Начало
Барселона се наложи с 2:0 , и с общ резултат 6:0 се класира за четвъртфиналите.И двете попадения за каталунците реализира Лео Меси в 44 и 63 минути..В друг двубой днес от същия турнир Реал Сосиедад победи като гост Виляреал с 1:0 и също се класира.
Заявления за финансиране на "ин витро" процедури от бюджета на Община Дупница се приемат от днес, информират от пресцентъра на кметството. Двойките с репродуктивни проблеми ще могат да разчитат на финансова помощ на стойност 1 500 лв. на семейство. Това е 4-а кампания на територията на Дупница, като за досегашните три години се отделяха по 15 000 лева. В тазгодишния бюджет, по предложение на кмета Методи Чимев сумата за това е вече 20 000 лева.
Миньорите от мина "Бобов дол" ще останат 1 час повече под земята, след като им приключи смяната днес в знак на подкрепа на колегите им от мина "Черно Море". Символичният едночасов протест е в 14 часа, съобщава Дарик.
Централният защитник на ЦСКА Александър Тунчев е също на разпит в полицията,. Бранителят, който в момента е капитан на "червените"вече над един час дава обяснения пред разследващите. Тунчев е привикан да дава показания за съмнителни мачове, в които е участвал в периода, когато бе футболист на Локомотив (Пловдив).
Вече близо 14 часа ТИР натоварен с 24 тона бира стои на улица в Дупница. Камионът пропадна в дупка на пътя до градинката „Муструков“ в кв. Бишика .Инцидентът е станал снощи . Шофьорът на големия товарен камион извършвал маневра и не видял, че има земен насип върху огромната яма. Движението тази сутрин на кръстовището бе затруднено. Очаква се бирата да бъде разтоварена, за да може ТИР-ът да бъде изваден от дупката, като след това отново ще бъде натоварена.
Вчера в землището на с. Пиперков чифлик е намерен трупът на обявената за издирване на 12 март 76-годишна жена от селото. При извършения оглед следи от насилие не са установени.
След по-малко от 4 часа, в Испания ще започне поредният двубой от Шампионска лига по волейбол между местния шампион КАЙ Теруел и българския Марек Юнион-Ивкони. И двата отбора нямат победа досега след два изиграни двубоя. Испанците, в чийто редици се подвизават доста опитни играчи е фаворит според букмейкърите с огромна преднина. Победата им се оценява на ставки от 1,08 до 1,10, докато за дупничани успехът е в порядъка на коефициент от 6 до 9.
Над 100 000 души се събраха на 24-тото издание на традиционния фестивал на маскарадните игри "Сурва" в Перник, което се проведе през изминалия уикенд. Кукери, мечки, дяволи, звуци на чанове, 85 групи с 5371 участници изпълниха улиците на миньорския град. Това е най-старият фестивал в страната. Неговата история започва от 1966 година, а до края на тази година сурвакарските обичаи вероятно ще станат част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО.Той е едно от най-важните мероприятия, запазващи българските фолклорни традиции. Сред участниците бе и Кукерската група „Венец“ от дупнишкото село Джерман. Главен ръководител на групата е Красимир Атанасов. Дефилето на „Венец“ с изключително атрактивни и качествено изработени костюми, събра много аплодисменти от публиката и дори бе излъчено по национална телевизия. В групата обаче остана известно разочарование, тъй като не бе оценена подобаващо от журито. От „Венец“ се заканиха, че следващата година ще участват с костюми изработени от популярната в миналото материя „ледека“, която е била оценена на фестивала. Награди за представянето в международния фестивал в Перник са присъдени в общо 17 категории, като носителите на отличията са определени от жури с председател проф.д-р Георг Краев.
40-годишен е пострадал при ПТП снощи. Пешеходецът, който е бил във видимо нетрезво състояние е блъснат от лек автомобил "Ауди", управляван от 40 -годишен мъж от Бобов дол. Пострадалият е закаран в дупнишката болница със счупен крак и съмнение за комоцио. Инцидентът е станал на пътя Бобов дол – село Бабино. По случая е започнато досъдебно производство в РПУ Бобов дол.
ФК Марек днес картотекира в БФС 6-ма нови футболисти, които бяха привлечени в клуба през зимната пауза в първенството на А-футболна група. Вратярят Боян Пейков, защитника Мартин Кавдански, халфовете Георг Василев, Тодор Колев , Илиан Гаров и нападателя Томислав Павлов вече официално са играчи на Марек.
На 12 януари Марек ще направи първата си тренировка за 2015 година. Каква обаче бе изминалата 2014 за дупнишкия клуб? 2014 година ще остане в историята на футболна Дупница с това, че Марек отново се завърна в А-група. През сезон 2007/2008 година Марек се раздели с елита, а през 2010 година бе учереден нов клуб Марек 2010. Този клуб извървя трудния път от най-ниското стъпало-окръжните групи, за да ликува миналото лято при връщането си в елита.
На специална пресконференция от Марек представиха днес новата структура на клуба и приоритетите за развитие. Президентът на клуба Стойчо Милев представи първо новия УС, в който влизат Стойчо Милев, кмета на Дупница инж Методи Чимев, Янек Кючуков, Любен Колев и Краси Влахов. Стойчо Милев отговори на въпрос, че е извършена ревизия на клуба и документите днес са предадени на кмета на Дупница инж Методи Чимев. Създаден е и спортно-технически съвет в който влизат Янек Кючуков, Цветан Видински и Краси Влахов. Този съвет ще взима всички оперативни решения, но те ще влизат в сила само ако са приети с пълно единодушие и от тримата. По този начин, според Янек Кючуков ще има повече прозрачност. Самият Кючуков е новият изпълнителен директор, който сменя на този пост досегашния Иво Паргов. Нов пост е въведен в клуба и това е на финансов мениджър. Функциите ще бъдат изпълнявани от Цветан Видински, който от създаването на Марек 2007 е един от основните финансови благодетели на този клуб. Основен приоритет според Видински ще бъде изграждането на още един помощен терен на ст Бончук. Той заяви, че децата от школата ще тренират безплатно и на неговото игрище в жк Бистрица. „Има над 250 деца вече в Марек и трябва да работим за тяхното развитие.“, заяви Видински. От днес, за детско-юношеската школа в Марек ще отговаря пък Анжело Кючуков, който ще продължи работа и като треньор в школата. След близо 15-годишно отсъствие от "Бончук", от днес в родния си клуб се завръща Борис Кръстев. Той ще бъде новият старши треньор на представителния тим, а негов помощник Светльо Георгиев. „ Първо искам да благодаря за гласуваното доверие, не мисля, че мога да откажа такова предложение, защото аз съм играл тук. Свикнал съм да работя в трудни условия. Искам да изградим един дупнишки тим с леки попълнения от вън“, заяви Кръстев
Три фирми ще влязат в спор за близо 1 милион лева. Фирмите са "Аква инс" ЕООС-София, "ДЗЗД "Тобиница" Кърджали и Обединение "Инфрам-Ди Ес Инвест" – София. В 10.00 часа утре в кръглата зала на Общината ще се проведе открита процедура по отваряне на ценовите оферти за възлагане на поръчка с предмет: "Осъщестяване на независим строителен надзор при извършване на строителни и монтажни работи за реконструкция, модернизация и разширяване на ГПСОВ-Дупница и доизграждане на канализационна мрежа".И трите фирми участваха на първия етап и след проверката на документацията са допуснати до процедурата. Прогнозтана стойност е 950 000 лева без ДДС.
Директорът на РДПБЗН – Кюстендил комисар Гроздан Христов днес направи предложение до директора на ГДПБЗН главен комисар Николай Николов, 4-мата младежи, които спасиха 93-годишен жител на Усойка от пожар да бъдат наградени. Пожарът в село Усойка и развилите се впоследствие спасителни действия от страна на младежите, ви информирахме още на 1 май. Припомняме, че 21-годишният Мартин Миланов заедно с приятелите си Марио Николов и Божидар Терзийски от селото и 17-годишният софиянец Янко Малинов изведоха от горящия имот 93-годишният собственик невредим.
Марек Юнион-Ивкони юноши старша възраст завършиха успешно първия полусезон, само с една загуба от Левки Бол и се нареждат на втора позиция в класирането с 14 точки. За zadupnitsa.com коментира посрещачът и бивш капитан на националния отбор – Михаил Цветанов. Той е роден в Исперих, но от 2008 година е състезател на Марек Юнион-Ивкони.
Регионалната организация „Шалом" в Дупница награди 5-те ученички от СОУ „Св. Паисий Хилендарски" за отличното им класиране на национален конкурс. Второто място в Националния ученически конкурс на тема „70 години след освобождението на концентрационния лагер „Аушвиц – Биркенау" – с лице към миналото, за да имаме бъдеще" на отбора на СОУ „Св. Паисий Хилендарски" им донесе и награди в Дупница. Карина Василева, Даяна Николова, Ванеса Йорданова, Дженни Беллиато и Лора Антова, ученици от 9 б клас получиха от председателят на регионалната организация „Шалом", Леонид Хаздай подаръци и поздравления за отличното им представяне на национално ниво. Всяко едно от момичетата получи подарък ваучер на стойност 50 лв., с които могат да си купят книги и ученически пособия от книжарница в Дупница. Награди ученичките получиха и от община Дупница и НЧ „Ген. Георги Тодоров". Беше подчертано колко голям е приноса към наградата на преподавателката по история Маргарита Сапунджиева. Под нейно ръководството децата изработиха постери, посветени на темата за Холокоста и уроците на историята, пречупени през погледите на младите хора и оцелелите и все още живи дупнишки евреи.
Започна почистването на отводнителните шахти на територита на град Дупница, информираха от пресцентъра на кметството. Над 50 улици и квартали са включени в списъка. Почистването е от задръствания, наноси и боклуци. Изпълнител на почистването в "Рага Строй" ООД-София, а стойността на услугата е 3 000 лева без ДДС. Цялото почистване ще продължи 15 дни.
Столичният ЦСКА се стяга да нанесе първа загуба в тазгодишната кампания на мъжката ни Супер лига на шампиона "Марек Юнион-Ивкони". "Червените" волейболисти приемат дупничани в зала "Христо Ботев" от 17 часа. Досега играчите на Найден Найденов нямат загуба, и това е допълнителен стимул за другите отбори. В състава на ЦСКА няма контузени състезатели. До последно под въпрос е посрещачът Бойко Бонев, който си реди трансфер в Кипър, и ако днес не е упял да се договир, може да излезе за своите.
Днес в Дупница беше открита предизборната кампания на коалиция от партии „България без цензура“ в 10 МИР Кюстендил. За откриването пристигна лично председателят и лидер на коалицията Николай Бареков, който представи всеки един от кандидатите.
Скандал с назначаването на хора по програма "Национална сигурност" на територията на община Дупница е на път да избухне. Причината е, че заместник кметът на Община Дупница Крум Милев цитиран от пресцентъра на кметството обяви, че назначенията реално се правят от партийни централи. Порази тази причина, днес в сградата на Общината е имало среща по искане именно на кметското ръководство. На срещата освен Милев, са присъствали заместник областния управител Мария Чочова, кметовете и кметски наместници на селата, представители на Бюрото по труда и от ОДМВР- Кюстендил в лицето на Ивайло Дамянов, Сергей Симеонов и Иван Янев – сектор “Охранителна полиция” – Дупница. Както е известно, за Кюстендилска област са осигурени 180 места от общо 5000 за цялата страна, но проблем с осигуряването на хора има в община Дупница, за където са определени 40 души. Пазачите трябва да осигуряват охрана на черешовите масиви и земеделските земи.
Със заповед на кмета на Община Дупница е създадена комисия от общински служители, която да извърши проверка за състоянието на дворовете и спортните площадки на общинските училища и детски градини. Комисията включва еколог, представител на строителен отдел и специалист по образованието.Кметът на Дупница инж.Методи Чимев е дал срок до 04.09.2015 г. за работа на комисията с цел до започване на новата учебна година да бъдат отстранени всички нередности, застрашаващи живота и здравето на децата. На 3 септември 2015 г. от 16.00 ч. в Заседателната зала на партера на Община Дупница ще се проведе среща между директорите на училищата и детските градини и представители на КАТ, РУ на МВР и РС ПБЗН, във връзка с предстоящото начало на учебната 2015/2016 г. Ще се обсъдят въпроси, свързани с организацията на 15 септември – откриването на новата учебна година и мерките за осигуряване безопасността на движението.
Италианската полиция обяви, че е предотвратила подготвян план за окупирането на площад Сан-Марко във Венеция. Карабинерите са арестували 24 човека сред които има и организатори на проведения на 16 март референдум за независимост на област Венето. По информация на полицията сепаратисти са подготвяли превземането на площада със самоделно направен танк. Било закупено и огнестрелно оръжие от албанската мафия. След превземането на Сан-Марко сепаратистите подготвяли да обявят правителство и да искат отделяне от Италия.
Любомир Васев завърши трети на мотокрос в Принос/Гърция. В клас MX2 Васев се представи отлично в първия манш, но след това завърши трети в крайното класиране. Участието на дупничанинът в Гърция е част от подготовката му за 2-ят кръг от Източно-европейския шампионат, който ще се проведе този уикенд в Бурса/Турция. На 6-ти април шампионът от 2014 година и при мъжете и при младежите в Източно-европейския шампионат в клас MX2 Любомир Васев, завърши трети на трасето край град Янина в Гърция в 1-ви кръг от шампионата. Само преди седмица той спечели традиционния Великденски мотокрос в с. Мездрея, община Берковица.
Фенклуб на "Марек" ще бъде учреден в следващите дни на американска земя. От Чикаго фенове на футболния отбор са се свързали с изпълнителния директор Иво Паргов и са го уведомили за намерението, в което по предварителна информация ще се включат около 150 души. Градът на Ал Капоне е най-предпочитан от дупничани за преселение и по неофициална информация над 3 000 са жителите от общината, които вадят хляба си там. Първата инициатива след официализирането на фенклът ще бъде да закупят годишни членски карти за посещение на домакинските мачове, като по този начин символично ще засвидетелстват подкрепата си към клуба.
5 от общо обявените 14 лекарски кабинети намиращи се в Старата поликлиника бяха продадени от Община Дупница днес след търг с явно наддаване. Кабинет с площ 67,14 кв.м. бе закупен от единственият явил се кандидат "АИППДМ-д-р Евгени Михайлов" ЕООД за сумата от 30 680 лева. Благовеска Търпова закупи 37.36 кв.м. за 19 440 лева, а "СМДЛРК-Поли Кукушева" ООД придоби два кабинета – 20.95 и 24.09 кв.м. съответно за 10 780 лева и 12 480 лева. Кабинет за 32.27 кв.м. бе закупен от ЕТ "Д-р Райчо Златков" за сумата от 17 550 лева. На всички тези кабинети имаше по един участник, като това са сегашните им ползватели, които обаче плащаха наем.Любопитна бе ситуацията с кабинет от 103.55 кв.м, с начална цена 51 830 лева. За него бяха закупени документи от "СМДЛРК-Поли Кукушева" ООД и "Преслесстрой" ЕООД-Разград. Подадени две жалби от "СМДЛРК-Поли Кукушева" ООД, едната от които час преди търга, наложи прекратяването на тази процедура от комисията с оглед невъзможността за проверка и съобразността поради изключително кратките срокове за реакция по жалбите.
Изненадващо обаче не се явиха кандидати за другите 8 апетитни кабинети, които се използват и в момента от наематели. Поради тази причина ще се проведе повторен търг за тях на 15 януари.
39-годишен мъж от Плевен е бил убит снощи в центъра на Плевен. От полицията потвърдиха, че мъжът е открит в безпомощно състояние, намушкан с нож в гърба на кръстовището на улиците "Иван Вазов" и "Сопот". Сигналът за инцидента е получен на телефон 112 на 22 януари в 23:03 часа. На място са изпратени екипи на Спешна помощ и на полицията, които установили смъртта на мъжа. Направената проверка е установила, че мъжът нама криминални прояви и не е осъждан. Трупът е приведен за аутопсия и окръжен прокурор работи по установяването на извършителя и задържането му.
Стара легенда в Дупница разказва, че каменен кръст белязал съдбата на единствената джамия, строена някога в този български град. Вградили го някъде през 15 век поробени християни, които използвали сълзите си вместо вода за строежа. Турските завоеватели ги принудили да съборят съществуващия там православен храм и на негово място да вдигнат минаре в прослава на чуждия бог. В името на паметта народна, окованите строители подредили жълти каменни блокове във формата на кръст, който да изпъква на фасадата. И за да се знае от поколенията, че някога на това място е имало олтар на църква. Така дамгосана, джамията просъществувала няколко века до Освобождението, когато сградата била превърната в затвор. Днес даже името й е потънало в забвение, а помещението се използва като изложбена зала.
Дупнишкият кмет инж. Методи Чимев изяви желание по време на сесията да се проведе референдум за това да се поема или не облигационния заем. "Нека не забравяме, че нас са ни избрали нашите съграждани и ние трябва да работим за хората и града. Готов съм на вариант за референдум и да си кажат мнението", обяви Чимев по време на дебатите.
Страница 139 от 156



