Мажоритарният собственик на КТБ е бил забелязан в държава извън Европейския съюз. Според източници от Интерпол става въпрос за съседна или близка на България страна, в която не важи европейската заповед за арест. Съседни, но не членки на ЕС са Сърбия, Турция и Македония. Близки, но не съседни, са ни Черна гора, Албания и Босна, пише „24 часа“. „Василев сигурно е в Белград. Там има приятели и бизнеспартньори“, каза вчера запознат с делата му. В сръбския град Парачин, който е на 160 км от Белград, бизнесменът има стъкларски завод. Той е модернизиран и е най-големият на Балканите. Открит е през февруари в присъствието на самия Василев. В Босна банкерът има тютюнева фабрика.
Още на 28 юли Василев бе обвинен в подбудителство към присвояване на 206 млн. лв. от КТБ. Според прокуратурата той трябва да отговаря за това, че е склонил изпълнителния директор на банката Орлин Русев и главния касиер Маргарита Петрова да се разпоредят с милионите. Вчера техните обвинения бяха прецизирани.
Българските власти били готови с искане за екстрадиция на Василев, за да може да се реагира светкавично и да го изпрати, ако информацията се потвърди и банкерът бъде задържан. С повечето близки до България държави, които не са членки на ЕС, има договори за взаимопомощ, а със Сърбия имаме традиционно добро взаимодействие по полицейска линия.
Изискванията обаче са до 3 дни да бъде пратено не само искане за екстрадиция, но и папка с документи за обвиненията и доказателствата за тях. Смята се, че Василев е напуснал Виена и е потърсил убежище още през юли, преди да бъде обвинен задочно по делото за КТБ. Това се прави в негово отсъствие, но в присъствие на защитник.
Мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев е обжалвал задочно постановлението за задържането му за 72 часа, съобщи „Дневник“. Такова постановление се издава заедно с Европейската заповед за арест, каквато има за Василев от 28 юли. Обвиненията му са повдигнати задочно и се предполага, че той е подал жалбата си чрез адвокат.