Община Дупница награди изявени учители в Деня на славянската писменост и култура (СНИМКИ) DSC01699 Навръх 24-и май Община Дупница награди изявени учители на специална церемония, провела се на сцената пред сградата на кметството.
Пламен Орешарски и Росен Плевнелиев си изготвиха график за Олимпиадата в Сочи Премиерът на България Пламен Орешарски ще присъства на откриването на зимните Олимпийски игри в Сочи.Церемонията е на 7 февруари от 18:15 българско време.На този етап не е ясно дали Орешарски ще има среща с президента на Русия Владимир Путин. Руският лидер пристига в Сочи утре и ще посрещне почти всички официални гости. Президентът на България Росен Плевнелиев пък ще представи страната ни на закриването. България ще има 16 спортисти в Сочи.
Капитанът на „Марек Юнион-Ивкони“ с рекорд в България, май и в Европа Уникален рекорд в България, а може би и в Европа се оказа, че е записал разпределителят на родните ни шампиони от "Марек Юнион-Ивкони" Гьорги Гьоргиев. Капитанът на дупничани всъщност е с…13 точки в сметката си при днешното гостуване на своя тим в Монтана на едноименния тим. В първата появила се статистика от скаутмена на домакините веднага след мача, на сметката на 21-годишният плеймейкър бяха записани 10 точки – 6 от сервис, 3 от блокада и 1 от атака. От видеозаписа веднага след мача се оказа, че всъщност блокадите на Гьоргиев са 5 и успешните му атаки са 2, което го прави топреализатор в мача с 13 точки. За волейболист на този пост, да стане топреализатор в един мач е почти невъзможно и в България никой не помни подобно нещо, а едва ли има аналог и в Европа. "Усетих, че в този мач всичко се получава. Сервис ми вървеше, блокада също, но най-важното бе, че играта на отбора ни се получаваше. Монтана са стабилен отбор, и ако ги оставиш да играят, то нищо добро не те очаква. Но както и след мача с "Левски" казах, че влака тръгне ли, няма спиране. И нас нямаше как да ни спре някой", лаконичен бе Гьоргиев. "Иначе признавам си, че малко се разочаровах като видях, че имам "само" 10 точки. Не да съм егоист, но все пак не във всеки мач играч на моя пост прави толкова точки при това в 3 гейма, че и да е реализатор на мача. Разбира се, най-важното е отборът да побеждава", допълни Гьоргиев.
Осъдиха мъж набил медицинска сестра в Спешен център-Дупница Районен съд Дупница даде едногодишна условна присъда с три годишен изпитателен срок на мъж с инициали Д.З. На 20 юни миналата година той е причинил лека телесна повреда на Б.Т, медицинска сестра в Спешен център –Дупница. Инцидентът е станал в дежурната стая. Д.З, който е с основно образование и безработен, ще трябва да заплати и разходите по делото на стойност около 200 лева. Присъдата може да се обжалва и протестира в 15-дневен срок, пред Окръжен съд – гр. Кюстендил.
Дупничанинът Любомир Васев спечели традиционния Великденски мотокрос „Мездрея“ Дупничанинът Любомир Васев спечели традиционния Великденски мотокрос в с. Мездрея, община Берковица. Шампионът в Източно-европейския шампионат от миналата година в клас MX2, бе звездата на надпреварата в Мездрея. Трасето там е едно от най-атрактивните в България, като в голямата си част пистата е пясъчна. Още на квалификацията Васев привлече вниманието на зрители и участници с атрактивен близо 45-метров скок на финала, който му отреди първо място на старта. В самото състезание участваха около 16 състезатели обединени в класовете MX1 и MX2. Любомир Васев не остави шанс на конкуренцията и завърши първи. През следващата седмица дупничанинът ще участва на крос в Гърция, а на 26-ти април в Бурса/Турция, където ще се проведе 2-кръг на Източно-европейския шампионат. Преди седмица в 1-ят кръг в Гърция, Васев завърши трети.
На кой пречи „Марек“? Съмненията и слуховете, които плъзнаха преди по-малко от месец, вече са факт. Факт са официално от днес. "Марек" е извън "А" група заедно с другия неудобен "Хасково". Очаквано, но и не съвсем.
В измамната схемата от Чикаго има замесени от цяла България Къртица внедрена в групата ВИДЕО Темата с арестуваните в Чикаго е основна за българските медии зад океана. Те изнесоха още данни за цялата схема и някои подробности за арестите и продължаващото разследване. Bulgarian International Television (BIT) в специален репортаж съобщи, че 13 са арестуваните в Чикаго, 2-ма се издирват, а 1 е вече в затвора. Основната роля е играл Георги Мартов, а българския център Родина в предградието Норич е служел за преразпределяне на парите. Част от сумите са оставали в САЩ, а другите са изпращани в България и Италия. Както се разбра и по-рано групата е разработвана дълго време и са направени 21 хиляди записа, не само телефонни, което пък показва, че е възможно да е имало и внедрен човек-къртица. Всички български заведения в Чикаго се проверяват и там ФБР търси и другите двама заподозрени за източване на кредитни карти и пране на пари. Двама от задържаните вече са освободени, а днес след 20:00 часа българско време ще се гледат мерките и на останалите.
Община Дупница обори и 3-ата глоба, наложена от НАП Община Дупница обори и 3-ата глоба, наложена от ТД на НАП в размер на 3 000 лева на кмета на града инж. Методи Чимев, съобщиха от пресцентъра на кметството.
Авария изнерви курортисти в Сапарева баня и хиляди в Дупница Авария в подстанция Марек вдигна кръвното на десетки курортисти в Сапарева баня. Липсата на ток в продължение на няколко часа в петък следобед, изпили нервите на дошлите да отпочинат в курортното градче. Повече от 3 часа нямаше подаване на ток, както за Сапарева баня, така и за Самораново, Ресилово, Овчарци, Паничище и 7-те езера. "Дойдохме с идеята да се качим до езерата, ама се оказва, че няма как да стане. А сме с малко дете. За втори път ни се случва и този път няма да рискуваме. Но повече в Сапарева баня няма да стъпим. Така туристи няма да привлекат", коментира възмутен мъж от Пловдив, дошъл със семейството си на 3-дневен отдих.
УТРЕ! В Дупница от ,,Eкогласност“ отново ще говорят за депото в Джерман Темите, които ще разискват утре от ,,Eкогласност'' са местни избори 2015 и изграждането на депо за преработка на битови отпадъци в село Джерман. Гости на събитието ще бъдат председателя на партията Емил Георгиев и членове от изпълнителния съвет. Пресконференция ще се проведе  от 11.30 часа в Дома на техниката в Дупница.
Представиха шефката на ЦНСТ-то в Дупница Замкмета по социалните дейности на Община Дупница Крум Милев представи днес пред екипа на Центъра за настаняване от семеен тип “Надежда” избраната за Управител – Радка Крумова. 12-те новоназначени започнаха обучения, които ще продължат и в следващите дни. На място в самият център, те ще бъдат обучавани по проект на Държавната агенция за закрила на детето, заради спецификата на работата в тази среда и предвид на факта, че тази услуга е напълно нова. OLYMPUS DIGITAL CAMERAОт месец август започва и реалното настаняване, поетапно, на 12 деца от институции, както и на 2 от общността, уточняват от пресцентъра на кметството.
След сигнал на търговци, премахнаха опасен клон на автогарата в Дупница 24 часа след като граждани бяха подали сигнал до Община Дупница за опасен клон в района на автогарата и ЖП-гарата в града, от кметството предприеха мерки по премахването му.klon3 klon2 klon
Честит 3-ти март, Българи! На 3 март отбелязваме Националния празник на България. Навършват се 137 години от Освобождението на страната ни от турско робство. На 3 март през 1878 г. е подписан Санстефанският мирен договор между Русия и Османската империя, с което се слага краят на Руско-турската война от 1877- 1878 г. Датата 3 март слага начало на Третата българска държава. Санстефанският мирен договор е подписан в градчето Сан Стефано (дн. Йешилкьой) от граф Н. Игнатиев и Ал. Нелюдов от руска страна, и Сафет паша и Садулах бей – от турска. Договорът е предварителен и подлежи на одобрението на останалите Велики сили. Постановленията за България се съдържат в членовете от 6 до 11 и в член 19. Съгласно тях България се учредява като автономна, но васална държава с граници, които обхващат с малки изключения почти всички земи в европейската част на Турция, населени с българи. Общата й площ възлиза на повече от 170 хил. кв. км. Тя има редица права, включително и да иска признаване и от други страни извън подписалите Санстефанския мирен договор, както и правото на международни търговски отношения и на търговски представителства; да сключва търговски, финансови и административно-правни договори със съгласието и одобрението на сюзерена Турция или на попечителя Русия по време на преходния период, както и да има собствена войска и полиция. За първи път Трети март се чества през 1880 г. – две години след Освобождението – като Ден на възшествието на престола на император Александър Втори. Две години по-късно – през 1882 г., Държавният съвет приема "Списък на неприсъствените дни в Българското Княжество". В него за първи път е записано, че денят 19 февруари се чества като ден на "Заключаването на С. Стефанский договор". Неупоменаването на император Александър Втори се обяснява с факта, че през 1881 г. той е убит и е наследен от неговия син Александър Александрович. Съгласно Указ 78 от 31 декември 1887 г. се одобрява списък на неприсъствените дни в България. В него денят 19 февруари се отбелязва като ден на "Освобождението на България". През 1911 г. е приет нов Закон за празниците и неделната почивка, но и в него 19 февруари продължава да фигурира като ден на "Освобождението на България". Този закон остава до октомври 1951 г., когато официално е отменен от Кодекса на труда. С въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. събитията от 19-ти и 20-ти век се преизчисляват, като към датата съответно се прибавят 12 дни за 19-ти в. и 13 дни – за 20-ти век. Денят 19 февруари 1878 г. стар стил, става 3 март по нов стил. За първи път по новия стил 3 март е честван през 1917 година. Трети март се отбелязва като празник до 1949 г. През 1950 г. съгласно постановление на Министерския съвет за определяне на неприсъствените дни през календарната 1950 г. 3 март за първи път не е включен в списъка на неприсъствените дни. Еднократно като официален празник денят е отбелязан през 1978 г. по повод на 100-годишнината от Освобождението. Десет години по-късно по решение на Юлския пленум (1987 г.) на ЦК на БКП и на Министерския съвет 3 март е възстановен като официален празник. С решение на Държавния съвет от 27 февруари 1990 г. и на Народното събрание от 5 март с.г. датата е обявена за национален празник.