Начало
5 пожара са гасили екипи на РСПБЗН в Кюстендилска област вчера. Всички са причинени поради небрежно боравене с открит огън. Материални загуби не са допуснати. Противопожарните екипи на РСПБЗН – Дупница,са спасили от огъня 2000 дка борова гора в землището на с. Дяково и 30 000 дка смесена гора в землището на с. Баланово.
Американски пътнически самолет кацна извънредно в Рим, съобщи телевизия NBC News, като се позова на източник от италианските власти. Машината е извършвала редовен полет от Израел, град Тел Авив до САЩ, Филаделфия, а на борда му е имало 129 пътника. Неочаквано обаче всички 14 души от екипажа – пилоти, стюарди и стюардеси, заедно с двама от пасажерите, внезапно се почувствали зле. Видимите белези били почервенели очи и пристъпи на кашлица. След кацането в Рим, всички пътници преминали медицински преглед и няколко удши били настанени в болница. Не се съобщава каква е диагнозата на италианските лекари, уточнява канала Россия 24
Две бързи полицейски производства са започнати в РПУ Дупница в събота срещу водачи на МПС, управлявали след употреба на алкохол. Единият е 39-годишен, дрегерът е отчел резултат 1.28 промила, другият – 32-годишен, неговият резултат е 1.47 промила алкохол в издишаните пари.
Женският национален отбор по волейбол надигра Русия с 3:0 (25:16, 25:22, 25:22) във втория си мач на Европейските игри в Баку. Момичетата на селекционера Драган Нешич стартираха участието си със загуба от Германия с 2:3, но рано тази сутрин във втората си среща в група В успяха да постигнат убедителна победа срещу силния тим на Русия. Българките бяха безапелационни в първия гейм и спечелиха с 25:16, а ключов за развитието на мача бе вторият гейм, който България затвори с 25:22 за 33 минути игра. По подобен начин се разви и третият гейм, който тимът на Нешич спечели отново с 25:22 за 33 минути игра. Най-резултатна за успеха бе Христина Русева с 18 точки, а капитанът на тима ни Елица Василева добави 15. За Русия се отличи Дария Исаева с 11 точки. С този успех България оглави класирането в групата с 4 точки./sportal.bg
Немският вестник Frankfurter Allgemeine Zeitung нападна Владимир Кличко и компанията му. Причината – от екипа на шампиона бързо намериха начин да си отмъстят на изданието за публикацията от събота, в която бе написано, че Владимир е един от малкото топ спортисти, които не подлежат на допинг контрол и дават проби само след мача. „Поискахме отговор от Кличко, но неговият пресаташе Лоренц Айхорн отказа сърдито. Такава голяма обида няма как да мине безнаказано при клана Кличко. Демонстрация на сила, наказателни акции, показване на мускули – всичко това е специалитет на заведението. Реакцията на хората на Кличко заради публикацията ни беше бърза. И вместо до ринга ние бяхме пратени на сгъваем стол на 4-ия рунд от горе надолу в залата, в средата на българската агитка. Трима украински репортери също бяха там, но заради различните езици не можахме да разберем с какво са заслужили тази съдба. Но поне опознахме сърцатите български фенове, които не спираха да викат”, пише Михаел Едер Той отбелязва, че Кличко е доминирал на ринга и че е можел да приключи мача още в първия рунд, но не го е направил, за да може по RTL да дадат още реклами между рундовете. Едер отбеляза и как на пресконференцията от екипа на Кличко и мениджъра Бернд Бьонте са казали, че липсата на хора от „Зауерланд” е скандална. „Пресаташето на „Зауерланд” чу тези думи в дома си, но за съжаление той нямаше акредитация за събитието. Иначе Кличко каза, че „никога не е виждал такова държание и арогантност от съперник”. Яростта му е голяма. За опонент, който си позволи да не се държи сервилно, да засегне темата антидопинг и да надраска имиджа му”, добавя още Едер. Източник sportal.bg
Депутатът от ГЕРБ Кирил Калфин и инж. Петър Петров – народен представител от БДЦ, поеха общ ангажимент към жителите на Големо село. От години в бобовдолското село няма водоснабдяване в гробищния парк и се налага хората да си носят вода от вкъщи. "Преди време, на моя приемна в селото, поех ангажимент да помогна за отстраняването на проблема с липсата на канализация. Потърсих за съдействие г-н Петър Петров, защото смятам, че когато става въпрос за развитието на региона, е важно да работим заедно. Само така наистина могат да се случват хубави неща в областта ни", коментира депутатът Калфин. Инж. Петър Петров от своя страна допълни, че е намерено решение как да се осигури вода за гробищния парк в селото. "Има възможност да се включи вода от ТЕЦ'а и да се осигури необходимата техника оттам. Нужни са около 500 лв. за закупуване на тръби. Заедно с г-н Калфин ще ги осигурим от личните си средства. В понеделник ще задвижим нещата и смятам, че до десетина дни проектът ще бъде завършен", коментира депутатът от БДЦ. На срещата в Големо село присъства кметът Васил Василев, областният координатор на БДЦ Харалампи Златанов, общинските ръководители на ГЕРБ и БДЦ в Бобов дол – Росица Борисова и инж. Илиян Илиев. Кметът Васил Василев благодари за съдействието, оказано от двамата депутати и припомни, че само до преди няколко месеца е завършен новият покрив на храма в селото. След поет ангажимент от областния координатор и народен представител Кирил Калфин, ПП ГЕРБ осигури 5 000 лв. за ремонта на храма "Света Троица".
Ротари клуб Дупница организира междуучилищно състезание за събиране на хартия. В него могат да се включат учечици от всички начални училища в града, като донесат непотребни вестници, списания и др. Могат да ги оставят в синия контейнер на ЕКОПАК, разположен в непосредствена близост до учебните заведения. Краен срок е 8-ми май 13:00 часа, когато контейнерите ще бъдат извозени и претеглени. Класирането ще бъде на база общо тегло събрана хартия и брой ученици във всяко училище.
Три охранителни камери на бар "Колата" са заснели напълно кървавото меле при което на 11 март почина Николай Радев, след получена смъртоносна рана в близост до черния дроб. Записите от камерите са иззети от полицията и ще бъдат приложени като едно от основните доказателства към делото образувано срещу извършителите д-р Владимир Карастоянов и двамата му сина Николай и Иван. Според очевидци първо в заведението пристига Николай Карастоянов извикан от дъщеря си Владимра. Карастоянов започва разговор с Николай Радев, като на няколко пъти двамата излизат и влизат в заведението. На няколко пъти Радев е чут да казва, че не той търси Владимира, бащата иска всички взймоотношения да престанат. След около половин час страстите, които не са предвещавали фатален завършек, видимо са се поуспокоили, а през това време повечето от клиентите спокойно плащат сметките си и тръгват. От персонала на заведението заявиха, че никой от клиентите не е принуждаван да напусне. Решени да си тръгнат са и Николай Карастоянов и Владимира, като двамата се отправят към паркирания до входа автомобил. В същото време Николай Радев се връще и спокойно сяда на мястото си и започва да гледа телефона си, тогава той качва и последното съобщение във своя Фейсбук с текс :" Мъжете могат да бъдат боклуци за някои жени и съкровища за други". В този момент ненадейно пристигат д-р Владимир Карастоянов и по-малкият му син Иван. Двамата се спират и започват да говорят отвън с Николай и Владимира. Собственичката на заведението Михаела Щерева също е видяла, че фамилия Карастоянови е отвън и преценява, че може да се стигне до инцидент решава да звъни на полицията, но след като не успява да се свърже тръгва към автомобила си за да отиде лично в полицейското управление. Точно в този момент тя чува шума от счупени стъкла и потегля към полицията. Дежурните ведната се отзовават, но пристигайки само след няколко минути заварват Николай Радев в почти безпомощно състояние, но адекватен. Семейство Карастоянови не са били вече в заведението. Малко по-късно те са задържани.
Жена на 26 години преобърна автомобила си при пътен възел „Байкал“ в Дупница малко преди 18 часа, след като не се подчини на подадения от полицейски патрул сигнал за спиране. Говорителят на ОД МВР – Кюстендил заяви за Радио Благоевград, че при подаден сигнал за спиране за проверка на черен автомобил „Пежо“ със софийска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, водачът не се е подчинил и е продължил. Влизайки с несъобразена скорост в пътен възел „Байкал“ автомобилът се преобръща и пада на пътя до ж.п. линията. Оказва се, че в автомобила пътува единствено водачът – жена на 26 години от София. При инцидента са нанесени материални щети на автомобила, който по-късно се е запалил. Жената, управлявала автомобила, е откарана в Центъра за спешна медицинска помощ в Дупница. Тя е била адекватна. Направени са й изследвания, взета й е кръвна проба за употреба на алкохол. Дежурна следствено-оперативна група от полицията в Дупница работи по изясняване на причините за пътния инцидент. снимка :struma.bg
Децата на футболна школа Марек 2007 набор 2003-2004 години сътвориха истинска сензация и победиха в София връстниците си от Славия които не познаваха вкуса на поражението от началото на първенството на Футбол7 група Б. Надпреварата се провежда в столицата , а отборите са разделени в две групи по 13 тима. Напред продължават първите 6 от всяка група, които ще сформират нова съставена от 12 отбора. Децата на Марек са под ръководството на Борис Кръстев, който заяви, че е много щастлив от успеха и от тактическата дисциплина показана от 10 годишните футболисти от неговия тим. По регламент се играят 3 третини от по 15 минути. Срещу Славия точни за Марек бяха Бельов в 9-та минута и Г.Иванов в 13-та минута. След този успех дупничани са с реални шансове да се класират в шестицата. Същевременно юношите младша възраст на Марек 2007 завършиха днес 2:2 с Миньор Пк в мач игран в Крайници.
Въглищата на склад в ТЕЦ-Бобов дол започнаха да се самозапалват. Централата продължава да работи само на половин мощност. Машини постоянно трамбоват въглищата, за да не се самозапалват. Тази сутрин обаче това се е случило. Причината e, че складът е запълнен, лентата е спряла, а за пускането на втория блок все още няма разрешение. В склада с въглищата на ТЕЦ- Бобов дол в момента има 250 000 тона. За миньорите от петте мини, които захранват ТЕЦ-а, всеки ден, в който вторият му блок не работи, е фатален. Ако не започне да работи, в мините започват съкращения, съобщава bTV.
Изчезналият „Боинг” на компанията Malaysia Airlines не бе открит от виетнамски спасители, съобщи Reuters. Както стана известно по-рано, координатите на мястото бяха посочени от китайски спътник, на чиито снимки имаше нещо, прилично на отломки.
Няколко интересни докладни ще разгледа на своето заседание утре Общински съвет-Дупница. На него ще бъде гледано искането на група съветници за махането на Управителя на ВиК Илия Илиев. Дебатите със сигурност ще бъдат много разгорещени като се има предвид как премина миналата сесия гледането на отчета на дружеството. Припомняме, че тричленна комисия в състав Чавдар Милошов, Александър Анин и Владимир Владимиров направи проверка на дружеството и впоследствие обяви резултатите от проверката, обявявайки, че то е увеличило неколкократно задълженията си, нарушило е законите за обществени поръчки и т.н. Очаква се на заседанието да бъдат обявени и разгледани резултатите от независимият одит, който бе направен на ВиК по искане на Илиев.
Ситуацията в корейският Hungkuk, където се подвизава дупничанката Елица Василева вече започва да става почти отчайваща. Днес чрез zadupnitsa.com мнозина имаха възможност да наблюдават на живо домакинството на Hungkuk срещу KTG. Срещу 4-те в класирането отбора на Елица успя да вземе само гейм, но и това е нещо тъй като от 5 мача Паяците не бяха печелили дори гейм. В първата част гостите победиха с 19:25. Втората бе за Hungkuk 25:21 и това даде надежди за успех, но те бързо бяха попарени в следващите части 14:25 и 19:25. Така отборът продължава да заема последното място, а в следващият кръг на 2 февруари гостува на лидера в класирането IBK и там победата е мисия невъзможна. Според специалисти единственно усилията на Елица Василева не стигат и е нужна сериозна селекция.
Работниците от обувната фабрика "Еврошуз" в Дупница получиха днес заплатите си и се отказаха от повече протесни действия. Ръководството на фирмата изпълни обещанието си и днес към обяд юлските заплати са били преведени. Припомняме, че в сряда 26-ти този месец, над 200 служители се събраха точно в 07:30 часа в двора на фабриката и потърсиха обяснение за забавените юлски заплати. Те разговаряха с представители на ръководството в лицето на Галя Караджова и Людмила Владимирова. Протеста на работниците тогава бе подкрепен от КТ Подкрепа, като пред хората говориха Росица Маринова-председател на федерацията на леката промишленост към синдиката и Любка Георгиева-конфедерален секретар. По трудов договор, работниците трябва да получават аванс от 10-то до 15-то число на месеца и на 25-то число заплати. Забавянето за този месец бе оправдано от шефовете във фирмата с почивка на италианските служители, които оформят документите и превеждат парите. Припомняме, че от миналата година собственик на „Еврошуз“ е италианеца Джовани Габриеле. В сряда служителите създадоха работна група, която внесе исканията им пред ръководството.
Извънредна среща се проведе днес на "Лаута" между шефовете, футболистите и треньорите на Локомотив (Пловдив). Това пък доведе до забавянето на обявената за 12.30 часа традиционна пресконференция на спортно-техническото ръководство на клуба. Разговорът между началниците, играчите и треньорите продължи повече от половин час. От страна на ръководството в него участваха Диян Колев и Петър Ботушаров. След това всеки един играч влезе на индивидуална среща с шефовете. Никой обаче не пожела да коментира за какво са си говорили. Според вътрешна информация от клуба днес трябваше да бъдат изплатени заплатите на футболистите, треньорите и служителите, съобщава Спортал.След срещата помощник треньорът на Локомотив Пловдив Петър Пашев изрази надежда неговият тим да се представи на ниво в предстоящия мач срещу Марек. Срещата е в събота, 22 ноември, от 14.30 часа в Пловдив.
Представителят на Англия Лутало Мухамад е съперникът на дупнишкия таекуондист Теодор Георгиев на европейските игри в Баку. Двамата ще излзат един срещу друг в четвъртък. Срещата е от 08.15 часа българско време.
Апелативната комисия към БФС ще разглежда на свое заседание днес от 14.00 часа наложеното от Дисциплинарната комисия безпрецедентно наказание от 10 000 лева на "Марек" с мотив – "съмнения за участие в мачове с предварително ясен резултат". Както е известно, наказанието дойде, след като в УЕФА бе пристигнала информация от букмейкърите за увеличена сума на залаганията за два мача с участието на дупничани с ЦСКА и с Лудогорец, които бяха загубени съответно 0:5 и 0:3. От родната централа отдавна демонстрират, че упражението мислене им е доста чуждо и далечно и без много да се церемонят, праснаха новаците с несериозния мотив – съмнение, който във всеки един съд би паднал, дори ако се оспорва от студент по право първи курс.
Интерес към наши волейболисти има, но официална оферта с конкретни параметри има отправена към един на този етап. Това обяви мениджърът на 4-кратните ни републикански шампиони от Марек Юнион-Ивкони Людмил Найденов. "На този етап клубът ни ще го напуснат разпределителя Гьорги Гьоргиев и Златан Йорданов, които ще играят в Турция, но със сигурност и други ще ги последват. Запитвания има, а при нас трансферите обикновено се осъществяват през септември. До дни сме на път да финализираме трансферът на един от младите ни играчи, който трябва да се присъедини към новия си тим в Полша, но нека подпишем договора и тогава ще го обявим. До 10 дни трябва всичко да е факт, а новият отбор е доста сериозен", лаконичен бе Людмил Найденов.
Шестима души осъдени от Районен съд Дупница през 2014 година и с влезли в сила присъди, са се укрили преди да влязат в затвора, това съобщи говорителя на прокуратурата в града Емил Павлов. Въпросните лица са извън пределите на страната и са обявени за издирване чрез Интерпол. Имената на издирваните не бяха обявени, като от прокуратурата заявиха, че това е от компетенцията на полицията. В затвора не са влезли и други петима, които са с присъди от предишни години. Последният скандален подобен случай бе с убиеца на Вероника във Велико Търново, който е трябвало да бъде арестуван веднага след последното дело срещу него в края на миналата година. Илиян Здpaвкoв обаче се укрил и не влязъл в затвора, след което извърши бруталното престъпление срещу момичето..
Част от дупнишкото село Крайници от месец и половина е подложено на воден режим или както потърпевшите разказват „воден терор“, който е нерегламентиран и необявен. „Вода в чешмите през по-голямата част от деня няма“, заявиха възмутени жителите на квартала около училището в селото, където живеят над 150 души. Те вече са започнали и подписка, която се събира в кварталния магазин. „Трябва да се намери разрешение на този проблем“, сподели Иван Борисов, като според него „режима“ идва от нерегламентираното поливане на градини, както в селото, така и в района на водохващането над Гюргево до Сапарева баня. „Водата идва вечерта, когато вече не се поливат градините“, допълват още жители на Крайници. Хората са се запасили с вода в бидони и шишета, пригодили са обикновени бидони в бойлери за къпане и миене. Водата се затопля от слънцето и така имат и топла вода. Жителите на селото са категорични, че не поливат с питейна вода, имат бунари за тази цел. Вчера и днес жителите на Крайници имат вода, заради падналия дъжд, но те няма да се откажат от подписката си, тъй като при първото засушаване проблема отново ще стои пред тях.
Тези думи са запомнени и ще бъдат помнени много години. Те могат да вдъхновят всеки от нас или най-малкото да ни накарат да се замислим.
Над 1,5 млн. лева бяха събрани от кампанията "Българската Коледа" след края на благотворителния спектакъл в Народния театър “Иван Вазов”, който се провежда под егидата на държавния глава. Тази година тя преминава под надслов "За по-малко деца с увредено зрение и увреден слух". В подкрепа на каузата на сцената на Народния театър излязоха Йорданка Христова, Орлин Горанов, Любо Киров, Ансамбъл „Чинари”, квартет „Славей”, трио „Сопрано”, X Factor-ите Жана Бергендорф, Ана-Мария и Людмила Йовчева, Богдана Петрова, Рафи и малките певци от „Бон-Бон”. Популярни лица също изразиха съпричастността си към кампанията.
Благотворителната инициатива тази година е ориентирана към подпомагането на деца, страдащи от различни очни и слухови заболявания. Средствата от кампанията ще бъдат насочени и за закупуването на високотехнологична апаратура в университетските и областните болници в страната, която да осигури диагностика на увреждания в слуха и зрението още в ранна детска възраст. Инициативата ще продължи да подпомага всички деца, нуждаещи се от скъпоструващо лечение.
"Българската Коледа" се провежда целогодишно.
От средствата събрани от предишното издание на благотворителната инициатива бе финансирано лечението на 485 деца с неврологични заболявания, а за десет рехабилитационни центъра в цялата страна бе осигурена модерна техника.
На благотворителния спектакъл снощи присъстваха президентът Росен Плевнелиев, министър-председателят Пламен Орешарски, еврокомисар Кристалина Георгиева и Георги Първанов.
4-ма от волейболистите на "Марек Юнион-Ивкони" окичили се със златните медали за 3-и пореден път последните години ще започнат подготовка с националния отбор на България. Завършилите сезона с екипа на дупничани Мартин Божилов (либеро), Венцислав Трифонов (блокировач) и Георги Елчинов (посрещач), както и преотстъпения за втория сезон във френския "Сейнт Назер" Златан Йорданов бяха включени в списъка. До последно Камило Плачи се е двоумял и за включването на диагонала Венелин Кадънков, но в крайна сметка е предпочел Николай Учиков. Любопитното е, че всички изброени играчи от шампионския тим с изключение на Елчинов досега са играли в различните национални гарнитури. Преди 4 години той бе привлечен почти без пари от "Пирин" (Рз), където го бяха обявили за неперспективен, не го включваха в 12-те за мачовете, а го ползваха предимно да гони топките на тренировките. С тях, националите от тима стават 5-има, тъй като капитанът Гьорги Гьоргиев започва подготовка с Македония.
Старши треньорът на Марек Антон Велков отговори на журналистите веднага след мача с Локомотив Сф. Неговият колега Димитър Васев обаче не се появина пресконференцията, а изпрати треньора на вратарите Влади Манолков. Ето какво заяви Велков :
Компанията "Водстрой 98", смятана за част от кръга около депутата Делян Пеевски и мажоритарния собственик на Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев се включи като кандидат за изпълнител на проекта “Зелена и достъпна градска среда” в Дупница. Връзката на фирмата с двамата бе направена от Капитал преди няколко месеца.
Бедствено положение е обявено в община Смолян, съобщи кметът Николай Мелемов. По думите му положението в града и селата е много тежко. Предупреждават за интензивни валежи, обявиха червен код за Тунджа Река Черна е преляла от обилните дъждове на много места в града. Дъждът не спира, а снегът се топи. Евакуирани са 8 човека от къща на улица „Миньорска". Постоянно се получават сигнали за свлачища. Наводнени са мазетата на жилищни блокове. За овладяване на ситуацията са мобилизирани екипи от военни и доброволци.
ФК Марек-1915 ще изиграе утре първия си официален мач. Дупничани приемат на 2-ри септември от 17:00 часа на стадион Бончук, отбора на Германея Сапарева баня. Срещата е от първи кръг на Аматьорската футболна купа. При успех един от двата тища ще се изправи срещу победителя от Велбъжд и ФК Кюстендил, за да се излъчи представител на Кюстендилска област. Очаква се гостите от Сапарева баня, които са в по-горна дивизия да играят с основния си състав. Старши треньорът на Марек Борис Кръстев, който дебютира срещу бившия си тим, ще разчита и на момчета от юношеските формации.
До 2 месеца очакваме официално потвърждение, че ще бъдат отпуснати финансови средства за жк. “Велчова завера” и триъгълната градинка в района на жк “Дупница”. Това обяви зам.кмета по европроектите в Община Дупница Красимир Георгиев. “От Оперативна програма “Регионално развитие” имаме писмо, в което ни информират, че ще има освобождаване на средства за финансиране на допълнителните обекти по “Зелена и достъпна градска среда”. Както знаете, ние сме в готовност за ремонтни дейности на жк. “Велчова завера” и Триъгълната градинка. Предвидено за
Велчова завера е облагородяване на междублоковите пространства, изграждане на алеи и детска площадка, озеленяване и други подобни дейности. Триъгълната градинка е една от най-големите в града и събира десетки деца, но от години прилича повече на опустошена ливада, от колкото на детска площадка”, обясни Георгиев.
Страница 141 от 156

Източник: Standartnews.com
