Успешно приключи проект по трансгранично сътрудничество между Куманово и Дупница Със заключителна пресконференция днес, бе сложен краят на успешно приключилият проект “Всички деца учат заедно – Трансгранична мрежа за приобщаващи училища“, изпълнен в партньорство между Куманово и Община Дупница. Продължителността на проекта бе 24 месеца на стойност 498 896,58 евро.
Милена Радева: Искам да попитам съда, това разпродажба на животи ли е ? (ВИДЕО) След проведеното, днес шествие, от близки и приятели на убития Николай Радев, под надслов „Заедно, в борбата за справедливост“, съпруграта на Радев – Милена и неговия брат Иван, отговориха на редица журналистически въпроси. Иван Радев: „ Надяваме се да има справедливост! Европейска държава, ако няма закони и директиви, къде сме…посред нищото.“ Милена Радева: „Хора, които са обвинени в предумишлено убийство, са с възможно най-леките мерки. Това е най-голямата несправедливост! Искам да попитам съда, това разпродажба на животи ли е? Три хиляди лева, адекватна присъда ли е ? Ние няма да се откажем и ще се борим за справедливост.“ „Те не са хора! Идеята им е ясна – спекулация, да избягат от чл.115.Само ние близките знаем, Николай с каква мъка е починал. Това нещо не се забравя. Той е бил в съзнание до последно.“, заяви Иван.
7 фирми спорят за 1,5 млн. лева за инфраструктура на социалните жилища в Дупница 7 фирми са кандидати за изграждане на уличната мрежа към социалните жилища, които се изграждат на територията на бившите казарми в Дупница. Комисия, с председател зам.кметът Крум Милев проведе днес първото открито заседание, на което в присъствието на представители на участниците и медии, отвориха документите.
В Италия Марек завърши наравно с Аусония 1931 Обновено Второ равенство през тази година записа Марек Сеграте в Италия. Отборът чийто президент е Борис Паризов и в който се подвизават предимно дупничани се изправи срещу третия в лигата Аусония 1931, като срещата се игра в Сеграте. От началото на тази година вече се изиграха четири кръга, като в тях отбора записа две равенства и две загуби. В миналият кръг два гола реализира Боби Кралев.
Рампи за инвалиди на ст. „Бончук“ иска да прави Община Дупница, чака 27 000 лева Община Дупница ще кандидатства пред Агенцията за хора с увреждания за финансиране изграждането на рампи за достъп до стадион "Бончук" на хора в неравностойно положение, информират от пресцентъра. Крайният срок за проектното предложение е утре. Желанието на Община Дупница е да има свободен вътрешен и външен достъп до трибуните и самия терен като бъдат изградени необходимите рампи на входовете, както и вътрешни преходници в самото съоръжение за нормален достъп. Прогнозната стойност на проекта е около 27 000 лева.
Тодор Вълчев поднови годината с 15 точки, „Сфакс“ бие С победа в първенството на Тунис поднови годината бившият капитан на “Марек Юнион-Ивкони” Тодор Вълчев. Той и съотборниците му от “Сфакс” удариха с 3:0 гейма като гости “Картаж”. Вълчев игра отново като посрещач и се отчете с 56% позитивно и 48% отлично посрещане, като записа 15 точки в актива си (3 аса, 60% в нападение). “Нямахме особени проблеми с този отбор. Първия сезон пак ги бихме 3:0. Очевидно, ще спорим с “Есперанс” за титлата. През първия сезон загубихме от тях, така че имаме да им връщаме, макар да са много силен отбор. За мен е от полза, че треньорът ме използва не само като диагонал, но и като посрещач. Дори съм много по-доволен от този вариант”, коментира Вълчев.
Тема с продължение: Разказът на един от тримата издирвани в Рила Точно преди седем дни трима младежи се изгубиха в Рила в района на хижа „Иван Вазов“ и за издирването им бе организирана спасителна акция от ПСС-Дупница. Отрядът от планински спасители попадна на лавина, но за щастие нямаше пострадали. Тримата изгубени: Александър Апостолов, Здравко Иванов и Богдан Ковачев се оказа, че са стигнали хижа „Иван Вазов“ и се прибраха ден по-късно. Издирването и поведението на младежите в планината предизвика широка дискусия. Zadupnitsa.com проследи цялата акция, а след това публикува и статия" Как една дузина мъже рискуваха живота си за 3-ма безхаберници“. Под тази статия бе публикуван и коментар на един от издирваните Александър Апостолов в отговор на коментари на други читатели. Ето какво пише той :
НОВА ИДЕЯ!!! Плевнелиев: Киноиндустрията е приоритет Имиджът на страната ни по света, световните звезди, които идват тук и тяхното отношение към нас – това е много позитивно, но трябва да го надградим и да покажем нова перспектива за развитие на отрасъла. Това коментира президентът Росен Плевнелиев, след като посети снимачната площадка на новия филм "Код: Лондон". Перспективите пред производството на филми в България и на киноиндустрията у нас обсъди Плевнелиев с ръководството на филмовото студио "Ню Бояна Филм", където беше на посещение, съобщиха от президентството. „Нищо не е даденост и трябва да се борим за всяка инвестиция, особено в индустрии като киното с висока добавена стойност и с икономическа перспектива", заяви Плевнелиев. Над 850 малки и средни предприятия получават перспектива в България, благодарение на киноиндустрията, а до момента инвестициите в отрасъла у нас възлизат на над 100 млн. долара. „Има възможност за тройно повече инвестиции, работни места и произведени филми в България", добави Плевнелиев и призова киното да се превърне в национален приоритетен сектор. "Българската държава обаче трябва да покаже, че киноиндустрията е приоритет и да намери съответните механизми за подкрепа, с които разполагат и много други държави членки на ЕС", добави той. "Имаме филми на световно ниво и ще подкрепям перспективите пред българското кино", посочи Росен Плевнелиев, който насърчи телевизионните оператори да продължават да работят по нови български продукции./БЛИЦ снимка frognews.bg
Овчарци и Сакаджийски приземиха Миньор Бд Лидерът в класирането на ОФГ „Рила“ Миньор Бобов дол претърпя втора загуба от началото на сезона. В първият пролетен кръг „миньорите“ загубиха при гостуването си на Горица Овчарци с 0:3. В герой за домакините се превърна Светльо Сакаджийски, който вкара два гола и асистира за третия на Любенов. Бившият играч на Германея и Малеш, въпреки килограмите показа завидни умения и сътвори най-интересните моменти в мача. Миньор Бд владееха повече топката и създадоха повече опасности пред противниковата врата, но така и не стигнаха до гол. Отборът на домакините пък показа, че може да атакува опасно и заслужено победи.
Фенклубът на Марек с апел за спасяването на лиценза Привържениците на футболния Марек излязоха с призив за спасението на клуба и неговия лиценз. Крайният срок за подаване на молба до Българския футболен съюз за издаване на лиценз на четирите проблемни клуба Марек, ЦСКА, Локомотив София и Хасково изтича утре 12-ти юни, след което централата ще реши дали те отговарят на изискванията. Въпросните клубове ще трябва да представят гаранции, че имат ресурса да участват в професионалния футбол. За това от фен-клуба на дупнишкия тим се обръщат с призив към хората, които обичат Марек да вложат всички възможни средства, за да не се допусне славният отбор да изчезне от футболната карта на България. „Всички ни боли, че бъдещето на Марек е неясно, не знаем в коя група ще се състезава отбора и дали въобще ще го има. За това приканваме всички, които обичат тима, да помогнат с каквото могат. Още повече, че само преди няколко дни отбелязахме 100 години организиран футбол в Дупница и ще е жалко славният ни отбор да се намира в такова положение“, посочват феновете
Дупнишкият тенисист Любомир Янакиев със сребърен медал от престижен международен турнир  Дупнишкият тенисист Любомир Янакиев продължава с успехите си и през 2014-а година.
Възпитаничка на Тютюневия техникум осъдена за кражба Момичето е ученичка в 11-ти клас на ПГХВХТ в Дупница. На 16 януари тя е извършила кражба от щанд номер 10 в ГУМ-Дупница и се е признала за виновна. Девойката е взела дамско яке "Bludeise" на стойност 70 лева, след което е задържана. Районен съд Дупница разгледа делото по което прокурор бе Михаил Крушовски и определи пробация за 10 месеца на 17 годишната тинейджърка. Родителите ще заплатят и разноските по делото.
Марек изигра последната си контрола от лагера в Сандански. Дупничани се прибират днес Отборът на Марек изигра днес последната си четвърта контрола от лагера в Сандански. Дупничани срещнаха тима на Верея Стара Загора, като мача се проведе на терена в село Вълково. Почивка за тази среща получи халфът Димитър Петков. Участие не взе и Мартин Кавдански. Марек постигна победа с 2:0
Снимат нов български филм в Бобов дол  Бобов дол стана декор на нов български филм.
ТЕМИДА РЕШИ! Oсъдиха шефката на гробищния парк в Дупница, връща парите, които взе от Общината като заплати Община Дупница спечели на 3-а последна инстанция делото за дисициплинарното уволнение на бившата управителка на гробищния парк Василка Иванова, информират от пресцентъра на кметството. Върховният касационен съд с председател Светла Цачева e отменил решенията на Дупнишки районен съд и на Кюстендилски окръжен съд, които се бяха произнесли в полза на Иванова. Тя бе уволнена от кмета на Община Дупница инж.Методи Чимев, след като проверка установи злоупотреба с пари на десетки граждани, неотчитане на средства и присвояване. Най-често сигналите от граждани, прикрепени с доказателства бяха за вземане на 125 лева, които са описвани на оригиналните квитанции, а копията под индиго, с които е правено отчитането в Община Дупница са на стойност…25 лева. Общата сума на неотчетените кочани е в размер на 5060 лева само за периода от 4-и май 2012 година до 4 март 2013 година. И Районния и Окръжния съд обаче прецениха, че наложеното наказание – дисциплинарно уволнение не отговаря по тежест на извършените деяния от Иванова и бяха осъдили кмета да я възстанови отново на работа, както и заплати пропуснатите за това време на уволнението заплати. “Поведението й е особено укоримо и с оглед многократността на нарушението – продължило девет месеца. Няма съмнение, че служителят съзнава противоправността на това си поведение, а признанието, че сумите са отклонявани с цел удовлетворяване на лични нужди, сочи и на пряк умисъл…“
Ужас за волейболните фенки в Дупница! Техен любимец ще се жени за красавица Фенките на един от най-атрактивните волейболисти в “Марек Юнион-Ивкони” ще изпаднат в депресия. И има за какво. Централният блокировач на шампионите Мартин Иванов отдаде сърцето си на своята изгора Катрин Велчева. Само преди дни, 6-ият от Световното за младежи в Мароко поиска ръката на своята избранница и получи заветното: Да.
Казахът, който чакаха в Дупница днес, не пристигна заради…мъгла Казахстанският волейболист, който трябваше да пристигне на проби в "Марек Юнион-Ивкони" днес, в крайна сметка на пристигна. Мениджърът на тима Людмил Найденов пристигна в Дупница, за да види качествата на национала на бившата руска република, но бе неприятно сюрпризиран в ранните следобедни часове, че казахът в крайна сметка няма да кацне привечер в София. "Мениджърът, който го препоръча, ме уведоми, че заради магла в Казахстан, не е успял да излети за Москва, откъдето да дойде в София. Така че, ако иска да го видиме-да заповяда друг ден. В Марек знаете, че залагаме на българското и на младите от школата ни, но след като има чужденци, които държат все пак да се покажат, трябва да ги видиме. Ако си заслужава някой, разбира се, че ще го привлечем. Очевидно е, че сме атрактивна дестинация като клуб", лаконичен бе клубният началник. "Ще изчакаме да видиме кои играчи ще заминат зад граница и тогава ще преценяваме дали трябва да вземаме нови на техните постове. Официално отправени оферти няма за никой на този етап", заключи той.
Бдителен дупничанин разкри двама пернишки крадци, закопчаха ги Двама перничани са задържани вчера в Районно управление-Дупница за извършена кражба на пари. Около обяд те се възползвали от небрежността на шофьор на микробус “Мерцедес”, който оставил незаключена колата си закратко, и бързо “ревизирали” жабката на автомобила. Отнели наличните пари. Свидетел на случващото станал гражданин, който веднага подал сигнала чрез тел.112. Служители на РУ-Дупница предприели незабавни издирвателни действия и перничаните са задържани – А.И. на 40 години, и Г.Д. на 42 г.. Двамата са криминално проявени, известни са на полицията като извършители на множество кражби. Ще останат в полицейския арест 24 часа. Парите – 540 лв., които откраднали за по-малко от минута са открити у тях. Работата по случая продължава.
Тежък мач за „Марек Юнион-Ивкони“ днес Много тежък двубой очаква днес волейболните ни шампиони от "Марек Юнион-Ивкони". Дупничани посрещач в Сливница отборът, който досега нанесе единствената загуба на тима в Супер лигата – "Нефтохимик 2010". Бургазлии спечелиха двубоя през есента край морето с 3:1 гейма.
Марек и ЦСКА с по един наказан футболист. Червените без Стойчо Младенов Jr в Дупница Дисциплинарната комисия на БФС наказа със спиране на състезателните права за един мач халфа на Марек Димитър Петков. Футболистът бе изгонен в предишния кръг срещу Локомотив Пд. Така Петков нямя да играе срещу ЦСКА тази неделя. Армейците също имат наказан и това е Маркиньос. Двамата футболисти са глобени и с по 300 лева. Отделно, 500 лв. глоба и един мач извън трибуните е санкцията за помощник-треньора на ЦСКА Стойчо Младенов-младши. Той беше изгонен от рефера Таско Тасков за псувни и непристойно поведение по време на мача с Лудогорец. ЦСКА ще плати общо 5000 лева глоби.
Марек Юнион-Ивкони взе и третия гейм! Първа победа за дупничани в Шампионската лига!  Марек Юнион-Ивкони спечели третата част с 25:23  и по този начин завоюва първата си победа в тазгодишното издание на Шампионската лига!
Обраха автомобили паркирани в района на Рилски манастир Вчера в РУ Рила са заявени 2 кражби на вещи от паркирани автомобили в района на Рилския манастир. От единия автомобил са отнети раница, лаптоп, обувки, от другия – дамска чанта. Местопроизшествията са обслужени от дежурна полицейска група, работата по установяване на извършителите продължава РУ Рила.
СКАНДАЛ/СНИМКИ/Играчите на Славия изпочупили съблекалнята на ст.Бончук. Фераресо и Атанасов почти стигнаха до бой След края на срещата Марек-Славия, завършила с победа на дупничани с 1:0, страстите продължиха и извън терена. На влизане в тунела Диего Фераресо от Славия и Димо Атанасов от Марек, бяха на път да стигнат до бой, но техните съотборници ги разделиха. Двамата са бивши съотборници от Локомотив Пд, където бяха през 2012 година и дори са били в една квартира. Бразилецът Фераресо е отправил неприлични думи към българина, това разкриват хора от щаба на домакините. Именно това е породило и реакцията на Димо Атанасов. Скандалите продължиха и след това. След като отбора на Славия напусна стадион Бончук от Марек откриха, че "белите" са изпочупили и съблекалнята за гости. Входната врата е изкъртена, вътрешната водеща към банята също е в окяно състояние. На двете врати личат и следи от бутони. От Марек осведомиха за случая делегата на БФС Неделчо Михайлов, който засне вида на съблекалнята и описа случая в доклада си.
Мечтай, обичай…ЖИВЕЙ… Или за успехът като начин на живот Кога е най – подходящото време за писане на статия, която си чакал с дни, а може би и седмици ?! Къде и кога идва вдъхновението? Сядах всеки ден пред празния бял лист и … НИЩО, цял ден идеи, прекрасни мисли и разсъждения и когато си седна, на иначе не толкова малките задни части (много обичам самоиронията), празнота и затъмнение. Е, днес се случи, дойде вдъхновението имах и лист и химикал, но … бях в Университета, а определено доцентката нямаше да оцени подобаващо ако бях предал точно този текст. Поглеждам часовника си и времето тече неусетно, а думите в мен напират. И тогава се замислих, че е много лесно, когато имаш цялото време на Света. За моя жалост, всички ние забравяме, че това условно „нещо” което наричаме „време” е ограничено  в този прекрасен Свят. Дали ще бъдем щастливи, или ще бъдем нещастни е въпрос единствено на наш избор, НО … времето си тече. Звучи наистина клиширано, а аз мразя клишетата, но знаете ли, коя усмивка ми е любима?! Онази на племеничката ми ,когато и подарих моливи и блокче за рисуване. Тази истинска усмивка, неподправена и неизискваща нищо. Така, а сега да си представим, че приятелят/приятелката ви подари … моливи за рисуване за Свети Валентин!? Ще ви се стори странно, после ще се нацупите и ще се замислите защо го е направил/а. Хмм… един и същ подарък, а различни реакции. Има много какво да се научи от децата. Бог ни е подарил „моливи за рисуване”  и е въпрос единствено на наш избор какво ще правим с тях. Дали ще сътвориш един истински шедьовър, обагрен с прекрасни топли цветове, който ще наречеш простичко „Моят живот” , или ще ги захвърлиш е изцяло въпрос на твой избор!
Детска ясла „Пролет“ в Дупница ще работи без прекъсване в летния сезон  Детска ясла „Пролет” в Дупница ще работи без прекъсване в летния сезон, информираха от пресцентъра на Община Дупница. В детското заведение има 6 групи, които средно се посещават от по 15 деца. Допълнително, на по-късен етап ще стане ясно филиалите на яслата по селата дали ще работят или не.
Георги Първанов : Нямам договорка с Борисов. Основният опонент на АБВ е ГЕРБ  Има една статия в столичен вестник – запис с Бойко Борисов и Румен Петков в Банкя, не е имало такава среща. Това каза Георги Първанов – президент на Република България в периода 2002-2012 г. в предаването „Здравей, България” по Нова телевизия, съобщи агенция Фокус. Не съм бил никога в Банкя, не знам къде е къщата на Борисов и среща между нас не е имало и ще съдя редакцията, която твърди това и всеки, който твърди такова нещо. От години наред не съм срещал Борисов, може би от времето, когато той беше премиер и срещите ни са били официални”, заяви Първанов. Той посочи, че не би казал, че има война в БСП. „Нашият основен опонент е ГЕРБ за евроизборите, а другите партии са ни конкуренция. Очевидно има много тежка организация и черен ПР срещу мен”, посочи Първанов. По думите му-кадровите решения в БСП се вземат на друго място. „Как беше назначено правителството, с формулировка за т нар. експертно правителство. На практика беше подменен вотът, хората гласуваха за едно, а получиха друго. Решенията се взимат, в кръг, в който участват председателят на БСП и медийният бос Делян Пеевски. Единият е взел едното решение лятото, а другия взема решенията сега”, заяви още Георги Първанов.
Пожърът край село Фролош е овладян. Изгоряха 100 декара гора Пожърът край село Фролош, община Кочериново е овладян. Огнената стихия е засегнала 400 декара основно сухи треви и храсти, както и самозалесили се земеделски земи. Около 100 декара е унищожената иглолистна и дъбова гора на територията на “Държавно горско стопанство Рилски манастир”. През нощта дежурни горски служители и пожарникари са средили обстановката. Най-вероятно отново човешка небрежност или неспазване на елементарни противопожарни правила е причината за поредното запалване, коментира директорът на Югозападното държавно предприятие инж. Дамян Дамянов, цитиран от Фокус. Пожарът избухна вчера малко следобяд в махала „Лещанска“ на село Фролош, където имаше опасност да изгорят стари изоставени къщи и плевни. В потушаването на огъня участваха екипи на пожарната от Дупница и Рила, както и доброволци от селото и района. Силният вятър допълнително затрудняваше действията на огнеборците.
Кметът на Дупница раздаде коледни подаръци на деца в приемни семейства  Кметът на Община Дупница инж. Методи Чимев се превърна в своеобразен Дядо Коледа на мини тържество в своя кабинет днес. Той посрещна приемните родители и техните деца. На територията на общината в приемни семейства са настанени 8 деца, като за всички бяха подготвени подаръци.
Изгоряха 15 дка пшеница край Джерман, спасиха други 50 дка Eкипи на РСПБЗН са гасили 5 пожара в Кюстендилска област вчера. Всички са причинени поради небрежност. Най-голям е бил пожарът в района между селата Джерман и Усойка. Огънят е унищожил 15 дка пшеница. Сигналът за него е постъпил малко преди 22.30 часа. Потушен е от 2 противопожарни екипа, спасени са други 50 дка посеви.
1500 лв от Общината, лични средства и хранителни продукти дариха на Незабравка кметът Чимев и заместникът му Милев По предложение на кмета инж.Методи Чимев, Община Дупница също се включи в набирането на средства за подпомагане лечението на  Незабравка Боткова от града, информираха от пресцентъра. Потресаващата история на 36-годишна жена, която е с тежко онкологично заболяване и грижи за нея полага 13-годишният й син стана известна в цялата страна преди дни. Зам.кметът Крум Милев и Нина Александрова-ст.спец. "Социални дейности и здравеопазване" лично дариха 1500 лева от бюджета на общината на болната жена.
Марек победи!!! Марек спечели дербито на изпадащите от А група и закотви съперника си Хасково на дъното на класирането. Дупничани победиха с категоричното 3:1 на своя стадион "Бончук" и ще завършат предпоследни. Борислав Николов преди почивката, както и Златко Бонев и Александър Манолов след нея оформиха успеха за домакините. Владислав Узунов вкара почетното попадение за хасковлии след уникално изпълнение, но това беше всичко за тях в мача. Първото полувреме беше доста скучно, като дълго време нищо не се случи пред нито една от двете врати. Играчите на Марек бяха по-активни, но така и не затрудниха първо Николай Банков, а после и резервата му Едуард Мечикян. Най-хубавото положение в първите минути се откри пред Григор Долапчиев. В 30-та минута той се откъсна зад защитата на домакините и стреля силно, озовал се сам срещу вратаря, но Емил Михайлов изби. Двубоят вървеше към заслужено нулево равенство до почивката, но малко преди нея дупничани откриха. В 42-та минута след грешка в защитата на Хасково Илиян Гаров изведе Борислав Николов сам срещу вратаря и десният защитник с безпощаден удар откри. При този резултат дойде и почивката. Втората част предложи доста повече емоции, а и голове. Още след подновяването на играта гостите можеха да изравнят, но ударът на Владислав Узунов не намери целта. Малко след това интригата в мача сякаш приключи. В 52-та минута Димитър Петков подаде хубаво успоредно на голлинията и от един метър Златко Бонев нямаше как да пропусне – 2:0. Това попадение успокои още повече домакините и те погледнаха още по-смело напред. Това им позволи в 63-та минута да поведат класически. Тогава авторът на втория гол Златко Бонев нахлу по левия фланг и центрира на далечната греда към непокрития Александър Манолов, който с глава беше безпощаден и препарира Мечикян за 3:0. Веднага след това гостите реализираха почетно попадение. В 66-та минута Владислав Узунов изпълни перфектно пряк свободен удар и не остави никакви шансове на Емил Михайлов, забивайки топката в сглобката за 1:3. До края имаше още интересни моменти, но никой от двата отбора вече не можа да преодолее противниковия страж. Така в крайна сметка Марек взе трите точки и вече събра 20, с което си гарантира поне, че няма да е последен. На дъното остана Хасково с 15 точки.ГОНГ
БФС утвърди програмата до Нова година. Вижте кога играе Марек БФС утвърди програмата в първенството на „А“ група от 16-ия до 19-ия кръг, 14-ия и 15-ия кръг в „Б“ група, както и осминафиналите за Купата на България.
Задържаха двама мъже от село Джерман за незаконен улов на риба  Двама мъже от село Джерман са задържани в полицейския арест на РУП Рила за незаконен улов на риба, информираха от пресцентъра на МВР.