Начало
Входирахме апликационните форми за реконструкцията на спортната зала вчера. Оттук насетне чакаме официално потвърждение и финансиране, коментира на пресконференция столицата днес кмета на Община Дупница инж. Методи Чимев. Той гостува в Пресклуб "България" заедно с изпълнителния директор на футболния клуб Иво Паргов. Припомняме, че на последната скандална сесия на Общинския съвет в петък, той обяви, че същата сутрин са получили обаждане от областния управител. Срокът за входиране бе вчера. "Имаме обещанието, че ще стане. Недопустимо е да играе волейболният ни шампион в Самоков и с автобуси да се извозват 1000 фенове до Самоков. Цялостната реконструкция трябва да премине в две фази – тази и следващата година, като ремонтните дейности планираме, ако всичко е наред да започнат лятото. Разбира се, трябва да проведем нужните процедури за това, което отнема време. Грехота е да не можем да си приютим нашите отбори. Заради сегашното й състояние не е възможно клубовете да поберат всички деца, а те са общо над 1000", обясни Чимев. Пред столичните медии Чимев не пропусна да обяви, че съдействие за това е получил и от депутата Иван Ибришимов и допъни: "Както виждате тук не говорим за политика. Тук говорим за проект, който е в интерес на нашите съграждани".
"Какво да ви кажа… Мачът бе сочен за дерби на кръга, но видяхте, че така и не се получи такова", коментира либерото на "Марек Юнион-Ивкони" Мартин Божилов след победата като гости 3:0 гейма над "КВК Габрово". Националът не игра заради травма в лакътя, а мястото му зае 16-годишният юноша на клуба Кирил Котев, който направи отличен дебют. "След първата среща по между ни преди седмица в Дупница, от щаба на Габрово заявиха, че не сме ги надиграли с нищо. Предполагам и днес не сме ги надиграли с нищо?! Не искам да влизам в словесни престрелки, но да те смачкат и да кажеш, че не са те надиграли е меко казано несериозно. Това е спорт – днес едните са по-силни, утре другите, важното е да има феърплей и уважение към труда на своите и съперниците", продължи Божилов, което бе в отговор на Любомир Герасимов-треньор на "КВК Габрово". Наставникът на вицешампионите очевидно не искаше да признае класата на дупничани след първия мач между двата отбора в Дупница, завършил отново 3:0 за "Марек Юнион-Ивкони", но дупничани му затвориха устата насред зала "Орловец". "Искам да поздравя момчето, което ме замести така, все едно има над 100 мача зад гърба си-спокоен, със самочувствие и най-вече с отлични качества. Кирчо е едно много трудолюбиво момче на 16 години, което направи фантастичен дебют точно срещу един от сочените за претенденти за титлата. Така че, няма място за притеснение дали ще се възстановя. И с този мач, а и с всичките, които изиграхме до тук, показваме, че с колектив и с шампионския манталитет, който си изградихме, успяваме да надиграваме всичките отбори. При нас няма стари и млади, от 15-годишните в отбора до най-старите, ние сме един колектив, едно цяло. Целта ни е 22-а победа в следващия мач с Нефтохимик, за да затворим редовния сезон без загуба. Ако така продължаваме да играем, не вярвам, че ще има отбор, който да ни спре, както за Купата, така и за трета поредна титла", заключи Божилов.
Най-добрите стрелци в ловната стрелба в България се събраха край Дупница за 20-ото издание на турнира „Слави Иванов“. Двудневната надпревара ще се проведе на модерния стрелкови комплекс „Червенобрежки рибарници“. Кметът на Дупница инж. Методи Чимев, зам. кмета Крум Милев, председателя на ЛРС в Дупница д-р Крум Бонев и основателя на турнира д-р Гавраил Иванов, откриха турнира и пожелаха успех на всички състезатели. Тази година в надпреварата се включиха 75 стрелци от България, като 39 ще премерят мерника си в дисциплината Скийт, а 36 в Трап.
Марек Юнион-Ивкони приема в четвъртък от 19:00 часа в Арена Самоков полският гранд Ястрижебски Виегел в мач от 5-ят кръг на груповата фаза на Европейската волейболна Шампионска лига. Срещата е най-вече за престиж за отбора на домакините, които изгубиха шансове за класиране във втория по сила турнир CEV Volleyball Cup. Гостите от Полша се нуждаят обаче от чиста победа за да продължат в плейофите на най-силният волейболен клубен турнир.
Ден преди Бъдни вечер оживлението и суетнята около празника все повече се засилват. След като празнично блесна централната градска част, по традиция и всяко семейство се старае да украси и своя дом.
Дни наред, че наближава големия християнски празник, ни напомняха светналите с разноцветни лампички прозорци по блокове и къщи, тераси и веранди, както и украсените елхи и борчета по дворовете. А вътре, в дома си, всеки според своя вкус и възможност прави украса за празника.

Тези, които искат да имат елха за празника, могат да изберат естествена или изкуствена такава. На кооперативния пазар от няколко дни продават естествени елхи, а на много други търговски обекти са изложени различни варианти на изкуствени. Те са с различна големина – малки, средни и големи, с различен цвят – преобладават зелените, но има и бели, и червени, и жълти, и сини, и много други.
Цените им са различни. Тръгват от 2,50 и стигат до 17-20 лв. Естествените се търгуват от 10 до 20 лв. в зависимост от големината им.

Изобилстват в търговските обекти и играчки и други украсителни предмети – гирлянди от станиол и от различни светещи лампички и какво ли още не. И тяхната цена е различна, но срещу сумата от 5 до 10 лв. всеки, който не е запазил миналогодишни украсителни материали, може да си купи нови такива.
На село всяко дърво може да бъде елха, стопанският двор се грижи за нуждите на трапезата, в подготовката равно участие взимат и младите, и старите, и жените, и мъжете, защото жителите се чувстват като едно голямо задружно семейство. Къщите ехтят от смях и песни, а улиците се превръщат в сцена за тържествени събития.
Разговорите с премиера Пламен Орешарски за осигуряването на 4,5 млн. лева за разширяване и цялостна реконструкция на спортната зала в Дупница вървят в положителна насока, сподели кметът инж. Методи Чимев.
Превозвачите, имащи интерес към транспортната схема в Дупница, са изразили предпочитание сегашният й вариант да не бъде променян, заяви Стефан Бойчев – главен експерт „Транспорт“ в Община Дупница.
Актрисата Елен Колева и бизнесменът Петко Димитров с дружни усилия надвиха и тръшнаха пред стотици хора на земята инструктора по текуондо Васил Христев, от клуб Форс София. Това се случи по време на шоуто „И аз го мога“, тази вечер по Нова телевизия. Всъщност тръшването беше част от хореографията на номера, в който и двамата участваха едновременно. Те трябваше за една седмица да усвоят някои тънкости на бойното изкуство и да демонстрират уменията си пред журито. Спаринг партньори в обучението на двамата бяха представителите на дупнишкия клуб Гладиатор Митко Джорджев, Валентин Крумов и Стефан Самарджиев, там трябваше да бъде и Венцислав Михалчев, но той се контузи на турнира София Опън. Освен специфични удари с ръце и крака, двамата трябваше да трошат дъски. Не стана ясно защо на Петко се паднаха по-тънките, а на Елен доста по-добелите дъски. И двамата, обаче, успяха да се справят. Те трябваше да покажат и умения в двубой. Вместо да се изправят един срещу друг, обаче, те хвърлиха на земята няколко добре подготвени бойци от СК Гладиатор. Припомняме, че продуцентите на шоуто „И аз го мога“ бяха поканили 4-ма дупничани, които да са спаринг партньори на двама от участниците Елен Колева и Петко Димитров, при подготовка тази задача. Друга звезда на СК Гладиатор Теодор Георгиев преди седмица направи демонстрация и показа точно какво трябва да изпълнят звездите. Шоуто бе наблюдавано и от самият Георгиев, но по интернет от руския град Налчик. Теодор Георгиев е там, като част от българския национален отбор, а водач на групата е Христо Михалчев. Самият Михалчев заяви, че звездите са се справили прилично за едната седмица тренировки. За своите състезатели Михалчевсподели пред zadupnitsa.com, че са били на ниво в този спаринг излъчен по Нова Тв.
От 3 до 5 януари Самоков ще бъде домакин на Световните квалификации за жени. България е в група М заедно с отборите на Чехия, Словакия и Беларус, а мачовете ще се играят в " Арена Самоков ". Ето и програмата :
По традиция, в празничните дни винаги се правят обзори на изминалата година. Стартирахме с месец януари сега продължаваме с февруари.
„Сенки от светулки“ така е озаглавена първата стихосбирка с любовна лирика на дупничанката Рени Мазникова. Представянето на книгата, която е издание на ИК“Световна библиотека“ е насрочено за 20 януари/вторник/ от 17:30 часа в галерия „Околийска къща“. Рени Мазникова е родена в Дупница, като в момента е преподавател по икономика в ПГОСУ. Тя е носител на няколко награди от националния радиоконкурс „Искри“ на БНР. Лауерат е на голямата награда „Петя Дубарова“ в Бургас.
В 10 часа е спряно движението на автомагистрала „Тракия“ в двете посоки за почистване на пътното платно от падналия сняг, съобщиха от пресцентъра на МВР. Спират се и товарните автомобили на автомагистрала „Хемус“ в Софийска област и в участъка София – Самоков.
Българският отбор прегази, като гост Каругате с 5-2 в мач от 29-ят кръг на Seconda Categoria GIRONЕ. След слабо начало футболистите на Марек Сеграте успяха да вкарат след далечен изстрел на Калоян Стоянов. който прехвърли вратаря от над 25 метра. Домакините обаче успяха да стигнат до пълен обрат и на полувремето се отеглиха с гол аванс 2:1. След сериозен разбор в съблекалнята, момчетата на старши треньора Асен Арсов излязоха напълно променени. Малко след началото на втората част Калоян Стоянов вкара втори гол и изравни. Той отбеляза, след безупречно изпълнение на пряк свободен удар. След това настъпи времето на Симоне Суфри, който отбеляза хеттрик. Италианецът в редиците на Марек Сеграте, първо покачи на 3:2, след като домакините претендираха за засада. След поредния дълъг пас към него той отново проби финтира бранител и вкара за 4-2. Симоне Суфре затвори мача 10 минути преди края със своя трети гол. Момчетата бяха изпратени от своите верни фенове с димки и песни за победата,подкрепени и с бурни ръкопляскания. Браво Марек и успех до края!!!
Мъж от Пенсилвания бе подмамен чрез сайта за обяви Craigslist и убит от млада двойка, която искала да извърши убийство заедно. Мъжът е бил все още жив, докато убийците му търсели място, където да изхвърлят тялото му. 18-годишната Миранда Барбър разказа на полицаите, че 42-годишния Трой Лаферара е бил все още жив, „давел се е и се е борил да си поеме въздух“, след като тя го наръгала с нож 20 пъти. Първоначално, Миранда каза на полицаите, че тя е убила Лаферара при самоотбрана, след като той започнал да я обарва. Но 22-годишният й съпруг Елиът Барбър даде различния версия за случилото се на детективите, разказвайки, че двамата са измислили план да убият за удоволствие заедно непознат човек, и че той е държал Лаферара, докато съпругата му го е ръгала с ножа.
Повече от половината българи (59%) са "за" връщането на казармата, сочат данните от национално представително изследване на Exacta Research Group, проведено по поръчка на Агенция "Фокус".
Бързо полицейско производство е започнато в РУ Дупница срещу 34-годишен водач на МПС, управлявал след употреба на алкохол. Проверката е извършена в с. Палатово в събота. Дрегерът е отчел резултат 1.67 промила алкохол в издишания въздух. На водача е взета кръвна проба за анализ.
Досегашният председател на Общински съвет-Дупница Костадин Костадинов подаде своята оставка. Той е входирал до Общински съвет желанието си да напусне своя пост. Оставката му обаче не е изненада, тъй като в случая той спазва решението на местните парламентаристи за ротационен принцип на председателското място за срок от по 6 месеца. Костадинов седна на трибуната на ноемврийската сесия. Тогава той получи 19 гласа подкрепа като издигнат от Обединен демократичен блок, срещу 12 за неговия опонент д-р Матей Попниколов, издигнат от ГЕРБ.
Две аварии отстраняваха екипите на ВиК в Дупница. Първата на улица „Шейново“ стана рано сутринта и заради нея сградата на бившата транспортна болница, където се помещават отделения на Общинската болница „Св.Иван Рилски“, остана без вода за близо 6-часа. Тази авария остави на сухо и много хора живеещи в района на жп гара и градинката „Левски“. Екип на водното дружество цял ден работеше и на улица „Хр.Ботев“ до сградата на Младежкия дом, където остана дълбок изкоп.
Повишаването на температурите днес станаха косвена причина за нелеп инцидент край Сандански при който загина 20-годишен младеж. Група тийнейджъри се пързаляли по тънкия лед на водоема, когато внезапно откъртило се парче лед образувало дупка във водата и едното момче потънало в нея, съобщава struma.bg Водоемът се намира в местността Ушите. За изваждане на тялото се чакат екипи на Гражданска защита от Благоевград Снимка : struma.bg
Чакаме с нетърпение мача с Марек. Проведохме много добра подготовка, имахме късмет и с мекото време и не сме пропуснали нито едно занимание. Изиграхме контролни срещи със силни съперници и сме напълно готови за пролетния дял на първенството на "А" група“. Това заяви старши треньорът на Ботев Петър Пенчев Той говори преди предстоящия двубоя на водения от него тим с Марек от 20-ия кръг на "А" група на 2 март на стадиона в Коматево. „За съжаление имаме проблеми около състава. Заради контузии Лазар Марин и Момчил Цветанов пропускат мача мача с Марек. Извън тима е и Алекс Колев, който се възстановява след операцията. Лъчезар Балтанов и Владимир Айтов са наказани. Сигурен съм, че футболистите, които излязат титуляри срещу съперника ще дадат най-доброто от себе си, за да зарадваме нашите фенове с победа", добави той. „Осъзнавам много добре каква е отговорността да водиш отбор със славна история и традиции и с толкова много привърженици като Ботев. Това говоря и на нашите футболисти. За подценяване на Марек не може да става и дума. Съперникът привлече опитни футболисти и мачът с него няма да бъде лек. Ща направим всичко възможно да спечелим двубоя“, заяви още Петър Пенчев./Гонг
При огромен интерес премина днешната среща на зам.министъра на регионалното развитие Николай Ненков с домоуправители и жители на жилищата, които са допустими за саниране през следващите две години. Срещата продължи повече от час, като бяха зададени десетки въпроси към него и кмета на града инж.Методи Чимев във връзка с тази дейност. Нанков запозна присъстващите с идеята на програмата и етапите, които се следват. "Решихме да бъде финансирането на принципа "Първи по време, първи по право". Затова не губете време", обърна се Нанков към присъстващите. Освен тях, в срещата участваха областният управител Виктор Янев, заместникът Радослава Чеканска и депутатът Кирил Калфин.
Нанков обясни, че от следващата година допустими за 100-процентово финансиране за същите дейности, ще бъдат и сградите, вече и от тухлен тип и по-малки от 36 жилища, каквото е условието през тази година. "До момента има входирани 3 заявления в Общината от 33 допустими сгради. Мен като кмет ме интересуваше да науча каква ще бъде осигурената сума за Дупница, но вече разбрахте всички – трябва да действаме максимално бързо", призова Чимев. "Похвално е, че кметът е осигурил екип, който да работи в помощ на хората. Искам да успокоя всички, предвид на носещите се от "доброжелатели" слухове, че видите ли после някой ще ви вземе жилищата. Няма такова нещо. Сдруженията са само за тази цел, за която сме се събрали сега. Идеята е да достигнем до клас C на отопление, което повярвайте много е", обясни зам.министър Нанков.Най-често задаваният въпрос, който получи отговор бе какво ще се случи в случаите, когато един собственик си е сложил дограма на апартамента. "Тя остава, освен в случаите, в които собственикът с нарочна декларация не поиска тази подмяна", успокои присъстващите представителят на министерството. Бяха коментирани и получиха отговори единични случаи -като за жилища, чийто собственици са извън страната от години, по какъв начин ще става допускането на апартаментите, как се процедира, ако даден апартамент е взет от банка и т.н. "Най-важното е, няма нито един лев разход за сметка на живущите. Разходите са изцяло проблем на държавата. 1 млрд. лева са осигурени за тази дейност", заключи Нанков.
По повод предстоящите избори за кметове и общински съветници, Централната избирателна комисия ще проведе разяснителна кампания под надслов „По-близо до избирателите“. Срещата ще се състои на 15 юли, сряда, от 15:10 часа, в Голямата зала (ет. 2) на Областна администрация – Кюстендил. На нея ще присъства областният управител г-н Виктор Янев. Срещата е отворена за граждани и медии, които ще имат възможността да зададат своите въпроси към членовете на ЦИК, относно упражняване правото на глас в предстоящия вот.
При голям успех премина премиерата на ОбДТ „Невена Коканова" Дупница. Постановката „Аферата в хотел Уестминстър" предложи изключителни емоции за зрителите в препълнения салон на театъра. За близо два часа хората в залата се отделиха от всички ежедневни проблеми и се потопиха в хумора предложен от постановката на Рей Куни . Блестящата игра на актьорите бе възнаградена от бурните аплодисменти накрая.
Отборът на Миньор Перник отстъпи на Марек Юнион-Ивкони с 1:3 (26:24, 15:25, 14:25, 15:25) в мач от 14-ия кръг на Суперлигата Бачково – изворна вода, игран в пернишката зала Борис Гюдеров. Така волейболистите от Дупница записаха единадесета победа в първенството, като с една загуба, 28 точки и мач по-малко заемат второ място във временното класиране. Отборът на Миньор пък отбеляза дванадесета загуба до сега, като с една победа и 4 точки заема предпоследното, девето място в таблицата. Над 700 местни запалянковци подкрепяха своите в мача, като напоследък зала Борис Гюдеров се пълни с все повече привърженици на волейболния тим в Перник. Представителите на домакините пък като че ли се заредиха от атмосферата, като стартираха надъхано срещу шампиона Марек. Гостите явно не очакваха този устрем, като не можаха "да влязат в час" в първия гейм. До края му перничани диктуваха играта, като в решителните минути водеха с 23:21 и изпуснаха първата си възможност за го затворят преди равенството 24:24. След това обаче те не поколебаха и за радост на многобройните си фенове спечелиха гейма и поведоха с 1:0. Това бе като шамар за дупничани, които веднага се взеха в ръце. Гостите направиха нужните корекции и въпреки че перничани продължиха да се борят, този път вече волейболистите на Марек показаха своите възможности. В останалите три части те надделяваха убедително, като затвориха мача само с един загубен гейм и три точки в актива си. На 11-ти Марек приема Нефтохимик в отложен мач, а на 15-ти е дербито с Монтана, като още тогава дупничани могат да станат и лидери в Суперлигата.
Около "Марек Юнион-Ивкони" винаги е било интересно и очевидно ще бъде горещо и в следващите дни. 3-кратният ни волейболен шампион стяга изненадващ трансфер до 3-4 дни, но все още пази името в тайна. "В понеделник-вторник най-късно ще се знае какво се случва с този играч и дали ще пристигне в Сливница. Българин е, и играе на поста диагонал", загадъчно подхвърли мениджърът на дупничани Людмил Найденов, но не назова име.
Двете социални мрежи блокират акаунти на потребители, разпространяващи видеото с убийството на американския журналист Джеймс Фоули, съобщават "Форин Полиси" и РИА "Новости". "Това е ярък пример за това колко трудно е да се спрат тези, които разпространяват насилие", пише изданието. Видеото, в което се вижда екзекуцията на американския фотожурналист Джеймс Фоули от джихадист от групировката "Ислямска държава", беше качено в YouTube във вторник. В рамките на минути Twitter потребители забелязали неговото съществуване и започнали да споделят видеото. Социалната мрежа започна да блокира акаунтите на потребители, които разпространяват видеото с бруталното обезглавяване на американския журналист.
За втора поредна година Община Дупница организира ваканционни занимания за деца под мотото "Активно лято". Днес „активното лято“ за децата на град Дупница, организирано от МКБППМН към Община Дупница продължи с работилница за цветя. Всички деца имаха възможността да усвоят техники за изработване на цветя от креп хартия, под ръководството на Лора Делибалтова- учител по изобразително изкуство в ОУ"Христаки Павлович. Днешните занимания продължиха с урок по баскетбол на игрището в СОУ "Христо Ботев" гр.Дупница, с треньор Павел Павлов. Поради засиления интерес към мероприятията, включени в активното лято, организаторите молят , всички желаещи да се записват предварително за участие на телефон 0701/5-92-38.
„Нека всички се обединим и помогнем на Милчо да се възстанови. Който има желание, може да дари средства в направените за тази цел кутии.„ Това апелират приятели на пострадалия тежко при катастрофата в Яхиново Милчо Палакарски. Кутиите се намират в: "Шери маркет" с.Яхиново, "Мини маркет Рай-Юв"с.Яхиново, шивашко ателие "Росини"с.Яхиново, ОУ Евлоги Георгиев гр. Дупница и Автогара гр.Дупница
Бившият главен мюфтия Недим Генджев разкри каква е целта на Мюсюлманското вероизповедание в България да отвори и направи действаща джамията в Дупница. Това той направи в ефира на ТВ7 като нападна остро и своя наследник Мустафа Алиш Хаджи заради политиката, която води за връщането на имотите на Мюсюлманското вероизповедание. Преди дни, Генджев прокле съдията от Софийски апелативен съд Стефан Гроздев, защото регистрирал Мустафа Хаджи с фалшиво решение. “Този съдия е опасен за националната сигурност на България. През 2012 г. той регистрира с фалшиво решения сегашния мюфтия Мустафа Алиш Хаджи, обясни Генджев и добави, че две години е чакал, изпратил е 11 жалби до главния прокурор с искане тази регистрация да бъде отменена. След като не постигнал нищо, решил да прокълне съдията.“Моята цел е да предпазя българското общество. Знаете ли колко е вреден Мустафа Алиш Хаджи. Нима градовете Карлово и Кюстендил не възстанаха заради вакъфските имоти…джамиите не са действащи от 100 години. 331 джамии са затворени, защото имамите не получават заплати… Мюсюлманското вероизповедание дължи 4,5 млн. лева към НАП. Върху вакъфските имоти са направени възбрани”, допълни Генджев. “Като глоедам какво става в България не е добре… Не помните ли Кюстендил, Пловдив излязоха хиляди хора на улицата, че ни искат имотите. В Дупница джамията не е действаща от 100 години… Аллах не желае в България да се противопоставят българи и мюсюлмани. Хаджи не отваря тези 331 джамии да работят, а тръгнал да отваря тези в Карлово, тази в Дупница, която е затворена от 100 години. И го прави с цел, за да противопостави българското общество. Явно има някоя друга държава интерес”, взриви с изказването си ефира на ТВ7 бившият мюфтия, след което веднага бе запитан от водещите дали става въпрос за Турция. “Според мен…има някой интерес да бъде възбудено българското общество. Нас ни приеха в Европа, а тях не”, заяви Генджев.
Страница 139 от 156

Вижте видео