Начало
Общият брой на заболелите от бруцелоза хора до момента остава 32-ма. Всички те са хоспитализирани и стриктно спазват лекарските предписания. По настояване на гражданите започна вземането на кръвни проби при свине от домашните стопанства и дворни кучета. На 27.08.2015 г. бе установено наличието на бруцелоза при 3 от общо 11 изследвани кучета. Те ще бъдат евтаназирани по хуманен начин. При 19-те кръвни проби взети от свине, резултатът е отрицателен. Стопаните признават, че са хранели домашните си любимци и свинете с месо или мляко, добито от заразено животно. Областната дирекция по контрол на храните съобщава, че днес са изпратени проби от още 6 броя свине и 5 броя кучета на територията на гр. Рила, като към момента в Лабораторията по особено опасни инфекции – София се изследват взетите проби на свине и кучета и от с. Смочево. Областна администрация – Кюстендил благодари на гражданите за оказаното съдействие на екипите при изследването на хората и животните.
Поредното безумие по пътищата ни разбуни социалните мрежи. Снимката е на Ралица Згалевска и е направена на връщане от Музея на киселото мляко в с. Студен извор, Трънско. Не е ясно по каква причина този дирек е асфалтиран, така че да създава сериозна опасност за живота на шофьорите.Копирано от standartnews.com
Капитанът на Марек Милен Лахчев не тренира в момента с отбора. От ръководството на клуба заявиха, че играча е поискал едноседмична почивка в паузата от шампионата от А-група и ще бъде на разположение за следващия двубой с Локомотив Пд. „Милен е в кратък отпуск“, заяви лаконично изпълнителния директор Иво Паргов. Отсъствието на Лахчев от заниманията предизвика обаче редица коментари и предположения, сред които и тези за напускането му от Марек. Според запознати Лахчев е бил разочарован от отношението на няколко фена към него след двубоя с Черно море, загубен на стадион Бончук с 1:3 и искал да напусне. „ Лахчев обмисляше подобно решение, но аз и Дани Белчев разговаряхме с него и вярвам, че след кратката ваканция той отново ще бъде част от Марек „ допълни Иво Паргов. Запитан какво се случва с Пепи Тончев, изпълнителния директор на дупничани сподели “ Пепи е в София, където провежда лечение, след като получи нова травма. Възможно е да се стигне и до хирургическа интервенция“, каза Паргов. От спортно техническия щаб обявиха, че непредвиждат контроли в паузата на първенството.
Зачестили са случаите на унищожаване на пътни знаци на територията на Дупница. 26 знака са откраднати или унищожени само от началото на годината в града, информират от пресцентъра на кметството. Цената на един пътен знак е между 38 и 50 лева без ДДС, като най-често обект на вандализъм са ставали знаците на улиците “Жива вода” и “Александър Батенберг” при ОУ “Неофит Рилски”, където са подменяни вече неколкократно от Община Дупница само последните месеци.
Безстопанствени коне се разхождат на воля в най-големия жилищен комплекс в Дупница и един от тях едва не бе блъснат от шофьор на Опел преди по-малко от час. На случката случайно стана свидетел човек на zadupnitsa.com. 3-те коня пасяха свободно в площите на 50-ина метра от магазин ЦБА, като единият от тях изненадващо изскочи на шосето и изкара акъла на движеш се с Опел, с кюстендилска регистрация шофьор, който се спаси от удар само, защото караше бавно и успя да набие спирачки на сантиметри от кафявото животно. Шофьорът изскочи видимо уплашен уплашен от автомобила, тегли една дълга, след което продължи пътя си. Конете пък продължиха спокойно да обядват както в тревата, така и в боклуците на контейнера, който е в непосредствена близост до пътя.
След преглеждане на видеозаписите на камерите в гаража в двора на общинската болница в Дупница, където на косъм линейка не се взриви, е разкрит човекът, който е влизал в гаража с уазката, която се ползва за линейка в общинската болница. Видеокамерите са установили, че на 27 юли, неделя, един от шофьорите е влизал 2 пъти в гаража първия път е влязъл и веднага излязъл, но след около час отново е влязъл, престоял е 10 минути, но се усетил, че има видеонаблюдение и затворил гаражната врата. На видеолентата шофьорът З. Зашев е носел нещо в ръцете си, излизайки от гаража, твърди в-к Струма.
Феновете на Локомотив Пд подготвят масов десант в Дупница за неделния мач с Марек. Ултрасите на Локо вече организират екскурзия, като цената е 12 лева, а автобусите потеглят от Пловдив, 3 часа преди началото на мача. Очаква се най-малко 500 да са привържениците на „смърфовете“, които ще гледат мача на живо, на стадион Бончук. От ръководството на Марек обявиха, че са готови да настанят агитката на гостите, независимо от нейната численост. Почти сигурно срещата ще бъде охранявана и от допълнителен брой полицаи.
Парите за увеличение заплатите на общинските съветници не са досъатъчни и не са заложени в бюджета. Това съобщи главния бюджетар на Община Дупница Павел Петров. “Заложените суми за заплати са 150 хиляди лева, а цялостната сума за общински съвет е 206 000 лева. Няма как да знаехме техните намерения за увеличение и не сме ги залагали. Нещо повече, от 3 години служителите губят по 1 процент заради приетия тогава закон”, обясни Петров.
Вторият полуфинал от Републиканското първенство по ловна стрелба стартира, днес на стрелковия комплекс "Червенобрежки рибарници", близо до Дупница. В него си дават среща най-добрите отбори в България, които спорят за място на финала. Дупнишкият стрелкови клуб "Слави Иванов" се представи добре на първия полуфинал, проведен средата на миналия месец в Пловдив и си осигури участие на финал в дисциплината Скиид. Сега на собствен терен, дупничани ще се борят за добро класиране и в дисциплината Трап.
Марек приема Дунав в мач от 18-ят кръг на Б-професионална футболна група. Дупничани са лидери в класирането, но допуснаха две поражения в последните два кръга, съответно от Раковски на ст Бончук и при гостуването на Хасково. Сега момчетата на старши треньорът Иво Паргов са решени да прекъснат тази серия. С контузия е вратаря Емил Михайлов, който пропуска двубоя. С травма е и Еньо Кръстовчев, като до последно не е ясно дали ще бъде сред титулярите.
Пешеходни пътеки в централната част на Дупница ще бъдат маркирани допълнително със светлоуредби с бягащ пешеходец, информират от общинския пресцентър. Комисията по транспорта към Община Дупница ще изготви списък на местата, на които да бъдат монтирани уредбите, като след изготвянето на количествено-стойностна сметка ще стане ясен точния брой и етапи на монтиране, за да бъде съобразено с финансовите възможности на Общината. С предимство ще бъдат тези при училищата, уточни зам.кметът по социалните дейности Крум Милев.
Един от най-добрите състезатели по таекуон-до версия WTF в България, дупничанинът Теодор Георгиев от СК Гладиатор, заедно с Влади Далаклиев от Ботевград и представители на клуб Форс София Даниел Турнов , Мартин Гърков и треньора на клуба Васил Христев бяха част от шоуто на Нова Тв „ И аз го мога“. Дупничанинът и неговите партньори впечатлиха не само участниците, но и публиката в студиото. Петимата направиха демонстрация, при която показаха атрактивни удари и чупене на плоскости. По регламент в състезанието родни звезди ще трябва в следващото предаване да демонстрират подобни умения. Актрисата Елен Колева и Петко Димитров ще трябва през следващите дни да тренират упорито и пред журито, след седмица да покажат умения по таекуон-до. Теодор Георгиев следващата седмица е отново на турнир в Русия и няма да може да бъде в студиото. Интересен е факта, че съпругата на треньора на Форс Васил Христев-Христина е от дупнишкото село Бистрица.
Юношите старша възраст на Марек Юнион-Ивкони продължават с победите в група 1 на държавното първенство по волейбол. Този път момчетата на старши треньора Христо Райчев победиха като гости Миньор Пк с 3:1 гейма съответно 25:19, 27:29, 25:13 и 25:13. Единствено във втората част дупничани имаха проблеми и то най-вече поради подценяване на съперника. Следващият мач е в Дупница на 16 февруари срещу Славия.
Наставникът на Черно море Александър Станков беше крайно разочарован от представянето на играчите си в мача с Марек. Те загубиха с 0:1 у дома и целият отбор беше изпратен с викове "Оставка!". Специалистът сподели, че първо ще преспи и след това ще обяви каквото има да казва на играчите и ръководството. Много е вероятно обаче, именно Марек да е подложил на дръвника главата на наставника и той да бъде уволнен при следващата загуба. Освен, ако не си тръгне още в неделния ден.
След проведеното, днес шествие, от близки и приятели на убития Николай Радев, под надслов „Заедно, в борбата за справедливост“, съпруграта на Радев – Милена и неговия брат Иван, отговориха на редица журналистически въпроси. Иван Радев: „ Надяваме се да има справедливост! Европейска държава, ако няма закони и директиви, къде сме…посред нищото.“ Милена Радева: „Хора, които са обвинени в предумишлено убийство, са с възможно най-леките мерки. Това е най-голямата несправедливост! Искам да попитам съда, това разпродажба на животи ли е? Три хиляди лева, адекватна присъда ли е ? Ние няма да се откажем и ще се борим за справедливост.“ „Те не са хора! Идеята им е ясна – спекулация, да избягат от чл.115.Само ние близките знаем, Николай с каква мъка е починал. Това нещо не се забравя. Той е бил в съзнание до последно.“, заяви Иван.
Здравият екшън, който се разигра в неделя в Самоков на мача между домакините от Рилски спортист и Места (Хаджидимово), доведе до изключването на гостите от състава на Югозападната "В" група. Това е решението на Дисциплинарната комисия към Зоналния съвет на БФС – София. Места отнася суровото наказание заради бития съдия Борислав Ненков. Мачът в Самоков беше прекратен в 37-ата минута, след като гостите напуснаха терена в знак на протест. Четири минути преди това съдията Борислав Ненков беше отсъдил дузпа за Рилски спортист, която от Места бурно оспориха. Вратарят им Иван Симеонов дори забил юмрук в лицето на рефера, заради което е получил директен червен картон. Това е накарало треньорът на гостите Лъчезар Дафков, след знак на президента Илиян Синадинов, да извади отбора си от терена. Заради това си решение наставникът на Места си изпати сериозно. На Дафков е забранено да изпълнява треньорска дейност в срок от 1 година. Освен това му е наложена глоба от 1875 лева. Ръководството на Места също ще трябва да плаща сериозна парична санкция – 2500 лева.
Още от 10 часа църковният двопр на централния храм "Св.Георги" започна да се изпълва с хора. Дошлите, облечени в черно близки, роднини и приятели на 3-мата загинали при зверска катастрофа в Италия очакваха и телата на своите съграждани, за да ги изпратят в последния им път. 44-годишният Радослав Алексов, 40 – годишния Емил Томов и 45-годишния Максим Максимов катастрофираха на Ботуша и днес ще бъдат погребани в родния си град.
В деловодството на Община Дупница се e получилo уведомление от Балканфарма-Дупница АД, че от днес до 16 часа на 7-и август ще се правят изпитания за якост и плътност на газопроводите на предприятието, информират от пресцентъра. То е съгласно Наредбата за устройство, безопасната експлоатация на преносните и разпределителните газопроводи, съоръженията, инсталациите и уредите за природен газ. Изпитанията ще бъдат извършени при спазване на всички условия за безопасност при работа с природен газ (метан), допълват от Общината и призовават гражданите да запазят спокойствие в тези дни.
Германея Сапарева баня отстрани ФК Марек-1915 от Купата на аматьорската футболна лига, след като победи на стадион Бончук с 1:0. Срещата се игра пред окол 400 зрители. През първата част резултата се запази равен 0:0, като липсваха голови положения. В 49-ата минута след центриране на Файк Теиров, Мариан Ловков с глава вкара топката във вратата на Пламен Младенов. Марек можеше и да стигне до изравняване, но в 86-та минута Росен Йорданов от 10-на метра изпрати топката в напречната греда. Германея продължава напред в турнира, където ще срещне победителя от двойката Велбъжд – ФК Кюстендил, които играят на 9-ти септември. Марек започва в регионална група Рила в неделя, когато гостува на Левски в Кочериново. На стадиона бе наставника на Кочериново Николай Ветин. Фенове на Марек подеха инициатива на днешната среща за събиране на средства за закупуване на нови екипи на отбора.
"България няма да остане безучастна със случващото се в Кюстендилска област и утре в 14:00 пред сградата на ЦИК започва протест в тяхна подкрепа. Нека докажем, че българите сме единни" – Това заявиха от инициативният комитет в Ямбол. Утре (понеделник) в 14:00 пред сградата на ЦИК ще започне протест в подкрепа на хората от Дупница и Кюстендил. Протеста е организиран от инициативен комитет от Ямбол и ще бъде подкрепен от граждани от Габрово и Кюстендил. В социалните мрежи, готовността си да подкрепят протеста заявиха и много софиянци. В понеделник, 13 октомври, до паметника на Дупнишките барикади ще се проведе мирно шествие, с начален час 11 ч., а главен път Е-79 ще бъде блокиран от 11:15 до 11:30 часа часа на мястото където през зимата на 1997 г. дупничани се изправиха срещу управлението на Виденов. След края на протеста в Дупница, ще бъдат организирани автобуси до София. Така всеки желаещ ще има възможност да се присъедини и подкрепи протеста в София.
Дупничанинът Теодор Георгиев, който е част от националния отбор, загуби още в първия кръг на Европейско първенство по таекуон-до в Олимпийски категории в руския град Налчик. Жребият не бе добър за Теодор Георгиев, който започна срещу представител на домакините. В първият кръг той се изправи срещу Сайд Устаев, който е от региона на Налчик и загуби. „Руснака бе подкрепян фанатизирано от публиката, като това му даде допълнителни сили и заслужено спечели“, заяви за zadupnitsa.com Христо Михалчев, който е водач на българските национали в Налчик. Теодор Георгиев, който е 12-ти в световната ранглиста в категория до 74 килограма, за първи път излезе в тази нова, за него категория до 80кг. Това се налага от факта, че турнира е за олимпийски категории. Ако Теди вземе квота за Европейската Олимпиада, там ще се състезава при по-тежките до 80 килограма. В Налчик в тази група се включиха 20 състезатели. Окончателното и официално класиране в ранглистата се очаква да излезе днес.
Столични полицаи задържаха двама мъже, единият от които е от Дупница, за изнудване. Повдигнати са им обвинения, на единия е наложена мярка за неотклонение „задържане под стража” за срок то 72 часа, съобщават от МВР. Работа по случая започнала на 23 юни, когато 40-годишен мъж от София съобщил в полицията, че е жертва на изнудване. Потърпевшият разказал пред разследващите, че ден по-рано на мобилния му телефон се е обадил непознат мъж и поискал да се срещнат. По време на разговора непознатият, който се представил с измислено малко име, заявил, че софиянецът му дължи голяма сума пари, част от които – на работник в автосервиз. 40-годишният отишъл в автоработилницата, чиито услуги ползвал, за да изясни дали и на кого евентуално дължи пари. Там обаче бил нападнат и ограбен от мъжа, с когото разговарял по-рано през деня. На 1 юли, в хода на полицейска операция, проведена от служители на СДВР Х.К. /26г./ от Дупница и К.Д. /57г./ от София били задържани. При последвалите процесуално-следствени действия в домовете, обитавани от двамата задържани, били намерени и иззети множество незаконни вещи, сред които и оръжия, боеприпаси и наркотични вещества. Двамата мъже били задържани за 24 часа в полицията, а по случая – образувано досъдебно производство. След доклад на събраните материали в Специализираната прокуратура, на К.Д. било повдигнато обвинение по чл. 214 и чл.339 от НК. Наложена му е мярка за неотклонение „парична гаранция в размел на 3 000 лв., а на Х.К. – обвинение по чл.214 и чл.198 от НК и наложена мярка за неотклонение „задържане под стража” за срок то 72 часа. Работа по случая продължава.
Снощи повече от 25 ТИР-а и цистерни закъсаха заради снега между Дупница и Самоков. На много места имаше снегорини и машини, които в продължение на часове не можаха да изтеглят закъсалите камиони. Имаше и много закъсали автомобили и в двете ленти за движение. От АПИ взеха решение и път II-62 Самоков – Дупница бе затворен за движение в участъка Сапарева баня – Клисура поради снегопочистване.
Феновете на Марек организират среща с футболистите и ръководството на футболния клуб. В сряда от 17:00 часа на стадион Бончук ще се проведе дебат относно бъдещето на клуба и ще бъдат обсъдени резултатите до момента.“Срещата е отворена и могат да присъстват всички които обичат Марек“, заявиха от фен клуба. Покани ще бъдат изпратени до всички отговорни лица в клуба и спонсорите. От Марек потвърдиха, че ще присъстват на събирането.
Централната избирателна комисия назначи Общинска избирателна комисия за изборите за общински съветници и за кметове, както и за национален референдум на 25 октомври 2015 г. и в община Бобов дол в състав: председател Станислав Тенев/ГЕРБ/, зам.председател Евгени Стоилов/Реформаторски блок/ и секретар Василка Ламбрева/БСП/. На 24.08.2015 година бяха проведени консултации при кмета Кирил Станчев. В тях участваха представители на парламентарно представени партии и коалиции. Постигнато бе съгласие по отношение на състава и ръководството на Общинската избирателна комисия в община Бобов дол. Тогава единственият спорен момент се оказа, кой от представителите на ВМРО и НФСБ да влезе в състава на 11-членната комисия. Коалиционните партньори в „Патриотичен фронт“ не се разбраха и казуса бе оставен за разглеждане от ЦИК. Така в крайна сметка Централната избирателна комисия реши в комисията да влезе представителя на ВМРО, дупнишкия адвокат Иво Гърнев. В комисията влизат още: Георги Александров Стамболийски, Весела Бойчева Попова, Ина Симеонова Драгомирова, Йорданка Стефанова Йорданова, Мария Йорданова Китова, Валерия Велкова Велкова , Петя Василева Петрова-Александрова. Общинската избирателна комисия встъпва в правомощията си на 5 септември 2015 г. Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд чрез Централната избирателна комисия в тридневен срок от обявяването му.
Първа тренировка в Сливница ще направят утре волейболистите на Марек Юнион-Ивкони. Родните шампиони, които са неизменни хегемони в родното първенство последните 4 години ще тренират в градчето, докато бъде напълно готова ремонтиращата се в Дупница спортна зала. Подготовка ще започнат всички играчи, които са собственост на тима, както и завърналите се от чужбина Тодор Вълчев и Георги Елчинов. "Не планираме изненади в състава за новия сезон. Имаме достатъчно момчета, а и от школата постоянно излизат, така че път даваме на тях", лаконичен бе мениджърът на тима Людмил Найденов. "Ще видиме с какъв състав ще разполагаме за шампионата, тъй като оферти изскачат постоянно", допълни той.
13 пожара са гасили екипи на РСПБЗН в Кюстендилска област през почивните дни.
Всеки избирател вече може да провери на сайта на Централната избирателна комисия дали името и подписа му не са използвани неправомерно от партиите или коалициите.
С автобус потеглиха волейболистите на Република Македония за Полша, където от днес започва квалификацията за Европейско първенство. Новата звезда на "одбойкарската репрезентация" е капитанът на "Марек Юнион-Ивкони" Гьорги Гьоргиев, който се качи в автобуса заедно със своя брат Никола и останалите, за да изминат трасето от Скопие до Вроцлав. Гьоргиев направи феноменален предквалификационен турнир в Струмица, където тимът му победи съперниците и от днес заедно с домакините, Латвия и Словения се хвърлят в 3-дневна битка за първите две места.
Почти 1700 осветителни тела са монтирани на територията на град Дупница по проекта на Общината за цялостна подмяна на уличното осветление, информират от пресцентъра. Както е известно, Дупница спечели финансиране по фонд “Козлодуй” в пълен размер за подмяна на уличното осветление, като сумата е над 1 млн. лева.
ПУДООС одобри молбата на кмета на Община Дупница инж. Методи Чимев за отпускането на безвъзмездна финансова помощ в размер на 557 244,10 лева за ВиК-прилежаща инфраструктура към предстоящото изграждане на социалните жилища в Дупница, похвалиха се от общинския пресцентър. Припомняме, че Дупница е един от 4-те града в страната, които спечелиха пилотен проект по оперативна програма регионално развитие за изграждането на такива жилища, като е и с най-висок бюджет – 6,397 млн лева за дейностите. През месец декември, по предложение на инж. Чимев Общински съвет-Дупница прие да се отправи такова искане до ПУДООС за въпросната сума и тя е била утвърдена днес.
Посрещачът на Марек Юнион-Ивкони Станислав Величков стана най-резултатния играч в мача от 12-ят кръг срещу Пирин Разлог. Величков реализира 16 точки. 10 точки реализира Георги Елчинов, а с 9 точки се отчете и центъра Мартин Иванов. Венелин Кадънков и Боби Апостолов имат по 8 точки, а разпределителя Гьорги Гьоргиев има в актива си 6 точки.
Страница 139 от 156


