Начало
Марек Юнион-Ивкони направи невероятен обрат в третия гейм и го спечели с 25:20 след 6 поредни точки в своя полза!Началото на третия гейм бе много добро за Марек Юнион-Ивкони.
Дупничани стабилизираха посрещането си, докато Левски Боол започна да допуска грешки при сервиса си.
Повишаването на температурите днес станаха косвена причина за нелеп инцидент край Сандански при който загина 20-годишен младеж. Група тийнейджъри се пързаляли по тънкия лед на водоема, когато внезапно откъртило се парче лед образувало дупка във водата и едното момче потънало в нея, съобщава struma.bg Водоемът се намира в местността Ушите. За изваждане на тялото се чакат екипи на Гражданска защита от Благоевград Снимка : struma.bg
Прокуратурата реагира светкавично и се самосезира след репортаж на Нова телевизия за контролиран вот в Мини “Бобов дол”. Информацията бе изнесена преди час.
Община Дупница има два варианта за осигуряване финансирането за ремонт на стадион "Бончук". Това стана ясно днес на пресконференцията дадена от кмета Методи Чимев и заместникът му по европроектите Красимир Георгиев. "Имахме два разговора по темата със зам.министъра на спорта. Парите за ремонтни дейности са малко, но не са ни казали Не. Ако финансират предвиденото – ще бъде много добре, ако ли не имаме и втори вариант", обяви Чимев. "Резервният ни вариант е по трансгранично-сътрудничество съвместно с общини от Сърбия. Вече водим разговори с тях. Мерките се отварят през месец септември. Архитекти вече идваха и започнаха подготовката на документите и то в работен вариант. Освен цялостна подмяна на тревното покритие, изграждане на дренаж, електронна система за поливане, таблото за резултат и ремонт на съблекални и помещения, се мисли и в посока монтиране на осветление. Знаете, че от сезон 2017/18, за да играеш в А група трябва да имаш осветление, така че ние сме длъжни да го предвидим", обясни Георгиев. "Няма значение в коя група е или ще бъде Марек, стадион "Бончук" трябва да бъде направен", заключи Чимев.
Почти 10 пъти над началната цена стигна наддаването за търговски обект в Парк "Рила". На самата процедура в сградата на Община Дупница се явиха 5 фирми, които наддаваха със стъпка 15 лева за 38 квадрата обект намиращ се в непосредствена близост до барбекютата. Срокът на договорът е за 10 години и касае работа за 5 месеца в летния сезон, за когато се и заплаща наемната цена. Обектът е изключително атрактивен заради местоположението си и интересът към него бе очаквано голям.Началната цена бе 150 лева без ДДС. В крайна сметка "Транспорт Евро Карс" ЕООД-Дупница спечели с 1410 лева без ДДС на месец за обекта, известен като "Скарата". След него с 1395 лева без ДДС се нареди "Крисмари" ЕООД-Дупница, а трети се отказаха "Бети 888" ЕООД-Перник на 1095 лева.
Във връзка с предстоящите абитуриентски тържества служителите на ОДМВР – Кюстендил предприеха мерки за опазване на обществения ред, сигурността и безопасността на движението по пътищата. Създадена е организация за максимално и ефективно използване на полицейските сили от районните управления както в Кюстендил – където са повечето балове, така и в Дупница. Абитуриентите, които ще празнуват в Банско и на Боровец, ще бъдат съпроводени с автопатрули до съпределната територия с Благоевградска и Софийска област. Основен акцент, в предприетите мерки, е поставен върху организацията за безопасно и сигурно движение по пътищата, осъществяването на пътния контрол с цел недопускане на инциденти при организираното придвижване на абитуриентите. Ще се осъществява и превантивен контрол на рисковите маршрути, по които се очаква интензивно движение на празнуващите и техните близки, включително и след приключване на баловете в нощните часове. Колоните от празнуващи абитуриенти ще бъдат видеозаснемани по време на организираното пътуване. Проверяват се заведенията – ресторанти и дискотеки, като специално внимание се обръща на пропускателния режим и недопускането на въоръжени, хора в нетрезво състояние или употребили наркотични вещества. Служители на ПБЗН проверяват състоянието на пожарната и аварийна безопасност, на електрическите и вентилационни инсталации, както и на системите за гасене и известяване при пожар. Специално внимание се обръща на завишаването на контрола при пренасянето, законната употреба и съхранението на взривни вещества, боеприпаси и пиротехнически средства. /В Кюстендилска област абитуриентските балове са от 23 до 26 май.
Поставяне на антипаркинг колчета започнаха от Строителния отдел към Община Дупница, съобщиха от общинския пресцентър.
Изложба, озаглавена „Претворяване“, бе открита в дупнишката галерия „Джамията“ миналата седмица. В нея със свои творби се включиха художниците Атанас Хранов, Петър Пиронков и Живко Седларски.
Огромен трибагреник да се вее над Дупница, това ще поиска за разрешение от съветниците кметът на града инж. Методи Чимев, информират от пресцентъра. Темата ще бъде разисквана на предстоящата сесия на местния парламент идния петък – 5 септември. Отредено е и мястото – една от най-високите точки в района над “Ловен дом”. “По този начин ще има видимост, както от целия град, така и на километри от преминаващите по Е-79. На 22 метра височина ще бъде окачен родния трибагреник. Символиката е само една “България за всички и над всички”. Надявам се, идеята да се реализира и да успеем да го издигнем на 19 октомври, когато е празникът на Дупница”, обясни намерението си инж. Чимев.
Директорът на ГДПБЗН- инж. Николай Николов обяви наградите за екипите на полицията и пожарната, които са били на местопроизшествието минути след подаването на сигнала за възникнал инцидент при село Мурсалево с катастрофиралият влак. Професионалните им действия, съответстващи на обстановката, предотвратяват жертви и причиняване на допълнителни вреди. Със заповед на главния секретар на МВР служителите на полицията получават колективна награда от 700 лв., пожарникарите – по 200 лв. всеки. На награждаването бе гост и областният управител на Кюстендилска област Виктор Янев.
На 3 и 4 май Дупница ще бъде домакин на кръг от световната, европейска и балканска купа по авиомоделизъм, обявиха от пресцентъра на Общината.
Досъдебно производство е започнато вчера в РУП Рила след подаден сигнал от жител на с. Цървище за упражнена принуда от двама неизвестни да спре автомобила си “Фолксваген-транспортер”, докато пътувал в посока с. Драгодан. 40-годишният П.Г. е съобщил и че неизвестните лица са възпроизвели изстрели по автомобила му и е спукана задна гума. При проведените процесуално-следствени действия криминалистите идентифицирали участниците в инцидента. Те са служители на Горското стопанство – Дупница и са извършвали проверка по сигнал, че в землището на Цървище нерегламентирано се добива дървен материал от мъж с бял микробус. Опитът им за проверка е бил осуетен, шофьорът на фолксвагена отказал да се легитимира, да бъде проверен микробусът и при потеглянето минал през стъпалото на единия горски надзирател. Другият горски надзирател възпроизвел изстрели със законо служебно оръжие. Служебното оръжие, с което са възпроизведени изстрелите, е иззето в РУП Дупница с протокол за доброволно предаване. Работата по случая продължава РУП Рила, уведомена е РП.
Пресконференция в кръглата зала на Община Дупница ще бъде дадена утре (петък) от 11 часа, съобщиха от пресцентъра на кметството.
Днес Православната църква отбелязва кръстната смърт на Исус Христос. Разпети петък е денят, в който Божият син е разпънат, за да стане изкупителна жертва за греховете на човечеството. Днес стотици отиват на църква, за да минат под плащаницата, с която е било покрито тялото Христово, свалено от разпятието. Счита се, че днес Исус е претърпял безброй ругатни, мъка и неимоверни страдания. Това е денят, в който го разпънали на кръст, принесен в жертва за греховете на цялото човечество. По това време станало слънчево затъмнение и земетресение. В този ден от Страстната седмица постът е особено строг. Църквата повелява днес да не се яде и пие вода. На Велики петък не се служи Света литургия, а се извършват Царските часове. Вечерта в храма се припомнят и съпреживяват Христовите страдания, смъртта му и погребението му. Народът казва, че на Разпети петък и пиле не пее, и гнездо не вие. Всяко живо същество страда. В този ден никой не подхваща, каквато и да е работа.
Днес е 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост. Денят на светите братя Кирил и Методий бил отбелязван като църковен празник още през XI век, а като всенароден Ден на просветата е честван за първи път през 1851 г. в град Пловдив. Тогава в епархийското училище „Св. Св. Кирил и Методий" по инициатива на Найден Геров се организира празник и ученическо шествие. Светите братя Кирил и Методий са родени в Солун. Семейството им е от аристократичен произход и принадлежи към влиятелните кръгове на тогавашното византийско общество. През 855 година те създават глаголицата – славянската азбука. От 862 г. те се заели да популяризират християнството на славянски език. По време на най-значимата си мисия – Моравската, солунските просветители обучават голям брой ученици. Сред тях са Климент, Сава, Горазд, Ангеларий и Наум. България празнува 24 май 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост, е празникът, който се чества от най-дълго време в историята ни – 164 години. За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище „Св. Св. Кирил и Методий" в град Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Светите братя Кирил и Методий – създатели на славянската писменост. През 1857 година този празник започва редовно да се отбелязва в Пловдив, Цариград, Шумен, и Лом. Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров – това е общият църковен празник на двамата светии. След въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. празникът се чества на 24 май по официалния държавен календар, а по църковния литургичен календар този ден е на датата 11 май. Празникът се чества и в редица европейски градове, а официална българска държавна делегация посещава Ватикана, където отдава почит на гроба на свети Кирил в църквата "Сан Клементе" в Рим. На паметта и делото на първоучителите светите братя Кирил и Методий са издигнати десетки паметници в различни европейски държави, Днес на кирилица пишат не само българите, но и сърбите, черногорците, руснаците, украинците, белорусите, а също и монголците – общо около 200 милиона души. dariknews.bg/
В нощта преди Бъдни вечер двете побойнички издебнали жертвата в тоалетната на заведение в село Стоб
„Изследвания и анализи на Центъра за демографска политика сочат, че една ромка на 16 години, която има три деца, взима около 1500 лева помощи", заяви в студиото на „Здравей, България" по Нова телевизия д-р Султанка Петрова, депутат от Патриотичния фронт. По думите ѝ тези малолетни майки имат право на около 21 вида помощи. „След като една майка на 16 години с три деца взима по 1500 лева, кое да я мотивира да работи, да се учи и да се развива", запита д-р Петрова. Тя подчерта, че тези пари не идват само от детските надбавки, а и от други плащания. Според нея обаче е важен и въпросът какво поколение оставя една малолетна майка, тъй като голяма част от тези деца са недоносени. Родителите на малолетните майки да не получават детски добавки Идеята бабите да не взимат пари и за това, че са баби, и за това, че са майки, беше изговорена и от вицепремиера Ивайло Калфин. Петрова обясни, че Патриотичният фронт подкрепя тази идея. „Винаги сме били за това да се установи един тридетен семеен модел в България. Това е заложено в нашата програма. Настояваме и да се изработи дългосрочна програма, свързана с демографската катастрофа в България. Едно от нещата, на които слагаме акцент е – децата раждат деца", заяви д-р Петрова. Според депутата от ДПС Илия Илиев предложенията за реформи противоречат на 4 члена от Конституцията. „Не може да ги осъждаме. Това е право и избор, начин на живот", заяви Илиев. „Природата решава дали е дете", допълни Илиев. Източник DarikNews.bg
Манол Манолов, който представляваше ВМРО в община Дупница, най-вероятно няма да остане на лидерския пост. „Войводите“ ще избират ново ръководство в Дупница на 31-ви август. Това ще стане на поклонението на Тодор Александров край Мелник. В избора ще участват членове на партията от региона. Областният председател Георги Петров потвърди днес тази новина, след пресконференцията на коалиция ОДБ, в която ВМРО влезе за предстоящите местни избори. Петров обаче не пожела да коментира дали е доволен от работата на Манолов през последните години и кой ще бъде евентуално новия лидер. Областния кординатор Стефан Грънчаров поясни и казуса в Бобов дол, където парламентарните партньори НФСБ и ВМРО кръстосаха шпаги при избора на представители в избирателната комисия. Представителите и на двете партии искат да са членове на комисията и не отстъпват, така казуса остава да бъде разрешен от ЦИК.
Лошото време и падналият сняг в Северна Италия станаха причина за отлагане на мачовете от много регионални групи. Срещите от 20-ят кръг на Seconda Categoria GIRONE, също не се проведоха. Отборът на Марек Деграте трябваше да гостува на предпоследния в класирането Волантес. Дупнишкият тим в Италия е в серия от три поредни победи. Заради времето бе отложена и сращата от Серия А Парма -Киево
16-годишен ученик е намушкан с нож в корема при среднощен скандал. Инцидентът станал около 02:00 часа в дупнишко село. Пострадалият веднага е закаран с личен превоз в болница. Раната е повърхностна, няма опасност за живота му. По случая работят от РП – Дупница.
Кметът на Община Дупница инж.Методи Чимев издаде заповед, с която се забранява брането на липов цвят и увреждането на декоративна растителност в озеленените площи в Дупница до приключване на цъфтежа, информират от пресцентъра на кметството. На нарушителите ще се съставят актове от 50 до 5 000 лева.Причина за включването на декоративната растителност в заповедта, са зачестилите посягания към тях, особено на тези, които в момента се садят по проекта "Зелена и достъпна градска среда".
При ползване на лечебните растения за стопанска дейност в площите, съгласно Закона за лечебните растения, нарушението се наказва с глоба до 5000 лева. При ползване на лечебни растения по начин и със средства, които водят до увреждане на находищата им, глоба до 3 000 лева или с имуществена санкция до 5 000 лева.
За изпълнението на заповедта ще съблюдават РУ на МВР-Дупница и Контролно звено на Община Дупница.
През миналата година Контролното звено е съставило 14 акта на нарушители с наложени финансови санкции в размер на по 50 лева и конфискация на набраната липова маса. Сериозен брой нарушители е заловила и полицията.
Полицаи от Дупница бяха вдигнати на крак след сигнал за тежко ПТП в района на село Яхиново. Водач на лек автомобил Фиат, пътуващ към Дупница изтървал управлението и се забил в ел. стълб. След произшествието мъж и жена са закарани в столично лечебно заведение, със счупени ръце е шофьорът на автомобила. Пожарникари са оказали съдействие при изваждане на пострадалите от автомобила. Полиция изяснява причините за произшествието, по първоначални данни жената е с най-тежки наранявания. Работата по случая и установяване на самоличността на пострадалите продължава. Катастрофиралият автомобил е с кюстендилска регистрация.
Два "легнали полицаи" и две повдигнати пешеходни пътеки на главната улица в Яхиново са вече изградени, информираха от кметството. Зам.кметът на Община Дупница и председател на Комисията по безопасност на движението Крум Милев бе поел ангажимент миналата седмица за изграждането им в рамките на 10 дни. 4-те реални ограничители на скоростта в отсечката, която отне живота на 5-има души в селото след зверската катастрофа бяха готови още в понеделник. Със започване на маркировката по улиците на общината те ще бъдат и обозначени. "Имаме вече 4 обаждания, които изразиха възмущението си от изграждането им", допълват от кметството.Скоростоограничител бе монтиран тази сутрин при ОУ "Евлоги Георгиев".
Изграждането на другите повдигнати пешехофни пътеки, "легнали полицаи" и монтирането на скоростоограничители в града и селата продължава.
Волейболистите от националния отбор на България официално ще играят с олимпийския шампион Русия, Китай и още три отбора, които все още не са се класирали от квалификациите в Северна и Централна Америка (NORCECA) и Африка в Група "С" в Гданск на Световното първенство в Полша от 30 август до 21 септември. Това стана ясно след тегления тази вечер жребий на официална церемония в Двореца на културата и науката в столицата Варшава. Първите три отбора във всяка от 4-те предварителни групи бяха разпределени според световната ранглиста, но тъй като квалифициите в зона Северна и Централна Америка (NORCECA) все още не са минали отборите на САЩ, Куба и Канада, които са съответно №4, №6 и №11 в нея бяха поставени под имената NORCECA 1, NORCECA 2 и NORCECA 3. Така, ако някои от трите тима се класира за Мондиала в Полша, той ще заеме мястото си в съответната група. По този начин в Група "С" при България може да дойдат канадците. В световните квалификации в зона Северна и Централна Америка (NORCECA) ще се играят 4 турнира с по 4 отбора, като победителите ще се класират директно за шампионата на планетата, а класиралите се на второ място отбори ще играят допълнителен турнир, който ще определи петия тим от зона NORCECA. В квалификациите в зона Африка (CAVB), които са през февруари и началото на март, ще се играят три турнира с по 4 отбора, като победителите също ще се класират за Мондиала. Така в Група "С" ще попадне втория африкански отбор според световната ранглиста от тези три победители. За втората фаза на световното първенство ще се класират първите 4 тима от всяка група, като те ще образуват нови две групи с по 8 отбора. Отборите от Група "С", в която са момчетата на Камило Плачи, ще се слеят в Група "F" с отборите от Група "В", в която са настоящият световен шампион Бразилия, Германия, Република Корея, Финландия и по един тим от NORCECA и CAVB. В Група "Е" пък ще попаднат първите 4 отбора от Групи "А" и "D". При сливането на тези групи ще се зачитат резултатите от мачовете между отборите от първата фаза, а самите отбори ще играят срещу съставите, с които не са играли до момента. За третата фаза на първенството пък ще се класират първите три тима от тези Групи "Е" и "F", които ще бъдат разпределени в нови две групи "G" и "H". След срещите в групи "G" и "H" първите два отбора от всяка ще играят на кръст полуфинали, а третите тимове ще спорят за 5-6 място. Жребий за световното първенство по волейбол за мъже в Полша: Група "А" (в Вроцлав) 1. Полша 2. Аржентина 3. Сърбия 4. Австралия 5. CAVB 6. Венецуела Група "В" (в Катовице) 1. Бразилия 2. NORCECA 2 3. Германия 4. CAVB 1 5. Република Корея 6. Финландия Група "С" в (Гданск) 1. Русия 2. БЪЛГАРИЯ 3. NORCECA 3 4. CAVB 2 5. Китай 6. NORCECA 5 Група "D" (в Краков) 1. Италия 2. NORCECA 1 3. Иран 4. Франция 5. NORCECA 4 6. Белгия
Европейската комисия изразява загриженост, че България не защитава своите граждани от последиците от лошото управление на отпадъците. Въпреки досегашните предупреждения от страна на Комисията много български депа за отпадъци все още функционират в нарушение на законодателството на ЕС в областта на отпадъците и тяхното депониране, което представлява сериозен риск за здравето на хората и за околната среда. В стремежа си да подтикне България да ускори своите действия в тази област Комисията предявява пред Съда на ЕС иск срещу България по препоръка на комисаря по околната среда Янез Поточник. Сумата се изразява в милиарди глоби, които ще трябва да плаща българския данъкоплатец.
Отборът на Марек Юнион-Ивкони предложи поредната доза „страсти“ на свойте фенове. Днес дупничани отново преминаха през куп обрати, за да триумфират накрая с победа срещу Добруджа в четвърти мач между двата тима от финалния плейоф в Суперлигата при мъжете. Така след равенство 2:2 победи, шампиона на България ще бъде определен на 14-ти април/вторник/ в Добрич. Двубоят е в спортната зала на Сливница се игра пред десетки фенове от Дупница, които и днес подкрепиха отбора, който победи с 3:2 (23:25) – (29:27) – (17:25) – (25:19) /15:10/. В тайбрека отново имаше обрати, като дупничани успяха от 6:8 да стигнат до 10:8 и в крайна сметка да победят с 15:10.
27-годишна жена и двете й деца пострадаха при тежък пътен инцидент в Кюстендил. В катастрофата са пострадали по-леко още трима души, пътували в другия от автомобилите. Челно са се ударили леки автомобили „Опел” и „Пежо”. Майката е пътувала заедно с 3-месечното си бебе и по-голямото си дете на 7 години. Тя е в най-тежко състояние. Очаква се да бъде решено дали жената да бъде транспортирана в „Пирогов”.
2 акта са съставени от "Екоотдела" към Община Дупница на собственици на домашни кучета, които не са регистрирани. Те не са го направили в упоменатия срок, информират от пресцентъра.Акцията стартира миналата седмица на територията на града, след като бе приета от Общински съвет-Дупница корегираната Наредба за кучета-компаньони. От направените проверки, са съставени 11 протокола на собственици със срок за регистрация на любимците им 5 дни. Общо от началото на проверките през миналата седмица са регистрирани нови 14 кучета. Таксата за вписване е еднократна – 5 лева и годишна в размер на 10 лева.
Оградата при „старите жилища“ в дупнишкия квартал „Бешика“ бе възстановена от Общината. Преди около месец хората, живеещи в района, бяха поканили кмета инж. Методи Чимев да дойде лично на място и да се запознае със ситуацията.
Страница 134 от 156


