Начало
За 15-ти път в Дупница се проведе Ротариански Благотворителен коледен бал! Темата на тазгодишния бал бе "Спорт след последния училищен звънец". Събраните средства ще бъдат изразходвани за възстановяване на „светофарното градче“ в града/намиращо се до ВиК/ и организиране на спортни турнири за децата от училищата в община Дупница.
Медицинска сестра от Дупница се заби с джип в оградата на затворническото общежитие в дупнишкото село Самораново. Пътният инцидент вдигна на крак всички дежурни надзиратели в общежитието, които помислили, че някой атакува оградата на затвора. 28-годишната Ц. Д. пътувала от Дупница за Сапарева баня. На заледения участък от пътя тя изпуснала управлението на джипа и той изхвърчал от пътя и се забил в металната ограда на затворническото общежитие. Чул се силен шум, изскочили надзиратели от общежитието, които веднага сигнализирали на тел. 112.На място пристигнал екип на Спешен център и полицейска патрулка. Пострадалата е закарана с линейка в Спешния център в Дупница. От рентгеновите снимки, които й направили, лекарите установили, че е със счупен нос. Тя е тествана за алкохол, пробата е отрицателна. При оглед на мястото е установено, че причината за инцидента е заледен участък. Жената работи като медицинска сестра при джипи в Дупница. Източник Struma.bg
Предизборната кампания на коалиция „България без цензура – ВМРО БНД – ЗНС – Движение „Гергьовден“ в община Дупница започна с мотото „Българите заслужаваме повече“.
Ръководство на ГЕРБ в Сапарева баня за пореден път оказа подкрепа на местните футболни отбори от общината, информират от пресцентъра на партията. От партията осигуриха безплатен транспорт за мачовете на момчетата от селата Сапарево и Ресилово. Младите футболисти на ФК "Рилец – 1984" (с. Ресилово) и ФК "Бенковски-53" (с. Сапарево) играха едни от последните си срещи за сезона в Кочериново и Бобов дол. Благодарение на председателя на ГЕРБ-Сапарева баня Калин Гелев вече месеци наред се осигурява безплатен транспорт на футболните отбори, когато играят мачове на чужд терен.
Извънредна сесия на Общински съвет-Дупница ще се проведе този петък. Местните парламентаристи са в лятна почивка, но ще се съберат от 10 часа, за да разгледат три извънредни и много важни докладни. Първата е за искане за авансово плащане по проекта “Зелена и достъпна градска среда”, който след всички перипетий накрая ще стартира и е на обща стойност 5 млн. лева. Както вече информирахме, на 12 август ще бъде сключен официално договор, а веднага след това и направена първа копка.
Една четвърт от мъжете в Русия умират, преди да навършат 55 години, заради влечението си към алкохола и по-специално към водката, съобщиха Асошиейтед прес и Ройтерс, позовавайки се на публикация в сп. "Лансет".
"Връзката между пропадането на КТБ и на телевизията е очевидна, не мога да си затварям очите", каза в предаването на Кеворк Кеворкян пред Нова телевизия бившият изпълнителен директор на TV7 Николай Бареков. "Телевизията само по договори на Иван и Андрей дължи около 80-85 млн. лева. Със задна дата към нас – 5 млн. лева", поясни бившият телевизионер и настоящ политик. Той отрече да има пряка връзка между Корпоративна търговска банка и TV7 докато е ръководел медията. "По мое време Василев пари не е давал. Василев ми се обади един единствен път, когато кабинетът на Бойко Борисов вече падаше и бяхме пуснали материал за банката на Цветелина Бориславова. Той ми каза да не настъпвам толкова", заяви Бареков. Според него медията е финансирана от Алегро Кепитъл. "Изначалното финансиране на телевизията е от Любомир Павлов и Манджуков", поясни Бареков. Относно акцията в TV7 той заяви, че кадрите са фалшифицирани, защото той не е ходил в телевизията след като я е напуснал. Според него тази телевизия няма бъдеще. "Там има хора с по 5-10 хиляди лева заплата. От сега им казвам, че няма как да ги взимат тези пари повече. Това не са пазарни заплати. Имаше водещ, който започна да получава 30 000 лева на месец след моето напускане", каза Бареков. Той обяви, че Карбовски също е паднал от екран. Досега той винаги работел през лятото, включително и през август. Сега обаче излязъл в отпуск и повече нямало да се върне. Мартин Карбовски бил жертва и сега щяло да му наложи да връща 1,5 милиона лева. Той заяви, че КТБ се роди по време на Тройната коалиция. "Стана огромна по времето на Бойко Борисов, по времето на БСП и ДПС – приключи земния си път. Ако задълженията се окажат милиарди, темата за национализация на тази банка остава", каза Николай Бареков. "Войната между Пеевски и Василев бутна голяма част от държавността. Проблемът е в слабата държава", категоричен бе бившият водещ. "Казах и на двамата преди време, че бих бил благодарен, влизайки в тази смъртоносна схватка да не ме замесват. Не ме замесиха, благодаря им", заяви лидерът на ББЦ. Според него битката между Цветан Василев и Делян Пеевски е сблъсък на характери, на его. "За жалост най-печаливш от този скандал е господин Борисов. Не искам да водя война лично с никого, аз водя политическа война", каза Бареков. БЛИЦ
Емблематичната "Let it be" на Бийтълс звучи oт 11.30 часа и ще продължи в следващия един час на площад "Свобода" в Дупница. Песента стартира в часа, в който стартира делото в София, където се гледа на последна инстанция претенциите на Мюфтийството да сложи ръка върху стотици имоти в България. От изходът на това дело зависи и последващото решение на съдебните инстанции за "Тюрмето" в Дупница. Делото досега бе отлагано на два пъти. "За да не се създава излишно напрежение, решихме по този начин да изразим нашия протест срещу това посегателство. И държа да отбележа, че тук не става и въобще не трябва да става въпрос за политика. Като кмет на града, аз трябва да защитавам и съм длъжен да защитавам интересите на хората, които сме избрали и гласували доверие. Тюрмето е паметник на културата, Тюрмето е един от символите на Дупница и като такъв трябва и ще си остане", заяви кметът на Община Дупница инж.Методи Чимев.
Утре ще бъде открита строителна площадка в района на ВиК-Дупница, където ще започне укрепване на неустойчив откос с района на административната сграда на дружеството, инофрмират от пресцентъра на кметството. Сградата е във "висящо" положение и е заплашена от пропадане.
Австралийският кораб "Океански щит" прихвана сигнал от черната кутия на изчезналия Боинг 777. Мистерията на полет 370 е на път да бъде разбулена ако успеят да извадят записващото устройство. Това става само часове преди батериите на черната кутия да се изтощат. Батериите с които се захранва издържат 30 дни, а самолета изчезна на 8 март през ноща. Сигнала е с честота 37,5 KHz, което съвпада с този на самолета. Сигнала е засечен на два пъти от кораба: първия път е бил с продължителност над 2 часа, а след това около 13 минути. Припомняме, че онзи ден китайски кораб улови сигнал, но за около 90 секунди. Дълбочината на океана в този район е около 4500 метра, а зоната на търсене 234 хиляди квадратни километра, като там работят 14 кораба и 12 самолета. Черната кутия може да бъде извадена ако се локализира с голяма точност идващия от нея сигнал.
По пет почивни дни ще имаме за Коледа и за посрещането на новата 2015 година, предвижда решение на правителството, което ще бъде гласувано на заседание на 5-ти ноември. Кабинетът ще обяви 2 януари, петък, за почивен ден. Така почивката за Нова година ще започне на 31 декември и ще завърши на 4 януари, неделя. Самият 2 януари ще се отработва на 24 януари, а 31 декември ще се отработи на 13 декември тази година. Работни дни остават единствено 29 и 30 декември. С решението на правителството се разместват и почивните дни около Националните празници на Освобождението и Независимостта през 2015 година. Неработни дни ще бъдат 2 март, понеделник, и 21 септември, понеделник. Почивен ден ще стане и 31 декември.
Двата отбора са в пряк сблъсък за лидерската позиция. Атлетико и Барселона имат по 49 точки.
Интересен казус ще трябва да решава тези дни Общински съвет-Дупница и по-специално неговият председател инж. Владимир Владимиров. Причината е в провелия се конкурс за избор на Управител на МБАЛ "Св.Иван Рилски", който комисия с председател Първан Дангов избра досегашния д-р Таушански. По Наредба, решението на комисията трябва да бъде разгледано на първа сесия след приключване на конкурса за окончателно решение на Общински съвет. В извънредната сесия за петък, свикана по инициатива на 11 съветника такава точка няма. Остава въпросът дали ще бъде внесена като извънредна. От юридическа гледна точка, отлагането на този проблем за следваща сесия пък "вкарва" нещата по спиралата – законно ли ще е или не.
Вчера служители на РПУ Кюстендил са установили и задържали 59-годишен дупничанин, който е бил обявен за издирване с влязла в сила присъда на КОС. Методи М, който е родом от Кочериново се укрива от закона от 2008 година, когато получава присъда от Районен съд Дупница от 9-месеца за извършено ПТП. Преди това той е лежал 7-години в затвора. Най-вероятно Методи М се е укривал зад граница, но във вторник решил да регистрира в КАТ-Кюстендил автомобил. Така униформените служители се натъкнали на него и той е заловен. Методи М. е закаран веднага в затвора в Бобов дол. Припомняме, че само за миналата 2014 година 6-ма души с ефективни присъди от Районен съд Дупница не са открити, за да изтърпят наказанията си. Още 5-ма с присъди от предишни години също все още се издирват. Последният случай бе от края на миналия месец, когато ефективна присъда от 4-месеца лишаване от свобода за счупен игрален автомат в казино в Дупница, получи жител на Крайници. Станимир Д обаче бе осъден задочно, защото не е присъствал в залата. По неофициална информация той се намира в Италия и сега трябва да бъде издирен, за да излежи наказанието си.
Наводненията в Северозападна България станаха причина под вода да се окаже и стадион "Чавдар" в Бяла Слатина. Съоръжението е потопено в последните три дни и още не може да се отводни, съобщава сайтът на клуба. От три дни в в северозападния град е обявено бедствено положение заради дъждовете, скъсаните язовирни стени и преливането на река Скът, която е в близост до стадиона.
Помощник-възпитателка успя да осъди на първа инстанция ЦДГ № 4 в Дупница, за трудова злополука, получена след тръгване от работа.. Жената с инициали В.Л претендира за обезщетение за претърпени неимуществени вреди, заедно със законната лихва върху сумата, считано от датата на увреждането – 18.10.2012г. На тази дата В.Л в 14. 00 часа приключила смяната и като всеки друг ден си тръгнала от работа по обичайния маршрут. От спирката на ж.к. „Развесена върба” в град Дупница взела автобус № 4 и слязла на спирката в ж.к. „Бистрица”, като тръгнала към апартамента й, намиращ се в бл. 69. Направила две крачки и стъпвайки върху една от тротоарните плочки, същата поддала, при което паднала и си ударила десния крак. След това жената е оперирана, като й поставили метални пластини в крака захванати за костта с девет винта. След операцията установила, че била получила тежки изгаряния по кожата на крака от стерилизиращи разтвори. Два месеца била постоянно на легло, за да могат да зараснат отворилите се рани по крака й. След изписването й от болница била насочена към ТЕЛК, от където с Експертно решение № 1852 от 14.10.2013г. била освидетелствана с 92 % трайно намалена работоспособност и с чужда помощ, като й било забранен всякакъв вид труд. Вследствие на това ТЕЛК-ово решение, работодателят й със Заповед № 43 от 21.11.2013г. й прекратил трудовия договор и я пенсионирал по болест, като от 18 10.2012г. до пенсионирането й по болест, била в болнични. За първата операция и лечението след нея, които са извън заплатените от здравната каса, направила разноски в размер общо на 2 346, 00 лева, а за втората операция и лечението след нея сумата в размер на 1704, 00 лева, или общо направените й медицински разноски възлизат на сума в размер на 4 050, 00 лева. Съдът като взе предвид събраните по делото доказателства, заедно с доводите и твърденията на страните реши да присъди на В.Л сумата в размер на 20 000 лева, представляващи обезщетение за претърпени неимуществени вреди, както и законната лихва върху сумата, считано от датата на увреждането – 18.10.2012г. до окончателното й изплащане. Освен това ЦДГ № 4 трябва да заплати на основание чл. 200, ал. 3 КТ на В.Г.Л., сумата в размер на 5 325, 03 лв, от които сумата 4 050, 00 лв. направени от ищцата медицински разноски и 1 275, 03 лв., представляващи обезщетение за претърпени имуществени вреди, представляващи разликата между размера на трудовото възнаграждение и размера на получените суми от ищцата като обезщетение. Освен това детската градина ще плати и 1 202, 36 лв.разноски за адвокатско възнаграждени, както и още близо 2000 лв останали разходи. Решението подлежи на обжалване пред ОС – Кюстендил с въззивна жалба в двуседмичен срок от връчването му в препис на страните.
С 18 гласа "за" Вергил Кацов от ОДБ бе избран за председател на икономическата комисия на Общински съвет Дупница. Това решение на местният парламент бе очаквано, като другата предложена кандидатура на д-р Матей Попниколов събра само 11 гласа "за". Попълването на състава на икономическата комисия обаче предизвика спорове, като д-р Матей Попниколов от ГЕРБ заяви след гласуването : " В момента в Общински съвет се сформира управляващо мнозинство от БСП ЛИДЕР и ОДБ. Икономическата комисия се превръща в ударна група срещу местната администрация."
Българският шампион Марек Юнион-Ивкони е на 22-ро място в общото класиране в груповата фаза на Шампионска Лига. Дупничани спечелиха 3 точки от 6 изиграни мача. През миналият сезон Марек завърши на 18-то място в най-силния клубен волейболен турнир след като успя да завоюва 5 точки и бе само на гейм от класиране в ЦЕВ – Къп.Тази година след Марек Юнион-Ивкони се нареждат : Аркас Измир , Галатасарай , Чешке Будьовице , Хипо Тирол , Посойница и Острава. След изиграване на мачовете от груповата фаза за плейофите или Топ-12 се класират : Копра Елиор Пиаченца , Тур , Белгородие , Будва , Ресовия , Берлин Волей , Зенит Казан , Мачерата , Ясштребски Вегиел , Халбанк и Кнак от тези 12 отбора един ще придобие правото на домакинство на финалния турнир на Топ-4 и неговото място ще бъде заето от Фридрихсхафен или Нолико. За ЦЕВ- Къп се класират Пари Волей и Томис.
Столичният ЦСКА се стяга да нанесе първа загуба в тазгодишната кампания на мъжката ни Супер лига на шампиона "Марек Юнион-Ивкони". "Червените" волейболисти приемат дупничани в зала "Христо Ботев" от 17 часа. Досега играчите на Найден Найденов нямат загуба, и това е допълнителен стимул за другите отбори. В състава на ЦСКА няма контузени състезатели. До последно под въпрос е посрещачът Бойко Бонев, който си реди трансфер в Кипър, и ако днес не е упял да се договир, може да излезе за своите.
"Не ми се говори за клубния ни футбол. Играем всеки мач за победата и където стигнем. Излиза, че в нашето първенство няма "феърплей". Това, че си ЦСКА не значи, че другите трябва да ти лягат. Футболът е жив. Не коментирам защо Локо София игра така срещу нас. Всеки клуб трябва да се радва, ако противникът ти играе на 100%. Практиката на стимулиране я има из Европа. Няма да предложа премия на Марек, на тях им трябват точки и затова играят така. Марек живяха една седмица на сметката на Стойне Манолов в "Царско село". Кой плаща сметката, питам аз? Разликата е, че ние им вкарахме ранен гол и бяхме късметлии с времето, а те не успяха да отбележат в първите минути. Като на Марек им вкараш ранен гол, те рухват", заяви по темата Домусчиев в предаването "Зона Спорт" по бТВ. Изпълнителният директор на "Марек" Иво Паргов потвърди, че отборът му е тренирал в Царско село, като добави, че не става въпрос за седмица, а за цял месец. Със Стойне Манолов се обзаложили, че "Марек" ще измъкне точка от "Левски" и след като това се случило Манолов удържал на думата си и отстъпил комплекса на дупничани.
Децата на Марек 2010, родени 2001/2002 година, заминават в събота за престижен турнир в Босилеград, Сърбия.
Ръководството на БСП-Дупница поиска оставката на втори заместник-кмет на Община Дупница. В края на миналата седмица, от "червените" поискаха Олга Китанова да напусне с мотив "тежкото финансово положение", но не я получиха. Сега, от БСП-Дупница поискаха и Красимир Георгиев да напусне, като мотивът им е "че процедурата по изпълнител за извършване на "Строително монтажни работи по проект "Съвременно пространствено оформление и подобряване на зелена-градска среда на Централна зона гр. Дупница" е прекратена". „Напомняме, че с изпълнението на този проект се предвиждаше благоустрояването на три централни дупнишки квартала – ж.к. „Дупница”, ж.к. „Развесена върба” и района на Минчовия площад. Предвидени бяха и генерални ремонти на улиците в тези райони. Предвидените мероприятия са от особена важност за града ни и особено за огромен брой жители в тези централни райони. Не бихме могли даже да оценим щетите, които следват от провалянето на проекта. В мотивите за прекратяване е посочено: „При провеждането на процедурата са установени нарушения, които не могат да бъдат отстранени, без това да промени условията, при които е обявена процедурата”. Сами по себе си тези мотиви говорят както за проявена небрежност от страна на членовете на комисията, така и за липсата на контрол от страна на кмета.Длъжни сме също така да напомни на всички граждани, че в мотивите за поемането на дълг чрез емитирането на облигационен заем, кметският екип беше заложил не един, а даже два мотива, свързани с този проект – съфинансиране /250 000 лв/ и ремонт на ВиК мрежата /1 100 000 лв/. Това е направено с ясното съзнание, че проектът най-вероятно ще бъде прекратен. Целта е била общинските съветници да бъдат вкарани в заблуждение. Нито един представител на администрацията не алармира или съобщи за възможен провал на проекта, както преди, така и по време на сесията на Общинския съвет”.
С оглед на тези факти, ръководството на БСП настоява да получи отговори на следните въпроси:
1. Кой конкретен служител е виновен за нарушенията и какво е неговото наказание?
2. Кой представител на ръководния състав ще поеме отговорността за провала на проекта, за изразходваните ресурси и кога ще депозира своята оставка? БСП счита, че отговорен е ресорния заместник – кмет Красимир Георгиев и настояваме за НЕЗАБАВНАТА му оставка.
3. Кметът да представи неопровержими данни, дали проекта може да бъде спасен.
4. Ръководството на БСП вече поиска оставката на финансовия заместник-кмет г-жа Олга Китанова с оглед тежкото финансово състояние на общината. Сега питаме, знаел ли е кметът и членовете на екипа му за провалянето на проекта в дните около гласуването за поемане на дълг? Въвеждането в заблуждение с цел набавяне на облага е престъпление по смисъла на НПК и БСП обмисля да сезира прокуратурата за извършването на проверка.
„Ръководството на БСП – Дупница счита, че прекратяването на проекта е позорен факт, който няма аналог в новата история на града ни. Този и още факти потвърждават нашата оценка, че това ръководство на общината е некомпетентно, популистко, неадекватно на времето си и следва да се извършат незабавни промени в кметския екип" е текста на декларацията.
Малка група фенове на Марек се събраха пред Община Дупница, за да покажат своята подкрепа към кмета инж. Методи Чимев.
През следващото денонощие над страната ще премине бърз студен атмосферен фронт, като ще нахлуе студен въздух и през нощта над Западна България и в частност Дупница ще превъли слаб сняг. Снеговалежа се очаква да спре около обяд на 12 януари. В понеделник сутринта в Дупница температурите ща са в диапазона от минус 2 до минус 4 градуса, което ще доведе и до заледяване.
– Г-н Чимев, как ще коментирате намерението на Мюсюлманското мюфтийство, да върне джамиите и имотите си?– Нееднократно е заявена позицията на община Дупница и лично моята като кмет – претенции относно вероизповедание никога не съм имал и няма да имам, но претенция относно имот, който е публична общинска собственост, още повече обявен за паметник на културата имам и то сериозна. Според мен, никой няма основание нито морално, нито правно да предявява подобни претенции.
– Знаете ли какво накара Мюфтийството да пожелае да сложи ръка върху държавните културни паметници на България?
– Трябва тях да ги попитате. Ако трябва да кажа своето мнение, то е че, когато някой усети, че има възможност да придобие имоти, прави всичко възможно, за да го направи. Въпросът е какви имоти иска да придобие и не на последно място, кога да го направи. Тук леко прозират и политически интереси, имайки предвид периода, в който започна цялата процедура.

– Възможно ли е старите джамии, към които са отправили поглед българските мюсюлмани, да се превърнат в действащи и дали от тях ще се възползват новите ни съседи от Сирия?
– Отговорът трябва да бъде от страната, която предявява подобни претенции. Имайки предвид нашия паметник на културата, това никога не е била действаща джамия. Тя е изградена върху православен храм. Така че според мен за действащи подобни джамии в района на община Дупница е немислимо да се говори. Тук реално имаме двама или трима регистрирани наши съграждани с такова вероизповедание. На какво основание да стане действаща?
– Наскоро в Дупница около джамията се проведе протест. Какво мислят хората от града за това посегателство над културната история на Дупница?
– Те го показаха на място. Присъствието на нашите съграждани с наличието на трибагреници върху въпросния паметник на културата ясно показа отношението на гражданите на община Дупница към този имот, към тази сграда. Това е паметник на културата. Това е сграда с акт за публична общинска собственост, т.е това е сграда на община Дупница.
– Ако джамията беше разрушена след Освобождението на България, щеше ли да се стигне до този спор днес?
– Знаете ли, историята наистина се пише от силните на деня и не е редно всеки, който идва в определен момент, какъвто и да е той, да я пренаписва. Това е част от нашата история. Всеки паметник, независимо от кой период е изграждан, трябва да бъде съхраняван.
– Виждате ли провокация в тези действия на Мюсюлманското мюфтийство и може ли те да разпалят етнически конфликти в страната?
– Искрено се надявам, да не се стигне до такъв развой. Имотните претенции, ако се прехвърлят и на етническа основа, хората които търсят подобни противоборства, трябва много да внимават.
– Може ли да коментирате ситуацията в България, в която българите напускат родината, турци идват в страната ни, за да получат европейски дипломи, а сирийци идват в България, бягайки от войната? Притеснително ли е всичко това и можем ли да говорим за естествени миграционни процеси, в които едни обезлюдяващи места се запълват от нови вълни хора?
– България като член на Европейския съюз (ЕС) е част от едно голямо европейски семейство. Съвсем нормално е български гражданин, да отива в други страни и външни граждани да идват в България. Аз като кмет бих казал, че не ми се иска моите съграждани да напускат района.
– Кога се решава съдбата на културните паметници на България – джамиите?
– Това, което аз зная е, че делото е отложено за 28 октомври тази година. Надявам се, на тази дата да бъде приключен казусът. Вече повече от година това е една тема, която създава определен дискомфорт на засегнатите общини и градове. Колкото по-бързо приключи и то по начин, по който се надяваме, да бъдат пресечени подобни интереси, толкова по-добре.
– От кои други градове срещате подкрепа в публичните инициативи срещу намерението на Мюсюлманското вероизповедание, да завземе общинска собственост?– Оказа се, че общините, които обявиха съпричастност не са никак малко. Съседните общини, като Самоков, Кюстендил, Ихтиман, Гоце Делчев, всички гласно обявиха своята подкрепа. Според мен те са една малка част. Делото, което беше миналия петък, касае над 100 имота, може би над 100 населени места в България.
– По какви проекти работите от общината за развитието на град Дупница?
– В момента са в ход два основни инфраструктурни проекта. Единият е особено важен. Това е проектът по „Зелена градска среда”, който касае едно инфраструктурно подобряване в значителна част, около центъра на града, което е на стойност 5 млн. лв. Другият сериозен проект е за изграждане на социални жилища, който е в същите параметри. За него община Дупница е между четирите пилотни общини на територията на България. Освен тях в момента тече процедура по избор на фирма – изпълнител, за реконструкция на Спортната зала, което е част от инфраструктурните проекти. Това са по-значимите. Има и няколко по-малки проекта, но те са предимно в посока на трансгранично сътрудничество в съседни нам общини.
– А вие повлияни ли сте от намаляването на европейските средства по Оперативната програма „Регионално развитие”?
– Няма кмет, който да не изкаже мнение, че подобни корекции, не вещаят нищо добро, няма как. Имайки предвид, че общини, като нашата, където финансовият ресурс все пак е в някакви ограничени рамки, това е единственият вариант нещата да се случват, да се прави нещо, което градът и неговите граждани заслужават – изграждане на всякакви проекти, които касаят инфраструктура. Ако имаме подобни корекции, периодът на усвояване знаете, е ограничен. След като един програмен период се затвори, се отваря следващ, в който по-голямата част от вече заложените неща ги няма. Веднъж изтървавайки една ниша, следващата не е толкова добра, т.е не върши тази работа, която всеки кмет иска. Така че корекциите винаги са нещо, което притесняват кметовете и аз лично съм притеснен.
– В тази връзка имате ли проекти, които са били в ход на изпълнение, а са намалени вследствие на ограничения бюджет?
– Имахме проект с избран изпълнител, който стигна до подпис с Министерство на околната среда и водите и беше спрян, именно поради липса на финансиране. Това е проект за реконструкция на пречиствателна станция, който касаеше една немалка част от водната инфраструктура на града. Искрено се надявахме, да решим този проблем. Ето, това е резултатът от въпросните корекции по европейските фондове. Просто ни беше казано, че на този етап финансирането е спряно и, че най-вероятно ще бъде осигурено през новия програмен период. Дали ще бъде осигурено обаче, това вече е друга тема.
– Има ли опасност проекти, които са започнати в момента, да не се реализират? – Не ми се мисли, ако се стигне до нещо подобно. Имайте предвид, че това е една верига – министерство, общини, изпълнители и по нея всеки е потърпевш. Едно неразплащане води до спиране на дадения проект. Една неяснота около неговото приключване води до дискомфорт на населението по тези места, като се оставят в повечето случаи разкопани улици и тротоари. Не случайно преди две седмици беше подписана една декларация от голям брой кметове, в която беше помолен министър-председателят Пламен Орешарски, да бъде осигурено дофинансиране на такива започнати проекти с пари от ресурс на Министерство на финансите, а възстановяването им да стане през европейските фондове и да бъде на по-късен етап.
– Какви са стъпките, които община Дупница ще предприеме, относно осъществяването на проектите?
– Кандидатстваме по всяка една оперативна програма, която стартира. Имайки предвид ограничения ни финансов ресурс, това е единствения шанс нещата на територията на община Дупница да се случват. Понякога обаче, намеренията и желанията на кмета и на общината, за съжаление не кореспондират с даденост.
Състезателят от СК "Гладиатор" в Дупница, Митко Джорджев взе първо място в категория до 63кг. при юношите на турнир по таекуон-до клас G1 в Молдова. Утре в състезанието ще се включи и звездата на родното таекуон-до Теодор Георгиев в категория до 74кг. при мъжете, а в неделя при кадетите излиза и третия представител от Дупница, Александър Джорджев.
Бензинът и дизелът поевтиняха с 4-5 стотинки само за четири дни през изминалата седмица. Свалянето цените с по 1 стотинка на ден започна още в четвъртък 20-ти август, когато премиерът Бойко Борисов нареди масови проверки на броячите по бензиностанциите и подмяна на всички пломби. В началото на месеца цената на най-масовия бензин А-95 бе 2,30 лв, като в Дупница достигаше и до 2,32 на няколко бензиностанции. На 20-ти август цената бе 2,29, а в неделя 23-ти август средната цена на масовия бензин А95 вече бе 2.24 лв. А98 пък поевтиня от 2.50 на 2.45 лв. за литър, а дизелът – от 2.28 лв. на 2.24 лв. Днес отново има понижение в средната цена за страната на А-95 -2,23 лв, но в Дупница все още се продава на 2,24 лв. Понижението на цените на горивата се очаква да продължи и следващите седмици, тъй като акциите по бензиностанциите стават на фона на силно поевтиняване на суровия петрол на международния пазар. В петък – 21 август, цената му се срина под 40 долара за барел, а средносрочната прогноза е стигне до 32 долара. Проверките на икономическото министерство и на Българския институт по метрология за изправността на бензино- и газоколонките в страната приключи в посочения от премиера срок. За четири дни инспекторите препломбираха 10 862 разходомера в 741 бензиностанции в страната. При 87 от устройствата е установено, че отчитат по-голямо количество гориво, отколкото в действителност, или са с нарушена пломба. Отклонението между това, което показва броячът, и това, което се зарежда, е средно 10%. Констатираните нарушения в над 60% от случаите са на малки бензиностанции, като техният брой достига 53, посочват от икономическото министерство. В големите вериги са открити отклонения над допустимата норма при 34 разходомера.
Страница 134 от 156



