Нападнаха и обраха 56-годишна жена в Дупница  Досъдебно производство е започнато вчера в РУП Дупница срещу 33-годишния Б.Н. за извършен грабеж.
Ужасът продължава! Още едно убийство в България за 15 дни жертвите вече станаха 9 39-годишен мъж от Плевен е бил убит снощи в центъра на Плевен. От полицията потвърдиха, че мъжът е открит в безпомощно състояние, намушкан с нож в гърба на кръстовището на улиците "Иван Вазов" и "Сопот". Сигналът за инцидента е получен на телефон 112 на 22 януари в 23:03 часа. На място са изпратени екипи на Спешна помощ и на полицията, които установили смъртта на мъжа. Направената проверка е установила, че мъжът нама криминални прояви и не е осъждан. Трупът е приведен за аутопсия и окръжен прокурор работи по установяването на извършителя и задържането му.
Трима дупничани ще представляват България на Европейското първенство по борба за кадети Трима борци родени в Дупница са част от националния отбор за кадети на започващото утре Европейско първенство в Самоков. Валентин Димитров в категория до 50 килограма, Владимир Стойчев в категория до 69 килограма и Кирил Милов в категория до 85 килограма ще се изправят в Арена Самоков с амбицията за спечелване на медали и олимпийски квоти. Димитров и Стойчев са състезатели на Рилски спортист, а Милов на Левски, но и тримата започнаха да се занимават с борба в клуб "Дупница" под ръководството на треньора Виктор Бонев. Нашите момчета излизат на тепиха в събота, когато е надпреварата в класическия стил.
Дупничанинът Любомир Васев отвя прехвалените си конкуренти и спечели мотокроса в Троян Дупничанинът Любомир Васев записа феноменален успех, спечелвайки състезанието по мотокрос в Троян в клас MX2. Спортист №1 на Дупница за миналата година отвя конкуренцията, сред която личеше името на миналогодишния шампион и участник в световния шампионат Майкъл Иванов, нарочен за фаворит и днес на домашната му писта в Троян. Успехът на Любомир Васев е своебразен реванш за това, което стана с дупничанина в края на миналата седмица. Тогава Васев, който е шампион за миналата година в Източноевропейския шампионат не бе допуснат да влезе в Турция и да кара на трасето край Бурса.
Две трети места за дупнишки деца от международния конкурс „Abanico“ На 29 и 30 март се състоя Трети международен конкурс "Abanico" в град София за изпълнение на испански език. В него взеха участие 4-ма солисти на ВС"АртПоп".
Дупница чества 137-ата годишнина от Освобождението на България  (ВИДЕО и СНИМКИ) Честит 3-ти март, Българи! Днес, отбелязваме Деня на Освобождението на Република България от турско робство – националният празник на страната. Навършват се 137 години от подписването на Санстефанския мирен договор, довел до освобождението и независимостта на Бълагария.
Председателят на ГЕРБ – Дупница Ивайло Константинов инициира среща с лидерите на десните партии (ВИДЕО) Целта на срещата ни не е да правим предизборни коалиции или образно казано "да делим баницата". Целта е да обсъдим съвместни политики по отношение на Дупница, да обсъдим съвместни действия и да се обединим около конкретни стъпки, зa които да имаме единение и гаранция за гражданите, че това ще бъде реализирано през следващия мандат.
Четири аварии оставиха без вода голяма част от Дупница Тази сутрин голяма част от Дупница остана без вода. Много хора бяха неприятно сюрпризирани, събуждайки се и разбирайки, че водата е спряла. От ВиК Дупница заявиха, че четири аварии са причина за спиране на водоподаването. Екип на водното дружество, вече е отстранил проблем на ул. „Марин Дринов“, като към обяд работниците са насочени към авария на ул. „Велико Търново“, а след това ще работят и върху останалите две, намиращи се на ул. „Бузлуджа“ и кв. „Бишика“. Същевременно още два ремонта се налагат и в селата Яхиново и Джерман. В днешния неделен ден, екипите са ръководени от главния инженер на ВиК, Йордан Орманков. Читатели на zadupnitsa.com сигнализират, че в централната част на града вода няма вече повече от 24 часа.
Христо Райчев след победата над Славия: Младите момчета трупат опит в подобни мачове   Помощник-треньорът на Марек Юнион-Ивкони Христо Райчев бе доволен след победата на дупничани над Славия с 3:0 гейма, дошла за по-малко от час.
 „В този мач гласувахме доверие на момчета, които играят по-рядко. Тези срещи са точно заради това и се радвам, че тези млади играчи се представиха добре. Целта ни беше те да трупат опит и да видят, че няма нищо страшно да играят срещу батковците от другата страна на мрежата“, каза пред zadupnitsa.com Христо Райчев.
 Той коментира и загубата с 0:3 гейма от Копра Елиор Пиаченца в мач от Шампионската лига:
 „Виждате какви са отборите в Шампионската лига. Такива състави разполагат с играчи от световно ниво. Имена като Симон, Фей, Льо Ру не се нуждаят от представяне и каквото и да се каже за тях, все ще е малко. Ние може само да се радваме, че играем срещу такива отбори и състезатели. Тяхната класа може да ни послужи за пример и модел, който да следваме“
Учредиха структура на Жени ГЕРБ в Сапарева баня Нова структура на Жени ГЕРБ бе учредена в община Сапарева баня. Това стана в присъствието на председателя на ГЕРБ – Сапарева баня Калин Гелев, народния представител и областен координатор Кирил Калфин и Михаела Крумова – член на НИС на Жени ГЕРБ. Гости на учредителното събрание бяха и областният административен секретар Емил Гущеров, общинският ръководител на ГЕРБ – Кюстендил Виктор Янев и Радослава Чеканска – член на областното ръководство на жените. Три дами получиха номинации за общински клубен ръководител: Илияна Базиргянова, Елка Косовска и Марта Желязкова – Копанарска. Илияна Базиргянова е на 31 години, семейна с две деца, завършила право в ЮЗУ "Неофит Рилски". Елка Косовска е 33 – годишна, с две деца, завършила Минно – геоложкия университет "Св. Иван Рилски". Марта Копанарска е общински съветник в местния парламент, на 47 години е и се занимава с частен бизнес. За организационен секретар на клубната структура бе направена една – единствена номинация – тази на Евелина Гиздова. Тя е от с. Ресилово, работи като финансов консултант и е 43 – годишна. Общинският лидер на партията Калин Гелев изрази увереност, че това ще бъде една от най-добре работещите структури в областта, която ще реализира много полезни и креативни инициативи. "ГЕРБ – Сапарева баня ще разчита изключително много на Вашата активност, организираност и хъс за предстоящите местни избори", заяви още той. Михаела Крумова припомни, че в областното ръководство на дамите има представителка от Сапарева баня – Детелина Палева – и новата клубна структура ще може да разчита също и на нейната подкрепа.
Крадци в Дупница се „почерпиха“ за плячката си и с…2 л ракия 3 извършени кражби са заявени вчера в полицията в Дупница. Oт 2 мазета в жилищна сграда на ул. “Христо Ботев” в града са откраднати медни съдове, 25 л нафта и… 2 л ракия. Oт къща в с. Червен брег пък са откраднати медни съдове и моторна резачка. Местопроизшествията са обслужени от дежурна полицейска група. Работата по установяване на извършителите продължава в РУ-Дупница.
Коледен турнир по шах и белот организират младежите на ГЕРБ – Дупница Коледен турнир по шах и белот организират тази събота младежите от структура на ПП ГЕРБ – Дупница, информират от пресцентъра на партията. Турнирът ще се проведе в с. Яхиново, но няма пречка да се включат участници и от други населени места. Началният час на игрите по шах и белот ще бъде от 12:00 часа. Желаещите да се включат в коледния турнир могат да заявят участие  най-късно до петък в офисите на партията в Дупница и Яхиново.
Найден Найденов: Важното е, че постигнахме чиста победа над Арда  Наставникът на Марек Юнион-Ивкони Найден Найденов коментира победата на дупничани с 3:1 гейма над Арда, която е 14-а поредна в Суперлигата.
Идиоти оскверниха гробищата на село Бистрица Идиоти оскверниха гробищата на дупнишкото село Бистрица и хвърлиха в потрес местните жители. Неизвестните засега извършители са извадили и унищожили 6 от паметниците на погребани жители на селото, сигнализира наш читател. След проверка се оказа, че сигнал е подаден до местното РПУ от кмета на Бистрица Васил Бански.
Групата на Марек за двубоя с Берое Утре 13 септември от 19:00 часа на стадиона в  Стара Загора Марек гостува на Берое в мач от  8-ят кръг на А-футболна група. Ето и групата на дупничани за двубоя : Емил Михайлов, Цветковски, Боби Николов, Милен Лахчев, Денис Пидев, Ангел Русев, Димитър Димитров, Крум Бибишков, Петър Тончев,  Димитър Илиев, Димитър Андонов, Николай Николов, Емил Виячки, Еньо Кръстовчев, Светльо Диков, Кристиян Петков, Стамен Казълов, 
9 двойки от Дупница чакат финансиране за ин витро от Общината 9 двойки досега са подали документи в Община Дупница за финансиране по програмата "ин витро", информират от пресцентъра на Общината. Бройката обаче се очаква да набъбне в следващите дни. Както е известно, Дупница е един от първите градове в страната, който през 2012 година започна да подпомага двойки с репродуктивни проблеми от града и селата. Поради интересът и постоянно увеличаващите се желаещи от тогава, в тазгодишния бюджет по предложение на кмета инж.Методи Чимев сумата бе завишена с 5 000 лева и е вече 20 000 лв. Крайният срок е до 17 септември, след което комисия от Общински съвет ще разгледа документите на подалите при пълна дискретност. По 1500 лева получава двойка за подпомагане при ин витро-процедурите. "Досега не сме имали двойка без редовни документи и в трите години. Ако двойките с изрядни документи се окажат повече и сумата недостатъчна ще помогнем и на тях, за което съм убеден, че Общински съвет ще ме подкрепи. Все пак тук говорим за хуманен човешки жест", коментира инж.Методи Чимев.
Поредна инспекция от Чимев на спортната зала в Дупница Кметът на Община Дупница инж.Методи Чимев инспектира днес строежът на спортната зала в Дупница заедно с експерти от общината, фирмата, която извършва строителен надзор и изпълнителите в лицето на Даниел Атарян. Дейностите вървят в срок като проверка за това бе направено и от общинските служители, които следят за строежа, допълват от пресцентъра. "Имахме за уточняване някои проблеми, които възникват в процеса на работа и ги решаваме на място. Исках да разбера на място и кое кога се предвижда да се реконструира и изгражда. Септември месец клубовете трябва да се върнат в спортната зала и подновят заниманията си при вече далеч по-комфортни условия. Всеки ден е от значение, защото в момента стотици деца от различните спортове тренират в училищните салони и говорим за реален дискомфорт. Но важното е, че срещнахме разбиране от клубовете и въпрос на още малко търпение е да реализираме начинанието", коментира Чимев.
Почина млада жена болна от СПИН, живяла в Дупница Само за близо месец втора млада жена от област Кюстендил, почина от СПИН. 30-годишна жена издъхна в реанимация на МБАЛ – Благоевград от тежка пневмония с усложнения след 72-часова борба на лекарите за живота й. Младата жена е приета по спешност в събота, след оказана първа помощ на място в Кочериново от екип на Спешен център – Рила. Тежкото й състояние с белодробно заболяване и срив на имунната система предизвикало съмнение в лекарите. Веднага са предприети спешни мерки за диагностично уточняване, направеният бърз тест за наличие на ХИВ е реагирал положително.Взети са кръвни проби, които са изпратени в Националната лаборатория за ХИВ/СПИН в София, окончателните резултати ще станат известни днес. Заради бързия тест, който показал наличие на ХИВ инфекция, своевременно е информирана Регионалната здравна инспекция в Благоевград, служители работят по случая, пише struma.bg.Екипите, които са имали контакт с болната жена, са работили при засилени предпазни мерки, защитно облекло, маски и ръкавици. Предстои изследване на всички медици, които са имали контакт с пациентката, инкубационният период за позитивиране на ХИВ инфекция е 30 дни, необходими са и последващи изследвания след няколко месеца. Младата жена беше преведена в кома и поставена на апаратна вентилация за овладяване на тежкото й състояние, но въпреки предприетите реанимационни действия, бързо развиващата се инфекция доведе до фаталния край.
Краят на делото Ивайло Константинов срещу Първан Дангов е утре, ама не съвсем Продължаващото повече от 2 години дело между бившият председател на Общински съвет-Дупница Ивайло Константинов и екскметът Първан Дангов утре трябва да има окончателен резултат. Поне такова трябва да бъде развитието, след последното досега проведено заседание на съда. Както е известно, Дангов поиска да му бъде dangovдадена думата на последното заседание, което е насрочено за 10 часа в петък, след което са пледоариите на адвокатите на двамата. В рамките на до час по-късно, трябва да бъде и произнесена присъдата по иска на Константинов за 50 000 лева срещу Дангов за клевета. Константинов обяви още при завеждането на иска, че спечелената сума ще предостави впоследствие на футболен клуб „Марек“.
Марек излиза срещу Добруджа утре, за да узакони първото си място в „Б“ група  Марек ще се опита да спечели първото място в първенството на „Б“ група с победа срещу Добруджа утре.
 
 Дупничани вече си осигуриха влизането в „А“ група, а ако запишат три точки утре ще са шампиони на втория ни ешелон, три кръга преди края.
Тежък инцидент на пътя  Дупница – Кюстендил със загинал пешеходец. Възстановено е движението по пътя Дупница – Кюстендил , съобщиха от пресцентъра на Областна дирекция на МВР – Кюстендил. Възникнало пътнотранспортно произшествие в участъка между селата Нов чифлик и Невестино бе причина движението да се пренасочи по алтернативни маршрути. Загиналият е пешеходец, по първоначална информация е ударен от товарен и от лек автомобил, около 06, 30 ч. Трупът е неразпознаваем, следствие на удара и все още не се знае самоличността му. Трупът на загиналия пешеходец е закаран за аутопсия в кюстендилската болница. Работата по установяване на самоличността на жертвата и изясняване на причините за произшествието продължава РУ Кюстендил.
Няма да се намалява бройката на новите работни места в ЦНСТ-Дупница Заместник кметът на Община Дупница по европроектите Красимир Георгиев ще сключи утре в 10 часа договор в Министерство на труда и социалната политика за откриването на работни места в новоизградения Център за настаняване от семеен тип. По този начин ще бъдат осигурени 10 работни места, информират от общинския пресцентър. Сумата на договора е 219 925,50 лева, което представлява пълната издръжка на заведението – заплати, консумативи и т.н. за 19 месеца. След изтичането на този срок, ЦНСТ-то ще премине на държавна издръжка.
Дупница готова да посрещне Баба Марта DSC00538 Дупничани в тези последни дни на февруари се радват на необичайно топло време. Подранилата пролет ги зове навън и те използват слънчевите часове на деня за разходка. Притегателен център в града сега е и обособеният пазар на мартеници от ГУМ до площада.
Левски губи Сърмов и Амари за мача с Марек Георги Сърмов и Наджиб Амари ще пропуснат гостуването на Марек в Дупница. Полузащитниците имат мускулни травми, които ще изискват известно време за възстановяване. Прегледите показват, че двамата ще се нуждаят от две-три седмици възстановяване. Добрата новина за треньорското ръководство е, че има пауза след мача с Марек и в този период Амари и Сърмов може да бъдат вдигнати за следващите срещи на „сините“. Георги Сърмов се контузи през първото полувреме на мача с Лудогорец, а в края на срещата от строя излезе Наджиб Амари, който влезе след травмата на своя колега. Другият играч, който е с контузия в Левски, е Борислав Цонев. Младокът се възстановява от операция на коляното.
Надзирателите от затвора в Бобов дол се включиха днес в националния  протест Днес служители на всички затвори в страната се включиха в  национален протест-шествие под мотото: „Оставка на беззаконието! Протест срещу безхаберието!”. Надзирателите са недоволни от неспазването на Закона за Министерството на вътрешните работи по отношение на заетите в местата за лишаване от свобода, лошите условия на труд и неизпълнението на поети ангажименти от правосъдното министерство. Шествието от сградата на Министерството на правосъдието , където се проведоха последни разговори и представиха исканията си. Шествието премина през Министерство на финансите, Министерски съвет и стигна до Народното събрание. Служителите в затворите вече няколко пъти организираха протести пред затворите, в които работят, за да покажат недоволството си срещу ниските си заплати и тоталния недостиг на кадри, както и мизерните условия на труд.
От БФВ се изгавриха с Купата на България, Марек Юнион-Ивкони домакинства в Сливница Поредното безумно решение на Българска федерация волейбол бе взето днес. То се отнася за финалната част от турнира за Купата на България при мъжете. След като на няколко пъти бяха променяни датите за провеждането на срещите, днес те най-накрая станаха ясни. Турнирът ще се проведе от 20 до 25 април с участието на осем отбора, седем от Суперлигата и един от Висшата лига, достигнали до финалната фаза. Със слабата си организация БФВ се е славила винаги, като показа вече нагледно и на цяла Европа как не трябва да се организира дори един жребий.
Марек Юнион-Ивкони започна с победа защитата на шампионската си титла Марек Юнион-Ивкони победи Пирин Разлог с 3 : 1 ( 25 : 20 ) ( 25 : 22 ) ( 22 : 25 ) ( 25 : 23 ) в първи мач от четвъртфиналите на волейболната Суперлига. Срещата се игра в залата в Сливница. Най-резултатен за шампионите бе диагонала Михаел Манджуков с 19 точки, Боби Апостолов реализира 15, а Павел Душков 14. Втората среща е на 15 март в Разлог. По регламент се играе до две победи от 3-мача.
Дупничанинът Любомир Васев  втори в крайното класиране в клас MX2 в шампионата по мотокрос на България за 2014 Завърши 10-ти последен кръг на Републиканския шампионат по мотокрос за тази година. На мотополигона в град Айтос пред близо 10 000 зрители по време на състезателния уикенд,  66 участника от България се състезаваха в различните класове.Snimka1
Утре в Паничище ще се проведе състезанието по ски за купата „Невена Пеева“ На 15 март /неделя/ от 10:00 часа ще бъде даден старта на състезанието по ски за купата „Невена Пеева“. Традиционата надпревара ще се проведе за 11-ти път в курорта Паничище на писта „Аждера“. Очаква се над 100 любители на белите спортове да вземат участие в алпийското ски състезание. Те ще бъдат разделени в различни възрастови групи при мъжете, жените и децата. Организатори са от ски клуб „Паничище“ и Община Сапарева баня. Надпреварата ще бъде открита от кмета на курортната община инж.Сашо Иванов.
Инспекцията по труда влиза за нова проверка в ТЕЦ-Бобов дол Инспекцията по труда в Кюстендил ще извърши проверка в ТЕЦ – Бобов дол, съобщава радио Фокус, позовавайки се на директора на трудовата инспекция инж. Валентин Златински. Проверката ще бъде свързана с твърдението на работници и синдикати, че не се дават достатъчно количество работно облекло и предпазни средства. Инспекцията вече е правила проверка относно заплащането и ваучерите за храна. Установено е, че има проблем при изплащането на ваучери. Издадено е задължително предписание, чиито срок изтича в края на месец юни. Тогава предстои проверка в това отношение, която да установи дали предписанието е спазено. Изплащането на трудовите възнаграждения на части не е нарушение. Това е възможно, но при спазване на изискванията, записани в трудовото законодателство.
Чимев: Важно беше да осигурим парите за спортната зала в Дупница и го направихме Темата за финансирането на спортната зала в Дупница отново бе коментирана на днешния брифинг с медиите. Кметът на града Методи Чимев внесе повече яснота по въпроса, който бе повдигнат на последната сесия на местния парламент. „Скандал с парите за спортната зала не е имало. Не ми хареса почина за скандал. Залата ще бъде построена, но притеснения винаги има, когато очакваш финансиране. За нас беше важно да осигурим финансирането от управляващия орган, за да гарантираме изграждането на спортната зала. Това направихме в края на годината. Обезпечихме проекта и сега сме спокойни за реализацията му. Имаме и записна заповед от изпълнителите за сумата, и ако не се реализира съоръжението, ще си вземем всички пари. Когато отваряхме офертите през лятото срокът бе 405 дни, но се наложи да бъде съкратен този срок и ще бъде готова залата с месец и половина-два по-рано от предвиденото“, обясни инж.Чимев.