУ-Дупница. Автомобилът, който е сериозно смачкан се намира в полицията.
Откраднаха кутия с 200 лв. дарения от магазин в Дупница Кутия с дарения е била открадната от магазин в Дупница, информираха от пресцентъра на полицията.
Кой ще махне свастиките в центъра на Дупница? От месеци вече свастики "красят" центъра на Дупница, сигнализираха граждани. През месец април върху сградата на читалище "Зора" хулигани проявиха "художествено майсторство" и с червен спрей извадиха на показ нацисткия знак, до който се мъдри и името на футболния ЦСКА с годината му на създаване – 1948. Очевидно е че същите са "художниците" и на нова свастика върху една от колоните на ГУМ, където "грее" същото "произведение". Покрай двете места всекидневно минават хиляди граждани и деца, на които волно или не им се набиват тези свастики.
БРАВО! Блок от Дупница е първият в Кюстендилска област с готови документи за саниране Сдружението на собствениците на жилищен блок от Дупница находящ се на ул. "Тишина" са първите в област Кюстендил, които днес сключиха договор с кмета на Общината по програмата за саниране, информират от пресцентъра на кметството. Управителят на Сдружението Тодорка Попова даде мандатност на инж.Методи Чимев за последващите процедури по реализирането на намерението. Документите още днес бяха изпратени от служителите на Община Дупница до Областния управител. chimevСъгласно методиката Областна управа трябва да направи контролна проверка на документите и обяви дали кандидатстващото сдружение е допустимо за финансиране. Припомням, че основното изискване е за минимум 36 апартаменти, а сключилото Сдружение договор е с 48 апартаменти.
16 са подадените до днес заявления за регистрация на Сдружение на собствениците, което представлява половината от допустимите жилищни сгради на територията на Дупница. "Няма как да скрия задоволството от този факт, че първото Сдружение от областта е именно от Дупница. Служителите от общинска администрация, които работят по този проект са "на педал" от самото начало. Сроковете за издаване удостоверение за регистрация на Сдружение е 14 дни, но предвид важността на дейностите и най-вече факта, че първите по време ще бъдат и първи по право, обработваме документите в рамките буквално на часове още същия ден на входиране", коментира инж.Чимев.
Полицията в Дупница издирва убиец на кон в село Бистрица В Районно управление Дупница е постъпил сигнал за убит кон в землището на с. Бистрица. Инцидентът се е случил вчера. Неизвестен засега извършител е убил кон собственост на Йордан Начов от село Бистрица. Конят е бил вързан в частен имот на Начов. Той е собственик на още няколко коне. Най-вероятно става въпрос за отмъщение. В селото отдавна не се е случвало нещо подобно. Местни коментираха, че извършителя е проявил голяма жестокост след като е посегнал на вързано животно.  През последните години имаше няколко случая на коне блъснати и убити на пътя Дупница-Бистрица. Местопроизшествието е обслужено от дежурна полицейска група, започнато е досъдебно производство срещу неизвестен извършител.
Откриха изгубените в Рила туристи Откриха петимата туристи, които вчера се изгубиха в Рила планина. В 3 ч. и 20 минути тази нощ планинските спасители са открили туристите в района над Рилския манастир от страната на връх Калин. Те са в добро общо състояние и са транспортирани към с. Пастра, в близост до гр. Рила, като от там ще бъдат настанени в хотел. Състоянието на изгубилите се оценява като сравнително добро. Едната жена е била с повишена температура, но всички са били в състояние сами да се предвижат. В събота по обед четирима руски туристи – две 16-годишни деца, мъж и жена, както и една българка, работеща в туроператорска фирма в Созопол, подават сигнал, че са се изгубили по време на преход между хижа „Иван Вазов“ и Рилския манастир. От информацията, която жената е подавала на планинските спасители, е станало ясно, че тя не познава нито маршрута, нито района. Вечерта в издирването им се включи и хеликоптер от авиобазата в Крумово. Към 22.00 часа благодарение на хеликоптера, групата бе локализирана. Координатите им бяха предадени на планинските спасители и те успяха да ги открият. Припомняме, че акцията по спасявянето бе осъществена от отряда на ПСС-Благоевград, след като от централата на ПСС в София не използваха отряда в Дупница, който от 60-години отговаря за този район и го познава добре. Причина за това е замразеното членство на отряда от Дупница в ПСС.
Децата от дом „Олга Стоянова“-Дупница, участваха във Фестивал на радостта Деветнайстият „Фестивал на радостта“ даде поле за творчески и спортни изяви на 130 деца от социални домове, които бяха на лагер в Националния детски комплекс край Ястребино. В рамките на една седмица те имаха часове по приложно и изобразително изкуство, певчески и театрални ателиета. Сред децата бяха и възпитаниците на дом "Олга Стоянова"-Дупница. „Горда съм с децата ни и съм много щастлива , защото изживях заедно с тях незабравими мигове на радост ,щастие и детски смях в Ястребино на Фестивал на радостта“ заяви директорът на дом "Олга Стоянова" Красимира Александрова. С богата спортна програма, изложба „Доброто ражда добро“, весел карнавал и дискотека приключва така желаният и очакван фестивал. Според организаторите от Обществен фонд „Детство“, форумът дава възможност на децата в риск да излязат от анонимност, да натрупат житейски опит, стимулира се личностната им изява. А изкуството е най-прекият път посланията им да бъдат споделени и да достигнат до всички.
Парад на българщината или улица на занаятите на Парк Рила в Дупница На 4 и 5 юли на парк "Рила" ще бъде "изградена" улица на занаятите, под надслов "Назад във Времето", информират организираторите от Община Дупница. Ще се представят дипломирани майстори – занаятчии от България. Ще има представители на следните занаяти: грънчарство, дърворезба, ножарство, ювелири, гравюра, декупаж, иконопис, кукларство, пластика, рисувана коприна, металопластика и др. древни и съвременни занаяти, допълват от кметството. Всички майстори ще са с атрактивни облекла и ще извършват демонстрации. Събитието ще бъде своеобразен парад на българщината.
Шефът на АПИ провери строителните работи по трасето на лот 2 Дупница – Благоевград Председателят на УС на Агенция „Пътна инфраструктура“ инж. Лазар Лазаров провери строително-монтажните работи по трасето на лот 2 Дупница – Благоевград от АМ „Струма“. На изпълнителя на обекта инж. Лазаров разпореди да бъдат взети бързи мерки за по-голяма мобилизация и осигуряването на повече строителна техника по трасето на магистралата. Само по този начин ще бъде спазен определеният срок за завършване на отсечката – краят на октомври, подчерта инж. Лазаров. Физическото изпълнение на лот 2 към 31 юли е около 70℅. Лот 2 на АМ „Струма“ – от Дупница до Благоевград от км 322+000 до км 359+000”, е с обща дължина 37,48 км. Изпълнител на договора за проектиране и строителство е КОНСОРЦИУМ „СТРУМА-ЛОТ 2“, в който участват: „Импреза” АД, Италия, „ГБС Инфраструктурно строителство” АД, България и „Пътстрой – 92” АД, България. Стойността на договора е 358 722 000 лв. с ДДС. Строителният надзор осъществява ДЗЗД „ОБЕДИНЕНИЕ „СТРУМА-ПП“, в което участват: „Пътинвестинженеринг” АД и „Пътпроект“ ЕООД – гр. София. Договорът им е за 2 949 843 лв. с ДДС. Проектът се съфинансира от Кохезионния фонд на Европейския съюз чрез Оперативна програма „Транспорт“ 2007-2013 г. и националния бюджет.
Договорът за спортната зала в Дупница е вече факт (ВИЖТЕ Я) Zala_000_PS Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев сключи официално договор с фирмата изпълнител на проекта „Стройкомерс“ ЕООД в лицето на нейния управител Даниел Атарян.
След труса в Непал: 1500 души са загинали, лавина погуби алпинисти на Еверест Близо 1500 са жертвите на разрушителното земетресение с магнитуд 7,9 в Непал, ранените са хиляди. Столицата Катманду е понесла сериозни щети. От бедствието са пострадали и множество източни и североизточни райони в Индия, предаде ТАСС. По информация на посолството на Република България в Индия, акредитирано и за Непал, към момента няма данни за пострадали български граждани в резултат на разрушителното земетресение. Това съобщиха от МВнР. Непалското правителство обяви извънредно положение в пострадалите райони и призова международната общност да окаже хуманитарна помощ, предаде ДПА. Най-малко 29 от 75-те окръга в страната са засегнати от земетресението. На съвещание правителството реши да отпусне 500 милиона непалски рупии (5 млн. долара) за фонда за борба с бедствията. Индийската метеорологична служба регистрира в Непал над 13 вторични труса след земетресението с магнитуд 7,9, разтърсило района тази сутрин, съобщи ведомството, цитирано от ТАСС. Първите трусове с магнитуд 7,9 и 6,6 съответно са били последвани от още 10 със сила от 5 до 5,8 и други три с магнитуд от 4,4 до 4,9, уточнява руската агенция. Трусовете са усетени и в редица райони на Индия, където според местното вътрешно министерство са загинали най-малко 12 души, припомня ТАСС. Най-малко 18 чуждестранни алпинисти са загинали при няколко силни лавини на Еверест, предизвикани от мощното земетресение в Непал, предаде ТАСС, позовавайки се на представител на спасителните екипи. Алпинистка група на индийската армия, която се намирала в базовия лагер под връх Еверест, успяла да открие и извади изпод лавините телата на 13 чуждестранни алпинисти, а други пет жертви са все още затрупани. Националността им се проверява. Според министерството на туризма в Катманду в базовия лагер или на връх Еверест е имало най-малко 1000 алпинисти, в това число около 400 чужденци, отбелязва Ройтерс. Лавина през април м.г. уби 16 непалски водачи (гидове). Април е един от най-популярните периоди за изкачване на Еверест преди дъждовете и облаците да скрият планината в края на другия месец, отбелязва Ройтерс. Агенцията припомня също, че земетресение с магнитуд 8,3 през 1934 година уби 8500 души в Непал.Източник DarikNews.bg
Откриха обновения път Сапарева баня – Паничище Днес се състоя официалното откриване на 5-километровата отсечка /от Сапарева баня до Скалите/от пътя Сапарева баня – Паничище. Лентата прерязаха областният управител на област Кюстендил Виктор Янев, кметът на Сапарева баня Сашо Иванов и Светослав Глосов – представител на фирмата изпълнител на обекта. Празничен водосвет за здраве и безаварийно преминаване бе отслужен от отец Димитър Недялков, отец Радослав Ваклин и отец Георги Марков. На откриването присъстваха служители на общинската администрация, граждани и гости на Сапарева баня. Изграждането на този инфраструктурен проект възлиза на 5,4 млн. лева, финансирани по Програма „Развитие на селските райони“ от които 80% от средствата са осигурени от Европейския съюз и 20% от национално съфинансиране. „Сапарева баня е богата на изключителни природни дадености, но винаги сме казвали, че без развита инфраструктура няма как да бъдем и развит туристически център. По тази причина през последните години работим усилено върху решаването на тези проблеми. Благодаря на всички, които са участвали в този процес, започвайки от проектантите, както и на екипа в общинска администрация и консултантите и най-вече на строителите, които качествено и в срок изпълниха този проект“ – каза градоначалникът инж. Сашо Иванов. Областният управител от своя страна приветства всички присъстващи и ги поздрави по случай новооткритата отсечка. „Сапарева баня отдавна показа, че е приела пътя към европейското си развитие и усети важния момент, че благодарение на доброто управление на проектите и инфраструктурата този град може да просперира. Аз съм убеден, че това е правилният начин затова се радвам, че днес съм част от това откриване и се надявам, че Сапарева баня все по-успешно ще се развива като балнеоложки, туристически и елитен курортен център“ – уточни Виктор Янев.
Децата на Марек разгромиха Велбъжд Децата на Марек 2010 победиха с 6:2 Велбъжд Кн в мач от 7-ми кръг на подготвителна група р. 2002 г. – II фаза – група "А", на първенството провеждано в София. За дупничани точни бяха :Венцислав Георгиев – 3, Анжело Кючуков – 1, Мартин Доганджийски – 1 и Светослав Влахов – 1
Честит 3-ти март, Българи! На 3 март отбелязваме Националния празник на България. Навършват се 137 години от Освобождението на страната ни от турско робство. На 3 март през 1878 г. е подписан Санстефанският мирен договор между Русия и Османската империя, с което се слага краят на Руско-турската война от 1877- 1878 г. Датата 3 март слага начало на Третата българска държава. Санстефанският мирен договор е подписан в градчето Сан Стефано (дн. Йешилкьой) от граф Н. Игнатиев и Ал. Нелюдов от руска страна, и Сафет паша и Садулах бей – от турска. Договорът е предварителен и подлежи на одобрението на останалите Велики сили. Постановленията за България се съдържат в членовете от 6 до 11 и в член 19. Съгласно тях България се учредява като автономна, но васална държава с граници, които обхващат с малки изключения почти всички земи в европейската част на Турция, населени с българи. Общата й площ възлиза на повече от 170 хил. кв. км. Тя има редица права, включително и да иска признаване и от други страни извън подписалите Санстефанския мирен договор, както и правото на международни търговски отношения и на търговски представителства; да сключва търговски, финансови и административно-правни договори със съгласието и одобрението на сюзерена Турция или на попечителя Русия по време на преходния период, както и да има собствена войска и полиция. За първи път Трети март се чества през 1880 г. – две години след Освобождението – като Ден на възшествието на престола на император Александър Втори. Две години по-късно – през 1882 г., Държавният съвет приема "Списък на неприсъствените дни в Българското Княжество". В него за първи път е записано, че денят 19 февруари се чества като ден на "Заключаването на С. Стефанский договор". Неупоменаването на император Александър Втори се обяснява с факта, че през 1881 г. той е убит и е наследен от неговия син Александър Александрович. Съгласно Указ 78 от 31 декември 1887 г. се одобрява списък на неприсъствените дни в България. В него денят 19 февруари се отбелязва като ден на "Освобождението на България". През 1911 г. е приет нов Закон за празниците и неделната почивка, но и в него 19 февруари продължава да фигурира като ден на "Освобождението на България". Този закон остава до октомври 1951 г., когато официално е отменен от Кодекса на труда. С въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. събитията от 19-ти и 20-ти век се преизчисляват, като към датата съответно се прибавят 12 дни за 19-ти в. и 13 дни – за 20-ти век. Денят 19 февруари 1878 г. стар стил, става 3 март по нов стил. За първи път по новия стил 3 март е честван през 1917 година. Трети март се отбелязва като празник до 1949 г. През 1950 г. съгласно постановление на Министерския съвет за определяне на неприсъствените дни през календарната 1950 г. 3 март за първи път не е включен в списъка на неприсъствените дни. Еднократно като официален празник денят е отбелязан през 1978 г. по повод на 100-годишнината от Освобождението. Десет години по-късно по решение на Юлския пленум (1987 г.) на ЦК на БКП и на Министерския съвет 3 март е възстановен като официален празник. С решение на Държавния съвет от 27 февруари 1990 г. и на Народното събрание от 5 март с.г. датата е обявена за национален празник.
Гражданско движение „България без цензура“ се срещна с дупничани DSC00806 Гражданско движение „България без цензура“ гостува тази вечер в Дупница.
ЕКСКЛУЗИВНО! БНБ постави Корпоративна банка под специален надзор, офиса в Дупница затвори Корпоративна търговска банка е поставена под специален надзор, което означава, че всички банкови операции от банката са спрени. Това се казва в съобщение на Българската народна банка. Малко преди обяд в банката е получено съобщение от Корпоративна търговска банка, в което се информира за „изчерпване на ликвидността и преустановяване на разплащанията, както и на всички банкови операции", съобщава DarikNews.bg.
Успех за децата на Марек 2010 на турнир в София. Всички резултати на дупнишките отбори Отборът на Марек 2010-деца родени 2002 година се представи отлично в последния мач за тази година от първенството на „подготвителна група Б“ провеждано в София. Дупничани разбиха с 6:0 тима на ФК София и заеха 5-то място в групата, което им дава право през пролетта да играят в обединената група, която включва първите пет отбора от групи А и Б. Срещу ФК София головете реализираха : Венцислав Георгиев (2), Анжело Кючуков, Любослав Михалчев, Иван Василиев, Константин Костадинов. Интересното беше, че вратаря Константин Костадинов в този мач игра като дефанзивен халф и отбеляза гол. Дупничани уцелиха и три греди чрез – Анжело Кючуков, Васил Николов и Георги Заяков.PENTACON DIGITAL CAMERA
Пилотска грешка съпътства приземяването на Марек в Полша. Дупничани настанени в хотел с каубои „Туинпигс“ Българският участник в Шампионската лига по волейбол Марек Юнион-Ивкони е вече на полска земя. Вчера около 17 часа тимът се настани във "Вестернове Туинпигс" в Жори. Градчето се намира на около 20 минути от мястото на двубоя с Ястржебски Вегиел – Ястржебие-Здрой, както и на около час и половина от летището в Краков. 
Отмениха бедственото положение за Кременик Частичното бедствено положение за село Кременик е отменено с решение на кмета на Община Дупница инж.Методи Чимев. Причината е, че предприетите незабавни действия за овладяване на ситуацията със свлачищния път, единствен водещ към село Кременик са дали резултат.
Екскапитанът на „Марек“ подписа с „Тавон“ “Марек Юнион-Ивкони” финализира сделката по трансферът на диагонала си Тодор Вълчев в Иран. Той замина преди две седмици за тази страна и подписа за една година с местния първодивизионен “Тавон”. Вълчев ще играе под наем в новия си тим, като сумата по сделката не бе обявена от клубното ръководство на дупничани.
Пожърът край село Фролош е овладян. Изгоряха 100 декара гора Пожърът край село Фролош, община Кочериново е овладян. Огнената стихия е засегнала 400 декара основно сухи треви и храсти, както и самозалесили се земеделски земи. Около 100 декара е унищожената иглолистна и дъбова гора на територията на “Държавно горско стопанство Рилски манастир”. През нощта дежурни горски служители и пожарникари са средили обстановката. Най-вероятно отново човешка небрежност или неспазване на елементарни противопожарни правила е причината за поредното запалване, коментира директорът на Югозападното държавно предприятие инж. Дамян Дамянов, цитиран от Фокус. Пожарът избухна вчера малко следобяд в махала „Лещанска“ на село Фролош, където имаше опасност да изгорят стари изоставени къщи и плевни. В потушаването на огъня участваха екипи на пожарната от Дупница и Рила, както и доброволци от селото и района. Силният вятър допълнително затрудняваше действията на огнеборците.
Полиция – Бюлетин 14-и декември 2013 г.  17-годишен младеж е задържан вчера от кюстендилски полицаи за притежание на наркотично вещество. Листната маса е реагирала на канабис при направения полеви наркотест. Проверката на младежа е направена в централната градска част на Кюстендил. Работата по случая продължава РУП Кюстендил.
Марек играе днес от 15:00 часа срещу Рапид Букурещ. Нов футболист идва на проби утре Отборът на Марек ще изиграе днес втората си контрола от зимната подготовка. Дупничани срещат румънския Рапид, като мача е в гръцкия град Ксанти от 15:00 часа. Срещата първоначално бе обявена за 24 януари, но заради изборите в Гърция бе отложена за днес. Утре на проби в Марек ще пристигне офанзивният халф Тодор Колев, който за последно бе в Черно море. Все още не е ясно дали Мартин Кавдански ще остане в Марек или ще продължи кариерата си в Ханза. Дупничани удължиха лагера си в Сандански до петък. В сряда е третата контрола срещу Беласица Петрич от 14:30 часа на терена в село Вълково, а в петък е срещата с Верея Стара Загора от 11:00 часа отново във Вълково
Слаб интерес в Дупница за голямото почистване на 26 април  Едва 7 училища на територията на община Дупница са заявили желание да се включат в кампанията на БТВ – "Да изчистим България за един ден", съобщиха от пресцентъра на кметството. Голямото чистене е насрочено за 26 април, но засега липсва интерес. Към днешна дата обаче липсва какъвто и да било друг интерес от граждани и организации, но още могат да заявят участие на 5-92-48.
Кметовете на Дупница и Кюстендил изпратиха на депутата „Бат Сали“ подарък-карта на България Кметовете на Дупница и Кюстендил – Методи Чимев и Петър Паунов изпратиха актуална географска карта на депутата от ДПС Александър Методиев, известен повече като „Бат Сали“. "Картата на Република България изпратихме на порочно заклелия се депутат , поради липсата на морал и наличието на аномалии в Изборния кодекс и заявил пред цялото общество: „Кюстендил и Дупница не са България" .След като се запознае със селищата в границите на Република България и констатира несъстоятелността на изявлението си, очакваме незабавната оставка на лицето Бат Сали от българския парламент , заради шокиращата му арогантност несъвместима с място в Народното събрание ", се казва в съобщение до медиите.
Пуснаха Карастоянови на свобода Софийският апелативен съд пусна от ареста тримата обвинени за убийството на бившият гард на Галеви – Николай Радев-Отвертката. Николай Карастоянов е под домашен арест, а брат му Иван и баща му Владимир са с мярка за неотклонение "подписка".
Според свидетелски показания Николай Карастоянов е държал нож по време на боя и може да се направи обосновано предположение, че анестезиологът е пробол смъртоносно Радев в корема.
Васил Капланов-Каплата разкри пред разследващите, че при приемането на Николай Радев в дупнишката болница е пристигнал и д-р Карастоянов. Тогава на въпроса на кой е убил Отвертката, анестезиологът няколко пъти казал: "Аз бях!"