Начало
Поставяне на 1500 метра нова канализация се предвижда за село Самораново по мащабния проект на Община Дупница за “Градска пречиствателна станци за отпадни води”, информираха от общинския пресцентър.
Четвърти случай на отровени с гъби бе регистриран в Дупница преди три дни. В началото на октомври още двама души пострадаха при консумация на гъби. Бумът на отровените от гъби тази година наистина е голям в България и причините са различни. Противно на общоприетото мнение, че само отровните гъби са опасни, оказва се, че ядливите също могат да навредят. Ако са развалени, например. Или пък ако са пораснали в близост до мицел от отровни гъби. Заради обилните дъждове отровата прониква в почвата и от там чрез кореновата система може да зарази и иначе ядливи гъби. Консумацията им причинява едно от най-страшните хранителни отравяния.
Кметството в Дупница е започнало монтирането на скоростоограничители на някои от възловите места на територията на общината, информират от пресцентъра. От "Транспортния отдел" са поставили два в село Джерман – при детската градина и при кметството, след получените оплаквания, че в тези райони се кара с високи скорости и са налице предпоставка за ПТП. Утре, при ОУ "Христо Ботев" ще бъде монтиран скоростоограничител в друго голямо село – Крайници, допълват от кметството."До няколко седмици започваме поставянето и на повдигнати пешеходни пътеки на територията на града. Желанието ни е всяка година да "монтираме" по 5 такива. Набелязали сме четири места за предстоящото им изграждане – при ПГ по автотранспорт, при магазин "Брезите", при ОУ "Христаки Павлович" и на ул "Св.Иван Рилски" в близост до новата автогара. Допълнително ще уточним петото място за повдигната пешеходна пътека", обясни Стефан Бойчев, главен специалист "Транспорт и транспортни схеми".
Днес Марек ще изиграе последната контрола от зимната си подготовка. В 15:00 часа на стадион "Бончук" дупничани ще премерят сили с втородивизионния Пирин (Разлог). Досега момчетата на Иво Паргов победиха с 4:1 Германея, с 2:1 Струмска слава, с 4:0 Миньор (Перник) и с 3:2 Беласица (Петрич). Марек завърши наравно с Етър – 0:0, с Конелиано – 1:1 и с Верея – 3:3. Тимът от Дупница записа и само една загуба в контролите си, като загуби с 0:1 от Пирин (Благоевград).
Идването на Новата година започва от азиатските острови на Южния Пасифик, следвани от Нова Зеландия и Австралия.В 12.00 часа българско време в град Киритимати на остров Рождество, република Кирибати, и град Апия в Самоа вече ще посрещат новата 2014 година.Островните държави са разположени в централната част на Тихия океан и винаги са първите, които се разделят със старата година.Час по-късно 2014-та ще посрещнат и в Нова Зеландия. В Окланд хиляди се събират за обратното броене.
Общинският съвет в Дупница прие единодушно предложението от кметът инж. Методи Чимев за внасяне на проект за финансиране от Министерство на физическото възпитание и спорта. Крайният срок за входиране 31 март тази година. Както вече сме писали, Чимев иска пари за ремонт на тревното покритие и изграждане на модерна поливна система, ремонт на съблекалните и на трубината за гости. “Преди седмица разговарях с председателя на комисията по младежта и спорта в парламента г-н Христо Монов за това ми намерение да се осигури финансиране. Трябва да опитаме, защото и частична помощ пак е нещо, ако не получим отказ. Иначе, дай боже, влезем в “А” група, ще трябва сами да мислиме как да лицензираме стадиона”, обясни доводите си Чимев.
Волейболните ни шампиони от Марек Юнион-Ивкони си върнаха един от най-добрите играчи от миналия сезон. Дупничани ще разчитат за новия сезон на диагонала Венелин Кадънков, който стана топреализатор на тима през миналия сезон. Националът, който бе трансфериран в Дубай през лятото се върна в България преди 2 седмици, след като получи травма. Той се очаква да се възстанови до седмица и започне подготовка. Първенството там е в разгара си, играят по 3-4 мача на седмица, а по техните правила, без да са освободили чужденеца си, нямат право да вземат друг. Кадънков е играл много силно, докато не е получил контузията, но реално нямаше да е на тяхно разположение за най-важната част от шампионата. Zadupnitsa.com научи, че Кадънков сам е предложил да прекратят по взаимно съгласие, за да може клубът да вземе нов играч за плейофите. “Да, така е, и поздравявам за тази постъпка Венко, а и клубът му е много коректен. Сега най-важното е да се възстанови. Ще го картотекираме за вътрешното първенство”, лаконичен бе мениджърът на Марек Юнион-Ивкони Людмил Найденов.
Световните букмейкъри, които включиха в тиражите си двубоя от 5-ти кръг на А-група, между Марек и Локомотив Пд, дават предимство на дупничани. Според тях Марек е фаворит, като шансовете за победа на домакина се оценяват на 2,4, а този на гостите е 2,7. Същевременно днес от БФС обявиха и съдийските назначения. Главен арбитър, в неделя на стадион Бончук, е Адриан Петров с помощници Петър Стойчевски и Младен Маринов. Иво Боев е 4-ти съдия, а допълнителни асистенти са Георги Игнатов и Волен Чинков.
Волейболният шампион на България Марек Юнион-Ивкони изпадна в лоша серия от две поредни загуби в Суперлигата. Днес дупничани загубиха при гостуването си на ЦСКА. Армейците започнаха лошо, след загуба в първата част, но с повече хъс и по-малко грешки, след това успяха да спечелят с 3:1 /19:25 – 25:22 – 25:23 – 25:15/.
Марек ще изиграе днес последната си контрола това лято. Следващата седмица на 19 юли дупничани започват участието си в А-група с гостуване на Славия. През лятната подготовка Марек изигра 5 контроли в които записа 4 загуби и 1 равенство. Загуби от ЦСКА 1:2, Шкендия 1:2 , Локо Пд 0:2 и Левски 0:3, както и едно равенство 1:1 с Черно море.
Отборът на Марек изигра днес 7-та си контрола през тази зима. На стадиона в комплекс „Царско село“ в София, дупничани срещнаха тима на Миньор Пк. Двата отбора изиграха оспорван мач, като Марек победи с 2:0. Резултата откри Еньо Кръстовчев в 37-та минута, след центриране на Томислав Павлов. В 84-та минута Димитър Петков оформи крайното 2:0. Марек стартов състав: Цветковски, Б.Николов, Йошев, Кавдански, Виячки, Мартин Димитров, Бонев, Гаров, Кръстовчев, Павлов, Бибишков
Стотици дупничани почетоха днес 142-ата годишнина от обесването на Васил Левски. Политици, общественици, граждани, различни организации и деца дойдоха пред паметника на Апостолът, за да засвидетелстват уважението си към подвига му. „Той е неизменният ни критерий за личност вече второ столетие, но същевременно той олицетворява нас българите – такива, каквито бихме искали да бъдем. Затова го помним, почитаме и обичаме”, каза в словото си кметът на Община Дупница инж.Методи Чимев.
Цената на бензина и дизела у нас може да падне до 2,15 лева за литър на дребно до края на годината, а не е изключено да се смъкне и до 2,10 лв. Това прогнозира пред в. „Труд" Андрей Делчев, изпълнителен директор на Българската петролна и газова асоциация. Причината за намалението е продължаващият спад на цените на петрола на световните пазари заради свръхпредлагане. „Първоначално смятах, че цената на горивата ще се стабилизира около 2,20 лева за литър на дребно в България до предстоящите коледни празници, но сега се вижда, че това не се случва и очаквам поне още едно поевтиняване", каза Делчев. В момента литър от най-масовия бензин А 95 се продава по столичните бензиностанции на цени между 2,28 и 2,29 лева за литър. Дизелът пък за два дни поевтиня с 10 стотинки и вече е по-евтин от А 95 – 2,22 лева за литър. Само преди два дни той струваше 2,33 лева за литър.
Поредният скандал е на път да избухне около избора на Управител на общинската болница в Дупница. Причината е, че на предстоящата сесия на местния парламент ще бъде разгледан изборът му. Здравната комисия към ОбС е разгледала жалбата на другия участник в конкурса Даниела Ильова и ще предложи на 33-мата избранници да уважи жалбата и предприеме процедура по нов, трети избор на Управител. Причината, поради която за 3-и път ще се стигне до избор е липсата на магистър по медицина в изборната комисия. Според комисията, д-р Първан Дангов не е отговарял на това условие и това на практика превръщало изборът на д-р Таушански в нелегитимен.
Късметлия от Кюстендил спечели джакпот 2 925 981 лв. в играта 6/42 на Българския спортен тотализатор. Той е позна печелившата комбинация от числата 14, 18, 20, 31, 33 и 42, с квитанция на стойност 2,10 лева с четири комбинации и три позиции за Тото Джокер. Това е третият по големина джакпот в историята на играта. Няма позната шестица сред числата 7, 11, 23, 29, 44, 45 в първо теглене на играта 6/49. За неделя се очаква джакпотът да достигне 507 хил. лева. Във второ теглене на 6/49 джакпотът също оцеля и за следващия тираж се очаква да достигне 467 000 лева, а печелившите числа бяха 9, 16, 21, 31, 33, 37. В първо теглене на играта 5/35 изтеглените числа бяха 8, 9, 14, 31, 35, а във второ теглене на същата игра – 6, 9, 22, 31, 34. В играта Тото Джокер бяха изтеглени позициите 4, 7, 6, а късметлийските цифри бяха 2, 3, 8. Във втория тираж на най-новата игра в ТОТО 2 – Зодиак (5/50 + 1/12)бяха изтеглени числата 3, 16, 33, 49, 50, а късметлийската зодия – 4. Джакпотът за следващия тираж е сума в размер на 38 267 лева. Голямата награда в играта „Втори ТОТО шанс” – 10 000 лева бяха спечелени от участник в град Пловдив.
Петима дупничани защитават честта и името на България на Първите Европейски олимпийски игри в Баку. Дупница се гордее с тях: Даниел Александров, Елица Василева, Христо Михалчев и Теодор Георгиев/на снимката от ляво на дясно/. Даниел Александров вече постигна изключителен успех, след като спечели първия медал за България от Европейските игри в Баку. В борбата класически стил в категория до 80 килограма дупничанина се справи с двукратния световен шампион от Турция – Селчук Джеби и завоюва бронз. Днес Ели Василева поведе с капитанската лента националките по волейбол за победата над Русия с 3:0 (25:16, 25:22, 25:22). Теди Георгиев излиза в състезание на 18-ти юни, като в първия кръг от турнира по таекуон-до среща бронзовия медалист от Олимпиадата в Лондон Лутало Мохамед. В Баку са още Мартин Божилов и Боби Апостолов, които играха вчера при победата на волейболистите над Белгия. Снимката бе изпратена специално за zadupnitsa.com от старши треньора по таекуон-до на България- Христо Михалчев
Общинските съветници от Дупница приеха днес на извънредна сесия Бюджет 2015. 18-бяха „за“, а четирима от групата на БСП „против“, други 4-парламентаристи от червените пък гласуваха „въздържал се“. Разискванията в залата продължиха близо 3-часа. Финансовата рамка е 22 852 000 лв, като от тях 11 млн лева са местни приходи. Репликите между съветниците се разгорещиха по темата за Спортната зала и най-вече по темата къде са материалите за съоражението, след като на фирмата са преведени 3,5 млн лева. Част от съветниците имаха немалко въпроси по темата.
74-годишна жена от дупнишкото село Крайници е станала жертва на телефонна измама през нощта на 1-ви срещу 2-ри април. Непознат мъжки глас й съобщил по телефона, че внучката й е причинила ПТП и за да не бъде задържана, трябват пари. Възрастната жена се притеснила и по-късно предала 2 400 лв. Сигналът в полицията в Дупница е подаден вчера от внучката на жертвата. По случая е започнато дознание в РУ Дупница.
Поредният силен сезон записаха юношите младша възраст на Марек 2007. Днес момчетата на старши треньора Цветан Видински победиха с категоричното 4:0 Велбъжд Кн и три кръга преди края на първенството на група Кюстендил-Перник си осигуриха първото място. Това им дава право да играят бараж за класиране в елитната юношеска група до 17-години, където се подвизават най-силните отбори в България в тази възраст. Според регламента Марек 2007 ще спори с победителя в група Благоевград, а след това с първенеца на София област, където лидер е ФК София.
Община Дупница ще проведе среща с жители на блоковете в жк “Дупница”, за да им разясни подробно и покаже предстоящите ремонтни дейности по проекта “Зелена и достъпна градска среда”, информират от пресцентъра. В този квартал се предвиждат най-много подобрения, а и засягат няколко хиляди жители. “В интерес на истината такава среща не бяхме предвиждали да правиме. Идеята се роди впоследствие и ще обясня защо. През миналата седмица до мен бе входирана подписка от жители на жк “Развесена върба”, където в момента текат ремонтни дейности по същия проект. Оказа се, че хората нямат достатъчно информация за намеренията и благосутрояването в района. Незнайно как и откъде до тях бе достигнала информация, че този район ще бъде включен в обхвата на “синя зона”, ще бъдат изградени основно паркинги, че зелените пространства ще са много малко и т.н. Веднага поисках среща с хора от квартала включили се в подписката, заедно с ръководния екип по проекта и от фирмата-изпълнител. Обяснихме и показахме нагледно какво се предвижда и какво ще бъде направено, както и че е абсолютна лъжа слухът за “синята зона”. Благодаря на хората от този квартал не само, че се отзоваха и поставиха открито въпросите си и изказаха мненията си, но и показаха наш пропуск в случая.
Отчитам го като грешка, че не сме провели с жителите на този квартал този рязснителен разговор по-рано, за да няма слухове и притеснения. Това е и конкретният мотив да искам среща с хората в жк. “Дупница”, за да получат всичката информация и да не се повтаря случаят с жителите на “Развесена върба”, заяви кметът на града инж. Методи Чимев.
От снегопочистващата в Дупница фирма „Нивел строй“ са предложили на Общинското ръководство на града да третират пътните настилки, от тук насетне само със сол, което ще бъде далеч по-ефективно от практиката през последната една седмица само да се опесъчава. От фирмата коментираха, че могат да третират пътната настилка и със специални химикали, както се прави във всички големи градове и по магистралите, но това е скъпо и трябва да се предвижда от всяка една община предварително в Бюджета за зимно подържане на пътищата.“Явно заложените средства в Бюджета на Общината са по-малко от предни години и те не стигат за качествено обработване на улиците“, коментират специалисти. “Имаме нужният ресурс да почистим това което е залегнало в договора ни, разполага ме със 7-специализирани снегорина. Договора предвижда да се погрижим за 78 км улици в Дупница и 85 км в 16-те села от общината. Съобразяваме се с предварително съгласуван с Общината оперативен план за снегопочистване. Този план включва снегопочистването и обработването на определени главни улици, детски и социални заведения“, коментираха от „Нивел строй“ пред zadupnitsa.com. От фирмата са наясно, че недоволството на гражданите идва от необработени второстепенни улици, но те не са предвидени в договора. „Ако само снегорините минат и се хвърли само пясък при тези студове и падналият по-голям сняг не може да бъде перфектно. Затова предложихме да се третира със сол, за химикали е скъпо, ако при тези метереологични условия на 27 и 28 декември се обработваше с химикали щеще да струва колкото половината отделени за дейността средства. Сега след като се разбрахме с общинското ръководство, вече може по-спокойно да се чака следващия снеговалеж.“, допълниха още от фирмата. Припомняме, че общата стойност на поръчката, обособена в две позиции, е 120 хиляди лева. Едната е за градската улична мрежа за 78,2 км на стойност 70 000 лева, а по втора позиция – извънградска улична мрежа, е за 85 км при стойност 50 хил. лв. На 5 януари 2015 година кметът Методи Чимев се закани да прекрати договора. Той постави изискване към "Нивел строй", да се справят със ситуацията.
Кметът на Община Бургас Димитър Николов обяви бедствено положение в 13 ч. днес. Бедственото положение касае к-с "Меден рудник", "Акациите", "Победа", село Извор, село Маринка, вилна зона "Черниците", рибарско селище "Ченгене скеле". Изцяло затворен за движение е централния път Бургас – Созопол, както и Бургас – Извор. Община Бургас призовава да не се предприемат никакви пътувания, пише "Флагман". Спасителни екипи издирват овчар в село Маринка. Поройният дъжд остави части от Средец под вода. Районът около Стария пазар заприлича на дере. Новопоставени шахти са потънали. Има сигнали за наводнени къщи в селата в цяла Бургаска област. Няма бедстващи хора, каза Димитър Христов от отдел "Военно мобилизационна подготовка" към Областна управа в Бургас.
Заседание по делото, заведено от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество срещу Ангел Христов и Пламен Галев, техните съпруги и контролираните от тях дружества, е насрочено за днес в Окръжен съд – Кюстендил. Общата стойност на предявения иск е 4 250 189 лева, като по-голямата част от сумата се претендира към дупнишките бизнесмени. До момента няколко пъти гражданското дело беше отлагано от съда, а след това и спряно заради очакване на тълкувателно решение от върховните магистрати, касаещо предявения иск срещу Пламен Галев и Ангел Христов. На последното заседание, провело се на 15 септември съдът в Кюстендил даде ход на делото за конфискация на имущество на Пламен Галев и Ангел Христов, техните съпруги и контролираните от тях дружества, предаде като като особен представител по делото беше вписан адвокат Ана Кьосева, която ще защитава интересите на Радмила Христова. В същото време беше заличен от списъка с особени представители адвокат Нели Икономова, защото тя вече не упражнява тази професия. В рамките на заседанието бяха правени възражения и допълнения по проекта за доклад на съдебния състав, след което той беше приет. Бяха приети и множество доказателства, представляващи договори за наем и за заем, служебни бележки и справки. В същото време по част от тези доказателства бяха назначени съдебно-графологични експертизи, които да установят тяхната истинност. За договорите бяха изискани и допълнителни справки от нотариусите в град Дупница. Представителите на комисията поскаха документ за разкриване на информация за движението на суми по банкова сметка, което до момента не е направено. Освен това бяха назначени няколко експертизи за оценка на недвижими имоти, автомобили и оръжие. В рамките на заседанието бяха вписани и свидетели по делото, които вече са разпитани. Съдът на 15 септември одобри и разпит на свидетели от Кипър, Гърция и Сейшелите. Комисията оттегли искането си за лично явяване в съдебната зала и отговор на поставени въпроси от страна на Пламен Галев и Ангел Христов.
От 1 октомври се възстановява дейността на обществената трапезария в Дупница, информират от общинския пресцентър. Трапезарията приключи своята дейност на 30 април, като до тогава изхранваше с безплатен обяд 99 души, отговарящи на изискванията посочени от Министерството на труда и социалната политика. Финансирането е от Фонд “Социална закрила”, а разходите по самото изпълнение на проекта бяха за сметка на общината.
Децата на футболна школа Марек 2007 набор 2003-2004 години сътвориха истинска сензация и победиха в София връстниците си от Славия които не познаваха вкуса на поражението от началото на първенството на Футбол7 група Б. Надпреварата се провежда в столицата , а отборите са разделени в две групи по 13 тима. Напред продължават първите 6 от всяка група, които ще сформират нова съставена от 12 отбора. Децата на Марек са под ръководството на Борис Кръстев, който заяви, че е много щастлив от успеха и от тактическата дисциплина показана от 10 годишните футболисти от неговия тим. По регламент се играят 3 третини от по 15 минути. Срещу Славия точни за Марек бяха Бельов в 9-та минута и Г.Иванов в 13-та минута. След този успех дупничани са с реални шансове да се класират в шестицата. Същевременно юношите младша възраст на Марек 2007 завършиха днес 2:2 с Миньор Пк в мач игран в Крайници.
Във връзка с реакцията по повод на избрани народни представители с листите на ДПС със сравнително малко на брой гласове, получени в Кюстендилска област, Габрово и Ямбол, предизборният щаб на ДПС припомня, че този феномен не се отнася само до Движението за права и свободи, съобщиха от пресцентъра на партията. Изборният кодекс и скрепената в него методика за изчисление на мандатите определят разпределението на гласовете за съответната политическа сила, без възможност за субективна преценка, допълват от там. Днес за пореден ден имаше протести заради избора на Александър Методиев, известен като Бат Сали, от листата на ДПС за депутат от Кюстендил. Дупничани изразиха своята позиция, а от ДПС попитаха. „Защо БСП и ГЕРБ надават вой срещу мандатите на ДПС, а за същите на "Атака" и "АБВ" се мълчи.“
Марек Юнион-Ивкони не успя да оглави класирането на Суперлигата по волейбол. В дербито на 15-ят кръг дупничани се препънаха при домакинството си в Сливница от лидера Монтана. Гостите записа много важна победа в Суперлигата с 3:2 (25:21, 19:25, 25:20, 24:26, 15:9). Срещата се игра пред близо 650 зрители. Победата за гостите от Монтана можеше да бъде и по-изразителна, след като в четвъртата част изпуснаха аванс от 16:13. Краят на гейма бе доста оспорван, като играчите на Монтана подцениха наглед лекия сервис на Борислав Апостолов и допуснаха топката да намери очертанията на полето им, а с това и Марек достигна до тайбрек след 26:24. Дупничани започнаха по-добре в решителния гейм, но гостите направиха обрат и поведоха с 10:6. Разлика, която се оказа решаваща за крайния изход от двубоя. В тима на Монтана като титуляр отново започна Любомир Агонцев за сметка на Георги Братоев, който все още не се е сработил напълно в схемите на треньора Георги Петров. Треньорът на Марек Найден Найденов предприе промяна след края на третия гейм, като на мястото на Гьорги Гьоргиев пусна втория си разпределител Владимир Лобутов. Голям мач за Монтана изигра нападателят Минчо Минчев, бивш играч на Марек, който заби 26 точки (2 аса, 3 блокади, 42 % в атака). Съотборникът му Явор Генов добави 19 (1 ас, 2 блокади, 50 % в нападение). За Марек с 23 точки се отличи Михаел Манджуков (1 ас, 1 блокада, 41 % в атака), а 21 записа Станислав Величков (43 % в нападение). За играчите на Марек това бе втора загуба от началото на първенството и първа след пет гейма. С поражението се сложи край на серията от 11 поредни победи на дупничани. Във временното класиране Монтана вече има 35 точки, с три повече от Марек, който има мач по-малко, гостуване на Добруджа.
Кметът на Дупница инж.Методи Чимев поиска прошка от дупничани на днешния брифинг с медиите.„Използвам възможността да поискам прошка от вас и от всички жители на общината. През цялото време сме и работим с една единствена цел – за гражданите на община Дупница. Няма безгрешен човек, и аз също съм бъркал. Това е човешко, а няма безгрешен човек“, заключи инж.Чимев.
Германея записа нова победа над Пирин (Разлог). След като в четвъртък сапаревобанци победиха разложани с 4:0, сега момчетата на Борис Кръстев се наложиха с 2:1 в приятелски мач, игран на стадиона в Бобошево.
Вчера дупнишки полицаи са иззели 1330 къса цигари без български акцизен бандерол, информират от пресцентъра на полицията. 65-годишен дупничанин е превозвал цигарите с автомобила си “Фиат”. По случая е започнато досъдебно производство в РУ Дупница.
Страница 139 от 156

Днес се навършват 129 години от Съединението на България – обединението на Княжество България и Източна Румелия през есента на 1885. То е координирано от Българския таен централен революционен комитет.