Начало
Жълт код за интензивни валежи и гръмотевични бури бе обявен за 7 области на страната. Това са Видин, Монтана, Враца, София област, София град, Перник и Кюстендил. Заради преминаващ южно от България циклон, в четвъртък главно в Западна и Централна България отново ще се развиват гръмотевични бури. На места ще бъдат силни, придружени от градушка, уточняват метеоролози. В източната половина от страната времето ще е предимно слънчево и горещо. Максимални температури от 24°-26° в Западна България до 30°-33° в Източна. Такава е прогнозата за времето на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) към БАН.
Не е ясно какво представлява РБ, кой формира волята и как се взимат решения в него, коментира тя за TV7. В момента не е ясно какво представлява Реформаторският блок, кой формира волята в него и как се взимат решения. В публичното пространство се изразяват лични мнения, които по никакъв начин не могат да обвържат участниците в Блока. Това поведение е безотговорно, заяви в студиото на "Добро утро, България!" по TV7 лидерът на Християндемократическата партия на България Ирина Репуц. Тя беше приканена да напусне Реформаторския блок, но сама не може да си отговори какво точно трябва да напусне.
Сериозен ремонт предстои на канализацията на болничната сграда намираща се в бившата „Транспортна болница“, информираха от пресцентъра на Община Дупница.
Известният дупнишки бандит от близкото минало Злати Златев-Златистия, който излежава 18-годишна присъда за убийство, но получи разрешение от окръжна прокуратура в Кюстендил да се лекува в болница във Варна, постъпил отново в затворническото общежитие в с. Самораново, съобщи окръжният обвинител в Кюстендил Камелия Стефанова, цитирана от в-к Труд.
Днес в централата на УЕФА в Нион бе изтеглен жребият за осминафиналите на Шампионската лига. Станаха ясни двойките, които ще се борят за място сред най-добрите осем в най-комерсиалния клубен турнир на Стария континент.
Кметът на Община Бургас Димитър Николов обяви бедствено положение в 13 ч. днес. Бедственото положение касае к-с "Меден рудник", "Акациите", "Победа", село Извор, село Маринка, вилна зона "Черниците", рибарско селище "Ченгене скеле". Изцяло затворен за движение е централния път Бургас – Созопол, както и Бургас – Извор. Община Бургас призовава да не се предприемат никакви пътувания, пише "Флагман". Спасителни екипи издирват овчар в село Маринка. Поройният дъжд остави части от Средец под вода. Районът около Стария пазар заприлича на дере. Новопоставени шахти са потънали. Има сигнали за наводнени къщи в селата в цяла Бургаска област. Няма бедстващи хора, каза Димитър Христов от отдел "Военно мобилизационна подготовка" към Областна управа в Бургас.
Само две фирми са подали документи за концесиониране на водоеми на територията на Община Дупница. В сградата на общинска администрация, днес бяха отворени документите на заявилите желание да стопанистват за срок от 20 години водните площи, като седем водоема бяха пуснати за отдаване.
След като малко преди Коледа станаха ясни имената на първите двама футболисти, които си тръгват от Марек- Димитър Андонов и Емил Михайлов, сега преди Нова година дупничани се разделят с още други двама. Нападателят Пепи Тончев се е разбрал с клубното ръководство и ще прекрати договора си по взаимно съгласие. Тончев игра за Марек в Б-група и бе един от любимците на публиката. През този сезон футболистът пропусна част от мачовете поради травма. Другият който ще бъде освободен е Кристиян Петков. Той пристигна през лятото, като преотстъпен от Дунав Русе.
Множество дупничани се събра на централния площад „Свобода“ в Дупница, за посрещне шампионите на България по волейбол.
7 фирми са кандидати за изграждане на уличната мрежа към социалните жилища, които се изграждат на територията на бившите казарми в Дупница. Комисия, с председател зам.кметът Крум Милев проведе днес първото открито заседание, на което в присъствието на представители на участниците и медии, отвориха документите.
Пореден акт на вандализъм бе регистриран в Дупнца. Неизвестни лица са запалили контейнери за разделно събиране в центъра на най-големия жилищен комплекс в Дупница – жк “Бистрица”, видя zadupnitsa.com. Съдовете, намиращи се на последната спирка са изгорели изцяло като очевидно става въпрос за умишлен палеж или изхвърлена неизгасена сгур, която е предизвикала изгарянето.
Резултатите от извършеното миналата година археологическо проучване на раннохристиянската базилика и средновековна църква „Св. Спас” в Червен брег бяха показани в Дупница.
Лидерът на ДПС нарече протестите в страната срещу избора на депутатите от движението в Кюстендил, Габрово и Ямбол „добре премислен сценарий за създаване на благоприятна среда, в която обществото да преглътне бъдеща коалиция с участието на крайните националисти“. Чувам, че нормалната коалиция била ГЕРБ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт, но какво нормално може да има в съюз между партии-членки на ЕНП и сила, която след изборите заявява „Европа да си гледа работата“, коментира още Местан. Освен ДПС да се сатанизира, сценарият включва образът на Патриотичния фронт да се представи като нещо по-добро от „Атака“И двете задачи се непосилни, номерът няма да мине, заяви той. Нито ДПС може да бъде сатанизирана, нито Патриотичният фронт е нещо по-добро – той дори е по-опасна редакция на „Атака“, смята Местан. Затова и партията му ще бъде опозиция от първия ден на управление с участието на националистически формации. Местан обаче не отговори как гледа на „България без цензура“. Местан определи анти-ДПС говоренето като криза на политическата идентичност и на програмнотго политическото мислене. „Анти-ДПС реториката е заместител на дефицитите на политическите опоненти и затова казах, че „Не на ДПС“ не е програма за управлението, „Не на ДПС“ няма да нахрани никой. Анти-ДПС реториката е парадоксално признание за силата на ДПС и не случайно винаги, когато ДПС е най-силна, най-силна е и анти-ДПС историята, има такава закономерност. Анти-ДПС реториката е ерзац политика, политика продукт и на обременено съзнание, на сгрешеното възприемане на ДПС като етническа партия“, посочи той.
Има подведен под отговорност след прекъснатата от ДАНС и МВР схема за печатане на фалшиви пари в кюстендилско. Той е с инициали В.Г.Б. На 10.07.2014г и е студент в Благоевград. В управляван от него автомобил е укрил елементи за защита на парични знаци- холограмни стикери, за които знае, че са предназначени за подправка на парични знаци. Заподозреният е с мярка парична гаранция, като сумата й остава тайна, както и разследването по случая. На закрито заседание, Кюстендилски окръжен съд, намалява стойността на паричната гаранция, но не я отменя или променя в по- лека, както иска подведеният под отговорност, пише Darik.News.bg. В. Г. Б. е осъждан за престъпление от общ характер за държане на неистински парични знаци, което сочи, че същият е с установени престъпни нагласи. Доколкото предмета на престъплението е бил укрит в тайник на автомобила, несъмнено това обстоятелство също сочи за опасност от извършване на престъпление, пише в мотивите си съда. „В този аспект определянето на по- лека мярка за неотклонение „подписка" би се явила несъответна с обществената опасност на деянието и дееца". Съдът отчита, че обвиняемият е с установено местожителство и адрес. Не са налице доказателства същият да е създавал пречки пред разследването или да не е намиран на известния по делото адрес.
Националният отбор на България по волейбол се класира за финала на Европейските игри в Баку. Нашите момчета се справиха драматично, но заслужено с Полша с 3:2 гейма на полуфинала (25:14; 19:25; 25:22; 23:25; 15:13). В спора за титлата България ще играе срещу победителя от втория полуфинал между Русия и Германия.Финалът е в неделя, 28 юни, от 11 часа.Най-резултатен за България бе диагоналът Жани Желязков с 21 точки (1 блок, 1 ас и 59% в атака), капитанът Тодор Алексиев добави 19 (2 блока, 55% в атака, 63% позитивно и 53% перфектно посрещане), а Валентин Братоев добави 17 (2 аса, 2 блока, 65% в атака, 57% позитивно и 43% перфектно посрещане. Българите стартираха в състав Валентин Братоев, Георги Братоев, Жани Желязков, Николай Николов, Светослав Гоцев, Мартин Божилов и капитанът Тодор Алексиев.
България започна много силно мача и в първия гейм нашият отбор не остави никакви шансове на съперника и го победи с категоричното 25:14. Във втория гейм поляците взеха инициативата и изравниха след 19:25. В третия гейм нашите отново действаха по-концентрирано и стигнаха до успеха с 25:22. В четвъртия гейм двата тима действаха точка за точка, но постепенно поляците взеха аванс, за да имат комфортна преднина от 16:12 след второто техническо прекъсване, което в крайна сметка донесе успех за съперника с 25:23. В тайбрека обаче България показа страохтен характер и стигна до крайната победа с 15:13. В средата на гейма Полша успя да вземе преднина с 6:5, но с много силна игра нашите стигнаха до големия успех.
До дни ще заработят 148 камери по пътищата, които ще могат да издават електронен фиш за нарушенията. Това заяви от парламентарната трибуна по време на блиц контрола вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова. „Подписана е наредбата и чакаме обнародването в Държавен вестник до дни. Надявам се, че това ще има ефект, поне превантивен”, добави тя.Бъчварова посочи, че до няколко дни ще има съвещание в МВР, на което отново ще бъде обърнато внимание на районните управления, полицаите възможно най-бързо да приемат сигнали, „защото превенцията е добра възможност”. „Оставаме в готовност да сътрудничим с всички, които искат да направим нещо, което ще помогне за решаването на този проблем”, увери вицепремиера във връзка с инцидентите по пътищата.
Румяна Бъчварова подчерта, че в МВР се обсъждат и законодателни предложения. „Работим в различни посоки, защото изключително е тревожна ситуацията по пътищата. В последните дни виждате, че сме свидетели на драстични случаи”, каза още Румяна Бъчварова.
По непотвърдена информация в района на община Дупница ще бъдат монтирани 3 камери. "Фотографираните" ще получават по пощата кадри с обозначени дата, час и километри на скоростта, както и наказанието, което е наложено.
Регионалната организация „Шалом" в Дупница награди 5-те ученички от СОУ „Св. Паисий Хилендарски" за отличното им класиране на национален конкурс. Второто място в Националния ученически конкурс на тема „70 години след освобождението на концентрационния лагер „Аушвиц – Биркенау" – с лице към миналото, за да имаме бъдеще" на отбора на СОУ „Св. Паисий Хилендарски" им донесе и награди в Дупница. Карина Василева, Даяна Николова, Ванеса Йорданова, Дженни Беллиато и Лора Антова, ученици от 9 б клас получиха от председателят на регионалната организация „Шалом", Леонид Хаздай подаръци и поздравления за отличното им представяне на национално ниво. Всяко едно от момичетата получи подарък ваучер на стойност 50 лв., с които могат да си купят книги и ученически пособия от книжарница в Дупница. Награди ученичките получиха и от община Дупница и НЧ „Ген. Георги Тодоров". Беше подчертано колко голям е приноса към наградата на преподавателката по история Маргарита Сапунджиева. Под нейно ръководството децата изработиха постери, посветени на темата за Холокоста и уроците на историята, пречупени през погледите на младите хора и оцелелите и все още живи дупнишки евреи.
Водачът на листата на ПП ГЕРБ за европейски парламент Томислав Дончев ще дойде в Дупница утре, за да открие официално кампанията на партията в региона. Освен него, пред дупничани ще бъдат представени и други 2-ма от листата Андрей Ковачев и Ева Паунова. Това ще направи Председателят на Националния предизборен щаб и зам.председател на ГЕРБ – Цветан Цветанов точно в 12 часа утре (вторник) на "Фонтаните" в центъра на Дупница. Подготвена е и музикална програма с участието на ансамбъл "Българе" и Веселин Маринов.
От следващата седмица ще се започне налагането на санкции за шофьори, които паркират по тротоарите и в зелените площи в Дупница. Свидетели сме на десетки такива случаи в целия град. Не са рядкост и шофьорите, които най-нагло качват модерните си возила на самия център. Проблемът с неправилното паркиране няма да бъде разрешен в България, а какво остава в Дупница, но поне може да бъде частично решен. Особено в централна градска част и по най-натоварените пътни артерии, но за целта се налага сериозна намеса на органите на МВР. Униформените са хората, които представляват закона и е крайно време не само за Дупница, но като цяло да се реши този проблем.
40-годишна жена от Банско пострада, след като задряма зад волана и излетя от главен път Е-79. Инцидентът е станал тази вечер между Мурсалево и гара Кочериново. М. Георгиева пътувала сама, тя загубила управление над автомобила и се ударила в насрещно движещ се форд, съобщава struma.bg.Отклонила се надясно, стъпила на банкета, след което се стреснала и дръпнала волана наляво. Колата минала през насрещната лента, блъснала се в предната част на идваща насреща й кола, след което се преобърнала с лупинг през предната част и пак паднала на колела в трънливи храсти край пътя. С линейка е транспортирана за болницата в Благоевград. Имала болки в гърдите. Настанена е с мозъчно сътресение в хирургията на МБАЛ-Благоевград. Втората кола също е управлявана от жена. Автомобилът е със софийска регистрация. Пробата на водачката с полевия тест за алкохол е отрицателна, на пострадалата ще бъде взета кръвна проба. Движението по Е-79 в района на катастрофата беше затруднено за кратко.
Атлетик Дупница завърши наравно с Щурче Сф в мач от 8-ми кръг на първенството по футбол 9 провеждано на столичния комплекс Царско село. Гола за дупничани реализира Ники Орозов през втората част, след като още в самото начало софиянци поведоха. Поради лошото време бяха отложени срещите на Атлетик с ВИА и Септември. Момчетата от школата на Янек и Анжело Кючукови са с реални шансове и за второто място, особено ако победят Септември.
Акцията на полицията и служители на ЧЕЗ в "Гиздова махала" в Дупница продължава. Тази сутрин, кварталът бе отцепен от служители на реда и жандармерия, а по къщите тръгнаха служители от електроразпределителното дружество, които да проверяват за некоректни платци и нелегално включили се. Изключени са над 40 домакинства до сега, но бройката им ще се увеличи още.
Днес момчетата на Марек загубиха двубоя срещу немския Визхарде с 0:2. В началото дупничани започнаха много силно и до средата на първата част двубоят беше равностоен. След това, бърза контраатака доведе до попадение във вратата на Костадин Костадинов, с което резултатът бе открит. Момчетата на Марек, обаче не загубиха дух и поддържаха този резултат почти до края на второто полувреме, но не съумяха да опазят немските нападатели, които отбелязаха второ попадение и сложиха край на мача."Мачът беше добър, но ни надиграха", заяви Кирил Сотиров. Дупничани се намират на трето място в групата и утре от 10:50 им предстои мач срещу тим от Шотландия, от който зависи класирането им.
Мечтите са да се преследват и изпълняват, а не да си остават само красив мираж. Това е мотото на едно съвсем обикновено момче от дупнишкото село Крайници. Като всяко хлапе, още от 1-и клас започва да гони топката в двора на местното училище. Резонно е да започне да играе в местния детски отбор на "Ботев", като на 15 години е вече титуляр и в мъжкия тим, който се подвизава в 4-а дивизия. По-късно преминава във втория дупнишки отбор "Стефанел", с който записва няколко мача и във "В" група.
Стотици дупничани изразиха днес своята позиция относно бъдещето на "Джамията" или "Тюрмето" в центъра на града.В момента в Софийски апелативен съд се гледа знаковото дело, което трябва да реши дали настоящото Мюсюлманско изповедание е правоприемник на съществуващото такова по време на Османската империя.Това ще предопредели и бъдещето на Тюрмето в Дупница дали ще остане паметник на културата или ще стане собственост на Мюсюлманското вероизповедание
Първа тренировка направиха днес футболистите на "Марек" на стадион "Бончук". Около 10-ина от най-верните фенове на отбора бяха дошли да видят своите, като бяха окачили знамена пред съблекалните. След 30-минутен разбор, капитанът на тима Милен Лахчев изведе съотборниците си на изкуственото игрище. Официалният терен е затрупан със сняг и не позволяваше провеждане на занимание.
Община Дупница ще проведе среща с жители на блоковете в жк “Дупница”, за да им разясни подробно и покаже предстоящите ремонтни дейности по проекта “Зелена и достъпна градска среда”, информират от пресцентъра. В този квартал се предвиждат най-много подобрения, а и засягат няколко хиляди жители. “В интерес на истината такава среща не бяхме предвиждали да правиме. Идеята се роди впоследствие и ще обясня защо. През миналата седмица до мен бе входирана подписка от жители на жк “Развесена върба”, където в момента текат ремонтни дейности по същия проект. Оказа се, че хората нямат достатъчно информация за намеренията и благосутрояването в района. Незнайно как и откъде до тях бе достигнала информация, че този район ще бъде включен в обхвата на “синя зона”, ще бъдат изградени основно паркинги, че зелените пространства ще са много малко и т.н. Веднага поисках среща с хора от квартала включили се в подписката, заедно с ръководния екип по проекта и от фирмата-изпълнител. Обяснихме и показахме нагледно какво се предвижда и какво ще бъде направено, както и че е абсолютна лъжа слухът за “синята зона”. Благодаря на хората от този квартал не само, че се отзоваха и поставиха открито въпросите си и изказаха мненията си, но и показаха наш пропуск в случая.
Отчитам го като грешка, че не сме провели с жителите на този квартал този рязснителен разговор по-рано, за да няма слухове и притеснения. Това е и конкретният мотив да искам среща с хората в жк. “Дупница”, за да получат всичката информация и да не се повтаря случаят с жителите на “Развесена върба”, заяви кметът на града инж. Методи Чимев.
Община Дупница обяви процедура по избор на изпълнител за изграждане на техническа инфраструктура на социалните жилища, информираха от пресцентъра на кметството.
Черен ще се окаже участъка от улица „Иван Вазов“ на влизане в Яхиново. Вчера на главният път в селото намериха смърта си 5-души, като отново на почти същото място и миналата година стана тежък инцидент. На 28 август лек автомобил Фиат, пътуващ към Дупница се заби отново в ел.стълб. И тогава автомобилът се е движел с над 100 км/час, като по-чудо се размина без жертви. Пострадаха 22-годишния Илиан Илиев, 21- годишният Боян Боянов и 19-годишно момиче от Италия. Според хора от селото там често автомобилите профучават с висока скорост и не спазват ограниченията.
След сигнал на граждани за необезопасени дълбоки изкопи на две улици в Дупница, от Общинска администрация реагираха бързо и проблема е почти решен. Вчера читатели на zadupnitsa.com изпратиха на редакционната поща сигнал за дълбоки близо 2 метра изкопи, около които нямаше поставени сигнални ленти и това бе предпоставка за инциденти, още повече, че в близост има градинка и там играят много деца. Въпросните изкопи, дълбоки близо 2 метра, са вследствие на дейностите по проект „Зелена градска среда“ и се намират на ул.“Родопи“ и ул.“Екзарх Йосиф“, зад пазара. Бенефициент по проект „Зелена градска среда“ е Община Дупница, а изпълнител ДЗЗД "Съвременна Дупница 2014". След като получиха сигнала днес от Общинска администрация предприеха мерки и веднага предупредиха фирмата изпълнител и около част от най-дълбоките изкопи вече има червено/бели сигнални ленти. От фирмата споделиха, че около изкопите, където са поставени нови водопроводни тръби, също има достатъчно земя и не би трябвало да се получат инциденти, но все пак гражданите трябва да бъдат внимателни, защото това в момента е строителна площадка. Още по темата ТУК
Страница 134 от 156


