Марек би в Габрово, отново след тайбрек. 50-годишен игра за домакините Шампионът Марек Юнион Ивкони записа драматична победа в доскорошното голямо дерби на родния мъжки волейбол с КВК Габрово. Дупничани надделяха с 3:2 като гости (25:23, 15:25, 18:25, 25:17, 12:15) в последния мач от 4-ия кръг на първенството. Играчите на Любомир Герасимов започнаха по-добре срещата и успяха да затворят първата част с 25:23. Това сякаш раздразни гостите, които взеха следващите два гейма съответно с 25:15 и 25:18. И точно, когато се очакваше мачът да завърши с успех 3:1 за гостите, габровци успяха да намерят сили и да вкарат срещата в тайбрек след 25:17 в четвъртия гейм. В петата решителна част двата отбора вървяха точка за точка до 12:12, но до края волейболистите на Марек Юнион Ивкони показаха по-здрави нерви и спечелиха мача, съобщава volleyball.bg. Срещата ще се запомни и с това, че в даден момент от нея на терена за домакините се появи 50-годишният разпределител Димитър Божилов. Така той постави рекорд за най-възрастен волейболист играл в българското първенство и се изправи срещу своя син Мартин Божилов, който е либеро на гостите. Страхотен мач за гостите направи Георги Елчинов, който завърши като най-резултатен играч с 35 точки (2 блокади и 79% в атака). Станислав Величков добави 17 точки (77% в атака) за победителите. За КВК „Габрово“ Николай Леков записа 29 точки. Така момчетата на Любомир Герасимов, които до този момент нямаха спечелен гейм, откриха точковия си актив. Въпреки това те продължават да са на последно място заради по-лоша геймова разлика от Левски Боол, който също е с една точка. КВК Габрово обаче е с мач по-малко от "сините". За гостите от Дупница пък това бе трета победа с 3:2 от началото на шампионата. Играчите на Найден Найденов все още не могат да запишат чист успех и с 6 точки заемат 5-о място в класирането. На 6 точки зад лидера в Монтана, който вчера победи ЦСКА с 3:0.
Мъжете винаги са виновни… Aко питате нас, мъжете винаги са ни виновни! Което, естествено, е много далече от истината. И, за да ви докажа, че в повечето случаи жените сами сме си виновни, че не ни върви в любовта, ще ви запозная с един много интересен текст, който няколко от приятелите ми във Фейсбук споделиха. Чета и се чудя да се смея ли да плача ли?! Защото, колкото е забавен, толкова е и истински…
Осуетени са над 10 опита за кражби на новите павета и бордюри в Дупница Над 10 опита за кражби на строителни материали са осуетили служителите от Контролното звено към Община Дупница в рамките на извършваните дейности по проект "Зелена и достъпна градска среда". Последните два случая са от понеделник и петък, информират от пресцентъра на кметството.
Продължава премахването на старите спирки в Дупница  Демонтирането на старите автобусни спирки в Дупница продължава.
Цветан Василев се чувства предаден от всички! Няма да се прибере доброволно в България Чувствам се предаден от всички, заяви Цветан Василев на влизане в полицейския участък в Белград. "Нямам сигурност за нищо, ще се върна в България, когато се почувствам сигурен", каза още банкерът. "Заплахи за живота ми не коментирам. Над мен беше оказан непосилен политически натиск. Предполагам моите адвокати ще кажат каква е следващата стъпка. Аз съм в официална процедура по екстрадиция", добави мажоритарният собственик на КТБ. Цветан Василев изглежда видимо отслабен, коментират журналисти командировани в Белград.
Ранен щъркел вся суматоха в центъра на Дупница, спасиха го Щъркел създаде известна суматоха в центъра на Дупница, уплашено разхождайки се и опитвайки се да излети, информират от общинския пресцентър. Случката се е разиграла на една от централните улици в града (при магазин “Брезите”) вчера следобед. Сигнал е подаден на 112 от минувачи, притеснени, че може да бъде сгазен от кола, а и предвид на видимото му състояние. Сигналът е препратен за реакция към отдел “Екология” в Община Дупница. Веднага са изпратени служители, които са хванали 70-сантиметровият щъркел. Защитената птица е прегледана от ветеринарния д-р Ангел Ангелов, който е отговорник за приюта в града, който е установил, че при падането е с ранено крило. "За птицата са осигурени необходимите грижи през времето му на престой в приюта", допълват от пресцентъра на кметството.
Другата седмица обявяват за лиценза на „Марек“, дубълът загуби 2:5 от „смърфовете“ От Лицензионната комисия към БФС трябваше вчера да обявят на пресконференция отборите, които получават лиценз за вътрешното първенство и кои не. Досега от родната централа оповестиха едва 7, а всички останали тръпнат в очакване, за да видят какво ще бъде бъдещето им. Отборът на "Марек" вече изпадна от А група и от новия сезон ще се подвиззава във втория ни ешелон. Заради забавянето с лицензиите и най-вече коментарите около ЦСКА и Черно море тръгнаха слухове, че останалите 5 клуба от елита имат проблеми с документите, но от родната централа все пак уточниха, че документите на всички клубове не са разгледани и това е причината да не са обявени. Самият наставник Тенчо Тенев вече обяви, че в клуба мислят за селекцията за Б група след загубата от "Локо" (Пд).
След труса в Непал: 1500 души са загинали, лавина погуби алпинисти на Еверест Близо 1500 са жертвите на разрушителното земетресение с магнитуд 7,9 в Непал, ранените са хиляди. Столицата Катманду е понесла сериозни щети. От бедствието са пострадали и множество източни и североизточни райони в Индия, предаде ТАСС. По информация на посолството на Република България в Индия, акредитирано и за Непал, към момента няма данни за пострадали български граждани в резултат на разрушителното земетресение. Това съобщиха от МВнР. Непалското правителство обяви извънредно положение в пострадалите райони и призова международната общност да окаже хуманитарна помощ, предаде ДПА. Най-малко 29 от 75-те окръга в страната са засегнати от земетресението. На съвещание правителството реши да отпусне 500 милиона непалски рупии (5 млн. долара) за фонда за борба с бедствията. Индийската метеорологична служба регистрира в Непал над 13 вторични труса след земетресението с магнитуд 7,9, разтърсило района тази сутрин, съобщи ведомството, цитирано от ТАСС. Първите трусове с магнитуд 7,9 и 6,6 съответно са били последвани от още 10 със сила от 5 до 5,8 и други три с магнитуд от 4,4 до 4,9, уточнява руската агенция. Трусовете са усетени и в редица райони на Индия, където според местното вътрешно министерство са загинали най-малко 12 души, припомня ТАСС. Най-малко 18 чуждестранни алпинисти са загинали при няколко силни лавини на Еверест, предизвикани от мощното земетресение в Непал, предаде ТАСС, позовавайки се на представител на спасителните екипи. Алпинистка група на индийската армия, която се намирала в базовия лагер под връх Еверест, успяла да открие и извади изпод лавините телата на 13 чуждестранни алпинисти, а други пет жертви са все още затрупани. Националността им се проверява. Според министерството на туризма в Катманду в базовия лагер или на връх Еверест е имало най-малко 1000 алпинисти, в това число около 400 чужденци, отбелязва Ройтерс. Лавина през април м.г. уби 16 непалски водачи (гидове). Април е един от най-популярните периоди за изкачване на Еверест преди дъждовете и облаците да скрият планината в края на другия месец, отбелязва Ройтерс. Агенцията припомня също, че земетресение с магнитуд 8,3 през 1934 година уби 8500 души в Непал.Източник DarikNews.bg
Шампионът Любомир Васев със специална покана за мотокрос в Хърватска Шампионът от миналата година в Източно-европейския шампионат в клас MX2 Любомир Васев замина днес за Хърватска, където утре ще участва в силен мотокрос. Васев получи специална покана от организаторите на надпреварата. На 7-ми юни в Крешево /Босна и Херцеговина/ ще се проведе 4-ят кръг от в Източно-европейския шампионат, като дупничанинът е един от основните претенденти за почетната стълбичка. Припомняме, че Васев не участва в 3-ят кръг в Бурса Турция. Тогава той не бе допуснат да влезе в страната, поради неточност в документите. Тази година в Източно-европейския шампионат състезанията са намалени. Миналата година бяха 9, а сега са само 6, след като Румъния, Молдова и Македония, няма да организират кръгове. В момента Любомир Васев е в добра форма и е лидер в РШ.
Още снимки от „Спортист на Дупница 2014“ Изключителен бе интересът към церемонията по "Спортист на Дупница" за отминаващата 2014 година. Наградените можете да видите в още снимки тук, а запис на самото тържество, очаквайте тази вечер в ефира на ТВ Запад в предаването "Спортна арена" от 21 часа. Очаквайте утре пълен запис от предаването ТУК.
Дупничаните Теодор Георгиев и Александър Джорджев отпаднаха на ¼ финали в Молдова Двамата дупничани представители на СК Гладиатор не успяха да стигнат да медалите на турнир по таекуон-до от клас G1, който се проведе в молдовската столица Кишинев. В категория до 74-килограма при мъжете Теодор Георгиев загуби на ¼ финала от Кириакос Константинидис от Гърция. В категория до 49-килограма при юношите Александър Джорджев отстъпи на ¼ финала на Лука Стоянович от Сърбия. В първият ден на турнира Митко Джорджев взе първо място в категория до 63кг. при юношите. От понеделник Теодор Георгиев и Валентин Крумов отново се качват на Балмекен, за да продължат подготовката си с националния отбор.
В Украйна откриха мъртъв руския фотограф Андрей Стенин, изчезнал преди месец. Руският фотограф Андрей Стенин, който изчезна през първите дни на месец август, е открит мъртъв в Украйна, информира AFP, като се позова на сведения от негови колеги. „Нашият колега, фотографът Андрей Стенин, е мъртъв. Оказва се, че той не е бил затворник, а е мъртъв от около месец”, съобщи Димитри Киселев, който е колега на покойния. Експертиза потвърди, че намереното тяло е на фотожурналиста. Според непотвърдена информация, той е бил в обстрелвана военна колона и е бил убит в една от колите – „Рено Меган”. Според ръководството на агенция „Русия днес”, за която работеше Стенин, той ще бъде погребан на 5 септември в Москва.m_1001376
Мартин Божилов: Най-сладката от всички титли досега, в Марек не сме колектив, а семейство Либерото на новите стари шампиони Мартин Божилов бе изключително щастлив след поредната титла. Макар за него да е поредна, той не скри: С тези млади момчета, няма как да не си доволен на такъв успех.
Тържествата по случай влизането на Марек в А-група насрочени за 10 май- събота В Дупница официално ще отпразнуват спечелването на промоцията  за елитната А-футболна група на 10 май събота. Тогава е предпоследният кръг от първенството на Б- група, а Марек е домакин на Спартак Варна, като двубоя е от 18:00 часа на стадион Бончук. На мача ще присъстват както представители на Общината така и на официалния спонсор Актавис. " Предстои да уточним подробностите около празненствата, но със сигурност ще бъде доста интересно за всички", заявиха от Марек. Очаква се тогава да бъде връчена и купата за първенец в Б – група. 
Държавата спира да плаща на циганки с метли, ще дава за лелки в детски градини Програмата за наемане на хора без никаква квналификация е работила в годините на най-свирепата криза, но вече няма смисъл от нея, твърдят от социалното министерство. Държавата вече няма да финансира програми за заетост на общините за комунални дейности – метене, плевене на градинки, садене на цветя и пр., по които бяха наемани основно хора от циганското малцинство без никакво образование и опит. Това предвижда приетият от правителството национален план за заетост през тази година. През 2015-а единствено ще бъдат довършени вече започнати проекти, по които има наети хора, съобщи шефката на дирекция “Пазар на труда и трудова мобилност” в социалното министерство Елка Димитрова. “През минали години сумата за тези програми беше 10-15 млн. лв., докато за тази е малко над 4 млн. лв., колкото да бъдат довършени проектите. От догодина няма да има никакви средства”, обясни тя. Заварените проекти за наемане на безработни за комунални услуги ще приключат най-късно през март 2015 година. Общините ще имат възможност да наемат нискоквалифицирани работници, но като помощници в детски градини и училища, предвижда националният план. “Ще се субсидират места за лелки в градините или помощници в училищата, но не и за охранители и чистачки”, обясни Димитрова. Това се правело, за да бъдат принудени безработните да се квалифицират и да се включват и в курсовете, които плаща държавата. Хора за тези позиции ще се търсят сред дълготрайно безработните, т.е. хора, които са стояли без работа повече от една година. Основната част от субсидията за откриване на работни места обаче ще е насочена към частния бизнес, предвижда планът. През 2015 г. трябва да се разкрият 850 субсидирани работни места. Но фирмите вече ще имат ограничения, ако искат държавата да им субсидира заетост. Първо, те ще са задължени да наемат хора от дългосрочно безработните, за да може въобще проектът им да бъде финансиран. Причината е, че тази група се е увеличила през миналата година с 15 000 души и е стигнала до 138 000, които повече от година стоят без препитание. Това са 37,8% от всички безработни в България, показват данните от националния план по заетостта. Освен това държавата вече няма да покрива цялата заплата на наетите на субсидирана заетост хора. Планирано е тя да плаща 300 лв. за нает безработен без образование или със средно и 380 лв. за нает висшист при определено минимално заплащане на тези хора на 450 лв. за висшист и 380 лв. за човек без университетско образование. Работодателят е свободен да определи и по-голяма заплата, но това няма да промени размера на субсидията. Освен това доплащане към заплатата в размер на 70-80 лв. държавата ще покрива и осигуровките на наетите безработни. Промяната се прави, за да се стимулира наемането на хора от компании, които наистина имат нужда от нови работници, обясни Елка Димитрова. Досега много компании са наемали хора по субсидираната заетост само защото е имало възможност да не им плащат от джоба си. След изтичане на субсидията, която обикновено е за период от 6 месеца, тези хора отново се озовавали без работа. Очакванията са участието със съфинансиране в субсидираната заетост да накара бизнеса да преценява добре какви работници иска да наеме и да се увеличи шансът наетите безработни да останат в същите фирми и след края на субсидираната заетост. За първи път тази година ще започне и наемането на хора, които да помагат в музеи, исторически и архитектурни обекти. За тях са отделени 700 хил. лв. по програма “Клио”, която бе измислена при правителството на Пламен Орешарски, но не успя да заработи през миналата година. “Клио” би трябвало да даде работа на 200 безработни, а 96 ще преминат и специални обучения. Работните места ще са за аниматори, екскурзоводи, почистване на територията на обекта и груба помощ при разкопки. Сред обектите, на които ще се наемат безработни, са Царевец, Перперикон, Мелник, старинния Пловдив, разкопките на тракийски гробници, Велики Преслав, Плиска, Мадара и пр. Чак 2016 г. пък е най-оптимистичният срок за въвеждане на ваучерната система, с която безработни ще могат да бъдат наемани за домашни ремонти или домашни помощници, тъй като тепърва се подготвят промени в законите, за да стане това. Идеята е хората да си купуват ваучери от държавата, а тя да доплаща надницата на тези работници. Източник /24 часа
Тема с продължение: Единият от извергите е блудствал и преди това с малолетното момиче от Яхиново Двама са привлечени като обвиняеми за блудство с малолетното момиче в село Яхиново, община Дупница. Това са 34-годишния Петър Александров и 35-годишния Николай Георгиев. Първоначално в ареста попаднаха и двамата, но след това Николай Георгиев бе освободен с мярка „подписка“, а Александров, който вече е съден е с „постоянна мярка задържане“. Според информация от запознати с разследването, Александров е доведен баща на детето, а Николай Георгиев – вуйчо. Двамата са извършили блудството заедно на 12-ти април, около 22:00 часа. По време на разследването е станало ясно, че Александров е блудствал и преди това с момичето през месец март, но в Бобов дол, от където е и самия той. Образувано е досъдебно производство, а присъдата която ги грози е от 5 до 15 години затвор.
Два нови случая на кражба на ток в региона  От пресцентъра на МВР съобщават за поредните случаи на кражба на ток в региона.
И ВиК-Дупница и над 50 работещи в Общината се включиха в почистването От 20.30 часа снощи са излезли всички машини на фирмата извършваща снегопочистването на територията на община Дупница, информират от пресцентъра на кметството. "6 снегорина и един багер работят. Почистени са главните улици и подстъпите към болничните заведения и гробищния парк в Дупница. В почистването се включи и техника на ВиК-Дупница заради продължаващия обилен снеговалеж, която е изпратена да почисти пътя до водохващането и гробищния парк в село Бистрица. Поискана е справка от кметовете и кметски наместници на селата, където се оказа, че ситуацията като цяло е овладяна и всички главни улици са проходими. Среща имаше на кризисния щаб към Община Дупница с представители на фирмата, за да се обсъди работата. В Крайници отново ще се почисти пътя към Самоковско шосе заради навявания. По сигнал на кмета на Яхиново за труднодостъпни главни улици, бе изпратена техника. Спешно е изпратена техника до село Пиперево тази сутрин, за да почисти пътя до гробищата заради смъртен случай", допълват от кметството.
35 човека по временната заетост към Община Дупница, както и всички служители на фирмата по озеленяване са се включили ръчно в почистването на пешеходните зони, стълби и т.н.
От Общината напомнят, че собствениците на магазини и живущите в блокове и къщи трябва да изчистят тротоарните площи пред тях.
Телефонни измами в Дупница. Възрастна жена се раздели с 1000 лв, в Червен брег изгоряха с 1600 лв.! 85-годишна баба от Дупница е станала жертва на телефонна измама. По телефона й съобщили, че снаха й се нуждае от незабавна сложна операция и са нужни 12 000 лв. Жената събрала 1000 и ги изпратила по непознат човек. 73-годишен мъж от с. Червен брег предал 1600 лв., след като получил обаждане по телефона със същия сюжет. Започнати са досъдебни производства по двата случая в РУ Дупница.
Напомняме: Ако някой ви иска пари по телефона – за каквото и да било, бъдете сигурни, че ви мамят! Не си давайте спестяванията, събирани с много труд и лишения на измамници. Опитайте да се свържете с близките си хора, за които ви съобщават, че са в беда. Звънете незабавно на тел. 112.
Учредиха АБВ в Дупница, Георги Първанов очаквано не дойде Партия АБВ, която се свързва с президента Георги Първанов вече има своя организация в Дупница. На учредително събрание в заседателната зала на Дом на техниката, 42-ма симпатизанти на партията участваха в официализирането й. В началото на седмицата бе сигурно идването на Първанов, но след създалата се ситуация около гласуването на милиардния дълг от депутатите от АБВ, без да е съгласувано с него, очевидно е довело до катаклизми. Вместо него, в залата бяха областният председател Красимир Руев, който е по-известен с това, че е адвокат на Мюсюлманското вероизповедание в делата за придобиване на имотите, сред които и Тюрмето в Дупница, и другият гост бе депутатът Л.Никифоров.
Европейският шампион Кирил Милов: Титлата ми е за цяла Дупница! DSC01612 Икона на Св.Иван Рилски получи от кмета на Община Дупница инж. Методи Чимев единственият български борец спечелил златен медал на приключилото в уикенда първенство на Стария континент в Самоков.
„Нека закрилникът на Дупница те пази винаги“, обърна се към него Чимев.
Кирил Милов, завоюва златото в категория до 85 килограма, като на финала победи руснака Марк Бемалиан.
Полицията продължава да издирва въоръжен рейнджър нападнал две момичета Рейнджърът, стрелял вчера вечерта по момиче край Катунци, все още е на свобода, въпреки щателното претърсване на района. Нападателят се казва Никола Манчев. Той е обучен и опасен. Хората в селото са в шок от инцидента, страхуват се ренджъра да не нападне пак, пише struma.com
Нови 87 проби на хора в Рила са изпратени за изследване Във връзка с констатираното огнище на бруцелоза в гр. Рила, РЗИ предостави на Областна администрация официален доклад с резултатите към 5 август 2015 г. На 4-ти август бяха взети проби на още 236 животни (биволи и дребни преживни) от различни стопанства, които показват отрицателни стойности за наличие на болестта бруцелоза. Към момента в Лабораторията по особено опасни инфекции в гр. София се изследват други 87 проби, взети във вторник от жители на гр. Рила. Вчера са взети проби от общо 47 човека, които ще бъдат изпратени днес. Във вторник бе потвърдено наличието на бруцелоза при 80 от общо 219 изследвани животни. Агенция по безопасност на храните продължава работа по хуманното им умъртвяване и унищожаване на труповете им в екарисаж. Припомняме, че броят на заразените хора стана 13. Има още две проби, които са близки до референтните стойности за положителни, но не са доказани категорично и пробите ще бъдат повторени. Всички заразени хора са над 30-годишна възраст. По двама души са във възрастовите групи 30-34 години, 35-39 години, 45-49 години, 50-54 години. По един заболял има във възрастовите групи 55-59 години, 60-64 години и над 65 години.
Дупница преди и сега: Градската градина и Рибарника 1900-2014 година В рубриката ни Дупница преди и сега, ще ви представим две емблематични за града места, Градската градина и Рибарника. Освен това публикуваме и снимки на каменния мост до джамията. Пощенската картичка, която виждате е от периода 1910-1915 година.
Свлачище може да затвори пътя към Рилски манастир Активизирало се свлачище застрашава да прекъсне пътя към Рилски манастир. Читатели на zadupnitsa.com сигнализираха, че на около половин километър преди „Пчелина“ посока Рилската Света обител има свлачище, което може да затвори пътя. Свлачището се активизира на 6 февруари и тогава движението на товарни автомобили по път ІІІ-107 Рила – Рилски манастир бе ограничено. Освен свлечената  земна маса тогава имаше и паднали дървета и надвиснали над пътя клони, натежали от мокрия сняг,  Сега по целият път за манастира има паднали камъни, които пречат на движението и могат да доведат до пътни инциденти.
Кристиано Роналдо е новият носител на Златната топка! Кристиано Роналдо е новият носител на Златната топка!
Министър Нанков обяви: Догодина от Дупница за 100-процентово финансиране могат да кандидатстват и сгради под 36 апартаменти При огромен интерес премина днешната среща на зам.министъра на регионалното развитие Николай Ненков с домоуправители и жители на жилищата, които са допустими за саниране през следващите две години. Срещата продължи повече от час, като бяха зададени десетки въпроси към него и кмета на града инж.Методи Чимев във връзка с тази дейност. Нанков запозна присъстващите с идеята на програмата и етапите, които се следват. "Решихме да бъде финансирането на принципа "Първи по време, първи по право". Затова не губете време", обърна се Нанков към присъстващите. Освен тях, в срещата участваха областният управител Виктор Янев, заместникът Радослава Чеканска и депутатът Кирил Калфин.
OLYMPUS DIGITAL CAMERAНанков обясни, че от следващата година допустими за 100-процентово финансиране за същите дейности, ще бъдат и сградите, вече и от тухлен тип и по-малки от 36 жилища, каквото е условието през тази година. "До момента има входирани 3 заявления в Общината от 33 допустими сгради. Мен като кмет ме интересуваше да науча каква ще бъде осигурената сума за Дупница, но вече разбрахте всички – трябва да действаме максимално бързо", призова Чимев. "Похвално е, че кметът е осигурил екип, който да работи в помощ на хората. Искам да успокоя всички, предвид на носещите се от "доброжелатели" слухове, че видите ли после някой ще ви вземе жилищата. Няма такова нещо. Сдруженията са само за тази цел, за която сме се събрали сега. Идеята е да достигнем до клас C на отопление, което повярвайте много е", обясни зам.министър Нанков.
Най-често задаваният въпрос, който получи отговор бе какво ще се случи в случаите, когато един собственик си е сложил дограма на апартамента. "Тя остава, освен в случаите, в които собственикът с нарочна декларация не поиска тази подмяна", успокои присъстващите представителят на министерството. Бяха коментирани и получиха отговори единични случаи -като за жилища, чийто собственици са извън страната от години, по какъв начин ще става допускането на апартаментите, как се процедира, ако даден апартамент е взет от банка и т.н. "Най-важното е, няма нито един лев разход за сметка на живущите. Разходите са изцяло проблем на държавата. 1 млрд. лева са осигурени за тази дейност", заключи Нанков.
Миньори искат пари от НЕК За опасност от режим на тока предупредиха от миньорските синдикати на професионалния си празник. От бранша настояват да получат парите си, които НЕК и енергодружествата им дължат, за да могат да се подготвят за есенно-зимния сезон. В противен случай може да не успеят да осигурят достатъчно количество въглища, с които да работят въглищните централи и да се произведе необходимото количество ток. „Ние напълно приемаме тезата на вицепремиера, че е възможен режим на тока при определена ситуация, която няма да зависи от хората, а от природата. Ако тези обстоятелства се насложат, това е напълно възможно да се случи и затова трябва да има спешни мерки, които да подсигурят необходимите количества, за да може евентуално програмата за есенно-зимния сезон да се случи". Това каза Владимир Топалов от миньорския синдикат към КТ Подкрепа , цитиран от DarikNews.bg. Според Топалов задълженията само към „Мини Марица – изток" са над 140 млн. Според запознати НЕК дължи пари и на ТЕЦ“Бобов дол“, а от там има проблем с плащането на заплати и на „Въгледобив“ Бобов дол. От миналият месец в дружеството има променена схема на изплащане на аванс и заплати. Миньорите от Бобов дол получиха възнагражденията си за юни в началото на август.
Утре Дупница развява българския флаг на 22 метров пилон след тържествен водосвет Издигането на българското знаме в местността Дренски рид над Дупница ще стане утре 19 октомври веднага след водосвета, който ще бъде отслужен на пл. “Свобода” в 11:00 часа. На 22-метров пилон ще бъде издигнат трибагреника, който ще бъде видим от всяка точка на града, както и на километри по Е-79 и съседни общини. Преди самото му издигане, знамето ще бъде осветено на място от Георги Паликарски.
Стрелба по туристи в Тунис, най-малко 27 души са убити Най-малко 27 души бяха убити при нападение в тунизийския град Сус, предадоха световните агенции като се позоваха на съобщение на тунизийското министерство на вътрешните работи. Най-малко един нападател е сред жертвите, като до трупа му бил намерен автомат Калашников, посочи Ройтерс. Сред убитите има чужденци, съобщават местни медии. Сред тях били граждани на Великобритания и Германия, предаде ТАСС. По предварителна информация няма данни за пострадали или загинали българи в Тунис. Говорителят на тунизийското министерство на вътрешните работи Мохамед Али Аруи поясни, че нападателите дошли с надуваема лодка и започнали да стрелят още на плажа между хотел Мархаба и хотел Совива, след което нахлули в хотел Мархаба. Силите за сигурност се намесили веднага и започнала престрелка, уточни говорителят, цитиран от ДПА и Асошиейтед прес. Той поясни, че някои нападатели са избягали от местопрестъплението, допълва АП. Според тунизийската агенция ТАП пък нападателите били само двама, посочва ДПА. Това е най-кървавото нападение в Тунис за последните 10 години. Предишният рекордьор в тази печална статистика беше атаката в музея Бардо в столицата, при която загинаха 21 туристи и един тунизийски полицай. Тя беше извършена на 18 март. Тогава отговорност за атаката пое радикална групировка, врекла се във вярност на "Ислямска държава". Пред телевизия Скай Нюз британски турист в Сус казва, че след нападението хората опразнили плажа. Той разказва, че гостите в хотела, в който бил отседнал, първо получили нареждане да се заключат в стаите, когато започнало нападението, а после второто нареждане било да се съберат във фоайето. Миналата година атентатор камикадзе се взриви на плаж в Сус, но жертви нямаше, припомня Франс прес.