Иво Паргов: Говорих с момчетата, от „Марек“ ще помогнем за Самарджиев Всички футболисти на “Марек” ще съберат пари, за да подпомогнат набирането на средства за операцията на талантливия дупнишки състезател по таекуондо Стефан Самарджиев. Както е вече известно, днес кметът на Дупница инж. Методи Чимев поде кампания за набирането на оставащата сума, необходима за тежката хирургична интервенция и последващо възстановяване на бронзовият медалист от Европейското за младежи в Грузия и състезател на дупнишкия “Гладиатор”. “Веднага щом разбрах, разговарях с момчетата и всички заявиха, че ще се включат. Ще съберем пари и утре ги внасяме. Няма значение дали е футболист, таекуондист или е обикновено момче. Трябва да сме съпричастни и даваме шанс на момчета и момичета в нужда, особено на такива талантливи деца, които имат успехи зад гърба си и защитават името на Дупница”, заяви пред zadupnitsa.com изпълнителния директор на клуба Иво Паргов.
ГОРДОСТ! „Златният пояс“ на новата звезда на българската борба, дойде в Дупница заедно с Армен Назарян (СНИМКИ) Големият Армен Назарян, заедно с новата звезда на българската борба Даниел Александров гостуваха днес на кмета на Община Дупница инж.Методи Чимев. С тях бе и доскорошният треньор на Александров в НСА – Денислав Чамишки. Повод за поканата от инж.Чимев бе спечеленото най-престижно българско отличие в класическата борба – златен колан от "Никола Петров" преди седмица.
Читатели сигнализират: Вижте поредното абсурдно паркиране в Дупница Наши читатели сигнализираха за поредното неправилно паркиране в Дупница. Този път става въпрос за района на градинката „Левски“ или по-точно за улица „Раковска“1, която е пресечка на главната улица "Св.Иван Рилски". Според читателският сигнал от няколко дни, водач на лек автомобил паркира на едно и също място, извършвайки поне няколко нарушения, като най-фрапиращото е, че е паркирано точно върху рампа за инвалиди. Останалите няколко нарушения всеки сам може да открие. Zadupnitsa.com очаква шофьорът да реагира бързо и да премести автомобила или да последва реакция от полицията в Дупница. Припомняме, че преди 2 седмици след сигнал на наши читатели, за неправилно паркирани автомобили в района на строящия се Лидл, шефът на КАТ Радослав Боюклийски предприе незабавни мерки и само час по-късно реши проблема, за което вече сме информирали.
Възрастна жена от Пиперков чифлик е в неизвестност от 3-дни. МВР я обяви за издирване РУ МВР – Кюстендил издирва Надежда Владимирова Тренчева. Тя е на 76 години от с. Пиперков чифлик . В неизвестност е от 11 март. Когато е напуснала дома си е била облечена с розова плетена блуза и черна пола. От ОД на МВР молят гражданите, които имат информация за издирваната жена, да се обадят на тел. 112 или в полицията в Кюстендил
Запълниха и „обозначиха“ зейналата снощи дупка на кръстовище в Дупница/СНИМКИ Тази сутрин малко преди 10:00 часа екип на ВиК-Дупница запълни с инертни материали дупката на кръстовището в началото на жк „Бистрица“, при отбивката за супермаркет СБА. Обектът бе „обозначен“ със запазената марка на водното дружество- клони и бяло-червена лента, които замениха обозначението от вчера-кошче за боклук. Както zadupnitsa.com ви съобщи още снощи, неясно пропадане на асфалта отвори дупката, която бе с дълбочина около 30 см и с диаметър 1 метър, но се намира до отводнителна шахта и всеки момент можеше да се превърне в истинска яма. Вчера таксиметрови шофьори от намиращата се наблизо стоянка, коментираха, че дупката създава затруднение на движението. Днес хора заявиха, че са учудени от бързата реакция на ВиК: “Браво вчера се появи дупката, днес я запълниха“. Припомняме, че на 5-ти март, комисия с председател зам.кмета на Дупница Крум Милев отвори документите на кандидатите за рехабилитация на уличната мрежа на територията на община Дупница. Общата сума е 726 544,78 лв. без ДДС, разпределени в три позиции.
Запълниха и асфалтираха дупката на кръстовище в жк “Бистрица“ Екипи на ВиК Дупница, днес запълниха и асфалтираха зейналата преди 12-дни дупка на оживено кръстовище в най-големия квартал на града жк “Бистрица“. На 5-ти март неясно пропадане на асфалта отвори дупката, която се намираше по средата на отбивката за супермаркет СБА. Първоначално тя бе обезопасена само с едно кошче за боклук, което посочваше мястото. На следващата сутрин екип на водното дружество я запълни с инертни материали. Обектът бе „обозначен“ с клони и бяло-червена лента. Хора от близките заведения коментираха, че този път реакцията на ВиК е била адекватна, след като веднага след като времето позволяваше, ямата бе запълнена и мястото асфалтирано.
„Марек Юнион-Ивкони“ вече „на тъмно“ Феновете на волейбола няма да могат да гледат дори и репортажи от шампионатните срещи на "Марек Юнион-Ивкони". Причината е в ново безумно изискване на БФВ. "Получихме указания преди мача с ЦСКА, че нямаме право да допускаме нито една камера различна от тази на БНТ. Глобата за всеки установен случай е 5 000 лева", обясни мениджърът на клуба Людмил Найденов.
Нигериецът Окечукво може да се озове в Марек 24 годишният Салас Окечукво може да подсили лидера в Б-група Марек. Бившият футболист на Миньор Перник продължи кариерата си в чужбина след като жълто-черните се озоваха във В-група, но сега отново е пред завръщане в България. Окечукво се подвизава по терените у нас от 2008 година, когато се появи в Чепинец Велинград, но звездата му изгря в Перник. Той е офанзивен полузащитник. Не е изключено за трансфера на Оки в Дупница да помогне и бившият президент на Миньор ген.Димитров, който през есента често бе забелязван на трибуните на стадион "Бончук". Ако Окечукво премине в Марек, това ще бъде вторият играч подвизавал се преди това в Перник. Както вече бе обявено халфа Илиан Илиев също ще акостира в Дупница. За последно той бе в Монтана, но новия наставник Николай Митов няма да разчита на него. Феновете на Марек го помнят от престоя му на стадион Бончук през 2009-2010 година, когато клуба бе в Б-група. На този етап от клуба официално не са назовали името на нито един от новите попълнения и не са потвърдили спряганите имена.
4 нови досъдебни производства за кражба на ток в Дупница  4 досъдебни производства са започнати в РУП Дупница срещу собственици на имоти в града и  в село Ресилово, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Единственият фен на Марек в Гълъбово получи подарък от домакините Тази година отборът на Марек винаги имаше колоритна агитка при гостуванията си. След като отборът обаче вече влезе в елита феновете решиха да си дадат малка почивка в днешния междинен кръг при гостуването на Ботев Гълъбово и изпратиха само един представител на агитката – Стойчо Янев. Стойчо бе настанен сам в сектора за гости, но от фен клуба на Ботев по достойнство отчетоха факта, че само един фен опъна трансперанти и развя знамето на Марек и лично председателя на местния клуб подари на дупничанина флагче и шал на своя отбор.
Букмейкърите дават предимство на Марек срещу Локомотив Пд Световните букмейкъри, които включиха в тиражите си двубоя от 5-ти кръг на А-група, между Марек и Локомотив Пд, дават предимство на дупничани. Според тях Марек е фаворит, като шансовете за победа на домакина се оценяват на 2,4, а този на гостите е 2,7. Същевременно днес от БФС обявиха и съдийските назначения. Главен арбитър, в неделя на стадион Бончук, е Адриан Петров с помощници Петър Стойчевски и Младен Маринов. Иво Боев е 4-ти съдия, а допълнителни асистенти са Георги Игнатов и Волен Чинков.
Какво казаха треньорът и капитанът на „Марек Юнион-Ивкони“ след драмата в Испания Найден Найденов изрази задоволство от начина, по който воденият от него отбор на "Марек Юнион-Ивкони" постигна първа победа в Шампионската лига този сезон. Дупничани направиха силен мач като гости на КАИ Теруел и след 134 минути битка спечелиха с 3:2 гейма. "Не съм щастлив толкова от победата, колкото от начина, по който я постигнахме", заяви старшията, цитиран от Блиц. "Съставът ни е много млад и наистина бях доволен от старанието, което момчетата влагаха, и желанието да спечелим всяка една точка. Това за мен е важното. Не веднъж съм казвал, че ние нямаме амбицията на този етап да прескочим групата. Тези мачове са за младите момчета, в тях трябва да трупат опит. Срещу нас имаше сериозен съперник. Въпреки това, намерихме отново верния ритъм, след като загубихме втория и третия гейм, и след много борба в тайбрека се поздравихме с успеха. Поздравявам момчетата", заяви Найденов на пресконференцията след края на двубоя.
"Труден мач и за двата отбора, най-вече в петия гейм. Може би имахме малко късмет в него, но и силно искахме да спечелим срещата. Борихме се за всяка точка и накрая победата бе за нас", сподели пък капитанът Гьорги Гьоргиев.
Тимът се прибира тази вечер, в 20:10 часа, с полет от Валенсия през Франкфурт. Разбира се, ако служителите на авиокомпания Луфтханза не решат отново да стачкуват.
Кметът Методи Чимев и заместникът му Красимир Георгиев откриха щанда на хората с увреждания в ГУМ-Дупница DSC02066 В Дупница официално бе открит щанд за изделия, които са изработени от хора с увреждания.
Разрешиха на Ковачки разсрочено плащане на 41 млн. лева за Въгледобив „Бобов дол“ Надзорният съвет на Националния осигурителен институт е дал положително становище за разсрочване на задълженията на Въгледобив „Бобов дол” в размер на 41 млн. лв. Това стана ясно след приключване на заседанието, предаде „Фокус”.
Бойко Борисов за Яхиново: Защо някой съсед не се е обадил на полицията да им вземат книжките, сега щяха да са живи Трябва да сме по-строги с нарушителите. Ако е имало съсед, да се обади на полицията да им вземе книжките, щяха да са живи загиналите в село Яхиново. Това са жертви, които тепърва трябваше да живеят. Това е тежка загуба за държавата. Това обяви премиерът Бойко Борисов, цитиран от офнюз.бг на церемонията по връчването на наградите "Достойните българи" по повод катастрофата в село Яхиново снощи, при която загинаха петима. Той добави, че не може да се приемат такива инциденти като нещо нормално, не може след катастрофа като снощната да се чака 24 чай, за да се преброят загиналите абитуриенти. "Не може да чакаме да дойде 24 май, за да преброим загиналите абитуриенти", коментира още премиерът.
Минен инженер написа книга за църквата на Дяково Храмът в село Дяково се нарича Рождество на пресвета Богородица. Ето какво  пише Стефка Маркова за инициативата на в-к 24часа "Снимай църквата до вас": С удоволствие и огромна гордост ви изпращам материали и снимки на едно от най-красивите и магически кътчета на България. Село Дяково е само на 50 км.от София по пътя за Дупница. Лесно и бързо се отива по магистралата -за около 40мин.
Полицията охранява избори и не бе на стадион Бончук. Частните охранители все пак успяха да се справят Близо 400 полицаи от област Кюстендил са ангажирани с изборите и поради тази причина много малко бе присъствието на униформени на стадион Бончук за мача Марек – Левски. Обикновено такива срещи се определят като рискови и присъствието на полиция е засилено. Този път обаче охраната бе поверена на частна охранителна фирма и тя се справи с напечената ситуация.Друг е въпросът защо БФС след като е уведомено за това, че по стадионите ще има по-малко присъствие на полиция не изтегли всички мачове за петък. 
ВТОРИ ОПИТ! Съветниците от ГЕРБ пак искат главата на Владимиров Общинските съветници от ГЕРБ ще направят повторен опит да вземат главата на ОбС-председателят Владимир Владимиров. Те внесоха докладна за искане на предсрочно прекратяване на правомощията му. Веднъж, опитът на ГЕРБ да бутнат от власт Владимиров не успя, след като искането им бе отхвърлено да се разглежда на миналата сесия, но отново ще се опитат да провокират дебат. Мотивите, посочени в докладната са, че “системно не изпълнява задълженията си като това продължава повече 3 месеца” и че още на първото заседание след избора му на Председател “същият с действията си стана причина за приемане на небалансиран бюджет” и впоследствие решението бе провалено. Вторият пример, с който се атакува Владимиров е изборът на негов заместник. Припомняме, че Силвия Овчарченска бе избрана законно, но Владимиров тогава обяви, че тя не е избрана, въпреки че бе събрала необходимия брой гласове. Съветниците от ГЕРБ атакуват и работното време на ОбС-председателят, като посочват че то е било съобразено изцяло с възможностите и желанията на Владимиров, но и “при това работно време същият нееднократно не го спазва”. Последният мотив е скандалният репорртаж на Нова телевизия, в който се показа как “ръководители на Мини “Бобов дол” принуждават своите работници да гласуват с бюлетина 15 за “Коалиция за България” на европейските избори. В докладната си, ГЕРБ посочват, че това дружество и ТЕЦ “Бобов дол”, чийто зам.изпълнителен директор е Владимиров имат общ собственик, “който е установил тази практика във всички свои предприятия”.
Заплашиха с бомба втори мол в София В пика на коледното пазаруване втори мол в София беше заплашен с бомба. Това е търговският център до хотел „Хемус”, съобщава Нова телевизия. Безмилостната коледна война за клиенти в София между най-големите магазини вече е факт. Първият "куршум" се заби в събота в "The Mall" на булевард "Цариградско шосе", който бе затворен по сигнал за бомба. Очаква се през следващите дни анонимни обаждания да блокират работата и на други от моловете, с което да им нанесат загуби за стотици хиляди левове. Подобен абсурд се разигра и миналата година, когато аномни сигнали за взривни устройства спряха работата на поне пет големи магазина и хвърлиха в паника многобройните им клиенти.
Блъснаха 65-годишна жена на пешеходната пътека, срещу Промишленото Днес към обяд, стана пътен инцидент на ул. "Цар Освободител", в центъра на Дупница. Лек автомобил блъсна 65-годишна жена, която пресичаше пешеходната пътека срещу бившия Учителски институт. Жената е с наранявания на ръката и таза и е настанена за лечение в общинската болница "Св. Иван Рилски". Лекият автомобил е бил управляван от жена, на която е взета и алкохолна проба, но по първоначална информация не е употребила спиртни напитки. По случая е образувано досъдебно производство
БФВ не плаща на „Марек Юнион-Ивкони“ заработеното, крият се Шампионът за последните три години "Марек Юнион-Ивкони" има да получава повече от 6000 лева от волейболната федерация, разкрива Дневник. Мениджърът на клуба Людмил Найденов обясни пред "Дневник", че става дума за част от приходите от телевизионните права.
Отговорникът по маркетинговите въпроси към Националната волейболна лига Валентин Михов заяви, че е изпълнил ангажимента си и е осигурил около 220 хил. лева от спонсори, които е предал на федерацията, за да ги разпредели тя по клубовете. Предварително беше обявено, че подялбата ще бъде на няколко транша. "Първият си го получихме. Той беше точно определена сума около 10 000 лева, която беше равна за всички участници в първенството", каза Найденов.
В клубът обаче не са получени парите от втория транш. Те трябваше да бъдат разпределени спрямо точките, които всеки отбор е спечелил, като една точка е 100 лева. Този вид на стимулиране на отборите бе обявено от ръководството на Лигата и БФВ преди началото на миналия сезон, като и сега отново е заложено в Правилника за финансиране, но както е видно е поредната лъжа на родната централа.
"Марек" завърши с 64 точки след 22 победи от 22 мача, като загуби само шест гейма. "За какво се напъвахме през целия сезон? Вторият транш с парите за спечелени точки е изплатен на клубовете извън тройката. Първите три клуба (плюс КВК "Габрово" и "Левски боол") получихме само премиите при награждаването, въпреки че в договора е записано, че има и премия, и пари за спечелени точки", обясни мениджърът на шампионите. Найденов добави, че е търсил устно и писмено обяснение от федерацията, но отговор не е получил.
Генералният секретар на БФВ Станислав Николов не отговори на обажданията на "Дневник".
Найденов оцени като "аматьорско" решението мач за Суперкупата да не се провежда. Първоначално федерацията имаше идея "Марек Юнион-Ивкони" и "Левски боол" да играят, но заради кризата при сините двубоят беше отменен.
Според мениджъра на дупничани е можело да бъде поканен отборът на "Добруджа" като финалист за Купата на България. "Такъв мач си е емоция и реклама, тръпка за волейболистите. Може би сме единствената държава без двубой за Суперкупата", каза Найденов.
По думите му тежкото положение на "Левски боол" и "КВК "Габрово" ще е минус за първенството, но очаква други отбори като "Нефтохимик", "Добруджа", "Пирин" и "Монтана" да са на добро ниво.
ВИДЕО/Минко Минков: Откриваме фен клуб на Лудогорец, защото го заслужават Минко Минков главен мениджър на боен клуб Марек е един от основните инициатори за откриването на фен клуб на  футболен клуб Лудогорец Разград в Дупница. След като „орлите“ вече имат фенове във Варна, Русе, Сандански, Попово, София и Разград, сега и Дупница се присъединява към шампиона на България Официалната церемония по откриването ще бъде на футболното игрище в жк Бистрица на 31 октомври петък след мача Марек –Лудогорец, който започва в 14:00 часа. На откриването ще присъстват изпълнителния директор Ангел Петричев, старши треньора Георги Дерменджиев и някои от футболистите. Самата идея за такъв фен клуб обаче предизвика реакция сред феновете на футбола и на Марек в Дупница. В коментарите си под публикацията от вчера в zadupnitsa.com и във фейсбук, голяма част от читателите не одобряват подобна инициатива, но има и такива които я подкрепят. Специално за zadupnitsa.com Минко Минков даде интервю в което изтъкна мотивите си за откриването на фен клуб на Лудогорец. „Правя го, защото Лудогорец вече има много привърженици в това число и в Дупница, аз съм един от тях. Знам как работят в този клуб и се възхищавам на професионализма им и искам той да се пренесе по някакъв начин и в Дупница. Не търся лични дивиденти от това.Не знам защо след като в Дупница има привърженици на Левски и ЦСКА, да няма и на Лудогорец, колко е техния брой предстои да разберем. Ще бъда на стадиона утре поне през първото полувреме след това ще организирам церемонията по откриването на фен клуба. Тя ще бъде семпла, но на нея ще присъстват хора от Лудогорец. Искам да кажа, че аз уважавам момчетата от Марек, виждам, че те се борят и искат да постигнат успехи, но ред обективни неща пречат.“, бяха само част от думите на Минко Минков. Пълен запис на интервюто :
БСП бие в Баланово, Джерман, Самораново, Крайници и Бистрица, ГЕРБ бие в Яхиново и Червен брег Интересни резултати се получиха по големите села в община Дупница. Очакванията бяха, че БСП няма да има конкуренция в тях и ще спечели убедително, но резултатите показват промяна на настроенията в някои от населените места. Ето какви резултати се получиха в тях за основните играчи в изборите.
Жена с психични проблеми от Дупница замеря с буркани, касетки и тухли от 7-ия етаж хората и колите DSC01834 Психично болна жена от Дупница започна да хвърля от дома си различни предмети, видя zadupnitsa.com.
Изхвърленият от шахмата за 3 години дупничанин Методи Стойнев със скандални разкрития за далавери на федерацията Изхвърленият от родния шахмат Методи Стойнев ще даде пресконференция утре в Дупница. Общинският съветник, който е състезател и на ШК "Марек Юнион-Ивкони" е със спрени права за 3 години петък заедно с едно от светилата в родния шахмат Кирил Георгиев и Симеон Стоичков, който изхвърча за 5 години. Поводът за решението на УС на родната централа е гръмналият скандал за финансови злоупотреби, които разкриха 3-мата. "Говорим за стотици хиляди лева", лаконичен бе Стойнев, който ще даде пълна яснота по случая на брифинга за медиите.
Пробация за мъж, насилствено качил момиче в автомобила си Пробация за срок от 6-месеца определи дупнишки районен съд за мъж, принудил в новогодишната нощ на 2015 година момиче да се качи в автомобил, противно на волята й. като за това е употребил сила. На 01.01.2015 г. около 03.00 часа, мъжът с инициали Н.К принудил И.Л да се качи в лек автомобил „Фиат Марея", негова собственост, като я хванал за ръката и издърпал. Освен това заплашил момичето, че ще я хвърли в язовир. Това е престъпление по чл. 143, ал.1, пр. I от НК, за което ще изтърпи наказание „Пробация". Подсъдимият е сключил споразумение с прокуратурата и определението е окончателно и не подлежи на обжалване.
Съдът потвърди глоба наложена на частната болница в Дупница Дупнишкият районен съд потвърди наказателно постановление от 19 май 2014 година издадено от Директора на РЗОК гр.Кюстендил, с което на изпълнителя на болнична помощ Многопрофилна болница за активно лечение ,,Свети Иван Рилски-2003” ООД-Дупница са наложени 10 акта от по 200 лева и едни от 20 лева. Адвокат на болницата бе обжалвал актовете за незаконосъобразност, като бе изложил доводи за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, както и че не са извършени горните нарушения. Съдът взе предвид доводите на страните и събраните по делото гласни и писмени доказателства. Дружеството-жалбоподател е изпълнител на болнична помощ и има сключен договор №100374/19.02.2014г с РЗОК гр.Кюстендил за оказване на болнична помощ по клинични пътеки. Със Заповед № РД-08-197/22.04.2014 г. на Директора на РЗОК Кюстендил било възложено извършването на тематична,съвместна,финансова проверка на изпълнител на болнична помощ – МБАЛ „ Св. Иван Рилски-2003” ООД, гр. Дупница. Съгласно заповедта проверката следвало да се извърши от А.М. – финансов инспектор с участие на Б.И. гл. експерти в дирекция ,,БМП”. За извършената проверка на 30.04.2014 г. бил съставен констативен протокол от проверяващия А.М. – финансов контрольор, който бил връчен на Управителя на МБАЛ „Св.Иван Рилски-2003 ”ООД – гр.Дупница д-р Лефтеров на същата дата.В протокола били отразени констатираните нарушения, установени при проверката. В него е посочено, че е съставен в присъствието на свидетелката д-р О.С., която била свидетел при констатиране на нарушението и съставяне на акта. Същата изпълнява длъжността лекар-контрольор в отдел «Контрол но извънболнична медицинска и стоматологична помощ» при РЗОК гр.Кюстендил. В АУАН са описани общо 10 нарушения, констатирани на 30.04.2014 г. както следва: при пет пациенти, лекувани по клинични пътеки/КП/ №61-„Остър и обострен хроничен пиелонефрит”,извършеното на същите образно изследване не е било интерпретирано от специалист по образна диагностика при трима пациенти, лекувани по клинична пътека/КП/ №33-„Заболявания на хепатобилиарната система,панкреаса и перитонеума”, извършеното ендоскопско изследване не съдържа час на извършване и собственоръчно положено име на специалиста,извършил изследването при двама пациенти, лекувани по клинична пътека/КП/№ 167-„оперативни процедури при хернии”,към медицинската документация в ИЗ не е приложен финансов документа за закупено от пациента херниоплатно Решението подлежи на касационно обжалване пред Кюстендилския административен съд, на основанията, предвидени в НПК и по реда на глава ХІІ от АПК.
БОКС/ Гледай ТУК супер битката /Флойд Мейуедър (САЩ) – Мани Пакяо (Фил) Флойд Мейуедър (САЩ) и Мани Пакяо (Фил) доказаха, че са най-доминантните боксьори в леките и полусредните категории през последните 15 години. Битка след битка те доказваха, че са надарени с феноменален талант. Специалистите и феновете признаваха техните качества и тайно се надяваха някой ден суперзвездите да се срещнат на ринга. Основната пречка за провеждането на дербито бяха телевизионните договори на двамата с конкурентни телевизии. Контракти, от които те изкарваха десетки милиони долари на мач.
ГЕРБ-Дупница с жалба до РИК, В магазини CBA агитират за Иван Ибришимов Председателят на ГЕРБ-Дупница Ивайло Константинов пусна сигнал до РИК, Прокуратурата и Полицията за агитация на кандидатът за депутат от БСП Иван Ибришимов в днешния ден. "Сигнализираме Ви, че в трите магазина на търговската верига СВА в гр. Дупница се извършва противозаконна предизборна агитация в полза на кандидата за народен представител от „БСП – Лява България” Иван Ибришимов. В трите търговски обекта в деня на изборите – 5 октомври 2014 г., се разпространява агитационна брошура, в която директно се призовава да се гласува в полза на „БСП – Лява България” и конкретно за Иван Ибришимов.
Арабски медии пишат : Николай Младенов е приел исляма!!! Бившият външен министър на България Николай Младенов приел исляма и станал шиит, съобщават иракски сайтове. Публикувани са снимки от събитието, което е станало вчера. На тях Николай Младенов се покланя пред гроба на братовчеда на Пророка Мохамед – Али и приема дарове от имамите. Ето буквалния превод на съобщението, предоставено за Флагман.Бг от Зиад Ел Масри, председател на Българо-арабската бизнес асоциация: „Българският д-р Николай Младенов, официалният пратеник на ООН в Ирак, официално прие исляма за религия и каза, че заради братовчеда на Пророка Мохамед – Али, той става шиит. И днес той посети гроба на Али с имамите, които му подариха доста книги на исляма на български език. И щом един българин е приел шиитството, трябва да се убедите колко велика е религията.” Потърсихме мнението на още един специалист в лицето на Алла Ел Шемери от иракската общност в Бургас. Той прочете текста и каза, че е написан на разговорен език, какъвто не се употребява в иракските медии. Той силно се усъмни, че това може да е публикация от официална медия, а по-скоро текст, написан в личния профил на иракчанин. "Снимките, които са ви предоставили, са от Центъра за духовно лидерство на шиитите по света в град Наджаф. Това е най-големият религиозен център в Ирак и редовно се посещава от чуждестранни официални лица. На страницата на самия Николай Младенов във Фейсбук иракската гражданка Ел Каиси е публикувала снимки от същото събитие със следното съобщение: "Образованите хора са далеч от екстремистки идеи, приемат различията и са отворени за диалог." Никъде не се споменава за приемане на исляма", допълни Ел Шемери. Бившият дипломат номер едно е специален пратеник на ООН за Близкия изток от месец. Допреди това Младенов беше специален пратеник на ООН за Ирак от 2013 година. Бившият български външен министър ръководеше мисията на ООН в Ирак по време на възхода на "Ислямска държава". Шиитският ислям е вторият по големина клон на исляма. Последователите му са около 10-15% от мюсюлманите. Шиитският ислям е създаден като политическо движение, подкрепящо Али – братовчед и зет на Пророка Мохамед. Мнозинството шиити днес са в държавите Иран, Азербайджан, Ирак, Ливан, Саудитска Арабия, Бахрейн, Индия и Пакистан. Бургаският сайт опитва да се свърже за потвърждение на новината от самия екс дипломат номер едно на България Николай Младенов, но номерът на телефона, с който разполагаме, дава свободно и се включва секретар. Според източника ни, който предостави кадрите, Младенов все още е на посещение в Ирак. източник :фрог нюз