Начало
Парламентарната група на "Атака" внесе в деловодството на Народното събрание проект за декларация, с който парламентът осъжда изказванията на депутата от ДПС Хюсеин Хафъзов в петък, 14 февруари, на дебатите за изборния кодекс. В проекта на декларацията на "Атака" се казва: "Остро осъжда антибългарските и противодържавни изказвания на Хюсеин Хафъзов от ДПС на 14. 02. 2014 г. по повод на обсъждането на чл. 181 от проекта за нов Изборен кодекс, с които ясно заявява, че няма да спазва Конституцията и Законите на Република България и застрашава установения демократичен и обществен ред. Такива изказвания са недопустими за българския Парламент". Заместник-председателят на парламента Мая Манолова обясни, че във вторник депутатите ще преценят с гласуване дали темата да бъде включена в дневния ред. „Дали ще обсъждаме декларацията, ще решим утре. За утрешния ден е насрочено пленарно заседание, което ще започне в 10.00 часа”, посочи Манолова, цитирана от Фокус
Нито един общински съветник не бе забелязан на общественото обсъждане за подготвяните проекти в два от най-големите квартали на града – жк "Бистрица" и "Елица". А интерес не липсваше, тъй като в залата бяха дошли около 30-ина жители на тези квартали, домоуправители и едва няколко общински служители. Властта бе представена единствено от кмета Методи Чимев и заместниците му Красимир Георгиев и Крум Милев. 33-мата "народни" избранници в местния парламент очевидно бяха предпочели да вършат всичко друго, но не и да се поинтересуват за намеренията в тези квартали.
В изтеглен мач от 21-ят кръг Б-група дупничани наделяха с 4:1 над Калиакра. Срещата се игра при изключително лоши атмосферни условия под непрестанен дъжд примесен със сняг. Терена на стадион Бончук бе наводнен и това затрудни футболистите на двата отбора, които обаче показаха завидно старание. Резултата откри в 16-та минута Д.Георгиев с уникален гол от около 35 метра. Крум Бибишков вкара втори гол в 38-та минута. След почивката в 65-та минута Денис Стоилов добави нов гол в актива на Марек. Пет минути по-късно Бибишков отбеляза за 4:0. Калиакра върна едно попадение в 86-та минута чрез Рашид.
Цената на бензина и дизела у нас може да падне до 2,15 лева за литър на дребно до края на годината, а не е изключено да се смъкне и до 2,10 лв. Това прогнозира пред в. „Труд" Андрей Делчев, изпълнителен директор на Българската петролна и газова асоциация. Причината за намалението е продължаващият спад на цените на петрола на световните пазари заради свръхпредлагане. „Първоначално смятах, че цената на горивата ще се стабилизира около 2,20 лева за литър на дребно в България до предстоящите коледни празници, но сега се вижда, че това не се случва и очаквам поне още едно поевтиняване", каза Делчев. В момента литър от най-масовия бензин А 95 се продава по столичните бензиностанции на цени между 2,28 и 2,29 лева за литър. Дизелът пък за два дни поевтиня с 10 стотинки и вече е по-евтин от А 95 – 2,22 лева за литър. Само преди два дни той струваше 2,33 лева за литър.
Бързо полицейско производство е започнато вчера в РУП – Бобов дол, информираха от пресцентъра на МВР.
Германея Сапарева баня победи с минималното 1:0 младежите на шампиона Лудогорец, които са на лагер в Сандански. Единственото попадение в мача реализира новото попълнение в Германея Яшар в 62-та минута. Старши треньорът Борис Кръстев заяви, че е доволен от контролата, но още има много работа в тактически план. През седмицата Германея отново ще играе с дубъла на Марек, а в събота е контролата с Велбъжд Кн.
Шампионът на България по волейбол Марек Юнион Ивкони записа осма поредна победа в Суперлигата. Този път момчетата на старши треньора Найден Найденов спечелиха дербито на Югозапада и победиха като гости Пирин Разлог с 3:1 гейма/25:19, 25:18, 15:25, 25:19/
С немска точност в 08.00 часа официално отвори врати хипермаркет "Лидл" в Дупница. Около 200 дупничани дойдоха на освета и тържеството в ранни зори. Отец Георги Паликарски отслужи водосвет. "От мое и от името на всички мои съграждани Ви привествам с добре дошли в Дупница. Всяка една подобна инвестиция е положителна за нашия град", каза в част от словото си кмета на града Методи Чимев.
Още по темата : Хванаха кмета на Баланово
За втора поредна година, детския футболен отбор на Марек ще участва на международния турнир Gothia Cup в Швеция. Както вече е известно, отборът ще бъде смесен с момчета от двата клуба в града – Марек 2007 и Марек 2010, като ще бъдат включени треньори и от двете школи. Тази година, изданието на турнира бележи рекорд по отношение на участниците, тъй като там ще се изяват над 1760 тима от 76 националности. Момчетата на Марек отново ще представляват България, като те ще бъдат първия отбор в „Парада на нациите“ на официалното откриване на турнира на стадион Улеви. „Всички положихме много усилия, именно нашите момчета да открият официалната церемония. Нашата компания видя смисъл в това да инвестира в децата на Дупница“, заяви Радослава Ганозова, директор "Комуникации" Актавис. Марек ще играе в групата до 13 години, където заявка са подали 143 отбора от 30 страни, разпределени в 36 групи. Българският тим е в група 5, като вече са ясни и съперниците им. Това са френския "Сейнт Клауд", шведския "Хуси АЕФ" и германския "Ес Ге Виешарде". Тази година ще бъде организирана приятелска среща между отбора на Марек и шведския „Аским“, където треньорския щаб ще има възможност да обмени опит със своите колеги. Българската група заминава на 12 юли, а на следващия ден ще бъде първият двубой на дупничаните, след което и официалното откриване на турнира.
Един от най-успешните състезатели по таекуон-до на СК Гладиатор Теодор Георгиев получи стипендия на стойност 2392 лева. Чека бе връчен днес на церемония в София от организаторите на инициативата Еврофутбол и Работилница за гражданска инициатива. В тазгодишният проект имаше рекорден брой кандидати 134, разделени в две възрастови групи от 16 до 20 години и от 21 до 25 години. Конкуренцията е огромна, тъй като чек получават около 30 представители от над 32 вида спорт.
Вторият разпределител на Марек Юнион-Ивкони Йордан Пеев и посрещача Михайл Цветанов попаднаха в състава на младежкия национален отбор. Той ще започне подготовката си за квалификациите за Европейско първенство на 31 март. На тази дата ще се явят всички състезатели, които нямат ангажименти в клубните си отбори, които играят плейофи. Останалите, като играчите на Марек ще се присъединят към националния отбор на по-късен етап. Старши треньор е Николай Желязков, а негов помощник ще бъде Георги Петров, заедно с когото водеха руския Ярославич. На 31 март отборът заминава за Тетевен, където ще се проведе първата част от подготвителния лагер. На 13 април тимът се връща в София, където ще се проведе квалификацията. Предвидени са 4 контролни срещи, като съперниците ще станат ясни до дни. Съперници на българския отбор в квалификациите ще бъдат отборите на Гърция, Холандия, Англия. Победителите в групите се класират за финалите, а отборите, класирали се на второ място, както и най-добрият трети ще играят помежду си между 10 и 13 юли, за да излъчат още три отбора, които ще участват на финалите.
С особеностите на бразилската кухня ще имат възможност да се запознаят децата от Дупница. Утре от 10 часа в кабинета по готварство в ОУ “Климент Охридски” ще се проведе представяне на някои от традиционните бразилски гозби. Събитието е част от програмата "Активно лято 2014", а организатор е Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни към Община Дупница. Децата, които дойдат ще имат възможността да участват в самите приготовления и да опитат от гозбите на бразилката Айме. Тя ще издаде на малчуганите някои от тайните на традиционната кухня, информират от кметството. Гвоздеят на “програмата” ще са приготовленията на “паве де абакаши” и най-предпочитаните гозби в момента от европейците на световното в Бразилия – “ескондидиньо де карне” и “емпанадиня де франго”.
Наша студентка в Германия е изчезнала на път за България. Кристина Христова Вълчева за последно се е чула с майка си, на която казва, че някой я следи. Това пише във „Фейсбук” Иво Стоилов, който споделя и снимка на Кристина. „Ще направя по-подробен пост, за да може да го споделяте в групите. Момичето се казва Кристина Христова Вълчева на 31 години от Пловдив и е студентка в Ерланген, Германия. На 23 март тръгва с влак за България. Късно вечерта се обажда на майка си по телефона, като мисли, че някой я следи. Слиза на гарата във Worgl, Австрия. От там се придвижва с такси до Kufstein в един сутринта на 24 март. Обажда се на майка си пак и от тогава е в неизвестност. Уведомени са полицията и посолствата в Германия и Австрия, както и Външно министерство на Р България. Ако някой е виждал или чувал Кристина след вечерта на 23 март, моля да се свърже с мен на 0049 179 9474223 или да ми пише. Хайде, приятели, да я намерим!”, споделя Иво. /БЛИЦ
Грандиозен скандал е на път да избухне в дупнишкото депо, където началник е неуспелия само преди дни да спечели кметските избори в Овчарци – Йордан Камджилов. Екип на Нова телевизия подготви разследване на "изчезнали" 1535 литра гориво, като тази сутрин анонсира част от подробното разследване на журналиста Марин Николов. Случаят е разследване около дерайлиралият през месец януари тази година между гарите Яна и Мусачево влак.
Във връзка с изпълнение на проекта “Реконструкция на общинско улично осветление” в гр. Дупница се налага прекъсване на електрозахранването за периода 19.09 – 26.09.2014 год. от 8,30 до 16,00 часа по дати и улици, както следва:
Станаха ясни кои отбори ще спорят за финала на настоящото издание на Шампионската лига. Днес в централата на УЕФА в Нион бе изтеглен жребият за полуфиналите на най-комерсиалния европейски клубен турнир.
Прокуратурата започва проверка за участието на двама общински съветници от Дупница, които не са декларирали участието си във фирма. Това обяви говорителят на прокуратурата Емил Павлов. "По случая свързан с недекларирането на фирма „Пастра Пропърти”, Районна прокуратура гр. Дупница се е самосезирала и е разпоредено извършването на предварителна проверка", се казва в официалното изявление на независимата институция.
Проверката е по повод изнесената във в-к Вяра информация за въпросната фирма, в която участват Председателя на ОбС-Дупница Костадин Костадинов и д-р Ени Лефтеров, с приложени самите декларации. "Пастра Пропърти" е с капитал от 870 000 лева, като Лефтеров е Управител на дружеството с 470 дяла или 470 000 лева, а Костадинов е с 10 дяла равняващи се на 10 000 лева. Скандалното в случая, е че двамата не са декларирали фирмата при встъпването им като общински съветници, което е задължително, а Костадинов не е направил това дори и пред Сметната палата, след като бе избран за Председател на местния парламент.След като бъде извършена проверката в рамките на следващите 20 дни, прокуратурата ще образува досъдебно производство, което трябва да приключи за два месеца, при установено нарушение. Двамата са заплашени с лишаване от свобода до 3 години.
Температурата в Мелбърн е 40 градуса, а плакати с ликовете на Роджър Федерер и Рафаел Надал могат да бъдат забелязани във всички хотели в града. Това може да значи само едно – първият турнир от Големия шлем за годината е започнал. “Аустрелиън оупън” съвсем спокойно може да бъде определен за най-голямого ежегодно събитие в южното полукълбо, пише БиБиСи. Стотици хиляди се стичат в Мелбърн, за да наблюдават битките на най-добрите тенисисти в света, докато стотици милиони се наслаждават по телевизията. Такъв интерес несъмнено е сериозна предпоставка за голям бизнес. Само продадените билети са близо 700 хиляди. Контрактът на Мелбърн за домакинство на форума изтичаше през 2016-та година, но ангажимент за сериозни инвестиции в комплекса за над 800 милиона долара донесе на града договор до 2036-та година. Първият етап от реновациите вече беше завършен. Добавени бяха 1 500 седящи места на стадиона и беше инсталиран подвижен покрив на “Маргарет Корт Арена”. Сега общо 3 от главните кортове разполагат с такива подобрения. Така ще бъдат избягвани спиранията на най-интересните двубои заради неподходящо време, предвид множеството оплаквания от миналата година за непоносими горещини. Понякога е толкова топло, че обувките на играчите се топят и залепват за корта. Втора фаза от подобренията ще включва ремонт на централния корт “Род Лейвър Арена”, както и изграждането на пешеходни алеи, свързващи местния централен парк и централната гара на града. За Крейг Тили, изп. директор на “Тенис Австралия”, мощните инвестиции в инфраструктурата ще се изплатят многократно. И подкрепя твърденията си с факти – “Аустрелиън оупън” носи на щата Виктория по близо 160 милиона щатски долара на година. Елементарните сметки показват, че при такива приходи само за няколко години инвестициите по плана за следващите 20 години ще бъдат възстановени. Всичко останало ще е чиста печалба. Но според професора по икономика и туризъм Лари Дуайър нещата не са чак толкова елементарни. Той предупреждава, че икономическите ползи от големи спортни събития често се надценяват и е хубаво да се гледа по-обстойно. “Такъв проект ще има допълнителни социални разходи, разходи за опазване на околната среда, затворени улици, увеличаване на трафика, доста несгоди за местните жители”, посочва професорът. Но за малкия и среден бизнес в Мелбърн финансовите ползи около форума са доста ясни. 40% от феновете, които присъстват на мачовете, са от чужбина или други австралийски щати. Общо тези хора заемат близо половин милион нощувки в хотели в щата Виктория. Жителите на Мелбърн харесват реномето на спортна столица на страната и ентусиазмът към тениса достига пика си именно през януари. Целият медиен шум около проявата и наличието на най-големите звезди на тениса само на ръка разстояние неизбежно запалват все повече деца по популярния спорт. Тенис школите в града и в цяла Австралия се радват на истински разцвет. Организират се масови посещения на срещи от турнира като децата могат да попият от майсторството на най-добрите. Често се организират и демонстративни двубои с участието на играчите от топ 10 в света. В същото време други бизнеси проявяват креативност в преследването на “тенис-доларите”. Туристически компании, например, организират специални круизи от Сидни до Мелбърн, включващи обиколки на забележителности и билети за срещите. Една от фирмите разкрива, че 1 800 души са направили резервациите си за круиза 6 месеца предварително. По неофициани данни всеки гост харчи средно по 100 долара на ден. “Аустрелиън оупън” е диамантът в короната със спортни прояви в Мелбърн, които са от ключово значение за целия щат. Те носят над 1 милиард долара в бюджета. А с новия договор австралийският мегаполис си бетонира позицията на водеща тенис дестинация в света.По публикацията работи: Александър Томов/.dnes.bg
Две досъдебни производства за престъпления, свързани с наркотици, са започнати в РУП Бобов дол.
Участниците във втория национален мотосъбор "Неразделни братя"- Дупница „взривиха“ днес града. Мощен рев на мотори огласи Дупница. Обиколката на рокерите започна от парк "Рила", премина през главните улици на града и завърши на летището край Крайници. В обиколката се включиха и много любители на мотоциклетите от Дупница, като сред всички мотори с автомобил „Аустин мини купър“ от 1968 година се отличаваше и началникът на група престъпления по пътищата Александър Александров. На летището мотоциклетистите показаха уменията си в скоростните отсечки и майсторското управление. Награждаването на призьорите е тази вечер в парк "Рила". От 19:00 часа започват поредните мотоигри, а вечерта ще завърши с концерт на „Фаербол“.
Юношите на Марек 1915/родени 2000 година/ с треньор Анжело Кючуков/ победиха днес с 2:1 Добруджа и се класираха за четвъртфиналите на силния международен турнир EVIMA CUP 2015, който се провежда в Албена. Дупничани тотално надиграха своя съперник и можеха да отбележат още голове. Точни за Марек бяха Николай Ганчев и Иван Георгиев. Този отбор на Марек 1915 е в група „Д“, заедно с тимовете на Локомотив Москва и Добрич. Дупничани в първият кръг играха срещу Локомотив и загубиха с 0:4, като московчани оглавиха класирането.. На четвъртфинала Марек ще се изправи срещу SDUSSHOR 7 от Казахстан, който оглави класирането в другата група. След срещата днес старши треньорът Анжело Кючуков заяви, че е много доволен от отбора и се гордее с момчетата. „Всички се стараха и показаха грамотен футбол срещу по-здрав физически отбор. В нашият тим има момчета с година и две по-малки от останалите в групата, но въпреки това се представяме на ниво.“, заяви Кючуков.
Екип на ПСС-Дупница вчера оказа помощ на пострадал скиор в района на Седемте рилски езера. Инцидентът е станал на един от улеите, където 29-годишен е паднал и е счупил бедрена кост. Мъжът е от София и след като му е оказана помощ от спасителите на място, е транспортиран до хижа „Пионерска“. Там екип на Спешен център го е поел и закарал в дупнишка болница.
Мач за Суперкупата на България при мъжете няма да има, съобщава BGvolleyball.com. Информацията им е от волейболната федерацията. Идеята на родната централа бе сезонът 2014/2015 в първата ни група да се открие с такъв двубой, като за трофея един срещу друг трябваше да излязат шампионът в Суперлиата за 2014 година Марек Юнион-Ивкони (Дупница) и носителят на Купата на България за 2014 година Левски Бол (София). По предварителна програма двубоят бе насрочен за 15 октомври в зала Христо Ботев, но в крайна сметка няма да се състои.
Най-добрият ни ММА боец Благой Иванов – Багата се изправя на 11 април 2014 година петък срещу Лавар Джонсън в полуфинален сблъсък от световния шампионат на веригата Белатор ММА. Това е най-голямата надпревара в този боен спорт наблюдавана от над 500 милиона зрители от 140 държави. Срещите са в в "Pechanga Resort & Casino" в Темекула, Южна Калифорния, САЩ. Багата е с 10 поредни победи, а Лавар Джонсън има 18 победи от 26 мача. Шоуто започва в 21:00 местно време.
В паузата на шампионата на А-футболна група Марек ще изиграе контрола с Берое. Старозагорци са на 4-дневен лагер в Мелник и на връщане ще премерят сили с дупничани. Срещата ще се проведе на стадион „Бончук“ в петък 27 март, като началния час е 13:00. Отборът на Марек днес ще тренира от 15:00 часа, като на облекчен режим, поради леки травми се подготвят: Еньо Кръстовчев, Александър Манолев, Рангел Абушев и Милен Лахчев.
Днес окончателно стана ясно, че отбора на Германея Сапарева баня, няма да пътува за Панагюрище за утрешния мач с местния Оборище, от първенството на В-Югозападна футболна група..Така Германея ще загуби служебно с 0:3. Причина е хранителното отравяне, което получиха 12-футболисти и част от треньорския щаб. В четвъртък вечерта отбора е бил събран в заведение в Сапарева баня, като след това играчите са почувствали неразположение. За щастие няма постъпили в болница, но всички са обезводнени. От клуба обаче изразиха разочарованието си от поведението на БФС и на Оборище. „Искахме, да отложим срещата, но от БФС заявиха, че трябва да се разберем с Оборище. От там не пожелаха отлагане, а ни приканиха да гостуваме с юноши. За мен това не е коректно поведение в такъв момент“, заяви старши треньора на Германея Борис Кръстев.
2 пожара са гасили екипи на РСПБЗН в Кюстендилско в края на миналата седмица – в Кюстендил е изгорял двигател, багажник и 2 гуми на автомобил “Волво”. Причините за пожара установява РУ Кюстендил. Техническа неизправност е причинила запалване в лекотоварен автомобил на ГП Е 79, автомобилът е изгорял, няма пострадали хора.
Перуджа приема Мачерата във втори мач от финалният сблъсък между двата тима. В четвъртък Мачерата измъкна трудно успеха с 3:2 гейма и днес определено ще има проблеми при гостуването си в Перуджа. Домакините имат в състава си Александър Атанасийевич и сърбина ще даде всичко от себе си за да постигне успех срещу Иван Зайцев и компания.
В Бургаски окръжен съд стартира делото заведено от Община Дупница срещу “Понсстройинженеринг” ЕАД за възстановяване на авансово плащане в размер на 173 хиляди лева за построяването на тренировъчна зала, информират от общинския пресцентър. Съоръжението трябваше да се построи в района на стадион “Бончук” зад известния като "Слънчев брег" сектор, но така и не се стигна до конкретни дейности. Любопитното е че, адвокат на “Понсстройинженеринг” е известната от години БСП-депутатка Татяна Дончева, която наскоро напусна столетницата. Още по-интересното е, че като свидетели на фирмата се явяват бившия кмет на Община Дупница инж. Атанас Янев и заместникът му в неговия мандат Йордан Йорданов, които са били път до Бургас. “Претенциите ни са да се възстанови сумата, тъй като цената на доставената конструкция е в пъти по-малка от платения аванс”, коментира зам.кмета по икономическите въпроси Олга Китанова.
Фирма „Бода стил“ ЕООД приключва успешно изпълнението на проект BG051PO001-2.2.03-0208 „Насърчаване на заетостта чрез осигуряване на стимули за мобилност на работещите във фирма „Бода стил“ ЕООД“. Проектът се реализира по схема BG051PO001-2.2.03 „На път“ с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз.
Лидерката на Младежкото ГЕРБ в Дупница Лора Василева награди победителите в коледния турнир по шах и белот, който се проведе тази събота в с. Яхиново. Тя благодари на участниците за спортсменската игра и им пожела да стават все по-добри и да завоюват по-големи победи. Организатори на турнира бяха младежите от структурата на ПП ГЕРБ – Дупница, а наградният фонд за участниците бе осигурен от общинския председател на партията Ивайло Константинов и от областния организационен секретар Емил Гущеров. За победителите бяха осигурени парични награди, а за всички останали участници имаше поощрителни такива. Турнирът продължи повече от 4 часа и протече изключително оспорвано, като в него се включиха над 30 състезатели. Игрите по шах и белот се проведоха в три тура, а чрез теглене на жребий участниците бяха разпределени на случаен принцип. Победителят при шаха се оказа и един от най-добрите играча в белота и спечели втора награда там. За втора поредна година младежите от ГЕРБ в областта организират различни турнири преди коледните и новогодишни празници. Миналата Коледа МГЕРБ – Кюстендил проведе футболен турнир и състезание по зумба в областния град.
Страница 139 от 156
