Начало
Новата спортна зала на Дупница ще разполага с 1505 седящи места. Увеличаването на местата за зрители става чрез пристрояване на залата в северозападна посока (към центъра).
Пресконференция в кръглата зала на Община Дупница ще бъде дадена утре (петък) от 11 часа, съобщиха от пресцентъра на кметството.
Темата с арестуваните в Чикаго е основна за българските медии зад океана. Те изнесоха още данни за цялата схема и някои подробности за арестите и продължаващото разследване. Bulgarian International Television (BIT) в специален репортаж съобщи, че 13 са арестуваните в Чикаго, 2-ма се издирват, а 1 е вече в затвора. Основната роля е играл Георги Мартов, а българския център Родина в предградието Норич е служел за преразпределяне на парите. Част от сумите са оставали в САЩ, а другите са изпращани в България и Италия. Както се разбра и по-рано групата е разработвана дълго време и са направени 21 хиляди записа, не само телефонни, което пък показва, че е възможно да е имало и внедрен човек-къртица. Всички български заведения в Чикаго се проверяват и там ФБР търси и другите двама заподозрени за източване на кредитни карти и пране на пари. Двама от задържаните вече са освободени, а днес след 20:00 часа българско време ще се гледат мерките и на останалите.
От Агенцията за социално подпомагане са уведомили общините, че отменят втория етап за прием на заявления от кандидат-потребители и кандидати за лични асистенти. Официално, такова писмо е пристигнало и в Община Дупница подписано от ръководителя на проекта Румяна Георгиева, информират от кметството. "Към 8 юни тази година броят на обслужваните по проекта хора с увреждания и хора с ограничения или в невъзможност за самообслужване е 14 133 потребители, в т.ч. 3 049 деца. В листата на чакащи броят на одобрените е значителен. Обявяването на втори прием на документи щрез месец юни ще създаде допълнителни очаквания сред гражданите, които в рамките на този проект не биха се реализирали, тъй като финансовият ресурс по проекта е разпределен", се казва в писмото.По този проект "Нови възможности за грижа", Община Дупница успя да осигури 80 места, а други 148 са чакащи. От Община Дупница вече изготвят документите, с които ще искат 150 места за лични асистенти от Министерство на труда и социалната политика по друг проект "Независим живот", който е със същата дейност на услуги.
„Мотоциклетистът, който е бил заедно със загиналия дупничанин Даниел Джамджийски, не е избягал от мястото на катастрофата, те бяха приятели“, това заявиха познати на Любомир Мавров, който е карал заедно с Даниел. Любомир Мавров, след като е видял какво се е случило е спрял и е помагал при изваждане от реката на приятеля си. Джамджийски катастрофира до село Струмяни, като на десен завой е изгубил контрол върху мотора и се е ударил в подпорна стена.
27-годишният дупничанин Борислав Георгиев извади кръста от ледените води на река Джерман в Дупница. Повече от хиляда дупничани, сред които кметът Методи Чимев и заместникът му Крум Милев бяха дошли да видят ритуала на днешния Йордановден. Над 20 човека само българи влязоха във водата, за да извадят разпятието, което бе хвърлено от отец Георги Паликарски, който отслужи водосвет. Студената вода отказа след секунди неколцина, но най-издръжливите продължиха да го търсят и в крайна сметка Георгиев го извади. “Освен здраве и късмет, пожелавам всички българи да се обединим”, лаконичен бе младежът.
Стотици дупничани присъстваха на празничната Великденска служба в най-големия храм „Св. Георги Победоносец“.
Жестока катастрофа стана снощи край Благоевград при която загина 4-годишно дете на връщане от мемориал „Кръста“ над града. Катастрофата окървави днешния празник Кръстовден. Около 23.20 ч. снощи лек автомобил ауди излетя от пътя и падна в 100-метрова пропаст на спускане от мемориала над Благоевград. Загина 4-годишно дете. Майка му, 14-годишната й племенница и 33-годишният водач от гр. Габрово, който е употребил алкохол, са с леки травми. Само водачът на автомобила, 33-годишният Венцислав Косев от Габрово, остава в болница под полицейска охрана. Той е със счупено ребро и контузия на белия дроб. 37-годишната му приятелка Снежана Б., живуща в кв. „Изгрев“ на Благоевград, е с порезни рани на бедрото, които са обработени и зашити. Същата е и с комоцио, но е отказала да постъпи в болница. В къщи си е отишла и 14-годишната й племенница Х. А., ученичка в благоевградска професионална гимназия. Тя е с порезни рани от стъкла и цицина на главата.4-годишният Яни, син на Снежана е загинал на място, след като е изпаднал от скачащият и преобръщащ се по неравностите автомобил. Смъртоносната му травма е ужасяваща, загинал е моментално. Тялото му е в моргата на МБАЛ за извършване на аутопсия.
Сигналът за пътния инцидент бе подаден в 23.20 часа тази нощ от пътя село Делвино-Благоевград.
На спускане към града, на остър десен завой и мокра пътна настилка водачът на аудито – 33-годишният Венцислав Косев губи контрол над автомобила. Той минава през насрещната лента, излиза от пътя и започва да се спуска, търкаляйки и премятайки се по склона. Изкоренява едно дърви и спира в дерето, на около 100 метра под пътя. Към мястото на инцидента се отправят две линейки, полиция и противопожарен автомобил, оборудван за помощ и действия при тежки автопроизшествия.
По пътя си към дерето от автомобила падат части, очила, цигари и други. При последният си скок от близо 20 метра височина аудито е паднало на колелата си.
Пробата с полевия тест на водача е показала наличие на алкохол в издишваният въздух от 0.95 промила. Към 0.30 часа след полунощ той бе доведен в ЦСМП за кръвна проба, след което е настанен в болница.
Снощи Снежана, и Венцислав, с който живее на семейни начала, се събрали в кв. Изгрев. По някое време на Снежана й хрумнало да отидат до кръста над Благоевград за предстоящия празник. Взели със себе си 4-годишният син на Снежана Яни и племенницата. Постояли там няколко време, но завалял дъжд. Тогава решили да се прибират към града. На спускане станал инцидента. Майката снощи също лъхала на алкохол. /БГНЕС /
Както се и очакваше, Валери Радлев е новият шеф на Областната дирекция на Държавен фонд „Земеделие” в Кюстендил. Това стана ясно след като от пресцентъра на централата в София публикуваха официално съобщение на сайта си. До този момент, най-отявленият представител на БСП в миньорския град Радлев заемаше длъжността зам.-председател на ОбС – Бобов дол. Мястото на директор беше овакантено, след като Иван Кьосев освободи ръководния пост. Общо трима кандидати се бориха за шефската длъжност като освен Радлев, надежди все пак таеха Васил Димитров-Найлона и Валери Христов.
28-годишен мъж от село Овчарци е причинил пътно-транспортно произшествие с лекия си автомобил “Фолксваген”. Той е блъснал в задната броня ”Мерцедес”. Нанесените материални щети са незначителни. Произшествието е обслужено от дежурна полицейска група, която е установила, че водачът на фолксвагена е управлявал след употреба на алкохол. Дрегерът е отчел резултат 3.21 промила алкохол в издишания въздух.
Гранични полицаи в бус с кюстендилска регистрация загинаха в тежка катастрофа на магистрала „Тракия“
Тежка катастрофа затвори магистрала „Тракия" в участъка между Нова Загора и Стара Загора, в посока София. При инцидента са загинали двама души, а шестима са ранени. Загиналите са гранични полицаи от Кюстендил, те се прибирали със служебен микробус от командировка на границата с Турция, научи Дарик. Малко преди 15 ч. е постъпил сигнал за катастрофа, станала на 236-ти километър на магистрала „Тракия". Ударили са се камион и микробус. Шофьорът на товарния автомобил не е пострадал. Движението по магистрала „Тракия" в посока София се отклонява през село Дядово – Нова Загора, по стария път за Стара Загора. На мястото на инцидента се извършва оглед, установяват се причините за инцидента. Шестимата пострадали са приети в старозагорската болница. В момента те се преглеждат и изследват, каза за Дарик директорът на лечебното заведение доц. Йовчо Йовчев. Той допълни, че и шестимата са стабилни и към момента няма опасност за живота им.
Лидерът на ДПС нарече протестите в страната срещу избора на депутатите от движението в Кюстендил, Габрово и Ямбол „добре премислен сценарий за създаване на благоприятна среда, в която обществото да преглътне бъдеща коалиция с участието на крайните националисти“. Чувам, че нормалната коалиция била ГЕРБ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт, но какво нормално може да има в съюз между партии-членки на ЕНП и сила, която след изборите заявява „Европа да си гледа работата“, коментира още Местан. Освен ДПС да се сатанизира, сценарият включва образът на Патриотичния фронт да се представи като нещо по-добро от „Атака“И двете задачи се непосилни, номерът няма да мине, заяви той. Нито ДПС може да бъде сатанизирана, нито Патриотичният фронт е нещо по-добро – той дори е по-опасна редакция на „Атака“, смята Местан. Затова и партията му ще бъде опозиция от първия ден на управление с участието на националистически формации. Местан обаче не отговори как гледа на „България без цензура“. Местан определи анти-ДПС говоренето като криза на политическата идентичност и на програмнотго политическото мислене. „Анти-ДПС реториката е заместител на дефицитите на политическите опоненти и затова казах, че „Не на ДПС“ не е програма за управлението, „Не на ДПС“ няма да нахрани никой. Анти-ДПС реториката е парадоксално признание за силата на ДПС и не случайно винаги, когато ДПС е най-силна, най-силна е и анти-ДПС историята, има такава закономерност. Анти-ДПС реториката е ерзац политика, политика продукт и на обременено съзнание, на сгрешеното възприемане на ДПС като етническа партия“, посочи той.
Община Дупница бе одобрена от Фонд „Социална закрила” за доставчик на социалната услуга „Обществена трапезария”, информират от пресцентъра. Дейностите ще продължат да се реализират на територията на града и през периода от 1 октомври 2014 год. до 31 декември 2014 год. Одобрените по проекта ще получават топъл обяд, включващ супа, основно ястие и хляб. До няколко дни ще стане ясно каква ще бъде бройката отпусната за Дупница, като през миналата година тя бе 99 човека.
По всичко личи, че отново Мая Манолова ще бъде водач на листата на БСП за предстоящите избори през месец октомври. В последните дни се пусна слух, че големи шансове за сефте дупничанин да оглави листа има именно Иван Ибришимов, докато Мая Манолова да бъде включена като водач от друг многомандатен район, но шансовете за това са намалели максимално, научи zadupnitsa.com. Вчера, лидерът на столетницата в Дупница Станислав Павлов, заедно с други двама от ръководството на партията Асен Башленски и Александър Анин са били в София на заседанието на националния съвет на БСП, като очакванията бяха да бъдат обявени само водачите. Това в крайна сметка ще стане следващата седмица на заседание на ръководството, когато ще се коментира и новото име на партията – "БСП – Лява България".
Отборът на Марек ще замине утре за Пловдив, където ще остане на лагер преди съботния двубой с Локомотив Пд от 16-ят кръг на А-футболна група. В групата на дупничани отново не попадна нападателя Пътър Тончев, който бе с травма на мускула и повече от месец е извън игра. През седмицата Тончев тренираше с отбора, което даде надежди, че треньорския щаб може да разчита на него, но в последния момент от лекарския екип са преценили да не се рискува с пускането му в игра и да бъде запазен за домакинството на ЦСКА. Същевременно халфът Светльо Диков претърпя успешна хирургическа интервенция на менискус и от следващата седмица ще започне леки тренировки.
Дупнишки полицаи от „Група престъпления по пътищата“ задържаха двама мъже за притежание на наркотични вещества. Те са на 20 и 23 години от с. Дебрен .Спрени са за проверка на ГП Е 79, пътували са с лек автомобил "Пежо". В автомобила им е открит пакет със суха листна маса, която при направения полеви наркотест е реагирала на канабис. Общото й тегло е 32 грама. Дрогата е била скрита в отсек на двигателя.Работата по случая продължава РУ Дупница.
Марек 2007 и Кочериново отложиха мача си от първия кръг на регионална група „Рила“. По настояване на старши треньора на Кочериново Николай Ветин мача ще се играе на по-късен етап. Причина е недостатъчната все още организация в клуба за началото на първенството. В Марек 2007 пък привлякоха няколко юноши от Марек и ще разчитат на свои кадри и момчета от Крайници, сподели треньора Цветан Видински.
Появата на платените спортни канали предизвикаха много полемики сред футболни запалянковци и зрители. На 21 февруари, събота, „Нова Броудкастинг Груп” пусна в ефир новия пакет Диема Екстра, в който влизат двата канала Диема Спорт HD и „Трейс Спорт Старс”. За да ги гледаш, трябва да платиш 3.96 лева месечен абонамент. На този етап в района на Дупница не се предлагат пакетите на Диема Екстра по местният кабелен оператор. Преговорите между "Булсатком" и "Нова Броудкастинг Груп" за платения пакет Диема Екстра също не бяха финализирани.
Вчера в РУП Бобов дол е заявена кражба на хранителни продукти, алкохолни и безалкохолни напитки, захарни изделия от магазин в с. Мламолово, съобщиха от пресцентъра на полицията.
В крайна сметка Община Дупница ще вземе облигационен заем. Той обаче няма да бъде в размер на 3 000 000 евро, а ще е със стойност 1 750 000 евро. Именно това бе предложението на ОДБ, което бе подкрепено и от групата на ГЕРБ в местния парламент. Взимането на облигационен дълг в размер на 1 750 000 евро бе подкрепено от 18 съветници, 13 гласуваха „против“, а Георги Пехливански от БСП се въздържа от правото си на глас, с което навлче гнева на част от своите съпартийци.
Нелеп инцидент прати жена в реанимация на общинската болница в Дупница с разкъсан далак и бъбрек, след като случайно се пробола в гърба с нож. 79-годишната Иванка Зарева от Сапарева баня е докарана по спешност от д-р Льондев от Спешен център от Сапарева баня в Дупница. Веднага е свикан екип, който извършил животоспасяваща операция на жената. Нейни близки разказаха пред лекарите, че Иванка рязала с нож трева в двора на къщата си в Сапарева баня. Докато вървяла към обора с живитни се подхлъзнала, паднала върху чувала и ножът я пробол в гърба, като разкъсал далака и единия бъбрек, пише struma.bg. Хирурзи споделиха, че операцията е тежка и има опасност за живота на пострадалата
Кандидатът за евродепутат от Партия на зелените Йонко Гергов сложи край на кариерата си. Не става въпрос за дейността му като политик или адвокат, а на футболен съдия. Гергов, който е и общински съветник в Дупница получи букет цветя от Кирил Стойков-Зози, който е административен директор на “Пирин” преди началото на двубоя с “Вихрен”. Именно дербито на третия ешелон вчера, се оказа последен в над 10-годишната му кариера.
Дупничанинът Теодор Георгиев заминава за Сараево, където през уикенда ще се проведе турнир от клас G1 по таекуон-до версия WTF. Надпреварата е открито първенство на Босна и Херцеговина и ще събере най-добрите състезатели от Европа. Целта пред Теодор Георгиев е спечелване на квота за Европейските Олимпийски игри. За целта обаче състезателят на СК Гладиатор Дупница ще трябва да завоюва максимален брой точки от следващите седем турнира, един от които е и този в Сараево. На 17 март ще бъде определено и крайното класиране. За Олимпиадата ще спечелят квоти първите 7-ем състезатли в рейтинг таблицата за категория до 74 кг в която е и Теодор Георгиев. В момента той е на 7-та позиция, която му дава право на участие.
Днес в Спешен център -Дупница бе открита обновена и оборудвана с нова медицинска апаратура специална стая за прием на деца. Проектът е инициатива на местния Ротари клуб Дупница, който реши да обнови и оборудва стаята, за да може децата, нуждаещи се от спешна медицинска помощ, да получават нужното внимание и лечение. Проектът за обновяването и оборудването на детската стая в Спешния център е в насока на една от основните зони на фокус на Ротари – здравето на майките и децата. Д-р Анелия Георгиева началник на Областен Спешен център благодари на Ротари клуб и пожела да има по-малко пострадали деца, които да влизат в кабинета. Символичен ключ бе връчен на началника на Спешен център Дупница д-р Злати Величков.
Децата на футболна школа Марек 2007 завършиха наравно 4:4 с връстниците си от Годеч в мач от 12-ят кръг на първенството на Футбол 7 група Б. С това равенство дупничани отстъпиха едно място в класирането и вече са 4-ти. Равенството срещу Годеч е изненада, тъй като марекчани са далеч по-класен отбор. Срещата очаквано започна отлично за Марк 2007 и в 3-та минута Олег Говедарски откри резултата. В 12-та отбора на Годеч успя да изравни, но в 20-та допусна и автогол с което Марек 2007 отново излезе напред. В 25-та минута Давиде Георгиев вкара 3-ти гол, а малко по-късно отново той нправи резултата 4:1 за дупничани. И когато всички очакваха разгромна загуба за Годеч от Марек 2007 намалиха темпото и извършиха редица смени. Това повлия на играта от което се възползваха футболистите на Годеч и с попадения в 30-та , 40-та и 42-ра минути стигнаха до равенството.
8 фирми участват в процедурата по избор на изпълнител за извършване на обследване за енергийна ефективност, изготвяне на технически паспорти за сградите, които ще бъдат финансирани за саниране в Дупница. 85 са всички сгради, които отговорят на програмата, след като бяха направени корекции в условията за допустимите кандидати. Те са разпределени в 7 обособени позиции, като най-много са тези в жк. „Бистрица“, където допустими за безплатно саниране са 51 блокове.
Всяка година в последната сряда на месец февруари, в много страни се организира "Ден за борба с тормоза в училище". На този ден участниците в проявите носят розово, за да символизират своята позиция на неприемане на тормоза в училище. Под мотото "Не на тормоза, но не за ден" бе организирана и проведена среща на учениците от І-VІІІ клас на ОУ “Христо Ботев” с.Крайници, с кмета на с.Крайници – Мариана Димитрова, секретаря на МКБППМН при Община Дупница – Ценка Стоянова и инспектор ДПС към РУ на МВР – Дупница Николай Иванов.
Днес в София се изтегли жребият за 1/16 финалите в турнира за Купата на България.Общо взето добър жребии се падна на Марек в надпреварата. Дупничани гостуват на Ботев Гълъбово. Двата отбора се познават добре от миналия сезон във Б-група, където сега след 5 кръга Ботев е 10-ти с 2 победи, 2 загуби и 1 равенство. Ботев е известен с това, че изпълнителен директор е Панайот Кючуков или Пацо от Биг Брадър. На 1/16-финалния етап се включват всички професионални тимове, както и четири аматьорски. Мачовете са на 23, 24 и 25 септември. Победителят в тях ще бъде излъчен в по един двубой.
28 оръжия – пистолети, ловни пушки и карабини, кътали през годините обявените за международно издирване дупничани Пламен Галев и Ангел Христов. Двамата братя са любители на руското ловно оръжие. Това показва експертизата на оръжейната колекция на Ангел Христов и Пламен Галев, поискана от особените защитници на двамата по делото, водено срещу тях от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество /КОНПИ/.В активите им са записани общо 28 оръжия – по 14 на всеки от двамата.
Пламен Галев имал 2 револвера “Смит и Уесън” и 7 пистолета – “Зиг Зауер”, “ЧЗ-75В”, “Davis” и четири от марка “Глок”. В колекцията му влизат и 3 ловни карабини – “Сайга МЗ ЕXP-01”, “Сайга MK-03” и “Медвед-3”, която по фактури е най-скъпа. За нея Пламен се е бръкнал с 2300 лв.
Най-скъпият му пистолет е 1750 лв., а най-евтиният – 285 лв. Според експертите за оръжие Галев е дал общо 14 617 лв.
Ангел Христов пък похарчил за въоръжение още повече – 18 387,50 лв. Половината от парите отишли за 5 карабини, сред които пушка и няколко ловни карабини, сред които "Тигър", струваща 60 000 рубли. Перлата между карабините обаче е “Хеклер и Кох”, калибър 223, купена срещу 3925 лв. Другите пари Ангел Христов-Геле пръснал за късо огнестрелно оръжие – 7 пищова и револвер, както и около 1000 лева за муниции."Това, което трябва да се знае, е, че тези оръжия никога не са били тяхно притежание по едно и също време. Купували са и са продавали оръжия, като в момента нито едно от тях не е налице", казаха експертите от КОНПИ, явяващи се по делото в Кюстендил.
От Комисията преследват още имоти на братята в дупнишкото село Ресилово, банкови сметки за над 800 000 лв., дялове в 15 фирми, автомобили, мотоциклети и даже една яхта.
Освен това от КОНПИ настояват да се обяви за недействителна сделката за учредяване на право на строеж на две триетажни къщи с басейн, зала за тренировки и фитнес в т.н. "имение в Ресилово".
Искът на Комисията е за общо 4 250 189,12 лв. – на толкова е оценено придобитото от семействата на двамата бизнесмени имущество за 25 години назад.
Комисията е проверявала имуществото на Пламен Галев, Ангел Христов и съпругите им Емилия и Радмила за времето от 13 август 1987 г. до 13 август 2012 г.
Ответници по делото са още три дружества, регистрирани на Сейшелските и Вирджинските острови – “Ем Пи Ви Трейдинг”, “Пи Ей Джи Норд Адамс” и “Макса лимитид”. Ангел Христов и Пламен Галев са представители на първите две фирми, на третата представител е счетоводителката им Христинка Ангелова.
Макар и въоръжени "до зъби", дупнишките братя са впечатлявали повече със своя автопарк, казаха запознати с описа на имуществото им. За следващото заседание на Кюстендилски окръжен съд, насрочено за март месец, се очаква да бъде готова експертизата на автопарка им. През годините Галеви сменили 20-ина луксозни автомобила, чиято обща стойност надхвърля 667 000 лв. Девет от колите се водели на името на двамата, а останалите – на една от фирмите им, регистрирана на Сейшелските острови.
Преобладавали са марките “Ауди” и “Мерцедес”. Част от колите обаче вече са отчуждени, други са продадени, а един спортен “Мерцедес 124”, купен навремето за 10 955 110 недоминирани лева (10 955,11 нови лева), е дарен, показват документите на КОНПИ.
Затова комисията е предявила иск и за пари от продажбата на автомобили. Срещу Пламен и Емилия претенциите са за стойността на зелено “Ауди А6”, “Фолксваген Голф”, мотоциклет “Харлей Дейвидсън” и джет за сняг “Ямаха”, с който семейството разполагало през пролетта на 2005 г.
От исковата молба до съда става ясно, че през банковите сметки на семействата на двамата съратници са минали общо 799 573 лв. и 520 долара. Ангел Христов имал над четвърт милион в 7 сметки в три банки, а жена му Радмила – 69 984 лв. Останалите пари били по сметки на Пламен Галев, се уточнява в документите по делото. Част от тях били на срочен влог във валута в клонове на две банки.
Не е ясно обаче колко точно струва прочутото имение на Галеви в Ресилово. По документи то се води на фирма, регистрирана в Кипър, а после прехвърлена на Сейшелите. Проучванията показват, че от 1998 до 2005 г. в резултат на серия от сделки братя Галеви са придобили земя в местността Зад чифлико в Ресилово.
Селото е в границите на община Сапарева баня, която се слави с най-горещия гейзер в континентална Европа. В Ресилово Галеви са купили три поземлени имота и 10 парцела земеделски земи, част от тях 6-та категория.
Комисията за незаконно придобито имущество иска да се обяви за недействителна сделка за инвестиция върху имотите. С нея Ангел Христов и жена му учредяват право на строеж в полза на “Пи Ей Джи Норт Адамс”, представлявана от Ангел Христов и Пламен Галев, върху собствения им недвижим имот от 805 кв. м в Ресилово.
Фирмата е регистрирана през май 2000 г. от кантора в Кипър с трима управители – Христов, Галев и Михаил Оков. Същия месец те подават оставка и управители стават мъж и жена с фамилия Димитриади. Месец по-късно е подадена молба за регистрация на дружеството от едно физическо лице и адвокатска кантора. В началото на юни 2000 г. дружеството получава разрешение за извършване на международни операции. Издават му се 1000 оригинални акции, с които се правят сделки.
До процеса за отнемане на незаконно придобито имущество се стигна, след като прокуратурата успя да осъди братя Галеви по дело за организирана престъпна група и за рекет. Двамата станаха обвиняеми през януари 2009 г. Галев бе подведен под отговорност за това, че е образувал и ръководил въоръжена група за рекет, а Христов, Апостол Чакалов-Тоци и Владимир Ангелов-Стъклето бяха посочени като участници във формированието.
На първа съдебна инстанция братя Галеви бяха оправдани, но втората – Софийският апелативен съд, ги призна за виновни и ги осъди на затвор. Върховният касационен съд (ВКС) намали наказанията – даде 4 г. на Христов и 5 г. на Галев, и разпореди част от имуществото им да бъде конфискувано. Преди да чуят решението на върховните магистрати, на 9 май 2012 г. Пламен Галев и Ангел Христов изчезнаха и бяха обявени за международно издирване.
Напук на слуховете, че се знае къде са, бившите барети са потънали сякаш вдън земя.
Спецпрокуратурата обвини задочно издирваните с червена бюлетина на Интерпол братя Галеви като тартори на група, извършвала банкови преводи в чужбина чрез фалшиви документи. Делото за пране на пари започна след съвместно разследване с ФБР. Групата действала от януари 2003 г. до края на 2010 г. в София и Дупница. Парите, за които се предполага, че са със съмнителен произход, били превеждани основно чрез 2 наши банки в сметки на фирми в Швейцария, Канада, Литва, Латвия, Обединени арабски емирства, Великобритания, Британски Вирджински острови, Кипър, Сейшелите и Китай. Официално причината били договори за купуване на мерцедеси втора употреба. Такива коли обаче не пристигнали у нас.
Според прокуратурата за 8 г. с помощта на счетоводители и други подставени лица – куриери, Галеви успели да изперат над 35,5 млн. лева.
Холивудският кинорежисьор Оливър Стоун призова да не се вярва единствено на американските медии за катастрофата на малайзийския "Боинг 777" в Украйна, съобщи Лента.ру. Той препоръча на страницата си във Facebook да бъдат прочетени статии и на независими журналисти, които дават алтернативна гледна точка за разигралата се трагедия. "Би било прекалено хубаво, за да е истина . След масираната атака от страна на американските масмедии, опитайте се да се запознаете с тези увлекателни разследвания на двама честни журналисти, които разглеждат въпроса по-задълбочено и копаят по-надълбоко, отколкото го прави нашата пропагандна четвърта власт", пише режисьорът на страницата си във Facebook. Стоун публикува линкове към статиите на журналистите Робърт Пери и Пепе Ескобар, които твърдят, че е голяма вероятността самолетът да е свален от украинските военни. В същото време Стоун не отхвърля и версията, че ракетата, свалила самолета, може да е била на проруските сепаратисти.
Фолклорният състав към школа по български народни танци при НЧ”Зора 1858”, гр.Дупница, с танца „Шопчета”, хореография на Дилиана Диканска, откри 6-то издание на Националния фолклорен фестивал на обработените народни хора „Рила ни гледа“. 16 колектива от цялата страна пристигнаха в Дупница за фестивала, който се провежда в парк Рила. Зам. кметът на Дупница Красимир Георгиев приветства всички участници и гости и пожела лека работа на журито. През целият ден днес ще продължат изпълненията на ансамблите от конкурсната програма, а вечерта от 19:00 ч. са награждаването и галаконцертът на победителите. Председател на журито е проф. Даниела Дженева от Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив, и директор на ФТА „Тракия" – Пловдив, членове на журито са Димитър Христов, диригент на оркестъра на БНР, Мариян Василев и Мария Евтимова, преподаватели в Националното училище по танцово изкуство в София, и новото лице сред журито е Денислав Кехайов, гл. художествен ръководител на ансамбъл „Пирин" Благоевград. Мотото на фестивала е „Съхраняване и популяризиране на автентичния български танцов фолклор и стимулиране на неговото развитие в днешни дни“
Страница 134 от 156


ИЗБОРИ 2014